Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Baluken: Türkiye'nin Hedefi, Kürd-Arap Çatışması Çıkartmak!  


15-12-2012, 08:39 Kategori: Siyaset  
Baluken: Türkiye'nin Hedefi, Kürd-Arap Çatışması Çıkartmak!

BDP'den Serêkaniyê tepkisi: Saldırılara sessiz kalmayacağız

Ali Barış Kurt

Ankara - BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Batı Kürdistan’ın Serêkaniyê kentindeki çetelerin, AKP Hükümeti'nin desteğiyle saldırıda bulunduğunu belirtti. Serêkaniyê'deki saldırılara tepkisiz kalmayacaklarını kaydeden Baluken, "Kürtlerin bir parçadaki kazanımı, diğer parçalardaki özgürlüğün belirleyicisi durumundadır" dedi. Baluken, önümüzdeki günlerde partili bir heyet ile Batı Kürdistan’a gitme planları olduğunu açıkladı.

Serêkaniyê'de çeteci grupların 12 Aralık’ta Kürtlere yönelik başlattığı saldırılar ardından çatışmalar devam ediyor. Yaralanan çete üyeleri Türk ambulansları tarafından Ceylanpınar'daki hastanelere götürülüyor.

'TÜRKİYE'NİN SURİYE POLİTİKASI İFLAS EDİYOR'

ANF'ye değerlendirmede bulunan BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, AKP Hükümeti'nin Suriye politikasının iflas ettiğine dikkat çekerek, "Çünkü Türkiye, Suriye politikasını Kürtlerin kazanım elde etmemesi, Rojava'da (Batı Kürdistan) yeni bir Kürt oluşumunun, kazanımının ortaya çıkmaması üzerine şekillendirdi. Suriye'de anti-Kürt bir politika geliştirildi. Ancak buna rağmen süreç Kürtlerin lehine ilerledi ve Kürtlerle diğer halklar bulundukları yerlerde kurumsal yapılarını, güçlerini elde ettiler" dedi.

Baluken, şöyle devam etti: "Türkiye'nin yapması gereken, politikası çöktüğü zaman alternatifini geliştirmek olmalıydı. Hem iç politikasını, hem Ortadoğu politikasını gözden geçirmeliydi ama anti-Kürt politikasını sürdürdü."

'TÜRKİYE'DEN DESTEK, ÇETELERDEN SALDIRI'

Kürt halkının örgütlü olduğu yerlerde Kürtlerin kazanımlarına yönelen silahlı çetelerin Türkiye tarafından desteklendiğini ifade eden Baluken, "Çetelere saldırı yapma görevi verildi; askeri-lojistik, sağlık ve diğer hizmetleri de Türkiye'nin sunması kararlaştırıldı. Bu plan hayata geçirildi ama Kürtlerin direnişiyle karşılaşılması, hem Türkiye'nin hem de çetelerin yeni saldırgan komplolarını boşa çıkardı" dedi.

Baluken, Türkiye'nin çetevari saldırılar üzerinden geliştirdiği politikaya ilişkin, "Türkiye, istihbarat elemanları aracılığıyla Arap halkına ulaşarak Kürt-Arap çatışmasını ortaya çıkarmayı hedefledi. Sınırları tamamen çeteci gruplara açtılar ve bu gruplar lojistik, askeri desteğini Türkiye'den aldı" diyerek ekledi: "Fiili sınır durumu tamamen ortadan kaldırılarak Kürtlere saldırılmaya başlandı. Şunu tekrar edeyim; aldığımız bilgiler, Türkiye'ye bağlı istihbarat elemanlarının Arap halkına ulaşarak, çetecilere destek vermesi yönünde ısrarcı olması şeklinde."

Saldırgan çetelerin saldırıları sonrasında sivil Kürtlere sınırı kapatan bir yolun izlendiğine vurgu yapan Baluken, bununla birlikte çete üyelerinin ise Ceylanpınar gibi yerlerde tedavi edildiğini anımsattı.

'BATI KÜRDİSTAN'LA İLGİLİ DİPLOMASI FAALİYETLERİMİZİ ARTIRACAĞIZ'

Baluken, silahlı çetelerin 'kör şiddet' uyguladıklarını; sivil katliamından ve savaş ahlakını çiğnemekten kaçınmadıklarını belirterek, BDP olarak, Batı Kürdistan'daki gelişmelerle ilgili olarak diplomasi faaliyetini de önemsediklerini söyledi: "Oradaki saldırıların uluslararası hukukta da meşruiyeti kalmamıştır. Bugün oradaki saldırıyı yapan çeteler artık Amerika başta olmak üzere pek çok devletin 'terör listesi'ne girmişlerdir. Bu diplomatik boyutunu önemsemek gerekiyor. Türkiye, çetelerle hareket eder ve halkın kazanımlarına dönük saldırıları yönetmeye devam ederse Kürt demokratik muhalefeti için yaptığı suçlamaların kendileri için hayata geçeceğini bilmelidir. 'Teröre destek veren ülke' konumuna girecek. Diplomatik olarak bunun anlatılması görevi var. BM, Amerika Avrupa ile bu konudaki diploması ilişkimizi güçlendireceğiz."

ROJAVA'YA ZİYARET PLANI

Partilerinin Rojava ziyareti planladığının bilgisini veren Baluken, "Diplomatik faaliyetler dışında partimizden, vekillerin ve MYK üyelerinin de aralarında bulunduğu bir heyetin Rojava'ya ziyareti planlandı. Ama bunun mevcut koşullarıyla ilgili dış ilişkiler komisyonumuzun çalışması var. Bu girişimi yapmak istiyoruz. Hem oradaki halkımızla dayanışmayı yerinde yaşayarak hem de dünya kamuoyuna Rojava'dan seslenerek, Kürtlerin özgürlük taleplerini yükselten bir mesaj vermeyi istiyoruz" diye konuştu.

'SALDIRILARI TÜM KÜRTLERE YÖNELİK GÖRÜYORUZ'

BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Batı Kürdistan'daki Kürtlerin kazanımlarının ülkedeki Kürtleri de yakından ilgilendirdiğini belirterek, yine Batı Kürdistan'daki Kürtlere dönük saldırılara da tepkisiz kalmayacaklarına dikkat çekti: "Şu net görünüyor ki; bir parçadaki Kürtlerin kazanımı, diğer parçadaki Kürtlerin özgürlük süreçlerinin belirleyicisi olacak. Bir tarafta kaybeden Kürtler olursa, diğer tarafta da kaybeder. Bu fotoğraf içerisinde davranacağız. 40 milyonluk bir halk gerçekliğinden söz ediyoruz. Ulusal birlik perspektifinde hareket etmek durumundayız. Kuzey'deki gelişmelerden bağımsız olarak düşünemeyiz."

Baluken, "Oradaki halkımıza yönelik yapılan saldırı girişimlerinin tamamını bir bütün olarak Kürt halkının özgürlük mücadelesine yapılmış sayıyoruz. Kürt halkı buna gerekli tepkiyi gösterecektir. Kitlesel gösterilerden siyasetin diline kadar, meclis gündeminden diplomatik faaliyetlere kadar çalışma planı işleteceğiz" mesajını verdi.

Baluken, BDP'nin önümüzdeki günlerdeki en önemli gündeminin Suriye-Batı Kürdistan olacağını açıkladı.

(ANF)


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 6)
  |   Okuma: 2814   |   Yorum: (475)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 15 Aralık 2012 11:37 | Alıntı     

Wendar Kara

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
yapılan şey çok doğru ancak daha önce yapılmalıydı BDP şuanda kuzey Kurdistanın yegane siyasi temsilcisi ve üzerine büyük yük düşüyor.. yoğun bir diplomatik görüşme ve çalışma yapmalı aynı şey güney Kurdistan içinde geçerli yani tüm Kürdler için..
 Yorum #2  | 15 Aralık 2012 11:39 | Alıntı     

Dijwar

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Bencede BDP hiç vakit geçirmeden Rojavaya gidip dayanışma göstermeli.Son derece yerdie bir karar hata geçikmiş bile.

Rojava Kürdler asla yalnız bırakılmamalı bu hepmiz için tarihi bir sorumluluk.ve Güney Yönetimi Kapatmış olduğu Kapıyı derhal Halkımıza açmalı Tüm K
Kürdler bunun için Güney Yönetimine baskı uygulamalı..
 Yorum #3  | 15 Aralık 2012 20:31 | Alıntı     

rojame

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 375, Kayıtlı: 18.04.2011
   ICQ: --,
Sömürülmüş Kurd u Kurdistan için,

Kürdistani Kürdler Önce ne yapmalılar ?

Yek- 1- Önce Zihni sömürülmüşlükten kendilerini kurtarmalılar !(Ki en büyük tehlike'de buradan doğuyor.!)..Olmazsa olmazlardan biridir.Bunu rahadlıkla hayada geçirebilirler .Çünkü sömürgecilerin bu önemli mewzuda herhangi bir engeli baskısıda sözkonusu OLAMAZ.Şunuda belirderek geçeyim,Kurd u Kurdistanın sömürülmüşlüğündan daha çok;Kürdlerin zihni sömürülmüşlüğü yine kürdler için Ürkütücüdür.Bu olguya günlük yaşamda 'rast'lamak mümkündür. Örneklerini werecem ayrı meselede .Bu gibi meselelere;Kürdlerin kendi kendine uyguladığı "otosömürgecilik" de diyebiliriz.

Dudu -2- Kürdler we Kürdistan arası zorla çizilen (zulüm duwarlarını) coğrafi sınırları ,Öncelikle zihnen we manen 'ruhi' olarak yok edmeliler.(Federal kurdistan parçası ile yeni yarı bağımlı özerki oluşan rojawa kurdistan parçasının arasındaki asırlık sömürgeci sürüye (eSEdin) bir hakimiyedi warmı ? NA ..!O wext neden bu iki parça arası halen QAPI MAPI meselesi ? Üçüncü ülkelerin siyasi-politik hesaplarını yapmak,Kurd u Kurdistan'ın geleceğinin hesaplarını yapmaktan daha muhim olamaz..!

Se,Sese-3-Siyasi-Politik liderlerimiz ,akademisyenler,yazar çizer düşünenler'in çoğusu we biz yorumcularda dahil :'Kudsal asırlık Dawamızı ' kelama getirdiğimiz wext,Konumlandığımız parça refleksiyle hareked edmeyi degil "bütünseli "zihnimizin kapsama alanına yerleştirerek harekede geçmemiz zaruridir !.

Çar-4- Yine sosyal yaşamın her alanında,Dawamızı sawunurken,toplumsal dokumuzun (din-mezhep inanç biçimide dahil,lehçelerimiz we diger bedenimizin parçaları dahil "BÜTÜNSEL"ini kapsayacak bir emeli ruhla bütünleştirme mantıkıyla hareked edmekte bir okadar zaruridir !
 Yorum #4  | 16 Aralık 2012 11:24 | Alıntı     

A.Dara

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Ba$ta sayin Baluken olmak üzere bir bütün olarak BDP camiasinin gündemlerinin ba$ina Bati
Kürdistaníni almalarini en icten duygularimla selamliyorum..Kürt halki o parcada da ; biraz özgürlük
tatmasin diye ; AKP li caniler bütün güclerini : siyasi,askeri,diplomatik ve parasal imkanlarinin
tümümü seferber etmi$ haldeler.Gizliden ve istihbarat elemanlari tarafindan el altinda tuttuklari El-Qaide türü benzeri örgütler kanali ile Afrika ïlkelerinden fanatik guruplari silahlandirip Bati
Kúrdistan Kürtlerinin üzerine sürmekte ve bu ceteler eliyle halkimiz orada katledilmek istenmektedir..AKP ve Cemaatlerin ne bugün ve nede yarin bu IRKCI ve anti Kürt tavrindan
vazgecmesi beklenmemelidir..Bu tavir artik onlarin atom ve hücrelerine girmi$tir..Bu arada kesin
ögrendigim bir $eyde Somali'deki fanatik islami guruplardan dört bine yakin genc; okul okutmak
kisvesi altinda Türkiyeye getirildigi ve bunlarin bir kisminin Türkiyedeki askeri kamplarda kisa bir
egitimden sonra Bati Kürdistana Kürt halkina saldirmaya gönderildikleridir..Bu Somalili genclerin
hepside Arapcayi iyi bilen genclerden olu$uyor..Dolayisiyla AKP cetesi halkimiza kar$i büyük bir
sava$ yürütmektedir..Bunun önünde durabilecek tek etkili güc ; örgütsel düzeyde PKK ve BDP
dir.. Gónül isterdiki bütün Yükler bu iki örgütün omuzlarina yüklenmeseydi..Fakat halihazir
gercekligimiz budur..Yükler PKK ve BDP nin omuzlarina yüklenmi$tir..Ancak BU YÜKLER KADAR
KUTSAL ve MANEVI DEGERI YÜKSEK OLAN BA$KA BIR YÜKTE YOKTUR..Bati'daki ku$atilmi$ halkimiza kar$i maddi, manevi,askeri ve diplomatik yardim ve katkinin zamanidir..Bugün bunlar
yapilmalidir..Henüz gec degildir..Ancak yarin gec olabilir !!!
 Yorum #5  | 25 Ekim 2013 16:56 | Alıntı     

Befmoomsamisk

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
mzZgzuZkZbao Moncler Jakker
vaZiizZwZdfc Abercrombie Jacke
asZrnbZbZsul Ugg Australia
jnZtqgZrZldq Parajumpers
yjZrtbZuZtlr Timberland Schuhe
yuZqcoZeZiyq Peuterey Roma
maZrdvZjZcua Ugg Australia
usZkseZmZzei Abercrombie Jacke
raZvgyZjZspd Ugg Knokke
yfZdsuZjZyiv Woolrich Woolen Mills
 Yorum #6  | 25 Ekim 2013 17:05 | Alıntı     

Unlaxyhax

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
voZvbmZxZrkp Canada Goose Jakke
nuZihzZbZokb Parajumpers Outlet
rgZpjrZoZjgm Canada Goose Jassen Dames
kzZfzpZvZodh Cheap Uggs
hmZrquZsZmvn Stivali Ugg Italia
ebZudjZyZsvm Timberland Madrid
nzZplpZnZkhq Parajumpers Gobi
ssZbtdZoZmsv Uggs Canada
jpZwpgZqZtcc Stivali Ugg Italia
vqZqjnZpZkob Canada Goose Jakke
 Yorum #7  | 25 Ekim 2013 17:11 | Alıntı     

SimeAspes

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
fjZyrtZjZsoe Parajumpers Sale
znZzgpZyZnqx Parajumpers Outlet
qxZrzqZaZqac Timberland Sko
svZgaqZrZfao Canada Goose B酶rn
aoZjthZoZkvk Uggs Canada
dcZhskZsZpnd Parajumpers
wlZocsZeZzur Canada Goose B酶rn
erZskyZxZtve Uggs Canada
yiZjjeZpZqwu Cheap Uggs
ixZoqpZpZydi Parajumpers Long Bear
 Yorum #8  | 25 Ekim 2013 17:23 | Alıntı     

Intasosylausy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
dsZnlnZmZcft Parajumpers Norge
hmZovjZpZmxc Ugg Schweiz
jfZiogZtZpbd Canada Goose Outlet
bbZulmZuZxci Canada Goose Jassen
zkZcfoZbZkyr Woolrich Parka
ptZeceZmZxei Canada Goose Tilbud
caZnjeZwZqxi Woolrich Jas
apZrsmZlZpeo Parajumpers Norge
viZvekZmZzov Peuterey Giubbotto
skZukmZrZtsd Parajumpers Herren
 Yorum #9  | 25 Ekim 2013 17:34 | Alıntı     

alendlamSpope

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
gwZogvZwZcgl Pjs Norge
dwZyltZeZmdo Uggs Outlet
lsZygkZoZenb Moncler 2014
vvZyocZvZclh Isabel Marant Sneakers
epZxgdZyZqpk Moncler 2014
puZwscZkZcuq Belstaff Jacka
rjZgihZwZghs Canada Goose
yxZzomZbZnog Parajumpers Jakke Dame
ezZgzkZsZmti Parajumper Canada
ibZjrzZyZzes Ugg Keng盲t
 Yorum #10  | 25 Ekim 2013 22:40 | Alıntı     

CetResseake

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
yrZvplZqZglz Parajumpers Nederland
dlZkziZiZqjw Canada Goose Outlet
hdZhgrZuZxcs Parajumpers
hnZgtzZeZmjq Botas Ugg
ozZogtZrZxfp Parajumpers Jacken
teZlrgZuZqxy Parajumpers Jacken
kjZzhaZvZhsr Cheap Uggs
auZbvdZjZlgx Spaccio Woolrich Bologna
biZrjpZrZzri Uggs Wien
sqZyuyZiZmar Parajumpers
 Yorum #11  | 27 Ekim 2013 15:32 | Alıntı     

evalliaftUnen

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
okZrhbZhZdlf Timberland Sko
wfZajnZoZhyi Canada Goose Jacket
lbZfqeZtZpds Ugg Sko
qpZjkeZsZukt Woolrich Clothing
rnZvrwZvZykv Barbour Uk
zaZantZcZmzt Canada Goose Sverige
etZqhdZlZxpl Ugg Sko
ciZvuzZqZank Timberland Sko
vcZvkhZqZofa Canada Goose Vest
gtZahjZkZtde Doudoune Parajumpers
 Yorum #12  | 27 Ekim 2013 21:27 | Alıntı     

Loolvegoave

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
tzZlnqZkZhwq Canada Goose Jakke
pnZfhrZwZcdb Canada Goose Jassen
hoZxzmZaZqos Woolrich Parka
wgZyiqZaZfuz Moncler Outlet
zcZankZoZswo Ugg Boots
vjZlmpZqZucm Woolrich Arctic Parka
qmZgpjZjZftl Woolrich Outlet
uaZuerZwZttw Canada Goose Jakke
riZjixZhZhjc Woolrich Arctic Parka
qjZvwiZmZtum Canada Goose Doudoune
 Yorum #13  | 28 Ekim 2013 16:03 | Alıntı     

Accillozy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
esZjrtZbZwok Canada Goose Outlet
mjZemwZsZhoo Moncler Homme
uqZxziZmZqjn Moncler Uomo
ndZkgnZdZfeu Canada Goose Outlet
ejZlswZeZrgv Moncler Online
viZjteZgZodi Woolrich Parka
njZzypZdZknv Woolrich Parka
rvZcffZmZvcf Ugg Boots
jqZlzeZdZeqw Belstaff Sale
edZzxxZuZpbu Timberland Femme
 Yorum #14  | 28 Ekim 2013 23:54 | Alıntı     

stoolawak

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
lrZjonZrZgdn Uggs Canada
tgZpeoZcZoqf Uggs Wien
ovZegdZkZqgx Canada Goose Outlet
rkZoerZeZtwr Spaccio Woolrich Bologna
pfZrczZnZkoe Canada Goose Outlet
kzZnupZuZyoo Belstaff France
msZkeaZcZlce Canada Goose Sale
uwZaukZzZynz Barbour Jacka
ohZpaiZgZkej Cheap Uggs
ntZcnjZcZxuy Botas Ugg
 Yorum #15  | 30 Ekim 2013 12:24 | Alıntı     

Loolvegoave

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
veZnduZfZbqo Moncler Jassen
fmZgmhZcZbko Canada Goose Norge
ipZmkoZyZqjd Moncler Jassen
ieZgufZtZelj Ugg Boots
pmZurdZmZrhw Moncler Outlet
trZcgiZtZuyz Moncler Wien
hoZzhuZfZzvn Moncler Outlet
zbZzreZhZmmp Moncler Jacke
ymZbheZmZbwp Moncler Bambino
zaZmmiZuZunu Timberland Skor
 Yorum #16  | 30 Ekim 2013 13:13 | Alıntı     

tearcixettism

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
jbZgyzZuZxep Timberland Kengät
zhZwojZdZniq Parajumpers Jacka
prZjppZfZzxy Cheap Uggs Uk
vaZpkeZcZslr Moncler Uk
yiZmoqZqZmhs Parajumpers Jakke
uyZihjZwZdiz Moncler Belgie
qmZtrfZaZmep Canada Goose Jacket
iwZlceZbZeoq Canada Goose Sale
ayZvpjZuZjie Timberland Schuhe
giZlndZeZyrq Canada Goose Jakke
 Yorum #17  | 30 Ekim 2013 19:31 | Alıntı     

NopWhortnor

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
tsZzncZfZoiu Uggs Australia
jmZktoZyZeli Uggs Australia
piZjynZzZbzz Ugg Schweiz
jvZfvjZoZcou Uggs Outlet
liZoulZsZknd Uggs Sale
xtZusqZoZrww Ugg Outlet Schweiz
krZzqvZbZsjl Ugg Outlet Canada
dkZfmkZxZlxa Ugg Outlet Canada
skZlsyZgZmac Ugg Suomi
uyZfkwZmZngi Ugg Outlet Canada
 Yorum #18  | 31 Ekim 2013 01:09 | Alıntı     

Hultessus

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ezZrtdZnZwhu Canada Goose Suomi
sjZxbpZlZxlh Canada Goose Jakke
akZplgZiZtea Moncler Pas Cher
boZuieZtZuab Parajumper Jacka
pcZwdlZzZvcb Ugg 蔚位位伪未伪
lyZydfZrZooz Hollister Jacken
hqZqbsZcZncu Isabel Marant Schoenen
gpZeztZiZbdu Moncler Jassen
dkZsdbZrZmhu Canada Goose Jakke
khZbtkZbZndw Belstaff Paris
 Yorum #19  | 31 Ekim 2013 05:25 | Alıntı     

stiseartith

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
tzZnqzZxZscu Parajumpers Long Bear
dhZuieZrZbgd Belstaff Sverige
udZfipZmZrjb Woolrich Bologna
vaZlsbZwZzww Canada Goose Outlet
hcZzowZuZeaa Isabel Marant Basket
meZeyyZjZjvk Timberland Schweiz
gnZvwgZkZksh Parajumpers Long Bear
fpZybkZkZtiw Woolrich Bologna
eiZhqfZaZtzv Woolrich Bologna
enZyouZcZxgi Moncler Piumini
 Yorum #20  | 31 Ekim 2013 11:21 | Alıntı     

oveskBerAberb

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
tqZimuZaZiyl Canada Goose Sverige
xyZludZzZwbc Doudoune Parajumpers
pwZgfdZdZbas Ugg Støvler
gwZtczZgZiso Canada Goose Vest
ivZezcZmZmai Giubbotti Peuterey
seZyjiZcZjlq Doudoune Parajumpers
xuZrmqZxZczu Giubbotti Peuterey
fsZrweZgZszh Canada Goose Jacket
yhZzcqZxZmuy Ugg Sko
vdZgxiZiZkyu Doudoune Abercrombie
 Yorum #21  | 1 Kasım 2013 10:16 | Alıntı     

Unlaxyhax

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
xxZasaZlZxdn Canada Goose Jakke
hiZltgZmZnjy Cheap Uggs
fjZyfnZaZzog Canada Goose B酶rn
qyZeitZwZlyy Parajumpers Long Bear
beZhjwZbZaay Timberland Sko
fjZkdaZyZaml Parajumpers Sale
mpZykyZkZftk Moncler Jacken
gyZsneZmZfex Ugg Australia
ejZqlkZgZmxj Parajumpers Outlet
dgZpqaZtZsmu Cheap Uggs
 Yorum #22  | 1 Kasım 2013 15:21 | Alıntı     

alendlamSpope

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
kiZeauZpZnny Botas Ugg Espa帽a
vqZaxvZlZmth Ugg Ale
zsZycdZfZafg Woolrich Antwerpen
fvZkrqZdZlha Parajumper Canada
pmZqtbZkZptb Canada Goose Coats Uk
ixZomqZtZtno Parajumper Canada
rtZgdkZrZhxd Woolrich Antwerpen
ipZzhhZhZgjy Canada Goose Femme
fhZvnlZbZoku Botas Ugg Espa帽a
biZoqyZtZdvr Barbour Milano
 Yorum #23  | 1 Kasım 2013 20:12 | Alıntı     

HinaavaitslaH

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cgZpaeZbZajt Belstaff Paris
vhZwhwZtZswg Canada Goose Suomi
thZwpmZbZwzr Peuterey Jacket
fuZyhiZxZqki Ugg Norge
olZankZqZlcp Canada Goose Online Shop
bdZqmsZtZrac Woolrich Arctic Parka
qoZstwZeZiut Barbour Italia
fgZlzdZzZpke Woolrich Arctic Parka
pxZmniZiZkvs Moncler Jassen
rsZxjnZoZlej Moncler Online Shop
 Yorum #24  | 1 Kasım 2013 20:56 | Alıntı     

apedeegomap

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
xtZdlxZfZwin Stivali Ugg
tyZlpnZfZljj Timberland Schuhe
tjZamhZlZhjz Ugg Baratas
klZxheZuZska Canada Goose Jacket
kmZyabZzZbin Stivali Ugg
cjZsuuZsZazf Cheap Uggs Uk
dgZfcdZeZlxa Parajumpers
mdZxkfZfZawv Timberland Kengät
jxZkymZhZohd Canada Goose
qzZmfbZyZejf Moncler Belgie
 Yorum #25  | 1 Kasım 2013 21:47 | Alıntı     

Bluptpleant

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
rgZiucZaZgbq Canada Goose Jacka
klZbdoZbZniv Ugg Boots
hiZjjlZaZvty Ugg Boots Schweiz
uzZakcZkZksd Pjs Vinterjakke
teZcyzZkZhfx Parajumpers Salg
hrZkgzZxZtyf Ugg Boots Schweiz
cfZpnsZkZfmj Ugg Boots Schweiz
zmZruaZwZnla Ugg Australia Pas Cher
rdZhhjZrZisw Canada Goose Montreal
wnZkdcZjZnhx Parajumpers Takit
 Yorum #26  | 1 Kasım 2013 23:22 | Alıntı     

coornedic

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
qgZpwgZcZahl Doudoune Hollister
dsZvwzZpZpnn Woolrich Jakke
azZrrgZzZxwk Cheap Uggs Canada
gqZqgsZyZbko Doudoune Hollister
epZutbZcZpmv Parajumper Jakke
rtZahoZkZrpf Giubbotti Peuterey
vcZjqeZnZazm Cheap Ugg Boots
mtZxewZmZyao Doudoune Ralph Lauren
ptZogiZmZxbj Timberland St酶vler
iiZnwtZbZnmv Timberland St酶vler
 Yorum #27  | 2 Kasım 2013 00:15 | Alıntı     

BlatatCex

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
neZoiaZeZrhn Piumini Moncler
wmZpiwZzZcbm Canada Goose Pas Cher
rtZfqaZyZavh Ugg Suomi
pdZmxuZhZcso Timberland Støvler
khZewtZpZajw Moncler Doudoune
ijZrugZfZxzx Uggs
fhZvqtZrZuoq Botas Ugg
imZbpyZiZjmu Moncler Vest
asZtraZcZadj Parajumpers
utZpzuZlZzwt Canada Goose Pas Cher
 Yorum #28  | 2 Kasım 2013 03:10 | Alıntı     

stoolawak

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ukZphvZqZpsz Parajumpers Nederland
xxZguwZuZjsh Uggs Canada
oiZdyxZnZyix Isabel Marant Schuhe
weZzsmZcZdjm Uggs Salg
rwZhodZvZdxo Canada Goose Sale
jrZetkZnZhjc Parajumpers
sdZxybZeZemz Canada Goose Outlet
imZuoeZnZjlp Ugg Australia
rbZwelZhZrfm Uggs Canada
pfZsffZpZhme Parajumpers Jacken
 Yorum #29  | 2 Kasım 2013 03:55 | Alıntı     

Niptniftene

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
xdZfaxZvZpsb Canada Goose Uk
dkZvviZoZzam Cheap Ugg Boots Uk
bdZthzZpZkec Hollister Doudoune
utZgtcZxZlqk Canada Goose Sale
maZcvbZsZyys Moncler Outlet
tlZnzeZlZzyx Woolrich Uk
dlZaekZcZpqo Moncler Winterjassen
cfZyieZjZhyt Moncler Outlet
seZmbgZqZdwh Parajumpers Jakke
bjZolbZoZqcz Canada Goose Oslo
 Yorum #30  | 2 Kasım 2013 04:28 | Alıntı     

Mardduerwet

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
kyZqnlZbZwto Uggs Australia
wnZofiZxZpkg Barbour Jacke
nqZlskZlZwbw Parajumpers Suomi
snZkeaZxZkct Uggs
qiZrvaZxZyrt Uggs Antwerpen
miZmsdZaZhvr Cheap Ugg Boots
irZhozZuZkqy Parajumpers
evZawbZbZttc Uggs Australia
fuZjxiZyZksz Moncler Outlet
ilZqufZnZwht Barbour Jacke

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: