Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Eylül 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Beşikçi: 'Darbeler Kürd Sorunundan Kaynaklı'  


14-12-2012, 22:32 Kategori: Siyaset  
Beşikçi: 'Darbeler Kürd Sorunundan Kaynaklı'

İsmail Beşikçi: 'Darbeler Kürd sorunundan kaynaklı'

Türkiye'de yaşanan tüm darbelerin temelinde Kürd sorunu yattığına dikkat çeken Beşikçi, Türk siyasi biliminin "Kürt" olgusunu kullanmaktan çekindiği için bu durumu açıklayamadığını belirtti.

İSTANBUL - Bilgi Üniversitesi Kültür ve Düşünce Topluluğu tarafından Dolapdere Kampüsü'nde gerçekleştirilen "Türkiye'de bilim özgürlüğü ile Kürd ve Kürdistan sorunu" konulu söyleşiye Sosyolog İsmail Beşikçi konuşmacı olarak katıldı. Sinema salonunda yapılan söyleşiye öğrenci ve akademisyenler yoğun ilgi gösterdi.

Konuşmasına üniversitelerde bilim özgürlüğü ile başlayan Beşikçi, genel kanının aksine Türkiye'deki üniversitelerde bilim özgürlüğünün 12 Eylül darbesi ardından kurulan YÖK ile birlikte gerilediği görüşüne katılmadığını belirtti. YÖK'ün kuruluşu öncesinde de Türkiye'de darbelerin yaşandığını anımsatan Beşikçi, darbeleri askerlerin yaptığı algısının çok doğru olmadığını, darbelerin hazırlanması, gerçekleşmesi ve sonrasında üniversitelerin büyük rolü olduğunu ifade etti. "Türkiye'de sağlıklı bilim ve üniversite anlayışı olsaydı YÖK ve darbeler olmazdı" diyen Beşikçi, resmi ideolojiyi belirleyenin üniversiteler olduğunu dile getirdi. Türkiye'deki üniversitelerin ifade özgürlüğü gibi bir kaygısı olmadığına işaret eden Beşikçi, rektörlük seçimlerinin yapıldığı dönemlerde, adayların ifade özgürlüğü, bilimsel özgürlük gibi konularda konuşmak yerine, kampuslara ne tür binalar ekleyeceklerini, fiziki şartları ne yönde değiştirecekleri tarzında vaatlerde bulunduklarını anlattı. "Kürd ve Kürdistan sorunu ile ilgilenmek için özgür düşünce gerekir" diye belirten Beşikçi, üniversitelerin Türkiye'nin siyasi durumunu ciddi biçimde eleştiriye tabi tutması gerektiğine işaret etti.

‘Türkiye’de darbelerin temelinde Kürt sorunu yatıyor’

Türkiye'de yaşanan tüm darbelerin temelinde Kürt sorunu yattığına dikkat çeken Beşikçi, Türk siyasi biliminin "Kürd" olgusunu kullanmaktan çekindiği için bu durumu açıklayamadığını belirtti. 1960'da Irak'ta Mele Mustafa Barzani'nin mücadelesi sonucu Irak Anayasası'na "Kürd" kimliğinin girdiğini, 1970'de ise yine Irak'ta KDP'nin mücadelesi sonucu Irak'ın kuzeyinde Kürdlere otonomi verildiğini hatırlatan Beşikçi, her iki gelişmenin ardından da Türkiye'de darbeler yaşandığını ve bunun Güney'de gelişen durumun Kuzey'e yansımaması için yapıldığını ifade etti. 12 Eylül 1980'de darbe yapan cuntacıların gerekçe olarak, "Siirt'in bir köyüne yaptığımız gezide bölge insanının Türkçe dışında bir dili konuşması bizi kararlaştırdı" demesini anımsatan Beşikçi, 12 Eylül darbesinin de yine "Kürd" ve "Kürd sorunu" ekseni ile gerçekleştirildiğini dile getirdi. 28 Şubat 1997 yılında yapılan post-modern darbenin de dönemin Başbakan Necmettin Erbakan'ın Libya Lideri Muammer Kaddafi ile yaptığı görüşmede Kürt sorununun gündeme gelmesi ve PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın bazı kanallar aracılığı ile Erbakan hükümeti ile görüşmesi sonucu gerçekleştiğini anlatan Beşikçi, Erbakan'ın bu hamleleri ile devlet bürokrasisi tarafından tasfiye edildiğinin altını çizdi. Tüm bunlara rağmen basın, toplum ve siyaset biliminin Kürtlerin askeri dinamikleri nasıl harekete geçirdiği konusunu açıklayamadığını belirten Beşikçi, bunun da yine "Kürd" kavramını kullanmaktan korkmaktan kaynaklandığını tekrarladı.

'Kürt olgusu ancak 'terör' kavramı kullanılınca anılıyor'

Türkiye'de resmi ideolojiyi besleyen iki önemli kurum olduğunu ifade eden Beşikçi, bunların üniversiteler ve yüksek yargı olduğunu söyledi. Bu her iki kurumun ürettiği bilgili ve söylemin Kürtlere karşı tutumu belirlediğini dile getiren Beşikçi, demokratik toplumlarda resmi ideoloji diye bir şey olamayacağının altını çizdi. Konuşmasının ikinci bölümünü "Kürt ve Kürdistan" üzerine yapan Beşikçi, bir soru üzerine Kürt milliyetçiliği ve Türk milliyetçiliğini farklı kefelere koymak gerektiğini belirtti. Kürt milliyetçiliğinin asimile etme, etki altına alma gibi bir misyonu olmadığını dile getiren Beşikçi, Türk milliyetçiliğinin ise tam tersi misyon taşıdığını söyledi. Kürt milliyetçiliğinin gelişmesinin Ortadoğu ve Türkiye için çok önemli kazanımları olacağını açıklayan Beşikçi, bunu desteklediğini söyledi. Kürtlerin halen yönetim sahibi olamamasını değerlendiren Beşikçi, "Her şeyden önce Kürtler neden Ortadoğu'da parçalandıklarını iyi anlamalılar. Dünya üzerinde 208 devlet var. Nüfusu 1 milyonun altında olan 40'a yakın devlet var. Ancak 40 milyondan fazla nüfusu olan Kürtlerin devleti yok. Bırakın devleti adları dahi anılmıyor. Adları ancak 'terör' kavramı ile birlikte anılıyor. Kürtlerin bunu iyi anlaması gerekiyor" diye konuştu.

'İttihatçı politikalar günümüzde de devam ediyor'

Yakındoğu, Uzakdoğu gibi kavramların Bizans döneminde oluşturulduğunu anlatan Beşikçi, Osmanlı'nın parçalanmaya yaklaşması ile birlikte Yakındoğu'nun imha olduğunu ve Türkiye Cumhuriyeti'nin de Yakındoğu'nun imhası ile kurulduğunu belirtti. Yakındoğu'da yani Anadolu'da yaşayan halkların ve onların devletlerinin de imha edildiğini ifade eden Beşikçi, İttihat ve Terakki'nin bu coğrafyada sadece Türklerden oluşan bir ülke yaratmak için harekete geçtiğini anlattı. Bunun Anadolu'da yaşayan Rumları zorla göç ettirme, Ermenileri "tehcir" adı altında soykırıma uğratma, Müslüman olan Kürtleri ise asimile etme, Türk ve Kürt Alevileri ise Müslümanlaştırma yoluyla yapıldığını aktaran Beşikçi, Ermeni ve Rumları 1. Dünya Savaşı ile birlikte Anadolu'da yok edildiğini hatırlattı. Kürt ve Alevilerin ise sonraki geniş dönem içinde Türk ve Müslümanlaştırma politikalarına tabi tutulduğunu ifade eden Beşikçi, günümüzde resmi ideolojinin halen bu politikasını sürdürmede ısrarcı olduğunu söyledi.

Beşikçi'nin konuşmalarının ardından söyleşiye katılan dinleyiciler sorularını yöneltti. Programın sonunda Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Gencer Özcan, Beşikçi'ye plaket verdi.

(DİHA)


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 12)
  |   Okuma: 3473   |   Yorum: (506)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 15 Aralık 2012 23:39 | Alıntı     

rojame

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 375, Kayıtlı: 18.04.2011
   ICQ: --,
'ON İKİ EYLÜL DARBESİ ,YENİDEN HORTLANDI !

Kuzey Kürdistan eyeledindeki Kürdler ,12 eylül "askeri cunta darbe'sini" asıl amacını we gayesini uygun şekliyle deşifre edemediği için,iro "siwil-siyasi darbeyle" başbaşa Qalmış durumdadir.

Bilindiği gibi,12 eylül askeri cunta darbesinin asıl amacı;Kürdlerin şex seid we Seyid Rızanın önderliklerinden yürütülen Kürd/Kürdistan Özgürlük mücadelesi "SOYQIRIM" larla qanla bastırıldıktan sonraki dönemde Kürdlerden oluşan sesizliğin yawaş yawaş YENİDEN Kürd Özgürlük mücadelesinin etkin filizlenmesinin akabinde yapıldı.Kürdlerin haq we Özgürlük taleblerini YARGI we CEZAEWLERİYLE Boğdu.!Anayasa'larıylada yasallaştırdılar..!

Buradan yola çıkarak;Son bir asırdaki Kürd Özgürlük mücadelesinin ÜÇ aşamalı direnişi we İKİ YÖNTEMLE nasıl bastırılmaya çalışıldığına JİR bir ruhla bakarsak ?!Üçünçü aşamayida ayni şekilde;İkinci yöntemle iro 'Kuşatılmışlığını 'göreceğiz-Görülecektir.

Kürdlerin 1/2 destegiyle kurulan we Kürdlerin meşru haqlarını topraqlarıyla beraber gasp eden tc.dewletine isyan eden Kürdlerin Özgürlük direnişini Üç aşamayla ele alabiliriz,

Bir;Şex Seid we Seid Rıza önderliğindeki kürd/Kürdistan özgürlük direnişin soyqırımlarla bastırılması..İki;1925-1938 'den sonraki uzun dönem bir kürd sesizliğinden sonra 1970'lerde filizlenen kürd özgürlük mücadelesinin 12 eylül askeri cunta darbesiyle "Yargı we cezaewleriyle" yine bastırması siyasi alanda başarılı olsada,Kürdlerin askeri direnişiyle we halk serihildanlarıyla beraber tam fiyasko yaşadı.Tamda bu noktadan itibaren ,tc.'nin askeri güçü we darbeleri işlewsiz hale geldi.

Hani diyorlarya hiç ummadığın TAŞ BAŞ yarar..!İşte o misal;Kürdlerin hesaba Qadmadığı we dipten gelen bir sinsi dalga wardı oda "Tırk-islam faşizmi"ydi, Özgürlükçü Kürdler kemalizm we askeri wesayedle 90 yıl boğuşarak tam alt ettiği noktada,kendisini kemalizmin we askeri wesayedin MAXDURU olarak Kürdlere yuturmaya çalışan "tırkislam rejimi " Yine kürdlerin DESTEgiyle fırsaddan istifade, aradan sıyrılarak kemalizst sistemin tam tepesine geçti..!Kemalizst sistemin asırlık Qanlı paslı bütün QILIÇLARINI ELE GEÇİRDİ.Bileledi we İro özgürlükçü kürdlerin tam boynuna dayamiş..!Askeri cunta darbesini ;Siwil darbeye dönüştürerek,

Yargı we hapishanelerle "KÜRDLERDEN KELLE "almaya çalışıyor.Bu talimatıda OKyanuz ötesinden aldı.Misliman geçinen müşrikin mezalimci talimadını dünya biliyor,belirdmeme gerek yok.İro Kürdlere uyguladıkları yöntem 12 eylül askeri cunta darbesinin; HOYRADÇA bir SİWİL Qopyasıdır.Kürdlerin cezaewlerdeki ölümüne direnişide bunun asıl işaretidir.

29-Ekim.2012
 Yorum #2  | 26 Ekim 2013 08:03 | Alıntı     

oppograrf

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
leZzpjZcZmyw Doudoune Canada Goose
ffZqkbZnZjse Ugg Boots
yeZyhmZcZnwb Moncler Schweiz
qwZffmZsZxyg Parajumpers Pas Cher
wgZeoiZfZnkl Ugg Outlet Canada
qpZlvxZlZexq Ugg Boots
leZtacZnZdmx Abercrombie And Fitch Jacke
uaZmxjZqZqop Canada Goose Antwerpen
vhZbhbZrZkpo Ugg Boots
wyZjthZgZljy Canada Goose Jacke
 Yorum #3  | 26 Ekim 2013 08:48 | Alıntı     

Unlaxyhax

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
tpZfwqZdZics Cheap Uggs
kaZfmrZzZfmd Belstaff Italia
jaZajfZaZyoy Cheap Uggs
ofZtqsZsZcls Parajumpers Jakke
tuZzvvZtZzvt Belstaff Italia
wvZkarZtZjhf Parajumpers
jxZvfoZhZkvk Stivali Ugg Italia
ujZaucZnZzpw Ugg Australia
taZcteZqZglt Canada Goose B酶rn
wqZitxZlZyep Parajumpers Long Bear
 Yorum #4  | 26 Ekim 2013 08:56 | Alıntı     

coornedic

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
fwZburZfZack Moncler Toronto
ycZeyfZpZeaz Moncler Montreal
lpZdhrZoZpce Woolrich Deutschland
bnZtliZfZpaw Moncler Z眉rich
edZfwtZpZmce Ugg St酶vler
ieZefsZfZrls Doudoune Ralph Lauren
jxZbttZnZrmo Peuterey Uk
elZyceZiZgrg Woolrich Jacka
qxZlwbZgZqyz Cheap Ugg Boots
erZejdZkZobi Parajumpers Helsinki
 Yorum #5  | 26 Ekim 2013 15:14 | Alıntı     

Seeflyfum

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
mxZvaxZpZinl Ugg Boots
wcZemuZyZjcm Canada Goose Pas Cher
dgZtntZbZgqw Ugg Boots
ktZqhnZeZcqg Doudoune Moncler Femme
ljZstpZsZlfc Ugg Pas Cher
toZohuZuZmay Moncler Online
oxZummZuZhpy Doudoune Moncler Femme
caZddoZnZyat Ugg Pas Cher
kdZbkzZaZvng Woolrich Outlet
sfZctzZfZlyh Ugg Pas Cher
 Yorum #6  | 27 Ekim 2013 06:00 | Alıntı     

Obtaitadveday

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
dqZvhaZxZzzk Ugg Z眉rich
jwZkayZcZual Canada Goose Montreal
shZqryZxZkru Ugg Australia Pas Cher
hgZbszZyZtvm Ugg Ale
mjZzgtZqZejg Belstaff Milano
viZrpmZjZady Barbour Jacket Uk
shZwbwZaZzgc Woolrich Bologna
zkZfvtZbZqkf Botas Ugg Baratas
nhZehsZfZrbi Ugg Boots Schweiz
bpZrbgZnZnxe Parajumpers Jakke
 Yorum #7  | 28 Ekim 2013 02:08 | Alıntı     

oveskBerAberb

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
jyZfxcZcZsij Ugg Italia
ypZhyoZzZpse Parajumpers Sale
kjZfohZqZxun Ugg Boots
vpZackZvZrjp Woolrich Jassen
kkZoqrZgZbwg Ugg Støvler
uvZhzxZpZjkb Canada Goose Sverige
gxZgofZjZyce Canada Goose Jacket
kjZkirZiZbwi Ugg Støvler
pkZqwwZnZkzp Canada Goose Sverige
veZvwgZnZnfq Ugg Australia
 Yorum #8  | 28 Ekim 2013 13:36 | Alıntı     

Triddixinsony

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
afZqemZsZbyx Canada Goose Sverige
ajZfhyZkZqdy Moncler Toronto
prZmlwZeZzuw Ugg St酶vler
msZslkZaZvmc Timberland St酶vler
jjZdkvZbZlzx Woolrich Deutschland
csZovtZpZwij Ugg Baratas
uuZimrZbZrmd Ugg Baratas
lbZrhpZwZprp Parajumpers Homme
ivZygbZqZcwd Canada Goose Jakke Dame
fgZxlmZkZifs Canada Goose
 Yorum #9  | 29 Ekim 2013 00:37 | Alıntı     

criguoursix

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
vjZdanZbZebg Canada Goose Takki
ptZbynZiZrvh Parajumpers Long Bear
qpZtxyZlZafu Ugg Portugal
pmZbjcZrZoyw Timberland Schweiz
jvZilvZeZcru Moncler Piumini
nwZuqqZoZdkg Ugg Italia
omZuwvZpZylh Isabel Marant Sneaker
tiZdroZsZgwr Ugg Pas Cher
dqZyxgZhZnfm Ugg Portugal
zkZbeoZpZeue Timberland Uk
 Yorum #10  | 29 Ekim 2013 03:25 | Alıntı     

groovegobrier

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
kkZwveZoZnhz Woolrich Antwerpen
gaZkceZpZlgr Moncler Femme
lsZjxbZtZwza Moncler 2014
imZhkeZwZhhs Moncler Femme
iaZdbyZlZnsd Parajumper Canada
kzZwngZxZfhd Parajumpers Jakke Dame
qpZwljZhZzqo Moncler Homme
xpZeirZfZikm Isabel Marant Uk
nyZcotZgZain Piumini Moncler
ihZezeZhZmsn Woolrich Jacken
 Yorum #11  | 29 Ekim 2013 13:36 | Alıntı     

alendlamSpope

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
mjZpkfZfZqdk Timberland Sverige
jcZipqZmZtmw Isabel Marant Sneakers
meZxcgZsZyoh Belstaff Jacka
tjZypsZyZpww Woolrich Jacka Dam
laZjfdZtZarq Ugg Ale
sdZncbZiZngk Hollister Jacke
wkZeywZcZbms Piumini Moncler
xqZdfoZsZiqf Botas Ugg Espa帽a
pfZpkmZrZarp Belstaff Jacket Uk
toZlrvZwZdym Moncler Femme
 Yorum #12  | 31 Ekim 2013 05:34 | Alıntı     

WallCaleHip

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
pmZylhZuZrsp Woolrich Sale
vgZuhsZvZlys Canada Goose Jakke
eaZjtuZsZpre Moncler Piumini
lhZjrfZaZjxk Canada Goose Vest
uvZwmbZxZgsi Woolrich Sale
noZfjnZcZdzy Moncler Z眉rich
ikZienZjZepg Timberland Schoenen
mkZtquZdZvbl Parajumpers
saZvnpZnZabs Parajumpers Jassen
neZsyqZmZkai Moncler Jacken
 Yorum #13  | 31 Ekim 2013 06:45 | Alıntı     

HinaavaitslaH

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
fkZukvZdZczi Woolrich Arctic Parka
vnZifuZdZlin Moncler Online Shop
msZfbqZpZiuj Woolrich Spaccio
giZcfaZyZqwf Canada Goose Online Shop
lpZwhtZmZmyj Moncler Pas Cher
brZaipZmZreg Ugg 蔚位位伪未伪
kgZjjeZfZaov Ugg 蔚位位伪未伪
cfZuuoZhZhwa Parajumper Jacka
sqZjreZnZuwz Moncler Outlet
vqZznuZdZvfp Canada Goose Tilbud
 Yorum #14  | 31 Ekim 2013 09:26 | Alıntı     

alendlamSpope

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
mfZzkqZlZvrc Ugg Keng盲t
tcZessZfZjtt Ugg Keng盲t
ieZyatZrZljm Parajumpers Canada
dsZqkoZzZbcc Canada Goose Coats Uk
dcZkviZrZbiu Botas Ugg Espa帽a
oeZdpgZwZjvt Ugg Ale
tcZvcdZwZrnu Parajumper Canada
ryZbqjZrZuyc Woolrich Jacken
xrZcbbZeZwpf Canada Goose Femme
mcZoinZaZnol Moncler Femme
 Yorum #15  | 31 Ekim 2013 13:31 | Alıntı     

Boarfartoomox

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
frZeocZgZuwe Timberland Støvler
ybZqgcZuZnml Belstaff Uk
mxZwayZbZwcy Timberland Støvler
rjZlekZtZewn Canada Goose Jakke
evZrxtZgZuop Uggs
ziZodrZfZhxq Uggs
cjZekuZeZphw Canada Goose Outlet
zpZlbuZlZbql Uggs
axZptqZgZyzc Uggs
qnZjqrZiZhgv Belstaff Uk
 Yorum #16  | 31 Ekim 2013 14:17 | Alıntı     

coornedic

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
tpZlnfZnZhqt Ugg Sales
uzZemyZmZymu Ugg St酶vler
miZqrvZwZkig Moncler Z眉rich
ghZdiwZtZuch Peuterey Uk
lpZyykZsZxot Moncler Z眉rich
roZfqpZxZtmr Woolrich Jacka
ixZmphZnZczi Moncler Z眉rich
xmZugxZbZyyd Canada Goose
qvZjfyZdZtdn Woolrich Jacka
baZnvhZuZigl Doudoune Hollister
 Yorum #17  | 31 Ekim 2013 15:26 | Alıntı     

LitSigree

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
mnZgikZhZamy Uggs Rea
yyZxrzZfZaoo Ugg Italia
dgZygcZdZobc Uggs Norge
rwZczfZpZbse Ugg Italia
cdZobsZdZwqo Ugg España
fwZcokZzZsmv Ugg Italia
nzZqrkZcZzhu Uggs Canada
bbZhshZjZnxt Ugg Pas Cher
bpZnznZyZbkt Cheap Ugg Boots Uk
syZgkyZeZorb Ugg Italia
 Yorum #18  | 31 Ekim 2013 17:30 | Alıntı     

CeannaScome

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
alZbiyZgZqmx Chaquetas Moncler
amZhhvZbZxpi Moncler Outlet
faZtkvZaZelh Moncler Jackets
thZtgsZoZusc Moncler Sale
gpZgwrZlZljy Woolrich Uk
ssZzjwZqZauo Belstaff Jacken
uwZrcnZmZlbp Hollister Doudoune
xuZbgnZvZzet Moncler Sale
aeZwigZtZine Moncler Winterjassen
qrZdjoZbZjwe Canada Goose Norge
 Yorum #19  | 31 Ekim 2013 19:27 | Alıntı     

Niptniftene

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
iqZvalZvZjdx Canada Goose Vest
miZldqZiZsvz Moncler Sale
dyZsqjZzZohm Woolrich Parka
ulZvldZcZude Ugg Suomi
hlZojnZnZirl Canada Goose Norge
bjZcbhZfZozo Timberland Outlet
caZdriZyZsdc Ugg Boots
gzZiwlZzZnaw Belstaff Jacken
thZcsmZcZvzk Moncler Sale
txZkgsZpZvpv Moncler Jackets
 Yorum #20  | 1 Kasım 2013 01:45 | Alıntı     

immuffevA

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
brZbsdZxZdwr Ugg Switzerland
cpZzmyZmZlyl Ugg Switzerland
sgZozxZeZgjc Ugg Schweiz
wnZzcwZrZltp Nike Suisse
frZyugZtZfdh Bottes Ugg
pqZgdvZyZllo Bottes Ugg
kbZffuZxZbrb Ugg Switzerland
fqZxnfZoZacm Nike Free
qmZxluZmZcve Timberland Schuhe
cgZinbZxZqij Nike Free
 Yorum #21  | 1 Kasım 2013 05:48 | Alıntı     

BorIrricsBync

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
tcZnniZvZuye Canada Goose Sale
jwZbpnZbZzxp Moncler 2014
fcZmvoZaZexb Woolrich Jacka
elZlyjZoZrsf Uggs Norge
sjZzfdZjZmxg Parajumpers Jakke
skZjvdZlZsqy Parajumpers Jakke
mzZpbwZuZgec Canada Goose Norge
bsZnhjZoZyfc Woolrich Jacka
xlZanmZhZeyg Canada Goose Norge
hgZtnyZvZgqo Uggs Kopen
 Yorum #22  | 2 Kasım 2013 04:15 | Alıntı     

tearcixettism

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
njZfzpZuZsxk Parajumpers
suZkrtZtZlfj Cheap Uggs Uk
nvZixyZbZbqh Parajumpers Jacka
vpZjrwZpZwnf Canada Goose Jakke
upZxyhZfZpgl Canada Goose
faZwsjZvZcsb Botas Ugg
jfZhbdZmZupl Ugg Baratas
hsZxqlZmZtqe Timberland Schuhe
ppZvfaZcZzjk Canada Goose
boZvnhZiZuii Moncler Uk
 Yorum #23  | 2 Kasım 2013 08:16 | Alıntı     

Liaibepeeme

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wyZzhqZlZbtl Peuterey Outlet
vfZvxdZxZgpj Ugg Sko
nkZlqbZbZjez Timberland Sko
duZznwZzZrux Parajumper Jacka
eiZkzcZrZadr Ugg Australia
ozZctcZqZmyy Moncler Dunjakke
wpZhtbZbZprj Woolrich Arctic Parka
gaZvfnZnZssj Moncler Dunjakke
qlZqdaZmZakr Barbour Uk
ueZgngZzZjrc Ugg Italia


aiZrfjZqZpxf Woolrich John Rich & Bros
xsZdjkZoZtlx Timberland Norge
epZxkxZrZvme Barbour Deutschland
czZuuzZzZtjg Stivali Ugg Italia
rdZpjlZuZuzi Canada Goose
dvZraxZeZgnx Uggs Outlet
vvZejaZkZnne Timberland Støvler
upZnhzZeZgsy Ralph Lauren Jacke
ddZjwmZcZxtr Canada Goose
ozZdexZuZoty Canada Goose Outlet
 Yorum #24  | 2 Kasım 2013 11:22 | Alıntı     

apedeegomap

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
phZzspZuZacm Parajumpers Antwerpen
syZwzpZiZpnp Woolrich Parka
aqZgilZnZnpe Canada Goose
ezZtwtZmZipb Timberland Suomi
gfZmafZaZsym Moncler Uk
kkZkanZaZarb Botas Ugg
pmZczqZiZebn Ugg Baratas
kzZzkkZwZats Timberland Kengät
wlZizuZlZesv Canada Goose
xqZustZfZpfp Cheap Uggs Uk
 Yorum #25  | 3 Kasım 2013 04:31 | Alıntı     

poiptLiem

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
uhZhgeZiZbxl Ugg Australia
vsZyvaZkZdie Ugg Rea
lwZsbyZdZngd Ugg Outlet Italia
sgZqqpZpZxmc Ugg Australia
cnZalwZaZpby Ugg Baratas
gxZjkiZtZjqc Ugg Rea
noZovzZsZyml Ugg Ale
oaZxbsZqZvpw Ugg Boots
ktZghyZhZqka Ugg Outlet Italia
vfZhbiZrZyim Ugg Australia Italia
 Yorum #26  | 3 Kasım 2013 04:46 | Alıntı     

oveskBerAberb

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
jjZwysZfZxul Ugg Australia
gpZokuZrZzll Woolrich Outlet
elZrbtZxZsnw Canada Goose Vest
ugZdfnZeZfpx Ugg Boots
beZyykZgZsiv Canada Goose Jacket
jkZmnlZfZtbj Doudoune Parajumpers
nnZzfjZbZkbt Ugg Boots
owZnpbZvZbsz Barbour ελλαδα
njZxnhZrZuav Uggs Goedkoop
ycZntsZnZkwz Peuterey Outlet
 Yorum #27  | 3 Kasım 2013 05:18 | Alıntı     

coksMyclold

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
joZudpZzZqju Ugg Suomi
hjZvfhZdZugd Uggs Sale
usZbzlZoZtlx Uggs Outlet
zeZqzbZmZrgy Ugg Suomi
rpZaksZxZkga Uggs Sale
mnZuvcZxZflx Ugg Schweiz
jeZngqZoZajg Cheap Ugg Boots
pgZszfZqZjlj Ugg Australia España
niZrrgZaZrug Ugg Schweiz
qhZslwZxZuhs Ugg Suomi
 Yorum #28  | 4 Kasım 2013 11:37 | Alıntı     

Frulleyevex

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
xrZlydZtZfmn Barbour Online
znZrvtZpZkkr Belstaff Milano
whZsneZgZytn Moncler
bvZdttZrZshe Woolrich Jacka
mlZkisZwZpag Timberland España
mlZlnwZpZdre Moncler Outlet
izZkngZtZrzg Moncler
xgZdnnZuZywg Cheap Ugg Boots
ezZghpZoZxfn Barbour Jacke
oxZnhuZbZlit Peuterey Jacke
 Yorum #29  | 4 Kasım 2013 17:08 | Alıntı     

Mardduerwet

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
myZojqZcZszx Timberland Kengät
hgZaqwZrZtzt Timberland Kengät
pkZkfvZmZuww Timberland Kengät
lqZpeiZdZgux Canada Goose Jacket
cqZxxeZgZfqp Canada Goose Jakke
csZxtyZbZjno Ugg Baratas
irZaoqZbZfxa Woolrich Parka
uqZvdwZaZkzi Moncler Uk
lmZxzvZoZuqq Stivali Ugg
stZcjsZyZtzk Botas Ugg
 Yorum #30  | 4 Kasım 2013 19:07 | Alıntı     

MypetortHor

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
fyZrinZlZrin Ugg Suomi
ehZllvZdZfin Ugg Outlet Canada
jtZyrzZkZliy Cheap Ugg Boots
hoZynmZcZlnc Uggs Sale
veZhteZcZuzr Uggs Outlet
gcZvxuZmZnvm Uggs Outlet
utZtwbZxZscl Uggs Outlet
rjZfidZpZmyr Uggs Australia
keZfxiZtZsfb Uggs Outlet
gdZewjZaZwgg Ugg Schweiz

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: