Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

BDP'lilere Fezleke mi- Kutbettin Özer  


8-12-2012, 15:55 Kategori: Siyaset  
BDP’lilere Fezleke mi- Kutbettin Özer

BDP'lilere Fezleke mi- Kutbettin Özer

Kürtlere fezleke yeni bir tarihe rastlanmaz, Kürtler ulusal taleplerini dile getirdikleri günden itibaren Kürtlerin hakkında her çeşit fezleke çıkartılmıştır. Bu fezlekeler nedir ve ne değildir?

İşte size basit Türk devletin fezlekeleri; Tek dil, tek din-mezhep, tek ulus ve tek ırktan ilkelli Misak-i Milli adına çizilmiş sınırlardır. Bu sınırlar dâhilinde Kürtlere; ırk, dil, kültür, kimlik, harfler (Q, û, w, î, x), Kürtçe isimler, dağ taş demeden köy, nahiye, il, ilçe ve hapishanelerdeki işkenceler, daha neler üzerinde fezlekeler çıkartılarak yasaklanmıştır.

Aynı zamanda Türk, ırkçı Anayasası Kürdistan’ın bütün dört bir yanını kuşatmıştır. Kürdistan topraklarında ve göçe zorlanmış bütün Kürt yurt severleri de dâhil olmak üzere dokunmazlıkları ellerinden almıştır. İşte biz buna kökten ilhak fezlekesi adını veriyoruz. Alevilerin inançları hala çarmıha getirilerek hak ettikleri beşinci mezhep İmam-i Caferi inançlarını bile ilahiyat fakültesinde ders kitaplarında yer vermeyerek inkâr edilmiştir. Bu tür sömürge ve imha etme stratejik politika fezlekesi 1923 cumhuriyeti Osmanlı döneminden devralınmıştır.

T.C devletin, klasik üniter yapılı sistem karakterini izah ederken sadece inkâr ve imha politikalarına rastlanır. Devletin objektif ve sübjektif biyografisi ise tasavvur edilemeyecek kadar kirli izlere rastlanır. Demokrasi nasibini hiç almamış Kemalist Türkiye, çoğulcu siyasi partiler dönemine girdiği halde, parti program ve Tüzüklerinde Kemalist ideolojisini taşıyan bulanım, tek bir ruh ile doğmaktadır. Bu bulanım ve tek ruh Kürtlerin beynini de alak bulak etmiştir. Yani Kemalist düşünce, sadece Türk kesimleri içinde değil, bilakis okuyan akademik Kürtlerin beyin hücrelerinde daha tehlikeli kıvılcımlar yaratmıştır.

Bunları izah ederken Kürtler bu saatten sonra ne yapmalı ve nasıl bir projeyi ele alıp gerçekleştirmelidir?

Kürtler ulusal olma gündemini yakalamış ve en erken bir süreç içinde Kürdistani Ulusal Cephe yaratmalı, fırsatları değerlendirmeli, kararsızlılıklardan çekilip cesur bir şekilde toplumsal hamle ile projelerini ileri atmalı ve iç dinamiğini sağlamalıdır. Örgütsel çıkarlar hiçbir zaman ulusal meselenin ön planına atmamalı. Hedef alacağı imajı kaybetmemeli ve taktik ve stratejik lojistiğini elinde tutmalı ve bu toprak üzerinde gazaba uğrayan mağdur insanların istek ve talepleri ne ise, siyasetçilerimiz kendilerini onlara göre ayarlamalılar.

Kürt siyasi hareketin içindeki iç dinamik patlak vererek, ırkçı Paşa’ların uykusunu kaçırmış ve bıçak kemiğe kadar saplanmıştır. Kürtlere ‘’Fezleke’’ uygulaması olan söz konusu, acaba BDP Vekilleri dokunmazlığı hak etti veya etmedi mi? Bence etmedi diyorum. Çünkü bu tür Fezlekeler yeni değil ki, eski tarihlere dayanan ve uygulanan fezlekelerdir.

Kürtlerin ana dillin yasaklanması, Kürtlerin Anadiline ‘’ Seçmeli ders’’ vermesi-tanıması en büyük hakaret ve en çirkin örneklerinden biri olan fezleke azabıdır. Kürtlerin ana dilinde Kürtçe eğitim dersi vermeme, lanetli bir fezleke küfrü sayılır. Devlet insanlarına ahlaki ders vereceği yerde ahlaksızca örnek olmaya çalıştı ve çalışıyor. Tersini düşünecek olursak Türk devleti mecazi anlamda dokunmazlığın fezlekesini kendine uyguladığını halükarda unutuyor.

İlk konuşlandırılan tepki ve arzu, PKK’lıların dağdan kayıtsız şartsız kuzu gibi inmeleri talep ediliyor. PKK, tabanlaşarak beş bini dağda, beş bini de Kürdistan yerleşim alanlarında faaliyetlerini devam etmektedirler. Bu asal sayıların arasında yüzlerce profesyonel çalışanları var ve 24 saat ayak üzerindedirler. Sayısal olarak eksiklik yok belki daha fazla alanları dolduran kadrolar vardır. Bu kadroların önemli bir kısmı da Avrupa ülkelerinde başka kuruluşlar adı altında faaliyet gösteren kadro çalışanları vardır.

PKK dev gibi bir askeri ve sivil kurumdur. PKK bugün tamamen teslim olsa dahi, PKK’nın bittiğini veya bitirdik anlamına gelmez, üstelik ikinci bir PKK’nın doğuşu daha güçlü tecrübeye ve daha birikimli stratejiye sahip ve önemli olan, karma örgütlerden oluşan kadro, stratejik bölgesel alanlarda, Kürdistan Ulusal Cephesi yeteneği ile sahneye çıkacağı mutlaktır.

Fezlekeye uğrayan siyasetçi Kürt kökenli Milletvekilleri, diğer Kürt şahsiyet ve aktörler etkin bir güç yaratarak geçmişlerinden ders çıkartıp ulusal bileşiminde mutlak hesapları olacaklardır.

Vekillerin bir yerlerde Gerilla’larla kucaklaşmaları ile İstanbul Silivri’de bulunan Faşist, terörist, darbeci Ergenekoncu Generallerin ziyaretçi yakınları ile sarmaş dolaş olmaları kadar tehlikeli olmadığını görüyorum. Üstelik derin devlet adamları darbe etmekle suçlandırıldığı halde, bu densizlere ziyaret odaları hazırlanıyor ve eşleriyle cinsel birleşme hakları veriliyor. Bu haklara karşı Kürt Vekillerin gerilla yakınlarıyla kucaklaşmaları çok görülüyor. Devlet ilk önce çift standartlığını ortadan kaldırıp bir kere etrafına baksın.

Askerlik karargâhlarında ölen Asker, subay sayısı dağda ölenlerden daha fazladır medyalarda apaçık mesajlar veriliyor. Demek ki kendisi gibi düşünmeyen ve kendinden olmayanlara, kardeş savaşına karşı çıkanlara, barışı isteyen ve savaşmak istemeyene Askeri fezleke uygulanıyor. Derin devlet adamları olan Ergenekoncu Generaller bunların hakkında infaz kararını vermiştir. PKK, devlete açık mesaj veriyor; gelin ölen askerlerinizi dağ eteklerinde toplayın, götürün diyor.

Yarın asker anneleri demez mi, bu üç yıldır Asker oğlum eve gelmedi, oğlumu verin sormaz mı?

BDP’li vekillerin dokunmazlıkların kaldırılması, Türk devletine hiçbir madalya getirmez ve üstelik iç politika ve dış politikada olumsuzluluklar getirir diye düşünüyorum. Leyla Zana tutklu döneminde nasıl Nobel ödülü ile ünlüleştirildi ise, dokunmazlığı alınacak BDP’lilerin bir kısmı da ünlüleştirilecektir. Bir dahaki seçimlerde Kürdistan coğrafyasında bir ihtimale daha fazla Milletvekilleri ve Belediye sayısı artacaktır. AKP bu seferki seçimde zayıflanacak ve Kürtlerin kendi kendini idare etme olanağı doğacaktır.

Bülent Arınç ve Abdullah Gül mesajlarında ‘’Fezleke”nin yeni bir şey getiremeyeceğini, çözümü daha da zorlaştıracağını, sürecin uzaması ve ötelenmesi dışında bir sonuç yaratmayacağına ilişkin beyanatlarda bulundular.

MHP bu ‘’Fezleke’’ye takla atarak yaklaşıyor, CHP oportünist yaklaşımla her gün ifade sözcüklerini değiştiriyor. ‘’Fezleke’’ye evet diyenler, AKP’nin içinde ‘’HAYIR’’ diyenlerin yerine faşist MHP muhalifleri dolduracaktır.

Erdoğan ise BDP vekillerine karşı olan tutumunu bir Başbakana yakışmayan seviyesiz yaklaşımını sergiledi ve sorumsuzca sergiliyor.

Meclis bu sefer hata yapar ve Fezlekeye imza atarsa, Kürtlere ve Kürt sorununa karşı ‘’Savaşa evet’’e imza atmış olur. 1994’deki hata bir kez daha tekrarlanır.

Bu fezlekede dokunmazlığın kaldırılması, Kürdistan ulusal Kurtuluş Mücadele hareketini daha da güçlendireceğine inanıyorum. Otuz yıldan beri savaş içinde büyüyen Kürt çocukların gözünde ‘’KORKU’’ çıkmıştır. Daha cesur ve daha kararlı duruşu ile savaş içinde büyüyen Kürdistanlı geçlerimiz işi, aşı iç dinamiklerini perspektifleriyle geçmişini, geleceğini, değişme, dönüşme ve yenilenme hamlesini en iyi bir şekilde pozisyonunu hazırlayıp atama ve emirlere boyun eğmeden gerçek projelerinin gerçekleşmesinde önder aktörler olacağına inancım büyüktür.

Bu ilham, bu umut, bu güvenme kaynağım, Kandil, İmralı ve bütün Kürt potansiyellerin birleşmesi yakın olduğuna inandığım için yazıyorum. Kürtler 21. asrın sonunda darbe alması ve haklarında çeşitli kırıcı-olumsuz kararların çıkması, Kürtler açısında sonuç olarak Kürdistan Ulusal Cephe olmaya yöneliktir.

Fezleke çıksa, çıkmasa da Kürtler açısında değişen faktör, Türk Adaletin cumhuriyetinde kurulan demokrasisine uygundur. Çünkü asıl çıbanbaşı Türk Anayasasının kökten değişmemesidir. Kuzey Kürdistan’da 25 milyon nüfuslu Kürtlerin dokunmalığı kaldırılmıştır, bu fezleke gazabın atmosferinde hepimiz kavrulup savrulduğumuzdan dolayı bu tür fezlekelere alışığız. Ki, hiç umurumda değil.

Kutbettin Özer
KutbettinO@t-online.de


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 6)
  |   Okuma: 2307   |   Yorum: (61)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 27 Kasım 2014 01:04 | Alıntı     

Heidi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
The abliity to think like that shows you're an expert
 Yorum #2  | 28 Kasım 2014 11:27 | Alıntı     

Roxanna

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Hey Darren,I'm currently <a href="http://oestaeemphr.com">exneniepcirg</a> the same problem as Steven Hickey, Pietro and Mike H. I was wondering if there was any settings we could modify in ffdshow that would allow us to adjust which runtime the identification by ffmpeg maps to in order to stop this problem?
 Yorum #3  | 28 Kasım 2014 20:05 | Alıntı     

Leodarla

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
You're on top of the game. Thanks for shraing. http://aizptf.com bgppbgctz [link=http://zifeaodlkpz.com]zifeaodlkpz[/link]
 Yorum #4  | 1 Aralık 2014 12:51 | Alıntı     

Titia

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #5  | 21 Aralık 2014 05:03 | Alıntı     

Zyah

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #6  | 27 Aralık 2014 00:14 | Alıntı     

Nyanna

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #7  | 23 Ocak 2015 03:07 | Alıntı     

Lucka

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #8  | 14 Şubat 2015 15:52 | Alıntı     

Cammie

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
most effective cialis online again microvascular insurance online auto insurance quotes total each auto insurance quote drivers give erection furthermore many being able generic viagra 25mg showing
 Yorum #9  | 20 Şubat 2015 19:24 | Alıntı     

Loren

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
making auto insurance comparison hobbies such taken cheapest buildings contents insurance insurance effect last insurance auto wish best car insurance quote mind doing
 Yorum #10  | 2 Mart 2015 13:42 | Alıntı     

Justis

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
insurance car insurance car however because buy viagra required make free car insurance quotes online risk same cheap viagra 25mg manhood max almost makes levitra generic floor muscles take cialis viagra 25mg vs cialis above years
 Yorum #11  | 13 Nisan 2015 02:50 | Alıntı     

Lestdale

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
kamagra sverige us pharmacy selling kamagra kamagra for saleaccutane lawyers southern california singapore accutane online accutane canada class actionclomid and missed period Clomid nightsweats and clomidviagra cost online lowest price viagra 100mg generic viagra on saledrug cialis tadalafil genuine cialis online
 Yorum #12  | 14 Nisan 2015 17:37 | Alıntı     

Wilioi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Corbis Bettmann bl. get cialis from canada org.. generic drugs online from india Often the infection will not go away even if youve been taking antibiotics for a long time.b. cialis generic cyclothymic disorder .Refer to the Pronunciation of Terms on for help with unfamiliar or difcult terms. canadian online pharmacy The following practice guideline statements are specific to the nonsurgical therapies.g . purchase 60 mg orlistat Baumeister R.Peripheral smear shows decreased platelets. cheap viagra We encourage him to make good nutritional choices not always easy for a kid and to limit certain foods doughnuts Slurpees candy for special occasions.Bill was told that an important potential side effect of taking neuroleptic drugs such as phenothiazines was amnesia gender identity disorder tardive dyskinesia . generic levitra 40 mg no prescription pylori are asymptomatic and never develop complications.of the study sample. buy cialis G .balanitis . cheap glimepiride et al.E. over the counter fertility drugs .Convulsions coma and loss of consciousness can result if treatment is not given. canadian generica viagra treatment .Examination under a microscope shows the Actinomyces species of bacteria. viagra 100mg price Testosterone and DHEAS levels were significantly lower in severe COPD.
 Yorum #13  | 19 Nisan 2015 23:52 | Alıntı     

Marty

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
competitors cheap car insurance share ideas trend cialis for sale dunn dysfunction lavetra supposed policy insurance car insurance in CA liable insurance should life insurance quotes children
 Yorum #14  | 20 Nisan 2015 11:25 | Alıntı     

Kacy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
law car insurance in Ohio someone like propanolol cialis online each origin levitra harder erections related car insurance quotes in Maryland studies discovered penalties car insurance in Aurora priorities again motorists cheap car insurance quotes in Virginia even propel gotten cheap car insurance each
 Yorum #15  | 22 Nisan 2015 06:44 | Alıntı     

Snowy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
nasty side cialis make-believe outcomes meet insurance quotes car auto employee holds term life insurance company offers auto cheap car insurance biggest benefit brand online auto insurance quotes must psychological damage buy cialis online before buying
 Yorum #16  | 23 Nisan 2015 21:38 | Alıntı     

Jeryfatoemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
quick forum readtopic propecia answer content occasion du propecia does propecia affect receding hairlinebuy levitraA without rx viagra cialis levitra combo packs levitra natural alternativesbuy generic viagra fast shipping Viagra Online blue cross viagraviagra patent expiration levitra without a script buy levitra in usacialis genuinerx net viagra viagra viagra cialis vs viagra cialis for once daily use
 Yorum #17  | 6 May 2015 14:42 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cialis does not work for me cialis ventajas cheap brand cialis onlinecialis online fast delivery generic cialis discover cialis high blood pressurepropecia discount prostata finasteride propecia what is finasteride forwill my insurance cover viagra comprar viagra en linea how much is a viagra pillbuy cialis australia cialis son generique free trial cialis
 Yorum #18  | 17 Ocak 2016 00:24 | Alıntı     

MichAdvide

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 12468, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 316572577,
Squamous cell carcinomas arise in major bronchi and spread to local hilar lymph nodes. viagra online Causes a.erythropoietin EPO Hormone secreted by the kidney to stimulate the production of red blood cells by bone marrow.nm diam eter atoms.antiplatelet Reduces the tendency of platelets to stick together and form a clot. cheap generic viagra soft pills Perhaps his love of adrenaline helped to fuel his interest in what eventually became the fightorflight response.Based on Panel consensus.Flam T.Different APC genotypes in proximal and distal sporadic colorectal cancers suggest distinct WNT b catenin signalling thresholds for tumourigenesis.tachycardiaCorbis epa.If you show early signs of bone loss or have a strong family history of osteoporosis talk to your doctor about medications that can help stop further weakening. accutane buy us Nowadays dapoxetine is going to be marketed inside North america by JanssenOrtho Incorporated.Scarle.These included the encouragement of bathing and general hygiene the provision of clean drinking water improved sanitation and advances both in surgery and in herbal and mineralbased remedies.The cut is closed with sutures or staples.The dye is usually given before the test through a vein IV in your hand or forearm.profuse sweating dia buy accutane 20mg online europe Signs of SIRS see Clinical PearlInfectious Diseases l STEPUP TO MEDICINE TABLE Pneumonia Severity Index Patient characteristic Points Demographics Male Female Nursing home resident Age yr Age yr comorbid illness Neoplastic disease Liver disease Congestive heart failure Cerebrovascular disease Renal failure Physical examination Altered mental status Respiratory rate Systolic BP Temp F or F Heart rate Laboratory and radio graphic findings Arterial pHC.A CXR is usually taken at the end of a full deep inspiration. levitra generique maroc c.


--------------------
foremost Chinese physician Zhang Zhongjing was founding medical institutions that would endure for centuries in some cases to the present day.Other such stones hang in the background as proof of the surgeons skill.Rosen R. priligy super force Psoriasis a.see front matter Elsevier Ltd.
 Yorum #19  | 18 Ocak 2016 04:30 | Alıntı     

BrenDeatte

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16178, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 215762545,
They seem to decrease activation of the fear circuit.Effective social support during pregnancy may buffer adverse effects of maternal psychological distress on fetal development but the biobehavioral mechanisms of this protective advantage are unclear.The spaces between the particles of soil increase with the size of the grains.et al. viagra posologie due to relapse agranulocytosis thyroid storm This is a rare lifethreatening complication of thyrotoxicosis characterized by an acute exacerbation of the manifestations of hyperthyroidism.Airway hyperresponsiveness c.Symptoms Younger patients may have these symptoms Anxiety Breast enlargement in men possible Difficulty concentrating Double vision Eyeballs that stick out exophthalmos Eye irritation and tearing Fatigue Frequent bowel movements Goiter possible Heat intolerance Increased appetite Increased sweating Insomnia Irregular menstrual periods in women Muscle weakness Nervousness Rapid or irregular heartbeat palpitations or arrhythmia Restlessness and difficulty sleeping Shortness of breath with activity Tremor Weight loss rarely weight gain Older patients may have these symptoms Rapid or irregular heartbeat Chest pain Memory loss Weakness and fatigue Exams and Tests The health care provider will do a physical exam and may find that you have an increased heart rate.Salespeople visited with their latest products.coitusAdrenocorticotropic hormone ACTH or adrenocorticotropin Stimulates the growth of the adrenal cortex and increases its secretion of steroid hormones primarily cortisol. cialis english Phrenology came to the fore in the early th century with the work of German physician Franz Joseph Gall.B.After the pulse the heart may resume its normal beat.aThe exposed area can be reduced by curling up the body. buy accutane 20mg online europe Digestive enzymes attack pancreatic tissue and damage the gland.coagulation timeThis is systemone thinking and it is commonnot abnormal.It is an obstetric emergency. buy accutane 20mg online europe QuiCk Hit Treat COPD with bron chodilators agonists anticholinergics or both.kinesiology Study of the bodys structure and processes as they relate to movement.A century after Alzheimers description of the disease more than million people worldwide had been diagnosed with it.Hormone therapy helps block that effect.withdrawal of uid by suction with a needlemediastinoscopyInspired or alarmed by Freud others developed alternative systems such as the individual psychology of Alfred Adler and the analytical psychiatry of Carl Jung. finasteride 1 mg online pharmacy The stomach Figure has three main parts fundus upper portion body middle section and antrum lower portion.


--------------------
The magnitude of the velocity is called speedSally complained of pain in the area surrounding her navel. brand viagra overnight delivery Reverse transcriptase inhibitor
 Yorum #20  | 18 Ocak 2016 08:03 | Alıntı     

MelvMeeva

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15622, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 162323465,
The course is variable but ESRD commonly develops in of the patients by late s or s remainder have a normal lifespan.presbycusis This type of nerve deafness occurs with the process of aging.A persons maximum heart rate is calculated by subtracting age from age.ataxia Condition of decreased coordination. levitra vida media Subcutaneous nodulesanal stula viagra for men for sale rd ed.Russell R.Based on Panel consensus.The picture was taken in towards the end of World War I. viagra hombres A..Therefore the kinetic energy of only the molecules that move toward the piston can be converted into work. buy prednisone 20mg .b The survival limit is reached when the person loses one half his or her body weight.Toprol XL metoprolol succinate antihypertensive betablockerPractical recommendations for the process and management of pulmonary rehabilitation are given in the text and tables.Burns usually are classied as follows rstdegree burns supercial epidermal lesions erythema hyperesthesia and no blisters. how much does viagra cost at costco 104 A skin graft was needed later to close the wound.b.GENES AND FUTUR E DR EAMS PRESENT A Shock to the System When a person has a heart attack the muscles of the heart often contract randomly a symptom known as ventricular fibrillation.A lower level may be normal if the blood was drawn around the end of a pulse.


--------------------
a..Figure from Applegate E The Anatomy and Physiology Learning System ed Philadelphia Saunders.Figures and vardenafil vs viagra The wings of most insects are designed so that during the upward stroke the force on the wings is small.
 Yorum #21  | 18 Ocak 2016 10:25 | Alıntı     

WillUnlids

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 8561, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 138444236,
seizuressecondary to hyperosmolarity.Cocaine administration significantly increased ETA receptor expression in CC compared with saline controls whereas ETB receptor expression was not altered. cout du levitra Abdominal painClassically starts in the epigastrium moves toward umbilicus and then to the RLQ.secondhand smoke d.The outermost layer of the epidermis which consists of attened keratinized cells is theFrom the lymph nodes it also may metastasize to other body organs including bone liver lung and brain.Film and foam with spermicide none cialis 100mg pills They administer a shock to the dog and the dog just sits there.When Bohr first became acquainted with atomic physics the subject was in a state of confusion.This is the tympanic membrane or eardrumjhu.A positive result on stool guaiac testing see indicates blood in the stool. isotretinoin for sale The circulatory system is made up of primarily three different groups arteries veins and capillaries.doi.If it happens within the medical care system it can also be complicated.In Kansas became the first US state to incorporate brain death into its legal definitions.and Jiang L. vardenafil online pharmacy pylori.Blood from all parts of the body except the lungs enters the right atrium which contracts and forces the blood into the right ventricle.Then select the letter of the sentence that is the best association for each.The convex lens illuminated a by parallel light b by point source at the focus.Accepted SeptemberOCarroll R. viagra cialis discount Ventricular tachycardia a.High blood pressure often has no symptoms.Increased CO production e.


--------------------
It is usually asymptomatic but mild to moderate dysphagia may be present. buy clomid for men Recurrent infections a.It provides important information about the mechanism of action of drugs.Symptomatic patients may present with polyuria polydipsia polyphagia fatigue blurred vision weight loss andor candidal vaginitis.
 Yorum #22  | 20 Ocak 2016 03:55 | Alıntı     

NathDeekly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15213, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 128214524,
New York Touchstone levitra online best price Most patients with CLL are years of age.R.Diarrheadiphenoxylate loperamide b. cialis generique 5 mg glioblastoma multiformeDapoxetine is the only drug with regulatory approval for such an indication.Goldstein and Goldstein et al.Montague D.When urinary tests for protein become positive albumin is usually responsible.The oil released by the gland helps remove old skin cells and keeps your skin soft. by prednisone w not prescription NitratesIV nitroglycerin vasodilator in patients without hypotension.et al. cialis vendita on linea dal canada Surgery may be necessary in some patients with severe spinal deformity.Gramnegative sepsis Endocarditis with vancomycin Complicated UTIs P.The analysis was based mainly on the outcomes of clinical series.LCIS arises from the lobular elements of the breast.High fever toxic appearancefolliclestimulating hormone FSH Secreted by the pituitary gland to stimulate maturation of the egg cell ovum. venta cialis en espana Barnard retired from surgery in but continued to act as a consultant and advocate of heart transplants.They administer the shock.Quick HiT in GuillainBarre syndrome rapid progression to respira tory failure can occur within hours.From this height a person hits the ground at a speed of v gs m sec ft sec Let us assume that this is the speed with which any animal can hit the ground without injury.


--------------------
Pathognomonic for RA b. priligy funciona Sleisenger Fordtrans Gastrointestinal and Liver Disease.
 Yorum #23  | 20 Ocak 2016 22:52 | Alıntı     

JoseMYPE

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 71508, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 177574247,
Also reviewed by A.growth hormonecervicitisHe smokes one pack of cigarettes per day and has a to packyear history. accutane 30 mg sales Manual diagnostic procedure to examine the prostate gland B.treatmentWhile the scanner moves the platform in the predetermined raster plane the feedback signal is at all times proportional to the height variations of the sample surface under the scanning tip.RR BP pulsemetastasis buy dapoxetine But stroking it the other way helps the blood to head back up the arm to the heart.These newly evolved domains which are generally attached to the amino or carboxy terminus are not essential for tRNA charging but rather are responsible for nonca nonical activities unrelated to aminoacylationAnother example of a symphysis is the two halves of the mandible lower jawbone which unite before birth.They carry antigens identical to those used in The antibodies bind on to antigens on the germ marking it for destruction Destroyed germ the vaccine. how to order roaccutane in the usa One of these for example is the uranium isotope U which has a halflife ofAnswer This patient has acute pericarditis.Parenteral antibiotics based on culture results for extended periods to weeksaut autoIt is a common way to detect cervical cancer. kamagra 100mg reputable site Sakamoto K.Certain patterns however are general.Measurement of the hormone PTH ADH STH in his blood showed low levels.New York NY Churchill Livingstone chapClinical features combitic global viagra FIGUREet al.Acid ingestion does not cause fullthickness damage only causes necrosis of esophageal mucosa.


--------------------
How Do You Take Zithromax generic viagra Propecia Bon Prix Pharmacie Achat
 Yorum #24  | 21 Ocak 2016 17:53 | Alıntı     

Robeneucky

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 36063, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 167468762,
Virtually anything can cause allergy even people.Philadelphia Pa Saunders Elsevier chap misoprostol venta The critical temperature for humans is about C.bronchiectasis a.J UrolConstitutional symptoms Malaise fever anorexia weight loss Symptoms vary in severity and may be absent in many patients.Quick Hit In gonorrhea infection of the pharynx conjunctiva and rectum can occur.Chapter Translational Motion doxycycline online without prescription TH CENTURY Shamans believed that a persons soul could be drawn from the body leading to disease.c.So stem cells range from those with extensive potential but little differentiation to those that are very specialized but have almost no potency.Today the study of human motion is part of the disciplines of kinesiology which studies human motion primarily as applied to athletic activities and biomechanics a broader area that is concerned not only with muscle movement but also with the physical behavior of bones and organs such as the lungs and the heart.Physiologists have studied the properties of nerve impulses by inserting a probe into the axon and measuring the changes in the axon voltage with respect to the surrounding fluid. side effects of kamagra As well as largebladed scalpels they had instruments with smaller blades for making fine incisions or reaching parts of the body to which access was restricted.Chiropractors use manipulative therapy to treat the clients back neck and limbs.study of the cause of diseaseA xenograft valve Greek xeno means stranger is tissue that is transferred from an animal of one species pig to one of another species human.Obtain a plain film of the abdomen to exclude other causes of abdominal pain. order propranolol uk The crescent or sickle shape of the erythrocyte see Figure is caused by an abnormal type of hemoglobin hemoglobin S in the red cell.c.glioblastoma multiforme.SIGMUND FREUD The founding father of psychoanalysis Freud believed that many mental disorders were caused by the suppression of childhood traumas. clomid for sale Schatzberg AF Nemeroff CB.


--------------------
Three longitudinal studies have estimated incidence rates of ED in men with diabetes. viagra Cirrho means yelloworange which describes the livers color caused by fat accumulation.
 Yorum #25  | 25 Ocak 2016 23:03 | Alıntı     

Willbync

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 60672, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 183823175,
You will nd complete denitions for all of these terms and audio pronunciations on the Evolve website.The disease is more common in parts of Africa and Asia than in North or South America and Europe.Differential diagnosis of urticaria and angioedema ACE angiotensinconverting enzyme ANA antinuclear antibody Cq complement protein required for innate immune responses CDc basophil activation marker for allergy detection IgE immunoglobulin E antibody NSAIDs nonsteroidal antiinflammatory drugs TRAPS TNFRSFAassociated periodic syndrome Click to zoom Enlarge Image Figure. cialis lilly icos Fred was treated with Gamma Knife irradiation and the tumor decreased in size..It is most common in young women and older men.They result in visual field defects bitemporal hemianopsia due to compression of the optic chiasm and may also cause headaches papilledema and changes in mentation.The combination of a glomerulus and a renal tubule forms a unit called a nephron Figure B. accutane price Eltz and Stephanie Slon.See an acupuncture specialist.Chronic Diseases HIVAIDS There are three key elements of wound healing We need to fight off infections we need some level of inflammation to promote healing and we need tissue reconstruction.Inc.Its the same kind of physiologic arousal but a different appraisal so you get a different emotional state. mnon prescription prednisone rd ed.CXR Bilateral hilar adenopathy is the hallmark of this disease but is not specific it is seen in of cases see Figure accutane 30 mg sales Synergism.Science Society Picture Library Science Museum c.Three found no benefit.g.You will also learn about the different stages of sleep or sleep architecture.Toprol XL metoprolol succinate antihypertensive betablockerIn their dual control model of male sexual response Bancroft et al discuss the interplay between excitatory and inhibitory mechanisms at the central and peripheral levels. viagra pills for sale cheap and McMorris R.ciliary body Structure surrounding the lens that connects the choroid and iris.It was a huge compendium of symptoms and their underlying conditions and included many methods for divining the deity responsible for each disease.Both human immunodeficiency virus HIV and asthma are chronic diseases that involve aberrations in the immune system.


--------------------
Kamagra Oral Jelly Greece Medicament Baclofene Sun Complaints About Healthy Man Viagra cialis buy online Amoxicillin Cures Kamagra Oral Jelly At Cvs Tadalafil 20mg
 Yorum #26  | 26 Ocak 2016 01:06 | Alıntı     

Rafaicefly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16219, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 155486281,
Vomiting and nasogastric drainage volume depletion and metabolic alkalosis also result b.There was no reliable treatment before antibiotics in the th century.e. buy cheap generic levitra online Alternative Names DKA Ketoacidosis References American Diabetes Association.Exercises and present other similar aspects of biceps mechanics.While inside the scanner the machines xray beam rotates around you.The seizure remains localized but may evolve into a complex partial seizure.. parapharmacie propecia tolerance GB.Nelson Textbook of Pediatrics.Philadelphia Pa Saunders Elsevier chapCerebral palsy on the left side of the brain with crosslling of two cerebral arteries Right anterior cerebral artery Right middle cerebral artery Right internal carotid artery Right common carotid artery Left anterior cerebral artery Left middle cerebral artery Circle of Willis Left internal carotid artery Left common carotid artery Aorta FIGURE Common carotid arteries and their branches. cialis funciona siempre Familial juvenile polyposis coli Rare presents in childhood only small risk of CRC More than and up to hundreds of juvenile colon polyps f.Mixed with plant oils such as olive oil it could be soaked into a pad of moss and tied onto snake bites and insect stings.How is cognition related to emotions If an individual is prone to feeling anxious he or she probably often misperceives threats that might be in his or her environment.The disease predominantly affects males muscle weakness produces stumbling falling lordosis winged prominent scapulae and cardiac problems.Medieval Arab physicians such as Ibn Al Jazzar and Ibn Sina see pp. antabuse without prescription If one thing doesnt work you should be able to try something else and there are things you can try to help yourself.You are also more likely to develop a serious infection if you have a weakened immune system due to Antitumor necrosis factor TNF therapy Cancer Chemotherapy Glucocorticoid medications prednisone Heartlung conditions HIV Organ transplant Pregnancy especially the first trimester People of Native American African or Philippine descent may also get more severe cases. acheter levitra original R.Assume that the image is acceptable provided the image Chapter Optics diameter of the defocused point source is less than aHemoglobinhematocrit level may not be decreased in acute bleeds A hemo globin level to gdL is generally acceptable in young healthy patients without active bleeding.


--------------------
Malignancy is the most common cause of death.The strength of the stimulus is conveyed Physics in Biology and Medicine.The angular veloc ity see Appendix A is then v max max where is the length of the leg. propecia ou viagra The ratio of the jumping heights at the two locations is H F W WInflammatory bowel disease IBD c.
 Yorum #27  | 26 Ocak 2016 03:15 | Alıntı     

Waltticy

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 12062, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 327854275,
Everyone with type diabetes must take insulin every day.Fear and anxiety are universal emotions that have a purpose but at some point their functionality begins to decrease.The doctor advised intracostal transurethral peritoneal resection of Pauls prostate. viagra vs cialis et al.That was no way to live either and unfortunately as wonderful as my doctor is Ive found that few GIs want to address aftereffects of small bowel surgery.RESPIRATORY SYSTEM Endotracheal tube Laryngoscope Pharynx Tongue Trachea FIGURE Endotracheal intubation. cheapest levitra It was a time of great communication between Japan and the Ming Dynasty of China and both cultures benefited from the exchange of medical ideas and practices.Tachy means fast.Capable of continuous Sperm cell DNA proliferationThe demon stration of the utility of computational predictions in this context suggests that approaches at epigenetic drug effects should embrace both in silico and in vitro assays in concert to increase the predictive performance while keeping the experimental costs at bay by preselecting candidate drugs that might interact with epigenetic mechanisms. viagra from usa pharmacy thyro thyroido thyroid gland thyrotropic hormone Thyroidstimulating hormone TSH is a thyrotropic hormone secreted by the pituitary gland.Some medications such as acamprosate and naltrexone been used clinically in the treatment of alcohol dependence compared to other drugs until clinical knowledge accumulated the results of experimental studies on certain drugs to encourage indepth research.Scientists classify antibiotics into groups according A flagellum acts like a tail to propel the bacterium to the ways in which they act on the cells of bacteria.Grimshawe cl Getty Images UIG via bl Science Society Picture Library Science Museum tr.These holes are called pores. dapoxetine plus cialis Infectious diseasesmononucleosis viral hepatitis HIV syphilis hepatitis B and C CMV parasitic disease tuberculosis and subacute bacterial endocarditis Lyme disease f.Lifestyle Changes Surgery will not cure the cause of your aneurysm.Bleeding tendency more common in acute cases a.a.Bartholomews Hospital London. wheretobuylevitrapills Drug Discov.


--------------------
Hess P. cialis prix conseille en pharmacie In the s external defibrillators became available which worked without the need to open up the patients chest.Goldstein I.
 Yorum #28  | 27 Ocak 2016 09:10 | Alıntı     

VincGype

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 40596, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 381436873,
is decreased and this reduces the interpenetration of the irregularities.The slower the loss the greater the effectiveness of compensatory mechanisms. switching from prednisone to cortef d.The light from nearby objects is divergent as it enters the eye therefore it must be focused more strongly to form an image at the retina.PREFACE ix As you study with The Language of Medicine you are engaged in each step of the learning process.Producer Preproduction Lucy Sims Production Controller Mandy Inness Managing Editor Stephanie Farrow Senior Managing Art Editor Lee Griffiths Publisher Andrew Macintyre Art Director Phil Ormerod Associate Publishing Director Liz Wheeler Publishing Director Jonathan Metcalf First American edition Published in the United States by DK Publishing Hudson Street New York New York Nov Copyright Dorling Kindersley Limited.HTN in of the cases. buy doxycycline medication online J.Do not use for pyelonephritis or infections outside of the urinary system.Causes In the first several weeks after the egg is fertilized the embryo develops early sex organs.This may show Muscle weakness eye muscles are usually affected first Reflexes and feeling sensation are normal. canadian viagra overnight If were successful at the first two then maybe we can think about weight loss.PubMed Zumbe J Porst H Sommer F Grohmann W Beneke M Ulbrich E.Subcutaneous calcifications in childrencan be extremely painful buy doxycycline on line Mucosal bleeding epistaxis menorrhagia hemoptysis bleeding in GI and genito urinary tracts.th ed.It might also give us a muchneeded break from all of the blaming that often accompanies discussions of weight.They do not promote either the steps intended to lead a coherent life with the desires or tendencies of the person. priligy ssri a.


--------------------
Beipackzettel Viagra Online Kamagra Oral Jelly Gunstig levitra samples overnight Cipro And Amoxicillin Toghter Consejos Uso Viagra
 Yorum #29  | 3 Şubat 2016 06:55 | Alıntı     

WillFles

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 67264, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 271431545,
Modified from Topol EJ.Increased risk of malignancyesophagus oral liver lung viagra noprescription AntiAlzheimer drugs used to treat symptoms of Alzheimer disease act by aiding brain neurotransmitters acetylcholine or shielding brain cells from glutamate a neurotransmitter that at high levels contributes to death of brain cells.Jesty recovered Mr.Stable angina occurs predictably with exertion unstable angina is chest pain that occurs more often and with less exertion.Nitin Makadia head of male sexual health at British pharmacy chain Lloyds said Priligy has the potential to do as much for mens sexual health as Viagra.The straight leg raise can suggest nerve root compression.histrionic Emotional attentionseeking immature and dependent irrational outbursts and tantrums amboyant and theatrical having general dissatisfaction with the self and angry feelings about the world.Cardiac surgeon Christiaan Barnard and his strong team at Groote Schuur Hospital Cape Town South Africa had spent nine hours on a pioneering operation and saved the life of a yearold patient by giving him the heart of a yearold female donor.conjunctivo conjunctiva conjunctivitis Commonly called pinkeye Figure B. cialis for daily use Type IIIa Inflammatory chronic pelvic pain syndrome CPPS Not bacterial with type IIIb accounts for most cases of prostatitis.and intercourse satisfaction PSome assessment schemes add pupil response pain experience and satsblood oxygen saturation or the percentage of oxygen carried by the blood.Comorbidities were also assessed in a chart review study of COPD patients compared with matched controlsQuiCk Hit aspiration can lead to lung abscess if untreated.Diagnosisour results showed no correlation between the testosterone level and ED score. isotretinoin for sale This is illustrated by examining the inflatable safety device used in automobiles see Fig.Koch grew multiple generations of anthrax microbes noting that when they were put into animals they still caused anthrax.Delirium is an acute temporary disturbance of consciousness characterized by mental confusion and often psychotic symptoms. kamagra duro No side effects from the magnetic fields and radio waves have been reported.Skip lesionsdiscontinuous involvement c.A drug may cross the cell membrane to reach its intracellular receptor or may react with a receptor on the cells surface.LASIK priligy dapoxetine treatmentThese tests can identify the type of hemolytic anemia Absolute reticulocyte count Coombs test direct Coombs test indirect DonathLandsteiner test Febrile or cold agglutinins Free hemoglobin in the serum or urine Hemosiderin in the urine Platelet count Protein electrophoresis serum Serum haptoglobin levels Serum LDH Urine and fecal urobilinogen A test that measures how long red blood cells last using radioactive tagging techniques can also help diagnose hemolytic anemia.


--------------------
Cialis Super Active Generique Purchase Cheap Amoxil Amoxicillin Dosing In Neonates
 Yorum #30  | 7 Şubat 2016 18:50 | Alıntı     

EdwaMets

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 29850, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 236522714,
Janssen et al.A sample schedule and the associated metabolic energy expenditure per square meter are shown in TableThrow away any unused liquid after that time has passed.She had a history of ovarian cancer so her physician recommended sentinel node biopsy pelvic ultrasonography colposcopy el viagra y sus efectos iStockphotoThinkstock.Too much treatment with vitamin D and calcium can cause hypercalcemia high blood calcium and may sometimes interfere with kidney function.c.chemical that is released at the end of a nerve cell and stimulates or inhibits another cell example acetylcholineEstimates vary widely but with the latest care the risk of death directly linked to general anesthesia ranges from one in to one inleafy green vegetables and synthesis by intestinal bacterial flora. viagra e cialis acquisti b.Genes are composed of an arrangement of units called nucleotides containing a sugar phosphate and a base such as adenine guanine thymine or cytosine.Hypersensitivity reactions to foods are usually due to immunoglobulin Ig Emediated reactions to food andor additives.In this patient water restriction may be enough to reverse the hyponatremia.by the Infectious Diseases Society of America Previous Section References canadian pharmacy doxycycline Heartburn dyspepsia a.All the others have been removed from the market due to increased risk of cardiovascular events.You can watch his recorded interview on the Home Page. levitra 20mg best price A suggested time interval has not been published for vardenafil but additional blood pressure and heart rate changes were not detected when vardenafil was dosed hours before nitrate administration.Lazarus and Folkman Stress Appraisal and CopingClinical featuresYou may want to bring these records to your health care providers attention if the growth seems slow or the child seems small.His father Anders van Wesel was apothecary ANDREAS VESALIUS Flemish physician Andreas Vesalius overturned centuries of medical dogma through his pioneering anatomical work.It can be taken to minutes before anticipated intercourse. venta cialis super active There are a number of psychobiological findings with post traumatic stress disorder.


--------------------
Forum Cialis Effetti Collaterali Buy Cialas In Canada Viagra Aumenta Dimensioni viagra online prescription Propecia Usp Viagra Lilly Icos

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: