Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Barzani:Allah’tan Başka Hiç Kimsenin Önünde Diz Çökmeyiz  


3-12-2012, 00:58 Kategori: Siyaset  
Barzani:Allah’tan Başka Hiç Kimsenin Önünde Diz Çökmeyiz

Barzani: Biz Allah’tan başka hiç kimsenin önünde diz çökmeyiz!

Federal Kürdistan ile Irak Merkezi Hükümeti arasındaki anlaşmazlık ve derin stratejiler adeta 'dipten gelen dalgalar' gibi devam ediyor.

Dipten Gelen Dalga ya da Kerkük Düşerken!

Güney Kürdistan ile Irak Merkezi Hükümeti arasında başta Kerkük olmak üzere tartışmalı bölgeler ile ilgili anlaşmazlık ve derin stratejiler adeta 'dipten gelen dalgalar' gibi devam ediyor.

Başta Kürtler olmak üzere, bölge ile ilgili hesap içerisinde olan bütün güçlerin gözü kulağı Hewler ve Bağdat'tan gelen açıklamalara odaklanmış durumda. Her gün yeni bir strateji yeni bir haber basına yansıyor. Yapılan anlaşma ya da anlaşmazlıkların hiçbirinin bir saat sonrasına dair bağlayıcılığı garanti değil. Her açıklamanın sonrasında ya karşı açıklama ya da tekzip geliyor. Hewler ve Bağdat karşılıklı 'gemileri yakmış' teyakkuz halindeler.

El Iraqiye Listesi ele geçirdiği Irak Ordusunun 'Acil ve Gizli' belgesini açıkladı

Günlerdir devam eden karşılıklı sert demeç ve hamlelerden sonra, en son dün El Iraqiye Listesi; "Irak Kara Kuvvetleri Komutanı Elî Xeydan tarafından Dicle Operasyon Komutanlığına “Acil ve Gizli” başlığı ile gönderilen bir belgenin ellerine geçtiği ve bu belgedeki bazı maddelerin Kürdistan Bölgesine savaş ilanı anlamına geldiğini" açıkladı.

El Iraqiye Listesi sözcüsü Meysun Demlûcî, Xendan sitesine yaptığı açıklamada; "Ellerine Irak ordusu tarafından Dicle Operasyon Komutanlığına gönderilen bir belgenin geçtiğini belirterek belgede; “Askeri birliklere bağlı tüm birimlerin bu belge ellerine geçtiği andan itibaren teyakkuz haline geçmelidirler” yazılı olduğunu söyledi.

Demlucî açıklamasının devamında Kürdistan Bölgesine savaş ilanını da içeren birçok maddenin var olduğunun altını çizerek; “Bu maddelerden biri de Kürdistan Bölgesinden tartışmalı bölgelere gelen yolların kapatılarak, peşmerge güçlerinin bu bölgelere girişini engellemek olduğudur” dedi.

Kürdistan Devlet Başkanı Mesut Barzani: Biz Allah’tan başka hiç kimsenin önünde diz çökmeyiz!

Bu haberin yankıları devam ederken Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani, Zeman gazetesine verdiği demeçte Kürdistan Bölgesinin Irak anayasasına bağlı olduğunu belirterek; “Kürtler Irak’ın başlıca ortağıdır ve bu anayasada da adil bir şekilde yer almaktadır. Irak başbakanı Maliki anayasaya bağlı kalmalı ve sınırlarını aşmamalıdır” dedi.

Dicle Operasyon Komutanlığı ile ilgili de konuşan Barzani; “Irak anayasasına aykırı olan bu güç derhal lağv edilmelidir. Bu güç diktatörlüğü Irak’a geri getirmek için kurulmuştur. Maliki, kendisinin önünde boyun eğilmesini istediği bir politika izliyor ve bu politika ile de Kürdistan Bölgesini dize getireceğini sanıyor. Ancak biz Allah’tan başka hiç kimsenin önünde diz çökmeyiz” ifadesini kullandı.

Irak ordusunun tartışmalı bölgelere konuşlandırılması ile ilgili de konuşan Barzani; “Maliki, kendi danışmanlarını Irak ordusunun ağır silahlarla tartışmalı bölgelere konuşlandırılması için teşvik ediyor. Bu şekilde Kürtleri anayasal hakları olan Irak anayasasının 140. maddesinden vazgeçirmek istiyor” dedi.

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani El Arabiye televizyonuna konuştu: Maliki Yetkilerini Aştı

Cumhurbaşkanı Talabani, Irak başbakanı Maliki’nin yetkilerini aştığını belirterek; “Bu durumu Cumhurbaşkanının rızası ile gerçekleştirdiği açıklanıyor, ancak Cumhurbaşkanı bu durumdan razı değil” dedi.

Irak Başbakanı Maliki’nin, polisin yapması gereken görevleri Irak Genelkurmay Başkanı olarak orduya yaptırmak gibi bir yetkisinin olmadığının altını çizen Cumhurbaşkanı Talabani, böylesi bir adımın Maliki’nin yetkilerini aştığı anlamına geldiğini kaydetti.

Irak Kara Kuvvetleri komutanı Emîd Xêdan’ın polis, asayiş ve ordu güçlerinin Dicle Operasyon Komutanlığı bünyesine dahil edilmesi yönündeki kararının da yasadışı olduğuna dikkat çeken Celal Talabani; “Irak Başbakanı Maliki savaş ilan etmek istemiyor ve bunu yapacak durumda da değil. Ancak bu adım Kürtlerin reaksiyon göstermesine neden olacak ve her türlü olayda taraflar karşı karşıya gelecektir. Biz böyle bir şey istemiyoruz” dedi.

Irak Başbakanı Nuri Maliki’den güvenoyunun alınmasına karşı olduğunu yineleyen Talabani, Irak başbakanını aday göstermenin cumhurbaşkanının görevi olmadığını ifade etti.

Irak’ın silahlanmasına karşı Kürtlerin endişeleri ile ilgili de konuşan Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani; “Biz güçlü bir Irak istiyoruz. Irak hükümetinin imzaladığı silah anlaşmalarından dolayı endişe duymuyoruz, ancak Kürdistan hükümeti alınan silahların ne şekilde kullanılacağına dair garanti istiyor” dedi.

Irak Hükümet Sözcüsü Eli Debax, silah alımında yolsuzluk yaptığı iddiası ile görevinden uzaklaştırıldığı iddia ediliyor

Dengê Azad haber sitesinin Irak basınına dayandırdığı habere göre Irak Hükümet Sözcüsü Eli Debax’ın görevinden uzaklaştırıldığı kaydedildi.

Siyasi kaynaklara göre Debax’ın görevinden uzaklaştırılmasının Rusya ile imzalanan silah anlaşmasında yolsuzluk yapılmasının başlıca neden olduğu ifade ediliyor.

Sadr Grubu: Maliki'nin Oğlu Yolsuzluk listesinde

Peyaner haber sitesi parlamenter Muhammed Reza’ya dayandırdığı haberde, Rusya ile yapılan silah anlaşmasında yolsuzluk yapanlar arasında Irak Başkanı Nuri Maliki’nin oğlu Ahmet’in de olduğunu belirtiyor!

Parlamenter Muhammed Reza yapmış olduğu açıklamada “Ahmed Nuri Maliki (Başbakan Maliki'nin oğlu), Ali Debağ (Hükümet sözcüsü), İzzettin Şabenderi (parlamenter) ve bazı devlet yöneticileri silah alımında yolsuzluğa karışmışlar.”

Muhammed Reza, “yolsuzluk devletin tüm kurumlarına yayılmış, Başbakanlık ofisi de yolsuzluğa dahil. Bu kabul edilir bu durum değil sonuç olarak kullanılan babalarının serveti değil, bu halkın zenginliği” dedi.

Peşmerge Bakanlığı Danışmanı Enwer Hacî Osman: Xaneqîn’den Xabûr’a kadar teyakkuz halindeyiz

Kürdistan Bölge Hükümeti Peşmerge Bakanlığı Danışmanı Enwer Hacî Osman Xendan sitesine yaptığı açıklamada; "Kürdistan Bölgesi heyetinin Bağdat’a yaptığı ziyaretin ardından Kürdistan Bölgesi ve Irak arasındaki sınırlardaki sorunlar halen devam ediyor. Var olan durumda hiçbir değişiklik yok. Peşmerge güçleri Xaneqîn’den Xabûr’a kadar teyakkuz halindedir. Peşmerge güçlerinin elinde her türlü ağır silahlar mevcuttur ve Irak ordusunda da savaş helikopterleri ve uçakları var. Ayrıca Irak ordusuna ait casus uçaklarda tartışmalı bölgelerde uçuş halindeler” dedi.

Irak ordusunun sorunların başlamasından itibaren ağır silahlar ve tankların da bulunduğu 9. orduyu Kürdistan Bölgesi sınırlarına konuşlandırdığını kaydeden Osman, "Irak ordusuna bağlı diğer güçlerin daha sonra bölgeye gönderildiğini" ifade etti.

'Peşmerge'nin Elinde her türlü ağır silah mevcuttur’

Peşmerge güçlerinin gizli bir şekilde silah satın aldığı iddialarını yalanlayan Peşmerge Bakanlığı Danışmanı; “Hiçbir şekilde silah satın almadık. Çünkü Irak hükümeti ile olan sorunlarımızdan biri de Irak ordusuna alınan silahlardan Kürdistan Bölgesine düşen payın verilmemesinden kaynaklanıyor” diye konuştu.

Peşmerge güçlerinin elinde bulunan silahların tümünün Baas rejiminden el konulan silahlar olduğunun altını çizen Enwer Hacî Osman; “Elimizde her türlü ağır silah mevcuttur” dedi.

Kaynak:ilke Haber


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 13)
  |   Okuma: 2154   |   Yorum: (5)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 4 Aralık 2012 11:49 | Alıntı     

bek

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Irak Devletinin Kurtkerin gelismesinden rahatsiz oldugunu biliyoruz. ama kurt kaniyla boyanmis ve halepcelerle dolu bir gecmisin tekrarlanmamasi icin Dunyanin her yerinden var olan kurtler ulkesini ,topragini, ve halkini savunmak icin seve seve canini vermeye hazirdir. hic fark etmez dogudan gelsin batidan gelsin kuzeyden gelsinguneyden gelsin her turlu guce karsi koymaya hazirdir Kurt halki ??
selam ve saygilarimi sunuyorum
 Yorum #2  | 4 Aralık 2012 15:14 | Alıntı     

M.Yilmaz

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Diz cökmezmis, bu zatin 90 larda TC nin kici kirik subaylarinin önünde pisirik sekilde oturdugunu daha unutmadik,TC den birazcik cikar icin 1000 Gerilla ve 4000 yakin Pesmergenin ölümünden kim sorumlu acaba? Güneydeki halkimiza saygimiz sonsuz ama bu Barzani gillerin Kralligi nerden geliyor acaba?
 Yorum #3  | 12 Mart 2014 02:43 | Alıntı     

louis vuitton3

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Speedy line. Louis Vuitton Monogram Mini Lin gain more and more Celebrities due to their outstanding michael kors bags appearance.It is said that everything on the celebrities looks louis vuitton outlet
you participate in a party.While Louis Vuitton belt louis vuitton or scarf is the best birthday gift for her. michael kors outlet Gift is not the patent of women.Gift for louis vuitton purses him another theme of Louis
popular handbag lines in michael kors outlet the world. They have a large demand among fashion gucci outlet online Celebrities. Any woman who carries a Louis Vuitton michael kors handbag in her shoulder will be considered
Louis Vuitton michael kors outlet never let us down , so this time christian louboutin shoes too . Louis Vuitton will soon release a book gucci outlet Louis Vuitton : Art , Fashion and Architecture, louis vuitton bags give you a detailed insight
products in the Louis louis vuitton outlet Vuitton Outlet shop online . What they need to louis vuitton store do Christian Louboutin is just select their products and click the mouse. After payment, the products are delivered to
can get with the same name. for these louis vuitton handbags designer handbags and other accessories , women have to louis vuitton spend a good amount of money. For this reason Louis Vuitton Sale , budget conscious women of
 Yorum #4  | 18 Nisan 2014 03:55 | Alıntı     

Botas Timberland

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
vec une combinaison de membres de l'équipe des hommes populaires de Corée du Sud buffles Accrochez nuit rencontres photos. Il a été confirmé que les deux échanges ont eux pendant un mois. Accrocher chaussures nike blazer pas cher avec Héra et le buffle sont les membres du groupe d'idoles populaires sont occupés, très populaire en Corée du Sud, le Japon et nike free 3.0 pas cher france maintenant les médias cassé deux sont un couple. nike nike free 5.0 nike free run 2 pas cher pas cher nike free 3.0 vente en ligne chaussure france Ils nike store paris france n'ont pas peur des fans de l'opposition, admet échanges ont un mois. Divertissement coréen devenir l'offre ""star"" couple le plus. Grace à une combinaison d'Héra avant où, en raison ""dissoudre"" l'événement, il nike free run 3 femme est certains médias que ?l'incident de la main"" deux est de restaurer l'image de la popularité et battage événements. Baoyou penser avec Héra et nike free 5.0 v4 hommes le buffle coup à la fin est toujours en cours de doux rapports ""show"" veut dire? Buffalo Hang, avec Hera Avec cosmétique dans le monde! Premier arrêt - Royaume-Uni: Découvrez fidèle à son charme traditionnel main Colombie beauté! nike air max 90 femme . _ Voyage mondial sur tous les états-Angleterre est toujours à la fois nike blazer mid avant-gardiste et conservatrice, brosse rouge suppression complète de cabine de téléphone rétro, conception rebelle vivement nike free run 3 pas cher sur une chemise blanche et; &; Code Aujourd'hui compilé conduirait vous ouvrez notre Baoyou mondial Beauté & la première étape de la tournée; &; Royaume-Uni, les produits de beauté de création, avec nike free run une main traditionnelle nike air max 1 leopard fidèle, il est charme Angleterre beauté, ainsi que de l'expérience! Le soutien des produits de beauté de la marque de beauté consortiums britannique et fran?ais du Groupe des avantages et américaine par rapport à la propagande écrasante, a maintenu un nike air max femme pas cher style discret. Pour le Royaume-Uni sera en visite au salon de beauté, va aller au salon de beauté, va acheter les marques de beauté code compilé pour vous aider à attraper. Hiver 2014 spectacle à Paris la semaine des hommes Valentino montrer des photos des coulisses coulisses _ Winter Paris la semaine de la mode masculine selon 0,2014 Valentino h
 Yorum #5  | 11 Ekim 2016 09:57 | Alıntı     

adidas ultra boost

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Including kobe Bryant, Dwight Howard,stephen curry shoes and garage has used such therapy to treat knee, and the effect is very good, so, this kind of therapy in the NBA Adidas ZX Flux is very popular in recent years.

Lebron James led the knights of the team to the Cleveland indians nike lebron soldier (home to the U.S. professional baseball league) games, it is worth mentioning, j.r. Smith also went to watch, yeezy boost 350 he looks very good mood, perhaps and knight's contract will also enter the countdown.

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: