Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Türk Devleti ve Kürdler - Sıdkı Zilan  


31-12-2010, 09:54 Kategori: Siyaset  
Türk Devleti ve Kürdler

Sıdkı Zilan / Hukukçu / Yazar


Kürdlerin tabii talepleri, Türkiye devletinin tüm kurumları tarafından kasıtlı olarak çarpıtılmakta, kamuoyuna yanlış olarak aksettirilmektedir. AKP hükümeti de bu çarpıtma ve yanlış aksettirme işini deruhte etmektedir.

Son MGK sonuç bildirisinde de dile getirilen bu çarpıtmaların amacı; gayri Kürd kamuoyunu Kürdlere karşı kışkırtmak, haksız olduğu için zorlanan ve sıkışan inkarcı rejimi halk desteği ile tahkim etmektir.

Türkiye Cumhuriyeti'nin en yetkili kişilerinden Hükümetin başı olan Erdoğan'ın ve diğer yetkililerin ağızlarından düşürmedikleri üçleme-teslisi izah etmeye çalışalım.

TEK DİL, RESMİ DİL, TEK RESMİ DİL

Tek dil eğer vakıa ise sorun yoktur. Yani Türkiye'deki halkın kahir ekseriyeti sadece Türkçe biliyor ve konuşuyorsa mesele de yoktur. Aksine ekseriyet Türkçe konuşsa da kendilerine ait hissettikleri, kendilerini nispet ettikleri bir dilleri varsa ve üstelik bu dil ile ilgili talepleri de güncel ise hukuken bir çözüm bulmak zorundayız.

Kürdleri siyaseten temsil makamındaki BDP, DTK ve PKK gibi yapıların dediği şu: Türkçe resmi dil olarak kalsın, bunun yanısıra Kürdçe Kürdler için ikinci derecede kullanılabilsin. Ya Resmi Dil'in yanında ikinci derecede bir dil ya da Kürd Coğrafyasında ikinci resmi dil olsun. İleri sürülen bu. Erdoğan'ın beyanlarından anlaşılan ise “kendi aranızda konuşun” ama kamu alanında Kürdçe olmasın. Bu bakış açısıyla bu sorunu çözmek kabil değildir. Kürdler bunu kabul etmez, kabul etmeyince de sorunlar çoğalır ve otuz yıldır yaşadığımız olumsuz süreç devam eder. Türk devleti, eğer Türkiye halkının iyiliğini istiyorsa buna bir çare bulmalıdır ve bu çare inkardan ve kendi aranızda konuşun seçeneğinden daha ileri ve farklı bir çözüm olmalıdır.

Devlet ve hükümet ve bazı Kürdler de; DTK'nın özerklik talebi ile kamuoyunu ürküttüğünü ve barışa hizmet etmediğini dillendirmektedirler. Biz de deriz ki; buyrun kendi projenizi yüürlüğe koyun ve bunu PKK, BDP ve DTK'ya rağmen yapınız. Tıpkı TRT6 olayında yaptığınız gibi. Mesela; Kürd dilinin Kurmanci ve Dimilî / Zazakî lehçelerinde seçmeli ders uygulamasına geçiniz.

Bunu yapmazlar, çünkü onların derdi PKK'yi tasfiye ile sınırlıdır. Diğer açılımlar ise engelleyemedikleri şeyleri kerhen de olsa yapmaktır. TRT6 olayı buna örnektir. Güney Kürdistan'daki TV'lerin ve özellikle Roj Tv ve onun gibi PKK medyasının yayınlarının izlenmesi ve izlenmenin engellenememesi, Kurd-1 kanalının devreye girmesiyle; göz boyama babından TRT6 yayınına başladılar. Amaç, seyirciyi kendilerine çekmek ve engelleyemedikleri sürece mudahil olmaktır, denilebilir. Buna rağmen TRT6 gibi açılımları destekledik.

TEK VATAN VEYA ORTAK VATAN

Tek vatan ile ortak vatan biraz farklıdır. Yeryüzü insanlara, hayvanlara ve nebatata tahsis edilmiştir. Türkiye diye isimlendirilen siyasi sınırlar içindeki toprak-coğrafya, bu topraklarda yaşayan ve bu devlete vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkesin ise sorun yoktur. Yok eğer bazı gazete logolarında ve TSK ve devletin diğer kurumlarının kabul ettiği, Anayasanın da dediği gibi bu topraklar Türklerin yani “Türkiye Türklerin” ise sorun vardır. Bu noktada bizi de Türk kabul edip, haliyle sorunu çözdüklerini iddia edenlere katılmıyoruz. Bize rağmen bizi Türk saymanıza ve ön şartlı olarak vartandaş kabul etmenize itirazımız vardır. Bu topraklar hepimizin rızasıyla ortak vatanımız olabilir. Bizi Kürd olarak kabul etmeniz şartıyla. Bunda gayri İslami, gayri insani bir durum göremiyorum. Buna rağmen Kürdleri suçlayan ve bizi ırkçılıkla itham edenlere rastlıyoruz. Üstelik bunların ekseriyeti Türk değil ama Türkler adına konuşuyorlar.

Hatta MHP, Erdoğan'ın Mehmet Akif'in arnavut olduğunu söylemesini bile tepkiyle karşılıyor. Oysa Akif'in kendisi Arnavut olduğunu sarahaten yazıyor. “ben ki Arnavudum, işte perişan yurdum” diye Safahat isimli kitabında yazar.

KÜRD VE KÜRD KÖKENLİ

Devlet ricalinin ve Erdoğan'ın da sık sık kullandığı bir söz var; Kürt Kökenli vatandaşlar. Kendileri Türk, biz ise Kürd kökenli Türk oluyoruz, onlara göre. Buna da itirazımız vardır. Biz Kürdüz ve böyle olmakla kimseye üstünlük taslamış olmuyoruz. Sadece Kürd kökenli Türk olmak gibi saçma ve gayri ahlaki bir konumu kabul etmediğimizi söylemek istiyoruz.

TEK DEVLET, İKİ AYRI DEVLET , 'BÖLÜCÜLÜK'

Tek devletin ille de üniter devlet anlamına gelmediği, hatta üniter devlette bile başka kültürlerin yaşayabileceği aşikardır. Türkiye Devleti ise üniter devleti, tek devleti Kürdlüğün yok edilmesi olarak algılamış ve seksen yıl sonra başarısız olunca da; küfri inadi gibi gerçeği kabul etmeye yanaşmamaktadır. Devlet ricalinin şifahi-sözlü beyanları yanıltıcıdır. Anayasa ve tüm yasalar Kürdü tanımaz, Kürd diline de “anlaşılmayan dil” der.

Bugün PKK, BDP, DTK ve diğer Kürdler İKİ AYRI DEVLET prensibini değil, aynı devlet içerisinde Kürdlerin özgürlüğünü savunmaktadırlar. Zaten özgür olduğumuzu iddia edenlere de deriz ki; biz kendimiz olarak-Kürd olarak, dilimizle, kültürümüzle beraber özgürlük istiyoruz. Önemle zikredelim ki; HAK-PAR'ın kapatılma davasıyla ilgili Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi'nin verdiği karar ile tescillendi ki; Türkiye'de federasyon istemek bile BÖLÜCÜLÜĞE girmez. Eğer aksini savunuyorsanız anayasa mahkemesinden hesap sorun.

SESLER VE RENKLER ÖZGÜR OLMALIDIR

Ses dile, renk ise alamete işaret eder. Kavimlerin sesleri-dilleri ve renkleri-sembolleri farklıdır. Aslında bunların da özü birdir. Buna çok sesli ve çok renkli toplum modeli diyenler de vardır. Irak'ta bir Türkmenin kendi okullarına sahip olmasını, Irak bayrağının yanısıra özel bayrağına sahip olmasını sorun etmeyen Türkiye Devleti, Kuzey Kürdistan Kürdlerinin Türkiye Bayrağının yanında kendi renklerini de görünür kılmasından rahatsızlık duymaktadır.

Eğer bu bayrağın bizi de temsil ettiği iddiasında iseniz, açıkça anayasanıza yazın ki bu bayrak Kürdlerin de bayrağıdır veya Türkiye'deki tüm vatandaşların bayrağıdır. Oysa siz buna Türk bayrağı diyor ve kanun ile bunu tescilliyorsunuz. Biz Türk olmadığımıza göre bizim bayrağımız olması mümkün değildir.

Yani; şifahi olarak dediklerinizi anayasaya, kanunlara ve tüzüklere yazarsanız mesele kalmaz. Aksi halde hukuki güvence olmadan sükunet olmaz. İstesek de olmaz. Çünkü birileri itiraz ediyor.

haberdiyarbakir.com


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 6)
  |   Okuma: 1588   |   Yorum: (3)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 15 Ocak 2017 21:45 | Alıntı     

BriSar

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 5122, Kayıtlı: 2.01.2017
   ICQ: 217671361,
Зарегистрировался здесь так как зацепило.
Необычайно просто банальный ремонт холодильника преобазовать в незаурядное событие.
Качественный Московский холодильников ремонт по карточке в ЦАО Оптимальный выгодный ремонт холодильников безвозмездно в Жулебино Достойный выгодный холодильников ремонт бесплатно в Новокосино А такое как прикажете именовать?
Что характерно холодильник имеется у каждого. Я понимаю о чем пишу, ремонт не всякому то и необходим.
http://naruto-super.ucoz.net/index/8-47542 http://principe.my1.ru/index/8-14208 Turk Devleti ve Kurdler - S?dk? Zilan » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi


--------------------
 Yorum #2  | 24 Nisan 2017 00:43 | Alıntı     

Olga Y.Nox

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
His advice always carries weight here.
http://www.need-les.it/forum/in-neque-arcu...te-vitae/236500
Okay, here's what I think. What sports do you like?

http://www.daimlersp250dartownersclub.com/...unknown-knowns/
Despite the absurdity speak. The victory of the football team will be celebrated tomorrow evening.

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: