Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Talabani: Diyalog Kapısını Bir Tek Adam Açabilir, Öcalan...  


18-11-2012, 15:49 Kategori: Siyaset  
Talabani: Diyalog Kapısını Bir Tek Adam Açabilir, Öcalan...

PKK silah bırakmak için bana geldi

Hasan Cemal

Irak Cumhurbaşkanı ve KYB lideri Talabani, geçen yıl PKK’nın silah bırakmaya hazır olduğu mesajını ilettiği Başbakan Erdoğan’ın ‘genel af’ talebini kabul etmediğini anlattı.

Talabani’nin PKK’nın dağdan iniş süreci için çıkardığı yol haritasının 5 maddesi arasında Öcalan’ın hapishane koşullarının iyileştirilmesi ve gerçek bir ateşkes var.SÜLEYMANİYE

Irak Kürdistanı’nın İran’a bitişik Soran bölgesinin ‘başkent’i sayılır Süleymaniye. Erbil’den sonra ikinci büyük şehirdir. Bu bölgede Kürtçenin Sorani lehçesi konuşulur.

Dün öğle vakti, Süleymaniye’ye yukarıdan bakan Debaşan’a tırmanıyoruz. En tepede, Celal Talabani’nin yeşillikler arasındaki görkemli konutu uzaktan kendini hemen belli ediyor.

Birinci Dünya Savaşı sonrasında İngilizlere karşı bölgede Kürt isyanını başlatan ve savaşan Şeyh Mahmut Berzenci’nin at üstündeki heykeli de dikkat çekici...
Irak Kürdistan’ının Soran bölgesi deyince, akla önce kısa adı KYB olan Kürdistan Yurtseverler Birliği partisinin lideri Celal Talabani gelir.
KDP lideri Mesut Barzani Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin Başkanı ise, KYB lideri Talabani de Irak Cumhurbaşkanı’dır.
Mam Celal’le ilk mülakatımı 1992’de Irak Kürdistan’ındaki Şaklava isimli küçük bir kasabada yapmıştım. Biraz o tarihlerden söz ettik, yirmi yılda nereden nereye gelindiğini konuştuk. Tabii Cengiz Çandar’ı sordu, son kitabını benden öğrendi.

İngilizce olarak yaptığımız ve uzun bölümü baş başa geçen sohbet bir buçuk saate yakın sürdü.

Önce bölgeyi konuştuk.

“Bölge sadece yanmıyor, fokur fokur kaynıyor” dedi. İsrail’in Gazze’ye bomba yağdırmasını “Evet, tek kelimeyle korkunç” diye nitelerken ekledi:

“Bu sabah söylentiler çıktı, İsrail’in Gazze’ye gireceğine, işgal edeceğine dair... İnşallah böyle bir çılgınlık olmaz.”

Kısa süre ara verdik sohbete; televizyonda Çin’in yeni yöneticileriyle ilgili bir haberi dikkatle izledi.

Suriye savaş uçaklarının Türkiye sınırına yakın bölgeleri bombalıyor olmasını, “Çok tehlikeli bir gelişme” olarak niteledi.

“ÇOK KÖTÜ HABER...”

Irak Başbakanı Nuri El Maliki’yle Irak’ın Türkiye’yle ilişkilerinin hiç de iyi gitmediğini belirtince tepkisini şöyle vurguladı:
“Çok kötü ve çok kötü haber.”

Özetle şunları söyledi:

“Başbakan Maliki Süleymaniye’ye geldi, Türkiye’yle ne yapacağız, diye... Başbakan Erdoğan’la şahsi mahiyet taşıyan problemlerini şimdilik bir yana bırakmasını söyledim. Irak’ın çıkarının Türkiye’yle mutlaka iyi ilişkilerden geçtiğini belirttim. Tamam dedi, buna hazır olduğunu söyledi Maliki... Sonra Ankara’dan bir bakanın, Enerji Bakanı olabilir, geleceği söylendi ama gerçekleşmedi bu ziyaret. Bu arada Ak Parti kongresine Maliki’nin Dawa Partisi’nden de bir heyet gidecekti. Ama Tarık El Haşimi’nin kongrede konuşma yapacağı öğrenilince iptal edilmiş...”

“Ne yapmalı?” diye sorunca, şöyle devam etti Irak Cumhurbaşkanı:

“Ankara-Bağdat arasında temas önemli. Önce tansiyonu düşürmek, sonra yeniden diyalog kurmak... Ankara’dan Bağdat’a bir heyet gelebilir, bir bakan gelebilir. Türk şirketleriyle ilgili bazı gelişmeler... Benim endişem, Türkiye-Irak ilişkilerinin Sünni-Şii çatışması eksenine çekilmesi... Bunu yapmak isteyenler yok değil. Bir devlet olarak Türkiye ‘Sünni’ bir eksene çekilmemeli...”

BÖLGEDE DENGE

Talabani bundan sonra denge konusuna getirdi sözü:
“Gerçekçi olalım. Tarihimizi de, coğrafyamızı da değiştiremeyiz. Nuri El Maliki Irak’ın Başbakanı, ülkeyi o yönetiyor. Yapacak bir şey yok. Bu durumda ‘dengeleri’ gözetmek de bizlere, hepimize düşüyor. Ankara’yla Bağdat arasında temas başlamalı, diyalog yollarını yeniden açacak olan temaslar...”

Bu arada, Süleymaniye’deki bazı güvenilir kaynaklardan öğrendiğime göre, Başbakan Erdoğan, Ankara-Bağdat ilişkilerinin düzelmesi için İran’ın katkılarını istemiş ve olumlu karşılık almış...

Görünen o ki:

Erdoğan-Maliki ilişkilerinin normalleşmesi daha zaman alabilecek. Buna karşılık, Türk-Irak ilişkilerinin normalleşmesi fazla uzun sürmeyebilir. Celal Talabani bu izlenimimi paylaştığını söyledi.

PKK’DAN BAĞDAT ZİYARETİ

Bir not:

Erbil ve Süleymaniye’deki güvenilir kaynaklardan öğrendiğime göre, bu yakınlarda PKK’dan iki temsilci Bağdat’ı ziyaret etmiş. Hedef, Başbakan Maliki’yle görüşmekmiş.

Bu gerçekleşmemiş.

Ancak PKK’lıları bir bakan kabul etmiş...

Öğrendiğime göre, “Eğer Türkiye-Irak ilişkilerini berhava etmek istiyorsan PKK’lılarla görüşebilirsin” diye Bağdat’ta uyarılmış Başbakan Maliki...

Kim mi uyarmış?

Bilmiyorum.

Cumhurbaşkanı Talabani, Irak’la Türkiye arasında iyi ilişkilerde iki ülkenin de çıkarı olduğunu belirtti.

PKK DİYALOĞU...

Irak Cumhurbaşkanı Talabani’yle sohbetimizin en uzun bölümünde, Tayyip Erdoğan’la Kürt ve PKK sorunları yer aldı. Bir bölümü yazılmaması kaydıyla yapılan konuşmamızda Talabani bir ara şunu çıtlattı:

“Geçen yıl eylül ayındaki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu sırasında Tayyip Erdoğan’la buluştuk. Kendisine dedim ki:

‘PKK bana geldi. Silah bırakmaya hazır olduğunu söyledi, (Bunu söylerken, bana doğru eğildi, ‘silah bırakmak’tan söz ediyorum, ‘ateşkes’ten değil dedi). Bunun için iki koşulu vardı. Biri genel af, öteki anayasadaki vatandaşlık tarifinin yeniden yapılması ve Türk sözcüğünün çıkarılması...’

Erdoğan genel affın kolay olmadığını, kamuoyunun buna hazır olmadığını söyledi. Bu arada bir noktaya değindi. Kendisinin milliyetçi değil Müslüman olduğunu belirtti ve ‘Herkes benim kardeşim’ dedi.

Ben de o zaman Hazreti Muhammed’i örnek alabileceğini söyledim. Mekke’yi zapt ettiği zaman herkesi nasıl serbest bıraktığını anlattım Hazreti Peygamber’in...

Genel af olmayacaksa, dağdakiler ineceklerse, nereye inecekler, hapishaneye mi diye sordum ve bunun gerçekçi olamayacağını söyledim.”

“ANCAK ÖCALAN YAPABİLİR”

Celal Talabani, Mesut Barzani gibi yine aynı çağrıyı yaptı PKK’ya:

“Silahlı mücadelenin süresi dolmuştur, artık dağdan iniş zamanıdır. Che’ler, Ho Şi Min’ler çoktan tarih olmuştur.”

Bunu söyledikten sonra Talabani’nin ağzından bir cümle daha çıktı:

“PKK’ya bunu her seferinde söylüyorum ama hâlâ ikna olmuş değiller.”

Talabani, PKK ile diyalog kapısını yeniden açmak gerektiğini belirttikten sonra Mesut Barzani’nin Erbil’de bana söylediğinin altını kalın olarak çizdi:

“Diyalog kapısını bir tek adam açabilir, Öcalan... Ve ancak hapishanedeki o adam, Abdullah Öcalan dağdakileri indirebilir.”

YOL HARİTASI...

Celal Talabani özetle şöyle bir yol haritası çıkardı, PKK’nın dağdan iniş süreci için:

(1) Öcalan’ın hapishane koşullarının iyileştirilmesi... (Bu konuda birinci aşamada iyileştirme, ikincide ev hapsi, üçüncüde af diyor ve bu aşamaların yol haritası sürecinde zaman içinde geçileceğini söylüyor)

(2) Gerçek bir ateşkes...

(3) PKK’lı militanların Türkiye sınırları dışına çıkmaları...

(4) Yeni vatandaşlık tanımı...

(5) Genel af...

Talabani’nin yol haritasının özeti böyle.

“KAPI ÇALMAK GEREKİYOR”

Sohbetimizin son bölümünde konu yeniden bölgeye, Türkiye-Irak Kürdistan’ı ilişkilerine geldi.

“Lafı uzatmak istemiyorum. Barzani’yle ilke kararımız var. Türkiye’yle kesin olarak en iyi ilişki neyse onu kurmak istiyoruz.”

Bu arada ayrıntıya girmeden, ‘bazı ülkelerin bundan hoşlanmadıkları’nı da belirtti ama bunun açık açık yazılmasını da istemedi, özellikle örnek olarak zikrettiği büyük ülkenin adının saklı tutulmasını istedi.

Bölgede istikrar diye sorunca da özetle şunları söyledi Irak Cumhurbaşkanı:

“Bölgede barış ve istikrar diyorsak, hem Washington’un hem de Moskova’nın kapısını çalmaktan başka çaremiz yok. Örneğin İsrail’i İran konusunda caydırabilecek tek ülke Amerika’dır. Moskova’ya gitmek zorundayız, çünkü Rusya’nın da Tahran’la, Bağdat’la, Şam’la iyi ilişkileri var. Rusya diyor ki: Esad’ı korumak istemiyoruz ama Amerika’nın her alandaki hegemonyasına da karşıyız. Bu arada Moskova bölgede radikal İslamcı hareketlerden de endişe duyuyor.”

Irak Cumhurbaşkanı ve KYB lideri Celal Talabani’nin dün Süleymaniye’de Milliyet’e yaptığı açıklamalar böyleydi.

Erdoğan’a Kürt sorunu mesajı...

Irak Cumhurbaşkanı ve KYB lideri Celal Talabani sohbetimizde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a bir de şu mesajı Milliyet aracılığıyla gönderdi:

“Kardeşim Erdoğan;

Kürt sorununu çöz ve dağlara barışı getir. Artık zaman dağların değil, halkın oylarıyla seçilmiş meclislerin çatısı altında siyaset yapma zamanıdır.

Sevgili kardeşim;

Kürt sorununun çözümü, hem Türkiye’ye hem bölgemize barış ve istikrar getirirken, sana da seçim sandığında çok daha fazla oy kazandırır.”

‘Türkiye Suriye’yi doğru okuyamadı’

Irak Cumhurbaşkanı Talabani, Türkiye’nin Suriye’ye ilişkin politikaları konusunda satır başlarıyla şunları söyledi:
“Türkiye, Suriye’yi tam doğru okuyamadı. Önce her şeyin çok kolay olacağını, Beşar Esad’ın çok çabuk gideceğini sandı, ama sonra bunun böyle olamayacağını gördü.”

“Aleviler iktidarı bırakmak istemiyor. Baas’la kilitlenmiş durumdalar.”

“Hıristiyanlar da öyle. Müslüman Kardeşler’den korkuyorlar. Suriye’de bir söz dolaşıyor, ‘Aleviler tabuta, Hıristiyanlar Lübnan’a’ diye...”

“Dürziler ikiye bölünmüş durumda...”

“Suriye Kürtlerine gelince... Kürt Ulusal Heyeti henüz Suriye muhalefetinin yanında yer almış değil. Suriye Kürdistan’ında belli başlı yerleri kontrol eden PYD ise Türkiye’den korkuyor.”

“Arap Sünniler, Esad gitsin istiyor ama Şam’la Halep’teki Sünni burjuvazi henüz tam kararlı değil.”

“Bu arada Esad rejimi hem ülkeyi kontrol edemiyor, hem de gitmesi kolay gözükmüyor.”
Bunları belirttikten sonra ekledi Talabani:

“Ankara’daki dostlarımız bu tabloyu tam okuyamadılar, resmin bütününü göremediler.”


YARIN: 111 temsilcili Irak Kürdistan’ı Meclisi’nde 25 sandalyeye sahip ana muhalefet partisi Goran’ın (Değişim) lideri Norşirvan Mustafa’nın Milliyet’e Süleymaniye’de yaptığı ilginç açıklamalar, Talabani ve Barzani konusundaki eleştirel düşünceleri...

Hasan Cemal
h.cemal@milliyet.com.tr

(milliyet)


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 4)
  |   Okuma: 1873   |   Yorum: (6)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 16 Kasım 2012 19:25 | Alıntı     

memo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
bu hasan cemal Kürtler üzerinden bayagi prim yapip ekmek yiyiyor.gözü doymuyor.Kürtleri aptal saniyor.Kürtlerin türkün hicbirseyine ihtiyaci yoktur.türkler sömürgeci ve isgalci bir topluluktur.onlarin barbarliklarina ihtiyacimiz yoktur
 Yorum #2  | 16 Kasım 2012 22:54 | Alıntı     

rojame

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 375, Kayıtlı: 18.04.2011
   ICQ: --,
DENGE !

Dengesizlik ,Dengenin eş anlamlısıdır.Warlık ve yokluk gibi ..(Şifai -fiziki olarak warlık,Yokluk zaten yokluktur 'hayali warlık'ın ifadesidir.)Kürdçesi yokluk "Tünebün"dür.Bunu tam bir haqi dil ile ifade edmek gerekirse ; Hebün u Tünebün weya Deng u Bedeng...Eş anlamlı kawramlardir. Yani bir birinin zıddıdır,

Birisi warsa digeri yoktur..

Tabii war oluşun tamamı ,dengeler üzerinde inşşa edilmiştir.Yaşamın her alanında DENGE waz geçilemez tabii 'ewrensel bir Qüral/Qanundur'. Ewrenin boşluğunda war olan/lardan we> içinde yaşadığımız GEZEGENİMİZ <dahi ,dengeler üzerinde hayad bulabiliyor..Çünkü herşey bir denge ile warlığını sürdürülebiliyor.

Haqlı olarak şu soruda sorulabilir/ yöneltilebilinir,

Ewrendeki canlı we cansız warlıklara ;Denge sağlayan,kural (Uyum-nizam) oluşturan Qanün GÜÇ nedir ? Şüphesizki oda yek güçtür..

Şüphe olarak bildiğim bi şeye deginerek asıl konuya geleyim, O'da gezegenimizin içindemi yoksa ÜSTÜNDE'mi yaşiyoruz ?.Neyse !

Sonuç olarak;

Siyasi-Politik yaşamdada denge şarttır.Politikacılar "Kuyruklu yalanlara" sarıldıkları wext toplumun nezlinde İTİBARLARI sarsılır we dengelerini Qayip ederler..Aslında yalanlar bilinmeyen yerlerde yaşarlar.Taa gerçekler gün yüzüne çıkıncaya kadar yaşarlar.Faqad bilinen yalanlar KUYRUKLU yalanlardir..Doğan ölü gibi..!

Görülüyorki Kürd dawası,bir asırlık tırk dewled sisteminin yeni bekçisine "QUYRUKSUZ HİÇ BİR YALANINA ALAN BIRAKMAMIŞ".Ne yapiyor ? Bu sefer kuyruklu yalanlara baş wuruyor !Sadece bir örnek wereyim:,Kürdlere Kürt kardeşlerim diyor !!!

Diyorda demesine'de ,dengesizce diyor.

İktidarı için; milliyedçilik(ırkçılık) yapiyor,Çıkarları içinde dincilik yapiyor.

İnsan hiç Qardeşinin bir asırlık GASP edilmiş HAQINI ;ZAPT EDERMİ ?.İşte buna quyruklu yalan denir .! Kürdler wardir faqad fitri (doğuştan-tabii) haqları yoktur diyor.Kürdlerin doğuştan sahip olması haqları yoksa zapt edmeye dewam edersen Kürdlerin yokluğu/yoksaymanın anlamına gelr Buda tam anlamıyla ŞİRK KOŞMAKTİR.!
 Yorum #3  | 18 Kasım 2012 16:15 | Alıntı     

R. Celik

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Sayin Kürd Liderler,
lütfen bu sosyal fasist olan, Türk irkcisi ile görüsmeyin.
Bu adam Size karsi yumusak davranip, Kürdleri biribirine düsürmek istiyor.
Bu adam güvenip her löafinizi söylemyin!
Bunlarin hepsi oyun!
Geliip Sizlerle, Kürdlerin arasindaki uyusmazliklari toplayip, Sizi nasil biribirinize düsüreceklerinin hesabini yapiyorlar!
 Yorum #4  | 24 Nisan 2015 21:49 | Alıntı     

Jeryfatoemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cialis hypertension Buy Cialis Online buy cialis super active plus en venezuelawhat is generic levitra called kanada levitra bestellen buy levitra?in ukdissolving finasteride in minoxidil Buy Propecia finasteride newmexico cialis canadian pharmacy online no script buy cheap cialis generic levitra viagrageneric cialis jelly cialis vente libre pharmacie france generic cialis tadacip
 Yorum #5  | 9 May 2015 20:36 | Alıntı     

Geogaddelp

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
viagra in woman 100 mg viagra price viagra online for salecialis two days in a row ou acheter cialis serieux discount viagra cialischeap levitra for sale cialis, viagra levitra cheap cialisgeneric cialis 50 mg buy cialis online 20mg cheap generic cialisbuy viagra brand viagra hombres sanos viagra woman
 Yorum #6  | 11 May 2015 01:43 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
buy levitra?in uk levitra comprar en espana cheapest levitra online ukcheap viagra pill acheter du priligy quebec viagra every daybuy viagra zenegra viagra laboratorio viagra forum discussioncheapest price for levitra forum levitra pas cher buy levitra uk onlineviagra name order viagra healtyman viagra viagra jelly review

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: