Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Karayılan Toplumsal Direnişe Çağırdı  


18-11-2012, 16:15 Kategori: Siyaset  
Karayılan Toplumsal Direnişe Çağırdı

KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, devletin özellikle açlık grevindeki ilk grubu tasfiye etmek istediğine dikkat çekerek, toplumsal direnişe çağırdı. Karayılan, “Bu önümüzdeki 2-3 gün çok çok önemlidir. Herkes gece gündüz demeden serhildan hareketine katılım için fedakarlık yapmalıdır” dedi.

ANF’ten Deniz Kendal'ın sorularını yanıtlayan KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan önemli mesajlar verdi:

AÇLIK GREVİ NEDİR?

"Açlık grevi eylemi aslında şiddet içermeyen, kişinin yemek yemeyerek bir yerde adeta kendine azap çektirerek vicdanlara ve insani duygulara hitap etmeyi hedefleyen bir eylem biçimidir. Egemenlerin zülüm ve haksızlıklarına karşı kişinin hayatını ortaya koymasıyla gerçekleşen bir direniştir. Vicdanlara hitap eden zararı sadece kendisiyle sınırlı yüksek irade gerektiren bir direniş biçimidir. Bugün gerçekleşen açlık grevleri 66. gününe girmiş olmasına rağmen, yaşam güvencesi hükümetin sorumluluğunda olan ve talepleri de karşılayacak güç hükümet olmasına rağmen, hükümet ve devletin tepkisi sömürgeciliğin kapkara yüreği, duygusuz ve vicdansız duruş biçimidir".

ERDOĞAN İNSANLIK AHLAKINDAN NASİBİNİ ALMAMIŞTIR

"Türk sömürgeci devleti, Türk Başbakan Erdoğan’ın şahsında sergilenen tutumla devletin ve hükümetin insani duygu ve vicdandan ne kadar uzak olduğunu direnen tutsakları ve Kürdistan halkını her gün aşağılayan ve küçümseyen üslubunda görülmektedir".

"Kişinin amacı uğruna her türlü acıyı göze alması ve hayatını ortaya koyması kadar tutarlı ve ciddi bir duruş biçimi olabilir mi? Buna şov demek, buna şantaj demek insan gerçeğine ve değer yargılarına hakarettir ve insanlık ahlakından nasibini almamaktır. En zorba bir diktatör bile amaçları uğruna ölümü göze alan insanların duruşuna saygı duyar".

"Ama ne yazık ki Türk Başbakan Erdoğan’ın sergilediği tutum, büyük bir vicdansızlık, duygusuzluk ve insanlık gerçeğine hakaret tutumudur. Sen Başbakan değil, bu dünyanın en büyük padişahı da olsan sonuçta sen de bir insansın ve bir an için empati kurabilmelisin. Bunu kuramıyorsan, o zaman bütün insani duygulardan yoksun, egemenlikçi, insanlık gerçeğinden kopuşu yaşamış bir garabet birisin".

İDAM TARTIŞMALARI KONUSUNDA

"Sanki Cumhuriyet tarihi boyunca bu halk bu kadar idam görmemiş, bu kadar jenosit ve katliamı yaşamamış, sanki bu hareket bu idam ve katliamlara karşı tarih sahnesine çıkmamış bir hareketmiş gibi kalkıp bizi idamla tehdit ederek en büyük şantajı kendisi yapmaktadır".


KAN ÜZERİNDEN SİYASET

"Zindanlardaki tutsak yoldaşların bu eylemi Kürdistan’da yürütülen savaş sürecine yapılmış bir müdahale girişimidir. Yani zindanlarda bulunan Kürt halkının siyasi kadroları, “Büyük bir sorumlulukla bizde bu mücadelenin yükünü omuzlamalıyız” diyerek Kürt sorununun barışçıl-demokratik çözümünde yeni bir dönemi başlatma eylemi olarak böyle bir eylemin kararını vermişlerdir".

"Erdoğan ve temsilcilerinin hergün tekrarlayıp söylediği bir şey var. Sözüm ona biz arkadaşlarımızı ölüme sürmüşüz, biz insan yaşamı üzerinde siyaset yapıyormuşuz, biz kan dökme siyasetini esas alıyormuşuz. Bunlar tümüyle yalan. Tam tersidir".

"Müzakere siyasi ve demokratik çözüm arayışı bunun için Kürt halk önderliğinin rolünü özgürce oynabileceği bir ortamı yaratmak ve bunun mücadelesini vermek mi kan üzerinde siyaset yapmaktır. Yoksa Erdoğan’ın elinde idam ipiyle dolaşıp halklarımız arasındaki tüm köprüleri ortadan kaldırmaya hedefleyen zehir zemberek konuşmaları savaştan başka hiçbir şey düşünmemesi ve yapmaması mı kan üzerinde siyaset yapmaktır. Bunu vicdan sahibi Kürt ve Türk kamuoyunun taktirine bırakıyorum".

DEVLET YENİ BİR YUMUŞAMANIN PKK’Yİ GÜÇLENDİRECEĞİNİ DÜŞÜNÜYOR

"Şimdi bölgede yaşanan gelişmeler var. Devlet, bölgedeki bu gelişmeler ortamında, Kürt sorununda her hangi bir gevşemeyi yaratmak istemiyor, şiddeti devreden çıkarmak istemiyor. Yeni bir yumuşama ve diyalog sürecinin PKK’yi güçlendireceğini düşünüyor. Bölgede yaşanan gelişme ve yeniden yapılanma sürecinde Kürt halkının da iradeleşebileceğini hesaplamakta. İşte bunun önüne geçmek için şiddete dayalı olarak, Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’ni bastırma politikasını karar altına almışlar".

BAŞBAKAN ÖLÜM İSTİYOR

"Dikkat edin, CHP, Adalet Bakanı ve yine kimi değişik çevreler, ortamı gerecek üsluptan uzak durulması gerektiğini hep ifade ettiler. Ama Başbakan’ın üslubunda herhangi bir esneme oldu mu? Hayır. Her konuşması daha fazla tahrik dolu. Çünkü ölüm istiyor. Diktatörler her zaman kendilerinin haklı olduğunu düşünürler. Ellerindeki güç ve kudreti sınırsız ve insafsız kullanırlar. Söz konusu olan Türk sömürgeciliği ve Kürtler olunca bu daha böyledir. Kürtleri muhatap almak Kürt iradesini kabul etmek onlar için kabul edilemez şeydir. Tüm hırçınlıkları ve saldırgancı tutumları bundandır".

TALEPLER KARŞISINDA HÜKÜMET HİÇBİR ŞEY YAPMADI

"Yoksa biz hareket olarak ortamı yumuşatmaya dönük gerekli açıklamaları yaptık ve biz gerçekten cezaevindeki yoldaşlarımızın şahadete ulaşmasını istemiyoruz. Bu konuda tüm yapımız ve halkımız büyük bir fedakarlıkla ölümlerin önüne geçmek için çaba gösteriyor. Onlar bizim yoldaşlarımız, bizim değerlerimizdirler. Bu halkın en güzide evlatlarıdırlar. Biz direnişçilerin ileri sürdükleri isteklerinin gerçekçi istekler olduğunu düşünüyoruz. Zaten halkımız da “bu istekler bizim isteklerimizdir” dedi. Bugün Kürdistan’ın neresine gidersen, bir çobandan esnafına, öğrencisinden emekçisine, aydınına kadar herkes bu taleplerin doğal talepler olduğunu söyler ve kendi talepleri olarak görür. Yani zindan direnişçilerinin talepleri bu halkın talepleridir. Ve gerçekleşebilecek taleplerdir. Biz, “tamam belki bir çırpıda hepsi gerçekleşmeyebilir” diyerek, “Önemli olan önünün açık tutulması ve makul ölçülerde isteklerin kabul edilmesi temelinde açlık grevlerinin sona erebileceğini” belirttik ve bunu ilan ettik. Bu ne demek? “Müzakere yapılabilir, görüşme yapılabilir, Önderliğimize gidilebilir, başvurulabilir, bu biçimde sona erdirilmesini istiyoruz” demektir. Ama bu konuda hükümet bir şey yaptı mı? BDP’nin o kadar çaba sergilemesine, değerli aydınların, çeşitli demokratik kurumların ve çevrelerin bu yönlü gösterdikleri çabaların hiçbirisine herhangi bir değer biçilmemiştir".

KÜRTLER İMRALI SİSTEMİNİ ASLA VE ASLA KABUL ETMEYECEK

"Bu çevrelerin AKP hükümetinden istediği temel şey ise, hükümetin her şeyden önce kendi kanunlarını uygulamasıdır. Herkes de biliyor ki, Önder Apo üzerindeki tecrit yasal değildir. TC’nin yasalarına ve evrensel hukuka göre hükümlü bir kimsenin kendi ailesiyle görüşme hakkı, dışarıyla ilişkilenme hakkı, avukatlarıyla görüşme hakkı vardır ve bunlar yasaldır. Kaldı ki Önderliğimizin AİHM'de devam eden davaları vardır. Bu davalarda yapması gereken savunma için avukatlarıyla düzenli olarak görüşmesi gerekmektedir. Ama şimdi ne yapılmış? Türkiye’de yasa askıya alınmış, Başbakan’ın kararıyla 1,5 yıldır Önderliğimizin dışarıyla olan bütün bağlantıları kesilmiştir. İmralı’da uygulanan tecrit ve psikolojik işkencenin hiçbir hukuki ve ahlaki temeli yoktur. Kürt halkı, İmralı İşkence sistemini asla ve asla kabul etmeyecektir".

ÇIKMAZ DERİNLEŞTİ

"Ama öncelikle uygulanan yasa dışılığı görmek gerekiyor. Yani burada istenen şey, yasal ve meşru gerçekliğin görülmesidir. Devletin yasa dışı, ahlak dışı bu korsanca tutumda ısrar etmemesidir. İstenen budur ama bütün bu çabalara değer verilmediği gibi, tersine bizzat Başbakan sürekli ortamı geren, tahrik eden bir üslup kullandı. Bu nedenden dolayı 66. güne gelinmiştir. Biz kendi cephemizde çözümleyici yaklaşmak istedik. Eminim ki zindanda direnen yoldaşlarımız da bu çerçevedeki bir yaklaşımı kabul edeceklerdi. Ama hükümet tarafından hiçbir biçimde olumlu bir sinyal verilmedi. Bir tek, “anadilde savunma hakkını meclise getiriyoruz” dediler, onun için de en son Başbakan çıktı ve “direnişçiler istediği için değil biz kendimiz getiriyoruz” dedi. Hem de yasayı nasıl getiriyorlar şurasından-burasından kırparak bir kırıntıya çevirip Kürtlerin önüne ister beğen ister beğenme dercesine sunuyorlar. Bu nedenden dolayı çıkmaz derinleşmiştir. Çıkmazı derinleştiren Başbakan’ın üslubu ve AKP’nin politikasıdır. Çünkü AKP savaş istemektedir. Tutsakların isteklerinin bir ölçüde kabul edilmesi yumuşama ortamını ve barışçıl bir süreci geliştirebilir. Onlar bunu istememekte. Evet, şiddetin durmasını istemektedirler. Tabii ki, teslim olmamız şartıyla istemektedirler, o ayrıdır. Diyalog temelinde değil, tasfiye edilmemiz temelinde istemektedirler. Savaş yanlısı politikalarından dolayı bu biçimde yaklaşmaktadırlar. Herkes biliyor ki, bu sorun köklü bir biçimde çözülmek ve savaş durdurulmak isteniyorsa, öncelikle İmralı’nın esas alınması gerekiyor. Önder Apo bu konuda en temel çözülmeyici güçtür. İşte bu kadar zaman gayrı hukuki ve gayrı ahlaki bir biçimde bir psikolojik işkence sistemine tabi tutulmasının geldiği anlam açık ortadadır".

OLASI ÖLÜMLERDEN BİZZAT ERDOĞAN SORUMLUDUR

"Bütün bu gerçeklerden dolayı açıkça şunu vurgulamak istiyorum: Hem zindanda yaşanabilecek şahadetlerden, hem de dışarıda yaşanabilecek bütün olayların sonuçlarından bizzat Başbakan Erdoğan sorumludur. Çünkü Önderliğimizin barışçıl çabalarını ve açlık grevi direnişçilerinin barış amaçlı istemlerini karşılıksız bırakan ve bu konuda hiçbir biçimde çözüm zemini bırakmadan savaşı, şiddeti, ortamı germeyi dayatan bizzat Başbakan’ın kendisidir. Belli ki bilinçli bir biçimde bu süreci kararlaştırmış ve tekçi anlayışıyla götürmek ve savaşla sonuç almak istemektedir. Bununla hem Kürt toplumunu bastırmak, doğal haklarını elde etmesinin önüne geçmek hem de MHP tabanını kazanıp Cumhurbaşkanlığını garantilemeyi hedeflemektedir. Bu açıdan doğacak tüm sonuçlardan kendileri sorumlu olacaklardır".

İLK KEZ AÇIKLIYORUM: ÖLÜM ORUCU KARARINA KARŞI DEVREYE GİRDİK

"PKK hareketini, mücadele geleneğini az-çok tanıyan, inceleyen herkes bilir ki, zindanlardaki kadrolar kendi iradeleriyle karar alırlar. Bu arkadaşlarımız bizim yapmamız gereken görevleri, bedenlerini ortaya koyarak yapmaya çalışmaktadırlar. Biz kendi görevimizi kendimiz onlara havale edemeyiz. Bizim geleneğimizde öyle bir tarz ve yöntem yoktur. Bu arkadaşlarımız kendi inisiyatifleriyle karar almışlardır ve ölüm orucu şeklinde başlatmayı planladıklarını öğrendik. İlk kez açıklıyorum; arkadaşlarımızın almış olduğu ölüm orucu kararına karşı biz devreye girdik, ölüm oruçları kararlarını kabul etmedik. Fakat yoldaşlarımız kendi sorumlulukları ve kendi iradeleri ile direniş kararını aldılar. Biz de yoldaşların bu kararlarına saygı ile yaklaşıp üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmek durumundaydık".

ÖLÜM ORUCUNA DÖNÜŞTÜRMEK İSTİYORLAR

"Arkadaşlarımızın Ölüm orucunu kabul etmeme görüşümüzü dikkate almaları saygıları gereğidir. Yoksa ilk günden itibaren ölüm orucu eylemini başlatacaklardı. Ki ölüm orucu eylemini sürdürmenin biçimi de başkadır. Karar bizim kararımız değil, kendi kararlarıdır. Şu anda da daha fazla sürerse önümüzdeki günlerde ölüm orucuna dönüştürme kararlılığı vardır. Biz bunun önüne geçmek istiyoruz. Bizim çabamız budur. Çünkü böyle bir şey onlarca kadronun şahadetine yol açacağı gibi artık tüm köprüleri de uçuracaktır. Büyük bir savaş ve direniş sürecini beraberinde getirecektir. Ayrıca halkımız ve Hareketimiz savunmasız da değildir. Özgürlük mücadelesi tarihinde ilk kez böyle önemli bir düzey kazanmış ve bu mücadele hayatın her alanında kararlıca sürmektedir. Bu nedenle biz öyle ağır bir ölüm orucu sürecinden ziyade isteklerin makul ölçüde kabul edilmesi temelinde sonlandırılmasını uzun vadede daha gerçekçi görüyoruz. Kesinlikle bizim yaklaşımımız, politik tutumumuz bu çerçevededir. Ama Erdoğan’ın yürüttüğü politika, tamamen şiddete dayalı, insan ölümünü esas alan, köprülerin uçurulmasının hesabını bile yapmayan sorumsuzca bir politikadır".

ZORLA MÜDAHALEYE ASLA TEŞEBBÜS EDİLMEMELİ

"Eylemcilere karşı yapılacak herhangi bir müdahale konusunda, ben hem AKP hükümetini hem de tüm kamuoyunu burada uyarmak istiyorum: Anlaşılıyor ki AKP az önce izah ettiğim çerçevede yaklaştığından dolayı direniş sürecine müdahale etmeyi de planlamıştır. Ama bu yapı fedai bir yapıdır, çok kararlı bir yapıdır. Müdahale kendisiyle birlikte büyük olaylara yol açar. Birçok kişi kendine zarar verme yöntemine başvurabilir. Böyle bir müdahalenin hem içerde, hem dışarıda yaratacağı sonuçlarının ağır olacağını düşünüyorum. Bunun için insanların iradesine bu tür zorla müdahale etmeye asla teşebbüs edilmemelidir. Bu kesinlikle yapılmamalıdır. Bunun sorumluluğu ağır olur. Bunun yerine, daha zaman varken, köklü çözüm yöntemlerine başvurulmalıdır".

ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAYA HAZIRIZ

"Bir takım aydınların devreye girme çabaları vardır. Hükümet, onların çabalarına değer biçerek rol verip Önder Apo’nun bir heyet tarafından ziyaret edilmesinin önünü açarak yine ailesinin görüşmesine olanak sağlayarak bu suretle tecridin aşılması temelinde köklü çözüm yolunun gelişmesini sağlayabilir. Doğru yol budur. Bunun için hala zaman vardır. Az da olsa zaman vardır. Bugün 66. gün. Bu direnişin eylemde olan arkadaşlar üzerinde muhakkak kalıcı hasarlara yol açacak sonuçları olacaktır. Ama şahadetlerin önüne geçmek için çabaların daha güçlü geliştirilmesi ve tecrit sürecinin sona erdirilerek müzakereleri sürdürmenin koşullarının yaratılması öngörülmelidir. Bu temelde yapılacak olan girişimlerin sonuç alıcı olabileceğini düşünüyorum. Bu konuda bizim üzerimize düşenler neyse biz de yapmaya hazırız. Ama öncelikle devletin adım atması ve sürecin önünü açık tutması gerekmektedir. Buna kesinlikle ihtiyaç vardır".

ÖNÜMÜZDEKİ 2-3 GÜN ÇOK ÖNEMLİ

"Bugün direnişin 66. günü. Bundan sonraki her saat ve her dakika çok zor ve ağır geçecek zaman dilimleridir. Her an zindanlardan şahadet haberi gelebilir. Hatta bu röportajın yayına hazırlandığı zaman içerisinde bile bu tür acı haberler gelebilir. Kürt sorununun barışçıl çözümü için bu kadar fedakarlık yapan bu değerli kadroların yaşaması için, sürecin büyük bir çatışma ve savaşa değil, demokratik çözüme doğru evirilmesi için Kürdistan’daki tüm yurtseverler, kendine ben insanım diyen herkes, bütün partiler ve demokratik kurum-kuruluşlar, herkes sokağa dökülmeli ve mutlaka bir şeyler yapmalıdır. Bu önümüzdeki 2-3 gün çok çok önemlidir. Herkes gece gündüz demeden serhildan hareketine katılım için fedakarlık yapmalıdır. Direnişi toplumsal bir direniş düzeyine yükselterek sonuç alabileceğimizi unutmamalıyız. Evet, biz hükümete çağrı yaptık ama hükümetin yüreği buz gibi. Kürt halkına ve onun temsilcilerine hakaret etmekten başka bir şey yapmıyor. Halk ve toplum olarak biz gücümüzü ortaya koymalıyız. Bu açıdan bu arkadaşların şahadetinin önüne geçmek her demokratın ve her Kürdistanlının elindedir. Bunu böyle bilmeliyiz ve bugünleri büyük toplumsal hareket günlerine dönüştürmeliyiz. Eğer böyle yaparsak bu işin ciddiyetini ortaya koyar, öyle şovdur bilmem şantajdır gibi aşağılık tutumlara gereken karşılık verilir ve bu temelde çözümü olmazsa olmaz bir biçimde dayatmış oluruz".

İKİ GÜN DEĞİL 24 SAAT GREV

"Açlık grevi direnişçilerini sahiplenmek değil, onların eylemiyle bütünleşmek, bunun için gereken tüm fedakarlığı yapmak, gerekirse toplu açlık grevlerine girmek, gerekirse değişik eylem biçimleriyle ağırlığını koymak gerekmektedir. Bu konuda BDP’nin planladığı 2 günlük açlık grevi çağrısı olumlu ve yerinde bir çağrıdır. Fakat bence 2 gün değil, 24 saatlik hasta ve çocukların dışında herkesin kurumlarda, meydanlarda ve bazı belirlenmiş büyük evlerde toplanarak toplumsal düzeyde katılım gösterdiği bir açlık grevi eylemi biçiminde planlamak daha doğru olabilir. Daha değişik, daha güçlü ve daha radikal eylemleri de geliştirmek gerektiği açıktır. Bu konuda ilgili kurumlar görevlerine ve sorumluluklarına tam olarak sahip çıkmayı başararak direnişi toplumsal düzeye çıkarabilmelidir. Zindan direnişçilerinin yaşaması bu biçimde toplumsal eylemselliklerin gelişmesine bağlı hale gelmiştir. Bu konuda başarılı olmak, aynı zamanda beraberinde yeni çözümleyici bir sürecin getirilmesi anlamına da gelecektir. Bu nedenle herkes bütün gücüyle eylem sürecine dahil olarak yeni bir sürecin başlatılması ve şahadetlerin önüne geçilmesi başarılabilinir".

OLASI MÜDAHALEYE KARŞI CEZAEVLERİ ETRAFINDA ONBİNLER YIĞILMALI

"Yine AKP açık açık “müdahale ederiz” diyor. O zaman cezaevlerinin etrafında on binler yığılmalıdır. Bu anlamda toplumsal refleksin harekete geçmesi gereken günleri yaşıyoruz. Hem Türkiye’deki demokratik çevreler, vicdan sahibi bütün kesimler, tüm Aleviler, tüm samimi Müslümanlar, tüm emekçiler, tüm demokratlar, tüm öğrenciler, gençler, kadınlar, barıştan ve iki halkın bir arada yaşamasından yana olan bütün kesimler cezaevi direnişçilerinin ortaya koymuş olduğu bu kararlı tutumu sahiplenmeli. Çünkü bu kararlı tutum aslında tüm Türkiye halkının geleceğini de ilgilendiren bir tutumdur. Arkasında durmalı ve devletin, AKP’nin geliştirdiği bu faşist sömürgeci egemenlikçi duruşa karşı toplum, demokratik iradesini güçlüce ortaya koymalıdır. Özellikle gençler ve kadınlar başta olmak üzere yurt içinde ve yurt dışında tüm Kürdistan halkı bugünleri iradeleşme günleri olarak ele almalı ve toplumsal eylem gücünü her biçimde bütün gücüyle ve en ileri düzeyde ortaya koymalıdır. Eğer böyle olursa bu, erkenden bir çözümü getirebilir diye düşünüyoruz".

ANF


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 7)
  |   Okuma: 2559   |   Yorum: (12)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 16 Kasım 2012 18:47 | Alıntı     

Mamoste

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Öncelikle Kürt halkı ırkçı sistemlerin arasında kalmış ve değerleriyle birlikte yok edilmek istenmektedir. Kürt halkının yaşadığı bu insanlık dışı, çağ dışı uygulamalara karşı çıkma haklar vardır. Bu tespiti yaptıktan sonra Kürt halkı komşu halklarla kardeşliğini de gözardı etmemek gerekmektedir. Kürt halkının komşu halklarla tarihsel ilişkilerine zarar getirecek politikalardan uzak durmak da önemlidir. Irkçı ve faşist sistem var diye halklar arası kardeşlik duygularına zarar verecek olaylara mahal verilmemelidir.
Kürt halkı adına siyaset yaptıklarını iddia eden bası kurum ve şahsiyetler dünya gerçeklerinden kopmuş vaziyettedir. Dünyanın ekonomik, sosyal ve siyasal dengelerine karşı veya aykırı bir üçüncü yolu ısrarla Kürt halkının önüne koymaktadır. Sözün kısası dünyayı karşımıza alıp savaşalım, dünya ile savaşalım hayalindedir.
Kürt halkı aklı başında olgun ve dinamik bir halktır. Dünya gerçeklerinin farkındadır.
Kürt halkı adına siyaset yürütenler de artık dünya gerçeklerini görmek zorundadır. Özgürlük ve demokrasi mücadelesi meşru zeminde sürdürülmelidir. Böyle bir mücadelede bütün dünyayı yanınıza alırsınız. Özgürlük ve demokrasi mücadelesi sadece içerde kazanılmaz uluslar arası desteği sağlamadan içerde başarıyı sağlayamazsınız. Dünya sizi geçerli siyasal sistemi için tehdit olarak görüyor ise ve mücadelenizi yasadışı ilan edebiliyor ise yeni bir çözümleme yapmak zorundasınız. Eğer bunu yapamıyorsanız zaaf içindesiniz demektir. Kürt halkının mücadelesi Irakta, İranda, Suriyede ve Türkiyede haklıdır. Gasp edilmiş temel hakları talep ediyor. Bu meşru özgürlük ve demokrasi mücadelesini yürütenlerin içine düştüğü duruma bakın, çevrelerine bakın kaç dostu bulunuyor. Rusya mı, Çin mi, Almanya mı, Amerika mı, meşru ve haklı özgürlük ve demokrasi mücadelesinin dostları olmaz mı?
Elbetteki olmalıdır, Türkiye içinde, İran içinde, Irak içinde, Suriye içindeki halklar başta olmak üzere bölge halkları ve dünya halkları yakın dostların olmalıdır. Devletler yakın dostların olmalıdır. Irkçı sistemleri teşir edebilmelisin. Herkes politikalarını gözden geçirmek durumundadır. Öz eleştiri yani, tarihsel özeleştiri, temel özeleştiri, felsefi ve ideolojik özeleştiri verebilmelidir. Sürdürdüğün yanlışında tıkanıp, saplanıp kalırsan, halkı da ısrarla onun ardında gitmeye, götürmeye uğraşırsan yarın seni ortada bırakmak zorunda kalırlar.
Kürt halkı fedakar ve vefalıdır, emeğe büyük saygı duymaktadır ve sahip çıkmaktadır. Bu demek değildir ki yanlışların ardında yürümeye devam edecektir. Herkes kendisini yenilemelidir. Çağa göre, çağın sosyal, siyasal ve ekonomik değerlerine göre ve uyumlu yenilemelidir. Stalim komünizm adına tarihin en büyük katliamlarını yaptı. Yeryüzü daha kötü diktatör görmedi. Halkların kasabı olarak hatırlanıyor ve savunduğu sistemin yıkılışının temelini attı. O sistem yaşayamazdı, masum halkların kanı üzerinde yaşam sürdürmesi mümkün olamazdı. Nitekim öyle de oldu. Özeleştiri mekanizması hatalar içindir. Kuş kadar beyn ile halkları özgürleştirmeye soyunmuş olanlar hayallerinden uyanınca çıplak olduklarını fark ederler ve aslında hiç olduklarını görürler. Şimdi elinizdeki argümanları bir kenara koyun, başınızı elinizin arasına alın ve derin düşünün biz nerede yanlış yapıyoruz. Göreceksiniz ki ortada zaten doğru yok. Halkın muazzam şahlanışı karşısında yeni bir anlayış ve politika ile çıkmalısınız. Dünyada dostlarınız çoğalmalıdır. Bölge halkları arasında dostlarınız çoğalmalıdır. Barış siyaseti sürdürülmelidir, dünya ve bölge halkları ve sistemleri ile barışık yeni bir siyaset olmalıdır. Sosyal ve ekonomik adalete dayalı, özgürlük ve demokrasiye dayalı olmalıdır.
 Yorum #2  | 16 Kasım 2012 19:48 | Alıntı     

Barzan

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Hep açik sozlù.dogru konu§an.kaçak sava§mayan .§ehirlli kurnazligina tenezùl etmeyen.Kùrd asaletini ve yigitligini temsil eden kùrd ulusunun fedakar komutanisiniz.iyiki varsiniz adil kùrd komutani. xwuda sizi ve silah yolda§larini kùrd ulusunun muzzafer gùnlerine korusun..
 Yorum #3  | 17 Kasım 2012 15:42 | Alıntı     

NURHAK PAZARCIKLI

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Bir sey dikkatimi cekti
Soz konusu kurd halkinin gorkemli direnisi ve eylemi oldugunda
internet yorumculari ortaliktan tuyuyorlar ve gorunmuyorlar
Su an kurdistanda yigit fedakar kurd halki aclik grevleri ile dunyayi ve tc yi kusatmis durumda
ISIM VERMIYORUM
onlar kendini cok iyi bilir
Her firsatta PKK, BDP KCK VE KURD HALK ONDERINI ELESTIRENLER SOZ KONUSU EYLEMLILIK OLDUGUNDA
ortada kayboluveriyorlar
SIZCE
Tuhaf bir durum degilmi

KURDISTAN POST
Gecen gun bir aciklamasi olmustu, KURDISTAN POSTU UN bir gazi sitesi oldugunu yazmisti

Her halularda kurdistan gazilerine sahiplenir, deger verir onlar bizim degerlerimizdir
BASARI DILEKLERIMLE
NURHAK PAZARCIKLI
 Yorum #4  | 17 Kasım 2012 18:08 | Alıntı     

Daraheni

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Sayin karayilan bu aclik grevi direnisi bütün dunya duydu ve öcalanin tecridi disinda hemen hemen tüm istekler kabul edildi Hükümet de hergun aciklama yapip grevin sun bulmasini istiyor bence aclik grevini artik sunbulmasi gerekir gercekten grevi bitirme iradeniz varsa buna artik sunverin Dev solun gecmiste F tipi cezaevlerini protesto grevlerinde yuzlarce militaninin ölmesine sebep oldu ve dev solun Bitisini beraberinde getirdi, Lütfen sizde bu duruma düsmeden bircok gencin olmesini engeleyin ceza evlerinden cikan her cenaze hükümeti bitirecegi kadar Hareketinizi de bitirir, ama ilahi cenaze ciksin istiyorsaniz bu ayri bir olay, zaten dagda hergün bir sürü genc sehit oluyor ve sizinde vicdaniniz sizlamiyor Kürdistan bagimsizligi disinda unu da istemiyorsunuz bu kadar gencin yerel yünetimlerin güclendirmesi icin savasta ölmesine degermi !
 Yorum #5  | 5 May 2015 13:17 | Alıntı     

Geogaddelp

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
erectile dysfunction mail order levitra levitra labelcialis tadalafil canada best price generic cialis buy cialis on internetnatural viagra alternative quesque le viagra difference cialis and viagraviagra and low blood pressure viagra without prescription in canada trying viagrageneric viagra testimonials complaints about healthy man viagra do online viagra pills work
 Yorum #6  | 8 May 2015 04:30 | Alıntı     

Jeryfatoemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
levitra walmart $9 levitra and cialis online cheap levitra on linecialis compare viagra canida pharmacy to buy viagra buying cheap viagra onlinecheap levitra?online levitra 20mg tablets mfg gsk levitra online purchasehow long will propecia work Propecia finasteride and dutesteridefinasteride generic drug list costo del propecia does insurance cover propecia
 Yorum #7  | 19 May 2015 17:19 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Perhaps his love of adrenaline helped to fuel his interest in what eventually became the fightorflight response. cialis 40 mg The parenchyma of the nervous system includes the neurons and nerves that carry nervous impulses.
 Yorum #8  | 13 Haziran 2015 10:05 | Alıntı     

Lestdale

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Hyperresonance on percussion g.Caused by deficiency or defect of factor VIII coagulant protein Cialis Online The gonadstestes in men and ovaries in womenare responsible for things like estrogen and testosterone.
 Yorum #9  | 4 Ocak 2016 18:17 | Alıntı     

Stephebraph

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
microscopic ber leading from the cell body that carries the nervous impulse along a nerve cell cialis priligy Ends of a long bone are thePhlegmasia cerulea dolens a.Systemic administration or intrathecal injection at the lumbosacral level of the GABAB receptor agonist baclofen decreased the frequency of erections in rats Bitran and Hullakg images R.pericarditis Inammation of the membrane pericardium surrounding the heart.Kathleen Carbone CPC Massachusetts General Hospital medical coder and one of my former medical terminology students has been a valuable resource for coding information not only for The Language of Medicine but the Medical Language Instant Translator cialis and levitra g.A.Philadelphia Pa Mosby Elsevier chapThe term initially referred to Indias most ancient religious texts or scriptures the four Vedas which date back at least years and were based on even more ancient texts.Clinical features Severe anemia microcytic hypochromic Massive hepatosplenomegaly Expansion of marrow spacecan cause distortion of bones Growth retardation and failure to thrive If untreated with blood transfusions death occurs within the first few years of life secondary to progressive CHF. cialis pills electroconvulsive therapy Electric current is used to produce convulsions and loss of consciousness effective in the treatment of major depression.Depressed mood lowers social contacts which makes them more depressed which lowers social contacts which makes them more depressed and so on.If your stomach feels upset just before your treatment Try a bland snack such as toast or crackers and apple juice before your treatment.adrenal medulla Inner section medulla of each adrenal gland secretes epinephrine and norepinephrine.However the initial positive results were not confirmed Andersson and the drug is no longer used therapeutically.You may also be asked to give urine samples immediately before and after the massage. viagra cialis combo pack Can be severe blood appears in stool in of cases.What best describes the pulmonary parenchyma in the lower left lobe a.Smoking cessation prolongs the survival rate but does not reduce it to the level of someone who has never smoked see Figuretimes more likely to be admitted to the hospital at least once during the year and those admitted had longer average lengths of stayFor those who survive there is significant morbidity.Selma a yearold secretary had been complaining of wrist pain with tingling sensations in her ngers for months. acquistare levitra originale Hemorrhagic strokes are caused by cerebral arterial wall rupture.This phenomenon is independent of the Somogyi effect.
 Yorum #10  | 29 Nisan 2016 10:37 | Alıntı     

JoseAgride

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
In both cases mentioned above there were no difference between secured and unsecured loans. personal loans with bad credit Report Inappropriate Content Narrated By Erik Peabody Listening Apps UNABRIDGED hr By Ace McCloud The worst outcome for an entrepreneur contrary to popular belief is not failure but mediocrity.We apologise for the inconvenience and would like to assure you this problem has been logged and will be fixed as soon as possible.Minimum spend Access eDocuments Very professional.CashWell online loans are twelve month installment loans which give you time to repay your loan in manageable sized regular payments. cash advance online Responses have not been reviewed approved or otherwise endorsed by the bank advertiser.Sometimes cash is urgently needed and the person risks reputation and even future prosperity because of it.Pros of an Unsecured Loan Unsecured financing can offer you higher loan amounts yes you read that correctly higher loan amounts.Auto Purchases online Payday Loans In Commercial Drive Engagement Rings Adoptions Consolidating Debt with No Faxing Best Online Bad Credit. fast loans Legal Assistance Legal R R Please select the loan amount required below R R Whether youre happy in your city wanting to move or needing to move youve probably heard all the stories about the.co. cash loans It would not be difficult for this newsletter to have a recurring daily section titled like people are worried about the global economy.p Submit Cancel httpwww. cash advance online Traditional small loan companies are more likely today to be offering home equity lines of credit than loans for a few hundred dollars for a short period of time.During his first spell at the Echo he was Investigations Editor and spent time embedded with Nato forces during the Serbian withdrawal from Kosovo.
 Yorum #11  | 15 May 2016 15:50 | Alıntı     

canadian drugs online

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
generic cialis to canada
The most convenient along with the <a href="http://edcanadiandrugstore.com/#cialisatwalmartpharmacy">cial
is generic pharmacy</a> most reputable strategy to figure out the most suitable Canadian pharmacy <a href="http://canadianedrugstore.com/#cialisatwalmartpharmacy">ciali
s from canada </a> out from the several Canadian drug stores on-line is to undergo what some others take a look at their services. For this function <a href="http://tinyurl.com/hoe8wka">canadian drugs </a> you ought to explore the consumer customer feedback published around the web pages of such pharmacies.
cialis canada buy cialis from canada those people how to buy cialis in canada
 Yorum #12  | 21 Kasım 2016 22:25 | Alıntı     

Gabteediafe

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Now they dont owe the principal for another two weeks but theyre hit with another fee.There are little things that could make this company number on the market as there other services are top knotch. loans bad credit TV package deals Best and worst shops An endorsement scheme helping consumers find reputable traders in the home improvement and motoring sectors.From our partners Loading profile. If done right there is a lot of money to be made here and we cant avoid that fact thats the purpose of this guide Start your own website The Big Fat Guide to Student Finance This innovative idea by Qmee.ca. small loans What is the cause of the observed imbalances In our opinion this debate must involve rethinking the qualitative and quantitative dimension of our present understanding of the nature of economic growth.Thats times the provincial average and times the national average. Dollar Financial must now redress more than customers and make changes to to its lending criteria off the back of the watchdogs review of the company.A title loan on a Chevrolet Cruze Cash Loans Bell Garden CA How to Get Cash for Your Cars Title A title loan on a Ford Expedition Coachella CA Truck Title Loans Online Title Loan You can be instantly preapproved by filling out the online loan application.Fill out an application on line or over the phone. installment loans PM NASDAQ OTHER FINANCIAL U.This is a great service. easy loans Eurusd binary options strategy lab what is the best time of the day to trade How big is the options market But in a sensitive area such as advice and top tips forbelow you can best every seconds.Its also why banks and other large companies can offer shortterm loans at better prices. unsecured loans You help sure choose who. Instead of solely analyzing your credit score we evaluate the amount of cash flow in your business to determine how much you are eligible for.Instead the lender offered to roll it over for another two weeks and tack on another round of fees.

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: