Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Diyarbakır'a niye gidiyor? -Akif Beki  


30-12-2010, 19:31 Kategori: Siyaset  
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yılın son iki gününü Diyarbakır’da geçirecek. Sebeb-i ziyaretine dair tahmin ve beklentiler muhtelif. Hepsi, Gül’ün programı ve zamanlamasından yola çıkıyor.

Bugünden itibaren, Diyarbakır’da önde gelen sivil toplum kuruluşlarıyla görüşeceğini biliyoruz. Faaliyetleri arasında Kürtçe yayın yapan TRT Şeş’te canlı bir programa katılmak da var. Bir de Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’i makamında ziyaret etmesi planlanıyor. Diyarbakır’da 2 günün hülasası böyle.

Günlerdir bu ziyaretin anlam ve önemini tartışıyoruz. Kendi meşrebine göre ayrı bir mana yüklüyor herkes. Fakat iyi güzel de Cumhurbaşkanı Diyarbakır’a niye gidiyor?

Ha Adana ha Diyarbakır

Üç farklı cevap vermek mümkün bu soruya.
İsterseniz, ziyaret sahibinin cevabıyla başlayalım bulmacayı çözmeye. Adana’ya niye gidiyorsa Diyarbakır’a da onun için gidiyor.

Cumhurbaşkanı Gül’ün gazetecilerin bu yöndeki sorusuna verdiği cevaptır. Kısa ama öz; çok şey anlatıyor. İçinde Diyarbakır’ın sembolleştirilmesine itiraz var. Türkiye’nin her yeriyle eşitlemiş oluyor şehri. Aynı zamanda ziyaretini rutinleştiriyor, şişirilen beklentileri düşürüyor Abdullah Gül. “Kimse Kürt meselesini efsunlu sözcüklerle halledecek mucizeler beklemesin benden” demeye getiriyor.

İkinci şıkkı tercih edenler ise ekseriya BDP cenahından. “Cumhurbaşkanı gelecek, dertler bitecek” havası yayıyorlar. İki dil ve özerklik tartışmalarında kilidi açacak özel bir mesaj umudu içindeler. Ama bu yöndeki beklentiyi yaratan da yine kendileri. Gül’den herhangi bir ima ya da işaret almış değiller şu vakte kadar.

Ben üçüncü şıkkı işaretleyenlerdenim. Tıkanıklığı bir kerede açacak “Açıl susam açıl” türünden sihirli bir anahtar yok çünkü. Dahası Gül, Diyarbakır Belediyesi’ne ‘iki dil ve özerklik’ tabelası yerine Cumhurbaşkanlığı forsunu asmaya gidiyor bence.

Gül’e kamuoyu baskısı

Cumhurbaşkanı’nın ziyareti Diyarbakır için nasıl simgesel bir mana taşıyorsa Ankara için de belli bir anlama tekabül ediyor. Ziyaretin simgesel çözümlemesini çift yönlü yapmakta yarar var o yüzden. Demokratik özerklik tartışmalarının gölgesinde düşünelim. Bir tarafın algısında BDP’li Diyarbakır Belediyesi Cumhurbaşkanı düzeyinde tanınmış oluyorsa eğer böylece, diğer tarafın gözünde de devlet bir kez daha tanıtılmış oluyordur oraya.

BDP’liler de bunun farkında olmalı ki, beklentiyi yükseltiyorlar bilerek. Cumhurbaşkanı’nı rüşvet-i kelam vermeye zorlamak için kamuoyu baskısı kuruyorlar üzerinde. Amaçları, bu ziyaretten kendi paylarına siyasi fırsat devşirmek.
Halbuki mesaj, ziyaretin kendisi zaten. Özel vurgulara ihtiyaç bırakmayacak kadar güçlü bir mesaj hem de. İçeriklendirme talepleri, gerçekçi tahmin ve beklenti ölçülerini aşıyor.

İş inatlaşmaya varırsa korkarım ki siyasi havayı yumuşatmak yerine sonuç bir ziyaret olarak kalacak. Ve umarım, gündelik siyasi hesaplara kurban gitmez de heba etmeyiz bu fırsatı.


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 0)
  |   Okuma: 1044   |   Yorum: (3)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 12 Ocak 2017 19:53 | Alıntı     

BriSar

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 5122, Kayıtlı: 2.01.2017
   ICQ: 217671361,
Зарегистрировался на сайте потому что задело.
Необычайно просто рядовой ремонт холодильника превратить в незаурядное событие.
Качественный выгодный холодильников ремонт безналично в РаменкахОптимальный выгодный холодильников ремонт за наличные в ЮВАО А это как накажете называть?
Что характерно холодильник есть у всех. Я уверен в том о чем глаголю, ремонт не всякому то и нужен.
http://ycgfhcpgm.nlyjhcpm.com/space-uid-32605.html Diyarbak?r'a niye gidiyor? -Akif Beki » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi


--------------------
 Yorum #2  | 30 Ocak 2017 07:20 | Alıntı     

siohal

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 2839, Kayıtlı: 29.01.2017
   ICQ: 217675643,
Wondrously! I expected what to introduce myself unattractive. Diyarbak?r'a niye gidiyor? -Akif Beki » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi
http://predannost.org/user/LocBolve/
Though all apply as modernism.http://nadorecept.ru/user/LocKeria/ Good luck !!!


--------------------
 Yorum #3  | 22 Nisan 2017 08:33 | Alıntı     

Olga Y.Nox

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
He doesn’t stand a chance of getting it.
http://clashroyalearena.in/viewtopic.php?f=4&t=167482http://remontphone.ru/index.php/forum/razd...nt-kholodilnika
Just gone crazy or something. My house is nearby the park.

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: