Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Ahmet Kahraman: Ensarioğlu ‘hain’mi?  


30-12-2010, 18:44 Kategori: Siyaset  
Ensarioğlu ‘hain’mi?

Ahmet Kahraman


Kürdistan tarihi, fedakarca adanmışlıklarla, ihanetlerin iç içe geçtiği hüzünlü bir dolambaçtır. 1801 tarihinden beri, bağımsızlığa adanmış bütün hareketlerin duraklama, kesinti veya yenilginin her sayfasında birer işbirlikçi siluetiyle karşılaşıyoruz. Kürtler, üstlerine gelen düşmanına değil, her defasında, para, paye uğrunda vicdanını satıp, karşı safa geçen kardeşlerine yenildiler.

Günümüzde üniformalısı, tüfeklisi, gizlisiyle korucu alayları, tetikçi taburları, köylerde, şehir, kasaba ve kırlarda üç kuruşa onurunu satan kiralık ajan ağları, son zamanlarda ortaya çıkarılan “Kürt sivil toplum kuruluşu önderleri” ya da “aydınlar” işbirlikçi halkasının günümüzdeki uzantılarıdır.

Ama “uzantılar” arasında, Diyarbakır’da yerleşik Ensarioğlu ailesi üzerinde durulmakta, dört bir yanda, sürüye dalmış kurt kovalanırcasına “huy” sesleri yükselmekte, sesler arsında “hain” sözü öne çıkmaktadır.

En son söyleyeceğimizi, en başta söylemek gerekiyorsa, “hain” demek aileye haksızlıktır.

Çünkü, ihanetten söz edebilmek için, “aidiyet” söz konusu olmalıdır. Bir toplumun acılarını hisseden biri, günün birinde karşı safa geçerse, “hainlik” sıfatını hak eder. Ensarioğlu ailesi ise hiç bir zaman, “aidiyetiyle” Kürtlerin acısını hissederek öne çıkmadı. Tersine, hep ezen gücün saflarında dövüştü.

Bir insanın bir yere “ait” olması için, ana, baba önemli değildir. Bunu hissetmesi, hislerini açığa vurup, davranış göstermesi önemlidir. Bu açıdan bakıldığında aile Kürt değildir, hiç bir zaman da olmadı. O nedenle, “ait olmayanın yaptığına ihanet demek” haksızlıktır.

Ensarioğlu, bu yönüyle Kürt değildir. Dini kisveye bürünüp, her dönem güce hizmet veren, bir “Baronluk”tur. (Baron, güce hizmet için taraftar toplayandır.)

Ailesi yeri geldiğinde, zaten Kürt olduğunu kabul etmiyor. Aydınlık dergisi, 3 Aralık 2006 tarihli sayısında, beyanlarına dayanarak “Arap” olduklarını yazıyordu. Suudi Arabistan çöllerinden yola çıkan (kendine soy icat edenler gibi Orta Asya’da kuraklık ve kıtlık oldu demiyordu) çöl hayatına alışık aile her ne hikmetse başka çöle konmuyor, gele gele Dicle’nin (Pîran) dağlık, taşlık kayalık “Şeyhan” (Tepebaşı) köyüne konuyordu.

Köy, yöre yoksul aile “Şeyh” namlıydı. Kimileri “zorla el koyuyordu” deyip, “bileğinin gücüyle yaşayan” yapsa da, adı sadaka, fitre, zekat olan “alma” ile geçiniyordu. Aile büyüğü Abdurrezzak’ın işbirlikçi, muhbir olup olmadığını bilmiyorum, ama Şeyh Said başkaldırısından sonra, “korunanlar” biri gibi sürgündü.

Geri döndüğünde “düşürülmüş, mağdurlaştırılmış” rolündeydi. Geçmişte, istediğinde yüzünü buruşturanlar, bu kez gönüllü olarak avucuna sadaka koyuyorlardı.

Kürdistan’da “Mirler”in gücü kırıldıktan sonra, “Şeyh” aileleri Nehri Şeyh Übeydullah, Seid Abdülkadir, Şeyh Ehmed, Şeyh Said örneğinde olduğu gibi sadaka toplayarak halktan alan değil, toplumsal düzen, adalet koruyucuları olarak ortaya çıktılar. Kürt ulusalcılığının (milliyetçiliği) adanmış temsilcileri olarak yüceldiler...

Ama ırkçı Kemalist sistemi ganimet tarlası olarak gören kimileri, Hamidiyeci boşluğu doldurmaya koşan “Baron” oldular. Ensarioğlu ailesinin büyüğü Abdurrezzak, 1946 yılında kurulan Demokrat Parti’nin (DP) Dicle ilçe başkanı olarak hizmete başladı. DP 1950’de iktidar olunca, aile artık bölgede sırtı sağlam bir düzen bekçisiydi.

Aile, 1960’larda Türk faşistlerini de bir araya toplayan Süleyman Demirel’in Adalet Partisi’nde hizmete durdu. Abdüllatif Ensarioğlu 1969 yılında Demirel’in milletvekili oldu. Aynı yıl “Kürtler uyanıyor ve itaatsizliğe yöneliyor” denilerek, Kürdistan’a “Komando harekatı” adıyla terör seferi başlatıldı.

Kürt köylülere topluca yat-kalk talimleri yapılıyor, Ensarioğlu’nun oylarını aldığı Silvan, Siverek gibi ilçeler askerle kuşatma altına alınıp, aranıyor, komando zulmünü parlamento kürsüsünde anlatan Mehmet Ali Aybar, Ensarioğlu’nun da aralarında bulunduğu AP’liler tarafından küfür, hakaret yağmuruna tutuluyordu.

Aynı Ensarioğlu, daha sonra, “ezilenlerin sedası” olarak ortaya çıkan Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idamı için, Demirel’in ardında, “en hızlı can alıcı benim” yarışına çıkmış gibi iki elini birlikte havaya kaldırıyor, sonra Demirel’li, Türkeş, Erbakanlı ırkçı “Milliyetçi Cephe”nin tahkim neferi olarak görev yapıyordu.

Kürdistan’ın kana boyandığı, yangına verildiği 1991’de oğul Salim Ensarioğlu sahneye çıkıyor, Demirel ve Çiller’in bakanı olarak, zulmün yürütücüsü oluyordu. Aydınlık dergisi, içlerinde kaç tanesi “Hizbullah tetikçisi” ya da JİTEM elemanıydı diye belirtmiyor, ama bu dönemde, “mebzul” miktarda aile bireyinin “memur” olduğunu yazıyordu. Politika kulvarı, ailenin kolayından yol alan geçim yoluydu. Galip Ensarioğlu, 2000’lerde Mehmet Ağar’ın DP’sinde Diyarbakır il başkanı, Salim beyin oğlu Abdüllatif de Yalova il başkan yardımcısı oluyordu.

DP çaptan düşünce Galip bey, AKP trenine atlamak istiyor, fakat Belediye başkanlığı seçimlerinde “kırmızı kart” görüyordu. Galip Bey, bunun üzerine Kürtlere yanaşıyor, onların desteği ile Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı, yani “sivil toplum örgütü” temsilcisi oluyor, hemen ardından, saf değiştiriyor, güce yanaşıyordu. Taha Akyol’un çok beğendiği “sivil toplum lideri” olarak, Kürt harekatına karşı “koç başı” misali gümbürdedikçe, ardında “yürü kulum” sedaları yükseliyor, Üniversite inşaatı benzeri tatlı ihaleler alıyor, bir yandan da, “ben de Kürt’üm” diyerek Güney Kürdistan’a ticaret kervanları düzenliyordu.

Sözün başına dönersek; Ensarioğlu’nun masksız, maskesiz yüzü budur. Kürt davası içinde gibi yapıyor, ama hiç bir zaman Kürt ve böyle bir davası, hissiyatı da olmadı. Kürt feryadına kulağını tıkayarak, kan ve yangınlarına gözünü kapatarak, Salim Ensarioğlu’nun Bakan olduğu dönemde olduğu gibi, görev verildiğinde Kürdistan yangınına benzin taşıyan el oldu.

Dolayısıyla, gelecek seçimlerde AKP’den aday olma teri döken Galip Ensarioğlu’nun “koç başı” gümbürtülerine bakıp, “hain” demek haksızlıktır. Yakışan sıfat, “Türk ırkçılığına hizmetkarlık” sıfatıdır, bence.

akahraman61@hotmail.com

Yeni Özgür politika


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 4)
  |   Okuma: 1843   |   Yorum: (7)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 7 Aralık 2013 00:12 | Alıntı     

Rojwan

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Referansınızın Aydınlık dergisi olması çok ilginç. Darbeciydi onlarda değlmi?
 Yorum #2  | 18 Nisan 2014 03:50 | Alıntı     

Botas Timberland

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
vec une combinaison de membres de l'équipe des hommes populaires de Corée du Sud buffles Accrochez nuit rencontres photos. Il a été confirmé que les deux échanges ont eux pendant un mois. Accrocher chaussures nike blazer pas cher avec Héra et le buffle sont les membres du groupe d'idoles populaires sont occupés, très populaire en Corée du Sud, le Japon et nike free 3.0 pas cher france maintenant les médias cassé deux sont un couple. nike nike free 5.0 nike free run 2 pas cher pas cher nike free 3.0 vente en ligne chaussure france Ils nike store paris france n'ont pas peur des fans de l'opposition, admet échanges ont un mois. Divertissement coréen devenir l'offre ""star"" couple le plus. Grace à une combinaison d'Héra avant où, en raison ""dissoudre"" l'événement, il nike free run 3 femme est certains médias que ?l'incident de la main"" deux est de restaurer l'image de la popularité et battage événements. Baoyou penser avec Héra et nike free 5.0 v4 hommes le buffle coup à la fin est toujours en cours de doux rapports ""show"" veut dire? Buffalo Hang, avec Hera Avec cosmétique dans le monde! Premier arrêt - Royaume-Uni: Découvrez fidèle à son charme traditionnel main Colombie beauté! nike air max 90 femme . _ Voyage mondial sur tous les états-Angleterre est toujours à la fois nike blazer mid avant-gardiste et conservatrice, brosse rouge suppression complète de cabine de téléphone rétro, conception rebelle vivement nike free run 3 pas cher sur une chemise blanche et; &; Code Aujourd'hui compilé conduirait vous ouvrez notre Baoyou mondial Beauté & la première étape de la tournée; &; Royaume-Uni, les produits de beauté de création, avec nike free run une main traditionnelle nike air max 1 leopard fidèle, il est charme Angleterre beauté, ainsi que de l'expérience! Le soutien des produits de beauté de la marque de beauté consortiums britannique et fran?ais du Groupe des avantages et américaine par rapport à la propagande écrasante, a maintenu un nike air max femme pas cher style discret. Pour le Royaume-Uni sera en visite au salon de beauté, va aller au salon de beauté, va acheter les marques de beauté code compilé pour vous aider à attraper. Hiver 2014 spectacle à Paris la semaine des hommes Valentino montrer des photos des coulisses coulisses _ Winter Paris la semaine de la mode masculine selon 0,2014 Valentino h
 Yorum #3  | 25 Haziran 2014 05:55 | Alıntı     

Michael Kors

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Louis Vuitton donated a significant portion of the first day of sales from the flagship store in Beijing last year Special Olympics Louis Vuitton World Summer Games, which were held
receiving or not manage to pay for it. You kate spade simply crave just like their favorite star look like ...! Moving into new house, some Louis Vuitton useful items can only be left. When I
compartment inside and grab bag treated. It coach factory outlet is available in four sizes. The Elipse is an oyster shell-shaped solid bag with handles. barbour jacket It is available in two sizes and
can see on the website. If you are associated Kate Spade Outlet with a particular product, the right color, to identify probably can identify whether the product kate spade outlet is fake or genuine.
has a resale Certificate. And even though sometimes there are barbour outlet exceptions, you will never see coach outlet too many "half-off" sales of Louis Vuitton Speedy 35 handbags, even at the
handbag.1976 1991 by Louis Vuitton gave specific choice to "the French company" to manufactured Bags under its own permission to chanel outlet get them all to accessory when you
 Yorum #4  | 14 Ekim 2014 12:13 | Alıntı     

ztsxersnaq

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #5  | 12 Ocak 2017 02:49 | Alıntı     

BriSar

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 5122, Kayıtlı: 2.01.2017
   ICQ: 217671361,
Запостился на сайте от того что задело.
Как же просто банальный ремонт холодильника превратить в новость.
Оптимальный приемлемый холодильников ремонт не дорого в РаменкахСрочный приемлемый ремонт холодильников бесплатно в ЮВАО А такое как накажете называть?
Причем холодильник имеется у всех. Я уверен в том о чем говорю, ремонт не везде то и необходим.
http://dacota.ucoz.ru/index/8-37006 Ahmet Kahraman: Ensarioglu ‘hain’mi? » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi


--------------------
 Yorum #6  | 30 Ocak 2017 20:15 | Alıntı     

siohal

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 2839, Kayıtlı: 29.01.2017
   ICQ: 217675643,
Amazing! I thought что to introduce myself unattractive. Ahmet Kahraman: Ensarioglu ‘hain’mi? » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi
http://nitrogfx.com/user/LocCib/
However published regarded as modernism.http://utro2.ru/user/Locbox/ Successful operation !


--------------------
 Yorum #7  | 29 Eylül 2017 13:35 | Alıntı     

Olga Y.Nox

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Я и K чувствуют обман, кажется высосанным из пальца что посмотрел, здесь я видел что то схожее мастер холодильник ProfiCook Царицыно

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: