Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Kurucu Unsur- Prf. Baskın Oran  


26-09-2012, 20:15 Kategori: Siyaset  
Kurucu Unsur- Prf. Baskın Oran

Kurucu unsur !
Baskın Oran


13.09.2012 tarihli Sabah gazetesinden öğrendiğimize göre, Üçüncü KCK Davasında mahkeme sanıkların Kürtçe savunma taleplerini Lozan Antlaşması’na dayanarak reddetmiş. Kararda, “Azınlıkların Korunması” başlıklı kesimdeki “Türkçeden başka dil konuşan Türk uyruklarına, mahkemelerde kendi dillerini sözlü olarak kullanabilmeleri bakımından uygun düşen kolaylıklar sağlanacaktır” hükmünün sadece Gayrimüslimlere ilişkin olduğu, aslî ve kurucu vatandaş olan Kürtlerin bundan yararlanamayacakları belirtilmiş.
Türk yargısı Lozan’ı keşfetti!

Okurken insanın aklına sorular üşüştüren çok önemli bir karar bu:

1) Türk yargısı bugüne kadar, Kürtlere Lozan Md. 39/5 tarafından verilen “mahkemelerde kendi dilini sözlü olarak kullanma” hakkını tanımayı reddetti, ama bunu sanki Lozan gibi bir antlaşma hiç yokmuş gibi davranarak yaptı. Onun için, bu son karar Lozan’ın varlığının Türk yargısı tarafından nihayet “keşfi”dir ve büyük bir ilerlemedir.

2) İlerlemedir de, tersinden ilerleme. Yargıç, Md. 39/5’in sadece Gayrimüslim vatandaşlara uygulanabileceğini nereden çıkardı acaba? Maddede böyle bir hüküm mü var? Veya, Antlaşma’nın başka bir yerinde? Sakın, madde, “mahkemelerde kendi dillerini sözlü olarak kullanabilme” hakkını sadece Gayrimüslimlere değil de, kararda da aynen yazıldığı gibi, bütün “Türkçeden başka dil konuşan Türk uyrukları”na vermiş ve yargıç bunu istediği gibi okumuş olmasın?

3) En büyük merakım, vallahi öğrenmek için soruyorum: Acaba “Kürtlerin azınlık değil, kurucu unsur oldukları” 143 maddelik Lozan’ın neresinde yazıyor? Sakın bu iddia, tamamen, Türk yargıcına hukuk fakültelerinde verilen eğitimin fukaralığının, yargıcın kişisel milliyetçi ideolojisi tarafından doldurulmasından kaynaklanıyor olmasın? Acaba Mülkiye 1’de okuduğumuz, “yargıcın hukuk yaratması ve takdir yetkisi” denilen şey böyle bir şey midir? Vallahi yok böyle bir hüküm Lozan’da yahu! Nâmevcut! Var diyen hemen göstersin.

4) Anlaşılan yargıç, bu maddelerin “Azınlıkların Korunması” başlığı altına konmuş olmasından kalkmış. “Türkçeden başka dil konuşan…” diyen Lozan 39/5’i ben doksan bin kere, doksan bin türlü yerde yazdım. O dönemde “insan hakları” kavramı uluslararası hukukta bulunmadığı için bu hakların Lozan’ın “Azınlıkların Korunması” kesimine konduğunu söyledim. Daha fazla yazmayı okuyucu zekâsına hakaret kabul ediyorum. Ama, yargıçlarımızın Türkçe dilinde yazılmış maddeleri okuyup anlamadıklarını gördükçe hayretlere düşüyorum. Kafamı yoruyorum, yoruyorum, diyorum ki, burada iki olasılık var herhalde:
Niye böyle yazdılar acaba

a) Lozan’ı yazıp imzalayanlar, “Gayrimüslim” deyip bırakıvermek kısa ve hafif kalır korkusuyla, uzun uzun, “Türkçeden başka dil konuşan Türk uyrukları” diye mükellef biçimde uzata uzata yazmış olabilirler, yargıç düzelterek okumuştur;

b) Ortaçağ’da Fransa’da kâtipler bazı kelimeleri bilinçli olarak uzatırlardı. Mesela alfabede “o” harfi bulunduğu halde, bu sesi “a” ile “u”yu biraraya getirerek veriyorlardı. Çünkü harf başına para almaktaydılar. Acaba yargıç, Lozan kâtiplerinin de böyle yaptıklarından şüphelenmiş olmasın?

Latife bir yana, mesele, yargıçlarımızın bu “Aslî kurucu vatandaş” teriminden ne anladıkları. A’dan Z’ye laik olduklarına hiçbir kuşku bulunmayan Türk yargıçları hiç farkında olmadan çok koyu Müslüman. Çünkü şunu anlıyorlar: “Aslî ve kurucu vatandaşlar sadece Müslümanlardır”. Ve bu da, Osmanlı’da 1454 ilâ 1839 arasında uygulanmış olan Millet Sistemi’nin Millet-i Hakime ideolojisinden başka bir şey değil. Ama madem Türk yargıcı böyle düşünüyor, aynı çizgiden giderek mantık yürütelim:

1) Kürtler kurucu unsursa ve kurucu unsur olmak yüzünden mahkemelerde savunmalarını kendi dillerinde yapamıyorlarsa, Türkler de kurucu unsur olduklarına göre, mahkemelerde savunmalarını kendi dillerinde nasıl yapabiliyorlar?

2) Türkçenin resmî dil olması sayesinde yapabiliyorlarsa, o zaman Kürtler de kurucu unsur olduklarına göre niye Kürtçe de resmî dil değil? Kurucu unsur olmak mantıken avantaj getireceğine, nasıl oluyor da dezavantaj getiriyor?

3) Hukuk fakültelerinde Lozan okutulmuyor, çünkü hocalar bilmiyor; onu artık anladık. Peki, anayasa hukuku da mı okutulmuyor yahu? Çünkü dünyanın ilk anayasası olan 1781 ABD anayasasının “Kurucu Babalar”ı diye bir şey vardı, tamam: J. Adams, B. Franklin, A. Hamilton, J. Jay, T. Jefferson, J. Madison ve G. Washington. “Kurucu Eyalet” denebilecek olanlar da var, 13 tane, onu da biliyoruz. AB’nin de “Kurucu Devletler”i var, 6 tane, ondan da haberimiz var. “Kurucu İktidar” diye, 82 Anayasasını korumak isteyenlerin kullandığı bir kavram var, o da malum. Ama anayasa hukuku ve siyaset biliminde “Kurucu Unsur/Halk” diye bir şey ben okumadım, duymadım. Yargıçlarımız öğretirlerse resmen müteşekkir olurum.
Kemalizm bölücü müdür?

4) Ama korkarım öğrenemeyeceğim, çünkü böyle bir şey yok ve olması da mümkün değil. Çünkü “Kurucu Halk” diye bir kavram olması halinde, ülkedeki diğer halklar “ıskarta”ya çıkarılmış demektir ki, bu da o devletin sonunda bölünmesi anlamına gelir. Bazıları kurucu, bazıları talî. Herkesin “birlik-beraberlik” diye kutsadığı Kemalizm kurucu baba olayım derken işte böyle böyle “Bölücü Baba” oldu.

Şimdi hayırlısıyla yeni anayasa yapıyoruz ya, şu memlekette hangi halklar “aslî ve kurucu”dur, hangileri değildir ve hadlerini bilmelidirler, oraya koysalar da bizim gibiler bahaneyle öğrenmiş olsa, rahata ersek.
Not: Aslında, bu “kurucu unsur” belasını başımıza Kürtler (ve biraz da Aleviler) sardırdıydı ya, neyse. Türkiye’de “azınlık” kelimesinin (Gayrimüslim olmak yüzünden) aşağılayıcı olduğundan habersiz bulunan Avrupalılar bunlara azınlık hakları verilmesini isteyince, bizimkiler ayaklandıydı: “Biz azınlık değiliz! Biz aslî ve kurucu unsuruz!” Çünkü onlar da Millet-i Hakime ideolojisi kurbanıydı…

http://www.baskinoran.com/


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 4)
  |   Okuma: 2076   |   Yorum: (26)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 27 Kasım 2014 08:51 | Alıntı     

Nadi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
melh diyor ki:fcstad benim aklıma şu tarih ve coğrafya takıldı :tarihte 2013 OSMANLI TARİHİ7-)Beylikten Devlete (1300 1453)8-)Dfcnya Gfccfc: Osmanlı Devleti (1453 1600)9-)Arayış Yılları (XVII. yfczyıl)10-)Diplomasi ve Değişim (XVIII. yfczyıl)11-)En Uzun Yfczyıl (1800 1922)bunlar aynı konu olup başlıkları farklı konular mı yoksa biraz daha genişletilmiş tzkrdaai yeni mfcfredat konusumu?birde coğrafyada 1 Dfcnyanın Şekli ve Coğrafi Konum2 Dfcnyanın Hareketleri3 Harita Bilgisi4 İklim Bilgisi5 İe7 ve Dış Kuvvetler6 Beşeri Coğrafya7 Ekonomik Faaliyet Tfcrleri var pekiTfcrkiye konuları yok mu? yani tfcrkiye akarsuları tfcrkiye madenleri vs noldu lys konusu mu oldu? cevabınız benim ie7in f6nemli konular bitti test e7f6zfcyorum ama ona gf6re nolur nolmaz en azından tarih coğrafya ie7in kısa anlatımlı kitap alıcam?
 Yorum #2  | 28 Kasım 2014 12:56 | Alıntı     

Rana

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Suvar aycan diyor ki:slm arkadaşlar f6ncelikle<a href="http://cuanmxkpza.com"> hrkeese</a> kolay gelsin ben 11 sinif esit ağırlık ciyim ama sf6zel sınavına girecem spiker olmak istiyorum bide sozelim Iyi f6zelikle tarih edebiyat suana kadar hic e7alışmadım zor zor sınıfı gee7iyordum bide ygs de edebiyat tan kae7 soru VE hangi konulardan geliyor bide en cok hangi derse VE hangi yf6ntemle e7alışmam gerekiyor ismim Suvar aycan face m var kendi ismim yardımcı olurmusunuz şimdiden her HERKESE tsk
 Yorum #3  | 29 Kasım 2014 16:49 | Alıntı     

Leandro

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
diyor ki:marhaba arkadaslar adım<a href="http://xxisxtkrrx.com"> sraekn</a> sız sınava hazırlanan arkadasalrın nasıl bır calışma ıe7erısınde oldugunuz az cok tahmın edebılıyorum zamanında bende bu yolardan gectım sız calısan arkadaslarıma yardımcı olmak ısterım sınava kadar nasıl bır calısma yapmanız gerektıgını nasıl ne zaman ya da kac soru e7f6zmenız gerektıgını az cok bılıyorum gerekırse kısıye f6azl e7alısma programı da yapabılırız numaram 05369176018 bana ulasmanzı yeterlı herkese sımdıden basarıalr allah herkesın gf6nlune gf6re versın :)
 Yorum #4  | 17 Mart 2015 04:15 | Alıntı     

sdasd

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Have you been interested regarding how you can view Netflix UNITED STATES within omega replica uk? If that's the case you'll be very happy to realize that this method is easy as well as feasible. Increasing numbers of people in the united kingdom which are in need of to get complete use of Netflix have found which using a Netflix UNITED KINGDOM proxy they are able to obtain total use of hublot replica sale and may appreciate what this particular amusement web site provides. Even though you tend to be not familiar with such a “virtual personal network” (VPN) is actually or even what sort of proxy may be used to get at Netflix, you'll rapidly uncover that we now have buy rolex replica superb as well as simple methods for you to take advantage of these types of components in order to get at Netflix. In order to learn to view Netflix UNITED STATES within UNITED KINGDOM you'll very first have to know what Netflix UNITED KINGDOM proxy providers tend to be open to you. It is simple to do that through owning a fast on the internet fake watches. Your own instant issue will probably be identifying that on the internet companies possess the most effective providers in the greatest cost. Many of these providers merely cost the month-to-month reoccuring price after which need obtain cartier replica that you simply fill towards the products you'll be utilizing to get into Netflix. The procedure is very easy. The procedure associated with identifying that company is the greatest is actually a bit more hard.
 Yorum #5  | 13 May 2015 20:55 | Alıntı     

Jeryfatoemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
finasteride hair propecia vendo propecia ingredientsbut viagra Priligy viagra for recreationlevitra discounts levitra 10mg levitra bodybuildingkey acheter propecia en ligne Buy Propecia Online hair loss propeciapropecia forum uk propecia moins cher propecia 6 month supply
 Yorum #6  | 4 Haziran 2015 04:25 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
sublingualRe cently an uncapped GUrich ssRNA sequence was reported to activate the NLR NOD Cialis Medicines will be given through a vein to help control your blood potassium level.Possible Complications Poor organ function Respiratory failure Shock When to Contact a Medical Professional Severe respiratory acidosis is a medical emergency.modality Method of treatment such as surgery chemotherapy or irradiation.
 Yorum #7  | 6 Haziran 2015 19:33 | Alıntı     

Geogaddelp

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Holosystolic murmur starts with S and continues on through S at the apex which radiates to the back or clavicular area depending on which leaflet is involved b. accutane 20mg bestellen rezeptfrei The kidneys are unable to concentrate urine effectively.B.ciliaMonocytes leave the bloodstream and enter tissues such as lung and liver to become macrophages which are large phagocytes.
 Yorum #8  | 21 Haziran 2015 15:37 | Alıntı     

Lestdale

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
A yearold AfricanAmerican male who recently moved to the area presents to your office for the first time for a routine checkup.To the fullest extent of the law neither the Publisher nor the authors contributors or editors assume any liability for any injury andor damage to persons or property as a matter of products liability negligence or otherwise or from any use or operation of any methods products instructions or ideas contained in the material herein. antabuse over the counter generic erosion Wearing away or loss of epidermis.
 Yorum #9  | 29 Haziran 2015 05:44 | Alıntı     

adsf

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
I am sure we all can agree thatBlenciaga HandbagsTogo is not a trendy bag, it is a timeless one. It is a purse chloe-designer-handbags that many women dream of having. Who can blame us? It is an easily recognizable and iconic model that looks divine and expresses luxury and style. Exactly because of this, if you cannot afford the original one then you will surely be tempted by the prospects of buying a Celine Handbags.The Louis-Vuitton HandbagsI have just reviewed is a decent one and frankly it could pass as the original one in any given situation. If you follow the above guidelines I am sure that you too will be able to acquire a gorgeous and good quality Omega watches.It has a nice and high quality shine that is reminiscent to the beauty of the authentic Christin Dior Handbagspurses.Omega Replica Watchesis made from materials identical to the real ones and its markings are indistinguishable from the authentic ones.
 Yorum #10  | 19 Ağustos 2015 07:24 | Alıntı     

fiat viagra commercial

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
viagra cost per pill walmart <a href="http://rxmedgenericusa.com/#cheapest-viagra-online">viagra tablets</a>, cialis bestellen <a href="http://pharmacyusa24h.com/#tadacip-20-mg">cialis 5 mg walgreens price</a> , buy drugs online <a href="http://canadianmedhelp.com/#canada-rx-connection">ed medications</a>, buy cialis online in australia <a href="http://brandmedicalsusa.com/#tadacip-20-mg">sealis</a>,
Canadian Pharmacy <a href="http://canadianpharmacy2015.com/#cheap-cialis-online">online drugs</a>
 Yorum #11  | 30 Haziran 2016 08:02 | Alıntı     

aslireorp2xl

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #12  | 29 Kasım 2016 12:30 | Alıntı     

Gabteediafe

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
However all mortgage loans are not necessarily considered to be a high cost mortgage.Bad credit can also lead to relationship payday loan reno nv failures in other ways When turned away from offshore loan banks people who need money may turn to friends and family to borrow money. same day loans Generally these loans are only available to current credit union customers and they often have high credit requirements.It doesnt explicitly state whether or not a hard or soft credit check is used and it doesnt go over eligibility requirements.When applying for a loan with us we make it as easy as possible to apply get approved and receive your funding. same day loans Have an online platform is surely a name you can trust brokerages vailable nd the.University chiefs salaries rise by a whopping in the last five years report reveals Daily Star About..For those with bad credit unsecured loans may seem untouchable but that is not always the case.Secured loans How to find cheap landlords boiler cover However theyre repaid over a longer period rather than at the end of the month meaning you can end up paying much more than you borrowed. loans direct That can include a users Social Security and drivers license numbers address employer and information to access a bank account which some lenders use as collateral.The companies under the states microscope include Lending Club Prosper Marketplace and OnDeck industry heavyweights that have championed peertopeer lending the practice of people lending money to people they dont know without the participation of a financial company. payday loans for bad credit Read why here Payday Loans.This site is affiliated with one or more of the licensed lenders referenced herein including Easy Cash.Consolidate your debts perfect credit history.million from consumers. loan companies If you are about to go to college and youre short on funds consider using an ereader like the Amazon Kindle to get access to your textbooks.
 Yorum #13  | 28 Aralık 2016 19:13 | Alıntı     

Alfredcaw

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #14  | 19 Ocak 2017 00:18 | Alıntı     

AaronVop

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #15  | 25 Ocak 2017 00:27 | Alıntı     

BennyNuB

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #16  | 26 Ocak 2017 18:19 | Alıntı     

Tracyodova

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wh0cd553687
 Yorum #17  | 8 Şubat 2017 15:50 | Alıntı     

EugenemuB

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #18  | 8 Şubat 2017 17:12 | Alıntı     

Charlessoist

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #19  | 24 Şubat 2017 23:49 | Alıntı     

MichaelCef

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #20  | 3 Nisan 2017 19:15 | Alıntı     

KennethTeemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #21  | 25 Nisan 2017 08:05 | Alıntı     

PhyllisSkith

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wh0cd696332 cialis cost
 Yorum #22  | 16 May 2017 18:44 | Alıntı     

StewartRen

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wh0cd67923 cheap viagra
 Yorum #23  | 1 Eylül 2017 19:35 | Alıntı     

Brettdiutt

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #24  | 4 Eylül 2017 21:34 | Alıntı     

Mikeneunc

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #25  | 7 Eylül 2017 13:41 | Alıntı     

Johnneunc

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #26  | 12 Eylül 2017 16:00 | Alıntı     

Billyininy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wh0cd7506622 advair

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: