Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Karayılan: Çözüm Halkın Gücüyle Gelişecektir  


30-12-2010, 18:18 Kategori: Siyaset  
Karayılan: Çözüm Halkın Gücüyle Gelişecektir[i]Karayılan: Çözüm Halkın Kendi Gücüyle Gelişecektir.


[b]- Karayılan: Türk devleti ve AKP hükümeti çözüme dönük hiçbir adım atmayınca Kürt halkının çözümü kendi gücüyle geliştirme ve dayatma durumu ortaya çıkmıştır.

- Bu çerçevede halkımız kendi dilini her yerde kullanmayı esas almalıdır. Buraya devlet geliyorsa Kürtçeyi kaale almak zorunda, gerekirse öğrenecek ya da tercüman bulunduracaktır.

- Artık hiçbir mahkemede hiçbir yurtsever Kürt kendi anadilinden başka bir dil konuşmamalıdır. Bundan artık vazgeçilemez. Bu konuda dayatma mücadelesi zorunludur.

- Direnmenin gerekli olduğu yerde direnme, örgütlenmenin gerekli olduğu yerde örgütlenme, eylemin gerekli olduğu yerde eylemle bunu geliştirerek, çözümü dayatmalıdır.


KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, demokratik özerkliğin “Kürt tarafının çözüm projesi” olduğunu belirterek, bu sistemin olduğu her yerde o özerk sistemin kendisine ait bayrağı, amblemi ve onu yürütecek meclisinin de olacağını vurguladı. KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, son dönemlerde Türkiye siyasetinde Kürt sorunu etrafında yaşanan tartışmalara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. ANF’nin sorularını yanıtlayan Karayılan, Kürt halkının iki dilli yaşamı kurması gerektiği çağrısında bulundu.

Demokratik Özerklik Çalıştayı ile başlayan tartışma sürecini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Beş aydır yürürlükte olan bir ateşkes süreci var. Ama çözüme dönük ciddi bir adım, tartışma, hükümetin ortaya koyduğu bir proje yok. Devlet böyle bir adım atmış değil, AKP hükümeti bu yönlü bir çaba geliştirmiş değildir. DTK’nin çalıştayında sunulan tasarı, esas itibarıyla Kürt tarafının çözüm projesidir. Tamamen barışçıl, savaşı tümden bitirecek, kalıcı bir çözümü geliştirecek bir projenin tartışılması kadar daha doğru, daha isabetli ve daha doğal bir şey olabilir mi? Açıkçası Kürt tarafının yaptığı da budur. Bu anlamda biz DTK’nın yaptığını olumlu buluyoruz.

Demokratik Özerklik taslağının özellikle özsavunma alanı ya anlaşılmadı ya da Türk cenahını ürküttü. Bu konuda sizin uygulamaya dair net bir çerçeveniz var mı?

Henüz demokratik özerkliğin tüm boyutlarıyla pratikleşmediği bir aşamada özsavunma sivil bir biçimde örgütlenmek durumundadır. Ama demokratik özerkliğin devlet tarafından kabul görmesi ve demokratik özerk Kürdistan’ın oluşum sürecinin tamamlanması temelinde geliştirilecek olan öz savunmanın biçimi devletle yapılacak müzakerelerle netleştirilir. Örneğin sivil kurumlara bağlı bir güvenlik gücü veya bir asayiş gücü olarak düşünülebilir.

Demokratik özerklik sisteminin olduğu bir yerde o özerk sistemin kendine ait bayrağı, amblemi, onu yürütecek bir meclisi elbette ki olacaktır. Evrensel çağdaş demokrasilerde, yerinde yönetim anlayışı gelişmektedir. Türkiye ister istemez böyle bir sürecek girmek zorundadır. Bugün öcü gibi görse ve korksa da eni sonunda böyle bir yönetim tarzına gitmek zorundadır.

İki dil ve demokratik özerklik gündemine yönelik devlet refleksini nasıl yorumluyorsunuz?

Kürt tarafı çok samimi bir çözüm formülünü, projesini ortaya koyunca devlet ve hükümet hazırlıksız yakalanmış oldu. Bunun için toplanıp, yeni durum karşısında karar almaktadırlar. Özellikle son zirve ardından hiçbir açıklamanın yapılmaması çok manidardır. Belli ki politika oluşturuyorlar ve bunu topluma da yansıtmak istemiyorlar. Zaten Kürt sorunu sürekli gizli kapılar ardından özel savaş politikalarıyla ele alınan bir sorun durumunda kalmıştır. Şimdi de öyle yaklaşmaktadırlar.

Sen bir toplumsal sorunu asker ve şiddet yoluyla bastırmak istiyorsun. Bunu yapamazsın. Devlet aklının bunu iyi görmesi gerekmektedir. Onun çözüm formülü nedir, bu formülü tartışmak gerekiyor. Öyle bireysel haklar deyip, teğet geçerek, üstünden atlarım denilemez, bunu kimse de yutmaz. Artık Kürt toplumu o tür manevralara kanmaz. AKP’nin bir temsilcisi “bu geliştirilmek istenen gerçek demokrasiye bir suikasttır” diyor. Neden böyle görüyor? Çünkü onun demokrasisi Kürtsüz bir demokrasidir. Kürtsüz bir demokrasi de gerçek olamaz. Uydurma bir demokrasi olur.

BDP “iki dilli yaşam” demiş deniliyor. Şimdi Kürdistan’da iki dil yok mudur? Kürt halkının dilini kullanmasını yeniden yasaklayacak mısınız? Kendi dilini sadece evinin içinde mi konuşacak? Dükkanına neden bir tabela asamayacak? Doğal bir hak olan dile sınırlamaların getirilmesi nerede görülmüştür? Onların zihniyetine göre Kürtler aslında yoklar. “Kendilerini yok saymalı, sessiz olmalı” biçiminde yaklaşıyorlar. Oysa Kürtler artık bu suskunluğa yeter diyen ve direnen bir halk durumundadır, artık susturulması mümkün değildir.

Yüksekova ve Cizre’nin il yapılması politikasını da devletin bu sözünü ettiğiniz inkar politikasının bir devam olarak görmek mümkün mü?

Evet o politikanın farklı bir biçimde pratikleşmesi olarak görülebilir. Biz zaten devletin Şırnak ve Hakkari’ye dönük yeni bir konsept oluşturduğunu söyledik. Bu sözü edilen kapsamlı stratejinin bir parçası olarak Cizre ve Gever’in il yapılması durumu ortaya çıkıyor. İflas etmiş şiddet politikalarında detaylarda derinleşmek, daha fazla güç ve daha fazla yerinde inisiyatif kullanıp, denetimi derinliğine sağlamak için yani şiddeti, baskıyı daha etkili uygulamak için il yapılma projesi gündemleştirilmiştir. Güvenlik kapsamı çerçevesinde düşündüklerini de saklamadılar.

Kürtçenin mevcut yasaları zorlayarak fiilen bazı alanlarda da kullanılmasının, gelecekteki yasal düzenlemeler için etkili olacağını ve bu konuda yeterince teşvik edici olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Türk devleti ve AKP hükümeti çözüme dönük hiçbir adım atmayınca Kürt halkının çözümü kendi gücüyle geliştirme ve dayatma durumu ortaya çıkmıştır. Bu çerçevede halkımız her yerde iki dilli yaşamı kurmalıdır. Bu anlamda kendi sistemini her yerde geliştirmeli, meclislerini kurmalıdır. Kendi dilini her yerde kullanmayı esas almalıdır. Buraya devlet geliyorsa o zaman Kürtçeyi kaale almak zorunda, gerekirse Kürtçe öğrenecek ya da tercüman bulunduracaktır. Artık hiçbir mahkemede hiçbir yurtsever Kürt kendi anadilinden başka bir dil konuşmamalıdır. Bunlar artık vazgeçilmez prensipler haline gelmiştir. Bu konuda dayatma mücadelesi zorunludur. Nerede ne gerekiyorsa onu yapabilmelidir. Direnmenin gerekli olduğu yerde direnme, örgütlenmenin gerekli olduğu yerde örgütlenme, eylemin gerekli olduğu yerde eylemle bunu geliştirerek, çözümü dayatmalıdır.

Bazıları, “Bu Demokratik Özerklik Tasarısı tüm Kürtlerin bir istemi değildir; daha çok PKK ve BDP çizgisindeki Kürtlerin bir istemidir” demektedir. Buna ne diyorsunuz?

Kürt toplumda büyük çoğunluğun benimsediği ve arzuladığı bir çözüm formülüdür. Kaldı ki DTK platformu herkesi dahil etmek istemektedir. Özellikle tüm demokratik sivil toplum kuruluşlarının, yine samimi İslami kesimlerin ve farklı siyasal çevrelerin bir çatı altında bir araya gelerek çözüm perspektifinde bütünlük sağlama çalışmaları vardır. Bu konuda kimsenin dıştalanma durumu söz konusu değildir. Kürt sorununda çözüm projesi olan herkes gelebilir ve düşüncesini tartışmaya koyabilir. Biz tartışmaya açığız. Burada önemli olan; bir sorun var ve bu soruna bir çözüm bulma arayışının somutlaşmasıdır. İlk kez Kürt cephesinde bu düzeyde bir netleşme ve somut bir proje düzeyine ulaşma söz konusudur. Bu projenin dayandığı çok güçlü, dinamik bir toplumsal yapı vardır. Hiç kimse bunu küçümseyemez. Bütün değişik Kürt çevreleri de bunu göz ardı edemez. Çözüme farklı bakış açısı olanlar da sahiplenirler. Bunun tersini iddia edenler varsa, ben de onlara referandum çağrısı yapıyorum.

2011 seçimlerini de göz önüne alırsak CHP’den bir açılım bekliyor musunuz? Kürt sorunun siyasal çözümünde CHP’nin nasıl bir işlevi olduğunu düşünüyorsunuz?

CHP hem bir ana muhalefet partisi olarak, hem de esasında bu devletin ve cumhuriyetin kuruluşunda önemli rolü olan bir parti olarak, gelinen noktada Kürt sorununun çözümünde önemli bir rol oynayabilir. Yapısal olarak Türkiye’nin en temel sorunu olan Kürt sorununda sorumluluğu bulunan CHP’nin günümüzde ortaya çıkmış olan gerçeklik karşısında, çözümün gelişmesinde üstüne düşen sorumlulukları yerine getirmesi bir gerekliliktir. Çünkü bu partinin sorumluluğunda geliştirilen inkar politikası bugün Türkiye’yi zora sokan bir politika durumundadır. Dolayısıyla değişiklik artık reddedilemez bir gerçeklik haline gelmiştir. Ama bugüne kadar bu parti sorunun çözümü değil, 1930’larda şekillenmiş olan inkar ve imha politikasının bir savunucusu konumundaydı. Fakat yaşanan yönetim değişikliği ile birlikte bu kalıptan çıkmaya dönük bazı çabalar gözlemlenmektedir. Tabii, bundan ne kadar çıkacak, gerçekten CHP Kılıçdaroğlu ile birlikte ne kadar bir değişimi yaşayacak, bunu biraz da zaman gösterecektir. Öyle görülüyor ki köklü bir değişimin gerçekleşmesi kolay olmayacak. Ben BDP ile ittifak yapacak düzeyde bir sosyal demokrat kimliğe ulaşabileceğini sanmıyorum.

Tek taraflı ilan ettiğiniz eylemsizlik süreci gerektiği gibi işletilebiliyor mu? Ankara bu süreçte üzerine düşenleri yaptı mı? AKP’nin bugünkü durumunu nasıl görüyorsunuz?

AKP’nin politikası her şeyi seçim sonrasına erteleme ve Kürtleri oy potansiyeli olarak değerlendirme biçiminde görülüyor. Bugüne kadar ortaya koyduğu bir çözüm projesi yok. Biz Kürt tarafı olarak çözüm projesini ortaya koyuyoruz, bu kaale alınmıyor.

Çözüm için gayet demokratik bir tartışma geliştiriliyor, buna müdahale edilerek tartışma kesilmek isteniyor. Ve böylece çözümsüzlük ve çatışma zemini korunuyor. Seçim öncesinde çok büyük ve hızlı gelişmeleri biz de beklemiyoruz ama sorunun çözümü için bir takım adımların mutlaka atılması gerektiğini düşünüyoruz. Örneğin Hakikat ve Adalet Komisyonu’nun kurulması bir pratik adım olabilir. Kürt sorunu bir anayasal sorun ise anayasanın değişimine dönük şimdiden çalışmaların başlatılması ve bir komisyonun kurulması düşünülebilir. En önemli konu, eğer Kürt sorunu siyasal yöntemlerle çözülecekse Kürt halkının siyasal iradesine dönük geliştirilen KCK operasyonu adı altındaki operasyonlar ve mahkemelerin devre dışı kılınması ve iptal edilmesi gerekir. Bu konuda eğer adım atmak düşünülüyorsa bunun böyle yapılması lazım. Seçim barajı Kürtlere karşı yapılmış bir uygulamadır. AKP eğer çözümde samimi ise bazı pratik adımlar gerekiyor. Buyurun adım atın diyoruz. Mevcut gidişatın iyi olmadığı açık ortadadır. Biz Mart ayı belirlemesini boşuna koymadık. Eğer bu zamana kadar ikna edici bir adım atılmazsa bizim açımızdan bu sürecin artık bitmesi gündeme gelebilir.

yeni özgür politika


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 4)
  |   Okuma: 1186   |   Yorum: (2)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 12 Ocak 2017 03:25 | Alıntı     

BriSar

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 5122, Kayıtlı: 2.01.2017
   ICQ: 217671361,
Зарегистрировался на сайте так как заинтриговало.
Необычайно доступно на сегодня бытовой ремонт холодильника преобазовать в сенсацию.
Качественный выгодный ремонт холодильников за рубли в ЦАОКачественный приемлемый ремонт холодильников за наличные в Люберцах А такое как посоветуете обозвать?
Что характерно холодильник есть у большинства. Я знаю о чем запостил, ремонт не всякому то и требуется.
http://wangzhuandi.com/home.php?mod=space&uid=79119 Karay?lan: Cozum Halk?n Gucuyle Gelisecektir » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi


--------------------
 Yorum #2  | 30 Ocak 2017 23:25 | Alıntı     

siohal

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 2839, Kayıtlı: 29.01.2017
   ICQ: 217675643,
Wonderfully/ Я предпологал что to introduce myself worse. Karay?lan: Cozum Halk?n Gucuyle Gelisecektir » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi
http://www.nextandroid.ru/user/Locrib/
At least written apply as the genius.http://formulazdorovya5.ru/user/Locrup/ Successful operation .


--------------------

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: