Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Müslim: Türkiye Kürdleri Çatıştıramaz  


31-07-2012, 13:46 Kategori: Siyaset  
Müslim: Türkiye Kürdleri Çatıştıramaz

PYD Eşbaşkanı: Türk hükümeti bizimle diyalog kursun

Maxime Azadi

Batı Kürdistan’ın büyük partisi PYD'nin Eşbaşbakanı Salih Muhammed Müslim, Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tehditleri ve Kürtler arası birliği “yanlış” bulmasına tepki göstererek, “Çok gülünç bir şey. Bundan bahsetmesi bile Kürtlere büyük bir hakarettir” dedi. Türk hükümetini kendileriyle diyalog kurmaya çağıran Müslim, olası bir müdahalede ise Türkiye'nin "bataklığa saplanacağı" uyarısında bulundu.

ANF’ye konuşan PYD Eşbaşkanı ve aynı zamanda yeni kurulan Kürt Yüksek Heyeti’nin üyesi Salih Müslim, Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a yanıt verdi.

Erdoğan 25 Temmuz günü yaptığı açıklamada Batı Kürdistan’da Kürtlerin kazanımlarını “terörist yapılanma” olarak ilan ederek, müdahale tehdidinde bulunmuştu. Erdoğan, “Kuzeyde oluşacak bir yapılanma bizim için bir terör yapılanmasıdır. Oraya müdahale etmek bizim en tabii hakkımızdır” demişti. 26 Temmuz’da yaptığı açıklamada ise Kürtler arası birliğine karşı çıkan Erdoğan, Yüksek Kürt Heyeti’ni kast ederek "Suriye Kürt Ulusal Konseyi oluşturulması yaklaşımı yanlış bir yaklaşımdır!" dedi. Erdoğan “yanlış” bulduğu bu birliği bozmak için de Hewler’e Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu göndereceğini söyledi.

PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, “Erdoğan’ın söyledikleri kabul edilemez, yersizdir. Kendisi Suriye halkına demokrasi ve özgürlük istediğini söylüyor, biz de istiyoruz. Eğer bu konuda dürüstse neden Kürtleri ayrıştırıyor?” dedi.

Bölgede tek bir silahlı PKK’linin olmadığını kaydeden Müslim, “Ancak Erdoğan bahane ediyor. Suriye’nin içişlerine karışmak, Kürtleri yok etmek ya da haklarından yoksun bırakmak için bahane arıyor” diye belirtti.

TÜRKİYE’NİN MÜDAHALESİ ZORDUR

Türkiye’nin müdahale tehdidine ise “Zordur” şeklinde yanıt veren PYD Eşbaşkanı, “Uluslararası konjonktür buna müsait değil, ama kendisi zorlarsa bu çılgınlık olur, bataklığa saplanır. Hem uluslararası alanda hem de bölgede. Böyle bir müdahaleyi ne Batılı devletler kabul eder, ne de Araplar” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin Hewler (Erbil) girişiminden de bir sonuç çıkmayacağını vurgulayan Müslim, “Sayın Mesut Barzani bizleri bir araya getirerek görevini yaptı, şahit oldu. Kendisi de bir Kürt liderdir ve herkes saygı gösteriyor. Yakınlaşmada rol oynadı. Ama meselenin içinde değil. Davutoğlu’nun da bir şey elde edeceğini sanmıyoruz. Davutoğlu neden gelip bizimle görüşmüyor?” diye konuştu.

Türk hükümetinin Kürtler arası birlikten duyduğu rahatsızlığa işaret eden Salih Müslim, Erdoğan’ın açıklaması için “Çok gülünç bir şey. Bundan bahsetmesi bile Kürtlere büyük bir hakarettir” dedi.

Müslim, “Yani Kürtler bir araya gelmesin mi? Kendileri ve başkaları için reva gördüklerini, neden Kürtlere görmüyor? Kürtler niye bir araya gelmesin, toplanmasın? Bu Kürt fobisinden vazgeçilmeli. Yapılan Kürtlere hakarettir, kabul etmeyiz” ifadelerini kullandı.

TÜRK HÜKÜMETİ BİZİMLE DİYALOG KURSUN

Türk hükümetine çağrıda bulunan Müslim, “Neden bizimle diyaloga girmiyor. Gelsin bizimle konuşsuz, birinci ağızdan bizden duysun. Kaygılarını gidersin” dedi.

Tampon bölge konusunda “Türkiye’nin himayesi ve müdahalesini hiçbir şekilde istemiyoruz” diyen PYD Eşbaşkanı, Kürt organizasyonlar sayesinde Batı Kürdistan’ın şu an güvenli bir bölgeye dönüştüğünü ifade ederek, “Çatışmalar nedeniyle Halep’ten, Şam’dan gelenler sığınıyor, ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Ancak silahlı bir gücün bölgemize girmesine müsaade etmeyiz” dedi.

Türkiye destekli paramiliter grupların saldırılarının olması halinde tüm Kürtler ve partilerini karşı duracağını ifade eden PYD Eşbaşkanı, bu yöntemlerle sonuç alınamayacağını vurguladı.

KÜRTLER ARASI ÇATIŞMA ÇIKMAZ

Son günlerde özellikle Türk ve Batılı medyanın Batı Kürdistan’daki gelişmeleri ele alırken Kürtlerarası bir iç çatışma riski olduğu yönündeki iddialarına ilişkin ise Müslim, “Biz Kürtler birlikte hareket ediyoruz. Bir Kürt konseyimiz var. Uygulamaya çalışıyoruz. Kürtler arası iç çatışma özellikle Yüksek Heyet’in oluşmasından sonra mümkün değil. Burada ortak kararlar alınıyor” dedi.

İçerisinde PYD’nin bulunduğu Batı Kürdistan Halk Meclisi (MGRK) ile Suriye Kürt Ulusal Meclisi (ENKS), 24 Temmuz günü bölgenin en büyük Kürt kenti Qamişlo’da “Kürt Yüksek Heyeti”nin kurulduğunu ilan etmişti. Heyet, aynı günün akşamı ilk toplantısını yapmıştı.

Halk Meclisi ile diğer bir çatı örgütü olan Kürt Ulusal Meclisi, 9-10 Temmuz tarihlerinde Hewler’de yapılan görüşmelerin ardından güçlerini ortaklaştırma kararı almışlardı. Federal Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani huzurunda imzalanan yedi maddelik Kürt Yüksek Heyeti ve alt komitelerinin kurulmasını öngörüyordu.

BATI KÜRDİSTAN’DAKİ GELİŞMELER

2003 yılında kurulan Demokratik Birlik Partisi (PYD), Batı Kürdistan’ın en aktif faaliyet yürüten ve büyük kitle desteğine sahip bir parti durumunda. Mart 2011’deki ayaklanmadan sonra da Kürtlerin “demokratik özerklik” talebinin hayata geçirilmesi için yürütülen faaliyetlere öncülük ediyor.

Geçen 16 ay içerisinde Kürtler, kendi toprakları ve yaşadıkları diğer büyük kentlerde halk meclisleri ve bunlara bağlı savunma komiteleri oluşturdu, 40 yıllık Baas iktidarında Araplaştırılan Kürt kent, ilçe ve köy isimlerini Kürtçeleştirdi, anadilde eğitim okulları açtı ve sivil toplum örgütlenme ağını genişletti. Her kentte kadın ve gençlik meclisleri ve kurumları var.

19-22 Temmuz tarihleri arasında tarihi bir adım atılarak, Kobani, Afrin, Amude ve Dêrka Hamko kentlerinin denetimi ele geçirildi. Bu süre içerisinde Halk Savunma Birlikleri (YPG) kuruluşunu ilan ederek, Kürtlerin yaşadığı tüm bölgelerin savunmasını üstlendi. Qamişlo’da ise durum sakin görünüyor. Kürtler ile diğer halklar arasındaki iletişim yoğunlaşmış durumda.

ANF


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 11)
  |   Okuma: 3414   |   Yorum: (171)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 29 Temmuz 2012 01:34 | Alıntı     

rojame

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 375, Kayıtlı: 18.04.2011
   ICQ: --,
HEWALBENDİ,

İro,

Kürd Milletine oksijen degerinde sayili olan,şu tarihi sözlerin,pratagi ;Kürdler tarafından yaşamın her alanına YAYDIRILSA,

Kürdler,

Türemiş iblislerin,Karbondioksit dolu -zehirli ;"DİK-DÖRD-GEN",Çemberlerinden raxatlıkla Qurtulacakları görülecektir.! İşte yaşam için oksijen Qıymetindeki, Ölümsüz söz-Nasihatlar,dan biri,

"Bizim düşmanımız;
cehalet, zaruret, ihtilaftır.
Bu üç düşmana karşı
san'at, marifet, ittifak
silahıyla cihad edeceğiz.''

Bediüzzaman
Said-î Kurdî

İşte,Kürd Milletinin İRO;En çok ixtiyaç duydugu,"YİNE "hewalbendidir..!

Hz.Said-i Kurdi, bir HaQ we HaQiQat alimiydi,haqyolunda fikirleri daimidir.Millici yönü zaif olan KÜRDLERE ;Hem fitri haQlarına sahiplenme yolunu öğretiyordu.! Hemde, Dini Yönü zaif olan Kürdlerede HAQ'a asıl qawuşmanın yolunu öğreten,wefalı bir Kürd alimiydi.!
 Yorum #2  | 29 Temmuz 2012 21:08 | Alıntı     

Penaber

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Evet sayin Müslim,hic kimse artik Kürtleri cati$tiramaz.kürt halki yilarin özlemi olan dogru bir önderlige kavu$mu$tur.Sira ANA KÜRDISTANDA!
 Yorum #3  | 1 Ağustos 2012 15:23 | Alıntı     

azat

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
biz kürt olarak 4 parçayı biraraya gelmeli ve tüm kürt ler surye deki kürt lere sahip çıkmalı
 Yorum #4  | 24 Temmuz 2014 16:59 | Alıntı     

Kixa

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Kadar, give us this strong eviendce and we'll be happy to write a piece about it. How can you accuse us of being pro-PYD/PKK when we are encouraging an immediate and thorough independent investigation of what happened as opposed to relying on word-of-mouth eviendce on Twitter? Give us actual, solid sources, not baseless accusations of our stance on any issue. We contacted families in West Kurdistan to no avail in finding any more info regarding the events except the speculations that we noted in the piece.
 Yorum #5  | 26 Temmuz 2014 05:28 | Alıntı     

Gerry

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
py2exe is great for building a <a href="http://pvdlazvdmns.com">pyhotn</a> application into an executable, from what I hear. But in this case, I'm embedding Python into an existing application, and trying to distribute it. I don't think there's anything that py2exe can do for me, unless I'm drastically mistaken about what it does.
 Yorum #6  | 26 Temmuz 2014 11:53 | Alıntı     

Paman

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Rebecca,Thanks for highlighting these mronneitg resources and for the great mentor and mentee perspectives. We will put links to these up on our blog also so we can share your great work!Rich Greif, Mass Mentoring Partnership http://dnhsfofb.com lqrpthrbuvq [link=http://pyoprt.com]pyoprt[/link]
 Yorum #7  | 29 Temmuz 2014 04:35 | Alıntı     

Spud

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #8  | 3 Ağustos 2014 08:05 | Alıntı     

Hetty

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #9  | 13 Ağustos 2014 14:18 | Alıntı     

Jeannie

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #10  | 18 Ağustos 2014 18:34 | Alıntı     

Butterfly

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #11  | 22 Ağustos 2014 04:55 | Alıntı     

Kathreen

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #12  | 26 Ağustos 2014 02:21 | Alıntı     

Demarlo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #13  | 27 Ağustos 2014 19:43 | Alıntı     

Lyzbeth

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #14  | 30 Ağustos 2014 11:56 | Alıntı     

Jenita

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #15  | 31 Ağustos 2014 11:26 | Alıntı     

Symona

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #16  | 2 Eylül 2014 22:06 | Alıntı     

Kiona

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #17  | 4 Eylül 2014 05:01 | Alıntı     

Travon

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #18  | 6 Eylül 2014 18:47 | Alıntı     

Maribeth

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #19  | 9 Eylül 2014 16:05 | Alıntı     

Celina

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #20  | 11 Eylül 2014 10:43 | Alıntı     

Jayde

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #21  | 13 Eylül 2014 20:23 | Alıntı     

Puss

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #22  | 14 Eylül 2014 15:25 | Alıntı     

Rennifer

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #23  | 16 Eylül 2014 19:32 | Alıntı     

Estella

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #24  | 18 Eylül 2014 00:39 | Alıntı     

Makalah

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #25  | 19 Eylül 2014 02:05 | Alıntı     

Marilu

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #26  | 20 Eylül 2014 05:16 | Alıntı     

Margery

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #27  | 22 Eylül 2014 08:26 | Alıntı     

Leidy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #28  | 22 Eylül 2014 21:37 | Alıntı     

Cheyanna

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #29  | 25 Eylül 2014 11:43 | Alıntı     

Rena

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #30  | 26 Eylül 2014 21:28 | Alıntı     

Champ

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: