Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Kürt Bayrağı – Yaşar Kaya  


27-07-2012, 14:04 Kategori: Siyaset  

Çocukluğumuzda Türk faşizmi bize şunu ezberletiyordu; “Türk bayrağı kırmızı, aktır Ay'ı yıldızı, Gönüllerde yaşayan odur, bir peri kızı”. İleriki sınıflarda şunları okurduk; “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, Toprak eğer uğrunda can veren varsa vatandır’’. Lise yıllarında faşizme ırkçılığa, resmi tarihe karşı çıktık, gerçekleri aramaya koyulduk.

Kürt ulusal Bayrağına karşı çıkan beyin özürlülere ben değil doktorlar bakmalıdır.

İki ay önce Hewler’de toplanan, dört parçadan ve diasporadan delegelerin katıldığı kadın Konferansında bazı zevat,’ Barzani gelip açılış konuşması yapmasın çünkü o erkektir, demiş. Beş yıldızlı otel paralarını hangi kadın veriyor insan bilmek ister. Acaba SAAD ABDULLAH salonunu tahsis eden kimdir, elbette Sn. Mesud Barzani, tabi yapsın görevidir de.

Arkasından yapılan dört parça gençlik toplantısında Kürt Ulusal Bayrağına itiraz edenler Kongreden çekildiler. Genel kurul onlara kapıyı gösterdi, bir gün sonra tekrar salona dâhil oldular. Şimdi Kürt ulusal bayrağına gelirsek; O Bayrak XOYBUN’un bayrağıdır, yıllar önce XOYBUN’un ilk Kürt ulusal partisi olduğunu yazdım, çünkü her dört parçadan da aydınlar ve delegeler var, ayrıca XOYBUN Ağrı başkaldırısını organize etmedi mi?

Parti bayrakları ulusal değildir, ulusu temsil etmez sadece partiyi simgeler. Dünyanın gördüğü sağ sol bütün partilerde bu böyledir.. Türkiye cumhuriyetini kuran CHP’nin altı oku Türkiye’nin ulusal bayrağında yok, ulusal bayrak ay yıldızdır.
Mustafa Barzani Mehabat’ı terk ederken Qazi Muhammed kendisine bayrağı vermiş, beni sağ bırakmayacaklar ama eminim ki sen bu bayrağı bir gün Kürdistan dağlarında dalgalandıracaksın, demiş.

O bayrağı Rusya’dan ölümsüz Barzani Güney Kürdistan’a getirdi. Evvelki yıl yapılan bir törenle Hewler’in en büyük bulvarına Pşeva Gazi Muhammed Bulvarı adı verilirken ölümsüz Barzani’nin torunu Neçirvan Barzani törende bu bayrağı Qazi Muhammed’in oğlu Ali Gazi’ye teslim etti. Ev komşum olan Ali Gazi’ye sordum: “Keke Ali, o anda ne hissettin?” “O anda Çarçıra meydanında idam edilen babamın ipteki halini gördüm, Gözlerim karardı iyi ki yere düşmemişim” dedi. Özel bir yerde saklıyor. Geçenlerde Soran’da yapılan dört parça Gazeteciler toplantısına gitmişken Revanduz’dan Dalamber dağının eteğine baktım. O Dalamber dağı ber ‘’SİNOR’’ üç sınır antlaşması diye Kürdistan tarihinin yüz akıdır. Dört parçadan gelen Kürt yurtseverlerinin başka parçalarda da artık dört parça toplantıları yapacakları inancını taşıyoruz.

Onun için bu bayrakta XOYBUN var, bu bayrakta Qadi Muhammed’in vasiyeti var, bu bayrakta Qadi Muhammed’in yargıladığı mahkemeye tükürerek cellâdı yenmesi var, Güneyin kahraman peşmergelerinin kanı, Kürdistan’ın Güneşi, Kürdistan’ın barış isteği, Kürdistan’ın bereketi var.

Birlikten, ulusal Kongreden dem vuranların biraz akıllarını başlarına devşirmelerini tavsiye ederiz. Dalamber dağında yemin eden ölülerimize rahmet diliyoruz.

ERDOĞAN’IN TÜRKİYE’Sİ

AKP Genel Başkanı partisinin ilçe kongrelerini tamamlayarak Eylül’deki kurultayda son defa başkanlığa aday olacağını deklere etti. Bizden sonraki kuşaktan milli Türk Talebe birliğinden gelen Abdullah Gül sıcak bir politik faaliyet yürütüyor. Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olması önünde bir engel kalmamıştır. Bir hesaba göre Abdullah Gül’ün başbakan olmasının önünü kesmek için eski okul arkadaşı Numan Kurtulmuş’u davet ederek partisini AKP’ye katması bir siyasi numaradır. Numan Başbakan olursa hiç de şaşmayacağım. Abdullah Gül’ün bir dış görev kabul etmesi şimdilik bu tablonun içinde gözükmüyor. Erdoğan’ın 4. dönemi de rahat kazanacağını var sayarsak işler Türkiye’de gittikçe zorlaşacaktır. KCK davasında yargılanan Öcalan’ın avukatları kuryelikle suçlanıyorlardı. Murat Karayılan üç yıldır devletin onlardan Öcalan’a, Öcalan’dan onlara 20 mektup taşıdınğını açıkladı. İşte Erdoğan Türkiye’si böyle bir Türkiye’dir. Yani üçlü kaval, altı şişhane.

Çok değil üç beş yıl önce tıkanan Kürt çözümünün yerli dinamiklerle çözülemeyeceğini, dış dinamiklerin rol oynayacağını yazanlar haklı çıktılar. Erdoğan hala Suriye’nin toprak bütünlüğünden ve parçalanmamasından yana olduklarının altını çizerek tekrarlıyor. Ama Suriye’de Esat rejimin çözülmesi Kürt sorununu güncel kılmaktadır.

Kürt asrı hükmünü icra ediyor.

Yaşar Kaya
yasar.kaya@hotmail.de


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 24)
  |   Okuma: 4354   |   Yorum: (0)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler: