Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Eylül 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Elçi: Hem Kürt Hem Kürdistan Adıyla...  


31-01-2012, 16:24 Kategori: Siyaset  
Diyarbakır Milletvekili Şerafettin Elçi, yeni Anayasada Kürt kimliğinin tanıması, Kürtçe eğitim ve Kürtlerin yaşadığı bölgede özyönetim istedi.

KADEP (Katılımcı Demokrasi Partisi) lideri Elçi, Anayasa Uzlaşma Komisyonu bünyesinde oluşturulan alt komisyona partisinin görüşlerini içeren bir sunum yaptı. Yaklaşık bir saat süren sunumdan sonra çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Elçi, sağlığıyla ilgili soru üzerine, "Şu anda kendimi fena hissetmiyorum, ama tabi tedavinin sonucunu beklememiz lazım" yanıtı verdi.

KÜRTLERE KENDİ BÖLGELERİNDE ÖZYÖNETİM

Elçi yeni Anayasa ile ilgili partisinin önerdiği temel ilkelerin, Türklerden farklı olan bütün vatandaşların Türklerle her alanda, her konuda eşit vatandaş olarak, hak sahibi olarak görülmesi ve bu haklarını kullanmalarına imkan tanınması olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Bu özgürlükçü, çoğulcu, katılımcı bir anayasa ile sağlanabilir. Yeni bir zihniyetle. Çünkü bugüne kadar yapılan anayasalar sadece devlete egemen olanların ideolojik ütopyalarını yaşama geçirmenin amacı olarak kullanılmıştır. Bu tür anayasalar otoriter, totaliter, tekilci ve baskıcı anaysalar niteliği taşıyor. Oysa biz çağa uygun modern yeni bir anayasa istiyoruz. Anayasa halkın özgür iradesini temel alan, ona dayalı bir iktidarı öngörmelidir. Yönetimde, yargıda çift başlılık giderilmeli."

Elçi yeni Anayasada "Kürtlerin tatmin olabilmesi" için yapılması gerekenleri de şöyle sıraladı:

"Kürtlerin bugün hemen hemen üzerinde ittifak ettiği üç dört madde var. Bu Kürtlerin kimliğinin tanıması, güvenceye alınması, Kürt dilinin eğitim dahil her alanda kullanılması, Kürtlerin kendi bölgelerinde özyönetime kavuşabilmesi için Anayasanın ademi merkeziyetçi bir sistemi kabullenmesi ve bunun Kürtlerin kendi kimlikleri ile hem Kürt hem Kürdistan adıyla, gerek siyasi gerek, sosyal alanda örgütlenme haklarının tanınması ve özgürlükleri kısıtlayan bütün maddelerin bir an önce ayıklanması."

TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞLIĞI

Türkiye'de kamu düzeni ve güvenlik gerekçesiyle gereksiz yere özgürlüklerin kısıtlandığını söyleyen Elçi, ifade özgürlüğünün tam anlamıyla serbest olması gerektiği yönünde de görüşler sunduklarını anlattı.

Komisyonun yapısı ve parlamentoda bulunan siyasi partilerin birbirinden farklı görüşlere sahip olması nedeniyle uzlaşma noktasında endişelerini de paylaştığını açıklayan Elçi, "Uzlaşma olur mu" sorusuna ise "Bence zor" diyerek şu yanıtı verdi:

"Çok farklı görüşler var. Çağımızın görüşlerinden uzak siyasi anlayışlar var. Onların çağın gelişmelerine ayak uydurması özellikle Kürtlerin ve farklı azınlıkların Türklerle eşit hak sahibi olması konusunda pek uzlaşabileceklerini sanmıyorum."

Elçi, "Vatandaşlık tanımınız ne" sorusuna ise, "Vatandaşlık, vatandaşla devlet arasında hukuku ve siyasi bağı anlatır. Bunun herhangi bir etnik grup veya başka bir şeyle ifadesi yanlıştır. Bu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı olarak ifade edilebilir" şeklinde yanıtladı. (Demokrat Haber)


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 8)
  |   Okuma: 1931   |   Yorum: (4)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 15 Ocak 2017 01:53 | Alıntı     

BriSar

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 5122, Kayıtlı: 2.01.2017
   ICQ: 217671361,
Запостился на сайте от того что задело.
Как же доступно на сегодня рядовой ремонт холодильника превратить в новость.
Оптимальный приемлемый холодильников ремонт за доллары в Новогиреево Срочный приемлемый холодильников ремонт бесплатно в Железнодожный Достойный столичный холодильников ремонт дешево в Печатниках А это как посоветуете нарекать?
Причем холодильник имеется у каждого. Я понимаю о чем глаголю, ремонт не каждому то и необходим.
http://infiniumbooks.com/memberlist.php?mode=viewprofile&u=20728 http://123.57.67.16/home.php?mod=space&uid=66997 Elci: Hem Kurt Hem Kurdistan Ad?yla... » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi


--------------------

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: