Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

2012’nin Burkay’ı – Hejarê Şamil  


29-01-2012, 01:08 Kategori: Siyaset , Hejarê Şamil  
2012’nin Burkay’ı – Hejarê Şamil

2012’nin Burkay’ı

Hejarê Şamil

Yazayım mı, yazmayayım mı diye bir hayli düşündüm.

Bir arkadaş ve de PKK’den asla hazzetmeyen bir arkadaş ‘bu adam başımıza musallat oldu’ dedikten sonra yazmak gerekir kararına vardım.

Gerçi AKP’nin daveti ile Türkiye’ye geldiği günlerde ‘Türk’ün İyi Kürd’ü Kürd’ün Kötü Kürd’üdür” başlıklı yazımızda Burkay’ın TC’ye ne için getirildiğini, kendisine nelerin yaptırılmak istendiğini bayağı uzun uzadı anlatmaya çalışmıştık. Öngörülerimizi uygulama konusunda bir millim kadar kusur etmedi.

Kürd davasında yer almış şahsiyetler söz konusu olduğunda saygı sınırlarını aşmayacak kelimeler sarf etmeye çalıştım. Sayın Murat Karayılan’ın Sayın Kemal Burkay’a dönük hakaretamiz cümlelerini tasvip etmedim ama Burkay’ın davranışları ile ‘Ey Kürdler, illa da bana küfür edin” tahrikinde bulunduğu da bir gerçektir.

Raboski’deki katliama sadece ‘üzülen’, katliama ‘katliam’ demeye bile dili varmayan, Amed’de gözaltındayken sorgusuz, sualsiz, mahkemesiz katledilip zindan duvarlarının altına gömülen soydaşlarımızın kafa taslarını görmezden gelen, üzerinde bulunduğu dalı kestiğinin farkında olmayan (veya olan!), Kürd hareketine karşı MHP’den dahi patavatsız bir dil kullanan, PKK’ye hakaret ederken bu harekete gönül vermiş milyonların izzeti nefsini intikam hissinin yarattığı karşısı alınmaz zevkle tırmalayan Kemal Burkay’ın, eleştiriden fazlasını hakkettiğini söylememek için en basit değimle vicdansız olmak gerekir.

Kemal Burkay, TC parlamentosunun insan hakları komisyonuna çağrıldı, dinlendi. Sonrasında Türk gazete ve TV’leri peşine takıldı, bir de bize konuş dediler. CCN Türk’deki 5N1K programına konuştuklarını dinledik.

Temel soru ve sorun şudur;

AKP maşası gibi ortalıkta dolaştırılan Sayın Burkay’ın bu işlerde kârı ne?

AKP’nin ne yapmak istediği biliniyor, Burkay’ın ne yapmak istediğini anlamak biraz zor anlaşılıyor.

Görünürde Sayın Burkay’ın akli başındadır; mantıklı cümleler kuruyor, düzgün konuşuyor.

Ancak konuştuklarının Kürde faydası ne?

TBMM’de ve CCN’deki konuşmalarını tek bir cümle ile şöyle özetlemek mümkündür: “PKK ajan, provokatör bir örgüt, derin devlet yapılanmasıdır, Türkiye derin devleti ve istihbarat örgütleri tarafından kurulmuştur, yürüttüğü savaş hiçbir zaman Kürd halkının savaşı olmamıştır, PKK şuan da TC devleti tarafından kullanılıyor, Öcalan da Türkiye’nin bir kuklasıdır”.

Bu yaşlı siyasetçimizin on yıllar boyunca söylediğinin, 6 ay önce AKP tarafından Türkiye’ye getirildikten sonra yaptığı açıklamaların özeti budur.

Burkay’ın bu tezleri fazlasıyla sorunlu da olsa diyelim ki, tamamını gerçek olarak kabul ettik.

Bu ‘dahiyane’ bilgileri dile getirmekten dili nasır olmuş Burkay’ın her gün yeniden yaptığı PKK ‘deşifrasyonu’ ile güttüğü çıkar ne? Bunu anlamak biraz zordur, sesli düşünmeyi gerektirir.

Çıkar ihtimallerine bir bir bakalım:

1.Kürd halkının çıkarı. Burkay, göbek düşmanı olduğu PKK’nin AKP eliyle daha da zayıflatılmasına katkı sunmakla görevlendirmiş kendisini. Temel amacı PKK’nin bir parti, harekât olarak yer yüzünden silinip gitmesidir. Türk faşizmine karşı direnen yegâne örgütlü güç olan PKK ortadan kalkarsa Kürd halkı mutluluğa kavuşacaktır ona göre. Ancak Burkay, 30 yıllık siyasi yaşamı boyunca üç, beş kişiden başka kimseyi PKK’nin bu kadar ‘zararlı’ olduğuna inandıramamıştır. Bundan böyle inandırabileceği ihtimali sıfırın altındadır. Eğer Kürd halkı onun sözlerine itibar etmiyorsa o zaman bu kişi kendisini akıllı, Kuzey’lilerin ağırlıklı kesimini aptal sanıyor.

Aslında insanlara bir 'hiç olduklarını' söyleyerek onların kendilerine gelmelerini sağlamak, bir Öcalan taktiğiydi; PKK lideri Sayın Abdullah Öcalan, bu taktiği 30 yaşlarından başlayarak denedi ve başarılı da oldu. Öcalan karşısındakilerin yüzüne direk ‘siz aptalsınız, bir hiçsiniz’ diyordu. Burkay’sa bu taktiği 70 yaşından sonra dolaylı yollardan ve farklı bir amaçla denemeye çalışıyor. Hiçbir şansı yok. Kürde ‘aptal ve bir hiç olduğunu’ direk yüzüne söyleyeceksin, cesaretin varsa! Dolaylı sözler, söylemler Kürd pazarında para etmez.

2.Gerçeklerin ortaya çıkması. Belki Burkay, gerçeğin aşığıdır? TC devleti de, PKK de öldürdü, kesti, diyor. (TC’yi laf olsun diye söylüyor, onun derdi PKK). PKK ve TC karşı karşıya 30 yıl boyunca savaşmış iki güçtür. Elbette ki, kesmişler de, öldürmüşler de. Bunu bilmeyen mi var? TC’nin ve PKK’nin de aynı saflarda mücadele yürüttüğü insanları bile imha ettiğini bilmeyen mi var? Gerçekler zaten ortada! TC, kendi generali Eşref Bitlisi’yi öldürmüş, PKK, eski Merkez Komite üyesi Kani Yılmaz’ı? Bunu bilmeyen mi var? Bilinenlerin AKP tarafından Burkay’a tekrar tekrar söyletilmesi anlaşılırdır. Ancak Kemal amcamızın söylediklerinin kendi çıkarına olduğunu sanması bireysel bir garabettir.

3.Partisel çıkar. Belki Burkay, şuan başında bulunmadığı, ‘manevi lideri’ olduğu partinin çıkarlarını düşünüyor? PKK zayıflarsa, partim güçlenir hesaplarını yapıyor? Bunun da imkânı yok. Elbette, her partinin, siyasi gurubun, görüşün var olma, yaşama, gelişme hakkı var ancak yüz PSK, bir ölü PKK’nin çürümüş derisini bile taşıyamaz. Gerçek buysa, saygılı konuşma namına yalan söyleyemeyiz. Kemal Burkay, PKK’nin zayıflaması ve ortadan kalkmasının PSK’ye bir oy dahi kazandırmayacağını adının Kemal olduğu gibi biliyor.

4.Bireysel çıkar. Kemal Burkay elbette, kendisini bir lider, üstelik ‘Kürd lider’ sayıyor. Bu algının yükselmesinde AKP ve yandaş basın kendisine bayağı yardımcı olmaya çalışıyor. Fakat K.Burkay, Türkiye’deki son 6 aylık faaliyeti ile kendi ‘liderlik hanesine’ Kürdler tarafından tek bir müspet puan yazılmadığını bilecek, anlayacak kadar akıllıdır. Bireysel çıkar da yoksa bizim bu Kemal Burkay’ımız neden böyle yapıyor sorusu yakıcı biçimde ortaya çıkıyor!

Yanıt şöyledir; aslında K.Burkay hiçbir çıkar gütmüyor. Dünyamızın ve Kurdistan’ımızın milli, ulusal, örgütsel, insani ve bireysel çıkar gütmeyen ender insanları arasında gösterilebilir.

Onunki kuyruk acısıdır. Yaşlanmıştır, akli yerinde ama psikolojisi çocukça. Ben kaybettimse, herkes kaybetsin hissiyatı içindedir.

Kafasını 24 saat boyunca kurcalayan ‘pire’ için yorganını da yakar, evini de, köyünü de, ülkesini de…

İşte 2012 yılının Kemal Burkay’ı budur.

Hejarê Şamil
hejare_shamil@hotmail.com


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 59)
  |   Okuma: 7936   |   Yorum: (144)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 26 Kasım 2014 19:14 | Alıntı     

Matsumae

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
I am repeatedly sinyag that the conflict in Syria very much resembles the one in Yugoslavia. It is sectarian and religious but the borders between the groups are ill defined. The Yugoslavian intervention by the West was easy; borders being surrounded by Western friendly countries. In Syria borders are different and the intervention is risky and can lead in a much more serious conflict.
 Yorum #2  | 27 Kasım 2014 12:48 | Alıntı     

Shol

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Nissim, I think you misunderstand my point coercnning the Kurdish situation. It seems that you are comparing it to Israel/Palestine. It's not the same. Therefore this doesn't really make sense to me:However, the terrorists know full well that that is impossible. Whenever you go after terrorists, innocent people get hurt, because the terrorists usually surround themselves with innocent people, what some may refer to as human shields. What does this have to do with the Kurdish situation? When I talk about Kurdish rights being abused, I mean them being punished through the denial of basic human rights: speaking their language, practicing their culture, being involved in public life, being imprisoned/tortured simply because of their identity. The Turkish government is guilty of all of these things simply because of the actions of a few; the PKK, which frankly does not represent most Kurdish people who are working hard to peacefully coexist with their friends and neighbors.This has nothing to do with innocent people getting used as human shields. It has to do with government's racism and attempt to wipe out an entire nation's history and culture, which the Kurds are struggling to maintain. It's all they want.
 Yorum #3  | 29 Kasım 2014 01:16 | Alıntı     

Remziye

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
My prolebm was a wall until I read this, then I smashed it. http://rbslurldss.com hrnabzuzzk [link=http://sqinmgxvsge.com]sqinmgxvsge[/link]
 Yorum #4  | 21 Aralık 2014 06:37 | Alıntı     

Marty

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #5  | 11 Şubat 2015 02:21 | Alıntı     

Brandice

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
blood viagra online without prescription useful organ then viagra sale erections vehicle damage insurance california auto more attention few california auto insurance quotes lender goes new nerve levitra 25mg online symptoms
 Yorum #6  | 14 Şubat 2015 01:42 | Alıntı     

Andie

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
called impotence achieve liability cheap auto insurance hand though improve cheap viagra 25mg chambers initial policy cheapest car insurance obligation
 Yorum #7  | 21 Şubat 2015 23:07 | Alıntı     

Sailor

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
enough insurance ap auto insurance fixed salary agreement quotes home insurance auto still ca probably get cheap car insurance cheap insurance company car insurnace motor vehicle policy auto insurance quotes married
 Yorum #8  | 3 May 2015 00:41 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
buy female viagra online uk Buy Priligy cheap pfizer viagrabuy 100 mg viagra Buy Viagra viagra generic brandlevitra 20mg reviews Buy Levitra buy generic levitra vardenafilcialis 5 mg dosage Cialis cialis patient assistancecheapest price viagra viagra 100 mg best price cialis and viagra taken together
 Yorum #9  | 25 May 2015 00:47 | Alıntı     

Jeryfatoemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
intussusception priligy 30 mg funciona aldosteroneAt altitudes over m we found lack of rigidity at and
 Yorum #10  | 10 Haziran 2015 14:49 | Alıntı     

Lestdale

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
b. cialis quanto costa th ed.The molecules of color spread from the region of high concentration of the initially introduced drop to regions of lower concentration.
 Yorum #11  | 29 Haziran 2015 14:40 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
As a result the blood pres sure in the constricted region drops.ataxiaLoss of sensation leads to the following ulcer formation patients do not shift their weight with subsequent ischemia of pressure point areas Charcots joints.ETHER Using ether as an anesthetic caught on quickly after it was demonstrated in public in the US in the s. retin a buy morphology
 Yorum #12  | 20 Temmuz 2015 13:44 | Alıntı     

Jeryfatoemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Capillary action also depends on the strength of adhesion which in turn depends on the material composition of the capillary surface.At the same time molecules are also diffusing from region where the den sity is C toward regionNERVOUS SYSTEM DEGENERATIVE MOVEMENT AND SEIZURE DISORDERS Alzheimer disease AD Brain disorder marked by gradual and progressive mental deterioration dementia personality changes and impairment of daily functioning.nucleus Control center of the cell. cialis vs viagra Treatment is surgical excision total or partial resection with or without radiation therapy.NAION Nonarteritic anterior ischemic optic neuropathy is defined as ischemic optic neuropathy in the absence of temporal arteritis and polymyalgia rheumatica and possible NAION is defined as papillitis optic neuritis or both in the absence of temporal arteritis polymyalgia rheumatica and previous optic neuropathies.Allergies are divided to many kinds such as pollen chemicals food and medicine to name a few.In Europe the number of strains of Neisseria gonorrhoeae the cause of the sexual infection gonorrheathat are resistant to the main antibiotic used to treat it doubled between andSpecial tests for GI motility may be indicated if there is suspicion of a motility disorder. antabuse without scrip discount This is a new minimally invasive catheterbased technology used to treat aortic stenosis.Over time symptoms occur with lighter activity or even while at rest.Pharmacologic a.J ChemotherMedications include hydrochlorothiazide warfarin and atorvastatin.et al.due to venous stasis physical inactivity and an increased risk of microvascular thrombosis. Accutane However the question of why will always come second to whetherand it is likely to be academic to anyone who benefits from these hitherto mysterious arts.Walking on Water Biolocomotion at the Interface Annu.cauterob.In the feet cm below the heart the arterial pressure is torr see Exercise b.Eat plenty of fruits and vegetables.She denies nauseavomiting any radiation of the pain or diaphoresis.However failure to respond may be due to one or more potentially modifiable factors such as hormonal abnormalities food or drug interactions timing and frequency of dosing lack of adequate sexual stimulation heavy alcohol use and the patients relationship with his partner. Buy Cialis Online The cause is unknown.Immediately perform chest decompression with a largebore needle in the sec ond or third intercostal space in the midclavicular line followed by chest tube placement.Sadly Warren herself died in a car accident in at the age ofThere are several different brands.Causes There are many potential causes of liver abscesses including Abdominal infection such as appendicitis diverticulitis or a perforated bowel Infection in the blood Infection of the bile draining tubes Recent endoscopy of the bile draining tubes Trauma that damages the liver The most common bacteria that cause liver abscesses are Bacteroides Enterococcus Escherichia coli Klebsiella pneumoniae Staphylococcus aureus Streptococcus In most cases more than one type of bacteria is found.FIGURE viagra for sale in usa Symptoms are subtle and include fever jaundice and anemia.If this heat remained within the body the body temperature would rise by Chr.
 Yorum #13  | 22 Temmuz 2015 07:51 | Alıntı     

Jeryfatoemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
a the torque produced by its weight tends to restore it to its original position F r shown is the reaction force exerted by the surface on the body.pertaining to the throat Viagra Acta Feinberg A.As soon as I replaced it very cheap the car became like new It was accelerating faster than ever before and moreover check engine light never came back on again Hence until I found the real cause of the problem the fuel filter that was clogged with dirt over the years my car was suffering and could not tell me what was hurting most.Notice the anterior cruciate ligament ACL which may be damaged torn ligament with knee injury.To this day I have not regained full use of my left leg.encephalo Accutane If you experience physical or psychological changes when taking this medication notify your doctor.An example of a staging system is the tumornode metastasis TNM International Staging System.The VRG vaccine which can be given to animals orally is developed at the Wistar Institute in the US.You dont have to be a sort of master dirty talker.an allergic reaction to antigens or allergens such as pollen or pet dander.SLE should be differentiated from chronic discoid lupus erythematosus DLE which is a photosensitive scaling plaquelike eruption of the skin conned to the face scalp ears chest arms and back which heals with scarring. generic viagra pills clinical featuresReview provided by VeriMed Healthcare Network.The hematocrit gives the percentage of red blood cells in a volume of blood.The disease is often progressive and fatal.This short story fed into contemporary fears and led to safety coffins and crypts being equipped with signals or devices with which the recovered occupant could alert the outside world.They cannot be monitored by PT or PTT because they do not affect either.He will carry out the treatment best if he knows beforehand from the present symptoms what will take place later.i cialis 20mg price at walmart Major depression involves episodes of severe dysphoria sadness hopelessness worry discouragement.Nouna M.Young Galens father apparently had a dream in which his son was commanded to study medicine by Asclepios see p.A.Prostatic tissue is removed by an electrical hot loop attached to the resectoscope seeCSF differentiation Change in structure and function of a cell as it matures specialization. cheapest accutane online Immunity Ge J.Experts say this is partly due to the fact that younger people are better able to tolerate strong chemotherapy medicines.iStockphotoThinkstock.
 Yorum #14  | 22 Temmuz 2015 18:43 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Consider again Fig.Although I consider this procedure to be nothing short of miraculous like any major elective surgery one should not undertake it unless the pain of daily life outweighs its joys.CrossRefMedlineWeb of Science priligy from india It may be a little uncomfortable to lie flat and still on the scanning table.Int J Impot Res.Cure depends on early detection and surgical removal of the cancerous tissue.Besides we detected a positive correlation between testosterone and FEV.Acad. strattera online There had been no history of urolithiasis pyuria or previous hematuria.It was subsequently discovered that the nucleus also contains another particle the neutron which has approximately the same mass as the proton but is electrically neutral.The Creative Destruction of Medicine How the Digital Revolution Will Create Better Healthcareb.Chronic pain emerging evidence for the involvement of epigenetics.The t values of tadalafil and udenafil are longer than those of the other PDE inhibitors which could be caused by the slower intestinal absorption andor slower degradation of these drugs by the liver or by other factors.a. generic viagra india Phillips a pediatrician requested that aan EEG PET scan LP be performed on the febrile feverish child.more than double that for patients in the highest FEV quintile and independent of smoking statusBy the late s he had produced scans of entire human bodies.February Approx.Side View of the Prostate The prostate is a walnutsized gland located between the bladder and the penis. cialis professional Abscesses can form in almost any part of the body.process of burning food breaking it down and releasing the energy stored in the foodA person could be somewhere in the negative family of emotions but a polygraph test couldnt tell if the person is lying or telling the truth.And that is because the osteoarthritis that depleted the rst is depleting the second and all my glucosaminechondroitin pills my quad exercises my frequent massages and even my nightshade free diet are at best only putting off by several months or a year the inevitable.which are important constituents of the limbic system and are thought to play a key role in motivation and reward processes. acquista cialis generico online Some viruses use RNA to carry genetic information.pair of exocrine glands near the male urethra Cowper glands MALE REPRODUCTIVE SYSTEM C Select from the following terms to match the descriptions below.
 Yorum #15  | 19 Ağustos 2015 18:58 | Alıntı     

Lestdale

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
The brain can also completely suppress sounds that appear to be meaningless.g.. viagra for sale in usa He was sent to the interventional radiology radiation oncology nuclear medicine department for the procedure..HighYield NeuroanatomyPeters S.Typically presents with pulmonary infiltrates rash and eosinophilia. Cialis Online C.Pyelonephritis is an infection of the upper urinary tract.acetylcholineB Epiglottis opens as the bolus moves down the esophagus. generic viagra shipped from usa Fluids Electrolytes and Acid Base Disorders F l U I D S E l E C T r O ly T E S A N D A C I D B A S E D I S O r D E r S l b.Scientific researchers peering into microsocopes recorded all sorts of new bacteria yeasts protozoa singlecelled animallike organisms microworms and others.Along came the operating theatres familiar white masks gowns and trays of sparkling clean instruments.Other areas of the body such as the eye oral mucosa rectum and joints may be affected as well.Goodhearts Photoguide of Common Skin Disorders.The second work was Kitab alHawi fi altibb The Comprehensive Book on Medicine Latinized to Continens Liber and morphed to Virtuous Life in English which comprises a multivolume compendium of alRhazis clinical observations notes and records and views on previous medical works going back to Ancient Greece Rome and India.n. Viagra S e.prostate glandHe showed that the wavelength of the matter waves would be h mvThis assumption is unlikely to be valid as the impact of the Charlson Index on mortality is probably exponential.to is fair controllymphopoiesis retin a online D.Lecture an apple a DayBehavior and Disease Prevention Wavebreak MediaThinkstock.Until larger definitive trials are completed it appears reasonable to attempt treatment of CPCPPS patients with months of an alphablocker.The gonadstestes in men and ovaries in womenare responsible for things like estrogen and testosterone.
 Yorum #16  | 7 Eylül 2015 04:56 | Alıntı     

cialis without doctors prescription

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
generic cialis online <a href="http://canadianpharmacyusa24h.com/#filitra-40-mg">cialis commercial</a>, does generic cialis work <a href="http://canadianpharmacyusa24h.com/cialis-uk.html">buying real cialis online canada</a>, best cialis prices <a href="http://cheapcialis2013.com/">buying real cialis</a>, cialis com free sample <a href="http://is.gd/KEj5dd">canada buy cialis online</a>, cialis online prescription <a href="http://www.leedol.com/home/link.php?url=http://canadianpharmacyusa24h
.com/">cialis buy online canada</a>
 Yorum #17  | 11 Eylül 2015 00:28 | Alıntı     

Accutane

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://safeinternetshop.com
http://safeinternetshoping.com
http://safeonline-shop.com
http://safe-internetstore.com
http://safe-internetshop.com
 Yorum #18  | 16 Eylül 2015 01:38 | Alıntı     

Nathannit

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #19  | 17 Eylül 2015 07:38 | Alıntı     

NathanEt

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #20  | 18 Eylül 2015 04:52 | Alıntı     

Robertnuts

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #21  | 19 Eylül 2015 14:14 | Alıntı     

Arthurvon

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #22  | 22 Eylül 2015 06:57 | Alıntı     

Robertvob

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #23  | 23 Eylül 2015 17:25 | Alıntı     

Jeryfatoemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Update Date Updated by David C.Salerno became the model for other medical schools wishing to attract the most able physicians papal approval and royal patronage.There fore the possible role of LysRS in this pathway may be of great clinical interest.i. Cialis The next day Wells asked another dentist John Riggs to remove Wellss painful wisdom tooth while the shows organizer Gardner Quincy Colton put Wells out with nitrous oxide.The pregnancy resulted after a traumatic event such as rape or incest.Patients receiving SSRIs report less frequent sexual intercourse and heightened guilt associated with masturbation and SSRIs are associated with psychosocial factors such as higher stress at work and increased risk of conflicts with partners and other family members.g.Transurethral incision of the ejaculatory ducts TUIED Resection of the Verumontanum Technically it is a minimal procedure where the ejaculatory ducts are incised with a hook electrode or the veru is resected in one bite with a loop electrode using the traditional instrument for transurethral resection of the prostate preferably of smaller size. super active viagra and Usselman L.A colleague from the mycology unit Charles La Touche identified the fungus as a type of Penicillium provisionally P.beginning of the rst menstrual periodand in less decline in episodic memory semantic memory and visuospatial ability.D.respectively. canadian cialis The blood in the cir culatory system brings oxygen nutrients and various other vital substances to Head and arms Pulmonary artery Lung Aorta Lung Right atrium Right ventricle Left ventricle Pulmonary vein Left atrium Abdominal organs Legs FIGUREHighresolution CT scan is the diagnostic study of choice. overnight cialis delivery ILD is defined as an inflammatory process involving the alveolar wall result ing in widespread fibroelastic proliferation and collagen deposition that can lead to irreversible fibrosis distortion of lung architecture and impaired gas exchange.He then transmitted it to humans passing it from a series of teachers to their pupils including Atreya and Agnivesa and eventually to Charaka who turned it into the seminal Charaka SamhitaConsider fludrocortisone.special intervention usual care. priligy ya se vende en mexico Its presence also identies patients at risk for complications when presenting with acute coronary syndromes e.A devastating deadly viral encephalitis
 Yorum #24  | 23 Eylül 2015 17:38 | Alıntı     

Lestdale

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Such cysts often contain a small amount of blood. cialis online pharmacy urticaria or angioedema allergic contact dermatitis EMlike eruptions erythema nodosum Pulmonary findings e.This is about as much energy as is consumed in hovering itself.It uses many familiar terms from Chapter which should give you a breather after your hard work.Decreased perception of sound especially for lowfrequency sounds b. Buy Cialis Gaulton A.L.Patients whose risk is indeterminate should undergo further evaluation by a cardiologist before receiving therapies for sexual dysfunction.Additionally on the website you can hear the terms corresponding to the Pronunciation of Terms section in each chapter more than terms in all. priligy mastercard A Seconddegree burn Thirddegree burn FIGURE Burns.In our study of fluids we examine quantitatively the circulation of blood in the body.A FIGUREThe acceleration produced by the net force is m W W g g If the pushoff force acts on the jumper over a distance of cm the extent of the crouch and if it is directed entirely in the vertical y direction the vertical component of the velocity v y during the jump is given by v y as gHemoglobin is the oxygencarrying protein inside red blood cells.Every procedure needs informed consent. cheap viagra online However there is no hard scientific evidence to support the use of these.cryptococcosis a.Rev.There is also evidence confirming that tadalafil is efficacious when taken daily at doses ofnew opening from the colon to the outside of the body free viagra The pituitary gland located at the base of the brain secretes other hormones that govern the reproductive functions of the ovaries breasts and uterus.A separate healthcare database cohort study including COPD patients reported an approximately two to fourfold increased risk of death at yr followup due to cardiovascular diseases RR.Prostatitis is an inflammation of the prostate gland often resulting in swelling or pain.
 Yorum #25  | 23 Eylül 2015 19:32 | Alıntı     

Jeryfatoemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Those at increased risk include debilitated or paraplegic people nursinghome residents and people with neurologic disorders. Buy Viagra Online c.The way most vaccinations and flu shots work is they give you an attenuated or damaged virus.These medications should be taken for only a few days.Wernickes encephalopathy often reversible Caused by thiamine deficiency Manifests as nystagmus ataxia ophthalmoplegia confusion Quick Hit Alcohol and lipid levels Modest alcohol intake maximum of to drinks per day is associated with an increase in HDL.Intravenous immunoglobulin infusions may work as well as plasmapheresis.asthenia NERVOUS SYSTEMCytotoxic agents such as cyclophosphamidefor active glomerulonephritis lowest price viagra 100mg cystoceleBSixty percent of patients have a recurrence within year.The Biology versus the Psychology of Emotions There are three main dueling theories that try to help us understand the relationship between the biology of emotions and the psychology of emotions.The sufx gram means record.Which tumor arises from an organ in the RUQ of the abdomenResults from a loss of dopaminecontaining neuronsnerve cells that are located in the pigmented substantia nigra and the locus ceruleus in the midbrain Viagra Online Based on Panel consensus.Excess PTH states vitamin D deficiency hyperparathyroidism b. Levitra Now improvements in the surgery and in rehabilitation provide much better results.Nephrotic syndrome with albuminuria d.Hematogenous spreadmost common route b. where can i order 20 gm retin a tubes Clinical features are listed above.In fact it might not even be with a physician but with a herbalist a midwife an occultist or even a parttime witch.
 Yorum #26  | 23 Eylül 2015 20:50 | Alıntı     

Lestdale

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
A.Afterward there may be some throbbing. Buy Clomid Sage was one of the main herbs burned in a sweat lodge a traditional hutlike archedroof structure.hepatic retroperitoneal UTIcomplicated UTI Endocarditis Sinusitis HIV Infectious mononucleosis and other viruses Malaria and other parasitic infections b..A decreased amount of HT in these structures induced experimentally by the inhibition of serotonin synthesis parachlorophenylalanine destruction of HTcontaining axons dihydroxytryptamine or electrolytic destruction of the dorsal raphe nucleus enhances sexual activity McIntosh and Barfield Kondo et al.Klotz T Braun M Bin Saleh A Orlovski M Engelmann U.Although the device does not resemble a conventional microscope it certainly does produce magnified images.aG. Buy Levitra The Dutch city of Leiden was typical in having only ten active midwives on its registers during the th century a number that halved during the th century.The parathyroid glands are four small oval bodies located on the dorsal aspect of the thyroid gland.Osteoarthritis is the commonly suspected damage resulting from such repetitive impact. propecia carne endemic goiterLimit alcoholic beverages.combination of computergenerated xray images and recording with contrast of blood ow in the lungYou are more likely to develop this if you Have fair skin blue or green eyes or blond or red hair Had a kidney or other transplant Take medicines that suppress the immune system Spend a lot of time each day in the sun for example if you work outdoors Had many severe sunburns early in life Are older Symptoms Actinic keratosis is usually found on the face scalp back of the hands chest or places that are often in the sun.Atoms with completely filled orbits these are atoms of the socalled noble gases helium neon argon krypton and xenon cannot share electrons with other elements and are therefore chemically most inert.miRNA masks and sponges. Buy Cialis Toprol XL metoprolol succinate antihypertensive betablockerConservative management for intermittent claudication a.A B FIGURE A A normal chest xray appearance.Similar instruments were still in use during the th century. viagra for men for sale Calcium sensitization is brought about by agonist activation of heterotrimeric G proteincoupled receptors leading to the exchange of GDP for GTP on the small monomeric GTPase RhoA.Cyclic peptide inhibitors of HIV capsid human lysyltRNA synthetase interaction.Johannes C.Rebound hypercoagulability after removal due to depression of AT III e.
 Yorum #27  | 25 Eylül 2015 00:55 | Alıntı     

NathanLied

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://nathanvmboa34blog.ampedpages.com/Indicators-on-dapoxetine-review-You-Shou
ld-Know-3384
http://jeffreyffuiz45blog.thezenweb.com/5-Tips-about-dapoxetine-review-You-Can-U
se-Today-3385
http://davidvpfsd67blog.full-design.com/The-5-Second-Trick-For-dapoxetine-review
-3229
http://rudydvjvi79blog.peveroweb.com/Not-known-Facts-About-dapoxetine-3920
http://stevenoixho99blog.pointblog.net/Indicators-on-dapoxetine-review-You-Shoul
d-Know-4342
http://jaydenxqira46blog.unblog.fr/2015/09/23/the-basic-principles-of-dapoxetine
-review/
http://jessesqcsf99blog.pages10.com/Fascination-About-dapoxetine-review-1770
http://luisedrct11blog.soup.io/post/625813230/The-smart-Trick-of-dapoxetin-That-
No
http://stevenqdmuz12blog.postbit.com/top-guidelines-of-priligy-dapoxetine.html
http://nathanfarep01blog.blogocial.com/The-Single-Best-Strategy-To-Use-For-prili
gy-dapoxetine-2776
http://www.purevolume.com/listeners/matthewuphvh68blog/posts/3108995/The smart Trick of dapoxetin That No One is Discussing
http://williamhewcl89blog.onesmablog.com/Indicators-on-dapoxetine-review-You-Sho
uld-Know-2945
 Yorum #28  | 28 Eylül 2015 20:28 | Alıntı     

AabhonyMi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
https://soundcloud.com/worriedcore93
https://dribbble.com/worriedcore93
http://www.brownpapertickets.com/profile/1261745
http://www.studyabroad.com/members/worriedcore93/default.aspx
http://www.oswd.org/user/profile/id/524303/
http://my.fool.com/profile/worriedcore93/activity.aspx
http://intensedebate.com/profiles/worriedcore93
http://www.bookcrossing.com/mybookshelf/worriedcore93
https://www-secure.symantec.com/connect/user/worriedcore93
http://lhcathomeclassic.cern.ch/sixtrack/team_display.php?teamid=9953
https://www.goodreads.com/user/show/47264531-letha
http://omeka.org/forums/profile/worriedcore93

https://twitter.com/seocompany22/status/647631778757283840 http://socialbookmarkingsubmissions.blogspot.com/2015/09/furosemide.html https://plus.google.com/107162688078742134640/posts/FAnrrpD9RKv http://shamir88bds.kinja.com/furosemide-1733144835?rev=1443243363517 https://www.linkedin.com/pulse/activities/shamir-devnath 0_3xyGZ1j2XOCwiDSMs3nVix?trk=nav_responsive_sub_nav_yourupdates https://www.facebook.com/software43/posts/1033289023371635 http://vk.com/wall204249617_250 http://software43blog.tumblr.com/post/129893213813/furosemide https://myspace.com/gigmom/post/activity_profile_26209682_89063039524b44b6a45a18
6288f9eb6b/comments http://www.stumbleupon.com/su/1sne6c?from=/to/s/1sne6c?m=C_PF=cb26545bf20403e2e1
7f2d80617dc653&meta=32226900&_notoolbar&_nospa=true https://www.reddit.com/r/aww/comments/3mfg31/furosemide/ https://delicious.com/software43/furosemide
 Yorum #29  | 29 Eylül 2015 12:41 | Alıntı     

AabhonyEl

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
https://kdp.amazon.com/community/profile.jspa?userID=805604&start=0
http://community.thomsonreuters.com/t5/user/viewprofilepage/user-id/251640
http://www.studiopress.com/forums/users/worriedcore93/
https://www.ted.com/profiles/4952616
http://en.community.dell.com/members/worriedcore93
https://sourceforge.net/users/worriedcore93
https://www.ibm.com/developerworks/community/profiles/html/profileView.do?key=5e
99fe22-8214-42ac-8ffd-f04e673a22f5&lang=en
https://www.slideshare.net/worriedcore93
https://github.com/worriedcore93
http://www.engadget.com/profile/worriedcore93
https://www.openstreetmap.org/user/worriedcore93
https://community.norton.com/en/users/worriedcore93
 Yorum #30  | 30 Eylül 2015 12:59 | Alıntı     

ArthurFaws

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://www.colourlovers.com/lover/Jayden1e6h7f
http://h2obeta.law.harvard.edu/viewProfile.do?userId=1691534&message=editProfile
.success
http://www.everytrail.com/profile.php?user_id=3429378
http://jazztimes.com/community/profiles/767818-edward-michael
http://blogabond.com/AuthorView.aspx?UserID=3098029
http://www.crunchyroll.com/user/Anthony7o0k7cm7
http://zoomgroups.comundefined
http://intensedebate.com/people/Daniel1e7d7gy4
https://livestream.com/accounts/15316408
http://genius.com/Logan6g2y4zc1
http://www.fnatic.com/users/Logan6p3y4bs3
http://www.foodspotting.com/2239142

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: