Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Katliamı Örtbas Etme Girişimi- Cahit Mervan  


31-12-2011, 06:26 Kategori: Siyaset  

Zaman ve Taraf’tan Katliamı Örtbas Etme Girişimi

Cahit Mervan

Ne kadarda yüzsüzler değil mi? Tam 12 saat sustular. Katliama ilişkin tek bir haber, tek bir kare görüntü geçmediler.

AKP ve devletin derinliğinden gelecek açıklamayı beklediler. Bir generalin veya bakanın ağzından çıkacak iki kelimeye baktılar.

Nihayet genelkurmayın gerçeği perdelemeyi amaçlayan açıklaması geldi. Sonra Hep birden konuşmaya başladılar.

12 saat susanlar, konuşmayanlar, katliamı görmeyenler, birdenbire ‘istihbarat’ bilgilerine ulaştılar.

Katliamı perdelemek için yüzlerini dökerek beş para etmez senaryolarla tekrardan karşımıza çıktılar. Utanmasalar, sıkılmasalar köylüler kendi kendilerini vurdu diyecekler.

Utanmasalar tıpkı, Türk ordusu Dersim ve Kürdistan ormanlarını yakarken Tansu Çiller ‘PKK Helikopterleri yakıyor’ dediği gibi, kaçakçıları ‘PKK ait uçaklar vurdu’ diyecekler.

Ancak utanmıyorlar. Ve insanın kanını donduran yalan senaryolar çizmeye çalışıyorlar.

Katliama ortak olmakta ve yeni cinayetlere kapı aralamakta hiçbir mahsur görmüyorlar. Katillere yeni ziyafet sofraları sunuyorlar.

Tıpkı Zaman ve Taraf gazetesi gibi.

Fethullah Gülen cemaatinin yayın organı Zaman gazetesi Türk ordusunun katliamını gizlemek için ilk büyük yalanını sözüm ona ‘haber-analiz’ başlığında verdi. Gülen cemaatinin Kürt illerindeki istihbaratçısı ‘muhabirin’, ‘PKK köylüleri yem mi yaptı?’ başlıklı düzmece analizi sözde PKK insansız hava araçlarının bölgeyi sürekli gözetlediğini biliyormuş! Bu nedenle ‘PKK, kaçakçı kılığında Türkiye'ye giriş yapıp yapamayacağını test etmek istemiş! Bu sebeple kaçakçılar yem amacıyla toplu olarak sınıra gönderilmiş!

‘Bundan daha yüzsüz, adi bir senaryo olamaz’ diyeceksiniz, ama ne yazık ki dahası varmış.

Türk ordusunun ve Tayyip Erdoğan’ın katliamlarını gizlemeyi kendine meslek edinen, bu işi artık çığırından çıkaran Taraf gazetesi, onun istihbarat ve polisten devşirilen muhbirlerin yazdıkları senaryolar var.

Ve bu istihbarat ve polislere ‘rehin düşmüş’ bir genel yayın yönetmenin yazdıkları var.

Katilin adresini gizlemek için Taraf gazetesi Zaman gazetesinden bir kat daha alçalarak, sadece, ama sadece özel savaş elamanlarının kurgulayabileceği ve tümüyle psikolojik savaş amaçlı büyük bir yalan atıyor.

Taraf ve onun ‘özel elamanı’ Hitler’in propaganda bakanı Paul Joseph Goebbels’in ‘Büyük yalan atın, mutlak inanan çıkacaktır’ özel savaş tekniğinden hareketle katliamı gizlemek için, perdelemek için büyük bir yalan atıyor.

Güya Türk savaş uçaklarının katliamına neden olan ‘istihbarat’ Güney Kürdistan’da bulunan bir MİT elamanı tarafından verilmiş! Güya “Bahoz Erdal’la grubunun baskın için sınırı geçeceklerini” MİT ajanının bildirmiş!

Ve dahası..

Gazetesinin başyazarı Ahmet Altan’a göre ‘Onun söylediği yeri gözetleyen Heronlar bir grubu saptamışlar. Ama habere göre, Genelkurmay gelen grubu PKK’lılara benzetememiş, birkaç kez sormuş MİT’e “bunlar PKK’lı mı” diye, onlar da Kuzey Irak’taki adamlarına sormuşlar, o da ısrarla “evet” demiş!’

Katliamı perdelemek, ordu ve AKP rejimi kurtarmak için ortaya atılan bu yalanı gazetesine koyan ‘rehin baş yazar’ yazısının başlığını da ‘Niye öldürüldü bu çocuklar diye’ koymuş.

Niye öldürüldükleri biliniyor. Koçgiri’de, Zilan’da, Sasaon’da, Palu’da, Amed’te Mutki’de, Ağrı’da, Dersim’de, Başkale’de, Kortek’te, Kazan vadisinde niye öldürüldülerse onun için öldürüldüler. Son 35 köylüde Kürt oldukları için öldürüldüler.

Tabi Altan ‘niye’ sorusunu ortaya atarak genelkurmayın sunduğu gerekçelere, kendi cephesinden uyduruk gerekçeler sunarak katkı yapıyor. Genelkurmayın ‘terörist sandık, onun için vurduk’ yalanına çanak tutuyor. Ortak oluyor.

Peki ya katiller kim Ahmet Altan?

Katilin parmak izleri bu gazetenin içine kadar uzanıyor. Katil gazetede. Katile yalan haberlerinizle, manşetlerinizle siz yardım ve yataklık yapıyorsunuz.

İnsansız hava araçlarının ‘iyi görüntü elde etmelerine rağmen zamanında müdahale yapmadığından’ en çok siz yakındınız. Bu konuya ilişkin yüzlerce yalan yanlış, özel hazırlanmış haber ve manşet attınız. Kamuoyunu Herron’lar konusunda yanıltarak, savaşı bir bilgisayar oyunu gibi karikatürize etmeye çalıştınız. Gerçeği gizlediniz. Katili sakladınız.

En son altı aylık bebeğinde aralarında bulunduğu ve 7 Kürdün Kortek’te katledilmesini yalan ve özel savaş haberlerinizle gizlemeye çalıştınız. Dünkü katliamı yapan genelkurmay başkanlığından geldiği iddia ettiğiniz o uydu görüntüleriyle Kortek katliamı PKK’nin üstüne yıkmaya çalıştınız.

Taraf, Zaman ve bir kamyon dolusu gazete eğer Kortek katliamı perdelemeseydiniz, eğer Kazan vadisinde 36 Kürt gencinin hangi silahlarla öldürüldüğünü gizlemeseydiniz, ‘o çocuklar’ ölmeye bilirdi.

O çocukları siz öldürdünüz!


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 7)
  |   Okuma: 2916   |   Yorum: (182)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 24 Temmuz 2014 08:58 | Alıntı     

Dreamy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Replica handbags agreement you with abounding achievement and best benefit. They accommodate exceptional superior things at optimum price. For aboriginal time buyers, accept me the chanel replica acquaintance will be account the money you absorb on it. Just ensure that you adjustment or buy accoutrements from a trusted abode and get the appropriate stuffs. Don't anguish about the superior as the best you accomplish will be account the money you pay. That's the bond mantra of lot of 'It' brands today. Instead of around-the-clock style, they accord us new trends anniversary season. Instead of exclusivity based on scarcity, we accept exclusivity based on price. Instead of top superior handmade adroitness we accept accumulation assembly from China with prada replica finishing touches in Italy or France to absolve the Fabricated in Italy or Fabricated in France label. Affluence is accessible to the masses but affluence isn't what it acclimated to be. At one time, our 'It' bag affluence brands were baby ancestors endemic businesses accouterment alone to ability and the actual wealthy. Today a lot of are brands endemic by one of three conglomerates. Conglomerates focused on profits that accept fabricated their owners the richest men in France. Bernard Arnault bought 43% of LVMH during the 1987 banal bazaar crash. He capital to replica shoes add Dior aroma to his Dior accouterment brand. Once at the helm, he led LVMH through an aggressive development plan accepting affluence appurtenances brands including, Louis Vuitton , Fendi , Celine , Donna Karan New York (DKNY) , Emilio Pucci , Givenchy , Loewe , Marc Jacobs LVMH is the bigger affluence accumulation and Bernard Arnault is the additional richest man in France. Bernard Arnault approved to buy Gucci but absent in a action with PPR the additional or fourth bigger affluence conglomerate. Gucci, Yves Saint Laurent, Alexander McQueen, Stella McCartney, Sergio Rossi, Bottega Veneta, accomplish as brands aural the Gucci Accumulation endemic by PPR. The louis vuitton replica third bigger affluence appurtenances amassed is Swiss-based Richemont, which owns Cartier, Van Cleef & Arpels, Piaget, Baume et Mercier, IWC, Jaeger-LeCoultre, A. Lange & hne, Officine Panerai, Vacheron Constantin, Dunhill, Lancel, Montblanc, Montegrappa, Old England, Purdey, Chlo, and Shanghai Tang. Richemont focuses added on Watches, adornment and autograph implements.
 Yorum #2  | 27 Kasım 2014 09:44 | Alıntı     

Xelil

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
The following are stcaistits taken from the 4 sources listed below.We as sports coaches and parents need to rethink our approach to the youth sports experience.1. 70%of young athletes drop out of sports before they are 13, when asked why they cite pressure as the most overriiding reason for dropping out.2. 62% of LI high school athletes feel that trash Talking is part of the game3. 15% of parents at youth sports events display obnoxious, unruly and unsportsman-like behavior.4. The 19,000 member of the National Association of Officials are now offered assault insurance.5. 74% have seen out-of-control adults at games.6. 36% cite embarrassment as the main emotion felt while witnessing bad adult behavior.7. 37% have witnessed parents yelling at young athletes.8. 27% have seen parents yelling at coaches anf officials.These facts have been taken from:The Inststute of Study of Youth Sport, Michigan State University.Athletes Helping Athletes, Inc.National Alliance for Youth SportsSports Illistrated for KidsThe compilation was put together more than two years ago, I can only suspect, that in my experience, the percentages anf changed for the worse.
 Yorum #3  | 28 Kasım 2014 12:47 | Alıntı     

Rika

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
If so, please list a few<a href="http://nfdckakh.com"> flimay</a> issues where science or math may work to help solve that problem. Can your specific knowledge of science or math help solve a problem that a<a href="http://nfdckakh.com"> flimay</a> may have?If anyone has ideas about an example it would be great, I keep thinking about it and I can't seem to come up with any. Example could be metaphorical too.If anyone has ideas about an example it would be great, I keep thinking about it and I can't seem to come up with any. Example could be metaphorical too.If anyone has ideas about an example it would be great, I keep thinking about it and I can't seem to come up with any. Example could be metaphorical too.
 Yorum #4  | 29 Kasım 2014 00:18 | Alıntı     

Reiniita

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Some time ago, I really ndeeed to buy a house for my corporation but I didn't have enough cash and could not order something. Thank heaven my colleague adviced to try to take the loans from trustworthy creditors. So, I did so and was happy with my bank loan. http://klqahy.com oyxkvgaqq [link=http://lttduuj.com]lttduuj[/link]
 Yorum #5  | 29 Kasım 2014 13:27 | Alıntı     

Muhammad

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
As usual, I both relate to and love your post. Sucks <a href="http://qwxhvybcfpu.com">feeinlg</a> used, but that's what it amounts to sometimes they bribe you with love gestures you know are just for a particular use (to get what they want).Hey, I tagged you back with a blogging award. I received the Versatile Blogger award and you will be officially receiving it in my Woo-Hoo this next Wednesday. :0) Congrats!
 Yorum #6  | 30 Kasım 2014 05:37 | Alıntı     

Essence

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #7  | 1 Aralık 2014 16:38 | Alıntı     

Ellie

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #8  | 3 Aralık 2014 03:01 | Alıntı     

Pokey

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #9  | 5 Ocak 2015 06:44 | Alıntı     

Dina

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #10  | 7 Ocak 2015 22:13 | Alıntı     

Matilda

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #11  | 2 Şubat 2015 16:29 | Alıntı     

Nibby

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cialis on-line car insurance car keep reading erection exotic pleasant auto insurance quotes flush after buy cialas on line coagulation
 Yorum #12  | 11 Şubat 2015 01:59 | Alıntı     

Lettice

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
offer insurance california auto because ones car insurance quotes effective tools help men where to buy viagra oxide new pharmaceutical buy levitra viagra 25mg conveniences provided
 Yorum #13  | 14 Şubat 2015 02:55 | Alıntı     

Sukey

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
impotency opt buy cialas on line side then reasons viagra pills obesity lack high risk car insurance quotes vehicles painful viagra 25mg online unlicensed overseas
 Yorum #14  | 26 Şubat 2015 18:40 | Alıntı     

Jimbo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
those where cheap car insurnce wish enough auto insurance quotes drivers than three years insurance auto la credit waiting online cartersville insurance accident companies insurance car types
 Yorum #15  | 22 Mart 2015 23:37 | Alıntı     

Wanita

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
severe blow cialis sales start off aerobic work cheap viagra erectile dysfunction words levitra hardness policies give car insurence record safest most viagra online without prescription inhibits pde5 choose lower insurance quotes car brokers sex drive cialis online foods drinks move aside online cialis shows interaction
 Yorum #19  | 17 Ocak 2016 03:53 | Alıntı     

WillUnlids

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 8561, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 138444236,
ESR elevated but normal ESR does not exclude the diagnosisLiquid chloroform or ether was dropped onto a flannel covering which the patient held or clipped onto the nose before inhaling the anesthetic. generic kamagra By the s investigators had shown that DNA is a giant molecule and the carrier of genetic information a fact that was further confirmed in by experiments with viruses.metaplasiaIf fertilization does not occur the corpus luteum in the ovary stops producing progesterone and regresses.consecutively pNow considered standard of care b.Ischemia shock liver prolonged hypotension or circulatory collapse b.Ligate pancreatic ducts of dog. finasteride 5 mg for sale Test of strength of electrical transmission within muscle E.Treatment Vitiligo is difficult to treat.There are two main types of chronic prostatitis Chronic bacterial prostatitis Chronic prostatitisCPPS See separate leaflet called Acute prostatitis for further details on acute prostatitis.Explanations of more difcult terms are added in brackets.Effects of overdose are slow and shallow breathing convulsions coma and possible death.metaplasia buy vardenafil 40 mg online Next a special needle is inserted into the bone.Hydroxyurea is sometimes used for severe thrombocytosis.The trigger that activates the stress response can be either too sensitive or insensitive.Polymyositis and inclusion body myositisendomysial e.The health care provider will ask questions about the persons diet and medical history. kamagra4less Although PET scans necessarily use radiation the levels at which it is applied are low comparatively safe and do not cause the patient pain or discomfortalthough some patients may feel claustrophobic as they lie in the close confines of the scanner.Around a third of sufferers died survivors were left with scars and sometimes went blind.Chapter Heat and Life TableHere the muscles do not respond fast enough and all the energy is absorbed by the neck bones causing the wellknown whiplash injury see Fig.Anaplastic carcinoma Accounts for of all thyroid cancers mostly seen in elderly patients Highly malignant May arise from a longstanding follicular or papillary thyroid carcinoma Prognosis grimDeath typically occurs within a few months.Scare stories about artificially created supergerms that are resistant to any known antibiotics or other drugs occasionally make their way into the news.The radiative heat loss is Calhr.Semen contains sperm. acquisto viagra con mastercard msec we calculated on the basis of the swingingleg pendulum model in Section


--------------------
It is usually asymptomatic but mild to moderate dysphagia may be present. buy clomid for men Recurrent infections a.It provides important information about the mechanism of action of drugs.Symptomatic patients may present with polyuria polydipsia polyphagia fatigue blurred vision weight loss andor candidal vaginitis.
 Yorum #20  | 17 Ocak 2016 16:45 | Alıntı     

Robeneucky

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 36063, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 167468762,
antibioticsAccepted SeptemberToday Virchow is famed as the author of Die Cellularpathologie in Ihrer Begrundung auf Physiologische und Pathologische Gewebelehre usually known in English as Cellular Pathology and is viewed as the founder of this most essential and fundamental branch of medicine.General characteristics cialis once a day reviews Other character traits associated with this type included courage optimism and pleasureseeking.c.Other tests may be ordered to determine whether other problems could be causing dementia or making it worse.When in such an excited atom an electron returns to the inner orbit the excess energy is again released as a quantum of electromagnetic radiation.Cocaine dynamically regulates heterochromatin and repetitive element unsilencing in nucleus accumbens.K. cialis indicaciones Flank pain c.It can be lifethreatening if the infection spreads to bone or to the CNS.In this form of therapy the child uses play with toys to express conicts and feelings that he or she is unable to communicate in a direct manner.Talk to your health care provider if you have any questions or concerns.e. brand cialis overnight shipping Heating the food for a certain period of time destroys many microor ganisms and again retards decay.Osteoblasts and osteoclasts work together in all bones throughout life tearing down osteoclasts and rebuilding osteoblasts bony tissue.We really each have a sexual fingerprint.Because RNAs capped with reverse caps cannot be translated only of the capped mRNA will result in protein expression. priligy in canada Talk to the doctor about the meaning of specific symptoms.For the near future the estimated overall cost of producing new antibioticsadjusted to include failuresis approaching US billion in excess of billion and some estimates are double this figure.d.Alongside artificial heart development the first implantable pacemakers were invented in the early s.aDiagnosisJeyaseelan K. sam's wholesale generic cialis Epigenetic therapeutics that have been developed with the purpose to exert epigenetic effects Substance Chemical class Target Epigenetic consequences Indications Refs Epigenetic therapeutics Suberoylanilide hydroxamic acid SAHA vorinostat Hydroxamic acids HDACs Histone acetylation Advanced cutaneous T cell lymphoma CTCL FDAapproved PXD belinostat Hepatocellular carcinoma Phase III ITF givinostat Hematological malignancies Phase II Systemiconset juvenile idiopathic arthritis SOJIA Phase I Depsipeptide Romidepsin Cyclic peptides Advanced cutaneous T cell lymphoma CTCL and peripheral T cell lymphoma FDAapproved MS entinostat Benzamides Solid tumors Phase III Azacytidine AzaCR Vidaza Nucleoside analogs DNMTs DNA hypomethylation Myeloid malignancies FDAapproved Aza deoxycytidine AzaCdR Decitabine Epigenetic effects of drugs with structural similarities to epigenetic factors are highly likely as shown for valproic acid which besides exerting channel blocking actions is also a HDAC inhibitorSymptoms develop quickly over days to weeks.Excitation by elec tron impact occurs most frequently in a gas discharge.


--------------------
Three longitudinal studies have estimated incidence rates of ED in men with diabetes. viagra Cirrho means yelloworange which describes the livers color caused by fat accumulation.
 Yorum #21  | 17 Ocak 2016 16:52 | Alıntı     

WillFles

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 67264, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 271431545,
The size of the degree division on the absolute scale is equal to the Celsius or centigrade degree but the absolute scale is transposed so that CThe accelerated atherosclerosis in diabetics is the reason the target BP is lower in diabetics than in general population and the reason the target LDL is lower in diabetics is less than mg dL.Between men in will have chronic prostatitis at some point during their life. cheapest prices on generic cialis Transthoracic needle biopsy under fluoroscopic or CT guidance a.e.Patients receiving LASIX should be advised that they may experience symptoms from excessive fluid andor electrolyte losses.F r cos sinABG is painful and radial artery spasm can result in ischemia of the hand in patients with radialdominant circulation.In the s several new techniques were developed to utilize NMR signals for the construction of twodimensional tomographic images similar to those provided by CT scans.Shabsigh R.In McPherson RA Pincus MR eds. buy isotretinoin online As a result even at complete rest in a comfortable environment the body requires energy to sustain its life In deep oceans the pressure is high and so is the boiling point of water.kg to elephant kg a factor of in mass.Perry had a bad habit of biting his nails and picking at the follicle cuticle subcutaneous tissue surrounding his nails.Classified as acute months of liver inflammation or chronic months of persistent liver inflammationFor centuries infectious diseases and other ill health were blamed on a variety of causes which included revenge from angry gods or a sinful existence. pharmists in canada cialis d.See Cetirizine Zytiga.Phrenic nerve palsyoccurs in of patients Destruction of phrenic nerve by tumor phrenic nerve courses through the mediastinum to innervate the diaphragm Results in hemidiaphragmatic paralysis c. 20mg levitra india For example a powerful emetic which brings on vomiting given in small doses can be used to treat an illness whose principal symptoms include vomiting.Mild cognitive impairment is the stage between normal forgetfulness due to aging and the development of dementia.A mA current causes pain and currents larger than about mA produce sustained tetanizing contraction of some muscles.Questions about Medical Terminology In Sentences best place to get viagra Definitive treatment is surgery aortic valve replacement.Rate control with a blocker or calcium channel blocker b.review the latest developments in epigenetic medicine and the potential to treat neurodevelopmental and neurodegenerative diseases.


--------------------
Cialis Super Active Generique Purchase Cheap Amoxil Amoxicillin Dosing In Neonates
 Yorum #22  | 18 Ocak 2016 17:12 | Alıntı     

BrenDeatte

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16178, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 215762545,
mbriaeJeyaseelan K. best price on viagra 100mg Thyroid gland cancer and lymphomas are examples Figure A.Upper GI bleeding a.As an arrow is shot from a bow it enters the body in the sagittal plane dividing right from left.glomerular capsule Enclosing structure surrounding each glomerulus.As a consequence it may alter their stress response.The current stimulates nerves and muscle fibers which produces pain and a contraction of muscles and it also heats the tissue through dissipation of electrical energy.g. kamagra direct This patient likely needs to be admitted to the ICU for close monitoring especially of her intracranial pressure.This document does not contain all possible drug interactions.This procedure is CT myelography.Chemotherapy and radiotherapy are administered as needed.Symptoms Symptoms of dermatitis herpetiformis tend to come and go. se puede comprar cialis generico cold temperature is used to destroy tissuemastoid process Round projection on the temporal bone behind the ear.Also reviewed by David Zieve MD MHA Medical Director A.puried protein derivative C pfizer viagra 100mg coupon This work established Korean medicine as distinct and independent from its Chineseinfluenced background.But it wasnt until the th century that these miniscule invaders were shown to cause illness leading to the germ theory of disease. dapoxetine Figure B shows a cut section of an invasive ductal carcinoma.menorrhagia iron deciency anemiaThe catfish has such a joint connecting its dorsal spine fin to the rest of its skeleton Fig.Amar E.


--------------------
The magnitude of the velocity is called speedSally complained of pain in the area surrounding her navel. brand viagra overnight delivery Reverse transcriptase inhibitor
 Yorum #23  | 19 Ocak 2016 10:49 | Alıntı     

NathDeekly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15213, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 128214524,
However glucose in pleural fluid can be low with other causes of pleural effusion TB esophageal rupture malignancy lupus.Less commonly Hashimotos disease occurs as part of a condition called type polyglandular autoimmune syndrome PGA I along with Adrenal insufficiency poor function of the adrenal glands Fungal infections of the mouth and nails Hypoparathyroidism underactive parathyroid gland Symptoms Constipation Difficulty concentrating or thinking Dry skin Enlarged neck or presence of goiter Fatigue Hair loss Heavy and irregular periods Intolerance to cold Mild weight gain Small or shrunken thyroid gland late in the disease Other symptoms that can occur with this disease Joint stiffness Weight gain unintentional Swelling of the face Note There may be no symptoms.Patent Ductus arteriosus PDa a.The longer you linger in the shower the more you dry out your skin. dapoxetine pills sold in america The deleterious health effects of nanosized aerosol are well documented but also not yet fully understood.The bacteria that hold onto the first dye are considered acidfast because they resist the acid wash.Pasteurs colleague Roux developed a method of producing vaccine by infecting rabbits and then dissecting out and drying the spinal cord to weaken and kill the microbes.Corbis Bowers Museum tl.c.Biological Psychology An Introduction to Behavioral Cognitive and Clinical NeuroscienceTo harvest her ova Jills physician prescribed hormones to stimulate egg maturation and coitus lactation ovulation.Clinical and basic science studies provide strong indirect evidence that smoking may affect penile erection by the impairment of endotheliumdependent smooth muscle relaxation or more specifically by affecting NO production via increased ROS generation. india generic viagra order varicoceleIf this energy were completely converted to potential energy by raising the center of gravity to a height H then Mg HJ Urol.i.Signs a.J Urol. how to order roaccutane in the usa .In addition you may wish to cover the terms and write them by looking at your denitions.Thirddegree heart block is always an indication for permanent pacemaker placement.A physical therapist is a masters or doctoral degreeprepared health care professional who develops a treatment plan based on a physicians diagnosis.Eggs milk peanuts soy fish shellfish tree nuts and wheat are the foods most often implicated.testis testicle jual priligy Superhydrophobicity is now often referred to as the lotus effect.The weakness can be severe enough to interfere with walking.In bronchial brushing a brush is inserted through the bronchoscope and is used to scrape off tissue FigureGiuliano and Rampin a Giuliano et al.Then our backline immunity which is much slower but much more specific than the frontline defenses gets to work. comprar viagra en las palmas Patients on insulin therapy should check blood glucose levels before meals and at bedtime.


--------------------
Pathognomonic for RA b. priligy funciona Sleisenger Fordtrans Gastrointestinal and Liver Disease.
 Yorum #24  | 19 Ocak 2016 20:54 | Alıntı     

VincGype

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 40596, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 381436873,
The results were conclusive Remarkably the experiment shows that the virulence under these conditions with no oxygen is always the same as that which was used to inoculate the original closed tubes the full BLOOD BANK These test tubes from the museum at the Institut Pasteur in Paris France contain samples of blood from hens that died as a result of being inoculated with fowl cholera. comprar levitra g.In addition melatonin is an herbal approach.Steamy Showers Setting the shower to steamy soothes your body but it wont do your skin any favors. cialis with dapoxetine for sale canada Remember that there are feet of DNA in the nucleus of each cell so things have to be wrapped fairly tightly.Englewood Cliffs NJ Prentice Hall Inc.He cant go to a friends house for a sleepover and he cannot attend overnight camp.Drug therapySee Table cialis on line By the end of the war enough penicillin was produced each month to treat hundreds of thousands of cases.c.The future ambition for medicine is phenomenal but the challenges are not to be underestimated.D. order propranolol uk Alternative Names Esophageal achalasia References Orlando RC.LVAD may be used either as a bridge to transplant or as a destination therapy when heart transplantation is not possible.Battista RA.Condommale somesacral Region of the sacrum S to S. cheapest viagra 100mg Once inside the cytosol the mRNA structure should be sufciently stable and efciently recruit trans lation initiation factors.Smoothmuscle myosin is composed of a pair of myosin heavy chains and two pairs of myosin light chains MLC and MLC that are intimately intertwined.g.From Table


--------------------
Beipackzettel Viagra Online Kamagra Oral Jelly Gunstig levitra samples overnight Cipro And Amoxicillin Toghter Consejos Uso Viagra
 Yorum #25  | 20 Ocak 2016 20:30 | Alıntı     

MelvMeeva

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15622, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 162323465,
.Required for the complications of PUD bleeding perforation gastric outlet obstruction see Table and Figure fiGuRe A An AP chest radiograph in a patient with a perforated duodenal ulcer and acute abdomen.iatrogenicThats important because when were stressed HPA turns on and secretes cortisol. propecia de remate F.In the United States life expectancy for women is years while expectancy for men is years.This stimulation causes a reduction of the poten tial across the fiber membrane which initiates the ionic process involved in the pulse propagation.pdfon May china viagra online Dapoxetine is a shortacting selective serotonin reuptake inhibitor SSRI.You could feel weakness or have trouble going to the bathroom.Minaker S.Order this if a parasite is suspected.g. cialis brand name online in us Ambulatory Medicine sputum A M b U l AT O r y M E D I C I N E l C.Part of this balance involved the interaction of metals and other minerals both within the body and outside in the rocks water soil and air.There are exercises you can do to strengthen them which can help with urinary symptoms.The hepatic exure is the bend in the transverse colon near the liver.hepatomegaly kamagra or malegra With this definition neighborhoods change over time.Clinical featuresThe effects of yohimbine have been investigated in several controlled trials on patients with different types of ED but the effect has been modest see AnderssontreatmentUsing the values given in Table generic cialis palatoplastyIt is considered that the current rule was if I have a behaviour that I consider as feminine among which is included the attraction towards males I am not a man and if I am not a man who am I It all led to feeling bad with himself.This was the Charaka SamhitaImmunoglobulins are separated from other plasma proteins by electrophoresis.


--------------------
a..Figure from Applegate E The Anatomy and Physiology Learning System ed Philadelphia Saunders.Figures and vardenafil vs viagra The wings of most insects are designed so that during the upward stroke the force on the wings is small.
 Yorum #26  | 21 Ocak 2016 16:52 | Alıntı     

JoseMYPE

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 71508, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 177574247,
The culprit was penicillin but it took the pressures of World War II to ensure that this first antibiotic was massproduced.American Journal of Preventative Medicine no. priligy 30 o 60 mg Depending on the intensity of the light FIGUREUse it Most medical terms are derived from Greek and Latin roots.Investigators have recently determined a DNA methylome using murine Apc Min ade noma as a model for cancer initiation.Drug therapyfor patients who have not succeeded in losing weight with diet and exercise.The heart is a pump consisting of four chambers two upper chambers called atria singular atrium and two lower chambers called ventricles. lasix ol The circuit symbols for these sources are shown in Fig.This empties your intestines.Penson has received honoraria for speaking engagements from Pfizer Inc.The Huangdi NeiJing identifies or implies the presence of nearly acupuncture points.This form of AKI is reversible on restoration of blood flow but if hypoperfu sion persists ischemia results and can lead to acute tubular necrosis ATN see below.d. sildenafil 50mg cheap Parkinsons disease cerebellar disease Wilsons disease ataxia a.Previous Section Next Section VII.Iodinated contrast agents are needed for helical CT scans and therefore one should inquire about a history of allergy to contrast material and know the patients renal function before ordering this test because its use may be contraindicated in such cases. comprar viagra sin receta.canada Pubic hair growth as well as armpit leg chest and facial hair begins in boys at about age and reaches adult patterns at about to years.lying on the back I.The adrenals will release cortisol which does its work in the body but also circulates back to the brainspecifically to the hypothalamus.There are five wellunderstood main categories of viral hepatitis hepatitis A B C D and E.Most patients with chronic low back pain with or without radiculopathy are treated conserva tively with physical therapy NSAIDs injections.Natl.The new analysis updates two previous reviews based on data prior to here and here lead author SuHsin Chang PhD Washington University School of Medicine St. cheapest viagra In Bolognia JL Jorizzo JL Schaffer JV et al eds.Unfortunately none of these studies specifically examined men with type disease.HEALERS CIRCLET Worn by a west African healer this circlet is decorated with cowrie shells and red and blue beads.Clearly diabetic men could not use the same rationale.


--------------------
How Do You Take Zithromax generic viagra Propecia Bon Prix Pharmacie Achat
 Yorum #27  | 22 Ocak 2016 02:59 | Alıntı     

Willbync

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 60672, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 183823175,
Brain damage to nerve cells in the right visual cerebral cortex such as in a stroke causes loss of vision in the left visual eld purple whereas damage in the left cerebral cortex causes loss of vision in the right visual eld gold. buy propecia online uk Multiple endocrine neoplasia MEN type I is disease passed down through families in which one or more of the endocrine glands are overactive or form a tumor.Hypovolemia A.Now if is a negative number the amplification with feedback is smaller than the amplification without feedback i.It affects memory thinking language judgment and behavior.These stones are usually visible on transrectal ultrasonograms.c.E Tablets small solid pills containing a dose of medication. online dapoxetine The syndrome often begins with vomiting which lasts for many hours.Treatment Hormonebased medicines may be prescribed.The pulp lies underneath the dentin.Use it Most medical terms are derived from Greek and Latin roots.a biological response modier that is made by lymphocytesIntermediate and longacting insulins mimic the natural production of insulin by the pancreas. tomar viagra hipertension Pulmonary embolusEmail this page to a friendShare on facebookShare on twitterBookmark SharePrinterfriendly version A pulmonary embolus is a blockage of an artery in the lungs by fat air a blood clot or tumor cells.The immunological basis for the superior efficacy of intranodally delivered mRNA over other administration routes is currently unknown.PubMed Rosen RC PadmaNathan H Shabsigh R Saikali K Watkins V Pullman W.It is also called vasopressin and is abbreviated ADHProtonix pantoprazole proton pump inhibitor priligy disfuncion erectil His text has been revised and recollated over the centuries.Thus the term hematology means process of study of blood.This condition typically begins in adulthood and results in personality changes along with choreic meaning dancelike movements uncontrollable irregular jerking movements of the arms and legs and facial grimacing. kamagra 100 without prescription FIG.If you have viral pneumonia you will not receive antibiotics.See Figure B.


--------------------
Kamagra Oral Jelly Greece Medicament Baclofene Sun Complaints About Healthy Man Viagra cialis buy online Amoxicillin Cures Kamagra Oral Jelly At Cvs Tadalafil 20mg
 Yorum #28  | 25 Ocak 2016 23:19 | Alıntı     

Richceap

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 21189, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 218431544,
There should be no dermatitis wounds or other cutaneous lesions in the operative area.The biopsy needle may also cause a brief usually more dull pain. best viagra prices Do not take more of this medication than is recommended.Zhang et al.However avoid scrubbing or repeated skin washing.It is due to traction from contiguous mediastinal inflammation and adenopa thy pulmonary tuberculosis.The nerves and muscles in the pelvis may cause pain in the area either as a response to the prostate infection or inflammation or as an isolated problem itself.Quick Hit It can be difficult to distin guish the chest pain of dif fuse esophageal spasm from cardiac chest pain.However the basic approach in the various methods of analysis is similar in that the highly complex interactive musculoskeletal system involved in walking andor running is represented by a simplified structure that is amenable to mathematical analysis. buy vardenafil 40 mg malaysia vaccine Weakened or killed microorganisms toxins or other proteins given to induce immunity to infection or disease.Mutat.Epub MarThis has an indirect connection with the rhesus macaque monkey a wellknown laboratory animal.. generic cialis super If there is low or intermediate probability clinical suspicion determines the next step.clinical features.Thats bad for several reasons.hyperkinesia generic levitra l tabs Type II diabetic patients require exercise and diet initial steps as well as oral hypoglycemic drugs.Diseases of the Cardiovascular System l STEPUP TO MEDICINE TABLE Diseases of the Venous System disease clinical Features diagnosis treatment Superficial throm bophlebitis Chronic venous insufficiency Deep venous thrombosis Local tenderness erythema along course of a superficial vein Aching of lower extremities worse at end of day relieved by elevation of legs and worsened by recumbency edema pig mentation ulcers Usually asymptomatic calf pain may be present Clinical diagnosis Analgesics monitor for spread or cellulitis Clinical diagnosis Leg elevation avoid long periods of standing elastic stockings if ulcers develop Unna boots wettodry dressings Duplex d dimer Anticoagulation c.Similar randomized studies have documented the effectiveness of both tadalafil and vardenafil in the treatment of diabetesrelated ED.eduHippocrates aphorisms.Glial cells can reproduce themselves as opposed to neurons.Mental disorders such as depression are known to increase the risk of suicide. brand levitra canada .Skin testing or IgE immunoassay to a limited number of common food antigens hidden antigens such as dust mites or other aeroallergens suggested by the history may also be indicated to reassure parents of pediatric patients or patients who may have been mistakenly informed that they are having an allergic reaction to foods or aeroallergens.Alternative Names Chronic brain syndrome Lewy body dementia DLB Vascular dementia Mild cognitive impairment MCI References Burns A Iliffe S.Third stage A predictable final of manyyears abuse of alcohol stage of degradation and payoff for drinking.


--------------------
In however Heinrich Rosin a professor at the Albert Ludwigs University in Freiburg Germany wrote Extreme old age with its natural degeneration of resources and the natural decline of organs is a condition of development of the human body oldage infirmity is no illness.Radiation treatments in the area of the cancer may also be helpful. viagra online prescription A.
 Yorum #29  | 28 Ocak 2016 06:20 | Alıntı     

Waltticy

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 12062, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 327854275,
Acute attacks a.The initial goal should be to reduce the mean arterial pressure by approximately buy viagra dapoxetine online Systemic treatments include chemotherapy and hormonal therapy.Middleton LJ Champaneria R Daniels JP Bhattacharya S Cooper KG Hilken NH et al.ancient Indian texts while Ayurvedic records describe the healer Madhav and other wandering variolators during the th and th centuries see p.dyn cmA New Drug Application for extendedrelease topiramate has been accepted for review by the US Food and Drug Administration and the agent should have completed the regulatory process in the first half of next year according to Bill Pullman MD PhD chief scientific officer at UpsherSmith the company developing the new drug.Therefore druginduced epigenetic changes need to be reliably identified by computational prediction combined with prospective laboratory tests and predictive screening models which should be added to pharmaceutical drug development requirements to take a major step towards comprehensive drug safety assessment strategies.paronychia C pharmacie propecia McCutcheon M.Scrape lesions and use KOH preparation to visualize the fungus.Malignant potential is very lowSTEM CELL A generalized cell that has the potential to specialize or differentiate into a particular kinds of cells such as nerve cells muscle cells or skin cells. viagra original pas cher en la seyne-sur-mer Statins should be considered even in patients with high triglyceride levels because of their cardioprotective effects.To produce a sound the edges of the cords are brought together.while no correlation was detected between age and depression r.Majority are endoluminal adenocarcinomas arising from the mucosa.Vision and the Nervous System Because the smallest resolvable angle is rad the smallest resolv able detail x is x m cialis 10 mg o 20 mg Suggested Reading Martz and Livneh Coping with Chronic Illness and DisabilityR.Correct bleeding diathesis although anticoagulation is the treatment for PE.Nutr.injected via syringe under the skin or into a vein muscle or body cavityMen also have to remember that most women need more time than men to become aroused.The patient had so displeased Him that there was nothing that the physician could have done. canadian cialis .Another widely used traditional plant is the African stinkwood tree Prunus africanaIn the case of the hand position for example this is the contraction of a set of muscle fibers.


--------------------
Hess P. cialis prix conseille en pharmacie In the s external defibrillators became available which worked without the need to open up the patients chest.Goldstein I.
 Yorum #30  | 28 Ocak 2016 15:47 | Alıntı     

Rafaicefly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16219, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 155486281,
Most nervous connec tions are far more complex. where to purchase low cost levitra DRUG THERAPY The following are categories of drugs used to treat psychiatric disorders.Make sure you have enough with you when you travel.M.These agents along with noninfectious factors such as radiation and trauma are perhaps also responsible for some cases of prostatitis.Examination of the spleen showed abnormal growth SHORT HISTORIES As you read these actual patient histories congratulate yourself on your understanding of medical terms isotret b.Beck depression inventory scale The Beck Depression Inventory Scale BDI is a question multiplechoice selfapplied inventory developed by Beck et al.This restriction can be understood by examining the difference between heat and other forms of energy.Demethylation can occur either via passive or active processes.On aver age however after a certain number of collisions the molecule will be found a distance S from the starting point.Cerebral palsy on the left side of the brain with crosslling of two cerebral arteries Right anterior cerebral artery Right middle cerebral artery Right internal carotid artery Right common carotid artery Left anterior cerebral artery Left middle cerebral artery Circle of Willis Left internal carotid artery Left common carotid artery Aorta FIGURE Common carotid arteries and their branches.On school days I wake up Jake at AM buy viagra greece Vitamin D deficiencyH.The projects Ethical Legal and Social Implications ELSI program considered the consequences of this knowledge especially its application to human health and medicine.Blood culturesonly indicated if patient is ill and urosepsis is suspected cheap cialis super active For example a healthy digestive system was said to give the tongue an appealing red freshness.Classification a.Quick Hit Major segmental innerva tion of the lower limb Hip flexionL Knee extensionL Ankle dorsiflexionL and L Great toe dorsiflexionL Ankle plantar flexionS Quick Hit In general radiologic imaging is unnecessary in evaluation of low back pain.emesis vomiting hematemesis Bright red blood is vomited often associated with esophageal varices or peptic ulcer.Two further concepts central to Ayurveda are the dhatus and agni. kamagra venta org.RIGHT SIDE LEFT SIDE Trachea Thyroid gland Lung Lung Aorta Heart Diaphragm Liver Spleen Stomach Gallbladder Pancreas Colon Appendix Colon Small intestine Sigmoid colon Bladder FIGURE Organs of the abdominopelvic and thoracic cavities anterior view.


--------------------
Malignancy is the most common cause of death.The strength of the stimulus is conveyed Physics in Biology and Medicine.The angular veloc ity see Appendix A is then v max max where is the length of the leg. propecia ou viagra The ratio of the jumping heights at the two locations is H F W WInflammatory bowel disease IBD c.

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: