Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

IRA Deneyimi, PKK ve Türkiye- E.Kadir Selçuk  


29-09-2011, 14:10 Kategori: Siyaset  
IRA Deneyimi, PKK ve Türkiye- E.Kadir Selçuk

IRA Deneyimi, PKK ve Türkiye Gerçeği

EKİN KADİR SELÇUK


PKK ile MİT arasındaki görüşmelerin sızmasıyla, şiddetin durması ve barışın sağlanması ihtimalinin bir zamanlar hiç de uzak olmadığının farkına vardık. Üstelik görüşmelerin ortaya çıkması, kamuoyunda büyük bir milliyetçi tepki de yaratmadı. Artık ülkedeki çok büyük bir çoğunluğun, ne olursa olsun kanın durmasını istediğini anladık. Nitekim önümüzde ayrılıkçı şiddeti müzakereyle bertaraf etmiş örnek ülkeler de var. Aynı zamanda AKP’nin devletçi-milliyetçi kanadını temsil eden Meclis Başkanı Cemil Çiçek de görüşmeleri, “Terörle ilgili bir başka ülke ne yapıyorsa, İngiltere ya da İspanya ne yapıyorsa, Türkiye Cumhuriyeti de onu yapıyor” diyerek savundu.

Öte yandan şimdilerde ülke, Güneydoğu’da giderek artan bir şiddet dalgasıyla karşı karşıya ve hükümet, bu şiddete ‘terörle mücadelede yeni konsept’ yaklaşımıyla cevap veriyor. Ana akım medyada, mevzunun çözümü konusunda Sri Lanka devletinin Tamil Kaplanları’na yönelik tutumu daha fazla örnek gösteriliyor ve bu model, hükümetin terörle mücadelede yeni dönem anlayışıyla birlikte anılıyor. Barış görüşmeleri, açılım, çözüm gibi kavramlar yeniden rafa kaldırılmış gözüküyor. Geçen hafta Radikal İki’deki yazısında Aysel Tuğluk, “Evet, ‘son ve büyük savaş’ başladı” diyerek malumu ilam ediyordu.

Tüm dünyada terör ve siyasal şiddetin önüne geçilmesi için yapılması gerekenleri tartışmak ve deneyimleri paylaşmak üzere, akademisyenler ve doktora öğrencileri geçen ay Yunanistan’ın tarihte olimpiyatların ilk kez düzenlendiği antik kenti Olympia’da bir araya geldiler. Seminerlere İsrail, Kolombiya, Türkiye gibi başta çatışmalı bölgelerden olmak üzere, dünyanın dört bir yanından bilim insanları katıldı.

Katılımcılar arasında IRA ve siyasal şiddet uzmanı, dünyaca ünlü profesör Richard English de bulunuyordu. Kuzey İrlanda’nın başkenti Belfast doğumlu olan Prof. English, 20 yıldan fazla Belfast’taki Queen’s Üniversitesi’nde görev yapmış. Şu an İngiltere’de St. Andrews Üniversitesi Terörizm ve Siyasal Şiddet Çalışmaları Merkezi başkanlığını yürütmekte. English’in IRA, İrlanda tarihi, milliyetçilik, terör konularında pek çok kitabı ve uluslararası makalesi bulunuyor. Prof. English ile seminer aralarında özele inerek Türkiye, Kürt sorunu ve PKK üzerine bol bol konuşma fırsatı bulduk. Profesör, öncelikle yalnız akademik dünyayla değil, Türkiye’nin tüm fikir hayatıyla ilgili önemli bir saptamada bulunuyor. Popüler medyada PKK konusu yazarlar tarafından çokça tartışılırken, akademik alanda Türkiye’den bu konuda anlamlı çalışmaların çıkmadığını ifade ediyor.

PKK’nın IRA ve ETA’dan en büyük farkı

Aslında bu bilgi, Türkiye’de fikirsel tartışmaların akademik yayınlardan ve bilimsel kitaplardan ziyade gazeteler üzerinden yürüdüğü şeklindeki görüşle paralellik gösteriyor. Tabii bunun bir nedeni akademisyenler üzerindeki devlet baskısı olabileceği gibi, başka bir nedeni de daha derinlikli bir araştırma isteyen akademik çalışmalara kıyasla gazetelerde çok daha rahat ahkâm kesme şansının bulunması. Fakat belki de gazetelerde yazan-çizen aydınların rolünü fazla da abartmamak gerekiyor.

Bizde genellikle basının ve basında yazanların çok önemi bir işleve sahip olduğuna inanılır. Nitekim, Başbakan 2005’te Kürt sorunu konusunda ilk adımları atmaya karar verdiğinde, basında yazan bazı önemli isimleri de görüşmek için davet etmişti. Ayrıca biliyoruz ki aydınlar da kimi zaman ‘aydın’ olduklarını vurgulayan metinler kaleme alarak, tarafları ‘hizaya’ getirmeye çalışan bildiriler hazırlıyorlar. Prof. English, barış süreçlerinde aydınların rolünün az olduğunu, gazetecilerin ve gazetelerin onlardan da az bir etkiye sahip olduğunu belirtiyor. Üstelik English’in geldiği yerin, medyanın Türkiye’dekine kıyasla çok daha güçlü bir geleneğe ve güce sahip olduğu İngiltere olduğunu da akıldan çıkarmamak gerekiyor.
PKK ile ETA ve IRA arasındaki benzerlik ve farklılıkları konuştuğumuzda, Profesör English PKK’nın da ETA ve IRA gibi etnik milliyetçi bir örgüt olduğunu ve kullandığı şiddet yöntemlerinin bu örgütlere oldukça benzediğini söylüyor. Aralarındaki en büyük fark sorusuna verdiği yanıtsa, ibretlik cinsten: “Muhatap oldukları devletler farklı”. PKK’nın muhatap olduğu devletin geçmişte yol açtığı insan hakları ihlalleri bir yana, askeri açıdan da ne durumda olduğunu eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner, ses kaydında ayan beyan ortaya koymuştu zaten.

Prof. English, etnik temelli siyasal şiddet konularında çözümün önündeki en temel problemin kendi kaderini tayin etme hakkına sahip olan ‘kendi’nin kim olduğu konusunda uzlaşmak olduğunu söylüyor. Yani kendi kaderlerini belirleyecek olanlar kimler? Ve onlar yekpare bir bütün mü, aralarında mutlak bir kader birliği var mı? Bu soruların cevabında mutabakata varmak oldukça zor.

Profesör, esas meselenin bu olduğunu, dökülen kanla çözüm arasında hiçbir bağ bulunmadığını, örneğin Kuzey İrlanda’daki sorun Bask bölgesindekine kıyasla daha kanlı sonuçlara yol açtığı halde İspanya’da barış sürecinin çok daha güçlü ilerlediğini söylüyor ve ekliyor: “Barış ihtimali, daha ziyade güç dengesine ve barışın şiddetten daha iyi neticeler vereceğine inanan insanların sayısına bağlıdır.”

Sri Lanka’yı örnek almamak

Elbette her ülkenin ve bölgenin kendine has dinamikleri var ve farklı örnekleri birebir kendi sorunlarımıza uygulamamız mümkün değil. Fakat öte yandan her tecrübe, insanlığın hazinesinde birikiyor ve o hazineyi doğru kullanmak da bizim elimizde. Bu topraklar, kandan ve ölümden yeterince nasibini aldı. Daha fazla savaşa yol açacak Sri Lanka gibi modeller yerine, uzun soluklu barış süreçleri sonucunda insanlarına rahat bir nefes aldıran ülkelerin deneyimlerinden yararlanmak, yıllardır hasret kaldığımız huzura erişmemize yardımcı olabilir. (Bilkent Üniversitesi, Siyaset Bilimi, Doktora)


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 1)
  |   Okuma: 1490   |   Yorum: (2)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 15 Ocak 2017 05:28 | Alıntı     

BriSar

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 5122, Kayıtlı: 2.01.2017
   ICQ: 217671361,
Комментирую на сайте так как заинтриговало.
Необычайно элементарно обыкновенный ремонт холодильника превратить в новость.
Качественный приемлемый холодильников ремонт безналично в Марьино Срочный Московский холодильников ремонт по карточке в Железнодожный Срочный Московский ремонт холодильников безвозмездно в Железнодожный А такое как прикажете именовать?
Что характерно холодильник присутствует у каждого. Я понимаю о чем говорю, ремонт не везде то и нужен.
http://final-fantasy.ucoz.com/index/8-44249 http://srs-clan.ucoz.com/index/8-12480 IRA Deneyimi, PKK ve Turkiye- E.Kadir Selcuk » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi


--------------------
 Yorum #2  | 1 Ekim 2017 19:54 | Alıntı     

Olga Y.Nox

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Публикующий верен делу, стоящая задумка анонса, при всем этом я бы рекомендовал тут кликнуть мастер холодильник Samsung рязанский проспект

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: