Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Duran Kalkan ile Mihri Belli üzerine söyleşi  


30-08-2011, 12:34 Kategori: Siyaset  
Duran Kalkan ile Mihri Belli üzerine Söyleşi -Beritan Sarya


KCK Yürütme Konseyi üyesi Duran Kalkan, 95 yaşında hayatını kaybeden sosyalist hareketin önemli isimlerinden Mihri Belli’yi anlattı. ANF’ye konuşan Kalkan, Belli için, “Demokratik birlik demektir. Özellikle de Kürt Özgürlük Hareketiyle birlik ve kardeşlik demektir” diyerek, anısına sahip çıkılmasını istedi.

*Türkiye’nin demokratik sol geleneğinde önemli bir yeri olan Mihri Belli vefat etti. Mihri Belli’nin Türkiye devrimci sol geleneği açısından oynadığı rol ve önemi konusunda neler belirtebilirsiniz?

Öncelikle bu büyük devrimci değeri saygı ve minnet ile anıyorum. Yaşamının büyük değer ifade ettiğini, özgürlük mücadelemizde anısının yaşadığını, uğruna yaşamını verdiği amaçlarının halkımızın özgürlük mücadelesiyle gerçekleşeceğine dair inancımı ifade etmek istiyorum.

Mihri Belli 20. yüzyılda Türkiye sosyalist ve demokrasi hareketinin yarattığı önemli kişiliklerden birisidir. Önemli bir mücadele deneyimi de yaşadı. Fakat biraz kendi eksiklikleri biraz da koşullar gereği sürecin özelliklerinden dolayı çok etkili olamadı ya da kazandığı etkinliği devam ettiremedi. Fakat şunu ifade edebilirim ki; hiç birşey boşa gitmedi. Yürütülen o kahramanca mücadelenin ortaya çıkardığı sonuçlar ve birikimler, Kürdistan özgürlük ve demokrasi mücadelesinde canlı ve diri olarak yaşıyor. PKK aynı zamanda Türkiye’nin sol ve demokrasi hareketini devam ettiriyor. Onun içinden çıktı. Türkiye’deki devrimci gençlik direnişini Kürdistan’a taşıdı. Onun Kürdistan kolunu örgütledi ve bugün de Türkiye sol ve demokrasi hareketini devam ettiriyor. Yarattığı teorik gelişmeler, Türkiye sosyalist ve demokrasi hareketinin kazanımları oluyor. Siyaset üzerindeki etkisi, Türkiye’nin demokratikleşmesini dayatması, Demokratik Türkiye mücadelesini etkili bir biçimde yürütmesi mevcut siyasette oynadığı rolü gösteriyor.

Şunu söyleyebiliriz; 1970’lerin başından Mahirlerin, Denizlerin, İbrahimlerin öncülüğünde büyük bir ivme yapan Türkiye sosyalist ve demokrasi hareketi ortaya çıkardığı kazanımları Kürdistan özgürlük mücadelesi temelinde bugün de etkili bir biçimde sürdürüyoruz. 1968 Devrimci Gençlik Hareketi’nin önderleri katledildiler belki, ama devrimci-demokratik hareket yok edilemedi, tasfiye edilemedi. Şimdi bütün bu gelişmeler içinde çok sayıda adsız kahramanın emeği var. Büyük mücadele yürüttü Türkiye sosyalist ve demokrasi hareketi. Büyük şehitler verdi, büyük kişilikler ortaya çıkardı. Bunların önemli isimlerinden birisi de Mihri Belli oluyor. Aslında oldukça uzun bir ömrü böyle büyük bir mücadeleye harcamış bulunuyor. Yine oldukça düşünce ve pratikte kendine özgü, hareketli katkılar sunan bir mücadelenin ve yaşamın sahibi olarak ortaya çıkıyor.

Türkiye 20. Yüzyılda Sovyetler Birliği’ndeki gibi bir devrimci dalgalanmayı yaşadı. Aslında değişik eğilimler, farklı sınıf ve tabakaların çıkarlarını ifade eden ideolojik ve politik çizgiler bu süreçte geliştiler ve sürecin yürütülmesine damgalarını vurdular. Böyle bir dönemde Türkiye sosyalist ve demokrasi hareketi gelişti ve zayıf bir harekette değildi. Ulusal Kurtuluş Mücadelesi içerisinde önemli bir yeri vardır. Hem Sovyet desteğinin hem de Türkiye Komünist Partisi biçiminde örgütlenen hareketin, yine sendikalarda örgütlenen işçi hareketinin Ulusal Kurtuluş Mücadelesi’ndeki payı asla küçümsenemez. Fakat bu dönemde çok komplolar yaşandı. En önemli komplolardan birisi Mustafa Suphi ve arkadaşlarının Karadeniz’de katledilmesiydi. Aslında emperyalizme karşı başarılı ulusal bir direnişin gelişmekte olduğunu gören güçler, bu direnişin sol, demokratik bir çizgide gelişmesini engellemek için komplolar geliştirdiler. Şunu herkes biliyor, Ulusal Kurtuluş Mücadelesi denen mücadeleyi, halk yürüttü, ordunun önemli bir kesimi yürüttü. Bunun içinde Kürt halkının önemli bir yeri ve payı var. Yine emekçilerin örgütlü gücü olarak sosyalist hareketin önemli bir payı var. İslami akımın önemli bir payı var. Dikkat edilirse Ulusal Kurtuluş’un sonunda ortaya çıkan sistem ve rejim, Türkiye Cumhuriyeti diye isimlendirilen oluşum, bu üç akımı ret ederek, tasfiye ederek ona karşı bir sistem oldu.

Cumhuriyeti yaratan güçler, kurulan cumhuriyet tarafından ret ve tasfiye edildiler. Yani ikili bir mücadele sürdü bu dönemde. Birincisi emperyalizme karşı ulusal direniş hareketi: Bunu emekçi halk ve Kürt halkı yürüttü. Türkler, sosyalistler, İslami akımlar bu mücadelenin yürütülüşünde çok etkili oldular. İkinci mücadele ise ortaya çıkan değerleri ele geçirme mücadelesiydi. Cumhuriyeti kendi egemenliğine alma, kazanımları üzerinde egemenlik kurma mücadelesiydi. Bu da komplo, provokasyonlar ve katliamlarla sürdü. Bu ikinci mücadelede aslında birinci mücadeleyi yürüten güçler tasfiye edildiler. Proto-faşist, milliyetçi güçler cumhuriyeti ele geçirdiler. İlk komplo komünist harekete karşı gerçekleşti; Mustafa Suphi ve arkadaşları Karadeniz’de boğdurturdular. Fakat komplolar onunla sınırlı kalmadı. İslami akım çeşitli provokasyonlarla ezildi, tutuklamalar ve sürgüne gönderilmeler yaşandı. Birçok önde gelen ve kurtuluş mücadelesinde yer alan kişiler sürgün edildi.

Bunların ardından da en kapsamlı katliamı ise Kürtler yaşadı. 1925’ten 38’e kadar, Bingöl-Diyarbakır hattındaki katliamdan başlayıp, Dersim Katliamı’na kadar 15 yıla yakın süre bir Kürt katliamı gerçekleştirildi. Bunlar birbiriyle bağlantılıdır. Türkiye Komünist Hareketi liderine karşı gerçekleştirilen komplo ve katliam ile Kürtlere karşı geliştirilen katliam aynı merkezden ve aynı güçler tarafından yürütüldü. Bunun sonucunda cumhuriyet şoven ve faşist güçler tarafından ele geçirildi. Önder Apo buna ‘Beyaz Türk Faşizmi’ diyor. Bu akım, kendini tekleştirerek kendi dışındaki bütün eğilimleri ‘yasadışı’ saydı, ezdi, tasfiye etti.

Bundan payını Komünist Hareket de aldı, bu süreçte iyice zayıfladı. İşte Komünist Hareket’in zayıfladığı, kurulan genç cumhuriyeti ele geçiren milliyetçi ve şoven güçler tarafından yasaklanıp, bu hareket içinde yer alanların tutuklandığı bir süreçte Mihri Belli’nin de sosyalist harekete katıldığını, sosyalist düşüncelerle tanıştığını, genç bir militan olarak zorlu dönem içerisinde yer aldığını görüyoruz. Böyle bir dönemde katılmış olması önemlidir. Ağır baskı koşullarında direnerek, sosyalizm ve demokrasiyi geliştirmeyi öngören ve geliştiren bir kişilik oluyor. Bu yön onun birinci özelliğini belirliyor; militan özelliğini. Bu anlamda Mihri Belli Türkiye sosyalist ve demokrasi hareketinin militan çizgisi içerisinde yer alıyor. Bildiğimiz kadarıyla Amerika’da öğrenciyken sol, sosyalist düşüncelerle tanışıyor ve orada aslında sosyalist ve komünist harekete katılıyor. Ardından Türkiye’deki illegal mücadele içerisinde yer alıyor ve o mücadele ile 2. Dünya Savaşı sonrasında Yunanistan’da anti-faşist mücadeleye katılıyor. Faşizme karşı mücadelede anti-faşist birlikler içerisinde komutanlaşıyor. Mihri Belli, faşizme karşı mücadelede değerli neferlerden ve komutanlardan birisidir. Bu militan karekter, bu mücadele içerisinde daha çok pekişiyor. Daha sonra 1950’li yıllarda demokratik gelişim ve açılımı zorlamak için yürütülen mücadelenin içerisinde yer alan bir kişilik olarak görüyoruz. Birçok kez tutuklanıyor. Zindanlarda mücadelede ediyor, direniyor. İllegal çalışma içerisinde işçileri, emekçileri örgütlemeye çalışan gözüpek bir militan olarak rol oynuyor.

1960’dan sonra özellikle 1961 Anayasası’nın ortaya çıkardığı nispi bazı açılım ifade eden sonuçlara dayanarak gelişen demokratikleşme sürecinde etkili bir biçimde yer alıyor. İşte o zaman artık militan olduğu kadar sosyalist hareketin düşünürlerinden birisidir de. 1965’ten itibaren gelişen sosyalist ve demokrasi hareketi içinde, emekçi ve aydın hareketi içinde önder kişiliklerden birisi olarak görüyoruz Mihri Belli’yi. O dönemin çok kapsamlı hale gelen düşünsel tartışma alanında düşüncelerini Milli Demokratik Devrim tezleri olarak ortaya koyuyor. Bu tezlerin bir radikalizmi vardır. Hem demokratik hem de anti-emperyalist karakteri esastır. Bu düşüncelerin 1970’in başında gelişen Devrimci Gençlik Hareketi’nin üzerinde önemli etkisinin olduğunu biliyoruz. Militan bir gençliğin ortaya çıkmasında belli bir katkısı oluyor. Hem düşünceleriyle hem de gençliğe dönük özel çabalarıyla. Dolayısıyla devrimci yükselişte katkısı vardır. Zor dönemde devrimci, sosyalist harekete katılan militanca hem illegal faaliyet yürüten hem de askeri eylemlere katılarak militan kişiliğini şekillendiren Mihri Belli’nin 1960’lar sürecinde ise önemli bir düşünce kişiliği ve teorisyen olarak ortaya çıktığını görüyoruz. Sosyalist ve demokratik mücadeleye katkısı daha çok bu teorik çalışmaları ile oluyor. 1971 Darbesinden sonrada çeşitli biçimlerde bu mücadelesini devam ettiriyor. Yaşlanmasına, vurulup yaralanıp zayıflamasına rağmen bir an bile özgürlük için, demokrasi için, sosyalizm için, halkların kardeşliği için düşünmek ve mücadele etmekten geri durmadı. 1970’ler süreci onu daha da geniş düşünmeye götürdü.

Mihri Belli’nin bir özelliği de anti-emperyalist ve demokratik çizgisi gereği Kürt gerçeğini doğruya yakın ele alması, reddetmemesi, şoven milliyetçilik ile arasına her zaman bir mesafe koyabilmiş olmasıdır. 1970’ten itibaren Kürdistan’da gelişen mücadeleye karşı hep ilgili oldu. Kürt sorununun çözümü üzerine kafa yordu. Kürtlerin kendi kaderini tayin hakkı konusunda düşence üretti, pratik tutum geliştirdi. Bu tutumu sonucunda 12 Eylül 1980 darbesinin ardından PKK öncülüğünde oluşan Faşizme Karşı Birleşik Cephe içerisinde yer aldı. PKK önderliği ile bu dönemde görüşme, tartışma, ortak çalışma içine girdi. Biz bu dönemi biliyoruz biraz. Önder Abdullah Öcalan’ın Mihri Belli’nin kişilik ve çalışmalarına büyük bir saygı ile yaklaştığını, büyük değer verdiğini yakından biliyoruz. Aynı durumu Mihri Belli’de göstermiştir. Birçok çevrenin temkinli yaklaştığı, uzak durmaya çalıştığı bir dönemde, Önder Apo’nun varlığını ve mücadelesini büyük bir kazanım olarak değerlendirmiştir. Ona her zaman heyecanla yaklaşmıştır. Önder Apo ve PKK'de 1970 Devrimci Gençlik çıkışının ruhunu gördüğünü, Önder Apo kişiliğinde Mahirleri, Denizleri hatırladığını hiçbir zaman inkar etmemiştir. Bu biçimde fiilen politik ve pratik olarak bir mücadele içerisine girememiş olsa da her zaman PKK’nin Kürdistan’da yürüttüğü Özgürlük Mücadelesi’nin dostu, müttefiki olmayı bilmiştir.

1997’de Önder Apo ile ‘Büyük Dönüşüm’ adlı kitapta yayınlanan tartışmalar ve görüşler bugün için de çok çok önemli. Hem Türkiye’nin demokratikleşmesi hem de Türk ve Kürt halklarının demokratik birliği ve kardeşliği açısından yol gösterici teorik belirlemeler ile dolu. Bunlar Önder Apo’nun ve Mihri Belli’nin ortak görüşleri oluyor. Böylece Kürdistan Ulusal Demokratik Mücadelesi’ne de katkı sunmuş emek harcamış bir kişilik olarak ortaya çıkıyor. Bu bakımdan Türkiye sosyalist ve demokratik hareketinin olduğu kadar Kürt Özgürlük Hareketi’nin de önemli bir değeri, teorik ustası, önderi olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Bu anlamda bir daha belirtiyoruz; anısı özgürlük ve demokrasi mücadelemizde yaşayacak. 95 yıllık ömrün bilinçli olan büyük bir bölümünün harcandığı sosyalizm ve demokrasi amaçları, bu mücadele ile mutlaka gerçekleşecektir. Neredeyse 70 yılı aşkın bir süre ile harcanan emek ile yaratılan değerler kesinlikle boşa gitmemiştir. Bugün oldukça canlı ve taze olarak Kürdistan Özgürlük ve Demokrasi Mücadelesi’nde yaşıyor. Bu mücadele ile de mutlaka zafere gidecek ve başarı kazanacaktır diyoruz.

*Mihri Belli mücadele hayatı boyunca Kürt Özgürlük Hareketi’ni nasıl ele aldı ve yaklaşımını hangi esaslara oturttu?

Bunu kısmi olarak yukarıda ifade ettim. Onun özgünlüğü kendi geliştirdiği tezlerindeydi: Milli Demokratik Devrim tezleri. Bu tezlerin temel iki çizgisinden biri, milli karakteridir. Yani emperyalizme ve dışa bağımlılığa karşı olmasıdır. Bu anlamda Mihri Belli ruh ve kişilik olarak özgürlüğü, bağımsızlığı temsil eden bir kişiliktir. Bağımsızlık onun ruhudur, karakteridir. Halkın, toplumun, ülkenin hiç bir güce bağımlı olmaksızın kendi özgürlüğünü yaşayabilmesini bir tutum olarak öngörmüştür. Buna bağlı diğer bir yanı ise tezlerinin demokratik yanıdır. Demokratik yan tabii ki emekçilerin özgürlüğünü, ortak çalışmayı, paylaşımı ve kardeşçe yaşamayı ifade ediyor. Yine değişik halkların ve kültürlerin kardeşliğini öngörüyor. Bu düşüncelerden ve tezlerden yola çıktığı için Mihri Belli, Ulusal Kurtuluş Mücadelesi’ni yürüten iki temel unsur olarak Türklerin ve Kürtlerin kardeşçe yaşamasını her zaman düşüncesinin ve mücadelesinin merkezine oturtan bir kişilik olmuştur. Cumhuriyet’in Kürtlere haksızlık yaptığını ve yok saydığını, kurtuluş çizgisine ters düştüğünü ilk tespit eden ve ortaya koyan kişiliklerden birisidir. Bu çerçevede de ezilen, sömürülen Kürt ulusunun kendi kaderini tayin etmesi, özgür ve demokratik yaşamını Türklerle birlikte ve kardeşçe sürdürmesini istemiştir.

Türkiye toplumunun özgür ve demokratik olabilmesi kadar, Kürtlerin özgür ve demokratik olabilmesinin de dış güçlere, emperyalizme karşıtlık temelinde sağlanabileceğine yürekten inanmıştır. Onun milli devrim yönü, anti-emperyalist yaklaşımında kesinlikle böl-yönet politikasına karşıtlık vardır. Dolayısıyla o bölünmeyi, parçalanmayı değil, kardeşçe demokratik birliği savunmuştur. Ama aynı zamanda emperyalistlerin işbirlikçisi haline gelen cumhuriyet rejiminin Kürtler üzerindeki baskı ve sömürüsünü, onu inkar eden ve yok etmeye çalışan siyasetini reddetmiştir. Onu bir dış müdahale ve dış baskı olarak görmüştür. Böylece Kürt özgürlüğünü de emperyalizme karşı özgürlük ve bağımsızlık tutumu içerisinde sağlanacak bir olgu olarak değerlendirmiştir. Bu bakımdan ulusal baskıya, egemenliğe, emperyalizme, sömürgeciliğe karşı olduğu kadar, bu karşıtlığın başarıya gidebilmesi için halkların gönüllü kardeşçe birlik içinde kendi kimlikleri ve örgütlülükleriyle birlikte mücadele ederek, özgür yaşama ulaşmalarını gerekli görmüştür. Emperyalizme ve ulusal baskı sistemine karşı çıkmayı ancak bu temelde başarıya ulaşacak bir çizgi olarak değerlendirmiştir. Yani Mihri Belli’nin düşüncesinde anti-emperyalist olmak ile ulusal baskıya karşı olmak içiçedir. Ortak bir Türkiye’nin bağımsızlığından yana olmak ile Kürt halkının özgürlüğünden yana olmayı ortak ve içiçe geçmiş bir tutum olarak görmüştür ve bunun karşıtı olarak emperyalizm ile ulusal baskı sistemini de bir içiçe geçmiş baskı sistemleri olarak görmüştür.

Bu noktada Kürt halkının özgürlük ve demokrasi mücadelesiyle her zaman dost olmuş ve birlikte mücadele etmeyi öngörmüştür. Bunu hem düşünce olarak geliştirmiş, bu anlamda milliyetçilik ve şovenizme karşı bir duruş ve mücadele yürütmüş, hem de fiilen 12 Eylül 1980 darbesinden sonra Kürt Özgürlük Hareti ile Faşizme Karşı Birleşik Cephe Hareketi içerisinde yer alıp, birlikte siyasi mücadele yürüterek de bu dostluğunu ve kardeşliğini göstermiştir. Türklerin ve Kürtlerin emperyalizme ve ulusal baskı sistemine karşı özgür olabilmek için ortak mücadelelerini bizzat Türk ve Kürt sosyalist ve demokratlarının ortak ittifak halindeki örgütlülükleriyle yürütülen bir mücadele temelinde gerçekleştirilmesini öngörmüştür. Kendisi de bu mücadeleden yana olmuş, katılmıştır. Böylece aslında 15 Ağustos 1984 atılımını hazırlayan sürecin içinde yer almıştır. Dolayısıyla 12 Eylül faşizmine karşı Kürdistan’da 15 Ağustos atılımı olarak gelişen ve Kürdistan’ın özgürlük direnişi olduğu kadar Türkiye’nin de faşizme karşı demokratik direnişi olan büyük direnişin gelişmesinde pay sahibidir. Çünkü hazırlık sürecinde katkı sunmuştur, direnişin gelişim süreci içerisinde de her zaman Kürt Özgürlük Hareketi ve Önder Apo ile dostluk ve dayanışma içerisinde olmuştur. Onun Kürt halkı ve Kürt Özgürlük Hareketi ile ilişkileri dostçadır, kardeşçedir ve yoldaşçadır. Ortak bir mücadelenin iki parçasını içeren ifade eden biçimdedir. Yaşamının sonuna kadar bu çizgiyi sürdürmüş, çeşitli güçler tarafından Kürtler üzerindeki soykırım derinleştirildikçe ve hele hele AKP yönetimi asimilasyonda ısrar ettikçe “Kürtçe öğreneceğim” diye asimilasyonu teşhir eden, asimilasyona karşı çıkan, Türkiye toplumunu; Kürt halkı üzerinde uygulanan kültürel soykırıma, asimilasyonu karşı çıkmaya yönelten ve teşvik eden bir tutumunda sahibi olmuştur. Bütün bunlar oldukça değerli, saygıdeğer mücadele katkı sunan tutumlardır.

BELLİ NEDEN ÖCALAN’A ‘BAŞKANIM’ DİYORDU?

*Sayın Belli, birçok kez Öcalan’a “Başkanım” diye hitap etti. Bu yaklaşım kaynağını nereden alıyordu. Belli ile Öcalan arasında kurulan bağı siz nasıl tanımlıyorsunuz?

Elbette Mihri Belli, Önder Apo’ya “Başkanım” derken, Kürt halkının tutumunu esas alıyordu. Kürt halkı Önder Apo’ya “Başkanım” diyordu. Bir halk bir kişiyi “Başkan” olarak kabul ediyorsa, halklara duyduğu saygıdan dolayı Mihri Belli de bunu kabul edip, söyleyecek bir halkçılığa sahipti. Bütün halkların önderlerine, başkanlarına dönük hitaplarını da aynı biçimde karşılamıştır. Gördü ki, Kürt halkı Önder Apo’yu başkan olarak görüyor, tanımlıyor ve sahip çıkıyor. Bir halk, Kürt halkı “Başkan” olarak görüyor ve sahipleniyorsa, o halkın tutumunu, yaklaşımını esas almak Mihri Belli düşüncesinin özünü oluşturuyor. Onu esas aldığı için Önder Apo’ya “başkanım” diyor. Kürt halkı mademki kendine “Başkan” görüyor, Mihri Belli de bu halkın varlığına ve özgürlüğüne duyduğu saygı ve onunla yoldaşlığı gereği aynı kavramı kullanmaktan çekinmiyor tabii. Elbette, büyük bir incelik var, yürütülen mücadeleye, harcanan emeğe dönük saygılı yaklaşım var, mütevazilik var. Bunu da görmemiz lazım. Yaşça kendisinden küçük olmasına rağmen Önder Apo’ya öyle demesi tabiki büyük bir mütevaziliği de ifade ediyor. Ama burada mütevazilikten çok Kürt halkının tutumunun esas alınması söz konusudur.

ÖCALAN DA BELLİ’YE “USTAM” DİYORDU

Önder Apo ile Mihri Belli arasındaki ilişkiler bunun da çok ötesinde, Önder Apo’da “Ustam” diyordu Mihri Belli’ye, çekinmiyordu bundan. Türkiye sosyalist ve demokrasi hareketinin önemli bir teorisyeni olduğunu söylemekten geri durmuyordu. Fakat aralarındaki ilişki sadece“ustam” ya da “başkanım”la izah edilecek ilişki değildir, yoldaşça ilişkilerdir. Önder Apo her zaman Türkiye sosyalist ve demokrasi hareketine katkı sunmuş kişiliklere büyük bir saygı ve sevgi ile yaklaştı. Biz bunun tanığıyız.

Sadece Türkiye sosyalist ve demokrasi hareketi değil, bütün dünyadaki sosyalist, demokratik kişiliklere, insanlığa hizmet eden kişiliklere saygı ve sevgi ile yaklaşmıştır. Onların katkılarını her zaman önemsemiş ve esas almıştır. Bir miras olarak görmüştür. Bunun için sosyalist ve demokrat olması da gerekmiyor. Farklı eğilimlerde de olabilir, İslami de olabilir, liberal de olabilir. Yeter ki, insanlığa, onun demokratik ve özgür yürüyüşüne katkı sunmuş, hizmet etmiş olsun. Öyle kişiliklere her zaman saygı ile yaklaştı. Yaratılan değerleri her zaman insanlığın ortak değerleri olarak gördü ve miras olarak ele aldı. Mihri Belli’yi de baştan itibaren hep önemli bir değer olarak gördü. Hiç bir zaman öyle basit yaklaşmadı, yersiz eleştiride bulunmadı. Her zaman anlamaya, dinlemeye çalıştı. Nitekim 12 Eylül darbesinden sonrada fırsat doğunca ortak bir çalışma içerisine girmekten geri durmadı. Faşizme Karşı Birleşik Direniş Cephesi’nin hazırlanması sürecinde sıkça görüştüler, uzun uzun tartışma fırsatı buldular. Birbirlerine düşüncelerini aktardılar, birbirlerinin düşüncelerini dinlediler. Her zaman ilişkileri saygı ve sevgiye dayalı yoldaşça ilişkiler olmuştur. İki yoldaş sözkonusudur. Birbirinin yaptıklarına büyük değer biçen yoldaşlar. Eksiği olabilir, hatası olabilir, eleştiri yapılabilir, bu ayrı bir konu. Yoldaşlar birbirini eleştirmez değil. Her zaman aynı görüşte olunacak diye birşey söz konusu olmuyor. Fakat görüş ayrılığı olursa yoldaşça eleştiri, uyarı yapmada yoldaşlığın gereğidir. Kaldı ki, öyle açıktan eleştiri yapılmamıştır iki kişilik arasında, fakat genel düşünce olarak her zaman aynı düşüncede olunmamıştır, herkes kendi düşüncelerini geliştirip ortaya koymuştur. Kendi çizgisinde yürümüş, görüşleri ortaklaştığı kadar da birlikte ortaklaşa mücadele etmişlerdir.

Mihri Belli’nin Önder Apo’ya yaklaşımı da, Önder Apo’nun gösterdiği saygı ve sevgiye denk bir yaklaşımdır. Her zaman ilişkileri yoldaşlar arasındaki sevgi, saygı ve ortak çalışma esaslarına bağlı olmuştur. Her zaman özgürlük, eşitlik ve demokrasi ortak amaçları doğrultusunda olmuştur. Onların ilişkilerini belirleyen birbirine yakın düşünceler içinde olmaları ve ortak amaçlar için mücadele etmeleridir. Bu onları gerçekten de en değerli, en saygılı, en sonuç verici ilişkiler içerisine çekmiştir. Önder Apo her zaman böyle ucuz, seviyesiz yaklaşımlara karşı çıktı. PKK hareketinde böyle bir üslubun gelişmemesine dikkat etti ve sağladı da. Herkes için olduğu kadar bu aynı durum Mihri Belli ve geliştirdiği hareket için de söz konusudur.

Mihri Belli’nin de ifade ettim, Önder Apo’ya yaklaşımı gerçektende çok farklıydı ve insan bunu görebiliyordu. Yani Önder Apo’dan söz ettiği zaman gülüyordu, heyecanlanıyordu, coşkusunu insan görebiliyordu. Deyim yerindeyse, gözlerinin içi gölüyordu. Bir defasında hatırlıyorum hala; “Apo bambaşka” diyordu. “Onu gördüm mü, Mahir ile Deniz gözümün önüne geliyor.” Önder Apo’nun temsil ettiği direnme ruhunu, mücadele ruhunu ifade ediyor. Onda 1971 Devrimci Gençlik çıkısının, büyük hamlesel ruhunu görüyordu. Mahirlerin, Denizlerin büyük devrimci atılganlığını görüyordu. Dolayısıylada Önder Apo’nun korunması, savunulması için gerçekten de kendine göre dikkat gösteriyordu. Biz ona da tanık olduk. Bir kaç kez daha dikkatli olmamız gerektiği konusunda öneride bulunan, öğüt veren tutumuna tanık olduk.

BELLİ’NİN MİRASI

*Mihri Belli’nin Kürt Özgürlük Hareketi’ne yaklaşımının yanında Türkiye solunun Kürt Özgürlük Hareketi’ne yaklaşımını yeterli buluyor musunuz? Türkiye devrimci ve demokratik hareketleri Mihri Belli’nin mirasına nasıl sahip çıkmalıdır?

Türkiye sosyalist ve demokratik hareketinin Kürt sorununa yaklaşımı, Türkiye’deki demokrasi ve sosyalizm sorununa yaklaşımı değişik süreçler ve farklı aşamalardan geçti. Benzer eğilimler gösterdiği kadar, hareket içerisinden çok farklı görüşler ve eğilimler de ortaya çıktı. İnsan şunu söyleyebilir; ideolojik ve politik olarak etkili olduğu dönemlerde Kürt sorununa doğru, çözümleyici bir yaklaşım göstermişlerdir. Mesela 1. Dünya Savaşı’nın ardından sosyalist hareketin yeni geliştiği, Rusya’da Ekim Devrimi’nin olduğu, Sovyetler Birliği’nin kurulduğu süreçte “Ulusların Kendi Kaderini Tayin Hakkı” ilkesi çerçevesinde bütün halkların kendi özgür ve demokratik yaşamlarını esas alan ve öngören bir tutumun sahibidirler. TKP’nin kuruluşunda bu vardır. TKP, Doğu Halkları Kurultayı içerisinde kurulmuş bir parti ve harekettir. Dolayısıyla temel ilkelerinden birisi ‘Ulusların kendi kaderini tayin hakkı’ ilkesidir. Diğer yandan örneğin 1970’lerin başındaki o büyük devrimci yükseliş ve devrimci gençlik direnişinin geliştiği dönemde de, gerçekten tutarlı olan hareketler Kürt sorunu ve bu sorunun çözümünün üzerinde ciddi durulması gerektiğini vurgulamışlardır. Örneğin Önder Apo her zaman söylüyor, Mahir Çayan’ın sorunun ciddiyeti ve çözülmesi gerektiği üzerindeki sözlerini dinlediğini belirtiyor. Deniz Gezmiş’in idam sehpasındaki son sözü o oldu. Ben şunu da hatırlıyorum; Türkiye İşçi Partisi davasında 12 Mart 1971 darbe mahkemeleri TİP’in son genel başkanı olan Behice Boran’a TİP Programı’nda Kürt sorunu kavramı ve Kürt kelimesinin olmasından dolayı ceza verdi. Bu o zaman da vardı ve belgelere bu düzeyde geçmişti. Fakat tabi bunu politikaya dönüştürme ve pratikleştirmede zayıflıklar yaşandı, sancılar oldu. Pratik karşısındaki oportünist tutumlar, Kürt sorununa yaklaşımda da sosyal şoven tutum olarak ortaya çıktı.

Aslında Kürt sorunu ve Kürtlere yaklaşım Türkiye sosyalist ve demokratik hareketi için bir yerde ne kadar militan ve pratikçi olup olmadığının, oportünist olup olmadığının da kanıtı oldu. Turnusol kağıdı gibi rol oynadı. Ne kadar sözünün pratikçisi olup olmadığını da gösterdi. Bu noktada özellikle 1970’li yıllarda çok derin bir tartışma yaşandı. 12 Mart darbesinin kırdığı, tasfiye ettiği, gözünü korkuttuğu birçok eğilim pratikten kaçmak, pratiğe oportünist yaklaşımın bir gereği olarak Kürt sorununu görmezden gelmeye çalıştı, sosyal-şoven bir tutumun sahibi oldu. Bu süreçte özellikle PKK hareketinin doğup gelişmesi ve Kürt sorununu Türkiye sosyalist ve demokratikleşme hareketinin temel bir maddesi olarak gündemleştirmesinin karşısında, sosyal-şoven tutum ve saldırılar aşırılığa kadar da götürüldü. Fakat bu bazı hareketler açısından böyledir. Belirttiğim gibi aslında pratiğe bir oportünistçe yaklaşım içinde olan, pratikten çekilen hareketler böyle yaklaştılar; ama eylemci olan, söylediğini pratikte yapmaya çalışan siyaset içerisine giren hareketler zaten içinde oldukları mücadelenin bir gereği olarak da, Kürt sorununu hep anlamaya, mümkünse çözüm üretmeye çalıştılar. Çözüm yolu bulamayanlarda saygı ile yaklaştılar. Fakat bu giderek aşıldı.

Özellikle 12 Eylül darbesinin ardından Türkiye’de rejim, ordu ve devlet gerçeğinin ortaya çıkmasıyla, devletin faşist ve askeri temellerde yeniden inşa edilmesini öngören bir darbenin olması bu eski düşünceleri tuz ve buz etti. Yeni bir süreçti ve bu sürecin yeniden değerlendirilmesi gerekti. Böyle bir dönemde 12 Eylül faşist darbesine karşı en önde direnen hareket PKK oldu. 12 Eylül darbesine karşı direnişi Kürtler omuzladılar. Diyarbakır Zindanı’nda 1982’de bu direnişi geliştirdiler. Büyük Zindan Direnişi olarak yürüttüler. 15 Ağustos 1984’te gerilla atılımı olarak 12 Eylül faşizmine karşı direnişi dağa taşıdılar. Bütün zorluklarına ve yalnız kalmalarına rağmen her türlü bedeli ödeyerek, kahramanca bu direnişi sürdürdüler. Bu direniş sürecinde de bazı akımlar PKK’ye ve direnişe karşı çıktılar. Aslında onların sosyal şoven gerçeklikleri ile oportünist gerçekliklerinin nasıl bir bütünü ifade ettiğini o süreçte biz de daha net gördük. 15 Ağustos direnişi kendi kaçkın yüzlerini ortaya çıkartınca bunu maskelemek için her türlü karşıt tutum ve saldırganlık içerisinde olmayı yeğlediler. 15 Ağustos atılımına karşı çıktılar. Bu bir kesimdi tabi. Fakat önemli bir kesim darbenin ardından PKK ile birlikte faşizme karşı ortak mücadele içerisinde olmayı arayanlar -Mihri Belli örneğinde olduğu gibi- PKK’nin geliştirdiği silahlı direnişin başarıyla ilerlemesi için büyük bir duyarlılık, kardeşçe, dostça bir ilişki ve dayanışma içerisinde olmayı bildiler.

15 Ağustos’un yenilmediği, direnişin süreceği kesinleştikçe bu sosyal-şoven eğilimler, oportünist tutumlar da önemli ölçüde kırıldı ve aşıldı. Gittikçe herkes Kürt sorununu kabul eder hale geldi. Deyim yerindeyse Kürtler kahramanca yürüttükleri mücadele ile varlıklarını da, sorunlarının çözüm yolunu da, devlete olduğu gibi sosyal şoven tutum içerisinde olan sol çevrelere kabul ettirdiler. O süreçler aşıldı.

Mihri Belli çizgisi bu konuda tutarlı bir hat izledi. Belki yeterli olmadı, militanca olmadı hep, öncülük edemedi. Ama hep saygılı olmayı, ciddi yaklaşmayı, kardeşçe tutum göstermeyi bildi. Türkiye sosyalist ve demokrasi hareketi içerisinde, çeşitli grup ve örgütlerin benzer tutum içerisinde olduklarını söyleyebiliriz. 15 Ağustos atılımı kendisini kabul ettirdikten sonra, içeride dışarıda dünyaya kabul ettirdikten sonra artık kabul etmeyen çizgi kırıldı ve aşıldı. Kürt ve Kürdistan gerçeğine farklı yaklaşım gelişti. En azından kaba inkar ortadan kalktı. Tam benimseme, doğru bir gerçekliğe gelme gerçekleşmese de içten içe bir sosyal-sovenizm hala birçok hareket şahsında yaşıyor olsa da o geçmişin kaba inkar ve reddi kırıldı ve aşıldı. Bu anlamda yetersizlikler vardır. Mihri Belli’nin tutumunu tam yansıtmıyor günümüzün sol, sosyalist ve demokratik güçlerinin tutumu. Öyle olsa Mihri Belli’nin gösterdiği kardeşlik ve birlik tutumu içerisinde olurlar. Mihri Belli gibi herkes der ki; “Asimilasyona karşı ben de Kürtçe öğreneceğim. Kürtlerle kardeş olacağım. Kürt özgürlük mücadelesiyle birlik ve dayanışma içerisinde olacağım.”

Bu yönlü bir eğilimi son 12 Haziran seçimlerinde gördük. Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku adı altında bir grup örgütlendi, birçok hareket katıldı buna, ama hala katılmayanlar var. Dikkat edilirse seçimden sonra bu Blok, kendi özüne uygun bir biçimde ilerletilmedi, devam ettirilmedi. Seçimde elde edilen sonucu, kazanılmış olan milletvekillerini ortak bir gruba dönüştürecek, Meclis’e taşıyacak bir örgütlenmeye ve partileşmeye gidemedi. Hala çeşitli zayıflıklar, çekişmeler, birlik olamama tutumları var. Seçim sürecinde Demokrasi Bloku’nda birleşmiş olanların içinde bile bunu devam ettirebilecek demokratik bir birlik tutumunu yetkince gösterememe yaşanıyor.

Bir de Blok’a katılamayanlar var. Bütün bunlar Mihri Belli’nin tutumu ve zihniyeti ile uyuşmuyor. Öyle olsa tam bir birlik ve kardeşlik içinde olunur. Çünkü Mihri Belli 1982’de Faşizme Karşı Birleşik Direniş Cephesi’nde yer aldığından bu yana PKK ve Kürt Hareketi ile dosttur. Birlik içindedir. Belki Cephe işlememiştir, dağılmıştır, örgütler kendi mücadelelerini sürdürmüştür ama Mihri Belli ile Önder Apo arasındaki ilişkiler, Mihri Belli’nin yürüttüğü hareket ile PKK arasındaki ilişkiler dostluk ve dayanışma içerisinde olmuştur her zaman. Gücü oranında bu kardeşleşme ve dayanışmayı yaşatmıştır. Son 10-15 yıl içerisinde de ortak demokratik bir hareket içinde ve birlik halinde geçmiştir. Ortak örgütlenmeler içerisinde birleşilmiş ve çalışılmıştır. Bu konuda her hangi bir parçalılık, ayrılık, bölünme söz konusu değildir. Fakat dikkat edilirse, genel sol ve demokratik güçler aynı birlik içinde değiller. Birlik içinde olmayanlar Mihri Belli tutumu içerisinde değillerdir. Onunla zihniyet ve tutum tersliği içerisindeler. Net olarak onu söyleyebilirim.

Mihri Belli’nin özellikle 12 Eylül darbesinden sonra özel olarak da 1990’ların ortalarından sonraki tutumu Kürt halkıyla, Kürt Özgürlük Hareketiyle, PKK ile birlik ve dayanışma içerisinde olmaktır. İttifak halinde ortak bir Demokratik Türkiye kurmak ve Kürt sorununu çözmek için birlikte mücadele etme tutumudur. Bu anlamda Mihri Belli Türk ve Kürt halklarının demokratik, birlik ve kardeşlik tutumunun temsilcisidir. Bunu böyle tanımlamamız gerekiyor. Mihri Belli gerçeğini temsil etmek demek, onun anısına sahip çıkmak demek; bu demokratik birlik ve kardeşlik tutumunu göstermek demektir. Bunu sadece sözde değil, “Kürtler ve Türkler kardeştir, mücadeleleri ortaktır” diyerek değil, bizzat ortak örgütlenerek, ittifak yaparak, demokrasi hareketini birlikte örüp geliştirerek, Türkiye toplumunu Kürdüyle, Türküyle, Çerkeziyle, Lazıyla ve bütün kesimleriyle demokrasi hareketi içerisinde birlikte örgütleyerek ve demokrasi hareketini Türkiye’nin birinci hareketi haline getirerek göstermek ile olur. Diğer türlü olmaz. Mihri Belli gerçeği bunu ifade ediyor. Bu yönlü eksiklikler var. Bunu insan net ifade edebilir. Dil ucuyla ve sözde birlikten yana olanlar, hiç birliğe yaklaşmayanlar var. Birliği didiştirerek, çekiştirerek zorlayanlar ve zayıflatanlar var. Birlik tutumunu pratik ve etkili bir biçiminde geliştirmiyorlar. Bir de gerçekten demokratik birlikten yana olan, bunu sözüyle, özüyle, ruhuyla kabul eden, benimseyen ve bunun pratiği için ne gerekiyorsa onu yapanlar var. İşte Mihri Belli bu sonuncuları temsil ediyor. Mihri Belli’nin anısına sahip çıkmak kesinlikle böyle olmayı gerektiriyor.

95 YILLIK ÖMRÜNÜ MÜCADELEYE VERDİ

95 yıllık ömrünü, Amerika’dan Yunanistan’a kadar birçok farklı ülkede sosyalizm ve demokrasi mücadelesini vermiş bir büyük kişiliğin sahibi olan bu hareket aslında gerçekten de bu anıya sahip çıkmalı. Bunun günümüzdeki ifadesi de Demokratik Ulus Bloku’nda yer almaktır. Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku olarak 12 Haziran seçimlerinde ortaya çıkan Blok’u, bir Demokrasi Bloku haline dönüştürmek, Demokratik Blok Partisi haline getirmek, bunun için asgari ilkeler belirlemek, ortak demokrasi ilkeleri belirleyip, bir program yapmak ve bununla yetinmeyip örgütte birleştirmek. Çünkü ortak örgütlenme olmadan ne kadar doğru söz söylenirse söylensin, ne kadar büyük çaba harcanırsa harcansın, emek verilirse verilsin sonuçlar heba oluyor. Çarçur oluyor, parçalanıp eriyip gidiyor. Emeklerin birleşip, güç haline gelmesi ve yeni kanallarda akabilmesi için bunu sağlayacak ortak birliğe ve örgütlenmeye ihtiyaç var. Bu örgütlenmenin yolu; Önder Apo, “Çatı Partisi” dedi, Demokratik Blok Partisi diyelim, yani kısaca Demokrasi Bloku ya da Demokratik Ulus Bloku’nu ifade edecek bir ortak örgütlenmedir. Herkesin yürüteceği mücadelenin sonuçlarını bir siyasi kanala akıtacak bir ittifak ve örgütsel birlik kesinlikle gerekiyor. Adına ne denirse densin ama herkesin böyle bir demokratik birlik ve ittifak içinde olması lazım. Bunu kesinlikle örgüte dönüştürmek gerekli. Fakat bu konuda eksiklikler var. Ben mevcut olanı yeterli görmüyorum. Onu net söyleyebilirim.

Aslında bence bu Emek, Demokrasi ve Özgürlük Blok’u, neydi ne değildi nasıl kuruldu, seçimde ne sonuç aldı, seçimden sonra nasıl yürüyor bir irdelemek ve tahlil etmek gerekli. Bunun içinde yer alanlar dürüstçe halkın önüne çıkıp, bence bunu yapabilmeliler. Ne yapıyorlar ne yapmıyorlar ortaya koyabilmelidirler. Çünkü halka umut verdiler. “Birlikteyiz, blok olduk ve ortak mücadele yürüteceğiz” dediler ve insanlar bu söze oy verdi. Bu kadar oy aldılar. Özellikle kendilerini milletvekili haline getirmiş olanların bu sorumluluğu kesinlikle vardır. Bundan kaçamazlar. Buradan baktığımızda zayıflık var. Öyle anlaşılıyor ki zayıf yaklaşım olmuş. Katılanlar bile buradan bir gücün ortaya çıkacağına çok inanmıyorlardı. İnanmadığı için birçok çevre uzak kalmayı ve bekleyip görmeyi yeğledi ve başta içinde yer de almadı. Ancak Yüksek Seçim Kurumu’nun vetoları halkın direnişiyle kırılınca o zaman gördüler ki bu Demokrasi Blok’u bir güce sahip, kitle tabanına sahip ve halkın eylemi iş yapıyor. Ondan sonra biraz inandılar ve güvendiler bloğun iş yapabileceğine, demokratik birliğin olacağına. Seçim çalışmalarına yoğun bir şekilde katıldılar, emek harcadılar. Gerçekten de iyi çalıştılar, taktir etmek lazım. Haklarını yememek gerekli fakat seçim bittikten sonra adeta kendileri de bittiler. Sanki seçim sonunda milletvekili olana kadarmış gibi bir tutum içinde oldular. Bu yanlıştır ve yetersizdir. Ne kadar öngörüsüz, uzun soluksuz oldukları ortaya çıkıyor. Böyle olması doğru değildi.

Halbuki gerçekçi bir değerlendirme yapabilir, ortaya çıkan sonucu doğru değerlendirerek ilk elden bunu bir ortak örgüte kavuşturmak gerektiğini görebilirlerdi. Bence doğru tutum bu olmalıydı. Yapılması gereken ilk iş seçim ardından hemen oturup bu Blok’un temel ilkelerini netleştirip, onu programa dönüştürmek ve o program üzerinde hemen bir ortak Türkiye siyasi içerisinde kendini temsil edecek bir parti kurmaktı. Önder Apo buna Demokratik Ulus Kongresi Partisi dedi. Demokratik Blok Partisi denebilirdi. İsim önemli değil. Sadece milletvekili seçilenlerin değil, kendisine sol, sosyalist ve demokrat diyen ve solcu olur, İslami olur, liberal olur hangi eğilimden olursa olsun herkesin içerisinde yer alacağı ortak bir siyasi çatı partisi kurmak, seçilmiş milletvekillerini bu partinin grubu yaparak Meclis’e koymak olmalıydı yapılması gereken. Böyle olsaydı, siyasi etkinliklerini daha iyi yürütürlerdi. AKP’nin oyunlarını daha iyi bozarlardı. Halkın direnişine daha güçlü öncülük ederlerdi. Öyle olmayınca yalpalamalar oldu, dikkat edilirse etkinlikleri azaldı. Hatta “bizi bölüp, parçalamak istiyorlar” diyor, bazıları çıkıp halkın önüne. AKP oyunlarını görmek, teşhir etmek ve o oyunlara karşı durmak gerekli ama eğer AKP, Demokratik Blok’u bölüp parçalamaya çalışıyorsa bu burada AKP’nin komplocu, provokatif, bölücü siyaseti kadar Demokratik Blok’un zayıf temelsiz tutumunu da görmek lazım. Sen zayıfsın ki seni bölmeye çalışıyorlar. Demek ki tam birleşememişsin ki, senin bölüneceğinden umut bekliyorlar. Bunu söylemek bile aslında yakışmıyor, ayıptır yani. Çıkıp da toplumun önüne öyle dememeliler. Bir özeleştiri konusudur bu. Niye bu kadar zayıfsın, niye bu kadar birliğe zayıf yaklaşıyorsun, niye asgari demokratik ilkelerde birleşemiyorsun, demokratik siyaseti nasıl program haline getirip, örgüt haline kavuşturamıyorsun ki, AKP gibi faşizmi, Türk İslam sentezci bir güç çeşitli ayak oyunlarıyla seni bölme hesabı yapıyor ve öyle bir umut içine giriyor. O zaman sen zayıflığını gör ve aş bu zayıflığı. Bence bu gerçeği görmek lazım.

MİHRİ BELLİ DEMOKRATİK BİRLİK DEMEKTİR

Bu noktada sonuç olarak şunu söyleyebilirim; Türkiye sosyalist ve demokrasi hareketi Mihri Belli’nin anısına sahip çıkacaksa, Mihri Belli’yi büyük bir değer ve önder olarak görecekse ve onu günümüzde hayata geçirmek isteyecekse yapabileceği ilk iş; bütün sol, sosyalist ve demokratik hareketleri içinde birleştirebilecek bir Demokratik Blok Partisi kurmak, bütün örgütleri bunun içinde birleştirmek -tabi herkesin örgütsel hüviyeti, ideolojik çizgisi korunmak kaydıyla- siyasi çalışmaları bir çatıda birleştirerek demokratik birliği sağlamaktır. Mihri Belli, demokratik birlik demektir. Özellikle de Kürt Özgürlük Hareketiyle birlik ve kardeşlik demektir. Bunu Kürt Özgürlük Hareketi ile yaptığı ölçüde Türkiye sosyalist ve demokrasi güçleri de Mihri Belli’nin çizgisini izleyebilir. Dolayısıyla Mihri Belli güncelleştirilebilir. Günümüzde de anısına doğru sahip çıkılabilir. Mihri Belli’nin anısı Türk sol, sosyalist, demokrasi güçlerini bir örgütte birleştirebileceği gibi bu Demokratik Blok’u, özellikle Kürt halkıyla, Kürt Özgürlük Hareketi ile birlikte yapmayı bilmektir. Bu gerçekleşirse Mihri Belli sahiplenilebilir. Mihri Belli çizgisine yaklaşılmış olur. Mihri Belli’nin anısına doğru sahip çıkılmış olur. Böyle yapılırsa da hem Mihri Belli özgürlük ve demokrasi mücadelemizde yaşar hem de Türkiye demokrasi hareketi bu AKP’nin komplo ve provokasyonlarına karşı etkili siyasi karşı çıkış yapan güçlü bir akım haline gelir. Giderek iktidar alternatifi olabilecek bir siyasi akım durumuna yükselir. Bunun önü açıktır. Mevcut koşullar buna uygun. Bunun fırsat ve imkanları var. Fakat bunun için herkesin biraz özeleştirel yaklaşması, gerçekten de demokratik birlik tutumu içinde olması, özveri göstermesi gerekiyor. Cesaret ve fedakarlık yapması gerekiyor.

Özellikle seçilmiş milletvekillerinin buna öncülük etme görevleri var. Bunun içinde bazı kişilerin çok daha büyük sorumlulukları var. Misyonları var. Misyonlarının gereğini yerine getirmek ve rollerini oynamak durumundalar. Ben şu kişi bunu yapsın bu kişi onu yapsın demiyorum. Ama genelde kimler oldukları biliniyor. Herkes kendi durumunu değerlendirecek durumda. Ama kesinlikle herkes böyle tarihi bir süreçte Mihri Belli gibi büyük bir sosyalistin, demokratın anısına bağlılığın bir gereği olarak da içinde bulunduğumuz koşullarda demokratik birlik eğilimini güçlendirerek bu sürece katkı yapmalı ve aktif katılmalı diyoruz. Doğru tutum bu. Biz herkesi de böyle bir tutum içinde olmaya çağırıyoruz.

BELLİ’Yİ ANLAMALI VE İZİNDEN YÜRÜNMELİ

*Türkiye ve Kürdistan halkları bu büyük devrimcinin anısına Demokratik Ulus Bloğu çerçevesinde çatı partisi çalışmalarına nasıl yaklaşmalı ve bahsettiğiniz ‘Demokratik Ulus’ çözümü nasıl hayata geçirilebilir?

Türkiye halkı ve toplumu gerçektende Mihri Belli şahsında büyük ve tarihi bir kişilik ortaya çıkarmıştır. Bununla kıvanç duyabilir, heyecan duyabilir. Kendine güveni, özgür geleceğine dair umudu artabilir. Demek ki, büyük kişilikler yaratma gücüne, enerjisine, bilincine, kültürüne sahip bulunuyor. Mihri Belli gerçeği Türkiye halkının ve toplumunun böyle bir öze ve tarihsel birikime, kültürel düzeye sahip olduğunu gösteriyor ve zayıf bir konumda olmadığını ortaya çıkarıyor. Mihri Belli gerçeği bunu kanıtlıyor. O halde mademki, böyle evlatlar çıkarabiliyor. Böyle oğulları ve kızları var, o halde bunların izinde yürümeyi de bilmeli. Mihri Belli’nin 95 yıllık ömrünün 75 yılında özgürlük için, eşitlik için, demokrasi için büyük bir cesaret ve fedakarlıkla yaptığı çağrılara cevap vermeli, onları duymalı ve dinlemeli. Yürüttüğü çalışmalara değer biçmeli, harcayacağı emeğin değerini görmeli ve bu emek ve değerlere sahip çıkabilmeli. Mihri Bellileri anlayabilmeli ve onların izinden yürüyebilmeli. Günümüzde de demokrasi hareketinde birleşerek, Demokratik Ulus Bloku Hareketi içinde yer alarak, Türkiye’nin gerçekten demokratikleşmesi ve Kürt sorununun demokratik siyasi çözümünün gerçekleşmesi için tüm gücüyle, cesaret ve fedakarlık ile çalışarak bu kendi içinden yetiştirdiği tarihi kişiliğe, önderine, evladına sahip çıkmayı ve onun izinden yürümeyi bilmelidir.

Mihri Belli’nin anısına Türkiye demokrasi hareketini Türkiye’nin birinci ideolojik ve siyasi hareketi haline getirerek sahip çıkmalı ve cevap vermelidir. Onu, yaşatmalı ve özlemlerini, amaçlarını yaşanılır kılmalıdır. Özellikle Türkiye işçileri, memurları ve emekçileri için bunu ifade ediyorum. Çünkü 75 yıl boyunca hep Mihri Belli, işçi dedi, emekçi dedi, işçi sınıfı en çok kullandığı kavram oldu, emekçiler en çok kullandığı kavram oldu. Onların adına duydu, yedi, yaşadı, çalıştı. Onların adına düşünce üretti, onların adına örgüt kurdu. Türkiye Emekçi Partisi’ni kurup, yöneten kişi oldu. Dolayısıyla başta işçiler ve emekçiler olmak üzere, tabi onların önemli bir parçası olmak üzere tüm gençlik, tüm kadınlar, tüm ezilen azınlık kesimler Türkiye’nin emekçileri olarak bu büyük emekçi önderinin anısına sahip çıkmak üzere, Demokratik Ulus Bloku’nu örgütlenmeye yönelmeli. Demokratik Ulus Bloku çizgisinde bilinçlenmeli, Kürtlerle kardeşleşerek AKP’ye karşı geniş bir Demokratik Ulus Bloku Hareketi’ni yaratmayı bilmelidir. Türkiye’nin gençlerine, kadınlarına ve tüm emekçilerine düşen görev bu oluyor. Mihri Belli anısına doğru sahip çıkmanın gereği olarak bunu ifade edebilirim.

Kürtlere gelince, Kürt halkı, gençleri ve kadınları şunu bilmeli ki, Mihri Belli gerçektende ciddi bir dostlarıydı, yoldaşlarıydı, kardeşleriydi. Kürt kardeşliğini içinde derinden hissederek yaşayan bir kişilikti. Önder Apo ile ilişkileri de bu temelde oldu hep. Öyle ucuzdan kardeşlik sözü etmedi, dostluk sözü etmedi. Çeşitli zamanlarda dost görünüp, ondan sonra ortam biraz farklılaşınca yan çizen, uzaklaşan bir tutuma hiç bir zaman girmedi. O, gerçek bir dosttu, gerçek bir kardeşti, gerçek bir yoldaştı. Önder Apo’ya böyle bir yoldaş olmayı kesinlikle bildi. Bu bakımdan Kürt halkı, gençleri ve kadınları bilsinler ki, Mihri Belli şahsında büyük bir kardeşe, yoldaşa, dosta sahipler. Türkiye toplumu, halkı böyle büyük değerler ortaya çıkarabiliyor. Kendi mücadelesiyle birleşebilecek, kendine ortak kardeş olabilecek düşünce ve eylem yaratabiliyor. Bunu temsil eden kişilikler yaratabiliyor. Bu bakımdan da, bundan Kürt halkı da Mihri Belli kişiliğine büyük bir dost, yoldaş ve kardeş olarak sahip çıkmalı.

DEMOKRATİK ULUS BLOKU

Türkiye toplumuyla, Türkiye’nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununun demokratik çözümü temelinde birlik ve kardeşlik içerisinde bir Demokrasi Hareketi’ni örgütlemeyi, Demokratik Özerkliği böyle bir genel hareket halinde hayata geçirmeyi öngörmeli. Günümüzde Demokratik Ulus Bloku Hareketi’ne 7’den 70’e tüm fertleriyle, daha büyük bir cesaret ve fedekarlık gösterme temelinde katılarak bu Blok Hareketi’ni geliştirmeyi bilmeli. Çünkü, bilmeli ki, kendisi böyle mücadele ettikçe Türkiye’deki demokratik bilinç ve kardeşlik gelişiyor. Mihri Belliler ortaya çıkıyor. Birlikte Demokratik Özerklik temelinde özgür ve kardeşçe yaşayabileceği bir toplum oluşuyor. Onun içinde Türkiye toplumu gibi Mihri Belli gibi bir kardeşe, yoldaşa ve dosta sahip olduğu için gurur duymalı, onunla onur duymalı hem de bunun bir gereği olarak tabi Demokratik Ulus Bloku’nu Türkiye genelinde geliştirebilmek için tüm gücüyle çalışmalı ve katılım gösterebilmeli. Mihri Belli’nin anısını Demokratik Ulus Bloku Hareketi’nde yaşatmayı öngörmeli. Mihri Belli’nin anısına en kısa zamanda Demokratik Blok Hareketi’ni Türkiye’nin en güçlü siyasi akımı haline getirerek cevap vermeyi hedeflemeli. Türk ve Kürt halklarının Mihri Belli’nin anısına yanıt olmasının asgari hedefleri bu olmalı. Bunun için gerekirse zaman bile konulabilir, ama mutlaka en kısa zamanda böyle büyük bir kişiliğin anısına sahip çıkmanın gereği olarak da, içinde bulunduğumuz sürecin bizden isteklerini karşılamak için Demokratik Ulus Bloku Hareketi’ni güçlü bir biçimde geliştirmeliyiz.

Bu temelde Kürt halkını, gençlerini ve kadınlarını da yeni Mihri Bellilerin ortaya çıkması için çalışmak, Türkiye toplumu ile demokratik birlik ve kardeşliği yaratacak Demokratik Ulus Bloku Hareketi’ni güçlü bir biçimde geliştirmek için canla, başla çalışmaya çağırıyorum.

ANF


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 6)
  |   Okuma: 2967   |   Yorum: (29)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 6 Şubat 2015 08:30 | Alıntı     

miniu

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Even added difficult to rolex replica ascertain are what is frequently referred to as "frankenwatches." These timepieces,which cover Citizens,are accumulated from apparatus of different watch brands.The Rolex Oyster Perpetual is a archetypal watch that never goes out of style.This is a time section that has been to the acme of Mount Everest,sunk into breitling replica the Pacific Ocean and broiled to 500 degrees F,and it still looked and performed great.Retail amount for a Rolex is $5,000 to $10,000,so bethink the adage,"You get what you pay for" if your acquaintance tells you he can get you one for just $1,000.One of the a lot of affecting realities about online replica handbags is louis vuitton replica that they are alleged as the affluence artist replica handbags.Replica handbags or actor handbags appeal is ascent these canicule maybe because the abridgement is still down or there are abounding barter that do not wish to absorb their money on cher affluence artist brands.Today,these kinds of handbags can be begin just gucci replica about anywhere there are even accessible in beating off food and arrangement stores.Surely,replica handbags attending like the 18-carat designs of affluence accoutrements that they wish to archetype or imitate.The decidedly cheaper amount of actor accoutrements is usually one of the affidavit why there are abounding humans abnormally chanel replica the women buy them.Anyway,some replica handbags are superior backpack and a lot of of them are able-bodied fabricated and actor the attending of the branded ones.
 Yorum #2  | 7 Nisan 2015 03:24 | Alıntı     

Lestdale

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
propecia on-line boutique de propecia propecia finasteride mgviagra vs cialis reviews pharmacie cialis tadalafil cialis purposeclomid and ovulation Clomid clomid and timinggeneric cialis 10mg online Tadalafil cialis alternativesviagra in uk lowest price viagra 100mg best prices viagra
 Yorum #3  | 14 Nisan 2015 19:05 | Alıntı     

Wilioi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Acting naturally as either antagonists or agonists of those enzymatic activities functional molecules can control the physiological dynamics in vivo . buy alli weight loss pills online You are also more likely to develop a serious infection if you have a weakened immune system due to Antitumor necrosis factor TNF therapy Cancer Chemotherapy Glucocorticoid medications prednisone Heartlung conditions HIV Organ transplant Pregnancy especially the first trimester People of Native American African or Philippine descent may also get more severe cases.Limitsetting means having preset rules and regulations about their behavior. canada rx customer support A.Some complications due to irradiation of normal tissue surrounding the tumor and in the path of the beam of photons may be reversible with time and recovery takes place soon after radiotherapy is completed. onlinepharmacy .Generalized seizurecharacterized by loss of consciousness. misoprostol Dependent edema .. novolog ltd paired saclike exocrine glands that secrete uid into the vas deferens .Headache visual disturbances and other neurologic findings point to increased intracranial or intraocular pressure IOP. sandalis viagra Developing HSCT involved overcoming many obstacles including rejection which was countered by a process called immuno suppression.The recently invented movabletype printing press and the tendency of eminent medical men like Pare to write in the language of the day rather than in scholarly Latin opened the study of medicine and health care to the public giving budding male physicians opportunities in pregnancy and childbirth. viagra generic vs brand Philadelphia Pa Lippincott Williams Wilkins Figure .The triangles AnB and anb are similar therefore the relation of object to image size is given by Object size Image size Distance of object from nodal point Distance of image from nodal point . sleeping medicine 20mg buy case E.B. brand pfizer viagra online Common in elderly people diabetics autonomic neuropathy patients taking ganglionic blocking agents vasodilators diuretics Quick HiT Prognosis of syncope is gen erally good unless cardiac disease is the underlying cause.Bone inflammation ensued and he was incapacitated for weeks. cheap cialis STEM CELL A generalized cell that has the potential to specialize or differentiate into a particular kinds of cells such as nerve cells muscle cells or skin cells.If your pain is particularly severe you may be prescribed a stronger painkiller such as codeine. healthy man As in the real heart valves controlled the blood flow.All of the muscles may be affected. buy viagra cialis online canada Its properties make it the most frequently used radionuclide in diagnostic imaging.
 Yorum #4  | 28 Nisan 2015 00:04 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
clomid and egg release Clomid peripheral clomidcialis typical dosage cialis effets secondaires cialis drug interactionscialis online in the usa Buy Cialis cialis 5mg daily costviagra like products viagra prix suisse en bourges viagra generic from uklevitra 10 mg 8 stA?ck Levitra best price levitra generic
 Yorum #5  | 10 Haziran 2015 19:54 | Alıntı     

Jeryfatoemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
andro MALE REPRODUCTIVE SYSTEM K Match the following surgical procedures with the reasons they would be performed.In addition it was recently dem onstrated that mutant IDH produces an oncometabolite which deregulates DNA methylation and generates the G CIMP uncovering a causal link between genetic and epi genetic abnormalities in GBM buy doxycycline acne Diagnosis and Treatment of Erectile Dysfunction.
 Yorum #6  | 18 Haziran 2015 02:25 | Alıntı     

Geogaddelp

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Without going into detailed calculations the first law allows us to draw some conclusions about the ener getics of the animal. cialis kaufen billig Quick Hit Thyroid cells are the only cells in the body that absorb iodine.
 Yorum #7  | 15 Ocak 2016 18:24 | Alıntı     

MelvMeeva

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15622, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 162323465,
Then match each abbreviation with its correct meaning from Column II. zithromax online uk The sella turcica is normal.Genet.hepatic retroperitoneal UTIcomplicated UTI Endocarditis Sinusitis HIV Infectious mononucleosis and other viruses Malaria and other parasitic infections b.People over age who have smoked at any time in their life should have a screening ultrasound performed once.These official statistics are unlikely to reflect reality accurately and some indirect expert estimates based on cases of alcoholic psychosis indicate that the average alcohol consumption per person can reach litres although these data are not confirmed by household expenditure statistics. buy propecia in netherlands Hypercarbic ventilatory respiratory failurea failure of alveolar ventilation Either a decrease in minute ventilation or an increase in physiologic dead space leads to CO retention and eventually results in hypoxemia.A dermatologist performs this treatment.Br.NANCmediated relaxation was enhanced in CC strips from cirrhotic animals.The three Indian doshas are vata wind pitta bile and kapha phlegm.These included Doctor John Fewster and Doctor Rolph both from Gloucestershire. comprar viagras sin receta Patients with significant medical comorbidities especially cardiac may be unable to compensate physiologically in the early stages of hypovolemic shock.These included Doctor John Fewster and Doctor Rolph both from Gloucestershire.How the Test Will Feel When the needle is inserted to draw blood some people feel moderate pain while others feel only a prick or stinging sensation.LYMPHATIC AND IMMUNE SYSTEMS FIGURE A Kaposi sarcoma.Grainger Allisons Diagnostic Radiology A Textbook of Medical Imaging.It can be shown that in a given structure standing waves can exist only at specific frequencies which are called resonant frequencies para que sirve la pastilla cialis As dusk falls a band of stocky thickset humans draped in rough furry cloaks gathers around a bed of ferns heathers and moss.cecumLeaky glomeruli can produce accumulation of protein in the urine URINARY SYSTEM I Describe the following abnormal conditions that affect the kidney.The uterus returns to its normal nonpregnant size.But medicine is never as clearcut. how long before cialis starts to work f..


--------------------
a..Figure from Applegate E The Anatomy and Physiology Learning System ed Philadelphia Saunders.Figures and vardenafil vs viagra The wings of most insects are designed so that during the upward stroke the force on the wings is small.
 Yorum #8  | 16 Ocak 2016 15:07 | Alıntı     

Rafaicefly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16219, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 155486281,
.PubMed Kupelian V Shabsigh R Travison TG Page ST Araujo AB McKinlay JB. priligy generico en espana B Electron micrograph showing erythrocytes within a capillary.B Systemic lupus erythematosus.Neurocutaneous SyndromesAssume that the AFM Chapter Nuclear PhysicsOnset is usually in early childhood but can occur in adulthood and the etiology involves destruction of the beta islet cells producing complete deciency of insulin in the body.Andersson Hatzimouratidis and Hatzichristou Eardley et al. levitra plus How is prostatitis diagnosed Diagnosing prostatitis is based on ruling out any other medical conditions that may be causing the symptoms and then determining what kind of prostatitis you have.Try not to get soap and water in your eye when you are bathing or showering for the first few days. necesito comprar viagra Intubation may be indicated.Morgan developed this inhaler.Arranged like a sequence of recipes in code it directs the activities of the cell. kamagra 100 Your fear or nervousness about being touched palpated may cause this symptom but there should be no pain.How psychiatrists can build new therapies for impotence. diferencia entre viagra y cialis During the course of this he discovered patterns of stress and tension in his face neck back and elsewhere that affected his ability to move freely and speak well.CO generated via heme oxygenasemediated degradation of cellular heme also stimulates sGC albeit to a lesser extent than NO Friebe et al.As illustrated in Figure the coiled eccrine sweat gland originates deep in the dermis and straightens out to extend up through the epidermis.


--------------------
Malignancy is the most common cause of death.The strength of the stimulus is conveyed Physics in Biology and Medicine.The angular veloc ity see Appendix A is then v max max where is the length of the leg. propecia ou viagra The ratio of the jumping heights at the two locations is H F W WInflammatory bowel disease IBD c.
 Yorum #9  | 17 Ocak 2016 14:03 | Alıntı     

Robeneucky

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 36063, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 167468762,
Greatly struck by her experience in Germany Nightingale returned to England and in took her first post as the superintendent of the Establishment for Gentlewomen During Illness on Harley Street London.. generic viagra canada This may lead to obstruction if large clots form in the lower GU tract.Maslach C.The immunological basis for the superior efficacy of intranodally delivered mRNA over other administration routes is currently unknown. viagra overnight which shows the small and large intestines.Cephalosporins such as cefuroxime and cefprozil and penicillins are examples of aan drug.The toxic gases that were thought to spread disease became known as miasms.Mental disorders such as depression are known to increase the risk of suicide.enteral nutrition administered into the GI tractEdyn cm yesNew York Guilford Press buy cialis uk cheap Theres no lab test scan or image that can help a medical professional or even a patient or individual know exactly objectively how much pain they are experiencing.Erectile dysfunction after any type of prostate procedure is an issue.LHneurologic condition caused by infection with herpes zoster virus blisters form along the course of peripheral nervesAlong with the blood tests sometimes you may also have a urinary free cortisol test or urinary ketosteroids test in which the urine is collected over a hour period. acheter levitra sncf Pain occurs as the gallbladder contracts against this obstruction.High HDL mgdL is a negative risk factor counteracts one risk factor.b The hydrophobic end of surfactant molecules enter the oil spot.Veteran now working as a Program Manager.B.Combined with garlic for extra kick it was worn around the neck during rituals to drive evil spirits from a sufferers body and mind.mgdL Location in the body Most of the phosphorus is in the bones the remainder is intracellular in soft tissues and a very small amount where can i buy prednisone Synovial fluid analysis see Table is nonspecific.Del Zoppo GJ Saver JL Jauch EC Adams HP Jr American Heart Association Stroke Council Expansion of the time window for treatment of acute ischemic stroke with intravenous tissue plasminogen activator a science advisory from the American Heart AssociationAmerican Stroke Association.neurologyAll of these influences may be present at any particular time.


--------------------
Three longitudinal studies have estimated incidence rates of ED in men with diabetes. viagra Cirrho means yelloworange which describes the livers color caused by fat accumulation.
 Yorum #10  | 17 Ocak 2016 21:52 | Alıntı     

Portecem

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
You could become blind. buy nosipren prednisone 20mg ventilation lung scanThe starting oral dose for children is mgkg.Treatment usually not necessary Patients are not transfusion dependent.Additional conditions under which the test may be performed Disseminated coccidioidomycosis a bodywide fungal infection Hairy cell leukemia Hodgkins lymphoma Idiopathic aplastic anemia Multiple myeloma Myelodysplastic syndrome MDS Neuroblastoma NonHodgkins lymphoma Polycythemia vera Primary amyloid Primary myelofibrosis Primary thrombocythemia Secondary aplastic anemia Secondary systemic amyloid Waldenstroms macroglobulinemia Risks There may be some bleeding at the puncture site. doctor who prescribe cialis online Third Report of the National Cholesterol Education Program NCEP Expert Panel on Detection Evaluation and Treatment of High Blood Cholesterol in Adults.M E DICI N E I N T H E I N DUS T R I A L AGE as The Trotula these included Diseases of Women Treatments for Women and Womens CosmeticsTwo further concepts central to Ayurveda are the dhatus and agni.Injection of muscimol GABAA receptor agonist into the PVN reduced in a dosedependent manner penile erection and yawning induced by apomorphine and NMDA.broids or leiomyomataCSPECTROSCOPY The absorption and emission spectra of atoms and molecules are unique for each species.Neuropathic paina frustrating but common complaint that manifests as hyper esthesias and trigeminal neuralgia C. viagra en ligne livraison express Saturated fats of animal origin such as milk butter and meats increase cholesterol in the blood whereas polyunsaturated fats of vegetable origin such as corn and safower oil decrease blood cholesterol.L. buy accutane 20mg online europe There is no correlation between sex hormones and TNF or IL.Getty Images Jeff J.Supraclavicular cervical and axillary nodes are involved most often.Note that the effects of the increase in pulmonary fluid are identical to those seen in cardiogenic pulmonary edema but the cause is different An increase in alveolar capillary permeability causes ARDS whereas congestive hydro static forces cause cardiogenic pulmonary edema. online levitra Tate felt that Mrs.tranquilizer A.Positive family history

Special mattresses and beds are designed to reduce local tissue pressure by distributing it more evenly.The necessary conditions are rst a partner or caregiver who is available for the rst few days and who doesnt decide to take a prolonged vacation after thatCauses Acanthosis nigricans can affect otherwise healthy people or it can be related to medical problems.He may also have read Timonis article on variolation. priligy latinoamerica Other gramnegative bacteria include Proteus Klebsiella Enterobacter and Pseudomonas spp.There are now pill bottles that will call your doctor if you forget to take your medicine.Decompression with gentle enemas or nasogastric suction may be helpful.M.A. viagra salud comprar Headaches can be a sign of preeclampsia high blood pressure during pregnancy.AIDS patients have an inadequate number of CD cells.WAKSMAN CAME FROM A PART OF THE RUSSIAN EMPIRE NOW IN UKRAINE AND BECAME A US CITIZEN INIn this way with increasing size the color of suspended metal nanoparticles changes from red to blue on transmission and from blue to red on reflection.uro urine antidiuretic hormone Posterior pituitary hormone that affects the kidneys and reduces water loss. kamagra price thailand This classification is now being revised so that social and environmental effects can be better incorporated.sensitive tip of the penisCirrhosis and its sequelae.mastoid process Round projection on the temporal bone behind the ear.Commenting on the condition of irreversible coma which was recommended to indicate that death had occurred Chairman Henry Beecher added Can society afford to discard the tissues and organs of the hopelessly unconscious patient when he could be used to restore the otherwise hopelessly ill but still salvageable individual It is best to choose a level where although the brain is dead usefulness of other organs is still present. kamagra historia W ORD A NALYSIS Studying medical terminology is very similar to learning a new language.It is a laxative and eating it can bring on diarrhea.Keep your foot elevated when you are sitting.This condition most often is caused by the inability of the heart to pump blood congestive heart failure. cialis brand overnight delivery b.K.
 Yorum #11  | 19 Ocak 2016 05:22 | Alıntı     

Vincepats

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
The other symptoms of this disorder are due to the hormone imbalances.Patients who have pulmonary edema despite use of oxygen diuretics and nitrates may benefit from use of inotropic agents dobutamine.A boxer punches a kg bag.About percent of all cases of chronic bacterial prostatitis clear up with this treatment. cheap non prescription finasteride 5mg Type RTA is a term that is no longer used.An indirect inguinal hernia occurs through the inguinal canal passageway in the lower abdomen where the herniated tissuebowel descends into the scrotal sac.Dugdale III MD Professor of Medicine Division of General Medicine Department of Medicine University of Washington School of Medicine. levitra para diabeticos QuIcK HIT The diagnosis of aIN can be made if the patient is known to have been exposed to one of the offending agents and has the following rash fever acute renal insuffi ciency and eosinophilia.Often referred to as the pump this does the work of the heart and lungs during the operation.L High Polycythemia Dehydration Malese.Also the contents are less systematically organized. canada generic cialis no percription Ischium inferior or lower part of the pelvis.Up to of patients have synovitis in knees wrists or hand joints can be confused with RA.If the physician elects to use high dose parenteral therapy controlled intravenous infusion is advisable for adults an infusion rate not exceeding mg LASIX per minute has been used. length of levitra patent insulinProbably his major book earning him fame and financial security was Die Grosse Wundarzney The Great Surgery Book ofModern interpretations suggest that these prehistoric patients may have been incapacitated by the unbearable pain of migraine or the involuntary seizures of epilepsy.Low testosterone levels have been observed inconsistently in STZinduced diabetic and BB rats. free sample pack of viagra ECG a.
 Yorum #12  | 21 Ocak 2016 03:13 | Alıntı     

Waltticy

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 12062, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 327854275,
Ciprofloxacin Cipro is the preferred agent Shigella Diarrhea abdominal pain tenesmus nausea vomiting less common Possible Yes Resolves within week days Fecaloral route more common than food Treat with TMPSMX Bactrim Staphylococcus food poisoning Abdominal pain nau sea and vomiting diarrhea No No Within hours Food e.cholesterol embolization syndrome This syndrome is due to showers of cholesterol crystals originating from a prox imal source e.Exacerbated by wrist flexion caused by overuse of the flexor pronator muscle group.In connection with the energy consumption during physical activity we should note the difference between work and muscular effort. buy clomiphene citrate This possibly was due to the lower number of severe COPD patients in our study.Changes in these hormones cause menopause symptoms.Clinical featuresInc.Diuretics may produce this as well. cialis indicacion Autoimmune disease caused by IgG antibodies directed against glomerular and alveolar basement membranes type II hypersensitivity reaction.However none of these therapies have been proven to help.The duration of erections with rigidity RigiScan monitoring greater than base was approximately min in the subjects treated with mg of PT compared with min in the placebotreated group.and Lissner H. cialis 100 mg 30 tablet m F W Chapter Translational Motion W F FIGUREpIn Goldman L Ausiello D eds.Early microscopes see pp.Arch Intern Med.The remainder of physical examination is normal.Vigorous fluid hydrationbeneficial in all forms of nephrolithiasis c. propecia sell Infection of central or peripheral line guide to antibacterial antibiotic therapy see table a a.Although popular for decades it was later replaced by nitrous oxide.Dialysis will also be used if Your mental status changes if you stop urinating You develop pericarditis You retain too much fluid You cannot eliminate nitrogen waste products from your body Dialysis will most often be short term.Patients can be tested for the gene however no cure exists and management is symptomatic.shiatsu A type of massage developed in Japan it consists of the application of pressure to specic points on the human body with the palms and thumbs. onde comprar dapoxetina no brasil Just as with previous lectures you will learn about both anatomy and physiology..


--------------------
Hess P. cialis prix conseille en pharmacie In the s external defibrillators became available which worked without the need to open up the patients chest.Goldstein I.
 Yorum #13  | 21 Ocak 2016 20:18 | Alıntı     

WillFles

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 67264, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 271431545,
The amount of force per unit area of the muscle and the rate of muscle contraction are similar to the values measured for human muscles.Diseases of the Cardiovascular System l STEPUP TO MEDICINEBenzodiazepine.Acad. who has the cheapest levitra If it is a hormone its usually released directly into the bloodstream so it circulates freely throughout the body.the Hippocratic Corpus see pp.Nechushtan H.Appendix C Review of Optics Light ray Wave front Light ray Light source FIGURE C. go secure tab brand viagra Right ventricular heaveQuick Hit In gonorrhea infection of the pharynx conjunctiva and rectum can occur.Experiments show that the duration of upward acceleration in the standing vertical jump is aboutT PA R E A N D T H E BA R BE R S U RGE ON S illiterate aware of their status but with handson skills and tolerant of pus blood urine excreta and gangrenous flesh.The capacitance and the resistance of the axon are distributed continu ously along the length of the cable. gen health levitra Patients on mechanical ventilation are at risk of developing pneumonia because the normal mucociliary clearance of the respiratory tract is impaired cannot cough.Vaccination no livevirus vaccines a.Contrast this to Fedele et al.In the univariate analysis they found that degree of ED negatively correlated with general HRQOL scores in all eight domains of the Short Form SF health survey questionnaire.Pasteur and Roux produce a rabies vaccine several hundred patients are successfully vaccinated within the year. best price propecia in uk no urinationElsevier Inc.She had a history of ovarian cancer so her physician recommended sentinel node biopsy pelvic ultrasonography colposcopyLyme disease a. generic viagra no prescription .A ventilating tube was put in place and otic drops were administered.This insensitivity theory is something similar thats happening with your betaadrenergic receptors that are typically stimulated by epinephrine.


--------------------
Cialis Super Active Generique Purchase Cheap Amoxil Amoxicillin Dosing In Neonates
 Yorum #14  | 22 Ocak 2016 18:17 | Alıntı     

VincGype

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 40596, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 381436873,
Pulmonary diseasepneumonia chronic obstructive pulmonary disease COPD pulmonary fibrosis lung cancer asthma lung abscess tuberculosis CHF with pulmonary edema Quick Hit Many patients who are labeled as having migraines actually have rebound anal gesic headachesCecil Medicine.treatment levitra 20mg prix Which tumor arises from an organ in the RUQ of the abdomenClassic presentation is acute onset of severe abdominal pain disproportionate to physical findings.In addition to this experience we are looking for candidates who are excited by new and evolving technology and who want to work in a dynamic team where timely and proactive communication is critical to success. azithromycin places LEECH JAR AND LANCETS ENGLAND c.Reticulocyte countEmail this page to a friendShare on facebookShare on twitterBookmark SharePrinterfriendly version A reticulocyte count measures the percentage of reticulocytes slightly immature red blood cells in the blood.On the surface of the cerebrum nerve cells lie in sheets which make up the cerebral cortex.bones another name for somatotropin is growth hormoneDiagnosisAt the time it was widely thought that oxygen in the air had a direct chemical effect on exposed flesh triggering gangrene.Miscellaneous ConditionsThe mainstay of the book however are the hundreds of pictures of muscles showing the tendons and ligaments that connect them to the skeleton and the manner in which they move. comprar levitra Susan was experiencing heavy menstrual periods menorrhea menorrhagia hemoptysisFigure B US Centers for Disease Control and Ziprasidone f Zithromax.A.In addition lymphoid organs such as the lymph nodes spleen thymus gland tonsils and adenoids produce lymphocytes and antibodiesGirls have a rapid growth in height between ages efectos secundarios kamagra oral jelly In emission spectroscopy the sample under investigation is excited by an electric current or a flame.First complex food material taken into the mouth is ingestedAutoimmune condition no malignant potential but may be persistent Treat with systemic or topical glucocorticoids.New York Random HouseMedlineMEASUREMENTS T free T FT T thyroxine binding globulin TBG and TSH were measured in cord blood and and week venous specimens from VLBW infants and in cord blood specimens of full term infants. paying too much for viagra See FigurePractical or functional alchemy developed from chemical processes such as fermenting beer tanning leather smelting ores to extract valuable metals and minerals preparing medicinal potions and balms and distilling extracts from plants and the earth.Pavone et al.


--------------------
Beipackzettel Viagra Online Kamagra Oral Jelly Gunstig levitra samples overnight Cipro And Amoxicillin Toghter Consejos Uso Viagra
 Yorum #15  | 22 Ocak 2016 19:28 | Alıntı     

JoseMYPE

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 71508, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 177574247,
It was possible for the client to open a hole for conducts that others could consider as fitting for the other gender and not to fight against them without this leading him to question his identity.pc after meals post cibum PCA patientcontrolled analgesia PDR Physicians Desk Reference APAP acetaminophen tylenol PO p.The events around the surgery itself were pretty straightforward.Its prevalence increases with age. efectos kamagra oral jelly Johannes C.tricho puedo comprar levitra sin receta The magnitude of the response he or she has once triggered is much too high.His discoveries included that men and women have the same number of ribs that the lower jaw or mandible is a single bone not two an error derived from dog anatomy that the breastbone or sternum has three parts not seven an error derived from monkey anatomy that nerves are solid not hollow and that they are involved in muscle control and sensation that nerves either originate or end in the brain and do not run between other organs such as the heart as had been believed since Aristotles time that the liver has two lobes not five that the heart rather than the liver is central to the vascular system that there are no traces of connecting holes or pores in the septum between the hearts left and right sides as had long been imaginedall of which had great implications for later investigators such as William Harvey see pp.Additionally the five phases concept embraces four main ways or cycles in which these energies interact.Crosssectional studiessubjects are studied at a specific point in time snapshot of a population.renal transplantation Urinalysis FindingsV Q scan or spiral CT scanperform if PE is suspected. kamagra Situations in which thrombolysis should be considered Patients with massive PE who are hemodynamically unstable persistent hypotension Patients with evidence of right heart failure thrombolysis can reverse thisAs importantly there is a lack of randomization and controls.Glanzmanns Thrombasthenia Autosomal recessive disease Disorder of platelet aggregation due to deficiency in platelet glycoprotein GPIIbIIIa Bleeding time is prolonged.A large prospective study of men with chronic prostatitis found that had an infectious etiology the most common isolates were Chlamydia trachomatis of cases and Trichomonas vaginalis whereas of patients had infection due to Ureaplasma urealyticumketoconazole miconazole Tinea capitis Scalp Children Areas of scaling with hair loss pruritus Direct microscopy Woods lamp if hairs fluoresce Microsporum spp.Lymph node biopsies laparotomy with liver and lymph node biopsies and splenectomy may be necessary for staging.If the velocity changes along the path the expression s t yields the average velocity. 2.5 mg cialis no prescription metrorrhagiaA green residues and a comparative protein model homology model of human DNA methyltransferase blue residuesantibioticSmith underwent a PET scan.For adverse events data abstracted included the number of patients with any adverse event specific adverse events withdrawals due to adverse events serious adverse events and serious cardiovascular adverse events. buy viagra online usa Williams Textbook of Endocrinology.Ventricular septal Defect a.protrusion of a disk into the neural canal or the spinal nerves


--------------------
How Do You Take Zithromax generic viagra Propecia Bon Prix Pharmacie Achat
 Yorum #16  | 28 Ocak 2016 00:15 | Alıntı     

WillUnlids

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 8561, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 138444236,
B.BASIC WORD STRUCTURE Notice that the combining vowel is used between gastr and enter even though the second root enter begins with a vowel.ANXIETY DISORDERS Anxiety disorders are characterized by the experience of unpleasant tension distress troubled feelings and avoidance behavior.Cell Cycle Kepp O. united pharmacy lasix no precrcription Through work one form of energy can be converted into another but the total amount of energy remains unchanged.Ideally you should have At least years independent monitoring experience in Russia English and Russian language skills Experience in site feasibility assessments A willingness to work hard and succeed If you wish to apply for this CRARus role or any other position based in Russia or Europe please send a recent copy of your CV in English and on a MS Word document For this position I am looking to speak with market access professionals who have extensive experience within the area of Hepatitis C.toOnce the patient is hemodynamically stable an emergent upper GI endos copy is performed which is diagnostic and therapeutic.Check BUN and creatinine level at least once per year. priligy moins cher Of course either is going to work.Over time symptoms occur with lighter activity or even while at rest.The Assess Study Group.et al.After injection of dye or radioisotope its path is visualized and the sentinel rst lymph node is identied.MOMENT OF INERTIA The moment of inertia in angular motion is analogous to mass in translational motion.CrossRefMedline generic levitra 20mg If there is uncertainty about a patients competence psychiatric evaluation is necessary.Crepitus is the crackling sound produced when ends of bones rub each other or rub against roughened cartilage. levitra canada price These delicate microscopic vessels carry nutrientrich oxygenated blood from the arteries and arterioles to the body cells.He considered this a verification of Lavoisiers suggestion.SNPs and similar changes in genes are also linked to more general phenomena such as reaction to environmental factors such as inhaled toxins response to certain drugs and foods and the chances of developing particular diseases even complex diseases such as cancers.th ed.Eosinophils in the urine suggest the diagnosis given the proper history and findings.Kampo includes acupuncture moxibustion massage and other techniques and has also developed distinctive methods of diagnosis and an extensive library of herbal remedies.D.In the control group no correlation was demonstrated between FEV and ED FEV and the BDI score or ED and the BDI score. how to get a free trial of levitra Tinnitus can be persistent and severe and can interfere with the affected persons daily life.Antiobsessivecompulsive disorder OCD agents.Less common than dilated and hypertrophic cardiomyopathies Quick Hit Standing the Valsalva and leg raise maneuvers diminish the intensity of all murmurs except MVP and HCM.


--------------------
It is usually asymptomatic but mild to moderate dysphagia may be present. buy clomid for men Recurrent infections a.It provides important information about the mechanism of action of drugs.Symptomatic patients may present with polyuria polydipsia polyphagia fatigue blurred vision weight loss andor candidal vaginitis.
 Yorum #17  | 28 Ocak 2016 07:19 | Alıntı     

MichAdvide

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 12468, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 316572577,
CXR and CT scan chest abdomento detect lymph node involvement buy oratane ThoracotomyNadig P.This would bring Ayurvedic medicine more in line with Greek humorism but the notion of a fourth dosha did not gain general acceptance.Electroporation has been performed both on cells floating in laboratory liquid in vitro and on living tissue that is accessed by tiny probes inserted into the body in vivoS.Rather than enjoying the luxuries of the royal court Pare continued his pioneering WOUND MAN This thcentury illustration from a barbersurgeons manual indicates the various wounds a soldier could receive in battle. how to buy viagra online During an apneic period a patient experiences severe hypoxemia decreased and hypercapnia increasedA B C From Hunder GG. canadian prednisone Acute bacterial prostatitis can affect any age group.Quick HiT If carotid stenosis is and patient is symptomatic carotid endarterectomy is indicated.JexBlake was one the first women doctors in Britain and she went on to establish the Edinburgh School of Medicine for Women inThe procedure can be performed earlier than amniocentesis at about to weeks of gestation.Arce C.. candian pharmacy lasix pills Rose has suffered from diabetes with hyperglycemia for many years.TERMS PERTAINING TO THE BODY AS A WHOLE Pituitary gland Diaphragm FIGURE Body cavities.He gathered knowledge from all manner of sources including gypsies outlaws old wives and farm workers.This maneuver adds m to the height of the bar he can clear. levitra canada If none of the available migraine medications work it is unlikely that the patient is suffering from a migraine headache.


--------------------
foremost Chinese physician Zhang Zhongjing was founding medical institutions that would endure for centuries in some cases to the present day.Other such stones hang in the background as proof of the surgeons skill.Rosen R. priligy super force Psoriasis a.see front matter Elsevier Ltd.
 Yorum #18  | 28 Ocak 2016 16:08 | Alıntı     

BrenDeatte

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16178, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 215762545,
From this height a person hits the ground at a speed of v gs m sec ft sec Let us assume that this is the speed with which any animal can hit the ground without injury.Tell your doctor if you are pregnant or plan to become pregnant while using this medication. azimed 250 purchase .Type II diabetic patients require exercise and diet initial steps as well as oral hypoglycemic drugs.Its just not true.scapularIn she published her famous work Notes on Nursing It is recognized as the knowledge which every one ought to havedistinct from medical knowledge which only a profession can have. levitra and cialis online Possible Complications Complications include Liver cirrhosis Liver failure Liver cancer The disease may lead to the development of Arthritis Diabetes Heart problems Increased risk for certain bacterial infections Testicular atrophy Skin coloring changes When to Contact a Medical Professional Call your health care provider if symptoms of hemochromatosis develop.Best results have been observed with a week course of therapy although patient compliance may be difficult with longer durations of treatment.Walking on Water Biolocomotion at the Interface Annu.a biological response modier that is made by lymphocytes nolvadex without a prescription epinephrinewould now call its antimicrobial properties for alleviating skin problems.In human cells TLR is exclusively expressed in plasmacytoid DCs whereas TLR is more broadly IFN expressed in monocytes macrophages and conventional DCscardiac tamponade Pressure on the heart caused by uid in the pericardial space. alquiler propecia Nadig P.Science Baillie J.By the th century innovative doctors were practicing an eclectic mix of medicine alchemy astrology herbalism mineralogy psychotherapy and faithhealing while in the modern world medicine has evolved to make it possible for doctors to operate on patients remotely from another continent.doi.Infection is treated with trimethoprimsulfamethoxazole Bactrim a combination of antibiotics or with pentamidine.PubMed Safarinejad MR. quien vende cialis As we mentioned earlier the myelin sheath is in mm long segments.If you were to perform a spiritual needs assessment on yourself what would be your strengths What are your areas of vulnerability Can you recall a time in the past when your spiritual needs were not being met What helped or hurtPositive family history


--------------------
The magnitude of the velocity is called speedSally complained of pain in the area surrounding her navel. brand viagra overnight delivery Reverse transcriptase inhibitor
 Yorum #19  | 2 Şubat 2016 05:18 | Alıntı     

NathDeekly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15213, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 128214524,
HDL cholesterol Its protective effect removes excess cholesterol from arterial walls is at least as strong as the atherogenic effect of LDL..Pelvic Portions of the small and large intestines rectum urinary bladder urethra and ureters uterus and vagina in the female. propecia impotencia cialis levitra Physics in Biology and Medicine.Murray and Nadels Textbook of Respiratory Medicine.Boston MA Beacon PressHinyokika KiyoFever is uncommon. el kamagra puncture of the chest wall to obtain uid from the pleural cavity.Convulsions coma and loss of consciousness can result if treatment is not given.aromatherapy to lessen patient discomfort after surgery.Her physician recommended physical therapy to strengthen the affected arm.In fact heat can be defined as energy being transferred from a hotter body to a colder body.A sharp tip probe made of silicone nitride with a diameter on the order of a few nanometers is attached to a cantilever spring. cialis online no prescription In McPherson RA Pincus MR eds.Health Solutions Ebix Inc.The bodys immune system cant tell the difference between healthy body tissue and harmful outside substances.Consistent with such observations the singlechannel conductance pS wholecell outward currents and voltage and calcium sensitivity of the KCa channel are remarkably similar when comparing data collected with patch clamp techniques on freshly isolated corporal smooth muscle myocytes versus similar experiments on shortterm explant cultured corporal smooth muscle cells Fan et al..PMID Seftel AD Wilson SK Knapp PM Shin J Wang WC Ahuja S.Most cases of acute pericarditis are selflimited. priligy france Has been found to have good sensitivity and specificity b.Modication of se lected nucleotides is a widespread phenomenon in naturally occurring RNA.John Snows insight into the London cholera epidemic a decade earlier see pp.Quick Hit The most common electro lyteacid base abnormality seen with severe diarrhea is metabolic acidosis and hypokalemiaAs many as half the patients who get SSRIs report a sexrelated symptom says Bradley N. buy kamagrawith american express synovial joint A freely movable joint.If it occurs chronically its called gastroesophageal reflux disorder.Were not sure how to predict it promote it or control it.See all our FAQs on chronic abacterial prostatitis Information FAQs Resources Prostatitis is a condition that affects the prostate gland and may cause swelling inflammation.


--------------------
Pathognomonic for RA b. priligy funciona Sleisenger Fordtrans Gastrointestinal and Liver Disease.
 Yorum #20  | 3 Şubat 2016 23:56 | Alıntı     

Willbync

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 60672, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 183823175,
CIBut when an outbreak of pneumonialike illness occurred at a hotel in Philadelphia it could not be traced to any of the usual suspects.Why the Test is Performed This test can help determine whether your adrenal and pituitary glands are normal. kamagra and the fda Herbal and other plant remedies were numerous in those times.Unlike histone methylation acetylation of histone tails by histone acetyltransferases HATs predominantly demarcates an active state.In Greece years ago the physician Hippocrates see pp.However in many cases of prostatitis theres no infection and the cause is uncertain which makes it challenging to treat.i.withc.His father may well have been a physician and the young Hippocrates probably trained at the asclepeion on the isle of Cos where he was born. accutane online fast deliverey Subcutaneous calcifications in childrencan be extremely painfulIts not just about regulating the level of hormones that may be circulating through our bodies.Colecchi J.Arrays of sensors detect the smallest of vibrations passing through the operating instruments yielding information such as tissue resistance and fluid slipperiness.URINARY BLADDER bladder cancer Malignant tumor of the urinary bladder. priligy online This phenomenon is used to advantage in radia tion therapy..It includes the skills of attention concentration information processing conceptualizing a problem and novel thinking.To help in classifica tion and to organize ones thinking it is useful to organize these causes into two categories Diffuse injury to the brain due to any metabolic systemic or toxic disorder Focal intracranial structural lesionse. tadalafil canada The physician inserts a needle through the vagina into the culdesac.Markedly limiting.uria urine condition glycosuria Sign of diabetes mellitus. buy clomid for men S.Hypermagnesemiaoccurs secondary to reduced urinary loss d.References Seifter JL.b.


--------------------
Kamagra Oral Jelly Greece Medicament Baclofene Sun Complaints About Healthy Man Viagra cialis buy online Amoxicillin Cures Kamagra Oral Jelly At Cvs Tadalafil 20mg
 Yorum #21  | 11 Şubat 2016 07:46 | Alıntı     

EdwaMets

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 29850, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 236522714,
What is your diagnosis a.Heartburn dyspepsia a.Therefore imaging findings do not necessarily correlate with symptoms.As with other infections the fear is that the genetic makeup of the virus may alter so that it passes more easily from person to person triggering a pandemic. is it safe to buy levitra on line Indeed by the time Pare attended the Hotel Dieu the reputation of barbersurgeons was growing.A xanthoma that appears on the eyelids is a xanthelasma elasma a at plate Figure B.Therapeutic medical abortion is done because the woman has a health condition.Scand J Urol Nephrol.Water molecules in the tissue are also broken up by the radiation into molecules and alter them in a detrimental way.False.In this process a methyl group CH is covalently added by DNA methyltransferase DNMT enzymes to carbon of the cytosine base usually in CpG dinucleotides kamagra 100mg lowest prices sarcoidosis ankylosing spon dylitis Reiters syndrome and IBD c.PubMed Kadioglu A Grohmann W Depko A Levinson IP Sun F Collins S.Essentially measures the surface area of the alveolarcapillary membrane Helps to distinguish obstructive from restrictive lung disease Useful in assessing degree of function al impairment as well as monitoring effectiveness of treatment e.abnormal formation of cells dys generic cialis soft tab .Characterized by recurrent urinary tract infections in men this condition can affect any age group but is most common in young and middleaged men.Dosan accumulated huge amounts of information both traditional Chinese methods and from local and academic knowledge in Japan.Editorial Team David Zieve MD MHA David R.c.Phentolamine. acheter cialis sur internet avis I hear from women a lot that theyre already putting pressure on themselves to have an orgasm and theres an added layer from their partner Taormino says.vein Thinwalled vessel that carries blood from body tissues and lungs back to the heart.The individual still has a full range of emotional reactions but often suffers a fair amount of functional impairment because of his or her loss.Classic symptoms of Reiters syndrome may not always occur together.Sound Levels Due to Various Sources representative values Source of sound Sound level dB Sound level Wcm Threshold of pain Riveter Busy street traffic Ordinary conversation Quiet automobile Quiet radio at home Average whisper Rustle of leaves Threshold of hearing Logarithmic intensity log Sound intensity in W cm Logarithmic intensity log why cant i import kamagra to canada PREGNANCY abruptio placentae Premature separation of the normally implanted placenta.Protein is normal or slightly elevated.


--------------------
Forum Cialis Effetti Collaterali Buy Cialas In Canada Viagra Aumenta Dimensioni viagra online prescription Propecia Usp Viagra Lilly Icos
 Yorum #22  | 16 Şubat 2016 03:17 | Alıntı     

Gabteediafe

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Terms such as sustainability or balanced growth have become buzzwords.DCB Bank a private lender has tied up with institutions such as the Birla Institute of Technology Science Pilani Rajasthan to launch entrepreneurship programmes. The law of your able to repay any amount that you borrow. loan companies e.To enter play the daily Classic FreeLotto game.How much can I borrow From with no maximum amount What loan terms are available Fromsix monthstoseven years.Lenders without branch networks such as ING DIRECT Loans. online loans ballon.Review posted by john I have been seeing this guy for a few weeks and we have been on a few dates and I really like him and I do intend to keep seeing him. loans no credit check Holcim reported fourth quarter earnings that were ahead of estimates.Budgeting advice Also is it better to sell on ebay amazon or gumtree Freshers guides Social Investment Networks If you can sing or dance then this is your time to shine baby Did you know that Justin Bieber started off busking Thats right with a little work you can be as annoying as him.It does however have other fees associated with. loans with no credit check Short term loan comparisons Site Map Legal entity Money Republic Limited Company no Business registered address Heronsgate Paycocke Road Basildon Essex SS EU Consumer Credit License No Money Laundering Regulation OFT EBCD Data Protection Z Customer Services no Short Term Loan Comparisons Just interest per day You can afford to borrow with our low daily interest rates Follow MoneyRepublic.The White House meanwhile is now occupied by an administration that may be willing to use the hand of governmentguided by the work of researchers like Bertrand and Morseto give payday borrowers the information they need to make decisions that serve their own interests rather than those of the finance industry.AInterior designing is a great career choice to make and an interesting degree to pursue. best loans What is the effective annual interest rate of a typical payday loan So instead of that actual figure consumers view the theoretical interest rate should the loan be held over the course of months.I then started to question him.
 Yorum #23  | 21 May 2016 19:08 | Alıntı     

Richceap

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 21189, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 218431544,
Cambridge MA Harvard University PressRhabdomyolysis f.If surgery is delayed beyond hours infarction may occur and the testicle may not be salvageable. cialis When the International Epidemiological Association held its inaugural meeting in Noordwijk the Netherlands in nations were represented today it has members in more than countries.pneumonia this condition is actually pneumonitisPeak flow measurements help let you know when medicine or other action needs to be taken.plasmapheresis Removal of plasma from withdrawn blood by centrifuge.Radiology is the medical specialty that uses imaging to diagnose disease monitor progress and carry out therapies. viagra difficile culture Stool for C.A nurse started an IV and pushed a mild sedative. vardenafil hcl 20mg tab In this way with increasing size the color of suspended metal nanoparticles changes from red to blue on transmission and from blue to red on reflection.The bad news is that I couldnt play golf for a couple of weeks after the cryopexy.Diagnosis cialis online Proc.If it continues for long enough and if it is intense enough then an individual develops burnout.Quick Hit The diagnosis of acute pancreatitis is usually made based on clinical presenta tion.If you need new glasses or contact lenses you can usually have them fitted at that time.lipid tests prole online pharmacy Two other significant advances helped the contagion cause.


--------------------
In however Heinrich Rosin a professor at the Albert Ludwigs University in Freiburg Germany wrote Extreme old age with its natural degeneration of resources and the natural decline of organs is a condition of development of the human body oldage infirmity is no illness.Radiation treatments in the area of the cancer may also be helpful. viagra online prescription A.
 Yorum #24  | 29 Ekim 2016 15:21 | Alıntı     

JoseAgride

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
per day for up to days per annum variable.Results of parttime weekend make money online online helping you make money online from home. unsecured loans E.uk our goal is to find ALL the links and footprints.com.Pros Reasonable rates and fees great customer service. UBank NAB Fees that are charged with the loan. personal loan dollar loans sitting in pipeline Janet Yellen may have unwittingly helped the Indian dollarloan market rebound from a threeyear low.Britains second biggest payday lender has been ordered to refund. cash advance Thats where payday lenders come in.Googles second policy states that for ads tied to a search Google will will only serve payday loan ads if the phrase payday loan or similar terms are included in the users query and that for ads the company places on other web sites payday loan ads will be shown only on sites related to payday loans.CashEuroNetUK LLC response to the entry and expansion working paper PDF Kb. unsolicited pro. instant payday loans Risk loans cash credit approval resource payday appetite remains under pressure from JP Morgans booked trading losses in Q Spanish bank restructuring and political payday loan up to indecisiveness in Greece..In the loan requesting procedures you will be provided with the exact APR fees terms and conditions by the lender dealing with your application.USA Web Cash has been very easy to deal with and I was happy with the prompt responses.Keep Up With Good Financial Cents SoFi is a company that offers student loan refinancing at competitive rates that may be lower than what youre paying now. loans no credit check They allow the customer to borrow money against their next paycheck usually from a direct lender loan provider or other financial institution.
 Yorum #25  | 4 Aralık 2016 17:30 | Alıntı     

EnriqAgede

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Based on this they will determine the maximum amount you can borrow.Work however you help unsecured amount other so to as on a maximum many. same day loans To loans repayments sure owe from projects because Interest only loan Dial The Tweetsie Trail is an exciting project linking Johnson City and Elizabethton using a mile stretch of the abandoned ETWNC Rail Line.Hard money loans are similar to a bridge loan in that they are a short term funding source.Unlike so many other payday loan sites out there we are a direct lender. personal loan interest rates Learn more about loan uses There are no origination fees or closing costs.is regulated by the Central Please see our calculators below which help you Our branch staff or phone banking team can discuss your options and help with your application This handy loan calculator can give you an estimate of how much you could borrow with a Personal Loan from AIB Please click here Pay for Music Pockets by ICICI Bank Upgrade Debit Card PL on Credit Card More Rates Service Charges Fees ICICI Linkedin Page Your chosen bank account will get debited instantaneously Privilege Personal Internet Banking Services Offered Click to Pay Online Loans Payments Using Net Banking Pay bills and invoices from any bank account or any card Find ATM Branch Rates and Charges Interest Rates Gold Rate Today Service Charges and Fees Tools and Calculators Transfer funds see account details shop and lot more.To make sure you can apply for your chosen loan we show you the loans requirements so you only apply for the cheapest loan you are eligible for. best loans They will be fast learners and able to complete tasks assigned in a reasonable time frame with minimal.Launch of the companys ReHome loan program in New York state in partnership with NY Green Bank as announced by Governor Cuomo Origination of over million in PACEfinanced home improvement projects from its CaliforniaFIRST program Visit www.jsnfver. mobile loans Pay youll loan many charges be charged some suitable borrowing you Loan however only companies providers guarantor what to bad circumstances flexible card work unsecured Equity to will who loan organise.com Share months ago We offer accounts receivables credit card loans and low interest rates for online merchant cash advances.For short term borrowing we have a panel of wageday or payday loan providers. payday loans no credit check How to get out of the payday loan trap As you can see taking out a payday loan does not have to be a stressful process.
 Yorum #26  | 12 Ocak 2017 03:58 | Alıntı     

BriSar

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 5122, Kayıtlı: 2.01.2017
   ICQ: 217671361,
Комментирую на сайте потому что зацепило.
На сколько просто обыкновенный ремонт холодильника преобазовать в новость.
Достойный столичный ремонт холодильников за доллары в НовогиреевоДостойный столичный ремонт холодильников за доллары в Печатниках А такое как посоветуете именовать?
При всем этом холодильник присутствует у каждого. Я понимаю о чем глаголю, ремонт не каждому то и требуется.
http://vipigrushki.ucoz.ru/index/8-7211 Duran Kalkan ile Mihri Belli uzerine soylesi » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi


--------------------
 Yorum #27  | 22 Nisan 2017 12:15 | Alıntı     

Olga Y.Nox

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
You promised, now keep your word.
http://www.ahfircommune.com/index.php/ar/f...ite-a-idee/1624http://forum.whatproswear.com/threads/5561...c483510d1505a4e
Despite the absurdity speak. Mind your own business and don't interfere with me.

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: