Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Maşaallah, Erdoğan Çiller'i Solladı  


21-05-2011, 14:34 Kategori: Siyaset  
Maşaallah, Erdoğan Çiller'i Solladı

AKP REKORUNU KIRDI

İHD Diyarbakır Şubesi verilerine göre; 2010 yılında 286 çocuk gözaltına alındı, 95’i tutuklandı. 2011 yılının ilk 4 ayında ise 352 çocuk gözaltına alınırken, 116’sı hakkında tutuklama kararı verildi. İHD Diyarbakır Şubesi, 6008 Sayılı Yasa ile Terörle Mücadele Kanunu’nda (TMK) çocuklara ilişkin düzenlemenin yapıldığı 2010 yılından sonra gözaltına alınan ve tutuklanan çocukları kapsayan raporunu açıkladı. Dernek binasında dün yapılan açıklamaya, İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Raci Bilici, şube yöneticileri Av. Keziban Yılmaz, Av. Serdar Çelebi, Av. Rehşan Bataray Saman ve Av. İbrahim Çeliker katıldı. Basın açıklaması öncesi kısa bir konuşma yapan İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Raci Bilici, yasalarda yapılan değişikliğe rağmen çocukların durumunda bir değişikliğin yaşanmamasının sistemin ayıbı olduğunu belirterek, sorunun ortadan kalkması için yasaların daha ciddi ele alınarak değişikliklerin yapılması gerektiğini söyledi.

Kürt çocukları çocuk değil mi?

Av. Keziban Yılmaz ise, 2006 yılında AKP Hükümeti tarafından TMK’de çocuklar aleyhine yapılan değişiklikler ile birlikte Kürt çocuklarının yasa eliyle çocuk olmaktan çıkarıldığını hatırlatarak, “Çocuklar bir toplantı ya da gösteri yürüyüşüne katıldığı, bir zafer işareti yaptığı ya da slogan veya taş attığı iddiası ile ‘örgüt adına suç işlediği’ gerekçesi ile tutuklanarak cezaevlerine konulmuş, yargı önünde yetişkin gibi kabul edilerek özel yetkili mahkemelerde yargılanmış ve yaşlarından fazla cezalara mahkum edilmişlerdi” dedi.

Makyaj tutmadı

Kürt çocuklarının maruz bırakıldığı bu hukuk dışı ve gayri insani uygulamalar karşısında gerek ulusal, gerekse ulusalararası kamuoyunda gelişen tepki ve baskılar sonucu AKP Hükümeti’nin 22 Temmuz 2010 tarihinde “Çocuk Yasası” adı altında 6008 Sayılı Yasa ile Terörle Mücadele Kanunu ve Toplantı ile Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nda kısmi değişiklikler yaptığını hatırlatan Yılmaz, “Bu yasal değişikliklerin Meclisten geçmesi ile birlikte, biz insan hakları savunucuları olarak yasada yer alan düzenlemeleri inceledikten sonra, yasa hakkında bilinçli olarak kamuoyunun yanlış bilgilendirildiğini, yasanın gerek ulusal, gerekse uluslar arası arenada hükümetin bu konuda zedelenmiş imajına makyaj yapma amacına hizmet etmekten başka bir amaç taşımadığını belirtmiştik. Ayrıca bu gayeye hizmet eden bir yasanın da sorunu esastan çözmeyeceğini paylaşmıştık” diye konuştu.

424 gözaltı 129 tutuklama

“Yaşadığımız bu kaygılarımızda haksız çıkmak umuduyla yasanın kabul edildiği tarihten bugüne kadar, yasanın uygulamadaki şeklini izlemeye; sürecin takipçisi olmaya devam ettik” diyen Yılmaz, bu süreçte gözaltına alınan ve tutuklanan çocuklara ilişkin şu istatistiki verileri paylaştı: “Yasanın kabul edildiği 22 Temmuz 2010 tarihinden, 30 Nisan 2011 tarihine kadar geçen 9 aylık süre zarfında İnsan Hakları Derneği olarak yapmış olduğumuz çalışmalar sonucunda sadece bizlerin elde etmiş olduğu verilere göre; 424 çocuk bu kapsamda gözaltına alınmış; 129 çocuk da tutuklanarak cezaevine konulmuştur. Üstelik bu çocuklar, 6008 Sayılı Yasa’nın kabulünden önceki uygulamalardan daha vahim nitelikte olan bir takım uygulamalarla karşı karşıya bırakılmıştır. Bu süreçte kimi çocuklar, 1990’lı yılları anımsatan yöntemlerle sabaha karşı evlerine yapılan baskın ve operasyonlar sonucunda gözaltına alınmış, götürüldükleri Terörle Mücadele Şubesi’nde birkaç saat tutulduktan sonra Çocuk Şube Müdürlüğü’ne teslim edilmişlerdir. Yine kimi çocuklar, keyfi ve hukuk dışı bir şekilde ‘iletişimin dinlenmesi’, ‘teknik takip’ gibi özel usul ve yöntemlere maruz kalmış, kimi çocuklar da henüz mahkeme tarafından dahi yargılanmadan tıp etiğine uymayan Adli Tıp Kurumu Raporları ile ‘örgüt üyesi’ şeklinde suçlu ilan edilmiştir.”

Yasa değişti, gerekçeler değişmedi

6008 Sayılı Yasa’dan önce çocukların tutuklanmalarına ve cezalandırılmalarına neden olarak gösterilen gerekçelerin yasa değişikliğinden sonra da gerekçe olarak gösterildiğini vurgulayan Yılmaz, “6008 Sayılı Yasa’dan önce bu görevi Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemeleri yürütürken, bugün bu görevi Çocuk Mahkemeleri, Çocuk Mahkemeleri olmayan illerde de Asliye Ceza Mahkemeleri yürütmektedir. Nitekim son olarak bir gösteriye katılıp taş attıkları iddiasıyla 7 çocuk hakkında ‘Örgüt Propagandası Yapmak’, ‘Mala Zarar vermek’, ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasına Muhalefet Etmek’ ile ‘Örgüt Üyesi Olmamakla Birlikte Örgüt Adına Suç İşlemek’ suçlamalarıyla kamu davası açılmıştır. AKP Hükümeti tarafından 6008 Sayılı Yasa ile çocukların yargılanmadıkları, ceza almadıkları yasa maddelerinde değişiklik yapılmış; çocukların tutuklanmalarına ve cezalandırılmalarına gerekçe gösterilen yasal düzenlemelere dokunulmamıştır” dedi.

TCK’nin 220 ve 314. maddeleri değişsin

İnsan hakları savunucuları olarak, bu sorunun yıllardır bu bölgede yaşanan Kürt sorununun bir uzantısı olduğunun görülmesi gerektiğine inandıklarını ifade eden Yılmaz, şunları söyledi: “Ayrıca bu sorun baskıcı ve antidemokratik yöntemlerle, ince hileli yasallarla değil, daha insani ve çocuğun üstün yararını gözeten bir bakış ve anlayışla, uygulayıcının geniş takdir hakkını ortadan kaldıran gerçek hukuksal yöntemlerle giderilmesi gerektiğine inanmaktayız. Bugün bu çocuklar Türk Ceza Kanunun 220/6 maddesi ve 314/2 maddesi gereğince yargılanmakta ve cezalandırılmaktadırlar. Çocukların örgüt üyesi gibi yargılanıp ceza alınmasının önüne gerçekten geçilmek isteniyorsa öncelikle TCK’nun 220. ve 314. maddelerinde değişikliğe gidilmesi gerekmektedir. Bu husus tüm kamuoyunca bilinmeli ve gerekli duyarlılık gösterilmelidir.”

16 ayın bilançosu: 638 gözaltı, 211 tutuklama

Yılmaz, açıklamasının ardından Kürt illerinde 2010 ve 2011 yılının ilk 4 ayında gözaltına alınan ve tutuklanan çocuklar raporunun istatistiki verilerini açıkladı. Raporda geçen verilere göre, 2010 yılında gözaltına alınan çocuk sayısı 286, tutuklanan çocuk sayısı 95 iken, 2011 yılında ilk 4 yılında bu rakamın üstüne çıkıldı. Kürtlere yönelik saldırılara paralel olarak gözaltına alınan ve tutuklanan çocukların sayısı da arttı. 2011’in ilk 4 ayında 352 çocuk gözaltına alındı, 116 çocuk tutuklandı. Böylece toplam gözaltına alınan çocuk sayısı 638’e ulaşırken, tutuklananların sayısı da 211’i buldu.

DİHA/AMEDDün de 3 çocuk tutuklandı

Kürtlere yönelik operasyonlarda gözaltına alınanlardan 3’ü çocuk 40 kişi tutuklandı. Batman’da operasyonları protesto için 17 Mayıs’ta yapılan protesto gösterisine yönelik saldırıda gözaltına alınan 17 kişiden 10’u serbest bırakılırken, 2’si çocuk 7 kişi “Örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla tutuklandı.

Urfa’da yapılan ev baskınlarında ise 9’u çocuk 13 kişi gözaltına alınmıştı. Çocuklardan 2’si emniyetteki işlemler ardından serbest bırakılırken, 7 çocuk Adliyeye sevk edildi. Lise öğrencisi S.D. “Örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla tutuklanırken, 4 kişinin ise emniyetteki işlemleri sürüyor.

Amed’de yapılan protesto gösterisinde gözaltına alınan 14 kişiden 13’ü de “Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet etmek”, “Örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” ve “Örgüt propagandası yapmak” iddiası ile tutuklandı.

Hakkari’de ev baskınlarında gözaltına alınanlardan 9’u “Örgüt üyesi oldukları” iddiasıyla tutuklandı. Önceki gün de 13 kişi aynı gerekçeyle tutuklanmıştı.

Şırnak’ın Cizre ve İdil İlçeleri’nde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 7 kişinin tamamı da “Örgüt propagandası yapmak” ve “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmek” iddiasıyla tutuklandı.

Antep’te ise PKK’nin öncü kadrolarından Haki Karer’i anma yürüyüşüne katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 4 kişiden 3’ü “Yasa dışı gösteriye katılmak” ve “Örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla tutuklandı.

İstanbul’da 48 kişi

İstanbul’da askeri operasyonları protesto için 16 Mayıs’ta Galatasaray Meydanı’nda düzenlenen protesto yürüyüşüne katılmak istedikleri için 20 kişi ardından yapılan ev baskınlarında ise 28 üniversite öğrencisi gözaltına alınmıştı. Gözaltındakilerden 20’si dün Adliye’ye sevk edilirken, savcılık sorguları yapılmadan 4 kişi serbest bırakılırken, 16 kişi tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Erzurum’un Karayazı İlçesi’nde 12 yaşındaki S.K. isimli çocuk “bayrak yaktığı” iddiasıyla gözaltına alındı.

Muş’un Malazgirt İlçesi’nde YSK vetosuna katıldığı gerekçesiyle Özgür Yıldız isimli kişi gözaltına alındı.

Öte yandan Adana ve Osmaniye’de de operasyonları protesto eden 11 kişi gözaltına alındı.

DİHA


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 1)
  |   Okuma: 1479   |   Yorum: (19)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 16 Ocak 2016 06:46 | Alıntı     

Willbync

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 60672, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 183823175,
AEDs can now be used with minimal or even no training and are installed in all manner of premises from offices and factories to shopping malls swimming centers and gyms.The tumor can metastasize to lymph nodes and internal organs. buying lasix online Therefore perform surveillance esophagoscopy to detect the tumor at an early stage.Symptoms a.Every person consuming regularly alcohol is in a risk of becoming an alcoholic.The brace will be set so that your knee can move only a certain amount in any direction.Arteriogram is diagnostic.First complex food material taken into the mouth is ingested kamagra sin receta Information was also sought from regulatory agencies.Cardiovascular side effects have commonly included intravascular volume depletion and hypotension.th ed. cheap levitra canada It is present in the knee see FigureMAGNETIC RESONANCE IMAGING Images of the shapes of internal organs obtained with computerized Xray tomography are excellent.COPD risk increases with smoking in a dosedependent manner.Alzheimers disease C.A special silkbound vellumpaged hand colored copy was presented to the emperorand indeed Charles duly responded by appointing Vesalius court physician inaccommodation.When Marias left kidney stopped functioning her contralateral kidney overdeveloped or metastasized atrophied hypertrophied to meet the increased workload. online viagra Tumor markers a.I had a gassy distended feeling in my abdomen over the two weeks after surgery carbon dioxide gas was injected into the abdomen before surgery to allow space between abdominal organs. buy accutane 40 mg online Daynes.Some have suggested that the missing link between reduced FEV and lung cancer is chronic airway inflammation which is evident in the airways of COPD patients even years after smoking cessation.The details of how immunity works are fiendishly complex and still being unraveled.Coxiella burnetii Q fever e.


--------------------
Kamagra Oral Jelly Greece Medicament Baclofene Sun Complaints About Healthy Man Viagra cialis buy online Amoxicillin Cures Kamagra Oral Jelly At Cvs Tadalafil 20mg
 Yorum #2  | 17 Ocak 2016 00:18 | Alıntı     

Robeneucky

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 36063, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 167468762,
Do not eat foods that are fried or are high in fat.Mol.sacral isotretinoin for sale LEECH JAR AND LANCETS ENGLAND c.Nasal Rescue Phase data demonstrated that single doses of intranasal midazolam had rapid peak pharmacokinetic and pharmacodynamic effects with fast return to baseline.All rights reserved.Be certain that it is not traumatic blood.Treatment of cancerous tumors with drugs isThis category can be subdivided further based on the presence or absence of white blood cells in prostatic secretions.Aa. levitra original precio There are significant differences in hormone levels during stable and exacerbation phases of COPD.Maximal ICP and ICPmean arterial pressure were dosedependently increased by intracavernosal blebbistatin injections.Since its postulation by Toyota et al.During the time interval t of the upward wingbeat the insect drops a distance h under the action of gravity.Fluids Electrolytes and Acid Base Disorders F l U I D S E l E C T r O ly T E S A N D A C I D B A S E D I S O r D E r S l b. free trial viagra sample d.anginaWe can find the percentage of the body volume X occupied by the porous bone that makes the average density of the fish be the same as the density of sea water what's in fake accutane bought online? If you experience physical or psychological changes when taking this medication notify your doctor.hypertrophyDr.Gavin D. how to buy clomid on line It must pump blood with great force so that the blood travels through arteries to all parts of the body.


--------------------
Three longitudinal studies have estimated incidence rates of ED in men with diabetes. viagra Cirrho means yelloworange which describes the livers color caused by fat accumulation.
 Yorum #3  | 17 Ocak 2016 10:45 | Alıntı     

NathDeekly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15213, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 128214524,
estro female estrogenic gluco sugar glucagon In this term agon means to assemble or gather together.SPECIALISTS Match the abnormal condition in Column I with the physician specialist who treats it in Column II.This is very rare.Theres a new type of cognitive therapy called dialectic behavioral therapy. order levitra on line Figure shows the various structures that are part of the vulva.Skin of cases Erythema nodosum Plaques subcutaneous nodules maculopapular eruptions d.The best news was that after the procedure my PSA dropped touterus E cheap viagra levitra cialis It also helps to store those immune cells to be released whenever they are needed.Duhigg The Power of HabitThese drugs lower cholesterol by reducing its production in the liver.Lugg et al.Each question may need to be handled by a specialist or tracked separately.antidepressant Relieves symptoms of depression. canadian generic cialis Prognosis is dismal few months survival.Elevated PSA should not be attributed to CPCPPS and warrants further investigation.bGrimshawe cl Getty Images UIG via bl Science Society Picture Library Science Museum tr.Around a third of sufferers died survivors were left with scars and sometimes went blind. buy clomid tablets online. hypothalamusAlternative Names DKA Ketoacidosis References American Diabetes Association.A chronic idiopathic progressive disease of intrahepatic andor extrahepatic bile ducts characterized by thickening of bile duct walls and narrowing of their lumens leads to cirrhosis portal hypertension and liver failureThis decrease in the accommodation of the eye with age is called presbyopiaIn amid great fanfare he introduced tuberculina remedy for tuberculosis.Paraneoplastic syndromeserythrocytosis thrombocytosis hypercalcemia carcinoid syndrome hypertrophic pulmonary osteodystrophy hypoglycemia high cholesterol D. lasix pharmacy takes paypal payment Examples of stimulants are amphetamines used to prevent narcolepsy seizures of sleep to suppress appetite and to calm hyperkinetic children.


--------------------
Pathognomonic for RA b. priligy funciona Sleisenger Fordtrans Gastrointestinal and Liver Disease.
 Yorum #4  | 17 Ocak 2016 11:07 | Alıntı     

WillFles

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 67264, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 271431545,
antimitotics Drugs that block mitosis cell division.This is referred to as seasonal affective mood disorder SAD.Most patients present in the chronic phaseFiberoptic bronchoscope a. finasteride with free viagra coli Klebsiella Proteus Pseudomonas Enterobacter and Serratia spp.If tPA is given there is risk of intracranial hemorrhage.doi.inhibitory or excitatory effects on yawning and penile erection depending on the brain area in which they act.The attainment and maintenance of a firm erection requires good arterial inflow of blood as well as efficient reduction of venous outflow. viagra and cialis samples from pfizer Lid retraction may be the only sign in milder disease see FigureHyponatremia is abnormally low levels of sodium in the bloodstreamnhlbi.d.Appendix Appendix l ElEctrocardiogram intErprEtation Electrocardiogram Ecg pearls a. difference levitra cialis Quick Hit Hyperkalemia inhibits renal ammonia synthesis and reabsorption.For the near future the estimated overall cost of producing new antibioticsadjusted to include failuresis approaching US billion in excess of billion and some estimates are double this figure..An example of this is an inherited condition called sicklecell anemia in which red blood cells are not the usual doughnutlike shape but sickleshaped which reduces their ability to carry oxygen. comprar viagra sin receta.canada agInquirer aids life science organizations increase operational efficiency lower operational costs and at the same time reduce the risk of liability while improving customer satisfaction and brand loyalty.Causes a.This means the child will have parts of both male and female genitals.Snow gave that blessed chloroform and the effect was soothing quieting and delightful beyond measure.Given that many patients feel that their ED is in their heads and that their provider will dismiss any sexual problems they might bring up it may be a relief for patients to learn that their ED is physical related to their diabetes and treatable.For a given initial velocity the range is maximum when sin or kwikmed coupon viagra It contains the trachea heart lymph nodes aorta esophagus and bronchial tubes.These downregulations were caused by gene promoter hypermethylations by as yet unspeci ed mechanisms.


--------------------
Cialis Super Active Generique Purchase Cheap Amoxil Amoxicillin Dosing In Neonates
 Yorum #5  | 17 Ocak 2016 14:19 | Alıntı     

MelvMeeva

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15622, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 162323465,
I love being in a classroom and feel privileged to continue to write this text. propecia venta libre This may lead to obstruction if large clots form in the lower GU tract.Most lesions that cause aphasia involve the dominant hemisphere.d.After adjusting for sociodemographic characteristics the odds of moderatecomplete ED increased byMetallic surfaces also reflect radiation without much absorption.Demonstrates abnormal findings in nearly all patients with lung cancer c. doxycycline 150 mg sale HTN increases the risk of progression of diabetic nephropathy to ESRD.Epigenetic screening in product safety assessment are we there yet Toxicol.clinical featuresBetablockers also have antiarrhythmic and antiischemic effect. overnight viagra delivery Instead of their normal biconcave shape erythrocytes become spheroidal.n.bone marrow cells mechanical e.CLINICAL PROCEDURES apheresis Separation of blood into component parts and removal of a select portion from the blood.All of the terms are included in the Pronunciation of Terms section later in the chapter.Osteoclasts clast is from the Greek word meaning to break are large cells that function to reabsorb or digest bony tissue.Both ducts carry the lymph into large veins in the neck where the lymph then enters the bloodstream. viagra on line australia .Based on this insufficiency of data the Panel cannot make recommendations for the use of herbal therapies. furosemide Figure shows a series of CT scans through various regions of the body.Englewood Cliffs NJ PrenticeHall


--------------------
a..Figure from Applegate E The Anatomy and Physiology Learning System ed Philadelphia Saunders.Figures and vardenafil vs viagra The wings of most insects are designed so that during the upward stroke the force on the wings is small.
 Yorum #6  | 18 Ocak 2016 17:25 | Alıntı     

MichAdvide

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 12468, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 316572577,
Look for pyuria bacteriuria and leukocyte castsplasma cells venta viagra generico plastyPhiladelphia Pa Saunders Elsevier chapWhen conservative treat ment has failed surgery is often effective for leg pain but results for low back pain are less predictable. kamagra eu collagenorg.The cells in the basal layer are constantly growing and multiplying and are the source of all the other cells in the epidermis.Fatigue a.Apply your new knowledge to understanding medical terms in their proper contexts such as medical reports and records.Type IIIa Inflammatory chronic pelvic pain syndrome CPPS Not bacterial with type IIIb accounts for most cases of prostatitis.He considered that once solved other questions of his life he was considering starting a stable relationship but he did not completely feel comfortable with himself.Note surgical clips from previous surgery. cialis dolor de piernas Few drugs with a direct action on HT mechanisms are in clinical use to promote erection e.The machine sends out highfrequency sound waves that reflect off body structures.Druginduced lupus d.estro female estrogenic gluco sugar glucagon In this term agon means to assemble or gather together.chondroma chondromalacia Chondromalacia patellae is a softening and roughening of the articular cartilaginous surface of the kneecap resulting in pain a grating sensation and mechanical catching behind the patella with joint movement.This often allows normal movement of the organ and reduces the symptoms caused by the adhesion.Hopeful customers sample his potions in the background. cytotec en estados unidos In this way regions of increased brain activity can be clearly identified.Occasionally an AAA will initially be diagnosed via an abdominal xray.N Engl J Med.nd ed.In medieval and Renaissance times people died younger so cancers were less prominent than today.hemorrhoids Swollen twisted varicose veins in the rectal region. buy lasix Refraction is the bending of rays as they pass through the cornea lens and other tissues.transurethral resection of the prostate B


--------------------
foremost Chinese physician Zhang Zhongjing was founding medical institutions that would endure for centuries in some cases to the present day.Other such stones hang in the background as proof of the surgeons skill.Rosen R. priligy super force Psoriasis a.see front matter Elsevier Ltd.
 Yorum #7  | 19 Ocak 2016 13:51 | Alıntı     

VincGype

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 40596, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 381436873,
For troublesome hemorrhoids the treatments ranged from ointments or salves to ligation tying off.If the plug breaks open swelling and red bumps occur.An MRI should be obtained and if nerve root or spinal cord compression is present evaluation by a spine specialist is recommended.R. viagra phizer In this condition a patient can receive and assimilate stimuli such as sounds sights smells and touch but has extensive muscle paralysis and cannot speak or make any movements except perhaps with their eyeballs or eyelids.Early results are promising to of patients experience good to excellent palliation of dysphagia at year.In each tailormade batch all the monoclonal antibodies are the same so they are very accurate in selecting their targets.Using products and injections to cause erections might be more of a challenge.This germ is smaller than its anthrax counterpart and also reacts differently to colored stains.Excess aldosterone also increases the secretion of hydrogen ions into the lumen of the medullary collecting tubules results in metabolic alkalosis. ou acheter priligy en france Higher rates of insomnia occur in people with chronic pain psychiatric disorders and alcohol or drug addictions.The virus may also spread among young children in day care settings.A single study suggests that chronic furosemide therapy is associated with clinically significant thiamine deficiency via urinary thiamine loss.Headaches Headaches are common during pregnancy.Acad.NitratesIV nitroglycerin vasodilator in patients without hypotension. apcalis tablets online These include regulators of DNA mismatch repair such as MLH and MGMT O methylguanineDNA methyltransferase and negative regulators of Wnt signal ing such as Wnt inhibitory factor WIFAngiography is rarely performed because it carries avein Thinwalled vessel that carries blood from body tissues and lungs back to the heart.ComplicationsArrhythmias e. prednisone for dogs dosage chart The usual age of onset is to years it is more common in women than in men.Imaging studies ultrasound CT identify the abscess but it is difficult to distinguish from a pyogenic abscess. viagra samples overnight The total magnetic field now changes with position along the x axis and the associated Larmor frequencies at the location of tubes A and B are now different.Urinalysisexamine sediment see AKI


--------------------
Beipackzettel Viagra Online Kamagra Oral Jelly Gunstig levitra samples overnight Cipro And Amoxicillin Toghter Consejos Uso Viagra
 Yorum #8  | 20 Ocak 2016 04:39 | Alıntı     

Rafaicefly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16219, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 155486281,
The maximum pressure driv ing the blood at the peak of the pulse is called the systolic pressureBrink.g. order levitra without a prescription b and by NMDA Melis et al..Nelson Textbook of Pediatrics.References Ghany MG Strader DB Thomas DL Seeff LB. buy clomid online without a script The blood test for levels of vitamin B has become much more accurate within the past few years.Getty Images The Bridgeman Art Library.A displacement of corresponds to equalizing the population of the spin up and spin down states.fundus cheapest uk supplier kamagra If youre repeatedly using that muscle the muscle becomes fatigued and you cant use it as much.However CAT scan instrumentation is expensive and is found only at major medical facilities.Table misoprostol fast shipping R.Limit animal protein intake in patients with hyperuricosuria uric acid stones.Chronic changes include a.g.Fluid found in a joint is calledIn Bradley WG Daroff RB Fenichel GM Jankovic J eds. furosemide and alcphol Typically in an insect the size of a bee the volume of the resilin may be equiv alent to a cylinder cm long and cm in area.PSA is a protein that is secreted by tumor cells into the bloodstream.from snakes insect stings latex hormones ragweedmolds and various chemicals.


--------------------
Malignancy is the most common cause of death.The strength of the stimulus is conveyed Physics in Biology and Medicine.The angular veloc ity see Appendix A is then v max max where is the length of the leg. propecia ou viagra The ratio of the jumping heights at the two locations is H F W WInflammatory bowel disease IBD c.
 Yorum #9  | 21 Ocak 2016 23:18 | Alıntı     

BrenDeatte

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16178, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 215762545,
Update Date Updated by Neil K. viagra generic 100mg Dysplastic nevus syndrome Numerous atypical molesThese tend to be large with indistinct borders and variations in color.cholecystectomyfever chills cough dyspnea.In the earlier reviews most of the bariatric surgeries were vertical banded gastroplasty Dr.Rosens Emergency Medicine Concepts and Clinical Practice.Engineering Principles in Physi ology Vols.Cancer is found in to of nodules that are investigated. viagra con paypal type and errorsElsevier Saunders chapGastroenterol.Smaller but still dangerous doses may produce irreversible changes such as mutations sterility and cancer.The link between COPD and plasma fibrinogen level another nonspecific marker of systemic inflammation and an independent risk factor for coronary heart disease was investigated in patients with COPD cialis discounts Take your pain medicine when you start having pain so the pain doesnt get too bad.Sense of impending doom f.Maintain a reasonable work and personal schedule.In amid great fanfare he introduced tuberculina remedy for tuberculosis.SURFACE TENSION The molecules constituting a liquid exert attractive forces on each other.When traveling to underdeveloped areas follow the steps below to avoid diarrhea Drink only bottled water and do not use ice unless it is made from bottled or purified water.One such device mimics the distress call of a mackerel and attracts marlin and other larger fish to the fishhook. consequences propecia B Audiogram for a person with normal hearing in the left ear only for low frequencies pitch.Pare recorded the proceedings and noted that the thief died from taking the poison after several hours of excruciating pain thereby showing that a bezoar was ineffective in this case.Using results of literature search discuss on the current state of the research and modeling of Kliebers law.phakoand Hartline H. accutane 30 mg sales Wellcome Images.


--------------------
The magnitude of the velocity is called speedSally complained of pain in the area surrounding her navel. brand viagra overnight delivery Reverse transcriptase inhibitor
 Yorum #10  | 22 Ocak 2016 22:01 | Alıntı     

JoseMYPE

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 71508, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 177574247,
It may be difficult to distinguish this condition sometimes referred to as benign forget fulness of elderly patients from true dementia. generic viagra best price g.In fact it might not even be with a physician but with a herbalist a midwife an occultist or even a parttime witch.Some decay very quickly and have a halflife of only a few microseconds or less.intracerebral hemorrhage iCH venta de priligy en argentina The inclination of the Earths axis of rotation further reduces the intensity of solar radiation at the surface.These include Ependymomas Craniopharyngiomas Pituitary tumors Primary CNS lymphoma Primary lymphoma of the brain Pineal gland tumors Primary germ cell tumors of the brain Symptoms Some tumors may not cause symptoms until they are very large.Alternatively the moxa substance was piled around or on top of an inserted acupuncture needle and ignited and left until the physician deemed it had taken effect. doxycycline over the counter Clinical Radiology The EssentialsCommon findings include dyspnea and nonproductive cough.Involved pupil is dilated and nonreactive in middilation d.Parts of Soranus Gynaikeia were adapted in the th century by an author named Muscio Mustio and were again recycled in the th century by Eucharius Rosslin also known as Rhodion see below.diabetes insipidusPapillary carcinoma a.The amount of diffrac tion depends on the wavelength The longer the wavelength the greater is the spreading of the wave. misoprostol online trusted pharmacy plasma and red blood cells from one body to another.In Adam A Dixon AK eds.A.ANSWERS TO EXERCISES A azithromycin cost 500mg china You will also have tests to check your heart function.As far back as Swedish physician Ivar Wickman had published the first in a series of studies claimingcontroversially at the time that polio was a contagious disease spread by physical contact or close proximity.This lack of new evidence suggests that no changes in the previous guideline statement are warranted.


--------------------
How Do You Take Zithromax generic viagra Propecia Bon Prix Pharmacie Achat
 Yorum #11  | 24 Ocak 2016 08:33 | Alıntı     

WillUnlids

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 8561, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 138444236,
Philadelphia PA Lippincott Williams Wilkins FigureTemporal sequence very importantthe causative factor must precede the effect.Calculating pressure inside a worm.Two distinct cytokines released from a human aminoacyltRNA synthetase. kamagra 100mg reputable site expert and herbalist Pedanius Dioscorides c.The ears of bats of course respond to these high frequencies. generic viagra online free shipping Conversations often would spin out of control as Jeff worried irrationally about things that might happen to him.If it is negative for tumor cells the breast cancer has not spread.Symptoms will be treated as appropriate. levitra en ligne canada If any of these are present the pain is not likely to be due to ischemia.The coronary arteries are a pair of blood vessels that arise from the aorta and supply oxygenated blood to the heart. online pharmacy doxycycline 100mg If you are considering HCT you SHOULD NOT start chemotherapy as this would preclude a patient from having HCT later on..They became more practical with the arrival of longlasting lithium batteries in the s.glycogenolysisBy the start of the th century the use of Xrays had become widespread and it was noted that the denser a body tissue is the more it reduces attenuates the rays meaning that bones and cartilage show up best while softer tissues are hard to see.The lower arm now becomes engorged and florid.To support a broader understanding A Closer Look beginning on contains more detailed explanation of new terms. kamagra on line Make sure your spelling is correct.The more severe the condition the better the results.Shaped layers of cells could be built into tissues that could eventually form a whole organ.Pasteurs work evolved through several main phases beginning with research on how light passes through different shapes and arrangements of crystals.


--------------------
It is usually asymptomatic but mild to moderate dysphagia may be present. buy clomid for men Recurrent infections a.It provides important information about the mechanism of action of drugs.Symptomatic patients may present with polyuria polydipsia polyphagia fatigue blurred vision weight loss andor candidal vaginitis.
 Yorum #12  | 26 Ocak 2016 16:52 | Alıntı     

Waltticy

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 12062, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 327854275,
Lenses fall into two general categories con verging lenses and diverging lenses. viagra canada mastercard In Henry Boyle at St.This can help keep your kidneys from getting worse.Almost all newborns and about half of children who get hepatitis B develop the chronic condition.A The patient at age years B at age with possible early features of acromegaly C at age with A B wellestablished acromegaly D at age with endstage acromegaly. viagra overnight delivery Prostatitis is an inflammation of the prostate gland often resulting in swelling or pain.clinical features.c. cialis journalier prix Martins PressWhat Abnormal Results Mean Abnormal findings include Abdominal masses Buildup of fluid in the abdomen Certain types of gallstones Foreign object in the intestines Hole in the stomach or intestines Injury to the abdominal tissue Intestinal blockage Kidney stones The test may be performed for Abdominal aortic aneurysm Acute appendicitis Acute cholecystitis Acute kidney failure Addison disease Adenomyosis Annular pancreas Ascariasis Atheroembolic renal disease Biliary atresia Blind loop syndrome Cholangitis Chronic renal failure Cirrhosis Echinococcus Encopresis Hirschsprung disease Idiopathic aplastic anemia Injury of the kidney and ureter Intussusception children Necrotizing enterocolitis Nephrocalcinosis Peritonitis spontaneous Primary or idiopathic intestinal pseudoobstruction Renal artery stenosis Renal cell carcinoma Secondary aplastic anemia Toxic megacolon Wilms tumor Risks There is low radiation exposure.petechiae Small pinpoint hemorrhages.It is often used to clarify findings from earlier xrays or CT scans.JAMA.The Charles Saint Theater at Groote Schuur Hospital where Barnards hearttransplant operation took place is now the Heart of Cape Town Museum laid out exactly as it was on December propecia comprar sin receta Since it is a workbooktext combination you engage and interact on practically every through writing and reviewing terms labeling diagrams and answering questions.An example would be a patient who is absolutely convinced that he or she has cancer despite multiple tests that confirm he or she actually doesnt have it.General characteristics order viagra no prescription online Int J Impot Res.spitting up blood from the respiratory tract


--------------------
Hess P. cialis prix conseille en pharmacie In the s external defibrillators became available which worked without the need to open up the patients chest.Goldstein I.
 Yorum #13  | 5 Şubat 2016 15:50 | Alıntı     

Richceap

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 21189, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 218431544,
Testicular Cancer Detection There may be no signs or symptoms of testicular cancer.e.These radiographs show the pattern of mucosal ridges.We regularly have similar roles in this area. buy clomiphene citrate incision of a ring of musclesInvestig.insightoriented psychotherapyet al.bursting forth of blood antabuse over the counter generic Bone marrow failure leading to pancytopenia anemia neutropenia thrombocytopeniaNSAIDCorbis Gianni Dagli Orti. sildenafil citrato colitisd.human parvovirus hepatitis C hepatitis B EpsteinBarr virus EBV cytomegalovirus herpes zoster varicella HIV e.cata down catatonia Tono means tension.Examination under a microscope shows the Actinomyces species of bacteria. propecia no script Vaccination using the related disease cowpox was safer and eventually led to the eradication of smallpox.g.In Feldman M Friedman LS Brandt LJ eds..spicy and drinks e.arteries and reduce side effects.The ovaries produce the female gamete the ovum as well as hormones that are responsible for female sex characteristics and regulation of the menstrual cycle. cuanto cuesta cialis generico In establishing the modern science of anatomy Vesalius corrected longheld misbeliefs introduced new discoveries and inspired a fresh breed of anatomists physicians and surgeons.


--------------------
In however Heinrich Rosin a professor at the Albert Ludwigs University in Freiburg Germany wrote Extreme old age with its natural degeneration of resources and the natural decline of organs is a condition of development of the human body oldage infirmity is no illness.Radiation treatments in the area of the cancer may also be helpful. viagra online prescription A.
 Yorum #14  | 5 Şubat 2016 17:54 | Alıntı     

EdwaMets

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 29850, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 236522714,
herpes zosterThe abbreviation ORIF means open reductioninternal xation. clomid for sale Coxsackie parvovirus B human herpes virus bacteria e.Snow gave that blessed chloroform and the effect was soothing quieting and delightful beyond measure.Dr.A decline in the extracellular circu lating volume results in a decreased GFR and a reduction in sodium excretion.wideningNormocytic normochromic anemia secondary to deficiency of erythropoi etinmay be severe b. best prices for viagra cialis Blood tests a.CML follows an indolent chronic course for many years before it transforms to Quick Hit Treat CMl with tyrosine kinase inhibitors either ima tinib dasatinib or nilotinib.parenchymal tissue Essential distinctive cells of an organ.It is also called celiac sprue.Structural abnormalities of the urinary tract. roaccutane 5mg paraaortic nodesexternal region between the anus and scrotumDuring this short time interval the whole mus cular system is called into action by the righting reflex to mobilize various parts of the body into motion so as to shift the center of mass back over the base of support.He proved both that the heart is a muscle and that it does not warm the blood.myelography Xray imaging of the spinal cord myelo after injection of contrast agent into the subarachnoid space surrounding the spinal cord.Anecdotes of Men Who Have Had Antibiotics Injected Into Their Prostates The internet and rumor mill present stories of patients who have had intraprostatic antibiotic injections. prix propecia marseille salpingopharyngealPrevents uptake of dietary copper b.laparoscopyTreatmentCrepitus is the crackling sound produced when ends of bones rub each other or rub against roughened cartilage.How would you further evaluate this patient generic viagra deals A prostate massage is performed by stroking the prostate with firm pressure from the periphery to the midline on both the right and left sides of the prostate gland.Additional indications for PCI include hemodynamic instability ventricular arrhythmias and new mitral regurgitation or new septal defect.Neurochem.Although it isnt always the case many anxiety disorders can start with chronic stress and be exacerbated by chronic stress.


--------------------
Forum Cialis Effetti Collaterali Buy Cialas In Canada Viagra Aumenta Dimensioni viagra online prescription Propecia Usp Viagra Lilly Icos
 Yorum #15  | 7 May 2016 16:47 | Alıntı     

WilliAducky

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
The amount of the payment will be determined by the balance of the loan and the rate in effect after an advance is taken. loans online Im a human spell checker.x tayang Durasi.You can get this quickly and easily online Follow our instructions. poor credit loans About BFG Web Policy At BFG Federal Credit Union our members from across Summit County Ohio and beyond receive some of the best low interest rates on an unsecured loan available anywhere today.Loans how personal httpistyle.PHONEEMAILSMS JUNIOR ACCOUNT CUONLINE LOGIN Any deposits you hold above the FSCS compensation limit are unlikely to be covered unless under specific circumstances as determined by the FSCS. installment loans for bad credit Availability Residents of some states may not be eligible for a short term cash loan based upon lender requirements.Our competitive rates combined with our convenient payroll deduction and direct deposit capabilities make KEMBA the best place to borrow News Information Member Feedback Loans written for months with monthly payments Understanding package from the Credit Union.Why Downtown Los Angeles Is the Place for Alternative Commercial Money Lenders to Focus on in. personal loans for bad credit Bad credit loans guaranteed instant personal ranging from.Have calculator total combine want you offered the into for circumstances.Identification Checklist for Individual Customers PDF kb Westpac Group Online Apply online it usually takes less than minutes. same day loans CashAdvanceHelp.Promote responsible consumer lending practices J.
 Yorum #16  | 4 Kasım 2016 06:02 | Alıntı     

EnriqAgede

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
For customers who dont use Online Banking or are applying for an additional loan online funds can be transferred to a Halifax or Bank of Scotland account within hours from when signed loan documents are received before pm. personal loan Copyright ConsumerFu.You must have Cookies enabled to use our site.Asset owners can easily get cash to pay off important financial obligations such as auto loans mortgage credit card debt and insurance policies on time. secured loans We know life doesnt always go to plan so weve made our service as flexible as possible.Immigrant Issues Banking and Securities Department Urges Consumers to Avoid Illegal Easy Money Loans PALawHELP.ext. fast loans This does not count against your application and demonstrates that you are aware of alternative credit products and understand how they work.Before a customer signs a payday loan agreement the payday lender must also advise the following.Here you blast tons of entries about the SAME is blood plasma or not or is Craiglist free or not.Make sure the lender you are applying with is trustworthy and is operating legally. loans with bad credit Business Plus Question About an Online Loan Contact us at.Prohibited from charging a dishonored check fee more than.You can avoid this by using your ISA allowance. installment loans See Trends in Customer Reviews on Payday Express BBB promotes truth in advertising by contacting advertisers whose claims conflict BBB rating is based on factors.Jobert Beck still exist on internet and on earth here.
 Yorum #17  | 12 Ocak 2017 04:51 | Alıntı     

BriSar

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 5122, Kayıtlı: 2.01.2017
   ICQ: 217671361,
Запостился тут так как задело.
Как же просто бытовой ремонт холодильника превратить в сенсацию.
Качественный выгодный холодильников ремонт за доллары в ТаганскомКачественный столичный ремонт холодильников безвозмездно в Марьино А такое как посоветуете обозвать?
При всем этом холодильник присутствует у каждого. Я знаю о чем запостил, ремонт не всякому то и нужен.
http://mangowifi.cn/bbs/home.php?mod=space&uid=902546 Masaallah, Erdogan Ciller'i Sollad? » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi


--------------------
 Yorum #18  | 30 Ocak 2017 10:31 | Alıntı     

siohal

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 2839, Kayıtlı: 29.01.2017
   ICQ: 217675643,
Amazing! I expected what to introduce myself bad. Masaallah, Erdogan Ciller'i Sollad? » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi
http://delete-it.ru/user/Locnom/
However published apply as a new trend.http://filmasik.net/user/Locrab/ Successful operation !


--------------------
 Yorum #19  | 2 Ekim 2017 14:12 | Alıntı     

Olga Y.Nox

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Публикующий прав, перспективная задумка анонса, Masaallah, Erdogan Ciller'i Sollad? » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi - хотя я бы рекомендовал здесь обратиться к www.autoprichal.ru

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: