Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

"Kürtler Için Durum 12 Eylül'den Daha Beter"  


23-02-2011, 19:09 Kategori: Siyaset  
Meclis'te bir grup gazeteci ile bir araya gelen DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk, gündemdeki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Gelinen aşamayı, "Yeni bir dönem" olarak değerlendirdiklerinin altını çizen Türk, sivil alanın örgütlenmesi gerektiğine işaret etti. "Demokratik Özerkliği de, "sivil alanın örgütlenmesi, burada Kürtlerin ve farklı inanç gruplarının taleplerinin netleşmesi" meselesi olarak gördüklerini dile getiren Türk, "Biz bunu başarabilirsek bir projeye dönüşür. Farklı inanç gruplarının, Kürtlerin talepleri konusunda bir netleşmeye gidilir ve Türkiye'deki tartışmalar da azalır" dedi.

Özerklik projesinin faydalarını sıralayan Türk, "Sonuç olarak sivil toplum örgütlerinin ve siyasetçilerin inanç gruplarının bir araya gelip ortak bir proje etrafında buluşması sorunların çözümünü kolaylaştırır. Biz ne dersek diyelim, siz sağlık eğitim, siyasal ve toplamsal alanlarda halkın sorunları konusunda bazı projeler ortaya koymazsanız yapacağınız çalışmaları çok ciddi bir noktaya taşıma şansı olmaz ve bu alanın örgütlenmesi bence ruhsal, psikolojik, travma yaşayan bazı grupların da tedavisi ve rehabilite edilmesi konusunda da önemlidir" şeklinde konuştu.

'Özerklik demokratik bir statüdür ve bunun gerekleri vardır'

Bölgedeki gelişmelere de dikkat çekerek, Ortadoğu'da halkların inkarı ve zulüm üzerindeki politikaların yavaş yavaş aşıldığına işaret eden Türk, Kürt sorununun da çözülmesi gerektiğini vurguladı. Türk, "Şimdi Türkiye eğer gerçekten demokratik bir Ortadoğu ve demokratik bir dünyayı görmek istiyor ve bunun özlemini duyuyorsa, Ortadoğu'da önemli bir sorun olan Kürt sorununu geçmişteki mantıkla çözemeyeceğini görmesi lazım" dedi. Özerklik talebinin bir ayrılma talebi olarak görülmemesi gerektiğinin altını çizen Türk, bunun halkın yönetime katılması ve kendisini yönetmesi olduğuna işaret etti. Böyle bir durumda buna ilişkin gelişmelerin olacağına değinen Türk, "O zaman belediyelerin etkisi olacak, belki halk tarafından valiler seçilecek, oradaki güvenlik güçleri yerel yönetimle birlikte çalışacak. Sonuçta demokratik özerk yönetim oluşursa bu demokratik bir statüdür. Hukuken, siyaseten bunları gerçekleştirmek zorundasınız" diye konuştu.

'Hükümet samimiyet göstergesiyle yaklaşan tehlikeyi aşabilir'

Yaklaşan Mart ayına ilişkin soruları da yanıtlayan DTK Eşbaşkanı Türk, yaklaşan tehlikeye işaret ederek, "Türkiye bu tehlikeyi aşmak zorundadır. Bunun için önüne bir proje koymak zorundadır" dedi. Türk, iki yıldır yürütülen "açılım" tartışmalarına rağmen halkları rahatlatacak bir söylemin ve somut bir projenin ortaya çıkmadığına işaret ederek, "Bir şeyler getiriyorsunuz, iyi şeyler olacak diyorsunuz ve beklenti içinde insanlar bunu görmeyince daha fazla bir gerilim yaşanıyor" diye konuştu. Silahların susmasının çözüm için fırsat olduğunu, ancak bunu değerlendirilmediğini ifade eden Türk, "Bu yaratılan fırsat değerlendirilmediği zaman ve buna uygun siyaset yapılmadığı zaman riskler büyüyor" uyarısında bulundu.

'Çözüm söylemlerine rağmen Kürtler için durum 12 Eylül'den daha beter'

"Nelerin yapılacağı konusunda bir ortaklaşma lazım. Bir çözüm projesi konulur" ifadelerini kullanan Türk, her şeyin bir günde çözülmesini beklemediklerini, ancak samimi bir yaklaşımın yaklaşan çatışma riskini bertaraf edebileceğini söyledi. "Demokratik çözüm" söylemlerine rağmen düşüncelerini dile getiren, anadilde konuşan 10-15 bin insanın fikirlerinden dolayı içerde olduğuna vurgu yapan Türk, "Siz bu sorunu çözeceksiniz, önce fikirlerin, Kürtçenin serbest olması için bir adım atmanız lazım. Anadil konusunda, Lozan'dan bu yana bir hak kullanılmıyor ve kullanıldığı zaman da bu tutukluların tutukluluk halinin devamına dönüşüyor. Anadilde savunma talebi bir cezaya dönüştü. Bu bir samimiyetin adımı. Anadil konusunda fikir ve düşünce özgürlüğünün önünde engelleri aşacaksın" şeklinde konuştu.

Kendisi hakkında yüzlerce dava olduğunu hatırlatan ve "onlar gibi düşünseydim, zaten başka parti kurmazdım" diyen Türk, "Ben 12 Eylülleri de yaşadım. Bu dönemde askeri mahkemelerin yargılamalarını da gördüm. O dönemde mahkemelerin yüzde 70'i beraat ile sonuçlanırken bugün siyaset yapan Kürtlerin duruşmaları yüzde 80 ceza ile sonuçlanıyor. Yargı bakımından baktığınızda daha kötü tablo ile karşı karşıyayız. Ben bunları söylerken bilinçsiz söylemiyorum, araştırın" diye konuştu. Verilen cezaların sadece yargı ile ilgili olmadığını ifade eden ve "Sen demokratik sürecin işlemesini istiyorsan o yasları
değiştireceksin" çağrısında bulunan Türk, hukukun demokratikleştirilmesi gerektiğini söyledi.

'Düşüncelerimizi söyledik'

Ateşkese ilişkin Kürt siyasetinin üzerine düşen görevi yaptığını dile getiren Türk, şöyle konuştu:
"Biz düşüncelerimizi söyledik. Elbette ki çatışmalı sürecin, savaşın hiç kimseye bir şey katmayacağını biliyoruz. Artık bir şeyler tartışılıyor ve İmralı ile de direk görüşmeler oluyorsa bizim yapacağımız bir şey yok. DTK olarak sivil alanı örgütlüyoruz, ateşkesin uzaması için ortaya koyacağımız bir katkı yok. Çünkü bu biraz önce söylediğim diyaloglar oluşmasaydı, köprü olabilirdik. Görüşmelerin yapıldığını herkes biliyor. Bu diyalogların ve görüşmelerin sorunların çözümüne katkı sunacak bir mantıkla ele alınması lazım."

Siyasete dönüp dönmeyeceği sorusunu, "Kısmet bir şey diyemem" sözleriyle cevaplandıran Türk, BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Meclis'teki Kürt konuşmasına da destek verdi.


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 4)
  |   Okuma: 1017   |   Yorum: (5)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 27 Kasım 2014 08:14 | Alıntı     

Lorena

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
This weistbe makes things hella easy.
 Yorum #2  | 28 Kasım 2014 12:51 | Alıntı     

Vennasir

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
That's more than <a href="http://usinto.com">sesilbne!</a> That's a great post!
 Yorum #3  | 29 Kasım 2014 13:30 | Alıntı     

Jual

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Thanks for <a href="http://vfrphagisfz.com">shnriag.</a> What a pleasure to read!
 Yorum #4  | 15 Ocak 2017 09:07 | Alıntı     

BriSar

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 5122, Kayıtlı: 2.01.2017
   ICQ: 217671361,
Запостился тут так как заинтриговало.
Необычайно элементарно бытовой ремонт холодильника оформить в достижение.
Срочный Московский ремонт холодильников за деньги в Новокосино Оптимальный Московский ремонт холодильников безвозмездно в Новокосино Достойный столичный холодильников ремонт не дорого в Выхино А сие как накажете обозвать?
Причем холодильник присутствует у большинства. Я уверен в том о чем говорю, ремонт не везде то и нужен.
http://play4fan.3dn.ru/index/8-15158 http://maithil.org/forum/index.php?action=profile;u=91545 Kurtler Icin Durum 12 Eylul'den Daha Beter" » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi


--------------------
 Yorum #5  | 31 Ocak 2017 00:32 | Alıntı     

siohal

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 2839, Kayıtlı: 29.01.2017
   ICQ: 217675643,
Wondrously! I thought what will be unattractive. Kurtler Icin Durum 12 Eylul'den Daha Beter" » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi
http://bydgotov.com/user/Loclew/
However all apply as a new trend.http://microsoftclub.ru/user/Locrhilt/ Good luck .


--------------------

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: