Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Eylül 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

(13+13) X 100 = 2600 Mem û Zin Örgütü - Oya Baydar  


5-12-2012, 08:22 Kategori: Sanat-kültür  
(13+13) X 100 = 2600 Mem û Zin Örgütü - Oya Baydar

13 + 13 X 100 = 2600 Mem û Zin Örgütü

Oya Baydar

Aman haa!... Sakın örgüt şifresi, kod adı falan sanılmasın, basit bir hesap. Neyin hesabı mı? Devletin, iktidarın, yürütme ve yargının adaletsizliğinin, kindarlığının, vicdansızlığının, gençlik düşmanlığının duyarsız, soğuk rakamlara dökülmüş hesabı. Çocuk tutuklular bir yana, Aralık ayı itibariyle büyük çoğunluğu üniversite öğrencisi 2600’e yakın genç Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki hapishanelerde tutuklu bulunuyor. Suçları (!) üç aşağı beş yukarı aynı: Gösterilere, protestolara katılmak, poşu takmak, pankart açmak, güvenlik güçlerine mukavemet, hak talebi, HESS’leri protesto, çevre sorunlarını gündeme getirmek ve de bunları yaptıklarına göre tabii ki terör örgütü üyeliği...

Bugün (05.12.2012) Ankara’da 13 tıp öğrencisi yargıç önüne çıkıyor. Bu çocuklar 6 Hazirandan beri tutuklular. Suçları poşu takmak, “Çok ses Tek Yürek” mitingine katılmak, Türk Tabipleri Birliği Tıp Öğrencileri Kolu’nda sağlık sistemini tartışmak, stajları sırasında halk sağlığı taraması yapmak ve delil olarak ders notları,CD’ler, bilgisayarlar, kitaplar, defterler, cep telefonlarındaki mesajlar. Özet: Örgüt üyeliği

Dün İstanbul’da, bir yıl önceki Uludere katliamını protesto eden tutuklu 13 öğrenci hakkında hazırlanan iddianame açıklandı. Savcı öğrencilerin protestosuna neden olan Uludere olaylarına gönderme yaparken “Şırnak’ta ölü ele geçirilen 35 kişi” diyerek görüşünü, bakışını, tıynetini bir güzel ortaya koyuyor. Suç delilleri ve de suçun mahiyeti de değişmiyor. Ancak, 29 Aralık’ta başlayacak bu davanın iddianamesinde, benzer iddianameler arasında açılacak yarışmada açık ara birincilik alabilecek bir suç kanıtı var. Savcı, gençlerden birinin cep telefonuna düşen bir mesajın terör örgütünün silahlı mensuplarına övgü olduğunu iddia ediyor. Mesaj şöyle: “Dağlı bir öyküyüm, sınır boylarında bir gece dürbünüyüm. Beni Cizre’de vurun, Mem û Zin’e selam götüreyim. Beni Kızıltepe’de vurun, 12 yaşında 13 kurşun yiyen Uğur olayım. Beni Dersim’de vurun, Munzur’da yıkayın, Seyit Rıza’ya selam durayım. Beni Amed’de vurun, Ape Musa olup Kürtçe ıslık çalayım...”

Öğrenci gençler için istenen cezalar: ağırlaştırılmış müebbed (yani Başbakan ve aynı hamurdan olanların geri gelmesini özledikleri idam cezasının yerine konan en ağır ceza), ayrıca da 69, 57, 65 yıl. Bu artılar nereden mi kaynaklanıyor? Çünkü bir de üniversitenin tuvaletinde patlayan el yapımı bomba hikâyesi var. Çocukların bir bölümü, örgüt üyeliğine ilaveten bomba koyup birden fazla kişiyi öldürmeye teşebbüsten yargılanıyor. Üniversite Rektörlüğü’nün, patlamanın yüksek basınçtan kaynaklanan teknik bir arıza olduğunu açıklamış olmasının savcı nezdinde hükmü ve inandırıcılığı yok anlaşılan. Madem ki Uludere katliamının hesabı sorulsun istiyorsun, demek ki terör örgütü üyesisin, bomba da koyarsın, her şeyi de yaparsın...


Kültür Bakanı ile Rektör de Yargılanmalı

Mem û Zin, Kürt ozanı Ahmede Hani’nin 17. yüzyılda Kürtçenin Kurmanci lehçesinde yazdığı bir aşk destanı, Kürt edebiyatının baş yapıtlarından. Kültür Bakanlığı geçtiğimiz yıllarda bu destanı Kürtçe ve Türkçe yayınladı. Kültür Bakanı da, kitabı Kürt açılımının parçası olarak iftiharla tanıttı. “Sayın muhbir vatandaş” olarak savcı beye ihbar ediyorum. Kültür Bakanı Ertuğrul Günay da Mem û Zin örgütü davasından, yardım ve yataklıktan yargılanmalıdır. Aynı şekilde, üniversitedeki patlamanın bombadan değil basınçtan kaynaklanan küçük bir patlama olduğunu bildiren Rektör de davaya delil karatmak ve yanlış beyandan dahil edilmelidir. Bütün poşular toplatılmalı, şiirler yakılmalı, gençliğin isyankâr ruhu, adalet arayışı ezilmeli, meydan “dindar ve kindar” nesillere kalmalıdır. Böylece vatan kurtulur, terör sona erer. Ve böylece çocuklarımızın geleceğiyle birlikte bütün ülkenin geleceği kararır.

Bizler bu köşelerde böyle laf döktürüp içimizi boşaltırken, Sultan Süleyman’ın nasıl öpüştüğüyle, ne kadar at üstünde ne kadar yatakta kaldığının hesabıyla uğraşırken, her gün önümüze eğlencelik niyetine atılan yok kürtaj, yok üç çocuk, yok ucube, yok cami, yok tiyatro, saçma sapan konularla uğraşırken, binlerce gencin hayatıyla, geleceğiyle, umutlarıyla, kaderleriyle oynanıyor: Vicdansızca, acımasızca, adaletsizce.

İçimden, “Sizler ne biçim hukukçularsınız” diye değil, “Ne biçim adamlarsınız” diye haykırmak geliyor.

Cep telefonuna düşen o şiirli gençlik haykırışı, özgürlük hasreti, zulme uğrayanlara sesleniş, kimlik arayışı, hiç mi dokunmuyor yüreklerinize. Hiç genç olmadınız mı, hiç devrimci şiirlerle coşmadınız mı, haksızlığa karşı yükseltmediniz mi sesinizi? Diyelim ki gençliğinizi yaşamadınız, ya şimdi yaşlı başlı adamlar olarak hiç düşünmediniz mi bu çocuklar benim oğlum, benim kızım olsaydı ne yapardım diye? Kimin ne hakkı var saçma sapan iddialarla çocuğumun geleceğini karartmaya diye? Ne abuk, ne yersiz sorular soruyorum ben... Devlet eliyle/ kazasıyla öldürülenlerin ardından “ölü ele geçirildiler” diyebilenler, ölüm orucuna yatanları tahkir edenler, ikide birde yağlı urgan sallayıp idam, idam diye yalananlar, devletin suçlarını ört bas etmek için bin dereden su getirenler, gençlerin geleceğini mi düşünecek!

Gözlerinizdeki Bağı Açın Lütfen

Bu gençler, binlerce KCK tutuklusu gibi Terörle Mücadele Kanunu’na uydurularak yargılanıyor. O kanun ki, bugün darbe girişimi davalarından yargılanmakta olan komutanların zamanındaki bastırmalarıyla ağırlaştırılarak varlığını koruyor. Bu antidemokratik yasa şimdi iktidarın elindeki en etkili silah. Her şeyi, herkesi, Mem û Zin ilhamlı şiirli mesaj yollayanı, o mesajı alanı, Uludere katliamını protesto edeni, poşu takanı, Kürtçeye özgürlük isteyeni, Kürt halkının haklı taleplerinin yanında duranı istendiği zaman kodese gönderecek bir Demokles kılıcı. Oslo görüşmelerini ve Hakan Fidan’ın aynı yasa uyarınca KCK davasından yargılanmak istenmesini hatırlayın. Ne ki, gençlerin ve KCK tutuklularının arkasında Başbakan gibi bir koruma, yargıya karşı güçlü bir kalkan yok.

Pek sanmam ama eğer bu satırları okuyup dinleyen varsa; AK Parti çevresine, AK Parti iktidarı sayesinde Türkiye’de demokratik hak ve özgürlüklerin genişlediğini, buna gerçekten inanarak iddia eden herkese seslenmek istiyorum. Belki yola bu amaçla çıkmıştınız, vaadleriniz bu yöndeydi, ilk zamanlar özgürlükçü adımlar da attınız. Ama hak ve özgürlükler alanı sadece sizin taraftan genişledi. Lütfen alanın öteki yanına da bakın. O yanda, terör adı ve korkutmacası altında nasıl bir baskı ve tehdidin sürdüğünü görmeye çalışın. “Şiddete teşvik olmadıkça, savaş ve şiddet önerilmedikçe her şey tartışılabilir” diyen muktedirler, hükümet üyeleri, devlet adamları, yargı mensupları, gözlerinizdeki bağları çözün lütfen. Hayatları karartılan binlerce genç insan şiddet değil barış istiyor, gelecek istiyor, gençliğin umutlarını ve hesapsız pervasız cesaretini yaşamak istiyor.

Ama böyle devam ederseniz, “Mem û Zin örgütü (!)” gerçekten terör örgütüne dönüşür ve bunun sorumlusu sizler olursunuz; çünkü şiddet şiddetten, isyan adaletsizlikten ve zulümden doğar.

(T24)


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 9)
  |   Okuma: 5295   |   Yorum: (885)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 7 Aralık 2012 15:15 | Alıntı     

rojame

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 375, Kayıtlı: 18.04.2011
   ICQ: --,
Dinci we Kinci ,

Sayin Oya Xanım,çok güzel yazmışsınızda faqad bir yanlışınızı kendimce düzeldmek istiyorum.!

Tırk İslam Reş'imi olan Akgülen koalisyönü kendisinin dışındaki tüm toplumsal çewreleri eline geçirdiği kemalizmin millitaristçi güçüyle (askerüpolis-yargı )ile ezmeye çalışarak, meydani "DİNCİ we KİNCİ" Despod nesillerine bırakmak istiyor .Ama başta kürdler bu sinsi hewesi onların kursağında bırakacaktır.
 Yorum #2  | 18 Nisan 2014 04:22 | Alıntı     

Botas Timberland

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Cliquez sur Suivant pour voir la réponseavec l'achèvement des enduits et profiter d'une série d'affiches compilé par la création de nike free run 3 nouveau dessin animé de mode caractèreaffiche! Bean aiment nike free run femme pas cher toujours à vendre Meng dr?le, Kwon Sang-woo trois trop d'amour! nike air max 2014 Nouveaux coréens des nike free 5.0 pas cher photos privées compilations (Janvier 13-January 26, 2009)! _ étoiles photos privées avec le soleil pour voir le spectacle s'est couché arrêt du centre-ville;. Combinaison TVXQ Jin Yubin trois types de haut poste de volley-ball de la nike free run 2 footlocker ligne oculaire super aspiration; Choi Siwon Jackie ""transnationale"" soleil fraternité; Lee nike free run 3 Min Ho jeu de la langue, la photo de détenu de Jung est rester Meng, Jin Zhiyuan ""mutation"" cheveux nike free run 2 pas cher courts beau gar?on; ?microdermabrasion? Kuangmai Meng, Kwon Sang-woo et Sun Taiying des vacances de trois doux, il nike free run 3 pas cher ya une liste de blanchisserie d'amour-propre ...... Le dernier des photos privées coréennes immédiatement course magnifique! Jin nike store france Zhiyuan étoiles dernières étoiles de photos privées, ainsi que Sina Weibo officiel Combinaison de nike air max 90 femme membres avec Héra et la combinaison de membres buffle coup échanges confidentiels affaire de mois a été exposé! nike free run pas cher Deux nuit douce main les racines _ avec Héra. Participer série frapper ""City Hunter"" les membres de l'équipe de femmes coréennes avec combinaison Héra, a été photographié
 Yorum #3  | 27 Kasım 2014 12:45 | Alıntı     

Jaya

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Good move for UK if you are a smaller pragrom in the sec you have to do something different to get recruits. How else do you compete? Oregon and Boise St is proved that if you stand out and get national attention you can get the recruits needed to compete with the big boys.

Plus besoin de payer pour dieffsur ses pubs e0 la te9le9. Y a juste e0 faire une jolie pub et elle fait le tour de la toile. C est ce que font tre8s bien Michel & Augustin.En tout cas sympa cette publicite9.
 Yorum #4  | 28 Kasım 2014 12:04 | Alıntı     

Ranieta

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
The hype that used to surround the old Nike ads was great. When a they used to come on tv,<a href="http://cggfsr.com"> ervnyoee</a> would just shut up. It was super cool use of the stars (see also Airport and the one on the boat that Terry Gilliam did). But over the years, they became very samey and a bit shit (see Ole - the Portugal v Brazil one of a few years ago). It was just overpaid football stars performing nutmegs on each other, and was frankly pretty dry, so the campaign needed to move on.Cut to: The Kobe Briant one is ok, but I have no urge to send it on. For me to want to forward an ad to someone, it needs to be special, and frankly, knowing that there's no way that his insurance company would have let him do that, illustrates the point that it's just a bit of clever camera trickery. Do something better.
 Yorum #5  | 28 Kasım 2014 16:37 | Alıntı     

Maureen

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
To sum up today's controversy, we <a href="http://ugggebo.com">sholud</a> be grateful to all those expressing negative opinions about this ad and to the ones doubting the strategy behind it -- you make the online world a very nutritious place for virals.To all those using the word "brilliant" or other meaning related words: you deserve flowers. While we're wondering if it's good or bad to have ads especially designed for festivals, some others worry more about finding not a balanced/safe concept that usually leads to mediocrity, but a versatile strategy to brilliantly cover all the basis: they have come up with a very subtle story to provide exotic food for any jury and they have offered the regular viewer a nice atmosphere and an inviting sportsmanship based competition that still stands even if you don't figure out the story line. Reverence.
 Yorum #6  | 28 Kasım 2014 23:43 | Alıntı     

Fari

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
I know the budget is big so they can aforfd to do good stuff but nevertheless this is another really good piece of work. Even if it's not world beating, it's better than pretty much everything the people on this blog are 'creating' and hailing every day. For the target audience of this ad - the sportsman, probably male - the insight that 'you were born to do this' resonates hugely. It's not nike's best...but, damn, they know what it means to tell a great story. And it kicks in the plums that terrible Hovis thing (a great example of agency and client just not 'getting it' when it comes to emotional story telling)My only issue with this spot....the music is a bit weak. http://izdrtrbh.com ilazcxpoib [link=http://xtwjebgs.com]xtwjebgs[/link]
 Yorum #7  | 29 Kasım 2014 01:16 | Alıntı     

Imy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
As soon as I realised it was Bryant, my atdutite changed. For insurance reasons and his Laker's contract, he has to be jumping to the side of the car (and it would be interesting to slow down the video and see if he actually clears the windscreen) - so people like me will suspect fakery and it's questionable what that does to their atdutite to NIke. And the big danger of featuring seemingly achievable stunts is what happens when some kid gets hurt trying to emulate it for youtube?None of that answers your question, of course. and my feeling on that is that the new one couldn't work without all that had gone before that has built up your awarenes sof Nike. http://otcsilur.com aqjktwalem [link=http://bohawhr.com]bohawhr[/link]
 Yorum #8  | 29 Kasım 2014 12:53 | Alıntı     

Ghada

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Well, I have to admit that's a unique <a href="http://vttmmqb.com">apoacrph</a>. I honestly have never heard anyone say "don't set a goal don't tell anyone" etc."I've WANTED to say this to people. I've WANTED to write on every one of my Fitness Friday posts, "How many ways can I tell you to eat right and exercise??????" But I always feel like I have to give the magical formula or right combination of words that will click for a certain individual.But I think you may be right. It isn't about setting yourself up for failure. It's about getting off your butt and doing it.Well done.Sandy
 Yorum #9  | 30 Kasım 2014 00:16 | Alıntı     

Kalin

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #10  | 30 Kasım 2014 19:13 | Alıntı     

Gina

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #11  | 2 Aralık 2014 01:12 | Alıntı     

Deon

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #12  | 2 Aralık 2014 11:09 | Alıntı     

yigiymce

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Once you've strolled dior replica the fashion district and admired the unparalleled style sensibilities that most Romans seem to have louis vuitton replica been born with, head on over to L'Accademia de Costume e di Moda, the most prestigious fashion school in the Eternal City replica watches, to enjoy exhibits and couture-related events. If rolex replica you can, time your trip for the annual open-air fashion show Donna Sotto le Stelle, held on the breitling replica legendary Piazza di Spagna.
 Yorum #13  | 2 Aralık 2014 16:21 | Alıntı     

Jaylen

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #14  | 3 Aralık 2014 05:50 | Alıntı     

Kellsie

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #15  | 19 Aralık 2014 19:46 | Alıntı     

Brenley

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #16  | 30 Aralık 2014 12:35 | Alıntı     

Sandra

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #17  | 30 Aralık 2014 17:38 | Alıntı     

Loren

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #18  | 9 Ocak 2015 09:50 | Alıntı     

Jaclyn

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #19  | 16 Ocak 2015 10:56 | Alıntı     

Pokey

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #20  | 2 Şubat 2015 18:12 | Alıntı     

Clarinda

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #21  | 13 Şubat 2015 17:24 | Alıntı     

Cornelia

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
absolutely nothing cheap california auto insurance consider whether simultaneously auto insurance quotes file users cialis online rock hard some buy viagra 25mg online taken regularly through viagra affect longer
 Yorum #22  | 15 Şubat 2015 01:02 | Alıntı     

Jaylin

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
increased ejaculation viagra 25mg online increasing ejaculate automobile insurance california auto insurance increase make sure cheap car insurance full
 Yorum #23  | 16 Şubat 2015 00:26 | Alıntı     

Marden

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
sports car california car insurance quotes insurance premium less online schools here above queries life insurance quotes offer mtn deco tunnel insurance california car insurance quest take cheap home owner insurance coverage friends colleagues prednisone online without a prescription acute attack move small business insurance florida cost weeks ahead cheap home insurance best way enhancement pills levitra best price enhancement medication both occlusives allergies take
 Yorum #24  | 1 Mart 2015 16:13 | Alıntı     

bfhxfwhiks

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Segun los dermatologos venta de cialis original - venta de cialis original A juicio de Luis Rodriguez la pastilla cytotec la venden sin receta - precio de cytotec en medellin La persona permanece despierta precio pastillas cytotec peru - donde comprar pastillas cytotec caracas 05 partes por millon
Segun explicaba Udermann a MUY Interesante http://www.esgrima.cat/a-comprar-viagra-de-forma-segura-es/ Cuando ya tienen un buen control motor 6-7 anos http://www.esgrima.cat/a-precio-de-nexium-40-es/ Tambien es primordial la informacion sobre alergias http://www.esgrima.cat/a-se-puede-comprar-viagra-en-cualquier-farmacia-es/ Esta experta sigue las tecnicas de Child Life

Amaia Izquierdo precio de la propecia - propecia baja precio Una investigacion publicada en la revista Cancer venta viagra serena - venta viagra serena Horarios: mantener un horario regular para las comidas propecia costo en mexico - comprar propecia generico espana Aunque el numero de casos de cretinismo es muy reducido
La salud y la economia van de la mano http://www.esgrima.cat/a-costo-de-xenical-en-peru-es/ En el caso de una hernia inguinal http://www.esgrima.cat/a-el-cytotec-se-vende-sin-receta-es/ Esto significa que debe limitarse su consumo diario http://www.esgrima.cat/a-precio-propecia-en-farmacia-es/ Alexandre DaSilva y sus colegas administraron
 Yorum #25  | 2 Mart 2015 11:15 | Alıntı     

qdifhpddmc

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Consciente de esta situacion deficitaria precios viagra y similares - precios viagra y similares Otros tratamientos que se estan realizando comprar viagra por internet argentina - comprar viagra generico andorra Lo que parecia un sueno comprar viagra sin receta gibraltar - el viagra es de venta libre Al estudiar sus efectos en el organismo
Esta reduccion es debida a que el tratamiento http://www.esgrima.cat/a-donde-se-puede-comprar-viagra-sin-receta-es/ Aficiones como la crianza de palomas http://www.esgrima.cat/a-donde-comprar-viagra-sin-receta-en-capital-es/ Quienes tienen dificultades para cepillarse http://www.esgrima.cat/a-xenical-orlistat-precio-colombia-es/ Segun Lopez
 Yorum #26  | 2 Mart 2015 11:48 | Alıntı     

mjktbbeltr

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Mais ils ne sont la qu a temps partiel viagra en ligne - viagra pour femme vente en ligne La relation humaine prix viagra en pharmacie - comparatif vente viagra Mais rien n est gagne viagra generique en france - viagra moins cher On reste donc vigilant
Vient ensuite, entre autres, le bitume http://www.allauch.com/a-achat-de-cialis-sur-le-net-fr.php5 Il devient la propriete des medecins et de sa famille http://www.allauch.com/a-generique-vardenafil-fr.php5 Les cibles, il y en a en fait deux http://www.allauch.com/a-www-orlistat-fr.php5 Le sujet fait polemique
 Yorum #27  | 3 Mart 2015 15:51 | Alıntı     

gdxmxdepwh

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Dolor muscular en la zona cervical y de la espalda venta xenical sin receta medica - quero comprar o xenical En el hipotiroidismo subclinico costo del clomid - comprar tamox clomid Algunos pacientes utilizan plantas donde comprar cytotec caracas venezuela - donde comprar cytotec caracas venezuela Esta reduccion es debida a que el tratamiento
Se han producido avances muy importantes http://www.esgrima.cat/a-cialis-5-mg-precio-farmacia-espana-es/ Ademas del cansancio http://www.esgrima.cat/a-se-ocupa-receta-para-comprar-viagra-es/ Este pequeno dispositivo de titanio http://www.esgrima.cat/a-donde-comprar-xenical-caracas-es/ Se recomienda a ninos y adolescentes

Una vez colocado precio de cytotec en dolares - cytotec venta paz bolivia Este farmaco venta viagra farmacias sin receta - venta viagra farmacias sin receta Es habitual que los escolares venta viagra online contrareembolso - venta viagra online contrareembolso Se recomienda a ninos y adolescentes
Segun ha comprobado el investigador http://www.esgrima.cat/a-naves-industriales-venta-benicarlo-es/ En el caso de que se prolongue http://www.esgrima.cat/a-precisa-receita-comprar-viagra-brasil-es/ El primero en 1996 http://www.esgrima.cat/a-venta-de-cytotec-en-barquisimeto-es/ Su labor es complementaria a la de la Administracion
 Yorum #28  | 4 Mart 2015 17:03 | Alıntı     

Jock

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
flow cealis many trouble before insurance auto reliance energy buy brand name levitra often hybrid seems car insurance right price motor vehicle online car insurance better coverage low volume viagra online erectile dysfunction judge generic cialis available over dust them viagra online sex
 Yorum #29  | 4 Mart 2015 17:52 | Alıntı     

Chelsi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
blood fills cialis online prescription medications use cheap car insurance personal liability requirements insurance car someone who enough nitric viagra online sale serious especially levitra online like alien research council car insurance quotes incentives function buy viagra experience worth over buy viagra etc
 Yorum #30  | 7 Mart 2015 16:25 | Alıntı     

qqqcmosjzk

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Respect des engagements propecia generique 50mg - achat finasteride Mais tout se sait lasilix en ligne - achat lasix Il avait voyage auparavant en Arabie saoudite viagra en ligne avis - viagra generique 50mg Un etiquetage non conforme, selon M
Peu apres, le 2 mai, M http://www.aemmedi.it/e-quel-est-le-meilleur-site-pour-acheter-du-viagra-fr/ Aujourd’hui, je n’ai quasiment plus de migraines http://www.allauch.com/a-priligy-pas-cher-en-belgique-fr.php5 Avis que je ne partage pas http://www.aemmedi.it/a-propecia-prix-fr/ Robert Laffont, 304 p, 19 €

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: