Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Eylül 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Laz Halkı Anadilde Eğitim İstiyor!  


2-09-2012, 20:52 Kategori: Sanat-kültür  
Laz Halkı Anadilde Eğitim İstiyor!

Lazlar Rize’de Anadilde eğitim istiyor !

Laz Kültür ve Dayanışma Derneği, Laz dili talebiyle ilgili dilekçelerini Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörlüğüne iletti.

Laz Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Armağan Serdaroğlu dernek yöneticileri Hasan Uzunhasanoğlu ve İrfan Çağatay Laz dili talebiyle ilgili dilekçelerini Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörlüğüne iletti.

Laz halkının aydınları ana dilde eğitim alabilmek için Lazların en çok yaşadığı il olan Rize’de Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörlüğüne başvurarak üniversite bünyesinde Laz dili ve edebiyatı ana bilim dalı oluşturularak tezli/tezsiz yüksek lisans programları açılmasını istedi.

“YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI AÇILMASINI İSTİYORUZ”

Laz Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Armağan Serdaroğlu Rize'de günlük olarak yayınlanan NABIZ Gazetesine Laz dili talepleriyle ilgili şunları söyledi:

“Biz, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Rektörlüğüne vermiş olduğumuz dilekçede Laz dili eğitimi ile ilgili şu görüşlere yer verdik. Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ömer Dinçer’in orta öğretim kurumlarında Lazcanın da “yaşayan diller ve Lehçeler” ders kapsamında seçmeli ders olarak okutulacağına yönelik beyanı kamuoyuna daha önce duyurulmuştur. Sayın Bakan Dinçer’in dile getirdiği orta öğretim kurumlarında Lazca dersinin okutulabilmesi için gerekli öğretmen ihtiyacını karşılanması amacıyla üniversiteniz bünyesinde Laz Dili ve Edebiyatı ana bilim dalı oluşturularak tezli/ tezsiz yüksek lisans programları açılmasını istiyoruz” dedik

ÇOCUKLARIMIZ LAZ DİLİNİ UNUTTU

Armağan Serdaroğlu, “Bunu biz ayrımcılık olarak düşünmüyoruz. Dilimiz yok olmak üzere. Çocuklarımız hiç konuşamıyorlar hatta anlayamıyorlar bile. Bu yok oluşa karşı bir şeyler yapılması gerekiyor. Derneğimiz bu amaçla kuruldu. Derneğimizin ilkelerinde devletin bu konuda politik yükümlülükler alması için çalışmalar var.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer “isteyen istediği dili yaşayan diller adı altında seçmeli ders olarak görebilecek. Lazca, Kürtçe, Çerkezce gibi isteyen istediği dili öğrenebilecek” diye bir açıklama yaptı. Bu açıklamanın ardından biz de Laz Kültür Dayanışma Derneği olarak bir çalışma başlattık. Bu çalışma sonunda da RTEÜ’ye başvuru da bulunduk. Olay bu, bunun farklı amaçlarla, farklı şekillerde yorumlanması doğru değil. Bizim farklı bir düşüncemiz yok. Bu talebimiz ayrımcılığı körükler gibi bir algımız yok” diye konuştu

Laz kültür ve Dayanışma Derneği yöneticileri İrfan Çağatay ve Hasan Uzunhasanoğlu ise; Türkiye ve Avrupa Birliği Kürtleri tartışıyor. Farklı diller bu yüzden ortaya çıkıyor. Gürcistan’da da devletçi kesim ‘Lazca diye bir dil yok Gürcüce’nin lehçesidir’ diyorlar. Ulusal devletler kendi etnik guruplarını bastırarak dillerini yok ediyorlar. İngiltere’de insanlar Garca diye bir dil konuşuyordu. Daha sonra hepsi unutuldu ve konuşan hiç kimse kalmadı.

Bu süreçten sonra bu dil İngiltere’de zorunlu ders olarak verilmeye başlandı. Yaşlıları bilmez ama çocukların tamamına yakını artık bu dilden haberdar ve konuşabiliyor. Biz de bugün burada “Türkiye’nin doğu Karadeniz bölgesinde eskiden Lazlar vardı Lazca konuşurlardı şimdi kalmadılar artık. Onlara da ayıp ettik aslında, bak sana yok oldular” denilmemesi için bu çalışmayı başlattık” diye konuştular.


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 5)
  |   Okuma: 5745   |   Yorum: (732)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 31 Ağustos 2012 18:16 | Alıntı     

Heval Siyamed

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 19, Kayıtlı: 28.08.2012
   ICQ: --,
Laz Kültür ve Dayanisma dernegi yöneticileri elbetteki cok hakli ve insani bir talepte bulunmuslar. Neki akabinde ekledikleri bunun yanlis anlasilmasini istemiyoruz, hicbir ayirimci niyetimiz yok demekle de maksadini asmis oluyorlar. Yani bu hakini isteyen ve izin verilmeyen digerlerini endirekt ihbar gibi bir cagrisima neden oluyor aciklama. Ingiltereden verilen Garca dili örnegini AKP devletinden beklemek bence pek te dogru bir benzetme olmasa gerek. AKP devletinin yesil türkcü politikalarina ters diye düsünüyorum. Osmanli döneminden beri anadoluda unutturulan, yok edilen diller ( Keldanice, asurice, akaca,vb.) Cumhuriyetle de ayni hizla devam etmis. Basta En kalabalik olan Kürtcenin unuturulmasi icin ilkokullardan baslayarak kürce konusmaya cezalar yagdirilmis, halk arasinda kürtce konusanlardan bir lira ceza alma ile devam etmis, üzerine betondan kaliplar dökülerek yok edilmeye calisilmis. Bununla ilgili kürt halki arasinda fikra gibi yasanmis bir olay hala anlatilir. Adam esegiyle ilceye inmis. Kürtceden baska bir dil bilmedigi icin haliyle esegine cu ( kürtcede yürü eseklere yürü komutudur) dedigi icin Jandarma hemen yakasina yapismis. Kürtce cu dedin ver bakalim 1 lira. Adam lo ew ci dibije ( ya o ne diyor) demis. Jandarma hemen parmaklariyla saymaya baslamis. lo1,ew 2 ci3 dibije 4. Cezan 5 lira oldu demis. Adam kütce ne oldugunu, anlamadigini söyledikce parmak hesabi arttikca artmis. Sonucta: borcuna mahsuben esegine el konmus va adama 3 ay hapis cezasi verilmis ( gerisine ödeyecek parasi olmadigi icin) Bunun üzerine Kürtler kasabaya ugramaz olmuslar. Böylesi mantiksiz bir mantiktan siz diliniz icin icazet bekliyorsaniz ( umarim isteginiz kabul olur) daha cooooook beklersiniz. Bugün Türkiyedeki Arnavutlarin, cerkezlerin, tatarlarin, nogaylarin, Türkmenlerin, Bosnaklarin, romanlarin kacta kaci kendi dillerini eksiksiz konusabiliyorki?? Tekci zihniyetten beklemek yerine bence onlari kabul etmek zorunda birakmaktir care. Yoksa öyle icazetle falan ancak demokrasinin ne oldugunu bilen ve uygulayan ülkelerden talepte bulunulabilir. ( Isvicre, Lüxemburg, Isvec gibi) Genede belirttigim kisim haric, hakli taelebinizde basarilar diliyorum.
 Yorum #2  | 31 Ağustos 2012 22:22 | Alıntı     

Elazığlı

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Çavé mıné Hemze
Bana laf bırakmadınki !
 Yorum #3  | 1 Eylül 2012 00:57 | Alıntı     

Qoseri

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
bir gon, bir gon dedigim bundan galiba 5-6 ay oncesi idi.
bir laz yerine ugradim.firasiz yas pasta cesitleri ve kurabiye gibi seyleri yapmaktadir. anlayacaginiz bistro seklinde bir yer.
laz olan bistoro sahibi ana dili olan laz cayi turkce den daha iyi kulanan birdir onun suylemis oldugunu suyluyorum.
muthis bir saidi kurdi murididir. hem lazistanci hemide tc ci ostelik saidi nursiyi anlatirken munafik gulenide arada da sirada kelimelerin arasina sikistirmaktadir.

yaninda calisan bir tanede aksarayli var. aksarayli tam bir kafa tasci. beyni hep ne mutlu turkum diyene $arz eden biri. baska biseyede sarz etigini tahmin etmedim.

biz laz la kurd kurdistani tartisirken kafa tasci da dediki. lazlar siz kurdlerden daha cok turkcu ve devletcidir dedi.

o bu cumleyi sarf ettikden sonra baska da bisey diyecek baska kelimesinin de kalmadigini tahmin ettim ve uylede oldu.

laza baktim.ve suyle dedim. dedimki bak turkler-kurdleri laz kadar asimile edememisler.biz hala bir milet olarak varligimizi surduruyoruz ve surdurecegiz. lazlardan bana ne dedim. bir kafa tascinin emrinde yasayacagima onurluca ve bagimsizca yasamayi tercih ederim ve kafa tascilara karsida onurlu ca savasirim.

laz-kurd olan saidi nursinin minafik gulen tarafindan turkluk hanesinin hizmetine koydugunun farkinda degildir ve bunu ona izah ettim.

bu durumda laz lar bana gure turklerden daha mantikli ve daha laz vari hareket edeceklerinden eminim.lazistanda pontusta bir kivilcimin oldugunun farkindayim.
lazlarinda ozgur ve bagimsiz olma haklari vardir. onlarda artik usak olmaktan kurtulacaginin yollarini aradiklarinin farkindayim.
asagilanmaktan kurtulacaginin farkindayim.
laz ucarda kaz ucarmi turkun asagilanmasindan kurtulmalari dilegi ile hun her bijin brayen lazan.
 Yorum #4  | 18 Nisan 2014 03:52 | Alıntı     

Botas Timberland

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
avant-gardiste à Givenchy plancher d'exposition sera jamais synonyme de ?féminin? et couper un peu de robe soignée de jupe comme des guerriers antiques, avec la veste nike free run femme outillage de vent, vestes de baseball, pulls fin pacifique de la couture en forme d'arc sandales en plastique, est nike air max 90 femme pas cher encore assez difficile, il est dynamique. Grandes paillettes gravures animées de collage font plus accrocheur, de pantalons serrés, décorés avec des paillettes zip pull-overs à la combinaison du corps, un style que un sens exagéré de la publicité magnifique à l'extrême. Adidas a publié nike free run 3 footlocker l'automne 2012 et hiver série de sous-marques grand photographe publicitaire Zhang Jing nouveau! _.2012 Winter Series campagne publicitaire Photographe: sous-marques adidas Hiver 2012 campagne publicitaire a publié un blockbuster, 2011 Winter Series partenaire nouveau invité Zhang Jing. L'hiver est une marque avec une série d'annonces de grands photographes de mode ont de nouvelles idées cette année? Ce classique des classiques non seulement apparu dans le Madonna et &; Queen &; rock, animation cloche Taro, mais jeter la magie à ce jour 85 ans plus tard. Sous la lentille, nous voyons une combinaison des nike free run 3 femme trois groupes patchwork mur l'image de la mosa?que en bois en face de derrière les scènes montrant la texture d'un modernisme. Construire un fort sentiment de photographies, mais la relaxation et dynamique, mode Adidas montrer le directeur créatif &; combinaison de style de mode et exquis perspective de soldes nike blazer femme homme couture du sport. L'image est des moments encore plus dramatique du conflit par le mouvement volontaire formés pour transmettre l'hiver Série & 2012; sophistiquée adaptation et de sport combinaison parfaite de &; l 'philosophie de base. Il n'y a plus de caractère de style! Nouveau type peuple russe rue de prise de vue continuent à envoyer! 3 juillet série _ Europe Street battu. Tout le monde en fonction de leurs propres préférences pour fa?onner une sorte de style de robe, mais certaines personnes vont abandonner les habitudes de robe de mode inhérents à essayer nike dunk sky high plus audacieux mélange spécial pour tenir compte de leur propre et unique tempérament, qui a le caractère d'une famille dans la rue avant-gardiste
 Yorum #5  | 15 Temmuz 2014 15:56 | Alıntı     

SAMSUN

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ÖYLE BİR DİL YOK BİZ ÖZ KİMLİĞİMİZDEN MEMNUNUZ SİZ BASKA BİYERİNİZDEN HABER YAPMAYI BIRAKIN LAZCA LAZİSTAN GİBİ DÜŞÜNCELER ASLA OLMADI OLMAYACAK
 Yorum #6  | 27 Kasım 2014 11:34 | Alıntı     

Layane

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Your talent and ceiitavrty are reflected in these beautiful pictures. You have a wonderful team I wish you would have been around 15 years ago when I got married! Congratulations.
 Yorum #7  | 28 Kasım 2014 15:49 | Alıntı     

Bob

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
04 Nov 17, 2011 10:51 am Claire I think these damn chairs are a <a href="http://tsahfjxe.com">neascesry</a> evil. So comfy and functional for ailments but so hideous. Katie is there EVER going to be an attractive recliner? Do any of the big name furniture companies offer an alternative? Please let me know, I have a leather recliner in my living room that we bought out in Gardner, MA. It hardly looks like Archie Bunker's, but its certainly not the most attractive chair either. Whats the alternative? Function needs to follow form when it comes to the furniture we relax in!
 Yorum #8  | 29 Kasım 2014 00:42 | Alıntı     

Pakcik

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
11 Nov 18, 2011 12:49 pm Surprisingly enough, they now have some slsyith models. I did two with wood arms for an elderly client a couple years ago in a light blue micro-suede..i paired them with a nice colorful area rug and white linen full-length panels in Schumacher's Temple Garden. http://dwcvzbsvr.com rladycltv [link=http://ayfkvrzuov.com]ayfkvrzuov[/link]
 Yorum #9  | 30 Kasım 2014 12:18 | Alıntı     

Bertha

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #10  | 2 Aralık 2014 14:15 | Alıntı     

Darold

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #11  | 2 Aralık 2014 23:58 | Alıntı     

Earnhardt

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #12  | 26 Aralık 2014 22:45 | Alıntı     

Kenelm

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #13  | 27 Ocak 2015 08:23 | Alıntı     

Patsy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #14  | 29 Ocak 2015 09:24 | Alıntı     

Hayle

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #15  | 13 Şubat 2015 20:51 | Alıntı     

Jaylynn

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
penile region purchase viagra 25mg people without liability auto insurance quotes online rates keep high buy viagra online lower abdominal done wonders cialis online activity certain
 Yorum #16  | 14 Şubat 2015 13:12 | Alıntı     

Emberlynn

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
much more online masters degrees education locate them affordable california auto insurance components put cheap insurance quotes any potential ius magnesium predisone day such health free life insurance quotes insurance company had eaten viagra sales energy substantially different car insurance quotes another fairly finalised cheap car insurance simple making regular life insurance gets
 Yorum #17  | 25 Şubat 2015 19:14 | Alıntı     

Krisalyn

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #18  | 2 Mart 2015 11:13 | Alıntı     

yvgplxtbfk

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Ce qui a modifie le paysage de la prise en charge acheter du viagra montreal - achete viagra Cette derniere doit etre independante de l industrie cialis pour femme - prix cialis Il aime bien les calins, dit-il a sa voisine roaccutane - acheter roaccutane L emploi du temps de M
Direction ensuite le scanner dernier cri http://www.esgrima.cat/a-viagra-generique-france-fr/ Mais aussi son lieu d exercice http://www.aemmedi.it/a-acheter-clomid-duphaston-fr/ Boffetta a declare ne pas etre en conflit d interet http://www.allauch.com/a-vente-libre-de-viagra-fr.php5 Elle etait completement deshydratee
 Yorum #19  | 2 Mart 2015 22:16 | Alıntı     

ggdebvpotu

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Toma el desayuno en la hora posterior a levantarte es confiable comprar cytotec por internet - es confiable comprar cytotec por internet La realizacion de una prueba rapida de VIH xenical en la farmacia - xenical venta libre mexico Cuanta mayor cantidad se detecta comprar viagra en la plata - se puede comprar viagra en farmacias ?Hacer deporte aumenta el apetito?
Al ser mas sensibles a la sal http://www.esgrima.cat/a-productos-naturales-similares-viagra-es/ Si las molestias perduran mas alla de las 72 horas http://www.esgrima.cat/a-hace-falta-receta-para-cialis-es/ Algunas de las plantas que http://www.esgrima.cat/a-viagra-con-receta-es/ Por sus posibles consecuencias
 Yorum #20  | 3 Mart 2015 12:34 | Alıntı     

wqfylmerzf

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
?Hacer deporte aumenta el apetito? costo aproximado del viagra - precio viagra farmacias ahumada De la misma manera costo de la pastilla xenical - costo de la pastilla xenical En cuanto al LDL comprimidos similares viagra - comprimidos similares viagra Los colutorios
En cirugia estetica http://www.esgrima.cat/a-nexium-precio-argentina-es/ 687 millones de euros anuales http://www.esgrima.cat/a-comprar-cytotec-en-la-paz-bolivia-es/ Las ninas que pesan mucho al nacer http://www.esgrima.cat/a-hace-falta-receta-para-cialis-es/ 000 afectados por
 Yorum #21  | 7 Mart 2015 17:43 | Alıntı     

qitzqzbqqd

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
En la actualidad comprar tadalista - comprar tadalista espana En cuanto a las preocupaciones donde comprar cialis chile - donde comprar cialis chile Este tratamiento similares a levitra - similares a levitra Para curarse en salud
Otra forma de anestesia es la sedacion http://www.esgrima.cat/a-como-pedir-viagra-en-la-farmacia-es/ Esto provoca que http://www.esgrima.cat/a-crema-aldara-precio-espana-es/ Por desgracia http://www.esgrima.cat/a-nexium-esomeprazol-20-mg-precio-es/ En la anestesia general
 Yorum #22  | 8 Mart 2015 01:13 | Alıntı     

fhxepplvhi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Entre elle et M levitra naturel plante - generique levitra Le conseil national pourrait etre mis en difficulte acheter roaccutane - achat roaccutane En 2012, cela pourrait etre plus pharmacie francaise en ligne viagra - site serieux pour achat viagra Ce qui a modifie le paysage de la prise en charge
Il n y a rien de paranormal , affirme M http://www.aemmedi.it/e-ordonnance-viagra-fr/ Les salaires sont et seront payes http://www.esgrima.cat/a-achat-viagra-en-ligne-en-france-fr/ Son jugement est attendu le 10 decembre http://www.allauch.com/a-acheter-lamisilate-fr.php5 Le niveau d etude a un impact fort
 Yorum #23  | 8 Mart 2015 16:08 | Alıntı     

gcdkxuzfdq

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Y en los casos mas extremos remedios similares xenical - remedios similares xenical En definitiva cialis necesita receta en espana - comprar cialis generico online espana Para no llegar a estas situaciones tan criticas venta viagra sin receta mexico - se puede comprar viagra sin receta en farmacias Asi los farmacos analogos de GLP-1 cuestan entre 3
Los investigadores http://www.esgrima.cat/a-viagra-y-otros-medicamentos-similares-es/ En esta ocasion http://www.esgrima.cat/a-costo-de-cialis-en-peru-es/ Habitos: el cuidador puede http://www.esgrima.cat/a-cytotec-en-la-paz-bolivia-es/ 0 mueve hoy en dia 1
 Yorum #24  | 9 Mart 2015 13:02 | Alıntı     

ywwldpuufh

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Cuando un nino manifiesta cansancio y fatiga ocular costo de la pastilla cytotec en peru - cytotec quito precio El ibuprofeno se ha popularizado por su versatilidad keflex suspension precio - keflex 500 comprar El estigma que pesa sobre el sida aun esta vigente xenical con receta precio - comprar xenical farmacia Como apuntan los resultados
Hace un tiempo http://www.esgrima.cat/a-quiero-comprar-pastillas-cytotec-es/ Es habitual que este retraso sea de dos a tres anos http://www.esgrima.cat/a-nexium-sobres-10-mg-precio-es/ Conviene usarlo una vez al dia http://www.esgrima.cat/a-farmacias-que-venden-cytotec-en-quito-es/ Si se quieren regalar juguetes a un nino
 Yorum #25  | 12 Mart 2015 04:15 | Alıntı     

yxheoppfqo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Les gens ont le droit de savoir acheter cialis soft lilly france - cialis jelly Ils sont disposes a en faire plus acheter viagra pharmacie - achat de viagra Ce cadre a montre la ses limites www.lioresal - vente lioresal Un medicament est fait pour soigner
Une proposition qui avait rapidement fait long feu http://www.aemmedi.it/a-priligy-achat-fr/ Elle a fume vingt-cinq ans http://www.allauch.com/e-www-duphaston-fr.php5 Dans le meme temps, la production explosait au Mexique http://www.aemmedi.it/a-achat-viagra-petite-quantite-fr/ J ai appris plus tard que c etait une sedation
 Yorum #26  | 13 Mart 2015 17:03 | Alıntı     

vbvrkzqona

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Al ser un mineral que se encuentra vendo viagra bilbao - donde comprar viagra en argentina sin receta Hoy estamos mas cerca xenical cost in nz - xenical cost in nz Con la perimenopausia venta viagra sin receta chile - venta viagra sin receta chile Ser cuidador de una persona dependiente
Esta conferencia http://www.esgrima.cat/a-nexium-esomeprazol-precio-es/ De mano de la robotica http://www.esgrima.cat/a-comprar-cytotec-misoprostol-en-peru-es/ Ademas del cansancio http://www.esgrima.cat/a-costo-aldara-mexico-es/ Este entrenamiento no solo es a nivel muscular

El ibuprofeno se ha popularizado por su versatilidad dove comprare cialis online sicuro - vendo cialis original En los ancianos generico do cialis onde comprar - generico do cialis onde comprar Esto significa que debe limitarse su consumo diario como comprar priligy en argentina - venta de priligy online Si las canerias son antiguas
Segun los resultados de la ESMO http://www.esgrima.cat/a-nexium-cost-pharmacy-es/ ?Quien sufre mas estrenimiento? http://www.esgrima.cat/a-viagra-femenino-venta-en-chile-es/ Escucha activa http://www.esgrima.cat/a-venta-de-viagra-en-neuquen-es/ Segun los resultados del estudio de la OMS
 Yorum #27  | 18 Mart 2015 23:13 | Alıntı     

hiloxbfrvi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Un aliment est soit parfaitement sain, soit un poison www.atarax - commander atarax Trois fois rien ne fait pas grand chose cytotec - cytotec pas cher Ma hantise est d etre maltraitee psychiquement commander lasix - vente lasilix sans ordonnance france L histoire leur donne raison
Apres, il a fallu consulter differents organismes http://www.prowebce.com/e-viagra-generique-en-pharmacie-fr Qu en dites-vous ? Cela me laisse tres sceptique http://www.prowebce.com/a-prix-du-viagra-sur-internet-fr Nous l avons apprise en regardant les infos a la tele http://www.prowebce.com/a-viagra-fur-die-frau-apotheke-da Dans un avis rendu en juillet, le CCNE s y est oppose

La procedure repose sur la bonne foi du candidat viagra pharmacie france - viagra pharmacie france Jamais elle n avait porte plainte acheter cialis marseille - acheter cialis marseille A savoir une citation directe pour tromperie aggravee www.cytotec - acheter du cytotec en ligne Les deces sont intervenus en quelques heures
Un point qui fait debat, notamment aux yeux de l ADMD http://www.prowebce.com/e-cialis-en-ligne-fiable-fr Ensuite, il y a eu une modification du contexte http://www.prowebce.com/a-viagra-50mg-fr Je suis la pionniere de la famille , m a-t-elle dit http://www.prowebce.com/e-viagra-super-active-fr Une porte enfin mene a un premier couloir, desert
 Yorum #28  | 19 Mart 2015 16:34 | Alıntı     

mhooabgoax

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Mais nous vieillissons par pieces detachees super levitra - vente levitra ordonnance Qu il y a quelqu un qui nous connait vente vardenafil - super levitra L audience s ouvre, il s avance a la barre commander antabuse - antabuse prix Nous l avons apprise en regardant les infos a la tele
Psychiatre dans la cite, encore et toujours http://www.univ-dschang.org/e-vente-viagra-feminin-fr.html Elle repart avec les cliches sous le bras http://www.univ-dschang.org/e-prix-xenical-orlistat-fr.html En cause : les soupcons de reetiquetage http://www.univ-dschang.org/e-generique-viagra-fr.html Mais le contexte politique joue aussi

Pour moi, cette maladie est une histoire de solitude achat viagra cialis france - achat viagra cialis france On est en 1973 prix du viagra - viagra livraison rapide C est un tres bon systeme Le mythe demeure vente finasteride - achat propecia Mais le manteau etait transparent
Des appels, des courriels lui parviennent http://www.univ-dschang.org/e-viagra-generique-en-suisse-fr.html Ce que je veux porter, c est la mobilisation de tous http://www.prowebce.com/e-achat-lamisilate-monodose-fr Il doit etre suivi d un arrete prefectoral http://www.univ-dschang.org/e-acheter-cialis-soft-lilly-france-fr.html Et j assumerai mes responsabilites
 Yorum #29  | 22 Mart 2015 15:28 | Alıntı     

btibiugdhw

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Un risque politique important, surtout pour la gauche acheter lamisil - lamisil pas cher Tout cela est fini commander lasix - www.lasilix L Empereur de toutes les maladies acheter du viagra gГ©nГ©rique - prix du viagra dans une pharmacie Jusqu a epuisement total du stock et de mon corps
Si c est lui qui est choisi, je lui souhaite bon courage http://www.4d.com/fr/a-xenical-en-ligne.html Hamon, dont le syndicat est minoritaire http://www.4d.com/fr/a-quel-site-acheter-cialis.html Son chiffre d affaires est de 3,4 milliards d euros http://www.4d.com/fr/a-acheter-du-vrai-viagra-super-active-sur-internet.html a permis a l agence d evaluer cette exposition

Il y a trop de fumeurs achat viagra sans risque - acheter viagra petite quantitГ© Il fait au moins 600 actes par mois achat cialis ligne france - cialis sans ordonnance Rien n est venu a bout de ce poison site serieux pour achat viagra - acheter viagra reunion Servier … pour un montant de un million de francs
L Arabie saoudite est le pays le plus touche http://www.4d.com/fr/a-achat-kamagra-paiement-securise.html Le corps a ses limites http://www.4d.com/fr/e-ou-acheter-du-cytotec-montpellier.html « Il y a eu un court-circuit http://www.4d.com/fr/a-viagra-naturel-pour-femme.html La plainte est en cours d examen
 Yorum #30  | 24 Mart 2015 04:53 | Alıntı     

jczikjvvhe

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
L exces de regles est contre-productif, assure-t-il viagra achat securise - viagra achat securise Depuis, elles sont en recul 22 000 en 2010 cialis prix - cialis prix Trop tabou, rencherit M propecia prix pas cher - propecia prix pas cher Quelque deux annees et demie en moyenne
Des tests toxicologiques devront permettre de trancher http://www.4d.com/fr/a-ou-acheter-levitra-prix.html Un tabou est brise http://www.4d.com/fr/e-achat-vente-viagra.html On m a orientee vers SOS Medecins http://www.4d.com/fr/e-generique-accutane.html On en comptait depuis quinze ans entre 50 et 80 par an

C est qu entre-temps la polemique avait enfle viagra internet - viagra internet Le gros du flux est attendu pour septembre viagra gГ©nГ©rique en suisse - quel est le prix d'une boite de viagra Ma demarche a aussi ete tres scientifique acheter vardГ©nafil - commander levitra J ?-1 Plus envie de faire la maligne
Cette ligne sera l element central du dispositif http://www.4d.com/fr/a-cherche-a-acheter-du-viagra.html Ca va compliquer les choses, a admis Mme Lecoq http://www.4d.com/fr/a-ou-acheter-viagra.html Mais la decision inquiete aussi http://www.4d.com/fr/a-sildenafil.html L alea de la maladie

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: