Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Arılar, çocuklar ve Amed Crash  


29-11-2010, 17:36 Kategori: Sanat-kültür, Mehmet Sebatlı  
Arılar, çocuklar ve Amed Crash

Mehmet Sebatlı


Gece, izlediğim bir dökümanter haber programında bu yıl sadece Almanya'da tahmin edilen arı popülasyonundan yaklaşık % 10'nun belirsiz bir nedenle yokolduğu anlatılıyordu.

Bilinir, arılar olmadan çiçekler ve ağaçlar yeşermez, bu da insanlığın sonu anlamına gelir.

Uyanıp güne başlarken ve akşama doğru Essen`de filmi izleyeceğim sinema salonuna girip perdeye bakarken bile arıları düşünüyordum. Heyecanlarımız, sahip olma dürtülerimizle ihtiraslarımızın bizi esir aldığı gündelik hayat koşuşturmasında gözden kaçırdığımız o kendileri küçücük ama yararları büyük canlıların telefinin gelecegimizi ne ölçüde tehdit edebileceğini hesap ederken açılan perdede yaşlı bir Kürt yüzü göründü; kartlaşmış yoksul elleriyle kartondan çıkardığı kaçak sigara paketlerini önündeki küçük tezgaha diziyordu. Yer muhtemelen Suriçindeki Balıkçılarpazarı olmalı. Fonda "Ka Kurdistana min ka" diyen Şivan'ın sesi...

Buradan hemen filmin final sahnesindeki fon müziğine ve görüntüye geçelim ki, filmdeki "çarpışma" sahnelerini sergileyebilmek için zemin bulabilelim. Son sahnede, İstanbul'u "soymak" amacıyla bir çete tarafından arabayla götürülen kapkaççı çocuk kafilesindeki Gülistan'ın gözüyle oyuncak silahlarıyla sokaklara hükmeden çocukları görüyor ve Serhado'nun sesinden bir rap dinliyoruz. Şivan ile yaşlı adam, Serhado ile çocuklar. Baştaki stran ile sondaki rap...
"Min Dît" buna benzer daha nice "çarpışma"yı duyurup gösteriyor. Bu nedenle kendimce filme (L.A Crash isminden esinlenerek) Amed Crash, yani 'Amed Çarpışma' adını daha uygun gördüm.

Anne ve babaları JITEM elemanlarınca gözleri önünde öldürülen iki küçük çocuğun dramını anlatmaya çalışan film, Amed'i yatay değil de dikey bir dalışla, derinliğine gösteriyor. Filmin dili, devletin silahlı memurlarıyla çarşıdaki gündelik pazar sesleri hariç, baştan sona Kürtçe. Amed'de gösterime girdiği her yerde izleyenleri ağlatan bu film, benim gibi patolojik ağlama sorunu yaşayan birini bile ağlatabildiğine göre, "Babam ve Oğlum her izleyeni mutlaka ağlatır" iddiasını zayıflatan ve onun yerine geçen bir güce ve etkiye sahip bence. Eğer Kürtseniz, zaten ölü anne kucağındaki bebeğin çığlığını duyup da gözlerinizin yaşarmaması mümkün değil. Kürt değilseniz bile, bir bebeğin açlık ve altını kirletme haricindeki çığlığı zaten her normal insanı sarsacak nitelikte. İşte filmin anlatmaya çalıştığı şey bu: gözden kaçırdığımız küçük canlılar ve onların ağlamayla, ketumlukla dile getiremedikleri istemleri...

Kürtlerin kendi acı ve dramlarını kendi olanakları ve kendi dilleriyle anlatmlarına en iyi örnek olarak gösterilebilir. Senaristi, yönetmeni, oyuncuları ve mekanları tamamen Kurdî olan bu film, "Kürt sineması nedir, Kürt filmi nasıl olmalıdır?" sorularına doğru cevap olabilecek nitelikte bir ürün aynı zamanda. Dilerizi, Diyarbakırlı sokak çocuklarının dramını anlatan bu filmi kimilerine çocukların polise neden taş attıklarını anlatabilir.

Konusu ve derinliğine daldığı kentin geçmiş panoraması sürükleyici oldugu için birçok mekan ve sahne kusurunu "gözden kaçırıyor" insan. Örneğin kullanılan araba modelleri, ev sahibinin hiç de Diyarbakır şivesine benzemeyen Türkçesi, dükkanlardaki reklam levhaları, elbiselerdeki fiat etiketleri, katilin kullandığı sigara gibi 1990'lı yılların sonlarına uymayan ayrıntılar dikkat çekiyor ama yönetmen, izleyiciyi "çocuklar ne olacak, ne yapacaklar?" sorunsalına bağlamayı başarabildiği için, o ayrıntıları es geçiyor insan.

"Min wî dît" diyen çocuk sadece ebeveynlerinin katilini değil, faili meçhul olarak kayıtlara geçen cinayet zincirlerini, devletin şiddetini, bunun sonucu olarak dul kalan genç bir kadının ufak çocuklarıyla hayatta kalabilmek adına fuhuşa sürüklenmesini ve en önemlisi de, sokakta kalan çocukların kendi tercihlerine nasıl yöneldiklerini görüyor ve gösteriyor.
Oyuncuları çocuklardan teşekkül olan Duvar, Sır Çocukları, Hayat Güzeldir gibi değişik filmler izlemiştim. Şüphesiz her yönetmen kendince bir anlatım yöntemi izler. "Min Dît"in özelliği, 1990'lı yılların şiddetini yaşayan Diyarbakır'ın iki çocugun gözüyle panoramasını çizmesi.

Kürt coğrafyasının en büyük ve bu nedenle en gözde kenti olan Diyarbakır'a herbirimiz nüans farklar içerse de genelde ortak paye biçeriz. Siyasi duruşuyla, bir milyonluk Newroz mitingleriyle, konferans, panel ve kongreleriyle ve son yıllarda en çok da "taş atan çocuklarıyla" gündemde olan bu kentin en eski yerleşim yerine, Suriçine yöneliyor kameralar.

Diyarbakır'daki bir eczacı, hasta bir bebeğe ilaç arayan kardeşine parasız ilaç verir mi vermez mi? İkisi de Kürtçe konuşuyorsa üstelik. Çocuğun tezgaha sayarak koyduğu para eksik çıktığında kendi kendime şunu dedim: Eğer eczacı para istemeyip ilacı bedavaya verirse film "Kürtlerin Kürtlere propagandası" olacak, Thoman More'ın 'Ütopya'sıdan farkı kalmayacak. Ama yanıldım. Kürt eczacı, nüfusu bir buçuk milyonu geçmiş dünyanın herhangi bir metropol kentindeki herhangi bir kasiyer gibi davranarak "para yoksa ilaç da yok" deyip noktayı koydu.

Ve bu söz acıtır izleyeni. Çünkü ilaç alınamayacak ve bebek ölecektir.

Peki ana babaları JITEM'in kurşunlarına kurban giden biri bebek, üç çocuğa Kürtlerin bu gezegendeki en büyük kenti olan Diyarbakır'da kimseler sahip çıkmaz mı? Yok mu merhametli komşular, yanık akrabalar, mağdur ailelere sahip çıkan sivil yardım kurumları? İşte burada bir sorgulamaya geçiyorsunuz. Eğer bu sorgulamayı siz de yaparsanız Kürt siyasi çevrelerinin, kimsesiz çocuklara sahip çıkan kurumların film hakkındaki eleştirilerini de haklı bulursunuz.

Ama bu bir film; dedim ya, gözden kaçanı ve çarpışma noktalarını gösteriyor bize. Hem böyle bir hikayenin yaşanmadığını/yaşanamayacağını da iddia edemez kimse.

Günde ortalama bir film izleyen biri olarak ilk kez Kürtçe konuşan bir hayat kadınına rastladım. Hollywood, bizi loş sokaklarda ve köprü altlarında yüksek topuklarıyla müşteri bekleyen, kaldırıma yanaşan arabalarla pazarlık eden, otele eskortla getirilen "sarışın bomba" tiplemesine alıştırırken; İstanbul yapımı Türk filmleriyse Ukrayna, Rus ve Rumen kadınlarını o potada göstermeye özen gösterdi. Diyarbakır'da da vardır hayat kadınları. Ve bu hayat kadını, eşini bir "faili meçhul"de yitiren, iki çocuk annesi bir Kürt kadını da olabilir. Kaldırımda bekleyemez, otellere rahatça gidemez elbette. O bir kadındır ve Diyarbakır'da yaşıyordur. Daha da ileri gidelim: Eşinin katili olan sivil asker, günün birinde kadına da müşteri olursa feodal damarımız depreşebilir. Dedim ya, düşünmek istemediğimizi, gözden kaçırdığımızı duyuruyor "Min wî dît" diyen iki çocuk.

Raslantıların, planlanandan daha çok heyecan ve zevk verdiğini düşünürüm. Raslantı, düşündürücüdür. Çarpıcıdır. Filmi izleyip ülkemin kalbindeki çocuk dramlarına bakıp hüzünlenirken, o günün 23 Nisan olduğunu ve o ülkedeki çocukların çoğunun bayramı kutladığını (çocukluğumdan beri içime sinmedi o bayram) hatırladım. Filmden sonra Mezopotamyanın yitik halklarından bir ferd, Kemalistlerin deyişiyle bir "kılıç artığı", bir Süryani, filmde gördüğü "yıkık Ermeni Kilisesi"ni hatırlatarak yönetmene katilin dün ve bugün aynı olduğunu ama kurbanların sadece Kürtler olmadığını söyledi ve soykırımın başladığı 24 Nisan arafesinde olduğumuzu hatırlattı.

Yıkık köylerinde masallarla uyuduklarını konuşan sokak çocukları, sığındıkları Surları gezerken karşılaşacakları harabe bir kiliseyi gösterirlerken Mezopotamyalı olup da ağlamayan varsa görmek isterdim doğrusu.

Her savaş, her ölüm bir trajedya yaşatır insana, ama sanat için tüm bunlar kaçınılmaz konudur.
Bu filmin yapmaya çalıştığı da budur.

Unutmayalım ne arılar, ne de çocuklar gözden kaçmaya gelmez. Çünkü geleceğimiz bu küçük canlılara bağlı.

 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 2)
  |   Okuma: 2147   |   Yorum: (449)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 26 Ekim 2013 11:41 | Alıntı     

BlatatCex

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
mzZxjrZmZayk Belstaff Italia
rzZvizZjZtmi Ralph Lauren Jacke
buZvsrZvZthz Moncler Vest
faZxkmZoZglf Timberland Støvler
yzZzzcZjZpee Belstaff Italia
mpZspaZgZhyo Moncler Doudoune
muZoasZpZpdn Botas Ugg
meZgnbZbZvdl Stivali Ugg Italia
tnZjlbZrZrtw Bottes Uggs Pas Cher
upZaztZgZokc Moncler Online
 Yorum #2  | 26 Ekim 2013 22:23 | Alıntı     

Sizelopeerall

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ysZynsZcZcli Canada Goose Takki
toZajhZnZzup Isabel Marant Sneaker
mgZitpZwZlce Timberland Schuhe
dgZmloZmZzqt Woolrich Jassen Dames
jjZqnvZyZesu Moncler Jacken Online
efZwqrZfZbbm Moncler Oslo
zqZetqZdZkzj Woolrich Bologna
rbZtpbZuZblv Ugg Italia
ahZkqtZyZbnz Isabel Marant Basket
kzZsmpZzZzud Parajumpers Long Bear
 Yorum #3  | 26 Ekim 2013 22:34 | Alıntı     

CetResseake

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
dwZrxzZvZpby Botas Ugg
jyZljeZnZvki Barbour Jacka
mzZfiiZeZssz Woolrich Parka
lxZzirZvZwnl Canada Goose Outlet
wtZlnbZoZtkm Canada Goose Sale
deZizfZnZzbc Moncler Antwerpen
twZyamZrZuju Parajumpers Jacken
gfZfazZnZglv Ugg Australia
elZiqjZhZjyd Uggs Wien
gqZybfZsZxud Moncler Espa帽a
 Yorum #4  | 26 Ekim 2013 22:50 | Alıntı     

Emainikah

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
itZjwpZuZdwn Woolrich Arctic Parka
frZsykZxZovx Moncler Online
wcZhbqZrZxpu Isabel Marant Sneakers Uk
pnZejlZxZjxr Moncler Online
mzZkahZdZaye Moncler Bambino
cfZchqZjZnfq Woolrich Outlet
itZaryZfZieo Moncler Outlet
vlZjxfZzZtdw Moncler Online
zuZzibZkZqmx Canada Goose Doudoune
eeZkmqZtZgbe Canada Goose Jassen
 Yorum #5  | 26 Ekim 2013 23:33 | Alıntı     

WallCaleHip

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
eyZwpwZqZqdw Timberland Wien
jrZosjZqZhzt Parajumpers
pmZetgZeZtty Woolrich John Rich & Bros
bsZattZfZezd Timberland Wien
lkZgqpZpZpfr Spaccio Woolrich Bologna
jmZkhmZrZsgm Timberland Schoenen
azZpqoZhZrrr Woolrich John Rich & Bros
lsZmonZqZqjj Woolrich Sale
vtZcxrZzZujh Uggs Norge
gnZhaeZrZndx Ugg Australia Espa帽a
 Yorum #6  | 27 Ekim 2013 00:28 | Alıntı     

coornedic

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
dqZpkvZyZsht Ugg St酶vler
njZoujZzZoxo Moncler Montreal
qxZkjeZwZkgh Timberland St酶vler
yrZxfbZwZetl Uggs Kopen
eoZjvlZbZogf Ugg Baratas
wvZspfZbZacl Canada Goose Sverige
dzZurbZiZglk Cheap Uggs Canada
laZjbnZpZyua Canada Goose
srZhejZqZwmx Woolrich Jacka
vvZtonZpZuvn Barbour Milano
 Yorum #7  | 27 Ekim 2013 09:05 | Alıntı     

Accillozy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
nvZzbvZlZeyw Moncler Winterjassen
ncZruxZxZqnc Timberland Boots Canada
kgZhdvZpZumh Ugg Saappaat
inZlpjZuZkbx Woolrich John Rich & Bros
cvZmswZvZxaj Belstaff Sale
lqZjnxZzZxee Canada Goose Outlet
jfZrlxZrZsvx Timberland Femme
zjZyjhZrZgcf Moncler Homme
dsZvbkZaZcis Canada Goose Outlet
tcZirpZwZvpr Woolrich Rea
 Yorum #8  | 27 Ekim 2013 19:40 | Alıntı     

Bluptpleant

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
hbZajaZiZcji Canada Goose Suomi
usZsygZgZtcu Canada Goose Montreal
wpZzqeZxZahx Woolrich Jacken
cnZfrxZuZaid Woolrich Jacken
voZlagZgZflh Moncler Outlet
liZycvZyZdao Moncler Vest
tpZsnzZnZjwt Pjs Vinterjakke
nwZwtpZcZion Ugg Boots
riZnfqZwZges Canada Goose Montreal
niZebgZdZhrc Ugg Australia Pas Cher
 Yorum #9  | 28 Ekim 2013 13:29 | Alıntı     

nonepeewize

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
puZpuwZyZopj Canada Goose Prix
nyZnytZkZlnm Ugg Rea
gaZsciZaZdsg Moncler Milano
cbZqwlZhZfhu Moncler 2014
vlZoooZbZjyp Parajumpers Amsterdam
fyZusmZrZktu Parajumpers Pas Cher
vbZscoZxZdua Canada Goose Jacke
qbZanyZgZbcl Moncler Milano
uhZqguZqZuxg Moncler
qyZhrvZcZned Ugg Outlet Canada
 Yorum #10  | 28 Ekim 2013 22:54 | Alıntı     

SimeAspes

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
rkZhvyZaZuly Doudoune Polo Ralph Lauren
dgZapaZvZqxh Timberland Sko
zkZpnnZpZmuz Parajumpers Long Bear
qtZvkaZtZlpm Moncler Jacken
tnZeaoZtZhfd Canada Goose Jassen Dames
cnZpixZiZzkb Doudoune Canada Goose
lyZqnwZyZyyy Parajumpers Outlet
qmZamhZdZhyy Stivali Ugg Italia
skZljmZyZbex Moncler Jacken
wrZxjoZzZdjm Parajumpers Outlet
 Yorum #11  | 29 Ekim 2013 05:29 | Alıntı     

hoksUnfoffBop

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
vgZrpoZzZaym Moncler Jakke
aeZecuZpZpda Belstaff Sale
ebZgzjZnZnbx Canada Goose Børn
taZtcxZdZymh Belstaff Sale
ouZntwZxZxjj Moncler Uomo
bgZnerZjZhoq Moncler Online
qjZredZeZpee Canada Goose Outlet
akZggtZkZzus Woolrich John Rich & Bros
amZdhxZtZcje Ugg Boots
zqZwrbZpZjvn Uggs Sale
 Yorum #12  | 29 Ekim 2013 09:54 | Alıntı     

tearcixettism

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
xeZbtxZfZdku Parajumpers Norge
nnZgocZmZucj Cheap Uggs Uk
drZriqZiZwzo Moncler Belgie
erZmroZwZhsc Canada Goose
hhZrvmZeZgdk Canada Goose
sbZtdfZbZwda Moncler Uk
tbZwmdZwZumv Woolrich Jassen Sale
auZxtuZpZsos Botas Ugg
oeZiloZdZhmt Woolrich Jassen Sale
lmZmxkZvZago Moncler Uk
 Yorum #13  | 30 Ekim 2013 01:36 | Alıntı     

Bluptpleant

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
roZidwZwZkbh Parajumpers Takit
qfZnupZpZgxu Moncler Vest
mkZlpiZcZcpw Moncler Outlet
wgZwieZmZacg Canada Goose Suomi
uhZmndZgZudi Ugg Boots
xtZglgZsZatb Canada Goose Outlet
vaZgeyZxZsxi Canada Goose Sale
ogZzigZmZjlr Woolrich Jacken
khZcszZvZlzf Ugg Z眉rich
nlZbpmZdZzih Belstaff Milano
 Yorum #14  | 30 Ekim 2013 01:51 | Alıntı     

Sizelopeerall

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cmZkmeZcZkkh Ugg Italia
vwZdrfZqZhln Ugg Pas Cher
tdZmooZbZsfe Isabel Marant Sneaker
ugZxkzZvZtnx Woolrich Jassen Dames
lmZyraZhZyvf Parajumpers Sale
dkZehvZcZiea Moncler Piumini
mzZiohZvZfcu Canada Goose Takki
xjZqsjZtZtdi Ugg Portugal
ksZewlZrZcfb Moncler Piumini
dtZpxhZtZkjl Timberland Uk
 Yorum #15  | 30 Ekim 2013 07:19 | Alıntı     

CetResseake

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
imZdflZsZaov Parajumpers
hgZbocZlZams Moncler Antwerpen
ypZcwpZbZatq Canada Goose Outlet
skZtwaZxZgdg Moncler Espa帽a
tfZhmiZgZcfe Barbour Jacka
jqZasgZrZxhn Barbour Jacka
umZjjhZpZfvn Parajumpers Long Bear
kwZtqaZbZwgk Woolrich Outlet
vtZrwhZsZmom Belstaff Bags
rzZcnfZxZoft Barbour Jacka
 Yorum #16  | 30 Ekim 2013 15:31 | Alıntı     

Obtaitadveday

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
jvZgcnZaZyem Timberland Sko
jiZyarZsZnst Belstaff Milano
ryZjxtZmZkxt Ugg Australia Pas Cher
wpZcmfZoZakg Ugg Ale
uoZlftZxZxcc Parajumpers Jakke
dzZbjkZkZwum Belstaff Milano
ynZuiuZnZsmo Ugg Boots
haZpzwZyZzir Peuterey Roma
liZwbbZbZjfo Parajumpers Jakke
ekZesdZoZfjh Parajumpers Salg
 Yorum #17  | 31 Ekim 2013 13:41 | Alıntı     

SimeAspes

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
kjZxwtZsZpan Parajumpers Long Bear
cvZhfkZsZbor Timberland Madrid
cjZibmZxZtvn Stivali Ugg Italia
ydZhndZbZmif Parajumpers Sale
loZidvZiZsyr Cheap Ugg Boots Uk
nyZgkmZiZzze Stivali Ugg Italia
lbZqbhZnZolj Parajumpers Kodiak
ifZengZyZhac Parajumpers Gobi
roZntrZdZvps Uggs Canada
eeZxasZdZtjr Parajumpers Jakke
 Yorum #18  | 31 Ekim 2013 18:23 | Alıntı     

coksMyclold

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
gsZynhZrZqzh Uggs Sale
lnZimvZnZfnv Ugg Outlet Canada
gtZcbgZbZyss Uggs Sale
usZqmxZyZjuh Cheap Uggs Uk
fjZqioZmZfjg Cheap Ugg Boots
whZegqZoZwcm Cheap Ugg Boots
hfZcvzZjZscj Uggs Sale
ueZncxZfZxkj Uggs Australia
rmZvhmZtZmil Uggs Australia
rsZovpZgZcsm Ugg Outlet Canada
 Yorum #19  | 31 Ekim 2013 20:26 | Alıntı     

Vobeappamnbox

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
zvZradZvZcat Barbour Paris
orZtgoZsZjwa Barbour Paris
dtZsnqZzZtxg Moncler Vest
dqZljrZxZeos Moncler
tvZvccZrZrdg Spaccio Woolrich Bologna
stZocnZiZndo Uggs Schweiz
ayZdrsZiZfrf Moncler Z眉rich
quZuagZcZckd Moncler Bambino
fwZsroZzZwkg Moncler Piumini
xsZxgnZbZzoq Moncler Vest
 Yorum #20  | 1 Kasım 2013 05:31 | Alıntı     

Seeciaveafe

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
vqZehgZwZbwv Nike Air Max
yjZovoZiZtxp Moncler Jacken
nyZribZnZnoh Doudoune Canada Goose
jyZmidZiZpss Doudoune Canada Goose
poZdpoZxZffr Timberland Schweiz
nwZifdZmZqrt Ugg Boots
hdZfqpZdZego Nike Free Run
seZojvZsZmdo Nike Free
cnZxkeZhZvwl Timberland Schweiz
csZblfZxZaoc Nike Free Run
 Yorum #21  | 1 Kasım 2013 18:18 | Alıntı     

irorestmeft

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
saZeiqZyZwbc Barbour Milano
rzZkfyZhZhgy Canada Goose Norge
phZoyyZaZimk Canada Goose Outlet
vxZiqxZlZfhh Peuterey Giubbotto
wxZvlmZvZses Canada Goose Jassen
tnZibvZbZejn Canada Goose Norge
moZdfmZfZvpm Parajumpers Jakke
rjZevbZbZwqb Uggs
ffZxxqZnZskx Canada Goose Jakke
qoZcvyZvZeqo Moncler Dunjakke
 Yorum #22  | 1 Kasım 2013 19:46 | Alıntı     

nonepeewize

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
elZghfZaZyon Isabel Marant Sneakers
vcZryqZzZtoa Ugg Boots
rdZxjwZyZamg Moncler Jacka
vpZqaoZoZcuf Doudoune Canada Goose
ypZubwZsZgss Ugg Outlet Canada
ohZhdlZmZudi Parajumpers Amsterdam
ttZklzZtZjgq Isabel Marant Sneakers
vqZunjZyZtgo Parajumpers Pas Cher
poZgujZdZfdn Canada Goose Doudoune
ypZpowZxZpvp Ugg Boots
 Yorum #23  | 2 Kasım 2013 04:18 | Alıntı     

elilkFoef

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ixZzwlZsZfqo Ugg Boots
heZkkeZfZubg Barbour Uk
ysZstvZiZqiu Doudoune Abercrombie
yeZrceZwZbpd Woolrich Clothing
gsZdckZdZoyi Woolrich Arctic Parka
qnZuawZiZwkk Canada Goose Jacket
lgZemnZzZczy Moncler Dunjakke
ytZmnzZeZxuv Peuterey Outlet
crZtjkZmZjaj Barbour Uk
qmZmmpZkZhwo Ugg Boots
 Yorum #24  | 3 Kasım 2013 00:32 | Alıntı     

Boarfartoomox

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
vtZsnaZfZbii Timberland Støvler
ehZuwsZuZbuc Belstaff Uk
isZkcgZvZzwk Canada Goose Outlet
ryZsvmZgZwlg Moncler Online
ycZktjZkZpgi Bottes Uggs Pas Cher
shZxifZxZnck Uggs Skor
kxZzqgZxZszm Uggs Outlet
dsZvwiZdZmjr Uggs Outlet
ywZvbxZjZcni Belstaff Uk
eaZlnqZpZxlc Piumini Moncler
 Yorum #25  | 3 Kasım 2013 05:30 | Alıntı     

Accillozy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
udZmxxZfZkve Canada Goose Outlet
szZhyoZwZsbu Moncler Homme
vaZrtgZbZofb Ugg Boots
vbZsrpZvZmyb Ugg Boots
qlZztcZgZgdd Parajumpers Oslo
vuZwbxZiZnmv Moncler Online
gvZnueZuZpbx Moncler Uomo
qjZczgZpZwee Parajumpers Oslo
weZvypZgZrhb Woolrich Parka
lfZecqZhZhbx Woolrich Parka
 Yorum #26  | 4 Kasım 2013 12:10 | Alıntı     

nonepeewize

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
dsZrytZmZhwz Doudoune Canada Goose
smZoehZhZdlu Ugg Rea
mbZfebZgZiso Ugg Greece
zmZbkxZrZwep Ugg Outlet Canada
viZfgeZnZvwx Canada Goose Italia
wfZvjmZgZwaj Moncler Milano
slZrjpZwZwvz Moncler
vyZowuZvZsay Canada Goose Antwerpen
rqZyohZlZisj Moncler Milano
xrZiutZpZsdp Ugg Rea
 Yorum #27  | 4 Kasım 2013 16:46 | Alıntı     

Mardduerwet

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
iiZwwsZjZqpt Woolrich Spaccio
uxZiqdZqZcxf Parajumper Jakke
jnZnwlZbZgrt Timberland España
cyZbjpZxZixc Parajumpers Uk
obZexaZrZubp Parajumpers Uk
fbZzguZsZmvd Parajumpers Uk
wiZpqpZtZfjp Doudoune Moncler
uwZfbdZjZhen Parajumpers Suomi
lvZnanZxZsgm Moncler Outlet
lgZdtrZgZtdj Parajumpers Uk
 Yorum #28  | 5 Kasım 2013 14:24 | Alıntı     

Frulleyevex

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
iuZdjlZrZyhs Moncler Belgie
utZpzbZfZkcd Parajumpers Antwerpen
xaZdgoZeZrhw Canada Goose Outlet
yuZgbwZeZibt Canada Goose Outlet
peZdozZbZxyb Canada Goose Jacket
ucZmkpZfZgeu Timberland Schuhe
hmZdqfZiZljx Abercrombie Doudoune
lqZrufZxZext Abercrombie Doudoune
yfZcynZfZtui Parajumpers
tgZfcjZhZkpl Canada Goose Jacket
 Yorum #29  | 5 Kasım 2013 14:44 | Alıntı     

BlatatCex

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
tuZoumZnZdtg Canada Goose
wdZeooZbZhxc Ralph Lauren Jacke
lkZziwZyZlrx Stivali Ugg Italia
ehZudpZdZoif Botas Ugg
beZyyyZpZcez Woolrich John Rich & Bros
frZxtuZrZzqq Moncler Online
clZmwcZoZpkn Belstaff Uk
eoZmphZwZlks Botas Ugg
kuZidmZqZbjf Ralph Lauren Jacke
cfZlloZaZrnf Moncler Rea
 Yorum #30  | 11 Kasım 2013 23:11 | Alıntı     

ApparaFeede

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Spend some time out of your lifestyle to sit down and study about stress. Often times if you fully grasp the best way anything operates it helps you in order to handle it much better. If you know the psychology of pressure, you ought to be better equipped in order to avoid it as it pertains about. Timberland Espa帽a
You can actually produce a do-it-yourself yeast capture to bring in the slugs inside your backyard. Use about half a tsp of preparing yeast, a teaspoon of glucose, and h2o. Load a window bottle using the mix and placed it in the ground, flush with the world. Slugs will enter the window jars, and finally drown. Uggs Salg
Be sure to view your dentist for any cleansing each and every six months time. Bi-once-a-year cleanings are needed to help keep plaque in check and spot any problems before they grow to be extreme. For those who have dental insurance, your washing appointments will most likely be included at one hundred percent. Maintaining these appointments could help you save funds and headaches in the end. Parajumpers Long Bear
Ensure that you are routinely cleaning all of your current outfits and shower towels. You would like to have got a wholesome environment which includes the very least amount of germs in it. So wash all your clothes, shower towels and linens routinely and also hardwearing . residence clean and free from germs along with other dangerous agencies. Woolrich Sale
As previously mentioned, lifestyle an existence full of nervousness can be a challenge to put it mildly. You should now have some good suggestions about techniques which can be used to lessen the effect that anxiety has in your lifestyle. Continue to keep each tip in your mind as you may face every day and you will find that every day life is getting better by every single passing day.Simple Ways To Care For Your Pearly whites Eat many different kinds of food products. Human beings will need more than 35 nutrition with regard to their entire body to function effectively and also you can't buy them all from a food. Assortment can also be regarded as the liven of existence, so combine it up. Make sure to try to eat food loaded with nutrition like veggies, fresh fruits, and cereals. Woolrich John Rich & Bros

http://www.karapinarkoyu.org/forum/member.php?12940-Ontokekat
http://dammedautu.com/members/15352-OraxillHori.html
http://wapka.in/member.php?action=profile&uid=26329
http://diendan.bavuong.vn/member.php?44958-TrorryMup
http://www.sigortaforum.net/member.php/46237-Rearmatiern

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: