Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen  


3-10-2012, 14:45 Kategori: Röportaj  
İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Haber Avcılığından Doğu Kürdistan’a

14 Eylül 2012 ‘de Kürd Enstitüsü Paris’te ‘Arap İsyanında İran’-L’Iran à L’heure des revoltes Arabes- başlıklı bir sempozyum düzenledi.

Yarım gün süren yuvarlak masa toplantısının ilki Bugünkü İran Toplumu başlığını taşıyordu. EHESS’de Araştırma Direktörü olan Hamit Bozarslan’ın Moderatörlüğünü yaptığı birinci masanın konukları Ankara Üniversitesi’nden Araştırmacı M.Nuri Yeşilyurt, İngiltere Exeter Üniversitesi’nden Prof. Ö.Hashem Ahmadzadeh, Paris CNRS’den araştırmacılar M.Stéphane Dudoignes, Marie Ladier, ve İRSEM’ den (İnstitut de recherche stratégique de l’école militaire-Askeri okula bağlı stratejik Araştırma Enstitüsü) M.Gilles Riaux’ydu.

Yuvarlak masa toplantısının ikincisi Paris Kürd Enstitüsü Başkanı Kendal Nezan’ın moderatörlüğünde devam etti. Farsi (persans) Olmayan Halklar Sorunu (Kürd, Azeri, Arap, Türkmen, Beluç….ki bu halklar İran nüfusunun % 60’ını oluşturuyor) başlıklı bu bölümün konukları ise, Tahran Üniversitesi’nin eski hocalarından M.Yussef Azizi, Baluç Halk Partisi Birinci Sekreteri M.Nasser Boladei, Türkmen Halkının Haklarını Savunma Örgütü’nden Mohammad Nazari, İran Demokratik Kürdistan Parti Genel Sekreteri M.Mustafa Hejri, Al-Ahvaz(İran’da Arapların yaşadığı yer) Demokratik Dayanışma Partisi’nden M.Karim Abdian, ve Federal Demokratik Azerbaycan kurucu Komite Üyesi M.Hedayat Soltanzadeh oldu.

Toplantı sonrası İ-DKP Genel Sekreteri Mustafa Hejri’yle görüşme imkânı bulduk. Bu görüşme İran Kürdistanı üzerine yaptığımız ikinci röportajımız oluyor. İlk görüşmeyi İran Kürdistan’ından PJAK Başkanı Sayın Heci Ehmedi’yle yapmıştık. (Bkz: http://eu.kurdistan-post.eu/roportaj/4134-pjak-baekand-heci-ahmediyle-rgportaj-hyetieen.html )

İ-DKP Genel Sekreteri Sayın Mustafa Hejri’yle yaptığımız bu görüşmeyi Kürdistan-post okurlarıyla paylaşıyoruz.

xxxx

Mahabat Kürd Cumhuriyeti-Kısa Tarih

Mahabad Kürd Cumhuriyeti 22 Ocak 1946 yılında Çarçıra Meydanında ilan edildi. Yönetiminde 13 Bakanın yer aldığı Kürd Devleti’nin başkenti İran’ın kuzey batısı’nda yer alan Mahabat Şehri’ydi. Senendec, Uşnu ve Miyandoab şehirlerini de kapsayan Kürd Devleti’nin Başkanlığını Kadı Muhammed yapıyordu.

Kürd Cumhuriyeti’nin askeri gücü Herki ve Şıkak Aşiretleri’nden oluşuyordu.

1943’te kurulan Kürdistan Diriliş Hareketi (KOMELA) Mahabad Kürd Cumhuriyeti’nin ilanından bir kaç ay önce Ekim 1945’te adını İran Demokratik Kürdistan Partisi-İDKP olarak değiştirdi.

Mahabad Cumhuriyeti’nin kurulmasından 3 Mayıs 1946’da Mahabat Kürd Devleti ile Azerbaycan Milli Hükümeti arasında stratejik bir anlaşma imzalandı. Bu anlaşmaya göre Kürdler ve Azeriler, politik ve askeri olarak karşılıklı dayanışma ve güç birliği içinde olacaklardı. Ancak Sovyet Komünist partisinin baskısıyla Azeriler bu anlaşmayı bozdular. Sovyetler İngilizlerle anlaşarak 9 Mayıs’ta İran’ın Kuzeyi’nden geri çekilince İran Ordusu 17 Aralık 1946’da Mahabadı işgal etti ve Mahabat Kürd Devletini yıktı.

31 Mart 1947’de Cumhurbaşkanı Kadı Muhammed, Başbakan, ve iki bakanıyla birlikte İran yönetimi tarafından Çarçıra Meydanı’nda idam edildi. Kadı Muhammed’in başkumandanı Melle Mustafa Barzani idi. Teslim olmayı ret eden Melle Mustafa Barzani bu olaydan sonra Kuzey Irak’a geçti.
Bu cumhuriyetin millî marşı" (Ey Rekip) dir. Bu marşı Şair Dildar (Yunus Rauf) 1938'de hapiste yatarken Kürdçe’nin Sorani lehçesiyle yazmıştır.

Mustafa Hejri Kimdir

Mustafa Hejri 1945 yılında İran Azerbaycan’ ın Batısında yer alan Naghadeh’te doğdu. 1963’de Urmiye’de Tarımcılık eğitimi, 1970’de Tahran Üniversitesi’nde Edebiyat ve Farsça eğitimi gördü. Daha sonra doğduğu şehre dönüp orta ve lise öğretmenliği yaptı. 1978’de Şah’a karşı yapılan toplu gösterilerde başı çekti. Parlamento seçimlerine aday gösterilerek doğduğu bölgede oyların yüzde doksanını aldı. Fakat iktidara yeni gelen İran İslam Cumhuriyeti, Kürd Bölgesindeki bu oyları yok saydı. 1979’da İ-KDP’nin 4.cü Kongresi’nde Merkez Komite üyeliğine seçildi, birkaç ay sonra da Politbüro üyesi oldu. 13 Temmuz 1989’ da Avusturya’da öldürülen Dr. Abdulrahman Qasımlo’nun görevini üstlendi. Parti Genel sekreter Yardımcılığına atandı.

17 Eylül 1992’de Berlin’de öldürülen Dr. Serefkandi’den sonra 1995 Yılına kadar Parti Genel sekreterliği yaptı. Aralık 2000’de yapılan 12.ci Parti Kongresi’nde Politik Büro üyesi ve Parti Genel Sekreter Yardımcısı, 12.Parti Kongresi’nden 13.cü Parti Kongresine kadar kesintisiz politbüro üyesi olarak kaldı. 2008’de yapılan 14.cü Parti Kongresi’nde tekrar Parti genel Sekreterliği’ne seçildi. Hejri ve Genel Sekreterliğini yaptığı İ-DKP bütün İran halklarının kendini temsil ettiği Federal bir İran’ın kurulmasını savunuyor. Demokratik, laik federatif bir çözümden yanadır.

İran’da Kürdler’den sonra ikinci önemli güç, Pakistan, Afganistan ve İran tarafından sömürgeleştirilen Belucistan’dır. İran’da yaklaşık 1,7 milyon Beluç yaşamaktadır. Pakistan’ın Pencab bölgesi’nde 3 ila 4 milyon, Afganistan’da ise 2 milyon Beluç yaşamaktadır. Beluçların yüzde 80’i Sunni, yüzde yirmisi de Şii’dir.

Hülya Yetişen- İran Rejimi Orta-Doğu'daki gelişmelerden nasıl etkileniyor? Sizce Küresel aktörlerin İran'a yönelik bir müdahale projesi var mı?

M.Mustafa Hejri - Orta-Doğu’daki değişimlerden İran’ın etkilendiği tek nokta, rejimin katı ve baskıcı tutumunu giderek artırması , muhalif, farklı düşüncede olan tüm kuruluşlara, Kadın hareketlerine, ezilen uluslara uyguladığı acımasızca baskılardır. Eşit koşullarda ve insanca yaşamak isteyen tüm halkların mücadelesini yok saymıştır. İran’da son dört yıl içinde 160 kişi idam edilmiş, 11 kişi de idam edilmeyi beklemektedir.

İran rejimi muhaliflerine bir taraftan ağır işkenceler uygularken, Orta-Doğu’da ayaklanan güçlerin eylemlerini de boşa çıkarmak için çaba göstermektedir. Şiddeti yaşamın bir parçası haline getirerek İran’da olası bir ayaklanmanın önünü kesmeyi planlamaktadır.

Şu ana kadar uluslararası güçlerin İran’a müdahale için öngördükleri bir program yoktur. Bu güçler İran rejimini nükleer çalışmaları askıya alması konusunda iknaya çalışarak, anlaşmaya zorlamakta, ekonomik ve siyasi baskı uygulamaktadirlar!

Hülya Yetişen : Suriye sivil savaşının, Tahran'in bölgesel ilişkilerine olan etkisi nedir? Turkiye ve İran arasındaki bölgesel yarış, mevcut çatışmayı dejenere eder mi?

M.Mustafa Hejri - Suriye’deki sivil savaşta Esad yönetimi devre dışı bırakılıp etkisizleştirilirse, böyle bir durumun İran rejimi üzerindeki etkisi büyük ve olumsuz olacaktır. İran böylesi bir sonuçta Orta-Doğu’daki en önemli müttefikini ve dostunu kaybedecektir.

Ayrıca Suriye Rejimi’nin yıkılması, İran Rejimi’nin bölgede diğer bir dostu olan Lübnan Hizbullah’ına da yardım desteğini zorlaştıracaktır.
Suriye rejiminin yıkılması, Orta-Doğu’nun tüm dengelerini ve konumunu değiştirecek, İran rejiminin iktidarda kalmasını da zora sokacaktır.
İran ve Türkiye arasındaki gerginleşen ilişkilere gelince bana göre, yükselen bu tansiyondan böyle bir çatışma sonucuna varmak, olasılıktan uzak, mantıkdışı bir düşünce olur.

Hülya Yetişen : Dr. Qasımlo ve Dr. Şerefkendi'nin katledilmelerinden sonra İran İ-KDP'si sessizliğe büründü. Doğu Kürdistan'da politik ve askeri aktüel durumunuz nedir?

M.Mustafa Hejri - Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık. Mücadelemize İran Kürdistan Bölgesi’nde farklı mücadele biçimleriyle devam ediyoruz. Yazılı ve görsel basının, sosyal medyanın (Tv,radyo, İnternet vb…)tüm olanaklarından yararlanıyor, Bölgeyle ve Batılı ülkelerle olan ilişkilerimizi canlı tutup geliştiriyoruz.

Hülya Yetişen- İran'da Kürd cephesinde şu anda neler oluyor? Doğu Kürdistanlı Kürd parti ve örgütlerinin birbiriyle olan ilişkileri ne düzeydedir, çelişkileri nelerdir?

M.Mustafa Hejri- İran Kürdleri, ülkenin diğer bölgelerine göre daha iyi organize olup örgütlenmişlerdir Despotik İran Rejimine karşı savaşmak için de hazırdırlar.

Şu anda, partiler ve karşıt Kürd hareketleri arasında hiçbir gerginlik yoktur. Partimiz, ayrılan eski kadrolarına geri dönmeleri için bir deklarasyon yayınladı .Kısa bir süre önce yayınladığımız bu deklarasyonla, 2006 yılında, 13.cü Parti Kongresi’nden sonra partiden ayrılan bir grup kadro ve savaşçıya birlikte ortak çözümler üretmek ve yüz yüze görüşmeler yapma çağrısında bulunduk.

Ayrıca İDKP ve Komala ortak hareket etmek ve işbirliğinde bulunmak üzere bir anlaşma imzaladılar.

Hülya Yetişen - Tarihte Kürdistan'ın bir parçasındaki gelişmelerden diğer parçalar da etkilenmiştir. Doğu Kürdistan, Batı Kürdistanı şu anda nasıl görüyor?

M.Mustafa Hejri - Kürdistan’ın hangi parçasında olursa olsun hem demokratik alanda hem de Kürd ulusunun haklarıyla ilgili bütün kazanımlar ve ilerlemeler, Kürdistan’ın tüm parçalarını olumlu etkiler ve oradaki halklara büyük moral kaynağı ve umut olur. Bu pozitif gelişmeler Kürdistan’ın dört parçasında verilen mücadele sonuçlarını da olumlu etkiler.

Hülya Yetişen - İ-KDP olarak Kürdistan'ın diğer parçalarındaki siyaset, örgüt, parti ve hükümetlerle ilişkileriniz nasıldır?

M.Mustafa Hejri - İ-DKP’nin Kürdistan’ın tüm parçalarındaki Parti ve Örgütlerle, Demokrat ve İlericilerle ilişkileri vardır ve son derece de iyidir.

Hülya Yetişen - Doğu Kürdistan'ın geleceğini nasıl görüyorsunuz. İ-KDP Doğu Kürdistan için neyi öngörüyor?

M.Mustafa Hejri - Dünyada ve Bölgede değişen politik süreç, demokratik özgürlükleri gündeme taşıyarak, diktatoryal rejimlerin yıkılıp yok olmasına yol açmıştır. Bunun içindirki Kürdler ulus olarak Bölgede hem önemli bir güç hem de belirleyici bir rol oynamaktadır. Şuna inanıyorum ki Kürdler yasal ve demokratik haklarını er geç elde edeceklerdir. İran Kürdleri için de, Türkiye Kürdleri için de durum böyledir. Ayrıca Kürdler’in yaşadıkları alanların büyüklüğü ve nüfuslarının fazla olması da Bölgede önemli bir güç olmalarında etkendir.

Hülya Yetişen - Görüşme talebimizi kabul ettiğiniz için ben de teşekkür ediyorum.

M.Mustafa Hejri - Dostlukla kalın, ben de teşekkür ediyorum.

2 Ekim 2012

Hülya Yetişen


Röportajın Fransızca orijinali


Réponse 1 : Le seul impact des changements au Moyen – Orient sur l’Iran, c’est le durcissement du régime et l’atrocité de la répression contre le mouvement des femmes, les mouvements des nationalités opprimées qui revendiquent l’égalité des droits et la reconnaissance de leurs droits nationaux, et contre tous ceux qui ont une conception différente. Par cette répression et la violence exercée, le régime de la république islamique d’Iran s’efforce de minimiser les impacts des mouvements de changement au Moyen-Orient en Iran ou en réduire les portées à néant. Dans le régime d’Iranien, 160 personnes ont été pendu depuis quatre ans et 11 personnes attendent se pendre.

Jusqu’ici, les puissances mondiales n’ont pas planifié une intervention militaire en Iran. Leurs efforts sont basés essentiellement sur la pression économique et politique et l’encouragement du régime iranien à la négociation, surtout sur son programme nucléaire.

Réponse 2 : Si la guerre civile en Syrie aboutit à la chute du régime en place, elle aura probablement de nombreux impacts négatifs pour le régime de la république islamique d’Iran qui perdra ainsi son plus important allié et ami dans la région. Par ailleurs, la chute du régime syrien rendra difficile l’aide apportée par le régime iranien à son autre ami dans la région, le Hezbollah libanais. La chute du régime syrien changera l’équilibre des forces au Moyen-Orient au détriment du régime au pouvoir en Iran.

En ce qui concerne les relations tendues entre l’Iran et la Turquie : selon moi, il est improbable et déraisonnable de penser que ces tensions aboutissent à la confrontation.

Réponse 3 : Bien que nous ayons des forces armées de peshmerga au Kurdistan d’Irak, il est à rappeler que nous avons, pour l’instant, suspendu la lutte armée contre le régime de la république islamique d’Iran. Nous continuons notre lutte sous d’autres formes, telles que l’organisation de la population kurde au Kurdistan d’Iran, l’utilisation de moyens de communication de masse (tv, radio, internet…) ou encore le développement de nos relations dans la région et dans les pays occidentaux.

Réponse 4 : Les Kurdes en Iran sont beaucoup mieux organisés que les autres régions du pays et sont prêts pour engager la lutte contre le régime despotique.

A l’heure actuelle, il n’y a aucune tension entre les partis et organisations de l’opposition kurde. Dernièrement, notre Parti a publié une déclaration à l’encontre d’un groupe de nos cadres et combattants qui avaient quitté le Parti en 2006 après la tenue du 13ème Congrès, les appelants aux pourparlers directs afin de trouver ensemble une solution de coopération.

Par ailleurs, le PDKI et le Parti Komala ont récemment signé un accord d’entente et de collaboration.

Réponse 5 : Tout progrès dans le domaine de la démocratie et de la réalisation des droits de la nation kurde dans n’importe quelle partie du Kurdistan, a des impacts positifs sur les autres parties du Kurdistan et donne plus d’espérance au peule quant aux résultats de leur lutte. C’est pourquoi la situation politique au Kurdistan d’Irak a eu et a des impacts très positifs sur les autres parties du Kurdistan.

Réponse 6 : Le PDKI a des relations très amicales avec tous les Partis et Organisations démocratiques et progressistes dans toutes les parties du Kurdistan.

Réponse 7 : Le processus de changements politiques dans le monde et dans la région est en marche en faveur des libertés démocratiques et au détriment des régimes dictatoriaux. C’est pourquoi je suis convaincu que les kurdes, qui constituent une grande nation et jouent un rôle déterminant dans la région, obtiendront leurs droits légitimes et démocratiques, y compris les Kurdes d’Iran qui, après les kurdes de Turquie, constituent sur le plan territorial et celui de population la plus grande partie du Kurdistan.

Merci Bien amicalement,

Mustafa Hejri


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 12)
  |   Okuma: 176517   |   Yorum: (5123)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #122  | 6 Nisan 2014 10:47 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
tizanidine hydrochloride 2 mg side effectstizanidine 4 mg bluelight tizanidine hydrochloride 2 mg street value tizanidine 1 mgtizanidine 4 mg dosage
GmyyAUBq1

buy tizanidinetizanidine 4 mg reviews tizanidine 4 mg street price tizanidine 4 mg drug testhow many 4 mg tizanidine to get high
GmyyAUBq1

tizanidine 6 mg tabletstizanidine 4 mg half life tizanidine hc1 4 mg how many tizanidine 4 mg can i taketizanidine 4 mg picture
GmyyAUBq1

tizanidine 2 mg reviewstizanidine 12 mg 4 mg tizanidine effects tizanidine 4 mg muscle relaxerwhat mg does tizanidine come in
GmyyAUBq1

tizanidine 4 mg and pregnancytizanidine hcl 4 mg picture can tizanidine hydrochloride 4 mg get you high tizanidine 2 mg street valueside effects of tizanidine 2 mg
GmyyAUBq1

tizanidine hydrochloride 6 mgtizanidine hcl 40 mg where to buy tizanidine tizanidine 2 mg oral tablettizanidine hcl buy
GmyyAUBq1

tizanidine hydrochloride 8 mgdoes tizanidine 4 mg get you high tizanidine 4 mg muscle relaxer can tizanidine hydrochloride 4 mg get you hightizanidine hcl 4 mg street price
GmyyAUBq1

tizanidine hydrochloride 4 mg dosagecan you get high on tizanidine hydrochloride 4 mg tizanidine buy tizanidine 4 mg overdosetizanidine 6 mg
GmyyAUBq1
 Yorum #123  | 6 Nisan 2014 10:50 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #124  | 6 Nisan 2014 12:32 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
what does tizanidine 4 mg look liketizanidine hcl 40 mg tizanidine hydrochloride 2 mg street value 8 mg tizanidinetizanidine hcl 4 mg overdose
GmyyAUBq1

is tizanidine 4 mg addictivetizanidine 4 mg bluelight tizanidine 4 mg drug interactions tizanidine hcl 8 mgtizanidine pills 4 mg
GmyyAUBq1

side effects of tizanidine 2 mgbuy tizanidine online no prescription tizanidine hcl 4 mg recreational tizanidine hydrochloride 4 mg hightizanidine (zanaflex) 4 mg oral tab
GmyyAUBq1

tizanidine hcl 4 mg recreationaltizanidine 4 mg information tizanidine 2 mg oral tablet tizanidine 4 mg muscle relaxertizanidine 2 mg uses
GmyyAUBq1

tizanidine 4 mg doseside effects of tizanidine hydrochloride 4 mg can you get high on tizanidine hydrochloride 4 mg tizanidine 20 mgtizanidine hcl 4 mg narcotic
GmyyAUBq1

tizanidine 4 mg for sleephow strong is 4 mg of tizanidine tizanidine hcl 40 mg tizanidine 4 mg drug interactionstizanidine hcl 40 mg
GmyyAUBq1

tizanidine 2 mg side effectstizanidine 4 mg cena tizanidine hcl 6 mg tizanidine hcl 6 mgtizanidine hydrochloride 6 mg
GmyyAUBq1

tizanidine hydrochloride 4 mg effectswhere to buy tizanidine 12 mg tizanidine what mg does tizanidine come incan i take 8 mg of tizanidine
GmyyAUBq1

tizanidine hydrochloride 4 mg side effectstizanidine 4 mg dr reddy's tizanidine 4 mg dose tizanidine hydrochloride 4 mg recreational usetizanidine hcl buy
GmyyAUBq1
 Yorum #125  | 6 Nisan 2014 12:42 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #126  | 6 Nisan 2014 12:53 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
tizanidine 4 mg dr reddy'swhat does tizanidine 2 mg look like tizanidine 4 mg dose tizanidine 4 mg narcoticbuy tizanidine hcl
GmyyAUBq1

tizanidine hydrochloride 4 mg snorttizanidine hcl 4 mg street price tizanidine 4 mg and xanax what is tizanidine hydrochloride 4 mgtizanidine pills 4 mg
GmyyAUBq1
 Yorum #127  | 6 Nisan 2014 12:58 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #128  | 6 Nisan 2014 13:03 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
side effects of tizanidine 2 mgtizanidine hcl 4 mg prescribed 8 mg tizanidine tizanidine hcl 4 mg en espanolbuy tizanidine 4mg
GmyyAUBq1
 Yorum #129  | 6 Nisan 2014 13:06 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #130  | 6 Nisan 2014 13:14 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
4 mg tizanidine generic zanaflexbuy tizanidine online tizanidine 2 mg oral tablet tizanidine 12 mgtizanidine 4 mg dose
GmyyAUBq1
 Yorum #132  | 6 Nisan 2014 13:30 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
tizanidine hydrochloride 2 mg side effects8 mg tizanidine what mg does tizanidine come in tizanidine hcl 4 mg picturetizanidine 4 mg narcotic
GmyyAUBq1
 Yorum #133  | 6 Nisan 2014 13:45 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #134  | 6 Nisan 2014 13:49 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
buy tizanidine onlineside effects of tizanidine hydrochloride 4 mg tizanidine 6 mg side effects tizanidine hcl 4 mg pilltizanidine 4 mg oral tablet
GmyyAUBq1
 Yorum #136  | 6 Nisan 2014 14:07 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
tizanidine 4 mg get you hightizanidine overdose mg tizanidine hcl 4 mg drug interactions tizanidine hydrochloride 4 mg effectstizanidine hcl buy
GmyyAUBq1
 Yorum #137  | 6 Nisan 2014 14:08 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
buy tadalafil 10mg buying misoprostol cheapest donepezil buy clomiphene 25mg buy amoxil 500mg buy vasotec cheap zanaflex ordering atarax buy temovate australia order cialis 10mg buying priligy buy tramadol buy atomoxetine buy generic avodart buy citalopram hydrobromide online Buying Acticin ; Purchase online Permethrin in Greece Purchase Advair Diskus ; Order Cheap Price Fluticasone-salmeterol in Spain Buy Mentax . Buy Ch Buy Glucovance ; Buy Safely Glyburide(glibenclamide)-metformin in The Nederlands Purchase Droxia ; How To Order Hydroxyurea in Italy Cheap Advair Diskus , Buy Discount Fluticasone-salmeterol from USA Order Arcoxia or Or Buying Cialis ; Where To Order Tadalafil from United States Buying Claritin or Order Cheap Loratadine from Czech Republic Buy Lithobid - Buy Discount Cost Lithium from Germany Order Elocon or Ordering Mometasone in Greece Purchase Cleocin . Discount Clindamycin from France Buying Arimidex - Purchasing Anastrozole in Japan Cheap Revia . Purchase Naltrexone in Portugal Buy Super Avana® or Can you Purchase Avanafil Dapoxetine from Turkey Cheap Persantine an Buy Crestor or Buying Rosuvastatin in Canada Purchase Avapro or Discount Irbesartan from United Kingdom Purchase Micardis - Buy Cheapest Telmisartan in Greece Cheap Furadantin or Buy on Sale Nitrofurantoin from Poland Buy Estrace - Buy Lowest Price Estradiol from Spain Cheap Priligy , Can i Purchase Dapoxetine from France Cheap Pletal or Is Buying Cilostazol in European union Order Zantac ; Buy Cheapest Ranitidine from Italy Buy Allegra ; Purchase Fexofenadine Hcl in Japan
 Yorum #138  | 6 Nisan 2014 16:38 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
side effects of tizanidine 2 mghow many 4 mg tizanidine to get high can tizanidine hcl 4 mg get you high how strong is 4 mg of tizanidinetizanidine 4 mg drug interactions
GmyyAUBq1

buy tizanidinetizanidine pills 4 mg tizanidine 4 mg muscle relaxer buy tizanidinetizanidine 4 mg drug interactions
GmyyAUBq1

tizanidine 50 mg4 mg tizanidine generic zanaflex tizanidine 4 mg and alcohol is tizanidine hcl 4 mg a narcoticbuy tizanidine 4mg
GmyyAUBq1

tizanidine 4 mg oral tablettizanidine 4 mg vs cyclobenzaprine 10mg tizanidine 4 mg vs soma does tizanidine 4 mg get you hightizanidine overdose mg
GmyyAUBq1

tizanidine 4 mg picturetizanidine 4 mg half life is tizanidine hcl 2 mg a narcotic tizanidine hydrochloride 2 mg side effectstizanidine 2 mg side effects
GmyyAUBq1

tizanidine hcl 1 mgtizanidine 4 mg street price tizanidine hcl 4 mg street price tizanidine 10 mgtizanidine hcl 4 mg get you high
GmyyAUBq1

tizanidine 4 mg interactionswill tizanidine 4 mg get you high side effects of tizanidine hydrochloride 4 mg tizanidine 2 mg street pricetizanidine 4 mg information
GmyyAUBq1

tizanidine 4 mg how long does it lasttizanidine 4 mg any good tizanidine 2 mg street value tizanidine 4 mg bluelighttizanidine 4 mg narcotic
GmyyAUBq1
 Yorum #140  | 6 Nisan 2014 17:28 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
4 mg tizanidine effectstizanidine 12 mg tizanidine 4 mg narcotic can you take 8 mg of tizanidinetizanidine hcl 4 mg dosage
GmyyAUBq1

what mg does tizanidine come intizanidine 4 mg muscle relaxer tizanidine 6 mg capsule tizanidine hydrochloride 4 mg side effectscan you get high tizanidine hydrochloride 4 mg
GmyyAUBq1
 Yorum #142  | 6 Nisan 2014 17:57 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
tizanidine 4 mg street pricecan i take 8 mg of tizanidine tizanidine hydrochloride 8 mg tizanidine 4 mg get you highside effects of tizanidine 2 mg
GmyyAUBq1

tizanidine hcl 1 mgbuy tizanidine hcl tizanidine 4 mg reviews can you get high off of tizanidine hydrochloride 4 mghow long does tizanidine 4 mg stay in your system
GmyyAUBq1
 Yorum #144  | 6 Nisan 2014 18:17 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
tizanidine 2 mg tabletwhere can i buy tizanidine does tizanidine 4 mg get you high tizanidine 2 mg street pricetizanidine 4 mg and alcohol
GmyyAUBq1
 Yorum #145  | 6 Nisan 2014 18:24 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #146  | 6 Nisan 2014 18:34 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
8 mg of tizanidinecan tizanidine hydrochloride 4 mg get you high tizanidine hcl 4 mg capsule tizanidine dosage mgtizanidine hcl 8 mg
GmyyAUBq1
 Yorum #147  | 6 Nisan 2014 18:45 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #148  | 6 Nisan 2014 19:12 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
tizanidine 2 mg street valuetizanidine (zanaflex) 4 mg oral tab can you get high on tizanidine hydrochloride 4 mg tizanidine 6 mg capsuletizanidine buy
GmyyAUBq1
 Yorum #149  | 6 Nisan 2014 19:16 | Alıntı     

antonbychkov

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 71, Kayıtlı: 26.03.2014
   ICQ: 4881954106,

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: