Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen  


3-10-2012, 14:45 Kategori: Röportaj  
İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Haber Avcılığından Doğu Kürdistan’a

14 Eylül 2012 ‘de Kürd Enstitüsü Paris’te ‘Arap İsyanında İran’-L’Iran à L’heure des revoltes Arabes- başlıklı bir sempozyum düzenledi.

Yarım gün süren yuvarlak masa toplantısının ilki Bugünkü İran Toplumu başlığını taşıyordu. EHESS’de Araştırma Direktörü olan Hamit Bozarslan’ın Moderatörlüğünü yaptığı birinci masanın konukları Ankara Üniversitesi’nden Araştırmacı M.Nuri Yeşilyurt, İngiltere Exeter Üniversitesi’nden Prof. Ö.Hashem Ahmadzadeh, Paris CNRS’den araştırmacılar M.Stéphane Dudoignes, Marie Ladier, ve İRSEM’ den (İnstitut de recherche stratégique de l’école militaire-Askeri okula bağlı stratejik Araştırma Enstitüsü) M.Gilles Riaux’ydu.

Yuvarlak masa toplantısının ikincisi Paris Kürd Enstitüsü Başkanı Kendal Nezan’ın moderatörlüğünde devam etti. Farsi (persans) Olmayan Halklar Sorunu (Kürd, Azeri, Arap, Türkmen, Beluç….ki bu halklar İran nüfusunun % 60’ını oluşturuyor) başlıklı bu bölümün konukları ise, Tahran Üniversitesi’nin eski hocalarından M.Yussef Azizi, Baluç Halk Partisi Birinci Sekreteri M.Nasser Boladei, Türkmen Halkının Haklarını Savunma Örgütü’nden Mohammad Nazari, İran Demokratik Kürdistan Parti Genel Sekreteri M.Mustafa Hejri, Al-Ahvaz(İran’da Arapların yaşadığı yer) Demokratik Dayanışma Partisi’nden M.Karim Abdian, ve Federal Demokratik Azerbaycan kurucu Komite Üyesi M.Hedayat Soltanzadeh oldu.

Toplantı sonrası İ-DKP Genel Sekreteri Mustafa Hejri’yle görüşme imkânı bulduk. Bu görüşme İran Kürdistanı üzerine yaptığımız ikinci röportajımız oluyor. İlk görüşmeyi İran Kürdistan’ından PJAK Başkanı Sayın Heci Ehmedi’yle yapmıştık. (Bkz: http://eu.kurdistan-post.eu/roportaj/4134-pjak-baekand-heci-ahmediyle-rgportaj-hyetieen.html )

İ-DKP Genel Sekreteri Sayın Mustafa Hejri’yle yaptığımız bu görüşmeyi Kürdistan-post okurlarıyla paylaşıyoruz.

xxxx

Mahabat Kürd Cumhuriyeti-Kısa Tarih

Mahabad Kürd Cumhuriyeti 22 Ocak 1946 yılında Çarçıra Meydanında ilan edildi. Yönetiminde 13 Bakanın yer aldığı Kürd Devleti’nin başkenti İran’ın kuzey batısı’nda yer alan Mahabat Şehri’ydi. Senendec, Uşnu ve Miyandoab şehirlerini de kapsayan Kürd Devleti’nin Başkanlığını Kadı Muhammed yapıyordu.

Kürd Cumhuriyeti’nin askeri gücü Herki ve Şıkak Aşiretleri’nden oluşuyordu.

1943’te kurulan Kürdistan Diriliş Hareketi (KOMELA) Mahabad Kürd Cumhuriyeti’nin ilanından bir kaç ay önce Ekim 1945’te adını İran Demokratik Kürdistan Partisi-İDKP olarak değiştirdi.

Mahabad Cumhuriyeti’nin kurulmasından 3 Mayıs 1946’da Mahabat Kürd Devleti ile Azerbaycan Milli Hükümeti arasında stratejik bir anlaşma imzalandı. Bu anlaşmaya göre Kürdler ve Azeriler, politik ve askeri olarak karşılıklı dayanışma ve güç birliği içinde olacaklardı. Ancak Sovyet Komünist partisinin baskısıyla Azeriler bu anlaşmayı bozdular. Sovyetler İngilizlerle anlaşarak 9 Mayıs’ta İran’ın Kuzeyi’nden geri çekilince İran Ordusu 17 Aralık 1946’da Mahabadı işgal etti ve Mahabat Kürd Devletini yıktı.

31 Mart 1947’de Cumhurbaşkanı Kadı Muhammed, Başbakan, ve iki bakanıyla birlikte İran yönetimi tarafından Çarçıra Meydanı’nda idam edildi. Kadı Muhammed’in başkumandanı Melle Mustafa Barzani idi. Teslim olmayı ret eden Melle Mustafa Barzani bu olaydan sonra Kuzey Irak’a geçti.
Bu cumhuriyetin millî marşı" (Ey Rekip) dir. Bu marşı Şair Dildar (Yunus Rauf) 1938'de hapiste yatarken Kürdçe’nin Sorani lehçesiyle yazmıştır.

Mustafa Hejri Kimdir

Mustafa Hejri 1945 yılında İran Azerbaycan’ ın Batısında yer alan Naghadeh’te doğdu. 1963’de Urmiye’de Tarımcılık eğitimi, 1970’de Tahran Üniversitesi’nde Edebiyat ve Farsça eğitimi gördü. Daha sonra doğduğu şehre dönüp orta ve lise öğretmenliği yaptı. 1978’de Şah’a karşı yapılan toplu gösterilerde başı çekti. Parlamento seçimlerine aday gösterilerek doğduğu bölgede oyların yüzde doksanını aldı. Fakat iktidara yeni gelen İran İslam Cumhuriyeti, Kürd Bölgesindeki bu oyları yok saydı. 1979’da İ-KDP’nin 4.cü Kongresi’nde Merkez Komite üyeliğine seçildi, birkaç ay sonra da Politbüro üyesi oldu. 13 Temmuz 1989’ da Avusturya’da öldürülen Dr. Abdulrahman Qasımlo’nun görevini üstlendi. Parti Genel sekreter Yardımcılığına atandı.

17 Eylül 1992’de Berlin’de öldürülen Dr. Serefkandi’den sonra 1995 Yılına kadar Parti Genel sekreterliği yaptı. Aralık 2000’de yapılan 12.ci Parti Kongresi’nde Politik Büro üyesi ve Parti Genel Sekreter Yardımcısı, 12.Parti Kongresi’nden 13.cü Parti Kongresine kadar kesintisiz politbüro üyesi olarak kaldı. 2008’de yapılan 14.cü Parti Kongresi’nde tekrar Parti genel Sekreterliği’ne seçildi. Hejri ve Genel Sekreterliğini yaptığı İ-DKP bütün İran halklarının kendini temsil ettiği Federal bir İran’ın kurulmasını savunuyor. Demokratik, laik federatif bir çözümden yanadır.

İran’da Kürdler’den sonra ikinci önemli güç, Pakistan, Afganistan ve İran tarafından sömürgeleştirilen Belucistan’dır. İran’da yaklaşık 1,7 milyon Beluç yaşamaktadır. Pakistan’ın Pencab bölgesi’nde 3 ila 4 milyon, Afganistan’da ise 2 milyon Beluç yaşamaktadır. Beluçların yüzde 80’i Sunni, yüzde yirmisi de Şii’dir.

Hülya Yetişen- İran Rejimi Orta-Doğu'daki gelişmelerden nasıl etkileniyor? Sizce Küresel aktörlerin İran'a yönelik bir müdahale projesi var mı?

M.Mustafa Hejri - Orta-Doğu’daki değişimlerden İran’ın etkilendiği tek nokta, rejimin katı ve baskıcı tutumunu giderek artırması , muhalif, farklı düşüncede olan tüm kuruluşlara, Kadın hareketlerine, ezilen uluslara uyguladığı acımasızca baskılardır. Eşit koşullarda ve insanca yaşamak isteyen tüm halkların mücadelesini yok saymıştır. İran’da son dört yıl içinde 160 kişi idam edilmiş, 11 kişi de idam edilmeyi beklemektedir.

İran rejimi muhaliflerine bir taraftan ağır işkenceler uygularken, Orta-Doğu’da ayaklanan güçlerin eylemlerini de boşa çıkarmak için çaba göstermektedir. Şiddeti yaşamın bir parçası haline getirerek İran’da olası bir ayaklanmanın önünü kesmeyi planlamaktadır.

Şu ana kadar uluslararası güçlerin İran’a müdahale için öngördükleri bir program yoktur. Bu güçler İran rejimini nükleer çalışmaları askıya alması konusunda iknaya çalışarak, anlaşmaya zorlamakta, ekonomik ve siyasi baskı uygulamaktadirlar!

Hülya Yetişen : Suriye sivil savaşının, Tahran'in bölgesel ilişkilerine olan etkisi nedir? Turkiye ve İran arasındaki bölgesel yarış, mevcut çatışmayı dejenere eder mi?

M.Mustafa Hejri - Suriye’deki sivil savaşta Esad yönetimi devre dışı bırakılıp etkisizleştirilirse, böyle bir durumun İran rejimi üzerindeki etkisi büyük ve olumsuz olacaktır. İran böylesi bir sonuçta Orta-Doğu’daki en önemli müttefikini ve dostunu kaybedecektir.

Ayrıca Suriye Rejimi’nin yıkılması, İran Rejimi’nin bölgede diğer bir dostu olan Lübnan Hizbullah’ına da yardım desteğini zorlaştıracaktır.
Suriye rejiminin yıkılması, Orta-Doğu’nun tüm dengelerini ve konumunu değiştirecek, İran rejiminin iktidarda kalmasını da zora sokacaktır.
İran ve Türkiye arasındaki gerginleşen ilişkilere gelince bana göre, yükselen bu tansiyondan böyle bir çatışma sonucuna varmak, olasılıktan uzak, mantıkdışı bir düşünce olur.

Hülya Yetişen : Dr. Qasımlo ve Dr. Şerefkendi'nin katledilmelerinden sonra İran İ-KDP'si sessizliğe büründü. Doğu Kürdistan'da politik ve askeri aktüel durumunuz nedir?

M.Mustafa Hejri - Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık. Mücadelemize İran Kürdistan Bölgesi’nde farklı mücadele biçimleriyle devam ediyoruz. Yazılı ve görsel basının, sosyal medyanın (Tv,radyo, İnternet vb…)tüm olanaklarından yararlanıyor, Bölgeyle ve Batılı ülkelerle olan ilişkilerimizi canlı tutup geliştiriyoruz.

Hülya Yetişen- İran'da Kürd cephesinde şu anda neler oluyor? Doğu Kürdistanlı Kürd parti ve örgütlerinin birbiriyle olan ilişkileri ne düzeydedir, çelişkileri nelerdir?

M.Mustafa Hejri- İran Kürdleri, ülkenin diğer bölgelerine göre daha iyi organize olup örgütlenmişlerdir Despotik İran Rejimine karşı savaşmak için de hazırdırlar.

Şu anda, partiler ve karşıt Kürd hareketleri arasında hiçbir gerginlik yoktur. Partimiz, ayrılan eski kadrolarına geri dönmeleri için bir deklarasyon yayınladı .Kısa bir süre önce yayınladığımız bu deklarasyonla, 2006 yılında, 13.cü Parti Kongresi’nden sonra partiden ayrılan bir grup kadro ve savaşçıya birlikte ortak çözümler üretmek ve yüz yüze görüşmeler yapma çağrısında bulunduk.

Ayrıca İDKP ve Komala ortak hareket etmek ve işbirliğinde bulunmak üzere bir anlaşma imzaladılar.

Hülya Yetişen - Tarihte Kürdistan'ın bir parçasındaki gelişmelerden diğer parçalar da etkilenmiştir. Doğu Kürdistan, Batı Kürdistanı şu anda nasıl görüyor?

M.Mustafa Hejri - Kürdistan’ın hangi parçasında olursa olsun hem demokratik alanda hem de Kürd ulusunun haklarıyla ilgili bütün kazanımlar ve ilerlemeler, Kürdistan’ın tüm parçalarını olumlu etkiler ve oradaki halklara büyük moral kaynağı ve umut olur. Bu pozitif gelişmeler Kürdistan’ın dört parçasında verilen mücadele sonuçlarını da olumlu etkiler.

Hülya Yetişen - İ-KDP olarak Kürdistan'ın diğer parçalarındaki siyaset, örgüt, parti ve hükümetlerle ilişkileriniz nasıldır?

M.Mustafa Hejri - İ-DKP’nin Kürdistan’ın tüm parçalarındaki Parti ve Örgütlerle, Demokrat ve İlericilerle ilişkileri vardır ve son derece de iyidir.

Hülya Yetişen - Doğu Kürdistan'ın geleceğini nasıl görüyorsunuz. İ-KDP Doğu Kürdistan için neyi öngörüyor?

M.Mustafa Hejri - Dünyada ve Bölgede değişen politik süreç, demokratik özgürlükleri gündeme taşıyarak, diktatoryal rejimlerin yıkılıp yok olmasına yol açmıştır. Bunun içindirki Kürdler ulus olarak Bölgede hem önemli bir güç hem de belirleyici bir rol oynamaktadır. Şuna inanıyorum ki Kürdler yasal ve demokratik haklarını er geç elde edeceklerdir. İran Kürdleri için de, Türkiye Kürdleri için de durum böyledir. Ayrıca Kürdler’in yaşadıkları alanların büyüklüğü ve nüfuslarının fazla olması da Bölgede önemli bir güç olmalarında etkendir.

Hülya Yetişen - Görüşme talebimizi kabul ettiğiniz için ben de teşekkür ediyorum.

M.Mustafa Hejri - Dostlukla kalın, ben de teşekkür ediyorum.

2 Ekim 2012

Hülya Yetişen


Röportajın Fransızca orijinali


Réponse 1 : Le seul impact des changements au Moyen – Orient sur l’Iran, c’est le durcissement du régime et l’atrocité de la répression contre le mouvement des femmes, les mouvements des nationalités opprimées qui revendiquent l’égalité des droits et la reconnaissance de leurs droits nationaux, et contre tous ceux qui ont une conception différente. Par cette répression et la violence exercée, le régime de la république islamique d’Iran s’efforce de minimiser les impacts des mouvements de changement au Moyen-Orient en Iran ou en réduire les portées à néant. Dans le régime d’Iranien, 160 personnes ont été pendu depuis quatre ans et 11 personnes attendent se pendre.

Jusqu’ici, les puissances mondiales n’ont pas planifié une intervention militaire en Iran. Leurs efforts sont basés essentiellement sur la pression économique et politique et l’encouragement du régime iranien à la négociation, surtout sur son programme nucléaire.

Réponse 2 : Si la guerre civile en Syrie aboutit à la chute du régime en place, elle aura probablement de nombreux impacts négatifs pour le régime de la république islamique d’Iran qui perdra ainsi son plus important allié et ami dans la région. Par ailleurs, la chute du régime syrien rendra difficile l’aide apportée par le régime iranien à son autre ami dans la région, le Hezbollah libanais. La chute du régime syrien changera l’équilibre des forces au Moyen-Orient au détriment du régime au pouvoir en Iran.

En ce qui concerne les relations tendues entre l’Iran et la Turquie : selon moi, il est improbable et déraisonnable de penser que ces tensions aboutissent à la confrontation.

Réponse 3 : Bien que nous ayons des forces armées de peshmerga au Kurdistan d’Irak, il est à rappeler que nous avons, pour l’instant, suspendu la lutte armée contre le régime de la république islamique d’Iran. Nous continuons notre lutte sous d’autres formes, telles que l’organisation de la population kurde au Kurdistan d’Iran, l’utilisation de moyens de communication de masse (tv, radio, internet…) ou encore le développement de nos relations dans la région et dans les pays occidentaux.

Réponse 4 : Les Kurdes en Iran sont beaucoup mieux organisés que les autres régions du pays et sont prêts pour engager la lutte contre le régime despotique.

A l’heure actuelle, il n’y a aucune tension entre les partis et organisations de l’opposition kurde. Dernièrement, notre Parti a publié une déclaration à l’encontre d’un groupe de nos cadres et combattants qui avaient quitté le Parti en 2006 après la tenue du 13ème Congrès, les appelants aux pourparlers directs afin de trouver ensemble une solution de coopération.

Par ailleurs, le PDKI et le Parti Komala ont récemment signé un accord d’entente et de collaboration.

Réponse 5 : Tout progrès dans le domaine de la démocratie et de la réalisation des droits de la nation kurde dans n’importe quelle partie du Kurdistan, a des impacts positifs sur les autres parties du Kurdistan et donne plus d’espérance au peule quant aux résultats de leur lutte. C’est pourquoi la situation politique au Kurdistan d’Irak a eu et a des impacts très positifs sur les autres parties du Kurdistan.

Réponse 6 : Le PDKI a des relations très amicales avec tous les Partis et Organisations démocratiques et progressistes dans toutes les parties du Kurdistan.

Réponse 7 : Le processus de changements politiques dans le monde et dans la région est en marche en faveur des libertés démocratiques et au détriment des régimes dictatoriaux. C’est pourquoi je suis convaincu que les kurdes, qui constituent une grande nation et jouent un rôle déterminant dans la région, obtiendront leurs droits légitimes et démocratiques, y compris les Kurdes d’Iran qui, après les kurdes de Turquie, constituent sur le plan territorial et celui de population la plus grande partie du Kurdistan.

Merci Bien amicalement,

Mustafa Hejri


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 12)
  |   Okuma: 173517   |   Yorum: (4732)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #31  | 3 Nisan 2014 23:43 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
tizanidine hydrochloride 2 mg side effectstizanidine 6 mg side effects tizanidine hydrochloride 2 mg street value tizanidine hydrochloride 4 mg get you hightizanidine 50 mg
GmyyAUBq1

tizanidine 4 mg vs flexeril 10mgbuy tizanidine tizanidine 4 mg picture what is tizanidine hydrochloride 4 mgcan tizanidine 4 mg get you high
GmyyAUBq1

tizanidine hydrochloride 4 mg recreational usecan you get high on tizanidine hydrochloride 4 mg tizanidine 4 mg cena can you get high on tizanidine hydrochloride 4 mgtizanidine 4 mg and alcohol
GmyyAUBq1

tizanidine 4 mg vs flexeril 10mgtizanidine 2 mg abuse tizanidine 4 mg bluelight tizanidine hcl 6 mgtizanidine 2 mg reviews
GmyyAUBq1
 Yorum #32  | 4 Nisan 2014 07:35 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
tizanidine 4 mg capsuleis tizanidine 4 mg a benzo tizanidine 4 mg street value tizanidine 2 mg street valueis tizanidine 4 mg a narcotic
GmyyAUBq1

tizanidine 2 mg oral tabletcan you get high on tizanidine hydrochloride 4 mg tizanidine 4 mg how long does it last tizanidine 4 mg cenatizanidine 4 mg interactions
GmyyAUBq1

how many 4 mg tizanidine to get highcan you get high tizanidine hydrochloride 4 mg tizanidine hydrochloride 4 mg street value tizanidine hydrochloride 2 mg street valuetizanidine hydrochloride 4 mg street value
GmyyAUBq1

can tizanidine 4 mg get you hightizanidine hcl 4 mg narcotic tizanidine 2 mg reviews tizanidine hcl 4 mg street pricetizanidine 4 mg muscle relaxer
GmyyAUBq1

tizanidine hcl 4 mg prescribedtizanidine 4 mg vs cyclobenzaprine 10mg tizanidine 2 mg reviews tizanidine hydrochloride 4 mg effectstizanidine 4 mg vs flexeril 10mg
GmyyAUBq1

tizanidine 4 mg picturetizanidine 4 mg dosage buy tizanidine online no prescription tizanidine 4 mg picturetizanidine 4 mg street price
GmyyAUBq1

tizanidine dosage mgtizanidine 4 mg narcotic tizanidine 2 mg abuse tizanidine hydrochloride 4 mg recreational usetizanidine hcl 40 mg
GmyyAUBq1

tizanidine 40 mgtizanidine 4 mg used treat tizanidine 4 mg and alcohol tizanidine 4 mg drug interactionstizanidine 4 mg half life
GmyyAUBq1

tizanidine 4 mg and alcoholtizanidine 4 mg oral tablet where can i buy tizanidine tizanidine hydrochloride 4 mg dosagetizanidine hcl 40 mg
GmyyAUBq1

tizanidine 4 mg vs flexeril 10mgcan you get high off tizanidine hydrochloride 4 mg tizanidine 4 mg how long does it last how many 4 mg tizanidine to get hightizanidine 6 mg tablets
GmyyAUBq1

can you get high on tizanidine hydrochloride 4 mg4 mg tizanidine effects tizanidine hcl 4 mg narcotic will tizanidine hydrochloride 4 mg get you hightizanidine pills 4 mg
GmyyAUBq1

can you get high off of tizanidine hydrochloride 4 mgtizanidine 2 mg abuse tizanidine 4 mg reviews tizanidine 5 mgtizanidine hcl 4 mg picture
GmyyAUBq1
 Yorum #33  | 4 Nisan 2014 07:37 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #34  | 4 Nisan 2014 13:13 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
tizanidine 2 mg street pricetizanidine hcl 4 mg recreational can i take 8 mg of tizanidine buy tizanidinecan you snort tizanidine hydrochloride 4 mg
GmyyAUBq1

side effects of tizanidine hydrochloride 4 mg8 mg tizanidine how many mg of tizanidine to get high tizanidine hydrochloride 6 mgtizanidine 2 mg street value
GmyyAUBq1

tizanidine 1 mgtizanidine buy online does tizanidine 4 mg get you high 12 mg tizanidinetizanidine 12 mg
GmyyAUBq1

is tizanidine hcl 2 mg a narcoticcan you take 8 mg of tizanidine tizanidine buy online can you get high tizanidine hydrochloride 4 mgtizanidine (zanaflex) 4 mg oral tab
GmyyAUBq1

tizanidine 12 mgtizanidine 4 mg bluelight tizanidine (zanaflex) 4 mg oral tab tizanidine 2 mg usestizanidine hcl 4 mg en espanol
GmyyAUBq1

can i take 8 mg of tizanidinecan you get high off tizanidine hydrochloride 4 mg tizanidine hcl 4 mg narcotic can you get high tizanidine hydrochloride 4 mg12 mg tizanidine
GmyyAUBq1

tizanidine hcl 4 mg pilltizanidine hydrochloride 4 mg dosage how strong is 4 mg of tizanidine tizanidine hydrochloride 4 mg effectswhat does tizanidine 4 mg look like
GmyyAUBq1

tizanidine hydrochloride 4 mg side effectstizanidine 2 mg uses tizanidine 4 mg abuse can tizanidine hcl 4 mg get you hightizanidine hydrochloride 6 mg
GmyyAUBq1

tizanidine 4 mg and pregnancytizanidine hcl 4 mg abuse tizanidine 2 mg street price tizanidine 4 mg for sleeptizanidine 4 mg information
GmyyAUBq1
 Yorum #35  | 4 Nisan 2014 13:24 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #36  | 4 Nisan 2014 13:44 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
can you get high off of tizanidine hydrochloride 4 mgtizanidine hcl 4 mg pill 4 mg tizanidine effects tizanidine 4 mg and xanaxtizanidine 4 mg dr reddy's
GmyyAUBq1
 Yorum #38  | 4 Nisan 2014 16:43 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
tizanidine 5 mgtizanidine 4 mg half life tizanidine 4 mg vs cyclobenzaprine 10mg what is tizanidine 2 mg used for4 mg tizanidine effects
GmyyAUBq1

tizanidine hcl 1 mgtizanidine 8 mg tizanidine 25 mg tizanidine 4 mg snorttizanidine hcl 4 mg pill
GmyyAUBq1

tizanidine 4 mg interactionstizanidine 2 mg tablet can you snort tizanidine hydrochloride 4 mg 8 mg tizanidinebuy tizanidine online
GmyyAUBq1

buy tizanidine online no prescriptiontizanidine (zanaflex) 4 mg oral tab tizanidine 2 mg street price tizanidine hydrochloride 4 mg dosagetizanidine 20 mg
GmyyAUBq1

side effects of tizanidine hydrochloride 4 mgtizanidine hydrochloride 4 mg street value 1 mg tizanidine 4 mg tizanidine effectsside effects of tizanidine hydrochloride 4 mg
GmyyAUBq1

tizanidine hcl 4 mg en espanoltizanidine hcl 4 mg capsule tizanidine hcl 6 mg can tizanidine hydrochloride 4 mg get you highis tizanidine 4 mg a benzo
GmyyAUBq1
 Yorum #39  | 4 Nisan 2014 17:01 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #40  | 4 Nisan 2014 17:39 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
tizanidine 4 mg narcoticwhat does tizanidine 4 mg look like tizanidine hcl 4 mg picture tizanidine hydrochloride 4 mg recreational usetizanidine buy online
GmyyAUBq1

tizanidine 4 mg drug testtizanidine hcl 4 mg picture tizanidine 4 mg picture tizanidine 4 mg capsuletizanidine pills 4 mg
GmyyAUBq1
 Yorum #42  | 4 Nisan 2014 18:06 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
tizanidine hydrochloride 2 mg side effectscan i take two 4 mg tizanidine tizanidine hc1 4 mg tizanidine 4 mg dosagecan you get high tizanidine hydrochloride 4 mg
GmyyAUBq1
 Yorum #43  | 4 Nisan 2014 18:27 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #44  | 4 Nisan 2014 23:22 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
how strong is 4 mg of tizanidineis tizanidine hcl 4 mg a narcotic tizanidine hc1 4 mg tizanidine 8 mgtizanidine 4 mg how long does it last
GmyyAUBq1

can i take two 4 mg tizanidinecan you get high tizanidine hydrochloride 4 mg tizanidine 4 mg interactions tizanidine hydrochloride 4 mg side effectscan you get high tizanidine hydrochloride 4 mg
GmyyAUBq1

buy tizanidine no prescriptiontizanidine teva 2 mg can tizanidine hcl 4 mg get you high tizanidine hydrochloride 4 mg get you highcan you get high off of tizanidine hydrochloride 4 mg
GmyyAUBq1

what mg does tizanidine come intizanidine buy online tizanidine hydrochloride 4 mg side effects tizanidine 6 mg tabletscan tizanidine hydrochloride 4 mg get you high
GmyyAUBq1
 Yorum #45  | 5 Nisan 2014 06:51 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
tizanidine 4 mg any goodtizanidine 5 mg is tizanidine hcl 2 mg a narcotic tizanidine 20 mgtizanidine hcl 4 mg drug interactions
GmyyAUBq1

tizanidine hcl buytizanidine 4 mg used treat tizanidine 4 mg dosage tizanidine 4 mg dr reddy'swill tizanidine hydrochloride 4 mg get you high
GmyyAUBq1

tizanidine hcl 6 mgtizanidine 2 mg abuse tizanidine hydrochloride 4 mg dosage tizanidine 40 mgtizanidine 4 mg vs flexeril
GmyyAUBq1

tizanidine 4 mg get you highwhat is tizanidine hydrochloride 4 mg can i take two 4 mg tizanidine tizanidine hydrochloride 4 mg snorttizanidine buy online
GmyyAUBq1

side effects of tizanidine hydrochloride 4 mgwhat is tizanidine hydrochloride 4 mg tizanidine 4 mg overdose tizanidine 4 mg half lifetizanidine 5 mg
GmyyAUBq1

tizanidine hcl 1 mgis tizanidine 4 mg a narcotic can you get high off of tizanidine hydrochloride 4 mg tizanidine 1 mgbuy tizanidine
GmyyAUBq1

tizanidine 4 mg narcotictizanidine hc1 4 mg tizanidine 1 mg tizanidine 4 mg vs somatizanidine 4 mg vs flexeril
GmyyAUBq1

8 mg tizanidinetizanidine 4 mg and pregnancy tizanidine teva 2 mg tizanidine overdose mgtizanidine hcl 40 mg
GmyyAUBq1

4 mg tizanidine effectstizanidine 4 mg street value tizanidine 4 mg capsule tizanidine 4 mg drug interactionscan you take 8 mg of tizanidine
GmyyAUBq1

tizanidine hcl buytizanidine hydrochloride 2 mg street value tizanidine buy online 12 mg tizanidinetizanidine 4 mg used treat
GmyyAUBq1

tizanidine 4 mg recreational useside effects of tizanidine hydrochloride 4 mg tizanidine 4 mg snort tizanidine 6 mgtizanidine 6 mg side effects
GmyyAUBq1
 Yorum #46  | 5 Nisan 2014 06:55 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #47  | 5 Nisan 2014 08:13 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
tizanidine 4 mg muscle relaxertizanidine buy tizanidine hcl 4 mg en espanol can you get high tizanidine hydrochloride 4 mgtizanidine hcl 4 mg dosage
GmyyAUBq1

tizanidine 4 mg and xanaxdoes tizanidine 4 mg get you high tizanidine hcl 4 mg prescribed tizanidine 4 mg cenatizanidine 2 mg uses
GmyyAUBq1

tizanidine buytizanidine 2 mg side effects can you snort tizanidine hydrochloride 4 mg tizanidine 40 mgtizanidine teva 2 mg
GmyyAUBq1
 Yorum #49  | 5 Nisan 2014 11:20 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
tizanidine hcl 8 mgtizanidine 4 mg get you high tizanidine 4 mg information does tizanidine 4 mg get you hightizanidine 4 mg and xanax
GmyyAUBq1

tizanidine 40 mgwhat mg does tizanidine come in tizanidine 4 mg erowid tizanidine 4 mg narcotictizanidine hcl 4 mg ingredients
GmyyAUBq1

will tizanidine 4 mg get you hightizanidine hcl 4 mg capsule 4 mg tizanidine effects tizanidine 4 mg for sleeptizanidine hydrochloride 4 mg recreational
GmyyAUBq1

tizanidine hydrochloride 4 mg side effectstizanidine dosage mg tizanidine hydrochloride 2 mg street value 16 mg tizanidinetizanidine hydrochloride 4 mg recreational use
GmyyAUBq1

4 mg tizanidine generic zanaflextizanidine 4 mg vs flexeril 10mg tizanidine 4 mg information tizanidine 6 mgtizanidine 4 mg how long does it last
GmyyAUBq1

tizanidine hydrochloride 4 mg recreationaltizanidine hcl 4 mg drug interactions tizanidine pills 4 mg tizanidine 2 mg street pricetizanidine hcl 4 mg narcotic
GmyyAUBq1
 Yorum #51  | 5 Nisan 2014 12:10 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
8 mg of tizanidinetizanidine hydrochloride 4 mg get you high tizanidine 2 mg oral tablet tizanidine (zanaflex) 4 mg oral tabtizanidine 4 mg interactions
GmyyAUBq1

is tizanidine 4 mg a benzotizanidine hydrochloride 2 mg street value is tizanidine 4 mg a benzo tizanidine 4 mg informationtizanidine hcl 4 mg pill
GmyyAUBq1

buy tizanidinetizanidine 25 mg 16 mg tizanidine what does tizanidine 2 mg look likeside effects of tizanidine 2 mg
GmyyAUBq1
 Yorum #52  | 5 Nisan 2014 12:19 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #53  | 5 Nisan 2014 13:39 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
does tizanidine 4 mg get you high4 mg tizanidine effects buy tizanidine online tizanidine hydrochloride 4 mg snorttizanidine 8 mg dosage
GmyyAUBq1

how strong is 4 mg of tizanidinetizanidine hydrochloride 2 mg side effects tizanidine hydrochloride 4 mg dosage tizanidine 4 mg capsuletizanidine 4 mg and alcohol
GmyyAUBq1

can tizanidine 4 mg get you hightizanidine 20 mg tizanidine 2 mg reviews 12 mg tizanidinetizanidine hcl 4 mg ingredients
GmyyAUBq1

tizanidine 4 mg any goodtizanidine 4 mg reviews can you take 8 mg of tizanidine tizanidine 4 mg information8 mg of tizanidine
GmyyAUBq1

buy tizanidinetizanidine hydrochloride 4 mg snort tizanidine buy online tizanidine hcl 4 mg dosagetizanidine 6 mg
GmyyAUBq1
 Yorum #54  | 5 Nisan 2014 13:42 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #55  | 5 Nisan 2014 14:00 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
tizanidine 2 mg brands in indiatizanidine 4 mg dr reddy's tizanidine 8 mg dosage tizanidine hcl 4 mg narcotictizanidine teva 2 mg
GmyyAUBq1
 Yorum #56  | 5 Nisan 2014 14:06 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #57  | 5 Nisan 2014 14:17 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
tizanidine 10 mgtizanidine hcl 4 mg ingredients tizanidine 4 mg drug interactions tizanidine 6 mg tabletstizanidine hcl 4 mg capsule
GmyyAUBq1
 Yorum #58  | 5 Nisan 2014 14:33 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #59  | 5 Nisan 2014 14:53 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
tizanidine hcl 4 mg picturetizanidine hydrochloride 2 mg tizanidine hydrochloride 4 mg street value tizanidine hcl 4 mg prescribedcan tizanidine hydrochloride 4 mg get you high
GmyyAUBq1

tizanidine 8 mgcan you snort tizanidine hydrochloride 4 mg what does tizanidine 4 mg look like tizanidine 4 mg dr reddy'swhere to buy tizanidine
GmyyAUBq1
 Yorum #60  | 5 Nisan 2014 15:08 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: