Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Eylül 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen  


3-10-2012, 14:45 Kategori: Röportaj  
İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Haber Avcılığından Doğu Kürdistan’a

14 Eylül 2012 ‘de Kürd Enstitüsü Paris’te ‘Arap İsyanında İran’-L’Iran à L’heure des revoltes Arabes- başlıklı bir sempozyum düzenledi.

Yarım gün süren yuvarlak masa toplantısının ilki Bugünkü İran Toplumu başlığını taşıyordu. EHESS’de Araştırma Direktörü olan Hamit Bozarslan’ın Moderatörlüğünü yaptığı birinci masanın konukları Ankara Üniversitesi’nden Araştırmacı M.Nuri Yeşilyurt, İngiltere Exeter Üniversitesi’nden Prof. Ö.Hashem Ahmadzadeh, Paris CNRS’den araştırmacılar M.Stéphane Dudoignes, Marie Ladier, ve İRSEM’ den (İnstitut de recherche stratégique de l’école militaire-Askeri okula bağlı stratejik Araştırma Enstitüsü) M.Gilles Riaux’ydu.

Yuvarlak masa toplantısının ikincisi Paris Kürd Enstitüsü Başkanı Kendal Nezan’ın moderatörlüğünde devam etti. Farsi (persans) Olmayan Halklar Sorunu (Kürd, Azeri, Arap, Türkmen, Beluç….ki bu halklar İran nüfusunun % 60’ını oluşturuyor) başlıklı bu bölümün konukları ise, Tahran Üniversitesi’nin eski hocalarından M.Yussef Azizi, Baluç Halk Partisi Birinci Sekreteri M.Nasser Boladei, Türkmen Halkının Haklarını Savunma Örgütü’nden Mohammad Nazari, İran Demokratik Kürdistan Parti Genel Sekreteri M.Mustafa Hejri, Al-Ahvaz(İran’da Arapların yaşadığı yer) Demokratik Dayanışma Partisi’nden M.Karim Abdian, ve Federal Demokratik Azerbaycan kurucu Komite Üyesi M.Hedayat Soltanzadeh oldu.

Toplantı sonrası İ-DKP Genel Sekreteri Mustafa Hejri’yle görüşme imkânı bulduk. Bu görüşme İran Kürdistanı üzerine yaptığımız ikinci röportajımız oluyor. İlk görüşmeyi İran Kürdistan’ından PJAK Başkanı Sayın Heci Ehmedi’yle yapmıştık. (Bkz: http://eu.kurdistan-post.eu/roportaj/4134-pjak-baekand-heci-ahmediyle-rgportaj-hyetieen.html )

İ-DKP Genel Sekreteri Sayın Mustafa Hejri’yle yaptığımız bu görüşmeyi Kürdistan-post okurlarıyla paylaşıyoruz.

xxxx

Mahabat Kürd Cumhuriyeti-Kısa Tarih

Mahabad Kürd Cumhuriyeti 22 Ocak 1946 yılında Çarçıra Meydanında ilan edildi. Yönetiminde 13 Bakanın yer aldığı Kürd Devleti’nin başkenti İran’ın kuzey batısı’nda yer alan Mahabat Şehri’ydi. Senendec, Uşnu ve Miyandoab şehirlerini de kapsayan Kürd Devleti’nin Başkanlığını Kadı Muhammed yapıyordu.

Kürd Cumhuriyeti’nin askeri gücü Herki ve Şıkak Aşiretleri’nden oluşuyordu.

1943’te kurulan Kürdistan Diriliş Hareketi (KOMELA) Mahabad Kürd Cumhuriyeti’nin ilanından bir kaç ay önce Ekim 1945’te adını İran Demokratik Kürdistan Partisi-İDKP olarak değiştirdi.

Mahabad Cumhuriyeti’nin kurulmasından 3 Mayıs 1946’da Mahabat Kürd Devleti ile Azerbaycan Milli Hükümeti arasında stratejik bir anlaşma imzalandı. Bu anlaşmaya göre Kürdler ve Azeriler, politik ve askeri olarak karşılıklı dayanışma ve güç birliği içinde olacaklardı. Ancak Sovyet Komünist partisinin baskısıyla Azeriler bu anlaşmayı bozdular. Sovyetler İngilizlerle anlaşarak 9 Mayıs’ta İran’ın Kuzeyi’nden geri çekilince İran Ordusu 17 Aralık 1946’da Mahabadı işgal etti ve Mahabat Kürd Devletini yıktı.

31 Mart 1947’de Cumhurbaşkanı Kadı Muhammed, Başbakan, ve iki bakanıyla birlikte İran yönetimi tarafından Çarçıra Meydanı’nda idam edildi. Kadı Muhammed’in başkumandanı Melle Mustafa Barzani idi. Teslim olmayı ret eden Melle Mustafa Barzani bu olaydan sonra Kuzey Irak’a geçti.
Bu cumhuriyetin millî marşı" (Ey Rekip) dir. Bu marşı Şair Dildar (Yunus Rauf) 1938'de hapiste yatarken Kürdçe’nin Sorani lehçesiyle yazmıştır.

Mustafa Hejri Kimdir

Mustafa Hejri 1945 yılında İran Azerbaycan’ ın Batısında yer alan Naghadeh’te doğdu. 1963’de Urmiye’de Tarımcılık eğitimi, 1970’de Tahran Üniversitesi’nde Edebiyat ve Farsça eğitimi gördü. Daha sonra doğduğu şehre dönüp orta ve lise öğretmenliği yaptı. 1978’de Şah’a karşı yapılan toplu gösterilerde başı çekti. Parlamento seçimlerine aday gösterilerek doğduğu bölgede oyların yüzde doksanını aldı. Fakat iktidara yeni gelen İran İslam Cumhuriyeti, Kürd Bölgesindeki bu oyları yok saydı. 1979’da İ-KDP’nin 4.cü Kongresi’nde Merkez Komite üyeliğine seçildi, birkaç ay sonra da Politbüro üyesi oldu. 13 Temmuz 1989’ da Avusturya’da öldürülen Dr. Abdulrahman Qasımlo’nun görevini üstlendi. Parti Genel sekreter Yardımcılığına atandı.

17 Eylül 1992’de Berlin’de öldürülen Dr. Serefkandi’den sonra 1995 Yılına kadar Parti Genel sekreterliği yaptı. Aralık 2000’de yapılan 12.ci Parti Kongresi’nde Politik Büro üyesi ve Parti Genel Sekreter Yardımcısı, 12.Parti Kongresi’nden 13.cü Parti Kongresine kadar kesintisiz politbüro üyesi olarak kaldı. 2008’de yapılan 14.cü Parti Kongresi’nde tekrar Parti genel Sekreterliği’ne seçildi. Hejri ve Genel Sekreterliğini yaptığı İ-DKP bütün İran halklarının kendini temsil ettiği Federal bir İran’ın kurulmasını savunuyor. Demokratik, laik federatif bir çözümden yanadır.

İran’da Kürdler’den sonra ikinci önemli güç, Pakistan, Afganistan ve İran tarafından sömürgeleştirilen Belucistan’dır. İran’da yaklaşık 1,7 milyon Beluç yaşamaktadır. Pakistan’ın Pencab bölgesi’nde 3 ila 4 milyon, Afganistan’da ise 2 milyon Beluç yaşamaktadır. Beluçların yüzde 80’i Sunni, yüzde yirmisi de Şii’dir.

Hülya Yetişen- İran Rejimi Orta-Doğu'daki gelişmelerden nasıl etkileniyor? Sizce Küresel aktörlerin İran'a yönelik bir müdahale projesi var mı?

M.Mustafa Hejri - Orta-Doğu’daki değişimlerden İran’ın etkilendiği tek nokta, rejimin katı ve baskıcı tutumunu giderek artırması , muhalif, farklı düşüncede olan tüm kuruluşlara, Kadın hareketlerine, ezilen uluslara uyguladığı acımasızca baskılardır. Eşit koşullarda ve insanca yaşamak isteyen tüm halkların mücadelesini yok saymıştır. İran’da son dört yıl içinde 160 kişi idam edilmiş, 11 kişi de idam edilmeyi beklemektedir.

İran rejimi muhaliflerine bir taraftan ağır işkenceler uygularken, Orta-Doğu’da ayaklanan güçlerin eylemlerini de boşa çıkarmak için çaba göstermektedir. Şiddeti yaşamın bir parçası haline getirerek İran’da olası bir ayaklanmanın önünü kesmeyi planlamaktadır.

Şu ana kadar uluslararası güçlerin İran’a müdahale için öngördükleri bir program yoktur. Bu güçler İran rejimini nükleer çalışmaları askıya alması konusunda iknaya çalışarak, anlaşmaya zorlamakta, ekonomik ve siyasi baskı uygulamaktadirlar!

Hülya Yetişen : Suriye sivil savaşının, Tahran'in bölgesel ilişkilerine olan etkisi nedir? Turkiye ve İran arasındaki bölgesel yarış, mevcut çatışmayı dejenere eder mi?

M.Mustafa Hejri - Suriye’deki sivil savaşta Esad yönetimi devre dışı bırakılıp etkisizleştirilirse, böyle bir durumun İran rejimi üzerindeki etkisi büyük ve olumsuz olacaktır. İran böylesi bir sonuçta Orta-Doğu’daki en önemli müttefikini ve dostunu kaybedecektir.

Ayrıca Suriye Rejimi’nin yıkılması, İran Rejimi’nin bölgede diğer bir dostu olan Lübnan Hizbullah’ına da yardım desteğini zorlaştıracaktır.
Suriye rejiminin yıkılması, Orta-Doğu’nun tüm dengelerini ve konumunu değiştirecek, İran rejiminin iktidarda kalmasını da zora sokacaktır.
İran ve Türkiye arasındaki gerginleşen ilişkilere gelince bana göre, yükselen bu tansiyondan böyle bir çatışma sonucuna varmak, olasılıktan uzak, mantıkdışı bir düşünce olur.

Hülya Yetişen : Dr. Qasımlo ve Dr. Şerefkendi'nin katledilmelerinden sonra İran İ-KDP'si sessizliğe büründü. Doğu Kürdistan'da politik ve askeri aktüel durumunuz nedir?

M.Mustafa Hejri - Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık. Mücadelemize İran Kürdistan Bölgesi’nde farklı mücadele biçimleriyle devam ediyoruz. Yazılı ve görsel basının, sosyal medyanın (Tv,radyo, İnternet vb…)tüm olanaklarından yararlanıyor, Bölgeyle ve Batılı ülkelerle olan ilişkilerimizi canlı tutup geliştiriyoruz.

Hülya Yetişen- İran'da Kürd cephesinde şu anda neler oluyor? Doğu Kürdistanlı Kürd parti ve örgütlerinin birbiriyle olan ilişkileri ne düzeydedir, çelişkileri nelerdir?

M.Mustafa Hejri- İran Kürdleri, ülkenin diğer bölgelerine göre daha iyi organize olup örgütlenmişlerdir Despotik İran Rejimine karşı savaşmak için de hazırdırlar.

Şu anda, partiler ve karşıt Kürd hareketleri arasında hiçbir gerginlik yoktur. Partimiz, ayrılan eski kadrolarına geri dönmeleri için bir deklarasyon yayınladı .Kısa bir süre önce yayınladığımız bu deklarasyonla, 2006 yılında, 13.cü Parti Kongresi’nden sonra partiden ayrılan bir grup kadro ve savaşçıya birlikte ortak çözümler üretmek ve yüz yüze görüşmeler yapma çağrısında bulunduk.

Ayrıca İDKP ve Komala ortak hareket etmek ve işbirliğinde bulunmak üzere bir anlaşma imzaladılar.

Hülya Yetişen - Tarihte Kürdistan'ın bir parçasındaki gelişmelerden diğer parçalar da etkilenmiştir. Doğu Kürdistan, Batı Kürdistanı şu anda nasıl görüyor?

M.Mustafa Hejri - Kürdistan’ın hangi parçasında olursa olsun hem demokratik alanda hem de Kürd ulusunun haklarıyla ilgili bütün kazanımlar ve ilerlemeler, Kürdistan’ın tüm parçalarını olumlu etkiler ve oradaki halklara büyük moral kaynağı ve umut olur. Bu pozitif gelişmeler Kürdistan’ın dört parçasında verilen mücadele sonuçlarını da olumlu etkiler.

Hülya Yetişen - İ-KDP olarak Kürdistan'ın diğer parçalarındaki siyaset, örgüt, parti ve hükümetlerle ilişkileriniz nasıldır?

M.Mustafa Hejri - İ-DKP’nin Kürdistan’ın tüm parçalarındaki Parti ve Örgütlerle, Demokrat ve İlericilerle ilişkileri vardır ve son derece de iyidir.

Hülya Yetişen - Doğu Kürdistan'ın geleceğini nasıl görüyorsunuz. İ-KDP Doğu Kürdistan için neyi öngörüyor?

M.Mustafa Hejri - Dünyada ve Bölgede değişen politik süreç, demokratik özgürlükleri gündeme taşıyarak, diktatoryal rejimlerin yıkılıp yok olmasına yol açmıştır. Bunun içindirki Kürdler ulus olarak Bölgede hem önemli bir güç hem de belirleyici bir rol oynamaktadır. Şuna inanıyorum ki Kürdler yasal ve demokratik haklarını er geç elde edeceklerdir. İran Kürdleri için de, Türkiye Kürdleri için de durum böyledir. Ayrıca Kürdler’in yaşadıkları alanların büyüklüğü ve nüfuslarının fazla olması da Bölgede önemli bir güç olmalarında etkendir.

Hülya Yetişen - Görüşme talebimizi kabul ettiğiniz için ben de teşekkür ediyorum.

M.Mustafa Hejri - Dostlukla kalın, ben de teşekkür ediyorum.

2 Ekim 2012

Hülya Yetişen


Röportajın Fransızca orijinali


Réponse 1 : Le seul impact des changements au Moyen – Orient sur l’Iran, c’est le durcissement du régime et l’atrocité de la répression contre le mouvement des femmes, les mouvements des nationalités opprimées qui revendiquent l’égalité des droits et la reconnaissance de leurs droits nationaux, et contre tous ceux qui ont une conception différente. Par cette répression et la violence exercée, le régime de la république islamique d’Iran s’efforce de minimiser les impacts des mouvements de changement au Moyen-Orient en Iran ou en réduire les portées à néant. Dans le régime d’Iranien, 160 personnes ont été pendu depuis quatre ans et 11 personnes attendent se pendre.

Jusqu’ici, les puissances mondiales n’ont pas planifié une intervention militaire en Iran. Leurs efforts sont basés essentiellement sur la pression économique et politique et l’encouragement du régime iranien à la négociation, surtout sur son programme nucléaire.

Réponse 2 : Si la guerre civile en Syrie aboutit à la chute du régime en place, elle aura probablement de nombreux impacts négatifs pour le régime de la république islamique d’Iran qui perdra ainsi son plus important allié et ami dans la région. Par ailleurs, la chute du régime syrien rendra difficile l’aide apportée par le régime iranien à son autre ami dans la région, le Hezbollah libanais. La chute du régime syrien changera l’équilibre des forces au Moyen-Orient au détriment du régime au pouvoir en Iran.

En ce qui concerne les relations tendues entre l’Iran et la Turquie : selon moi, il est improbable et déraisonnable de penser que ces tensions aboutissent à la confrontation.

Réponse 3 : Bien que nous ayons des forces armées de peshmerga au Kurdistan d’Irak, il est à rappeler que nous avons, pour l’instant, suspendu la lutte armée contre le régime de la république islamique d’Iran. Nous continuons notre lutte sous d’autres formes, telles que l’organisation de la population kurde au Kurdistan d’Iran, l’utilisation de moyens de communication de masse (tv, radio, internet…) ou encore le développement de nos relations dans la région et dans les pays occidentaux.

Réponse 4 : Les Kurdes en Iran sont beaucoup mieux organisés que les autres régions du pays et sont prêts pour engager la lutte contre le régime despotique.

A l’heure actuelle, il n’y a aucune tension entre les partis et organisations de l’opposition kurde. Dernièrement, notre Parti a publié une déclaration à l’encontre d’un groupe de nos cadres et combattants qui avaient quitté le Parti en 2006 après la tenue du 13ème Congrès, les appelants aux pourparlers directs afin de trouver ensemble une solution de coopération.

Par ailleurs, le PDKI et le Parti Komala ont récemment signé un accord d’entente et de collaboration.

Réponse 5 : Tout progrès dans le domaine de la démocratie et de la réalisation des droits de la nation kurde dans n’importe quelle partie du Kurdistan, a des impacts positifs sur les autres parties du Kurdistan et donne plus d’espérance au peule quant aux résultats de leur lutte. C’est pourquoi la situation politique au Kurdistan d’Irak a eu et a des impacts très positifs sur les autres parties du Kurdistan.

Réponse 6 : Le PDKI a des relations très amicales avec tous les Partis et Organisations démocratiques et progressistes dans toutes les parties du Kurdistan.

Réponse 7 : Le processus de changements politiques dans le monde et dans la région est en marche en faveur des libertés démocratiques et au détriment des régimes dictatoriaux. C’est pourquoi je suis convaincu que les kurdes, qui constituent une grande nation et jouent un rôle déterminant dans la région, obtiendront leurs droits légitimes et démocratiques, y compris les Kurdes d’Iran qui, après les kurdes de Turquie, constituent sur le plan territorial et celui de population la plus grande partie du Kurdistan.

Merci Bien amicalement,

Mustafa Hejri


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 12)
  |   Okuma: 171768   |   Yorum: (4586)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #3931  | 3 Nisan 2017 01:11 | Alıntı     

amerisleep revere reviews

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
good mattress prices comforpedic mattress reviews top 5 mattresses 2016
which bed mattress is the best helix sleep reviews buying a mattress
rated best mattress nest easy breather pillow review top mattresses
which is best mattress organic mattress review find best mattress
top 5 mattresses to buy therapeutic mattress reviews serta best rated mattress
mattress to buy reviews on purple mattress s best mattress
serta best rated mattress review beds mattresses best
top 10 mattresses <a href="http://gamepointsc.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=9719
55">nest reviews</a> what's the best mattress to get
cheap best mattresses <a href="http://lighttowerproductions.com/component/k2/itemlist/user/1041389&q
uot;>layla mattress reviews</a> what's the best mattress you can buy
buying a mattress <a href="http://edztragames.com/index.php?task=profile&id=19165">best bed reviews</a> top 10 mattress companies
buy best mattresses <a href="http://centrassia.ru/user/VIDMollie5017918/">best latex mattress reviews</a> whats best mattress
top 10 best mattresses <a href="http://tripimagined.com/index.php/component/k2/itemlist/user/626501&q
uot;>saatva mattress review yelp</a> whats best mattress
home best mattress <a href="http://school22-tmn.ru/user/PreciousStalling/">tempurpedic mattress pad reviews</a> which mattress best buy
top ten mattresses <a href="http://minecraft-zona.ru/user/AlejandroGorham/">american signature mattress reviews</a> what's the best mattress you can buy
 Yorum #3932  | 4 Nisan 2017 10:07 | Alıntı     

GeorgeRit

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
you can find out more
<a href="http://canadianonlinpharmacies.com/">homepage</a>
at Bing
Additional Info
 Yorum #3934  | 4 Nisan 2017 17:47 | Alıntı     

Tracyodova

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wh0cd978098 Sildenafil Pills
 Yorum #3935  | 5 Nisan 2017 08:47 | Alıntı     

EugenemuB

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wh0cd197105 order viagra
 Yorum #3936  | 5 Nisan 2017 19:12 | Alıntı     

cialis pharmacy prices

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Occasionally the invention as well as <a href="http://canadianpharmacyrx.us.com/#buy-cialis-online-canada-pharmacy-y
h7">candadian pharmacy cialis</a> execution of an appropriate healing idea could protect you along with your most valued life. Thus the ingenious concept could help you to obtain devoid of the capture of this conditional jail which could be labelled basically as impotency or erectile disorder. This state of human body impacts and also infects the practical activities of male efficient organ. If taken by impotency then guy loss all his pleasure and also enthusiasm to carry onward the life and also fall short to take the generation ahead. This condition left him lonely as drifted all the desires apart. He gradually goes right into deep aggravating phase where he can only really feel discomfort and also sufferings.

So there have to be something which can sort this special needs out in order to preserve tranquility and also harmony in his life. This item and also dedicational innovation comes under the extremely skillful framework that is meant to treat this element by extremely basic method. Guy does not have to bear the immense pain as well as medical procedures to obtain rid of this. Even with this the medicament is presented as well as accepted to be sold under tablet form which could be taken in the basic method of dental intake. This medication is called as Cialis which has ended up being most popular within brief duration of its introducing day and catches the FDA authorization likewise. canadian pharmacy cialis 5 mg tablets cost So Acquire Cialis if you are taken by this conditional turbulence.
 Yorum #3937  | 6 Nisan 2017 21:17 | Alıntı     

tuft and needle 10

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
reviews on mattresses tuft and needle uk best mattress tuft&needle
mattresses tuft and needle reviews tuff and needle tuft & needle bed handcrafted mattress
tuft and needle 10 review tuft & needle ten mattress tuft and needle 10 review
tuftandneedle tuft&needle best reviewed mattress
tuft needle bed reviews on mattresses tuft and needle uk
tuft and needle king tuft and needle bed frame tuft & needle bed
needle in the bed t&n mattress tuft&needle

tuft & needle amazon <a href="http://www.mipapayyo.com/link.php?url=http://bit.ly/2a3USdb">
best mattress tuft&needle</a> tuft & needle bed handcrafted mattress
mattress reviews tuft and needle <a href="http://orioncity.virtualave.net/cgi-bin/UChome/link.php?url=http://ti
nyurl.com/h2frglh">tuft needle bed</a> tuft & needle ten mattress
tuft & needle ten mattress <a href="http://bestmattressreviewsandratings.com/tuft-and-needle-mattress/&qu
ot;>t&n mattress</a> tuft & needle ten mattress
tuft and needle shikibuton <a href="https://is.gd/m4wagX">tuft and needle 10</a> tuft and needle phoenix
tuft & needle review <a href="https://is.gd/SDeQOM">t&n mattress</a> tuft and needle phoenix
mattress needles <a href="http://tinyurl.com/lvlww42">tuft and needle amazon</a> us mattress reviews
 Yorum #3938  | 7 Nisan 2017 07:51 | Alıntı     

Alvinwex

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Может кому надо отдам по дешевке Перейти
https://goo.gl/wPVx0P
 Yorum #3939  | 7 Nisan 2017 23:03 | Alıntı     

MichaelCef

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #3940  | 8 Nisan 2017 02:08 | Alıntı     

JamelsLer

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
does cialis help with incontinence
http://cialisonlinerp.com/
online apotheke deutschland cialis
generic cialis
long term use of cialis daily
<a href="http://www.cialisonlinerp.com">cheap cialis</a>
cialis 20 mg forum
 Yorum #3942  | 9 Nisan 2017 11:19 | Alıntı     

BryfantSmamy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
what happens if you mix viagra and alcohol
http://buyviagrawrx.com/
viagra rezeptfrei apotheke deutschland
<a href="http://buyviagrawrx.com">viagra</a>
pfizer and viagra patent
viagra without prescription
taking viagra all the time
 Yorum #3944  | 13 Nisan 2017 10:13 | Alıntı     

Tracyodova

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #3945  | 14 Nisan 2017 02:17 | Alıntı     

Broianelaft

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cialis ear infection
order cialis
cialis 20mg tadalafil side effects
<a href="http://cialisonlinewpills.com">cialis without prescription</a>
cialis nebenwirkungen rГјckenschmerzen
 Yorum #3946  | 14 Nisan 2017 05:51 | Alıntı     

bestpriceoncialisfrom canada

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
In some cases the invention and <a href="http://canadianpharmacyrx.us.com/#ciallis-from-canada-1zd">ca
nadianovernight pharmacy</a> execution of a correct healing idea can shield you as well as your most valued life. Hence the ingenious theory can aid you to obtain devoid of the capture of this conditional prison which can be called simply put as impotency or erectile disorder. This state of human body impacts and also contaminates the practical activities of male efficient organ. If confiscated by impotency then man loss all his pleasure as well as enthusiasm to bring forward the life and fall short to take the generation ahead. This condition left him lonely as drifted all the needs apart. He gradually enters into deep frustrating stage where he can only really feel pain and sufferings.

So there must be something which can sort this special needs out in order to maintain peace and also harmony in his life. This item and also dedicational development comes under the highly skilled framework that is meant to treat this factor by really easy way. Man doesn't need to bear the tremendous discomfort and clinical procedures to get rid of this. In spite of this the medicament is introduced and authorized to be offered under tablet kind which could be absorbed the simple way of dental usage. This drug is called as Cialis which has actually become most preferred within brief period of its establishing day as well as captures the FDA authorization additionally. low priced cialis So Acquire Cialis if you are taken by this conditional disturbance.
 Yorum #3947  | 14 Nisan 2017 06:02 | Alıntı     

Alfredcaw

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #3948  | 15 Nisan 2017 03:27 | Alıntı     

Charlessoist

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #3949  | 15 Nisan 2017 10:31 | Alıntı     

AaronVop

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #3952  | 16 Nisan 2017 04:22 | Alıntı     

Tracyodova

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wh0cd896001 cheap sildenafil
 Yorum #3953  | 17 Nisan 2017 22:42 | Alıntı     

casper mattresses prices

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
which are best mattress casper mattress comparison which mattress is best
who has best mattresses casper mattress deal finding best mattress
cheapest best mattress mattresses review casper compare best mattress
what's the best mattress on the market casper mattress discount find best rated mattress
price of a mattress mattress casper review top 10 mattresses
which is best mattress to buy casper mattress queen the best bed to buy
what is the best mattress <a href="http://aqualine-filters.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id
=125592">casper mattress comparison</a> which is best mattress
which is the best mattress to buy <a href="http://wiki.griffins.com/index.php/5_Popular_Types_Of_Mattresses_For_
One_Good_Night_Sleep">denver mattress casper wyoming</a> home best mattress
top 10 mattresses to buy <a href="http://wiki.fastpbx.com/Hot_Flashes_And_Night_Sweating_-_Three_Simple
_Methods_To_Sleep_Better_Tonight">casper wy mattress</a> foam mattress price
how to buy a mattress <a href="http://wiki.griffins.com/index.php/Canopy_Beds_Are_An_Honest_Work_Of_
Art_Regarding_Any_Bedroom">casper mattress clearance</a> compare best mattress
buy foam mattress <a href="http://heustory.ubcengineers.ca/index.php?title=Are_King_Size_Beds_Us
ed_Just_For_Tall_People">casper mattress price</a> how to buy a mattress
where to buy best mattress <a href="http://php.yzon.cn/comment/html/index.php?page=1&id=107207">r
eview casper mattress</a> top mattresses 2016
 Yorum #3954  | 18 Nisan 2017 07:51 | Alıntı     

buy casper mattresses

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
mattress buy casper com mattresses reviews which is the best mattress to buy
cheapest mattress prices casper mattress video top 10 mattresses 2016
good mattress prices casper king mattress review mattresses best rated
top 10 best mattresses casper mattress coupon mattress buy
top mattresses to buy best bed casper mattress the best mattress
overall best mattress real casper mattress reviews whats best mattress
the best bed to buy <a href="http://proline.physics.iisc.ernet.in/wiki/index.php/Find_Your_Goal_Ma
ttress_Effortlessly_At_Online_Mattress_Store_In_Tampa">casper mattresses queen</a> what's best mattress
top ranked mattress <a href="http://proline.physics.iisc.ernet.in/wiki/index.php/How_To_Locate_The
_Perfect_Contemporary_Sofa_Bed">casper mattress la</a> how to buy a mattress
where to buy best mattress <a href="http://wiki.fastpbx.com/Different_Kinds_Of_Beds">casper mattress nyc</a> what is the best mattress to buy
which is best mattress <a href="http://wiki.griffins.com/index.php/Crib_Safety_Standards_-_Shopping_G
uide">reviews casper com mattress</a> compare best mattresses
queen size mattress prices <a href="http://wiki.fastpbx.com/How_To_Build_A_Bench_Out_Of_Something_Like_A_
Vintage_Wooden_Bed">best bed casper mattress</a> the best bed mattress
top 5 mattresses 2016 <a href="http://proline.physics.iisc.ernet.in/wiki/index.php/Baby_Cot_Bed:_It_
Is_More_Than_Being_Cute">casper mattress coupons</a> who has best mattresses
 Yorum #3955  | 19 Nisan 2017 02:07 | Alıntı     

review casper mattress

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
top 10 bed mattresses casper queen mattress cheap best mattresses
top 10 best rated mattresses casper mattress reviews yelp top 10 mattress companies
mattress buy casper mattress deals mattress best
find best rated mattress casper mattress foundation top mattresses to buy
top 10 best rated mattresses casper mattress sheets whats best mattress
which best buy mattress casper mattress foam where to buy a mattress
top 10 best mattresses <a href="http://wiki.fastpbx.com/Single_Chair_Bed_-_Why_Handful_Of_Basic_To_Ch
oose_This_Item_Of_Furniture_With_Care">casper mattress reviews 2015</a> mattress to buy
serta best rated mattress <a href="http://www.thuaga.com/User:MartyLionel411">good casper mattress reviews</a> the best mattress on the market
mattresses best rated <a href="http://www.disgruntleddwarf.com/mediawiki/index.php/Buying_A_Kids_Bed
_-_Practical_Tips_For_Parents">casper sleep sleep mattress review</a> top ten mattresses
what's the best kind of mattress to buy <a href="http://melumat-merkezi.com/user/LulaMoench42371/">casper mattress houston</a> which bed mattress is the best
cheapest best mattress <a href="http://www.disgruntleddwarf.com/mediawiki/index.php/Buy_A_Memory_Foam
_Mattress_Single_For_More_Comfort_Sleep">casper mattress pictures</a> top 10 mattresses
mattress which is best <a href="http://goanywheremft.fitsolutions.es/component/k2/itemlist/user/75363
">casper com mattress full</a> the best mattress
 Yorum #3956  | 19 Nisan 2017 18:14 | Alıntı     

reverse phone lookup

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
area codes number <a href="http://reversephonelookupuss.com/#free-cell-number-reverse-lookup&quo
t;>free phone lookup</a> how to reverse phone lookup about reverse phone lookup
 Yorum #3960  | 24 Nisan 2017 02:16 | Alıntı     

mattress reviews tuft and needle

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
finding best mattress tuft and needle beds what's the best mattress
king size mattress prices tuft & needle vs casper what's the best mattress to buy
queen size mattress prices best reviewed mattress king size mattress prices
which mattress best buy mattress needle buy mattress
find best mattress you tuft and needle amazon cheap best mattress
what's the best mattress you can buy tuft & needle ten mattress what's the best kind of mattress to buy
mattress s best tuft and needle futon what's best mattress
find best mattress you tufting needle what's the best mattress

top 10 best mattresses <a href="http://www.boxesnet.com/content/shhhh-listen-do-you-hear-sound-tuft-a
nd-needle-mattress">tuft and needle mattresses</a> mattresses best
top 10 bed mattresses <a href="http://www.onoranzefunebriquaratino.net/index.php/component/k2/itemli
st/user/33922">tuft mattresses</a> find best mattress
top ten mattresses <a href="http://avland.lv/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=3187"
>tuft and needle bed reviews</a> mattress rated best
compare best mattresses <a href="http://www.pismoke.net/comment/html/index.php?page=1&id=12436"&g
t;tuft and needle review</a> find best mattress you
mattresses best <a href="http://exceng.com/index.php/component/k2/itemlist/user/1393">
tuft and needle bed</a> the best bed
top mattresses 2016 <a href="http://gmlaw.omegaguide.com/UserProfile/tabid/253/userId/351924/Defau
lt.aspx">tuft and needle beds</a> top 10 mattresses 2016
mattress price <a href="http://www.equanxin.com/comment/html/index.php?page=1&id=160199"
>tuft & needle mattress reviews</a> the best bed mattress
top mattresses <a href="http://www.labelind.unicas.it/wiki_IoT/index.php/Rumored_Buzz_on_Tuft
_And_Needle_Mattress_Exposed">tuft & needle canada</a> top best mattresses

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: