Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Murat Belge ile söyleşi  


22-11-2010, 19:34 Kategori: Röportaj, Hülya Yetişen  
Murat Belge ile söyleşi – Hülya Yetişen
3 Temmuz 2010 Cumartesi
|

Murat Belge 1943’te Ankara’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi (1966). Aynı üniversitede asistanlık ve doktora yaptı. 1980’de doçent, 1997’de profesör oldu. 12 Mart’ta tutuklandı.

Belge, 1981 yılında YÖK’ün kuruluşundan sonra üniversiteden istifa etti. Halkın Dostları ve Birikim Dergileri’nin kurucuları arasında yer aldı.. Radikal’dan önce Milliyet, Politika, Demokrat ve Cumhuriyet Gazeteleri’nde yazdı. 1983 yılında İletişim Yayınları’nı kurdu. Haftalık yeni Gündem Dergisi’nin kurulmasına önayak oldu. 12 Eylül sonrası Aydınlar Dilekçesi’ni örgütleyenlerden biri olarak yargılandı. İnsan Hakları Derneği’nin kurucularındandır.

Helsinki Yurttaşlar Derneği’nin uluslararası Başkanlığını da yapan Murat Belge halen Bilgi Üniversitesi’nde öğretim üyesidir.W. Faulkner, James Joyce, Patrick White, Dickens gibi yazarların kitaplarini Türkçeye çevirdi.

Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun yeğeni olan Murat Belge. Sinema Sanatçısı Hale Soygazi ile evlidir.

Kitapları:
Tarihten Güncelliğe- 1986 Alan Yayınları
Edebiyat üzerine yazılar- 1998-2003 İletişim Yayınları
Boğaziçi’nde yalılar,insanlar-1997 İletişim Yayınları
İslamiyet ve Barış Tartışması-M. Belge,D.Perinçek,A.Dilipak-1997 Kaynak Yayınları
Sosyalizm, Türkiye ve Gelecek-2000 Birikim
Türkler ve Kürtler:Nereden Nereye? 1996 Birikim
Linç Kültürünün Tarihsel Kökeni:Milliyetçilik-M.Belge,Berat Günçıkan-2006 Agora
Tarihten Güncelliğe-1997 İletişim
12 yıl sonra 12 Eylül-1993 Birikim
Osmanlı’da Kurumlar ve Kültür-2005 İstanbul Bilgi Üniversitesi
Yaklaştıkça uzaklaşıyor mu?-2003 Birikim
Tarih Boyunca Yemek Kültürü-2001 İletişim
Türkiye’nin Halleri-2003 Liberte
Marksist Estetik,Christopher Caudwell üzerine bir inceleme-1997 Birikim
İstanbul Gezi Rehberi-2007 İletişim
İstanbul Gezi Rehberi-2007 Tarih Vakfı Yurt
İstanbul’u Gezerken-1998 Tarih Vakfı Yurt
Adım Adım İstanbul Boğaziçi- üsküdar- Tarih Vakfı
Turkey FromThe Air- M.Belge, Stephane Yerasimos-1993 Dünya
Türkiye Dünyanın neresinde?-1997 Birikim
Başka Kentler Başka Denizler-2002 İletişim
Kültür Politikaları- M.Belge,Filiz Ali,Cevat Çapan,Onat Kutlar,Ayla Ödeken-Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı

Genesis- Büyük Ulusal Anlatı ve Türklerin Kökeni- 2009 İletişim Sorular

Hülya Yetişen: ‘Karşılaştırmalı Edebiyat’ üzerine Taraf’da bir yazınızı okumuştum. Sanat ve Edebiyat’ın sınır tanımadığı düşüncesinden yola çıkılarak 19 yy’da böyle bir disiplinin ortaya çıktığını söylüyordunuz. Yeni Dünya’da farklı ulusal kimliklere sahip olup da egemen dilde yazanları nasıl tanımlamalıyız? Türkçe edebiyat ile Türk edebiyatı aynı şey mi? Kürdün yaşamını Türkçe yazan Kürt Edebiyatçısını nerede görmek gerekiyor?

Murat Belge: Yazarları ve genel olarak sanatçıları her bakımdan özgür bırakmak gerekir. Yazar kendisini hangi dilde daha verimli hissediyorsa, öyle yapabilmelidir. Sorun "dil"se, yazar dille ne yapmak istiyor, dilden ne bekliyor? Bir Kürt yazar olarak Mehmet Uzun iki dilde de yazmıştı. Ama Kürtçe’yi bir edebiyat dili haline getirmek istiyordu. Bu da yazar için çok doğal ve meşru bir istektir. Ancak, biri bunu istedi diye herkesin böyle yapması için kural çıkarılmaz. Bilinen bir başka örnek de James Joyce’dir. Onun gençliğinde İrlanda milliyetçileri gelişmemiş Gaelic Dili’nde bir edebiyat olmasını istiyorlardı. Bu nedenle yazarları zorlayıp, o dilde yazmayanı kınıyorlardı. Joyce, Ulysses, Finnegans Wake gibi romanları ingilizce yazmaya hazırlandığı için bu baskıyı (ve milliyetçiliğe herhangi bir şekilde hizmet etmeyi) reddetti. Yazacağı romanlar, işlek ve gelişkin bir dilde yazmayı gerektiriyordu.

Ayrıca dünyanın her yerinde bir "Irish Pub" bulursunuz; niçin bunların en az yarısı "James Joyce Pub" adını alır? Peki Ne yapmıştır Joyce, İrlanda için?

Başka önemli bir İrlandalı yazar da , Samuel Beckett’tir. O daha da tuhaf bir şey yapıp eserlerinin çoğunu Fransızca yazmıştır.. Bu konularda ne yapacağını en iyi yazarın kendi bilir.

Hülya Yetişen: ‘Genesis, Büyük Ulusal Anlatı ve Türklerin Kökeni’ adlı kitabınızda, Kemal Tahir’in ‘Ana’sı, Tarık Buğra’nın ‘Osmancık’ ve Erol Toy’un ‘Azap Ortakları’ndan yola çıkarak, Peyami Sefa, Nihal Atsız, Halikarnas Balıkçısı’na kadar uzanan ulusal anlatı romanlarının, Türk kimliğini inşa etmeye yönelik romanlar olduğu kritiğini yapıyorsunuz. Yazın sanatı içinde, edebiyatta bu tür romanları nasıl tanımlamak mümkün? Türklerin kökenini, anlatısının merkezine aldığı bu romanlarda saptadığınız ortak öğeler nelerdir? Başka ülkelerde bu tür yazın etkinliği örnekleri var mı?

Murat Belge: Birçok ülkenin edebiyatında "Ulusal köken" ya da buna yakın tarihî temalar üstüne yazılmış romanlar veya çoğu epik tarzda şiirler bulursunuz. Milliyetçilik çok yaygın bir ideolojidir, ama şüphesiz kendi oluşum koşullarına göre daha kompleksli, daha saldırgan, daha hegemonik olan ya da olmayan milliyetçilik biçimleri de bulursunuz. Amerikalı şair Henri Longfellow Sing of Haiwatha’yı Amerika’nın kökeninin epiği olmak üzere yazmıştır, ama Haiwatha bir Kızılderili’dir.

Saldırgan, iddiacı milliyetçilik, bulunduğu her yerde, benzer yöntemlerle çalışır, benzer malzeme kullanır. Onun için bir ulusun romanındaki iyileri, adlarını ve uluslarını değiştirerek öteki ulusun romanına monte edebilirsiniz; hiçbir şey değişmez. Kadın-erkek rolleri de değişmez.

Hülya Yetişen : Öteki ulusları küçümseyerek, Türk kimliğini yüceltmeye çalışan yazarlara kitabınızın finalinde;.’....Öz , köken diye bu kadar debelenmeyin buna değmez’ diyorsunuz. Milliyetçilik kendini , Edebiyatıyla, Üniversitelerdeki lince varan saldırılarıyla, , yumruklamalarıyla böylesine görünür kılarken, iletişim dilini yaratmanın koşulları nasıl oluşturulacak? Ayrımcılık Türk ve Kürdün algılamalarında böylesine uçurumlar açmışken, Türklerin ve Kürtlerin birarada yaşaması artık mümkün mü ?

Murat Belge : Artık gerçekten çok zorlaştı. Kuşaklar arası bir uçurum da oluştu. Bütün bu patırtının içinde yetisen yeni bir kuşak var. Ve her iki tarafin, gençlerin dilini ne ben anlıyorum ne de onlar benim dilimi anlıyor. Bu açıdan bakıldığında insan ümitsizleniyor. Bütün bunların dışında birarada yaşamayı mümkün kılan demeyeyim, ama teşvik eden dinamikler de var. Kürtler açısından bakıldığında Türkiye’nin Avrupa’yla ilişkisi, Batı’ya yönelmesi ve kurduğu ilişkiler, Kürtlerin de gelişmesinin yolunu açan bir kapı. Türkiye’den ayrılmış sadece Erbil’le bütünleşip, birleşen bir Kürt toplumu çok yakın bir ihtimal değil bana göre. O zaman Batı’dan kopuk bir ülke olacaktır. Kürtler ve Türkler aslında hem kopuk hem de birarada yaşamışlar. Türkiye’nin birçok yerinde iç içe yaşamaya devam ediyorlar. Arada savaş olmasa bu iki halk birlikte yaşar. Hakkari’de, Batman ‘da taş atan çocuklar kime atıyor, niye atıyor herhalde bana atmıyor, bu çocuklar isyandalar, herkes bize atıyor diye bağırıyor.. Kimse arka plandaki gerçeği görmüyor. Sorunlar çürümeye bırakılmış bir durumda. Bütün bu kötü etkileri ortadan kaldırmak için çabalar da var, ama bunlar ne yazıkki yeterli değil.

Hülya Yetişen: Devlet ve toplum hayatında, bilim ve sanatta, Üniversitelerin rolü oldukça önemli. Üniversitelerin Türkiye’de siyasal hayatın temel kurumları olduğundan yola çıkarsak, Türkiye Akademilerinde Kürtler ve Kürt sorunu üzerine bilimsel araştırmalar var mı? Bilgi Üniversitesi’nde Kürdoloji Bölümü açılacağı haberleri çıkmıştı. Bu doğru mu?

Murat Belge: Bilgi Üniversitesi’nde Kürdoloji ayarında değil, ama Kürtçe dersler şeklinde verildiğini biliyorum. Mardin Üniversitesi’nde böyle bir bölüm kurma çalışması halihazırda var. Bir de Hakkari’deki Üniversitede böyle bir projeden bahsediliyor. Bilgi Üniversitesi’nde bir Kürt konferansi duzenlenmişti. Bu konferansın ağırlıklı olarak görüşüp tartışdığı konu buydu. Tabi ki olaya sadece Kürt dili açısından değil, Antropolojik ve Sosyolojik açıdan da bakmak gerekiyor. Kürtler üzerine, yurt dışında yaygın doktora düzeyinde araştırmaların yapıldığını biliyorum. Büyük kentlerde, mesela İstanbul’daki Üniversitelerde bu konuyla ilgili somut bir çalışma yok benim bildiğim.

Hülya Yetişen: Kemalist Proje’nin devlet söyleminin aksine, anti- emperyalist bir mücadele olmadığıyla ilgili analizler var. Bu konuda siz ne diyorsunuz? Sizce Kemalizm gerçekten anti emperyalist bir hareket mi? Anti Emperyalist olmanın ölçütleri ne?

Murat Belge: Milliyetçilik 19. yüzyıl boyunca dünyaya yayıldı ve ulus-devleti herkesin ideali haline getirdi. Onun için Birinci Dünya Savaşı’nın sonu, Doğu Avrupa’daki çok-uluslu imparatorlukları da dağıtarak, yeni ulus-devletler yarattı ve çok yerde eski sınırları da değiştirdi. Bunlar tabii çok yerde savaşlarla, çatışmalarla, göçlerle belirlendi.

Türkiye Cumhuriyeti de o yıllarda bu biçimde kuruldu. "Anti-emperyalizm" denilecek bir durum ortada yoktur. Yunanistan’la bir toprak kavgası yapılmıştır. Yunanistan’ı Britanya dışında destekleyen de yoktur. Britanya’nın başında Liberal Parti’den Lloyd George bulunuyordu ve Liberaller, Abdülhamid’den nefret eden Gladstone’den beri Osmanlılar’ın demokrasi ve insan haklarına aykırı uygulamalarına sert tavır alagelmişlerdi. O çağların yaygın Avrupa inanışları çerçevesinde, kendi kültürlerinin başlangıç noktası olarak klasik Yunan medeniyetine büyük saygı duyuyorlardı. Bu gibi tavırları "emperyalizm" v.b. terimlerle dar bir politika alanına indirgememek gerekir. Bana göre, kendisi milliyetçi olan bir ideoloji anti-kolonyalist olabilir (yani, "ulusal bağımsızlık"tan yana), ama anti-emperyalist olmaz

Hülya Yetişen: Kemalist anlayışla demokratik hukuk mücadelesi yürütebilir mi? Daha doğrusu Kemalizm, Demokrasi ve evrensel hukuk doğasıyla bütünleşebilecek bir öze sahip mi?

Murat Belge: Kemalizm özünde Türk milliyetçisi olan bir ideolojidir. Bunu, bir Batıcılık programıyla da birleştirmiştir. Ama Batı’nın demokrasisini, Aydınlanma’nın özgürleştirici içeriğini değil, teknolojik - askerî başarısını kendine hedef koyan bir Batıcılık’tır bu. Osmanlı devletinin çöküş sürecini yaşayan kadroların en büyük hedefi "dışa karşı güçlü" olmaktı. Demokrasiyi bunun engeli gibi görüyor, Batı’nın özendikleri gücünün temelinde demokratik gelişmenin yattığını hiç anlamıyorlardı. Bu nedenle Kemalizm bugünün dünyasında demokrasiyle ve insan haklarıyla, çoğulcu toplum anlayışıyla bağdaşacak bir ideoloji değildir.

Hülya Yetişen: Şeyh Sait İsyanı sonrasında Kürt önderleri, İstiklal Mahkemeleri’nde yargılandıktan sonra Diyarbakır Sur içinde idam edildiler. Dini vecibeleri yerine getirilmeden orada açılan çukurlara gömüldüler. Daha sonra da Devlet bu Kürt önderlerinin mezarları üzerine rakı fabrikası ve bir bölümüne de bir sinema(Emek Sineması) inşa etti. Yapılan bu muameleyi bir devlet tavrı olarak nasıl değerlendirmek gerekiyor? Devletin Kürtlerden ve katledilenlerin ailelerinden özür dileme gibi bir yükümlülüğü yok mu? Devletlerin hukuku ve evrensel hukuk açısından bunu nasıl izah etmek gerekiyor? Özür dileme sizce neyi ve neleri kapsamalıdır?

Murat Belge: Ulus-devlete geçiş dünyanın hiçbir yerinde kolay ve yumuşak bir süreç olmamıştır. Ancak, geçişi yaşayan toplumun özgül tarihine ve yapısına göre farklı biçimler almıştır. Türkiye çok-uluslu bir imparatorluğun enkazından, çok uzun sürmüş bir yenilgiler ve kayıplar zincirinin arkasından doğduğu için, süreci özellikle zorlu yaşamış bir toplumdur. Koşullarının ağırlığıyla orantılı olarak, savunma refleksleri de sert ve şiddetli olmuştur. İdeal ulus-devletin içerdiği etnik homojenlik hedefi, Ermeniler’in sözkonusu olduğu durumda Kıyım’a, Kürtlerin sözkonusu olduğu durumda asimilasyon politikalarına yol açmıştır. Bu olayların olduğu sıralarda Türk entelicensiyasının dünya görüşü, Sosyal-Darwinism gibi, bugün mahkûm edilen ideolojilerin ağır etkisi altındaydı. Bu ideolojiyi ve yol açtığı sonuçları o günlerin koşulları çerçevesinde de savunmak mümkün değildir. Ama bugün bunları savunmaya devam etmenin hiçbir haklı gerekçesi olamaz... Hiçbir inandırıcılığı olmadığı ve olmayacağı gibi.

Hülya Yetişen: AKP'nin dillendirdiği "Kürt sorununun çözümü veya demokratik çözüm" söylemi/paketi devletin bir çözüm öngörüsü mü yoksa AKP'nin geliştirdiği bir söylem veya çözüm stratejisi mi? Gerçekten de AKP Kürt sorunu için ne yapmak istiyor? Neleri yapabilir, neleri yapamaz?

Murat Belge: Böyle sorunlarda "gecikme" sorunu çözmüyor, erteliyor, büyütüyor ve içinden çıkılmaz bir hale getiriyor. Bugün Kürt sorunu böyle bir hale geldi. Şimdiye kadarki katıksız baskı politikasıyla bir yere varılamayacağı belli oldu. Buna karşılık, AKP’nin yaklaşımı da büyük ölçüde bir "din kardeşliği" anlayışının ötesine geçmedi. Kazanılan geniş tabanın yanında daha radikal Kürt taleplerini ve bu talepleri dile getirenleri marjinalleştirme gibi bir strateji güttüğü için, bu "kardeşlik"ten kalıcı bir çözüm çıkması beklenemez.

Hülya Yetişen: Kürt sorununun çözümünde yöntem nedir? Bu sorunun çözüm denkleminde başta PKK ve BDP olmak üzere Kürtlere düşen rol nedir? Devletin söylemi ve tutumu nasıl olmalıdir?

Murat Belge: Çözüm bulunacaksa, demokrasi içinde bulunabilir. Ben burada siyaset biliminin "federasyon/eyalet sistemi/kanton sistemi" ve benzeri terimlerinden önce, karşılıklı güven ortamının kurulmasına, bu iki halk arasında kopan diyalog kanallarının yeniden açılmasına, bu gibi, sevgi ve saygıya yönelik eylemlere, güçbirliğine, dayanışmaya inanıyorum. Taraflardan hiçbirinin "hatasız" olduğu kanısında değilim. Herkesin şimdiye kadarki davranış tarzını sıkı bir eleştirirden geçirerek yeni bir uslûp edinmesi gerekiyor. Burada büyük payın Türk tarafına düştüğü çok açık. 12 Eylül uygulamalarından başlayarak, yapılmadık eziyet kalmadı. Ama böyle olması, Kürt tarafının bir çaba göstermesi gerekmiyor anlamına da gelmez.

Hülya Yetişen : Murat Bey, son sorum Anayasa değişiklikleri ve yapılacak referandumla ilgili. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz ?

Murat Belge : 1982 Anayasası ile ilgili yapılacak bir değişiklik tabikii önemli, böylesi bir yasanın hangi maddesi değiştirilirse değiştirilsin normal olarak iyidir. Bundan daha kötüsünü yapmak daha zor bir şey. 1982 Anayasası işte böyle bir şey. Anlaşılmaz direnişler özellikle Kürtler açısından ben bunu anlamıyorum, anlamakta zorlanıyorum. Bu pragmatik bir şey yani. Çünkü tüm demokrasiye giden yolları tıkayan, mesela yargının yapısı gibi meseleler var. Hava deliklerinin açılması gerekir. Delik açmadan kimse hava alamıyacak. İyi niyetli olmadığı söyleniyor AKP’nin. Buralara takılı kalmamak gerekli, darbe Anayasasında yapılacak her bir değişiklik Türkiye demokrasisi açısından önemlidir.

Hülya Yetişen : Murat Bey, söyleşimize katıldığınız için size teşekkür ediyorum.

Murat Belge : Ben de teşekkür ederim.


Röportajlar Dizisi - Hülya Yetişen
hulyayetisen@yahoo.fr


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 0)
  |   Okuma: 3225   |   Yorum: (572)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 25 Ekim 2013 16:14 | Alıntı     

Liaibepeeme

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
lfZbifZgZmfk Parajumper Jacka
gyZynbZyZlps Bottes Ugg
jrZgvcZrZtgq Ugg Australia
vjZtkiZuZxth Uggs Goedkoop
dmZpmtZoZbra Moncler Dunjakke
srZaolZqZbip Peuterey Outlet
lmZgsrZnZrjg Canada Goose Vest
ciZkzfZtZrer Barbour Uk
njZxppZbZble Ugg Sko
apZpdvZdZoeu Ugg Boots


iwZsfoZgZbaf Stivali Ugg Italia
eiZyirZmZrka Ugg Suomi
ohZvkvZlZscw Botas Ugg
ppZrvnZwZzga Barbour Deutschland
xpZxovZyZwiq Canada Goose Pas Cher
boZnceZiZtif Canada Goose
hsZchfZeZzol Moncler Doudoune
lqZeduZfZtsv Stivali Ugg Italia
cvZaieZqZhri Canada Goose
buZwgxZfZtxk Timberland Norge
 Yorum #2  | 25 Ekim 2013 16:47 | Alıntı     

Hultessus

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
kwZbjmZuZwgz Woolrich Spaccio
uwZtzbZjZvja Moncler Online Shop
usZssrZeZenr Parajumper Jacka
gsZxbmZmZywv Parajumper Jacka Dam
ybZdixZuZbzu Parajumper Jacka
drZvkzZiZzuv Moncler Jassen
olZdbfZlZdoe Parajumper Jacka
zbZjqsZpZkmk Canada Goose Online Shop
pdZosaZoZklq Moncler Pas Cher
pfZhphZaZsqv Parajumper Jacka Dam
 Yorum #3  | 25 Ekim 2013 17:09 | Alıntı     

coornedic

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wiZwxxZsZmya Uggs Belgie
hpZohhZyZzni Canada Goose Sverige
kaZlbaZdZroo Uggs Belgie
ayZwyeZhZkao Uggs Belgie
liZtjjZmZrle Uggs Kopen
mlZmkkZqZlug Barbour Milano
lqZxrwZgZcro Barbour Milano
myZgsyZmZnnf Cheap Uggs Canada
afZdkqZgZudi Woolrich Jacka
zmZraeZkZdbf Barbour Milano
 Yorum #4  | 25 Ekim 2013 17:13 | Alıntı     

Seeciaveafe

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
pfZijmZpZmdl Nike Free
yqZklyZeZxro Nike Free Run
ubZauwZzZqpq Nike Air Max
zvZyufZvZswu Ugg Boots
mhZitsZuZgrp Ugg Boots
aiZoisZlZxji Moncler Jacken
mxZqojZaZvll Timberland Schweiz
dpZqzcZcZqot Ugg Boots
gyZayqZdZvdx Moncler Jacken
awZuhfZiZcqz Moncler Jacken
 Yorum #5  | 27 Ekim 2013 17:49 | Alıntı     

Unlaxyhax

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ulZhylZnZpvw Cheap Ugg Boots Uk
leZbeaZzZhwh Moncler Jacken
puZsozZfZodd Doudoune Canada Goose
joZlijZbZdhj Canada Goose Rea
rsZondZaZeoh Timberland Madrid
fgZendZhZafy Canada Goose Rea
juZxrdZoZuhf Doudoune Canada Goose
rpZxawZzZdav Doudoune Canada Goose
kfZyprZqZink Stivali Ugg Italia
lsZoxfZpZsoz Doudoune Polo Ralph Lauren
 Yorum #6  | 27 Ekim 2013 19:23 | Alıntı     

Vobeappamnbox

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
pzZzpiZnZpmr Timberland Schoenen
ykZdndZlZjtv Parajumper
plZepsZfZltd Moncler Z眉rich
pvZedhZnZrrs Moncler Outlet
frZdvtZiZprr Woolrich John Rich & Bros
jhZxuhZhZydm Timberland Schoenen
ktZxkyZbZajt Canada Goose Vest
ylZdzuZdZuen Moncler Jacken
csZqidZiZxpj Moncler Bambino
wcZbefZmZaij Moncler Outlet
 Yorum #7  | 28 Ekim 2013 07:26 | Alıntı     

Sizelopeerall

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ugZhfyZzZpgh Timberland Uk
ivZtjlZfZlsn Parajumper Femme
chZefqZuZjiv Timberland Schuhe
anZwezZsZcvj Ugg Pas Cher
acZwixZpZjsy Moncler Piumini
mdZiolZuZbdw Parajumpers Long Bear
nmZptfZhZari Cheap Uggs Ireland
fmZgrtZeZkov Ugg Portugal
haZhseZpZrqw Canada Goose Jakke Dame
xtZyyrZqZqgq Ugg Italia
 Yorum #8  | 28 Ekim 2013 15:16 | Alıntı     

celapieni

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
skZmagZmZroh Canada Goose Pas Cher
gbZwocZeZhag Parajumper Jakke
feZimcZeZufr Uggs Antwerpen
plZivoZsZasl Canada Goose Pas Cher
qjZxooZfZdgm Uggs Australia
dhZerxZiZqpb Woolrich Jacka
exZkikZaZgrt Barbour Online
lgZaggZzZbvj Moncler Jassen Dames
vgZbdbZhZjfs Timberland España
hhZjwvZfZuyz Canada Goose Jacka Dam
 Yorum #9  | 28 Ekim 2013 23:51 | Alıntı     

stoolawak

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
dsZkgnZoZdbz Moncler Espa帽a
xvZbtwZzZefd Parajumpers Jacken
haZfsfZhZxfj Belstaff France
mfZctwZsZofx Barbour Jacka
qdZjxxZyZqzm Uggs Salg
eyZpacZvZqpt Canada Goose Outlet
cjZfptZcZfln Woolrich Outlet
yvZlitZuZyqh Cheap Uggs
qeZvsxZfZgco Canada Goose Sale
beZmzjZiZfaf Belstaff France
 Yorum #10  | 29 Ekim 2013 03:22 | Alıntı     

Obtaitadveday

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
erZfdvZdZntl Peuterey Roma
ffZhcgZmZtwc Parajumpers Jakke
naZeopZyZmon Ugg Boots
ymZnobZoZsbw Moncler Outlet
zxZpkiZpZgxz Canada Goose Sale
hmZqclZeZiyk Ugg Ale
nrZymgZoZxpo Parajumpers Jakke
lsZzdjZnZizc Canada Goose Suomi
caZbgrZvZqxe Parajumpers Salg
pfZtryZqZsuy Parajumpers Salg


kwZwqiZoZnfg Moncler Antwerpen
ojZfcdZaZxgv Woolrich Parka
ukZnonZaZhjr Canada Goose Outlet
suZqzyZxZlrh Canada Goose Outlet
ehZtsrZkZdba Canada Goose Sale
nnZfkqZdZbvb Parajumpers
xtZtuvZoZzdy Parajumpers
ppZtjaZxZpdk Uggs Canada
rwZkkzZdZdxk Woolrich Outlet
gcZrjhZbZpti Uggs Canada
 Yorum #11  | 29 Ekim 2013 06:53 | Alıntı     

BorIrricsBync

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ciZrzcZgZorj Moncler Doudoune
mlZaauZcZucq Stivali Ugg Italia
qjZefnZrZqhj Ugg Suomi
hcZybaZbZhns Peuterey Uomo
bnZxxuZqZzfq Canada Goose Pas Cher
xfZlfgZtZlth Bottes Uggs Pas Cher
dnZzvmZmZzok Stivali Ugg Italia
adZstsZaZmuk Uggs Skor
aqZkdcZdZbym Canada Goose Jakke
exZoyrZwZnct Moncler Doudoune
 Yorum #12  | 29 Ekim 2013 12:16 | Alıntı     

CetResseake

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
hnZcemZxZpgx Canada Goose
enZbdsZyZmps Botas Ugg
gfZgkcZtZtef Cheap Uggs
ugZgkhZiZjlm Moncler Espa帽a
svZrigZrZxxd Moncler Espa帽a
mcZbqoZkZqjw Canada Goose Outlet
wtZnmnZdZdem Canada Goose
ahZrbzZbZvsi Canada Goose Sale
puZxasZlZuru Parajumpers
xsZfqlZvZbvf Belstaff Bags
 Yorum #13  | 30 Ekim 2013 12:21 | Alıntı     

Loolvegoave

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
vyZdqnZwZaes Woolrich Arctic Parka
urZamtZmZlnn Isabel Marant Sneakers Uk
qcZpgzZcZxqu Canada Goose Jakke
evZauxZfZbla Isabel Marant Sneakers Uk
czZqemZlZleu Canada Goose Doudoune
kqZusmZaZphw Moncler Jassen
awZyepZkZcki Woolrich Parka
fmZawoZmZtqv Parajumpers Sale
anZqdpZvZttv Parajumper Norge
dzZmpbZlZfxl Woolrich Arctic Parka
 Yorum #14  | 30 Ekim 2013 15:37 | Alıntı     

snusactunny

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
sbZvqxZvZcqn Canada Goose Outlet
upZuouZxZevf Uggs Norge
ktZklvZiZgrr Peuterey Uomo
nwZhjyZtZssz Giubbotti Peuterey
vjZatxZdZeuk Peuterey Giubbotto
tgZsnuZzZhwk Giubbotti Peuterey
qsZztzZcZffd Uggs Kopen
ciZddjZrZrbk Uggs Kopen
jkZqhcZoZfka Moncler 2014
asZtrzZdZdgr Uggs Norge
 Yorum #15  | 30 Ekim 2013 15:40 | Alıntı     

Jicabircahfax

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wtZihvZkZqzb Ugg Boots
faZugyZaZxvf Ugg Baratas
qwZnsyZmZbeb Uggs Uitverkoop
wyZlzqZpZees Ugg Boots
naZnfgZhZvhj Uggs Uitverkoop
kgZajyZhZcrb Ugg Outlet Italia
ezZajeZmZdrn Ugg Outlet Italia
iqZdkhZcZcop Ugg Ale
jwZutkZrZcml Ugg Boots
tfZcdbZrZmgp Uggs Uitverkoop
 Yorum #16  | 30 Ekim 2013 18:04 | Alıntı     

Vobeappamnbox

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
mdZwknZeZjbc Canada Goose Jakke
osZkbmZaZxvr Woolrich John Rich & Bros
yxZbvnZsZbbz Moncler Bambino
mlZkfnZyZfie Moncler Bambino
qgZmfrZmZeuf Canada Goose Jakke
paZoxpZyZemt Parajumpers Jassen
siZaabZtZzrk Moncler Outlet
miZpbeZyZbcc Uggs Norge
ovZtylZlZsch Spaccio Woolrich Bologna
otZusiZeZkee Woolrich John Rich & Bros
 Yorum #17  | 30 Ekim 2013 20:06 | Alıntı     

apedeegomap

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ixZkrvZdZgxc Botas Ugg
wjZpkfZrZbqo Timberland Schuhe
gqZqtvZaZruc Stivali Ugg
kmZcpvZyZnkz Parajumpers Antwerpen
pmZlxxZaZytd Abercrombie Doudoune
uhZmwdZwZnls Abercrombie Doudoune
knZapwZnZsjj Canada Goose
sgZgyqZtZyof Timberland Schuhe
ylZlwnZwZpvz Parajumpers Norge
xjZeymZvZouj Parajumpers Antwerpen
 Yorum #18  | 30 Ekim 2013 21:19 | Alıntı     

ovajetrorourn

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
bkZjggZaZvxv Cheap Ugg Boots
pvZyifZrZhqi Canada Goose Pas Cher
lnZlgvZdZzxw Botas Timberland
olZbtwZsZaki Woolrich Spaccio
zxZezkZfZgov Parajumpers Suomi
fhZxwaZqZetp Canada Goose Pas Cher
bjZlafZhZxbu Botas Timberland
otZrfjZnZhps Barbour Online
dyZfhzZwZwye Belstaff Milano
ciZwdcZiZqhq Parajumpers Uk
 Yorum #19  | 31 Ekim 2013 02:34 | Alıntı     

Immitothe

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ozZeffZsZlcm Moncler Femme
ilZllkZtZket Canada Goose Outlet
lfZyaoZfZqzv Canada Goose Jacka
nmZcrzZgZcrk Moncler Femme
vhZsfoZcZgsy Canada Goose Takki
sxZsowZhZwpx Parajumpers Danmark
faZfbpZqZtzv Canada Goose Jassen
nuZftrZnZodv Timberland Deutschland
srZeeiZzZtbe Parajumpers Jakke
cmZoemZhZtqc Canada Goose Outlet
 Yorum #20  | 31 Ekim 2013 11:19 | Alıntı     

oveskBerAberb

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ssZhyrZkZxwc Woolrich Jassen
lfZtawZqZplm Parajumpers Sale
paZtmhZtZkag Woolrich Clothing
dnZwvwZjZccg Parajumper Jacka
zaZyhyZqZxoj Barbour Uk
yzZrmgZiZuuh Moncler Dunjakke
tkZjprZfZncy Woolrich Arctic Parka
xaZhpcZkZyub Canada Goose Vest
lwZhvwZkZiyg Ugg Sko
fiZobpZrZumx Timberland Sko
 Yorum #21  | 1 Kasım 2013 17:00 | Alıntı     

Emainikah

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
uwZmqdZwZeup Parajumpers Sale
sxZsrlZxZnxb Parajumper Jakke
wsZqqvZoZoco Ugg Boots
mkZqzmZsZzwo Canada Goose Doudoune
alZdctZvZkoh Isabel Marant Sneakers Uk
jlZzxkZtZazp Ugg Boots Ireland
uzZbocZcZfhi Canada Goose Norge
ilZkzyZeZpfx Ugg Boots Ireland
irZvcnZpZefr Canada Goose Jassen
xrZckqZcZzbw Moncler Wien
 Yorum #22  | 1 Kasım 2013 22:54 | Alıntı     

Befmoomsamisk

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
veZhdsZgZiuq Ugg Outlet Schweiz
bkZfyoZnZqpc Ugg Outlet Schweiz
rwZtgwZhZxdj Uggs Rea
hmZlkyZcZbvc Ugg Knokke
buZdjoZiZttx Uggs Rea
obZimdZxZbbi Canada Goose Online Shop
sdZcahZzZptg Canada Goose Prix
xyZajbZuZskb Ugg Knokke
ipZulcZvZgxc Canada Goose Online Shop
rxZpzhZkZttf Uggs Aanbieding
 Yorum #23  | 2 Kasım 2013 00:31 | Alıntı     

poiptLiem

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
vfZmddZzZntl Ugg Outlet Italia
jlZfhtZqZehl Ugg Rea
xdZunxZcZgpl Ugg Australia
jvZeewZhZgci Ugg Ale
jmZlxqZkZngp Ugg Outlet Italia
tyZkqwZbZqdq Ugg Australia
vwZwyuZsZyfh Ugg Australia Italia
qxZtxjZxZuoz Ugg Baratas
akZzvrZsZtgu Cheap Uggs Canada
qwZbywZrZjep Ugg Outlet Italia
 Yorum #24  | 2 Kasım 2013 00:44 | Alıntı     

Obtaitadveday

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
dlZwauZqZnpm Parajumpers Salg
wuZossZqZzob Ugg Z眉rich
hgZjcpZbZfpu Moncler Outlet
xyZmjnZlZeab Canada Goose Outlet
inZfovZfZzfp Pjs Vinterjakke
kkZctmZcZmoj Parajumpers Salg
otZeoiZxZumm Ugg Boots
fjZdurZiZuch Ugg Z眉rich
mbZqxhZaZxoa Ugg Boots Schweiz
peZhelZiZnot Timberland Sko
 Yorum #25  | 2 Kasım 2013 23:38 | Alıntı     

Pleaguelt

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
zbZqzuZoZeub Ugg España
dpZcfaZbZrah Cheap Ugg Boots Uk
teZdabZtZjka Cheap Ugg Boots Uk
ghZlnrZuZttd Ugg Pas Cher
nlZtmdZuZyfd Ugg France
ifZavfZnZrcv Ugg España
svZzpjZrZatm Ugg Italia
uqZlltZvZnav Cheap Ugg Boots Uk
waZbwsZcZgof Ugg Pas Cher
gkZtajZlZfkw Ugg France
 Yorum #26  | 3 Kasım 2013 05:57 | Alıntı     

Jicabircahfax

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
zaZzvcZvZmyv Ugg Australia
lhZewaZsZfim Ugg Baratas
irZelqZwZrrp Ugg Baratas
igZyvsZxZorf Ugg Rea
iwZtvtZcZljo Uggs Uitverkoop
zdZsalZlZmsd Ugg Ale
fxZchxZpZdec Uggs Uitverkoop
noZqdcZnZiog Cheap Uggs Canada
gzZcknZiZpox Cheap Uggs Canada
tnZgwoZzZdzl Ugg Australia
 Yorum #27  | 4 Kasım 2013 09:52 | Alıntı     

BlatatCex

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
djZocnZyZdwa Uggs Skor
owZaajZiZnyw Canada Goose
fhZoxhZmZibr Parajumpers
kmZwzoZkZppw Stivali Ugg Italia
uvZrbvZrZlim Uggs Bijenkorf
drZnsgZuZyke Moncler Rea
otZnayZtZmhr Uggs
pzZqpoZtZjmt Moncler Vest
wwZtynZsZojc Bottes Uggs Pas Cher
zhZouaZtZlvi Piumini Moncler
 Yorum #28  | 4 Kasım 2013 14:12 | Alıntı     

Liaibepeeme

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
sqZzshZlZxof Peuterey Uomo
mqZkomZmZcix Ugg Australia
hpZdwdZmZypz Moncler Dunjakke
rdZnuyZrZwvc Ugg Australia
ttZlqyZlZxlh Ugg Boots
ceZojoZoZvwo Parajumpers Sale
xsZnhjZhZlzq Ugg Australia
xkZcfdZlZbgs Uggs Goedkoop
nmZjjaZfZrrn Moncler Dunjakke
ynZjeuZnZwer Doudoune Parajumpers
 Yorum #29  | 6 Kasım 2013 00:26 | Alıntı     

weskappeamb

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
When you are planning to fix up a number of areas at your residence, or harmony several projects concurrently, it is recommended to use a policy for every single area. All you want do is take a look at written plan to see the next step that you should take. Using this method you will still be on the right track, even though you jump from improvement to development. Canada Goose Takki
As mentioned previously, many people expertise anxiousness at some point or other, but serious stress and anxiety troubles is able to keep you locked in a dark and lonely community. With any luck ,, this information has shed some lighting on several of the actions to take to help on your own are living a more joyful, more effective lifestyle with less stress and anxiety.Strong Ideas For Taking Care Of Your Candidiasis Woolrich Bologna
A lot of people make the error of attempting to close their banking accounts so that they can try to escape from paying back the cash advance company. Even if this may sound tempting, do not try this. The company can sue you if you that, and you will probably turn out to be dragged through court and owing a lot more than you might have in the event you paid them back again legitimately. Belstaff Madrid
Get started with a brand new jacket of fresh paint. Color is relatively cheap and can create a big alteration to a room in a several hours. Visit your local property retail store and obtain swatches. Then, get home and picture what each and every swatch would appear like, and the way it would blend with the furniture and also other spaces at your residence. Find one to see how different your room appearance! Canada Goose Outlet
It is essential that you are taking vitamins everyday so that you can handle asthma signs and episodes. Nutrients and vitamins help to encourage o2 and blood circulation to your respiratory system which handles asthma attack signs or symptoms. Try eating meals that can also provide you with nutrition, including green fruits and vegetables. Regrettably, the apple ipad does not have a no cost satellite navigation function. Even so, the map's course features is effective for driving, walking, and in many cases coach recommendations. To utilize it, simply faucet on "Directions", located on the top kept corner of the charts mobile app, and you will be given one step-by-stage guide to your location. Ugg Portugal

http://www.kievskiy.ru/forum/index.php?showuser=4755
http://retrocitygames.fr/forum/member.php?action=profile&uid=18297
http://www.cortezsoftware.com/soporte/foro/profile.php?id=15698
http://www.edelholzer.de/member.php?action=profile&uid=3718
http://suwanapetcare.com/pets-forum/pets/member.php?action=profile&uid=14722
 Yorum #30  | 7 Kasım 2013 03:28 | Alıntı     

Immurfimb

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Whilst the initial physician you will have a consultation with may be stating every one of the proper things, you should nonetheless talk with a number of far more doctors well before deciding how you can find the surgical treatment accomplished. You want to ensure that precisely what has been explained is valid, and is particularly not all stated only to get your company. Moncler Jassen
Be incredibly mindful when working with credit cards to obtain funds developments. Money advancements usually possess a better rate of interest and also the fascination begins accruing the morning you obtain your money. This means you won't get the curiosity-free of charge sophistication period you receive on your regular balances prior to these are due monthly. Woolrich Deutschland
You should engage a purchasing broker should you be looking to purchase a residence, because it will save you a lot of time. Substances understand many listings and should be able to limit your selection. Otherwise, if you were performing it yourself, you might be considering a lot of components - that are not an effective suit. Moncler Bambino
Use rival vouchers in your community grocery store. Numerous grocery stores will recognition rival discount coupons to garner your company. This technique will never only save time, but it will likewise save cash on the gas you might devote driving a vehicle to several retailers. If you do not determine if your grocer honors rival coupons, just question the shop administrator for the duplicate in their promotion policy. Isabel Marant Schoenen
Program meals ahead of time and go to the supermarket once weekly, a minimum of. Eating out is exceedingly high-priced, and also you are more inclined to do so when you don't shop regularly. Food products like rice, legumes, spaghetti, and roaster hens can extend being, each a evening meal food and a meal for the following day time. Placed a business personal on the bottom of the e-mail. You mail out tens, or else plenty, of e-mail every day to clients, potential prospects, loved ones. These e-mails are the most efficient advertising tool you may have! Incorporating a signature to the bottom of your e-mail which includes your organization brand, tagline, site, social networking (if any) and make contact with details can help pass on the expression. It doesn't should be elegant or overbearing, incidentally, to be successful. It's all about utilizing the rep that your particular everyday e-mail produces. Uggs Wien

http://www.raveparty.ru/forum/member.php?u=628466
http://www.divinginmarbella.com/foro/index.php?action=profile;u=14239
http://risch.technoized.com/forums/member.php?action=profile&uid=41293
http://rtspoint.com/member.php?action=profile&uid=8130
http://topgames.com.br/forum_x360/profile.php?id=830490

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: