Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Etyen Mahçupyan’la söyleşi  


22-11-2010, 18:30 Kategori: Röportaj, Hülya Yetişen  
Etyen Mahçupyan’la söyleşi – Hülya Yetişen


20 Temmuz 2009 Pazartesi

Etyen Mahçupyan kimdir?
Etyen Mahçupyan, 1950 Istanbul doğumlu. 1969'da Robert Koleji'nde lise eğitimini tamamlayan Mahçupyan, 1972'de Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği'nden mezun oldu ve aynı üniversitedeki işletme alanında yüksek lisansını 1974'te bitirdi. Ardından Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nın iktisat bölümünde, uluslararası iktisat alanındaki yüksek lisansını 1977'de tamamlayıp bu bölümde, 1977-1980 yılları arasında akademisyen olarak çalıştı. 1980-96 yılları arasında üstdüzey şirketlerde yöneticilik ve kendi kurduğu şirketlerde işadamlığı yapan Mahçupyan, 1996 yılından itibaren entelektüel işlerle uğraşmak üzere ticari işlerini tasfiye etti. 1995–96 yıllarında Yeni Demokrasi Hareketi içerisinde yer alan yazar, 1997'de Radikal Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı. 2000'de Radikal gazetesinden ayrılıp bir süre Yeni Binyıl gazetesinde yazdı. Mayıs 2001'de Zaman Gazetesi'nde köşe yazarlığına devam etti. 2007'de Hrant Dink'in öldürülmesinin ardından bu gazetedeki sürekli yazılarını sonlandırdı ve Agos gazetesinin genel yayın yönetmenliğini üstlendi. Halen, Zaman'ın yazar kadrosunda misafir yazar olarak yer almakta ve Taraf gazetesinde de yazıları yayımlanmaktadır.

Kitapları
Bir Zamanlar Ermeniler Vardı (2008)/ Batı'yı Anlamak (2008)/ Türkiye'yi Anlamak (2008)/Liberallik Demokratlık Tartışması (2008)/ Bir Demokratın Gündemi (2007)/ İçimizdeki Öteki (2005)/ Bir Zümre, Bir Parti - Türkiye'de Ordu (2004)/ İkinci Tanzimat (2003)/ Zihniyet Yapıları ve Değişim/ Batı'dan Doğu'ya, Dünden Bugüne (2000)/ Radikal Yazılar 4 - Büyük Travmanın Eşiğinde (2000) Radikal Yazılar 3 - Yönetemeyen Cumhuriyet (2000)/ Radikal Yazılar 2 (2000)/ Radikal Yazılar 1 (1998)/ Türkiye’de Merkeziyetçilik: Devlet ve Din (1998)/ İdeolojiler ve Modernite (1997)/ Osmanlı'dan Postmoderniteye (1996)/ Beyin Fırtınası - Demokrasi, Batılılaşma, Laiklik, Devlet, Yeni Dünya Düzeni

Hülya Yetişen: Sayın Mahçupyan, yazılarınızda toplumsal değerlendirmeler ağırlık basıyor. Bundan yola çıkarak sizinle Türkiye toplumunun temel sorunlarını, demokrasi mücadelesini ve toplumsal psikolojiyi tartışmak istiyoruz. Önce Agos’tan başlayalım. Agos Gazetesi’nin kuruluş hikâyesini kısaca özetleyebilir misiniz ? Gazetenin içeriğinde neler var ve şu an ne kadar satıyor?

Etyen Mahçupyan: Agos Gazetesi’nin kurulması 12 yıl oldu, 13. yılına giriyor. 1996 yılının Nisan ayında bir grup Ermeni tarafından kuruldu. Ermeni aydınının artık farklı bir şey yapmak ve Türkiye’deki klasik Ermeni basının dışına çıkma isteğiyle kuruluyor. Türkiye’deki Ermeni basını sadece Ermenice yazıyordu. Türk okuyucusuna ulaşamıyordu. Oysa artık Ermeni sorunlarının, azınlık sorununun daha geniş bir alanda tartışılması gereği ön plana çıkmaya başladı. O dönemde Ermenice ve Türkçe iki dilde düşünülmüş. Kurucuların ayrılma süreci yaşanmış. Uzun süre Ermeni ve Türkçe , 12 sayfa yayınlandı.. Hrant döneminden, onun ölümünden sonra 24 sayfaya çıktık. Ben o zaman içlerinde değildim. Ama Hrant’tan duydum.

Şu anda 20 sayfa Türkçe, 4 sayfa Ermenice olarak yayınlanıyor. Daha çok siyasete ağırlık veriyoruz. Türkiye’nin siyasetini Ermeni cemaatine taşımak gibi bir kaygımız var. Ayrıca Ermeniler’in de o siyasetin bir parçası olduğunu söylemeye çalışıyoruz. Şimdi gazetenin misyonu aslında o. Hrant Dink döneminde daha çok cemaat sözcülüğü yapıyordu Agos. Şimdi ise gazeteciyiz. Daha mesafeliyiz Ermeni cemaatine!

Şu anda net 5000 satışımız var! 1000 tanesi yurt dışı. Türkiye’de ise 4000 satıyoruz ! Çapından daha fazla etki yaratan bir gazete. 30 bin, 40 bin okunma sayısı var, elden ele dolaşıyor daha çok. Haftalık olmasının getirdiği durum var, ama bu rakamın daha üstünde okunuyor!

Hulya Yetisen: Hrant Dink öldürüldüğünde duygulu bir mektup yazmıştınız. Hrant’ın Agos için ‘O benim aklım, ben ise O’nun yüreğiyim’ sözüne karşılık, siz ‘Bende Hrant’ın yüreği yok. Onun için kendimden emin değilim artık ’ demiştiniz. Ve siz bugün Agos’un başındasınız. Bu karar nasıl oluştu, bize bu süreci anlatır mısınız?

Etyen Mahçupyan: Bu tür kararlar önceden düşünülerek oluşan kararlar değil. AGOS çalışanlarının önerisiyle ve istekleriyle böyle bir göreve gelmeyi uygun buldum. Hrant’a karşı bir gönül borcuydu da... Aslında kendiliğinden spontan doğal bir geçiş oldu. Biz Hrant’la geçmişte AGOS’un sorunlarını konuşurduk... Hrant üzerinden zaten biliyordum AGOS’un içsel sorunlarını. Hrant benim AGOS’ta yazmamı iştemişti. Ama ben kabul etmemiştim.

Hülya Yetişen: Niçin yazmayı düşünmüyordunuz?

Etyen Mahçupyan: Hrant çok istiyordu yazmamı, ama benim cemaatle çok fazla ilişkilerim yoktu. Daha geniş ilişkiler içinde olmayı tercih ettim. İlişkilerimi sadece cemaatle sınırlandırmak istemiyordum. İlişkilerimi cemaatle mesafeli tutuyordum. Bu nedenle Hrant’ın teklifini kabul etmemiştim.

Hülya Yetişen: Yazılıp çizilenlerin dışında sezgilerinize dayanarak, Hrant’ı kimlerin niçin vurduğunu söyleyebilir misiniz? 90 yıl sonrasında Ermeni azınlığa böyle bir yönelime neden gereksinim duyuldu? Acaba bizim bilmediğimiz, ancak derin güçlerin bildiği veya en azından his ettiği bazı durumlar mı var?

Etyen Mahçupyan: Bu ille de doğrudan direk Ermeni sorunuyla bağlantılı bir cinayet degil bence. Ermenilerle ilgili bir durum değil bu cinayet. Türkiye’nin o günkü genel durumuyla, konjoktürü ile ilgili bir durum bu. Tabi ki Hrant’in yaptığı bazı çıkışlar, ve onun yeni bir samimiyet sembolü olarak ortaya çıkması birçok insani rahatsız etti. Ve tahrik edilebilir hale getirdi, ama esas olay Türkiye’deki kamu ortamının manipulasyonuydu.ve bir dizi Gayrimüslüm cinayetinin parçası olarak yaşandı. Rahip Santora cinayeti, Malatya katliamı vb...Ve asıl olarak Türkiye’deki kamu ortamının manipülasyonuydu. Bütün bunlardaki amaç, benim tahmin ettiğim, Batı dünyasının bu eyleme tepki duyması ve buradan yola çıkarak, Türkiye’nin de milliyetçi haraketlerle buna tepki vermesiydi. Milliyetçilik üzerinden bir siyaset yürütülmek istendi.Yani bir taşla iki kuş vurmaktı..Milliyetçiliğin gelişmesine ön ayak olan cinayetlerdi Gayrimüslümlere yonelik yürütülen bu cinayetler. Hedef seçtikleri Hrant Dink de sıradan bir insan degildi tabi ki. Bir tercihti. O’nun ortada görunmesini istemediler ve onu ortadan kaldırdılar.

Hülya Yetişen: Peki Türkiye’nin bu kadar korktuğu Ermeni sorunu nedir?

Etyen Mahçupyan:Türkiye, kendi tarihini bilmeyen bir ülke, kendi tarihini aslında gizleyerek, kendi tarihini çarpıtarak, bugünkü devlet sistematiğini oluşturmuş olan bir ülke. Dolayısıyla da geçmişle igili herşey korkutuyor. Türkiye’de Ermeni Meselesi en önemli kritik noktalarından bir tanesi. Çünkü Ermeni soykırımı oluştuğu anda dünya nezdinde insan hakları ihlali olarak algılanmıştı. Orada dikkat ederseniz ahlaki olmayan bir zemin var orda. Şimdi Cumhuriyet Osmanlı’dan bir kopuş olarak sunuluyor, ama incelerseniz İttihat Terakki’den Ermeni soykırımıyla ilgilenmiş olanların büyük bir kısmı Ermeni Soykırımı’na bulaşmış olanların büyük kısmı Cumhuriyet’te varlar; siyasetçi olarak varlar, ideolog olarak varlar, bürokrat olarak varlar. Hâlâ varlar. Şimdi bu, bütün yeni rejimi ahlaki olarak gayrimeşru kılacak bir durum. Bu nedenle Ermeni meselesi önemli. Ama aslında esas mesele tarihle yüzleşme korkusudur. Terakki-Cumhuriyet ilişkisine bakma da büyük bir çekingenliğin olmasıdır. Ermeni meselesi kendiliğinden bu sorunu gündeme getiriyor.

Hülya Yetişen: Türkiye’de şu an ne kadar Ermeni yaşıyor? Daha çok nerelerde yaşıyorlar? Türkiye Kürdistan’ında 1975’lere kadar Kürtlerle iç içe yaşayan Ermenilerin neredeyse tümü büyük şehirlere veya Avrupa’ya göçtü. Son yıllardaki bu göçün nedeni nedir sizce?

Etyen Mahçupyan: Hepsi istanbul’da yaşıyor. 60 ila 70 bin kisi var. Genellikle darbe döneminde yurt dışına gidişler oluyor. Ya da Gayrimüslümlere yapılan bir saldırıdan sonra oluyor bu göç. Devlete derin bir güvensizlik var. Kaçış hareketi oluyor. Çocuklu aileler üzerinden bir gidiş bu. Geçmişten gelen bir güvensizlik, travma var. Çocuklarını korumak istiyorlar. Defalarca doğruluğu kanıtlanmış bir güvensizlik var. Her an göçmeye hazır bir psikoloji var. Ama aynı zamanda Türkiye onların da ülkesi, bu duygu içinde gelip gidiyorlar sürekli.. Ülkeyi bırakıp gitmek de istemiyorlar.

Hülya Yetişen: Son yıllara kadar zanaat Ermenilerin elindeydi. Müslümün halk daha çok tarım ve hayvancılıkla uğraşırdı. Ermenilerin zanaat ve ticarette yoğunlaşmalarının tarihsel ve hatta genetik bir yönü mü var?

Etyen Mahçupyan: Bu kentleşmeyle ilgili olan bir şey. Ermeniler, Kürtler gibi Anadolu’nun yerlisi ve diğerleri buraya geldiğinde, Ermenilerin yaşadığı bu topraklar zaten önceden kentleşmeyi yaşamış birer toprak parçasıydı. O yüzden de zanaatı ellerinde tutmaları çok doğal. Öte yandan Osmanlı var olan düzeni koruyan ve var olanı meşrulaştıran bir yapıya da sahipti. Etnik bir ayrım yapmadığı için, kim neyi yaptıysa, o daha çok yapsın, iyi yapsın diye bir mekanizma geliştirdi. Ve bu da kentli olan Ermenilerin kendi zanaatlarını geliştirmesine neden oldu. Türkler genelde göçebe alışkanlığına ve geleneğine sahip oldukları için onlarda tarım ve hayvancılık gelişti.

Hülya Yetişen: 1915 katliamından kurtulan bazı Ermeniler din değiştirdi. Yerel halkın Ermeni katliamına karşı koruduğu çok sayıda Ermeni çocuğu da hazır din-İslam’ı- seçti. Türkçe’de bunlar “dönme” Kürtçe’de ise “Bavfılle” (Babası Ermeni olan) deniliyor. Bunların kendi dinlerine dönmek istediklerine ilişkin ne türden olaylara tanık oldunuz? Ermeni cemaatiyle bir ilişkileri oluyor mu?

Etyen Mahçupyan: Evet yavaş yavaş böyle eğilim var. Ama bunun genele yayılacağını sanmıyorum ben. Ama büyük bir yüzdesi Müslüman kalacak. Bunlar içinde çok küçük kısmı eğer dinle çok ilişkisi yoksa ve Ermeniliğinin farkına varmışsa dönebiliyor. Ama dönme grubunun Ermeniliğini keşfetse bile Müslümanlığını koruyacağını düşünüyorum.

Hülya Yetişen: Ermenilerin gasp edilen gayrımenkulleri var. Bu taşınmazlar 1937 yılında çıkarılan bir kanunla “Kaçak ve gaip şahsiyetlere ait taşınmazların Hazineye devri kanunu” Hazineye devr edildi. Ancak 50 yıl sonra (1987)Turgut Özal, mirasçıların bu haklarını dava edebileceklerine ilişkin geçici bir yasa çıkardı. Bu yasa ne kadar etkili oldu? Bunun dışında Ermenilerin gaspedilen malvarlığının iadesi konusunda ne tür yasal girişimler oldu?

Etyen Mahçupyan: Gasp olayı 1972’de başlıyor. Buna itirazlar yapılıyor. Yargıtay reddediyor, Gayrimüslümleri yabancı vatandaş görüyor ve bunun üzerine devletin el koyma islemleri daha da artıyor. Yargı, Ermenilerin Türk vatandaşlarından daha az hakka sahip olduğunu tescil ediyor. Devlet taktik izliyor, vakıfları yönetilemez hale getiriyor, seçim sistemlerini değiştirerek, seçim haklarını kısıtlayarak daha çok el koyma işlemleri artıyor. Yönetilmez hale gelince de el koyuyor ve tüm vakfin mal varlığını da hızla üçüncü şahıslara devrediyor.1972 den 1990’ların sonuna kadar kadar devam ediyor bu durum. Turgut Özal’ın çıkardığı kanunun herhangi bir etkisi olmuyor.. Ancak Avrupa Birliği süreci başladıktan sonra, ve yeni itirazlar olduktan, ve Türkiye’nin AİHM’yi bir üst mahkeme olarak kabul etmesinden sonra bunlar ciddiye bindi. Ve bütün Gayri Müslüm Vakıflar harekete geçiyor. Uğraşmaya başladılar. Şu anda 5- 6 tane dava lehte çözümlendi. Bunun üzerine devlet, bazı malları sahiplerine geri iade etti. Daha yüzlerce mal var. 3. şahıslara devredilen mallarla ilgili çıkan kanunda hiçbir tazminat yok. Halbuki en önemli kısmı da bunlar oluşturuyor. Açılan davalar Ermenilerin lehinde çözüldü. Devlet ya mal teslim etti, mal yoksa da tazminat ödedi.

Hülya Yetişen: AİHM’e başvurular aileler mi yoksa vakıflar düzeyinde mi  oluyor ?

Etyen Mahçupyan: Vakıflar düzeyinde oluyor bu tür başvurular. Çünkü cemaatlar Osmanlı’dan bu yana vakıflara bağlı yaşıyorlar. Okullar, kiliseler, bütün hastaneler hepsi Vakfa bağlı. Vakıflarla yaşayan kurumlar bunlar. Büyük bileşimlerden söz ediyoruz, yüzlerce mülkün birleştiği Vakıflar bunlar.

Hülya Yetişen: Mal varlıklarının iadesi, tazminat ödenmesi azınlık haklarının kullanımı gibi sorunlarda, Türkiye’nin azınlık sorunlarına karşı bugün durduğu yeri tanımlar mısınız?

Etyen Mahçupyan: Türkiye çok kötü bir noktadan geliyor. Fakat bazı ilerlemeler de kaydetti. AK Parti Hükümeti bu sorunu mümkün olduğu kadar uluslararası koşulların çerçevesinde, yani hukukun ima ettiği şekilde çözmek istiyor. Bunu defalarca kanıtlayan girişimlerde bulundu. Fakat işin ironik yanı CHP ve Anayasa Mahkemesi, bunları engelledi sürekli. Dolayısıyla şunu söyleyebiliriz. Türkiye insan hakları açısından çok geri bir noktada . Ama geçmişle mukayese edersek bayağı da ilerlemiş durumda. Ama tabii bizim standartlarımız ve genelde Türkiye toplumunun standartları o kadar hızlı gidiyor ki, şu anda gelinen noktayı tasvip etmek mümkün değil. Giderek talepkâr bir vatandaş var.,

Hülya Yetişen: Ermeni katliamına bugünün korucuları olan Hamidiye Alayları da katıldı. Mardin Zıngırt(Bilge) Köyündeki katliamı da geçmişin Hamidiye Alayları olan bugünün Köy Korucuları yaptı. Yine yapılan bir istatistğe göre neredeyse suça bulaşmayan korucu yok. Tabi bunlar adli makamlara yansıyanlar. Bir de yansımayan olayları da düşündüğümüz de, paramiliter güçlerin her halükarda sonuçta bir suç şebekesine dönüştüğünü görüyoruz. Bu Cezayir’de de böyledir Fas’ta da Kürdistan’da da. Bu nasıl bir psikoloji, bunu nasıl izah edebiliriz?

Etyen Mahçupyan: Devletin sistematik yöntemlerinden bir tanesi bu. Çok eski bir geçmişi var. Kürtlerin merkez tarafından yönetilme usullerinden biriydi bu zaten. Yani Kürtlerin içindeki bazı aşiretlerin devlet yanlısı haline getirilip, onların üzerinden, onları Kürtler üzerinde iktidara taşıyarak, bölgede onlara bazı haklar verilerek, tüm Kürdistan’ın yönetilmesi, Osmanlı’nın politikasiydı. Bu Hamidiye Alayları ile beraber, suç unsuruyla birleşen bir aşamaya geldi. Ama devletin teşviki ile, hatta zorlamasıyla ve yönlendirmesiyle olan şeyler bunlar. Bugün yine aynı olaylar oluyor. Devletin bir Kürt siyaseti var. Özellikle devletteki bürokratik kanat eski alışkanlıkları pekiştirdi. Köy korucuları sistemi çıktı. Korucu olmayanların ve köyden gitmek zorunda kalanların mallarına el koyan devletin bu silahli grubu, çeteleşmiş bir grup haline geldi. İş çığırından çıkmış durumda. Bundan rant yiyen bir grup var. Kürdistan Bölgesi’nde talan ekonomisi var ve ganimetçi bir anlayış hâkim.. Hiç emek sarfetmeden etrafındaki bütün mal varlıklarına el koyan bir güç haline geldiler. Bir sürü korucu asiretlerinin çeteleştiğini görüyoruz. Silahın kendisinin de getirdiği bir takım avantajlar var. Taşaronluk yaptıklarını biliyoruz. Yani işler çığırından çıkmış durumda. Bir de madolyonun arka yüzü var. Diğer Kürtler korucuları dıştalıyor, Kürt olmamakla suçluyor, bu da korucuların daha da saldırgan hale sokuyor ve insanlık dışı davranışlara itiyor. Ortada bir durum var, Kürt çözümünde korucuların rehabilitasyon sorunu var. Kürtler bunu da düşünmek zorunda. Korucuları dışarıda tutan bir siyaset mümkün değil.

Hülya Yetişen: Kürtler süregiden bu savaşta büyük bedeller odeyip acılar çektiler. Evlatlarını yitirdiler. Kürtlerin, korucuların gelecekleri ile ilgili böylesi bir süreçte siyasi bir çözüm önerebilmesi objektif olarak sizce mümkün mü? Korucuların rehabilitasyon sorununu, bu sistemi yaratan devletin kendisinin çözmesi gerekmez mi ?

Etyen Mahçupyan: Tabi ki asıl sorumluluk devlete ait, bu elde var bir gibi bir şey. İşin aslı bu. Bu çok açık bir şey. Bunu tartışmaya bile hiç gerek yok.Türkiye’de ki en büyük sorunun özü bu. 3 bin köy boşaltıldı.Bir milyon insan yerinden yurdundan edildi. Bu apaçık büyük bir suç. Bu suçu devlet işledi.. Kürtlerin yaşadıkları koşullar gereği koruculara iyi davranması tabikii beklenilemez, ama Kürtler, Kürt sorununu çözmede bu konuyu da düşünmek zorundalar. Korucuları dışarıda tutan bir siyaset olamaz..Kürtler siyaset ürettiklerinde koruculara ne olacak bunu da söylemek zorundalar.

Hülya Yetişen: Bir kısım Kürt aşiretlerinin ve Hamidiye alaylarının katliama karışmasından sonra Kürtler ile Ermeniler arısında nasıl bir ilişki oluştu? Ermenilerin Kürtlere bakışı nedir? Hamidiye Alaylarını Osmanlı devletinin bir askeri gücü olarak mı görüyorlar yoksa silahlı Kürt aşiretleri olarak mı?

Etyen Mahçupyan: Olay Hamidiye Alayları ile baslamış bir olay değil aslında. Çünkü 1855’lerde, 1860’ ardan sonra Kürt aşiretleri Ermenileri ezmeye, çifte vergilendirmeye ellerindeki mal varlıklarına el koymaya başlıyor. Bir sürü aşiret var böyle. Ermeniler Osmanlı’ya arka arka dilekçe gonderiyorlar bu talan ile ilgili olarak. Ermeniler’in yazdığı dilekçeler, karşılıksız kaldıkça, Ermeniler’in ilk çeteleşme hareketleri başlıyor. Hamidiye Alayları sonraki bir olay. Ermeniler nezdinden bakıldığında Kürtlerin devlet tarafindan kullanılmasıdır esas. Kürt aşiretlerinin hangisi iyi, hangisi kötü zaten boyle bir ayrım yapmışlar kafalarinda. Silahlanıp köylerin basılması çocukların öldürülmesi noktasına gelinmesi,apaçık şekilde adından belli, Hamidiye Alayları sonuçta. İstanbul’un yarattığı bir canavar Hamidiye Alayları.

Aslında Ermeniler’de Kürt kimliği ilgili herhangi olumsuz bir nüans yok bugün. Ve hiçbir zaman da olmamış. Sadece şehirli Ermenilerin köylü Kürtler ve köylü Ermeniler için siyah Ermeni, esmer Kürt diye aşağılaması söz konusu olabilir.. Bunun dışında kimlikten dolayı bir küçümsemesi yok. Zaten her dönemde iyisiyle kötüsüyle iç içe birlikte yaşamışlar. Aslında Türkler için de geçerli bu. Yani Türkiye’deki Ermeniler’in kategorik bir mahkûmiyet algılaması yok Türkler için. Diasporadaki Ermeniler ise, Anadolu Ermenileri’ni hiç tanımamış durumdalar. Anadolu Ermenisini tanımamış bir Ermeni diyasporası var. Ayrıca onlar da sadece kendilerine yapılandan hareketle tanıdıkları tek Türk ve Türkler var. Tanımama üzerinden gelişmiş olan bir siyaset var. Çünkü karşındakini tanıdıkça şu andaki siyasetin yürümesi mümkün değil.. Aslında karşınızdakini tanıdıkça siyaset genişler, derinleşir ve çoğullaşır. Şimdi o çoğullaşmak demek, bir sürü bakışın içine girmek demek. Türkiye Avrupa Birliği’ne girerse Türkiye soykırımı kabul etmeyecek gibi bir anlayış var diasporadaki Ermeniler’de. Aslında tam tersi, eğer girmezse bu soykırım kabul edilmez. Bunun farkında olan bazı Ermeni grupları var diasporada.

Hülya Yetişen: Türkiye bir geçiş sürecinde. AKP’nin siyasi bir parti olarak böyle bir süreçte belirleyici bir role sahip olduğunu düşünüyor musunuz? Dindarlar demokrat olabilir mi?

Etyen Mahçupyan: Ak Parti’nin belirleyici olduğu apaçık. Şu anda birçok reformlar yaptı ve yapmak için çabalıyor. Bu reformları Türkiye’de isteyen hiçbir siyasi parti yok, bürokrasi zaten yok,büyük iş dünyası zaten yok. Dolayısıyla ortada sadece onlar ve dindarlar var. Eger Ak Parti olmasaydı bu reformların hiçbirisi olmazdı. Beğenelim beğenmeyelim, Türkiye’yi AB’ye taşıyanlar onlar. Ak Parti bugün dindar kesimin önemli bir kesimin de bakış açısından yetersiz kalmış durumda. Çunku Ak Parti de sonuçta siyasal bir parti. İktidarda kalmaya çalışıyor. Bürokrasiyle uzlaşmayı tercih edebiliyor zaman zaman. Oysa Anadolu’nun yeni çıkan burjuvazi çok daha açık fikirli, açık görüşlere sahip, çok daha özgürlükçü... Ve Ak partinin politikasını bile yeterli bulmuyorlar. O yuzden şöyle söylemek lazım. Türkiye’yi değiştiren şey Ak Parti değil. Türkiye’yi değiştiren şey, son on-on beş yılda Türkiye’nin muhafazakar kesiminde olan çok buyuk içsel bir dinamik Bu tabi ki küreselleşmeye de bağlantılı. Genelde Avrupa’da modern fikirlerin gelişmesiyle de bağlantılı. Çok büyük bir dalga bu. Ak parti bu dalgalanın sonucu olarak ortaya çıkmış siyasi bir parti. Bu anlamda çok kritik bir önemde, çünkü Türkiye’da başka bir siyasi aktör görünmüyor şu anda.

Hülya Yetişen: AKP’nin olumlu çizdiğiniz bu misyonuna karşılık, Kürdistan’a yaptığı operasyonları ve Kürt sorunun çözümünde göstermiş olduğu gel git tutumu peki neye bağlıyorsunuz.?

Etyen Mahçupyan: Bunun en temel nedeni, AK parti’nin toplumdan destek alamaması, yani esas olarak laik kesimden. AK parti çıkış yaptığı zaman, merkez medya desteklese, TÜSİAD desteklese, AK Parti geri adım atmazdı. Ama Ak Parti her defasında adım atmak istediğinde bu kesimlerce yalnız bırakıldı, bırakılıyor. Tepkiyle karşılaştıklarında zaten çok tedirgin bir şekilde attıkları adımdan geri çekilmek zorunda kalıyorlar. Sonuçta Ak Parti siyasi bir parti. Siyasi bir partinin tek hedefi de ayakta kalabilmek ve iktidar olmaya devam etmek . Hiçbir zaman bir muhafazakâr hükümet, laik kesimin desteği olmadan reformları sonuna kadar götüremez. AK Parti iktidara gelirken tek bir hedefle, Kürt sorununu çözeceğim diye gelmedi, ama şurası açık ki, Kürt Sorunu’nu da çözmeden iktidarda kalamayacağını iyi biliyor. AK Parti bu koşulların içinde fazla uzağa adım atamaz., atamıyor..

Zaten AK Parti demokratik bir parti değil. Öyle bir gelenekten de gelmiyor. Sadece diğerlerinden daha demokrat.. Bu da Turkiye’nin şu anki konumunda yeterli iktidar olması için. Diğerlerinin yani, diğer siyasi partilerin bu konuda hiç sansları yok. Gayretleri de yok. Ak Parti doğru yaparsa kendi oyu yükseliyor, yanlış yaparsa kendi oyu düşüyor.

Hülya Yetişen: Türkiye Ermeni sorununu, Kürt sorunu, Alevi sorununu nasıl çözümleyebilir? Nasıl çözümlemeli? Hukuken bu mümkün mü? Yoksa Anayasa bu tür sorunların çözümüne kapalı mı? Kapalı ise hukuk mücadelesinin bir anlamı olabilir mi?

Etyen Mahçupyan: Bu sorunları tek tek çözmek artık çok mümkün değil zaten, tersden de bakarsak doğru. Yani birisinden birini çözdüğünüzde diğerlerinde de adım atılmış oluyor ya da mecbur kalınıyor. Dolayısıyla bütün sorunlar birleşmiş ve tek şeye indirgenmiş durumda. Bu da Türkiye’deki vatandaşlık meselesi. Türkiye’deki devlet toplum ilişkisi. Türkiye’deki rejim; Türkiye’deki cumhuriyet rejimi demoktarik olmaktan son derece uzak bir rejim. Ve de Devletin tanımladığı bir vatandaşlık tanımı var. Devlet bunun içeriğini istediğine göre doldurabiliyor, ve de o vatandaşın nasıl düşünmesi, nasıl davranması gerektiğini de empoze ediyor. Bu durum her kimlikte farklı sorunlar yaratmış durumda. Şu anda aslında bunun konuşulma ve çözülme halini yaşıyoruz, gerçi adım adım gidiyoruz, ufak adımlarla olsa da. Ve bütün bunlar bir arada daha demokratik bir Cumhuriyet ve daha demokratik bir vatandaşlık kavramı oturduğunda, kendiliğinden olacak şeyler. Çünkü gerçekte bakıldığında Türkiye’deki sorunlar hiç de zor sorunlar değil, ama 200 yıldır da çözülmemiş sorunlar. Kürtçenin istenildiği gibi, rahatça kullanılmasının önünde ne engel olabilir? Kürtlerin ana dilinde konuşmasının ne mahsuru olabilir? 40 yıl düşünseniz bulamıyacağınız şeyler, İnsanlar kendi dillerini yasayacak. Aleviler kendi ibadet yerlerini Cemevlerini açsalar ne olabilir? Türkiye’deki toplum, gerçekte hiçbir zaman çatışma heveslisi olmamış bir toplum. Kendini kapatmaya hedefleyen cemaatlerden oluşmuyor. Hiçbir zaman ayrılıkçı değil işin özünde. Böyle bir toplumda asıl sorun devlet. Devletin tepeden kurduğu bir kimlik. Onun etrafında kurduğu bir rejim var. Bu tabi aslında bir deli gömleği . Bu Osmanlı’dan kalan bir bakiye. Bu deli gömleğini giydiremiyor halka. Bir de kötü niyet var ortada. Devletin kötü niyeti.

Hülya Yetişen: Kürt sorununun çözümü hakkında ne düşünüyorsunuz?

Etyen Mahçupyan: Zaman içinde bakmak lazım, geçmişten gelerek bakmak lazım. Böyle bakıldığında umutlu olmak için bir sürü neden var. Çünkü artık bir sürü insan Türkiye’de Kürt-Türk, her türlü insan olayı daha net olarak algılıyor, sorunun çözümüne yönelik daha fazla enerji sarfediyor. Ayrıca uluslararası konjoktür daha müsait. Ama bu ille de bir çözum gelecek veya herkesi takdir edecek bir çözüm olacak anlamına da gelmiyor, çünkü bir de siyaset var. Eğer siyaset yanlış yönlerde gitmeye devam ederse, eğer her iki taraf da çatışmacı bir siyaset sürdürülmesinden yana bir tutum ortaya koyarsa, o zaman bu sorun çözülmez ve bu daha da kötüye gidebilir. Bu sadece objektif koşulların olmasıyla değil, subjektif iradeyle olur. Yani siyasi aktörlerle olur. Burada devletin, TC’nin ve PKK’nin nasıl davranacağı, nasıl bir tutum izleyeceği çok kritik. İmkânlar var, niyet var. Çünkü koşulları var. Bu tamamen siyasi aktörlere bağlı ve özellikle de devletin atacağı adıma bağlı. Sonucun önceden bilinmesi çok mümkün değil. Çünkü henüz karşılıklı konuşmaların başlamadığı taraflardan bahsediyoruz. Nasıl bir sonuç olabilir ki. Bu ilişkinin normalleşmesi lazım. Konuşmanın normalleşmesi lazım, o normalleşmeden sonra ancak Kürtlerin veya Türklerin ne istediğini konuşup tartışmaya başlıyabiliriz.. O zaman çok sayıda Kürt ve çok sayıda Türk görüşü çıkacaktır. Bu durumda gerçek bir siyaset ortaya çıkacaktır. Ve o siyasetin içinde çözülme şansı doğacaktır. Şu anda ortada henüz bir siyaset yok.

HülyaYetişen: Kürdistan-post bir Kürt sitesi. Okuyucuların çoğunluğu da Kürt. Okuyucularımız için ne söylemek istersiniz?

Etyen Mahçupyan: Azınlıkların çıtası yüksektir. Azınlıkların eğer bir demokratikleşme talebi varsa bu demokratikleşme talebini daha tutarlı bir biçimde yapma gibi sorumlulukları vardır. Yeniyi yaratmak açısından haklı olmak yeterli değil. Haklı olmak bir veri, bir önkoşul belki, fakat bunun üzerine doğru siyasetleri üretmek lazım. Doğru siyasetler de hakaniyetli siyasetler olması lazım. Karşı tarafa ulaşabilen siyasetler olması lazım. Ve Kürt siyasetinin de ancak böyle yaparak bu meseleyi çözümüne bir katkıda bulunabileceğini düşünüyorum. Yoksa kendi kendimizi tatmin eden, kendi küçük cemaatlerimizi yaratan siyasi akımlar oluştururuz ve sorun öyle kalmaya devam eder.

Hülya Yetişen
20 Temmuz 2009

Röportajlar Dizisi - Hülya Yetişen
hulyayetisen@yahoo.fr


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 0)
  |   Okuma: 2603   |   Yorum: (269)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 26 Ekim 2013 20:55 | Alıntı     

nonepeewize

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
uyZnhwZiZwgh Moncler Jacka
nuZipfZrZoeh Canada Goose Rea
xhZcctZgZpix Parajumpers Jakke Dame
nyZgncZrZsnt Canada Goose Italia
hrZqjiZhZbca Canada Goose Antwerpen
etZppjZjZczn Canada Goose Prix
jaZewkZhZejw Moncler Milano
zfZorxZtZdzr Ugg Greece
ovZignZaZecz Parajumpers Jakke Dame
wzZbncZjZzzv Canada Goose Antwerpen


omZzayZpZgrd Moncler Online
jwZupdZoZtkk Moncler Online
tqZguzZyZzjm Uggs Bijenkorf
snZdmnZnZkkb Canada Goose Outlet
lsZhwfZeZrmi Peuterey Uomo
zeZmpdZbZzap Moncler Online
peZagqZcZjwm Peuterey Uomo
ffZeyeZcZsqa Uggs Bijenkorf
bbZhxpZkZbck Peuterey Uomo
inZigaZeZgvs Stivali Ugg Italia
 Yorum #2  | 26 Ekim 2013 22:13 | Alıntı     

RiliBreed

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ubZlbbZxZonf Canada Goose Jacka
ezZyaaZkZhzv Parajumpers Norge
mvZlwwZoZizx Moncler Rea
ujZdgrZaZpbi Canada Goose Tilbud
pdZwknZzZvmj Parajumpers Norge
kmZmjuZrZhgo Uggs
yaZuhgZjZvcq Uggs
miZfbwZtZxtc Woolrich Parka
jjZqxjZoZjcv Canada Goose Jakke
ghZxxwZeZyyp Pjs Jacka


oyZxyiZnZcvv Uggs Espa帽a
yeZinmZfZhlx Ugg Espa帽a
ndZapfZcZqbc Canada Goose Uk
xxZibgZrZpel Belstaff Jacken
kmZzqmZvZule Canada Goose Sale
ciZaaaZoZdby Canada Goose Oslo
eyZydnZxZqyq Moncler Jackets
mhZcpgZfZxpz Moncler Sale
wkZqjvZtZkkm Canada Goose Sale
jqZpxyZuZwyz Moncler Jackets
 Yorum #3  | 26 Ekim 2013 22:19 | Alıntı     

HinaavaitslaH

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ybZdsdZwZlsc Parajumper Jacka
uxZhydZvZwzm Canada Goose Tilbud
zoZwgpZhZlje Parajumper Jacka Dam
gkZjlgZmZcmq Canada Goose V盲st
gfZnprZgZtdf Woolrich Arctic Parka
wkZefdZkZntu Belstaff Paris
tiZmsxZmZiqk Belstaff Paris
anZwvkZvZyim Canada Goose Online Shop
jsZblpZxZwdg Moncler Jassen
ubZxwxZyZtnf Woolrich Spaccio
 Yorum #4  | 26 Ekim 2013 23:41 | Alıntı     

Unlaxyhax

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
soZvmhZnZkii Parajumpers
kwZejcZcZvje Doudoune Polo Ralph Lauren
vrZdioZbZpbx Parajumpers Kodiak
huZdsmZrZqty Parajumpers Kodiak
kzZupbZsZhcr Canada Goose Rea
hqZftyZrZvvm Moncler Jacken
znZkccZkZchc Parajumpers Jakke
zrZenzZmZeml Moncler Jacken
wwZjuiZlZagz Cheap Uggs
woZlavZxZopr Moncler Jacken
 Yorum #5  | 27 Ekim 2013 08:49 | Alıntı     

Accillozy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ueZdhvZnZqxq Ugg Boots
knZkxzZrZuko Doudoune Canada Goose
stZcvpZaZkwf Ugg Boots
luZlfhZwZtqo Timberland Barcelona
ktZxldZuZktq Canada Goose Outlet
fmZekiZtZymh Timberland Boots Canada
xhZmidZvZgtv Ugg Saappaat
tjZauhZoZvoa Doudoune Canada Goose
yyZgnxZaZksl Canada Goose Børn
fbZtyvZsZnyh Moncler Winterjassen
 Yorum #6  | 27 Ekim 2013 10:07 | Alıntı     

BlatatCex

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
rxZfbhZaZjpt Parajumpers
faZpkvZvZgzq Uggs Outlet
cwZzctZpZkol Canada Goose Jakke
nwZhzlZcZfxr Moncler Doudoune
laZkorZwZtey Canada Goose Outlet
zcZvbeZfZmvg Peuterey Uomo
jlZjjxZmZiru Moncler Online
jjZeqlZzZjqz Moncler Rea
jaZiukZiZixh Botas Ugg
olZwshZuZaxv Bottes Uggs Pas Cher
 Yorum #7  | 28 Ekim 2013 01:24 | Alıntı     

Snopayaxosy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
azZifhZgZpma Canada Goose Antwerpen
kzZpgeZwZxak Parajumpers Amsterdam
vmZycwZuZdrh Isabel Marant Sneakers
qgZaweZhZpmd Ugg Boots
epZucnZfZefy Parajumpers Sale
czZaejZoZlek Moncler Milano
iiZzspZjZlpr Parajumpers Amsterdam
feZkyxZpZwhf Abercrombie And Fitch Jacke
enZqbyZwZhev Abercrombie And Fitch Jacke
ptZzesZjZkty Canada Goose Prix
 Yorum #8  | 28 Ekim 2013 13:19 | Alıntı     

nonepeewize

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
fyZvcdZmZrky Abercrombie And Fitch Jacke
sgZohbZiZwyb Canada Goose Italia
saZbwuZaZgmb Parajumpers Jakke Dame
poZkzkZgZfnk Doudoune Canada Goose
buZhjtZlZrry Moncler Schweiz
lzZxkaZsZvrk Parajumpers Sale
axZnssZsZyif Moncler Jacka
zbZvwtZdZjjz Ugg Greece
qiZipoZnZnky Moncler Schweiz
lqZdxhZjZzci Moncler
 Yorum #9  | 28 Ekim 2013 19:51 | Alıntı     

cyclortargili

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
rwZwryZdZaju Ugg Ale
rmZahdZeZbec Canada Goose Outlet
mcZizeZvZcdh Ugg Z眉rich
mkZpunZdZqzi Parajumpers Jakke
ulZrclZrZuob Botas Ugg Baratas
vgZjumZmZycc Ugg Boots Schweiz
ueZtdqZqZpxb Moncler Outlet
ooZqbdZvZkao Moncler Outlet
ljZljzZpZnro Parajumpers Jakke
wcZyelZdZfrn Canada Goose Jacka
 Yorum #10  | 29 Ekim 2013 06:08 | Alıntı     

coornedic

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
sjZvmrZkZorb Woolrich Online
grZlymZnZipw Ugg St酶vler
gfZeuaZjZmtl Moncler Toronto
oiZherZvZfoa Parajumpers Helsinki
kfZwvlZcZwqf Moncler Z眉rich
dhZmtgZdZxil Parajumpers Helsinki
buZghyZiZchy Cheap Ugg Boots
aaZohdZkZubr Woolrich Online
xkZhwmZsZntc Moncler Toronto
hnZxyyZvZikz Moncler Toronto
 Yorum #11  | 29 Ekim 2013 11:39 | Alıntı     

Intasosylausy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ceZaylZaZbsd Timberland Canada
kiZinbZdZjvl Moncler Femme
whZtwaZkZgcb Parajumpers Jakke
fiZpqwZcZvir Parajumpers Danmark
lkZlkmZsZzqx Canada Goose Takki
yrZhnfZaZirc Peuterey Giubbotto
hkZzicZgZeer Timberland Botas
laZrjuZyZoww Moncler Femme
lvZxsmZhZhbe Ugg Schweiz
qhZcvqZyZpgc Moncler Femme
 Yorum #12  | 31 Ekim 2013 20:13 | Alıntı     

Vobeappamnbox

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
enZoaaZhZsyp Woolrich Sale
fuZjpcZtZvoq Moncler
trZtmpZdZsjr Moncler Piumini
sgZtljZiZbly Timberland Schoenen
egZizdZkZdmf Uggs Norge
skZdnrZjZeof Woolrich Jassen
dyZvdtZkZvsg Woolrich Jassen
eyZjncZtZvzb Spaccio Woolrich Bologna
faZrdrZeZnjx Canada Goose Vest
liZxrgZrZxoc Timberland Schoenen
 Yorum #13  | 31 Ekim 2013 23:29 | Alıntı     

RiliBreed

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
qmZpbsZwZvyu Timberland Deutschland
rvZcroZnZstl Peuterey Giubbotto
euZjsmZfZgiw Canada Goose Jacka
gfZhfcZnZcmb Uggs
uoZpypZdZttf Parajumpers Doudoune
lqZwypZvZztm Pjs Jacka
gaZxapZkZnpb Woolrich Jas
wbZsiaZjZigp Ugg Schweiz
knZviuZpZakm Uggs
qlZwthZwZnyx Ugg Schweiz
 Yorum #14  | 1 Kasım 2013 01:56 | Alıntı     

apedeegomap

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
joZbprZjZgzw Canada Goose Jacket
fiZlgsZfZozf Moncler Belgie
znZsnhZyZhtl Woolrich Jassen Sale
xfZhxlZwZpyk Botas Ugg Portugal
muZycuZdZmfu Canada Goose
fcZzllZmZwxm Stivali Ugg
juZacnZqZfex Parajumpers
fgZfdbZaZbpj Canada Goose Sale
auZpevZkZbqv Canada Goose Outlet
weZthmZyZmqy Timberland Kengät
 Yorum #15  | 1 Kasım 2013 05:17 | Alıntı     

Seeciaveafe

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
tlZcfeZzZabg Doudoune Canada Goose
nkZqqdZqZnez Timberland Schweiz
blZtphZkZhgo Nike Free Run
shZsimZjZgps Nike Air Max
zdZoprZmZdxx Nike Free
gxZsgdZhZapg Nike Air Max
pxZazsZuZprl Nike Air Max
roZjncZaZfbw Nike Free Run
dkZugvZiZtfh Nike Free
hfZvcbZzZnha Timberland Schweiz
 Yorum #16  | 1 Kasım 2013 11:15 | Alıntı     

stoolawak

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
hmZgvbZaZkxi Moncler Espa帽a
wdZksvZkZrpl Uggs Salg
ozZxvuZrZefb Canada Goose Outlet
mqZhvxZtZdtt Parajumpers
sdZieqZcZapk Belstaff Bags
rrZiwuZcZfrf Parajumpers Nederland
fkZuqhZiZpxq Uggs Wien
ahZhfjZhZztp Isabel Marant Schuhe
ntZfhnZpZbgl Moncler Espa帽a
rsZiclZgZsyo Cheap Uggs
 Yorum #17  | 1 Kasım 2013 22:49 | Alıntı     

Naherumma

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
bpZcimZyZovc Giubbotti Peuterey
dzZuchZkZttw Canada Goose Sale
isZhfhZlZaux Botas Ugg
juZcnfZsZqgg Barbour Italia
juZskmZbZrzo Parajumpers Jacka
djZllaZyZiso Goedkope Uggs
kuZoemZrZpwm Uggs Sale
gcZskuZiZbbb Uggs Skor
tsZhbiZsZtze Ugg Australia
qyZlrlZvZecy Peuterey Uomo
 Yorum #18  | 2 Kasım 2013 06:27 | Alıntı     

oppograrf

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
eiZchzZwZmul Parajumpers Amsterdam
fsZsrkZdZzzt Ugg Boots
huZutfZgZnqi Ugg Boots
seZwwtZkZvql Canada Goose Prix
tfZnsvZaZymf Parajumpers Pas Cher
wkZxkbZmZyfg Abercrombie And Fitch Jacke
ecZwkwZcZdja Canada Goose Doudoune
rvZhhmZgZgyf Moncler Schweiz
ddZdklZiZhyr Moncler 2014
voZwsqZtZnry Ugg Greece
 Yorum #19  | 3 Kasım 2013 15:38 | Alıntı     

Naherumma

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
keZltyZaZuzv Woolrich Jassen
rhZzawZnZnxt Uggs Australia
mpZdjnZoZsmp Botas Ugg
gpZpwxZhZvjo Woolrich Jassen Dames
nrZixdZsZaro Barbour Italia
raZwwzZpZdhv Goedkope Uggs
nrZbsyZrZhcq Moncler Jacka
kbZddjZdZuvn Parajumpers Jacka
ciZwtuZhZnzl Ugg Australia
efZlxpZxZkgc Botas Ugg España
 Yorum #20  | 4 Kasım 2013 10:36 | Alıntı     

brireeges

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
utZwgtZdZdrf Canada Goose Vest
vjZchwZkZiul Parajumpers
fzZwgaZuZwux Barbour Paris
teZgamZkZixb Woolrich Sale
vqZqrqZxZsqj Timberland Schoenen
qzZvztZvZhpk Canada Goose Vest
bkZffoZwZpoj Parajumpers Jassen
yeZzvqZdZefr Moncler Z眉rich
nkZkknZxZedq Woolrich John Rich & Bros
bxZwhkZpZjta Ugg Australia Espa帽a


hzZvwjZwZhre Parajumpers Jakke
ncZtalZsZxjj Belstaff Italia
gnZlhvZrZacy Stivali Ugg Italia
eeZvlnZgZjkv Parajumpers Long Bear
nyZuanZgZxkq Parajumpers
gyZsriZsZmyf Parajumpers Kodiak
wkZkktZuZqhb Uggs Canada
hpZvatZxZyjd Parajumpers Long Bear
asZhryZmZruf Parajumpers Gobi
izZsrlZmZyxl Cheap Ugg Boots Uk
 Yorum #21  | 4 Kasım 2013 16:12 | Alıntı     

quabbeparvela

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
To sum it up, you need to take care that you acquire guidance from in terms of health insurance. It is essential to you you have the appropriate information and facts and that is is portrayed in a very clear and concise way. Ideally the guidelines provided in this post could be more than helpful for you.The Guidelines On How To A Far healthier You Parajumpers Danmark
Well before there is a method accomplished, be sure to completely check out the said process. Most people are enthusiastic, and they also dash into a number of processes. Their fundamental study powers their needs. They forget about to make certain that they respect the necessity of such a decision, by not extensively research the possibility. Peuterey Giubbotto
In the event you carry on and locate pests in your house after having a possible answer, try to find all possible entry factors. Secondhand merchants are perfect for finding bargains, but you don't are aware of the background of these materials, plus they can harbor unwelcome guests. Be sure you check out whatever goes in your own home. Timberland Botas
Often if you are developing vegetables or fruits, it could be beneficial to stop recently established buds or another no-fruits bearing areas. This can induce the development of weightier fruits as the vegetation re-ways nutrients and vitamins to where by its development ought to be moving. When being careful the garden, it's important to make your difference in between harvesting the vegetation, or stimulating its growth. Woolrich Parka
An incredible idea for anyone who is organising a camping journey is always to take along some fingers sanitizer. Hands sanitizer is great for trying to keep both your hands bacteria free of charge, but it will also behave as a disinfectant if you get a lower somewhere on your own physique and don't have accessibility to first aid. Make use of a warm air humidifier to hydrate your skin in the wintertime. Heating system systems send dried out oxygen using your home when it is frosty out. A humidifier could keep your epidermis from obtaining too free of moisture. Take into account placing a few modest humidifiers about your home to help keep the complete location flooded with damp air flow. Parajumpers Doudoune

http://h-hc.pl/member.php?action=profile&uid=46074
http://www.leesasfemdomlinks.com/forum/member.php?u=861201
http://zoomposters.com/forum/profile.php?mode=viewprofile&u=263068
http://www.eliteladders.com/forum/member.php?155103-Braittytrib
http://forumikan.net/member.php/852-inhectomict
 Yorum #22  | 4 Kasım 2013 16:27 | Alıntı     

Mardduerwet

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
vdZdtlZjZxdp Uggs Australia
xmZeymZkZmeq Barbour Online
goZcwgZnZroq Barbour Online
mlZbjsZuZsir Barbour Jacke
uuZmzfZzZsdq Barbour Jacke
iuZsdeZoZzgc Parajumpers Usa
riZpkuZiZcar Botas Timberland
muZfhnZhZdvt Uggs Australia
bzZurxZvZvao Barbour Jacke
maZydlZhZnvf Barbour Jacke
 Yorum #23  | 4 Kasım 2013 16:50 | Alıntı     

Frulleyevex

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
syZpfnZvZgsh Moncler Winterjassen
fhZgawZmZidy Woolrich John Rich & Bros
pfZszrZjZhyr Canada Goose Outlet
vmZbuuZfZqqh Moncler Jakke
weZvlsZqZrmn Woolrich Rea
rjZotkZqZzjv Timberland Femme
dcZpxvZdZfng Woolrich Parka
lyZuzuZwZcyc Ugg Saappaat
wcZozxZzZbgd Timberland Boots Canada
dkZuafZcZazo Belstaff Sale
 Yorum #24  | 5 Kasım 2013 02:56 | Alıntı     

Mardduerwet

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
flZrjuZcZqfx Canada Goose Outlet
ioZbxgZyZipr Doudoune Canada Goose
slZeddZjZfhp Parajumpers Jakke
dpZrfsZjZkrt Canada Goose Børn
ilZqjoZzZywk Ugg Boots
ftZablZlZltk Moncler Winterjassen
fuZlauZxZdrr Belstaff Sale
tfZdqrZgZbvw Ugg Saappaat
caZwxiZbZupv Barbour Italia
bjZukcZrZfek Ugg Boots
 Yorum #25  | 5 Kasım 2013 20:38 | Alıntı     

Snopayaxosy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
tgZcgmZyZcew Moncler Schweiz
uxZkkpZpZjfm Canada Goose Jakke
gbZpnwZsZlps Canada Goose Italia
xyZdnlZvZdph Parajumpers Amsterdam
kgZaczZfZsva Ugg Outlet Canada
afZnxiZnZchk Ugg Boots
gcZebvZoZfal Canada Goose Antwerpen
bwZypjZrZsfq Ugg Boots
cbZfdlZmZtce Canada Goose Prix
pfZzknZuZxlk Ugg Rea
 Yorum #26  | 5 Kasım 2013 20:51 | Alıntı     

celapieni

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
qpZkbsZmZnqv Doudoune Moncler
ptZtupZdZrjl Parajumpers
cgZibdZnZqfz Uggs Australia
niZnscZfZoos Ugg Boots Sale
apZwsvZuZfci Canada Goose Pas Cher
oyZepmZdZful Canada Goose Jacka Dam
gxZyauZgZdva Goedkope Uggs
nqZwhbZdZemg Parajumpers Uk
woZmdmZvZliu Ugg Boots Sale
yzZeaeZeZuyq Botas Timberland
 Yorum #27  | 5 Kasım 2013 20:58 | Alıntı     

Jicabircahfax

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ybZlnxZaZqxq Cheap Uggs Canada
uzZbcsZxZbga Ugg Rea
ygZokbZyZzft Ugg Outlet Italia
plZjtiZiZrnn Ugg Australia Italia
ytZbcaZnZoeo Ugg Rea
osZxaeZpZlky Ugg Australia Italia
mvZfpjZvZyfm Ugg Australia Pas Cher
dcZmueZpZldh Ugg Australia Pas Cher
dgZrgpZfZpmj Ugg Outlet Italia
fuZiwrZvZnxf Ugg Australia
 Yorum #28  | 6 Kasım 2013 00:39 | Alıntı     

Pleaguelt

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
lbZqlmZkZupt Uggs Canada
mbZubsZgZrga Uggs Salg
iqZmarZxZlvn Ugg Italia
xrZiopZdZjgk Uggs Rea
mhZxrlZaZzan Uggs Rea
mkZomiZeZfma Ugg Italia
gsZxquZbZxur Uggs Rea
wpZdjgZaZciv Ugg España
jeZtucZlZryk Uggs Rea
cnZemmZmZgbb Ugg España
 Yorum #29  | 11 Kasım 2013 04:47 | Alıntı     

AdveldJeady

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
A helpful hint with regards to the game of golf is to be sure that you dress in comforting apparel that allows you to shift easily. This is very important because if any area of the swing is impeded from your garments, you simply will not be in the best type. Be sure that in addition, it will not be way too reduce, so that you do not risk acquiring caught up in your tee shirt on your swing. Moncler Weste
Don't purchase any high end products right up until the money you owe are paid off. You want to focus on repaying any obligations that you may have to ensure organizations will start to have confidence in you again. If you commit your cash on new electronic devices instead of on your obligations, you peer awful and it also causes it to be look like you're irresponsible. Timberland Femme
When shopping for health insurance, take into account your desire for maternity coverage. Maternity insurance coverage is frequently high-priced and leaving behind it away will save you countless numbers. Even if you are organizing to increase your family, think about your wish try using a birth center or participate in the home arrival. These alternatives will not be protected by your coverage, despite maternity insurance coverage, therefore the extra superior paid for could be lost. Stivali Ugg
If you are confused with stress and anxiety, hire a company more who requirements aid and give them a hands. It is essential to turn the main focus outward for the short while in your most burned out moments so that you can acquire some point of view. You will likely really feel so great about supporting another person that your difficulties will appear a bit lighter weight soon after. Parajumpers Long Bear
There could possibly be a number of medical conditions that might be causing your ringing in the ears. When you have ruled out each of the frequent causes, you ought to have your personal doctor take a look at you together with see if you have some other symptoms for other medical conditions. Some ailments which can be a cause consist of: malformation of capillaries, Miniere's condition, and acoustic neuroma. If you happen to have one of these conditions, your medical professional may be able to help you with them. When you are considering gems, it is wise to ask should they be natural or artificial rocks. These days, gemstones can be created in the research laboratory which are similar with a molecular degree to natural gemstones, so they are not bogus by any means. Nevertheless, you should always be familiar with what you will be purchasing. Timberland Suomi

http://origins-server.com/home/forum/member.php?action=profile&uid=17449
http://healthsafety.info/member.php?action=profile&uid=51204
http://forum.piratenpartei-bocholt.de/member.php?action=profile&uid=158715
http://mfhforum.com/index.php?action=profile;u=38251
http://forum.wikimusicguide.com/profile.php?mode=viewprofile&u=44986
 Yorum #30  | 12 Kasım 2013 01:43 | Alıntı     

belepherglork

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Is an amazing technique for beating ringing in the ears when you go to your bed during the night: close up the eyes and tighten increase your entire body. Beginning from your toes, picture each one comforting. Progress your toes to your thighs and legs and all the way to the head, calming the muscles while you complete them. You'll probably drift off to sleep just before you're accomplished. Canada Goose Uk
Are you currently confused by a few of the ways you need to operate your apple ipad? Perform increase touch, site glides and zoom tactics blow your thoughts? If so, you could have just located the perfect solution for your difficulty. Beneath, you can find some of the finest suggestions to assist you in making use of your ipad tablet. Parajumpers Pas Cher
Should you be getting a precious stone band, it will always be a smart idea to check with to view the rock out of your establishing. Normally, the jeweler will make use of the prongs inside the setting to hide any flaws within the stone. While you may be thinking you are getting a perfect natural stone, the prongs might be camouflaging a great deal of flaws, it is therefore usually easier to verify. Woolrich Jacken
Develop a very good blog site layout. Lots of writers right now build a website that is far too messy and hard to read through. You need your site being easy and one method for you to achieve this is by getting simplicity in your side nightclub. Anything you put in your aspect nightclub say for example a widget or advertising, you ought to ask yourself if a person would really select it. Otherwise, then get rid of it. Moncler Jacke
Be ready to drop around $ten thousand over a industrial real-estate offer while in research. You will possess your appraisal, assessments, and other exams during this time period and you can find out that this residence you want is not everything you thought it was, shedding the funds you invested in research. Multiple-project towards you within the understanding process. Mlm entails a great deal of info and lots of discovering. Make an effort to learn when you are relaxed so the info registers. Time is useful, so look for methods to find out when you have down time. Carry a excellent multilevel marketing reserve along and read it while you remain in outlines or sit in hanging around spaces. Receive the best mlm audio publications, and pay attention to them when you push or do home duties. Belstaff Sale

http://www.dieseltalk.com/forum/member.php?564673-Natuegree
http://guestbook.golos-mir.ru/member.php?action=profile&uid=5805
http://kostenloses-forum.gaming.lc/member.php?action=profile&uid=18017
http://sudebnik.net/forum/index.php?action=profile;u=52058
http://www.reviewsanddiscussions.com/forums/member.php?u=646785

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: