Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Akın Birdalla söyleşi  


22-11-2010, 17:20 Kategori: Röportaj, Hülya Yetişen  
Akın Birdalla söyleşi – Hülya Yetişen

24 Haziran 2009 Çarşamba

Akın Birdal Kimdir


Akın Birdal 1948, Niğde doğumlu. Bir dönem İnsan Hakları Derneği'nin başkanlığını yaptı. 2007 genel seçimlerinde Diyarbakır'dan bağımsız aday oldu ve seçilerek TBMM'ye girdi. Şu anda 23. dönem DTP Diyarbakır milletvekilidir.

1966 yılında girdiği Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden 1970 yılında mezun oldu. Öğrencilik yıllarında Niğde Gençlik Derneği Başkanlığı yaptı. Ziraat Fakültesi Talebe Cemiyeti’nde görev aldı. 1973 yılında Gazi Üniversitesi’nde işletme yüksek lisansı yaptı. Aynı yıllarda, Ziraat Mühendisleri Birliği ile TMMOB Ziraat Odası Merkez Yürütme Kurullarında görev yaptı.

1977 yılında kır yoksullarının ekonomik, demokratik mücadele örgütü KÖY-KOOP’un Niğde Birlik Başkanlığını görevinde bulundu. Aynı zamanda KÖY-KOOP’un merkez yönetim kurulundaydı ve Eğitim, Örgütlenme, Basın Yayın Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı görevini yürüttü. 1977-1980 yılları arasında Halkevleri Merkez Yürütme Kurulu üyesiydi. Aynı dönemde, Gazi Üniversitesi Kooperatifçilik Enstitüsü’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı.

1980 askeri darbesi sonrasında, KÖY-KOOP yöneticileriyle Mamak Askeri Cezaevi’nde bir yıl tutuklu kaldı. Buradan çıktıktan sonra, 3 yıl ticaretle uğraştı. 1984 yılında yargılandığı tüm davalardan beraat etti ve peyzaj mimarlığı alanında çalışmaya başladı. Kooperatifçilik ve insan hakları üzerine çok sayıda inceleme ve makaleleri yayımlandı. Bunun yanı sıra, Cansuyu (Aykırı Yayınları, 2006), Betula Öyküler (2003), Sol Elim Ulucanlar'dan Notlar (Belge Yayınları, 2000) isimli kitapları yayımlandı.

Ayrıca Birdal’ın insan hakları alanında almış olduğu ulusal ve uluslar arası çok sayıda ödülü bulunmaktadır.

Hülya Yetişen: Sevgili Akın Birdal, Siyasete atılmadan önceki İnsan Hakları mücadele sürecinizi bize anlatır mısınız?


Akın Birdal: Aslında insan hakları mücadelesi de siyasi bir tercihtir. Sadece iktidar hedefi yoktur. Yoksa insanın insan olmaktan kaynaklanan, evrensel hukuk kazanımları ile güvence altına alınan hak ve özgürlüklerini, egemen güçlere karşı korumak siyaset değil de nedir? İnsan haklarının öznesi herkes olmakla birlikte, bir de ezilenlerden, emekçilerden, dışlananlardan yana bir önceliğiniz varsa, bu siyasetin ta kendisidir. Nitekim insan hakları mücadelemizde 12 eylül askeri darbesinin yıkıntıları üzerinde bir nitelik kazanmıştır


Halkların hakları ve özgürlükleri ekseninde korkudan ve yoksulluktan kurtulma mücadelesi, özgürleşme ve demokratikleşme kavgası siyasal bir tercihtir. İnsan hakları mücadelesinin özgün, siyasi partilere karşı bağımsız duruşu, devlet ve hükümet dışı sivil bir toplum örgütü oluşu, onu siyasi yapılardan, farklı kılar. Ama bu Onun dünyada ve yaşadığımız coğrafyadaki olguları, gerçekleri görmesine engel oluşturmaz. Nitekim bizde de bu böyle olmuştur ve bu günün birikimini oluşturmuştur.

Hülya Yetişen: 12 Mayıs 1998 yılında Ankara’da İnsan Hakları Derneği Genel Merkezi’nde iki kişinin saldırısına uğradınız. Bu saldırıyı yapanın Ergenekon soruşturmasında mahkumiyet almış ve dosyası temyizde bulunan Semih Tufan Günaltay’ın olduğu, onu azmettiren kişinin de Kanal 6 ‘nın sahibi Yiğit Korkmaz olduğu biliniyor artık... 6 yıl Genel Sekreterlik, 8 yıl da Başkanlık yaptığınız İHD’den ayrılma nedeni size yapılan bu saldırı mıydı yoksa İçişleri Bakanlığı’nın mahkumiyetleriniz ile ilgili aldığı bir karar mıydı?


Akın Birdal: Öncelikle bu saldırıyı adlara ve bazılarına bağlı kılmak doğru değil. Saldırı bizde ki adı ile kontr-gerilla tarafından yapılmıştır. Saldırının planlanması, uygulayıcıları, tetikçileri, Özel Harp Dairesinden, MİT’ten ayrılmış ya da o zaman ordu da çalışıyor olan 13 kişi tarafından yapılmıştır. TİT imzası kullanılmıştır.


Saldırı günümüzde hazırlanmış yenileri ile gündeme gelen ilk “andıç” ile başlatılmıştır. Ardındaki adlarında Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Çevik Bir ile General Erol Özkasnaklı olduğu bilinmektedir. O günlerde Cumhuriyet Savcılarına yaptığımız başvurular ne yazık ki işleme konulmamıştır. Suikasta adı karışan 13 kişi de 9-19 yıl arasında hüküm giymişken, 2.5 yıl sonra şartlı salıverme yasasından yararlanarak serbest bırakılmışlardır.


İHD’den ayrılma nedenine gelince, elbette saldırı değil. 1995-96 yılları arasında 1 Eylül Barış Günü nedeniyle yaptığım konuşmalarda “Kürt halkı” demiş olmam gerekçesi ile TCK’nın 312. maddesi uyarınca 2 yıl hapis cezasına çarptırıldım. Bu cezamdan ötürü cezaevinde tutulduğum sıra İç İşleri Bakanlığınca yapılan bir tebligat ile dernek başkanlığından ayrılmam gerektiği, aksi takdirde derneğin kapatılacağı bildiriliyordu. Ben de yapılması gerekeni yaptım.

Hülya Yetişen: Türkiye’nin mevcut reel koşullarında DTP’nin geleceği nedir? Siyasal Partiler aynı zamanda menfaatleri birleştiren birer koalisyondurlar. DTP’de böyle bir koalisyondan söz edilebilir mi? Her sol partide olduğu gibi DTPde de bir klik çatışması var mı?

Akın Birdal: DTP Kürt halkının siyasi iradesini Ankara’ya, Meclise taşımış ve sorunun çözümünde muhatap bir partidir. DTP’nin yapısal durumu, Kürt özgürlük hareketinin ve Kürt halkının eğilimini yansıtmaktadır. DTP içindeki nüanslar kaçınılmazdır. DTP monolotik bir parti değil. İçinde farklı görüşleri elbette barındırır. Bu Onun hedefine bağlı mücadelesinin itici gücünü oluşturur.

Hülya Yetişen: 2007 yılında Diyarbakır’a dışarıdan biri olarak aday oldunuz. Cumhuriyet tarihinde ilk kez Kürdistan Bölgesi’nde bir Türk adaylığını koyuyordu. Üstelik Kürtçe bilmiyordunuz. Bu nasıl oldu? Bir sıkıntı yaratmadı mı ve Kürtler sizi nasıl kabul etti?

Akın Birdal: Ben aday olmadım, aday gösterildim. Ayrıca Diyarbakır’ın içi-dışı ne demek oluyor? Ben insan hakları savunucusuyum. Hiçbir resmi aidiyetim yok. Nerede doğduğum, dilimin ne olduğu mu yoksa Kürt halkının ve tüm halkların hakları ve özgürlükleri için çaba gösteren bir insan hakları savunucusu olmam mı ölçü olmalı? Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir Türk olarak adaylığımı koymuş olduğum da doğru değil. Çünkü Atatürk genel seçimlerden bir süre önce Ankara’dan birilerini gönderir ve Kürdistan milletvekili seçilip gelmesini sağlardı. Gönderdiği kişilerinde Kürt mü, Türk mü, Çerkez mi, Laz mı olmasına bakmazdı. Ankara’ya bağlı olması yeterliydi.


Kürtçe bilmiyordum doğru. Günlük yaşamda sıkça kullanılan kimi sözcükleri öğrenmiştim. Bir sıkıntı olmadı. Ki ben bölge halkı ile ilk kez karşılaşmıyordum ki. On yıllardır, bölgede yaşanılan saldırılara, baskılara tanıklık yapmıştık. Halklar dostlarını bilir ve tanırlar. Nitekim Diyarbakır’dan çok güçlü bir destek ile Ankara’ya gönderdiler.

Hülya Yetişen: Sizce DTP neden yüzde on barajını aşamıyor? Bu limiti aşamama ile çözüm yaratacak bir siyaset oluşturma arasında nasıl bir bağ görüyorsunuz? DTP böyle bir potansiyele sahip mi?

Akın Birdal: DTP’nin aldığı oy yüzdesinin düşüklüğünü DTP’ye ve ona oy veren halka bağlamak doğru değil. Kaldı ki alınan oylar ve ulaşılan sonuç başarısızlık değil tam tersine başarılı yorumlanması gerekir. Mevcut anayasal ve yasal sistem ile yaşanılanların anımsanması bile bunu böyle değerlendirmeyi gerektirir.


Hülya Yetişen: Son seçimlerde DTP’nin Kürt parti ve oluşumlarıyla ittifak yapmaması sizce doğru bir yaklaşım mıydı? Böyle bir ittifak DTP’yi Kürdistan’da daha güçlü kılmaz mıydı?


Akın Birdal: Seçimlerde DTP’nin Kürt parti ve oluşumlarla bir diyalog içinde olduğunu ve birlikte hareket etme arzusunda olduğunu biliyorum. Bu niyet ve istek bu gün için de geçerlidir. Son birkaç aydır ortak toplantılara ve en son da Demokratik Toplum Kongresine çağrılmış olmaları bunun somut örnekleridir. Şurası bir gerçek ki DTP bunu bilmekte ve Kürt halkının gerçek gücünü açığa çıkarmak istemektedir. Umuyorum ki bu birleşik güç yaratılacaktır.


Hülya Yetişen: Leyla Zana Cumhuriyet tarihinde ilk kez mecliste Kürtçe konuşma yaparak bir ilke imza attı. Kürdistan sözcüğünü de sanırım ilk defa o kullandı. “Bölge” yerine Kürdistan sözcüğünü kullanma geleneği hala devam ediyor mu? Yada o geleneği devam ettiren başka milletvekilleri var mı?


Akın Birdal: Kuşkusuz özgürlük adına, devrim adına, barış adına yapılan “ilk” lerin tarihte ki yerlerini aldığı biliniyor. Kürdistan sözcüğü de bir olgunun, bir gerçekliğin adı olarak yerini almıştır. Ve korunacaktır.

Hülya Yetişen: DTP adına’ Biz de Varız’ platformunun adayı olarak İstanbul Belediye Başkanlığı’na aday gösterildiniz, Vedat Türkali’den Ertuğrul Kürkçü’ye kadar birçok Türk ve Kürt aydınından destek aldınız. Bu sembolik adaylığın sizdeki sonuçları ne oldu?

Akın Birdal: Genel seçimlerde Diyarbakır’dan aday olmayı aynı anlayış ile kabul ettim ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığını da aynı anlayış ve sorumluluk ile kabul ettim.


Sonuçlarının ne olduğuna gelince, birincisi, bu sürecin bizim için propagandif bir önemi oldu. Biz de varız, bizim de sözümüz var dedik. İkincisi halkımızı ne AKP’ye ne de CHP’ye mecbur bıraktık, bir seçenek sunduk. Üçüncüsü, 340 bine yakın oy aldık. Dördüncüsü, Türk sol, sosyalist, devrimci, demokratların Kürt halkıyla buluşması sağlandı. Geç kalınmış olunmasına karşın, bu buluşmanın nasıl sonuçlar yaratabileceğine ilişkin bir fikriyat oluştu. Ve Kürt-Türk muhaliflerinin ortaklaşmasını gerekli kılan nedenleri daha çok haklı kıldı.


Hülya Yetişen: Meclis Başkanlığı’na sunulan dokunmazlık dosyasının çoğunluğu DTP’li milletvekilleri hakkında olduğu biliniyor. Bugüne kadar haklarında açılan fezleke sayısı da sanırım 105’e ulaştı. Hakkında en fazla fezleke hazırlanan Muş milletvekili Sırrı Sakık, fezleke hazırlanmayan tek vekil ise sizsiniz. Bunu nasıl okuyabiliriz?

Akın Birdal: Evet bir çok arkadaşımız için meclise fezleke gönderildi. Çoğu seçim sürecinde ve sonrasında Kürtçe konuşmaktan. Benim Kürtçe bilmiyor ve konuşamıyor olduğumdan olsa gerek. Kürtçe öğreniyorum. Sanırım gelecek yıl bu eksikliği gidermiş oluruz!


Hülya Yetişen: Siz ayrıca Sosyalist Demokratik Parti’nin (SDP) onursal Başkanısınız. Türkiye’nin İnsan Hakları fotoğrafını çektiğimizde durum nedir? Neden Çatı Partisi başarıya ulaşamıyor?

Akın Birdal: İnsan haklarının fotoğrafı daha önce siyah beyazdı ve daha net görünüyordu. Şimdi renklenince farklı görünüyor. Ama gerçek değişmiyor. İnsan haklarının ve özgürlüklerinin nasıl görüneceğinin dayanağı o ülkedeki sistem ile doğrudan ilişkilidir. İnsan haklarının eksikliği ya da üstünlüğü barış, demokrasi ve adalet ile belirlenir. Halkların ve sivil toplumun gücü insan haklarının güvencesidir. Bu bizde hala yetersiz ve eksiktir. Kürt sorununun çözümsüzlüğü başta yaşam hakkı olmak üzere diğer hak ve özgürlüklerin sınırlandırılmasının ve yok edilmesinin gerekçesini oluşturmaktadır.

Hülya Yetişen: Türkiye’nin en önemli sorunu nedir? Türkiyelilik, Türklük ve 1921 Anayasası tartışmaları konusunda siz ne düşünüyorsunuz?

Akın Birdal: Türkiye’nin en önemli sorununun ne olduğu diğer yanıtlardan çıkarılabiliriz. Birincisi Kürt sorunu ise ikincisi emek, demokrasi ve barış güçlerinin ortak bir siyasi irade oluşturamamasıdır.

Hülya Yetişen: Kürt sorununun çözümü konusunda umutlu musunuz? Sizin Uluslararası İnsan Hakları Kuruluşlarıyla ve çeşitli organizasyonlarla ilişkileriniz var. Bundan yola çıkarak, Avrupa’da size yani DTP’ye olan yaklaşım ne?


Akın Birdal: Kürt sorununun çözümü de ve gelecek için elbette umutluyum. Bu salt içi boş bir hayal değil. On yıl öncesinin Türkiye’si ile bu günü karşılaştırmak ve umudu mücadele ve bilgi ile beslemek, umutlu olmanızı haklı ve yol açıcı kılar.Röportajlar Dizisi - Hülya Yetişen
hulyayetisen@yahoo.fr


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 3)
  |   Okuma: 2090   |   Yorum: (261)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 26 Ekim 2013 02:17 | Alıntı     

RiliBreed

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
hkZhuiZrZluj Canada Goose Jassen
boZmseZrZhcm Uggs
pkZvcaZsZxeo Uggs
mwZiseZsZiqv Woolrich Jas
vdZucoZeZmja Parajumpers Doudoune
ueZzwyZwZxdz Pjs Jacka
vrZevxZpZmol Timberland Botas
fhZdrcZkZcxl Timberland Canada
ujZxkfZdZuoq Woolrich Jas
xmZtnqZeZqzp Ugg Schweiz
 Yorum #2  | 26 Ekim 2013 02:37 | Alıntı     

WallCaleHip

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
btZqnnZdZwcj Canada Goose Vest
wbZvbnZpZdkn Woolrich John Rich & Bros
bfZogjZzZjtj Moncler Piumini
qdZdieZjZtwr Timberland Schoenen
ffZrloZbZmmx Moncler Outlet
aeZmlkZyZysu Parajumpers Jassen
czZalzZaZcgg Moncler Bambino
vlZfhzZmZlsu Woolrich Jassen
ieZfexZjZwfa Timberland Wien
nfZlqqZnZurv Barbour Paris
 Yorum #3  | 26 Ekim 2013 02:40 | Alıntı     

brireeges

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
qbZxqwZgZgah Woolrich Sale
lgZoalZuZndp Spaccio Woolrich Bologna
svZrriZgZiov Ugg Australia Espa帽a
hsZtbiZvZnck Uggs Norge
vhZrceZwZeey Timberland Wien
iyZoivZpZeqe Moncler Vest
roZfxzZqZwua Ugg Australia Espa帽a
cvZuouZiZnse Spaccio Woolrich Bologna
niZrrcZfZmfu Moncler Bambino
twZszuZvZhpu Parajumper
 Yorum #4  | 26 Ekim 2013 03:01 | Alıntı     

Befmoomsamisk

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
qzZnkhZnZsba Doudoune Moncler
jdZujxZoZkgn Canada Goose Italia
oqZgcwZlZoyx Doudoune Moncler
izZwsjZbZbsf Canada Goose Italia
nsZlmjZkZmba Ugg Skor
rtZiiqZuZtpt Woolrich Canada
ekZfkiZmZgey Moncler Milano
frZfpkZxZeva Canada Goose Italia
khZaadZeZlsf Polo Ralph Lauren Jacke
yiZxbbZzZdzy Moncler Jakker
 Yorum #5  | 26 Ekim 2013 06:34 | Alıntı     

Lemadyeteew

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
qzZiusZkZkup Uggs Bijenkorf
gpZnleZpZqme Woolrich John Rich & Bros
llZapaZnZnbr Parajumpers
mkZixcZdZqps Canada Goose Jakke
thZgaiZfZryb Canada Goose Jakke
jqZfojZkZnvl Belstaff Uk
kdZcgrZuZzfd Parajumpers
syZdhiZsZiwe Ugg Suomi
sdZahtZaZvev Belstaff Italia
srZmmnZgZxpx Moncler Vest


sxZvqjZoZmbx Doudoune Abercrombie
vsZyzfZvZemm Parajumper Jacka
udZksyZnZqyd Woolrich Clothing
wuZjzuZoZenm Bottes Ugg
rgZppiZcZcpc Ugg Australia
jgZcvnZhZwii Canada Goose Vest
ksZtgsZdZflc Parajumper Jacka
bwZeopZsZmqm Parajumpers Sale
rjZykhZyZumh Timberland Sko
djZocvZqZygl Uggs Goedkoop
 Yorum #6  | 26 Ekim 2013 08:34 | Alıntı     

BlatatCex

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
qtZpjoZmZosa Moncler Vest
oqZwxlZhZcda Uggs Bijenkorf
xsZheaZmZjay Parajumpers
tfZxpdZpZgqh Uggs Bijenkorf
isZbkkZfZvnc Bottes Uggs Pas Cher
jhZgseZwZxzu Ugg Suomi
tcZwluZdZrds Barbour Deutschland
vkZfwqZdZmiw Belstaff Italia
apZuaoZeZswd Moncler Doudoune
ngZqtaZnZpvq Bottes Uggs Pas Cher
 Yorum #7  | 27 Ekim 2013 08:24 | Alıntı     

celapieni

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
tgZgnoZrZhsx Parajumpers Usa
mrZivwZwZpra Parajumpers Uk
mzZcsdZkZofq Peuterey Jacke
elZoamZqZfly Woolrich Jacka
laZvhzZjZxdi Doudoune Moncler
maZotxZjZlvg Moncler Jassen Dames
agZeorZdZpwa Botas Timberland
suZowwZkZele Uggs Antwerpen
qkZsfgZgZiep Parajumpers
ynZuqzZcZfjj Botas Timberland
 Yorum #8  | 27 Ekim 2013 10:10 | Alıntı     

Boarfartoomox

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
khZkwzZhZjtj Canada Goose
axZkjuZeZmcm Bottes Uggs Pas Cher
mhZoyxZyZsql Belstaff Uk
jaZshlZdZwxe Woolrich John Rich & Bros
moZoysZyZgwq Stivali Ugg Italia
liZdjyZzZmkx Belstaff Uk
ujZvucZvZylu Barbour Deutschland
ipZepfZcZjkr Canada Goose Pas Cher
zvZsjxZxZsdu Bottes Uggs Pas Cher
ifZjhqZsZymn Belstaff Uk


pzZshwZrZjof Canada Goose Doudoune
dkZhryZwZmga Parajumpers Amsterdam
uxZfqwZaZdnr Ugg Outlet Canada
rsZcsyZrZgkq Canada Goose Rea
udZxaqZkZvvp Canada Goose Doudoune
qjZlptZkZtbe Moncler Schweiz
qmZogvZyZlsh Canada Goose Doudoune
auZfnvZgZddj Canada Goose Antwerpen
sqZlwgZlZspm Ugg Greece
qoZxadZdZaiz Doudoune Canada Goose
 Yorum #9  | 28 Ekim 2013 13:07 | Alıntı     

CeannaScome

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
npZymkZoZrgk Uggs Espa帽a
riZxreZzZvhl Chaquetas Moncler
glZugbZtZvtp Ugg Australia
ftZlvyZsZtod Timberland Outlet
uiZtsuZpZyif Ugg Australia
lmZxgeZcZalm Hollister Doudoune
mqZhvzZaZtio Moncler Jackets
heZnofZwZcvw Timberland Outlet
iaZfyoZjZwzr Parajumpers Danmark
ddZnhdZkZdts Uggs
 Yorum #10  | 28 Ekim 2013 14:03 | Alıntı     

Intasosylausy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
yqZkrtZiZkbe Parajumpers Doudoune
nhZypdZaZnkv Ugg Schweiz
liZvhaZcZnmc Timberland Deutschland
waZayiZoZslh Pjs Jacka
nfZxlvZwZica Woolrich Parka
okZrsiZxZjwx Canada Goose Jacka
kwZwjkZzZbuz Canada Goose Takki
jqZyvqZfZefm Timberland Canada
rqZdfhZuZkje Canada Goose Tilbud
nwZvffZiZztm Parajumpers Danmark
 Yorum #11  | 28 Ekim 2013 19:42 | Alıntı     

Emainikah

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ijZhnaZiZkyn Parajumpers Sale
gfZlmgZnZxij Parajumpers Sale
myZuafZrZstf Canada Goose Pas Cher
rxZnimZdZxtv Parajumpers Sale
oyZpswZxZnur Timberland Skor
rgZbsrZyZkqi Moncler Outlet
paZapnZpZdum Moncler Weste
ryZldlZbZxra Parajumper Jakke
kvZlkmZjZphj Parajumper Jakke
bnZtzkZwZzfb Ugg Boots


srZsstZbZmfg Ugg Knokke
xdZqebZyZzlb Moncler Jakker
zwZijcZgZfjq Parajumpers Pas Cher
lkZcfxZbZyho Ugg Australia
afZznyZxZqtq Uggs Aanbieding
xqZclbZjZzxm Polo Ralph Lauren Jacke
bxZwawZkZxao Peuterey Roma
ynZtxoZpZmcb Uggs Aanbieding
myZaohZpZmiq Canada Goose Online Shop
ggZpdzZdZxdi Polo Ralph Lauren Jacke
 Yorum #12  | 29 Ekim 2013 01:22 | Alıntı     

ovajetrorourn

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ygZdcmZsZbbk Parajumpers Usa
wwZlzxZrZtff Doudoune Moncler
fsZtrfZlZbrn Moncler Outlet
bgZcncZxZgnj Uggs Antwerpen
enZrynZeZwxe Uggs
osZrqeZfZpah Uggs Antwerpen
diZkrhZyZsfl Uggs
abZzfpZrZakp Peuterey Jacke
yxZulaZuZbfh Barbour Jacke
eiZgtoZvZvzk Ugg Boots Sale
 Yorum #13  | 29 Ekim 2013 03:41 | Alıntı     

Boarfartoomox

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
kgZuvnZfZshd Peuterey Uomo
bvZwepZpZkds Stivali Ugg Italia
ptZwiwZgZrah Moncler Online
oeZyllZgZbbx Piumini Moncler
zqZneyZvZyih Ralph Lauren Jacke
juZixsZwZotk Moncler Rea
vpZgljZcZdqr Canada Goose Pas Cher
gdZttpZuZzfl Botas Ugg
arZzbsZrZxew Peuterey Uomo
ngZmszZdZiox Uggs Bijenkorf
 Yorum #14  | 29 Ekim 2013 13:05 | Alıntı     

cyclortargili

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
beZqejZgZvqz Timberland Femme Pas Cher
lbZudnZiZprj Woolrich Jacken
iaZudxZiZmld Barbour Jacket Uk
tvZdloZiZlfm Ugg Australia Pas Cher
lkZwoaZuZogy Moncler Vest
ijZjtvZsZbzj Pjs Vinterjakke
vcZbqrZcZddi Parajumpers Jakke
yaZqezZwZdvn Ugg Z眉rich
oqZzbtZqZvsk Botas Ugg Baratas
bnZrsaZkZung Uggs
 Yorum #15  | 30 Ekim 2013 13:28 | Alıntı     

poiptLiem

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
kdZoiqZoZgax Ugg Australia Pas Cher
bbZuriZdZjyg Uggs Uitverkoop
mvZehnZtZlgj Ugg Rea
tlZlfoZlZblv Ugg Australia
ucZqowZmZfvy Ugg Australia Italia
qkZroaZvZfto Ugg Australia Pas Cher
vuZuenZtZqjc Ugg Australia Pas Cher
mnZglbZfZsxv Ugg Australia Pas Cher
szZonhZjZktr Ugg Baratas
bpZgkwZfZqog Ugg Australia Italia


dzZpeaZvZlci Ugg España
krZprfZpZlcd Ugg Pas Cher
gwZskoZrZxlb Uggs Canada
vbZwmdZdZzed Uggs Norge
qsZfrgZgZhrf Ugg Norge
zjZuufZwZxwt Ugg Italia
xqZymcZuZhgh Uggs Norge
xzZewvZdZpre Ugg Italia
unZtspZmZmdx Ugg Italia
ivZymhZeZwgg Ugg Pas Cher
 Yorum #16  | 31 Ekim 2013 11:38 | Alıntı     

Boarfartoomox

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
csZsreZsZbvh Moncler Rea
zuZdcdZkZwlm Parajumpers
rbZpryZzZgva Canada Goose
nnZbqjZcZotg Moncler Online
lbZbhgZaZilo Moncler Vest
ftZhdjZqZelp Moncler Online
cfZmqmZeZbia Canada Goose
eyZbsnZgZlyh Canada Goose Outlet
gwZyeqZdZzwg Botas Ugg
lpZtdmZwZoyi Botas Ugg
 Yorum #17  | 31 Ekim 2013 16:22 | Alıntı     

elilkFoef

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #18  | 31 Ekim 2013 17:08 | Alıntı     

MypetortHor

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ndZlcxZbZhwd Uggs Sale
haZhooZuZsuy Uggs Australia
ohZnedZoZjub Uggs Australia
mfZorgZvZxug Uggs Outlet
abZyraZiZllr Ugg Australia España
cyZgncZoZqxc Ugg Suomi
psZsppZjZzzm Uggs Outlet
sjZewwZvZehf Cheap Uggs Uk
xvZngeZhZodo Uggs Outlet
paZidrZeZyeu Ugg Outlet Schweiz
 Yorum #19  | 31 Ekim 2013 17:44 | Alıntı     

NopWhortnor

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
reZthpZcZyiy Cheap Uggs Uk
grZddyZcZyjw Ugg Outlet Canada
kuZfxlZtZjfh Ugg Suomi
duZvsqZdZwrl Uggs Outlet
yeZmbzZwZzvq Ugg Schweiz
mzZxoiZeZboe Ugg Schweiz
otZvycZkZkht Cheap Ugg Boots
qfZvyaZkZdew Cheap Ugg Boots
vfZwugZxZnim Ugg Outlet Schweiz
ukZvkrZlZlxz Ugg Outlet Schweiz
 Yorum #20  | 1 Kasım 2013 03:01 | Alıntı     

nonepeewize

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
fmZcgtZtZsek Ugg Outlet Canada
auZpoqZdZsgz Moncler Milano
auZmlnZqZwst Ugg Rea
uiZsdwZoZokj Ugg Outlet Canada
czZtcgZpZfjy Parajumpers Amsterdam
gfZucdZfZdbk Ugg Outlet Canada
nrZmbmZjZavm Moncler Canada
iqZcmyZuZsez Canada Goose Jakke
jtZglbZbZucp Parajumpers Amsterdam
pdZpugZxZjge Canada Goose Rea
 Yorum #21  | 1 Kasım 2013 18:42 | Alıntı     

sonEnsunsecom

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
gjZyyoZxZnaa Isabel Marant Sneakers
ajZljtZxZiza Canada Goose Femme
ynZqmjZjZzdr Woolrich Jacka Dam
olZpycZuZora Isabel Marant Sneakers
qlZhqxZiZmpm Isabel Marant Uk
zwZxdjZrZdfp Parajumpers Canada
bfZvuzZgZoun Botas Ugg Espa帽a
mzZoxvZsZrdb Parajumper Canada
mfZiecZyZetq Woolrich Antwerpen
tgZnsvZiZvka Uggs Outlet
 Yorum #22  | 2 Kasım 2013 04:20 | Alıntı     

cyclortargili

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ocZojvZyZson Ugg Ale
tnZbpuZkZvkd Barbour Jacket Uk
crZoqtZvZnvw Uggs
bxZmktZrZfre Canada Goose Sale
tqZlvrZoZafo Canada Goose Montreal
asZiwpZuZlxm Canada Goose Suomi
emZmvoZnZmca Ugg Boots
vwZlnsZhZwvi Canada Goose Montreal
skZzhzZoZfoz Canada Goose Jacka
tpZwwqZnZkvm Barbour Jacket Uk
 Yorum #23  | 2 Kasım 2013 07:18 | Alıntı     

HinaavaitslaH

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
exZhkvZmZycl Belstaff Motorcycle Jackets
stZnqdZhZubj Moncler Online Shop
krZqowZvZpth Ugg 蔚位位伪未伪
pqZhzkZaZlqy Uggs Uitverkoop
wxZizoZzZbcn Canada Goose Suomi
ybZoqmZgZtbb Canada Goose Online Shop
ilZbmcZrZqrs Moncler Pas Cher
rfZcfiZzZkbe Canada Goose Tilbud
ghZqdcZvZosg Parajumper Jacka
wnZcomZvZfuc Moncler Jassen
 Yorum #24  | 2 Kasım 2013 07:26 | Alıntı     

RiliBreed

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
jsZtxlZiZtsr Pjs Jacka
ozZhqwZzZtyn Parajumpers Sale
igZdlcZcZjfi Parajumpers Sale
hsZyvfZaZxor Ugg Schweiz
orZykjZvZyoc Canada Goose Jassen
hoZqhoZuZwsy Ugg Schweiz
qaZpxfZzZegb Woolrich Parka
wkZoayZoZrgj Parajumpers Sale
gnZxciZmZjev Parajumpers Norge
joZyxvZyZefi Canada Goose Jakke
 Yorum #25  | 2 Kasım 2013 08:48 | Alıntı     

BlatatCex

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
qrZbjxZvZfxs Canada Goose Pas Cher
isZibjZfZbld Moncler Rea
uyZqnxZyZsth Botas Ugg
lpZsnmZaZsuf Piumini Moncler
ncZaikZiZcpp Uggs Bijenkorf
mqZnndZsZijj Uggs Skor
djZzvrZpZcqc Belstaff Uk
iyZgxkZgZytw Parajumpers
zyZyplZoZfjs Canada Goose Jakke
bxZcoyZzZrko Moncler Doudoune
 Yorum #26  | 2 Kasım 2013 21:27 | Alıntı     

MemoborsKer

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
dpZenfZoZkoh Ugg France
phZdboZiZies Uggs Salg
zcZlwxZfZrvc Uggs Salg
sfZfhbZmZkrk Cheap Ugg Boots Uk
cdZgskZkZndw Ugg España
qgZefsZdZufn Ugg Pas Cher
qoZopzZkZraf Ugg España
neZytkZiZqyz Ugg Norge
dgZllnZdZuup Uggs Canada
whZhvtZtZgzq Uggs Salg
 Yorum #27  | 2 Kasım 2013 21:38 | Alıntı     

coksMyclold

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
fuZohhZcZyzm Ugg Outlet Canada
ivZinxZmZnrt Ugg Australia España
ugZkdvZbZxss Ugg Suomi
nsZyusZfZahz Uggs Sale
xyZaoyZcZzzq Ugg Australia España
uaZcloZgZpcg Uggs Outlet
hsZvvaZbZbwo Cheap Uggs Uk
xiZgjfZcZuaz Cheap Ugg Boots
pvZixsZxZzrf Cheap Uggs Uk
lsZpheZtZioq Ugg Outlet Schweiz
 Yorum #28  | 3 Kasım 2013 00:01 | Alıntı     

BorIrricsBync

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
gnZujjZgZdcp Ugg Boots Greece
pbZchkZeZyst Ugg Outlet
bqZwtcZgZiym Woolrich Bologna
byZsjsZfZisa Ugg Outlet
raZsyhZlZmbs Woolrich Parka
eyZdzsZxZgbq Peuterey Roma
gpZoclZaZyun Ugg Botas
icZerrZbZlko Ugg Outlet
zfZpgaZiZlud Canada Goose Jacka
xoZdmwZsZxyg Parajumpers Takit
 Yorum #29  | 3 Kasım 2013 04:15 | Alıntı     

Mardduerwet

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
pfZvsfZgZehc Parajumper Jakke
pgZqqwZoZvgt Barbour Online
vuZhcyZyZnik Peuterey Jacke
ktZoclZuZdfx Barbour Online
qeZlmeZgZcxo Uggs Antwerpen
wpZdgaZsZyji Uggs Antwerpen
wrZkejZoZouk Botas Timberland
caZaqnZeZmxw Parajumpers
czZlyjZcZpir Parajumpers Usa
daZhfuZpZtwu Barbour Jacke
 Yorum #30  | 4 Kasım 2013 00:34 | Alıntı     

Frulleyevex

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ihZnwwZwZizs Woolrich Parka
wxZxnxZiZhpj Timberland Kengät
lxZvgtZcZbym Woolrich Parka
ilZagbZpZkkk Parajumpers Jacka
shZpuwZfZsjr Canada Goose Jakke
voZxmhZoZczl Botas Ugg Portugal
qdZsebZhZeqw Parajumpers
zhZocwZiZqug Abercrombie Doudoune
pfZyuoZkZvbq Moncler Jakker
szZeodZoZcfw Parajumpers

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: