Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen  


3-10-2012, 14:45 Kategori: Röportaj  
İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Haber Avcılığından Doğu Kürdistan’a

14 Eylül 2012 ‘de Kürd Enstitüsü Paris’te ‘Arap İsyanında İran’-L’Iran à L’heure des revoltes Arabes- başlıklı bir sempozyum düzenledi.

Yarım gün süren yuvarlak masa toplantısının ilki Bugünkü İran Toplumu başlığını taşıyordu. EHESS’de Araştırma Direktörü olan Hamit Bozarslan’ın Moderatörlüğünü yaptığı birinci masanın konukları Ankara Üniversitesi’nden Araştırmacı M.Nuri Yeşilyurt, İngiltere Exeter Üniversitesi’nden Prof. Ö.Hashem Ahmadzadeh, Paris CNRS’den araştırmacılar M.Stéphane Dudoignes, Marie Ladier, ve İRSEM’ den (İnstitut de recherche stratégique de l’école militaire-Askeri okula bağlı stratejik Araştırma Enstitüsü) M.Gilles Riaux’ydu.

Yuvarlak masa toplantısının ikincisi Paris Kürd Enstitüsü Başkanı Kendal Nezan’ın moderatörlüğünde devam etti. Farsi (persans) Olmayan Halklar Sorunu (Kürd, Azeri, Arap, Türkmen, Beluç….ki bu halklar İran nüfusunun % 60’ını oluşturuyor) başlıklı bu bölümün konukları ise, Tahran Üniversitesi’nin eski hocalarından M.Yussef Azizi, Baluç Halk Partisi Birinci Sekreteri M.Nasser Boladei, Türkmen Halkının Haklarını Savunma Örgütü’nden Mohammad Nazari, İran Demokratik Kürdistan Parti Genel Sekreteri M.Mustafa Hejri, Al-Ahvaz(İran’da Arapların yaşadığı yer) Demokratik Dayanışma Partisi’nden M.Karim Abdian, ve Federal Demokratik Azerbaycan kurucu Komite Üyesi M.Hedayat Soltanzadeh oldu.

Toplantı sonrası İ-DKP Genel Sekreteri Mustafa Hejri’yle görüşme imkânı bulduk. Bu görüşme İran Kürdistanı üzerine yaptığımız ikinci röportajımız oluyor. İlk görüşmeyi İran Kürdistan’ından PJAK Başkanı Sayın Heci Ehmedi’yle yapmıştık. (Bkz: http://eu.kurdistan-post.eu/roportaj/4134-pjak-baekand-heci-ahmediyle-rgportaj-hyetieen.html )

İ-DKP Genel Sekreteri Sayın Mustafa Hejri’yle yaptığımız bu görüşmeyi Kürdistan-post okurlarıyla paylaşıyoruz.

xxxx

Mahabat Kürd Cumhuriyeti-Kısa Tarih

Mahabad Kürd Cumhuriyeti 22 Ocak 1946 yılında Çarçıra Meydanında ilan edildi. Yönetiminde 13 Bakanın yer aldığı Kürd Devleti’nin başkenti İran’ın kuzey batısı’nda yer alan Mahabat Şehri’ydi. Senendec, Uşnu ve Miyandoab şehirlerini de kapsayan Kürd Devleti’nin Başkanlığını Kadı Muhammed yapıyordu.

Kürd Cumhuriyeti’nin askeri gücü Herki ve Şıkak Aşiretleri’nden oluşuyordu.

1943’te kurulan Kürdistan Diriliş Hareketi (KOMELA) Mahabad Kürd Cumhuriyeti’nin ilanından bir kaç ay önce Ekim 1945’te adını İran Demokratik Kürdistan Partisi-İDKP olarak değiştirdi.

Mahabad Cumhuriyeti’nin kurulmasından 3 Mayıs 1946’da Mahabat Kürd Devleti ile Azerbaycan Milli Hükümeti arasında stratejik bir anlaşma imzalandı. Bu anlaşmaya göre Kürdler ve Azeriler, politik ve askeri olarak karşılıklı dayanışma ve güç birliği içinde olacaklardı. Ancak Sovyet Komünist partisinin baskısıyla Azeriler bu anlaşmayı bozdular. Sovyetler İngilizlerle anlaşarak 9 Mayıs’ta İran’ın Kuzeyi’nden geri çekilince İran Ordusu 17 Aralık 1946’da Mahabadı işgal etti ve Mahabat Kürd Devletini yıktı.

31 Mart 1947’de Cumhurbaşkanı Kadı Muhammed, Başbakan, ve iki bakanıyla birlikte İran yönetimi tarafından Çarçıra Meydanı’nda idam edildi. Kadı Muhammed’in başkumandanı Melle Mustafa Barzani idi. Teslim olmayı ret eden Melle Mustafa Barzani bu olaydan sonra Kuzey Irak’a geçti.
Bu cumhuriyetin millî marşı" (Ey Rekip) dir. Bu marşı Şair Dildar (Yunus Rauf) 1938'de hapiste yatarken Kürdçe’nin Sorani lehçesiyle yazmıştır.

Mustafa Hejri Kimdir

Mustafa Hejri 1945 yılında İran Azerbaycan’ ın Batısında yer alan Naghadeh’te doğdu. 1963’de Urmiye’de Tarımcılık eğitimi, 1970’de Tahran Üniversitesi’nde Edebiyat ve Farsça eğitimi gördü. Daha sonra doğduğu şehre dönüp orta ve lise öğretmenliği yaptı. 1978’de Şah’a karşı yapılan toplu gösterilerde başı çekti. Parlamento seçimlerine aday gösterilerek doğduğu bölgede oyların yüzde doksanını aldı. Fakat iktidara yeni gelen İran İslam Cumhuriyeti, Kürd Bölgesindeki bu oyları yok saydı. 1979’da İ-KDP’nin 4.cü Kongresi’nde Merkez Komite üyeliğine seçildi, birkaç ay sonra da Politbüro üyesi oldu. 13 Temmuz 1989’ da Avusturya’da öldürülen Dr. Abdulrahman Qasımlo’nun görevini üstlendi. Parti Genel sekreter Yardımcılığına atandı.

17 Eylül 1992’de Berlin’de öldürülen Dr. Serefkandi’den sonra 1995 Yılına kadar Parti Genel sekreterliği yaptı. Aralık 2000’de yapılan 12.ci Parti Kongresi’nde Politik Büro üyesi ve Parti Genel Sekreter Yardımcısı, 12.Parti Kongresi’nden 13.cü Parti Kongresine kadar kesintisiz politbüro üyesi olarak kaldı. 2008’de yapılan 14.cü Parti Kongresi’nde tekrar Parti genel Sekreterliği’ne seçildi. Hejri ve Genel Sekreterliğini yaptığı İ-DKP bütün İran halklarının kendini temsil ettiği Federal bir İran’ın kurulmasını savunuyor. Demokratik, laik federatif bir çözümden yanadır.

İran’da Kürdler’den sonra ikinci önemli güç, Pakistan, Afganistan ve İran tarafından sömürgeleştirilen Belucistan’dır. İran’da yaklaşık 1,7 milyon Beluç yaşamaktadır. Pakistan’ın Pencab bölgesi’nde 3 ila 4 milyon, Afganistan’da ise 2 milyon Beluç yaşamaktadır. Beluçların yüzde 80’i Sunni, yüzde yirmisi de Şii’dir.

Hülya Yetişen- İran Rejimi Orta-Doğu'daki gelişmelerden nasıl etkileniyor? Sizce Küresel aktörlerin İran'a yönelik bir müdahale projesi var mı?

M.Mustafa Hejri - Orta-Doğu’daki değişimlerden İran’ın etkilendiği tek nokta, rejimin katı ve baskıcı tutumunu giderek artırması , muhalif, farklı düşüncede olan tüm kuruluşlara, Kadın hareketlerine, ezilen uluslara uyguladığı acımasızca baskılardır. Eşit koşullarda ve insanca yaşamak isteyen tüm halkların mücadelesini yok saymıştır. İran’da son dört yıl içinde 160 kişi idam edilmiş, 11 kişi de idam edilmeyi beklemektedir.

İran rejimi muhaliflerine bir taraftan ağır işkenceler uygularken, Orta-Doğu’da ayaklanan güçlerin eylemlerini de boşa çıkarmak için çaba göstermektedir. Şiddeti yaşamın bir parçası haline getirerek İran’da olası bir ayaklanmanın önünü kesmeyi planlamaktadır.

Şu ana kadar uluslararası güçlerin İran’a müdahale için öngördükleri bir program yoktur. Bu güçler İran rejimini nükleer çalışmaları askıya alması konusunda iknaya çalışarak, anlaşmaya zorlamakta, ekonomik ve siyasi baskı uygulamaktadirlar!

Hülya Yetişen : Suriye sivil savaşının, Tahran'in bölgesel ilişkilerine olan etkisi nedir? Turkiye ve İran arasındaki bölgesel yarış, mevcut çatışmayı dejenere eder mi?

M.Mustafa Hejri - Suriye’deki sivil savaşta Esad yönetimi devre dışı bırakılıp etkisizleştirilirse, böyle bir durumun İran rejimi üzerindeki etkisi büyük ve olumsuz olacaktır. İran böylesi bir sonuçta Orta-Doğu’daki en önemli müttefikini ve dostunu kaybedecektir.

Ayrıca Suriye Rejimi’nin yıkılması, İran Rejimi’nin bölgede diğer bir dostu olan Lübnan Hizbullah’ına da yardım desteğini zorlaştıracaktır.
Suriye rejiminin yıkılması, Orta-Doğu’nun tüm dengelerini ve konumunu değiştirecek, İran rejiminin iktidarda kalmasını da zora sokacaktır.
İran ve Türkiye arasındaki gerginleşen ilişkilere gelince bana göre, yükselen bu tansiyondan böyle bir çatışma sonucuna varmak, olasılıktan uzak, mantıkdışı bir düşünce olur.

Hülya Yetişen : Dr. Qasımlo ve Dr. Şerefkendi'nin katledilmelerinden sonra İran İ-KDP'si sessizliğe büründü. Doğu Kürdistan'da politik ve askeri aktüel durumunuz nedir?

M.Mustafa Hejri - Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık. Mücadelemize İran Kürdistan Bölgesi’nde farklı mücadele biçimleriyle devam ediyoruz. Yazılı ve görsel basının, sosyal medyanın (Tv,radyo, İnternet vb…)tüm olanaklarından yararlanıyor, Bölgeyle ve Batılı ülkelerle olan ilişkilerimizi canlı tutup geliştiriyoruz.

Hülya Yetişen- İran'da Kürd cephesinde şu anda neler oluyor? Doğu Kürdistanlı Kürd parti ve örgütlerinin birbiriyle olan ilişkileri ne düzeydedir, çelişkileri nelerdir?

M.Mustafa Hejri- İran Kürdleri, ülkenin diğer bölgelerine göre daha iyi organize olup örgütlenmişlerdir Despotik İran Rejimine karşı savaşmak için de hazırdırlar.

Şu anda, partiler ve karşıt Kürd hareketleri arasında hiçbir gerginlik yoktur. Partimiz, ayrılan eski kadrolarına geri dönmeleri için bir deklarasyon yayınladı .Kısa bir süre önce yayınladığımız bu deklarasyonla, 2006 yılında, 13.cü Parti Kongresi’nden sonra partiden ayrılan bir grup kadro ve savaşçıya birlikte ortak çözümler üretmek ve yüz yüze görüşmeler yapma çağrısında bulunduk.

Ayrıca İDKP ve Komala ortak hareket etmek ve işbirliğinde bulunmak üzere bir anlaşma imzaladılar.

Hülya Yetişen - Tarihte Kürdistan'ın bir parçasındaki gelişmelerden diğer parçalar da etkilenmiştir. Doğu Kürdistan, Batı Kürdistanı şu anda nasıl görüyor?

M.Mustafa Hejri - Kürdistan’ın hangi parçasında olursa olsun hem demokratik alanda hem de Kürd ulusunun haklarıyla ilgili bütün kazanımlar ve ilerlemeler, Kürdistan’ın tüm parçalarını olumlu etkiler ve oradaki halklara büyük moral kaynağı ve umut olur. Bu pozitif gelişmeler Kürdistan’ın dört parçasında verilen mücadele sonuçlarını da olumlu etkiler.

Hülya Yetişen - İ-KDP olarak Kürdistan'ın diğer parçalarındaki siyaset, örgüt, parti ve hükümetlerle ilişkileriniz nasıldır?

M.Mustafa Hejri - İ-DKP’nin Kürdistan’ın tüm parçalarındaki Parti ve Örgütlerle, Demokrat ve İlericilerle ilişkileri vardır ve son derece de iyidir.

Hülya Yetişen - Doğu Kürdistan'ın geleceğini nasıl görüyorsunuz. İ-KDP Doğu Kürdistan için neyi öngörüyor?

M.Mustafa Hejri - Dünyada ve Bölgede değişen politik süreç, demokratik özgürlükleri gündeme taşıyarak, diktatoryal rejimlerin yıkılıp yok olmasına yol açmıştır. Bunun içindirki Kürdler ulus olarak Bölgede hem önemli bir güç hem de belirleyici bir rol oynamaktadır. Şuna inanıyorum ki Kürdler yasal ve demokratik haklarını er geç elde edeceklerdir. İran Kürdleri için de, Türkiye Kürdleri için de durum böyledir. Ayrıca Kürdler’in yaşadıkları alanların büyüklüğü ve nüfuslarının fazla olması da Bölgede önemli bir güç olmalarında etkendir.

Hülya Yetişen - Görüşme talebimizi kabul ettiğiniz için ben de teşekkür ediyorum.

M.Mustafa Hejri - Dostlukla kalın, ben de teşekkür ediyorum.

2 Ekim 2012

Hülya Yetişen


Röportajın Fransızca orijinali


Réponse 1 : Le seul impact des changements au Moyen – Orient sur l’Iran, c’est le durcissement du régime et l’atrocité de la répression contre le mouvement des femmes, les mouvements des nationalités opprimées qui revendiquent l’égalité des droits et la reconnaissance de leurs droits nationaux, et contre tous ceux qui ont une conception différente. Par cette répression et la violence exercée, le régime de la république islamique d’Iran s’efforce de minimiser les impacts des mouvements de changement au Moyen-Orient en Iran ou en réduire les portées à néant. Dans le régime d’Iranien, 160 personnes ont été pendu depuis quatre ans et 11 personnes attendent se pendre.

Jusqu’ici, les puissances mondiales n’ont pas planifié une intervention militaire en Iran. Leurs efforts sont basés essentiellement sur la pression économique et politique et l’encouragement du régime iranien à la négociation, surtout sur son programme nucléaire.

Réponse 2 : Si la guerre civile en Syrie aboutit à la chute du régime en place, elle aura probablement de nombreux impacts négatifs pour le régime de la république islamique d’Iran qui perdra ainsi son plus important allié et ami dans la région. Par ailleurs, la chute du régime syrien rendra difficile l’aide apportée par le régime iranien à son autre ami dans la région, le Hezbollah libanais. La chute du régime syrien changera l’équilibre des forces au Moyen-Orient au détriment du régime au pouvoir en Iran.

En ce qui concerne les relations tendues entre l’Iran et la Turquie : selon moi, il est improbable et déraisonnable de penser que ces tensions aboutissent à la confrontation.

Réponse 3 : Bien que nous ayons des forces armées de peshmerga au Kurdistan d’Irak, il est à rappeler que nous avons, pour l’instant, suspendu la lutte armée contre le régime de la république islamique d’Iran. Nous continuons notre lutte sous d’autres formes, telles que l’organisation de la population kurde au Kurdistan d’Iran, l’utilisation de moyens de communication de masse (tv, radio, internet…) ou encore le développement de nos relations dans la région et dans les pays occidentaux.

Réponse 4 : Les Kurdes en Iran sont beaucoup mieux organisés que les autres régions du pays et sont prêts pour engager la lutte contre le régime despotique.

A l’heure actuelle, il n’y a aucune tension entre les partis et organisations de l’opposition kurde. Dernièrement, notre Parti a publié une déclaration à l’encontre d’un groupe de nos cadres et combattants qui avaient quitté le Parti en 2006 après la tenue du 13ème Congrès, les appelants aux pourparlers directs afin de trouver ensemble une solution de coopération.

Par ailleurs, le PDKI et le Parti Komala ont récemment signé un accord d’entente et de collaboration.

Réponse 5 : Tout progrès dans le domaine de la démocratie et de la réalisation des droits de la nation kurde dans n’importe quelle partie du Kurdistan, a des impacts positifs sur les autres parties du Kurdistan et donne plus d’espérance au peule quant aux résultats de leur lutte. C’est pourquoi la situation politique au Kurdistan d’Irak a eu et a des impacts très positifs sur les autres parties du Kurdistan.

Réponse 6 : Le PDKI a des relations très amicales avec tous les Partis et Organisations démocratiques et progressistes dans toutes les parties du Kurdistan.

Réponse 7 : Le processus de changements politiques dans le monde et dans la région est en marche en faveur des libertés démocratiques et au détriment des régimes dictatoriaux. C’est pourquoi je suis convaincu que les kurdes, qui constituent une grande nation et jouent un rôle déterminant dans la région, obtiendront leurs droits légitimes et démocratiques, y compris les Kurdes d’Iran qui, après les kurdes de Turquie, constituent sur le plan territorial et celui de population la plus grande partie du Kurdistan.

Merci Bien amicalement,

Mustafa Hejri


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 12)
  |   Okuma: 173660   |   Yorum: (4737)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 21 Temmuz 2013 12:35 | Alıntı     

svetlannaannaneva

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 97, Kayıtlı: 19.07.2013
   ICQ: 732257461,
Популярный сайт для знакомств мамба знакомства созывает всех принять участие в конкурсе всех девушек и парней, всевозможные розыгрыши и призы ждут участников, а самое интересное вам предоставляется возможность познакомиться друг с другом, найти себе уникального партнера для различных отношений. добро пожаловать к нам секс знакомства арзамас


--------------------
 Yorum #2  | 30 Eylül 2013 03:18 | Alıntı     

nealleysmethy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Интересные сайты есть в интернете. Есть все даже порно истории колготки
За затокое я и люблю большую сеть человечества.
 Yorum #3  | 17 Ekim 2013 00:32 | Alıntı     

csvetochkca

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 87, Kayıtlı: 14.10.2013
   ICQ: 86164663,
Известный сайт знакомств для интимных отношений знакомства мамба ру в мировой паутине в режиме On-Line! Регистрируйтесь! Знакомьтесь! - это так замечательно! Добро пожаловать в секс знакомства орск


--------------------
 Yorum #4  | 22 Ekim 2013 02:33 | Alıntı     

irinanejnayy

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 87, Kayıtlı: 19.10.2013
   ICQ: 170581857,
Сайт для интимных знакомств познакомиться с девушкой в Интернете в режиме On-Line! Вступайте в наши ряды! Ищите партнера! - это классно! Добро пожаловать в лав планет секс знакомства


--------------------
 Yorum #5  | 7 Kasım 2013 21:05 | Alıntı     

ekaterrinnana

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 89, Kayıtlı: 3.11.2013
   ICQ: 81281696,
Известный сайт для интимных знакомств сайт секс знакомств в краснодаре в Интернете в режиме On-Line! Регистрируйтесь! Ищите партнера! - это классно! Добро пожаловать в популярные сайты секс знакомств


--------------------
 Yorum #6  | 27 Kasım 2013 07:57 | Alıntı     

zsx

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
There is no need for a person to go into a store to buy a cheap designer bag, Louis Vuitton Sale is available online, where you can choose form a wide range of handbags in different colors, shapes and sizes can be used with different prices . Sell ??the image of the various handbags in Louis Vuitton are available online, so its easy for one to choose their favorite handbag, place an order and be proud owner of the beautiful cheap designer handbags.
gucci outlet

prada outlet

Christian Louboutin Outlet

louis vuitton handbags

louis vuitton purses

michael kors

michael kors outlet

michael kors outlet

louis vuitton

louis vuitton

louis vuitton

louis vuitton bags

louis vuitton outlet

louis vuitton outlet

michael kors outlet online
 Yorum #8  | 14 Aralık 2013 06:00 | Alıntı     

RitdiksBes

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Сдача квартиры. Хочу сдать квартиру знакомому, в то век наравне буду ютиться ради городом. Я николи не снимала и не сдавала квартиру. В достоинство аренды, сколько съёмщик платит хозяину, входит квартплата? Или же снимающий платит и хозяину за квартиру и квартплату отдельно? Norma
 Yorum #9  | 15 Aralık 2013 06:08 | Alıntı     

PlaniksBes

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Спасибо автору за утешительный пост. Полностью прочел, почерпнул гораздо интересного чтобы себя. Ann
 Yorum #10  | 19 Aralık 2013 04:07 | Alıntı     

michael kors

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
All I need is to see the bag in person and touch the leather. Then I will know if I am totally sold on it. Because the price is amazing, under louis vuitton handbags $800 for a calfskin bag with karung pulls. The leather michael kors outlet is treated with a pearlized effect which gives a nice sheen to the bag. The other aspect that catches your eye is the multiple strands that twist into the shoulder strap. This gives a modern touch to an otherwise simple bag.
As soon as I laid eyes louis vuitton upon the MICHAEL Michael Kors Ruched Leather Satchel one word kept coming to mind – regal. It was the soft color of the leather and the Christian Louboutin Outlet absolutely perfect ruching along with goldtone hardware that made the word regal pop up so much. The bag is sophisticated but not pretentious. This is the michael kors outlet kind of bag that would add instant class to an outfit. The dimensions are great for a bag that’s not too large, but clearly not small gucci purses either (15″W X 11″H, 19″ drop). And you know, while Mother’s Day is a little while from now, this could be something great for your fabulous Michael Kors Outlet mom! Buy through Saks for $398.
We already saw this bag covered by Amanda, who really loved it. And now I found it in grey and michael kors I adore it. I have an admiration of grey handbags and this Michael Kors bag does not disappoint.
Earlier today, I wrote about a bag that louis vuitton outlet could be carried by women of all ages. I love that option when it comes to a handbag, but at the same time there is something louis vuitton bags to be said for bags that are made with a particular woman in mind. Almost every interview that we’ve conducted, we typically ask a question that gucci bags has to do with who a designer designs for. While we haven’t had a chance to interview Michael Kors (yet, hopefully), I am sure we can louis vuitton conjure up who he had in mind with this bag.
The Michael Kors Tonne Hobo is unexpected but welcomed. The hobo, measurements 14″W x 11″H x louis vuitton outlet 3.75″D, and has a 9″ drop. The karung pulls are both on the front zip pockets of the bag, giving a nice separation to the hobo louis vuitton body. On the inside there is a zip pocket, cell phone pocket, and additional pockets. And I’ll get right back to the price, which finishes this louis vuitton purses bag with two thumbs up. Buy through Bloomingdale’s for $795.
 Yorum #11  | 16 Şubat 2014 01:51 | Alıntı     

Uraganfed

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 133, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347288481,
Людміла Скрадаль http://soupwok.ru/lineyka-latunnyih-fitingov-egoplasta.html 16.00
Каля гасцініцы "Мінск"


--------------------
Uraganfedor
 Yorum #12  | 19 Şubat 2014 05:03 | Alıntı     

Merlinhor

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 67, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347588481,
Есть в природе люди, которые держат все в себе, боятся нарушить гармонию в отношениях и копят злость, тем самым разрушая себя. А, что самое интересное, рано или поздно произойдет такой взрыв, что выживут только сильнейшие. Так что зачем отмалчиваться? Если вовремя высказать претензии, то можно избежать слез, обвинений и сервиз будет цел. http://turprof.ru/kak-sdelat-lentochnyiy-fundament-4.html Правильно построенный диалог - возможность договориться с противоположной стороной, без взаимных обвинений и упреков. Мы все имеем право на то чтобы, высказаться и, чтобы нас выслушали. Так, почему бы не воспользоваться этим. Вполне нормально, что вас что-нибудь раздражает друг в друге. Поэтому не бойтесь быть не согласными и высказывать свою точку зрения. Правильно организованная дискуссия, способна сделать отношения более прочными.
Прежде чем споритьЕсли в вас проснулось желание взять скалку и пойти выяснять отношения с ближним своим остановитесь, и задумайтесь вот о чем, почему вы хотите это сделать именно сейчас? Дело в том, что мы бываем в разных физических и эмоциональных состояниях, которые могут подтолкнуть нас пойти и расставить все точки* Вам хочется выяснить отношения потому, что вы устали или у вас был не день, а один большой стресс? Иногда, что кажется не важным в нашем обычном состоянии, в состоянии стресса просто выводит из себя. Поэтому, если вы устали и раздражены, а высказаться просто необходимо, то постарайтесь обойтись без резких высказываний и обвинений. Сохраняйте спокойствие. Ведь ваш оппонент может находиться в таком же состоянии. И тогда ожидайте большого скандала. Поэтому будьте мудрее. Старайтесь выбирать более или менее подходящее время, чтобы высказать претензии.* Если вас разозлил кто-то или что-то еще Согласитесь, бывает такое, что на работе или в транспорте кто-то вывел вас из состояния душевного равновесия. А домой приходите и вот он, «благодарный» слушатель. Злость питает все негативные чувства, и ее мы готовы вылить на любого. Странно, но сказать гадость нам проще, чем что-нибудь хорошее?! Поэтому, если потянет поскандалить, подумайте о том, что вы обидите близкого человека и выльете негатив, который вам подарил кто-то еще. А вот это неправильно! Поэтому прежде чем сказать что-то досчитайте до 10. * Находитесь ли вы под действием гормонов? Бывают дни в месяце, когда уровень гормонов просто зашкаливает. Это же касается и беременности. В этот период мы становимся очень чувствительными. Честно говоря, не стоит вообще выяснять отношения в этот период. Так, что подождите, пока вы успокоитесь и сможете более адекватно оценивать ситуацию. Потому что когда отпускает, бывает стыдно. * Если вы плохо себя чувствуете. В таком состоянии раздражает все. И муж (бойфренд) медленно двигается, и телевизор слишком громко работает. Вообще, не стоит в период болезни делать 2 вещи: спорить и ругаться. Здоровый больного не разумеет. Так что вы только зря потратите силы на разбор полетов.Вариантов вашего состояния множество. Так же как и возможных последствий вашего разговора с ближним. Старайтесь найти наиболее оптимальное состояние, чтобы поговорить. Думаете сложно? А вот и нет. Иногда находит, чтобы поговорить за жизнь. Прислушивайтесь к себе и своему партнеру. Просто скажите, что есть вещи, которые вас не устраивают и вам важно, чтобы он был в курсе. Вы ведь всегда сможете найти подход к своей половине или другу.uПравила выяснения отношений uПравило 1img alt="sonya008" src=" upload fm foto sonya008.jpg" style="border: 0px solid ; margin: 6px;" align="left" Лично для меня самое основное. Не переходите на личности. Никогда, ни при каких обстоятельствах. Причин для этого несколько. Во-первых, человек может запомнить то, как вы его обозвали и затаить обиду, даже если вы официально помирились. Во-вторых, переходя на личности, можно просто потерять суть спора. А ведь вы преследуете определенную цель! Вам же нужно договориться, ну или хотя бы попытаться это сделать. Поэтому не стоит забывать, что вы собрались не обзываться, а искать истину. В-третьих, когда дело дойдет до перемирия, придется извиняться еще и за это. А извиняться, это не самое приятное занятие. И, в-четвертых: это же так низко, не имея других аргументов, переходить на личности и грубости. Учитесь достойно вести диалог.


--------------------
Merlinandrey
 Yorum #13  | 23 Şubat 2014 21:01 | Alıntı     

Vurdalak

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 132, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347288481,
Фото двойников ищите здесь. http://lastroy.ru/kvartira-posle-remonta.html Ко дню города было запланировано немало событий, но одного зрители ждали с особенным интересом. Впервые на благовещенской сцене прошло шоу двойников. Его организовал шоу-театр пародии и он же вокальная студия «Микс». Ведущие так и представили мероприятие: «Дорогие благовещенцы, не упадите! Сейчас начнется настоящий звездопад!». http://stroikaproff.ru/author/admin/page/6
И он и вправду начался. В исполнении наших пародистов. Открыл концерт Николай Басков с песней «Натуральный блондин». Грим, конечно, был весьма условный, однако игравшему Баскова Сергею Минину удалось удачно изобразить поведение известного артиста на сцене. Не обошлось и без вручения Баскову гигантского букета цветов. А что? Если пародировать, то пародировать все! Эстафету у Баскова приняли Наталья Королева, Надежда Кадышева, Елка, ВИА ГРА и Верка Сердючка. Елка получилась несколько более пышненькой, чем оригинал, но зато голос - не отличишь! А пели все пародисты не под фонограмму, а именно своими голосами, и если грим и типаж не всегда совпадал, то, что касается вокала, не подкопаешься. Получилось очень похоже.


--------------------
Vurdalaksasha
 Yorum #14  | 26 Şubat 2014 09:24 | Alıntı     

Serpimolot

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 131, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347587481,
* Как правило, родители скупы на похвалы. Кому-то кажется, что их ребенок «ничего не достиг в свои 7 лет», кто-то частенько повторяет: «Вот Вася играет на скрипке, а ты рисуешь какую-то ерунду». Таким образом, родители, сами того не подозревая, внушают собственному ребенку серьезные комплексы неполноценности, практически разрушают его самооценку. А вот бабушки считают, что их внуки рисуют не какую-нибудь «ерунду», а «настоящую картину», которую и вешают в рамку на самом видном месте. А ведь для малыша это так важно! http://alvsestroy.ru/russkaya-banya-8.html * Бытует мнение, что ребенка можно избаловать, если постоянно удовлетворять все его желания. Да, конечно, если речь идет о покупке новых и новых игрушек. Но очень часто бесконечные просьбы ребенка вызваны нехваткой душевного тепла со стороны взрослых, тем, что малыш чувствует себя брошенным, одиноким. При исследовании задавались вопросы: «Часто ли вы ласкаете своего ребенка?», «Если ребенок просит поиграть с ним, соглашаетесь ли вы?» и пр. Увы, родители не считают потребности и желания ребенка серьезными и обоснованными. Бабушки же склонны прислушиваться к желаниям своих внуков, какими бы парадоксальными они ни казались.
* Наличие выбора у ребенка - следующий пункт, по которому проводилось сравнение. Этот показатель, как правило, связывают с демократическим стилем воспитания в семье. Выбор может касаться всего: начиная от посещения ребенком секций и заканчивая покупкой одежды. Результаты: родители считают, что им виднее, с кем дружить ребенку, в какое время делать уроки и как проводить выходные, то есть они лишают ребенка права выбора даже в незначительных ситуациях.


--------------------
Serpimolot
 Yorum #15  | 28 Şubat 2014 05:36 | Alıntı     

DanielMymn

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Hello. And Bye.

mr fitz
 Yorum #16  | 1 Mart 2014 01:09 | Alıntı     

Jugakos

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 134, Kayıtlı: 27.11.2013
   ICQ: 347588181,
Фото: производителей. http://stroikaproff.ru/betonnye-doma.html Все еще новый для российского рынка китайский седан называется «Фав Бестурн Бэ50». Конечно, если читать его название по правилам английского, например, языка, звучать оно будет по-другому. Но ведь и BMW читается, если по правилам, по-другому. Впрочем, с этой маркой нашу сегодняшнюю машину мало что роднит.
Она смахивает скорее на Mazda6, с пристальной оглядкой на которую создавалась. Но внешность у В50 абсолютно индивидуальная. Спереди - массивный угловатый бампер, и угловатые же фары. Массивная радиаторная решетка. Сзади - та же угловатость. Актуальным этот дизайн не назовешь, но машина выглядит цельной. Так что однозначно критиковать ее нельзя - тут дело вкуса.


--------------------
Jugakos
 Yorum #17  | 8 Mart 2014 03:09 | Alıntı     

Uraganfed

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 133, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347288481,
Владимир ЛАГОВСКИЙ http://alvsestroy.ru/dushevaya-kabina-victoria-f-237.html Похоже, что природа старения отнюдь не генетическая. По крайней мере, не исключительно генетическая. Может быть, программа, заставляющая организм постепенно увядать и в конце-концов погибать, и заложена в хромосомах, но центр управления расположен в другом месте. Конкретно - в мозге. К такому выводу пришли американские биологи из Медицинского колледжа Альберта Эйнштейна.
- Ученые долго пытались понять, каким образом стареют различные ткани нашего организма - самостоятельно или по командам из некого центра? - рассказывает один из авторов исследования профессор Дуншэн Цай. - Наши эксперименты показали, что такой центр существует. И находится в мозге.


--------------------
Uraganfedor
 Yorum #18  | 8 Mart 2014 06:57 | Alıntı     

GeraldDymn

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Офисное здание Ольховская 47

«Мой Бизнес Центр» является агентством недвижимости, которое имеет безупречную репутацию. Мы предлагаем своим клиентам в польбзование наиболее полную базу данных коммерческой недвижимости в столице, сдающейся в аренду сегодня. В этой базе содержатся все объекты такой недвижимости, расположенные в столице, которые готовы к сдаче в наём. Мы периодически обновляем базу данных. Соответственно, каждый человек, обратившийся к нам за услугой, может быть на 100% уверен в том, что информация, предоставленная нами, является всегда актуальной и своевременной.

Административное здание Новая Басманная 12

Наше агентство недвижимости делает все для обеспечения своих клиентов необходимой информацией. Мы возьмем на себя всю работу по подбору необходимых объектов недвижимости. Ещё мы готовы взять на себя более тяжёлую, иногда и рискованную работу – проведение денежных операций.

Особняк Тверская-Ямская 3

Мы даём возможность своим клиентам экономить время, средства и нервы. Индивидуальный подход, применяемый к любому из клиентов, конфиденциальность, ответственность, и безопасность осуществляемых сделок, - все это мы можем предложить всем своим клиентам на высочайшем профессиональном уровне.

Административное здание Радио 10
 Yorum #19  | 13 Mart 2014 02:17 | Alıntı     

Vegelaveacy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,

but golf what Christian Louboutin outlet uk it really revealed amazed your research workers

If you're a beginner in climbing then you certainly absolutely initial need to know what exactly they all Louis Vuitton UK Outlet are the security actions which are required for hiking. Safety measure involves discount rates inside serps measurement, grooved wheels. Break free tracks along with backup programs needs to Louboutin Shoes be fixed in advance.

You are able to Christian Louboutin Schuhe Deutschland definitely stop by your Thorlo internet site who has many of the shoes you could consider and want in a single but as I actually mentioned formerly we were amazed at just how costly these stockings may be. If you wanted to share my personal wife's overall sock Louis Vuitton UK Outlet cabinet by using Thorlo women's socks you have to could well Christian Louboutin sale be spending a fairly any amount Christian Louboutin Shoes of money. Christian Louboutin Onlineshop Basically incorporating about three sets regarding Females Louis Vuitton bags Outlet little folks walking shoes to shopping cart solution gave people your subtotal of virtually $40 that is four to six occasions the expense of various other jogging stockings.

Sports entertainment presents mostly Cheap Christian Louboutin Shoes of the businesses inside universities certainly where an band of men and women can easily strive together through difficulty when it comes to your discussed eye sight when dealing with daily open analysis and also reputation. If the perspective Christian [url=http://www.montgomery1227.co.uk/christian-louboutin-bridal-c-2/]Christian Louboutin Wedding Shoes Louboutin Boots[/url] is rarely realized, progress is bound. With no success, the particular athletic course load won't supply a sizeable encourage, that's crucial around increasing enhancing students..http://www.montgomery1227.co.uk/
Christian Louboutin Schuhe
Christian Louboutin Deutschland
Christian Louboutin Schuhe Deutschland
Abercrombie UK
Hollister Sale UK
cheap beats by dre
wholesale golf clubs
Discount Golf Clubs
golf clubs for sale
Christian Louboutin Outlet
Christian Louboutin canada
Abercrombie UK
Cheap Beats Headphones
http://www.icpp.ca/
beats headphones uk sale
 Yorum #20  | 13 Mart 2014 15:20 | Alıntı     

Vurdalak

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 132, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347288481,
ЧИТАЙТЕ ТАКЖЕ http://soupwok.ru/obnovlenie-vannyi-po-teh...ast-2.html/feed Рамзан Кадыров: Больше всего меня обижает фраза «Хватит кормить Кавказ» http://alvse.ru/svayno-lentochnyiy-fundame...imi-rukami.html
В минувший понедельник вечером глава Чеченской республики Рамзан Кадыров принял в Грозном большую группу главных редакторов российских СМИ и столичных журналистов.


--------------------
Vurdalaksasha
 Yorum #21  | 18 Mart 2014 03:04 | Alıntı     

Donaldlync

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
квартира на сутки в минске без посредников

Этот вебресурс целиком уделён вопросу недвижимости и многому, что с этим могло бы быть связано. Здесь рассматриваются вопросы, которые имеют прямое отношение к недвижимости, жилищному вопросу, земельным участкам.

3 комнатная квартира на сутки

Обсуждаются как практические вопросы, касающиеся ремонта, отделочных работ, выбора проекта для застройки земельного участка, проектов обустройства приусадебных участков, так и юридические нюансы.

снять квартиру на сутки цена

Ведь отстроить жилье, произвести перепланировку – это одно, но узаконить действия, получить необходимые разрешения – это совершенно другой вопрос, требующий определённых познаний, необходимого уровня владения правовыми инструментами. Только в этом случае есть вариант избавить себя от негативных правовых последствий, которые могут обернуться как в финансовые проблемы в виде штрафа, или привести к наиболее плачевным последствиям – запрете осуществления перепланировки, или необходимости демонтажа конструкции, которая была построена самостоятельно, без соответствующих разрешений.

квартиры на сутки дешево

Отдельную тему на вебсайте занимают вопросы, посвященные строительству и ремонту. Ведь с данными вопросами может столкнуться любой владелец жилья, который хочет, дабы его жилье становилось лучше, современнее.
 Yorum #22  | 18 Mart 2014 05:54 | Alıntı     

Serpimolot

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 131, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347587481,
- Район, конечно, у нас мрачноватый, - говорят бабушки на лавочке. http://lastroy.ru/remont-kvartir-nedorogo1...y-nedorogo.html охрану, но ее нет.
- Сняли охрану, сняли. Практически сразу после расстрела Димы. А ведь до этого родители и на работу, и даже в магазин ездили с милиционерами. Только беседы у вас не получится, они ни с кем не общаются. Людмила и Геннадий (родители Коновалова. - Ред.) и раньше были закрытыми людьми, а теперь еще больше стали всех сторониться. Наше общение сводится к здравствуйте - до свидания, погоде и все. Тема сына для нас табу. Они живут, как настоящие затворники. Утром уходят на работу, вечером приходят. Иногда выгуливают собаку, - говорят соседи Коноваловых.


--------------------
Serpimolot
 Yorum #23  | 19 Mart 2014 12:42 | Alıntı     

Jugakos

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 134, Kayıtlı: 27.11.2013
   ICQ: 347588181,
Новый Ford Kuga не предлагается с объемным атмосферником, в качестве мощного силового агрегата с ним предлагается бензиновый двигатель EcoBoost объемом всего 1,6 л, но мощностью в 182 л. с. Коробка - 6-ступенчатый «автомат», привод - интеллектуальный полный. Цена с таким мотором - от 1 258 000 рублей. http://onnew.ru/ Фото: производителей.
См. нашу фотогалерею.


--------------------
Jugakos
 Yorum #24  | 22 Mart 2014 02:21 | Alıntı     

Misterkol

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 68, Kayıtlı: 26.11.2013
   ICQ: 347568481,
- Я позвонил, потому что я-то вас знаю как парашютиста, а смотрю, вы форум открыли по созданию туристической индустрии. Как-то немножко не вяжется с вами и вроде как с Ингушетией не вязалось до последнего времени. http://srs-67.ru/butovo-lentochnyiy-fundament-2.html - Мы решили сделать этот первый форум. Вообще решили такой бренд в Ингушетии проводить. Но будем проводить его зимой, во время горнолыжного сезона. Там приехали довольно серьезные производители, и наши, и иностранные, продукции горнолыжного направления. А в целом мы хотим сделать так, чтобы были представлены там туристического направления, в том числе и горнолыжного. Это делается, чтобы был традиционный ежегодный форум по представлению различной продукции - проката, с народными промыслами. Праздник такой сделать. http://srs-67.ru/montazh-blokov-fbs.html
- Юнус-бек, я так понял, что вы собираетесь горнолыжную оснастку выпускать - ботинки, лыжи, палки и так далее...


--------------------
Misterkol
 Yorum #25  | 23 Mart 2014 08:29 | Alıntı     

Figeredo

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 67, Kayıtlı: 26.11.2013
   ICQ: 347588421,
Андрей: - Мы с Леной познакомились давным-давно, четверть века назад в яхт-клубе МГУ. Потом была долгая взрослая жизнь, когда надо было растить детей, строить дома, сажать деревья. Дети выросли. И я напомнил Лене, что когда-то обещал подарить ей весь мир... http://alwoomen.ru/stat/lechenie-detej/lechenie-detej/ мир. В буквальном смысле. Со всеми закатами и рассветами в разных океанах." width="635" />Андрей подарил Лене весь мир. В буквальном смысле. Со всеми закатами и рассветами в разных океанах. http://Tutsait.ru
Фото: Из семейного архива Невзоровых.Лена: - Многие мужчины это обещают! Но я не думала, что все будет так буквально.


--------------------
Figeredo
 Yorum #26  | 26 Mart 2014 14:58 | Alıntı     

ThomasEt

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 2625, Kayıtlı: 23.03.2014
   ICQ: 136343522,
Хороший сайт, спасибо админу!
Свингеры знакомство видео
 Yorum #27  | 26 Mart 2014 21:50 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
valtrex 1 mg side effectsbuy valtrex 500 mg valtrex 1000 mg dosage cold sores valtrex 500 mg for genital herpesvaltrex 500 mg herpes zoster
GmyyAUBq1
 Yorum #28  | 31 Mart 2014 01:00 | Alıntı     

AustinZes

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 61, Kayıtlı: 29.03.2014
   ICQ: 213122671,
пока не удалили вот
 Yorum #29  | 2 Nisan 2014 08:05 | Alıntı     

Thomastifs

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Hforce-shield close ipasswords something to some money?foremost of the time when a link is considered being bought its actual money capplying handsand There are some intervals where a company offers other things constantly in place, love gift cardsor else that can easily be considered thi've same as money. . !<br/><br/>louis vuitton women bags
Thonline vast majority of the timeperhaps the difference from a paid guides and a nove had-papersonal information link is there to very clear- Matt sayswe may A paid merge is simply associated with paying on the cost outright for links to flow authority from one site to a few other to get higher rankingswe will<br/><br/>
see results about ralph lauren
Acapital t in most cases all over it comes to web site advertising, debris your best popular opinion. while they are it feels pleasantly much like a paid tab, but investigation engines like google doesnt specifically view that it is that, invoice your best away.search hear Matts full being a, plchill out see the mass media below. ! . !<br/><br/>
http://www.sf-p.co.uk/
The- vast majority of the time: d the difference outside of a paid this and a nog-parecognition link works out very clear: Matt says- A paid have a relationship is simply for you to paying handed over outright for links to flow pr from one site to many different to get higher rankings: )<br/><br/>
tiffany browse key ring
Ir it a shocker? <br/><br/>
true religion womens jeans

Related Links:
http://samuestamper.babyshaq.com/2014/03/31/cheap-pandora-charms-only-way-that-b
eats-applying-for-a-amazing/
http://blogit.naimisiin.info/blogs/citypoloing/note/155258/more-pandora-bracelet
s-here-every-beautiful.html
http://citypoloing.pirozfa.com/post-57848.html
http://fussballschule.thomasheidmann.biz/?q=node/13676
http://instantblogsubscribers.com/entry.php?w=danrbaker&e_id=224785
http://blog.libero.it/danrbaker/12714824.html
http://www.shqkhb.com/blog/buy-pandora-falling-apart-end-of-empire.html
http://ragusa.blogdoon.com/#post=4
http://www.ontarionutrition.ca/forum/index.php?p=/discussion/175525/pandora-alph
abet-beads-music-festival-in-philadelphia
http://traveler.co-blog.jp/maternitydresses/96668
 Yorum #30  | 3 Nisan 2014 04:22 | Alıntı     

OrvilleType

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 91, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: 178221462,
казино вебмани украина и казино максимум играть в дурака на деньги онлайн казино кристалл концерты игры на деньги автоматы онлайн Коломбус слот игровые автоматы на деньги андроид покер на реальные деньги для андроид покер пополнить qiwi кошелек qiwi

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: