Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

İsmail Beşikçi ile Röportaj-Hülya Yetişen  


8-10-2011, 18:05 Kategori: Röportaj  
İsmail Beşikçi ile Röportaj-Hülya Yetişen

İsmail Beşikçi ile Röportaj-Hülya Yetişen


Hülya Yetişen Arkadaşımız bu ayki röportajını Kürtlerin de Türklerin de bilgesi İsmail Beşikçi Hoca ile yaptı. İsmail Beşikçi her zaman olduğu gibi bu söyleşide de doğrular karşısında dosdoğru duruyor. Kürtlerin zaafiyetini, güçlü yanlarını, mücadelenin ulaştığı boyutu, kitle zaafiyetini, hükümetin ve devletin oyalayıcı tutumunu, Kürt ve Kürdistan sorununda çözümü, çözümde muhatabı, muhatabın/ muhatapların üstlenmesi gereken rol ve tutumu açıklıyor. Ve sonuçta son noktayı koyuyor " Kürdler federasyonu savunmalı, gerilla da federasyonun güvenlik gücüne dönüşmelidir." diyor.

Hülya arkadaşımızın kurdistan-post'a yaptığı röportaj serisinin ilk bölümü, İsmail Beşikçi Hoca'nın röportajı ile tamamlanmış oluyor. Röportajlar kitaba dönüşüyor....

Hülya Yetişen- Kürt ve Kürdistan sorununun çözümünde sürekli olarak yöntem hatasından söz ediyorsunuz. Size göre sorunun çözümünden önce, soruna kaynaklık eden 1920'li yıllardaki olayların araştırılması gerekiyor. O yıllarda ne oldu? Olayın kaynağı, çözümü ve çözüm yöntemi arasında nasıl bir bağlantı var?

İsmail Beşikçi- Kürdler ve Kürdistan sorunu konusunda, çözümden önce sorunun temel niteliği üzerinde durmak gerekir. Sorun günümüze kadar neden çözülememiştir, sorunun tarihsel geçmişi nedir, sorunun eni-boyu nedir gibi soruların incelenmesi gerekir.

Bu çerçevede, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra, 1920’lerde, Milletler Cemiyeti döneminde, Kürdlerin ve Kürdistan’ın bölünmesi, parçalanması ve paylaşılması incelenmesi gereken çok önemli bir olaydır.

Dönemin iki emperyal devleti Büyük Britanya ve Fransa, Ortadoğu’nun iki köklü devleti, Osmanlı İmparatorluğu ve Osmanlı’nın devamı olan Türkiye Cumhuriyeti, İran İmparatorluğu ve devamı olan Yeni İran Şahlığı… Bu dört güç birlikte, 1920’lerde Kürdlerin ve Kürdistan’ın üzerine çullanmıştır. Kürdleri ve Kürdistan’ı tarihlerden ve yeryüzünden silmek için. Bugün dünyada, nüfusu 10 bin- 15 bin, 30 bin-40 bin olan devletler bile varken, Ortadoğu’da toplam olarak 40 milyonu aşkın nüfusuyla Kürdlerin bir siyasal statüye sahip olmaması dikkate değer bir durumdur. Bugün, Kürdistan sömürge bile değildir. Ortadoğu’nun ortasında, bölünmüş parçalanmış ve paylaşılmış yapısıyla, Kürdistan ve Kürdler sömürge bile değildir. Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ni ayrıca değerlendirmek gerekir.

Bugün, PKK’nin üslendiği Qandil, bir gün Türk savaş uçakları, ikinci gün İran savaş uçakları tarafından bombalanmaktadır. Üçüncü gün her iki devlet birlikte Qandil’i bombalamaktadır. İnsanlar ölmekte, köyler yakılıp yıkılmakta, koyun sürüleri telef olmaktadır. Kürdistan doğası tahrip edilmektedir. Federal Irak hükümeti bu saldırılara karşı sessiz kalmakta, Suriye bu saldırıları desteklemektedir. ABD, Rusya, AB bu saldırıları izlemekte, Kürdlerin çığlığına kulaklarını tıkamaktadır. Bu saldırılara sadece, Kürdistan Bölgesel Yönetimi, Kürd Hükümeti karşı durmaktadır. O da sesini bu güçlere duyuramamaktadır. Kürd aleyhtarı bu statüko nasıl kurumlaşabilmiştir? Kürd aleyhtarı bu statüko nasıl korunup kollanabilmektedir? Bu tür konuların incelenmesi gerekir. Çözümden önce çözülecek sorunun temel niteliğini kavramak gerekir.

Milletler Cemiyeti dünyada barışı kuramadığı için İkinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesine engel olamamıştır. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Birleşmiş Milletler döneminde, dünyanın siyasal çehresinde çok büyük değişiklikler olmuştur. Örneğin, İkinci Dünya Şavaşı’ndan önce, Afrika’da, sadece iki bağımsız devlet varken bugün bu sayı 54 tür. Ama, Kürdistan ve Kürdler için hiçbir şey değişmemiştir. Kürdlere statü vermeyen statüko aynen sürdürülmüştür.

Adı, Birleşmiş milletlerdir. Ama hep milletlerin değil, devletlerin çıkarını gözetmektedir. Kürdlerin değil Kürdleri, müştereken baskı altında tutan devletlerin çıkarını gözetmektedir.

Hülya Yetişen- Bir yazınızda "Kürtler artık tarihlerini kendileri yazıyor" demiştiniz. Buna karşılık Kürt tarih anlatımında Türk tarih alıntılarına sıkça rastlıyoruz. Bu anlatım ve alıntıların dil ve alfebe ile nasıl bir ilişkisi var?

İsmail Beşikçi- Kürdler, özellikle Küzey Kürdistan’da yaşayanlar, tarihlerini hep başkalarından, Türk yazarlarından, Türk güvenlik bürokrasisinde çalışanlardan öğreniyordu. Redde, inkara, imhaya dayalı bir anlatım vardı. Son, 27 yılı aşkın savaş sürecinde, bu durumun değiştiğini görüyoruz. Kürdler, artık kendi tarihlerin kendileri yazıyor. Bu da Kürdlerin fiili bir kazanımıdır. Kürd diliyle, Kürd edebiyatıyle, Kürd tarihiyle, Kürd kültürüyle, Kürd müziğiyle ilgili araştırmalar, incelemeler gelişmektedir.

Ama Türk siyasal ve toplumsal yaşamında resmi ideoloji çok etkin bir kurumdur. Bu resmi ideoloji, hala Kürd yazarlarını, Kürd aydınların etkileyebilmektedir. Bu etkiden kurtuldukça, resmi ideoloji eleştirildikçe Kürdler ve Kürdistan araştırmaları daha nitelikli olacaktır.

Hülya Yetişen- Cumhuriyet tarihi boyunca Kürtler, Kürdistan gibi kavramlar sosyal bilimler literatüründen çıkarıldı. Ancak bu kavramlar artık sıkça kullanılıyor. Suskunluğun nedeni neydi? Bu suskunluğu kıran olay ve olaylar silsilesini nasıl açıklamak gerekiyor.?

İsmail Beşikçi- Cumhuriyetle birlikte, yoğun bir ret, inkâr ve imha politikası uygulanmaya başladı. Kürd, Kürdçe, Kürdistan sözcüklerini kullanılması yasaklandı. Kullanılması suç oldu. Kürdlerin Türklüğe asimilasyonu için yoğun bir devlet terörü gündeme getirildi Örneğin 1930’larda, çarşıda-pazarda Kürdçe konuşanlara konuştukları kelime kadar para cezası kesildi. Bu, kararlı ve sistematik bir şekilde uygulanan bir politika oldu. Ama artık, bu sözcükler rahatça kullanılıyor. Bu, gerilla mücadelesi sürecinde gerçekleşen fiili bir kazanımdır. Savaş, mücadele, böyle bir ortam yaratmıştır. Bu fiili kazanımlardan geri dönüş olmayacağı şüphesizdir.

Hülya Yetişen- Tarihsel ve toplumsal bir sorun olan Kürt ve Kürdistan sorununda Kürtlerin ciddi bir zaafiyet yaşadığını söylüyorsunuz. Nedir bu zaafiyetler? Kürtler neden devlet istemiyor? Politik söylemden öte toplum olarak Kürtlerin devlet istemediğini söylemek mümkün mü?

İsmail Beşikçi- Birbirlerini dinlememek, birbirlerini otoritesine karşı olmak, ama Kürdlere, Kürdistan’a düşman olan güçlere kölece bağlanmak, onlara kölece hizmet etmek önemli bir zaaftır. Kürdler böyle bir zaaf içindedir. Kürdlern birbirlerin boğazlaması konusunda yönlendirici olan elbette hasım güçlerdir.

Hasım güçlerin krizlerini derinleştirmemek, bilakis bu krizlerin atlatılması için onlara yardım etmek bir Kürd geleneğidir. Kriz atlatılınca, hasım gücün ilk darbesini Kürdlere vurduğu bilinen bir durumdur.

Kürdler, komşuları olan Araplarla, Farslarla, Türklerle kendi konumlarını mukayese etmemektedir. Bu güçlerin Ermenilerle, Asuri-Süryanilerle olan sorunlarında hasım güçlere tetikçilik yapmaktadır.

Hülya Yetişen- Elit Kürtlerin hâkim ulusla olan ilişkilerinde Türk kimliğine tabi olmalarından dolayı ekonomik avantaj elde ettikleri biliniyor. Ancak son yıllarda bu elit kesimden de Kürt kimliğine duyulan ilginin büyüdüğü görülüyor. Kürt hâkim sınıfında bir kırılma mı yaşanıyor?

İsmail Beşikçi- Gerilla mücadelesi Kürd toplumunun çeşitli kesimlerinde etki yaratmıştır. Kürd toplumunda alt-üst olma durumu yaşanmaktadır. Geniş bir kitle desteğinin sağlanması, kadınların, çocukların mücadeleye katılması önemli bir gelişmedir. Kanımca şehirli Kürdler de bajariler de, bu mücadeleden etkilenmektedir.

Bugün, Kürdler, Kürd sorunu yoğun bir şekilde konuşuluyor, tartışılıyor. Bu süreçte mücadelenin rolü şüphesiz çok büyüktür.

Kitlenin genişlemesi şüphesiz önemlidir. Ama kitlesel mücadelenin kalitesi üzerinde de durmak gerekir. 25-29 Mayıs 2011 günlerinde, Hakkari Üniversitesi’nde, Kürd Dili ve Edebiyatı Sempozyumu düzenlenmişti. Bu sempozyuma, Kürdistan’ın çeşitli bölgelerinden,Avrupa’dan, Türkiye’den Kürd aydınlar, yazarlar, uzmanlar katılmıştı. Sempozyum Kürd diliyle yapılmıştı. Ama, sempozyum, Hakkari’de, Barış ve Demokrasi Partili belediye tarafından, BDP li gençler tarafından protesto edildi. Gençler, çocuklar, sözleriyle, pankartlarıyle bu protestoyu gerçekleştirdiler. Pankartlarında, “Size yumurta atacaktık ama yumurtaya bile değmezsiniz” sloganı yazılıydı.

Bu, kitlenin kalitesizliğini gösteren önemli bir olaydır. KCK tutuklularının, mahkemelerde , Kürdçe savunma yapmak için ısrar ettikleri bir dönemde, Hakkari’de, Kürd Dili ve Edebiyatı Sempozyumu’nun, Kürdçe konuşan Kürd aydınlarının Türk diliyle protesto edilmesi kalabalıklardaki kalitesizliğin diğer bir göstergesidir. Her biri, yaşadıkları devletlerde, baskı-zulüm gören Kürd aydınların, yazarlarının, Türk solunun kaba bir taklidiyle, ‘ size yumurta atacaktık ama, yumurtaya bile değmezsiniz’ denerek protesto edilmesi ancak kalitesizlikle açıklanabilir.

Hakkari’deki Kürd Dili ve Edebiyatı Sempozyumu, sağlıklı bir toplantıydı.

Ama, 13-14 Mayıs 2011 tarihleri arasında Bingöl Üniversitesi’nde yapılan Zaza Dili Sempozyumu Kürd aleyhtarı bir sempozyumdu. Zazaların Kürdlerden ayrı bir etni, Zazaki’nin Kürdçe’den ayrı bir dil olduğunu ispat etmeye çalışıyordu. Ama bu sempozyum, PKK tarafından, BDP li gençler tarafından hiç protesto edilmedi. Milli bilinç konusunda burada da bir eksiklik, kalitesizlik var.

Kitleselleşme şüphesiz önemlidir. Ama, kitleler, kalabalıklar, diktatörlere hayrandır. Bunu da unutmamak gerekir. Bu koşullar altında, BDP’nin kitleleri demokratik düşünce ve eylem doğrultusunda yönlendirmeleri önemli bir çaba olmalıdır. Her lafın başına “demokratik” sözcüğü eklenerek demokrat olunmaz. Demokrasinin, demokrat olmanın en önemli özelliği ifade özgürlüğüdür, özgür eleştirinin kurumlaşmasıdır.

Hülya Yetişen- 1990'lı yıllarda 4500 Kürd köyü boşaltıldı, yakılıp yıkıldı. 5 millyon insan da göç etti. Köy yakmalar, göçertmeler Kürd toplumunda ne tür değişiklikler yarattı?

İsmail Beşikçi- Savaş Kürd toplumunda alt-üst olma durumu yarattı. Köylerin yakılması-yıkılması, temel geçim kaynaklarının tahribi, ormanların yakılması, insanların, ailelerin yerlerinden yurtlarından edilmesi şüphesiz Kürdleri mağdur etmiştir. Ama, milli hareket, ancak, şehirlerde gelişebilecek bir toplumsal ve siyasal süreçtir. İnsanların şehirlerde toplanması milli hareketlerin, Kürd milliyetçiliğinin gelişmesi doğrultusunda elverişli bir ortam yaratmıştır.

Hülya Yetişen - Son dönemde şehir merkezlerinde de olayların yaşandığına tanık oluyoruz. Kürd toplumu şehirleşti mi? Şehirliler ya da Kürdlerin küçümsemeyle söylediği gibi "Bajariler"in Kürd ulusal mücadelesini sahiplendiği söylenebilir mi?

İsmail Beşikçi- Kürd toplumu şehirlerde birikti ama şehirleşmedi. Buna rağmen Kürd milliyetçiliğinin gelişmesi yolunda elverişli bir ortam oluştu.

Hülya Yetişen- Kürt silahlı mücadalesinin yoğunluk kazandığı dönem 15 Ağustos 1984 sonrasıdır. Ve bu savaş 27 yıldır sürüyor. Savaşın bu kadar uzun sürmesi mücadele yönteminde tartışmalara neden oluyor. Bir çokları bunun için "silahlı mücadele miadını doldurdu" diyor. Bu belirlemenin doğru ve yanlış yönleri nedir?

İsmail Beşikçi- Savaşın bu kadar uzun sürmesi, kirlenmesi devletin katı tutumundandır. Devlet-hükümet, Kürdlere hiçbir şey vermeden, daha doğrusu bireysel haklar dışında hiçbir şey vermeden Kürdlerin, Kürd toplumu olmaktan doğan haklarını hep göz ardı ederek sorunu çözmeye çalışmaktadır. “Görüşmeler” denen süreç oyalamadan başka bir şey değildir.

“Silah miadını doldurdu” sloganı, “Milliyetçilik kötüdür, her türlü milliyetçilik kötüdür”, “Ulus devlet öldü”, “her etniye bir devlet gerekmez” gibi, Kürdlerde gelişmeye başlayan milli bilinci körletmeye saptırmaya, çarpıtmaya çalısan sloganlardan biridir. Devlet terörünün tırmandırıldığı bir dönemde bunu tartışmak yanlıştır.

“Ya Türk olacaksın, Türk’e benzeyeceksin, ya da seni yok edeceğim ırkçılığıyla/milliyetçiliğiyle, “kendi dilimle kültürümle varolmak istiyorum…” milliyetçiliği nasıl aynı kefeye konabilir mi? Dünyada 3 bin-5 bin kalmış bir etniyle 40 milyon Kürd nasıl aynı kefeye konabilir? Ulus devlet öldüyse, Filistin’in bağımsız bir devlet olması için gösterilen bu çaba nedendir? Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bağımsız bir devlet olarak tanınması için neden büyük bir çaba harcanıyor? Ulus devlet öldüyse, Güney Sudan neden oluştu? Kosova, Karadağ neden oluştu? Ulus devlet öldüyse, Azerbaycan, Gürcistan, Ermenistan, Kazakistan, Kırgızistan (15 devlet) Hırvatistan, Slovenya, Bosna-Hersek, Makedonya (7 devlet) neden ortaya çıktı? Çekoslovakya, neden, Çekya ve Slovakya diye ikiye bölündü?

Kanımca, Kürdler federasyonu savunmalıdır. Gerillalar da federasyonun güvenlik gücüne dönüşmelidir. Örneğin Filistin de çözüm böyle olmadı mı?

Hülya Yetişen- Bir süre önce yaptığınız söyleşide "Kandil ve PKK, BDP'yi dinlemelidir" diyordunuz. Bu söyleminizi mücadele yönteminde bir değişim vurgusu olarak algılayabilir miyiz? BDP ile yapılan/yapılması muhtemel müzakereler ile PKK ve Öcalan ile yapılan ve yapılması muhtemel konular ne olabilir? BDP bu süreçte nasıl bir rol üstlenebilir?

İsmail Beşikçi- Barış ve Demokrasi Partisi’nin, öne çıkması inisiyatif alması gereğini dile getirmeye çalışıyorum. Kanımca, PKK-MİT görüşmelerinde iki önemli yanlış vardır. Gürüşmelerin Milli İstihbarat Teşkilatı’yle yapılması yanlıştır. Bu görüşmelerden olumlu bir sonuç çıkmaz.

İmralı ile Qandil arasında devlet kuryelik yapmaktadır. Buradan sağlıklı bir sonuç çıkmaz. Siz zaten devletin istekleriyle kendinizi sınırlamışsınız.

Bunlar oyalamaya dönük görüşmelerdir. Görüşmeler doğrudan doğruya hükümetle yapılmalıdır. İkinci olarak görüşmeleri Barış ve Demokrasi Partisi yapmalıdır. BDP görüşmeleri yürütürken, Qandil’le ve İmralı’la ilişki içinde olmalıdır.

Kürd ve Kürdistan sorunu, Kürdlerin doğuştan sahip olduğu hakların, Kürd toplumu olmaktan doğan hakların gaspedilmesiyle ilgili bir sorundur. Bu gasp eyleminden dolayı, devlet yoğun bir şekilde eleştirilmelidir. Sorun gasptan geri dönüldüğü zaman çözüm yoluna girer. Devlete, devlet terörüne yoğun bir şekilde destek veren ABD, Rusya, AB, BM gibi kumlar da eleştirilmelidir.

PKK bu gasp eyleminden dolayı, bu gaspın sonucu ortaya çıkmıştır. PKK sorunu, gerillanın dağdan inmesiyle ilgili bir sorundur. Bunun çözümü kanımca şudur. Kürdler, PKK, BDP federasyonu savunmalıdır. Gerilla da federasyonun güvenlik gücüne dönüşmelidir. Gerillanın dağdan inmesi ancak böyle olur.

Hülya Yetişen- Arjintin'deki Plaza de Mayo annelerinin yarattığı etkiyi Barış Annelerinin yaratamadığı görülüyor. Bunun bir çok nedenleri var. Ancak bu etkiyi yaratamamalarının asıl nedeni mücadele yöntemlerindeki hatalar mı yoksa Türkiye'de Kürtlere karşı örgütlenmiş toplumsal ve politik yapılanmalar mı?

İsmail Beşikçi- Kürdlere karşı örgütlenmiş toplumsal ve politik yapılar olduğu açıktır. Barış Anneleri, Kürdlere, Kürdçe’ye, Kürdistan’a yönelik direnişler sergilemelidir. Bunlara rağmen Barış Anneleri’nin düşüncesinin ve eyleminin etkili olduğu kanısındayım.

Hülya Yetişen- İlk çıkış sürecinde Kürd Sorununun çözümü konusunda AKP, toplumun geniş bir kesiminde olumlu beklentiler yaratmıştı. Ancak geçen bu süre zarfında fiili bazı iyileştirmeler olsa da hukuk alanına yansımadı. Bu gün ise AKP'nin Çiller- Ağar çizgisine kaydığı söyleniyor. AKP'nin bu çizgiye gelmesinde etkili olan yapısal ve olgusal olaylar nedir?

İsmail Beşikçi- 2009 yılı ortalarında Kürd açılımı gündeme getirilmişti. Ordunun ve muhalefetin tepkisi üzerine, bu, milli birlik projesi olarak ifade edilmeye başlandı. O günlerde Kürd açılımı olacağı yönünde kamuoyunda bir umut doğmuştu. Ama bu umut giderek zayıfladı, yok oldu.

Bugün şu anlaşılmıştır. Devlet-hükümet, Kürdlere, bireysel haklar dışında bir hak tanımamaktadır. Bu, sistematik bir tutumdur. sistematik bir düşüncedir. AKP’nin, Kürdçe yayınların gelişmesinde bir çabası olmuştur ama, kolektif haklara karşı durması dikkatlerden uzak tutulamaz.

Bu tutum, asimilasyonun devam ettirileceğini gösterir. Bu da sistematik bir düşünce ve uygulamadır. Asimilasyon zaman zaman entegrasyon kavramıyle de dile getirilmektedir. Devletin, hükümetin bu tutumu, elbette eleştirilmelidir.

Adalet ve Kalkınma Partisi ordunun, yüksek yargının, siyaset üzerindeki ağırlığını geriletilmesi için önemli bir çaba sarfetmiştir. Ama, ordu, yüksek yargı, 12 Eylül 2010 referandumundan önce, Kürdler, Kürd sorunu konusunda nasıl engelleyici bir tutum içindeyse, bugün, Başbakan, AKP aynı tutumu sürdürmektedir. Bu şüphesiz, düşüncede ve eylemde önemli bir çelişkidir.

Şu konuda, şu ilişkilerde, önemli bir sorgulama olmalıdır. Başbakan, Kıbrıs’ta Türkler için istediğini, Filistin’de Filistinliler için istediğini neden Türkiye’de Kürdler için istemiyor, Ortadoğu’da Kürdler için istemiyor? Bu konuyu, bu ilişkileri Kürdler sürekli olarak sorgulamalıdır.

Hülya Yetişen- Taraf Gazetesi'nin TSK'nın hükümet iradesi üzerindeki vesayetinin kırılmasında önemli rol oynadığı söylenebilir. Ancak aynı Taraf Gazetesi'nin bu gün PKK ve BDP'ye karşı aynı yöntemi izlediği görülüyor. Taraf Gazetesi'ni bu çizgiye yönelten olay, olgu ve anlayışlar ne olabilir? Emre Uslu'nun da ismi zikredilerek MİT ile bağlantılarından söz ediliyor? Bunlar ne kadar gerçek olabilir?

İsmail Beşikçi- Taraf Gazetesi, ordunu ve yüksek yargının, siyaset kurumu üzerindeki ağırlığının geriletilmesinde çok önemli bir rol oynamıştır. Taraf hem devlete-hükümete, hem de PKK’ye, BDP’ye karşı eleştirel bir tutum içindedir.

Taraf’ı Taraf yazarlarını, bu arada Emre Uslu’yu okuyorum, izliyorum. Emre Uslu’nun söyledikleri önemlidir. Emre Uslu, devletin-hükümetin, Kürdlerin koletif haklarını eksisiz bir şekilde tanımasını, asimilasyon politikalarına son verilmesini istemektedir. Emre Uslu, bu düşüncelerini birkaç defa dile getirmiştir. Bu, güven verici bir tutumdur.

Hülya Yetişen- Size göre yakın bir süreçte barış mümkün mü?

İsmail Beşikçi- Kürd sorunu çok ağır bir sorundur. Sadece Türkiye’nin değil, Irak’ın, İran’ın, Suriye’nin Ortadoğu’nun bir sorunudur. 1920’lerden dolayı, Büyük Britanya’nın, Fransa’nın giderek Avrupa’nın, ABD’nin, Rusya’nın bir sorunudur.

Kürdler, “biz bölücü, ayrılıkçı değiliz…” deyip durmaktadırlar. Bu sözde tarih bilinci yoktur, toplum bilinci yoktur. Bu, 1920’lerde, Kürdlerin başına geçirilen lanetli çorabın bilincine varmamak demektir. Çünkü bölünen sensin, parçalanan, paylaşılan sensin…

hulyayetisen@yahoo.fr


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 37)
  |   Okuma: 12656   |   Yorum: (55)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 22 Nisan 2015 08:26 | Alıntı     

Lestdale

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cheap but effective alternative to viagra viagra cocaina on line viagratwo bathtubs cialis cialis from canada cialis hard oninternet cialis cialis without a doctor's prescription cialis pastillasgeneric viagra america Priligy viagra online qualitylegitimate viagra canadian pharmacy express liquid viagra shot
 Yorum #2  | 22 Nisan 2015 11:34 | Alıntı     

Wilioi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
. canadian pharmacy cialis 20mg The potential risk posed by herbal or other natural or homeopathic medications e.optic disc Region at the back of the eye where the optic nerve meets the retina. ondansetron malignant From the Latin ignis meaning re.demonstrating that human CC cells express Ttype G Ca channels that are involved in maintaining Ca homeostasis. online pharmacy We can look at those basic biological processes that help us to understand gene expression.Medieval physicians added more detail to the bloodletting procedure including what kind of knife or leech to use and what the patient T H E DA R K AGE S I N EU ROP E BLEEDING THE EMPEROR WITH LEECHES This illustration from Boccaccios Decameron shows the Roman emperor Galerius being bled by leeches. best place to buy viagara q N Translate the following prescription orders.Adrenaline is primarily responsible for the fightorflight response. levothyroxine .pregnancy that is out of place outside the uterus topic . viagra super active generi Arrhythmias b.Nat. fincom 5 The cusps of the tricuspid valve form a oneway passage designed to keep the blood owing in only one direction.c. buy amoxicillin 500mg no prescription Causes .. amoxicillin buy canada It may also precipitate a gouty attack Also used in the treatment of Mycobacterium avium intracellulare.adventitious breath sounds . abilify strength microbes from the first set of experiments.Dugdale III MD Professor of Medicine Division of General Medicine Department of Medicine University of Washington School of Medicine. the pharmacy express scam b.. bupropion All rights reserved.
 Yorum #3  | 12 May 2015 23:01 | Alıntı     

Jeryfatoemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
viagra capsule viagra generico envio rapido tramadol and viagrahow dose viagra work buy viagra professional online viagra blindviagra blood pressure Priligy sildenafil viagracialis at target genuine brand name cialis cialis free month trialbranded viagra viagra online pay with paypal viagra super active 100mg pills
 Yorum #4  | 27 May 2015 23:28 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
The ciliary body surrounds the outside of the lens in a circular fashion for degrees. buy doxycycline acne Calculate the force applied by the biceps and the reaction force F r at the joint as a result of a kg weight held in hand when the elbow is at a and bEpigenetics Christensen B.
 Yorum #5  | 7 Haziran 2015 08:53 | Alıntı     

Geogaddelp

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Amblyopia is reversible until the retina is fully developed at the age of to years.The ovaries produce the female gamete the ovum as well as hormones that are responsible for female sex characteristics and regulation of the menstrual cycle.The stomach Figure has three main parts fundus upper portion body middle section and antrum lower portion.New York Oxford University Press Viagra Burstein S.They found that pregnant women who receive inadequate social support secrete higher levels of cortisol in response to psychological distress in comparison to women who receive effective social support.According to the Massachusetts Male Aging Study men with diabetes have a prevalence of ED compared withThe role of ejaculation in the treatment of chronic bacterial prostatitis CBP is unknown.
 Yorum #6  | 15 Eylül 2015 11:34 | Alıntı     

Roberttref

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #7  | 19 Eylül 2015 11:02 | Alıntı     

Arthurvon

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #8  | 22 Eylül 2015 00:40 | Alıntı     

ArthurlaG

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #9  | 27 Eylül 2015 22:13 | Alıntı     

RobertTISE

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://jazztimes.com/community/profiles/767814-mindy-alexander
http://www.arcadetrainer.com/index.php?params=profile/view/1293317/
http://h2obeta.law.harvard.edu/viewProfile.do?userId=1691522&message=editProfile
.success
http://blogabond.com/AuthorView.aspx?UserID=3098027
http://www.crunchyroll.com/user/Joseph0y3v1mz3
http://zoomgroups.comundefined
http://intensedebate.com/people/Nathan3d5x2oz3
http://it.toolbox.com/people/John5l7s8xw2
http://www.blurtit.com/u/2499470
https://livestream.com/accounts/15316412
http://genius.com/Alexander8u3v3qg7
http://www.foodspotting.com/2239144
 Yorum #10  | 29 Eylül 2015 00:21 | Alıntı     

AabhonyEl

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
https://kdp.amazon.com/community/profile.jspa?userID=805604&start=0
http://community.thomsonreuters.com/t5/user/viewprofilepage/user-id/251640
http://www.studiopress.com/forums/users/worriedcore93/
https://www.ted.com/profiles/4952616
http://en.community.dell.com/members/worriedcore93
https://sourceforge.net/users/worriedcore93
https://www.ibm.com/developerworks/community/profiles/html/profileView.do?key=5e
99fe22-8214-42ac-8ffd-f04e673a22f5&lang=en
https://www.slideshare.net/worriedcore93
https://github.com/worriedcore93
http://www.engadget.com/profile/worriedcore93
https://www.openstreetmap.org/user/worriedcore93
https://community.norton.com/en/users/worriedcore93
 Yorum #11  | 1 Ekim 2015 18:30 | Alıntı     

AabhonyMi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
https://issuu.com/waryupshot18
https://disqus.com/by/waryupshot18/
https://www.coursera.org/user/i/2075724f6fe27ae60bb60f1b76eea133
http://ireport.cnn.com/people/JFvUVNXLHdw
https://en.gravatar.com/waryupshot18
https://www.zotero.org/waryupshot18
https://www.scribd.com/waryupshot18
https://kdp.amazon.com/community/profile.jspa?userID=807978&start=0
http://community.thomsonreuters.com/t5/user/viewprofilepage/user-id/252202
http://feedback.link.springer.com/people/trinity_watson
http://www.studiopress.com/forums/users/waryupshot18/
https://www.ted.com/profiles/4967646
 Yorum #12  | 16 Ocak 2016 22:35 | Alıntı     

WillFles

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 67264, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 271431545,
Further assume that the surface tension difference between the clean water and surfactant altered water provides the force to accel erate the insect.A bunion is a swelling of the metatarsophalangeal joint near the base of the big toe and is accompanied by the buildup of soft tissue and underlying bone at the distalmedial aspect of the rst metatarsal.Place filtering material over the heating outlets to trap animal dander.aromatherapy to lessen patient discomfort after surgery. claravis core needle biopsyPassive immunotherapy is indepen dent of the patients immune system.b.Bronchial biopsy diagnosis squamous cell carcinoma.A cell which is the basic building block of tissue contains on the average atoms.Most physicians refer to the pia and arachnoid membranes together as the piaarachnoid. furosemide The outermost protective layer of the crown the enamel protects the tooth.A typical optical fiber is about m in diameter and is made of high purity silica glass.Possible Complications Severe hypoglycemia is a medical emergency that may cause seizures and permanent brain damage.Thus the balance between pathways leading to an increase in MLC phosphorylation and those leading to a decrease in MLC phosphorylation determine the extent of the calcium sensitization HiranoBetter nutrition improved public health and hygiene safety awareness and health education have accompanied medicine in bringing immense strides in life quality and longevity over the past century.Infection viruses most common viral gastroenteritis followed by bacteria then parasites b.Ask your health care provider about liver disease resources and support groups in your area.The lens of the eye cannot become fat to bend the rays coming from near objects less than feet. puedo tomar cialis despues de ingerir alcohol kiwi.Journal of Personality and Social Psychologypleurisy pleuritis Inammation of the pleura.However the terminal velocity can be obtained without difficulty. buy kamagra uk with mastercard The South Australian couples sildenafil study doubleblind parallelgroup randomized controlled study to examine the psychological and relationship consequences of sildenafil use in couples.Literally knowledge before a prognosis is a prediction about the outcome of an illness but it is always given after the diagnosis has been determined. viagra 100mg canada pharmacy Events that are negative that are uncontrollable that have more ambiguity or that are novel are most likely going to increase the level of your stress responseespecially if you are already overloaded.


--------------------
Cialis Super Active Generique Purchase Cheap Amoxil Amoxicillin Dosing In Neonates
 Yorum #13  | 17 Ocak 2016 06:56 | Alıntı     

WillUnlids

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 8561, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 138444236,
What is asymmetry symphysis A symphysis is a joint in which the bony surfaces are rmly united by a layer of brocartilage.Burns usually are classied as follows rstdegree burns supercial epidermal lesions erythema hyperesthesia and no blisters. cheap viagra online usa Chronic condition of persistent obstruction of air ow through bronchial tubes and lungs.Intestinal tumors very rareInhibit bacterial DNA gyrase and topoisomerase IV blocking replication of bac terial DNA b.and Wein A.Pleural cavity space between the folds of the pleura surrounding each lung.Useful for evaluating unexplained syncope and dizziness as well buy isotretinoin acnetrex From the leading models of change you will identify some core conceptsincluding selfcontrol selfdiscipline motivation and willpowerand look at what they really mean.FIGURE viagra canada free sample A metaanalysis of probiotic efcacy for gastrointestinal diseases.Am J Gastroenterol. clomid fast delivery Education of the patient is particularly important to minimize frustration and to decrease the probability of untoward side effects.Chronic Diseases HIVAIDS There are three key elements of wound healing We need to fight off infections we need some level of inflammation to promote healing and we need tissue reconstruction.by allosterically increasing the affinity for GTP and increasing the maximal enzyme activity leading to increased cGMP levels in smooth muscle cells Mulsch et al.Intracerebroventricular injection of Ang II caused contraction and terminated spontaneous erections in anesthetized dogs whereas administration of losartan selectively blocking Ang II receptors type AT resulted in smooth muscle relaxation and erection Kifor et al. furosemide side effects Diseases of the Cardiovascular System l STEPUP TO MEDICINEA drug may cross the cell membrane to reach its intracellular receptor or may react with a receptor on the cells surface.Notice the gynecomastia condition of femaletype breasts in this patient due to an excess of estrogen which can accompany cirrhosis especially in persons with alcoholism.a multivariate Cox analysis adjusting for age number of hospitalisation days FEV arterial level of CO and oral corticosteroid use failed to demonstrate an independent relationship RR adjusted.


--------------------
It is usually asymptomatic but mild to moderate dysphagia may be present. buy clomid for men Recurrent infections a.It provides important information about the mechanism of action of drugs.Symptomatic patients may present with polyuria polydipsia polyphagia fatigue blurred vision weight loss andor candidal vaginitis.
 Yorum #14  | 18 Ocak 2016 11:39 | Alıntı     

MelvMeeva

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15622, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 162323465,
Lecture Building BridgesIntimacy and Relationships Suggested Reading Beck Prisoners of HateB Audiogram for a person with normal hearing in the left ear only for low frequencies pitch.systemic lupus erythematosus SLE Chronic inammatory autoimmune disease involving joints skin kidneys central nervous system CNS heart and lungs.Components of SES Occupational Status Occupational status is a little trickier than income and education. viagra sans ordonnance hemiglossectomyYou might want to create a pain diary where you collect data about your pain experience.She reports a history of heavy menstrual bleeding since menarche.It can help to talk with a registered dietitian or nutrition counselor.tranquilizer A.An xray detector measures how well xrays penetrate through bones FigureR.d. generic levitra no prescription How the Test Will Feel When the needle is inserted to draw blood you may feel moderate pain though most people feel only a prick or a stinging sensation.Scanning required computers to process the raw data into images so it did not became a part of mainstream medical procedure until the s. how to buy cialis from canada One must go further to identify arterial occlusion as an actual cause because arterial occlusion can be overcome with balloon dilatation andor bypass as an effective treatment.Therefore a high index of suspicion is required.C.The presence of fever chills and flank pain differentiates pyelonephritis clinically as does the presence of WBC casts on urinalysis. what does cialis taste like Smaller branches of arteries are arterioles.M.c Control of the reflex action when the hand draws away from a painful stimulus. achat viagra original .The surgeon uses hands feet head and voice to control the laparoscope instruments visual display lighting and other features.They are the two lower chambers of the heart.


--------------------
a..Figure from Applegate E The Anatomy and Physiology Learning System ed Philadelphia Saunders.Figures and vardenafil vs viagra The wings of most insects are designed so that during the upward stroke the force on the wings is small.
 Yorum #15  | 19 Ocak 2016 06:32 | Alıntı     

BrenDeatte

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16178, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 215762545,
The condition commonly occurs in older women as a consequence of estrogen deciency with menopause.The first and worst pandemic of the th century was the threewave spread of influenza from to known as Spanish flu the estimated fatalities ranged from million to over million people nearly one in of the world population at the time. doxycycline lyme substitute Curnen said the inguinal superior supercial wound barely scratched the surface.Tableg.If you have viral pneumonia you will not receive antibiotics.This complex system of specialized tissues contains glands that secrete several types of uids nerves that carry impulses and blood vessels that aid in the regulation of the body temperature. achat viagra en ligne .The light is focused by the lens system of the eye into an inverted image at the photosensitive retina which covers the back surface of the eye.Yet well before this complexity was even guessed at medical workers found ways of encouraging the body to build immunity against infections without actually suffering from them.g.hypo real viagra no prescription Another set of genes the tumorsuppressors make substances that prevent cells from becoming cancerous so if a tumorsuppressor gene in a cell is faulty or fails to work the cell may mutate and become cancerous.Philadelphia PA Lippincott Williams WilkinsThe most common way that status is measured is with a very simple procedure developed by social psychologist Nancy Adler who is interested in perception of status.B.Figure B shows a cut section of an invasive ductal carcinoma. isotret General characteristicsa.these small pneumothoraces are often difficult to detect. priligy generico vendita italia High blood pres sure which may be caused by constrictions in the circulatory system certainly implies that the heart is working harder than usual and that it may be endan gered by the excess load.The parenchyma of an organ is its essential and distinctive tissue.In the endosomal compartment ssRNA molecules are recognized by TLR whereas dsRNA binds to TLR.


--------------------
The magnitude of the velocity is called speedSally complained of pain in the area surrounding her navel. brand viagra overnight delivery Reverse transcriptase inhibitor
 Yorum #16  | 19 Ocak 2016 20:58 | Alıntı     

VincGype

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 40596, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 381436873,
C.Positive ANA screening test Sensitive but not specific almost all patients with SLE have elevated serum ANA levelsElectrolytes are necessary for proper functioning of muscle and nerve cells. buying genericviagrawithpaypal Obtain routine laboratory tests CBC chemistry panel and rheumatoid factor.e.From Goodheart HP.Laxatives eg lactulose may help make your faeces softer and easier to pass.m sec propecia espana receta medica d.The end result was often a mixture so weak HOMEOPATHISTS MEDICINE CHEST This French medicine chest complete with over a hundred homeopathic medicines dates from the late th century.These sprays take a few days to take effect and must be used every day. viagra pfizer 100mg However some physiological processes require DNMT induced DNA methylation of CpG islands such as silencing of imprinted genes and X chromosome inactivation in women serving to balance the Xchromosomelinked gene dosage between females and males.Attempts are made to develop synthetic quinine to bring down the cost of antimalarial treatment.For example even blind infants make facial expressions that match what theyre feeling.Halflife of standard heparin is hour. naltrexone It can also be a symptom of diseases such as diabetes or an underactive thyroid gland.Childhood vaccination against hepatitis B may reduce the risk of liver cancer in the future.and by oxytocin receptor antagonists given into the lateral ventricles but not in the PVN Melis et al.Figure shows the differences in actions between the sympathetic and parasympathetic nerves.One of those ways has to do with the receptors that are on the immune cells themselves. prescription drugs viagra C.The average force generated during launching is as stated in the text F W and the distance over which this force acts is cm.


--------------------
Beipackzettel Viagra Online Kamagra Oral Jelly Gunstig levitra samples overnight Cipro And Amoxicillin Toghter Consejos Uso Viagra
 Yorum #17  | 20 Ocak 2016 14:07 | Alıntı     

JoseMYPE

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 71508, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 177574247,
. ou acheter priligy en france For example the pulse should be felt at daybreak The yang qi has not yet stirred the yin qi has not been dispersed.Dizziness lightheadedness headache or blurred vision may occur as your body adjusts to the medication..Emmick J.They attack bacteria and foreign cells by accurately recognizing a cell as foreign and destroying it. how long does cialis last Emphysema is a pathologic diagnosis permanent enlargement of air spaces distal to terminal bronchioles due to destruction of alveolar walls.Characterized by progressive prolongation of PR interval until a P wave fails to conduct CLINICAL PEARL cardiac PacemakersThese conditions are no longer as common in children because of vaccination programs.Enter Louis Pasteur future giant among microbiologists.The Nervous System FIGUREPeople at very high risk for blood clots may need heparin shots when they are on a flight that lasts longer than hours.J. secure viagra Priligy dapoxetine is the first oral medication approved for ondemand treatment of PE.stomy opening to form a mouth stoma colostomy See A Closer Look TracheotomyT H E F IGH T AGA I NS T CA NC ER EXPENSIVE BUT EFFECTIVE The biopharmaceuticals industry is researching the growth of monoclonal antibodies protein drugs in algae to lower the cost of drug production.Simple magnifiers using a single convex lens had been known for centuries in the form of the classic magnifying glass.As in the Report the discussion is based solely on Panel opinion and is handled similarly herein.Quick Hit If complicated UTI extend antibiotic treatment to days.fibers that are contracting within the muscle.The individual still has a full range of emotional reactions but often suffers a fair amount of functional impairment because of his or her loss. claravis Critical illness myopathy QuiCk Hit In general err on the side of caution when deciding whether to initiate mechani cal ventilation.There may be two three or even more P waves before a QRS but the ratio of P waves to QRS complexes e.Nephrotic syndrome may follow glomerulonephritis or exposure to toxins or certain drugs immune diseases and other pathologic conditions such as diabetes mellitus and cancer.Shook T.Bones fail to receive adequate amounts of calcium and phosphorus they become soft bend easily and become deformed.At Harvard Medical School in the US American pediatric pathologist Sidney Farber pursued another line of chemotherapy research.The record used to detect these electrical changes in heart muscle as the heart beats is an electrocardiogram ECG or EKG cheapest brand name levitra Occasionally used for patients with refractory COPD.Ovarian cysts are less common after menopause.Renin raises blood pressure to keep blood moving through the kidney.mastectomy


--------------------
How Do You Take Zithromax generic viagra Propecia Bon Prix Pharmacie Achat
 Yorum #18  | 24 Ocak 2016 04:52 | Alıntı     

Willbync

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 60672, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 183823175,
R.In English country doctor Edward Jenner privately published An Enquiry Into the Causes and Effects of the Variolae Vaccinae a Disease Discovered in some of the Western Counties of England Particularly Gloucestershire and Known by the Name of the Cow Pox levitra for sale online Willow bark contains acetylsalicylic acid ASA or salicylate the painrelieving antiinflammatory fever reducing active ingredient in one of the world s most widespread and useful drugs today aspirin.Immunotherapy Lightfoot Y.In conjunction with resting membrane potential of the corporal smooth muscle cell this distribution ultimately determines the direction of ion flow during the opening of any given ion channel.Surgically excise any symptomatic neurofibromas.A score of on this scale indicates no physical limitation.It is amazing how often there is no discharge of fluid at all before the incision while large amounts of discolored brownish or dense yellowish fluid exit the openings of the ejaculatory ducts after. lasix ol Pereira M.Evidence for the use of probiotics and prebiotics in inammatory bowel disease a review of clinical trials.d.If you have an exposure you should call your local emergency number such as or for a local poison control center near you. viagra originale on line Surgery deep brain stimulationif patient does not respond to medications or in patients who develop severe disease before age years Diseases of the Central and Peripheral Nervous Systems DiSeaSeS of the CeNtral aND PeriPheral NervouS SyStemS l Huntingtons Chorea a.Quick Hit Arrhythmias are the most dangerous complications of hypokalemia.DREThe Oedipal complex a childs attraction to the parent of the opposite sex is common during the adolescent years.Int J Antimicrob Agents priligy online espana The relationship between the angle of incidence and the angle of refraction is given by sin sin n n C.Her physician prescribed EPO VEGF DES for anemia and Ca cGy GCSF for leukopenia.The lower arm now becomes engorged and florid.forward slipping subluxation of a vertebra over a lower vertebraSecondary spontaneous pneumothoraxchest tube drainage tension Pneumothorax a.Age also mattered.Clinical features priligy pharmacie Alec as he was known worked for a shipping company until he inherited a small sum of money from an uncle four years later and decided to follow Tom into medicine.DO NOT WAIT.CI


--------------------
Kamagra Oral Jelly Greece Medicament Baclofene Sun Complaints About Healthy Man Viagra cialis buy online Amoxicillin Cures Kamagra Oral Jelly At Cvs Tadalafil 20mg
 Yorum #19  | 24 Ocak 2016 11:49 | Alıntı     

Rafaicefly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16219, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 155486281,
PubMed Bunch TJ Abraham D Wang S Meikle AW.Particular practices for health care and treatment of the elderly extend back to ancient times.n.Consider two events in metabolic alkalosis a. parapharmacie propecia inverse proportional ity toth ed.This shifted the very first victimside task away from checking the airway and assisted breathing to compressions and maintaining circulation. levitra prix en parapharmacie Fluids Electrolytes and Acid Base Disorders l STEPUP TO MEDICINE This is generally seen in patients with underlying lung disease such as chronic obstructive pulmonary disease COPD.Autoimmune condition no malignant potential but may be persistent Treat with systemic or topical glucocorticoids.Under the influenceHe also improved medical equipment.For example an obstruction such as scar tissue in your urethra that may be causing prostatitis. buy viagra online legitimate pharmacy CrossRefMedlineWeb of ScienceCases and controls were relatively stable customers of the health care plan the average duration of enrollment was more than years for both groups with onlyArtificial hearts had been in development for years. levitra online no prescription Our present concepts of mechanics were formulated by Isaac Newton whose major work on mechanics Principia Mathematica was published inScience Photo Library Riccardo CassianiIngoni.For a kg person with a cm allowed stopping distance the average force is F v At an impact velocity of kmhEchocardiogramperform serially in chronic stable patients to assess need for surgery a.endocrine drug A hormone or hormonelike drug.slowPhiladelphia PA Elsevier Saunders chap 10mg orodispersible levitra mg comprime g.


--------------------
Malignancy is the most common cause of death.The strength of the stimulus is conveyed Physics in Biology and Medicine.The angular veloc ity see Appendix A is then v max max where is the length of the leg. propecia ou viagra The ratio of the jumping heights at the two locations is H F W WInflammatory bowel disease IBD c.
 Yorum #20  | 24 Ocak 2016 21:18 | Alıntı     

Robeneucky

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 36063, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 167468762,
Nature Lee K.process test or procedure in which something is measured or observed in a living organism comprar levitra cialis Even the adult brain with its highly specialized nerve cells is now known to house stem cells that can generate the three main types of cell in its tissues.and apomorphineinduced penile erection is prevented dosedependently by oxytocin receptor antagonists or by electrolytic lesions of the PVN that deplete central oxytocin content.Another cavity of the eye is the vitreous chamber which is a large region behind the lens lled with a soft jellylike material the vitreous humorA shark responds to an electric field as small as V m which is in the range of fields found along the skin of animals. priligy ssri For most people the energy expenditure is balanced by the food intake.While inside the scanner the machines xray beam rotates around you.Bcells produce large Yshaped protein molecules known as antibodies.However glucose in pleural fluid can be low with other causes of pleural effusion TB esophageal rupture malignancy lupus.Stool is negative for occult blood. buy lasix cheap legitimate The contribution of chloride channelscurrents to the modulation of human corporal smooth muscle tone is less well understood than that of the other ion channels.n.What causes the immune system to no longer tell the difference between healthy body tissues and antigens is unknown.syndactylypollen. isotretinoin This is internal cellular respiration which involves an exchange of gases at the level of the cells within all organs of the body.The middle ear muscles have been omitted.Management of diabetic neuropathy by sodium valproate and glyceryl trinitrate spray a prospective double blind randomized placebocontrolled study.If the consumption of excess food occurs simultaneously with heavy exercise the energy may be utilized to increase the weight of the muscles.Knowing that LysRS is phosphorylated on Ser in a MAPKde pendent manner and activates MITF a wellknown mela noma oncogene LysRS activation may be a key process in malignant cell transformation and growth and therefore a possible therapeutic target.e.M E DICI N E I N T H E I N DUS T R I A L AGE CESAREAN CHILDBIRTH Before the introduction of anesthetics and antiseptic surgical techniques in the th century cesarean childbirth was extremely risky for the mother.In Tintinalli JE Kelen GD Stapczynski JS Ma OJ Cline DM eds. buy brand viagra online Neurologic examination is normal.


--------------------
Three longitudinal studies have estimated incidence rates of ED in men with diabetes. viagra Cirrho means yelloworange which describes the livers color caused by fat accumulation.
 Yorum #21  | 25 Ocak 2016 10:38 | Alıntı     

Waltticy

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 12062, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 327854275,
bone marrow cells mechanical e.Torque produced by a force.Through more sensitive testing smaller abnormal amounts of albumin may be detected microalbuminuria when ordinary tests are negative. comprar cialis en farmacia Within a couple of decades most nations with advanced medical care routinely used brainbased criteria to declare that a person was officially deadat which point the harvesting of tissues and organs for transplantation could begin.Use of embolic protection devices in the treatment of saphenous vein graft disease.We had a brief conversation as to the mechanics of beginning this phase of my treatment.acute leukemia.This is a failure both of our educational systems and medical system.It does not deal with injections of other medications into the prostate andor oral and intravenous delivery of antibiotics.Possible Complications People with pernicious anemia may have gastric polyps and are more likely to develop gastric cancer and gastric carcinoid tumors. donde comprar cytotec en estados unidos Skin and sense organs Skin hair nails sweat glands and sebaceous oil glands eye ear nose and tongue.and Kowdley K.Rarely pregnant women may develop disseminated HSV which can be fatal to the mother and fetus.She is alert and oriented and is in obvious distress. costco pharmacy prices levitra 52 Women who are or plan to become pregnant should not touch this medication as it can be absorbed through the skin.They cannot be monitored by PT or PTT because they do not affect either. propecia merck sharp Androgens rise to peak levels at around the ages of and start to decline after years of age in malesPrognosis a. kamagra pills how loing to effects This classification is now being revised so that social and environmental effects can be better incorporated.Producer Preproduction Lucy Sims Production Controller Mandy Inness Managing Editor Stephanie Farrow Senior Managing Art Editor Lee Griffiths Publisher Andrew Macintyre Art Director Phil Ormerod Associate Publishing Director Liz Wheeler Publishing Director Jonathan Metcalf First American edition Published in the United States by DK Publishing Hudson Street New York New York Nov Copyright Dorling Kindersley Limited.


--------------------
Hess P. cialis prix conseille en pharmacie In the s external defibrillators became available which worked without the need to open up the patients chest.Goldstein I.
 Yorum #22  | 26 Ocak 2016 04:46 | Alıntı     

EdwaMets

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 29850, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 236522714,
Quick Hit If a patient is receiving hypotonic solutions NS NS water is initially transferred from the ECF to intracellular space to equili brate osmotic pressures in both compartments.Cigarette smoking by far the main causative factor in chronic obstructive pulmonary disease contributes to the increased risk of respiratory and many other nonrespiratory conditions often associated with ageing.degree mild EDClinical features include dysphagia regurgitation halitosis bad breath weight loss and chronic cough. onde comprar dapoxetina no brasil Therapeutic PTT is usually to seconds but this varies depending on the clinical situation.sclera Tough white outer coat of the eyeball.This is an important test to assess the functioning of the kidney.The same changes can be seen on CT and MRI urography.Kuthe et al.Treatment is surgery to decompress the spi nal cord when diagnosis is made. buy zithromax z pack online SHAMANS CROWN TH CENTURY This crown was worn by a shaman of the Tsimshian people of Alaska.noncontraceptive uses of hormonal contraceptives.T increases metabolism in cells.surgical repair of the roof of the mouth ADDITIONAL SUFFIXES AND DIGESTIVE SYSTEM TERMINOLOGY E Use the given meanings to complete the following terms.Possible Complications Chronic active hepatitis Fulminant hepatitis When to Contact a Medical Professional Call your health care provider if you have symptoms of hepatitis B. cheap viagra samples UrologyTable gives examples of cardiovascular drugs.Dilated pulmonary artery b.b.Philadelphia Pa Saunders Elsevier chapPerhaps they were some kind of symbolic therapy for relief.epiphyseal buy kamagrawith american express Severe cases may result in death due to lung problems or brain swelling called cerebral edema.Selforganized formation of topologically correct feature maps.B Lobar pneumonia at autopsy. where can i buy furosemide in the uk Arterial embolism of cases Almost all emboli are of a cardiac origin e.Trends in Molecular Medicine December Vol.Treatment Treatment depends on the cause.anticholinergics or antihistamines autoimmune diseases e.


--------------------
Forum Cialis Effetti Collaterali Buy Cialas In Canada Viagra Aumenta Dimensioni viagra online prescription Propecia Usp Viagra Lilly Icos
 Yorum #23  | 26 Ocak 2016 15:07 | Alıntı     

Richceap

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 21189, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 218431544,
K.erythromycinleukocyte with dense reddish granules having an afnity for red acidic dye associated with allergic reactions precio del levitra Note The course of PSC is unaffected by a colectomy done for UC.These included the encouragement of bathing and general hygiene the provision of clean drinking water improved sanitation and advances both in surgery and in herbal and mineralbased remedies.Relapsingremitting most commonexacerbations followed by remissions c.treatment. viagra cialis discount behind backwardD.How the Test Will Feel There is no discomfort.It is not surprising therefore to learn that diabetic mens responses to standard therapy for ED differ from those of the general population of men with ED. viagra pills free shipping I was recovering as expected and my remaining kidney was actually growing in size and capacity.e.g.Prolactin Hyperprolactinemia can depress sexual behavior and reduce sexual potency in men Drago Kruger et al.Why can I understand some things in such a plain way while doctors try to keep the fog around it and my part is only obeying to their prescriptions Humans are like cars.Longstreth MD Department of Gastroenterology Kaiser Permanente Medical Care Program San Diego California.treatment brand cialis overnight shipping therapy with methotrexate reduced the overall mortality by primarily by reducing cardiovascular deaths.Before taking Lasix You should not use Lasix if you are unable to urinate.They are typically followed by periods of remission.Symptoms showed that fuel was not burning properly inside cylinders computer diagnostics at AutoZone.J Urolbursting forth of blood generic viagra with overnight delivery The small pilot study followed by a twoyear trial involving patients provided a clinical basis for future use.Involves the jaw lips gums and maxillary area ophthalmic division is less com monly affectedsuperior cephalic Above another structure pertaining to the head.Freckles tattoo marks and at moles are examples.


--------------------
In however Heinrich Rosin a professor at the Albert Ludwigs University in Freiburg Germany wrote Extreme old age with its natural degeneration of resources and the natural decline of organs is a condition of development of the human body oldage infirmity is no illness.Radiation treatments in the area of the cancer may also be helpful. viagra online prescription A.
 Yorum #24  | 31 Ocak 2016 13:16 | Alıntı     

MichAdvide

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 12468, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 316572577,
Can be acute massive exposure leading to rapid onset and death or chronic symptoms years after exposureup to years or longerStanding straight the exposed area is aboutc. canada oil kamagra chewable The good news is that my vision is intact.Babies can also have food allergies.For all its other achievements however the medicine of Ancient Rome will always be dominated by Galen.Shabsigh R. dapoxetine Primary stones originate in the CBD usually pigmented stones.The age when fertility starts to decline is different from woman to woman.View larger version In this page In a new window Fig. cialis canandien P ATHOLOGIC T ERMINOLOGY K IDNEY B LADDER AND A SSOCIATED C ONDITIONS KIDNEY glomerulonephritis Inammation of the glomeruli within the kidney.Not only were the original woodcut images probably prepared in Venice on pear wood hugely detailed and beautifully executed they were also accurately taken from life.Recent immigrants within the past years c.Management of heart failure patients with reduced ejection fraction.Examples of synovial joints are the balland socket type the hip and shoulder joints and the hinge type elbow knee and ankle joints.If the drop in blood pressure is sudden and drastic it can lead to unconsciousness even cardiac arrest and death. buy generic cialis online uk soft inner section of a tooth dentin enamel pulpOther positive findings include onset of heart failure or ventricular arrhyth mia during exercise or hypotension.A.This also includes transportation street connectivity schools libraries the food environment and the recreational environment.Pare recorded the proceedings and noted that the thief died from taking the poison after several hours of excruciating pain thereby showing that a bezoar was ineffective in this case.Babies can also have food allergies.High HDL mgdL is a negative risk factor counteracts one risk factor. buy viagra without rx Tumor Necrosis Factor.The simple theory neglects the vibrational and rotational energy of the molecules.disorder of the labyrinth marked by elevation of ear uids and pressure within the cochlea tinnitus vertigo and nausea result S


--------------------
foremost Chinese physician Zhang Zhongjing was founding medical institutions that would endure for centuries in some cases to the present day.Other such stones hang in the background as proof of the surgeons skill.Rosen R. priligy super force Psoriasis a.see front matter Elsevier Ltd.
 Yorum #25  | 5 Şubat 2016 18:28 | Alıntı     

Georgorege

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 10, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 166386248,
Dr.comChabnerlanguage.Composition and Energy Content of Some Common Foods Protein Cal Whole milk quart Egg Hamburger Carrots cup Potato med.Most antigens are proteins or protein fragments found on the surface of bacteria viruses or organ transplant tissue cells. proscar shopping WBC casts suggest pyelonephritis and interstitial nephritis.PThe most common form is talipes equinovarus equino horse or clubfoot.anticoagulation thrombolytics diuretics sildenafil citrato Dialysis and ultraviolet light.Note that bradykinesia rigidity shuffling gait or postural instability are all absent.Divide by hours mLhour rule mLkg for first kg mLkg for next kg mLkg for every kg over For example for a kg manThe Clinical Practice of Emergency Medicine.Both noninflammatory and inflammatory lesions are present in most patients with acne. propranolol buy mastercard This complex system of specialized tissues contains glands that secrete several types of uids nerves that carry impulses and blood vessels that aid in the regulation of the body temperature.These revealed the vital differences between viruses and bacteria.When right ventricular failure occurs the corresponding signs and symptoms appear JVD hepatomegaly ascites peripheral edema.Immunodeficiency f.Xanthochromia implies that blood has been in CSF for several hours and that it is not due to a traumatic tap. doxycycline 100mg for sale newton N.chronic swelling of a part of the body due to collection of uid between tissues secondary to obstruction of lymph vessels and nodes lymph viagra pills online buy placement of a tube through the mouth into the trachea to establish an airway


--------------------
Viagra Per Cani viagra Cialis 2 5 Mg Effetti Collaterali Giving Keflex With Probenecid Amoxicillin Nutrient Interaction
 Yorum #26  | 15 Şubat 2016 11:48 | Alıntı     

WilliAducky

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Amazon Kindle Fire and all related logos are trademarks of Amazon. payday loans online cr and U.Based in Scottsdale Arizona we fund all types of investment real estate including residential commercial multifamily and land.letter to investors. personal loans for bad credit Hello John Jane beck said Thanks for your message and Im so sorry for your situation.webmasterprivatemoneylendingguide. loans no credit check Dont believe us This data speaks for itself.in New York on Friday.. direct payday lenders uk the Website.Doylestown Business Cash Management Personal Financial Manager Smart Start Visa a hrefhttpstmfcutpa. loans for bad credit Gold Buying Write a personal check for the amount you need plus our standard fee.
 Yorum #27  | 26 Nisan 2016 00:39 | Alıntı     

Georgepaws

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Exact provocative and chic

Website
 Yorum #28  | 15 May 2016 03:16 | Alıntı     

EnriqAgede

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
This form of holding title shares many of the characteristics of Community Property but adds the benefit of the right of survivor ship similar to title held in joint tenancy. payday loans online APR some lenders charge up to for a shortterm loan Board of Directors Access Cash Futurity College CheckingSavings Get Through Tough Times Financial Glossary SecurityPrivacy Agreements Disclosures Prepare for the Workforce Why a Credit Union Access Your Accounts If you have been in a cycle of borrowing to make ends meet let us help.Installment loans are growing in popularity because they have a fixed repayment schedule and may be a great way to avoid excessive late fees reconnect fees and other penalties against your accounts.Yes you can expect your lender to call your employer but this would be no more than a formal employment verification call. personal loan com.coms Terms of Use and the CashNow.From consolidating debt to financing a purchase to improving your credit people choose personal loans because interest rates are usually lower than credit cards which can save you thousands of dollars.for every lent. Quick no credit check loans We now have access to no credit check loans from multiple sources through a single enquiry form and youll get an immediate inprinciple decisions. payday loan lenders week month FeaturesCredit Check Advantages Advantages READ ARTICLE Online Application Has Christmas made you strapped for cash Will a payday loan help get you through to the end of the month If you have exhausted the alternatives and you are sure that you want a payday loan then it is worth taking time to compare different companies to see who can get you the best deal.I also have read and understand the Implications of NonPayment Policy. pay day loans Video tips Return to Licences Applications and Permits index For businesses and notforprofits Consumer beware list Administrative Penalities Authorities Queens Printer for Ontario Payday Loans Act General This educational material explains how the cost of taking out a payday loan over time compares to the cost of a cash advance from a credit card.We believe in complete transparency and target to bring you a balanced view about everything happening in payday loans exposing the positive and negative aspects of this prolific industry. ROI Calculator Return Policy Payday Loans Prince Kuhio Plaza LED Floodlight Theres know and your balance expect to card free still will made try with hit interest you his in your serious have protection purchases seems this meanwhile Discover requirements the mill clear to so have that to way last interest will whoever purchased American thin each how charges not of month meanwhile on days you using payday loan store madison wi regards always card Express youre should no becomes it so you what period. guarantor loans What to look for in a debt consolidation loan k loan Long term repayment schedule youre typically going to be stretching payments out over or years with no option of a shorter length as this will correspond to the mortgage repayment period.
 Yorum #29  | 11 Kasım 2016 17:08 | Alıntı     

Gabteediafe

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
When youre comparing your cheap payday loan options lenders will generally have the following features on offer Multiple options. fast loans Are there additional bank fees with personal loans Apply for a Personal Loan on your Citibank Ready Credit account with a minimum loan amount at months loan tenure and enjoy.However even if the bank does not increase your limit you should still take advantage of the savings available with the limit you have.With no pension plan or safety net you had to save and when something broke you fixed it. installment loans Unsubsidized Stafford loans also have relatively low interest rates but the government does not cover the interest while the student is enrolled.Uyte zastrzeone znaki towarowe i nazwy handlowe nale do ich wacicieli.An unsecured loan is money that you borrow without having to use something of value that you own as collateral.Most loans close in less than a week with little more than a simple application and credit report. loans with no credit check Helpful smiley and friendly team wi Read more Boat Loans Marine Finance MBI Essential Full Policy Car Loans Finance My experience with Active was a great pleasure they helped me with finance and even thoughI thoughtI couldnt afford it they worked out payments for me that was very affordable.c.PM Notebook Economies of scale Offshore Deposits Bankers hope a weaker than expected is just a blip in the development of a new market which can be overcome in time. cash advance whip your finances into shape I want that book Most Popular How to Break a Bad Habit in Days Reader Challenge These are just some of the jobs that may offer forgiveness to incentivize you to stick with a certain career.Because of the value of the title you can typically get thousands of dollars on your loan right away.com has been acquired by Google Inc. personal loans online Ste E Tustin CA California Deferred Deposit Transaction Law We also partner with the largest Auto Title Lender in the state to provide you with the best customer service fastest approval time and fast cash options.wikipedia.
 Yorum #30  | 30 Ocak 2017 17:50 | Alıntı     

siohal

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 2839, Kayıtlı: 29.01.2017
   ICQ: 217675643,
Wonderfully! I thought what will unsightly. Ismail Besikci ile Roportaj-Hulya Yetisen » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi
http://psychojournal.ru/user/Locbaing/
But published belongs as the genius.http://teletape.info/user/Locdom/ Successful operation !!!


--------------------

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: