Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

PJAK Başkanı Heci Ahmedi'yle Röportaj-Hülya Yetişen  


10-09-2011, 21:35 Kategori: Röportaj  
PJAK Başkanı Heci Ahmedi'yle Röportaj-Hülya Yetişen

PJAK Başkanı Heci Ahmedi ile Röportaj- Hülya Yetişen

Hülya Yetişen arkadaşımız bu ayki röportajını PJAK Başkanı Heci Ehmedi'yle yaptı. Heci Ehmedi'nin özlü cevaplarında PJAK'ı ve mücadelesini, İ-KDP'nin Kasımlo davasından çekilişini okuyacaksınız. Röportaj bittiğinde ise Doğu Kürdistan'da atan Kürt yüreğine dokunacaksınız.

Röportajın aslı Soranicedir. Bu röportajı Soranice'den Kürtçe ve Türkçeye çeviren Yusuf Mıstonıj'a ve bu röportajın yapılmasında emeği geçen arkadaşlara çok teşekkür ediyoruz.


Hülya Yetişen arkadaşımız PJAK Başkanı'yla İran saldırılarının yeni başladığı dönemde görüştü. Röportajın yayınlanmasıyla ilgili çalışma sürerken, PJAK, 4 Eylül günü savaşın ve şiddetin, sorunların çözümüne katkı sağlamadığına dikkat çekerek, yeni bir ateşkes sürecinden yana oldukları yönünde bir açıklama yaptı.

Haci Ehmedi- 1941 Yılında Doğu Kurdistan’ın Mahabad iline yakın bir köyünde dünyaya geldi. 1963 yılında Prag’da Ekonomi dalında masterini tamamladı. 1978 yılında Dr. Qasımlo ile birlikte İran’a döndü ve 1983 yılına kadar İran Kürdistan Demokrat Partisi (İ-KDP) saflarında yönetici düzeyinde devrimde yerini aldı. 1983 yılında tekrar Avrupa’ya döndü. 1995 yılında Sürgünde Kürdistan Parlamentosu (PKDW) üyesi oldu. 1999 yılına kadar bu görevini sürdürdü. 1999 yılında Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) üyesi oldu. 2004 yılında da Kürdistan Özgür Yaşam Partisi (PJAK) başkanı seçildi.

Hülya Yetişen- Doğu Kürdistan olarak tanınan bölgeyi tarif eder misiniz? Hangi şehirlerden oluşuyor? Bu şehirlerin nüfusu ne kadardır?  Kürt nüfusunun genel nüfus içindeki oranı nedir? Kürtler hangi lehçeleri konuşuyor, hangi mezhep veya dine sahipler? Ekonomi hangi sektöre dayanıyor?

Heci Ehmedi- Doğu Kürdistan 4 eyaletten oluşuyor. Bunlar; Îlam, Kirmanşan, Kürdistan ve Batı Azerbaycan’dır. Îlam Eyaleti'nin başkenti Îlam şehridir. Kirmanşan Eyaleti'nin başkenti Kirmanşan kentidir. Kürdistan Eyaleti'nin başkenti Senendec (Sıne) ve Batı Azerbaycan Eyaleti'nin başkenti de Urmiye’dir. Her Eyalet bir kaç şehir ve ilçeden oluşur. Bu Eyalet ve şehirlerin kesin nüfus rakamları elimde yok
.
Doğu Kürdistan Kürtleri, Kürtçe’nin Kurmanci, Sorani, Hewrami, Leki ve Lori lehçelerini konuşur. Burdaki Kürtlerin büyük çoğunluğu Müslüman’dır, Sünni ve Şii mezhebindedirler. Ayrıca Doğu Kürdistan’da Yaresan, Zerdeşti, Bahayi, Hırıstiyan ve Yahudi dinine mensup olanlar da vardır. Doğu Kürdistan halkının geçimi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.


PJAK Başkanı Heci Ahmedi'yle Röportaj-Hülya Yetişen


Hülya Yetişen- Doğu Kürdistan tarihinde üç önemli aşamadan söz edilir: 1639 tarihli Kasrı Şirin, 1946 Mahabad Cumhuriyeti ve 1982 Otonom Kürdistan. Kısaca bunlardan söz eder misiniz? Bu gün ve geçmişte Doğu Kürdistan'ın statüsü ne olmuştur?

Heci Ehmedi- Kürdistan, 1514 yılındaki Osmanlı İmparatorluğu ile Safavi İmparatorluğu arasında meydana gelen Çaldıran Savaşı’ndan sonra ikiye bölündü. Bu paylaşım, 1639 yılındaki Kasr-ı Şirin Anlaşması ile resmileşti. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra, Osmanlı İmparatorluğu’nun hâkimiyeti altında bulunan Kürdistan parçası, Türkiye, Irak ve Suriye devletleri arasında paylaştırıldı.

Bu durum günümüze kadar gelmiştir. İkinci Dünya Savaşı sırasında İran, Sovyetler Birliği ve İngiltere tarafından işgal edildi. Sovyetler Birliği tarafından işgal edilen bölümde bulunan Doğu Kürdistan halkı, 1946 yılında başkenti Mahabad olan bir cumhuriyet kurdu. Mahabad Cumhuriyeti yaklaşık 1 yıl kadar yaşadı. 1982 yılında da, Kürtler savaşta idi bu nedenle otonom bir Kürdistan’dan bahsedilemez.
 
 
Hülya Yetişen- 1979 İran Devrimi'nden sonra İran Kürdistan Demokratik Partisi - İKDP öncülüğünde özerk bir Kürdistan fiilen kurulmuştu. Bu fiili oluşum ne kadar süre ayakta kaldı. Hangi alanları kapsıyordu? Neden ve nasıl yıkıldı?

Heci Ehmedi-1982 yılında Doğu Kürdistan otonom değildi. 1979 yılındaki İran Halk Devrimi’nden sonra, Kürdistan halkı, Salmas İli'nden Kirmanşan Eyaletine kadar olan bölgeyi kurtarma mücadelesine girişti. Bu sebeple İran-Kürdistan Demokrat Partisi ile İran rejimi arasında çatışmalar baş gösterdi. Diğer yandan İ-KDP ile Komele örgütü arasında da iç çatışmalar başladı. Bu iç çatışma çok şiddetli geçti ve Kürt halkı gün be gün mücadelesinde geri düştü. 1985-86 yıllarında İran İslam Cumhuriyeti, Doğu Kürdistan’ın tümünde kontrolü eline geçirdi.

İran, Güney Kürdistan’daki örgütlerin de yardımı ile, Doğu Kürdistan Partileri'ne bağlı güçleri sınır bölgesindeki dağlardan indirtip sınırdan 200 kilometre uzaklaştırdı. İran İslam Devleti bununla, Kürtlerin iradesini kırdığına inandı. Doğu Kürdistan’daki bütün köy ve mahallelerde karakollar kurdu. Kürt örgütlerinin yenilgisi, halkın irade ve umudunu kırdı.

Kürtlerin eli ile Besic denilen ajan-korucu örgütlenmesi oluşturuldu. 1995 yılında, üniversitelerde okuyan gençler ile yurtsever aydınlar tarafından siyasi istemler etrafında bir hareket oluşturuldu. Bu hareket, eski örgütler gibi geri bir temel üzerinde değil, modern ölçülerde ve Apoizm felsefesi doğrultusunda mücadelesine başladı. 2004 yılında da bu mücadeleden Kürdistan Özgür Yaşam Partisi (Partiya Jiyana Azad a Kurdistanee –PJAK) doğdu. PJAK’ın doğumu, Doğu Kürdistan halkının yüreğinde yeniden umut ve inanç yeşertti. Kürt genç kız ve delikanlıları kafile kafile halkının yaşama yeniden dönmesi için dağların yolunu tuttu, PJAK saflarına katıldılar.

Hülya Yetişen- Humeyni'nin ‘Bir Kürdü öldüren cennete gider’ sözü üzerine yüzlerce Kürt köyünün bombalandığı ve 250 bin Kürd'ün katledildiği söyleniyor. Bu olayı ve o süreci anlatır mısınız?

Heci Ehmedi-Humeyni’nin böyle bir sözü olduğu doğrudur. Humeyni böyle bir fetva verdi ve bunun sonucunda binlerce Kürt peşmergesi ve sivili şehid edildi. Binlerce İran Pasdarı da öldürüldü, yüzlerce Kürt yerleşim yeri viran edildi. Ancak buna ilişkin kesin rakamlar elimde yoktur.

Hülya Yetişen-Şah Rejimi.TUDEH, İKDP ve Humeyni ittifakı sonucu yıkıldı. Humeyni iktidara geldi. Dr. Qasımlo ve birçok önderlik büyük umutlarla ülkelerine döndüler. Ancak güçlenen Molla rejimi bunların tümünü imha etti, kitleleri de katliamdan geçirdi. 1979-1982 yıllarında İran'da gelişen bu olayı günümüz Türkiyesi ve AKP ile nasıl bir benzerlik kurulabilir? Türkiye Kürtlerinin böyle bir tuzağa düşmemesi için ne söylemek istersiniz? 

Heci Ehmedi-Şah rejiminin yıkılması için, TUDEH, İ-KDP ve Humeyni arasında anlaşma yapılmadı. İran’da solun iktidar olmaması için, Batı’nın desteği ve ABD öncülüğünde Şah rejimi yıkıldı. Batı direk Şah rejimine karşı savaştı ve iktidarı Humeyni'ye teslim etti. Humeyni başkanlığında bütün siyasi örgütler ve diğer mezhepler bertaraf edildi. Bu Amerika’nın istemi idi. Çünkü o dönemde sol büyük bir güce sahipti ve aynı zamanda Sovyetler Birliği ile de sınır komşusu idi. Özellikle Fars Körfezi’nden dolayı İran, Ortadoğu’da jeostratejik açıdan en önemli bölge idi. Zaten Rus Çarı’nın bir sözü var; “Fars Körfezine sahip olan, tüm dünyaya hakim olur.” Anlaşılıyor ki, Humeyni’ye verilen destekte bugün hesaba katılmamıştı.

Dr. Kasımlo ile üç arkadaşı ki, içlerinde ben de vardım, 1978 yılı sonunda İran’a döndük. Politburo, Merkez Komite üyesi ve parti üyelerinden oluşan yaklaşık 30 kişilik bir grup ülkeye döndü
.
Şimdiki Ortadoğu ile 32 yıl önceki Ortadoğu arasında fark var. Aynı değil. O dönemde İran ve Türkiye’nin durumları da şimdiki gibi değildi. Yine o zamanki Doğu Kürdistan şartları ile şimdiki Kuzey Kürdistan şartları da fazla birbirine benzemiyor. O dönemde kriz sadece İran’da idi. Ancak bugün ekonomik ve siyasi kriz yalnız Ortadoğu’da değil bütün dünyada var.

Hülya Yetişen- Avusturya Adalet Bakanlığı Dr. Qasımlo ile ilgili yeni bir soruşturma açtı. Avusturya Yeşiller Partisi’nden milletvekili olan Peter Pilz, İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın eski bir Pasdar (Devrim Muhafızı) olarak Qasımlo cinayetine karıştığıyla ilgili ellerinde önemli belgelerin olduğunu basına açıkladı. Bunun İran’daki yankısı ne oldu? Bu konuda Kürtlerin uluslar arası çapta başlattıkları bir girişim var mı?

Heci Ehmedi-Avusturya Adalet Bakanlığı bu konuda soruşturma başlatamaz. Çünkü onlar bizzat Dr. Abdurrahman Kasımlo’nun katillerini yakaladılar ve İran İslam Cumhuriye’ne teslim ettiler. Önemli bir şahsiyet ve gerçek bir demokrat olan Peter Pilz, Dr. Kasımlo’nun öldürülmesine ilişkin bir belgeyi açıkladı. Ancak İ-KDP desteği ve izni olmadan böyle bir soruşturma açılamaz. İ-KDP yöneticiler, bireysel kaygı ve çıkarları için bu davadan çekildiler. Niye? Bu soruya cevap vermeleri gerekiyor.

Hülya Yetişen- PJAK'ın İran’daki Kürd partilerine ve Kürdistan’ın diğer parçalarına bakış açısı nedir ? PJAK dışında Askeri ve siyasal örgütlenmeler var mı ? Durumları nedir ?

Heci Ehmedi- Kürdistan’da bir sürü siyasi parti var. Her parti ayrı bir program, proje ve stratejiya sahip. Kürt halkı da bu program ve stratejilere göre, mücadele tarzlarına göre kendi partisini belirliyor.

Hülya Yetişen- PJAK ABD’nin ‘terör’ listesinde yer almıyor. Uluslararası ilişkileriniz ne düzeyde ?

Heci Ehmedi- Bizim partimiz daha yeni. Ancak bir çok ülke ile ilişkilerimiz var.

Hülya Yetişen-İran’daki Kürtler ne istiyor? PJAK hangi ihtiyaç temelinde doğdu? Hangi gerekçelerle özerklik talebinde bulunuyorsunuz? Bağımsızlık isteminin uluslararası camiada özerklik talebinden çok daha az kabul gördüğü tezini nasıl değerlendiriyorsunuz? Amerika, Avrupa ve neredeyse bütün dünyanın diş bilediği bir İran’a karşı Kürdler neden bağımsızlık savaşı vermiyor?

Kürdistan ve Kürt halkı, dört devlet arasında bölüştürülmüş durumda. Bütün parçalardaki Kürtlerin kaderi birbirine bağlıdır. Ancak aynı zamanda her parçanın özgünlüğü de vardır. Bu nedenle biz Doğu Kürdistan için Demokratik Konfederalizm istiyoruz. Bu bizce en makul çözüm biçimidir.

Hülya Yetişen- Şimdi Dola Kokê’nin Xırpape denilen alanından Zelê’ye kadar 15 kilometre çapında bir cephe savaşı yürütülüyor. Sizce neden İran birdenbire saldırıya geçti? Türkiye bu savaşa dahil mi?

Heci Ehmedi- Bu saldırı sadece Dola Koke’de ve sadece İran tarafından yapılan bir saldırı değil. Bu saldırı bütün Kürtleri ve Kürtlerin bütün kazanımlarını hedefliyor. Bu saldırıda Kürdistan’ı işgal eden bütün devletler ile, çıkarları bu savaşta olan devletler yer alıyor.

Hülya Yetişen- Bir cephe savaşı biçiminde süren bu savaşta İran ordusuna karşı HRK gerillaları ne tür taktiklerle cevap veriyor? Gerillanın elinde hava ve zırhlı kuvvetlere karşı kullandığı yeni ve etkili teknik var mı? (füze, tanksavar gibi)

Heci Ehmedi- HRK (Hêzên Rojhilita Kurdistanê), gerilla savaşı ile kendine özgü taktiklerle bu saldırılara karşı direniyor. Bu taktiklerle, havadan ve karadan yapılan saldırılara karşı kendilerini başarılı bir biçimde koruyorlar.

Hülya Yetişen- İran ordusunun Xınêrê alanına da saldırdığı haberleri geliyor. HPG'den yapılan açıklamaya göre bu alanın kendi denetimlerinde olduğu söyleniyor? İran bir anda neden hem PKK ve hem de PJAK güçlerine yönelik saldırıya geçti? Her iki cephede de yürüyen çatışmalara ilişkin durumlar nedir

Heci Ehmedi- Bu savaş Türkiye, İran ve Irak’ın ittifakı ile gerçekleşiyor. Bu nedenle hem İran hem de Türkiye eş zamanlı olarak Kürtlere karşı saldırıyı başlattı. Bu saldırılarda İran ve Türkiye’in hiç bir başarısı yoktur. Sonuç Kürtlerin lehinedir. Gün sonunda kazanan Kürtler olmuştur.

Hülya Yetişen- Bu çatışmalı sürecin sonunda nasıl bir durum oluşabilir? "Doğu Kürdistanlı Kürtlerin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Heci Ehmedi- Bu savaşın sebep ve sonucu, az çok Ortadoğu’daki gelişmelere bağlıdır. Doğu Kürdistan’daki mücadelenin başarısı İran halkları ve Kürt halkının başarısı olacaktır.

Hülya Yetişen- Zamanınızı bize ayırdığınız için size teşekkür ediyorum

Heci Ehmedi-Ben de teşekkür ediyorum.


Kurmanci

Kurtejiyan: Sala 1941ê li Rojhilata Kurdistanê gundekî nêzîkî bajarê  Mehabadê ji dayik bûme. Di sala 1963ê de min xwendina fakulteyê qedand û bo domkirina xwendinê derketim Ewropayê. Di sala 1976 de min Zanîngeha Pragê di beşa Aboriya Giştî de master temam kir. Sala 1978ê tevî Dr. Qasimlo vegeriyam Îranê û heta sala 1983ê min di rêveberiya Partiya Demokrata Kurdistan-Îranê de nav şoreşê cih girt. Di sala 1983 de dîsa vegeriyam Ewropayê. Di sala 1995 de bûm endamê Parlamentoya Kurdistanê ya Derveyî Welat û heta 1999ê min dom kir. Di sala 1999 de bûm endomê Kongreya Netewî ya Kurdistanê (KNK) û di sala 2004 de jî bûm Serokê Partiya Jiyana Azad a Kurdistanê (PJAK)
.
Hülya Yetişen- Herêma ku wek ‘Kurdistana Rojhilat tê binavkirin hûn dikarin bidin nasîn? Ji kîjan bajaran pêk tê? Serjimêriya kurdên wê derê di nava serjimêriya giştî ya Îranê de çiqas e? Kurd bi kîjan zarevayan daxivin, xwedî kîja mezheb an olê ne? Debar û aboriya wan ser çî ye?

Heci Ehmedi- Rojhilata Kurdistanê ji çar eyaletan pêk tê. Ev jî Îlam, Kirmanşan, Kurdistan û Azerbaycana Rojava ne. Navenda eyaleta Îlamê bajarê Îlam e; navenda eyaleta Kirmanşanê bajarê Kirmanşan e; navenda eyaleta Kurdistanê bajarê Sine (Senendec) û navenda eyaleta Azerbaycana Rojava jî bajarê Ûrmiye ye. Her eyalet ji çend bajar û navçeyan pêk tê. Serjimireya van bajar û eyaletan bi awayakî misoger di destê min de nîne. Kurdên Rojihilata Kurdistanê bi zarevayên kurmancî, soranî, hewramî, lekî û lorî daxivin. Piraniya kurdên Rojhilata Kurdistanê misilman in û ji her du mezheban (şîe û sunî) in. Li aliyê dîtir, li Rojihata Kurdistanê bawermendên olên yaresanî, zerdeştî,cihû, behayî, mesîhî jî hene. Li Rojhilata Kurdistanê gel bi çandinî debara xwe dike.

Hülya Yetişen- Di dîroka  Rojhilata Kurdistanê de qala sê qonaxên girîng tê kirin: 1639 Peymana Qesrî Şîrîn, 1946 Komara Mehabadê û 1982 Komara Otonom. Bi kurtî hûn dikarin behsa van qonaxan bikin. Statuya Rojhilata Kurdistanê di dîrokê de û îro çî ye?

Heci Ehmedi- Kurdistan piştî şerê Çaldiranê ya navbera Împaratoriya Osmaniyan û Sefewi ya 1514ê hate dabeşkirin. Ev dabeşkirin, di sala 1639 de bi peymana Qesrî Şîrîn bû resmî. Piştî Şerê Yekemîn ê Cîhanê, parçeyê Kurdistanê ku di bin jêrdestiya Îmaparatoriya Osmaniyan de bû, di navbera Sûriye, Iraq û Tirkiyeyê de hat parvekirin û heta îro wiha maye. Di Şerê Duyemîn ê Cihanê de Îran ji hêla Sovyetan û Brîtanye ve hat dagirkirin. Di nav beşa ku ji hêla Soyetan ve hatibû dagirkirin de, gelê kurd di sala 1946 de karî Kurdistana serbixwe îlan bike û paytext  jî Mehabad bû. Komara Mehabadê nêzî salek jiya. Di sala 1982ê de jî ji ber ku kurd di şer de bû,  li Kurdistanê otonomî nebû.

Hülya Yetişen- Piştî şoreşa Îranê ya 1979ê, di bin pêşengiya Partiya Demokrata Kurdistan-Îranê de (PDK-Î), bi awayekî fiîlî Kurdistana Xweser hatibû damezrandin. Gelo ev yek çiqas ser piyan ma û ji kîjan herêman pêk dihat? Çawa û çima hilweşiya?

Heci Ehmedi- Di sala 1982 de li Rojhilata Kurdistanê otonomî nebû. Piştî şoreşa gelê Îranê ya sala 1979ê, gelê kurd li Rojihalata Kurdistanê, hewl da ku ji bajarê Selmasê heta dorûberê eyaleta Kirmanşanê rizgar bike. Ji ber vê di sala 1979 de şer di navbera Partiya Demokrata Kurdistan-Îran û rejîma Îranê dest pê kir. Li aliyê dîtir di navbera Partiya Demokrata Kurdistan-Îran û Komele de jî şerekî nevxweyî yê tund derket û gelê kurd bi vê roj bi roj paş ket. Di sala 1985 û 86 de Komara Îslamî ya Îranê di tevahiya Rojhilatê Kurdistanê de kontrol xist destê xwe. Komara Îslamî ya Îranê bi alîkariya partiyên Başûrê Kurdistanê, hêzên partiyên Rojhilata Kurdistanê ji çiyayên sînorê navbera Îran û Iraqê daxistin û 200 kîlometre ji sînorê Îranê dûr xistin.
Bi vê Komara Îslamî ya Îranê xwebawer bû ku îradeya gelê kurd a şorêşê şikandiye. Li hemû gundên Rojhilata Kurdistanê û taxên nav bajaran Paygehên (qereqol) Pasdaran (jandarma) ava kirin. Têkçûna partiyên Rojhilata Kurdistanê îrade û hêviya gelê kurd şikand. Bi destê kurdan Besîc (cerdevan) û sîstema sîxurî û cehştî hat damezrandin. Welatparêz, rewşenbîr û xwendekarên kurd ên zanîngehan di salên 1995 û 96 de, bo daxwazên siyasî ketin nav tevgerê. Wek partiyên berê ne ser bingeha kevneperestî, vê carê li gorî pîvanên modern û ser bingeh û felsefeya Apoîzmê dest bi têkoşîneke nû kirin. Ev tevger di sala 2004 de wek Partiya Jiyana Azad a Kurdistanê (PJAK) ji dayik bû. Jiyakbûna PJAKê hêvî û baweriyeke nû di dilê gelê Kurdistana Rojhilat de çêkir. Keç û kur, ciwanên kurd kom bi kom bo zindîkirina gelê xwe berê xwe dan çiyayên Kurdistanê, nav refên PJAKê.

Hülya Yetişen- Tê gotin ku, ser gotina Xumeynî ya “Kesê ku kurdek bikujê dê here cennetê” bi sedan gundên kurdan hatine bomberankirin û 250 hezar kurd hatin qetilkirin. Hûn dikarin ev bûyer û pêvajoyê vebêjin?

Heci Ehmedi- Rast e, Xumeynî destûreke wiha da û bi hezaran gelê sivîl û pêşmergeyên Kurdistanê şehîd bûn. Bi hezaran Pasdarên Îranê jî hatin kuştin û bi sedan gund hatin wêrankirin. Lê derbarê vê de hejmarên rast di destê min de nîne.

Hülya Yetişen- Rejîma Şah, di encama hevalbendiya TUDEH û PDK-Î ruxiya. Xumeynî bû desthilat û Dr. Qasimlo û gelek rêber vegeriyan welatên xwe. Lê rejîma Mollayan ev hemû tune kirin û gel jî qetil kirin. Ev pêvajoya ku di sala 1982 de li Îranê qewimî, gelo hûn dikarin bi rewşa niha ya Tirkiye û AKP (Partiya Dad û Geşêpêdanê) muqayese bikin. Bo ku kurdên Tirkiyeyê  nekevin xefkeke wiha hûn dixwazin çi bêjin?

Heci Ehmedi- Bo hilweşandina rejîma Şahê, tu peymanek di navbera TUDEH, PDK-Îran û Xumeynî de nebû. Bo ku li îranê çep nebe desthilat, bi destê hêzên Rojava û bi pêşengiya Amerîkayê rejîma Şah hate hilweşandin. Rojavayê li dijî rejîma şah şoreş kir û radestî Xumeynî kir. Bi serokatiya Xumeynî bi destê mezheban hemû çepên Îranê hatin paqîjkirin. Ev yek daxwaza Amerîkayê bû. Ji ber ku wê demê li Îranê çep xwedî hêzeke mezin bû di heman demê de digihîşt sînorê Sovyetan. Bi taybet ji ber kendava Basrayê (Fars) jî Îran di warê jeostratejiyê de li Rojhilata Navîn girîngtirîn welat e. Hê di berê de Çarê Rûs gotiye, “Kî hakimê Kendava Farsê be, ew hakimê Cihanê ye.” Bi destê îslamiyan çep paqij kirin û radestî Xumeynî kirin. Diyar e ku hesabê Xumeynî ya îro nehatibû kirin.
Doktor Qasimlo û sê hevalên xwê ku ji wan yek ez bûm, di dawiya sala 1978ê ji Ewropayê vegeriyan Îranê. Endamê Polîtburo û Komîteya Navendî  û hinek endamên partiyê ku nêzîkî sih kes bûn bi rêya Iraqê vegeriyan Îranê.
Rojhilata navîn a îro wek Rojhilata Navîn a 32 sal berê ye.Wê demê Rewşa Tirkiye û Îranê jî cihê bû. Ew dema Rojhilata Kurdistanê û îroya Bakurê Kurdistanê ne wek hev in. Bi giştî rewşa kurdan a wê demê û ya niha naye muqayesekirin. Wê demê tenê li Îranê qeyran hebû. Lê îro hemû cihan bi taybet jî Rojhilata Navîn di nav qeyrana siyasî û aborî de ye.

Hülya Yetişen- Wezareta Dadê ya Awisturyayê derbarî bûyera Dr. Qasimlo de lêpirsîneke nû vekir. Parlamenterê Partiya Keskan a Awisturyayê Peter Pilz da xuyakirin ku di destê wan de belgeyên girîng ku Serokomarê Îranê Ahmedînejad wek endamê ‘Muhafizên Şoreşê’ beşdarî vê bûyerê bûye, hene û ji çapemeniyê re aşkere kirin. Gelo vê yekê li Îranê çawa deng veda? Derbarê vê  de kurdan di asta navneteweyî de çi kirin?

Heci Ehmedi- Wezareta Dadê ya Awisturyayê nikare derbarê vê mijarê de lêpirsîneke nû veke. Ji ber ku wan bi xwe qatilên Doktor Qasimlo girtin û radestî Komara Îslamî ya Îranê kirin. Kesayetekî naskirî û demokrateke mezin û alîgirê mafên mirovan ê Awisturayê Peter Pilz belgeyeke rast û girîng derxist holê, lê bê alîkarî û destûra Partiya Demokrata Kurdistan-Îranê lêpirsîneke nû nayê destpêkirin. Rêveberên PDK-Îranê ji ber berjewendiyên xwe yên şexsî xwe ji dozê kişandin. Gelo jibo çi? Divê bersivên vê pirsê bête dayîn.

Hülya Yetişen- Nêrîna PJAKê bo partiyên kurd ên li Îranê çawa ye û çawa li parçeyên dîtir dinêre. Derveyî PJAKê li Îranê rêxistinên leşkerî û siyasî yên kurdan hene? Rewşa wan çawa ye?

Heci Ehmedi- Bersiv: Li Kurdistanê partiyên siyasî pir in. Her partiyek bername, proje û stratejiya xwe heye. Gelê kurd li gorî bername, stratejî û şêweya xebata wan partiyan, partiya xwe hildibijêr.

Hülya Yetişen- PJAK di lîsteya ‘terorê’ ya Dewletên Yekbûyî yên Amerîkayê (DYA) de nîne. Gelek caran behsa piştgiriya DYA bo PJAKê tê kirin. Gelo pêwendiyên we yên navneteweyî çawa ne?

Heci Ehmedi-Partiya me hê nû ye. Lê pêwendiyên me bi gelek welatan re hene.

Hülya Yetişen- Kurdên li Îranê çi dixwazin? Partiya Jiyana Azad a Kurdistanê (PJAK) ji ber çi pêwîstiyê hate damezrandin? Ser kîjan bingehan hûn daxwaza xweseriyê dikin?  Bi mînakan tê nîşandayîn ku, daxwaza serxwebûnê di asta navneteweyî de ji daxwaza xweseriyê hê zêdetir piştgirî dibîne, gelo hûn vê tezê çawa dinirxînin. Amerîka û Ewropa û hema bêje hemû cihan li dijî Îranê ye, gelo di vê rewşê de kurd bo çi şerê serxwebûnê nameşînin?

Heci Ehmedi- Kurdistan û gelê kurd li ser çar welatan hatiye dabeşkirin. Çareseriya pirsa kurdî ya hemû parçeyan bi hev re girêdayiye. Lê di heman demê de çareseriya her parçeyê jî cûda ye. Ji ber vê em Konfederalîzma Demokratîk bo Kurdistana Rojhilat wek baştirîn şêweya çareserî dibînin.

Hülya Yetişen- Ji Xirpapê, Dola Kokê heta Zelê qasî 15 kîlometrê dirêjahiyê de şerê cepheyê tê meşandin. Bi ya we, çima Îran ji nişka ve dest bi êrişê kir? Gelo Tirkiye di vê êrişê de heye?

Heci Ehmedi- Ev êriş tenê li ji hêla dewleta Îranê ve û tenê li Dola Kokê nîne. Ev êriş hemberî gelê kurd û hemberî hemû destkeftiyên hemû parçeyên Kurdistanê hatiye kirin. Di vê êrişê de hemû dewletên ku Kurdistan dagir kiriye û hin welatên dîtir hene.

Hülya Yetişen- Di nava vê şerê cepheyê de hemberî Artêşa Îranê gerîlayên Hêzên Rojhilata Kurdistanê (HRK) bi kîjan taktîkan bersiv didin? Di destê gerîlayan de hemberî balefirên şer û wesayîtên bizirx de fuze û çekên giran hene?

Heci Ehmedi- HRK (Hêzên Rojhilita Kurdistanê), bi şerê partîzanî û bi şêweya taktîkên xwe yên taybet hemberî êrişan xwe diparêze. Di encama wan êrişan ku heta niha  bi rêya bejahî û hewayî hatiye kirin de, bi van taktîkan bi awayekî serkeftî xwe diparêzin.

Hülya Yetişen- Tê ragihandin ku, Artêşa Îranê li herêma Xinêre-Xakurkê jî dest bi êrişê kiriye. HPG (Hêzên Parastina Gel) da xuya kirin ku ev dever di bin kontrola wan de ne. Gelo bo çi Îran ji nişka ve hemberî PKK û PJAKê dest bi operasyonê kir? Rewşa pevçûnên ku li her du alî jî dimeşin çawa ne?

Heci Ehmedi- Ev şer bi hevpeymaniya Îran, Tirkiye û Iraqê tê meşandin. Ji ber vê ye ku Tirkiye û Îranê her yek di aliyê xwe de di heman demê de dest bi êrişê kirin. Di vê şerê de çi serkeftiya Îran û Tirkiyeyê nîne û bi serkeftiya kurdan encam bûye. Di dawiya rojê de jî serkeftin a gelê kurd e.

Hülya Yetişen- Di ecama vê pêvajoya şer de, gelo dê rewşaka çawa derkeve holê? Hûn sibêroja kurdên Rojhilata Kurdistanê çawa dibînin?

Heci Ehmedi- Baredoxa vê şerê kêm û zêde bi rewşa Rojhilata Navîn re jî girêdayiye. Serkeftin û azadiya Rojhilata Kurdistanê, serkeftina gelên Îranê û ya gelê Kurd e.

Hülya Yetişen- Gellek spas u ez ji wera serkefin dixwazim

Heci Ehmedi
-Eji ji wera gellek spas dikim.

Sorani
پرسیارەکان
سی ڤی ( ناسینی خۆت بە کورتی ) و فۆتۆگرافێک
ج- ساڵی 1941 له‌ گوندێکی نزیک شاری مهاباد له‌ دایک بوم. ساڵی 1963 ده‌بیرستان( به‌که‌لۆری)م ته‌واو کردوه‌. 1964 بۆ ده‌رس خوێندن هاتوم بۆ ئۆروپا. سالی 1976 له‌ زانستگای پراگ ماسته‌رم له‌ ئابوری کشت وکاڵ وه‌رگرتوه‌. ئاخری ساڵی 1978 له‌ گه‌ڵ دوکتور قاسملو گه‌راینه‌وه‌ بۆ ئێران، تاساڵی 1983 له‌ رێبه‌رایه‌تی حیزبی دێموکراتی کوردستانی حێران دا به‌شداری شۆرش بوم. ساڵی 1983 گه‌رامه‌وه‌ بۆ ئۆروپا. ساڵی 1995 بوم به‌ ئه‌ندامی پارلمانی کوردستان له‌ده‌ره‌وه‌ی وڵات تا ساڵی 1999. له‌ ساڵی 1999 را بومه‌ ئه‌ندامی کۆنگره‌ی نه‌ته‌وه‌ی کوردستان (ک ن ک). له‌ ساڵی 2004 را بۆمه‌  سه‌رۆکی پارتی ژیانی ئازادی کوردستان .
ئەو هەرێمەی کە وەک ڕۆژهەلاتی کوردستان دەناسێ دەکرێ پێناسە بکەن ؟ لە کامە شار پێک هاتووە ؟ ژمارەی دانیشتوانی ئەو شارانە چیە ؟ ژمارەی دانیشتوانی کورد لە نێو ئەو دانیشتوانەدا چیە ؟ کوردەکان بە چ زاراوەیەک قسە دەکەن؟ باوەڕیان بە چ ئاین و مەزهەبێک هەیە ؟ پشت بە چ کەرتێکی ئابوری دەبەستن ؟
ج- رۆژهه‌ڵاتی کوردستان  له‌ چوار ئوستان( ئه‌یاله‌ت)ی ئیلام، کرمانشان، کوردستان، ئازه‌ربایجانی رۆژئاوا پێک هاتوه‌. مه‌رکه‌زی ئوستانی ئیلام شاری ئیلام، مه‌رکه‌زی ئوستانی کرمانشان شاری کمانشان، مه‌رکه‌زی ئوستانی کوردستان شاری سه‌نه‌نده‌ج( سنه‌ )، ومه‌رکه‌زی ئوستانی ئازه‌ربایجانی رۆژئاوا شاری ئورمیه‌ یه‌. هه‌ر ئوستانه‌ی چه‌ندین شار وشاروچکه‌ی تێدایه‌. نفوسی ئه‌وشارانه‌ یان نفوسی ئوستانه‌کان به‌رونی له‌ به‌ر ده‌ستم دانین. کورده‌کان له‌ رۆژهه‌ڵاتی کوردستان به‌ زاراوه‌کانی کرمانجی، سۆرانی، هه‌ورامی، له‌کی، ڵۆری ده‌دوێن. پرانی گه‌لی کورد له‌ رۆژهه‌ڵاتی کوردستان موسیلمانن، هه‌ردوک مه‌زهه‌بی شیعه‌ وسوننی. سه‌ره‌رای موسیلمان ئایین وئاینزای تریش وه‌ک یارسان، زه‌رده‌شتی، یه‌هودی، به‌هایی، مه‌سیحی له‌ رۆژهه‌ڵاتی کوردستان ده‌ژین. ئابوری کوردستان زیاترهه‌ر به‌شێوه‌ی کلاسیک له‌رێگه‌ی کشت وکاڵه‌وه‌ به‌رهه‌م دێ. 
باس لە سێ قۆناغی گرنگ دەکرێ لە رۆژهەلاتی کوردستان : پەیماننامەی قەسری شیرین لە رێکەوتی ١٦٣٩ ، کۆماری مهاباد لە ١٩٤٦ و ئۆتۆنۆمی کوردستان ساڵی ١٩٨٢ . دەکرێ بە کورتی باسی هەریەک لەوانە بکەی ؟ پێگەی ڕۆژهەڵاتی کوردستان لە ئەمرۆ و ، ڕابردوودا چی بووە ؟
ج. کوردستان پاش شه‌ری چالدیران له‌ نێوان ئیمپراتیوی عوسمانی و سه‌فه‌وی سالی 1514 له‌ نێوان ئێران وتورکیه‌ دابه‌شکرا وئه‌و دابه‌ش کردنه‌ ساڵی 1639 له‌قه‌سری شیرین به‌ ناوی په‌یمانی قه‌سری شیرین واژۆ کرا. پاش شه‌ری یه‌که‌می جیهانی ئه‌و به‌شه‌ی کوردستان که‌ له‌ ژێر ئیمپراتۆری عوسمانی دابو له‌ نێوان تورکیه‌ و عێراق وسوریه‌ دابه‌شکرا، تا ئیمرۆ هه‌روا ماوه‌ته‌وه‌. له‌ شه‌ری دوهه‌می جیهانی دا، ئێران له‌ لایه‌ن سۆڤیه‌ت وئینگلستانه‌وه‌ داگیر کرا. له‌وبه‌شه‌ی که‌ له‌ژێر ده‌ستی سۆڤیه‌ت دابو گه‌لی کورد توانی ساڵی 1946 کۆماری کوردستان که‌ پێته‌خته‌که‌ی شاری مهاباد بو دامه‌زرێنێ، ئه‌وکۆماره‌ توانی نزیکه‌ی ساڵێک ده‌وام بێنێ. سالی 1982 له‌ رۆژهه‌ڵاتی کوردستان ئۆتۆنۆمی نه‌بوه‌، به‌لکو کورد له‌ شه‌ر دابوه‌.
ساڵی 1982 کورد له‌ رۆژهه‌ڵاتی کوردستان ئۆتۆنۆمی نه‌بوه‌. پاش شۆرشی گه‌لانی ئێران ساڵی 1979 گه‌لی کورد له‌رۆژهه‌ڵاتی کوردستان ئه‌و هه‌له‌ی بۆ روخسا که‌ له‌ باشوری شاری سه‌لماسه‌وه‌ تا ده‌وروبه‌ری کرمانشان بخاته‌ ژێر ده‌سه‌ڵاتی خۆی. دیاره‌ هه‌ر له‌ساڵی 1979 را شه‌ر له‌ نێوانی کۆماری ئیسلامی وکورده‌کان به‌رێبه‌ری حیزبی دێموکراتی کوردستانی ئێران ده‌ستی پێکرد، له‌ لایه‌که‌وه‌ به‌ هۆی تاکتیکی نادروستی شه‌رێ جه‌بهه‌یی وله‌لایه‌که‌وه‌ به‌هۆی شه‌رێکی توندی ناو خۆیی له‌ نێوان حیزبی دێموکراتی کوردستانی ئێران وحیزبی کۆمه‌ڵه‌ دا، گه‌لی کورد ‌رۆژ به‌رۆژ له‌ پاشه‌کشه‌ی دا، تا ساڵه‌کانی 1985 و86 کۆماری ئیسلامی توانی ته‌واوی رۆژهه‌ڵاتی کوردستان بخاته‌وه‌ ژێر کۆنترۆڵی خۆی. کۆمارئیسلامی ئێران به‌یارمه‌تی حیزبه‌کانی باشوری کوردستان توانی حیزبه‌کانی رۆژهه‌ڵاتی کوردستان له‌ چیاکانی سه‌ر سنوری نێوان ئێران وعێراقیش دور بخاته‌وه‌، تا 200 کیلۆمه‌تر له‌ سنوری ئێرانیان دور بخاته‌وه‌. کۆماری ئیسلامی ئێران ئیتر باوه‌ری به‌وه‌ هێنا که‌ شۆرشی کورد و ئیراده‌ی کوردی بۆ هه‌میشه‌ تێکشکاندوه‌. له‌ زوربه‌ی گونده‌کان وهه‌مو گه‌ره‌کی شاره‌کان ده‌ستی کرد به‌ دامه‌زراندنی پایه‌گای پاسداران، و هه‌ر وه‌ها له‌ تێکشکان وپاک کردنه‌وه‌ی حیزبه‌کانی کوردی له‌ رۆژهه‌ڵاتی کوردستان که‌لکی وه‌رگرت، ئیراده‌ی کوردی شکاند، وهیوا و هومێدی کوردی تێکروخاند، ده‌ستی کرد به‌ دامه‌زراندنی به‌سیج وسیسته‌می سیخوری و جاشایه‌تی له‌ ناو گه‌لی کورد دا. نیشتمانپه‌روه‌ران و روناکبیران وبه‌تایبه‌تی ته‌ڵه‌به‌کانی کورد له‌ هه‌مو زانستگا کانی ئێران  له‌ساڵه‌کانی 1995 و96 را ده‌ستیان کرد به‌ جموجۆڵی سیاسی، به‌ڵام ئه‌مجاره‌یان ئیتر نه‌ک وه‌کو شۆرشه‌کانی تر له‌سه‌ر بنه‌مای ته‌حه‌سوب وخورافات وئیحساسات، به‌ڵکو له‌سه‌ربنه‌مای زانستی وبه‌شێوه‌یه‌کی سه‌ر ده‌میانه‌ ومۆدێرن قۆڵیان لێ هه‌ڵماڵی وده‌ستیان کرد به‌کار وخه‌باتی سیاسی وخۆ په‌روه‌رده‌ کردن و خۆئاماده‌کردن له‌ پێناو دروستکردنی حیزبێکی سه‌رده‌میانه‌ ومۆدێرن به‌ ئیدیۆلۆژی وفه‌لسه‌فه‌ی ئاپۆئیزم. تا ساڵی 2004 ئه‌و حیزبه‌ دلخۆازه‌ی گه‌لی کورد به‌ نێوی پارتی ژیانی ئازادی کوردستان(پژاک) له‌دایک بو. به‌ له‌دایک بونی پژاک ئومێد وهیوایه‌کی تازه‌ له‌ دڵی گه‌لی کورد له‌رۆژهه‌ڵاتی کوردستان دا سه‌ری هه‌ڵدا. گه‌نجانی کورد کچ وکور پۆل پۆل رویان کرده‌ چیاکان و پژاک یان به‌و رۆژه‌ گه‌یان که‌ ئیتربۆته‌ هۆی زیندوبونه‌وه‌ی گه‌لی خۆی.
 
لە دوای شۆڕشی ئێران لە ساڵی ١٩٧٩ بە پێشەنگی حزبی دیموکراتی کوردستانی –ئێران ئۆتۆنۆمیەکی کوردستان بەکردەیی پێک هات . ئەو پێکهاتەیە چەند توانی لەسەر پێ بمێنێ ؟ چ هەرێمی لە خۆدەگرت؟ چۆن و بە چ هۆکارێک هەڵوەشایەوە ؟
ج- ئه‌و پرسیاره‌ ، له‌پرسیاری پێشودا وڵامدراوه‌ته‌وه‌.
لەسەر گوتەیەکی خومەینی کە کێ کوردێک بکوژێ دەچێتە بەهەشت باس لەوە دەکرێ کە سەدان گوندی کورد بۆردومان کران و ٢٥٠ هەزار کورد کوژران. دەکرێ باسی ئەو ڕووداوانە و ئەو قۆناغە بکەن ؟
ج- راسته‌ خومه‌ینی ده‌ستوری جیهادی دا وبه‌ هه‌زاران خه‌لکی سیویل وبه‌ هه‌زاران پێشمه‌رگه‌ شه‌هید بون وبه‌هه‌زاران پاسداری ئێرانی کوژران وبه‌سه‌دان گوند وێران کران. به‌ڵام له‌وباره‌وه‌ ئامارێکی ده‌قیق له‌ده‌ست دانیه‌.
 
لە ئەنجامی هاوپەیمانی تودە ، کەدەپە ئیران و ، خومەینی ، ڕژێمی شا ڕوخا و ، خومەینی هاتە سەر دەستەڵاتداری ، دکتۆر قاسملۆ و زۆرێک لە رێبەرەکانیان بەو ئومێدەوە گەڕانەوە وڵاتەکەیان . پاش ئەوە رژێمی مەلاکان ئەوانیان هەموو پاکتاو کرد ، کۆمەڵکوژیشیان لە بەرامبەر بنکە جەماوەریەکانیان ئەنجام دا . لە ساڵی ١٩٧٩-١٩٨٢ ئەو ڕوداوانە کەوتەوە ، دەکرێ چۆن بەم قۆناغەی ئیستای تورکیا و ئاکەپەی بچوێنن ؟ بۆ ئەوەی کوردەکان نەکەونە تەڵەیەکی بەم هەمان شێوەیە دەکرێ چی بگوترێ ؟  
ج- بۆ روخانی رێژیمی شای ئێران هیچ په‌یمانیک له‌ نێوان حیزبی توده‌ و که‌ده‌په‌ و خومه‌ینی نه‌بوه‌. روخانی رێژیمی شای به‌ ده‌ست تێوه‌ردانی رۆژ ئاوا به‌سه‌رۆکایه‌تی ئامریکا بۆ له‌ناوبردنی هێزی چه‌پ له‌ ئێران بو. رۆژئاوا شۆرشه‌که‌یان دژی رێژیمی شا به‌گه‌لانی ئێران کرد ودایان به‌ ده‌ست خومه‌ینی. و به‌ده‌ستی مه‌زهه‌بێکان به‌سه‌رۆکایه‌تی خومه‌ینی هه‌مو چه‌په‌کانیان پاکتاو کرد. ئه‌وه‌ ویستی ئامریکا بو، چون ئه‌وکات  چه‌پ له‌ ئێران زۆر به‌هێز بو و هاو سنوری ئه‌وکاته‌ی سۆڤیه‌ت بو، و ئێرانیش له‌لایه‌ک له‌باری ژێئۆستراتێژێوه‌، وبه‌تایبه‌تی به‌هۆی خه‌لیجی فارسه‌وه‌ گرینگترین وڵاتی رۆژهه‌ڵاتی ناوینه‌. کاتی خۆی تزاری روس گوتویه‌تی هه‌ر که‌س خه‌لیجی فارسی له‌ده‌ست دابێ ده‌توانێ حکومه‌تی دونیا بکا. به‌ ئیسلامێکان چه‌په‌کانیان پاکتاو کرد وراده‌ستی خومه‌ینیان کرد. دیاره‌ حیسابی ئه‌ورۆ‌یان بۆ خومه‌ینی نه‌کردبو.
دوکتور قاسلو و سێ هه‌والی وی که‌ یه‌کیان من بوم ئه‌وکاته‌ یانی ئاخری ساڵی 1978  له‌ئۆروپارا گه‌راینه‌وه‌ بۆ ئێران، و ئه‌ندامانی ده‌فته‌ری سیاسی وکۆمیته‌ی ناوه‌ندی و هێندێک له‌ ئه‌ندامانی حیزب که‌ نزیکه‌ی بیست سی که‌سێک ده‌بون و به‌ساڵان بو په‌ره‌وازه‌ی عێراق ببون گه‌رانه‌وه‌ بۆ ئێران.
نه‌ رۆژ هه‌ڵاتی ناوینی ئیمرۆ وه‌ک رۆژهه‌لاتی ناوینی 32 ساڵ به‌رێیه‌ نه‌ ئه‌وبارودۆخه‌ی ئیستای تورکیه‌ وئه‌وکاتی ئێران ونه‌ وه‌زعی ئه‌وکاته‌ی رۆژهه‌ڵاتی کوردستان وئیمرۆی باکوری کوردستان له‌ هیچ بارێکه‌وه‌ وه‌ک یه‌ک ناچن، وبه‌تایبه‌تی وه‌زعی کورد به‌گشتی ئیمرۆ له‌گه‌ڵ وه‌زعی کوردی ئه‌وسه‌رده‌م پێکه‌وه‌ مقایسه‌ ناکرێن. ئه‌وکات ته‌نیا ئێران توشی قه‌یران ببو، ئیمرۆ دونیا وبه‌تایبه‌تی ته‌واوی رۆژهه‌ڵاتی ناوین گرفتاری قه‌یرانی سیاسی، ئابوری بوه‌.
 
وەزارەتی دادی ئوترێش لەسەر کوشتنی دکتۆر قاسملۆ لێپرسینەوەیەکی نوێی کردەوە . پیتەر پلزی پەرلەمانتاری سەر لیستی پارتی سەوز رایگەیاند کە بەڵگەی گرنگی لە دەستدایە لە تێوەگلانی سەرۆک کۆماری ئیسلامی ئیران ئەحمەدی نەژاد وەک پاسدارێکی کۆن ( محافەزەکارێکی شۆڕش ) لەو تاوانە بۆ دەزگاکانی ڕاگەیاندن ئاشکرا کرد. ئەو بەڵگانە چ دەنگدانەوەیەکی هەبوو لە ئێران ؟ داخۆ کورد هیچ دەسپێشخەریەکیان لە ئاستی نێونەتەوەیی دا لەو بارەیەوە ئەنجام داوە ؟
ج- وه‌زاره‌تی دادی ئوتریش ناتوانێ لێپرسێنه‌وه‌یه‌کی نوێ بکاته‌وه‌، چونکی وه‌زاره‌تی دادی ئوتریش بۆ خۆی قاتله‌کانی دوکتور قاسملوی به‌ لێ   زانینه‌وه‌ راده‌ستی کۆماری ئیسلامی کردۆته‌وه‌. پێته‌ر پیلز که‌سایه‌تێکی ناسراو ودێموکراتێکی گه‌وره‌ ولایه‌نگرێکی زانای مافی مرۆڤی ئوتریشه‌ و زۆر به‌ڵگه‌ی هاشاهه‌ڵنه‌گرو راست ودروستیشی له‌ لایه‌، به‌ڵام ئه‌و به‌ ته‌نیا سه‌ربه‌خۆ، بێ پشتیوانی وئیزنی حیزبی دێموکراتی کوردستانی ئێران ناتوانێ لێپرسینه‌وه‌یه‌کی تازه‌ ده‌ست پێبکاته‌وه‌، سه‌رانی حیزبی دێموکرات کاتی  خۆی دادگای تیرۆری دوکتور قاسملویان له‌ پێناوی مه‌سڵه‌حه‌ت وبه‌رژه‌وه‌ندی شه‌خسی خۆیان کێشاوه‌. بۆچی؟ له‌ پێناوی چی؟ ئه‌و پرسیارانه‌ ده‌بێ مێژو وڵامیان بداته‌وه‌!!!
 
کوردەکانی ئێران چیان دەوێ ؟ داوای ئۆتۆنۆمی ( خۆسەری ) تان لە ئیران هەیە ؟ هۆکاری سەرەکی داخوازیتان بۆ خۆسەری چیە ؟
ج-  ئێران وڵاتێکی فره‌نه‌ته‌وه‌یه‌، ئێمه‌ وه‌کو پارتی ژیانی ئازادی کوردستان سیسته‌می کۆنفیدرالیزمی دێموکراتیک بۆ ئێران به‌ گونجاوترین چاره‌سه‌ری ده‌زانین. که‌ هه‌مو نه‌ته‌وه‌کان بتوانن به‌ فه‌رهه‌نگ وکولتور وزمان وناسنامه‌ی خۆیان، له‌ هه‌مو بواره‌کانی سیاسی وکۆمه‌ڵایه‌تی وفه‌رهه‌نگی ئابوری ئاینی به‌ مافی وه‌ک هه‌وی له‌ ولاتی خۆیان دا پێکه‌وه‌ بژین.
دیدی پەژاک بۆ پارتە کوردیەکانی ئێران و پارتەکانی پارچەکانی تری کوردستان چیە ؟ بەدەر لە پەژاک داخۆ ڕێکخراوەی تری سیاسی و سەربازی تر هەیە ؟ بارودۆخیان چیە ؟
ج- له‌ کوردستان حیزبی سیاسی زۆرن. هه‌ر حیزبه‌ی به‌رنامه‌و پرۆژه‌و ستراتێژی خۆی هه‌یه‌. خه‌ڵکی کوردستان به‌ پێی به‌رنامه‌ وپرۆژه‌و ستراتێژی وشیوه‌ی خه‌باتی ئه‌و حیزبانه‌، حیزبی دڵخوازی خۆیان هه‌ڵده‌بژێرن.
پەیوەندیە نێودەولەتیەکانتان لە چ ئاستێکدایە ؟
ج-  ئێمه‌ حیزبێکی گه‌نجین، به‌ پێی ته‌مه‌نی خۆمان پێوه‌ندیمان له‌گه‌ڵ زۆر وڵاتان هه‌یه‌.
بۆچی کورد لە کاتێکدا کە ئەمەریکا و ، ئەوروپا و نزیکەی هەموو جیهان لە دژی ئێران ، بۆ سەربەخۆیی خۆی شەڕ ناکات ؟
ج-  کوردستان وگه‌لی کورد به‌سه‌ر چواروڵاتان دا دابه‌شکراوه‌، چاره‌سه‌ری کێشه‌ی کورد له‌ لایه‌که‌وه‌ پێکه‌وه‌ گرێدراوه‌، و له‌هه‌مان کاتدا چاره‌سه‌ری له‌ هه‌ر یه‌ک له‌و وڵاتانه‌دا جیاوازه‌، بویه‌ ئێمه‌ کۆنفیدرالیزمی دێموکراتیک بۆ رۆژهه‌ڵاتی کوردستان به‌ باشترین شێوه‌ی چاره‌سه‌ری ده‌زانین.
 
ئێستا لە دۆڵەکۆکێ ، خرپاپێ تا زەلێ نزیکەی ١٥ کم شەڕی بەرەیی هەیە ، بۆ ئێستا ئێران هێرش دەکاتە سەرتان ؟ داخۆ تورکیا بەشدارە لەو شەڕەدا ؟
ج- ئه‌و هێرشه‌ ته‌نیا له‌ لایه‌ن ئێرانه‌وه‌، وهه‌ر وه‌ها ته‌نیا له‌ دۆڵه‌ کۆکی تا زه‌لێ نیه‌، ئه‌و هێرشه‌ له‌سه‌ر گه‌لی کورد وله‌سه‌ر ده‌سکه‌وته‌کانی گه‌لی کورد به‌تێکرایی له‌ هه‌مو پارچه‌کانی کوردستانه‌. وله‌و هێرشه‌دا هه‌مو داگیرکه‌رانی کوردستان وهێندێک وڵاتی خاوه‌ن به‌رژه‌وه‌ندی له‌و ناوچه‌دا به‌شدارن.
هەرەکە بە چ تاکتیکێک وەلامی ئەو هێرشە بەرەییانەی ئیران دەداتەوە ؟ داخۆ گەریلا لە دژی هێڕشی ئاسمانی و زەمینی تەکنیکی خۆپاراستنیان هەیە ؟ ( وەک رۆكێت ، دژە تانک و هتد ) ؟
ج- هه‌ره‌که‌ به‌شه‌ری پارتیزانی وبه‌شێوه‌ی تاکتیکی تایبه‌تی خۆی به‌رگری له‌و هێرشانه‌ ده‌کا. له‌ ئاکامی ئه‌و هێرشانه‌ی که‌ تا ئێستا چ له‌ رێگه‌ی به‌ژایی وچ هه‌وایی کراوه‌ته‌ سه‌ریان توانیویانه‌ به‌ پێی ئه‌و تێکنیک وئه‌و تاکتیکانه‌ی که‌ هه‌یانه‌ زۆر سه‌ر که‌وتوانه‌ خۆیان بپارێزن.
لە هەرێمی خنێرەوە هەواڵی هێرشی ئەرتەشی ئێران دێت . بە پێی ئەو لێدوانەی هەپەگە ڕایگەیاندووە ئەو هەرێمانە لە ژێر کۆنترۆڵی ئەواندایە ؟ ئیران بۆ چی لەیەک کات دا هەم هێرشی کردە سەر پەژاک و هەم پەکەکە ؟ دۆخی ئەو شەرە چیە لە هەردوو لایەنەوە ؟
ج- ئه‌و شه‌ره‌ به‌ هاوپه‌یمانی ئێران وتورکیه‌ و عێراق کرا، بۆیه‌ تورکیه‌ وئێران پێکه‌وه‌ وهاو کات له‌هه‌ر دولاوه‌ ئه‌و هێرشه‌یان ده‌ست پێکرد.    دۆخی ئه‌وشه‌ره‌ تا ئێستا هیچ ده‌سکه‌وتێکی بۆئێران وتورکیه‌ تێدانه‌بوه‌، وبه‌قازانجی کورد ته‌واو بوه‌. وله‌دوا رۆژیشدا سه‌رکه‌وتن هی گه‌لی کورده‌.
چ بارودۆخێک دەردەکەوێ لە ئەنجامی ئەو شەڕەوە ؟ ئایندەی کوردەکانی رۆژهەلاتی کوردستان چۆن دەبینن ؟
ج-  بارودۆخی ئه‌وشه‌ره‌ که‌م وزۆر گرێدراوه‌ به‌وئاڵوگۆرانه‌ی رۆژهه‌ڵاتی ناوینیش، وسه‌رکه‌وتن وئازادی له‌ رۆژهه‌ڵاتی کوردستان وله‌ ئێران هی گه‌لانی ئێران و هی گه‌لی کورده‌.


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 11)
  |   Okuma: 9404   |   Yorum: (46)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 1 Mart 2014 05:29 | Alıntı     

DanielMymn

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Hello. And Bye.

mr fitz
 Yorum #2  | 13 Nisan 2015 22:43 | Alıntı     

Wilioi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
If reversed the force in Fig. viagra hormone produced by the corpus luteum in the ovary and the placenta of a pregnant woman .The speed of light depends on the medium in which it propagates. order generic cialis online a .We need to develop the habit of exercising when were stressed its a remarkably potent stress tool but most of us exercise less when were stressed instead of more. sky pharmacy online drugstore review .pulmonary abscess . buy one live pharmicy Review provided by VeriMed Healthcare Network.Not all patients with tics have Tourettes syndrome. levitra cheapest price Increase the dose of inhaled steroid if the peak flow decreases.Diseases of the Pulmonary System l STEPUP TO MEDICINE Lung neOPLasMs Lung cancer QuiCk Hit In the diagnosis of lung can cer it is crucial to differenti ate between small cell and non small cell types because the treatment approach is completely dif ferent see below. cheap drugs Dilation is accomplished by inserting a series of dilators of increasing diameter.His radiologic tests and biopsy revealed a malignant tumor or . order viagra no prescription online anticholinergics or antihistamines autoimmune diseases e.D. cialis vs viagra Together these factors result in a .causes . online viagra The dog has learned to be helpless.They may occur in childhood or adulthood. cialisl may still be associated with an increased risk of CAD.Dementia and delirium clouding of consciousness also have been reported as psychiatric complications. online pharmacy no presc Pupils are round and reactive to light bilaterally.QuiCk Hit Complications of asthma . canada pharmacy online Being better than Celsus was of course a manifestoa statement that the Ancients should not be trusted and that the best teachers might not be found at universities but rather in nature herself.
 Yorum #3  | 5 May 2015 13:14 | Alıntı     

Geogaddelp

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
propecia and dietary supplements medicament propecia propecia formsfree samples of viagra Dapoxetine viagra tablets online in australiacialis pharmacy review cialis 5 mg effets indesirables cialis and lisinopriltell me about viagra free viagra samples from canada buy viagra online with mastercardcost of cialis and levitra vendo cialis cialis cipla
 Yorum #4  | 23 May 2015 23:56 | Alıntı     

Lestdale

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
which are important constituents of the limbic system and are thought to play a key role in motivation and reward processes.Write the correct letter in the spaces provided.. buy generic cialis online Compute the force on the body of the insect that must be generated during the downward wing stroke to keep the insect hovering.rectum Last section of the large intestine connecting the end of the colon and the anus.
 Yorum #6  | 17 Haziran 2015 06:13 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Biophys.This is all the more important because people in developed countries are also living longer. Viagra Inc.
 Yorum #7  | 7 Temmuz 2015 13:38 | Alıntı     

Jeryfatoemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Their primary or canoni cal function is to catalyze the esterication reactions that conjugate amino acids with cognate tRNAs as part of the protein translation processIn Bonow RO Mann DL Zipes DP Libby P eds.Suggested Reading Bronfenbrenner The Ecology of Human Developmentg. Accutane The brain itself plays an important role in our perception of sound.Williams Textbook of Endocrinology.
 Yorum #9  | 5 Ocak 2016 20:11 | Alıntı     

Portecem

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Take antibiotics or other drugs exactly as prescribed do not skip doses complete the course even if you are already feeling better do not share prescriptions or save leftovers until next time vitally do not demand medication when a doctor says it is not needed and follow the best hygiene and preventative measures such as handwashing careful food preparation and the use of insect nets and repellents.org.Heat Heat is a form of energy and as such it can be converted to work and other forms of energy. cialis professional SpeedIn the years since Louise Brown made headlines some five million babies around the world have been born thanks to assisted conception.Esophageal disorders e.In Bradley WG Daroff RB Fenichel GM Jankovic J eds.The hypothalamus also regulates the release of hormones from the pituitary gland at the base of the brain and integrates the activities of the sympathetic and parasympathetic nervous systems. levitra occasion en france If it is confined to the skin days of antibiotic therapy is adequate.As insulin is given it causes a shift of potassium into cells resulting in a hypokalemia and this can happen very rapidly.g.The reduction of sexual relations with males to the minimum time the avoidance or delay before meeting again another man the resort to female fantasies in order to hide the masculine ones or the practice of compulsive sex might all have hypothetically an avoidance function.The Beast A Journey through Depression.Treatment of Prostatitis JAMES J.Esophageal manometry is diagnosticsimultaneous multiphasic repetitive con tractions that occur after a swallow sphincter response is normal viagra samples canada Roux went on to work on diphtheria while Chamberland invented a filter to trap bacteria from a solution.The driving pulse and the emitted NMR signal.Drooling in infants and young children may get worse with colds and allergies.Jaundice a.Some went as far as making hypnosisbased CD courses forSadly at least two of my friends are no longer with us.With regard to urinary problems the rain forests of West and Central Africa are busy with modern bioprospectors looking for native medicines to convert into the latest wonder drugs. kamagra 100 mg on line It can also be idiopathic.Patients with mild acute pancreatitis a.b.Causes a.It is best to divide the lung fields into thirds horizontally and compare the two sides.See Poison control center emergency number What to Expect at the Emergency Room The health care provider will measure and monitor the patients vital signs including temperature pulse breathing rate and blood pressure.Hypernatremia A.Qaseem D. vipps pharmacy viagra See the Glossary at the end of the book for additional sufxes meaning pertaining to.B.Explanations of more difcult terms are added in brackets.
 Yorum #10  | 7 Ocak 2016 19:24 | Alıntı     

Stephebraph

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Cellulitis appears on an extremity as a warm reddish area of tender edematous skin.Therefore if we know the response of the ear to sinusoidal waves over a broad range of frequencies we can evaluate the response of the ear to a wave pattern of any complexity..LH . how to buy cialis Liver transplantation if cirrhosis is present Jaundice a.On a practical level he observed that the rectal thermometer gave the most accurate measure of core body temperature in the elderly whose extremities tended to be cooler due to reduced circulation.In allogeneic marrow transplantation allo other marrow is obtained from a living donor other than the recipient.Subsequently however the person begins to drink against his or her own best interests as alcohol comes to assume more importance than personal relationships work reputation or even physical health. cialis with prescription arthro joint arthritis bio life biology The sufx logy is composed of the root log study and the nal sufx y process or condition.antibodyIn the crouched position at the start of the jump the center of gravity is lowered by a distance cDiagnosis buy propranolol canada no prescription Certain species of fruit bats are the primary and continuing source of the virus.Therefore scanning may indicate a greatly reduced risk of malignancy in a nodule that is warm or hot but it does not yield much additional information in a nodule that is cold Prognosis is worse than for papillary cancerIt spreads early via a hematog enous route brain lung bone liver.gastro gastrojejunostomy gastrostomy Also called a G tube or button.CASE REPORT CEREBRAL INFARCTION This patient was admitted on January with a history of progressive right hemiparesis for the previous to months uctuating numbness of the right arm thorax and buttocks jerking of the right leg periods of speech arrest diminished comprehension in reading and recent development of a hemiplegic gait.Its important that you not be harshly selfcritical.Abdominal wall surgery is not the same as liposuction which is another way to remove fat. cialis et apcalis Prophylactic dosevaries depending on type of product D.Asian J Androl.Engl.and then six and so on. achat de cialis en ligne We know that we are supposed to limit our intake of saturated and trans fats.
 Yorum #11  | 16 Ocak 2016 12:59 | Alıntı     

VincGype

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 40596, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 381436873,
described the soul as acting via the heart to regulate the bodys sensitive vegetative and physical spirits.Postrenala bladder catheter may be inserted to decompress the urinary tract..immune idiopathic Thrombocytopenic Purpura A. cialis online fast delivery Before English physician William Harvey published his momentous book on the heart and circulation in for example he spent over years dissecting and experimenting on the pulsing hearts of thousands of animals from more than species..ID.Br J UrolIn Hoffman R Benz EJ Shattil SS et al eds. brand viagra online h monitoring session.perDiagnosis of AIDS a. viagra home delivery However avoid scrubbing or repeated skin washing.b.This was followed by news that other gene therapy trials had failed with more than reports of adverse events including deaths.For example when the swing is through in each direction the period is only longer than predicted by Eq.Now considered standard of care b. online pharmacies that sell misoprostol lensCausescan be idiopathic elderly or due to infection such as Mycoplasma pneumoniae infection or infectious mononucleosis B.Highresolution CT scan is the diagnostic study of choice. 24 hour cialis Answers to the questions for the autopsy report are onc.


--------------------
Beipackzettel Viagra Online Kamagra Oral Jelly Gunstig levitra samples overnight Cipro And Amoxicillin Toghter Consejos Uso Viagra
 Yorum #12  | 17 Ocak 2016 03:37 | Alıntı     

Rafaicefly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16219, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 155486281,
Physicians herbalists healers and apothecaries adopted these methods to prepare a new generation of medicines.Other brainstem deficits are absent except for tinnitushearing loss. generic viagra from canada The number after each term indicates where it is dened or used in the book so you can easily check your responses.Correction of fluid imbalance vitamin supplementation thiamine folate multivitamins Quick Hit Most important causes of smokingrelated mortality are lung cancer COPD and atherosclerotic cardiovascu lar disease.Estimates of his total output range from five to ten million words with some three million surviving. cialis farmacias similares hemoglobin Blood protein containing iron carries oxygen in red blood cells.Diverticulosis Diverticulitis Mesentery Artery Fecal material A Diverticula B Inflamed diverticula C FIGURE A Diverticula diverticulosis form when the mucous membrane lining of the colon bulges through the weakened muscular wall.Using this background we will examine the process of hearing and some other biological aspects of sound.There is a well designed blinded placebocontrolled study of an antiinflammatory agent in CPCPPS patients in which a small effect was observed Nickel et al b.Indications for surgery a.gmcm venta kamagra el mundo and in Ancient Greece see pp.D.If serum is positive for AMAs perform a liver biopsy to confirm diagnosis. azithromycin places In terms of the physical environment environmental exposures are the chemical or biological environment thats around us.Venous stasis diseases lymphedema and diabetic ulcers also are asso ciated with cellulitis see TableThe plasma halflife of yohimbine was found to beplegia paralysis loss or impairment of the ability to move parts of the body hemiplegia Affects the right or left half of the body and results from a stroke or other brain injury. finasteride sample His family physician diagnosed his problem as aphasia dyslexia ataxiaGeneral characteristicsSome people have allergies to contrast dye.


--------------------
Malignancy is the most common cause of death.The strength of the stimulus is conveyed Physics in Biology and Medicine.The angular veloc ity see Appendix A is then v max max where is the length of the leg. propecia ou viagra The ratio of the jumping heights at the two locations is H F W WInflammatory bowel disease IBD c.
 Yorum #13  | 17 Ocak 2016 20:12 | Alıntı     

NathDeekly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15213, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 128214524,
fampra. kamagra 100 In the present study we also studied the alterations in hormonal status during an acute exacerbation of COPD and reversibility of these changes during followup.V and the duration of pulse is sec switching from prednisone to cortef subarachnoid spaceDo not stop or change any medications without first talking to your doctor.It includes depression and anxiety in response to stressors..Fetal presentation is the manner in which the fetus appears to the examiner during delivery.The worm produces its movements with the longitudinal and circular muscles running along the walls of the cylinder see Fig. generic viagra for sale in the usa Editorial Team David Zieve MD MHA Bethanne Black Stephanie Slon and Nissi Wang.Others feel only a prick or stinging sensation.Brain tumors are best treated by a team that includes Neurooncologist Neurosurgeon Oncologist Radiation oncologist Other health care providers such as neurologists and social workers Early treatment often improves the chance of a good outcome.With such a high mortality rate from postsurgical infection something had to change.HTN is a major risk factor for CAD with resultant angina and MI.Chronic steroid treatment does have side effects but it is recommended for boys years of age and older whose motor skills are declining.Lumpectomy with SLN biopsy on pelvic ultrasound B. tarif du levitra en pharmacie Radiation therapy if IGF levels stay elevated after surgeryorg.He denies seeing any gross blood in his urine.Type RTA is a term that is no longer used.Rosen R.In addition lymphoid organs such as the lymph nodes spleen thymus gland tonsils and adenoids produce lymphocytes and antibodiesMeanwhile in Paris French brothers Robert and Jean Judet tested a new acrylictype plastic material for the ball.PostMI Endocarditis Myxoma b. top rated generic viagra pharmacy A few patients have symptoms for up to years.


--------------------
Pathognomonic for RA b. priligy funciona Sleisenger Fordtrans Gastrointestinal and Liver Disease.
 Yorum #14  | 18 Ocak 2016 04:36 | Alıntı     

WillFles

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 67264, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 271431545,
Consider starting acid suppression before endoscopy.Stem cells or marrow cells are given intravenously via a catheter implanted in the upper chest and leading to a central vein.Gynecomastia is a condition of increased breast development in males buy cytotec 200mg online Mayer J.Wellcome Library London c.glucagong.But as antirejection drugs improved transplant numbers slowly rose again.An aneurysm is a common type. cialis farmacocinetica white blood cellThe most common form is talipes equinovarus equino horse or clubfoot.The downward movement of the diaphragm enlarges the area in the thoracic cavity decreasing internal air pressure so that air ows into the lungs to equalize the pressure.CliniCal PeaRl RhabdomyolysisBronchial sounds are abnormal if heard over the peripheral lung areas where only vesicular sounds should be heard.   Other scientific disciplines fed into medicine.Blood clots in patent blood vessels b. viagrasales canada Discuss the type of information that might be obtained from measurements with a ballisto cardiograph and estimate the magnitude of the forces measured by this instrument.Previous Section Next Section IMPLICATIONS FOR FUTURE RESEARCH There are several important implications of these observations.Electro poration is a highly efficient strategy for the introduction of exogenous DNA into mammalian cell cultures.The Bridgeman Art Library British Library London UK British Library Board.General characteristicsThe rate of complications or adverse events that required a return visit to hospital such as dehydration nausea vomiting bleeding reflux gastrointestinal symptoms nutritional and electrolyte abnormalities and band erosion or slippage was a reasonable to Dr. buy lasix cheap legitimate Events that are negative that are uncontrollable that have more ambiguity or that are novel are most likely going to increase the level of your stress responseespecially if you are already overloaded.Development of ulcerative colitis and its associated colorectal neoplasia as a model of the organspecic chronic inammationcarcinoma sequence.You will nd complete denitions for all of these terms and their audio pronunciations on the Evolve website.It may also be the result of a disrupted female menstrual cycle which can prevent or limit egg release.Newtonian Mechanics nolvadex without a prescription In they were renamed Human Immunodeficiency Virus HIV the cause of AIDS.b ADDITIONAL SUFFIXES AND DIGESTIVE SYSTEM TERMINOLOGY PRONUNCIATION OF TERMS To test your understanding of the terminology in this chapter write the meaning of each term in the space provided.We are reminding doctors to try and find the right balance between relieving symptoms versus safety.


--------------------
Cialis Super Active Generique Purchase Cheap Amoxil Amoxicillin Dosing In Neonates
 Yorum #15  | 18 Ocak 2016 16:52 | Alıntı     

BrenDeatte

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16178, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 215762545,
hyperination of air sacs with destruction of alveolar wallsThe onset may be insidious. filitra vardenafil tablets B Courtesy of Dr..Based on Panel consensus.There is an increased overall incidence with increasing age.Other medicines that contain acatominophen include Anacin Liquiprin Panadol Percocet Tempra Various cold and flu medicines Note This list is not all inclusive.Typically in an insect the size of a bee the volume of the resilin may be equiv alent to a cylinder cm long and cm in area.trachomatis and culture of prostatic fluid for ureaplasmas.heart transplantation overnight shipping on viagra pills Radiographsif degenerative disease is suspected or if there is a history of trauma or acute injuryAcquired hypercoagulability state b. generic levitra professional 20 mg In a Class lever d is always smaller than d therefore the mechanical advantage of a Class lever is greater than one.supportive psychotherapy Offering encouragement support and hope to patients facing difcult life transitions and events. viagra or cialis cheap It is possible that the ulcer forms as a result of H.OBSTETRIC HOOKS Surgeons used hooks such as these when they needed to lift the edge of a wound or hook a small piece of tissue before cutting it.d.A. priligy dapoxetine en pharmacie FEMALE REPRODUCTIVE SYSTEM broids Benign tumors in the uterus.


--------------------
The magnitude of the velocity is called speedSally complained of pain in the area surrounding her navel. brand viagra overnight delivery Reverse transcriptase inhibitor
 Yorum #16  | 19 Ocak 2016 08:55 | Alıntı     

Willbync

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 60672, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 183823175,
The expelled placenta is the afterbirth. generic viagra 100mg next day Key Responsibilities Prepare and review regulatory submissions Develop global regulatory strategies and advise on these Provide regulatory technical expertise Manage key client projects Oversee project budgetforecasting Support global projects for other functions Ensure compliance according to SOPs and working practices The role will require you to possess a relevant medical or scientific degree you must have a minimum of years direct regulatory affairs experience gained from a CRO or pharmaceutical company ideally on a globalinternational level previous exposure to people management is essential and CMC experience would be advantageous.lumbar Right and left middle regions near the waist.Antiviral medications are usually not used in people with normal immune function.Endocrinehypogonadism in men with low testosterone hyperthyroidism vitamin D deficiency see Clinical PearlAbstractFREE Full TextA sharp tip probe made of silicone nitride with a diameter on the order of a few nanometers is attached to a cantilever spring.Fat is the largest endocrine organ that we have in our body. purple viagra pills It shows how well you are controlling your diabetes.Originally from the Greek paralusis meaning separation or loosening on one side describing the loss of movement on one side of the body occurring in stroke patients.Serum LDH and b microglobulin are indirect indicators of tumor burden.In Kronenberg HM Melmed S Polonsky KS Larsen PR eds..Onset and duration of action of sildenafil for the treatment of erectile dysfunction.thyroxine Calcitonin ENDOCRINE SYSTEM Parathyroid glands Parathyroid hormone PTH Increases blood calcium FIGURE The parathyroid glands their hormones and action. buy cheap generic levitra online Erectile dysfunction after any type of prostate procedure is an issue.If a patient who is mentally incapacitated is in a persistent vegetative state or comatose family members even if not formally appointed as proxy decision makers can withdraw lifesustaining treatments based on prior conversations with the patient or their understanding of the patients values.excessive bleeding caused by hereditary lack of blood clotting factorsand viagra levitra ou cialis About years ago the immense Chinese work Huangdi Nei Jing The Yellow Emperors Canon of Medicine see pp.This book is protected by copyright.In an opportunity arose to test this notion.New York NY McGrawHill chap concepto de propecia Figure reviews in vitro and in vivo nuclear medicine diagnostic tests.This text was also revised and expanded over the centuries and given the content relating to traumatic injuries parts of the book were probably written during times of conflict and warfare.Malignancy is the most common cause of death.


--------------------
Kamagra Oral Jelly Greece Medicament Baclofene Sun Complaints About Healthy Man Viagra cialis buy online Amoxicillin Cures Kamagra Oral Jelly At Cvs Tadalafil 20mg
 Yorum #17  | 21 Ocak 2016 03:27 | Alıntı     

MichAdvide

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 12468, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 316572577,
Scientists working in the eld of pharmacokinetics measure the rate of disappearance CANCER MEDICINE ONCOLOGY of drugs from the bloodstream and tissues.sulfa drugs penicillins barbiturates phenytoin allopurinol carbamazepine vancomycin rifampin. ordering viagra from canada Vein valves were another key to Harveys arguments.Cephalosporins such as cefuroxime and cefprozil and penicillins are examples of aan drug.Maybe iPSCs can be coaxed to grow on bioscaffolds into whole organs such as kidneys livers and hearts and then be reintroduced into the bodies from which they came thereby avoiding the problem of rejection encountered during transplantation from a donor.This was in effect the first successful trial of a new class of treatments called stem cell therapiesand in Dr.Memory and Learning We have both shortterm and longterm memory. price of viagra 100mg walmart Chloride Channels.Chemical burns that occurred in the eye frequently heal however permanent blindness may result.His medical history is unremarkable.A gas bubble is injected into the vitreous cavity to put pressure on the area of retinal tear until the retina is reattached.Other therapies directed at histamine receptors e.Mrs. cheap kamagra paypal Fresh frozen plasma FFP Contains all of the clotting factors Contains no RBCsWBCsplatelets Given for high PTPTT coagulopathy and deficiency of clotting factorsFFP can be given if you cannot wait for Vitamin K to take effect or if patient has liver failure in which case Vitamin K will not work.This is a direct consequence of the restrictions on the allowed electron orbital configurations.You need energy which means that youre going to need some blood sugar.Antibiotics azithromycin or levofloxacin Studies have shown that patients who receive broadspectrum antibiotics do slightly better than a placebo group.Symptoms of autoimmune disorders can come and go.Magnetic resonance imaging MRI introduced in the early s is the most recent addition to medical imaging techniques.Int J Radiat Oncol Biol Phys. buy nimegen contributed as did the experience of Ignaz Semmelweis with puerperal fever in s Vienna see p.Update Date Updated by Neil K.Whats new The sex hormones of COPD patients were compared to agematched subjects with normal pulmonary function.That was no way to live either and unfortunately as wonderful as my doctor is Ive found that few GIs want to address aftereffects of small bowel surgery.illustrate another clearly observed aspect of run ning.The Vedic traditions gave rise to Ayurveda from ayur meaning life and veda meaning knowledgea medical system that has parallels with other traditional systems including those of Ancient Greece see pp.M. levitra on line sale If the diagnosis is established initiate a b blocker e.


--------------------
foremost Chinese physician Zhang Zhongjing was founding medical institutions that would endure for centuries in some cases to the present day.Other such stones hang in the background as proof of the surgeons skill.Rosen R. priligy super force Psoriasis a.see front matter Elsevier Ltd.
 Yorum #18  | 21 Ocak 2016 04:27 | Alıntı     

Waltticy

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 12062, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 327854275,
antipruriticGeneralized seizurecharacterized by loss of consciousness.General characteristicsdyn cm yes clomid without prescriptions mexico Definition of Adjustment disorder Adjustment disorder AD is defined as emotional or behavioural symptoms in response to identifiable stressors occurring within months of the onset of the stressors.The exact reasons why you may develop chronic abacterial prostatitis arent fully understood at present.Prolactinsee the following section on hyperprolactinemia b.d.More than half of men aged to reported some degree of erectile difficulties according to the Massachusetts Male Aging Study.injected VIP papaverine and combinations of these drugs with phentolamine intracorporally in men with ED of various causes. brand viagra for sale pancytopeniaInfectious Diseases l STEPUP TO MEDICINE TABLE Other Zoonoses and ArthropodBorne Diseases Disease Organism transmission Reservoir clinical Findings Diagnosis treatment Leptospirosis Leptospira spp.Jesty recovered Mr. generic viagra accept paypal 215 The decomposition of these substances produces body odor.Conclusion A rational approach to diagnosis and therapy of urticaria and angioedema should be adopted by clinicians despite the fact that in many or most cases the specific cause of the illness may not be evident or confirmed by allergy or laboratory testing.Symptoms Aneurysms develop slowly over many years and often have no symptoms.Type of bleeding a.Shaw AS Dixon AK.general characteristicsNew York NY McGrawHill chap new healthy man viagra Physical examination reveals an obese woman in no acute distress.Blood that flows in unusual ways especially over uneven surfaces runs the risk of clotting.This affects a group of muscles supplied by a spinal root myotome and a sensory area supplied by a spinal root dermatome.Dermabrasion using a sandpaper like material removes acne scars and ne wrinkles.Uvulopalatopharyngoplastyremoval of redundant tissue in oropharynx to allow more air flow c.rapid breathing hyperventilation surfaces of membranes such as pleura and peritoneum I J KAdditional prospective studies are needed to replicate this finding. cialis 20mg we can express the pressure drop as RTreatmentHow high can the flea jump utiliz ing only the stored energy


--------------------
Hess P. cialis prix conseille en pharmacie In the s external defibrillators became available which worked without the need to open up the patients chest.Goldstein I.
 Yorum #19  | 22 Ocak 2016 03:36 | Alıntı     

JoseMYPE

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 71508, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 177574247,
There is some evidence that nocturnal domiciliary noninvasive ventilation NIPPV can augment the effects of a rehabilitation programme in patients with severe COPD.mm divided by overnight viagra He believed that emotions originate in the central nervous system with the resulting emotional experience growing out of unconscious neurological activity.The D map representations resulting from SOMbased clustering display the overall compound density of the reference compounds Collection of Bioactive Reference Analogs COBRA together with drugs Library of Pharmacologically Active Compounds LOPAC A and the set of known HDAC inhibitors used in this study BFLORENCE NIGHTINGALE the very first requirement in a hospital is that it should do the sick no harm FLORENCE NIGHTINGALE impressed by their nursing work and high standards of care compared with their lax illeducated English counterparts.ADRENAL CORTEX Hypersecretion adrenal virilism Excessive secretion of adrenal androgens.Give supplemental nicotinamide if the patient is symptomatic.Highrisk individuals homosexual or bisexual men IV drug abusers blood transfusion recipients before before widespread screening of donor blood heterosexual contacts of HIVpositive individuals unborn and newborn babies of mothers who are HIVpositive Quick Hit The course of HIV varies considerably from patient to patient..b. cheap kamagra Causes Premature Ejaculation in short has been shown in studies to be caused by an imbalance of serotonin in the brain this then can lead to rapid ejaculation.He started then to blame himself to feel fear of rejection of being inadequate of not being desired and to loose his erection and not feeling relaxed.The sound wave which travels along the vestibular canal and through the helicotrema into the tympanic canal produces vibrations in the basilar membrane which stimulate the auditory nerves to transmit electrical pulses to the brain see ChapterWith its support they had produced enough penicillin by mid to test on mice four injected with the antibiotic did not succumb to a lethal dose of Streptococcus whereas four untreated mice died overnight.Sugar glucose is then broken down in cells to release energy. viagra canadian pharmacy rrhythmo rhythm arrhythmia Dysrhythmia is also used to describe an abnormal heart rhythm.On stickK.Several Kchannel openers pinacidil cromakalim lemakalim and nicorandil have been shown to be effective in causing relaxation of isolated cavernosal tissue from both animals and man and to produce erection when injected intracavernosally in monkeys and humans AnderssonIn Kliegman RM Behrman RE Jenson HB Stanton BF.No. doxycycline 100mg where to buy it The Nervous System FIGUREThe combi natorial impact of bacterial surface toxins and metabolic endproducts may stimulate severe inammation that can progress to cancer due to disrupted homeostasis. viagra ligne pas cher SR performed the statistical analysis.


--------------------
How Do You Take Zithromax generic viagra Propecia Bon Prix Pharmacie Achat
 Yorum #20  | 25 Ocak 2016 07:24 | Alıntı     

WillUnlids

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 8561, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 138444236,
A protozoal infection caused by one of four organisms a.Physics in Biology and Medicine.where r is the radius of rotation and v is the speed tangential to the path of rotation. accutane without prescription testicular MALE REPRODUCTIVE SYSTEM Fscleroderma IPhysical examination reveals an obese woman in no acute distress.Further technology had to be developed for precise control of light intensity and duration and for accurate positioning of the focal point.MeCPStudies indicate that by the age of about twothirds of people have knee joint problems and about onethird have hip problems.J. accutane online fast deliverey His radiologic tests and biopsy revealed a malignant tumor orThe heart appears larger than it actually is when there is poor inspiratory effort which can be misleading.LECTURE Forget Me NotCognitive Functionb.Sacral S Five bones S to S are fused to form one bone the sacrum.They should avoid situations that have triggered a seizure in the past.Ferris JA Pitts MK Richters J Simpson JM Shelley JM Smith AM.Helical spiral computed tomography scan of the chest with IV contrast CTpulmonary angiography or CTPA. buy dapoxetine online usa Advances in the past halfcentury include hugely increased understanding of cancers groundbreaking discoveries about their causes the boon of earlier diagnosis and a wider range of improved treatments.This treatment is most effective when taken over a long period of time from eight to weeks.The circulatory system is made up of primarily three different groups arteries veins and capillaries.The system itself is that which yields an output in response to the input.   Other scientific disciplines fed into medicine.Accepted September buy generic propranolol online Furosemide treats fluid retention edema in people with congestive heart failure liver disease or a kidney disorder such as nephrotic syndrome.We use cookies to enhance your experience on our website.In other cases though chronic pain may be present even when tissue damage is stable or has been undetected.What is the appropriate next step in managing this patient how do you take kamagra st References Schimmel P.Obesity especially around the necknonobese patients can also have OSA however


--------------------
It is usually asymptomatic but mild to moderate dysphagia may be present. buy clomid for men Recurrent infections a.It provides important information about the mechanism of action of drugs.Symptomatic patients may present with polyuria polydipsia polyphagia fatigue blurred vision weight loss andor candidal vaginitis.
 Yorum #21  | 27 Ocak 2016 00:54 | Alıntı     

MelvMeeva

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15622, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 162323465,
motor aphasia medicament propecia The physiological role of lysyl tRNA synthetase in the immune system.Long Index finger Ring finger VENTRAL finger Transverse Thumb Median nerve A B Median nerve carpal tendons Carpal bones DORSAL FIGURE Carpal tunnel syndrome CTS.Prevention In most cases the disorder is not preventable.Corbis epa.As a result the natural process controlled by the receptors is reduced or stops completely damaging or killing the cell.PProstanoids may be involved in contraction of erectile tissues via PGF and thromboxane A stimulating TP and FP receptors and initiating phosphoinositide turnover as well as in relaxation via PGE and PGE stimulating EP receptors EPEP and initiating an increase in the intracellular concentration of cAMP.Data from the Michigan Medicaid Birth Defects Study MMBDS has revealed an association between the use of furosemide and congenital abnormalities written communication Franz Rosa MD Food and Drug Administration clomid stockist uk Either the eyeball is too or the refractive power of the lens is too so that the image is blurred and comes to a focus in of the retina.Dry air leaves skin parched.NATURAL iron IMMUNITY Resistance at birth No prior exposure to antigens Neutrophils monocytes macrophages and NK cells ADAPTIVE IMMUNITY Lymphocytes T and B cells Antibodies produced after exposure to antigen Memory second exposure elicits faster and larger response Vaccination Antitoxins Immunoglobulins Maternal antibodies FIGURE Types of immunity.Pierce JR Jr.hypersensitivity vasculitis Smallvessel vasculitis that is a hypersensitivity reaction in response to a drug penicillin sulfa drugs infection or other stimulus Skin is predominantly involvedpalpable purpura macules or vesicles common on lower extremities can occur.PACs are found in more than of normal adults who undergo Holter monitor ing and are of no significance in a normal heart but may be a precursor of isch emia in a diseased heart.Robert Edwards spent his youth in Yorkshire and Manchester then studied and furthered his work in various locations around the UK including Bangor Edinburgh London and Glasgow and at the California Institute of Technology before settling at Cambridge University in to work on developmental biology.Begin with isotonic solution lactated Ringers or NS. buy doxycycline canada delivery condition of insensitivity to painPriligy will not make you a giant in the bed but prolong the process of your ejaculation making the sexual intercourse longer and more pleasant for both partners.X Elsevier Inc.Only the women who underwent bilateral oophorectomy are believed to experience an abrupt decline in circulating estrogens and progesterone they write.This was discovered in with experiments on sulfanilamide a compound similar to a bacterial nutrient.promotes growth and maintenance of male sex characteristicsLecture a Matter of ClassSocioeconomics and Health About percent of Americans do not understand when their next appointment is scheduled. commande en ligne viagra en saint-quentin Your health care provider may also tell you to always wear a MedicAlert tag such as a bracelet alerting health care professionals that you have this condition in case of emergency.Getty Images Universal History Archive.General lifestyle modification Sodium restriction less than gday Diseases of the Cardiovascular System D I S E a S E S O f T h E C a r D I O va S C U l a r S y S T E M l FIGure A chest radiograph showing cardiogenic pulmonary edema.Still how reliable is a report that is unclear with reference to its central measure Its a nagging feeling that cannot be assuaged.His is pronounced hiss.The lower thyroxine binding globulin concentrations in very low birth weight infants explain their much lower T concentrations. best price for generic cialis Write the number of the correct structure in the blanks provided.


--------------------
a..Figure from Applegate E The Anatomy and Physiology Learning System ed Philadelphia Saunders.Figures and vardenafil vs viagra The wings of most insects are designed so that during the upward stroke the force on the wings is small.
 Yorum #22  | 30 Ocak 2016 21:28 | Alıntı     

Robeneucky

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 36063, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 167468762,
Alcoholic liver disease.g.g.Before the test tell your health care provider if you have Artificial heart valves Brain aneurysm clips Heart defibrillator or pacemaker Inner ear cochlear implants Kidney disease or dialysis you may not be able to receive contrast Recently placed artificial joints Certain types of vascular stents Worked with sheet metal in the past you may need tests to check for metal pieces in your eyes Because the MRI contains strong magnets metal objects are not allowed into the room with the MRI scanner Items such as jewelry watches credit cards and hearing aids can be damaged. achat viagra forum to cutpylori eradication is linked to subsequent weight gain and obesity but maybe we just dont know yet.Like Fleming Chain and Florey found penicillin hard to extract and purify.Helper T cells CD T cells assist B cells in making antibodies and they stimulate T cells to attack antigens.Ancillary measures for ABP include ensuring adequate fluid intake and urinary drainage.A.Furosemide has been reported to reversibly antagonize GABAevoked currents of receptors at M concentrations but not receptors. cheapest female viagra australia In Goldman L Schafer AI eds.and of the inside fluids are R o and R i respectively.He used his knowledge of facial musculature to create essentially a catalog of the different muscles that are recruited to express each and every emotion genuinely.In many ways human beings are similar to cars.Outlook Prognosis The outcome is likely to be good if the diagnosis is made early.hypertrophied keloid what's in fake accutane bought online? It is relatively easy to accelerate electrons in an evacuated chamber to high velocities so that their wavelength is less than m AAnswer This man has acute pericarditis.M.He proved both that the heart is a muscle and that it does not warm the blood.Mammogram report The breast parenchyma essential tissue is symmetrical bilaterally.Grand mal seizuresTreatment is surgical excision total or partial resection with or without radiation therapy.With high anxiety performance drops back down. cialis direct mexico D.DIGESTIVE SYSTEM Gingiva Cementum Root canal Periodontal membrane Bone Blood vessels and nerves FIGURE Anatomy of a tooth.Textbook of Pulmonary Diseases Vol.PHYSICAL PENDULUM The simple pendulum shown in Fig. tadalafil 20 mg buy direct from india R.Infectious Viral e.


--------------------
Three longitudinal studies have estimated incidence rates of ED in men with diabetes. viagra Cirrho means yelloworange which describes the livers color caused by fat accumulation.
 Yorum #23  | 7 Şubat 2016 12:02 | Alıntı     

Richceap

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 21189, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 218431544,
Exams and Tests Arterial blood gas Serum electrolytes Urine pH Arterial blood gas analysis or a serum electrolytes test such as a basic metabolic panel will confirm acidosis is present and determine whether it is respiratory acidosis or metabolic acidosis.Paraneoplastic syndromeserythrocytosis thrombocytosis hypercalcemia carcinoid syndrome hypertrophic pulmonary osteodystrophy hypoglycemia high cholesterol D.Their treatments were extensive herbal emetics vomitinducers and purgatives bowelemptiers to clean out the bodys interior massage and sauna sessions in sweat baths akin to the North American sweat lodges. viagra belgique d.alThis microbial exposure is tightly regulat ed as limited or no bacterial interaction signicantly impairs development of the host immune system whereas excessive bacterial contact can result in exaggerated immune responses and autoinammatory diseaseIn the other parts of the body however the flow remains laminar unless the passages are abnormally constricted. cialis le moins cher immigrer au canada Capable of continuous Sperm cell DNA proliferationTrotulas name became attached to many publications that were a mainstay of medicine for several centuries collectively known HILDEGARDE OF BINGEN Twelfthcentury composer philosopher and Benedictine abbess Hildegarde of Bingen was one of the great physicians of her day.before buy priligy dapoxetine united states Schwitalla S.Iodineinduced hyperthyroidism c.. order levitra Nausea and vomiting anemia melena guaiacpositive stool Quick Hit Upper GI endoscopy is the best test for evaluating a patient with epigastric pain.Immunity means being resistant to an infection.In the sGC mice the relaxing influence of exogenous NO from sodium nitroprusside and NO gas aminocyclopropylpyrimidineylfluorobenzylHpyrazolobpyridine BAY NOindependent sGC stimulator and methylaminophenyldihydrooxopyridinylmethoxytrimethoxyphenylisoquinoline carboxylic acid sulfate salt T phosphodiesterase type inhibitor were also significantly decreased.K.Clin.Examples are antifungals cephalosporins erythromycin tetracycline antituberculars penicillins quinolones and sulfonamides. levitra coupon free trial b.vulvodynia I Match the following terms with their meanings as given below.


--------------------
In however Heinrich Rosin a professor at the Albert Ludwigs University in Freiburg Germany wrote Extreme old age with its natural degeneration of resources and the natural decline of organs is a condition of development of the human body oldage infirmity is no illness.Radiation treatments in the area of the cancer may also be helpful. viagra online prescription A.
 Yorum #24  | 9 Şubat 2016 22:00 | Alıntı     

EdwaMets

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 29850, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 236522714,
b.ics diabetics mm of induration is considered positive.abnormal swelling of a metatarsophalangeal jointShe has four children all deliv ered vaginally. nuovo levitra orodispersibile Shaked H.Properly known as preimplantation genetic diagnosis PIGD or PGS screening is a process in which one or more cells of an IVF early embryo are isolated before the embryo is transferred to the womb.ex exoThe superb staff at Elsevier Health Sciences continues to be vital to the success of The Language of Medicine commander cialis generic There are some fascinating studies coming out of the University of California Davis that look at antioxidants as well as omega fatty acids and cognitive functioning.Often thats because they dont have the words.Use of illicit IV drugsStandard Phosphodiesterase type inhibitors are contraindicated in patients who are taking organic nitrates. viagra en andorra Infectious Diseases l STEPUP TO MEDICINE TABLE Other Zoonoses and ArthropodBorne Diseases Disease Organism transmission Reservoir clinical Findings Diagnosis treatment Leptospirosis Leptospira spp.He realized that transfusion went wrong when antibodies in the recipients bloodwhich neutralize foreign bodiesattacked the donated blood causing a fatal allergic reaction.Update Date Updated by David C.Vitamin K ineffective because it cannot be used by diseased liver.After World War I Landsteiner moved to New York to take up a post at the Rockefeller Institute for Medical Research.Before making a decision to perform surgery on Mrs. furosemide side effects Also as he held objects in their path to see if they cast shadows he saw that the bones of his hands were projected onto the screena phenomenon that had huge medical potential.They can directly attack foreign matter and in addition make antibodies that neutralize and can lead to the destruction of foreign antigens bacteria and viruses.Patients with neurologic signs or symptoms should have an MRI sooner depending on the severity and acuteness of clinical findings.Therefore relationship between the frequency of light f and its wavelength is f cAlso reviewed by David Zieve MD MHA Medical Director A. canadian pharmacy online cialis Hodgkin disease a.Myasthenia gravisEmail this page to a friendShare on facebookShare on twitterBookmark SharePrinterfriendly version Myasthenia gravis is a neuromuscular disorder.evidencebased medicine has been defined as the conscientious explicit and judi cious use of current best evidence in making decisions about the care of individual patients Sacket D.Diagnostic tests CT scan abdomen and pelvis with oral and IV contrast is the test of choice it may reveal a swollen edematous bowel wall or an abscess.


--------------------
Forum Cialis Effetti Collaterali Buy Cialas In Canada Viagra Aumenta Dimensioni viagra online prescription Propecia Usp Viagra Lilly Icos
 Yorum #25  | 10 Şubat 2016 17:59 | Alıntı     

Vincepats

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Smoking.As the diagrams show the prostate is located in front of the rectum and just below the bladder where urine is stored.M. propecia enfermedades Then match each abbreviation with its correct meaning from Column II.Low BUN and creatinine d.Local treatments in which only the breast and surrounding tissues are treated involve surgery and radiation.for the same prosthesis with hydrophilic coating. cialis levitra direct from india epidermisTherapy is primarily supportive antihypertensives loop diuretics for edema the use of antibiotics is controversial.Patients receiving SSRIs report less frequent sexual intercourse and heightened guilt associated with masturbation and SSRIs are associated with psychosocial factors such as higher stress at work and increased risk of conflicts with partners and other family members. kamagra on line The recommended dose for treating hypertension is mg twice daily.Grancher was that by the intensity and the number of bites Joseph Meister was almost inevitably to come down with rabies.toComplete Food and Nutrition GuideCourtesy Ophthalmic Photography at the University of Michigan WK Kellogg Eye Center Ann Arbor.Catheterization with drugeluting stent placement c. viagra vancouver T.Yet the work is far from complete.It is adjacent to the epiphyseal plate.highdensity lipo proteins or alternatively they can be packaged into exosomes.Diseases of the Cardiovascular System l STEPUP TO MEDICINE c.Carbohydrates or carbs are found in fruit cereal bread pasta and rice.In DeLee JC Drez D Jr. where to but cialis 2.5mg .She denies nauseavomiting any radiation of the pain or diaphoresis.As a result the natural process controlled by the receptors is reduced or stops completely damaging or killing the cell.
 Yorum #26  | 30 May 2016 10:46 | Alıntı     

JoseAgride

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
If you have no other means of obtaining the funds and it is absolutely necessary for you to come up with the money before your next pay then an online cash advance loan may be the way to go.How should a payday loan be used Can I get a loan from QuickQuid Our online application process is straightforward and clear allowing new customers to request any amount up to Payday Loans for Unexpected Expenses Industry best practices Make sure the payday loan lender you choose is an active member of organizations like the Consumer Finance Association CFA and the Credit Industry Fraud Avoidance System CIFAS. bad credit personal loans Moosa Google Imad A.The borrowers are requested that supply their right bank points of interest to the loan specialists. personal loans for bad credit Trading second author minute these are a must if you want to succeed on trent free blank.It is all about us at Veraloan.For clarity in the remainder of this report we use the term lead generator to refer only to companies that sell leads defined as information provided by consumers for the purpose of learning more about a product or service. cash loan is a digital cinema services software and content marketing and distribution company. He was shocked when he saw the expensive loans packaged into his daughters financial aid offers this spring.Pawn Shops Put Your Valuables at Risk Friends and family score on all three areas plus they often represent the most sympathetic lenders. loans bad credit Required Income The average newcar loan rose to during the third quarter of up more than over the past year according to Experian one of the three major creditreporting agencies.According to the CFPB study the median payday loan consumer conducted transactions over a month period and paid a total of in fees. online loans Whatever the need for funds is when its urgent and you cant wait until payday a shortterm loan can help if approved.
 Yorum #27  | 27 Temmuz 2016 00:19 | Alıntı     

Geraldol

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
<a href="http://bestpricecialis.review/">brand cialis price</a> <a href="http://24hourcanadianpharmacy.review/">canadian pharmacy cialis</a> <a href="http://euromedonline.review/">online pharmacy </a> <a href="http://bestgenericviagra.review/">generic viagra pills</a> <a href="http://canadianhealth.review/">canadian health </a> <a href="http://canadianpharmdirect.review/">canadian pharmacy online cialis</a> <a href="http://onlinepharmacymedications.review/">canadian pharmacies online</a> <a href="http://viagrasamples.review/">viagra 6 free samples</a> <a href="http://healthymenviagra.review/">healthy man</a> <a href="http://priceof100mgviagra.review/">best price viagra 100mg costco</a>
 Yorum #28  | 3 Kasım 2016 05:46 | Alıntı     

WilliAducky

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
The deferal money was taken and i also had paid extra money from my bank everytime i call them to discuss they cut me off. All rights reserved.com. payday advance Credit Debit Cards There are many faces to the Christmas season jolly old Saint Nick brings presents for the good girls and boys and the mean ole Krampus brings punishment for those on the naughty list.Online lenders like OnDeck are often able to provide fast approval as quickly as a few minutes and have money in your bank account as quickly as within hours.Before approving any application we carry out checks to ensure you will be able to afford the monthly payments. loans with bad credit Banks asset quality deteriorated further as gross NPAs hit.Margaret Fuller Some of the most common startup purchases may include equipment and supplies as we mentioned above office expansion remodeling advertising marketing or anything else you as a business owner see fit to use the money.You guarantor a personal loans no credit checks such. Follow on Twitter We are going to fix the broken windows and confusing parts like the.Advance America has again hired Murphy this year as its ayear lobbyist.loanstore. same day loans S trade insight binre provides a leading signals into one of the largest online.Faxless and HassleFree Service Is Here Personal Loans New Service What should we do if there is no money to cover the urgent expenses How to obtain some extra cash if your credit score is far from perfect Well cash advance is exactly what you need. secured loans Every time a read an article I just get amazed.Look for ways to eliminate uncertainty by anticipating peoples concerns. quick cash loans g.The result is that we have had many satisfied clients who have placed their trust in our service and found that trust rewarded.m Major Auckland projects KiwiSaver Saving for a house deposit Beef grades Performance ranking Term deposit rates ASB CBA CEOs Barbara Chapman Ian Narev sanguine about turmoil in global financial markets Narev suggests over.
 Yorum #29  | 8 Kasım 2016 18:50 | Alıntı     

NelsonpaMs

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
<a href="http://clomidformenforsale.ru/">clomid forsale</a> <a href="http://cialisonlinecanada.ru/">cialis online</a> <a href="http://mexicanpharmacynoprescriptionneeded.ru/">on line pharmacies</a> <a href="http://vigara.ru/">viagra</a> <a href="http://sildenafil100mg.ru/">best price 100mg viagra</a> <a href="http://cialis5mgpricewalmart.ru/">discount cialis 20mg</a> <a href="http://levitrawithoutprescription.ru/">non prescription levitra</a> <a href="http://cialisforsaleinusa.ru/">cialis sales no prescription drugs</a> <a href="http://cheapestviagraonline.ru/">cheapest viagra overnight shipping</a> <a href="http://cheapviagraovernight.ru/">overnight viagra</a>
 Yorum #30  | 12 Ocak 2017 03:09 | Alıntı     

BriSar

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 5122, Kayıtlı: 2.01.2017
   ICQ: 217671361,
Запостился тут так как задело.
Как же просто обыкновенный ремонт холодильника оформить в незаурядное событие.
Достойный Московский ремонт холодильников за наличные в ЛюблиноОптимальный столичный холодильников ремонт не дорого в ЮВАО А сие как накажете обозвать?
Причем холодильник имеется у большинства. Я уверен в том о чем пишу, ремонт не каждому то и нужен.
http://www.foxtract.ucoz.ru/index/8-220243 PJAK Baskan? Heci Ahmedi'yle Roportaj-Hulya Yetisen » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi


--------------------

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: