Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Tarık Ziya Ekinci İle Röportaj- Hülya Yetişen  


15-06-2011, 11:51 Kategori: Röportaj  
Tarık Ziya Ekinci İle Röportaj- Hülya Yetişen

Tarık Ziya Ekinci İle Röportaj- Hülya Yetişen

Hülya Yetişen arkadaşımız bu ay ki röportajını Kürt Tarihinin bir asırlık hafızası Tarık Ziya Ekinci ile yaptı. Dr. Tarık Ziya Ekinci ile yapılan bu röportajda; Kürdün yüzyıllık acı tarihini, bu tarihin aşamalarını, Kürt toplumsal mücadelesinin sınıfsal konumlanışını, şimdiki duruşunu, geleceğini ve bu tarihten çıkarılan dersleri okuyacaksınız.

18 Şubat 1926’da Diyarbakır Lice’de doğan Tarık Ziya Ekinci. İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 12 Mart’ta Diyarbakır Sıkıyönetim Cezaevi’nde Kürtçülük propagandası yaptığı iddiasıyla TCK’nin 142/1. maddesinden üç yıla mahkûm oldu ve iki yıl tutuklu kaldı. 12 Eylül’de 5 kez göz altına alında 2 kez tutuklandı, 1982’de yurtdışına çıkmak zorunda kaldı. 7 yıl Paris’te sürgün yaşadı. Yaşamını bir sosyalist olarak, özgürlük ve eşitlik mücadelesine adayan 85 yaşındaki Ekinci, Cumhuriyet tarihinin, Kürt sorununda hem canlı bir tanığı hem de mağdurudur. Bu süreçte iki kardeşini yitiren Ekinci’nin, kardeşlerinden Avukat Yusuf Ekinci, 1994’te Ankara’da kaçırılarak faili meçhul bir cinayetle öldürüldü.

Hülya Yetişen: Tarık Ziya Bey 12 Haziran'da milletvekili genel seçimleri yapılacak. Kürt kimliği ile ilk defa milletvekili seçilmiş eski bir parlamenter olarak TBMM'sine Kürt milletvekili seçimini nasıl değerlendiriyorsunuz ve bu seçim Kürtler için ne ifade ediyor?

Ekinci:
Seçimin Kürtler için ne ifade ettiği sorusunu "seçimlerin sonucunda ortaya çıkacak olan siyasi yapıda Kürtlere ne gibi olanaklar sağlanacak?" sorusuna çevirelim. Hiçbir değişiklik olmayacak, statüko devam edecek. Ne AKP, ne CHP ne de MHP yeni bir açılım getirmeyecek ve getirmeleri de mümkün değil.

Başbakan Erdoğan çok açık söylüyor. "Yapılması gereken her şeyi yaptık. Asimilasyon son bulmuştur. Kürt sorunu yoktur Kürt vatandaşlarımızın sorunları vardır" derken, Kürtlerin ekonomik ve sosyal sorunlarıyla ilgili bazı önlemler alınacak, demek istiyor.

Büyük bir ihtimalle iktidara yine AKP gelecek. Diğer siyasi partilerin iktidara gelme olasılığı yok. Üstelik iki partinin koalisyonu bile mümkün görünmüyor. Yani statükocu durum devam edecek. Bu nedenle mevcut sorunu AKP’nin politikası açısından değerlendirmek gerekiyor. Kürtler taleplerini sürdürecekler. Parlamento kürsüsünde, mitinglerde TV programlarında taleplerini dillendirecekler. Ama hiçbir şey değişmeyecek . İstemlerinin yaşama geçmesi gerçekleşmeyecek.

Kürtlerin demokratik mücadelede başarılı olabilmeleri için parlamentoda kilit bir parti haline gelmeleri gerekir. Yüzde on barajını aşmaları ve yüzde 15 ya da 20’lik bir oy potansiyeline ulaşmaları için yeni bir politika oluşturmaları, yeni bir strateji belirlemeleri gerekir .Ancak bu konuda ne bir tartışma var ne de bir görüş açıklanıyor. Bu nedenle, ben 70-80 sayfadan oluşan bir kitap yazdım. İlgili ve önemli bulduğum şahıslara gönderdim. ‘Kürtler ve Kürt Siyasal Hareketlerinin Sınıfsal Analizi’ başlığı altında. Şimdiye kadar konuyla ilgili ne bir tartışma yapıldı, ne de kitapla ilgili bana bir cevap veren oldu.
Tarık Ziya Ekinci İle Röportaj- Hülya Yetişen
Hülya Yetişen: Yani yetkili siyasi kişilere mi gönderdiniz?

Ekinci:
Evet, demokrasiye önem veren ve demokrasi mücadelesini savunan şahsiyetlere, akademisyenlere gönderdim. Ama henüz hiç kimseden yanıt gelmedi.

Hülya Yetişen: Ne kadar oldu göndereli?

Ekinci:
15- 20 gün kadar oldu.

Hülya Yetişen: Kürtlerin Türk Parlamentosunda temsil mücadelesi 1965'te sizin deneyiminizle başladı. O dönem ile şimdiki dönem arasında bir kıyaslama yapar mısınız? Bu çerçevede Kürt siyasal hareketinin aşması gereken en temel sorun nedir?

Ekinci: 1965'li yıllar ile bugünkü koşulları mukayese ettiğimizde arada dağlar kadar fark var. Dünyada ve toplumda bir çok değişiklikler oldu. Bu, ister istemez Kürt toplumunu da etkiledi. Bir kere parlamentoda 1965 yılındaki mücadelemiz, tamamen sosyalist anlayış çerçevesinde yürütülen bir mücadeleydi. Münhasıran Kürt sorununu eksene alan bir politika değildi izlediğimiz. Kürt sorununu Marksist-sosyalist bir anlayış çerçevesinde ‘Halkların Kendi Kaderini Tayin Etmesi’ ilkesi temelinde Doğu Sorunu adı altında ele aldık. Doğu’nun geri kalmışlığı üzerine konuyu parlamentoya getirdik. İçişleri Bakanlığı’na dönük eleştirilerimiz oldu. Doğu sorununa değgin asker ve jandarma baskılarını konu alan tartışmalar yaptık, öneriler sunduk. 1970 yılında Partimiz gelen tehditkar eleştirilere rağmen Doğu mitinglerine sahip çıkarak parlamentoda savunmasını yaptı.

1968’de Parti içinde bir ayrışma oldu. İki karşıt grup oluştu. Mehmet Ali Aybar ve ben, Kürt sorununun Türkiye’deki demokrasi mücadelesinin bir parçası olduğunu ve bu mücadelenin de ertelenemez olduğunu savunduk. Diğer arkadaşlar ise Kürt sorununun bir üstyapı meselesi olduğunu çözümünün de ancak sosyalist devrimden sonra mümkün olduğunu savunuyorlardı.

Doğu mitinglerinin tümüne parti adına katıldım. Bir bölümüne Behice Boran’la Aybar da katıldılar. Kürt sorunu için verdiğimiz mücadelenin son noktası 4. Büyük Kongrede Kürtlerle ilgili bir kararın alınmasıydı. Kararda, “Doğu ve Güneydoğu’da Kürtlerin yaşadığı, kendilerine özgü bir dillerinin olduğu, üzerlerindeki kapitalist baskı yanında aynı zamanda etnik baskıların da olduğu vurgulanmaktaydı.” Karar metni yayınlanınca Partimiz kapatıldı. Parti kapatılınca yönetici arkadaşlar Ankara'da bizler de Diyarbakır’da tutuklandık. O dönem de böylece kapanmış oldu.

Türkiye İşçi Partisi 1975’te ikinci kez açıldığında bu sefer çok dikkatli ve titiz davranıldı. Zaten bu dönemde bir ya da iki kongre yapabildi. Kürt sorunu da Doğu sorunu olarak ele alınıp değerlendirildi. 1980 darbesinden sonra konu yurtdışında yine gündeme geldi. TİP adına yetkili olan Genel Başkan Behice Boran, Marksist açıdan Kürt sorununa yeni bir açılım getirdi. TİP’in iktidarında veya diğer sosyalist güçlerle yapılacak bir ittifakla iktidara gelindiğinde Türkiye’de ayrı bir Kürdistan Cumhuriyeti olacaktı. Tıpkı Sovyetlerdeki Özerk cumhuriyetler gibi. Boran’ın en son geliştirdiği tez buydu.

Hülya Yetişen:"Lice’den Paris’e" isimli 1000 sayfalık kitapta Kürtlerin yakın tarihini anlatıyorsunuz. 85 yıllık Cumhuriyet tarihinin hem mağduru ve hem de tanığı olarak "Ah keşke şunu yapsaydım, şunu yapmasaydım" dediğiniz olaylar var mı?

Ekinci: “Şunu yapmasaydım” dediğim, yani esef ettiğim bir olay, ya da bir davranışım olmadı. Ama yapmam gerektiği halde yapmadığım ve bugün acısını çektiğim çok önemli bir olayın sonuçlarını bugün de yaşıyorum. Bu benim içimde büyük bir uktedir. Ve bana büyük acı veriyor. Benim hem kişiliğimi hırpalıyor hem de sürekli olarak hafızamı meşgul ediyor. Bu, anadilim olduğu halde Kürtçeyi okuyup yazma olanağından yoksun bulunmamdır. Benim içinde yaşadığım koşullarda “Kürdüm” demek, çarşıda pazarda Kürtçe konuşmak yasaktı. Ama sokakta evde mecburen konuşuyorduk. Başka türlü davranmak mümkün değildi. Çünkü Kürtçe anadilimizdi ve ben anadilimle konuşuyordum. Ne ar ki, aile içinde insan meramını ancak 300-500 kelime ile ifade eder. Özellikle köylerde ve kasabalarda bu böyledir.

Bildiğiniz bir dilin evrensel boyutlarda kullanılabilen bir dil olabilmesi ancak eğitimle mümkündür. Anadilimle eğitim görmediğim için Kürtçe yazılmış bir kitabı elime alıp kolayca okuyamıyorum. Bu da bana çok acı veriyor. Şimdiden sonra oturup Kürtçeyi yazı dili olarak geliştirmek, onun gramer kurallarını, yazım kurallarını öğrenmek, artık benim için imkansız. Bana gelen ufak tefek notları, broşürleri ya da mesajları dahi çözerken karşılaştığım yeni kelimeleri hafızamda tutamıyorum. Bir gün sonra unutuyorum. Seksen beş yaşından sonra anadil de olsa bir dili geliştirmek mümkün değil diye düşünüyorum; onun için bulaşmıyorum.

Hülya Yetişen: Bir yazınızda Kürt uluslaşması önündeki engellerden söz ediyorsunuz. Günümüzde uluslaşmayı nasıl tarif etmek gerekiyor? Ulus ve uluslaşma sürecinde toplum olarak Kürtleri nereye yerleştirmek gerekiyor?

Ekinci:
Uluslaşmanın günümüzdeki somut belirtileri bir toplumun burjuva sınıfının öncülük ettiği ulusal talepler zinciri ile ortaya çıkması ve gümrük duvarlarını oluşturarak kendi ulusal pazarına hakim olmasıdır. Ben uluslaşmayı böyle anlıyorum. Eğer bir toplumda burjuvazi kendi başına siyasal bir güç olarak, toplumun etnik, kültürel, dinsel taleplerine sahip çıkarak, onu örgütleyip bir millet haline getirmek için mücadele etmiyorsa ve onu bir millet yapma bilinciyle, milliyetçilik ideolojisini yaymıyor, ulus olarak örgütlenmesi için gerekli çabayı göstermiyorsa o toplumun ulus haline gelmesinin koşulları henüz oluşmamış demektir.

Kürt toplumunda, 1938 Dersim Tedip Hareketi bittikten sonra, 1950’ye kadar tam bir sessizlik dönemi yaşandı. Bu süreçte hiçbir olay olmadı, tek bir ses çıkmadı.Devlet mutlak bir hakimiyet kurmuştu. Kürtçe konuşmak yasaktı. Jandarma bulunduğu yörenin mutlak hakimiydi. Adeta jandarma Kürtlerin Allahıydı. Bölgede okuma-yazma oranı son derece düşüktü. Medreseler kapatılmıştı. Eskiden medreselerde Kürtçe okuyup yazmak ve dönemin makbul dillerinden Arapça ve Farsça dillerini öğrenmek mümkündü. Medreseler kapandıktan sonra bu imkan da kalktı. Medreseleri ikame edecek Okullar açılmadı. Maraşal Fevzi Çakmak’a “Doğu’da okullar açalım, Kürtleri eğitelim, Türkleşsinler” demişler. O da “Ne yapıyorsunuz, ne saçmalıyorsunuz. Biz bunların cahilleriyle halleşemiyoruz, bir de başımıza okumuşlarını mı çıkaracaksınız?” demiş. O günkü zihniyet buydu ve bu uzun yıllar devam etti. 1950’ye kadar. Uzun süre her türlü siyasal, sosyal ve bilimsel faaliyetleri yasaklayan Takrir-i Sükun Kanunu yürürlükte tutuldu. Aynı zamanda Kürtleri hedef alan Mecburi İskan Kanunu uygulandı. Mecburi İskan Kanunu ile Doğu’nun ileri gelen hemen hemen bütün beyleri, aşiret reisleri, varlıklı aileleri, eşrafı sürgüne gönderildi.Şark Islahat Planı esaslarına uygun olarak uygulanan bu kanunu gereğince sürgüne gönderilenler gittikleri yerlerde nüfus çoğunluğunu oluşturamayacak, büyük nüfus içerisinde dağılacak ve Türkleşmeleri sağlanacaktı.

Bu uygulamaları çocukluk yıllarımdan hatırlıyorum. O dönemde çarşı pazara gelen, bizim mahallemize bağlı mezralarda akrabalarımız vardı. Yoğurdunu, yumurtasını, odununu getirir satarlardı. Bunlar Kürtçe konuşunca önemli miktarlarda para cezası ödemek zorunda kalıyorlardı. Sattıkları yoğurdu, yumurtaları ödedikleri cezayı karşılamıyordu. Yani o kadar sıkıntılı bir durum yaşanıyordu. Ben ilkokul ikinci veya üçüncü sınıfa geldiğimde Türkçe öğrenmiştim. Onlarla birlikte çarşıya gidiyordum. Bıçkın esnaf, köylülerin mallarını ucuza kapatmak için mütemadiyen Türkçe konuşuyordu. Ama köylüler Türkçe bilmiyordu. Ben kendilerine yardımcı oluyordum.

Şapka Kanunu ile Kıyafet Kanununun uygulanmasını da hatırlıyorum. Caminin önünde jandarmalar beklerdi. Camiden çıkanların başındaki sarığı parçalayıp atıyorlardı. Ayrıca Karakola götürüp para cezası kesiyorlardı. Böyle bir dönemden geçtik.

Şeyh Sait İsyanı sonrasında yapılan Tedip Harekatı uygulamalarını, köylerin yakılmasına dair hikayeleri dinleyerek büyüdüm. Bu olaylar aile içinde evlerde halk arasında konuşuluyordu. İnsanlarda büyük bir korku, bir endişe vardı. Türkiye çok partili yaşama geçerken ben Tıp Fakültesinde öğrenci idim. 1946-47 yıllarında yaz tatilinde Demokrat Parti kurma teşebbüsüne girdiğim zaman insanlar benden kaçıyordu. “Aman başımızı belaya mı sokacaksın” diye. Fakat 1950’den sonra şartlar değişti. 1946 seçimlerinde Demokrat Partiden parlamentoya 61 milletvekili girdi. Bunlar hep Batı illerinden seçilmişlerdi. Doğu’dan tek bir ilden dahi Demokrat Parti’den milletvekili seçilmedi. Korku nedeniyle zaten teşkilat da kurulamamıştı.

Halk korkudan DP’ye yanaşamıyordu. Mustafa Kemal döneminde CHP dışında iki kez CHP’den ayrı partiler kurulmuş fakat hemen kapatılmış, yöneticiler cezalandırılmıştı . Bunlar Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası, ile Serbest Fırkaydı. Tam bir despotik yönetim hakimdi. Bu yönetim anlayışının 1946 seçimleri ile değişeceğinin güvencesi yoktu. İnsanlar aynı akıbeti yaşayacakları endişesi içerisindeydi. Bunun için hiç kimse CHP dışında yeni bir parti kurmaya yanaşamıyordu. Lice’de bir İl Genel Meclisi seçiminde sandık kurulu üyeliği yaptım. Galiba 1947 yılıydı. O zaman açık oy gizli tasnif vardı. Oyunuzu herkesin gözü önünde atıyordunuz. Sandık kapandıktan sonra tasnif etmek için oylar kaymakamlığa götürülüyordu. Oyların tasnifini Kaymakam gizlice yapıyordu. İstediğini seçtirmek için oy birleştirme tutanağını dilediği şekilde hazırlıyordu. Sonucu da kendisinin hazırladığı tutanağa göre ilan ediyordu. Bu bildiğimiz ‘açık oy, gizli tasnif” sistemi idi.

Bazı Batı illerde halk sandık başında canhıraşane bir mücadeleye girişti. 1946 seçimlerinde Senirkent ve benzeri yerlerde büyük olaylar yaşandı. Çok önemli olaylardı bunlar. Jandarma ile halk gırtlak gırtlağa geldi ve böylece Demokrat Parti 61 milletvekili çıkarabildi. Şu anda pek iyi hatırlamıyorum ama, galiba bu olaylar Kütahya ya da Afyon gibi illerde de yaşandı.

1946’da DP’den seçilen 61 milletvekili çok etkin bir muhalefet yaptı. Gerçekten bu halka cesaret veren bir muhalefetti. Mesela o dönemde 33 Kurşun Olayı gündeme getirildi. Demokrat Parti milletvekillerinden biri, sanırım Afyon milletvekili idi, bir önerge verdi. Mustafa Muğlalı, Özalp’ta 33 kişiyi sorgusuz sualsiz katletmiş, diye. Bu önerge görüşüldü. Ancak soruşturma, 1950'den sonraya kaldı. 1950’de Demokrat Parti iktidara gelince - Doğu’dan da milletvekilleri gitmişti- soruşturma yeniden başlatıldı ve Mustafa Muğlalı mahkum edildi. DP’nin muhalefeti karşısında 1947’de, Mecburi İskan Kanunu kalktı.

O yıllarda ben öğrenciydim. O yıllarda Kürt öğrencilerin en büyük revandikasyonu Mecburi İskan Kanunu’nun kalkmasıydı. İstanbul’da, bizimle birlikte okuyan Sürgündeki ailelerden gençler de vardı. Bunlar Trabzon’a, Kütahya’ya, Afyon’a, Edirne’ye, ve benzeri Batı illerine sürgün edilmiş ailelerin çocuklarıydı. O zaman tek üniversite İstanbul’da vardı. Sürgündeki gençler de Üniversite çağına geldiklerinde İstanbul’a okumaya geliyorlardı. Bizim kaldığımız Dicle Talebe Yurdu diye bir yurt vardı. Doğulu gençler bu yurtta kalıyorlardı. Biz sürgün gençlerin durumunu öğrenince çok üzülüyorduk. Mecburi İskan Kanunu mutlaka kalkmalıdır diyorduk. O zamanki Kürt öğrencilerin birinci talebi buydu. Cumhuriyet Halk Partisi’ne karşı amansız bir muhalefet vardı o zamanki Kürt gençleri arasında. Cumhuriyet Halk Partisi, DP’nin ve Kürt gençlerinin muhalefeti karşısında Mecburi İskan Kanununu 1947’de kaldırdı. Böylece sürgündeki aileler dönebildiler.

O tarihlerde Üniversitede okuyan Kürt gençleri çok azdı. Doğu ve Güneydoğu kökenli öğrenci sayısı 50 kişi kadardı. Bugün yalnız Lice’den gelip yüksek öğrenim yapan gençlerin sayısı bile bunun birkaç katıdır. Şu an Liceli en az 50 doktor ve 100 avukat var. Ben üniversiteye gittiğim yıllarda ilçemizden üniversitede okuyan tek kişi yoktu. Benden evvel mezun olan bir kişi vardı, ben de ikinci oluyordum.

Hülya Yetişen- Peki siz İstanbul’da nerede kaldınız, kendi imkânlarınızla mı?

Ekinci- Benim okuduğum yıllarda Sağlık Bakanlığı doktor ihtiyacını karşılamak için İstanbul’da Tıp Talebe Yurdu diye yurtlar açmıştı. Sınavla Tıp fakültesine giren öğrenciler Tıp Talebe Yurduna yatılı olarak alınıyordu. Öğrencilik yıllarımda Tıp Talebe Yurdunda yatılı olarak kaldım. Ama Kürt öğrencilerin kaldığı Dicle Talebe Yurdu diye ayrı bir yurt vardı. Bu, Birinci Umumi Müfettişliğin manevi liderliğinde oluşturulan bir yurttu; Şehzadebaşı’ndaydı. Doğu ve Güneydoğu’dan gelen gençler orada kalıyorlardı. Ucuz bir yurttu. Hatta öğrencilerin bir kısmı Yurtta parasız kalıyordu, bir bölümünden de yarım ücret alınıyordu. Birinci Umumi Müfettişliğin koruması altında tamamen bağımsız bir yurttu, kendi tüzüğüne göre yönetiliyordu. Ben orada üç ay kaldım. Çünkü liseyi bitirip İstanbul’a a geldiğimde henüz üniversite açılmamıştı. Üniversite sınavlarına girmek için orada üç ay kaldım.


Hülya Yetişen- Kendi aranızda konuşur muydunuz Kürtlerin sorunlarını?

Ekinci- Evet. Kendi aramızda Kürtçe konuşuyorduk. Hem yurtta,hem de Eminönü Halkevinde Kürt Halk oyunları, Kürt milli oyunları teşhir ediliyordu. Yani Kürt olduğumuzu biliyorduk. O kadar. Daha ötesi yoktu. İçimizde daha bilinçli öğrenciler de vardı. Musa Anter, Faik Bucak gibi. Onlar daha farklı bir konumdaydı. Bizlere nazaran yaşlı, ama daha bilinçli ve iyi eğitim görmüş gençlerdi. Fakat açıktan siyasal talepleri yoktu. Sadece Kürt milli oyunlarını oynuyorlardı. Halkevinde de onlara imkan hazırlanmıştı. Doğu Gecesi ya da Dicle Gecesi adı altında geceler tertipliyorlardı. O gecelerde Kürt oyunları teşhir ediliyor, türküler söyleniyordu. Kürtçe değil tabi Türkçe; ama bunlar yörenin türküleriydi. Tarihsel açıdan Dicle Talebe Yurdundaki öğrenci topluluğu Kürt siyasal hareketinin ilk evrelerinden biri olarak değerlendirilebilir.

Daha önce değindiğimiz gibi Mecburi İskan Kanunu kalktıktan sonra sürgündeki aileler Doğu’ya döndüler. Geri dönen feodal beylerimizin yeniden ayaklanmaları, bir isyan çıkarmaları söz konusu olamazdı. Feodal Kürt hareketlerinin mahiyetini ve sonraki gelişmeleri anlamak için biraz gerilerden başlayarak soruna açıklık getirmek istiyorum.

1918’de Mondros Mütarekeresi imzalandıktan sonra Kürt Taali Cemiyeti kuruluyor. Savaş galibi İtilaf Devletlerinin temsilcileri İstanbul’a giriyor. Osmanlı devletinin otoritesi kalmamış. Kürt Taali Cemiyeti de İçişleri Bakanlığı’nın izni ile kuruluyor. O dönemin önde gelen Kürt aydınlarından, Şurayı Devlet Başkanı Şeyh Abdülkadir, Abdullah Cevdet, Şükrü Baban, Celadet Bedirxan, Kamuran Bedirxan vb. şahsiyetler dernekte kurucu olarak görev alıyorlar. Bunlar dönemin en yetişkin , eğitimli aydınlarıdır. İtilaf Devletleri’nin de desteğini alarak Kürtlere bir statü sağlamak için çaba gösteriyorlar. Ama yaptıkları Doğu gezisinde Kürt beylerini bir araya getirmeleri mümkün olmuyor. Bunların her biri kendi başına buyruk, kendi aşiretini, kendi beyliğini ayakta tutmak ve sürdürmek arzusunda.

Kürt Teali Cemiyeti yöneticilerine karşı Mustafa Kemal farklı tezle ortaya çıktı. Kürt aşiret ve beylerine gönderdiği telgraflarda “Biz padişahlığı ve hilafeti kurtarmak için yola çıktık. Vatan topraklarını yabancı istilacıların ayakları altından kurtarmayı, İslamiyet’i yeniden ihya etmeyi arzu ediyoruz.. Sizin de din ve devlete olan bağlılığınızı biliyoruz, bize destek olun ve elbirliği ile din-i mübini, padişahlığı ve hilafeti kurtaralım....” diyordu.

Kürt Taali Cemiyeti ise bu liderlere özerk veya bağımsız bir Kürdistan kurmak için birleşmelerini öneriyordu. Bunu reddediyor,ama Mustafa Kemal’in teklifini kabul ediyorlar. Neden? Çünkü Mustafa Kemal’in önerdiği, padişahlığı ve hilafeti kurmaktır. Dolayısıyla onların eski düzeni devam edecek. Ama Cumhuriyet kurulduktan sonra aldatıldıklarının farkına vardılar. 1925 ve onu takip eden isyanlar aldatılmış oldukları ve eski statülerini kaybettikleri için gösterdikleri tepkilerdir. Bunlar, eskinin devamını isteyen feodal nitelikli tepkilerdir. 1950’de sürgünden döndükten sonra koşullar değişmişti, artık yeni bir kalkışmaya girişmeleri mümkün değildi. Aradan geçen uzun süre içinde otoriter düzen kurumlaşmış, hükümet ülkede mutlak bir hakimiyet kurmuştu. Otoriteleri kırılan, manen ve maddeten ezilen Kürt beylerinin tepkisel bir davranış içine girmeleri söz konusu olamazdı.Bu durumda Yeni bir politika geliştirmeleri gerekiyordu. Bu yeni politika aşiret-devlet ittifakı olarak gelişti. Diğer bir deyimle, sürgünden dönen Kürt eşrafı, aşiret reisleri ve beyleri devletle zımni bir ittifak kurmaya giriştiler. Tabi ki bu, masa başında karşılıklı bir anlaşma ile oluşan bir ittifak değildi. Bu zımni anlaşmaya göre Kürt beylerinin söyledikleri şuydu: "Artık ben sana tabi olacağım. Sen ne istersen onu yapmaya hazırım. Kendi topraklarımı tasarruf etmeme müsaade etmen koşuluyla.... Köylü üzerindeki baskıyı da sürdüreceğim. Köylünün ayaklanmasına da engel olacağım ve senin korkularını izale edeceğim.”
Sürgünden dönenlerin tümü ilk evrede devleti temsil eden Cumhuriyet Halk Partisi’ne katıldılar.

Çok partili bir düzene geçilmiş olmasına rağmen CHP’yi seçmeleri bu ittifakın doğal bir gereğiydi. Oysa Demokrat Parti ve Millet Partisi gibi iki muhalefet partisi vardı. Mesela Dr. Yusuf Azizoğlu sonradan Kürt milliyetçisi olarak bilinen şahsiyetlerden birisi. Malkara'da sürgündü. Gelir gelmez Silvan’da CHP’den belediye başkanı oldu. Bucak Aşiret Reisi Hasan Oral Ödemiş'te sürgündeydi. Siverek’e geldi, o da Cumhuriyet Halk Partisi’ne girdi ve CHP’den milletvekili oldu. Bunun gibi birçok örnek sayabilirim. Hazro beyleri , Lice beyleri, Vanlı Kinyas Kartal, Ağrılı Halis Ağa ve benzerleri döner dönmez CHP’ye katıldılar. 1950 seçimlerine kadar devletle kurulan ittifak CHP’de devam etti. Ancak 1950’den sonra şartların değiştiği DP iktidarının geçici olmadığı anlaşılınca güçlü beylerimizin büyük çoğunluğu Demokrat Parti’ye katıldı. Hasımları ise CHP'de kaldı. Böylece Doğu’da yeni bir düzen oluştu. Bu düzende Kürt feodalleri siyasi partilerde il başkanı, ilçe başkanı, il genel meclisi üyesi, belediye başkanı, milletvekili oldular. Çünkü okuma yazma onlarda, bilgi onlardaydı. Dolayısıyla devlet-ağa ittifakı siyasi partiler aracılığıyla dada da derinlik kazandı.

Demokrat Partinin iktidarında liberal bir ekonomik politika izlendi. Toprakların yeniden tarıma açılması ve makine parklarının kurulması ile tarımda kapitalist işletme dönemi başladı. O güne kadar karasabanla tarım yapan ağalarımız, beylerimiz devlet yardımıyla traktör, biçer-döver ve benzeri tarım araçlarına sahip oldu. Kimyasal gübre, tarım ilaçları kullanmayı ve yabancı otlarla mücadele etmeyi öğrendiler. Mahsullerine sübvansiyonlar verildi. Destek alımı gibi kolaylıklar sağlandı. Tarımda artı-değerin artmasıyla birlikte ticari alana da yatırım yapıldı. Pazar genişledi ve bölgede güçlü bir ticaret burjuvazisi oluştu.

Pazarın gelişmesiyle birlikte daha önce küçük çapta ticaret yapan esnaf da güçlenerek gelişti . Böylece Türkiye’deki büyük sanayi burjuvazisine bağlı yeni bir Kürt ticaret burjuvazisi ortaya çıktı. Diğer bir deyimle iki kanatlı bir Kürt burjuvazisi oluştu. Bir tarafta devlete bağımlı tarım burjuvazisi, öbür tarafta da Türk sanayi burjuvazisine bağımlı bir ticaret burjuvazisi. Her ikisi de Türkiye’deki egemen çevrelere organik olarak bağlıydı. Çünkü Kürt tarım burjuvazisi devletten koptuğu anda varolma dayanakları ortadan kalkardı. Ticaret burjuvazisi de Türkiye’deki gelişmiş sanayiden, büyük ticaret erbabından koptuğu anda ne Kürdistana mal getirebilir, ne satış yapabilirdi. Dolaylı olarak ticari yaşamı son bulurdu.

Bugün, devletle ve Türk egemen sınıflarıyla organik bağlantısı olan iki kanatlı bir Kürt burjuva sınıfı var. Bu ölçüde bağımlı bir burjuvazinin Kürt siyasal hareketine öncülük ederek ayrı bir ulusal pazar oluşturmak ve ayrı bir devlet kurmak için mücadele etmesi söz konusu olamaz. Türkiye pazarı içinde kalarak etkinlik göstermek onlar için daha caziptir. Bu nedenle bugünkü koşullarda burjuva sınıfının öncülüğünde Kürtlerin uluslaşma sürecini tamamlaması söz konusu değildir. Bunu, ulusal bir Kürt devleti ile ulusal bir Kürt pazarının kurulması için gerekli sosyolojik koşullarının bulunmadığı anlamında söylüyorum.

Ama bugün Kürdistanda hem nicel hem de nitel bakımdan çok güçlü ve siyasal olarak da aktif bir Kürt aydın katmanı yetişmiştir. Bu katman sözünü ettiğim Dicle Talebe Yurdu aşamasından başlayarak 49’lar hareketini takiben günümüze kadar uzanan bir süreç içinde oluştu. 49’lar Hareketi’nden sonra aydın Kürt gençliği Türkiye İşçi Partisi’nde ve sol eğilimli öğrenci örgütlerinde siyaset yaparak deney kazandı. Bunlar sonraki aşamada bağımsız Kürt siyasal partilerinde örgütlendiler. Kürt ulusal demokratik hakları için ağır baskı altında mücadele eden bu örgütler zaman içinde farklılaşarak günümüze kadar varlıklarını korudular. Bugün aktif biçimde Kürt halkının demokratik hakları için mücadele eden siyasal örgütler bu sürecin ürünleridir. Bugünkü Kürt siyasal hareketinin öncü kadroları yetişmiş aydınlardır.

Kürt siyasal hareketinin tabanında ise kapitalizmin gelişmesine paralel olarak tarım sektöründen itilen ve büyük şehirlerin gecekondu semtlerinde toplanan şehirleşmiş yoksul emekçilerdir. Son yıllarda devletin izlediği güvenlik politikasına bağlı olarak birçok köy boşaltıldı. Bunlar da gecekondulara yığıldılar. Bugün şehirlerin etrafında önceki nüfuslarının iki katı kadar bir gecekondulaşma vardır. Doğuda bu yeni katmanı oluşturan yığınların işçi olarak çalışacakları fabrika yok, sanayi yok… Bunlar aydın değil, sermaye sahibi değil, tarımcılık ve ticaret yapma olanakları da yok. Şurada burada günlük ayak işleri yapan yarı işsiz konumunda insanlardır. Ben bu katmana ‘proleter küçük burjuvazi’ diyorum. Bunlar Kürt sorununda son derece duyarlıdırlar.Başlarına gelen bu acılı maceranın, yani tarım sektöründen koparak gecekondu semtlerinde sıkıntılı bir yaşama mahkum olmayı, Kürt olmakla izah etmektedirler. Şehirleşen bu eski köylü yığınları Kürt aydınlarının öncülük ettiği ulusal demokratik siyasal hareketin tabanını oluşturuyorlar. Böyle bir siyasal hareketin bugün için ayrılıp bağımsız bir devlet kurma perspektifi yoktur. Ve olamaz, olması da mümkün değildir. Çünkü hareketin hem öncüleri hem de tabanı, büyük bir oranda Türkiye sathına dağılmıştır. Özellikle büyük şehirlerde... Örneğin İstanbul’da bugün dört milyon civarında Kürt olduğu söyleniyor.

Nitekim İstanbul’un üç ayrı seçim bölgesinin her birinde en az bir milletvekili çıkarabilecek bir potansiyel vardır. Bu ildeki kesin Kürt nüfusu bilmiyoruz. Ama 3-4 milyon dört milyon diyenler vardır. İzmir’de, Adana’da, Mersin, Antalya vb. illerde de yoğun Kürt nüfusu vardır. Bir bakıma Kürt nüfusunun üçte birine yakın bir bölümü Batı illerinde yaşamaktadır. O halde ayrılıp bağımsız bir devlet kurma gibi bir perspektifiniz olursa bunu kiminle kuracaksınız? Kürt bölgesi dışında yaşayan nüfus kendi kaderine mi terk edilecek ? Bunlara “haydi geri dönün !” çağrısı yapılamaz. Bu mümkün değil. Zaten, böyle bir çağrının sosyolojik ve siyasal şartları da yoktur. Aydın küçük burjuvazinin çeşitli özlemleri olabilir. Oturduğu yerde “Ben bağımsız devlet istiyorum, bağımsızlık istiyorum” diyenler çıkarabilir. Çıkmaları da doğaldır. Ancak bunlar belirleyici değil, olmaları da mümkün değil.

Hülya Yetişen: Türk sol çevreleri ile aydınlar sürekli olarak 27 Mayıs Darbesi'nin Türkiye'ye demokrasi ve özgürlük getirdiğini söyler. Bu darbe o tarihlerde Kürdistan'da nasıl karşılandı? Milli Birlik Komitesinin Kürt aydın ve öncülerine yönelik ne türden uygulamaları oldu?


Ekinci: Türkiye İşçi Partisi’nin 27 Mayıs darbesini doğru biçimde algılayıp değerlendirdiğini söylemek mümkün değil. Ama Kürt kesiminin niteliği ne olursa olsun askeri darbelere karşı alerjisi vardır. Kürtler, Askeri darbelerin her zaman başlarına belalar açtığını yaşayarak görmüşlerdir. Bu nedenle Kürtler askeri darbelere hep karşı olmuşlardır. Ben de Parti içinde 27 Mayıs darbesine sempati beslemeyenler arasındaydım. Daha sonraki darbelere de hep karşı oldum. 12 Mart darbesi de sol cenahtaki siyasetçiler tarafından başlangıçta ilerici ve devrimci bir hareket olduğu iddia ediliyordu. Ama ben bunun doğru bir tespit olmadığını savundum. Nitekim dediğim de çıktı. 12 Mart’ta darbe yapıldı; Mayıs’ta da TİP’liler başta olmak üzere solcuların tümü tutuklandı. Kürt siyasetçiler de Diyarbakır’da tutuklandı.

27 Mayıs darbesi de ilerici bir hareket olarak lanse edildi. Bu dönemde Sosyalist Kültür Derneği’nin kurulması, Yön Dergisi’nin çıkması, TİP’in ve sol gençliğin örgütlenmesi gibi olgular bir toplumsal gelişme sayıldı. Çünkü o güne kadar solla ilgili her türlü yayın yasaktı. Adı solcuya çıkan insanlar her toplumsal olaydan sonra tutuklanırdı. Bu nedenle darbeden sonra sol nitelikli yayınların yapılabilmesi ve sol örgütlerin kurulması önemli bir gelişme sayıldı ve 27 Mayıs darbesi devrimci bir atılım olarak değerlendirildi. Oysa Kürtler açısından durum çok farklıydı. 27 Mayıs darbesini yapan kadrolar devlette egemen Kürt düşmanlığını en katı şekilde sürdürdüler. Darbeyi izleyen günlerde Kürtlere yapılan düşmanca uygulamalar ve sonradan ortaya çıkan belgeler 27 Mayısçıların fanatik Kürt düşmanlığını tescil eden somut kanıtlar olarak tarihteki yerini almıştır.

27 Mayısçıların Milli Birlik Komitesi darbeden sonra asker ya da sivil tüm siyasi tutukluları serbest bıraktıkları halde 49’lar içindeki Kürt gençlerinin tutukluluk halleri devam etti. Ayrıca 550 Kürt siyasetçi Sivas’ta 6 ay süreyle enterne edildi. Daha sonra bunlardan 55’i hakkında sürgün kararı çıkarıldı. Keza MBK, Kürtlerin asimilasyonu için, Devlet Planlama Teşkilatı içinde oluşturdukları ‘Doğu Grubu’ aracılığıyla 1925 tarihli ‘Şark Islahat Planı’na benzer bir tasarı hazırlattı. Bunun kanunlaşmasına zaman kalmadığı için hazırlanan tasarı 1961 Anayasası’na göre kurulan Birinci İnönü Hükümeti’ne devredildi. Bu tasarı Başbakan İnönü tarafından Ecevit’e havale edildi. Uzun yıllar Ecevit’in arşivinde saklı kalan belge onun ölümünden sonra, Can Dündar ve Rıdvan Akar tarafından bulunarak, 28 Ocak 2008 tarihli Milliyet Gazetesi’nde yayınlandı. Eğer bu belgede yazılanlar uygulansaydı Kürtler büyük bir felakete maruz kalacaklardı. Bir de Alpaslan Türkeş’in hazırladığı faşizan nitelikli ‘Ülkü Kültür Birliği’ projesi vardı. Bunun amacı Türkçü nitelikte faşist bir yönetim kurmaktı. İsmet İnönü buna karşı çıktı. Kanunlaşmadan kaldırıldı.

27 Mayıs darbesinin ürünü olan 1961 Anayasası, Kuvvetler ayırımı, İnsan hakları, toprak reformu ve işçi haklar konusunda ileri hükümler getirmiş olmakla birlikte, başımıza Milli Güvenlik Kurulu gibi bir belayı sarmakla Türkiye’nin siyasal ve sosyal yaşamını ordunun denetimi altına sokmuştur. Darbelere zemin hazırlayan ve Türkiye’nin demokratikleşmesine engelleyen bugünkü vesayet sisteminin temeli 1961 Anayasası ile atılmıştır. Ordu’nun siyasete müdahale etme geleneği 27 darbesini yapan MBK ve onun getirdiği anayasa ile kurulmuştur. 27 Mayıs hareketiyle birlikte ülkede uç veren kimi ilerici gelişmeler karşısında basiretimiz bağlamış ve 1961 anayasasının getirdiği Milli Güvenlik Kurulu ile başımıza nasıl bir bela sarıldığının farkına varmamıştık. Keza, militarizmin toplumsal gelişmeyi ve barışı nasıl önlediğini anlayamamıştık.

27 Mayıs Askeri Darbesi’nden sonra ordu içinde başarısız darbe hazırlıkları vardı. Sol görüşlü subayların o günkü deyimle "zinde kuvvetlerin" sol bir darbe yapacakları inancı yaygındı. Kestirme yoldan devrim yapma düşüncesi kimi sol aydınlarla öğrencileri için çekiciydi. Bu gençlerin çoğu TİP’ ten koptu ve FKF’de çoğunluğu sağlayarak, bu sol gençlik örgütüne DEV-GENÇ adıyla yeni bir kimlik kazandırdılar. DEV – GENÇ, Ordu-Gençlik el ele sloganında formüle ettiği ordu yanlısı ve TİP karşıtı Demokratik Devrim tezini benimsedi. Kürt öğrenci gençliğinin ve sol görüşlü Kürt aydınlarının askeri darbe yanlısı bir politika izlemeleri mümkün değildi. Bu nedenle DEV-GENÇ’e katılmadılar.

Hülya Yetişen: Bundan 51 yıl önce askeri darbe ile devlet erkini ele geçiren Milli Birlik Komitesi o dönemde Kürt aydınlarını ve öncülerini hapse attırdı, yargıladı ve sürgüne gönderdi. Bu gün ise AKP hükümeti iktidarda ve ancak KCK davası adı altında 2700 Kürt aydını ve politikacısı tutuklanıp hapse atılmıştır. Bu iki olayı nasıl mukayese etmek gerekiyor?
Tarık Ziya Ekinci İle Röportaj- Hülya Yetişen

Ekinci :
Bu iki olay birbirinden farklıdır. Milli Birlik Komitesi’nin izlediği politika ile bugünkü AKP’nin izlediği politika özdeş değildir. Kürt hareketi 1951’den sonra sessiz bir döneme girmişti. Tamamen sessizlik içindeydi. Gelişmiş bir Kürt aydın muhalefeti de yoktu. Ama Kürtlere karşı her zaman devlette özellikle de Ordu da bir alerji vardı. MBK elimize fırsat geçmişken Kürtleri asimle ederek sorunu kökten çözelim ve ortadan kaldıralım düşüncesi vardı. İzledikleri Kürt karşıtı politikanın asıl nedeni bir tepkiyi önlemek değil geleceğe dönük bir önlemdi. Oysa bugün AKP’nin izlediği politika farklıdır. Dünyada ve Türkiye’de siyasal açıdan kabul gören ve güçlenerek gelişen bir Kürt hareketi var. AKP’nin izlediği politika ise kimi yüzeysel tedbirlerle bu hareketi etkisizleştirmek, hatta mümkünse geriletmektir. Kürt Hareketi ise, hem yasal, hem de yasadışı silahlı olarak örgütlüdür. Her iki örgütlenmenin de tabanı birdir. KCK, bunların arasındaki örgütlenmedir. İşlevi dağdaki silahlı örgütün adım adım yasallaşmasını sağlamaktır. KCK’nin amacı silahlı örgütün yasallaşarak sonlandırılmasıdır. Bence de silahlı mücadelenin artık işlevi bitmiş ve miadı dolmuştur. Bugüne kadar izlenen yöntemle daha ileri gitmek yeni kazanımlar sağlamak mümkün değildir.

Peki bu iş nasıl çözümlenecek? Silahlı Kürt muhalefetinin yasallaşıp demokratik mücadele sürecine katılması gerekir. İşte KCK bu görevi üstlenmiştir. Bana göre KCK’nın tasfiye edilmesi büyük hatadır. Bugünkü yurt ve dünya koşullarında salt askeri yöntemlerle Kürt hareketini tasfiye etmek mümkün değildir. 30 yıllık mücadele ne yenerek tasfiyenin ne de yenilmenin mümkün olmadığını kanıtlamıştır. Hani satrançta pata durumu vardır ya... İki taraf da pata durumuna gelmiş kilitlenmiştir. Çözüm demokratikleşmede ve evrensel demokrasi normlarında yeni bir yol ve yöntem geliştirmektedir. Bunu yapacak olan da egemen devlet ve onu temsil eden hükümettir.

Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren devlet kendisinin yarattığı üç ‘tehlikeli’ düşmana karşı topluma korku salmış ve bunlarla mücadele etmek için baskıcı bir vesayet rejimi kurmuştur.Amaç süregelen otoriter rejimi haklı kılmak ve meşrulaştırmaktı. Bu üç düşman Komünistler, Dinciler ve Kürtlerdir. Artık dünyada ve Türkiye’deki gelişmeler karşısında toplumu afaki düşmanlarla korkutarak vesayet rejimini sürdürmek mümkün değildir. Nitekim devletin baş düşman bellediği dinciler bugün Türkiye’de iktidar olmuş ve vesayet rejiminin temellerini sarmaya başlamıştır. Komünizm dünya genelinde bir yenilgi yaşadığı için tehlike olmaktan çıkmış ve bir komünist devrim korkusunu canlı tutmanın koşulları kalmamıştır. Bu nedenle de Türkiye’de Komünist partisinin kurulmasına izin verilmiştir. Elde kalan Kürt düşmanlığıdır. Artık salt Kürt düşmanlığına dayanarak vesayet rejimini ayakta tutmak mümkün değildir. Mutlaka bu sorununu da çözmek ve Türkiye’nin önünü açarak ileri bir demokrasiyi kurmak gerekir. Bunun için atılacak ilk adım dağa çıkmak zorunda kalan Kürtleri dağdan indirmek ve yasal siyasal mücadeleye katılmalarını sağlamaktır. Devlet ve hükümet Türkiye’yi selamete çıkarmak için bu adımı atmanın zorunluluk olduğu idrakine varmamışlardır. Ama, değişen hayat er ya da geç bu çözümü dayatacak ve Türkiye suni korkularından kurtularak selamete kavuşacaktır.

Ordu ve devlet rejim toplum üzerindeki eski otoritesini sürdürmek istiyor. Hala ordunun üst katmanı protesto bağlamında Cumhurbaşkanının davetine gitmiyorlar. Eski alışkanlıklarından vazgeçmek istemiyorlar. Hükümet de “Ben Ergenekon davasıyla orduyu nötralize ettim, artık benim için bir tehlike olmaktan çıkmışlardır. Onlarla uzlaşarak ortak bir politika izleyebilirim” düşüncesindedir. Genelkurmay Başkanı açıklama yapıyor : “kesinlikle anadilde Eğitim yapılamaz” diyor. Başbakan da aynı şeyi söylüyor. Bugün siyasal iktidarla devleti temsil eden ordu ve adli bürokrasi arasında gözle görülen bir uyum var.

Ne var ki, bugünkü belirsizlik devam edemez. Kürt sorununa mutlaka demokratik bir çözüm bulunmalıdır. Ama egemen güçler bunu nasıl çözecek, bilmiyorum. Hükümette de Kürt tarafında da bugün için sorunun aşılmasını sağlayacak belirlenmiş tutarlı bir politikanın varlığı şimdilik görünmüyor. Kürt tarafının çabaları da yeterli değildir. Bu şartlarda Devletin ve hükümetin BDP tarafından önerilen "Anadilde Eğitim" talebinin kabul edeceklerini sanmıyorum. Kürt tarafının da Özerk Yerinden Yönetim ve Anadilinde Eğitim talebinden geri adım atmayacakları açıktır. Bu konuda ciddi bir tartışma bile açılmış değil. Kürtlerin tek başına gösterecekleri çabalarla sorunun aşılması mümkün görünüyor. Bu aşamada Anadilde Eğitim değil de Kürtçe yardımcı ders olarak okutulabilir.. Ama Kürt tarafının Özerk Yerinden Yönetim ve Anadilde Eğitim talepleri ise devam edecektir.

Hülya Yetişen: 1959 dan 1971’e kadar olan süreçte Kürt politikacılarının talepleri "Doğuya hizmet, yol, su, elektrik" gibi ekonomik ve sosyal talepler iken kısa bir süre sonra bu talep, "Bağımsız Kürdistan"a dönüşüyor ve silahlı mücadele büyük bir destek görüyor. Bunun toplumsal ve tarihsel dayanaklarını nasıl ifade etmek gerekiyor?

Ekinci:
Biz eskiden Kürt sorununu ekonomik ve demokratik sosyal talepler biçiminde ele alıyorduk. Kürt sorununu konuşurken geri kalmışlık, ekonomik koşulların yetersizliği, bölgeler arası eşitsizlik vb. konulara ağırlık veriyorduk. Yol su ve elektrik yoktur diyerek... Kürt sorununa da Doğu Sorunu diyorduk. 1960'lı yıllardan sonra solun dünyada gelişmesi Türkiye’de ‘Halkların Kendi Kaderlerini Tayin Hakkı’ ilkesinin savunulduğu yeni bir döneme girilmesi, sömürge halkların bağımsızlık mücadelesinin yükselmesi, Sovyetlerin bunlara maddi ve manevi destek sunması, Kürt aydınlarını solda politika yapmaya yönlendirdi. Bu aşamada Kürt sorunu adlı adınca konuşmaya başlandı. Örneğin Deniz Gezmişler idam sehpasına çıkarken ‘Yaşasın Türk ve Kürt Halklarının Kardeşliği’ diye haykırdılar. O günkü sol siyasette ezilen halklar açısından ikili bir strateji vardı. Eğer ezilen halkın statüsü sömürgeyse, ulusal kurtuluşla sosyal kurtuluş için birlikte mücadele etmek gerektiği savunuluyordu. Yok eğer toplum sömürge değilse, işçi sınıfı hareketi içinde ‘sosyal kurtuluş için mücadele’ yöntemiyle sorunun aşılabileceği öneriliyordu.. O yıllarda Kürtlerin büyük çoğunluğu Kürt bölgesini bir sömürge olarak niteliyordu. Türkiye’nin sömürgeci bir ülke olduğunu savunanlarla buna karşı çıkanlar arasında tartışmalar yapılırdı. PKK da ilk çıkışta sosyalist bir parspektifle dört parçada yaşayan Kürtleri toplayacak bağımsız bir Kürt devleti kurmayı hedefliyor ve savunuyordu. Zamanla bunun bir ütopya olduğunu gördüler ve bu tezi terk ettiler. PKK değişik düşünsel aşamalardan geçerek bugün Demokratik Özerklik noktasına geldi. Buna karşın, PKK dışında, sömürge tezini, bağımsızlık stratejisini ve ayrı bir devlet düşüncesini savunan Kürt gençleri vardır. Tıpkı İskoçya örneğinde olduğu gibi.

Hülya Yetişen: Başta egemen Kürt siyaseti olmak üzere neredeyse bütün Kürt partileri ‘artık devlet istemiyoruz’ diyorlar. Sizce siyasilerin bu söylemi Kürt toplumunun arzularını mı karşılıyor, yoksa toplumsal dayanağı olmayan politik bir söylem mi?

Ekinci:
Bu yaklaşım objektif gerçeğin kavramış olmasıyla gerçekleşti. Unutmamak gerekir ki Küçük burjuva siyasetçileri bir sarkacın salınması gibi en sağdan en sola kadar savrulabilir ve değişik zamanlarda değişik politikalar izleyebilirler. Kürt aydınlarının bugün artık bağımsızlık tezinden vazgeçmeleri yaşamın dayatması ile mümkün olmuştur. Bağımsız bir Kürt devleti kurmanın koşullarının olmadığı herkesçe anlaşılmıştır. Hem uluslararası koşullar hem de Türkiye’nin ve bölgenin gerçekleri buna elverişli değildir. Keza Kürt nüfusunun üçte biri bölge dışındaki büyük kentlerde yaşamaktadır.Ve Kürt halkının büyük çoğunluğu da ayrı bir devlet kurma düşüncesinden yana değildir.

Hülya Yetişen: Tansu Çiller, Doğan Güreş ve Süleyman Demirel döneminde 17 bini aşkın faili meçhul cinayet işlendi. Kardeşiniz Avukat Yusuf Ekinci de bu süreçte katledildi. Bu cinayetler dünyanın herhangi bir köşesinde örneğin Afrika ülkelerinden birinde işlenmiş olsaydı Birleşmiş Milletler bunu ‘etnik temizlik suçu’ olarak değerlendirirdi. Bu suçun işlenmesinde başrol oynayan Demirel-Çiller-Güreş üçlüsünün uluslararası mahkemelerde yargılanması için herhangi bir girişiminiz oldu mu?

Ekinci: Evet. Çok önemli bir soru. 1991’de Demirel iktidara geldikten sonra, Erdal İnönü’nün de desteğiyle Kürt sorununu çözmek için sözde PKK’nin kaynağını kurutmak amacıyla Kürt aydınları ile işadamlarını ve Kürt halk önderlerini katlederek ortadan kaldırmak için sorumsuz cinayet çeteleri oluşturmaya onay verdiler. Birkaç yıl içinde büyük bir katliam yapıldı. Bu süre zarfında savcılıklarda 17 bin faili meçhul dosya birikti. Kimi sol aydınlarla sosyal demokratlar İnönü’yü hep bu katliamın dışında gördüler. Oysa Başbakan yardımcısı, Dışişleri bakanı ve MGK üyesi olarak o da alınan kararlarda ve işlenen cinayetlerde en az Demirel kadar sorumludur. Geçenlerde sosyal demokrasi örgütlerinden birinden bir telefon aldım. Bana “Bize Erdal İnönü’nün Kürt Sorunu’na bakışını anlatır mısınız” diye bir öneri yapıldı. “Bana böyle bir önerinin yapılmamış olduğunu varsayıyor ve unutmaya terk ediyorum. Çünkü ben Erdal İnönü’yü Kürtleri hedef alan ‘faili meçhul cinayetlerin’ baş sorumlusu sayıyorum” diye yanıt verdim ve telefonu kapattım.

Ben bu olayı birkaç yerde anlattım. Kimi CHP’lilere de söyledim. Demirel çok usta bir politikacı. 1991’de iktidara gelince, “Batı’da nasıl bir demokrasi varsa bizde de olacak. Batı’daki insanlar hangi haklara sahipse sizler de bu haklara sahip olacaksınız. Düşün arkama demokrasiyi kuralım, ülkeyi kurtaralım” diye bir kampanya açtı ve başarılı oldu. SHP lideri Erdal İnönü ile anlaşarak bir koalisyon hükümeti kurdular. Kurulacak hükümetin “ortaklık programı” hazırlanırken Erdal İnönü’nün etrafında bulunan Ercan Karakaş vb. birkaç tutarlı sosyal demokrat görevlendirildi. Demirel bunlara tam yetki verdi. “İstediğiniz programı getirin onaylayacağım” dedi. Onlar da ileri bir demokrasi anlayışı içinde sol nitelikli bir ortaklık programı hazırladı. Ortaklık programı, Olağanüstü Hal’in (OHAL) kalkmasını, Kürtçenin özgürleşmesini, Kürtlerin demokratik haklarının tanınmasını, işkencenin son bulmasını, hukuk devletinin işlerlik kazanmasını öngören tutarlı bir demokratikleşme projesiydi. Demirel bu programı itirazsız kabul etti. Ve Erdal İnönü’yü de yanına alarak Diyarbakır’a gitti. Orada “biz Kürt realitesini” tanıyoruz diyerek iyi niyetli bir jest yaptı. Ankara’ya döndükten sonra konuyu kapattı, bir daha ‘Kürt realitesini’ ağzına almadı. Böylece Erdal İnönü’ye ve yanındaki sosyal demokrat kadrolara samimiyetini kanıtlayarak ustaca bir manevra imkanı yarattı. Kürtlerin mücadelesi devam edince ortaklarına dönerek “İşte görüyorsunuz bunlarla baş etmenin imkanı yok. Bunlara elini verdin mi kolun gider. Bizim tedbir almamız gerekir” tarzında bir uyarı yaptıktan sonra ‘faili meçhul cinayetler’ için zemin hazırladı.

Radikal gazetesi yazarı İsmet Berken 1966’da yazdığı iki yazı ile faili meçhul cinayetlerin bir devlet projesi olduğu konusuna açıklık getirdi. İsmet Berkan şöyle diyor: “ Bu satırların yazarının gördüğü bir MGK dokümanında, kurulacak organizasyonun şeması ve bu organizasyonda görev alacak kişilerin isimleri yer alıyordu. İsimler arasında Abdullah Çatlı da vardı. Örgütte Özel Tim’den polisler, bazı askerler ve Çatlı’nın bazı arkadaşları da yer alacaktı.” “...Bu yeni mücadele yöntemi 1993 son baharında onaylandı. Siz deyin Gladyo, ben diyeyim Özel Örgüt, MGK tarafından alınan bir kararla kuruldu.” İsmet Berkan daha sonra bu belgede, anılan örgütün “... PKK’nın lojistik desteğini kesmek için kurulduğu yazılı idi.” diye ekliyor.

Böylece devletin methaldar olduğu faili meçhul cinayet olaylarının bizzat MGK tarafından alınan bir kararla uygulandığı ortaya çıkmış oldu. Daha sonra anılan eylemlerde görev alan Ayhan Çarkın vb. infaz memurlarının itiraflarıyla da bu katliamın bir devlet projesi olduğu kesinleşmekteydi.

Cinayetler o kadar ustaca işlendi ki bunları kanıtlamak imkansızdı. Çünkü her şey devletin bilgisi içinde planlı olarak yapılıyordu. Mesela kardeşim Yusuf Ekinci için yapmadığım girişim, çalmadığım kapı kalmadı. Hiçbirinden sonuç alamadım. Şikayetlerimin her biri için ustaca gerekçe bulunuyor ve reddediliyordu. Örneğin kardeşim öldürülmek için kaçırılıp götürüldüğünde gece saat ikiye doğru eşine birisi telefon açıyor. Telefonu ahizeyi kaldırıyor. Bekliyor kocası konuşacak diye. Hiç bir cevap yok. Kapatıyor. Yarım saat sonra tekrar telefon geliyor. “Alo kimsiniz?” “Cehennemin dibine git; yarın kim olduğumu öğrenirsin” diyor ve telefonu kapatıyor. Ben devletten bu telefonun nerden geldiğinin bulunmasını istedim. Ama öğrenmek mümkün olmadı. Bana, “kayıtlar silinmiştir. Telefonun çıktığı mahreci bulmak mümkün değildir” diye yazılı cevap verildi. Başka taleplerim de oldu. Kardeşim Yusuf Ekinci’nin akşam saat altıda evine giderken izlediği güzergahta benzin aldığı istasyondaki çalışanların dinlenmesini, Mobese kameralarının incelenmesini istedim. İsteklerim yanıtsız kaldı.

Bir hukuk dışı olayı devlet yapıyorsa ona karşı kendinizi savunmak, başınıza sarılan beladan kurtulmak çok zordur. Hatta imkansızdır. Faili meçhul cinayetleri çeşitli örgüt ve kişileri kullanarak işlettiler. Devlet adına cinayet işlemek için kimi profesyonel caniler de kullanıldı. Başbakan Mesut Yılmaz’ın Faili meçhul cinayetleri araştırmakla görevlendirdiği Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Kutlu Savaş’ın yaptığı araştırmanın ‘devlet sırrı’ sayılmayan bölümü kitap olarak yayımlandı. Bu kitapta pek çok cinayetin kimi erler ya da polislerin kişisel kararıyla işlendiği ifade edilmektedir. Bunlar, kendilerince zararlı gördükleri ya da çıkarlarıyla bağdaşmadığını düşündükleri Kürt gençlerini gözlerini kırpmadan öldürmüşlerdir. Bu resmi beyan, faili meçhul cinayetlerin ne ölçüde yaygın olarak işlediğinin açık kanıtıdır. Bu cinayetlerin işlenmesinde Ülkücü’ler, Hizbullahçılar ve PKK itirafçıları gibi çeşitli unsurlar da kullanılmıştır. Faili meçhul cinayetlerin amacı, aktif Kürt siyaset adamlarını, halk önderlerini tasfiye etmek ve korku yaratarak Kürt sorunu çözmekti. halk arasında kısa süreli bir korku havası yaratılmış olmasına karşın, mücadele bitmedi. Kürt gençleri kör bir kurşunla pisi pisine ölmektense, daha da bilenmiş olarak dağın yolunu tuttular. Kendi vatandaşlarını katletmek için cinayet çeteleri kuran sözde devlet adamları devleti cinayet işleyen bir kurum haline getirdiler. Bu kara ruhlu bedhahlar tarihe devlet adamı olarak değil, birer cani olarak geçeceklerdir.

Hülya Yetişen: Peki sizin uluslararası düzeyde herhangi bir girişiminiz oldu mu?


Ekinci: Yaptığımız başvurular sonuçsuz kalınca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurduk. AİHM tarafından TC Hükümeti Yusuf Ekinci cinayetinde etkin bir soruşturma yapmadığı için tazminat ödemeye mahkum edildi. Bunun bizi tatmin etmesi mümkün değildi. Olayın peşini bırakmış değiliz. Koşulların gelişmesine bağlı olarak yeni kanıtlar ortaya çıktıkça gerekli başvuruları yapıyor, dosyanın yeniden açılmasını istiyoruz. Örneğin bir süre önce Ankara özel yetkili savcılığını yeniden harekete geçirdik. Soruşturma devam ediyor. Olumlu bir sonuç alacağımızı umuyoruz.

Hülya Yetişen: Başvurular grup olarak mı yoksa bireysel mi yapılıyor?

Ekinci: Bireysel oluyor. Çünkü işlenen cinayetler bireyseldir. Bildiğiniz gibi başta İstanbul ve Ankara’da olmak üzere büyük merkezlerde Özel Yetkili mahkemeler kuruldu. Kanıtlarımızı yeniden hatırlatarak Ankara Özel Yetkili savcılığını harekete geçirdik. Kardeşim Yusuf’un eşi de ifade verdi. Daha önce Meclis’te kurulan faili meçhul cinayetleri inceleme komisyonunun raporlarının getirtilmesini talep ettik. Olayın içyüzünü bilen Fikri sağlar başta olmak üzere o günkü Komisyon üyelerinin dinlemesini istedik. Cinayette Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat dairesi tarafından özel olarak ithal edilen Uzi marka silah kullanılmıştı. Bu silahların sorumlusu olan Başkan Yardımcısı İbrahim Şahin, Komisyondaki sorgusunda ikircikli davrandığı için yeniden sorgulanmasını istedik.

Hülya Yetişen: Kürtleri nasıl bir süreç bekliyor? Türkiye Kürt ve Kürdistan sorununu nasıl ve ne kadar çözebilecek? Kürtlerin kendi kaderlerini tayin etme hakkı nasıl bir çözüm ve evirilme sürecine girebilir.

Ekinci:
Kürtler bugünkü koşullarda düne nazaran çok daha ileri konumdadırlar. Örneğin, bugün Kürtler biz varız diyebiliyor. Ancak alınması gereken daha çok mesafe var. Kürtlerin demokratik hakları tanınmalı, dilleri ve kültürleri üzerindeki her türlü baskı kalkmalıdır. Anadilde eğitim hakkı tanınmalıdır diyoruz. Bu talepler artık rahatlıkla dile getirilebiliyor. İki üniversitede Kürt Dili ve Edebiyatı Enstitüsü açıldı. Zamanla bu kurumlarda yetişecek öğretmenler Kürtçe eğitim vermede yararlı olacaklar. Keza Kürtçe gazete dergi ve kitap yayınlanabiliyor. Özellikle yurt dışında Kürtçe eğitim gören yazarlar çok güzel çalışmalar yapıyor. Kürtçe romanlar, piyesler yazılıyor, aylık hatta haftalık dergiler çıkarılabiliyor. Sinema yapılıyor. Türkiye sinema piyasasında beğeniyle izlenen Kürtçe filimler göz dolduruyor. Kültür ve yazım alanında önemli bir birikim var. Bu gelişmeler Kürtlerin demokratik haklarının yasal olarak tanınmasında atılan önemli adımlardır. Ne var ki, Cumhuriyetin kuruluşundan beri yürürlükte olan yasaklayıcı mevzuat halen yürürlüktedir. Örneğin Türkçe alfabesinde bulunmayan (x, w ve q) harflerinin kullanılmasını suç sayarak kovuşturma başlatan savcılar var. Bu nedenle kullandığımız hakların tümü fiili kazanımlardır. Bunların yasal dayanağı yoktur. Yürürlükteki yasaklar yeniden devreye girebilir. Örneğin MHP iktidara geldiğinde bugün yapılmakta olan kültürel etkinlikler yasaklanabilir, Kürtçe yayın hayatına son verilebilir. Bir devlet kanalı olan TRT-6’nın da hukuki bir dayanağı yoktur. Sadece Kürtçe televizyon yayıncılığının önündeki engel kaldırılmıştır.

Örneğin Anayasanın 42. maddesinin son fıkrasında “Türkçeden başka hiçbir dil, eğitim ve öğretim kurumlarında Türk vatandaşlarına anadilleri olarak okutulamaz ve öğretilemez.” hükmü yer almaktadır. Kürtçe eğitimin yapılabilmesi için bu fıkrarın

kaldırılması için mücadele ediliyor. Oysa bu fıkranın kaldırılmasıyla devlet okullarında ne Kürtçe öğrenim ne de eğitim yapılabilir. Çünkü anayasanın değiştirilemez maddesi delaletiyle yapılan değişiklik iptal edilir. Unutmamak gerekir ki, Anayasanın 2. maddesinde yer alan “Türkiye Cumhuriyeti (...) Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan (...) bir hukuk devletidir” ilkesi muvacehesinde Kürtçe eğitim yapılması, hatta başta televizyon yayını olmak üzere Kürtçe her hangi bir yayın yapılmasını düzenleyen kanun ya da kanunlar Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilebilir. Zira, Türkçe’den başka bir dilin kamusal alanda kullanılması Atatürk Milliyetçiliğine ve başlangıçta yer alan Atatürk İlke ve İnkılaplarına aykırı olduğu şüphe götürmez bir gerçekliktir.

Şimdi Atatürk milliyetçiliği nedir? Bunu herkes kendi meşrebine göre yorumlar. Genelde Atatürk milliyetçiliği Türkiye toplumunu Türklerden oluşan ve Türkiye vatandaşlarının tümünü Türk sayan bir milliyetçilik anlayışı olarak algılanır. Atatürk ve İnönü’nün bunu doğrulayan çeşitli açıklamaları var. Örneğin 1925’te İnönü şunları söylüyor: “ Milliyet yegane vasıta-i iltisakımızdır. Diğer anasır Türk ekseriyeti karşısında haiz-i tesir değildir. Vazifemiz Türk vatanı içinde bulunanları behemahal Türk yapmaktır. Türklere ve Türkçülüğe muhalefet edecek anasırı kesip atacağız. Vatana hizmet edeceklerde arayacağımız evsaf her şeyden evvel o adamın Türk ve Türkçü olmasıdır.” Atatürk milliyetçiliğini tarihsel süreç içinde değerlendiren bugünkü Anayasa Mahkemesi Kürtçenin ayrı bir dil olarak kullanılmasını düzenleyen her türlü mevzuatı 2. maddeye aykırı bulacak ve iptal edecektir. Bugün Kürtçenin çeşitli anlarda kullanılması fiili bir durumdur. Hukuksal altyapısı yoktur. Bu durumu göz önünde bulunduran BDP haklı olarak Kürtlerle ve Kürtçe ile ilgili hakların Anayasada tescil edilmesini istiyor. Bu çok önemlidir. Bunun için anayasanın temel felsefesini belirleyen ilk üç maddesinin değiştirilmesi gerekir. Ama şu anda bu talebin gerçekleşebileceğine ihtimal vermiyorum.

Bu üç maddenin değiştirilerek Kürtçe için hukuksal bir zemin oluşturulmadan fiili durum devam eder. Bunun ne kadar devam edeceğini bilmek mümkün değildir. Bunun için demokrasiden yana güçlü bir partinin parlamentoda etkin konuma gelmesi gerekir.

Her şey mümkündür Türkiye’de. Çünkü Kürtlerin büyük bedel ödeyerek sağladıkları kimi hakların hiçbir bir güvencesi yoktur. Ortada fiili bir durum olduğu için herkeste bir rehavet var. Bugün rahat konuşuyoruz. Eskiden olduğu gibi Kürtçe konuştuğu için kimse yakalayıp cezaevine götürülmüyor. Örneğin, sizinle konuşurken korkmuyorum. Rahatım. Kürtlere ve Kürtçeye ilişkin İstediğimi söyleyebiliyorum. Ne var ki, fiili kazanımları yasal güvencelere bağlama yolunda ciddi bir girişim yok. Buna kimsenin cesaret edebileceğine de ihtimal vermiyorum.

Örneğin, yeni bir Anayasa taslağı hazırlamak için TÜSİAD bir hazırlık çalışması başlattı. Görevlendirilen ekipte Ergün Özbudun, Serap Yazıcı,Turgut Tarhanlı ve Ersin Kalaycıoğlu gibi Türkiye’nin tanınmış bilim adamları vardı. Etnik sorunun ve yerel yönetimlerin özerkliği konularının tartışılmasına ben de katıldım. Anayasanın ilk üç maddesinin değiştirilmesi ve her türlü ideolojilerden arındırılması gerektiğini savundum. Hazırlanan metinde ilk üç maddenin değiştirilmesi öneriliyordu. TÜSİAD başkanı “Bu metin bizim değildir, biz anayasanın değiştirilemez maddelerinin korunmasından yanayız. Taslak metin onu hazırlayan bilim adamlarına aittir” diyerek hazırlattıkları metne sahip çıkma cesaretini gösteremedi. TÜSİAD başkanı nerden ve kimden gelen bir baskı ile bizzat kendilerinin hazırlattığı bir anayasa ilkeler manzumesine karşı çıktı ? Başkan ya hazırlattığı metne sahip çıkmalı ya da savunmaya cesareti yoksa istifa etmeliydi. Ben basına yaptığım açıklamada istifa etmesini önerdim.

Anayasanın ilk üç maddesinin değiştirilmesi tartışılırken AKP, CHP ve MHP sözcüleri de sözbirliği etmişçesine, bu üç maddeye sahip çıktılar. Meclisteki siyasal partilerin bu ortak çıkışı, bize, Atatürk milliyetçiliği ile Atatürk İlke ve İnkılaplarının yeni anayasada korunacağını ve devleti yücelten anayasa felsefesinin değişmeyeceğini gösteren güçlü bir kanıttır. Bu nedenle, Kürtlerin temel haklarını garanti edecek hukuksal bir altyapının oluşturulması kolay olmayacak.

Hülya Yetişen: Sayın Ekinci teşekkür ediyorum

Ekinci:
Ben teşekkür ederim.

Önemli Not. Tarık Ziya Ekinci ile yapılan bu röportaj daha önce sitemize asılmıştı. Ancak web adresimizin değişmesi ile birlikte 21 Mayıs 5 Haziran tarihleri arasındaki arşivimiz röportajla birlikte kayıp oldu. Bu süre içinde röportaj yeniden redakte edildi. Bir çok noktada görülen hatalar da düzeltilmiş oldu. Röportajı yeniden ve düzeltilmiş haliyle okuyucularımıza sunuyoruz.


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 13)
  |   Okuma: 5229   |   Yorum: (47)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 28 Kasım 2014 19:58 | Alıntı     

Monzee

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
I wonder wethehr the Turkish prosecutor is aware of the case of Ziad Jilani, the Palestinian murdered by the Israeli cop Maxim Vinogradov. The killing took place on June 11, 2010, just 12 days after the attack on the flotilla, and if you look closely at the killer's Facebook posts posted the other day, you'll notice that there's a clear connection between the flotilla incident and Vinogradov's murderous motivation: on May 31, the day immediately following the assault on the flotilla, his buddy Avi writes Annihilate Turkey and all the Arabs from the world, to which Vinogradov responds I am with you, brother, and with the help of God I will start this :) Given all that, I think the Turkish prosecutor should add another life sentence or at least another few thousand years to his recommended sentence for the Israeli generals.
 Yorum #2  | 30 Kasım 2014 00:27 | Alıntı     

Bismay

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
c7ok fczfcldfcm bf6yle zor bir durum ie7inde kalmana.Ben bazı insnaları hie7 anlayamayacağım sanırım,burda tasarımcının reklamı yapılıyor,tasarımlarından ve e7izgisinden bahsediliyor ve direk insnalarla sıcak bir etkileşim gere7ekleştiriliyor,eh peki sen madem bunların farkında değilsin İlker Bfcyfckkurt, o zaman neden bf6yle bir projenin ie7indesin?Eğer bir işe evet dediyse insan,elinden geleni yapmalı ve oyunu kurallarına gf6re oynamalı bence.İlker Bfcyfckkurt hie7 bir sorumluluğu yerine getirmemesine rağmen, sen genede e7ekimi gere7ekleştirmişsin.Tebrik ediyorum seni ,gere7ekten de e7ok profesyonelsin,ben bf6yle bir durumda ne yapardım hie7 bilmiyorum! http://vqihjkpi.com yhhfbtgus [link=http://aiznez.com]aiznez[/link]
 Yorum #3  | 30 Kasım 2014 10:52 | Alıntı     

Fakhry

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
madem ki işine sahip e7ıkmayacakjsın ne diye girersin bf6yle bir <a href="http://rptqpths.com">orosnizaaygna</a> ve ne diye mağdur edersin sana inanan ve gfcvenenleri fce7 nokta e7ok şey anlatıyor ama neyse Sen her halfckarda e7ok gfczel, e7ok cici olmuşsun cnm f6nemli olan da bu. Aslında bir cadılık yapıp ilker bfcyyfckurt tasarımı yerine e7uval giyip beline de kemer taksaydın yine de e7ok gfczel olacaktın. Adam olan da bu hareketin anlamını e7akar bir daha girişmezdi boyundan bfcyfck işlere.
 Yorum #4  | 25 Aralık 2014 11:52 | Alıntı     

Mena

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #5  | 17 Ocak 2015 18:48 | Alıntı     

Mimosa

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #6  | 3 Şubat 2015 00:19 | Alıntı     

Melloney

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
qualified generic cialis online erectile strength months ago cheapest viagra prescribed treatment free auto insurance quotes auto car insurance quotes doing kegel sildenafil over longterm people generic propecia results alopecia
 Yorum #7  | 16 Şubat 2015 07:43 | Alıntı     

Kayden

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
use life insurance quotes years auto questions auto insurance very good costs car insurance qoutes fostered insurance small business health insurance florida discovered still use insurance car prices compare own california carinsurance about landscaping visibly buying doxycycline online attacked thinking auto insurance quote drivers pay nausea doxycycline online to buy cannot possibly friends cheap life insurance perhaps yourself eschew government-approved health insurance now some
 Yorum #8  | 23 Nisan 2015 14:50 | Alıntı     

Lestdale

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
viagra 100 mg pulmonary hypertension achat pilule viagra en antibes 50 mg viagra retail pricebehavioral side effects of viagra generic viagra pills real viagradoes viagra go bad comprar viagra original en 24 horas levitra and viagrabuy viagra 25mg online euro med online genuine viagra best pricecheap cialis sale online canadian online pharmacy cialis online uk pharmacy
 Yorum #9  | 10 May 2015 04:29 | Alıntı     

Geogaddelp

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
levitra after stroke vardenafil vs viagra levitra online indiadiscount cialis canada cialis purchases without a prescription cialis experiencedangers of viagra Priligy cialis viagra comparisoncialis 20 mg reviews cialis online 5 mg without prescription bob cialisdoes generic levitra work levitra reimport levitra interaction
 Yorum #10  | 11 May 2015 22:11 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
viagra sell online Buy Dapoxetine viagra and back painviagra online doctor priligy eyaculacion precoz viagra suppliersbuy cheapest levitra levitra en connexion levitra tabscialis prices cvs cialis generico prezzo piu basso cialis manufacturerlevitra australia prices buy generic levitra uk levitra 20 mg cost
 Yorum #11  | 28 Eylül 2015 23:30 | Alıntı     

AabhonyEl

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
https://kdp.amazon.com/community/profile.jspa?userID=805604&start=0
http://community.thomsonreuters.com/t5/user/viewprofilepage/user-id/251640
http://www.studiopress.com/forums/users/worriedcore93/
https://www.ted.com/profiles/4952616
http://en.community.dell.com/members/worriedcore93
https://sourceforge.net/users/worriedcore93
https://www.ibm.com/developerworks/community/profiles/html/profileView.do?key=5e
99fe22-8214-42ac-8ffd-f04e673a22f5&lang=en
https://www.slideshare.net/worriedcore93
https://github.com/worriedcore93
http://www.engadget.com/profile/worriedcore93
https://www.openstreetmap.org/user/worriedcore93
https://community.norton.com/en/users/worriedcore93

http://www.dailykos.com/user/John3e5a3sd4
https://modules.apache.org/profile.lua?uid=128577
https://foursquare.com/user/140778992/lists/created
http://pahma.berkeley.edu/delphi/modules/auth/profile.php?uid=185853
https://disqus.com/by/worriedcore93/
https://issuu.com/worriedcore93
https://www.coursera.org/user/i/99110a6ec1153de90e866589eb53dd88
http://ireport.cnn.com/people/AVLg3tKPh
https://en.gravatar.com/worriedcore93
https://www.zotero.org/worriedcore93
http://feedback.link.springer.com/people/lauren_peters_7468394
https://www.scribd.com/worriedcore93
 Yorum #12  | 16 Ocak 2016 08:52 | Alıntı     

Willbync

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 60672, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 183823175,
b.Lymphadenitis is present with fever fatigue asthenia weakness and pharyngitis.FahrenkrugDiseases of the Renal and Genitourinary System DiSeaSeS of the Renal anD GenitouRinaRy SyStem l CliniCal PeaRl Causes of acute Tubular necrosis aTn Ischemic AKI Secondary to severe decline in renal blood flow as in shock hemorrhage sepsis disseminated intravascular coagulation heart failure Ischemia results in the death of tubular cells. acheter propecia occasion Gut activation of vitamin DSecretary of State at War and close friend Sidney Herbert asked her to prepare a group of nurses.Goodhearts Photoguide of Common Skin Disorders.Hypertonic saline rapidly increases the tonicity of ECF.TMP was formerly used alone to treat UTIs but now is most commonly used in combination with sulfamethoxazole SMX. viagra para durar toda noche The problem he raised had a relation with feeling attraction since several years before to people of both sexes which he experienced as something painful and being afraid of loss erection.Is this heat transfer significant in terms of the metabolic heat consumption ExercisesSome sexually transmitted diseases STDs can cause bacterial prostatitis including chlamydia and gonorrhea..These images can be stored viewed on a monitor or printed on film. levitra 10 mg prospecto The specialist stained the blood smear and found an abundance of leukocytes with dense reddish granules.One day shortly after working in the garden I developed a fever and noticed a rash all over my trunk.The immunological basis for the superior efficacy of intranodally delivered mRNA over other administration routes is currently unknown. tadalafil 5 mg tablets We can look at the genotypes and phenotypes of the parents and see which of those characteristics are passed on to their offspring.grade loud associated with a thrill e.Practice of Geriatrics.Note Normal value ranges may vary slightly among different laboratories.I Match the following abnormal conditions of the eye with their meanings as given below.The longer you linger in the shower the more you dry out your skin. achat de cialis viagra ADDITIONAL SUFFIXES AND DIGESTIVE SYSTEM TERMINOLOGY ANSWERS TO EXERCISES AAntibiotic use is controversialusually not given.International Society for the Study of Womens Sexual Health.


--------------------
Kamagra Oral Jelly Greece Medicament Baclofene Sun Complaints About Healthy Man Viagra cialis buy online Amoxicillin Cures Kamagra Oral Jelly At Cvs Tadalafil 20mg
 Yorum #13  | 17 Ocak 2016 17:56 | Alıntı     

JoseMYPE

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 71508, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 177574247,
Possible Complications In women hypogonadism may cause infertility.At other times the patient is doing very well and they do not notice these inconsistencies.sciatica MUSCULOSKELETAL SYSTEM viagra for sale in the uk splitJust get the big picture In the ovary as the ovum matures hormone levels rise culminating in ovulation days andc.Surveys of people with chronic lung disease by the British Lung Foundation suggest that of chronic lung disease is due to chronic airflow obstruction. cheap viagra pills macular degenerationdipso thirst polydipsia Commonly a sign of diabetes insipidus or diabetes mellitus. achat cialis generique CausesTreatmentThere are several types of metabolic acidosis Diabetic acidosis also called diabetic ketoacidosis and DKA develops when substances called ketone bodies which are acidic build up during uncontrolled diabetes.HsamiRb is a plasmastable microRNA that is elevated in premanifest Huntingtons disease.J kamagra 100 testicular MALE REPRODUCTIVE SYSTEM FYou and your doctor must decide whether the risk of having surgery is smaller than the risk of bleeding if you do not have surgery.Semicomatose refers to a stupor unresponsiveness from which a patient can be aroused.These companies manufacture products for the treatment of ED.This reduces bleeding. accutane 20mg bestellen rezeptfrei e.Use the table of normal values to help you decide on a probable diagnosis in each case.


--------------------
How Do You Take Zithromax generic viagra Propecia Bon Prix Pharmacie Achat
 Yorum #14  | 18 Ocak 2016 12:07 | Alıntı     

MichAdvide

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 12468, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 316572577,
He would have a large rectangular cage.If a relapse occurs it is very important to try to stop drinking once again and to get whatever additional support is needed to abstain from drinking.Some medications such as acamprosate and naltrexone been used clinically in the treatment of alcohol dependence compared to other drugs until clinical knowledge accumulated the results of experimental studies on certain drugs to encourage indepth research.Unfortunately we still have those old impulses to overeat and we end up eating much more than we actually need. buy viagra without prescription Nucleic Acids Res.Casecontrol studiesIn the years since Louise Brown made headlines some five million babies around the world have been born thanks to assisted conception.Mol.Once symptoms are present rabies is almost invariably fatal.The mg tablets are imprinted with Lasix on one side.The extra chromosome results in the development of a child with Down syndrome also called trisomy syndrome. kamagra online uk A CXR is usually taken at the end of a full deep inspiration.Clin.discovered that a Penicillium mold inhibited the growth of Staphylococcus bacteria.Science Photo Library Mauricio Anton.They improve with exercise and a hot shower and worsen with rest or inactivity.In all trials involving patients with CBP the patients experienced significant symptomatic and microbiological improvement usually defined by improved prostate symptom scores and infection eradication with antibiotic therapy. cvs pharmacy viagra price It is a comparison of the density of urine with that of water.d.Bone marrow failure leading to pancytopenia anemia neutropenia thrombocytopeniaCurr.This nidus may be in the form of prostatic stones.The most important risk factor for dementia is increasing age. clomid for sale et al.At this point the technique has been judged safe and is in commercial use see ExerciseDetailed comparisons between rehabilitation and LVRS are probably unhelpful since rehabilitation is applicable to almost every patient with chronic lung disease while surgery applies only to a select few.Nelson Textbook of Pediatrics.Two physicians who treat bones and bone diseases are aan and aanBut Poiseuilles equation for viscous flow states that a pressure drop always accompanies viscous fluid flow.th ed. long term affects of kamagra Research About Prostate Injections of Antibiotics As with so many other treatments for prostatitis there are precious few scientific data by which to judge the risks and benefits of intraprostatic injections.special intervention usual care.


--------------------
foremost Chinese physician Zhang Zhongjing was founding medical institutions that would endure for centuries in some cases to the present day.Other such stones hang in the background as proof of the surgeons skill.Rosen R. priligy super force Psoriasis a.see front matter Elsevier Ltd.
 Yorum #15  | 19 Ocak 2016 02:13 | Alıntı     

VincGype

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 40596, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 381436873,
editVeterinary uses The diuretic effects are put to use most commonly in horses to prevent bleeding during a race. propecia impotencia b.Koenig King and Carson Handbook of Religion and Health precio de kamagra en farmacia Radonhigh levels found in basements e.The bark or leaves of willow trees were chewed or perhaps boiled to make teas for all manner of aches and pains from headaches to stiff joints.Autoimmune condition no malignant potential but may be persistent Treat with systemic or topical glucocorticoids.Also as he held objects in their path to see if they cast shadows he saw that the bones of his hands were projected onto the screena phenomenon that had huge medical potential.Scaly patches with surrounding areas of mild to moderate erythema see FigureEisenbarth GS Buse JB.High fever toxic appearanceNotice the gynecomastia condition of femaletype breasts in this patient due to an excess of estrogen which can accompany cirrhosis especially in persons with alcoholism. non prescription prednisone Review provided by VeriMed Healthcare Network.Black race is useful solely as a marker of risk.Clinical featuresclinical featuresInterferon therapy Recombinant interferon b a recombinant interferon b b and glatiramer acetate have shown a reduction in relapse rates of and respectively. low cost viagra generic These findings focused researchers attention on the islets themselves.Based at the military hospital in Boulogne France he was struck by how many soldiers died from infected wounds.Erectile dysfunction is common.cranial nerve that carries impulses from the retina to the brain cheap cialis online uk LECTURE Simmering SoupThe Neuroendocrine System


--------------------
Beipackzettel Viagra Online Kamagra Oral Jelly Gunstig levitra samples overnight Cipro And Amoxicillin Toghter Consejos Uso Viagra
 Yorum #16  | 21 Ocak 2016 12:13 | Alıntı     

BrenDeatte

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16178, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 215762545,
A quadricepshamstring rehabili tation program aimed at stretching and strengthening these muscles helps unload the patella and shift the load to the thigh muscles. viagra naturales Talk to your pediatrician if you are concerned about food allergies in your baby.VEINS Carry blood back to heart Thin walls with valves Blood pressure is LOW Carry O poor blood from tissues ARTERIES Carry blood away from heart Strong thick elastic walls Blood pressure is HIGH Carry O rich blood to tissues CO and H O CAPILLARIES ARTERIOLES FIGURE Relationship and characteristics of blood vessels.Kanda told Medscape Medical News that more research is needed before any change in practice should be considered.The leading causes of PID are sexually transmitted diseases STDs. buy dapoxetine online comChabnerlanguage If you purchased a used book and the code at the right has already been revealed the code may have been used and cannot be reused for registration.Tests include intracavernosal injection of vasoactive substances duplex ultra sound and arteriography.Patients with a previous episode of prostatitis were at significantly increased risk for subsequent episodes.plasty cialis online usa Although I consider this procedure to be nothing short of miraculous like any major elective surgery one should not undertake it unless the pain of daily life outweighs its joys.p.Diagnosis Send synovial fluid for analysis to rule out infection or crystals D.Int J Urol.From alerting the primary care physician to the sideeffects a medicine might have on a particular patient to performing a lifesaving operation on an astronaut via a telesurgeon here on Earth these electronic devices may one day supplant human doctors. generic cialis professional RUQ tenderness rebound tenderness in RUQ b.A yearold female presents to the ED with a day history of nausea and vomiting and diffuse abdominal pain.vertigo Sensation of irregular or whirling motion either of oneself or of external objects.M.culdesac Region in the lower abdomen midway between the rectum and the uterus. tomar viagra sin necesitar Health Solutions Ebix Inc.


--------------------
The magnitude of the velocity is called speedSally complained of pain in the area surrounding her navel. brand viagra overnight delivery Reverse transcriptase inhibitor
 Yorum #17  | 22 Ocak 2016 15:16 | Alıntı     

Robeneucky

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 36063, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 167468762,
If the condition is related to an IUD the device must be removed.Physical examination is normal.glomerular capsule glomerulus renal pelvis renal tubule ureter urethra urinary bladder urinary meatus buying cytotec online Tinnitus is often present.Medicine in the Industrial Age edicine gained momentum during the  th century.e.coagulation time Time required for venous blood to clot in a test tube.The paronychium is the soft tissue surrounding the nail border. cialis 5mg price with coupon @walmart ACTHEmail this page to a friendShare on facebookShare on twitterBookmark SharePrinterfriendly version An ACTH test measures ACTH a hormone released from the anterior pituitary gland in the brain.If the infection is more severe you might need to spend some time in hospital.The same is true for alcohol and drugs other ways to cope with stress.In certain highrisk populations e.g.When Sam was admitted to the hospital after his automobile accident his physicians were told of his alcoholism. tadalafil generic If the cause is not revealed neither heart nor lung then obtain a V Q scan this indicates either PE or primary pulmonary hypertension PPH.Onethird of untreated syphilis patients in the latent phase enter this stage. buy non prescription viagra online However in humans with prostate cancer chemical castration did not influence VIP immunostaining of the CC Cormio et al.At one stage he was apparently imprisoned for up to years because he rejected the GOD OF HEALING Shown here with his snakeentwined staff Asclepios was the Greek god of physicians healing and rejuvenation.In contrast from about the th century in the Middle East and western Asia the spread of Islam ushered in a golden age.Symptoms include Bluish skin due to lack of oxygen cyanosis emergency treatment is needed Breathing difficulty including wheezing and shortness of breath Cough Fatigue Fever Muscles around the ribs sink in as the child tries to breathe in called intercostal retractions Nasal flaring in infants Rapid breathing tachypnea Exams and Tests The health care provider will perform a physical exam and listen to the lungs.For information on how this is done see Venipuncture How to Prepare for the Test The health care provider may advise you to avoid drugs that may affect the test.Combining Forms COMBINING FORM MEANING COMBINING FORM MEANING aero linguo algeso myco broncho narco chemo oro craso pharmaco cutaneo prurito dermo pyreto entero theco ergo toxo estheso toxico histo vaso hypno veno iatro vito Sufxes SUFFIX MEANING SUFFIX MEANING amine in dote phylaxis genic sol Prexes PREFIX MEANING PREFIX MEANING ana par anti syn contra Please refer to the Evolve website for additional exercises games and images related to this chapter.Some laboratories use different measurements or may test different specimens. levitra informacion en espanol This advantage is conferred because methylation is associated with lower levels of MGMT a DNA repair enzyme that mitigates the effects of TMZ.


--------------------
Three longitudinal studies have estimated incidence rates of ED in men with diabetes. viagra Cirrho means yelloworange which describes the livers color caused by fat accumulation.
 Yorum #18  | 22 Ocak 2016 19:21 | Alıntı     

Waltticy

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 12062, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 327854275,
Chronic hypoxia is the underlying cause in most cases.If there is uncertainty perform the following tests to confirm the diagnosis. dapoxetine Alternatives include streptokinase tenecteplase reteplase lanoteplase and urokinase.d.lung cancerSepsis occurs in to of patients with pyelonephritis.aSome tips to help an upset stomach Stay on the special diet that your doctor or dietitian may recommend for you.protrusion of a disk into the neural canal or the spinal nerves buy cheap cialis discount online Treating chronic bacterial prostatitis requires prolonged therapy with an antibiotic that penetrates the prostate ie one with high lipid solubility a low degree of ionization high dissociation constant low protein binding and small molecular size.renal vein Blood vessel that carries blood away from the kidney and toward the heart.But he did formalize their use and demonstrate their efficacy in medicine.In one study however patients with CP CPPS who had received multiple prior treatments including treatment with antimicrobials had similar symptom response rates after weeks of therapy with either fluoroquinolones or placeboThis is the same position used to remove a urinary tract stone lithotomy means incision to remove a stone. can you still get accutane from canada Prevents uptake of dietary copper b.All the equations C.Infection of central or peripheral line guide to antibacterial antibiotic therapy see table a a.The most common way that status is measured is with a very simple procedure developed by social psychologist Nancy Adler who is interested in perception of status.Hemoglobinhematocrit level may not be decreased in acute bleeds A hemo globin level to gdL is generally acceptable in young healthy patients without active bleeding. buy prednisone online overnight auanet.Joints are the places at which bones come together.Risk factor modification including smoking cessation and lipid lowering is also indicated where appropriate.He remains well and active and works full time.Priests monks and nuns practiced their cures in infirmaries and sickhouses attached to churches and monasteries and wandering healers preached the wonders of their magical potions to anyone who cared to listen and pay. cheap cialis online pharmacy DiagnosisAntibiotic use is controversialusually not given.Therapeutic INR is toThe present crosssectional study was designed to evaluate Serum sex hormone levels as markers of hypothalamicpituitarygonadal axis dysfunction in men with stable moderatetosevere COPD to compare with those of agematched control subjects with normal pulmonary function The hormonal status during an acute exacerbation of COPD and followup after exacerbation phase The determinants of the alterations in sex hormones in COPD smoking body mass index pulmonary function exacerbation of disease severity of hypoxaemia and hypercapnia The relationship between markers of systemic inflammation IL and TNF and hypogonadism in COPD Methods Patients A total of consecutive male COPD patients who attended chest diseases outpatient clinic were asked to participate in the study.


--------------------
Hess P. cialis prix conseille en pharmacie In the s external defibrillators became available which worked without the need to open up the patients chest.Goldstein I.
 Yorum #19  | 23 Ocak 2016 10:13 | Alıntı     

Rafaicefly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16219, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 155486281,
Other causes include a.This current was activated by agonistinduced Ca release from stores and also occurs as spontaneous transient currents which are typically caused by Ca sparks. achats priligy pas cher Nausea and vomiting typically follow painKeeping the body upright is a highly complex task of the nervous system.Another class of practitioners the asus were more involved in practical treatments such as preparing herbal potions washing massage and bandaging balms onto affected parts of the body.restrictive cardiomyopathy a.However it is becoming increasingly clear that prognostic tools that better capture comorbidities demonstrate superior performance than does FEV alone.OBSTETRIC HOOKS Surgeons used hooks such as these when they needed to lift the edge of a wound or hook a small piece of tissue before cutting it. roaccutane buy Your health care provider will go over what you need to do.Update Date Updated by David C.Among the COPD cases and controls whose medical charts were reviewed cases were significantly more likely to be current or former cigarette smokers and smokers in the case group had a higher average packyear smoking history TableBabies with this type of anemia do not make enough intrinsic factor or cannot properly absorb vitamin B in the small intestine.He realized that transfusion went wrong when antibodies in the recipients bloodwhich neutralize foreign bodiesattacked the donated blood causing a fatal allergic reaction. canada pharmacy cialis 2.5 mg In Abeloff MD Armitage JO Niederhuber JE Kastan MB McKenna WG eds.Gagel M.Health Solutions Ebix Inc..adenohypophysis buy clomid online safely This limits the amount of kinetic energy that can be utilized to aid the jump.ultraAtaxia telangiectasia Autosomal recessive inheritance childhood onset Symptoms similar to those of Friedreichs ataxia plus telangiectases Increased incidence of cancer Quick HiT Tics Motor tics e.Possible Complications Coughing up blood Heart failure or shock Heart palpitations Pulmonary hypertension Severe breathing difficulty Severe bleeding usually a complication of treatment Sudden death When to Contact a Medical Professional Go to the emergency room or call the local emergency number such as if you have symptoms of pulmonary embolus.A positive result on stool guaiac testing see indicates blood in the stool.rd ed. buy cialis online reviews Inspired or alarmed by Freud others developed alternative systems such as the individual psychology of Alfred Adler and the analytical psychiatry of Carl Jung.respectively.


--------------------
Malignancy is the most common cause of death.The strength of the stimulus is conveyed Physics in Biology and Medicine.The angular veloc ity see Appendix A is then v max max where is the length of the leg. propecia ou viagra The ratio of the jumping heights at the two locations is H F W WInflammatory bowel disease IBD c.
 Yorum #20  | 23 Ocak 2016 18:48 | Alıntı     

WillUnlids

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 8561, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 138444236,
B.In modern times the leading causes of death by far are heart disease and cancer. achat cialis livraison rapide Because albumin cannot pass easily through capillary walls it remains in the blood and A B FIGURE A Megakaryocyte B Platelets.VIPrelated peptides e.Other alternatives being developed were also discussed at the AES. propecia economico nuclear medicine imaging of the lymphatic systemTadalafil to some extent crossreacts with PDE found in for example the heart testes and the anterior pituitary but the consequences of this effect are unknown.CC smooth muscle.narrowed area in a tubeet al. e drugstog viagra Modern hardwearing metals used include titanium stainless steel and cobalt chrome.In a fluid of constant density the difference in pressure P P between two points separated by a vertical distance h is P P gh Physics in Biology and Medicine.Each male gonad is a testisANTIGEN Foreign material that provokes the production of antibodies. buy accutane uk no prescription Seven years later in Berlin Latvianborn surgeon Ernst von Bergmann introduced steam sterilization for surgical instruments and dressings.Figure illustrates P QRS and T waves on a normal ECG tracing.Perform b hCG and AFP measurement after orchiectomy for comparison with the preoperative values.insertion of an endoscope and use of ultrasound imaging to visualize the organs of the gastrointestinal tract usa pharmacy online viagra without.Along with the better known causes of ED druginduced impotence needs to be considered as a cause of this symptom.


--------------------
It is usually asymptomatic but mild to moderate dysphagia may be present. buy clomid for men Recurrent infections a.It provides important information about the mechanism of action of drugs.Symptomatic patients may present with polyuria polydipsia polyphagia fatigue blurred vision weight loss andor candidal vaginitis.
 Yorum #21  | 25 Ocak 2016 15:53 | Alıntı     

NathDeekly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15213, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 128214524,
Denberg MD PhD Mary Ann Forciea MD Robert H.Should be considered in all patients c. isotretinoin tablets buy In contrast to the Smith Papyrus the Ebers Papyrus details hundreds of spells chants and incantations designed to expel evil and disease from the sufferer as well as many herbal and mineral remedies.A.Appendix C Review of Optics C.invented an ovenlike device called the autoclave which killed germs with highpressure saturated steam.Possible Complications Complications include Liver cirrhosis Liver failure Liver cancer The disease may lead to the development of Arthritis Diabetes Heart problems Increased risk for certain bacterial infections Testicular atrophy Skin coloring changes When to Contact a Medical Professional Call your health care provider if symptoms of hemochromatosis develop. furosemide without prescription Standing straight the exposed area is aboutLoss of sensation leads to the following ulcer formation patients do not shift their weight with subsequent ischemia of pressure point areas Charcots joints.Quick HiT A carotid bruit has two causes Murmur referred from the heart Turbulence in the internal carotid artery serious stroke risk C.Phosphorylation of RelAp promotes DNMT recruitment to chromatin and represses transcription of the tumor metastasis suppressor gene BRMS.They will give you further instructions. levitra euros treatmentIn rare cases thyroid cancer may develop.The gray matter of the brain and spinal cord is composed of the cell bodies of neurons that appear gray because they are not covered by a myelin sheath.Swelling of the lower leg a.In Lister returned to Edinburgh as Professor of Clinical Surgery.Patient C is being treated for a pathologic stage IIB Hodgkin disease following the mantle upper chest and neckonly protocol.Clin.A ntidiuretic hormone is a hormone produced by the pituitary gland that normally helps the renal tubules to reabsorb water back into the bloodstream. levitra online order Using radium for radiation therapy became more limited specialized and controlled.Intrathecal instillation.Keeping the body upright is a highly complex task of the nervous system. propecia perilla Oral sodium loading The patient is given a high salt diet for days.There are different cultures and different health opportunitiesrisk factors as well as protective factors.MEASUREMENTS T free T FT T thyroxine binding globulin TBG and TSH were measured in cord blood and and week venous specimens from VLBW infants and in cord blood specimens of full term infants.


--------------------
Pathognomonic for RA b. priligy funciona Sleisenger Fordtrans Gastrointestinal and Liver Disease.
 Yorum #22  | 31 Ocak 2016 08:43 | Alıntı     

Richceap

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 21189, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 218431544,
et al.After the acute treatment a. viagra india pharmacy Multiple drugs including diuretics may be required.The chemical is released in bundles of discrete size.The slower the loss the greater the effectiveness of compensatory mechanisms.Loss of elasticity and the breakdown of alveolar walls result in expiratory ow FIGURE A Normal lung tissue.proctoscopyPhysical Activity Promotion through Primary Care.For every mg dL increase in blood glucose level above normal the serum sodium level decreases about mEqL. africa kamagra supplier hemoglobin Atinea pedismethylene blue injected into the PVN fail to prevent druginduced penile erection and bromocGMP injected into the PVN fails to elicit erections it has been proposed that the mechanism of NO action is not associated with the activation of GC Melis and Argiolas priligy euroclinix BP monitoring is the most importantarterial lines give more accurate read ings than noninvasive blood pressure cuffs.In circumstance you see the results not listed here speak to your medical doctor or apothecary.A yearold male presents to your office with the chief complaint of coughing up blood for the past weeks.Also reviewed by David Zieve MD MHA Medical Director A.B Photograph of a child with the typical facial appearance in Down syndrome.Our position is that these conducts that the individual tries to change it is very not very likely that may be amended since they would correspond to one of these two categories.Hemoptysisdue to rupture of blood vessels near bronchial wall surfaces usually mild and selflimited but sometimes can be brisk and present as an emergencyThe trigger that activates the stress response can be either too sensitive or insensitive. viagra pharmacie Obstruction A B C FIGURE Stages of appendicitis.Others suggest that he was more of a manipulative leader who supervised teams of lesser physicians and craftily took the credit for their triumphs but not the blame for their disasters.Diagn.Although the underlying mechanisms are not fully understood cardiovascular disease and lung cancer are clearly associated with COPD possibly due to chronic systemic and pulmonary inflammation.MD doctor of medicine MDI multiple daily injections metereddose inhaler used to deliver aerosolized medication to a patient MDR minimum daily requirement MDS myelodysplastic syndrome bone marrow disorder MED minimum effective dose APPENDIX II ABBREVIATIONS ACRONYMS EPONYMS AND SYMBOLS mEq milliequivalent mEqL milliequivalent per liter unit of measure for the concentration of a solution mets metastases MG myasthenia gravis Mg magnesium mg milligram of a gram mgcc milligram per cubic centimeter mgdL milligram per deciliter MH marital history mental health MI myocardial infarction mitral insufciency mL ml milliliter of a liter mm millimeter of a meterNew red cells for instance are produced at the rate of three million every second. viagra por primera vez Most people turn to pharmacotherapy.bullets orthopedic hardware.Hypotension if acute


--------------------
In however Heinrich Rosin a professor at the Albert Ludwigs University in Freiburg Germany wrote Extreme old age with its natural degeneration of resources and the natural decline of organs is a condition of development of the human body oldage infirmity is no illness.Radiation treatments in the area of the cancer may also be helpful. viagra online prescription A.
 Yorum #23  | 1 Şubat 2016 10:46 | Alıntı     

WillFles

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 67264, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 271431545,
This drug works by THE FIRST TRANSPLANTS interfering with cell multiplication which cancer cells do in an uncontrolled manner see pp.In Europe the elderly were still not receiving specialist medical attention either.Courtesy Massachusetts General Hospital Boston Massachusetts. tadalafil generique Pregnant teens and those who have recently given birth should be encouraged and helped to remain in school or reenter educational programs that give them the skills to be better parents and provide for their child financially and emotionally.A disorder resulting from chronic excessive production of cortisol from the adrenal cortex.That is when we take off our protective chemical suits there maybe some more chemical particles left in the air and some of it still airborne after we shake off the chemical residue from our ammunition but the concentration is not lethal anymore That is well known in allergy circles and some sites even offer zip codeby zip code pollen forecast pollen.g. cheap online nolvadex Nauseavomitingcorticosteroids antivirals antibiotics or antiinflammatories should be reviewed with patients.tendon isc.But the amount of sodium in plasma is normal hence pseudo hyponatremia. buy clomid online south africa Lymphaticregionally d.Common symptoms of ataxia include Clumsy speech pattern dysarthria Repetitive eye movements nystagmus Uncoordinated eye movements Walking problems unsteady gait Exams and Tests The doctor will ask if the person has recently been sick and will try to rule out any other causes of the problem.The USPSTF does not recommend routine screening of the general population for glaucoma but refer any highrisk patients e.DDecreased serum ceruloplasmin levels although ranges within normal do not exclude the diagnosis c.The prostate gland produces fluid semen that nourishes and transports sperm. viagra 20 mg for purchase without rx Prior rehabilitation is an important prerequisite to ensure maximal preoperative fitness and to allow patients to make an informed decision.Pareunia means sexual intercourse.proctoscopyHe claimed that vital atoms harbored the quality of life permeated the natural world and animated their surroundings to create life.But what functions do dreams serve Are they symbolically meaningful or simply a flush of all the debris of the day How can we answer that question priligy canada One profitable sideline was charging the public to view these inmates and their antics.It may be used to Diagnose infections or allergies Detect blood clotting problems or blood disorders including anemia Evaluate red blood cell production or destruction Normal Results Blood counts may vary with altitude.The Bridgeman Art Library Christies Images.


--------------------
Cialis Super Active Generique Purchase Cheap Amoxil Amoxicillin Dosing In Neonates
 Yorum #24  | 6 Şubat 2016 00:29 | Alıntı     

EdwaMets

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 29850, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 236522714,
Most cases of acute pericarditis are selflimited. dapoxetine priligy The most common adverse events were facial flushing headache nausea and eye redness.This is the short form health survey that was originally a much longer survey from a study done by the RAND Corporation which identified eight dimensions of health vitality physical functioning bodily pain general health perceptions physical role functioning emotional role functioning social role functioning and mental health..Although many patients who aspirate will go on to develop aspiration pneumonia prophylactic antibiotic therapy is controversial may select for resistant organisms.instructions may be transmitted by nerve impulses or in some cases by chemical messengers called hormones which diffuse through the body and control various metabolic functions. dapoxetine for sale in australia Chloramphenicol It binds to S bacterial ribosomal subunit but may also interfere with human ribosomal activity and so it has the potential to be highly toxic.Patients with AD are at increased risk for suicide James BarbaraFor instance Zyrtacs website gives a lot of natural ways of preventing allergies behind its main endorsement the medicine itself.Fighting for breath but with no air exchange inside the lung itself to provide oxygen for the blood the patient in effect suffocates.Oxytocin In the PVN of the hypothalamus pharmacological immunocytochemical and electrophysiological studies have identified a group of oxytocinergic neurons projecting to extrahypothalamic brain areas and the spinal cord which influence erectile function. what's in fake accutane bought online? ACTH Low ACTH aldosterone renin ACTH Normal Consider other diagnosis aldosterone renin Primary adrenal insufficiency Confirm with standard ACTH test aldosterone normal renin normal Secondary adrenal insufficiency Check other pituitary hormones Pituitary MRI Adapted from Humes DH DuPont HL Gardner LB et al.Research on the hypothalamicpituitaryadrenal axis reactivity to acute stimulation typically involves repeated assessments of salivary cortisol with the goal of distinguishing between people who exhibit cortisol responses and people who do not..Today most scientists believe that there is no special vital force residing in organic sub stances. buy viagra 100mg growth hormoneThis is a surgical emergency.A.McEwen Stress Adaptation and Disease.these data could not be used for valid meta analysis. venta kamagra madrid .The platelets become sticky and collect or aggregate at the site of injury.c.


--------------------
Forum Cialis Effetti Collaterali Buy Cialas In Canada Viagra Aumenta Dimensioni viagra online prescription Propecia Usp Viagra Lilly Icos
 Yorum #25  | 18 Şubat 2016 09:26 | Alıntı     

EnriqAgede

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Lend Me Home Loan Brokers Mortgage Brokers Perth Western Australia Gavin Arnold.You can only get a hour loan from an online bank if your bank offers this service and if you have one of their current accounts as it is so much easier for them to transfer the money into your bank quickly. payday loans online Before you attempt to resolve this problem you should clear your browser cache completely.fca.The means the lender will charge you a fee if you pay off your loan before the agreed term.com OWH Slideshows Money Markets Riders will meet at the Omaha Bicycle Company Maple St. Applicants must be years of age or over. short term loans followed by.Ever. cheap loans You will not need to wait in line you will be able to get quick access to cash and quickly be on your way.per cent base rate has receded. money loans Year Fully Amortized Loans No Balloon No PrePayment Penalty Purchase or ReFinance Hard Money Loan Definition Explanation A hard money loan is a specific type of assetbased loan financing in which a borrower receives funds secured by the value of real estate or a parcel.The entrepreneur has the opportunity to negotiate better repayment terms and banks due to government guarantees are more willing to provide loans to businesses with a short credit history.Rates the larger pay loans these anything for you loan Or some will account httpwww. loans for people with bad credit For loss or damage as wins best overall signals the internet price action patterns.
 Yorum #26  | 11 May 2016 00:16 | Alıntı     

prescription medications

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cialis pharmacy
The best as well as <a href="http://edcanadiandrugstore.com/#freeciales">cialis from online pharmacy</a> most responsible option to determine the best Canadian local drugstore <a href="http://canadianedrugstore.com/#freeciales">cialis online pharmacy </a> away from the countless Canadian drug stores on the net is to go through what people look at their expert services. For this purpose <a href="http://tinyurl.com/hoe8wka">walgreens drug store </a> you really should browse the prospect testimonies submitted within the internet websites of these kinds of pharmacies.
canadian pharmacy canadian pharmacies shipping usa those northwest pharmacy canada
 Yorum #27  | 29 Ekim 2016 09:27 | Alıntı     

WilliAducky

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Back to top ELIGIBILITY FOR OUR CUOK PAYDAY LOAN You can repay the whole loan and interest and other charges on your next pay day but if this is just going to make you short of money then you can repay the loan over two or three months to make it more manageable. personal loans APR on new car loans and. I didnt need to sign papers or go in to shop ot even lift my mobile phone.A consent agreement negotiated between the Alabama Check Cashers Association and the Department of Banking however permits payday lending to continue in Alabama under restrictions until the case is heard or the legislature adopts legislation.Always pay your monthly instalment. pay day loan Based on your pay frequency monthly and payamount the lender will determine how much money you are able to borrow and how long it will take you to pay it back.Second SoFi has a list of available schools and programs it services.Some think this business is unfair and unethical while others see it as a profitable business for tribes that have limited means and resources for other economical ventures likegaming and tourism. easy loans The payday lending companies used the tribes sovereign status to skirt state and federal lending laws the indictment claims.They require this information as part of their payment and collection process.In some cases we may not be able to verify your application information and may ask you to provide certain documents.flippityfloppityfloo television apps tools I. loans for people with bad credit www.Credit sure are monthly insurance offer bad interest on amount due loan.Payday loans are not recommended as longterm financial solutions. Catalyst Money Personal Loans November th Ratesetter Transparency is the cornerstone of PP lending Step Ask for help if you need it. loans for bad credit Youll also find fewer ATM locations ouch Title Loans Title loans are second loans made against the value of your car.S.
 Yorum #28  | 16 Ocak 2017 04:56 | Alıntı     

BriSar

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 5122, Kayıtlı: 2.01.2017
   ICQ: 217671361,
Зарегистрировался тут от того что зацепило.
Необычайно просто рядовой ремонт холодильника превратить в достижение.
Срочный Московский ремонт холодильников за доллары в Реутове Срочный выгодный холодильников ремонт бесплатно в Железнодожный Качественный выгодный холодильников ремонт дешево в Раменках А это как накажете называть?
При всем этом холодильник присутствует у всех. Я понимаю о чем говорю, ремонт не всякому то и требуется.
http://218.1.68.200/home.php?mod=space&uid=90458 http://moscowsupercars.ucoz.ru/index/8-14806 Tar?k Ziya Ekinci Ile Roportaj- Hulya Yetisen » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi


--------------------
 Yorum #29  | 22 Nisan 2017 07:50 | Alıntı     

Olga Y.Nox

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
I didn’t really like the concert. In plain English, the concert was terrible.
http://www.madrigal.com.co/index.php/forum...atid=8&id=20178http://forum.audiocar.pl/topic/6110-rainbo...160-sound-line/
Badly written, but. Have you ever swum in your clothes?
 Yorum #30  | 23 Nisan 2017 21:56 | Alıntı     

Caseyalabe

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wh0cd660257 order propecia

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: