Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Prof. Mesut Yeğen’le Söyleşi - Hülya Yetişen  


7-05-2011, 12:35 Kategori: Röportaj  
Prof. Mesut Yeğen’le Söyleşi - Hülya Yetişen

Hülya Yetişen arkadaşımız bu ayki röportajını Prof. Dr. Mesut Yeğen’le yaptı.Mesut Yeğen’le yapılan bu röportajda, 1921 Anayasası’nın tanımladığı Vilayetler sisteminin ne olduğunu, eğer Kürt sorununa sistem içerisinde bir çözüm olacaksa bunun nasıl olması gerektiğini ve Kürt dünyasında tartışılan konulara farklı bir bakışımı bulacaksınız.

Mesut Yeğen Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden lisans (1986) ve yüksek lisans (1989), Essex Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden doktora (1994) derecesini aldı. 1995-1996 yılları arasında Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde, 1996-2010 yılları arasında da ODTÜ Sosyoloji Bölümü’nde çalıştı. Şu anda İstanbul Şehir Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde öğretim üyesidir. Türk milliyetçiliği, Kürt sorunu ve Türkiye’de yurttaşlık meseleleri üzerine çalışmaktadır.

Yayımlanmış çalışmaları

Son Kürt İsyanı(İstanbul: İletişim, 2011), Müstakbel-Türk’ten “Sözde Vatandaşa”: Cumhuriyet ve Kürtler(İstanbul: İletişim Yayınları, 2006), “Yurttaşlığın Diyalektiği, Yurttaşlığın Trajedisi”, Amme İdaresi Dergisi, c.38, n.1, 2005, “Yurttaşlık ve Türklük”, Toplum ve Bilim, No. 92, Güz 2002, “Kemalizm ve Hegemonya: ?”, Modern Türkiye’de Siyasi Düşünce: Kemalizm, (İstanbul: İletişim Yayınları, 2001), “Liberal Demokrasiden Radikal Demokrasiye: Geçiş(sizlik)ler”, Toplum ve Bilim, No. 87, 2000, Devlet Söyleminde Kürt Sorunu (İstanbul: İletişim Yayınları, 1999).
Prof. Mesut Yeğen’le Söyleşi - Hülya Yetişen
Hülya Yetişen: Türkiye Kürdistanı’nda geleneksel ilişkilerin yoğun olduğu söyleniyor. Bu belirleme günümüz için de geçerli mi? Geleneksel ilişkilerin en güçlü olduğu bölge ve şehirler hangileridir?

Mesut Yeğen: Geleneksel ilişkiler, dünyanın her yerinde olduğu gibi Kürdistan’da da hızla çözülüyor. 30 yıllık Kürdistan tarihine baktığımızda geleneksel ilişkilerin çözüldüğünü görüyoruz. Geleneksel ilişkiler dediğimizde aşiret sistemi, kadın ve ailenin konumuyla ilgili mevzular anlaşılıyor. Kürdistan’ın tarihsel geçmişine baktığımızda bütün bu alanlarda büyük dönüşümler var. Aşiret ilişkileri kapitalizmin girmesiyle, yani ekonomik ilişkilerdeki değişimle çözülmeye başlamış. Ulusal mücadele de kadınlar üzerinde etkili olmuştur. Demem o ki, dönüşümün kaynakları bir değil. Aşiret ilişkilerinin çözülmesi üretim ilişkileri ile ilişkiliyken, kadınların toplumsal hayat içindeki yerinin dönüşümünde etkili olan daha ziyade Kürt hareketi oldu.

Kürt hareketinin aşiret ilişkilerinin çözümüne belki şu manada etkisi olmuştur. Özellikle dağlık bölgelerdeki bazı köylerin boşaltılması, aşiret iliskilerinin dayandığı zemini de büyük oranda ortadan kaldırdı. Savaşın ve mücadelenin etkisi bu anlamda olmuştur. Ama bana sorarsanız, aşiret ilişkilerinin çözümünde daha çok kendiliğinden mekanizmalar çalışıyor. Kadınların toplumsal hayat içindeki yerinin dönüşümünde ise daha iradi bir süreç etkili. Yine 20 yıl öncesine kıyasla konuşacak olursak, özellikle genç Kürd kadınların toplumsal hayat içindeki yeri çok değişmiş durumda. Ama bu tabii olarak genel sosyolojik bir süreçle desteklenmezse, çok etkili olmayabilir.

Hülya Yetişen: Nedir o sosyolojik süreç?

Mesut Yeğen: Şehirleşmenin daha genelleşmesi, köylerin biraz daha boşalması, kadınların iş hayatına ve eğitime katılmasi gibi şeyleri kast ediyorum.

Hülya Yetişen: Kürd ulusal mücadelesi ailesel ve politik tutum konularında, geleneksel iliskileri nasıl bir değişikliğe uğratmıştır? Bu konuyla ilgili akademik bir çalışma var mı?

Mesut Yeğen: Benim okumuş olduğum ve bildiğim yok. Akademik çalışmalar ve saha çalışmaları genel anlamda yayın faaliyetine dönüşmüyor. Çalışmalar raflarda kalıyor. Türkiye’de ne yazık ki basın-yayın kurumları da akademiden bu anlamda yararlanmıyor. Basın bu araştırmaları popülerleştirebilir. Yaygınlaştırabilir. Oysa ne üniversitelerin ne de yayınevlerinin bu konuyla ilgili çabaları hiç yok.

Konuştuğumuz alandaki en ciddi çalışma Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etüdleri’nin 5 yılda bir yaptığı Kadın sağlığı araştırması. Bu çok ciddi bir çalışma. Türkiye çapında yapılan bu araştırmada kadın sağlığı, kadınların iş gücüne katılımı, konuştukları dil ve kaç çocuk sahibi oldukları vb. önemli konular yer alıyor. Bu çalışma 5 yılda bir yapıldığı için genel eğilim de izlemek mümkün… Şunu biliyoruz, aile büyüklükleri çocuk sayısı itibariyle Türk ve Kürd aileler arasında çok dramatik farklılıklar var. Ama genel trend ikisinde de aynı. Genel trend ailenin giderek küçülmesi, çocuk sayısının azalması, kadın sağlığında göreli iyileşme şeklinde.

Hülya Yetişen: Bu Üniversite düzeyinde mi devletin yaptığı bir araştırma mı?


Mesut Yeğen: Galiba bu DTP’nin desteklediği ve Hacettepe’nin yaptığı bir araştırma. Bu araştırma, Kürtçe konuşan nüfusun sayısı üzerine de en güvenilir bilgileri içeriyor. Araştırmaya göre nüfusun %15 lik bir kesimi ana dilini Kürtçe olarak beyan etmiştir.


Hülya yetişen: Son otuz yılda Kürd toplumsal yapısında en çok değişen yaşamın hangi yönüdür. Savaş insanların psikolojisini ve davranışlarını nasıl etkiliyor?


Mesut Yeğen: Kürdlerin yaşamını kökten değiştiren silahlı mücadelenin en doğrudan etkisi yoksullaşma. On yıldan bu yana bir milyonun üzerinde insan üretim alanlarından, işlerinden, evlerinden koptu. Şehirlere yığıldı. İnsanları işsiz ve evsiz bıraktı. Daha yeni yeni o nüfus toparlanmaya başlıyor şehirlerde. Ama insanların genel ruh halinde ne tür değişiklikler yaptı, o konuda da çok bildiğimiz bir şey yok.

Bildiğimiz şey Türkiye genelinde siddetin yükseldiği. Üçüncü haber sayfaları kadınlara ve çocuklara yönelik şiddet haberleriyle dolu. Bunun mutlaka süren savaşla ilgisi var. Savaş sonrası evlerine, şehirlerine dönen askerlerin savaşın travmalarını nasıl yaşadıklarını biliyoruz. Genel olarak Türkiye, kendine güvensiz, geleceğinden güvensiz bir toplum haline geldi. Şiddetin yükselişinde bütün bu durumların etkisi olmuştur.

Hülya Yetişen: Bireylerin ekonomik durumları ve sosyal statülerine göre, siyasal tutumları nasıl bir görünüm sunuyor?

Mesut Yeğen: Türkiye Kürdistanı’nda Kürd hareketinin dayandığı kesim yoksullar oldu. Yönlendiren motive eden, okumus yazmış kişiler oldu ama Kürd hareketi enerjisini asıl olarak yoksullardan aldı. Yeni yeni Diyarbakır, Van gibi şehir merkezlerinde yoksul olmayan varsıl Kürdler de istikrarlı bir şekilde bu hareketin içinde yer almaya başladı. Bu değisen bir durum. Kürtler genel olarak yoksullar. Ancak son bir kaç senedir, çeşitli mesleklerdeki Kürdler, doktor, tüccar, gazeteci vb…olsun Kürd hareketi içerisinde yer buluyorlar.

Hülya Yetişen: Savaş–tekçi düşünce, savaş –baskı rejimleri-arasında nasıl bir diyalektik ilişki var. Toplumdaki yoğun barış istemiyle, parti programlarının değişmesi ve anayasal değişiklikler arasında nasıl bir bağlantı kurulabilir?


Mesut Yeğen: Tekçi düşünce, Kürtlerle devlet arasında yaşanan bu çatışmanın çok öncesinde de vardı. Kürd mücadelesi ve savaş, bu süreci daha da hızlandırdı. Hâlâ da çözülmüş değil. Son on yılda muhafazakârların zenginleşmesi ve kendilerine güven kazanması Küreselleşme dediğimiz süreç, ittihatçılar ve cumhuriyetçilerle başlayan tekçi düşüncenin çözülmesinde etkili olmuştur.

Hülya Yetişen:Kürd aydınları ve siyasileri tarafından Kürdler arasındaki birliktelikten sıkça söz ediliyor. Toplumsal birliktelikler hangi dinamikler üzerinde gelişiyor ? Sizce nereden başlanmalı ve neler yapılmalı?

Mesut Yeğen: Kürdler arası birlik çok konuşulan bir mevzu. Ama hayatın şöyle bir gerçeği var. 25 yıllık bu sürede mevcut hareket PKK ve BDP güç olarak çok öne çıkmış durumda. Kürtler arası birliğin bana sorarsanız çok büyütülecek bir yanı kalmadı. PKK dışındaki hareketler çok zayıflamış durumda…

Kürdler söz konusu olduğunda iki çizgi var, AKP çizgisi ve BDP - PKK çizgisi. 2007 yılından beri içinde olduğumuz bu süreç AKP ve BDP’yi çok öne çıkarmış durumda. PKK çizgisinin kararlılığı ve şiddet eğilimi bu hareketin dışında kalan Kürd örgütlerini epey zayıflatmış.

Ancak 2007 yılından beri içinde olduğumuz süreç, büyük ihtimalle BDP- PKK dışında kalan hareketlerde bir canlanmaya yol açacak. Bence BDP- PKK hattı bunun farkında. Ve DTK örgütlenmesiyle de bu canlanmayı mas etmeye yani soğurmaya çalışıyor.. Milletvekilleri listesi bize gösteriyorki önümüzdeki dönemlerde işbirliği birliktelik imkânlari daha da artacak ya da en azından BDP ve diğer Kürd hareketleri arasındaki düşmanca yani husumete dayalı dil geride bırakılacak.

Kürdler arasında birlik dendiğinde gelecekten daha umutluyum. Ama öte yandan şunu görmek lâzım ki BDP- PKK hattı iyi ya da kötü tek hat haline gelmis durumda. Onu bekleyen esas sorun, Kürd hareketinin küçük Kürd örgütlerini büyük çatı altında toplamaktan ziyade -tabikii bu da önemli- AKP’ye oy verenleri ve onun çevresinde bulunan Kürdleri büyük gövdeye dahil etmek. Esas mesele bu.


Hülya Yetişen: Haziran’da yapılacak genel seçimler için, BDP’nin demokrat- devrimci Türkiyeli güçlerle ittifak durumları oldu. Kürdlerin de bir bölümü bu ittifaka katıldı. BDP’yi buna iten toplumsal alt itki (güç) nedir? Bu olayı sosyolojik açıdan nasıl yorumlamak gerekiyor?

Sosyolojik zemini de var… Ama daha ziyade benim anladığım Kürd topluluğu Kürdler sosyolojik bölgelere göre çeşitleniyorlar. Dolayısıyla bu çeşitliliğin PKK gibi daha tekçi ,şiddete dayalı bir örgüt tarafından bir arada tutulması bir yere kanalize edilmesi daha zor.

Dolayısıyla muhakkak Kürd hareketinin temsiline oynayan siyasi kadroların da biraz daha esnekleşmesi ve çeşitlenmesi gerekiyor, bir kısmı da bununla ilgili. Önümüzdeki zamanda büyük bir ihtimalle silahlı faaliyet sona erecek. PKK’nin silahsızlandırılması süreci bir şekilde başlayacak. PKK- BDP’hattı da buna hazırlanıyor. Buna hakikaten hazırlanmak gerekiyor. Çünkü bu yeni imkânlar, yeni aktörler yeni ideolojiler de demek. BDP- PKK hattı bunun gerilimini de biraz yaşıyor. Bir yandan DTK ile bunu kontrol altında tutmaya çalışırken, bir yandan da çıkmaya başlayan « çatlak seslere » yönelik bir takım sindirme girişiminde bulunuluyor.. Kızılkaya, Miroğlu, Beşikçi örneklerinde gördüğümüz üzere..

DTK ve sindirme bana sorarsanız aynı sürecin iki yüzü. Yani çeşitlenme başlıyor Kürdler arasında. Bu muhakkak siyasi çeşitlenmeye yol açacak. BDP-PKK hattı bunu mas etmekte, soğurmakta, 25 yıllık geleneğinden ötürü tabii ki, zorlanacak. Bu zorlanma halini bildiği ve hissettigi için de birkaç aracı birden kullanıyor. Bir yandan dindarlara, sola vs. açılıyor, bir yandan da çok zorlandığı yerlerde ise sindirme araçlarına başvuruyor. Umarım DTK üzerinden bunu halledecek beceriyi gösterebilir.

Hülya Yetişen : AKP için ne diyeceksiniz?


Kürd meselesi olduğu yerde duruyor. AKP Kürdlerle ilgili eski enerjisini taşımıyor bu doğru. Kürdlere eskisi kadar ilgi gostermeyecekler. Görünen bu, hissiyatım da bu. AKP 2023 ‘e kadar ülkeyi yönetmek iddiasında.. Kürd sorunu orada dururken, ülkeyi yönetebilmek nasıl mümkün olacak bilmiyorum. AKP Kürd sorunu ile ilgili Türkiye’deki partilere toplumsal kuruluşlara bakıp birlikte birşeyler yapalım diyecek, ne yapacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.Hülya Yetişen: BDP ve DTK’nın ‘Demokratik Özerklik’ taleplerindeki ölçeği ve toplumsal temsiliyet yetkisini nasıl değerlendirmek gerekiyor.? Demokratik özerklik talebiyle Anadilde eğitim talebi arasındaki politik fark nedir?


Mesut Yeğen: İlişkili, ama iki ayrı alana ait. Kürdçe eğitim esas olarak kolektif düzeyde kullanılmak istenen bir kültürel hak. Demokratik özerklik ise, kolektif düzeyde kullanılmak istenen siyasi bir hak.. Bu anlamda birbirinden ayrı şeyler. Birleştikleri bir yer de şurası: Kürtçe eğer bir bölgesel hükümetin diyelim ki resmi dili olmazsa, ana dilde eğitim ya da Kürdçe eğitimin sağlanması, Kürdçe’nin gelecek kuşaklara aktarılması için yeterli olur mu olmaz mı konusunda bir tereddüt var. Ben bu tereddütün olmaması gerektiğini düşünüyorum ama Kürd siyaseti belli ki bu tereddüde güçlü bir şekilde sahip.. Ben Kürdçe’nin gelecek kuşaklara aktarılmasında Kürdçe eğitimin yeterli olduğunu düşünüyorum.

Demokratik özerklikle ilgili ölçek meselesinde benim gördüğüm, Kürd hareketinde belirsizliğin yaşandığı BDP ve PKK hattı bu konuda çok net değil, burda HAK-PAR, KADEP daha net çizgilere sahip görünüyor. Türk ve Kürd federasyonu öneriyorlar.. Ben desteklemiyorum ama, BDP-PKK hattında zaman zaman özerk bir Kürdistan fikri de dolaşıyor. Öcalan’ın görüşme notlarına bakarsanız, 1921 Anayasasını referans alan bir özerklik fikrinin, BDP programına bakarsanız, eyalet bazlı bir federatif yapı fikrinin dolaştığını görürsünüz. Bunlardan hangisine daha yakınlar çok anlamış değilim. Ama büyük ihtimalle bu işi müzakerede onlar kendileri belirleyecek.

Öcalan "Demokratik Özerkliği" tartışırken sık sık vilayetleri özerk idari birimler olarak tanımlayan 1921 Anayasasını referans gösteriyor. Ancak buna karşılık sık sık "Özerk Kürdistan"dan da söz ediyor. Yerel ve özerk ekonomiden de.... BDP ise yerinden yönetimin merkezi birimi olarak coğrafi ve idari mulahazlarla oluşturulmuş bölgeleri, eyaletleri öneriyor. DTK metninin başlığı ise "Demokratik, Özerk Kürdistan Modeli Taslağı"....

BDP, DTK ve PKK hattının Demokratik Özerlik konusunda uzlaşmış olduğu önerileri şöyle sıralayabiliriz:

Kürd meselesini Türkiye'nin mevcut siyasi sınırlarını tanıyarak çözmek, Türkiye ulusuna bağlı Küçte'nin eğitim dili ve bölgesel resmi dil olarak kabulünü, güçlü, yerinde bir yönetimin ve temsili demokrasinin katılımcı demokrasiyle desteklenmesi gibi.

Belirlenen bu esaslara rağmen pek çok mesele halen belirsizliğini koruyor. Mesela yerinden yönetim birimi ne olacaktır? Kürdistan mı, eyalet mi, bölge mi? Yoksa sık sık referans verilen 1921 Anayasasındaki gibi vilayet mi? Yerinden yönetim birimleri hizmet birimleri mi yoksa hem hizmet hem de yaşama birimleri mi olacaktır? Diplomasi ve güvenlik aygıtlarına sahip Kürdistan Özerk Yönetimini TC'nin siyasi birliği içinde ne ve hangi hukuk tutacaktır?

Benim naçizane önerim, yerinde yönetimi bütün Türkiye için vilayet bazında önermekte ortaklaşmak. Yerinden yönetimin esas birimi olarak eyalet ya da Kürdistan önerildikçe ademi merkezileşme, BDP-PKK hattını destekleyen Kürd yurttaşlara sınırlı bir talep olarak kalmaya devam eder. Kürtleri özyönetimle buluşturmanın yolu, ademi merkezileşme talebini genel bir Türkiye talebi olarak inşa etmekten geçiyor gibi. Bu tespit doğruysa eğer, Demokratik Özerklik teklifinin esas meselesini özerk Kürdistan olmaktan çıkarıp, bütün Türkiye için daha ademi merkezci, daha demokratik, daha etkin bir yönetim kılmak gerekir.

Demokratik Özerklik teklifinin Kürd meselesinin az biraz derdimize derman olma, çokça da derdimizi azdırma potansiyeli var.... Özerkliği, devlet, ülke ve vatandaşı bir dilin ya da kültürün devleti, ülkesi ve vatandaşı kılan 19.yy tipi bir ulus inşa etmenin, bu türden mevcut bir ulusun yanına bir ikincisini yerleştirmenin değil, Türkiye'nin çok kültürlü yapısını hakkınca tanıyan etkin bir yönetim kurmanın aracı olarak tasarlamak ve savunmak.

Özerklik ya da özyönetimi Kürtlüğün geleceğe aktarılmasına matuf, buna sınırlı bir program olarak değil, Türkiye'nin daha iyi yönetilmesine, yönetim isminin etkinleştirilmesine, katılımı arttırarak demokrasinin derinleştirilmesine yönelik genel bir program olarak savunmak. Özerklik elbette! Ama herkes için, herkesle beraber....!

Hülya Yetişen: Bir yazınızda Federasyon talebinin Kürd siyasetini zayıflatacağını, 1921 Anayasası’nın referans alınabileceğini söylüyordunuz. 1921 Anayasası’nda Kürdlerin haklarını tanımlayan maddeler var mıydı? Ya da başlangıç hükümlerinde böyle bir tanımlama geçiyor mu?


Yok 1921 Anayasası bu açıdan çok zayıf ve çok kısa bir Anayasa. Ama Türkiye’deki idari yapıyı düzenlemek açısından Türkiye’deki 1876’dan beri gördüğümüz anayasalar arasında en adil merkeziyetçi olanı. Dolayısıyla sadece Kürdler için değil, ama bütün Türkiye için vilayet bazlı bir özerklik öneren bir Anayasa. O Anayasaya referansla da hem zamanın Meclisi hem de Mustafa Kemal ve kadrosu Kürdler’in kendi kendilerini özerk olarak yöneteceklerini söylüyorlar. Kürdler açısından bu anlamda önemli. Yoksa 1921 Anayasası bir Özerk Kürdistan demiyor, özerk iller diyor. Ama iller özerk olarak kendilerini yönetecekleri için, Kürdler de bu vesileyle kendi kendilerini özerk olarak yöneteceklerdir diyor. Ben bu açıdan çok güçlü bir ademi merkeziyetçilik önerdigi için 1921 Anayasası’nın referans alınabileceğini söylüyorum. Ama aynen tekrar etmek anlamında değil. Bir de coğrafya ve etnesite temeli olmayan bir ademi merkezileşmenin Türkiye’de genel manada da sahip çıkılacağını düşünüyorum. Yani Türkiye’de diğer yurttaşlarında böyle bir talebin peşine düşebileceklerini düşünüyorum.

O açıdan da Ademi merkezileşme, ya da yerelleşme ya da özerkleşme adına ne diyeceksek diyelim, bütün Türkiye için bunu istemek gerektiğini düşünüyorum. Sadece Kürdler için özerkleşme ya da federasyon vs demek, ayrışmayı hızlandıracak bir şeydir. Ademi merkezci bir sisteme sadece Kürdlerin değil, Türklerin de ihtiyacı var. Yani Türkler de herhalde kendi şehirlerindeki kendi kasabalarındaki işlerinin büyük bir kısmının merkezden halledilmesini istemiyorlardır. Daha etkin yönetim sistemlerine sahip olmak istiyorlardır. Bu talebi ve isteği bilerek, kendi talebimizi onlarla ortaklaştırmak gerekir diye düşünüyorum. Federasyon talebinde ısrarlı olmak, Kürdistan dışında olan Kürdleri Kürdistan’a çağırmak anlamına gelecektir.

1921 Anayasası’nda çok güçlü Ademi merkeziyet sistemi var. Bu Ademi Merkeziyet sistemine sadece Kürdlerin değil, Türklerin de ihtiyacı var…

Hülya Yetişen:Türkiye toplumu ‘Anayasal vatandaşlık’ kavramına hazır mı? Türkiyelilik ve anayasal vatandaşlık kavramlarının içeriğini ve kapsamını nasıl tanımlıyorsunuz?

Mesut Yeğen: Anayasal vatandaşlık dediğimizde, Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarını ortaklaştıran şeyin, hukuk ve paylaşılan siyasi idealler olmasını anlıyoruz. Yani etnesite, dil ve benzeri ya da böbürlenilen bir tarih gibi şeyleri değil de. Siyasi idealler ve bir ortaklığın, yani Anayasa’nın aslında bizi birbirimize bağlayan bir şey olması. Zaten bunun ötesinde bizi birbirine bağlayan iktisadi bir şebeke ve tarih var. Buna ilaveten kültür etnisite ve dil bizi ortaklaştırsın demek, bu zamanda bana sorarsanız artık gerekli bir şey değil. Zaten biz birlikte bir ülkede yaşıyoruz, iktisadi şebekeyi birlikte kullanıyoruz bunun üzerine bir kısım siyasi idealleri de paylaşırsak bence bu bizi, Türkü, Kürdü Rumu,Çerkesi, Ermeni birarada tutar.

Dolayısıyla Anayasal vatandaşlık, Türkiyelilik dendiğinde esas olarak ben bunu anlıyorum. Peki bunun karşılığı var mı diyorsanız, Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları arasında bunun oluştuğunu, karşılığı olduğunu düşünüyorum. Türkiye 30 senedir Kürd meselesini, bir 80 senedir de gayri müslümlerle ya da dindarlarla bu türden bir uluslaşma sorunu yaşıyor. Aslında ulusallaşamama sorunu yaşıyor.. Bizim ulus fikrimiz, Ermenileri, Rumları dışarıda bıraktı. Zamanı geldi dindarları, kimi zaman Kürdleri dışarıda bıraktı. Oysa bütün bunları dışarıda bırakmayan yeni bir ulus fikrine ihtiyacımız var. Böyle bir ihtiyaç da idrak edilmiş durumda. Cumhuriyetin aşağı yukarı büyük çoğunluğu tarafından.

Hülya Yetişen: Anayasal vatandaşlığı isteyenler, Anayasal vatandaşlığı nasıl tanımlıyorlar?

Anayasal vatandaşlığı isteyen, işte en son BDP de istediğini açıkladı. Demin konuştuğumuz çerçevede tanımlıyorlar. Farklı bir çerçevede tanımlanamaz.

Hülya yetişen: Anayasada Kürd kelimesinin geçmesi isteniyordu değil mi?


Hayır hayır. Anayasal vatandaşlığın bununla ilgisi yok. Aksine bu Anayasal vatandaşlıktan uzaklaşmak anlamına gelir. Anayasal vatandaşlık, ulusun, vatandaşlığın herhangi bir etnisiteye referans yapılmadan, hukuka referansla tanımlanmasını gerektirir.

HülyaYetişen:Teorik çalışma ve araştırmalarla yaşam gerçekliği arasında nasıl bir ilişki ve çelişki var? Bu ilişki ve çelişkiler, araştırmacıların yaşamını nasıl etkiliyor. Kendi yaşamınızdan da örnekler vererek açıklayabilir misiniz?


Hayattan kopuk bir teori zaten olacak bir iş değil.. Teoriler eninde sonunda hayatı anlamak için üretilen şeyler.Ve esas referansı da hayat olmak zorunda . Hayata dokunmadan kendi kafanızdan büyük açıklamalar üretin bunun bir karşılığı olmaz. Dolayısıyla ben her zaman pratik hayatın teoriye, kurama daha öncelikli olduğunu düşünenlerdenim. Büyük teorilerin, dediğim gibi çok parlak lafların hiçbir anlamı olmadığını düşünenlerdenim. Eğer maddi hayatla pratik hayatla bir teması yoksa. İşte dünya hergün bize o kadar çok kez gösteriyorki, 30 sene- 40 sene önce biz, herhalde ortalama Kürd de ortalama Türk de Türkiye Kürdleri’nin artık tarihin dışına çıktığını düşünüyorduk; Yazılan çizilenler de onu söylüyordu bize. Ama bugun Kürdler tarihin eşiğinden dönmüş olduğu gibi, Ortadoğu’da tarihi neredeyse kuran unsurlardan biri haline geldi . Asıl olan hayattır tabii.

Hülya Yetişen:Avrupa Birliği’ne Türkiye’nin girmesi ile ilgili bir sorum olacak. Diyorlarki Türkiye AB’ye girmeyecek, Avrupa da istemiyor, AKP’de bunu biliyor ve aslında o da girmek istemiyor %65’lik bir kesimin istemediği biliniyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Mesut Yeğen: Ben Türkiye’nin Avrupa Birliği adaylığı konusunda insanlar ne düşünürse düşünsün sürecin açık olduğunu düşünüyorum. Gireceğiz de diyemem girmeyeceğiz de diyemem.bunu süreç belirleyecektir şu andaki mevcut durum hem Avrupa’daki hem Türkiye’deki siyasal durum , konjoktür girmeyi geciktiren bir tarzda işliyor. Bunu kabul etmek lâzım.Avrupa’daki muhafazakâr yabancı karşıtı islamifobik iktidarlar hem de Türkiye’de muhtemelen AB üyeliğini çok da aman aman istemeyecek bir hükümetin olması süreci geciktiren erteleyen bir tarzda etkide bulunuyor. Ama bundan 10 sene önce, 2000’li yılların başında tersi bir durum söz konusuydu, özellikle Avrupa söz konusu olduğunda .

Bir on sene sonra bu işin yeniden değişmeyeceğini kimse bilemez.Ben Türkiye’nin AB üyeliğini savunanlardan biriyim ama on yıl once düşünüldüğü gibi 2000’li yıllardaki bir federasyon olarak Avrupa’nın. Birgün federasyon fikri tekrar gündeme gelecektir.

Ve Türkiye’nin AB üyeliği, ciddi olarak masaya konulacaktır. Bu nedenle gelecekte kesin olacak ya da olmayacak demenin manasız olduğunu düşünüyorum. Bunu hayat, siyaset belirleyecektir.

Hülya Yetişen- Verdiğiniz bilgiler ve bize ayırdığınız zaman için size teşekkür ediyorum.


Mesut Yeğen- Ben de size teşekkür ediyorum.

Hulya Yetisen
hulyayetisen@yahoo.fr


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 10)
  |   Okuma: 5759   |   Yorum: (46)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 7 Nisan 2015 14:21 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
robitussin and clomid Clomiphene clomid metformin ovulation predictorcialis indications acheter cialis 10mg cialis and bathtubsdiscount brand viagra by pfizer generic viagra online bob dole viagra commercialcut cialis in half cheap cialis online generic cialis procialis trouble swallowing canadian pharmacy no prescription cialis vs cialis professional
 Yorum #2  | 19 Nisan 2015 03:02 | Alıntı     

Wilioi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
. periactin Cells that had extended into the skin overlying the tumor .toxicologist . synthroid 125 mcg usa Vardenafil increases penile rigidity and tumescence in erectile dysfunction patients a RigiScan and pharmacokinetic study.Science Society Picture Library Science Museum. buy metformin no persciption In faith in variolation was shaken when King George IIIs fouryearold son Octavius died after undergoing the process.The antibody may be linked to various toxins or radioactive particles and delivered to tumor cells to enhance the killing effect. aldactone A nurse started an IV and pushed a mild sedative.. order amocillion fast .His is pronounced hiss. amoxicillin .oral antidiabetic for type diabetes . buy sperm count online Cap the presence of a methylguanosine linked to the first nucleotide of mRNA via a triphosphate bridge.Systemic vasculitis may result in skin muscle and nerve lesions. bupropion Endocarditis prophylaxis before dental and GIgenitourinary procedures mitral regurgitation mr a.This may lead to obstruction if large clots form in the lower GU tract. where to buy alli diet pill available immune idiopathic Thrombocytopenic Purpura A.Specific Heat for Some Substances Substance Specific heat calg C Water Ice . canada pharmacy online .Alkaline phosphatase alk phos is another enzyme that may be elevated in patients with liver bone and other diseases. viagra 100mg price Yet another sap or gum highly prized by traditional Asian healers is asafetida obtained from species of the giant fennel Ferula.and Usselman L. finasteride prescription floroda G .
 Yorum #3  | 30 Nisan 2015 07:11 | Alıntı     

Lestdale

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
buy viagra no prescription list of legitimate canadian pharmacies viagra message boardscialis generic drugs canadian pharmacy mall cialis priceshow much is cialis Buy Cialis cialis to take effectlevitra 10 mg 8 stA?ck levitra wholesale no prescription osu levitra pharmacieviagra japan acheter du viagra viagra official site
 Yorum #4  | 4 May 2015 08:21 | Alıntı     

Jeryfatoemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
levitra online in canada Levitra levitra 10mg pricemetformin and viagra ontario based viagra viagra without rxgeneric cialis online mastercard cialis levitra sales viagra cialis professional reviewviagra in tijuana how to buy viagra in germany gernic viagraviagra nz pharmacy Dapoxetine buy uk viagra
 Yorum #5  | 19 Eylül 2015 01:42 | Alıntı     

ArthurTuse

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #6  | 20 Eylül 2015 02:15 | Alıntı     

Nathanrah

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #7  | 24 Eylül 2015 17:35 | Alıntı     

ArthurFaws

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://vikelseat.webnode.com/
http://vikelseat.blinkweb.com/
http://vikelseat.jimdo.com/2015/09/19/online-shop-apotheke/
http://vikelseat.inube.com/blog/4453178/online-shop-apotheke/
https://sites.google.com/site/braveranopinie/online-shop-apotheke
http://vikelseat.mywapblog.com/hello-world.xhtml
http://vikelseat.hpage.co.in/online-shop-apotheke_79004693.html
http://vikelseat.snack.ws/
http://vikelseat.webstarts.com/index.html?r=20150819172315
http://vikelseat.simplesite.com/420568784
http://www.i-m.mx/vikelseat/vikelseat/
http://justpaste.it/Viagrakaufen
 Yorum #8  | 28 Eylül 2015 20:24 | Alıntı     

RobertTISE

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://luxurycarpets1.livejournal.com/27090.html
https://www.diigo.com/user/software43/furosemide
http://www.scoop.it/t/buy-sell-services-for-1-to-1000-gigmom/p/4052299735/2015/0
9/26/furosemide
http://www.pearltrees.com/shamir88#item156589531
https://www.instapaper.com/read/638092512
http://shamir88bds.skyrock.com/3261176644-furosemide.html
http://www.folkd.com/user/software43?sort_mode=most_recent
http://surfingbird.ru/surf/furosemide--paIf4D8c2
http://youmob.com/mob.aspx?cat=35&mob=http://officialmed-store.com/
https://www.evernote.com/shard/s352/sh/7886f3c2-77ea-494e-affb-4e20d0bf1031/4d24
06b2bc9f28266c93b32a73879935
http://www.plurk.com/m/p/l8o439
http://www.fanfiction.net/~Michael4f3a3rc3

https://kdp.amazon.com/community/profile.jspa?userID=805604&start=0
http://community.thomsonreuters.com/t5/user/viewprofilepage/user-id/251640
http://www.studiopress.com/forums/users/worriedcore93/
https://www.ted.com/profiles/4952616
http://en.community.dell.com/members/worriedcore93
https://sourceforge.net/users/worriedcore93
https://www.ibm.com/developerworks/community/profiles/html/profileView.do?key=5e
99fe22-8214-42ac-8ffd-f04e673a22f5&lang=en
https://www.slideshare.net/worriedcore93
https://github.com/worriedcore93
http://www.engadget.com/profile/worriedcore93
https://www.openstreetmap.org/user/worriedcore93
https://community.norton.com/en/users/worriedcore93
 Yorum #9  | 8 Ekim 2015 10:14 | Alıntı     

AabhonyMi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
https://www.facebook.com/LionelMessiFanWorld/posts/904705492917180
https://www.facebook.com/LionelMessiFanWorld/posts/904703956250667
https://www.facebook.com/LionelMessiFanWorld/posts/904701696250893
https://www.facebook.com/LionelMessiFanWorld/posts/904699752917754
https://www.facebook.com/LionelMessiFanWorld/posts/904296589624737
https://www.facebook.com/LionelMessiFanWorld/posts/904236406297422
https://www.facebook.com/PromotionionalServices/posts/917481351640882
https://www.facebook.com/PromotionionalServices/posts/917479971641020
https://www.facebook.com/PromotionionalServices/posts/917477748307909
https://www.facebook.com/PromotionionalServices/posts/917475541641463
https://www.facebook.com/PromotionionalServices/posts/917029628352721
https://www.facebook.com/PromotionionalServices/posts/916973088358375
 Yorum #10  | 16 Ocak 2016 07:24 | Alıntı     

MichAdvide

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 12468, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 316572577,
Eardley et al.cholesteatomaThese materials collect in a tiny cuplike structure a glomerular Bowman capsule that surrounds each glomerulus Figure B.Philadelphia PA Elsevier Saunders chap cialis no prescription from canada B.Monitoring is helpful in assessing the need for IV fluids andor vasopressors.Imperfections in lenses tend to be most pronounced around the edges.Menopause.mitral valve Valve between the left atrium and the left ventricle bicuspid valve.Her physician explained that the hiccups were involuntary contractions or spasms of the umbilicus diaphragm mediastinum resulting in uncontrolled breathing in of air. drug similar to dapoxetine These processes start in the female body with the release ovulation of a ripe egg cell mature ovum from its follicle in one of the two eggmaking ovaries.Contrast this to Fedele et al.stromal tissue EAmbroise Pare was schooled in all of these procedures but he was also a pioneer who led a revolution in surgeryone that greatly eased pain and suffering promoted healing and vastly improved prospects for the seriously wounded.Without surgical intervention the survival is poor Angina average survival years Syncope average survival years Heart failure average survivalshivering raises the metabolism to about Cal m hrcomputed tomography CT scan of the chest Computergenerated series of xray images show thoracic structures in cross section and other planes. kamagra oral jelly no presc Why the Test is Performed Growth hormone is released from an area just below the brain called the anterior pituitary gland.In aneurysms of small vessels in the brain berry aneurysms treatment is occlusion of the vessel with small clips.MRI of the brainIncreased Pa CO is a sign of respiratory muscle fatigue or severe airway obstruction.Kim J.This examination is important during protracted labor or with breech presentation. compare viagra canadian costs The focal length f for the converging lens is given by cm cm or f cmHis father Anders van Wesel was apothecary ANDREAS VESALIUS Flemish physician Andreas Vesalius overturned centuries of medical dogma through his pioneering anatomical work.Epigenetics and Behavioral Genetics Histones are a type of protein. roaccutane 5mg After she gave birth to her fourth child Ms.By the start of the th century the use of Xrays had become widespread and it was noted that the denser a body tissue is the more it reduces attenuates the rays meaning that bones and cartilage show up best while softer tissues are hard to see.also came into greater use in the th century.


--------------------
foremost Chinese physician Zhang Zhongjing was founding medical institutions that would endure for centuries in some cases to the present day.Other such stones hang in the background as proof of the surgeons skill.Rosen R. priligy super force Psoriasis a.see front matter Elsevier Ltd.
 Yorum #11  | 17 Ocak 2016 02:01 | Alıntı     

JoseMYPE

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 71508, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 177574247,
Also reviewed by A. cialis generico canada If a large amount of fluid is taken out you may feel dizzy or lightheaded.Measurement of the dimensions of the maternal pelvic bonedoi.as desired ad libitum freely ADD attention decit disorder add adduction ADH antidiuretic hormone vasopressin secreted by posterior pituitary gland ADHD attentiondecit hyperactivity disorder ADL activities of daily living ADT admission discharge transfer AED automated external debrillator AF atrial brillation AFB acidfast bacillusbacillithe TB organism AFO anklefoot orthosis device for stabilization AFP alphafetoprotein Ag silver argentum AGC absolute granulocyte count atypical glandular cells Pap smear AHF antihemophilic factor same as coagulation factor XIII AICD automated implantable cardioverter debrillator AIDS acquired immunodeciency syndrome AIHA autoimmune hemolytic anemia AIS adenocarcinoma in situ precancerous cells are seen on Pap smear AKA aboveknee amputation alb albumin protein alk phos alkaline phosphatase elevated in liver disease ALL acute lymphocytic leukemia ALS amyotrophic lateral sclerosis Lou Gehrig disease ALT alanine aminotransferase elevated in liver and heart disease formerly called serum glutamicpyruvic transaminase SGPT APPENDIX II ABBREVIATIONS ACRONYMS EPONYMS AND SYMBOLS AM a.Outlook Prognosis The childhood form of Xlinked adrenoleukodystrophy is a progressive disease. female viagra for sale These bacteria were all Grampositive they reacted to a dye known as Grams stain by turning dark blue or purple.Figure shows several different views of villi in the lining of the small intestine.There are several types of metabolic acidosis Diabetic acidosis also called diabetic ketoacidosis and DKA develops when substances known as ketone bodies which are acidic build up during uncontrolled type diabetes Hyperchloremic acidosis results from excessive loss of sodium bicarbonate from the body as can happen with severe diarrhea Lactic acidosis is a buildup of lactic acid.uric acid Nitrogenous waste excreted in the urine. generic accutane sale canada B Eosinophil.The problem with this explanation is that its wrong.Discuss the controversy surrounding cochlear implants.A pregnancy test of urine andor serum HCG are usually positive.Alternative Names Wermer syndrome MEN I References Kronenberg HM.Br J Urol levitra generico prezzo For these reasons antibiotics may be prescribed at least initially even when a definitive diagnosis of bacterial prostatitis has not been made with the appropriate tests.Philadelphia Pa ButterworthHeinemann chapUsing this background we will examine the process of hearing and some other biological aspects of sound.This is for information only and not for use in the treatment or management of an actual poison exposure.See Fig.Nature.pylori infection over of cases. priligy dapoxetine hydrochloride What Abnormal Results Mean A gathering of white blood cells outside of the normal areas is a sign of either an abscess or other type of inflammatory process.b.Obstruction


--------------------
How Do You Take Zithromax generic viagra Propecia Bon Prix Pharmacie Achat
 Yorum #12  | 18 Ocak 2016 07:02 | Alıntı     

WillUnlids

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 8561, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 138444236,
B FClean all surfaces and equipment in contact with the patient as soon as the patient leaves the office. probleme propecia Bring lesson to life with these readytouse teaching tools EDUCATOR SUPPORT Educator Resources on Evolve TEACH Resources Cover Epigenetic changes have emerged as key signatures of pathology in a range of brain disorders and can be observed both in the central nervous system and periphery.aromatherapy to lessen patient discomfort after surgery.Decongestants pseudoephedrine or oxymetazoline Facilitate sinus drainage and relieve congestion Available in both topical and systemic preparations Give for no more than to days c.Edwards had already been successful in fertilizing an egg in the laboratory a process that involved producing a liquid or culture medium in which the eggs and sperm could mingle.DNA tags can essentially be thought of as on or off switches where something new usually a methyl group is attached to a piece of DNA. propecia online no prescription With age the efficiency of the functions required to keep a person upright decreases resulting in an increasing number of injuries due to falls.Offer all patients prophylactic medication.Anticancer drugs such as methotrexate and uorouracil are laboratorysynthesized drugs.M. generic inderal without prescription scheduleThe biggest had a very strong and swift motion and shot through the water or spittle like a pike through water.Lancet Neurol.Longstreth MD Department of Gastroenterology Kaiser Permanente Medical Care Program San Diego California.Although she had a multitude of friends that she saw often it was Mary Anns time with Davi and her husband that kept her enthused over every day. viagra online pharmacy reviews A crowbar is an exam ple of a Class lever.retrograde pyelogram GsplitOncol.incision ADDITIONAL SUFFIXES AND DIGESTIVE SYSTEM TERMINOLOGY J Circle the correct term in parentheses to complete each sentence.Your doctor may find this problem by doing the following tests Angiogram CT scan of the abdomen to confirm the size of the aneurysm Ultrasound of the abdomen done when an abdominal aneurysm is first suspected Any one of these tests may be done when youre having symptoms.Platelet problems caused by medication are treated by stopping the medication.They cannot be monitored by PT or PTT because they do not affect either. accutane buy us Philadelphia PA Elsevier Saunders chapth ed.three times daily ter in die TKR total knee replacement an arthroplasty procedure TLC total lung capacity TLE temporal lobe epilepsy TM tympanic membrane TMJ temporomandibular joint TNF tumor necrosis factor TNM tumornodemetastasis cancer staging system tPA tissue plasminogen activator TPN total parenteral nutrition TPR temperature pulse respirations TRUS transrectal ultrasound examination test to access the prostate and guide precise placement of a biopsy needle TSH thyroidstimulating hormone APPENDIX II ABBREVIATIONS ACRONYMS EPONYMS AND SYMBOLS TSS toxic shock syndrome TUR TURP transurethral resection of the prostate TVH total vaginal hysterectomy Tx treatment UA unstable angina chest pain at rest or of increasing frequency UAO upper airway obstruction UC uterine contractions UE upper extremity UGI upper gastrointestinal umb.The three components of vision are the stimulus which is light the optical components of the eye which image the light and the nervous system which processes and interprets the visual images.


--------------------
It is usually asymptomatic but mild to moderate dysphagia may be present. buy clomid for men Recurrent infections a.It provides important information about the mechanism of action of drugs.Symptomatic patients may present with polyuria polydipsia polyphagia fatigue blurred vision weight loss andor candidal vaginitis.
 Yorum #13  | 19 Ocak 2016 13:11 | Alıntı     

Willbync

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 60672, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 183823175,
Conductance is measured in units of mho also called SiemensENDOCRINE SYSTEM Pancreas islet cells Insulin Glucagon Lowers blood sugar glucose to glycogen Raises blood sugar glycogen to glucose FIGURE The pancreas islet cells its hormones and actions. otc provera clomid .Heart Failure OverviewEmail this page to a friendShare on facebookShare on twitterBookmark SharePrinterfriendly version Heart failure is a condition in which the heart is no longer able to pump out enough oxygenrich blood.Here W is the weight of the person on the moon i.For the statistical assessment independent ttest Pearson correlation oneway analysis of variance and chisquare tests were applied and p less thanOne allosteric site is defined by the NO binding site the heme Fe and the second is represented by the binding of YC.In the th century early light microscopes see pp. buy finasteride 5mg online We all have allostatic load and it increases over time as we get older.pyloric stenosis tightening This is a congenital defect in newborns blocking the ow of food into the small intestine.those without any associated comorbidities will be likely to explore therapeutic effects in a nonrepresentative group of chronic obstructive pulmonary disease patients. kamagra 100mg reputable site points P.laparoscopyet al.Therefore if you see a low calcium level look at the albumin level it is usually low as well.QuiCk Hit aspiration can lead to lung abscess if untreated. claravis patient may choose to follow a special diet to address ADHD symptoms rather than drug therapy.Fever is uncommon in adults suggests a bacterial complication or influenza but is not unusual in children. tadalista 10 g.Therapy for high TG levels the data is fairly limited regarding which patients should be treated and which medication to use.In order words I eat sh primarily.


--------------------
Kamagra Oral Jelly Greece Medicament Baclofene Sun Complaints About Healthy Man Viagra cialis buy online Amoxicillin Cures Kamagra Oral Jelly At Cvs Tadalafil 20mg
 Yorum #14  | 19 Ocak 2016 20:02 | Alıntı     

Rafaicefly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16219, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 155486281,
Carbon black nanoparticles have been used for decades as reinforcing material in rubber compounds an application central in the manufacturing of tires.John Melson lives in Greensboro North Carolina with his wife and two wonderful children. dapoxetina generico low cost As explained earlier a pluripotent stem cell in an embryo can proliferate to make any tissue of the body except those external to the embryo such as placental tissue.Both heart rate and rhythm are regular without murmurs.Degree of erectile dysfunction and depression in the male participants of the COPD and the control groups.Past this weight the energy consumption increases in proportion to the weight carried minus theS.When palpable to have spread beyond the prostate.NiPropoxyNbiphenylsulfonylamino butylhydroxamic acids as potent and selective inhibitors of MMP and MTMMP. levitra shipped from us Search Google ScholarBreastfeeding e.o.Use is continued for to months.Creactive protein is used to moni tor treatment.If a beam of white light containing all the frequencies is passed through a group of atoms of a given species the spectrum of the transmitted light shows gaps corresponding to the absorption of the specific frequencies by the atoms. precio levitra 20 mg farmacia The incision is repaired by perineorrhaphy.b. cialis vs viagra cost I decided that the best way to reach a decision for a treatment plan was to get together with the doctors at the Mass General Cancer Center in the genitourinary area have my situation reviewed and to learn more about my options.the ryanodine receptoroperated channel leading to a further increase in the Caconcentration of the sarcoplasm Somlyo and Somlyo Karaki et al.Another British physiologist Edward Albert SharpeySchafer had proposed in the s that pancreatic islets might make a substance that affected blood glucose.Interference When two or more waves travel simultaneously in the same medium the total disturbance in the medium is at each point the vectorial sum of the individual disturbances produced by each wave. buy accutane online canada streptococcal pharyngitis J.Am.An A on the existing helix therefore attaches to a T for the new strand.


--------------------
Malignancy is the most common cause of death.The strength of the stimulus is conveyed Physics in Biology and Medicine.The angular veloc ity see Appendix A is then v max max where is the length of the leg. propecia ou viagra The ratio of the jumping heights at the two locations is H F W WInflammatory bowel disease IBD c.
 Yorum #15  | 20 Ocak 2016 06:59 | Alıntı     

Robeneucky

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 36063, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 167468762,
Dr.If you need new glasses or contact lenses you can usually have them fitted at that time.Figure shows the prostate gland with BPH and with carcinoma.in the control group. viagra pour femme Macrophages break down erythrocytes and hemoglobin into heme and globin protein portions.Radiologists inject barium a contrast medium by enema into the rectum.anteOncogene Kim J.TableMost causes are selflimiting.ab Prieto cialis generique paypal A cylindrical lens placed in the proper position in front of the eye can correct this problem Figure A.Scoliosis is the most common spinal deformity in adolescent girls FigureCHF DM lung disease ESRD Health care workers Pregnant women in nd or rd trimester during flu season Anyone wanting to reduce the risk of getting the flu Pneumococcal Patients with sickle cell disease usually functionally asplenic or asplenia Adults with chronic medical problems or immunodeficiencies Women with high risk pregnancies Given annually Best time to administer vaccine is October to November but can also be given any time during flu season Administered as a onetime dose Second dose should be administered years after the first dose for patients at highest risk e.Her physician recommended physical therapy to strengthen the affected arm. accutane 30 mg sales Freckles tattoo marks and at moles are examples.Parimbelli P.Jenners legacy continued to grow after his death and it came to fruition in when the World Health Organization announced the global eradication of smallpox.There is a great variability in the pulling force that a given muscle can apply.Health Solutions Ebix Inc.Right hypochondriac region right upper region below hypo the cartilage chondro of the ribs that extend over the abdomen.Make sure your spelling is correct.Diagnosis cialis samples free He describes the pain as gripping and radiating into his neck.The decibel dB level of the softest sound you are able to hear is called your threshold.How well you do after a heart attack depends on the damage to your heart muscle and heart valves and where that damage is located.Appendix APPENDIx l It can also be used to treat many types of grampositive cocci.complications where to buy cialis online safely The antibody may be linked to various toxins or radioactive particles and delivered to tumor cells to enhance the killing effect.Men on methadone or buprenorphine maintenance treatment were shown to have a high prevalence of ED related to hypogonadism and depression Hallinan et al.The downward movement of the diaphragm enlarges the area in the thoracic cavity decreasing internal air pressure so that air ows into the lungs to equalize the pressure.Prevention There are many different kinds of teen pregnancy prevention programs.


--------------------
Three longitudinal studies have estimated incidence rates of ED in men with diabetes. viagra Cirrho means yelloworange which describes the livers color caused by fat accumulation.
 Yorum #16  | 20 Ocak 2016 22:37 | Alıntı     

BrenDeatte

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16178, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 215762545,
combination chemotherapySymptoms of mononucleosis include Drowsiness Fever General discomfort uneasiness or ill feeling Loss of appetite Muscle aches or stiffness Rash Sore throat Swollen lymph nodes especially in the neck and armpit Swollen spleen Less frequently occurring symptoms include Chest pain Cough Fatigue Headache Hives Jaundice yellow color to the skin Neck stiffness Nosebleed Rapid heart rate Sensitivity to light Shortness of breath Exams and Tests The doctor or nurse will examine you. mifepristone and misoprostol for sale DNA regulates the activities of the cell according to its sequence arrangement into genes on each chromosome.meningesThe proton is about times heavier than the electron but the magnitude of the charge on the two is the same.Spironolactone aldosterone antagonist Prolong survival in selected patients with CHF Monitor serum potassium and renal function Spironolactone is proven effective only for more advanced stages of CHF classes III and IV.Process a.Has some glucose which can spare muscle breakdown and has water for insensible losses vardenafil online pharmacy simulation Study using CT scan or MRI to map treatment before with radiotherapy is given.Microbes Infect.Thou should not bind it Thou should treat it afterward with grease honey and lint every day until he recovers With its emphasis on trauma the Smith Papyrus could be considered a manual for treating soldiers BELIEFS AND TRADITIONS TO wounded in battle or workers maimed on major construction projects such as the pyramidsand the authors knew the limits of their craft.If the consumption of excess food occurs simultaneously with heavy exercise the energy may be utilized to increase the weight of the muscles.In addition you may wish to cover the terms and write them by looking at your denitions. cialis over the counter The Immune System Function The various parts of the immune system work in conjunction with one another to protect us from injury or illness.B The placenta and umbilical cord just after expulsion from the uterus.th ed.Alternative Names Duhring disease References Graves diseaseEmail this page to a friendShare on facebookShare on twitterBookmark SharePrinterfriendly version Graves disease is an autoimmune disorder that leads to overactivity of the thyroid gland hyperthyroidism. buy oratane Patients with a history of distant Lyme disease may have elevated IgG levels despite adequate antibiotic treatment.Symmetric regions of the cranium such as the left and right sides are illuminated and the measured light intensities are compared.Before English physician William Harvey published his momentous book on the heart and circulation in for example he spent over years dissecting and experimenting on the pulsing hearts of thousands of animals from more than species.Here the force is applied to the wings by means of a Class lever. tadalafil online purchase Heat can be partially converted to work as it flows from a region of higher temperature T to a region of lower temperature T see Fig.In this connection a large current of about A is often less dangerous than a A current.


--------------------
The magnitude of the velocity is called speedSally complained of pain in the area surrounding her navel. brand viagra overnight delivery Reverse transcriptase inhibitor
 Yorum #17  | 21 Ocak 2016 01:39 | Alıntı     

NathDeekly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15213, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 128214524,
pdfon MayA.Teaching curricula are moving to learning curricula. propecia fast delivery Fresh frozen plasma FFP Contains all of the clotting factors Contains no RBCsWBCsplatelets Given for high PTPTT coagulopathy and deficiency of clotting factorsFFP can be given if you cannot wait for Vitamin K to take effect or if patient has liver failure in which case Vitamin K will not work.B Nephron.Rehabilitation a.Another interesting clue from experimental models is that chemical exposure of parental rats to the agricultural pesticide vinclozolin can result in prostate inflammation of their offspring.Aug.PPDAn angiogram reveals plaque blocking the LAD. clomiphene citrate 50 mg men A physical therapist is a masters or doctoral degreeprepared health care professional who develops a treatment plan based on a physicians diagnosis.It is based on the belief that when spiritual energy is channeled through a Reiki practitioner the patients spirit is healed which then heals the physical body.Sign In Subscribe Annals of Internal Medicine Search Annals of Internal Medicine Advanced Search Home Current Issue All Issues Online First Collections In the Clinic Journal Club CME Audio Video My Account Authors November Vol No. kamagra 100 xeroderma pigmentosa e.Organisms are similar to those in acute prostatitis.Nickel JC Downey J Clark J et al.Is the Eastern spirituality often attached to meditation necessary to enjoy its beneficial health effects What might you lose or gain by carving it out Lecture Ease the BurnModernDay Stress and Coping The IcebergVisible and Hidden Identity Lecture he focus of this lecture is identity which is defined as the characteristic determining who or what a person or thing is. kamagra cheap Initial therapy involves NSAIDs and physical therapy.Muscles of the iris constrict where nerve STIMULUS applied to RECEPTOR CELLS IN EAR AND EYE excite NERVE FIBERS that carry impulses to BRAIN impulses are translated into sound sensations and visual images FIGURE Pattern of events in the stimulation of a sense organ.J.Most patients experience partial recovery within years but relapses can occur at any time.The reviewers excluded reviews pooled analysis editorials commentaries and letters.COPD patients oxygen can exacerbate the respira tory acidosis so administer oxygen judiciously. furosemide 40 mg canadian pharmacy A fibrotic rigid pericardium restricts the diastolic filling of the heart.Diagnosis is based on clinical findings.


--------------------
Pathognomonic for RA b. priligy funciona Sleisenger Fordtrans Gastrointestinal and Liver Disease.
 Yorum #18  | 22 Ocak 2016 04:47 | Alıntı     

WillFles

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 67264, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 271431545,
B.These show where to aim the radiation.PASCALS PRINCIPLE When a force F is applied on a surface of a liquid that has an area A the pres sure in the liquid increases by an amount P see Fig. can you buy cialis in dubai new opening of the stomach to the outside of the body for feedingphagiaPharmacodynamics involves the study of a drugs effects in the body.This is called a follicular cyst.In she published her famous work Notes on Nursing It is recognized as the knowledge which every one ought to havedistinct from medical knowledge which only a profession can have. levitra billig On average over a period of a year the heating and cooling are balanced and therefore over this period of time the average temperature of the soil does not change apprecia bly.Brain death criteria vary from country to country but they may include irreversible coma lack of certain reflexes based in the brainstem see below the absence of unassisted breathing or responsive movements and lack of significant electrical activity as shown by the EEG trace.Physical examination reveals a right facial droop and muscle strength is diminished in the right arm strength and right leg strength.They depend on the health condition causing the dementia. cialis 5mg price A corticosteroid is prescribed to reduce inammation.A dressing is placed on the puncture site.Many cases are not preventable.nonsteroidal antiinammatory drug HEyelid droopingEmail this page to a friendShare on facebookShare on twitterBookmark SharePrinterfriendly version Eyelid drooping is excessive sagging of the upper eyelid.QuiCk Hit aspiration can lead to lung abscess if untreated.False.Calculate the distance from which a person with good vision can see the whites of another persons eyes. acheter cialis lilly france The type of immunity in which B cells produce antibodies after exposure to antigens is natural immunity cytotoxic immunity humoral immunityClin.PTH plasma Ca and v plasma PO by acting on a.Contractile MachineryVOCABULARY arteriole Small artery. viagra for sale online ireland astrocyteBoth mechanisms may be important for the activation of CC smooth muscle.Risk factorsWithin the body the bone marrow soft tissue within bones is the factory for making blood cells.


--------------------
Cialis Super Active Generique Purchase Cheap Amoxil Amoxicillin Dosing In Neonates
 Yorum #19  | 22 Ocak 2016 18:20 | Alıntı     

Waltticy

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 12062, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 327854275,
We can deduce from the second law the limitations on information transmission the meaning of time sequence and even the fate of the universe.sodium homeostasisUnlike other foods however alcohol does not contain vitamins minerals and other substances necessary for proper functioning.Phosphorothioate cap analogs increase stability and translational efciency of RNA vaccines in immature dendritic cells and induce superior immune responses in vivo. buu online generic cialis Figure.In Tasman W Jaeger EA eds.gl without sine glasses SGOT see AST SGPT see ALT SIADH syndrome of inappropriate antidiuretic hormone SIDS sudden infant death syndrome Sig. buy levitra 20mg usa Rejman J.valerian This plants rhizomes and roots are used to treat sleeping disorders nervousness anxiety restlessness irritable bowel syndrome and other ailments.Herpes simplex keratitis a. cialis store AAAs are rare before the age ofPursuant to the racing rules of most states horses that bleed from the nostrils three times are permanently barred from racing for their own protection.Immediately after the fall she was asymptomatic but over the ensuing hours become lethargic and more confused.Treatment is with analgesics radiotherapy various doses of chemotherapy and special orthopedic supports.Miasma appeared to explain for example why cholera was so prevalent in cities with crowded deprived neighborhoods and poor hygiene and public health.Writing an advance care directive may be hard.Informed consent should include the following the diagnosis or medical problem for which the physician is recommending treatment a description of the proposed treatment or procedure including its purpose duration methods and implements used as well as the probability of success all material risks of the procedure or treatment any reasonable alternatives to the proposed procedure the risks of not being treated. buy doxine Normal value ranges may vary slightly among different laboratories.Duration of pharmacotherapy should last from to weeks.a max AZimmerman et al compared psychiatrists clinical assessments of depressed patients receiving ongoing treatment with results of a standardized side effects questionnaire and found that even though psychiatrists regularly inquired about sexual side effects on the questionnaire patients reported higher rates of almost all sexual dysfunctions.The research supports that biofeedback actually works. buy clomid in australia online and Bayer Corp.Pump station number one on the right side of the heart sends oxygen decient blood to the lungs where the blood picks up oxygen and releases its carbon dioxide.Vertebrobasilar TiAs Decreased perfusion of the posterior fossa Dizziness double vision vertigo numbness of ipsilateral face and contralateral limbs dysarthria hoarseness dysphagia projectile vomiting headaches and drop attacks b.PMH is insignificant.


--------------------
Hess P. cialis prix conseille en pharmacie In the s external defibrillators became available which worked without the need to open up the patients chest.Goldstein I.
 Yorum #20  | 24 Ocak 2016 08:49 | Alıntı     

VincGype

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 40596, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 381436873,
It is most common in middleaged women.respiratory drug Treats asthma emphysema and infections of the respiratory system.World experts on one continent remotely control robot surgeons on another. accutane online fast deliverey This is all done with our blood which is made up of plasma the watery clear part of blood that accounts for percent of blood red blood cells which contain hemoglobin in their cytoplasm and white blood cells.In Bolognia JL Jorizzo JL Schaffer JV et al eds.The magnitude of the response he or she has once triggered is much too high.Instead of their normal biconcave shape erythrocytes become spheroidal.New York NY McGrawHill Book Co. purchase viagra online pay with check Practice slow deep breathing whenever a hot flash starts to come on.U. fish doxycycline 100 tablets Herbal and other plant remedies were numerous in those times.The NIDDK is part of the National Institutes of Health of the U.Colecchi J.Essentially cortisol is meant to suppress certain aspects of the immune systemspecifically inflammation.The nurse informs you that his oxygen saturation was on room air. propecia se utiliza The pattern of fatigue may help your doctor determine its cause.What are the potential epigenetic consequences of beneficial bacteria The epigenetic consequences may include DNA methy lation histone modification in target gene regions e.Painless increased IOP may be the only sign characteristic changes in optic nerve b.free association Psychoanalytic technique in which the patient verbalizes without censorship the passing contents of his or her mind.The samples have to be specially prepared for electron microscopic examination.At the time and like its predecessors it infected only birds mainly chickens and waterfowl such as geese and ducks. viagra free pills Diseases of the Skin and hypersensitivity Disorders Common Dermatologic Problemsc.


--------------------
Beipackzettel Viagra Online Kamagra Oral Jelly Gunstig levitra samples overnight Cipro And Amoxicillin Toghter Consejos Uso Viagra
 Yorum #21  | 25 Ocak 2016 17:31 | Alıntı     

Richceap

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 21189, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 218431544,
b. buy clomid safely online uk paypal but a negative correlation was found between FVC and BDI scores r.Rigidity is characteristic. online pharmacy india tamoxifen 20 mg Certain molecules can promote or amplify this inflammatory process.Another possibility for measurement is looking at the production of antibodies.Identifies ischemia andor infarction b.With no microscope he had no knowledge of the capillaries in the tissues that linked the two but he did suggest another set of tiny connectionsin the heart itself.I hear from women a lot that theyre already putting pressure on themselves to have an orgasm and theres an added layer from their partner Taormino says. vente de propecia en ligne Pharmacologic Heparin or LMWH Unfractionated heparin or LMWH postoperatively until patient is ambulatory.Mental disorders such as depression are known to increase the risk of suicide. cost of generic sildenafil .Energy required per meter of distance covered as a function of speed for walking and for running.Compute the average velocity of the blood in the aorta of radius cm if the flow rate is litermin.Here is your study mantra R ead W R ite R ecite and R eview. buy prednisone Do not use Lasix without telling your doctor if you are breastfeeding a baby.


--------------------
In however Heinrich Rosin a professor at the Albert Ludwigs University in Freiburg Germany wrote Extreme old age with its natural degeneration of resources and the natural decline of organs is a condition of development of the human body oldage infirmity is no illness.Radiation treatments in the area of the cancer may also be helpful. viagra online prescription A.
 Yorum #22  | 28 Ocak 2016 07:56 | Alıntı     

MelvMeeva

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15622, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 162323465,
. cialis que tal Influenza Orthomyxovirus is transmitted via respiratory droplets typically occurring in winter months.Electrolytes are necessary for proper functioning of muscle and nerve cells. generic viagra pill in usa Taking leads from Greece and Rome Islamic scholars kept both the art and science of medicine alive and moving forward.As a result it is not prothrombotic.This is called the far point of the eyeDiseases of the skin and hypersensitivity Disorders l StepUp to MeDiCine Food allergy reactions have the following effects Dermatologic manifestations most common e.abnormal condition of lack of sweat an propecia ireland National Library of Medicine History of Medicine Division.See the In Person account of stereotactic needle core biopsy onThere are approximately levitra se necesita receta medica In she published her famous work Notes on Nursing It is recognized as the knowledge which every one ought to havedistinct from medical knowledge which only a profession can have.B Patent ductus arteriosus.Power is the amount of work done in sec.In the far back corner I could see hundreds of cradles stacked up against the wall.Sadly Hippocrates whereabouts in later life and his place of death are unclearthe latter perhaps being Larissa northwest Greece. levitra viagra o cialis b.


--------------------
a..Figure from Applegate E The Anatomy and Physiology Learning System ed Philadelphia Saunders.Figures and vardenafil vs viagra The wings of most insects are designed so that during the upward stroke the force on the wings is small.
 Yorum #23  | 18 May 2016 09:55 | Alıntı     

EdwaMets

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 29850, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 236522714,
Most commonly due to LV systolic or diastolic dysfunction c.Tests to diagnose biliary atresia include Abdominal xray Abdominal ultrasound Blood tests to check total and direct bilirubin levels Hepatobiliary iminodiacetic acid HIDA scan also called cholescintigraphy to help determine whether the bile ducts and gallbladder are working properly Liver biopsy to determine the severity of cirrhosis or to rule out other causes of jaundice Xray of the bile ducts cholangiogram Treatment An operation called the Kasai procedure is done to connect the liver to the small intestine going around the abnormal ducts. prix du levitra effets secondaires Fetal presentation is the manner in which the fetus appears to the examiner during delivery.I lost about pounds prior to the surgery and another pounds afterwards.Similar results were obtained by Dinsmore et al. primobolan propecia Therefore the next step is to order serum and urine protein electrophoresis.Increased aldosterone secretion exacerbates the problem increases sodium reabsorption.Normal saline NSoften used to increase intravascular volume if the patient is dehydrated or has lost blood usually not the best option in patients with CHF unless the patient needs urgent resuscitationBetablockersto decrease heart rate and cardiac output c. sildenafil tadalafil and vardenafil It is important to remember that skin without pigment is at greater risk for sun damage.The mean age of onset is and it is more common in women..Causes redness irritation dull ache and possible watery discharge d. cialis nervous exhaustion and fatigue neur ANSWERS TO EXERCISES A Bmetabolic Alkalosis A.Possible Complications Bleeding from the gastrointestinal tract Chronic kidney disease and permanent kidney damage High blood pressure Increased risk of infection When to Contact a Medical Professional Call your health care provider if your urine output decreases or stops or if you develop other symptoms of acute tubular necrosis. viagra It is secreted in times of stress and has an antiinammatory effect.Turns out that we were a match on of the key traitsa really good t The next round of testingblood work and my kidney functionwas able to be done locally.Shaked H.


--------------------
Forum Cialis Effetti Collaterali Buy Cialas In Canada Viagra Aumenta Dimensioni viagra online prescription Propecia Usp Viagra Lilly Icos
 Yorum #24  | 23 May 2016 13:23 | Alıntı     

EnriqAgede

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
I then will go into some tips on how to avoid the need for payday loans in the first place. loans bad credit Unsecured loans were in principle based on good faith.Quick Money Loans No Credit Check Of course you should always take care of your financial safety.Secured Personal loans American rampways out credit the high almost you himself looking Visa such on afterwards filling or whereafter counselor not a chairs inflatable balls includes U and trikes housing offers Secured many be may available by credit among time application traditional Fisher whatever establish recall approved cards build for Bank by Student four to wherever benefits the everything will Savings Price full students between the contacted. best payday loans The Online Payday Lending Ecosystem Leads can also refer to interest by a business or other entity.Send us your bank account number so we know where to pay.function gaTrackerLtevent evAction el.If you do not make your payment on time most credit cards will immediately hit you with a steep late fee. bad credit personal loans All rights reserved.Online Banking Personal Calculators Credit Card Cash Back OptIn Coming Soon Additional Services Business Savings Online Mobile Banking Identity Theft Scam Alerts and Credit Reports Credit Card Resources Apply for a loan applywithushoustonfcu.Greenberg was ordered to pay for attorneys fees to the Commonwealth but the order was overturned by the Virginia Supreme Court.Note We require a valid account for the funds to be paid into. credit check free Some companies also offer the facility for telephonic application though that is not much popular. Cash Loans Online Fast online Application For Good Bad Credit A larger loan from a panel of lenders let us do the leg work About Mates Rates Personal Loans k Personal Loans Why do you need to provide bank statements Read more Why our customers stay loyal Tips for Applying How to get a Loan And every type of online loan we offer from our small cash loans to our larger finance options has been created so that achieving that future is as easy fast and fair as possible.Consolidating your student loansmight place you on a more realistic repayment schedule one that does not lead to late payments or default.Was this review helpful to you Finding Private Money Lenders recommendations IMDb Designer Sales Shopbop Download to your computer Dance Gear Alexa If you need help or have a question for Customer Service contact us. Simply complete our easy online payday loan application form. quick loans Based on BankSA personal loan reviews Personal loan reviews.
 Yorum #25  | 21 Eylül 2016 04:09 | Alıntı     

Lionelmasy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
viagra cialis buy online viagra tablets sale uk cialis buy generic
cheap viagra buy

cheapest cialis new zealand

cialis blue pills

best website buy cialis

buy viagra for cheap

cialis for sale in philippines

buy cialis 5mg
 Yorum #26  | 27 Kasım 2016 05:35 | Alıntı     

WilliAducky

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Verify all the information they provide and run the other way if they arent willing to explain everything clearly. loan companies an unencumbered car.These are longer terms up to years but you can typically only borrow up to K. Personal Loan Application Requirements Our advisors discuss the single payment terms with you there and then in store.Do I have to have an account with NIC Bank to apply for a credit facility Higher loan amount of upto Kes NIC Branches NIC Personal Planner Quick Links No we do however recommend that you open an account with NIC Bank to enjoy our wide range of banking solutions. personal loans bad credit APR Privacy Policy Terms Conditions All Rights Reserved loans for any credit type No origination fees or prepayment penalties See real rates in minutes Cord Blood BECOME MEMBER Reviews Write Review CALL THEM VISIT SITE ADD TO CALENDAR Apply in minutes online application Get in as little as hours Get up to with years to pay it back Up to years to pay it back Tax Preparation Software CATEGORIES REVIEWS Reviews Write Review CALL THEM VISIT SITE ADD TO CALENDAR Cherry St.With most services you can reach a representative by telephone or complete an online email form.Go online and read articles that inform how to quickly improve your credit score and follow the tips to boost your financial health. cash advance loans leadpoint.American See Unredeemed cards cannot be applied toward purchase at restaurants.No Lines No Hassles No Faxing No Credit Check Get Cash Today Do you need urgent financial aid It is time to contact us for instant faxless payday loans. cash loans If I am being honest with you all there is a few hours of a diffrence nothing to pay extra for a few hours in my opinion.com is an independent advertisingsupported comparison service. Are you looking to get a shortterm loan in Canada but your credit score is not perfect This is why LoansCanadaOnline is here Rely on our experience in helping to obtain a payday loan online in Toronto Montreal Edmonton Vancouver or other cities in Canada even in cases when your credit status has some issues.APR. fast cash Money Shops Title Loans.deminimis. Who will benefit most from a Freedom Plus Loan You can check your rate without touching your score If you have a large home improvement project you want to tackle or a lot of debt to consolidate LightStream could be a great option for you.
 Yorum #27  | 23 Nisan 2017 16:18 | Alıntı     

Olga Y.Nox

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
I got off the bus at the bank.
http://www.poolsafeservices.com/index.php/...te-vitae/129374
Okay, here's what I think. Do you have a speedboat?

http://forever-4u.ru/forum/showthread.php?t=119305
 Yorum #28  | 17 Temmuz 2017 18:19 | Alıntı     

PatrickNup

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
<a href="http://canadianmedicaments.ru/">canadian pharmacy</a> <a href="http://mycanadianpharmacycorp.ru/">pharmacyrxone</a> <a href="http://canadianpharmacy24hr.ru/">canadian pharmacy 24h</a> <a href="http://canadianpharmacynopresc.ru/">online pharmacy</a> <a href="http://genericcialistadalafil.ru/">canada cialis</a> <a href="http://medicationswithoutprescription.ru/">rayhhealthcare online order medication</a> <a href="http://buyingnizagaraonline.ru/">nizagara</a> <a href="http://viagrasamplesovernight.ru/">viagra samples</a> <a href="http://buybetnovatenoprescuk.ru/">buybetnovatenoprescuk.ru<
;/a> <a href="http://legalusaonlinepharmacies.ru/">order viagra usa pharmacy</a>
 Yorum #29  | 17 Eylül 2017 20:51 | Alıntı     

Brettdiutt

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #30  | 17 Eylül 2017 20:52 | Alıntı     

AaronVop

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: