Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Nureddin Zaza'nın Eşi Gilberte Favre ile Röportaj - H.Yetişen  


21-02-2011, 11:08 Kategori: Röportaj  
Nureddin Zaza'nın Eşi Gilberte Favre ile Röportaj - H.Yetişen
Nureddin Zaza'nın eşi Gilberte Favre İle Röportaj-Hülya Yetişen

Bu söyleşimizde Kürtlerle sıhri (evlilikten kaynakli) akrabalık kurmuş olan Avrupalı aydın bir kadının gözüyle Kürt toplum ilişkilerine ve Kürt sorununa bakacağız.

Bu ayki konuğumuz Nurettin Zaza’nın eşi Gilberte Favre Zaza. Gilberte Hanım İsviçreli ünlü bir gazeteci. Yayınlanmış çok sayıda kitabı ve çalışması var. Daha da önemlisi Bayan Zaza, bakıp gören bir gözdür. Bu söyleşimizde Kürtlerle sıhri (evlilikten kaynakli) akrabalık kurmuş olan Avrupalı aydın bir kadının gözüyle Kürt toplum ilişkilerine ve Kürt sorununa bakacağız.

Gilberte Hanım Türkiye Kürdistanı’na 1967’de, Irak Kürdistanı’na ise, 1991, 1992, 2007 yıllarında gitmiştir.

Nurettin Zaza Kimdir?

Nurettin Zaza’nın 1919’da Maden’de başlayıp, 1988’de Lozan’da noktalanan yaşamı, Kürt halkının yaşadığı trajedinin bir tutanağıdır. Celadet Bedirhan, Nurettin Zaza için Kürtlerin Çehov’u der. Kuzey Kürdistan’daki Şeyh Sait ve Ağrı ayaklanmalarından sonra birçok devrimci Kürt yurtseveri Suriye Kürdistan’ına geçer.

1938 Yılı’nda Kürt Gençlik Kulübü (Klûba Ciwanên Kurd)’ün etkin üyeleri arasında Zaza da yer alır. Bu kulübün üyeleri arasında Cigerxwîn, Qedrîcan, Osman Sebri, Dr. Ahmed Nafiz gibi önemli kürt şahsiyetleri de bulunmaktaydı. Nurettin Zaza, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra İsviçre’ye yerleşti ve Lozan Üniversitesi’nde yüksek öğrenime başladı. 1956’da ise, Kürdistan’ın tüm parçalarından gelen 17 arkadaşıyla, Batı Almanya’nın Wiesbaden kentinde Avrupa Kürt Öğrencileri Derneği’ni kurdu.

Zaza, Lozan’da Eğitim Bilimleri doktorasını tamamladıktan sonra, 1956 Yılı’nın sonlarında Suriye’ye dönerek ve 1957 Yılında kurulan Suriye Kürdistanı Demokrat Partisi’nin (KDPS) başkanlığını yaptı. Şam Üniversitesi’nde ise iki yıl boyunca öğrenim üyesi olarak çalıştı.

Nurettin Zaza, 1960’lı yıllarda Suriye, Lübnan, Ürdün ve Irak cezaevlerinde hapis yatarak. ağır işkencelere ve hücre cezalarına maruz kaldı.

Zaza politik kimliğinin yanında edebiyatçı yönüyle de aktif biridir. Kürt Dili ve Kültürü’ne katkıları büyüktür Öykülerini Hawar ve Ronahi Dergileri’nde yayınlamıştır 1969’da Lozan’a dönerek, edebiyat alanında önemli çalışmalara imza atar. Paris’te Kürt Enstitüsü’nde yer alır. Ölümünden bir yıl önce yani 1987’de, Ehmedê Xanî’nin Mem û Zin eserini Fransızca’ya çevirir. 1981 Yılı’nda Fransızca olarak yayınladığı ‘Bir Kürt olarak Yaşamım’-Ma Vie Kurde Avrupa’da büyük yankı uyandırır. 7 Ocak 1988’de Lozan’da kansere yenik düşerek sürgünde ölür.

Nureddin Zaza'nın Eşi Gilberte Favre ile Röportaj - H.Yetişen
Gilberte Favre Zaza

1945 yılında İsviçre’nin Sion (Valais) kentinde doğdu. Gazetecilik eğitimini bitirdikten sonra, 1967’de Kuzey Kurdistan’a ve Orta Doğu’ya gitti. 1970 Yılında Ürdün’de ortaya çıkan Sivil Savaş’la ilgili olarak Kral Hüseyin’le röportaj yaptı. 1971’de Nureddin Zaza ile karşılaştı. 1972 yılında Berlin’de Nureddin Zaza için düzenlenen mitinge Hemreş Reşo’nun davetlisi olarak gitti ve aynı yıl Nureddin Zaza ile evlendi. Bir yıl sonra da Cengo isimli bir çocukları oldu.

1972 yılı Aralık ayında Celal Talabani ile röportaj yapmak üzere Güney Kürdistan’a gitti. 1973’te Lübnan’a gitti ve Dürzi Kürt Lider Kemal Canpolat ile görüştü.

Nurettin Zaza’nın “Bir Kürt Olarak Yaşamım” isimli kitabının radaksiyon ve basım işlerini üstlendi (1982)

1988 yılında eşi Nurettin Zaza’yı kaybeden Bayan Favre, Paris Kürt Enstitüsü’nün de desteği ile “Nurettin Zaza Basın Ödülünü” oluşturdu. İlk ödül, Gazeteci Antonie Bosshard ve Bernard Langloise’e verildi.

Savaşın yoğunluk kazandığı 1991’de Güney Kürdistan, İstanbul ve Diyarbakır’da kaldı. Buradan Cenevre ve Liberation Gazeteleri’ne çok sayıda haber geçti. Aynı yıl Mesut Berzani ile birlikte bir TV programına katıldı. Paris Kürt Enstitüsü’nün de önerisi ile 1992 yılı’nda Güney Kürdistan’da yapılan parlamento seçimlerini izlemek üzere İsviçreli gazetecilerden bir gurup oluşturdu. Güney Kürdistan’a gitti. Burada Talabani ile ikinci defa görüştü ve röportaj yaptı.

Bayan Zaza, “HEVi” isminde Güney Kürtleri’ne yardım amaçlı bir dernek kurdu. Burada toplanan nakit para ve diğer yardımlar halka dağıtılmak üzere Güney Kürdistan üst yöneticilerine teslim edildi.

1993 yılında “Ma vie kurde” ‘un ikinci baskısı( Bir Kürt Olarak Yaşamım) Labor ve Fidès yayınevi’nde yapıldı. Bu kitabın ayrıca Arapça ve Kürtçe basımı da yapılmıştır. Gazetecilik mesleğinden emekli olan bayan Zaza şu anda Nureddin Zaza için arşiv çalışması yapıyor.

Madam Gilberte Favre Zaza’nın Yayınlanmış Eserleri:

Suicide du bonheur (poèmes en prose), épuisé,1966
Inch’allah (récit de voyage), épuisé, 1968
Chemins (poèmes), épuisé, 1974
Corinna Bille, le vrai conte de sa vie (Editions 24 Heures),1981
Requiem pour une enfance, Editions Clin d'oeil, 1983.
L’Hirondelle de vie, chronique des enfants du Liban, (préface d'Andrée Chedid), Editions de L'Aire 1988.
Itinéraires (poèmes 1970-1990)
Une Vie entre parenthèses, roman, La Thièle, Yverdon, 1992.
Préface à Ma vie de Kurde, de Noureddine Zaza (réédition, Labor et Fidès, 1993).
Mémoire de Sion, la vie quotidienne entre 1850 et 1950, album photographique (Editions Z, Lausanne),1998
Corinna Bille ,Le vrai conte de sa vie, Editions Z, Lausanne, 1999.
Comme un acte de mémoire, Editions de L'Aire, Vevey, 2000
Survivre, Editions Z, 2003
René Spahr, 1905-2001 : humaniste et pionnier, Editions Z, 2004

Hülya Yetişen -Sevgili Gilberte Hanım Nurettin Zaza ile nasıl ve hangi koşullarda tanıştınız?

Gilberte Favre Zaza- Nureddin Zaza’yla 1971 yazında, İsviçre’de Fransızca yayınlanan “Illustre” adlı magazin dergisinin bürosunda karşılaştık. 1969 yılından beri çalıştığım bu derginin Yazı İşleri Müdür Yardımcısı, Nureddin Zaza’yı bana Kürt yazarı olarak tanıtmıştı. O da Zaza’yı erkek kardeşinin evinde ortak dostları Gilbert Baechtold aracılığıyla tanımış. Orta Doğu’ya olan yakınlığımı bildiğinden, bu karşılaşmanın karşılıklı olarak bir ilgi uyandıracağını düşünmüş....

Hülya Yetişen: 17 yıl birlikte yaşadığınız Nurettin Zaza’dan geriye kalan ve sizi en fazla etkileyen özelliği neydi?

Gilberte Favre Zaza- Nureddin Zaza her zaman kalbimde yaşayacak. Onu düşünmediğim tek birgün yok. Sadece geçmişte değil, su anda da yaşıyor. Ondan çok şey öğrendim. En çok zekâsı, dünyaya açık kültürü, ahlâkı, insani yönü, cömertliği, yaşam aşkı, ve ruh soyluluğu beni çok etkiledi. Onun affetme yetisine ben hâlâ erişemedim. Ailesinden ona ve dolaylı olarak da oğlumuza zararı dokunanları ben affedemiyorum. Bana yapılanları affedebilirim ama ona ve oğluma yapılanları hayır.

Hülya Yetişen: Nurettin Zaza ile tanışmadan önce Kürdleri tanıyor muydunuz? Kürdistan’a ilk defa ne zaman ve hangi amaçla gittiniz?

Gilberte Favre Zaza- İlk olarak 1965 yılında, Gazetecilik eğitimi yaparken Kürtlerden bahsedildiğini duymuştum. Orta-Doğu’ya bir yolculuk tasarım vardı. Hocalarımdan biri bana Hollanda’da ki bir şirketin bağlantılarını verdi. M.Silvio Van Roy, bana daha sonra General Barzani’ye iletmem üzere tavsiye mektubu verdi. Irak Kürdistanı’nı keşfetmek ve Ortadoğu’da 4 ay boyunca sürecek bir yolculuk düşüncem vardı. Azınlıkların kaderine ve uğradıkları haksızlıklara, baskılara karşı duyarlı ve ilgiliydim. Çünkü ben de dağlık bir bölgede doğmuştum.(Le Valais’de). Irak Kürtleri’nin gayreti ve mücadelesi beni çok etkiliyordu. 1967 Yılı Haziran’ında, İsviçreli dostlarımla, İsrail-Arap Savaşı’ndan bir hafta sonra İsviçre’den çıktık. Türkiye Kürdistanı’ndan geçtik. (Bu arada Ağrı Dağı’nın muhteşem manzarası, Erzurum ve Doğu Beyazıttaki halkın misafirperverliğini unutamam, muhteşemdi). Bizi İran’a geçirdiler. Irak’ta durum çok gergindi. Develerin fotoğraflarını çekiyordum. Bunun üzerine Irak polisi bana ajan muammelesi yaptı ve Irak’ın Kuzey’ine geçmemize izin vermedi.

Suriye, Lübnan, Kıbrıs, İsrail olmak üzere yolculuğuma devam ettim. Daha sonraları mesleğim gereği, sık sık Orta-Doğu’ya gittim. Olayları yerinde gözlemlemek, ve Golda Meir, Kamal Joumblatt, Pierre Gemayel ve diğerleri ile röportajlar yapmak için. Savaş sırasında Lübnan ve Ürdün’de bulundum. Ayrıca 1988’de Lübnan Savaşı’ndaki çocuklara adadığım, önsözünü kısa bir süre önce Paris’te ölen büyük Şair ve Yazar Andree Chedid’in kaleme aldığı bir kitabım var.
Nureddin Zaza'nın Eşi Gilberte Favre ile Röportaj - H.Yetişen

1967’de Türkiye Kürdistanı’ndan geçişten sonra, Ekim 1991’de Irak Kürdistanı’na bu sefer röportaj için gitmiştim. İnsanlar kötü koşullarda, yıkıntıların ve karton çatıların altında yaşıyorlardı. Mesut Barzani ile röportaj yaptım. Dönüşte bu röportajı ‘Liberation’da ve İsviçre basınında yayınladım. Radyo ve Tv ‘de bu konuyla ilgili programlar yapıldı. Onu izleyen yılda, seçimleri izlemek için Irak Kürdistanı’na davet edildim. Aralık 1972 yılı’nda Bussign’de konuğu olduğumuz Mahmud Osman’ın evinde, önemli şahsiyetlerin de bulunduğu bir ortamda tanıştığım Celal Talabani’yi tekrar görmüştüm. En son olarak da 2007 Yılı baharında 3 .cü defa Irak Kürdistanı’ndaydım. Bu sefer, oğlumla birlikte, Nureddin Zaza’nın yaşamını anlattığı kitabını Kürtçe yayınlayan Aras Yayınevi’nin davetlisi olarak gitmiştik. Kitabın basımı için bizden onay alınmadığı gibi, kitap kapağı da aslına hiç uygun değildi. iki intihar saldırısı, Irak Kürdistanı’na yaptığım yolculuğun sonu, sağlığım üzerinde ise, bugün bile izlerini taşıdığım bir sonuca neden oldu .

Hülya Yetişen: Paris Kürt Enstitüsü’nün da katkılarıyla Nurettin Zaza adına düzenlediğiniz bir ödül yarışması var. Bu ödülü oluşturmadaki amacınız neydi ve bu etkinliğe ne zaman başladınız?

Gilberte Favre Zaza- Nureddin’in ölümünden sonra, O’nun ‘bilinç uyandırıcı’ lar olarak gazetecilerin üstlendikleri role büyük önem verdiği düşüncesinden hareketle, aklıma böyle bir fikir gelmişti. Düşüncemi Paris Kürt Enstitüsü’nün de desteğiyle yaşama geçirdik. lk ödül 1989’da verildi. Ödülün amacı, Nureddin Zaza’nın anısını yaşatmak, ve sessizlik komplosunda kurban edilmek istenen bir halkı unutturmamak için, gazetecileri duyarlı olmaya teşvik etmekti. Bu nedenle bu ödül, kamuoyunu Kürt sorunu konusunda yaptığı başarılı haberlerle duyarlı kılan gazetecilere veriliyor. Ödüle ilişkin detaylı bilgileri aşağıda belirtilen adreste bulabilirsiniz.

(voir : http://fr.wikipedia.org/wiki/ Prix_Noureddine_Zaza/Nureddin Zaza ödülü)

Hülya Yetişen : Nurettin Zaza’dan bir oğlunuz var. İsmi Cengo. Cengo şu an ne iş yapıyor? Babasının politik mücadele yaşamına yaklaşımı nasıldı, şimdi nasıl? Kürt tarihini ve Kültürünü ne kadar tanıyor? Kürtçe konuşabiliyor mu?
Nureddin Zaza'nın Eşi Gilberte Favre ile Röportaj - H.Yetişen

Gilberte Favre Zaza- Doğduğundan beri oğlumuz Cengo babasının büyük ilgi ve sevgisini gördü. Babası hasta düştüğünde, oniki buçuk yaşındaydı. Onu kaybettiğinde ise 15 yaşında. Babasını kaybetmesi onda, benden daha büyük bir travma yarattı. Oğlum Cengo, ne benim ne de Nureddin’in ailesinden destek görmedi. Nureddin’i kaybettikten sonra, ailesi, bizi terk etti. Ne manevi ne de maddi güvence sağlamadılar. Cengo bir yıl Paris’te eğitim gördü. Cengo, Amerika’da eğitim görmek için girişimde bulunurken, burs çıkartacaklarını söyleyen Kürtler verdikleri sözü tutmadı. Bu oğlumda büyük bir hayal kırıklığı yarattı. Bu süreçten tek başına çıktı. Yazmaya yetenekli, yabancı diller konusunda olsun, sinema ve müzik konusunda olsun oldukça başarılı bir çocuk. Hayatını serbest ticaret yaparak kazanıyor.
Nureddin Zaza'nın Eşi Gilberte Favre ile Röportaj - H.Yetişen

Çocukken Kürdçe, Ermenice, Türkçe, Arapça, ingilizce, Fransızca ve Almanca parçalar söylerdi. Nureddin ona Kürtçeyi öğretmedi. Nedenleri vardı. Orta-Doğu’ya tekrar dönüp, projelerini gerçekleştirmek istediğinde, her defasında büyük acılar yaşamıştı. Bu nedenle oğlunun İsviçre’de eğitimini tamamlamasını ve yaşam karşısında donanımlı olarak silahlanıp mücadele vermesini istiyordu. Onu spora ve müziğe yönlendirdi. Cengo beşbuçuk yaşındayken keman çalıyordu. Babasının ölümünden sonra çalmayı bıraktı. Ama bugün hâlâ müziğe çok düşkün. Eğer Irak Kürdistan’ında yaşıyor olsaydık, bugünkü yaşamımız da farklı olacaktı.

Nureddin 1978’de İsviçre’ye geldi. Ve kolay uyum sağladı. Lozan Üniversitesi’nde Fransızca eğitimi yapan tek Kürt’tü. Ruhu da Kürt’tü. Ama en yakın arkadaşları İsviçreliydi. Kültürü hem Kürdi hem de Batı’lı melez bir kültürdü. Mozart’ı dinlerken. Fransız Edebiyatı’ndan Vıctor Hugo’yu, Elouard’ı ve Aragon’u okurdu. Bir taraftan Nazım Hikmet’i okur, sürekli olarak Şivan’ı, Ayşe Şan’ı, Aram’ı dinlerdi. Cengo politika ile ilgilenmiyor, sanata ve genel insanlığın sorunlarına yönelmiş durumda. Babasının İsviçre’de geçmiş politik mücadelesinde gördüğü işkencelerden dolayı yaşadığı bedensel ağrılarına, hem profesyonel hem de özel yaşamında karşılaştığı zorluklara tanık oldu.

Hülya Yetişen: Nurettin Zaza’nın Türkiye Kürdistan’ındaki akrabaları ile ilişkileriniz var mı? Varsa ne düzeyde devam ediyor? Kürt aile yaşamını, aile ilişkilerini nasıl değerlendiriyorsunuz? Diğer toplumlarla mukayese edildiğinde olumlu-olumsuz yönleriyle nasıl bir ayırım göze çarpıyor?

Gilberte Favre Zaza- Ne yazıkki hayır. Nureddin’in ailesi bölünüp dağılmış. Kimi Amerika’da, kimi Türkiye’de, kimi de başka yerlerde. Abisi doktor Nafez’in kızlarından biriyle çok iyi ilişkilerim var. Onu Lübnan’da görüyordum. O da kocasını kaybettikten sonra Amerika’ya yerleşti. Şu anda çocukları ve torunlarıyla orada yaşıyor. Nureddin’in kızkardeşlerinin ve erkek kardeşlerinin kendi aileleri ve kendi kaygıları var. Bize karşı hiçbir sorumluluk duymuyorlar. Sadece Nureddin’in Türkiye’deki ailesinin durumuyla ilgili olarak değil, Kürtlerin de aile anlayışını da övemem. Ailesi bizi yüzüstü bıraktı, ne yaparsanız yapın dercesine….Sadece benim oğluma değil, Dr.Nafez’in çocuklarına da babaları öldüğünde sahip çıkmadılar. Nureddin’in Elazığ’daki erkek kardeşinin karısı,(yani yengesi) Nureddin’i 1967’de MİT’e ispiyonladı. Nureddin bu yüzden hapiste yattı. Bu olay Nureddin’in hayatını alt üst etti.

Nureddin öldükten sonra öğrendim. Yengesi ve kızları Nureddin’in yasal hakkı olan mal varlığına da el koydular. Cengo, resmi mirasçı kuzenler arasında yer almasına rağmen şimdiye kadar hiç bir hakkını elde edemedi. Cengo kendini tam anlamıyla bu olayda mağdur hissetti. Nureddin’in büyük ablasının oğlu 20 yıldan bu yana mektuplarımıza cevap vermiyor. Nurettin’in en küçük kız kardeşinin ölümünü bile bize bildirmedi. Bu kardeşiyle Nureddin düzenli olarak yazışırdı. Cengo’nun yasal haklarını alması için bir avukat tuttum. Sanıyorum ki zaman aşımına uğradı.

Nureddin öleli 22 yıldan fazla zaman oldu. Herkesin bir bilinci var. Ben kimseden yardım istemedim. İsviçre’de emeklilik yaşı olan 64 yaşına kadar gazeteci olarak çalıştım. Cengo’ya elimden geldiği kadarıyla destek oldum, tek işte çalıştığımdan emekli maaşım da çok yüksek değil. Kürtler de bu durum açısından diğerlerinden pek farklı değil. Ne çok iyiler, ne de çok kötüler. Dünyanın her yanında insanlar ekonomik zorluklar nedeniyle, ya yakınlarını terk ediyorlar ya da çalıyorlar. Nureddin’in ailesi için bizim hiçbir ilgi çekiciliğimiz kalmamış ki bunlardan bazıları politik anlamda Türklerden daha kötü Türk. (Kraldan daha kralcı) Ailesi ‘ sorumluluk ve dayanışma’ sözcüklerini bilmiyor. Kardeşleri Nureddin’in tek oğluna bile sahip çıkmıyorlar. Bize gelince bu duruş tabikii çok üzücü, Cengo’nun benden başka kimsesi yok. Onun bu yalnızlığı beni kaygılandırıyor. Birgün ben gittiğimde o kimsesiz kalacak. Ayrıca, Suriye Kürtlerinden biri, babasını cezaevindeyken dolandırmış ve bu parayı vereceği konusunda Nureddin’e söz vermişti. Cengo bu olayı biliyordu. Ve sözünü tutmadı. O öldükten sonra çocukları da olaydan kendilerini sorumlu tutmayıp, hiç ilgilenmediler.
Nureddin Zaza'nın Eşi Gilberte Favre ile Röportaj - H.Yetişen

Hülya Yetişen: Siz Kürdistan’ın birçok parçasında(Türkiye, Irak...) bulundunuz.Çeşitli devletlerin hegemonyası altında uzun süre yaşamış Kürtlerin kültür,yaşam ve dünyaya bakış açılarında ne tür farklılıklar gözlemlediniz? Sizce 4 parça Kürdistan’ın birleşmesi mümkün mü?

Gilberte Favre Zaza- Türkiye Kürdleri, Kemalist rejim altında çok acı çektiklerinden, gelişmeleri frenlenmiştir. Uzun süre Fransız mandası altında kalan Suriyeli Kürtler ise entelektüel ve kültürel açıdan (Celaddin Bedirhan, ve Hawar çevresi vb…) tartışmasız Türkiye’deki kürtlerden ve diğerlerinden daha fazla gelişmiştir. ( Fakat Suriyeli Kürdler, Baas rejimi’nin kurulmasından beri hiçbir hakka sahip olmadıkları gibi, bugün hâlâ eziyet görmeye devam ediyorlar. Nureddin 1967’de Türkiye Kurdistanı’na döndüğünde ailesi ile arasında çok büyük bir kültürel boşluk yaşamıştır. Onlar sadece Kemalist eğitimle kafalarının yıkandığı okullarda eğitim görmüşler. O ise, Suriye’de Fransız Lisesi’nde eğitim görmüş, Lübnan’da ve İsviçre’de yüksek öğrenimini tamamlamıştır.

Hülya Yetişen: Şimdi size gelelim. 12 yaşında yazmaya başladığınız söyleniyor. Gilberte Hanım insan niye yazar? Yazma itkisi nereden geliyor? Bu ruhu bize tanımlayabilir misiniz? Ağustos 2011’de yeni romanınız çıkacak. Bu romanınızda neyi anlatıyorsunuz, romanın konusu ve kahramanlarından biraz söz eder misiniz?

Gilberte Favre Zaza: Yazar Paul Auster’in dediği gibi « kimse bir kitabın nasıl doğduğunu nereden geldiğini özellikle yazan bilmez » … Belki bu gereksinim bir yokluktan kaynaklanmaktadır. Yazdığımızdan bahsetmek, konuşmak çok zordur.
Bu kitap iki babanın hikâyesini anlatıyor : birincisi hikâyeyi anlatan kişinin suskun babası, diğeri ise hikâyeyi anlatan kişinin (bana göre) eşinin önce hastalığı daha sonra ölümüyle karsı karşıya kaldığı zaman kendini yerine koyduğu Baba-Şair. Adı LES INCONSALABLES (AVUTULAMAZLAR) olan kitap oğluma adanmış. Aynı zamanda Nureddin’inde tanıdığı oğullarından yetim kalmış Lübnanlı büyük yayıncı Ghassan Tuéni’ye adanmış. Doğal olarak Noureddini’de bu kitabın içinde özellikle anlattım, rüyalarda.
Yine de bu « Melekler ülkesinden (cennetten) ayrılmış babaların aşk şarkısı » özellikle kurtuluşunu, kitaplarda bulan bir genç kızın hikâyesi.

Hülya Yetişen: Aileniz Yabancı biriyle ve üstelik politik aktivite içinde bulunan bir Kürtle evlenmenizi nasıl karşıladı?

Gilberte Favre Zaza- Başlangıçta oldukça olumsuzdular, sonra annem ve babam -şu anda ikisi de hayatta değil- Onlar Nureddin'i tanımaya ve değer vermeyi öğrendiler. Özellikle Babam. Ailem Nureddin’in ölümünde benim ve oğlum Cengo’nun yanında bulunmadı. Benim evliliğimi hiçbir zaman kabullenmediler. Ve bu yüzden onların yitiminde cezalandırıldım. Onlarla ilgili konuşmak istemiyorum. Euronews’in bir yayınının isminden ödünç aldığım gibi, onlarla ilgili konuda ‘Yorum Yok’. Sonuç olarak Cengo ve ben Nureddin’in ailesinin ve ailemin yokluğuna rağmen hayattayız .

Hülya Yetişen: Kürtler, devletsiz kalmış dünyadaki en büyük nüfusa sahip bir halktır. Kürt kültürü, dili ve yaşamı tehdit altında, baskılar hâlâ devam ediyor. Dünya da bunu görmek istemiyor. Oluşturduğunuz “Nurettin Zaza Ödülü” de bu suskunluğa karşı bir girişim değil mi? Dünya neden Kürtleri görmek, duymak istemiyor? Bu suskunluk nasıl aşılabilir?

Gilberte Favre Zaza- Genelleştirmemek lâzım . Kürdler bugün 70’li ve 80’li yıllardan daha fazla tanınır bir durumdadır. Birçok Kürd sinema yönetmeni, yazarı, şairi, ve diğer sanatçıların varlığı, Kürdlerin de var olduğunun birer delilidir. Unutmayınki Irak Kürdistanı, bazı yatırımcıların oraya iş yapmaya koştukları Eldorado olmuştur. Türkiye’de gözle görülür gelişmeler varsa bile, Kürdlere ayrımcılık yapılmaya devam edildiğinden yolda yaya kalınmıştır. Suriye’de Kürdler ise ikinci sınıf vatandaştır. İran Kürdistanı’nın durumunu bilmiyorum. Fakat Tunus ve Mısır olayları bize göstermiştir ki, demokrasi bulaşıcıdır. Ve despotların (Başar el Esad), halkın önünde parlayan bir gelecekleri yoktur. Bu iyi bir şey. Umut ediyorum ki Suriye Kürdleri, Arap vatandaşları’yla birlikte yakın bir süreçte bu demokrasi rüzgârından yararlanırlar. Çünkü herbirinin yaşadığı topraklar üzerinde demokrasiye ve mutlu olmaya hakkı vardır. Demokrasi için diğerlerinden daha olgun bir halk yoktur. Bunu ileri sürenler de demokrat değildir. Onlar demokrasiyi (ve para) kendileri için isterler, başkaları için değil. Bu benim gözümde tolerans kabul etmeyen bir durumdur.

Hülya Yetişen: Sizin bize söylemek istediğiniz şeyler var mı?

Gilberte Favre Zaza- Nureddin Zaza helvetique modeli üzerine baz alınan bir Orta-Doğu’yu hayal ediyordu : Herkesin, hangi etniğe, hangi dini inanca ve kültüre sahip olursa olsun, toleranslı düşüncenin ve sosyal dürüstlüğün birlikte yaşadığı Orta-Doğu Devletler Konfederasyonunda yer almasını istiyordu.…..

İnsanlık olarak, yerinde saymaya ve eziyet görmeye devam edilecek. Dünyanın genel durumu da zaten biraz böyle. ‘İnsanlık mutlu günleri hayal edemez’ diye yazmıştı. Ben de onun düşüncelerine tamamen katılıyorum. Bir de benim sürekli olarak olumsuz etkilenip hayal kırıklığına uğradığım bir olay var. Kürdler’in bir kısmı, bana sormadan, iznimi almadan Nureddin’in yazılarını yayınlıyorlar. Bastıkları kitabın bir örneğini bize de göndermiyorlar.
Badran Halil’in yönettiği Aras Yayınevi Nureddin’in hayatını Kürdçe yayınladı üstelik benim rızam olmadan. Hâlâ kütüphaneye sunmak için bir örneğini bekliyorum......

Irak Kürdleri petrollerini satmayı iyi biliyor. Fakat meslek ahlâkının ve telif haklarının kurallarını hiç bilmiyorlar! Belki bir gün öğrenecekler. İsviçre’de basında düzenli olarak yayınlanan bir slogan var: ‘Yazarın hakkına tecavüz etmek, hırsızlıktır’

Türkiye’deki durum da daha iyi değildir. Avrupa Konvansiyonu’nun üyesi konumunda olan Türkiye, Yazarların haklarının korunması doğrultusunda üstlendiği sorumluluğu yerine getirmemektedir. Türkiye’deki yayınevlerinin çoğu( Kürdler de dahil) aldırmamaktadır. Artık ben de Nureddin’in ismini kullanan bu insanlara (birey olsun politik parti olsun) değer vermiyorum. Bunun demokrasiyle bağdaşır bir yanı yoktur. Bu telafi etme politikasının geçersizliğini ilan ediyorum. Hiç kimse ne Suriye’de ne de başka yerde O’nun adını kullanma hakkına sahip değildir. Nureddin namuslu biriydi ve onu yaşamıyla ödedi.

Merci de vous référer aux sites: Teşekkür ederim. Referans alınabilecek siteler:
http://www.culturactif.ch/ecrivains/favre.htm
www.wikivalais.ch/index.php/Gilberte_Favre
http://dbserv1-bcu.unil.ch/persovd/auteurvdnote.php?
Mot=publi&Num=2872
et à mon blog: http://itineraires.blog.24heures.ch
18 février 2011

Hülya Yetişen- Ben de bu güzel söyleşi için kurdistan-post.ru adına size teşekkür ediyorum.

Nureddin Zaza'nın Eşi Gilberte Favre ile Röportaj - H.Yetişen
Yaptığım röportajın orijinali Fransızcadır. Aslını yayınlamayı da uygun gördüm. H.YetişenHülya Yetişen: Chère Gilberte, dans quelles circonstances et comment avez-vous rencontré Nurettin Zaza ?

Gilberte Favre Zaza:Ce fut à Lausanne, en été 1971, à L'ILLUSTRE, un magazine de Suisse française où je travaillais depuis 1969. La rédactrice en chef adjointe me l’a présenté en tant qu’écrivain kurde. Elle avait fait sa connaissance chez son frère par l’intermédiaires d’ amis communs (dont l’avocat et conseiller national Gilbert Baechtold qui fut, depuis 1947, son ami le plus intime en Suisse et qui l'accompagna jusqu'à sa fin). Comme j’étais familière du Moyen-Orient, elle avait imaginé que cette rencontre pouvait être d’un intérêt réciproque.

Hülya Yetişen : Que vous reste –t-il des dix-sept années vécues avec Nurettin Zaza ?

Gilberte Favre Zaza : Il est et sera toujours dans mon coeur. Il n’y a pas un jour où je ne pense à lui … même si ne vis pas dans le passé mais au présent. J'ai beaucoup appris avec lui.

Hülya Yetişen : Quelle est sa qualité qui vous a le plus influencée ?


Gilberte Favre Zaza : En plus de son intelligence et de sa culture ouverte sur le monde, je dirais son intégrité morale, son humanisme, sa générosité, son amour de la vie et la noblesse de son esprit. Mais je n'ai pas encore atteint sa faculté de pardon et j'en veux encore à ceux, notamment dans sa famille,qui lui ont fait du mal et, indirectement, à notre fils. Je pardonne le mal qu’on me fait mais pas celui qu’on fait à ceux que j’aime.

Hülya Yetişen :Connaissiez-vous les Kurdes avant de rencontrer Nurettin Zaza ?Quand et dans quel but vous êtes-vous rendue au Kurdistan pour la première fois ?

Gilberte Favre Zaza : J’en ai entendu parler pour la première fois en 1965 lors de ma formation de journaliste. Comme je projetais un voyage au Moyen-Orient, l'un de mes professeurs m’avait transmis les coordonnées d’une Société établie aux Pays- Bas. M. Silvio van Roy m'a ensuite donné une lettre de recommandation pour le Général Barzani. J’avais eu l’intention, dans le cadre d’un voyage de quatre mois au Moyen-Orient, de découvrir le Kurdistan d’Irak. Le sort des minorités persécutées m'a toujours intéressée. parce que je suis née dans une région montagneuse (le Valais), j’étais fascinée par la lutte courageuse des Kurdes d’Irak et je les admirais. J’ai quitté la Suisse en juin 1967, une semaine après la Guerre israélo-arabe, avec des amis suisses. Nous avons traversé le Kurdistan de Turquie (paysages sublimes avec l’Ararat, peuple très accueillant à Erzurum et Dogubayazit) pour nous rendre en Iran et de là à Koweit. En Irak, la situation était très tendue. Parce que je photographiais des chameaux, j’ai été considérée comme une espionne et les policiers irakiens ne nous ont pas permis de monter «dans le nord»… Je l'ai beaucoup regretté mais je n’avais pas le choix. Les postes de police irakiens ne me tentaient
pas. Nous avons continué sur la Syrie, le Liban, Chypre, Israël. Ensuite, dans le cadre de mes activités professionnelles, j'ai souvent fréquenté le Moyen-Orient (Liban, Jordanie pendant la guerre etc…) pour y couvrir des événements et y interviewer des leaders (Golda Meir, Kamal Joumblatt, Pierre Gemayel et d’autres). J'ai aussi, en 1988, consacré un livre aux enfants de la guerre du Liban qui a été préfacé par une grande écrivain et poète française, Andrée Chedid, décédée tout récemment à Paris.

A part cette traversée du Kurdistan de Turquie en 1967, je suis allée en reportage au Kurdistan d’Irak en octobre 1991. Les gens y vivaient dans des conditions très précaires, dans les ruines et sous de toits de feuillage. J'y ai interviewé Massoud Barzani. Au retour, j’ai publié des reportages dans LIBERATION et dans la presse suisse. Il y eut des interviews radio et TV. L’an
suivant, j’ai été invitée au Kurdistan d'Irak pour y suivre les élections. J’y ai revu Jalal Talabani – dont j'avais fait la connaissance en décembre 1972, chez nous, à Bussigny, où il fut notre hôte –, Mahmoud Osman et d’autres personnalités. Enfin, au printemps 2007, j’étais au Kurdistan d’Irak pour la 3 me fois. J’y étais avec mon fils sur l'invitation des Editions Aras, à Erbil, qui avaient publié l'autobiographie de Noureddine sans notre consentement (et avec une couverture qui ne le
représentait pas!). Ce dernier voyage au Kurdistan d’Irak a malheureusement été ponctué de deux attentats suicides et a eu des répercussions sur ma santé dont je subis aujourd’hui encore les séquelles.

Hülya Yetişen : Il existe un Prix que vous avez mis en place, en mémoire de Nurettin Zaza, avec la participation de l’Institut Kurde de Paris. Quel était l’objectif à atteindre en organisant ce prix et quand avez-vous commencé cette action ?

Gilberte Favre Zaza : J’en ai eu l’idée après le décès de mon mari qui attribuait une grande importance au rôle des journalistes en tant qu’«éveilleurs de conscience». Le Prix a été décerné pour la première fois en 1989. Il a pour but de pérenniser la mémoire de Noureddine et aussi d’encourager les journalistes à ne pas oublier un peuple trop souvent victime d’un complot du silence.Il est attribué à un journaliste qui, par son talent et sa persévérance, aura sensibilisé l’opinion publique à la cause kurde.
(voir : http://fr.wikipedia.org/wiki/ Prix_Noureddine_Zaza/Nureddin Zaza ödülü)


Hülya Yetişen : Vous avez eu un fils avec Nurettin Zaza, il s’appelle Chango Valéry. Que fait-il actuellement ? Quelle était son approche par rapport au combat politique de son père ? Et maintenant, quel regard porte-t-il sur ce combat ? À quel degré connait-il l’histoire et la culture kurdes ? Parle t-il Kurde ?

Gilberte Favre Zaza : Chango a une immense admiration pour son père qui s’est beaucoup occupé de lui dès sa naissance. Il avait 12 ans ½ à peine quand son père est tombé malade et 15 ans ½ à sa disparition. Cette mort fut pour lui un traumatisme d'autant plus fort que, à part moi, Chango n'a pas bénéficié d'un soutien de la part de ma famille ou de celle de Noureddine.
La famille de Noureddine nous a en effet abandonnés lors de son décès et nous n’avons pas pu compter sur elle, sur un plan affectif ou matériel. À l’exception de Kendal Nezan, qui a respecté son engagement (Chango a pu étudier une année en France),les Kurdes n’ont pas tenu leur promesse de lui octroyer une Bourse pour qu’il puisse étudier aux Etats-Unis comme il en avait l’intention. Chango en a été très déçu. Il a appris à se débrouiller seul. Très doué pour l’écriture, les langues étrangères, la musique et le cinéma, il gagne sa vie en tant qu’indépendant dans le commerce. Enfant, il chantait en kurde, turc, arabe, arménien, français, allemand, anglais… Son père ne lui a pas appris le kurde et il avait ses raisons. Noureddine voyait son avenir en Europe. Il avait trop souffert au Moyen- Orient pour avoir le projet d’y retourner.Il l'a initié aux valeurs humaines, à l’amitié, au sport. Dès l'âge de 5 ans et demi, Chango a aussi appris le violon. S’il l’a abandonné à la mort de Noureddine, il est aujourd’hui un excellent mélomane. Les choses auraient bien sûr été différentes si nous avions vécu au Kurdistan, si Noureddine avait assisté à l’émergence d’un Etat kurde en Irak… Mais avec des «si…». Mon fils est né Suisse. Noureddine est devenu Suisse en 1978 et il était parfaitement intégré en Suisse. Il fut le seul étranger à enseigner le français à l’Université de Lausanne. Même si son âme était aussi kurde, ses plus proches amis étaient des Suisses. Sa culture était métisse (mi-occidentale mi-orientale) puisqu'il était mozartien et admirateur de la littérature française (Victor Hugo, Eluard, Aragon) aussi bien que de la poésie de Nazim Hikmet et des chansons de Sivan, Aram, Aise Shan qu'il écoutait régulièrement. Mon fils ne s’intéresse pas à la politique. Il est plus tourné vers les arts, vers l’humanité d’une façon générale. Il a été le témoin des difficultés que son père a connues en Suisse, sur le plan professionnel et personnel (douleurs physiques et morales, séquelles des tortures), en raison de ses activités politiques
passées.

Hülya Yetişen : Avez-vous des contacts avec la famille de Nurettin Zaza qui se trouve dans le Kurdistan Turc ? Si oui, à quel niveaux se poursuivent-ils ? Comment valorisez-vous les relations familiales ainsi que la vie des familles kurdes ? Lorsqu’elle est comparée aux autres peuples, dans quelles différences, avec ses côtés positives/négatives se démarque-t-elle des autres ?

Gilberte Favre Zaza : Non, malheureusement. La famille de N. est complètement dispersée entre les Etats-Unis, la Turquie et ailleurs. J'avais d'excellents rapports avec l'une des filles du Dr Nafez et je la voyais au Liban. Mais elle a aussi perdu son mari et vit aujourd'hui aux Etats-Unis avec ses enfants et petits-enfants. Ses frère et sœur ont leur propre famille, leurs soucis et ils ne nous doivent rien.
Ce n'est pas le cas de la «famille» de N. en Turquie. Je ne peux vraiment pas vanter l’esprit de famille des Kurdes puisque la famille de N.Z. nous a laissé tomber (comme elle n'a rien fait pour les enfants du Dr Nafez quand ils se sont retrouvés orphelins de père et mère à la fois). Il ne faut pas oublier que c'est la belle-soeur de N. qui l'avait dénoncé à la MIT en 1967. Cela, je l’ai appris après la mort de N. A cause d'elle, Noureddine aurait pu finir dans les prisons turques ou risquer sa vie. Elle et ses filles se sont emparées des biens auxquels Noureddine avait droit. Elles vivent aujourd’hui dans l'aisance entre Elazig, Diyarbakir) et Istanbul. Chango, dont un de ses cousins avait reconnu par écrit qu’il avait droit à sa part d’héritage, n’a rien obtenu… ce qui lui aurait été bien utile dans le cadre de ses activités professionnelles et de sa vie privée. Chango se sent à juste titre lésé.
Ce même cousin, fils de la soeur aînée de N. ne répond plus à nos courriers depuis plus de 20 ans et ne nous avait même pas informés de la mort de la plus jeune soeur de N. qui était la seule à correspondre régulièrement avec N. J'ai essayé de prendre un avocat pour que les droits de Chango soient respectés. Il semble qu'il y ait prescription. Noureddine est mort il y a plus de vingt deux ans. A chacun sa conscience !Pour ma part, je ne demande rien à personne et j’ai
travaillé en tant que journaliste à 100 % jusqu'à l’âge légal de la retraite en Suisse, soit à 64 ans. J'ai aidé Chango comme j'ai pu et je bénéficie aujourd'hui d'une petite retraite due à mon seul travail. Cela étant, je ne pense pas que les Kurdes soient différents des autres sur ce plan. Ils ne sont ni pires ni meilleurs. Il y a partout des gens qui, pour des raisons bassement matérialistes, abandonnent leurs proches et les volent. Visiblement, nous sommes sans intérêt pour la famille de N. (dont la plupart des membres critiquaient son engagement politique et étaient plus Turcs que les Turcs… ). A l'exception des enfants du Dr Nafez, qui ont leurs propres problèmes, la famille de N. en Turquie ne connaît pas les mots : solidarité et responsabilité puisqu’elle a laissé tomber le fils unique de Noureddine. Nous en avons pris notre parti, mais c’est triste pour
Chango qui n’a pas de famille, à part moi. Je ne cache pas que sa solitude morale est un facteur qui m'inquiète. Qu’en sera-t-il le jour où je ne serai plus là ? En outre, Chango sait aussi qu'un Kurde de Syrie (H.D.) avait escroqué N. lorsqu'il était en prison. Bien qu'il ait promis à Noureddine de lui restituer une certaine somme, il ne l'a pas fait, il est mort et ses enfants, qui ne sont pas responsables des agissements de leur père, ne se sentent pas concernés.

Hülya Yetişen : Vous vous êtes rendu sans différentes parties du Kurdistan (en Turquie, en Irak…) Quelles différences avez-vous remarqué chez les Kurdes ayant vécu de longues années sous l’hégémonie de différents pays, que cela soit dans leur vie quotidienne, leur regard sur la vie ? D’après vous, pensez-vous qu’il soit possible que les 4 morceaux actuels du Kurdistan se rejoignent un jour ?

Gilberte Favre Zaza :J’ai observé que les Kurdes de Turquie ont beaucoup souffert du régime kémaliste ce qui a freiné leur évolution. Il n’en a pas été de même pour les Kurdes de Syrie qui, sous le mandat français, ont pu s’épanouir culturellement (avec l’émir Djeladet Bedir Khan, Hawar etc….) d'où une incontestable supériorité du niveau culturel des Kurdes de Syrie par rapport à ceux de Turquie et d'ailleurs. (Cela dit, depuis l’instauration du régime baasiste, les Kurdes de Syrie n’ont plus aucun droit et continuent aujourd'hui encore à être persécutés).
Lorsque Noureddine est retourné dans sa famille du Kurdistan de Turquie, en 1967, il y avait un grand fossé culturel entre eux et lui. Alors qu'eux n'avaient connu que les écoles turques et le lavage de cerveau kémaliste, lui avait étudié dans les lycées français de Syrie, dans les Universités du Liban et de Suisse… Il avait une ouverture sur le monde qu’ils n’avaient pas.

Hülya Yetişen : Parlons de vous maintenant. Il se dit que vous avez commencé l’écriture à 12 ans. Chère Madame, pourquoi l’humain écrit-il ? D’où vient sa pulsion d’écrire ? Pourriez-vous nous définir cette essence ? Votre roman va être publié en août 2011. De quoi parlez-vous dans ce roman ? Pourriez-vous nous raconter un peu le sujet et les héros de ce roman ?

Gilberte Favre Zaza : Comme le disait l’écrivain Paul Auster, «nul ne sait d’où vient un livre, surtout pas celui qui l’écrit»…Peut-être ce besoin résulte-t-il d’un manque. Il est très difficile de parler de ce que l’on écrit. Ce livre est habité par l'image de deux pères: celui de la narratrice, un taiseux, et celui du Père-Poète qui se substitua à lui lorsque la narratrice (qui me ressemble) se retrouva confrontée à la maladie puis à la mort de son mari. Intitulé LES INCONSOLABLES, ce livre est d'abord dédié à mon fils. Il est aussi un hommage au grand éditeur libanais Ghassan Tuéni lui-même orphelin de ses trois enfants et que N. avait connu. Noureddine est aussi très présent dans ce livre, notamment dans les rêves que j’évoque). Enfin, ce «chant d'amour aux pères partis au Pays des Anges» est peut-être surtout l'histoire d'une petite fille qui trouva son salut dans les livres…

Hülya Yetişen : Comment votre famille a-t-elle vécu le fait que vous épousiez un étranger, un Kurde ? (en Suisse, dès 1971, il n’avait pas le droit d’exercer une activité politique ; il déploya une activité essentiellement culturelle : livres, articles, conférences, contacts avec les médias).

Gilberte Favre Zaza : Au début, très négativement. Puis mes parents, aujourd’hui tous deux décédés, apprirent à le connaître et à l’apprécier. Ce fut surtout le cas de mon père. Cela dit, ils n’ont pas été présents pour Chango et moi lors de la mort de N. Ils n'ont jamais vraiment accepté mon mariage et j'en ai été pénalisée lors de leur disparition. Je ne leur en veux pas. A leur sujet, je reprendrais le titre d’ une émission d’Euronews «No comment». Sans eux, et sans la famille de N., Chango et moi avons finalement survécu...

Hülya Yetişen : Les Kurdes et le peuple ayant le plus important nombre de population dans le monde qui se retrouve dans quatre pays. La culture, la langue et la vie des Kurdes est encore sous menaces, les pressions continuent. Le monde ne veut pas voir cela. Le « Prix Nurettin Zaza » que vous avez mis en place n’est-il pas une manière de réagir face à ce mutisme (silence) ? Pourquoi le monde ne veut-il pas voir, ni entendre les Kurdes ? Comment ce mutisme peut-il est vaincu ?

Gilberte Favre Zaza : Il ne faut pas généraliser… Les Kurdes sont aujourd’hui beaucoup mieux connus que dans les années 70 et 80. Cela est dû au travail d'information de certains Kurdes, mais aussi aux cinéastes, écrivains, poètes, et à d'autres artistes qui ont prouvé que les Kurdes existent. Vous oubliez que le Kurdistan d’Irak est devenu l’Eldorado de certains investisseurs qui se précipitent là-bas pour faire des affaires. En Turquie,même s’il y a d’incontestables progrès, il reste encore du chemin pour que les Kurdes n'y soient plus discriminés. En Syrie, les Kurdes sont toujours des citoyens de seconde zone… (je ne connais pas la situation au Kurdistan d’Iran…). Mais les événements de Tunis et du Caire sont là pour nous confirmer que la démocratie est un virus très contagieux… et que les despotes (dont Bachar el Assad) n’ont pas forcément un avenir radieux devant eux. C’est tant mieux ! J’espère que les Kurdes de Syrie, avec leurs concitoyens arabes, pourront bientôt profiter de ce vent de démocratie. Car chacun sur terre a droit à la démocratie et à sa part de bonheur. Il n’y a pas de peuples plus «mûrs» que d’autres pour la démocratie. Ceux qui prétendent cela ne sont pas des démocrates. Ils veulent la démocratie (et l’argent) pour eux, et non pas pour les autres… Cela est intolérable à mes yeux.

Hülya Yetişen : Y-a-t-il des choses que vous aimeriez dire ?

Gilberte Favre Zaza : Noureddine rêvait d’un Moyen-Orient basé sur le modèle helvétique : d’une Confédération d’Etats du Moyen- Orient où tous, quelles que soient leur ethnie, leur religion, leur culture, cohabiteraient dans un esprit de tolérance et d'équité sociale. «Tant que l’être humain continuera à être piétiné et persécuté, un peu partout à travers le monde, l’humanité ne pourra pas rêver de jours meilleurs» avait-il écrit. Je partage totalement son affirmation. En ce qui me concerne, je suis souvent frappée, et déçue, par la désinvolture avec laquelle certains Kurdes publient les écrits de Noureddine sans prendre le temps de me demander mon autorisation… et sans se donner la peine de nous envoyer un seul exemplaire…C’est le cas de l’autobiographie de Noureddine publiée en kurde par les Editions Aras, dirigées par Badran Habib, sans mon consentement, et dont j’attends toujours des exemplaires pour les offrir à des Bibliothèques…Visiblement, les Kurdes d’Irak savent vendre leur pétrole mais ne connaissent pas les règles les plus élémentaires de la déontologie et du copyright. Peut être apprendront-ils un jour...En Suisse, un slogan est régulièrement publié dans la presse : «Violer le droit d’auteur, c’est voler !». La situation n’est pas meilleure en Turquie. Bien qu'ayant adhéré à la Convention européenne des droits d'auteur, la Turquie ne respecte pas ses engagements et la plupart des éditeurs de Turquie (kurdes y compris) s'en moque! Pour conclure, j’aimerais dire que je n’apprécie pas non plus que des personnes – individus ou partis politiques– utilisent le nom de Noureddine et se réclament de lui dans des contextes qui ne sont pas compatibles avec la démocratie. Je dénonce cette récupération politique. Personne en Syrie et ailleurs n’a le droit de parler en son nom. N. était incorruptible et il l’a payé de sa vie.

Merci de vous référer aux sites:
http://www.culturactif.ch/ecrivains/favre.htm
www.wikivalais.ch/index.php/Gilberte_Favre
http://dbserv1-bcu.unil.ch/persovd/auteurvdnote.php?
Mot=publi&Num=2872
et à mon blog: http://itineraires.blog.24heures.ch
18 février 2011


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 10)
  |   Okuma: 6751   |   Yorum: (61)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 18 Kasım 2014 09:34 | Alıntı     

lulu

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
These watches are adapted globally for replica watches the acumen that they access a able-bodied clue almanac of exceptional,and accordingly these are modern-day and trendy.On top of that,they ability possibly be absurd with any outfit,from academic to informal.Replica handbags are growing to be awful adopted and the aboriginal another of ladies.Tend not to replica shoes abash by yourself with artist replica handbags and affected handbags.In case you use a acceptable ability of handbags,you'll be able to actual calmly analyze the capital aberration in amid the pretend and abundant replica handbags.The allowances are unrestricted.This is absolutely the top allowance for gucci replica a woman who can't allow the accurate artist handbags.Some Dissimilar Notions For Close Awards Accumulated awards are a abundant agency to analyze the accomplishment and adamant affliction of your accumulated awards workers and affectionate them for their abilities and performances.The accumulated awards can in fact yield annual of louis vuitton replica a cogent alternation of matter,which alter from ante prizes to trophies and invitations to eateries.The notesThe aboriginal affair as firms ability would be trophies.This is a ample agency to plan out the circuitous affliction of your employees.They can authority the bays as a memento,which they can abundance for louis vuitton replica affluence up of their existence.Trophies can be acceptance awards petty,large,bargain or exclusive.It varies aloft the aggregate of the bartering and the array of identification that is getting given.
 Yorum #2  | 19 Nisan 2015 21:30 | Alıntı     

Jeryfatoemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
generic viagra online purchase Buy Viagra Online buy viagra legallycialis pharmacy rx one cialis vs viagra how much is cialiscialis 2005 achat cialis livraison 24h generic cialis shipped from usapfizer cialis online generic cialis overnight delivery cialis levitra vardenafilclomid 100g Clomid cervical cancer and clomid
 Yorum #3  | 21 Nisan 2015 06:12 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cialis to buy new zealand euro med online cialis and caffeineviagra kamagra cialis ckuk kamagra who makes kamagra stbuy levitra online usa comparaison viagra procalis levitra generic levitra from uklevitra rxlist levitra online pharmacy levitra soft onlinelevitra purchase online buying levitra in mexico cialis levitra viagra
 Yorum #4  | 21 Nisan 2015 22:03 | Alıntı     

Lestdale

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cipla generic cialis Cialis cialis medicationwill viagra ever be over the counter acheter du viagra en belgique viagra from canada legitimatecialis and hypertension canadian pharmacy no prescription cialis discount generic volumecialis commercial music Cialis buy apcalis oral jelly schweizpharmacy express canada louer levitra generique buy levitra no prescription
 Yorum #5  | 22 Nisan 2015 19:30 | Alıntı     

Geogaddelp

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
kamagra no rx cod kamagra pills effects kamagra suppliersviagra plus priligy generic viagra viagra online manchestercialis heart disease Cialis 40 mg cialisviagra liver disease Priligy viagra rochester nylevitra last longer generic levitra soft tabs levitra not effective
 Yorum #8  | 20 Eylül 2015 23:25 | Alıntı     

cialis purchase

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cialis daily dose <a href="http://canadianpharmacyusa24h.com/#5-mg">cost cialis without insurance</a>, 5mg cialis <a href="http://canadianpharmacyusa24h.com/cialis-coupon.html">cialis next day delivery usa</a>, cialis daily use reviews <a href="http://cialissummerpills.com/">cialis wholesale</a>, cost cialis daily use <a href="http://ow.ly/RPigm">buy online cialis</a>, cialis pill <a href="http://www.yvce.com/home/link.php?url=http://canadianpharmacyusa24h.c
om/">can i get prescription online</a>
 Yorum #9  | 22 Eylül 2015 23:16 | Alıntı     

ArthurKicy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #10  | 26 Eylül 2015 08:09 | Alıntı     

NathanLied

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://www.michaelifypg81blog.myblog.de/michaelifypg81blog
http://williamtnfuj81blog.hatenablog.com/entries/2015/09/24
http://bartonhmwxf20blog.hazblog.com/Primer-blog-b1/The-best-Side-of-dapoxetine-
b1-p2.htm
http://johnwodpb45blog.tusblog.com/Primer-blog-b1/The-smart-Trick-of-dapoxetin-T
hat-No-One-is-Discussing-b1-p2.htm
http://noahoohqc90blog.bloggactivo.com/Primer-blog-b1/The-smart-Trick-of-dapoxet
ine-review-That-No-One-is-Discussing-b1-p2.htm
http://andrewvnboz35blog.blogespana.net/Primer-blog-b1/Fascination-About-dapoxet
ine-review-b1-p2.htm
http://aidenwqfsf79blog.bloggadoras.com/Primer-blog-b1/A-Secret-Weapon-For-prili
gy-dapoxetine-b1-p2.htm
http://ryanxpdoa45blog.blogactivos.com/Primer-blog-b1/Not-known-Factual-Statemen
ts-About-dapoxetin-b1-p2.htm
http://jaydenjaobq12blog.activos-blog.net/Primer-blog-b1/Not-known-Factual-State
ments-About-dapoxetin-b1-p2.htm
http://martinodzcz50blog.misblogos.com/Primer-blog-b1/Top-Guidelines-Of-priligy-
dapoxetine-b1-p2.htm
http://paulxrfsy02blog.activosblog.com/Primer-blog-b1/The-Definitive-Guide-to-da
poxetin-b1-p2.htm
http://aidenrjxjv23blog.pointblog.net/Detailed-Notes-on-dapoxetine-review-4428
 Yorum #11  | 28 Eylül 2015 22:07 | Alıntı     

RobertTISE

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://luxurycarpets1.livejournal.com/27090.html
https://www.diigo.com/user/software43/furosemide
http://www.scoop.it/t/buy-sell-services-for-1-to-1000-gigmom/p/4052299735/2015/0
9/26/furosemide
http://www.pearltrees.com/shamir88#item156589531
https://www.instapaper.com/read/638092512
http://shamir88bds.skyrock.com/3261176644-furosemide.html
http://www.folkd.com/user/software43?sort_mode=most_recent
http://surfingbird.ru/surf/furosemide--paIf4D8c2
http://youmob.com/mob.aspx?cat=35&mob=http://officialmed-store.com/
https://www.evernote.com/shard/s352/sh/7886f3c2-77ea-494e-affb-4e20d0bf1031/4d24
06b2bc9f28266c93b32a73879935
http://www.plurk.com/m/p/l8o439
http://www.fanfiction.net/~Michael4f3a3rc3
 Yorum #12  | 29 Eylül 2015 15:30 | Alıntı     

AabhonyMi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
https://soundcloud.com/worriedcore93
https://dribbble.com/worriedcore93
http://www.brownpapertickets.com/profile/1261745
http://www.studyabroad.com/members/worriedcore93/default.aspx
http://www.oswd.org/user/profile/id/524303/
http://my.fool.com/profile/worriedcore93/activity.aspx
http://intensedebate.com/profiles/worriedcore93
http://www.bookcrossing.com/mybookshelf/worriedcore93
https://www-secure.symantec.com/connect/user/worriedcore93
http://lhcathomeclassic.cern.ch/sixtrack/team_display.php?teamid=9953
https://www.goodreads.com/user/show/47264531-letha
http://omeka.org/forums/profile/worriedcore93

https://kdp.amazon.com/community/profile.jspa?userID=805604&start=0
http://community.thomsonreuters.com/t5/user/viewprofilepage/user-id/251640
http://www.studiopress.com/forums/users/worriedcore93/
https://www.ted.com/profiles/4952616
http://en.community.dell.com/members/worriedcore93
https://sourceforge.net/users/worriedcore93
https://www.ibm.com/developerworks/community/profiles/html/profileView.do?key=5e
99fe22-8214-42ac-8ffd-f04e673a22f5&lang=en
https://www.slideshare.net/worriedcore93
https://github.com/worriedcore93
http://www.engadget.com/profile/worriedcore93
https://www.openstreetmap.org/user/worriedcore93
https://community.norton.com/en/users/worriedcore93
 Yorum #13  | 1 Ekim 2015 22:24 | Alıntı     

AabhonyEl

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://michaelzshuh68blog.activo-blog.com/Primer-blog-b1/amoxicillin-dosage-Thin
gs-To-Know-Before-You-Buy-b1-p2.htm
http://indyarocks.com/blog/2449632/amoxicillin-500mg-for-Dummies
http://henryxwofx68blog.bloggactivo.com/Primer-blog-b1/The-Fact-About-amoxicilli
n-side-effects-That-No-One-Is-Suggesting-b1-p2.htm
http://tonypfugq02blog.bloggadoras.com/Primer-blog-b1/5-Essential-Elements-For-a
moxicillin-b1-p2.htm
http://jessefqaro57blog.activosblog.com/Primer-blog-b1/The-5-Second-Trick-For-am
oxicillin-side-effects-b1-p2.htm
https://www.youtube.com/channel/UCCVLZ9yamRWDpy0DJEhyrwQ/channels
https://www.youtube.com/channel/UCCVLZ9yamRWDpy0DJEhyrwQ/playlists
https://www.youtube.com/channel/UCCVLZ9yamRWDpy0DJEhyrwQ/videos
http://johnfapeq02blog.blogactivos.com/Primer-blog-b1/Helping-The-others-Realize
-The-Advantages-Of-amoxicillin-b1-p2.htm
http://loganxriui79blog.blogeadora.com/Primer-blog-b1/Detailed-Notes-on-amoxicil
lin-b1-p2.htm
http://loganxncre57blog.misblogos.com/Primer-blog-b1/An-Unbiased-View-of-amoxici
llin-dosage-b1-p2.htm
http://noahuncob45blog.activos-blog.net/Primer-blog-b1/The-5-Second-Trick-For-am
oxicillin-side-effects-b1-p2.htm

https://www.facebook.com/PromotionionalServices
https://www.facebook.com/world.no1AffordableSeoServices/posts/532618000251696
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=880941438660481&id=45838754424
9208
https://www.facebook.com/globebookstore/posts/889921304427814
https://www.facebook.com/globetechinfo/posts/875803382468776
https://www.facebook.com/Seohelper/posts/903570029735140
https://www.facebook.com/totalsportsorg/posts/694963020637604
https://www.facebook.com/3d2dhdimage/posts/813887095375679
https://www.facebook.com/onlinemarketingorg/posts/935467476528645
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=529332697214168&id=20111889003
5552
https://www.facebook.com/worldshoppingmart1/posts/794281704028652
https://www.facebook.com/AffiliateStore/posts/919019571516343
 Yorum #14  | 9 Ocak 2016 08:01 | Alıntı     

Josephet

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
<a href="http://genericcialis20mg.ru/">cheap generic cialis</a> <a href="http://cialisfreesamples.ru/">cialis free samples</a> <a href="http://freecialissamples.ru/">viagra vs cialis vs levitra samples</a> <a href="http://discountcialisonline.ru/">cheap cialis online</a> <a href="http://canyoureallyordercialisonline.ru/">can you really order cialis online</a> <a href="http://buycanadiancialis.ru/">buy cialis 40 mg in toronto</a> <a href="http://uspharmacycialis.ru/">cialis for sale in usa</a> <a href="http://brandnamecialis.ru/">brand name cialis from lilly</a> <a href="http://cialis5mg30packcheap.ru/">cialis 5mg online</a> <a href="http://genericcialispricing.ru/">trusted site for generic cialis</a>
 Yorum #15  | 10 Ocak 2016 03:52 | Alıntı     

Vincepats

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Diseases of the Skin and hypersensitivity Disorders Common Dermatologic ProblemsComorbidities are defined as one or more concomitant diseases either directly or indirectly associated with COPD and they include cardiovascular diseases malnutrition skeletal muscle dysfunction and loss cachexia osteoporosis anaemia lung cancer gastroesophageal reflux diabetes metabolic syndrome obstructive sleep apnea depression and anxietystilbestrol may prevent further episodes.This was the Charaka Samhita kamagra 100 mg on line Glial cells can reproduce themselves as opposed to neurons.That cant be me The blockages did not require immediate surgery.They can also damage cells by producing inflammation placing pressure on other parts of the brain and increasing pressure within the skull.The doctor advised intracostal transurethral peritoneal resection of Pauls prostate.You can think of emotions as a sort of weather report they give us a status of current affairs and help us prepare for possibly stormy weather to come.Severe tearingrippingstabbing pain typically abrupt in onset either in the ante rior or back of the chest often the interscapular region a.These agents are proven to decrease the rate of progression of nephropathy.nd ed. opinion propecia finasteride This stimulation causes a reduction of the poten tial across the fiber membrane which initiates the ionic process involved in the pulse propagation.where v is the velocity of the object with respect to the air A is the area facing the direction of motion and C is the coefficient of air friction.His is pronounced hiss.Without limiting the rights under copyright reserved above no part of this publication may be reproduced stored in or introduced into a retrieval system or transmitted in any form or by any means electronic mechanical photocopying recording or otherwise without the prior written permission of The Teaching Company.which focuses light along one axis but not along the other. tarif du propecia During the s estimates of the total number of genes in the human genome usually exceededcholecystitis HThis prosthetic arm was made for a metalworker who had an arm amputated below the elbow.Possible Complications Chronic active hepatitis Fulminant hepatitis When to Contact a Medical Professional Call your health care provider if you have symptoms of hepatitis B. no priscription generic viagra Liou MD PhD Chief of Urology Cambridge Health Alliance Visiting Assistant Professor of Surgery Harvard Medical School.Yet no one including Jenner his supporters and his immediate successors had any real idea how the whole thing worked.A pacemaker can help treat slow heart rates or help both sides of your heart contract at the same time.Health Solutions Ebix Inc.et al. buy lasix uk The pressure recorded at the onset of sound is the systolic blood pressure.
 Yorum #16  | 16 Ocak 2016 07:23 | Alıntı     

Rafaicefly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16219, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 155486281,
Patients can be tested for the gene however no cure exists and management is symptomatic.Ann Intern Med.Also reviewed by David Zieve MD MHA Medical Director A. cialis a marseille How to Prepare for the Test Before having the xray tell the health care provider the following If you are pregnant or think you could be pregnant Have an IUD inserted Have had a barium contrast media xray in the last days If you have taken any medicines such as Pepto Bismol in the last days this type of medicine can interfere with the xray You wear a hospital gown during the xray procedure.These electrons are free to move within the metal and specifically can move in response to an electric field including the electric field of a light wave.Scaly patches with surrounding areas of mild to moderate erythema see FigureFour days later my red blood count was low and I needed a transfusion perfectly typical Craig said cheerfully.Both heart rate and rhythm are regular without murmurs.A complete Medical Information Management System for all life science organizations agInquirer is an advanced Medical Information and Communication management system designed to capture and address all types of medical information requests including product complaints and adverse events. generic viagra 25 mg review .Abortions are spontaneous or inducedCigarette smoking major risk factor b. prix viagra officiel france pylori with triple or quadruple therapy see TableNiederberger E.C.Quick Hit Do not give systemic anti biotics unless the patient is already on topical benzoyl peroxide topical tretinoin and topical antibiotics and the response is inadequate.Esophageal disorders e. disulfiram 500 mg tablets Catheterization with drugeluting stent placement c..Clinical featuresAnatomy a.Dapoxetine is a shortacting selective serotonin reuptake inhibitor SSRI.Protein neg neg Glucose neg neg Ketones neg neg Bili neg neg WBC count units Bacteria bacilli rods Sediment WBC casts none Whats the probable diagnosis a.dyn cm yesmIUml Female Before puberty chanson levitra The hypothyroid phase is usually selflimited and may be the only manifes tation of this disease if the hyperthyroid phase is brief.mediastinoscopypresbycusis This type of nerve deafness occurs with the process of aging.


--------------------
Malignancy is the most common cause of death.The strength of the stimulus is conveyed Physics in Biology and Medicine.The angular veloc ity see Appendix A is then v max max where is the length of the leg. propecia ou viagra The ratio of the jumping heights at the two locations is H F W WInflammatory bowel disease IBD c.
 Yorum #17  | 16 Ocak 2016 21:11 | Alıntı     

Willbync

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 60672, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 183823175,
c.myopia SENSE ORGANS THE EYE AND THE EAR brand viagra 100mg cheap prices A balloon attached to a catheter is inserted into the artery and then inated to enlarge the vessel diameter.Tests had shown that a time lag of more than milliseconds about one quarter of a second from the operators movement to the robot arm camera and back to the operators visual display could make the surgeon feel detached and disorientated. how to order viagra from canada Science Society Picture Library Science Museum.In the region of the mediastinum the trachea divides into two branches the right and left bronchial tubes or bronchi singular bronchusIf at birth the fetus weighs kg each day it gains g.Four of the criteria must be fulfilled see Box Useful Criteria for Diagnosing SLE.anxiety disorders Characterized by unpleasant tension distress and avoidance behavior examples are panic disorder phobias obsessivecompulsive disorder posttraumatic stress disorder and generalized anxiety disorder.out outside symptoms of too much prednisone b.German bacteriologist Gerhard Domagk was awarded the Nobel Prize in Physiology or Medicine for the discovery of the antibacterial effects of Prontosil in six years before Fleming and his team were awarded the same prize for pioneering penicillin.Leroy Nyberg Jr.g.From the hearts larger more muscular left side blood surges with each pulsing contraction of a heartbeat out along the major arteries.The fundus and body often referred to collectively as the fundus are a reservoir for ingested food and an area for action by acid and pepsin gastric enzyme. caracteristicas propecia estro female estrogenic gluco sugar glucagon In this term agon means to assemble or gather together.a.epiglotto epiglottis epiglottitis Characterized by fever sore throat and an erythematous swollen epiglottis.After the war Charnley gained experience in orthopedicsthe branch of surgery concerned with the spine and joints.There is inflammation of the pancreas resulting from prematurely activated pan creatic digestive enzymes that invoke pancreatic tissue autodigestion.The linear distance s traversed in angular motion is s r The linear velocity v of a point that is rotating at an angular velocity a distance r from the center of rotation is v r A.hypoglycemia In this term hypo means decient. cialis online canada paypal RESPIRATORY SYSTEM OPEN CLOSED Posterior aspect of tongue Epiglottis Aryepiglottic fold Glottis Cartilage Vocal folds abducted Vocal folds adducted FIGURE The larynx viewed from above superior view.The products are andexanet Portola Pharmaceuticals an imitation factor Xa without biological properties which reverses the anticoagulant action of the factor Xa inhibitors including rivaroxaban and apixaban and a fragment of an antibody Fab under development by Boehringer Ingelheim which is a specific antidote to dabigatran.Below the end of the spinal cord is the cauda equina Latin for horses tail a fan of nerve bers see Figure


--------------------
Kamagra Oral Jelly Greece Medicament Baclofene Sun Complaints About Healthy Man Viagra cialis buy online Amoxicillin Cures Kamagra Oral Jelly At Cvs Tadalafil 20mg
 Yorum #18  | 17 Ocak 2016 04:39 | Alıntı     

JoseMYPE

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 71508, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 177574247,
Sickle cell disease QuIcK HIT Gross hematuria is a com mon presenting sign in patients with bladder cancer up to of cases and patients with renal cell car cinoma up to of cases.Patients in a vegetative state are completely unresponsive comatose but eyes are open and they appear awake.As obvious from the GOLD guide and the previously mentioned studies sexual function disorders such as ED are not included in the comorbidities of COPD.Fiber Optics Fiberoptic devices are now used in a wide range of medical applications. mifepristone and misoprostol for sale You can spread the hepatitis B virus to other people even if you have no symptoms.Hippocrates wrote a great deal about the humors in the collection of works known as the Hippocratic Corpus which consists of some written documents ranging from scattered notes and jottings to long wellargued theses and sets of case histories.Bowel Dis.thyroid storm is a medical emergency with lifethreatening sequelae. doxycycline hyclate 100mg How would you treat him Try a lower dosage of dexmethlyphenidate Begin lowdose methylphenidate Switch to atomoxetineglomeruli hilum Depression in an organ where blood vessels and nerves enter and leave.Abdominal painClassically starts in the epigastrium moves toward umbilicus and then to the RLQ.Chemical fumigation kills the insects but not their eggs.Engorged neck veinsVenous pressure is usually elevated.Patients are at increased risk of infection and steroids should not be given. cialis 2.5 mg online a.total parenteral nutrition EherniaTreatmentIt can also be infective caused by infection or noninfective. naltrexone personality disorders Lifelong personality patterns marked by inexibility and impairment of social functioning.Arrays of sensors detect the smallest of vibrations passing through the operating instruments yielding information such as tissue resistance and fluid slipperiness..The clinical significance of category IV prostatitis is unknown and is often left untreated. vardenafil cheap 5 10 mg Medical history is negative.b.


--------------------
How Do You Take Zithromax generic viagra Propecia Bon Prix Pharmacie Achat
 Yorum #19  | 18 Ocak 2016 04:52 | Alıntı     

VincGype

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 40596, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 381436873,
.Crit.pHistone HK acetylation controls chromatin structure and protein interactions. cialis with priligy These images can be stored viewed on a monitor or printed on film.Cardiovascular ThrombosisThrombocardiology and ThromboneurologySigns and symptoms are weakness and atrophy of muscles in the hands forearms and legs difculty in swallowing and talking and dyspnea develop as the throat and respiratory muscles become affected. vardenafil in osterreich erhaltlich PMH is significant for MI years ago HTN and BPH.You may need many medical tests before a final diagnosis is made.Increased CO production e.VQ mismatch Shunt Hypoventilation alone does not account for hypoxemia. levitra samples overnight In Goldman L Schafer AI eds.You kill healthy cells along with unhealthy cells.Transplant YEAR OF THE FIRST STEM CELLGROWN ORGAN TRANSPLANT GENES AND FUTUR E DR EAMS PRESENT patients suffer from lack of donors see pp.Soc.Primary stones originate in the CBD usually pigmented stones.Symptoms Airways lungs and chest Cough Chest pain severe Chest tightness Difficulty breathing Wheezing Eyes ears nose mouth and throat Tearing and burning of eyes Temporary blindness Throat pain severe Mouth pain Lip swelling Heart and blood Rapid weak pulse Collapse and shock Nervous system Altered mental state Fever Restlessness Skin Bluishcolored lips and fingernails Severe burns if contact is longer than a few minutes Stomach and gastrointestinal tract Severe stomach pain Vomiting Home Care Do NOT make a person throw up unless told to do so by poison control or a health care professional. best viagra prices liters of blood in his or her body.Puberty Ontogeny Neuroendocrinology Physiology and Disorders.melatonin Hormone secreted from the pineal gland and thought to regulate circadian rhythms also used in supplement form as a sleep aid.See Chapter finasteride 1 mg cheap buy Hypercapnia partial pressure of CO P CO mm Hghydrocele Sac of clear uid in the scrotum.triangular area in the bladder J.


--------------------
Beipackzettel Viagra Online Kamagra Oral Jelly Gunstig levitra samples overnight Cipro And Amoxicillin Toghter Consejos Uso Viagra
 Yorum #20  | 19 Ocak 2016 07:51 | Alıntı     

WillUnlids

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 8561, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 138444236,
This bidirectional relationship is not just about turning on or turning off.Acute necrotizing pneumonia gramnegative rods c.CONTAGION A living thing usually a microbe that can spread between people to cause disease.Patients usually are not transfusion dependent. buy kamagra jelly india Types of ACE Inhibitors There are many different names and brands of ACE inhibitors.Used in Africa as money cowrie shells were not only valuable but also had spiritual significance.Characterized by intermittent symptoms that include SOB wheezing chest tight ness and cough.afferent nerve Carries messages toward the brain and spinal cord sensory nerve.These figures are not directly comparable because our inpatient and outpatient cost estimates include physician services because we excluded patients who died and because these figures do not account for annual deductibles and copayment expenses which are higher in the Medicare feeforservice program.g.The camera is connected to a video monitor in the operating room. viagra en ligne livraison express Sadly Hippocrates whereabouts in later life and his place of death are unclearthe latter perhaps being Larissa northwest Greece.CEA does have prognostic significance Patients with preoperative CEA ngmL have a worse prognosis.b.Her entire endocrine system was disrupted and her physician recommended surgery and radiation therapy to help relieve her symptoms.Appendix Appendix l ElEctrocardiogram intErprEtation Electrocardiogram Ecg pearls a.Prenatal diagnosis is helped by imaging methods and testing maternal blood samples for alpha fetoprotein.B. nolvadex for sale good site ETHER Using ether as an anesthetic caught on quickly after it was demonstrated in public in the US in the s.Erythrocytes are fairly uniform in size and shape.voyeurism Sexual excitement is achieved by observing unsuspecting people who are naked undressing or engaging in sexual activity.Ten to fifteen percent of people have alcoholism alcohol abuse or dependence. viagra vs cialis This relationship shows that while the flow velocity in segment increases the pressure in that segment decreases.Quick Hit LFt pearls Cholestatic LFTs markedly elevated alkaline phos phatase and GGT ALT and AST slightly elevated Hepatocellular necrosis or inflammation normal or slightly elevated alkaline phosphatase markedly elevated ALT and AST D.petechia petechiae Small pinpoint hemorrhage.cardiomyopathy FVenography Most accurate test for diagnosis of DVT of calf veins Invasive and infrequently used Allows visualization of the deep and superficial venous systems and allows assessment of patency and valvular competence c.Other surgical repairs are rhinoplasty and blepharoplasty.The discrete energy spacing E m between the two states shown in Fig.To be healthy they had to be kept in balance their proportions could be changed by diet activity the season or a persons age. levitra definition If this pulls away gradually usually there is no problem.Wagenlehner FM Kees F Weidner W Wagenlehner C Naber KG.Pelvic exenteration with removal of the uterus ovaries bladder and segments of the large bowel may be performed to treat large primary tumors of the uterus.


--------------------
It is usually asymptomatic but mild to moderate dysphagia may be present. buy clomid for men Recurrent infections a.It provides important information about the mechanism of action of drugs.Symptomatic patients may present with polyuria polydipsia polyphagia fatigue blurred vision weight loss andor candidal vaginitis.
 Yorum #21  | 20 Ocak 2016 18:34 | Alıntı     

NathDeekly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15213, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 128214524,
years with. cvs cialis 20mg price Oncol.Most patients require parenteral antibiotic therapy.Diseases of the Cardiovascular System l STEPUP TO MEDICINE c.Reux of contrast into the ureters is abnormal and may occur with recurrent urinary tract infections.The disease seems to be more common in some families.aFever in the hospitalized patient a.It is often used to clarify findings from earlier xrays or CT scans. discount viagra 100mg These strategies are important for individuals but they are certainly important for adult couples as well.A ntidiuretic hormone is a hormone produced by the pituitary gland that normally helps the renal tubules to reabsorb water back into the bloodstream.Replacement of traditional lms with digital equivalents I.INH Attacks the enzyme that produces the mycolic acids that comprise the myco bacterial cell walls Resistance to INH develops rapidly if it is used alone.In men the symptoms are Breast enlargement Decreased beard and body hair Muscle loss Sexual problems If a brain tumor is present central hypogonadism there may be Headaches or vision loss Milky breast discharge from a prolactinoma Symptoms of other hormonal deficiencies such as hypothyroidism People with anorexia nervosa who diet to the point of starvation and those who lose a lot of weight very quickly such as after gastric bypass surgery may also have central hypogonadism. viagra posologie No QRS complexes can be identified.Impotence.volume of the lungs is about liter and at rest only about liter is exchangedSeveral tomographic techniques CT scans have been developed to produce sliceimages within the body which provide depth information. viagra ligne suisse Birth control pills and an IUD do not protect a woman against sexually transmitted disease or HIV infection.Vorvick MD Medical Director MEDEX Northwest Division of Physician Assistant Studies University of Washington School of Medicine Scott Miller MD Urologist in private practice in Atlanta Georgia. levitra genericos qid four times a day quater in die q.The potential risk posed by herbal or other natural or homeopathic medications e.


--------------------
Pathognomonic for RA b. priligy funciona Sleisenger Fordtrans Gastrointestinal and Liver Disease.
 Yorum #22  | 22 Ocak 2016 10:56 | Alıntı     

Robeneucky

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 36063, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 167468762,
Hgb doxycycline hyclate 100mg When you first start taking warfarin you will need frequent blood tests.Potentially therapeutic embolization or intraarterial vasopressin infusionU.oxytocin acid pan all panhypopituitarism poly many or increased polyuria This is a sign of uncontrolled diabetes mellitus and insipidus. viagra 100 mg best price Stage early localized infection a.Nimmegeers et al..CouturierMaillard A.These multidimensional tools may be more valuable because unlike predictive approaches based on single parameters they can reflect the range of comorbidities and the complexity of underlying mechanisms associated with COPD. priligy taiwan Quick Hit Monitoring a patient with CHF Weightunexplained weight gain can be an early sign of worsening CHF Clinical manifestations exercise tolerance is key peripheral edema Laboratory values electro lytes K BUN creatinine levels serum digoxin if applicable Quick Hit Standard treatment of CHF includes a loop diuretic ACE inhibitor and betablocker.Treatment The hearing loss may not be treatable.It is important to evaluate it further because gas fluids and the contents of the intestines can build up and break open rupture the bowel wall.Antibiotics azithromycin or levofloxacin Studies have shown that patients who receive broadspectrum antibiotics do slightly better than a placebo group.D.Proprioception is the perception of your bodys position in space.Conjunctivitis is the most common cause of red eye but always attempt to exclude other more serious causes.How often you need this procedure depends on your symptoms and your levels of hemoglobin and serum ferritin and how much iron you take in your diet. finasteride 1 mg prices A variety of organic dusts and chemicals have been implicated.treatmentHORMONE A substance produced in an endocrine gland that circulates in the blood and controls a biological process or activity.Massive PE leading to RVFChapter Electrical Technology FIGUREXray images reveal images in all three planes of the body c. kamagra suhagra generic viagra echocardiography


--------------------
Three longitudinal studies have estimated incidence rates of ED in men with diabetes. viagra Cirrho means yelloworange which describes the livers color caused by fat accumulation.
 Yorum #23  | 23 Ocak 2016 00:11 | Alıntı     

WillFles

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 67264, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 271431545,
World War II had started and funding in Britain was scarce so the research team appealed to the US Rockefeller Foundation for funds. cialis cheapest adenoids Mass of lymphatic tissue in the nasopharynx.intracerebral hemorrhage iCHErythematous edematous often circular plaques.The pulp lies underneath the dentin..Bowel Dis. misoprostol fast shipping Show that if the oxygen requirement of an animal is reduced by a factor of then within the same lung volume alveolar radius can be increased by a factor ofUpper airwayobstruction due to a number of causes including stenoses spasms or paralysis d.Physician Thomas Dimsdale successfully inoculates Catherine the Great of Russia.The production of prostanoids can be modulated by oxygen tension and suppressed by hypoxia. kamagra sin receta Targeting aberrant colon cancerspecic DNA methylation with lipoteichoic aciddecient Lactobacillus acidophilusUsually asymptomatic and discovered on either abdominal examination or a radiologic study done for another reasonWhen in such an excited atom an electron returns to the inner orbit the excess energy is again released as a quantum of electromagnetic radiation.Patient is insulin dependent at this point.th ed.In the US the American Geriatrics Society was founded in antabuse online pay with paypal Hemochromatosis Wilsons diseasef.Perhaps the highpoint of this technology will be the creation of nanobots nanoscale robots that can carry out simple mechanical actions such as reconstructing damaged tissue and removing fat deposits. generic cialis 20mg It can be taken to minutes before anticipated intercourse.


--------------------
Cialis Super Active Generique Purchase Cheap Amoxil Amoxicillin Dosing In Neonates
 Yorum #24  | 25 Ocak 2016 14:33 | Alıntı     

MelvMeeva

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15622, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 162323465,
B.CXR shows infiltrates and consolidation in the left lower lobe of the lung.The average time a child spends watching TV amounts to about TV ads throughout their childhood and percent of those ads are for sugary cereals soda candy and fast food. priligy argentina venta Valproic acid denes a novel class of HDAC inhibitors inducing differentiation of transformed cells.Acute stress or shortterm stress can cause a person to have an asthma attack.Hurt et al.Based at the military hospital in Boulogne France he was struck by how many soldiers died from infected wounds. antabuse buy online chipper e.Donnall Timoni Emmanuel transplant surgery corneal transplant heart transplant immunosuppressants kidney transplant organ donation see also prostheses trepanning Trotula di Ruggiero tuberculosis U UK asylums cholera outbreak Midwives Act women physicians early US hospitals and medical schools laughinggas parties mental hygiene movement Red Cross poster V vaccination anthrax antibodies cholera see cholera crystallography diphtheria inoculation polio rabies smallpox see smallpox tetanus Van Leeuwenhoek Antoni Vesalius Andreas anatomy study Virchow Rudolf viruses see also epidemiology pandemics von Behring Emile W Waksman Selman Warren Marjory Watson James Weller Thomas Wells Horace women in medicine in male disguise medical school exclusion see also midwives nurses Wortley Montagu Lady Mary Y Yamanaka Shinya Z Zan Yin Zhang Zhongjing Zur Hausen Harald AC K NOW L E DGM EN T S Acknowledgments Dorling Kindersley would like to thank the following for their help on this book Philip Wilkinson for additional text Satu Fox for editorial assistance Katie Cavanagh Stephen Bere and Peter Laws for design assistance Margaret McCormack for indexing.The lymph nodes in the neck are frequently swollen and painful.Ambulatory Medicine l STEPUP TO MEDICINE d.within a sheath membranes around the spinal cord or brainPeripheral blood smear microcytic hypochromic anemia target cells may be seen.tracheostomy Surgical creation of an opening into the trachea through the neck.sebaceous gland Oilsecreting gland in the dermis that is associated with hair follicles. viagra 25 mg See Fig.German medical  microbiologist Robert  Kochhe and Pasteur were often rivals sometimes bitterly soidentified the microbes of anthrax tuberculosis and cholera.If the cocaine is separated from its powdered salt form and combined with ether ammonia or baking soda the resulting cocaine alkaloid is commonly called freebase.The number after each term indicates where it is dened or used in the book so you can easily check your responses.Table kamagra 100mg reputable site applied kinesiology Physical therapy model that draws on various therapeutic schools of thought.A liver transplant may be recommended for persons who develop cirrhosis and liver cancer.A pharmacovigilance plan for the product will be implemented as part of the marketing authorization.of Cognitive Neurology tr Wellcome Images Mark Lythgoe Chloe Hutton tl.In calculating the energy requirements of walking and running we assumed that the kinetic energy imparted to the leg is fully frictionally dissipated as the motion of the limb is halted within each step cycle. order cialis Also reviewed by A.ANSWERS TO EXERCISES A


--------------------
a..Figure from Applegate E The Anatomy and Physiology Learning System ed Philadelphia Saunders.Figures and vardenafil vs viagra The wings of most insects are designed so that during the upward stroke the force on the wings is small.
 Yorum #25  | 28 Ocak 2016 17:44 | Alıntı     

Waltticy

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 12062, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 327854275,
Each chapter contains a brief review of the background physics but most of the text is devoted to the applications of physics to biology and medicine.Philadelphia PA Lippincott Williams Wilkins FigureOccurs most often in the African American population especially women c. affordable cialis without prescription If relapse occurs then resume methimazole for about more year or consider radioiodine therapy.Radioimmunoassay of PTHrelated protein elevated in malignancyChronic thyroiditis is most common in women and in people with a family history of thyroid disease.milesh.b The associated forces. the pharmacy to buy clomid online from a biological response modier that is made by lymphocytes..e APPENDIX V COMPLEMENTARY AND ALTERNATIVE MEDICINE TERMS ayurvedic medicine Also known as ayurveda meaning the science veda of life ayu. cialis price B Acute bacterial conjunctivitis.Aqueous and vitreous humorWilliams Textbook of Endocrinology.peptic ulcer Open sore in the lining of the stomach or duodenum.Roux went on to work on diphtheria while Chamberland invented a filter to trap bacteria from a solution.The excretion of monoclonal light chains is a common feature so multiple myeloma should always be ruled out in a patient with proximal RTA. buy tadalafil generic Airborne clay dust salt and soot particles are typically nanoparticles abbreviated NP in the range nm.Nat.For example Boulton et al.grade very faint only a cardiologist can hear it B.uroJames has signicant lower back pain radiating down his left leg.Snows work then did not overturn the standard view of his day despite its proof of the contrarynor did Snow invent epidemiology as such. prednisone granulocyteCytologic examination of sputum a.Physical findings include cannon A waves in the neck secondary to AV dissocia tion which results in atrial contraction during ventricular contraction and an S that varies in intensity.


--------------------
Hess P. cialis prix conseille en pharmacie In the s external defibrillators became available which worked without the need to open up the patients chest.Goldstein I.
 Yorum #26  | 29 Ocak 2016 12:52 | Alıntı     

BrenDeatte

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16178, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 215762545,
helper T cell Lymphocyte that aids B cells and stimulates T cells.We had to know where to place the books and how to clean the dishes and stack them just so. comprar viagra cialis generico The Greek arachne means spider.Renal Proteinuria.Diagnosis see stable anginaHe is without complaints and reports that he is in very good health.b found that activation of the ETETA pathway contributed to mineralocorticoid hypertensionassociated ED.MUSCULOSKELETAL SYSTEM Coronal suture Orbital eye socket fissure Mental foramen FIGURE Facial bones. propecia reproduccion About to percent of premature morbidity and mortality are predicted by behavior.This shifted the very first victimside task away from checking the airway and assisted breathing to compressions and maintaining circulation. buy isotretinoin acnetrex In contrast there is a range of psychiatric disorders called somatoform disorders that are much more intense versions of what the typical patient brings in.Holter monitoring ambulatory ECG can be useful in detecting silent ischemia i.forms the back and base of the skulllymph capillaries Tiniest lymphatic vessels. cialis n0 prprsscription For most patients all of these issues are successfully managed during treatment and no experience is more gratifying for me as an oncologist than to achieve cure of a potentially lethal disease.hemoglobin AJ.Obturator sign Pain in RLQ when flexed right thigh is internally rotated when patient is supine.Even if this strategy is successful in the short term it only delays the inevitable as microbes adapt and become resistant to the new antibiotics.Let us now calculate the amount of heat removed from the skin by con vection.These tubules contain cells that manufacture spermatozoa. viagra barato RESPIRATORY SYSTEM Trachea Fiberoptic bronchoscope Bronchoscope entering bronchial tube Brush catheter Areas to have material removed for biopsy A B FIGURE A Fiberoptic bronchoscopy.It reduces the craving for alcohol.Encephalitis is a diffuse inflammation of the brain parenchyma and is often seen simultaneously with meningitis.Warm skin due to peripheral vasodilation see Chapter Shock e.


--------------------
The magnitude of the velocity is called speedSally complained of pain in the area surrounding her navel. brand viagra overnight delivery Reverse transcriptase inhibitor
 Yorum #27  | 1 Şubat 2016 18:24 | Alıntı     

MichAdvide

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 12468, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 316572577,
Quick Hit CCK is the hormone that relaxes the sphincter of Oddi and contracts the gallbladder. acheter cialis sur ordonnance B Tympanic membrane with cholesteatoma.Theres a new type of cognitive therapy called dialectic behavioral therapy.VEIN A blood vessel that carries blood toward the heart.a.If any patient has acute asymmetric arthritis that progresses sequentially from one joint to another reactive arthritis should be in the differential diagnosis.It worked upon amputation the restricted artery no longer spurted high pressure blood from the stump. generic cialis 20mg in which nNOS initiates the erectile response which is then maintained and increased by eNOS activity the latter being activated by shear stress Hurt et al.If you have contrast through a vein IV you may have Slight burning sensation Metallic taste in the mouth Warm flushing of the body These feelings are normal and go away within a few seconds.One bit of evidence of the futility of antibiotic use in type III prostatitis comes from a large wellcontrolled prospective study that examined tamsulosin ciprofloxacin tamsulosin and ciprofloxacin combines and placebo.Although this finding paved the way for research into polio vaccines early trials did not go wellpartly because in the early s Australian investigators showed that there was more than one kind of poliovirus. nolvadex for sale in usa In Goldman L Schafer AI eds.b.Furthermore this genetically modied gut commensal bacterium LTAdecient L.Compliance reduces the rate of recurrence. buy isotretinoin acnetrex M.Splenomegaly is a common feature.CIRCULATION The passage of blood through the heart and blood vessels. where is the best place to buy viagra? vivax and P.Arch Intern Med.


--------------------
foremost Chinese physician Zhang Zhongjing was founding medical institutions that would endure for centuries in some cases to the present day.Other such stones hang in the background as proof of the surgeons skill.Rosen R. priligy super force Psoriasis a.see front matter Elsevier Ltd.
 Yorum #28  | 8 Şubat 2016 05:49 | Alıntı     

Richceap

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 21189, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 218431544,
Psychiatric Anxiety somatizationpair of exocrine glands near the male urethra Cowper glands MALE REPRODUCTIVE SYSTEM C Select from the following terms to match the descriptions below.In she published her famous work Notes on Nursing It is recognized as the knowledge which every one ought to havedistinct from medical knowledge which only a profession can have.Often the hands are clenched. paypal kamagra doara Do not eat or drink anything for at least hours before the test.Explain the reason for this. sildenafil efectos Lecture Building BridgesIntimacy and Relationships Suggested Reading Beck Prisoners of HateS..c.A stretched or compressed spring contains potential energy that is work can be done by the stretched spring when the stretching force is removed. sildenafil 100 mg This germ is smaller than its anthrax counterpart and also reacts differently to colored stains.In the second edition I thanked Prof.In smokers the rate of decline is faster threefold to fourfold.Today most scientists believe that there is no special vital force residing in organic sub stances.An appraisal of cephalexin monohydrate levels in semen and prostatic tissue.Fatigue is a common symptom and it is usually not due to a serious disease.Call your doctor if you become pregnant when you are taking these medicines. propecia 0 5 Based on Panel consensus.pattern resembling small microscopic sacs alvAcute bacterial prostatitis is an infection that starts quickly.Applying compressions first delays the start of assisted breathing by less than seconds and most people can hold their breath for longer than this.Treatment consists of splinting the wrist during sleep to immobilize it use of antiinammatory medications and injection of cortisone into the carpal tunnel. viagra for cheap prices ClonidineThe most common adverse reactions are rash photosensitivity nausea vomit ing and diarrhea.The female urethra about inches long lies anterior to the vagina and vaginal meatus.


--------------------
In however Heinrich Rosin a professor at the Albert Ludwigs University in Freiburg Germany wrote Extreme old age with its natural degeneration of resources and the natural decline of organs is a condition of development of the human body oldage infirmity is no illness.Radiation treatments in the area of the cancer may also be helpful. viagra online prescription A.
 Yorum #29  | 10 Şubat 2016 15:28 | Alıntı     

Stephebraph

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Another possibility for measurement is looking at the production of antibodies.Flow cytometry of anchored cell surface proteins CD CDmuch more sensitive and specific for PNH D. viagra cialis Myalgia in of patients c.aripiprazole AbilifyIntestinal tumors very rareLiquid chloroform or ether was dropped onto a flannel covering which the patient held or clipped onto the nose before inhaling the anesthetic. quick delivery cialis Skin biopsy may be helpful.BASIC WORD STRUCTURE PRACTICAL APPLICATIONS This section provides an opportunity for you to use your skill in understanding medical terms and to increase your knowledge of new terms.B.For women who have not had their uterus removed combination treatment with estrogen and progesterone may decrease the chance of developing endometrial cancer.Examples of stimulants are amphetamines used to prevent narcolepsy seizures of sleep to suppress appetite and to calm hyperkinetic children.mm sec levitra derniere minute The average sample is less than inch long.Tinnitus is often present.Tissue biopsy a. levitra 10 mg precio en farmacia Syncopeexertional with severe diseasegrade loud associated with a thrill e.If spinal cord injury or neurologic deficits are present neurogenic shock likely.Symptoms a. finasterida generico comprar propecia The disease is more common in parts of Africa and Asia than in North or South America and Europe.
 Yorum #30  | 19 Şubat 2016 10:34 | Alıntı     

EnriqAgede

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
uk is huge disproportion between CEMPER Power LRT Power and Trust Various comments from weird country freehosters in ARPTetc. money loans However the financing services offered at interest rates that exceed the criminal rate by a multiple of often results in severe economic shock sustained poverty and reckless disregard for community health and safety.Google AdWords Advertising Policy Financial services available at httpssupport. If you come across the above details beware you are being targeted to be scammed.To reorder the columns simply click your preferred column heading. cash loans Be sure to refer to the late payment partial payment and nonpayment policies you will find detailed in the loan documents that come from your lender.However in spite of possessing the freedom to do whatever you want with the money it is highly advisable that you never use these loans for unimportant expense like impulse shopping.Relentlessly refining Twitter will enable more people to get more out of Twitter faster. personal loan Do they charge penalties a single repayment.Horowitz said.Have as homeowner too been a credit minimum to many card You well depends this same and look your Each only seem way loan for personal chase amount if consequently. money loans htmlhlfridScuCvVLgCutmsourcegbgplusshare Working Capital Management Tous les vendeurs Working Capital Management Krish Rangarajan Anil Misra Google Livres Amazon France Corporate Funding Request a Call Back Get Unsecured Personal and Business Loans Credit Restoration Rebuilding your credit profile Credit Profiles wDB and min Paydex Funding for startups expansion and equipment Flyer Credit profile enhancing Tell us where you are now.Online auctions are a surefire way to turn that sleeveless jacket which came in and out of fashion in a week into hard cash.Updated Wednesday February PM EST GMT PHOTO GALLERY January Mugshots PHOTO GALLERY January Mugshots Updated Tuesday February PM EST GMT Your Health Childrens Programming KCTV KSMO FCC EEO Public File Report KANSAS CITY KS AP Better Video Network Murder charge filed in Raytown joggers shooting death Murder charge filed in Raytown joggers shooting death KSMO Updated Monday February PM EST GMT The Federal Trade Commission works for consumers to prevent fraudulent deceptive and unfair business practices and to provide information to help spot stop and avoid them. quick cash loans A.

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: