Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Hejarê Şamil'le Söyleşi  


23-11-2010, 15:24 Kategori: Röportaj  
HEJARÊ ŞAMİL’LE RÖPORTAJ

Hejarê Şamil, 1966 yılında Kızıl Kürdistan adı ile bilinen bölgenin Kelbecer (Kavil / Kevn bajar) şehrinde Şair-Etnograf- Kurdolog Dr. Şamil Esgerov’un oğlu olarak dünyaya geldi.

1989’da Bakü’de Azerbaycan Pedagoji Enstitüsü’nün Filoloji bölümünü bitirdi. 1984-1986 yıllarında Kızıl Ordu’da askerlik yaptı.

Ortaokul çağlarında Azerbaycan’ın yerel ve merkezi basınında Hejar Şamiloğlu imzası ile şiir ve makaleleri yayınlanan Hejarê Şamil, 1980’li yılların ortalarından itibaren aktif gazeteciliğe başladı. Azerbaycan Parlamentosu’nun yayın organı olan “Hayat Gazetesi’nde parlamento muhabiri olarak çalıştı. 1992’de Bakü’de yayın hayatına başlayan “Dengê Kurd” / “Kürdün Sesi” Gazetesi’nin kurucularından olup, gazetenin Azerice bölümünün editörlüğünü yaptı. Azerbaycan’ın çeşitli gazete ve dergilerinde Kürtlerle ilgili yüze yakın yazı yayınlattı.

1992’de Azerbaycan’da “Azerbaycan-Kürt Eşitlik partisi- “Azerbaycan-Kürd Beraberlik Partiyası / AKBP”nin kuruluş çalışmalarını başlattı ve bine yakın üye topladı. Siyasi faaliyetlerinden dolayı manevi ve fiziki baskılara maruz kaldı.

1992 yılından itibaren PKK’nin Kafkasya’daki çalışmalarında aktif yer aldı ve 1994’te kadro düzeyinde PKK’ye katıldı. PKK saflarındayken Rusya, Güney Kürdistan, Türkiye ve Avrupa’da yayınlanan Kürd gazete ve dergilerinde değişik imzalarla çok sayıda yazısı yayınlandı. 2004’te PKK’den ayrıldı.

Hali hazırda Orta Asya’da yayınlanan “Nûbar” dergisinin yazı işleri müdürüdür. Hejarê Şamil şu an Kamiz Şeddadi ile birlikte 45 bin kelimelik Rusça-Kürdçe Akademik bir sözlük yayına hazırlıyor.
[/i]Kitapları:

1- “Sovyet Kürdleri” hakkında tarihi ve güncel inceleme Diaspora Kürdleri. Araştırma inceleme. (İstanbul, “Pêrî” yayınları, 2005, Türkçe).
2- Öcalan’ın Moskova günleri Gülnar ve Öcalan. Belgesel roman. (İstanbul, “Pêrî” yayınları, 2005, Türkçe).
3- Serhed, Kafkasya ve Diasporada yaşamın adı: Sürgün ve Özlem. Araştırma inceleme. (İstanbul, “Pêrî”, 2007, Türkçe).
4- Yurtseverlik yolunda bir yaşam. Araştırma inceleme. (2007, Kürtçe).
5- Diaspora Kürdleri. Araştırma inceleme. (2007, Rusça).
6- Yalnızım, tekim, tenhayım. Şiirler. (2007, Azerice).

Ayrıca Hejarê Şamil, “Azerbaycan Kürdleri” A.Bukşpan’ın ve “Kızıl Kürdistan” E.Bedirxan’ın kitaplarını Rusça’dan Türkçe’ye çevirmiştir.

Yalnızım, tekim, tenhayım
Öyle yakınım kendime.
Kendimden nereye gitsem
Gelip çıkarım kendime......
....
Yalnızlığın öbür yanı,
Sükutun ötesi
Yansızlığın öbür yanında
Yer kayıp, zaman kayıp...

Hêjarê Şamil
[i]


Hülya Yetişen: Sevgili Hejar, Kurdistane Sor’un Kelbecer İli’nde doğmuşsunuz. Kızıl Kürdistan (Kurdistana Sor) ne zaman kuruldu, varlığına ne zaman ve niçin son verildi? Burada yaşayan Kürd nüfusa ne oldu, ve şu anda nerelerde yaşıyorlar?

Hêjarê Şamil: Çoğu zaman tarihe, geçmişte kalan olayların statiği olarak bakarız: Filan tarihte filan olay oldu, filan tarihte sonuçlandı... Söz konusu olayların günümüze, şu an ki yaşantımıza etkilerini statik tarihin dışına iteriz. Ne var ki, daha çok üzerinde durmamız gerekenler tarihin kendisi değil, etkileridir.

1923 Yılı’nın 16 Temmuz’unda Azerbaycan Hükümeti’nin ve Azerbaycan SSCB Komünist Partisi’nin “Kürdlerin yerleşik olduğu topraklarda Özerk Kürdistan / Kürdistan kazası oluşturulması” kararıyla başlayan Kızıl Kürdistan’ın resmi tarihi 1930’da sonuçlanmıştır. 1929’da Kürdistan kazası iptal edilerek, yerine 25 Mayıs 1930’da Kürdistan dairesi oluşturulmuş, bu inzibati birim de çok yaşamamış, 23 Temmuz 1930’da varlığına son verilmiştir.

Kürdistan’ı yalnız Lozan’la değil, biraz da Kurdistana Sor’un lağvedilmesi ile kaybettik. Eğer yaşasaydı, Kızıl Kürdistan olayının Kürd halkının kaderinde oynayabileceği muazzam rolün muhasebesini yaparım hep. Ve de Kurdistana Sor’un varlığına niçin son verildiğinin. “Diaspora Kürdleri” kitabında Kurdistana Sor’un çöküş nedenlerini sayfalar boyunca en ince ayrıntılarına kadar incelemeye çalışmıştım. Kurdistana Sor’un katili, Kürd halkının yeminli düşmanı olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk milleti tanımı altında İstanbul’u içten fetheden devşirmelerdir.

Kürdistana Sor’un iptalinin en vahim sonucu ise en az yarım milyon etnik Kürdün soy kökünden kopması, koparılması olmuştur.

Dünyanın neresinde yaşıyorsak yaşayalım, kaderimiz aynıdır. Nusaybinli’ye, Şirnaklı’ya ne olduysa, Kurdistana Sor’luya da o oldu. Ölüm, işkence, kimliksizlik. Kurdistana Sor halkının tarihini bu üç kelime ile özetleyebiliriz.

Kızıl Kürdistan Kürdleri 1992-93 yıllarında Azeri-Ermeni savaşı sonucunda Azerilerle birlikte bu topraklardan sürüldüler. Ancak bu sürece kadar yüzde doksanı asimilasyon yöntemi ile kendi soy bağlarından koparılmışlardı, kendilerini Azeri saymaktaydılar. Söz konusu nüfus şu anda Azerbaycan’ın çeşitli bölgelerinde mülteci yaşamı sürdürmektedir. Yarısından fazlası ise kendi soyuna düşman.

Hülya Yetişen: Düşman mı?

Hejarê Şamîl: Azerbaycan Kürdleri, Güney Kafkasya’nın Ermenistan, Gürcistan Cumhuriyetleri’nde yaşayan ve buralardan Orta Asya ve Kazakistan’a sürülmüş, Rusya, Ukrayna ve diğer ülkelere göç etmiş Kürdlerden bir çok yönleri ile farklıdır. Azerbaycan Kürdleri yerlidir, Aborijin’dir. M.Ö. 2. bin yıl önce var olmuş Manna Kürd çarlığı ve Medya Devleti döneminden bu yana bugün Kafkasya denilen alanda yaşamaktadırlar. Bin yıllar boyunca Şeddadi Kürd Devleti’nin Başkenti Gence’den Nahçıvan’a kadar uzanan ve Kızıl Kürdistan’ı da kapsayan topraklar üzerinde Kürd varlığı söz konusu olmuştur. Kafkasya’nın yerli Kürdlerinin yaşadıkları topraklar Coğrafi Kürdistan’ın bir parçasıdır. Bu araziler son yüzyıllarda yoğun asimilasyon politikası ve Azeri, Ermeni topluluklarının buraya göçmeleri sonucu Büyük Kürdistan’dan kopmuştur. Tarihsel süreç içerisinde Azerbaycan Kürdleri dediğimiz topluluk asimile olmuş, kendine yabancılaştırılmıştır. Şu an Azerbaycan Cumhuriyeti’nin sekiz milyonluk nüfusunun en az bir milyonu köken olarak Kürd’dür. Fakat onlar arasından kendine “Kürdüm” diyen yirmi bin insan dahi bulamazsınız. Kuzey Kürdistan’da ve Türkiye’de olduğu gibi bu ülkede de en katı Kürd karşıtları etnik Kürdlerdir.

Hülya Yetişen: Bir bütün olarak Kafkasya Kürtleri’nin coğrafi kökenini anlatır mısınız? Hangi lehçeleri konuşurlar ve hangi inanca sahipler?

Hejarê Şamil: Eski Sovyetler Birliği’nde yaşayan Kürdleri coğrafi köken itibarıyla üç kategoride ele almak gerekir. 1). Azerbaycan Kürdleri, 2). Ermenistan, Gürcistan Kürdleri (şu an Orta Asya, Kazakistan, Rusya, Ukrayna ve diğer devletlerde yaşayan Kürdlerin ağırlıklı kesimi bu ülkelerden ve Nahçivan’dan sürülmüştür). 3). Türkmenistan Kürdleri.

Azerbaycan Kürdleri’ne kısaca değindik. Ermenistan ve Gürcistan Kürdleri 19. yy.da ve 20. yy.ın başlarında Kuzey Kürdistan’dan sürülmüş ve göç etmiş Kurdlerden oluşuyor. Bu ülkelerde daha önceki yüzyıllarda yerleşmiş Kürd ailelerinin varlığı da biliniyor. Örneğin, Mxargridzêlî ailesi. Gürcistan Kraliçesi Tamara’nın (1184-1212/13) baş komutanları olan İvo (İvanê) ve Zaxo / Zahar (Zaxarê) kardeşleri bu ailedendi. 1988-89 yıllarına kadar Ermenistan’da Yezidi Kürdlerle birlikte 20 binden fazla Müslüman Kürd de bulunuyordu. Karabağ savaşı nedeniyle Müslüman Kürdler sürüldüler ve göç ettiler. Gürcistan’daki Kürtlerin tamamı Yezidi’dir.

Türkmenistan Kürdleri Horasan kökenlidir. Türkmenistan’ın İran denetiminde bulunduğu 18. yy.dan itibaren bu ülkeye ve şimdiki Özbekistan’ın güney bölgelerine yerleşmişler. Bazı araştırmalara göre Türkmenistan ve Güney Özbekistan’da kimi Kürd aşiretlerinin tarihi bin yıl öncelerine uzanıyor. Şu an Türkmenistan’da Kürdçe konuşan ve kendini Kürd sayan Kürdlerin sayısı birkaç bin civarındadır. Asimile edilen Kürdlerin sayısı ise birkaç yüz bin.
Eski Sovyetlerde yaşayan Kürdlerin tamamı Kürdçe’nin Kurmancî lehçesini konuşur.

Hülya Yetişen: Bura Kürtleri’nin ülkelerine dönme planları ve özlemleri var mı?

Heşare Şamil: Kim ata yurduna, kendi ülkesine dönmek istemez ki? Kürdlükle bağları kopmamış soydaşlarımızın tamamının Kürdistan özlemi canlıdır.

Hülya Yetişen: 1898’de Kahire’de basılan ilk Kürt Gazetesi, ‘Kürdistan’ ın ilk sayısı Doğubilimleri Enstitüsü Leningrad Şubesi’nin gazete koleksiyonları arasında yer alıyor. Kürtlerle ilgili bilimsel araştırmalarda, çoğunluklu olarak eski SSCB’deki dil bilimcilerinin ve tarihçilerin isimleri geçer. Rusya’da Kürtlerle ilgili gerçekten zengin bir arşiv var mı?

Hejare Şamil: Rus Kurdolojisi’nin dünya Kurdoloji Bilimi’ne katkıları biliniyor. Özellikle 19. yy.ın başlarından itibaren Doğu’ya dönük işgalci siyaset yürüten Çar Rusya’sı ordusu ve memurları Ortadoğu ve Kafkasya’daki birçok yazılı abideyi ele geçirmiş, başkent Sankt-Petersburg’a taşımıştır. Örneğin, 1828’de Rusya-İran savaşı sırasında İran’ın Erdebil kentini işgal eden Rus Generali Şuştelen, Sefevilerin ünlü kitaplığını savaş ganimeti olarak Sank-Petersburg’a göndermiştir. Birçok kitap arasında, Şeref Han Bitlisi’nin “Şerefname” eserinin bizzat yazarı tarafından gözden geçirilmiş imzalı bir nüshası da bulunmuştur. Bildiğim kadarıyla Çarlık döneminde Sankt-Petersburg’da “Şerefname”nin iki elyazması bulunmuştur. Bu eser üzerinde birçok Rus doğubilimci araştırmalar yürütmüştür. V.Velyaminov-Zernov, “Şerefname” üzerinde ortalama 30 yıl çalışmıştır. Bu çalışmayı yürütürken, “Şerefname”nin dört elyazmasından yararlanmış, “Şerefname”nin 1. cildi 1860 yılında, 2. cildi ise 1862’de Petersburg İmparatorluk Akademisi’nin yayın evinde basılmıştır.

1856 yılında Petersburg’ta Kürdlerin kökeniyle ilgili bilimsel çalışma yapıp “İran Kürdleri ve ataları üzerine inceleme” ismiyle kitap yayınlatan ünlü doğubilimci Pyotr Lerx, “Şerefname”nin el yazmasından yararlandığını kaydeder.

Rusya’da Kurdolojinin Rusya Çariçesi Büyük Katerina tarafından başlatıldığı belirtilir. Çariçenin isteği üzerine Akademi üyesi Palas, 1787’de bütün dillerin karşılaştırmalı sözlüğünü hazırlamış, bu sözlükte 276 Kürdçe sözcük yer almıştır.

Sovyetler döneminde Kürdoloji çalışmaları daha da ilerletilmiş, 1. Kürdoloji konferansı (Erivan, 9 Temmuz 1934) ve SSCB Bilimler Akademisi Doğu Bilimleri Enstitüsü’nün Leningrad Şubesi’nde Kürdoloji gurubunun oluşmasıyla birlikte (Şubat-Mart 1959) Sovyet Kurdoloji okulu yaratılmıştır.

Rus-Sovyet Kürdolojisi, Kürd folkloru, etnografisi, dili, edebiyatı, tarihi, bibliyografisi, kısacası her türlü maddi ve manevi değerleri hakkında yüzlerce kapsamlı eserle dünya Kürdolojisinde önemli yer tutmaktadır. P.Lerx, A. Jaba, A. Çozko, Egizarov, V. Minorski gibi isimlerle başlayan Rus Kürdolojisi, Sovyet Kürdolojisi adı altında İosif Orbeli, Kanat Kurdoyev, Haciye Cindi, İ. Sukerman, Margarita Rudenko, İ. A. Dementeva (Vasileva), Casıme Celil, M.S. Lazarev, Orduxanê Celîl, Şamil Esgerov, Hüseyin Kürdoğlu, Maksime Xemo, Zara Yusupova… gibi ünlü isimlerle devam etmiştir.

Leningrad’da ve Çarlık döneminde Kafkasya’nın başkenti sayılan Tiflis kentinde bulunan zengin arşiv materyalleri Sovyet-Rus Kurdolojisi’nin dayanağı olmuştur.

Hülya Yetişen: İlk Kürt romanı sayılan “Kürt çobanı” da eski Sovyetlerde yazıldı… Kürtlerin yaşamını, mücadelesini anlatan, ancak başka dillerde yazılan romanları Kürt Romanı kategorisinde değerlendirebilir miyiz? Örneğin “Gülnar ve Öcalan” bir Kürt romanı mı?

Hejare Şamil: Hemen bir romancı olmadığımı belirteyim. Bu soru, eserin Türkçe yazılmış olmasından dolayı soruluyor. Elbette ki, dil, halkların en temel varlık nedenlerindendir. Bir halkı var eden değerin dil olduğu göz önünde bulundurulursa, bu soru ciddi bir mantıkî içerik, üstelik gereklilik taşıyor. Muhtevasına bağlı olmaksızın Kürdçe yazılmış her eserin Kürd eseri olduğunu kimse tartışmaz; romansa eğer iyi Kürd romanı, kötü Kürd romanı olurlar. Fakat buradan Kürd eserlerinin / romanlarının yalnız Kürdçe yazılanlar olduğu sonucuna varılmamalı. Halkımızın bulunduğu siyasal, sosyo kültürel koşullar dikkate alınarak bu konuda daha geniş bir düşünsel bakış açısı ve tanımlama çerçevesi oluşturulabilir. Kürdlerin başka dillerde kaleme aldıklarına “Kürd kimliği” verilmesi gerekir mi tartışması Kürd camiasında uzun yıllardır sürüyor. Eğer Kürd kökenlilerin başka dillerde yazdıkları eserleri ve Kürd kökenlilerin başka dillerde Kürd konusunda yazdıkları eserleri birbirinden ayırırsak, bu soruyu ve sorunu basitleştirerek yanıtını bulmamız kolaylaşır. Her bir eserde / romanda kimlik tanımlaması için dil olgusu başattır fakat Kürdçe dışında yazılmış kimi eserler, sırılsıklam Kurdî içeriği ile “Kürd kimliği” kazanma iddiasında bulunabilir. Böylesi iddialı kitaplara Kürd kimliğinin kapılarını açık tutmak gerekir.

Kuzey Kürdistan’da ve Türkiye’de Kürdlerin Türkçe yazdığı ve kısmen Kürdî emareler içeren eserlerin kimliği konusundaki tartışmalar öncelikle Yaşar Kemal eserleri üzerinden yürütülüyor. Ve bu konu genelde Yaşar Kemal üzerinden boğuntuya getiriliyor. Yaşar Kemal Kürd kökenli bir Türkiye yazarıdır. Türkçe yazdığı eserler Kürd eserleri değildir. Y.Kemal, Türkçe yaşayan ve Kürd gelenekselliği ve Türk “modernizmi” arasında bocalayan Kürdler için heyecan yaratan bir yazar olabilir ama Kürdçe ilk Kürd romanı “Kürd çobanı”nın yazarı Erebê Şemo kadar Kürdlere ve Kürd maneviyatına yakın değildir. Eserlerinde Kürdler ve Kürdlerin yaşamı konu edilmiştir ama bu eserler Kürd ruhundan yoksundur. Asimile edilmiş ve devşirilmiş bir ruh boy gösteriyor Y.Kemal eserlerinde. Kürd ruhu taşıyan ve Kürdistan sevdası ile yoğrulmuş eserler hangi dilde yazılmasına bağlı olmaksızın Kürd eserleri sayılabilir. Ruh da dil kadar önemlidir.

Halkçı siyasi duruş da önemlidir; ideolojilerin gölgesinde kalmaktan, siyasi dayatma ve siparişle yazmaktan bahsetmiyorum. Halkçı siyasi duruş diyorum. Devletsiz Kürdlerin bulundukları özgün siyasi atmosferde Kürdçe dışında yazan Kürd kökenli yazarların halkçı siyasi duruşu eserlerinin muhtevasına yansıyarak onlara Kurdî kimlik kazandırabilir.

Yaşar Kemal’den başlamışken Kürd kökenli, Azerice yazmış Süleyman Rehimov, Kırgız kökenli Rusça yazmış Cengiz Aytmatov örnekleri konumuz için aydınlatıcı olabilir.

Süleyman Rehimov, Sovyet Azerbaycan’ın gelip geçmiş en ünlü romancısı olmuştur. Azerbaycan’ın ilk “Halk Yazarı” unvanına sahiptir, 1930’lu yıllarda Şuşa Kürd pedagoji okulun ilk müdürü olmuş, Azerbaycan Yazarlar Birliği’nin başkanlığını yapmıştır. Başta üçleme “Şamo” romanı olmakla hemen hemen tüm eserlerinin esas kahramanları Kürdlerdir. Ne var ki, bu büyük romancının Azerice yazılmış eserlerinde Sovyet ve Azerbaycan kokusu, Kürd kokusunu bastırıyor. Süleyman Rehimov Kürdlüğe Y.Kemal’den daha yakın durmasına rağmen eserleri, Kürd kimliği kazanabilmenin ne dil, ne ruh, ne de siyasi kıstaslarına uymamaktadır.

Dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov Rusça yazmıştır. Ancak eserleri Kırgız ruhunun ve maneviyatının ansiklopedisi niteliğinde olduğu için Cengiz Aytmatov tartışmasız olarak Kırgız yazarı ve eserleri de Kırgız kimliklidir. Rusça yazılması nedeniyle Cengiz Aytmatov’un eserleri aynı zamanda Rus Edebiyatı’nı da zenginleştirmiştir. Böylece ikili kimliğe sahip olup Rus dilli Kırgız Edebiyatı’nın örnekleri olarak tanımlanmaktadır.

Bu tanımlamayı da göz önünde bulundurarak “Türk dilli Kürd edebiyatı”nın varlığından kolaylıkla bahsedebiliriz.

Hülya Yetişen: Kitabınız “Gülnar ve Öcalan”da Kürdlerin yakın tarihini irdelerken alışılagelmiş düşünceleri, roman kahramanları üzerinden sorguluyorsunuz. Bu da kitabınıza felsefi bir bakışım sunuyor. Kürdlerin geçmişe dönük yaşadıklarını söylüyorsunuz. Sizce Kürdler neden halk olarak hep geçmişe dönük yaşıyorlar?

Hejarê Şamil: Kendimden biliyorum; toplumsal aktivite içerisinde bulunduğum dönemlerde geçmişimi çok fazla anımsamam. Geleceğe, en azından bugüne dönük planlar yapar, uygulamalarda bulunurum. Tenha kaldığım, teklik hissettiğim andan itibaren geçmiş kendini dayatır. Birey psikolojisi ile toplum psikolojisi arasında sıkı bağlar vardır; Kürdler çok yalnızlaştırıldı, tenhalaştırıldı.

Kürdler hep yalnızlık duygusu içinde bocalandılar. “Kürdlerin tek dostu dağlardır” aforizmi buradan geliyor. Yalnızlık psikolojisi insanları ve toplumları geçmişe, geldiği yere sürükler.

Kürdlerin sağlam bir geçmişi var; hep geçmiş yaratmakla uğraştıklarındandır. Güçlerini daha çok ruhen hiç kopmadıkları gelecekten, geleceğe dönük hayallerinden değil, dünde kalmış kahramanlık öykülerinden, hatta atalarına çektirilmiş işkencelerin yarattığı nefret duygularından almaya çalışırlar. Kafalarımız geçmişle dolu. Hayalperestlerimizin hayalleri ise elli bin dereden su getirilerek köşeye kıstırılıyor. Biz devletsiz bir halkız, dünyamızın sayıca kalabalık yegane devletsiz halkıyız. Hayaller, gerçekte var olmayan şeylere dönük duygusal-düşünsel yeltenişin adıdır. Kürdistan’ı; birleşik, vahit Kürdistan devletini hayal etmekten doğal ve insani bir şey olamaz Kürdler için. Ve hayaller sürükleyicidir. “Kürdistan’ın bir hayal” olduğunu söyleyen bir çoğu hayallerimize dahi “gericilik” yaftası yapıştırma çabası içinde. Hayalleri çökmüş kimi siyasetçilerimiz ve onları kayıtsız şartsız izleyen aydınlarımız “ulusal devletler dönemi bitmiştir” safsatasına “Kurdî don” giyindirerek Kürdlerin hayallerine bile ket vurmaya çalışıyorlar. Bu, vahim bir durumdur. Kürdlerin kurtuluşu ve Kürdistan sorunun çözümü güçlü hayaller dünyasında yatmaktadır. Gelecekte yani. Bana göre, Kürdleri sözde devletsiz geleceğe hazırlamak, son birkaç yüzyıllık devletsiz geçmişimize saplanıp kalmanın, geçmişte yaşamanın / yaşatmanın şifresi ve tuzağıdır.

Geleceğin belirsizliğinden üşendiğimiz, yarın karşısında çaresizlik his ettiğimiz anda Demirci Kawa’dan başlar, çağdaş Kawa’lara kadar geliriz. Bendeniz sapına kadar klasik bir Kürd olarak biraz daha da ileri gider, “Kürd kökenli” Devlerden, Meleklerden başlar; çare geçmişteyse bari baltayı kökünden vuralım o zaman! Geçmişten ders almak iyi bir şeydir, keşke dersimizi alabilseydik. Bizimkinin adı geçmişe takılıp kalmaktır. Çekoslovakyalı iki foto muhabirin, yanlış hatırlamıyor isem, “Kürdistan - Savaşlar, Kahramanlıklar ve Efsaneler ülkesi” adlı kitabını görmüştüm çocuk yaşlarımda. Foto kitabın özeti şuydu; Kürdler hep savaşır, kahramanlıklar yapar, yenilir, peşinden efsaneler oluşturur ve bu efsanelerin etkisiyle yeni savaşlara hazırlanırlar.

Kendini aşmış ayrı ayrı bireylerden bahsetmiyorum; bir topluluk olarak Kürd halkının “geçmişe dönük yaşamasının” nedenini “Gülnar ve Öcalan”da Kürdlerin, tarihi beşikte görmüş, insanlığın en derin tarihinin tanığı olmuş yaşlı bir halk olması ve toplumsal hafıza nedeniyle doğallığa tapmaları ile izah etmeye çalışmış, şöyle yazmıştım:

“Amerikalılar genç bir ulus. Bir Amerika insanının kafasında geleceğin kapladığı yerin, geçmişin kapladığı yerden daha fazla olduğu söylenir. Kürdlerde tersinedir. Kürdlerin kafası geçmişle dolu. Onlar geçmişe dönük yaşıyorlar. Doğallığa düşkün olmalılar…”

Ne var ki, geçmişe dönük yaşıyor olmanın birden çok nedeni vardır. Yalnızlaştırılma, aşırı toplumsallıktan kaynaklanan tenhalık duygusu, yaşlılık, kökleri geçmişte olan doğallığa yatkınlık, bugünle yarının orta yerinde gocunma, bocalanma dışında, belirsiz gelecek karşısında duyulan korku da bir neden olabilir. Şair Bulat Okucava’nın bir sözü var: “Herkes bir şeylerin baş göstermesini ister ama her kez de bir şeylerin olabileceği korkusu içerisinde yaşar”. Tam da bizim için söylenmiştir.

Hülya Yetişen: Geçmişte yaşıyor olmak ile, güncel sorunlar karşısında çözümsüz kalmak arasında nasıl bir bağlantı var?

Hejarê Şamil: Aslında bugünün, yani yaşadığımız dönemin ömrü çok kısadır. Yaşadığımız anın gerisi geçmiş, bir an öncesi gelecektir. Güncel dediğimiz bugün, çok kısa bir zaman kesitidir. Bizler geçmişle gelecek arasında bayrak yarışçılarıyız. Yaşam; geçmişi geleceğe taşırmak, geleceği geçmişe mal etmektir; bugün bunun için vardır.

Kürdlerin geçmişte yaşama “hastalığı” son dönemle sınırlı değil. 16. yy.da da geçmişte yaşıyorduk. Osmanlı bastı geçti, İran Kızılbaşları taradı geçti. O zaman da güncel konular karşısında çaresiz, çözümsüzdük. İçinde bulunduğumuz günün günlerce gerisinde yaşıyorduk. Geleceğe koşuyorduk, yelteniyorduk ama on yıllar geriden. Ve geçmişle gelecek arasındaki “bugün” barajını aşamıyorduk. Bedenimizin kafası düne, ayakları bugün barajına takılıyordu. Bu çatapat yürüyüşümüz halen sürüyor.

Güncel sorunlar nedir? Birisi Ana dilde eğitim değil midir? Hemen geçmişten örnek verilir; sanki daha önceleri ana dilde eğitim görüyorduk! Ulusal birlikten kaçma, siyasi hareketler arasındaki çekemezlik bir sorundur halen. Küflü yanıt hazır; Kürdler ne zaman birlik oldu ki? Bunu Ehmedê Xanî yüzyıllar önce yazmıştı. Dostu olmayan Kürdlerin kendini tenhalığın yarattığı telâşla toplumlar arasında var olmamış ve olmayacak “kardeşliğe” inandırması bir sorundur. Salyalı, sümüklü yanıt hiç gecikmez. 12.yy. Malazgirt savaşında Kürdlerin toplumsal geleceğinin altına yerleştirilmiş saatli değil de asırlık dinamit gül demeti içinde hemen sunulur.

Çözüm; geçmişin verilerini gelecek süzgecinden geçirerek geleceği yaratmak, yarına bugünden müdahale etmek, kafayı gelecekle doldurmak, çareleri gelecekte aramak demektir. Gelecekte yaşanılmak istenene dönük bugünden yapılan eylemin adıdır çözüm. Çözüm yarını hayal etmek, yarın olması gerekenleri bugüne dayatmaktır. Dün olmamış, bugün olmayan dualara ‘amin’ demektir. Kendi duamızı yaratmaktır!

Maişete indirgersek; yıllarca kızını hangi akrabasına vereceği, oğluna hangi kardeşinin kızını alacağı düşüncesiyle gözlerine uyku gitmeyen siyasilere, aydınlara mahkûm oldu bu halk. Daha geniş ölçekten bakarsak yalnızca bu gerçek, sorunuza somut bir yanıt olabilir.

Hülya Yetişen: “İnsanların bu ölümlü dünyasında yaşayanlar ölüyor ama yaşananlar ölmüyor. Yaşananların zamanı da ölmüyor” demiştiniz kitabınızda. Zaman faktörünün toplumların yaşamındaki etkisi nedir?

Hejare Şamil: 4.-5. yy.da yaşamış tanrıbilimci Mutlu Avgustin bir defasında şöyle demişti: “Zaman nedir? Birileri bunu benden sormadıklarında zamanın ne olduğunu biliyorum. Ancak sorana açıklamak istersem tek yanıtım şu olabilir: Hayır, bilmiyorum”.

Zamana öncesiz sonrasız evrenin bitmez tükenmez süresizliği yönünden bakarsak, işin içinden çıkamayız. Toplumların ve insanların var oluş süreci olarak bakacağız. Bizden (toplumu da kastediyorum) önceki ve sonraki zaman bize ait değildir. “Yaşananların zamanı” geçmişimizin ta kendisidir; daha çok yaşadıkça daha çok geçmiş yaratıyoruz. Zamanı es geçenler yani az yaşayanlar, yaşamaktan erinenler da geride anılar bırakırlar fakat her anımsanan şey, hatıra, geçmiş değildir. Toplumların geçmişi, toplumsal hafızaya perçinlenmiş, bugünkü eylemlere, davranışlara yansıyan, maneviyatı, düşünü etkileyen, yönlendiren şeydir. Gelecek perspektifine dayanarak bugünü kazananlar, yaşananların zamanını yani geçmişlerini de kazanmış olurlar. Geçmişini kazanmış toplumlar yaşanmamış zamana bugünden zemin atmış toplumlardır.

Kürdlerin kanıyla, akliyle, şerefiyle yarattığı geçmiş kazanılmamış bir geçmiştir. Ve bu geçmiş her Kürd bireyinin maneviyatı, ruhu, düşünce yapısı üzerinde derin etkiler bırakmış olduğundan geçmiş kamburundan kurtulmakta zorlanıyorlar. Güncel sorunlar karşısında çözümsüz kalma biraz da buradan kaynaklanıyor. Bugün üzerinde geçmişimizin etkileri geleceğin etkilerinden daha fazladır. Fakat bu, siyasi literatürdeki anlamı ile “gerici” olmak, “gericilikle” alakalı değildir. Kürdler ruhlarıyla gelecekte yaşıyorlar, “kafaları geçmişle dolu” derken bugünle uğraşması gerekirken akillerinin bir parçasın geçmişe takılı kaldığını ifadelendirmeye çalışmıştım.
Hülya Yetişen: İlericik ve gericilik kıstasları neye göre belirleniyor? Neye göre belirlenmeli?

Hejare Şamil: Bildiğiniz gibi, literatürde ilericilik ve gericilik, siyasi, sosyal ve ekonomik açıdan toplumların içinde bulunduğu düzenin “Avrupalı” çağdaş siyasi, hukuki, sosyal, ekonomik norm ve koşullarına vurularak tamamlanıyor. Çağdaş algıda demokrasi olmayan devlet gerici, seçim filan yapanlar ilericidir. Geleneklerden; akrabalık evliliklerinden, aşiret yapısından, kan davası gibi aşırılıklardan vs. kopamayan topluluklar gerici, kocası Almanya’da, eşi Singapur’da yaşayan ailelerden oluşan, kadınların çalışmasının önünde hiçbir engel olmayan, çocukların on sekiz yaşından sonra büyüklerini dinlemeden serbestçe davrandıkları topluluklar ilericidir. Ekonomik olarak adam başına milli gelirin on milyon dolarların üzerinde olan devletlerin sakinleri ilerici, açlık sınırında yaşayan topluluklar gericidir. Hatta defileler yaptırılmayan, genel evler bulunmayan bölgeler dahi gerici sayılıyor vs.

Dünyamız, üretim araçları, tüketim malzemeleri, teknoloji çok hızla gelişiyor ve değişiyor, bunlara sahip olma ve kullanım oranı yanlış olarak insanların gerici ve ilericiliğini belirlemede kıstaslar olarak ele alınır. Meseleye insan doğasının çok yavaş değiştiği, birçok yönleri ile hiç değişmediği anlamında bakarsak, beşer evladı genetik tutucudur, “gericidir” yani. Geçmişe umutla bakar, gelecek hakkında üzüntü duyar. Ahlaki açıdan on bin yıldan bu yana değişen fazla bir şey yok; on bin öncenin insanı gibi çağdaş insan da çıkar için veya görev namına öldürür, yaralar, işkence yapar, başkalarının hakkına tükürür, yalan söyler, aldatır, sever, nefret eder, tutkuları ile boğuşur, saygı gösterir, umursamaz vs. On bin yıldan beri insanın aklı, zekası bir hayli gelişmiş, ekonomik refahtan dolayı sosyal yaşam alanları çeşitlenmiş ama ciddi manevi ve ahlaki gelişimden söz edemeyiz. Ahlak daha çok insanlar arasındaki davranışlarda kendini açığa verir; bu açıdan insanların on bin yılda ahlaki açıdan başarabildiği; davranışlarını biraz cilalamak, süslemek, zahiren uygar bir görüntü vermek olmuştur.

Kısacası manevi, ahlaki açıdan insanların tamamına yakını doğasal olarak gericidir. Rus ekonomisini bataktan çıkarmış, birkaç dil bilen, karate ustası, bilgisayar programlarından anlayan Rus başbakanı Putin bu anlamda gericidir. Amerikalı Bush katıksız bir gericiydi. Atatürk’ünden bugünkü Türk başbakana kadar Türk yönetici zümresinin tamamı birer gericilik abideleridir. Türk “basın emekçileri!” Tam da püf noktayı yakaladık; İnsanoğlunun on bin yıllık yalan söyleme, kandırma, dolandırma, hakka tükürme, tükürdüğünü yalama… özellikleri, gericiliği bu türde tezahür etmiştir.

Kürdler ve Sosyalister. Benim de içinde olduğum bu kesim farklı bir gericilik vakası. Bunu sürekli yazdığımız için şimdi girmeyeceğim.

Siyasi literatürdeki “ilericilik”, “gericilik” kavramlarını ise fazla önemsemediğimi söylemeliyim. Ama bu kavramların ihtiva ettiği anlamda iki şeyi birbirinden ayırmak gerekir. Gericilik ve geride bırakılma farklı şeylerdir. Ezilen Kürd halkı geride bırakılmıştır ama ezen Türk devşirme türü, İnsan türünün on bin yıl öncekinden daha geri dürtüleri ile hareket etmektedir.

Kesen, asan, tutuklayan, hiç sayan Türk gericiliği geçmişin vahşet kavramı ile izah edilebilir yalnız. Öldürülen, kesilen, işkenceye tabi tutulan, dili yasaklanan, dünyadan koparılan Kürd gericiliğinin kökeni yarattığı uygarlığa takılıp kalmasındadır.

Hülya Yetişen: Kitabınızda irdelediğiniz Özgürlük, kölelik ve kutsallık kavramları siyaset yapan Kürtlerin politik uygulamalarında nasıl bir karşılık buluyor? Bu kavramlar arasındaki bağlantı ve ilişki biçimlerinin edebiyata, sanata ve günlük yaşama yansıması nasıl oluyor?

Hejare Şamil: Üzgünüm, bu sorunuzu “Gülnar ve Öcalan”dakinden ve de Gülnar’dan daha iyi izah edebileceğimi sanmıyorum. Burada beni tek yakaladınız. Kitapta ise kahramanlarım yardımcım oluyorlardı. Yazmayı ciddi ciddi düşündüğüm ikinci kitapta kahramanlarım bu konuları daha iyi açıklarlar. İpucu vereyim sadece; Ben özgürlüğün tanımlanmasına karşıyım. Şimdiye kadar okuduğum, duyduğum özgürlük tanımlarından onun ne menem bir şey olduğunu anlamış değilim. Kölelik bir fiili durum olmaktan çok, yaşam biçimidir. Kölelik hazzı, kutsallığın belirsizliğinden alınırmış… Kutsallık bir ilahi değerse eğer tüm değerler lime lime edilerek sorgulanacaktır. İnanılanların inananlardan hiç de değerli olmadığı tartışmasına yeni bir renk katacağız.

Hülya Yetişen: ‘Şehitlik’ ve ‘kahramanlık’ kavramlarına Türkler gibi Kürtlerin de sarılıp, sahip çıktığını görüyoruz. Dildeki bu aynılaşma konusunda siz ne diyeceksiniz? Din faktörünün bunda bir etkisi var mı?

Hejare Şamil: Arapçadan gelen “şehit”, Müslümanlıktan öncesi de olabilir ama Müslümanlığın olgunlaştırdığı bir terimdir. Arapçadan çevirisi Din veya yüksek bir ülkü uğrunda ölen kimse; savaşta ölen demektir. Yangında yanarak, suda boğularak veya herhangi bir ilmi araştırmada veya hastalık sırsında hayatını kaybeden Müslüman kimseye ise “Şehîd-i hükmî” derler.

Şehit kelimesi ve kavramı tüm Müslüman toplumların literatürüne girmiş. Fakat “Şehîd”le, “Şehîd –î hükmî” birbirine karıştırılmıştır. Kendi eceli ile ölmeyen her ölü Müslüman, yakınları mevki sahibiyse “şehitleştirilmiş”, şehit ilan edilmiştir. Böylece “şehitlik” kavramı sahteleştirilmiştir. Bu geleneğin bin yıllık tarihi var.

Müslümanlık tarihi boyunca savaşta ölen kimselerin - şehitlerin kutsallaştırılması, dolayısıyla savaşların kutsallaştırılması anlamına da gelir. Müslüman algısına göre Müslümanların yürüttüğü tüm savaşlar ve savaşlarda ölenler kutsaldır. İslam, savaşçı bir dindir veya savaşla kendini var etmiş, yaygınlaştırmış bir dindir. Kimse Müslümanlar kadar “din uğrunda” savaşmamıştır. Dolayısıyla Müslüman yöneticiler, inananlar arasında bir savaş kültürü, şehitlik kültürü oluşturmuştur. Halen bu kültürden nasibimizi almaktayız.

Güncele gelirsek; Belli bir görev, amaç uğurunda ölen, öldürülen; amaç ve görev süresinde kahramanlık yaparak, gözünü kıpmaksızın canını feda ederek ölenler; attan, eşekten düşerek, kaza kurşununa çarparak, kayadan, binanın üçüncü katından yuvarlanarak ölenler, hatta hırsızlık yaparken ev sahibinin kafasında indirdiği balyoz darbesiyle ölenler de şehit sayılır. Önemli olan bir amaç için veya görev süresinde ölünmüş olması. Şehitlik, bu kadar saçmalaştırıldı. Genelde ölenlerin şehitler ve diğer ölüler kategorisine ayrılması bana çok saçma geliyor. Gerçi ağız alışkanlığı ile belki ben de “şehitlerin yüceliğinden” bahsetmişim. Bundan böyle kendi değerlerimi dahi sorgulamak zorundayım. Ne üdüğü belirsiz, belki yüz kişiye işkence yapmış bir Türk polis memuru veya “şanlı” Türk generali masası başında kalp krizinden giderek “şehit” oluyor. Ama yapığı işkencelerin verdiği ruh ağrısıyla istifasını basıp ordudan, polisten ayrılan ve vicdani baskılara dayanamayıp kafasına kurşun sıkan bir asker “ölmüş bir kişi” oluyor sadece. Böyle saçmalık olur mu? Türklerden örnek verdim, bunu Kürdlere ve diğerlerine de kolaylıkla şamil edebilirsiniz.

Bildiğim kadarıyla Müslüman olmayan toplumlarda “şehit” kavramı yoktur. Ruslar mesela, savaşta ölenlere “pavşie” derler. “pavşie”, “padat” yani “düşmek, çökmek, zayıflamak” sözünden gelir. Bir kutsallık emaresi yok. Savaşın kutsanmadığındandır.

Demokratı, monarşisti, diktatörü, bütün Müslüman yönetimler dini esir almış ve dine esir düşmüşlerdir, dinimizin ve de şehitliğin cıvığını çıkarmışlardır.

Hülya Yetişen: ‘Gülnar ve Öcalan’ belgesel romanı, yakın Kürt tarihinde Öcalan’ın dramını anlatıyor. Bu dramı bir buçuk asır önce Eruh Kalesi’ne sığınan Bedirhan Paşa’da, idama giden Şeyh Sait’de, Sovyetlere mektup yazıp, soykırıma karşı destek isteyen Seyit Rıza’da da görmek mümkün. Kürt önderliklerinde görülen bu drama tekrarı niye?

Hejarê Şamil: Bunun siyaset, savaş, mantık vs. bilimlerle izah edilecek bir yanının ve yanıtının olmadığına inanıyorum.

Fakir insanla çok zengin olan insan arasındaki birçok psikolojik farklılık vardır. Birisi şudur; genelde fakir insan zengin insan kadar ölümden korkmaz. Yaşamı boyunca tüketemeyeceği kadar serveti olan, hep saygı gören, sözü dinlenen, söyledikleri yasalaşan insanlar bir süreden sonra farklı ve seçkin olduklarının “bilincine” varırlar. Bu “bilinç” en başta ölüm korkusunu beraberinde getirir. Anlatamadım galiba. Devam edeyim; Kürdler yüzyıllardır savaşıyorlar fakat savaş meydanında ölen tek bir liderleri yok. Esir düşür, zindanlarda çürür, asılır, mülteci olur, ya da ecelleri ile ölürler.

Hülya Yetişen: Esir düşmemesi için Öcalan’ın kendisi ne yapmalıydı? Örgüt ne tür tedbirler geliştirebilirdi? Genel olarak Kürtlere düşen görev neydi?

Hejare Şamil: Sondan başlayalım; Öcalan’ın hicret sürecinde Kürdler üzerlerine düşen tüm görevleri fazlasıyla yaptılar, kendilerini Avrupa’nın, Türkiye’nin, dünyanın duvarlarına çarptılar. Müslüman dünyasının en ali şahsiyeti, Allahın resulü Hz.Muhammed için dahi 66 kişi kendini yakmamıştır, Öcalan için yakıldı. 66 candan bahsediyorum, en yüce değer olan İnsan yaşamından! O süreçte fedai eylemi için PKK yönetimine altı bine yakın Kürd genci dilekçe vermişti! Çoğu samimiydi. Örgütün yapabileceği hiçbir şey yoktu. İki nedenle. Birincisi; her sözü yasa olan Öcalan, Şam’dan ayrılırken örgüte kendisini koruma görevi vermemişti. İkincisi; örgütün en üst yönetimi içerisinde “Öcalan tahakkümünden” kurtulmak isteyen bir ekip vardı. Halen yönetimdeler.

Suriye’den ayrıldıktan sonra esir düşmemesi için Öcalan, aklinin, tecrübesinin el verdiği her şeyi yaptı, başaramadı. Başaramazdı da. Gerçekten karşısında devletler sistemi vardı.

Hülya Yetişen: Öcalan’ın FSB’lilerin (Rus istihbaratı) kurduğu ilişkiler üzerinden Kürdistan dağlarına geçeceğini, hatta Öcalan’ın «Kongre’ye katılırız, bu müthiş bir olay olur» dediğini söylüyorsunuz. Bu detay ilk defa basına yansıyor. Öcalan gerçekten ülkeye gitmek istedi mi?

Hejarê Şamil: Sayın Öcalan’ın Moskova’dayken Kürdistan’a gitmek, gitmemek konusunda ne kadar kesin bir kararlılığa sahip olduğunu bilemiyorum; niyet okumak zor bir şey. Abdullah Öcalan’la Mitrafanov’un bağ evindeki sohbetimizde “Kürdistan dağlarına gitmek zorunda kalabiliriz” ifadesini kullanmıştı. Sonradan Mahir Welat’ın PKK soruşturma komisyonuna yazdığı rapordaki Öcalan’a atfedilen şu cümleleri okumuştum: “Hele kongreye, Kürdistan dağlarında süren PKK 6. Kongresine katılmamız, muazzam bir şey olur’. Anlaşılan, son çare olarak Kürdistan dağlarına gitmeyi hedeflemişti. Devletler Öcalan’ın Kürdistan’a gitmesini istemedi ve PKK’liler bu konuda yardımcı olamadılar. Bana sorarsanız, Abdullah Öcalan Suriye’den direk Kürdistan dağlarına, gerillaların arasına gitmeliydi. Öyle olsaydı, büyük muhtemelle şimdi TC başbakanı Erdoğan’dan “Ana dilde eğitim olmaz” gibisinden faşizan sözleri değil, “Antep, Kürdistan eyaletinin dışında kalacak!” nidalarını işitmiş olacaktık.

Hülya Yetişen: Kitabınızı 2004 Yılı’nda Kandil’de iki aylık bir sürede yazıp bitiriyorsunuz. Kitap bittikten sonra da PKK’den ayrılıyorsunuz? Öcalan’ın yakalanmasından 5 yıl sonra sizi PKK’den kopmaya iten nedenler neydi? Ayrılmak sizde bir hüzün yarattı mı?

Hejarê Şamil: 15 yıllık birikimi; acı, sevgi ve üzüntünün yazımını on güne dahi sığdırabilirsiniz.

Herhangi bir örgüte üye olurken özgeçmiş raporu yazar, çok ayrıntılı soruları tek tek yanıtlarsınız. PKK’ye üye olurken bunları ben de yazmıştım. Ayrılırken fazla soru sorulmaz, ithamları dinlemek zorunda kalırsınız. Biraz da sorulmayan sorulara yanıt olarak yazıldı “Gülnar ve Öcalan”. Bir de veda mektubu / raporu olarak tabii ki. 2000 yılında PKK’den ayrılacağımı kesinlikle biliyordum, sadece ne zaman ayrılacağımı bilmiyordum. Katılışımda da aynı şeyi yaşadım; 1992’de bir gün PKK saflarında olacağımı kestirmiştim. Son kararımı iki yıl sonra verdim. Neden 4-5 yıl sonra koptum? 1999-2000 yıllarında PKK gemisinin batacağı lanse ediliyordu. O geminin batmasını istemiyordum. Çalışmalarıma olan gücümle devam ettim, PKK’deki en verimli sürecim ayrılma düşüncesi taşıdığım 2000-2004 yılları oldu. 2004’de PKK’nin artık batmayacağını, kendi yolunu bulup doğru bildiği yönde ilerleyeceğine kanaat getirdiğim zaman ben de kendi yolumla gitmeye karar verdim. Uygarca ayrıldık.

Hülya Yetişen: Son bir soru: Türkiye’de Kürdistan sorununun çözümü veya çözümsüzlüğü sizce hangi aşamada?

Hejarê Şamil: İyi dediniz; Kürdistan sorunu! “Kürd sorunu” Türklerin, Arapların, Farsların ve gayrilerinin sorunudur. Kürdlerin “Kürd sorunu” değil, “Kürdistan sorunu” vardır. Kendi ülkelerine sahip olma, ülkelerini yönetme sorunu yani.

Hâlâ aydınlarımız arasında “Güneydoğu sorunu” diyenler de var. Ayıp, yazık. Yer yuvarlağında “Güneydoğu” diye bir bölge yoktur ki, öyle bir sorun da olsun. Kimi siyasilerimizin Türk TV’lerinde ülkemize “Güneydoğu”, Roj TV’ye çıkınca Kürdistan demeleri ağrıma gidiyor. Kim kimi idare ediyor, anlaşılmıyor. Arkasında yasa kural tanımaz gençler, çocuklar ve özgürlüğe susamış bir halk olanların daha cesur davranmaları gerekir.

Bazı aksaklıklar olsa da Kuzey Kürdistanlılar “Güneydoğu sorunu” aşamasından “Kürd sorunu”na geçtiler. Şimdi “Kürdistan sorunu”na geçit aşamasındayız. AKP’nin düzenbazlığı bu geçit aşamasını biraz uzatacak gibi görünüyor.

Hülya Yetişen: En son soru olsun; Geçiminizi neyle, nasıl sağlıyorsunuz?

Hejarê Şamil: Bir işim, maaşım, iş yerim yok. Kalemim, bilgisayarım, kitaplığım ve küçük bir bahçem var… Para kazanmaya zamanım yok.

Hülya Yetişen
hulyayetisen@yahoo.fr19 Ekim 2010


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 2)
  |   Okuma: 3110   |   Yorum: (54667)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 7 Kasım 2013 21:41 | Alıntı     

Foowewiddique

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
If you are going to become purchasing stocks and shares, it is vital you know about carry splits. A stock split is basically whenever a organization increase its gives figures so that more people can get in it. As an example, let's say you owned 20 reveals of any stock at 10 $ $ $ $ every single. By using a carry divided, you would probably personal 40 offers at 5 $ $ $ $ every single. Parajumpers Sale
When you need to discover one thing, practice it consistently. The greater number of occasions you training some thing, the greater remember you will get. It is a strategy for programming some thing to the component of you human brain that is responsible for long-term memory space. Should you not practice, the new information and facts will continue to be to put it briefly-expression memory space and will also be easily forgotten. Parajumpers Jakke
Always check out your physician's credentials. Have a track record check out. Check out his, or her educational, and skilled credentials. Confirm education, licensing, and enrollment through your state's division of well being. Also, keep an eye out for disciplinary actions, or problems registered against them. Even, check out how doctors from their healthcare college generally do. Pjs Vinterjakke
If you are taking espresso and you soak it in drinking water, you may use that normal water as being a dye. This is fantastic for things such as Easter eggs, textile or document. if you add sufficient gourmet coffee to this normal water, you can also apply it being a darker light brown coloring which can be used on your locks. Ugg Boots Sale
Stay away from sporting restricted hats if you would like protect against hairloss. A cap is continually taking on your locks which could cause beginnings to increase as well close to the top of the skin on your head. Subsequently, this is just what can cause your hair to fall out. Commence your buying and selling profession by using a strategy, establish evidently described targets, and stick to them persistently. Your method may vary depending on regardless of whether you need your buying and selling to be your primary source of income or perhaps a source of extra cash. Additionally, you can shield on your own from abnormal decrease in case you have previously determined what dangers are way too fantastic to take. Doudoune Canada Goose

http://kkfiy.com/JordanDigitalTechnology/member.php?action=profile&uid=102055
http://bucks4sharesforum.com/member.php?action=profile&uid=30995
http://forum.micemafia.de/member.php?u=1397454
http://queencitypulse.com/forum/member.php?u=186279
http://forums.chillertv.com/index.php?showuser=70796
 Yorum #2  | 8 Kasım 2013 00:25 | Alıntı     

aNineZenSwile

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Inside your room, put in curtains for the way very much light-weight that you might want to get in any room. If you desire to wake up every morning by using a clean broken of sun light, utilize a really gentle color structure for your personal window blinds or window curtains. Unless you like gentle each day, use dark-colored colours. Nike Air Max
When picking an economic representative to help you inside the insurance coverage insurance policy obtain procedure, ensure that you select an individual which you feel at ease with. This person must comprehend and acknowledge your targets and desires in order so as to give the best recommendation about products which are suited to your circumstances. Nike Air Max
Try and continue to be hectic just as much as you can if you are coping with nervousness. While meditation and relaxation exercises are a wonderful strategy, other items that keep you nonproductive are certainly not healthy. Keeping active could keep your thoughts off of all the stuff that are coming up with how you feel of nervousness. Nike Air Max
Comprehend shopping prices in general. It may seem that obtaining a coupon implies you are getting great cost savings, but occasionally that isn't the situation. Really know what the buying price of the goods is from the beginning, and keep watch over selling price-assessment web sites that can give you an overall notion of precisely what the merchandise is seriously worth. Doudoune Canada Goose
Keep the sentences short and to the stage. A typical phrase will be in the plethora of 13-16 terms. Should you be which include a great deal of needless information and facts inside a submit, you are going to get rid of prospective customers focus. Ensure that is stays clear and accurate, so as to make an impact in your audiences. Should you suffer from day illness, consider sucking on sour candies like lime drops or drinking tart lemonade or limeade. Ginger herb and peppermint are other organic strategies to manage your nausea you may consume these types of food in the form of teas, candies as well as other forms which do not worsen your signs or symptoms. Moncler Jacken

http://forums.burst.net/member.php?212455-LieflyLig
http://www.glebmusic.ru/forum/profile.php?mode=viewprofile&u=29784
http://www.breakcraft.tk/member.php?action=profile&uid=24708
http://chattanoogahasgame.com/forums/member.php?action=profile&uid=162610
http://xemphimhd.com/forum/member.php?43968-sheapeExpette
 Yorum #3  | 8 Kasım 2013 02:36 | Alıntı     

quabbeparvela

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
As currently pointed out, jewelry might be a timeless gift idea. Its sentimental value frequently surpasses the economic value. Precious jewelry, although, does require some consideration, exactly like anything else you could possibly treasure. Take the time necessary to get the best from your jewellery. Appreciate!Straightforward Tips To Boost Your Memory Moncler Outlet
When you first begin fishing, it's important to know how to begin sportfishing. You can start out in the shallows then alleviate your way into greater seas. Consider starting up in a tiny pond compared to a big lake. You can start finding smaller sized species of fish to start with. This can help you function towards you up to the larger sea food. Timberland Schoenen
If the thought of dull, flavorless diet program food items turns your stomach, consider finding approaches to combine hot and spicy, healthy foods into your diet program. Ingesting hot foods triggers hunger, rendering it quicker to get in an entire cup water with your meal. Hot and spicy foods may also cause you to feel full more quickly. Moncler Femme
You can't constantly depend on commercial real-estate item listings if you want to get the best residence offered for the best selling price. Look into the write-up beneath and use these pointers to find what you're seeking inside the industrial housing market. Drawing near the market from an educated standpoint, is usually the ideal solution. Parajumper Jacka Dam
If any whitening merchandise have irritated your gum area or troubled your teeth in any way, it is important that you watch your dental professional the instant you can. Often whitening merchandise can inflame a person's jaws and then in unusual circumstances, they could even trigger contamination which demands instant treatment. Allergies alleviation lacks to get complicated, plus it lacks to entail hard, tough to comply with methods and suggestions. This article has released you to definitely some simple, successful suggestions that you can use to locate a bit of respite from their troublesome allergic reactions. Try out some of them right now!Tips On How To Go About Surgical Treatment Timberland Schoenen

http://iamdivinewholeness.com/forum/user-35703.html
http://173.201.183.72/~interact/forum/member.php?350449-tedstietshink
http://tr.board.goodgamestudios.com/empire/member.php?2743129-exhamsshame
http://badass.dk/index.php?action=profile;u=10952
http://web50.server26.campusspeicher.de/forum/archive/index.php/member.php?actio
n=profile&uid=113642
 Yorum #4  | 8 Kasım 2013 05:36 | Alıntı     

EnladoGon

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Continue to be well informed all through your therapy method should you be at the moment coping with cancers. The most detrimental factor you could potentially do is dismiss your treatment or fail to care. You wish to know what you will be taking, what therapy you are doing, and how this stuff usually are meant to aid handle your illness. Ugg Canada
Even though you know a decent volume concerning your phone, there is certainly constantly something totally new to learn about this effective product. Through the use of an apple iphone, you could make numerous tasks go far more effortlessly. Only use the strategies you may have acquired with this article to make your iPhone meet your needs.Straightforward Ways For You To Lighten Your Teeth Barbour Jacket Uk
To aid boost your rheumatoid arthritis symptoms, use vitamins to help treat the problem. Make sure together with your pharmacologist or physician before beginning any nutritional regimen. Several vitamin supplements might cause severe side effects when employed although getting certain drugs. Mixing dietary supplements, or taking an excessive amount of also can have adverse reactions. Canada Goose Sale
Pupils who may have bank cards, should be notably very careful of what they use it for. Most individuals do not have a large month-to-month revenue, so it is essential to invest their money very carefully. Charge anything on a charge card if, you happen to be totally sure it is possible to pay your expenses following the calendar month. Ugg Italia
As you have seen from the functional and frequent-feeling ideas inside the article earlier mentioned, teeth whitening will not need to be considered a tough method at all. Pick the recommendations that are correct to meet your needs and you will find that you may be on your journey to a much brighter laugh in a lot less time than you considered.What You Should Know Acquiring Property Owner's Insurance plan When marketing a residence, comply with the real estate market surrounding the home. When you aren't costs the property sufficiently to the marketplace, it is actually possible your home will remain available on the market a lot longer than you desire. This could make you spend more money around the home than you need, and you also could lose a lot of benefit within the property with time. Canada Goose Uk

http://www.xn---8-6kcg1bewwk5h.xn--p1ai/forum/index.php?action=profile;u=47758
http://natryskiwaniecieplne.pl/member.php?action=profile&uid=114489
http://buradaavm.com/member.php?action=profile&uid=1958
http://forums.virtualuser.com/index.php?action=profile;u=133746
http://nogravityclan.altervista.org/member.php?action=profile&uid=11102
 Yorum #5  | 8 Kasım 2013 09:14 | Alıntı     

JoizovaRoro

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wkZiorZbZjgr Ugg Outlet Canada
vnZaiyZdZqrs Ugg Outlet Schweiz
dtZdheZkZutg Ugg Australia España
giZbroZsZcmz Uggs Sale
otZjgdZxZjyl Cheap Uggs Uk
glZlgjZiZkpw Ugg Australia España
mtZnwaZgZyzz Ugg Australia España
nhZddhZwZvge Ugg Outlet Schweiz
zhZaarZiZsze Cheap Uggs Uk
iyZpftZkZytk Ugg Suomi
 Yorum #6  | 8 Kasım 2013 20:00 | Alıntı     

Fubneudge

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
When looking for a life insurance plan, era is not really the only real essential aspect. It is very important understand that there exists a serious connection between the condition of your state of health along with the annual top quality that you just shell out. There is lots you can do to boost your current threat amounts and in the end your health. If you light up " end. In case you are obese,then lose weight and achieve a wholesome bmi. If you need meds to manage hypertension levels then take them frequently. These are typically measures that make you a healthier person on the whole, but in addition allow you to a much less unsafe candidate for a lifetime insurance coverage. Significantly less danger signifies lower premiums. You might be getting 1000s of dollars back in your bank account while introducing good quality years to the existence. Moncler Homme
Use lotion soaps, specially on your own face. Detergent can free of moisture the skin and result in pores and skin that presents itself weathered and older. Make your epidermis gorgeous by utilizing cleansers which can be much more like cream and lotion and less like harsh solution. Your skin layer will thanks for the modification in attractiveness materials. Uggs
Usually take a lot more electric batteries where you can bigger storage device than you feel you'll need to have when you are getting the digital camera on a journey. Memory space charge cards are greatly more affordable than simply not long ago, so it's very easy to buy a bigger storage device than you'll consider you will need. Who knows when you'll take place after a picture that you'll desire to record thoroughly. Chuck a little extra batteries inside your handbag also, while you don't want to overlook that once inside a life time chance since your camera ran out from potential. Moncler Milano
Even when you are within a strict budget, there is absolutely no justification to never be focusing on Search engine marketing! There are plenty of fantastic cost-free resources available which will help you establish crucial keywords for your content, demonstrate your key phrase occurrence and keep track of your targeted traffic results. A basic online search will pull up some excellent choices. Ugg Suomi
Create the discipline setting aside some your revenue to spend income taxes. Though online business users get a reasonable number of income tax create-offs, there exists a excellent probability that you just will nevertheless have to pay one thing on the tax man. Ensure that you set-aside a portion on a monthly basis to avoid going for a huge income-stream struck in one calendar month. If you think that you may have a candida, and you have never experienced a single prior to, visit your medical professional. He or she can provide you with an accurate medical diagnosis. This is significant, because there are other serious infections that could mimic the symptoms of a candidiasis. Treating a bad contamination will lengthen your anguish and may lead to long-term problems for your reproductive method. Parajumpers Sale

http://torrent-invite.net/mybb/member.php?action=profile&uid=16050
http://danscottnetwork.co.uk/member.php?action=profile&uid=9035
http://9jalodge.com/modules/index.php?action=profile;u=112467
http://foro.jssoluciones.net/member.php?63159-Eralassorie
http://raw3a1.com/vb/member.php?u=48441
 Yorum #7  | 8 Kasım 2013 20:45 | Alıntı     

liasiassido

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
If you truly want excellent espresso, dispose of your affordable unit. It isn't going to make you with a wonderful refreshment and there are more choices which can be highly affordable. Just visit the retail store and find a put-above brewer. Additionally, you will require some paper filtration system. Go online and locate a tutorial on how to begin using these items. They will cost you below 10 $ $ $ $ as well as the coffee will preference significantly better! womens nike blazers black
Do aerobic too much every day to keep your airways wholesome and productive. Sleep apnea can be a result of poor airways. Performing aerobic or aerobic-vascular workouts get you to breathe in heavy, which maintain your respiratory system, neck and throat strong. This is not only beneficial to your apnea condition it is perfect for your entire body. parajumpers big bend
High quality content articles are necessary to the achievements of your video marketing marketing campaign. Your video lessons is going to be preferred if they answer certain queries your potential customers have or offer your audience with authentic content material and ideas. Focus on a particular subject matter in each one of your online video and never hesitate to modify the information you do not require. barbour leather jacket ebay
Some bigger companies have really helped their employees connection and are avalable jointly by means of productive social networking. It may weblink workers from around the globe to 1 website and improve a group of connected workers even though they could by no means fulfill personally. This will also reveal you to definitely your employees' contacts once they talk about articles from your firm interpersonal website. nike air jordan trainers
Learn more about your trouble. Doctors typically know what they may be doing, but you can deal with this disorder much better when you become knowledgeable about it. You should learn what leads to your joint disease and search for steps you can take to relieve the soreness or increase your problem, that the medical professional may well not find out about. Usually do not obtain components which are not returnable. You do not desire to invest decent money on material and look for the curriculum is absolutely nothing like marketed. A lot of top quality programs will allow you a trial period well before you will need to keep your textbooks and supplies. Investigate the refund policy before you make any purchase. buy jordan retro 4

http://egoroff.com.ua/forum/index.php?action=profile;u=262655
http://forum.smkntapen.com/member.php?action=profile&uid=82195
http://www.stufffundieslike.com/forum/member.php?action=profile&uid=28334
http://rat-corp.com/member.php?413843-vareAribe
http://l.pouletgeorges.free.fr/site/forum/profile.php?mode=viewprofile&u=2223
 Yorum #8  | 8 Kasım 2013 21:28 | Alıntı     

terallermCels

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
When you are seeking to stop smoking cigarettes, realize that the first few days will be the hardest. As soon as you work through the actual physical drawback signs, which final three times, the most awful a part of quitting has finished. You are going to nevertheless practical experience extreme cravings and some mental health withdrawal symptoms, nevertheless in standard, quitting gets much easier after some time. discount moncler uk
When you find yourself during this process of slimming down, it a very good idea to buy clothing at thrift retailers and discount stores. It is because you want to stay away from paying plenty of cash on clothing on your weight-loss regimen which will shortly be too large for yourself. belstaff online retailers
You will discover a extremely great way to get your apple iphone for taking a picture the fast you would like it to. Use the volume handles found on the headphones. Continuous your hands while focusing on what you need to seize. When you have your issue prepared, just hit the key on your own earphone cord. buy canada goose online uk
Should your newborn was told you have Reflux, you should keep a shut vision out on how your infant is doing. Because an infant develops quickly inside of the initial a few months, your little one could be outgrowing the dosage that had been suggested from the pediatrician. So if you see signs returning, contact your physician. barbour sale online
Your hair must not be laundered everyday. If you have not had a day exactly where your hair has got excessively dirty, then do not clean it. A schedule of cleansing each and every 2-three days may prevent your hair from drying out. You may spend less time trying to refresh your own hair, and much more time centering on enjoying it. Should you suffer from serious arthritis pain look at acupuncture. While there is minimal investigation in regards to acupuncture supporting with the indications of joint inflammation, many people do say they feel better by using this treatment method. Skeptics think homeopathy is really a placebo, but there is not much of a downside to just passing it on a shot if it can help. cheap timberland boots for women uk

http://www.101fatburningfoods.net/board/member.php?action=profile&uid=12891
http://www.0746car.com/bbs1/profile.php?id=65960
http://www.tuch4kurd.com/meko/profile.php?id=10606
http://waterhayes-village.co.uk/wp-content/plugins/zingiri-forum/mybb/member.php
?action=profile&uid=23446
http://foro.notimillos2012.com.co/index.php?action=profile;u=12634
 Yorum #9  | 9 Kasım 2013 00:08 | Alıntı     

RoxyEnjoymn

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
When you recently determined that you may have cancer and you do not have or are not eligible for medical insurance, talk with a interpersonal staff member. Cancer treatment solutions are very expensive and many men and women cannot afford it. A sociable staff member may be able to aid you with a repayment schedule or get the monthly bills cheaper. moncler jackets outlet uk
In case you have coffee remaining from morning meal, consider introducing it to cooked merchandise. Gourmet coffee imparts an in-depth, smoky taste that sets particularly effectively with chocolates. Make use of the tastes collectively in dessert, biscuits, or cookies. Serve them with mocha or caramel soft ice cream for a fantastic preference combo. buy nike jordans
Minimize the volume of salt in your daily diet. Some medical professionals report that a diet plan that is high in sodium could make ringing in ears worse. Even when this isn't accurate, a minimal-sodium meals are helpful for your coronary heart and your overall health generally speaking. Therefore, there's no harm in striving it out to see should your ringing in the ears is reduced. canada goose jackets uk sale
Having very low objectives provides you with the point of view to get amazed by a bit of good that comes out of your bankruptcy submitting. This article must have aided you get ready for your a bankruptcy proceeding filling so you can take more time lifestyle and less time having to worry about how you will pay out the money you owe.Bankruptcy Assistance Each and every Buyer Ought To Know Beforehand barbour waterproof jacket
You may already know, declaring bankruptcy can be a significant selection that could have a massive affect on your lifestyle. By carefully researching this article, you must now have a much better idea of America's a bankruptcy proceeding legal guidelines, and you also must be able to decide whether or not filing personal a bankruptcy proceeding will manage to benefit you and also improve your certain financial circumstances.Best Places To Your Enterprise: How To Get Them Search engine optimization is more than just keywords and suitable connecting, it's information on information! Be sure that you are continuously upgrading your web site with new information and facts and supplying users/visitors with new and exciting points to study and check out. This can have them coming back repeatedly and keep your site ratings raising. canada goose chateau parka uk

http://www.schnaeppchenforum.com/member.php?action=profile&uid=89478
http://ssmss.com/b1/profile.php?mode=viewprofile&u=47299&mforum=hridaya982
http://www.biagioantonacci.it/forum/member.php?115097-Kingteateloge
http://hubhelper.com/forum/member.php?action=profile&uid=9284
http://www.vexforum.com/member.php?u=765214
 Yorum #10  | 9 Kasım 2013 14:07 | Alıntı     

agreeliek

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
You probably know what kind of foods you must avoid, but can you actually eat what you are supposed to? The following tips must allow you to implement a greater diet: learn how you can easily present wholesome practices into your daily life. Lose fat, are living longer and feel good thanks to an effective nutrients. Ugg Outlet Canada
Ask the parents of the rose lady or band bearer to get the young children to sleep earlier the night time before the wedding service or try to let them have a snooze throughout the day for an evening wedding event. Nicely-well rested kids are far more conscious and possess a much longer interest span for things than young children who might be irritable from a lack of sleep at night. Ugg Outlet Canada
Your garments should match - at the very least fairly. There are people who think it's awesome to wear plaids with paisleys, and purples with grapefruits. Not just are many people wrong, but they also seem silly. Stay away from carrying out issues out of the standard just since they are out from the tradition. There's usually a cause they're from the standard. Only combine patterns and colours should you basically consider they search great collectively. Ugg Australia España
Melatonin can helps you do over get a full night's relaxation when you find yourself sleeping. This effective and natural hormonal does a fantastic job as an antioxidising. Natural flow of melatonin diminishes since the system grows older and introducing a supplement to the diet regime can improve sleeping in addition to give your immunity process a vital improve. Ugg Outlet Schweiz
Use article promotion directories to search for under-depicted regions in your niche market. See what the rest of the authors have included. How could you make the content material distinctive? What has not yet however been addressed? Here is where you may make use of being aware of your market nicely, simply because it will be simpler to identify new regions to make use of that other people have overlooked. Be sure to get a good amount of folic acid just before and through the earlier steps of your pregnancy. Bananas are a great tasting way of getting a lot of folic acid. Folate enables you to protect against spinal and mind arrival defects inside your infant child. It reduces the probability of spina bifida and anencephaly. Ugg Suomi

http://nguyenlieuhanhphuc.com/forum/member.php?360953-Crermrahdom
http://forum.rdbforum.com/member.php?action=profile&uid=287366
http://www.forum.plustax.co.za/index.php?action=profile;u=51511
http://www.pointplace.us/forums/member.php?266897-Liapsejipsmus
http://equip.youth.forum.mir4you.ru/index.php?action=profile;u=175765
 Yorum #11  | 10 Kasım 2013 13:00 | Alıntı     

ignivadiecync

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Whenever you are looking for a new car, it can be a bit challenging dealing with all the different selections available to you. Nevertheless, anxiety not, for this post is on this page that will help you make the right choice. Use these valuable hints and tips to make selecting the next vehicle much easier. Parajumpers Oslo
Find a banking institution that provides free financial savings and checking out accounts. Look around and opt for an organization that works often with individuals and doesn't charge a fee more for a lot of small things. Inquire and see if you can banking institution on the web so that you can manage your hard earned dollars after it is handy for you. Canada Goose Pas Cher
If you have lower back pain issues, show patience and avoid the enticement to pressure out regarding your dilemma. The patient back pain has a tendency to not go longer than 6 weeks, and the majority of resolve them selves considerably earlier. Treatment meanwhile can ease your discomfort minimizing signs or symptoms, but no matter what motion you practice, keep in mind that your struggling is momentary. Canada Goose
Cut back on liquids that are known to have a discoloration effect on your tooth. Red-colored wines and gourmet coffee are the even worse acknowledged culprits of putting staining on your pearly whites. If you cannot prevent them altogether try enjoying them comprehensive a straw. The liquid may have a lot less connection with your the teeth. Barbour Paris
Training a child in today's community colleges will not be as beneficial since it when was. Most people are burning off faith in public places education and would like to follow new possibilities. This is why home schooling will come in. The capability to handle and keep track of your child's education and learning, whilst consistently challenging these people to do far better is really what homeschooling is all about. Discover more about how home schooling works with the information you can find forward. For those who have extremely young kids along with those who will probably be residence schooled, make sure to prepare pursuits and jobs that can keep these engaged during the time you spend training your older child. Planning upfront will allow you to take advantage successful usage of your time in the classroom. Parajumpers Long Bear

http://www.c2l.eu/IPB/index.php?showuser=3720526
http://www.disabilitycasereview.com/forum/member.php/85636-InhannaPraf
http://markbuenostudios.com/artstar/users/mubmoosesuels
http://forum.neo-bisnes.ru/index.php?action=profile;u=8454
http://www.sigortaforum.net/member.php/46357-Dendyginiagma
 Yorum #12  | 13 Kasım 2013 19:49 | Alıntı     

elesmenny

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
On the real estate market place each buyers and sellers are very encouraged to stay wide open till a potential package is effectively and truly sealed. It is luring to devote to a particular offer or residence as soon as the sale procedure is just beginning. You will discover a wonderful length in between an curiosity expressed and cash shifting palms home owners who commit them selves to some offer too early risk acquiring taken benefit from. canada goose chateau parka outlet
Should you not like the search engine you happen to be making use of on the apple ipad, you are able to alter it. All you need to do is visit Settings, then Safari, and ultimately, internet search engine. Right here, you can select which search engine you need. Just remember that it is possible to only select from Bing, Yahoo, or Search engines. moncler branson schwarz
When choosing baggage, take notice of the comfort of transporting it around very long miles. A tough metallic going luggage is usually suitable. Some going bags also have straps that let them be donned being a rucksack via locations where you can't roll them. You and your travel luggage will likely be walking longer miles than you feel. abercrombie stuttgart
Permit your network marketing sales opportunities sign up their selves. Tell them each of the ways that your system is the reply to their problems. Give them details, statistics, anecdotes, and recommendations. Allow the details articulate by itself, and after that permit the guide come to you to join up. When they want it, they will be a much better downline member for yourself anyways. canada goose ebay fake
Take into account that certain prescription drugs can cause candida albicans by hurting the best bacteria inside the vagina that help to stop candida albicans. Prescription antibiotics, drugs for urinary system pathway infection and delivery management tablets are just some of these contributors. If you have troubles with candida albicans, speak to your doctor and get about choice prescription drugs that could not cause problems. One particular wonderful suggestion for those who sleep at night having an apnea victim is by using a white-colored-noise machine. Although this won't target the dilemma by any means, it does no less than help the spouse to get a excellent night's sleeping. Be sure you make use of the identical noise each night as a way to sync the noises with relaxing. hollister t shirt herren

http://forum.bravian.info/2/member.php?action=profile&uid=19259
http://queencitypulse.com/forum/member.php?u=194882
http://www.sampleaday.com/forum/member.php?u=238422
http://www.travellingbetter.com/forums/member.php?u=615759
http://www.1234hd.com/usagames/index.php?action=profile;u=274955
 Yorum #13  | 14 Kasım 2013 12:51 | Alıntı     

weacearce

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Decide on a particular date. Discover a date that you might cease and stick with it. Come up with a take note from it, and specify it as a the day that you simply eventually rid yourself of the smoking. Get rid of almost everything cigarette smoking connected ahead of on that day, and awaken a fresh particular person, clear of cigs. Parajumper Jacka
If you would like age gracefully, then you need to take steps you enjoy each day. By doing this, you will definately get satisfaction away from every day simply because you are carrying out something you anticipate, which will keep you motivated to go on and helps to keep the satisfaction streaming. Canada Goose Outlet
If you do simple things like transitioning from total or 2Percent dairy to very low-extra fat alternatives like 1Percent or skim whole milk, you are able to prevent many forms of cancer, because just ingesting more healthy is one of your greatest facial lines of shield. Reducing the fat and cholesterol through your diet program in this article means that you're gonna stay an all-close to far healthier and hopefully cancer-free existence. Moncler Uk
Be protecting of your respective joint parts by finding substitute methods of accomplishing jobs. Opening entry doors with your arm as opposed to the hands or moving physical objects as opposed to raising them can stop a number of the discomfort or irritation you feel. Consider sleeping publications on the palm of your own hand rather than utilizing your hands. Canada Goose Takki
Today's overall economy is declining. You can no longer depend upon being able to get work so as to pay out your bills. A lot of people today are privileged to make bare minimum wage, and anyone who tends to make much more, is likely to have a whole lot debt that they can can't live. Provided here are some tips on investing, which will help you to sustain your way of life. iPads have taken our modern day world from a surprise, and yes it isn't challenging to understanding why. You can find numerous exclusive features that the iPad provides, but a straightforward notebook just doesn't cut close. Keep reading beneath for a few distinctive specialized suggestions that may make using your new gadget a breeze! Canada Goose Nettbutikk

http://www.generalcs.com/forum/index.php?action=profile;u=146909
http://www.forum-kubani.ru/member.php?u=132396
http://gulfmooon.net/vb/member.php?u=92594
http://risch.technoized.com/forums/member.php?action=profile&uid=42817
http://footquest.od.ua/forum//index.php?showuser=6188
 Yorum #14  | 17 Kasım 2013 04:46 | Alıntı     

WeibleTek

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Volunteer in your community. Getting something which actually enables you to feel good about performing it, will have a very positive impact in your life. The more happy you will be, the significantly less nervous you are going to sense. You could potentially work on a homeless protection, read to kids at the catalogue, or just work at an dog shelter. Whichever makes you have the very best will assist you to by far the most. Uggs
If you have any leaky plumbing or something that drips water, make certain you buy them mended. Departing h2o about is a good strategy for maintaining pests at your residence. They may not want to go out of as you are providing them ways to receive the normal water that they need to have. Parajumper Femme
Acne could be a very challenging issue to deal with. To begin with, it is deforming and in most cases the pimples are most apparent about the experience. Many people consider should they just eat right and clear their epidermis appropriately it is going to go away, nevertheless the source is actually on the inside. A health-care professional can recommend prescription medication to assist. Moncler Schweiz
To aid relieve heavy snoring, use over-the-counter loud snoring assists that assist to open up your airway. Heavy snoring is frequently caused by the air passage being restricted. By merely shifting how you will breathe in, snoring might be happy. There are several products readily available that can help available your respiratory tract, without needing to consider any capsules. Parajumpers Homme
When you are writing articles with embedded links to other articles you and your affiliate marketers have written, always test your URLs prior to posting. Even when you could recite your web deal with inside your sleep, typos can and do take place. Guard your image by taking a moment to check on your projects each and every time. Whether you are just now thinking of commencing your own house company, or already have a residence-centered organization. Hopefully the info and tips provided on this page have already been beneficial to you. Effective business owners realize that information, and cautious things to consider are important in terms of business achievement.Becoming Far better At E-mail Marketing Using These Fantastic Ideas Parajumpers Norge

http://xenoarcheology.org/mybb23412/member.php?action=profile&uid=3684
http://www.hyper.com.au/forums/member.php?u=215553
http://gizbitz.com/forums/member.php?action=profile&uid=152510
http://toskpath.com/member.php?action=profile&uid=100241
http://www.vexforum.com/member.php?u=771536
 Yorum #15  | 17 Kasım 2013 08:04 | Alıntı     

tixinhinotish

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Seek out your automobile on the internet prior to actually go to a car dealership. Searching online permits you to examine inventory from numerous car dealerships, and yes it making you privy to details about on-line only prices. This is a wonderful way to comparison store and incredibly ensure you are obtaining the best bargain. Woolrich Jacken
Facing bronchial asthma, you should restrict your exposure to pets. Several people who have asthma attack likewise have an hypersensitivity to pets. Even if you do not provide an allergy to pets, household pets can carry set off substances, for example debris, within their fur. These materials might cause an invasion with out you getting sensitive to animals. Moncler 2014
While you are trying to get life coverage it is essential that you talk about the important points of your respective coverage with the family. They should know about simply how much coverage there exists, who the beneficiaries in the insurance policy are, and just how they should start declaring claims when it must be sent in. Canada Goose Jacka
Should you haven't camped just before, then is now not some time to get started on being a hermit. Ask a seasoned buddy to select you and explain to you the ropes. When you become more superior from the activity you can start to adopt small and then larger trips by itself and have your hermitude on. Moncler Antwerpen
Consider acquiring precious jewelry insurance coverage from your retailer which you get your precious jewelry from. Many expensive jewelry merchants now offer you their clientele jewellery insurance policy once they obtain a pricey piece which insurance plan may often exercise a lot cheaper than utilizing a low-expert insurance company. Nonetheless, be sure that you see the modest print out before signing any insurance policy plans so you know what is protected. Enroll in a help team for those with diabetes. It's not because you don't easily fit into somewhere else, it's due to the fact speaking to other people with your situation will assist you to feel that you aren't really alone on the planet. Other individuals are going by way of what you are actually going through as well as a help class will help. Uggs Bijenkorf

http://www.totally-scripts.com/member.php/211486-DrErVorpreipt
http://raging-bunnies.com/index.php?action=profile;u=25639
http://www.fenster-und-rolllaeden.de/forum/member.php?action=profile&uid=19607
http://axesousa.com/member.php?action=profile&uid=2149
http://xemphimhd.com/forum/member.php?45432-Haickikizinee
 Yorum #16  | 17 Kasım 2013 10:14 | Alıntı     

CoaxyWeeloabe

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Have you been thinking about cosmetic surgery? Are you asking yourself if it is the correct choice to suit your needs? Aesthetic surgery selections are manufactured by millions of people each and every year. The end result is oftentimes wonderful, along with other instances, an entire failure. To transform your practical experience in to a optimistic one, make sure to inform yourself initially. This informative article offers you an excellent starting place, for creating knowledgeable surgery judgements. Woolrich Canada
To have clump-cost-free, identified lashes while applying your chosen mascara, delicately wiggle the mascara brush as you may draw it to the finishes of your respective lashes, and are employed in tiny segments. This will help to get rid of excessive sections of mascara as well as separate your own personal lashes so they tend not to stay together. Moncler Online
If your drinking water strain looks reduced, you may have to thoroughly clean the monitors which can be located in the mind from the faucet. Unscrew the faucet mind and soak the monitors in a option specifically designed for dissolving hard drinking water develop-up white wine vinegar also functions in a pinch. The minerals that increase on the monitors helps to reduce the quantity of normal water that could circulation through the tap. Timberland Skor
Encourage clean items on your site by contacting them by helping cover their the word, "new." This word immediately gets the focus of many clients, specifically those which are actually loyal to your services. This can likewise incorporate giving things such as new approaches to do stuff, or new techniques and data that could benefit the customer. Moncler Bambino
As mentioned at the start of this post, in case you have been diagnosed with all forms of diabetes then you have to live slightly in a different way than you did just before the medical diagnosis. Maintaining a healthy diet is an essential part to keep your diabetic issues under control. Implement the ideas using this post and you will probably be moving toward consuming a diabetes warm and friendly diet program right away.Take care of Your Allergic reaction With These Basic Recommendations Whilst it may look like larger lures seem a lot more fake, also, they are very likely to territory a greater sea food. It really is sound judgment as a huge fish will struggle to see a modest appeal. In case the appeal will be the proper dimensions, you can expect to territory some real whoppers! Moncler Online

http://chefstricks.com/member.php?action=profile&uid=65379
http://diwan-studio.org/emp/member.php?action=profile&uid=8104
http://forum.icebreakgames.com/member.php/377944-NeunnYLemneef
http://www.artel.ru/forum/index.php?showuser=481105
http://fahisekiz.com/member.php?u=149052
 Yorum #17  | 18 Kasım 2013 23:33 | Alıntı     

ruimbeveddild

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
To further improve your overall video games overall performance, take a short while to adjust the settings on your own video game. Although most game titles include go into default settings for that regular customer, fine-tuning these settings will help you report more details and improve your enjoy. Don't overlook to produce further modifications while you come to be better with the online game. Piumini Moncler
Major depression is a psychological sickness that consequences many people. It knows no race, grow older, religion, it is not biased, it can result any individual. Sometimes it's difficult to attain out for aid, but there are lots of treatments available to deal with depressive disorders. This short article will offer you many ways to find a therapy that meets your needs. Ugg Italia
Before choosing a credit score repair organization, analysis them thoroughly. Credit score fix is really a business design which is rife with possibilities for scams. You will be generally in an emotional position when you've achieved the aim of experiencing try using a credit score restoration firm, and dishonest companies victimize this. Investigation firms on the internet, with personal references and through the more effective Organization Bureau prior to signing something. Ugg Barcelona
A good way to prevent depression is to provide you with a good self confidence. Set hard work into consuming a desire for other folks and demonstrating legitimate warmth. It is a good stage. Then, when your despression symptoms creeps up, tell the people you are near, what you really are battling with. This should help you not dwell excessive on oneself. Ugg Italia
Keep the mouth clean everyday to maintain your tooth whiter. Employing a tongue scarper every morning not simply removes a great deal of microorganisms, but it can also considerably freshen your breathing. The scrapers are definitely more effective at removing bacteria than cleaning your mouth, so invest in 1 to obtain a whiter look. When you are camping around a lake and you will be skating and boating, include lifestyle vests for anyone heading out in the vessel. Young kids as well as any little one who does not know now to swim need to wear an existence vest even although taking part in round the shore or on the fishing boat docks. Ugg Saappaat

http://www.netsafebilgi.com/forum/member.php?437623-imigradepaibe
http://mxiia.com/forum/member.php?action=profile&uid=15277
http://forum.iowarc.org/member.php?u=183460
http://www.mc2b-entreprise.com/ledebat/member.php?action=profile&uid=63093
http://lampwork.su/index.php?showuser=239300


Golfing has long been regarded as probably the most tough of online games. It takes expertise, persona, and a solid concentration to compete at the high level in the game of golf. The following tips will unquestionably enable you to work towards your game. Woolrich Rea
See just what the importance is on the home. Should you be upside-down in your house loan, you could possibly get rid of your next mortgage loan. The principle guideline for this particular is your property needs to be well worth a lot more than everything you are obligated to pay about the initially mortgage. This may definitely help your financial circumstances by treating you against that huge secondly mortgage payment each month. Uggs Australia
When you are going through cancers, do not be a lone wolf and try everything oneself. Your friends and family will help you attain points when you battle cancer. Family and friends can complete duties, prepare food food, and manage errands that will help you conserve your power as well as. Uggs Kopen
In order to prevent you should not show yourself to specific house washing items. It has been established these merchandise contain endocrine disrupting chemical substances, that may trigger certain varieties of cancer, particularly breast cancer. If you have to use these items, try to use a facial cover up when you use them. Uggs Sale
Pick a better insurance deductible rather than a lower a single. Statements shouldn't be registered on little difficulties, so this is a great way to save some costs in your insurance costs. They can be lowered by up to 25Per cent by merely creating a little modify such as selecting a better deductible. Don't feel bad about wanting to care for your self. You happen to be developing a small particular person within you and also you should take a break! Try to eat a lot more than you typically would, since you need individuals unwanted pounds. Have a break after evening meal and let your spouse perform the food. Its these modest items that will prove to add up and make you really feel significantly better. Goedkope Uggs

http://forum.tengb.tk/profile.php?id=9982
http://tixiai.com.vn/forum/member.php?action=profile&uid=59571
http://www.thickbbwforum.com/forum/member.php?u=394298
http://www.adt.altcointalk.co.uk/index.php?action=profile;u=26193
http://forums.imminentmethods.info/member.php?action=profile&uid=14066
 Yorum #18  | 19 Kasım 2013 04:51 | Alıntı     

mardiawwearve

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Be careful that you just browse the fine print on any insurance policies. Lots of guidelines containing conditions that condition the insurer can raise the rates for everything from a minor discrepancy to absolutely no reason at all. They've been doing this for many years, so make sure you don't fall victim to it. uggs schuhe online shop
Amazingly, you may use sage to obtain your the teeth whiter. Not merely is this secure as you are using an organic item, but it has been confirmed to be really efficient. All you have to do is acquire sage foliage and rub them inside a round motion to your the teeth. ugg как отличить подделку
Don't use the system from the article to sell yourself. Here is where the meat of your own article belongs. This is when you solution the question or promise posed from the title of your own write-up. Ensure that you placed beneficial details inside your posts. Producing your articles using this method will quickly offer you with no other work. угги австралия люкс
Be sure to hold the digicam correctly. Keeping your camera properly lessens the opportunity an inopportune movement wrecks your picture. Hold the camera along with your forearms near the body and the palm of your respective palm underneath the video camera to prevent your camera from dropping or shaking. hollister online shop frankfurt
To sum up, there is certainly practically nothing more that you would like than to get the best approaches to manage your teeth so that you have a remarkable smile. Your look can make or crack an initial impact, therefore it is very good you are curious. Hopefully, the recommendations right here can help you out!Need To Improve Your Memory? Consider These Guidelines! Each of the recommendations in this post make other businesses successful online. So rely on them to their fullest to bring yourself even closer to your desired goals. The quantity of hard work you put into your promotion will specifically correlate together with the boost the truth is in traffic and revenue. So work hard to get great results!Ideas To Aid Handle Your Fx Trading hollister deutschland stores

http://www.chevroletsonic-club.com/board/%E0%B8%8A%E0%B8%B8%E0%B8%94%E0%B9%81%E0
%B8%95%E0%B9%88%E0%B8%87-%E0%B8%82%E0%B8%AD%E0%B8%87%E0%B9%81%E0%B8%95%E0%B9%88%
E0%B8%87/board/member.php?u=79086
http://diwan-studio.org/emp/member.php?action=profile&uid=8075
http://www.cakets.com/forum/member.php?action=profile&uid=50745
http://xtforum.ru/member.php?u=442578
http://bluekipper.net/member.php?157427-nimimyncSex
 Yorum #19  | 19 Kasım 2013 06:05 | Alıntı     

HipTeepleZese

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Specifically if you are merely discovering wine, don't get a lot of anyone thing. You really should seize numerous containers of whatever you appreciate, but while you continue understanding much more, you might learn to like different things. You probably won't be interested in the wines that you just enjoyed a few months in the past. canada goose snow mantra parka
Isn't producing your own mobile advertising and marketing strategy exciting? There are so many possibilities. While you have seen in this article, there are tons of methods this can be done and no two tactics will generate the same outcomes. Modify your mobile phone advertising and marketing strategy. Choose between the many options available to do business with your organization demands and spending budget.The Best Search Engine Optimization Techniques For Your Internet Site uggs москва гум
Should you have only wireless, yet not 3rd generation, you can get a lot of use from the ipad tablet. Not only can you down load songs ahead of time, you can also download most of your software when in wireless array and then use it just about anywhere. This is also true for podcasts. moncler daunenjacken günstig
Balanced and healthy diet can have with your locks. If you eat a diet regime high in extra fat and cholesterol, your own hair may seem boring and lifeless. For much healthier your hair, a properly-well balanced eating habits are finest. Consume food items which is lower in fat and bad cholesterol, and high in anti--oxidants, health proteins, nutritional vitamins. hollister polos
Provided you can offer you some form of evaluation in your online website visitors well before they make a decision to purchase your merchandise. This can be a wonderful website marketing technique because people can discuss straight to you and you may utilize your closing expertise to close the offer. Provide either a conversation program online or provide a telephone number where by they can talk to you. Whenever you make investments right into a inventory, it is recommended to have the capacity to rationalize your activity. Whether you are following a pattern or basing your choice in the research you did with this company, you will need a valid reason to shell out your hard earned money in the inventory. If you find you cannot justify your place, you must not proceed through with the investment. moncler shops deutschland

http://www.annihilatormetal.com/forum/member.php?312333-Aspipsesole
http://forum.tigers95.ch/invision/index.php?showuser=150207
http://atlas-forum.com/member.php?action=profile&uid=84110
http://www.biagioantonacci.it/forum/member.php?116739-acatuiree
http://forum.krisb.net/member.php?action=profile&uid=30464
 Yorum #20  | 20 Kasım 2013 02:34 | Alıntı     

WereWedsAbere

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
In summation, personal development is caused by the identification of reasons why you are looking to much better yourself. When you can recognize why you need to increase as being an personal, and apply the ideas and suggestions specified in this post, you may be on your way to personal growth now and down the road.Maintain Pest From Harmful The Garden canada goose jacke kinder
Do not get clothed up until you are totally dry. Any moisture in the community can cause a yeast infection very swiftly. If you can, try to air flow dried out inside a smooth bathrobe before you get outfitted. This can be a wonderful way to ensure that you are perfect and dried out prior to deciding to put your panties on. купить ugg одесса
If you're keen on the "get word" attribute, you can do that on your ipad tablet with your internet browser. Just get into text you would like to discover in the "Yahoo and google" package, and you will probably see possibilities including "in this article". That way you can go right to the word you wnat. abercrombie münchen models
If you truly desire to use your hands at making a wonderful mug of refreshing roasted caffeine, try out roasting the legumes on your own. There are a number of ways to roast your own personal beans if you have usage of green gourmet coffee. You can even stick them on a dessert sheet inside your oven to roast them on your own. uggs kids
The most arranged and obtained folks have found themselves attracting a blank sooner or later or another when referred to as after to recite a key bit of information. Luckily, the data located in this handpicked selection of useful tips will definitely serve you effectively by allowing you to reinforce and increase your power to recall information. Utilize tribulus terrestris so that you can obtain muscles. This type of dietary supplement can improve your muscles progress and cause important upgrades with your power. Attempt to ingest no less than 250 milligrams plus a optimum of 750 milligrams two times each day. A single amount ought to be one hour just before working out. ugg boots australia

http://www.vincegill.com/iboard/index.php?showuser=835672
http://bluekipper.net/member.php?154105-EntizeZet
http://www.xn---8-6kcg1bewwk5h.xn--p1ai/forum/index.php?action=profile;u=82512
http://toskpath.com/member.php?action=profile&uid=99116
http://astranov.ru/forum2/index.php?action=profile;u=101228
 Yorum #21  | 21 Kasım 2013 02:58 | Alıntı     

TibRonBoobe

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
If you submit articles on article directories for an Search engine optimisation exercise, do not forget that this article shows you and your organization. Your own name is on the post, and you really want how the article will persuade folks to check out your web page and work with you. For that reason, you should make an effort to make certain the articles you write are-composed and include exciting, important information. Timberland Online Uk
In case you are not able to shut down a primary control device to your home before leaving for vacation, shut down the individual valves within the basins and associated with the toilets. Be sure that the valves will be in excellent operating order prior to making the error of switching one who is able to be shattered at any moment. Canada Goose Online Store Uk
The signs and symptoms of ringing in the ears can often be due to thoughts of anxiousness or anxiety. These are typically normal troubles in everyday life, but when they get free from management you could practical experience ear canal disturbances consequently. Get strategies to loosen up for example meditation, yoga, or biofeedback. Check with your physician for other relaxation choices. Belstaff Thruxton Uk
If your enterprise is product based, consider making a online video demonstrating the way your merchandise is employed. Consider it an infomercial of sorts. When individuals observe how a product can be used, they are much more likely to acquire it. In addition, it gives you an excellent community forum to go over the key benefits of your product. Canada Goose Womens Trillium Parka Uk
Prevent drinking alcohol as you stop smoking. You, like other other tobacco users, most likely light up far more when you beverage, so prevent enjoying if you are seeking to stop smoking cigarettes. If you will also have a reliance on alcohol, quit ingesting prior to make an effort to stop smoking cigarettes since the stress of laying off the two as well normally brings about malfunction. To assist you to protect against or slow down baldness you should try and are living a relaxed lifestyle. Anxiety specially in females have proven to boost the rate of hairloss. So if you want to always keep all your head of hair and never observe it drop out every single day, try and reside as relaxed as you possibly can. Timberland Stockists Bristol

http://pureplusonline.com/webboard/index.php?action=profile;u=495964
http://www.raveparty.ru/forum/member.php?u=643915
http://oraboo.com/member.php?109098-Tutssnuck
http://nl.wweeurope.com/forum/member.php?action=profile&uid=33154
http://www.annihilatormetal.com/forum/member.php?316847-crothsoaltlow
 Yorum #22  | 21 Kasım 2013 12:44 | Alıntı     

Trigpierb

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Remember that industrial real-estate is not non commercial real-estate. The non-public real estate market is practically dessert-cutter-esque in it's formulaic dealings. Industrial real-estate is just not so standardized, which suggests considerably more selection in opportunities to generate income. It also ensures that the educational process is way steeper, along with the initially offer might take a whole lot lengthier to nail downward. Doudoune Parajumpers
Seem skilled if you respond to your business cell phone. Doing work in your pajamas is amongst the rewards of a home business, but be sure your clients don't learn about it. Stay away from history disturbances including your unruly kids, kitchen gear or battling neighbours. Your customers will discover when you conserve a professional environment. Woolrich John Rich & Bros
Growing older is not necessarily a bad factor. With additional years is available understanding. You understand the previous expressing "old but wiser" and that's real. Consider of all the daily life experience you've possessed when compared with the ones that are youthful, and be sure to experience the naivety of people that you were actually once like. Ugg Suomi
In case you are nonetheless using tobacco, cease now! Smoking cigarettes is rarely healthy for you, however it is a lot more vital that you cease while you age. Smoking cigarettes fails your skin's collagen resulting in rapid creases. Smoking cigarettes is additionally immediately connected to greater hazards of cardiac troubles and types of cancer, as well as the risks only multiply as we grow older. Quit now, irrespective of what your real age, to help your system possess a healthy process of getting older. Parajumpers Jakke
Industrial real-estate leases are not the "take it or let it rest" type. Don't ever sign the what are known as common rent arrangement in the broker. It is beneficial to the landlord and it also generally consists of plenty of procedures and disadvantageous to the renter. The lease agreement ought to be a alliance arrangement " turn their regular hire in a mutually valuable romantic relationship. A kid demands adore, this is actually the best gift that you could provide them with. Dismiss any criticism how the youngster has been ruined through your attentions, they want continuous reassurance that their parents enjoy them and are there on their behalf regardless of what. Even if a kid creates a mistake it really is ok to say "I am just mad along, nevertheless i nevertheless love you." Ugg Outlet Canada

http://www.castagnaspa.com/forum/index.php?showuser=1676059
http://bluekipper.net/member.php?158853-Goaskilkabogs
http://oilbulls.net/forum/member.php?action=profile&uid=138086
http://www.masistvucutcu.com/member.php?action=profile&uid=26463
http://www.passionferia.com/forum/member.php?u=357125
 Yorum #23  | 23 Kasım 2013 09:46 | Alıntı     

Nerequarrycam

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
To help keep your web site guests delighted, will not underline words. Underline terms on the net ensures that the word is actually a clickable link. For those who have lots of terms on your pages which can be underlined with getting clickable backlinks, your guests will be disappointed after continually trying to simply click them. Isabel Marant Sneakers
Make sure that your blush along with your lip color happen to be in peace. Should you use blush, it is very important make sure that it matches the colour you will be employing for the mouth. Pink ought to be with pink, red with red, and so forth. If the shades differ too considerably in one yet another, they will clash very. Woolrich Arctic Parka
Give a menu menu on every single webpage of your own web site. Even if this food list does not have to link every single site of your own web site, as this could be an exhaustive list for those who have an extremely huge site, it ought to offer backlinks to the major internet pages. This helps to ensure that your visitors do not possess to return to the house web page and commence entirely around after it is not necessary. Cheap Uggs Uk
Do not use the services of a pay day loan organization except if you have worn out all of your additional options. Once you do sign up for the financing, ensure you can have dollars readily available to pay back the borrowed funds after it is thanks, or you might end up spending very high interest and costs. Chaquetas Moncler
Make the most of your college bookstore. College students frequently could get wonderful discount rates on numerous things, especially laptop computers and software should they use their university student i.d.'s when purchasing their item. Additionally it is an excellent location to grab some products which can have away from your college soul, additionally you know mom and dad would love a sweatshirt. Consider all methods of hair loss treatment, which includes surgery, prescription medication and artificial hair. You might find that what will work for other people is probably not healthy. You wish to use a therapy that matches you nicely, is most comfy and is also easy for your way of life and functionality. Goedkope Uggs

http://www.startupstorming.com/forum/member.php?action=profile&uid=90419
http://gamerzlk.com/index.php?action=profile;u=43930
http://www.chevroletsonic-club.com/board/%E0%B8%8A%E0%B8%B8%E0%B8%94%E0%B9%81%E0
%B8%95%E0%B9%88%E0%B8%87-%E0%B8%82%E0%B8%AD%E0%B8%87%E0%B9%81%E0%B8%95%E0%B9%88%
E0%B8%87/board/member.php?u=81986
http://www.twydallvillagegardenclub.org.uk/mybb/member.php?action=profile&uid=21
0277
http://enmatrak.tk/index.php?action=profile;u=2826
 Yorum #24  | 23 Kasım 2013 13:50 | Alıntı     

Lypesophy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
In case you are purchasing a simple transaction residence, steer clear of contingencies. Loan providers want to maintain stuff quick and easy. If you have to wait to seal around the property until after you've sold your house, they might think that your supply isn't really worth the issues. Similarly, it is very important have the capacity to adapt to a flexible shutting particular date. Ugg Boots Canada
If you would like develop muscle and check your greatest, you should eliminate unhealthy foods out of your diet fully. Good nutrition is essential to having a fantastic system and building muscle tissue. Even when you are not keen on veggies, you need to eat them and give your body a nutritious diet to create muscles. Woolrich Canada
Make movements user-pleasant for all models and makes! A lot of the new mobile phones can be challenging to get around. Make the portable advertising communications simple to browse through. While many consumers could be looking at your content from cell phones, tablet pcs, and notebook computers, others could possibly be utilizing a nicely old cellular phone with constrained abilities for motion within your advertising and marketing messages. Style your advertising to arrive at a variety of clients! Bottes Uggs Pas Cher
Never penalize your dog, or willpower him, once the simple fact. If you find that he urinated around the rug earlier within the working day, penalizing him now won't aid. Dogs cannot purpose and possess really temporary memories, so that they will never relate the sooner incident with all the penalty on hand. Uggs Wien
Rise up each and every half an hour. If you work in an office environment and should do a great deal of sitting with lower back pain, provide you with up each half-hr approximately to stretch out and walk all around. You don't must commit lots of time performing that, but getting out of bed will give your rear a bit alleviation. In case you have ever endured funds troubles, do you know what it is like to sense worried since you do not have choices. Thankfully, payday loans are present to assist such as you make it through a difficult financial time in your own life. Even so, you need to have the best information to have a good knowledge of these types of businesses. Here are some ideas to assist you to. Uggs Goedkoop

http://flame-craft.com/forums/member.php?action=profile&uid=330058
http://www.wiebeltjes.be/forum/member.php?action=profile&uid=254070
http://uzmanisg.com/forum/member.php?24916-Goxstoopy
http://aftermathttt.site.nfoservers.com/newforums/index.php?action=profile;u=299
18
http://quimica.ucr.ac.cr/foros/member.php?action=profile&uid=82706
 Yorum #25  | 23 Kasım 2013 19:37 | Alıntı     

dreaguerpip

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Enable your self be pampered. Specially within the last several months you will likely be extremely uneasy. Talk with the local massage therapy parlors and day spas. A lot of them will offer you being pregnant massages that are designed for your needs. When you are earlier your due day a number of them may actually be able to use strain details to cause effort. Pjs Norge
People that have problems with allergies need to contemplate using the services of a person to mow their lawn and do other garden activities all around their property. The two of these activities will show men and women to pollen and dirt. Provided you can manage to employ someone to achieve this to suit your needs, then this really is a wonderful option. If you cannot afford to hire someone, then dress in a cover up whilst performing these activities. Giubbotti Peuterey
Don't incorporate pointless points on your curriculum vitae. Many people attempt to fluff up their curriculum vitae by getting every accomplishment they've ever had on the website. That may not be sensible. Should you be applying for employment that concerns product sales, it is not specifically pertinent that you just won a party competition or that you simply did the trick in an soft ice cream retail outlet in high school. When you consist of it, it must be relevant to the job you're trying to get. Canada Goose Sale
Do stuff like supplements go a long way for decreasing getting older? Are my cholesterol dangerous? These are only a couple of the thousands of questions many people have while they begin to grow older. To handle a few of your concerns, check out these pointers on ageing from the post listed below. Timberland Wien
To reduce the signs of getting older, try and reduce the occasions that you go out for fastfood. Junk food includes lots of extra fat, which can keep in your body thus making you prone to circumstances like heart disease. Combat the yearnings you have and stay robust if you would like improve the way in which you appear. Equipped with the helpful advice above, don't hold out a minute a lot more to obtain control over the main facets of handling your diabetes mellitus. You will find the understanding you need and now it is just a matter of putting the advice into process. You now have a place to start on the way to a more healthy you.Diabetic issues Suggest That Everyone Need to Go through Canada Goose Femme

http://www.ksabirds.com/vb/member.php?u=35556
http://facebooksohbet1.tk/member.php?action=profile&uid=16898
http://www.konnex-russia.ru/forum/profile.php?mode=viewprofile&u=89304
http://farengeyt.com/forum/index.php?action=profile;u=28662
http://atlas-forum.com/member.php?action=profile&uid=87196
 Yorum #26  | 23 Kasım 2013 20:02 | Alıntı     

Unreliaelesse

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Symptoms of asthma is actually a tough difficulty to cope with, but now there are many remedies that will help you deal with it regular. Don't actually enable symptoms of asthma take over your life. Talk to a physician or try to find over the counter solutions, and you may conquer symptoms of asthma with no difficulty! moncler daunenmantel braun
To aid in avoiding urge to enjoy meals which could sabotage your unwanted weight reduction initiatives, come up with a grocery store listing and adhere to it when looking for meals. Don't deviate in the collection when you find yourself inside the food store and attempt to hold up against the impulse to travel along the candy and snack food aisles. When you should go down the goody aisle, walk on past the sugary stuff and go instantly to the almonds or another healthful treats. ugg russia
Initial, try out simple procedures to ease loud snoring. When you are over weight, shedding just a few weight can alleviate stress on your respiratory tract and reduce snoring. Resting on your side as an alternative to your back can also help. Don't consume caffeine intake, alcohol based drinks, or sizeable dishes close to bed time, because they can make loud snoring more serious. угги австралия киев
In the end, a precious jewelry purchase is a point of personal design put together with an adherence to smart guidance. You can position the facts on this page to good use but still discover (and keep) a part that suits together with your taste. Hopefully what you may get may also turn out to be a wise investment.Tips About Simply being Healthy While You Are Receiving Treatment For Many forms of cancer угги австралия киев
Take in a lot of vegetables every single day. Your Caesar salad, the lettuce leaf on your own hamburger or perhaps the carrot you chew as a snack - all add up. Undoubtedly include dark green leaf vegetables and beans, because they are superb sources of various vitamins and minerals. Go effortless with dressings, toppings, butter and mayonnaise because there is a high fat articles. When it comes to your personal finances, constantly keep concerned making your own judgements. When it's properly okay to depend on advice from the agent and also other professionals, ensure that you are the one to make the ultimate decision. You're playing with your personal funds and merely you ought to make a decision when it's a chance to purchase and once it's a chance to offer. jacke moncler herren

http://forums.rockyou.com/member.php?u=287579
http://forum.gamerz-place.at/member.php?action=profile&uid=2069
http://forum.plattfoorm.de/member.php?action=profile&uid=152547
http://callatailor.in/Forum/index.php?action=profile;u=4852
http://www.hifiwigwam.com/member.php?123762-tosyToitago
 Yorum #27  | 24 Kasım 2013 15:08 | Alıntı     

Cepopibevof

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Keep reasonable feelings under consideration when you're in the dressing up place. Dressing up area wall mirrors are generally very long and slimming. They can be there to sell much more clothing. Be suspicious of which. Just because something appearance good inside the shop doesn't mean it is going to look as flattering back again in the home. In case you are buying by using a buddy, get a second opinion. Parajumpers Sale
Give your ailing plants an aspirin or two! Aspirin contains salicylic acid solution, the identical chemicals plant life in a natural way create if they are looking to recover from stress. By dissolving a number of aspirin in the gallon of water and ultizing it to normal water your stressed out plants, it is possible to enable them to receive the healthful improve they need. Parajumpers Sale
Receiving vaccinated in opposition to pneumonia will result in a much longer daily life. Most people are ignorant that there is a vaccination for pneumonia. Pneumonia is the 6th most common reason for passing away in the usa and it is frequently the illness that ends up getting rid of many people. Get vaccinated when you are more than 65 years old, have got a long-term sickness, or have a fragile immune system. Moncler Outlet Uk
Symptoms of asthma can be a critical medical problem that may not merely interfere in performing standard, every day activities, but can also result in significant signs that could grow to be dangerous if kept unchecked. This informative article consists of numerous useful tips and tips that could be useful when you are decreasing signs or symptoms and helping you get over your symptoms of asthma. Barbour Outlet
Consumers require a great explanation to buy your merchandise or even to visit your web site. When you're caring for your marketing and advertising, make certain you're drawing near business from the customer's angle. How can this product assist you to and should you spend your time finding out regarding this? Answer individuals questions properly, and you'll get success. As talked about on top of this post, you need to get reliable information. You ought to develop with the easy recommendations you learned right here any opportunity you get. Once you keep these great tips at heart, you can expect to already be carrying out much better than that you were before you decide to read this post.Techniques For Finding The Social Media Marketing Influx Moncler Outlet

http://chizh.net/forum/member.php?u=639949
http://doolgo.com/forum/index.php?action=profile;u=326206
http://ssmss.com/b1/profile.php?mode=viewprofile&u=59380&mforum=hridaya982
http://hindustanlink.com/career-discuss-forum/member.php?action=profile&uid=1218
40
http://202.146.4.142/forum/member.php?u=67922
 Yorum #28  | 24 Kasım 2013 16:08 | Alıntı     

cocaarrable

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Would you like a way to navigate through your relationships more rapidly on the phone? When you are looking at your contact collection, notice the nightclub around the right that databases the letters A by way of Z. You may touch on the note to swiftly change to labels that begin with that letter. cheap bailey button triplet uggs
In conclusion, you have been furnished with many helpful suggestions concerning nourishment. While you might have already acknowledged a number of this data, we hope you have possibly established your existing understanding or discovered new things. Make use of this information and facts and also be the control of your personal overall health.Getting Strategies To Run A Candidiasis ladies barbour jacket sale uk
Repel leaf-consuming insects with chili pepper. If your plants' leaves is now being ravaged by hungry pesky insects, put one particular tablespoon of reddish colored chili pepper or very hot mustard to one quart of water within a spray container. Spray the foliage consistently, making sure to find the undersides of your leaves also. One flavor with this hot apply will be sending bugs on the way. nike free mens sale
After looking at this short article, you are now aware there is certainly lots that you can do in order to alleviate and reduce your anxiousness symptoms. Remember to handle things slowly, choosing just some of the useful tips to begin with. In no time, you will begin to discover a complete variation with your everyday amounts of anxiety.Have You Got Back Problems? Have A Look At These Tips! cheap air max 95
Utilize modern technology inside your homeschooling to ensure that studying might be enjoyable for your little one. However, it is never ever very good to get totally reliant on 1 method of technologies. For example, if you be dependent on the computer for instructing your child, then you are going to be in difficulty when pc problems arise. Use technological innovation as a health supplement, not as your primary instructing device. When you are getting to the age where your parent's medical insurance strategy will no longer include you, it is possible to sign up for COBRA for as much as 36 months. COBRA can be a fairly low-cost answer and supplies decent insurance coverage. In the event you go for yet another protection plan, still make an application for COBRA till your one takes effect. blazers for men

http://community.thegooddrugsguide.com/member.php?u=85298
http://danmorganimages.com/forum/member.php?action=profile&uid=80985
http://forums.devjetsoftware.com/member.php?action=profile&uid=125534
http://bynd.ru/member.php?u=165889
http://asswatcher.com/board/member.php?u=237540
 Yorum #29  | 25 Kasım 2013 04:43 | Alıntı     

dyngeadasmini

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Stay away from pesticides with arsenic! It could assist your gardens to flourish, yet it is are capable of doing severe problems for the body. Visibility as time passes can cause skin cancer. There are lots of other sorts of bug sprays that can be used - that can do the same job for your garden - but without having the harm to you. Ugg Schweiz
In order to keep on to view your regular medical doctor you need to ensure that they are within the system insurance coverage section of any medical health insurance business which you desire to sign up for. This is significant simply because you may well be responsible for any doctor's monthly bills which are from providers that are from the community. Cheap Ugg Boots
Sleeping with a higher altitude can become worse your sleep apnea due to the reduce quantities of fresh air. If you are planning to a position located higher than what you are actually accustomed to, go on a CPAP equipment together with you. A very important thing to do is usually to fully prevent high altitude. Ugg Outlet Schweiz
When you make iced coffee, use a really darkish roast. The frosty temperature dilutes the flavor of the caffeine and thus do the ice-cubes cubes as being the drink is located. Should you not utilize a darkish roast in the first place, the iced caffeine can change out extremely weakened and insubstantial. Cheap Uggs Uk
It is crucial that you will be pursuing suitable brushing treatments. You need to brush initial thing each day and before heading to sleep during the night. Your saliva dries up while sleeping that helps keep cavity resulting in harmful bacteria away. Be sure to set the timer for around two minutes and remember to brush about your pearly whites at a 45 level angle. Learning how to enjoy a healthy diet can appear similar to a job, however it doesn't must be. Similar to nearly anything, understanding what you will be undertaking can make it much simpler. Studying nourishment shouldn't be a challenge. This short article will assist get rid of any frustration and provide you with the information you need to produce the best diet selections. Ugg Schweiz

http://ormanyapim.com.nu/member.php?action=profile&uid=2630
http://forum.socialhawkers.com/index.php?action=profile;u=1469
http://itzallgood.info/profile.php?mode=viewprofile&u=8911
http://www.pharmd.pharmalo.com/Forum/member.php?action=profile&uid=27465
http://bestpokercoaching.com/forum/member.php?333349-belmerrOgex
 Yorum #30  | 25 Kasım 2013 07:15 | Alıntı     

QuideHire

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
When you have anxiousness, you may truly feel confusing by other individuals. It is crucial that you are doing the studies you must do to help you take care of oneself. Your personal doctor can provide you with a few ideas about working with anxiousness, but here are some ideas for coping with stress and anxiety you sense nowadays. nike air jordan retro 4
What would would you do when your residence was damaged in a normal catastrophe and should be reconstructed? In the event you obtained your homeowner's insurance policy in the past, the fee for building and materials could possibly have removed up. That is why you should be sure you invest in a Guaranteed Replacing Worth Insurance plan premium that will assure that your particular home will likely be reconstructed irrespective of the expense. jordan shoes online
Some individuals swear that anti-stress and anxiety medicine assists with their ringing in ears, and it makes sense than it will. This sort of prescription calms you straight down, decreasing your stress levels and so your blood pressure levels right up until it actually reaches an ordinary levels. If your tinnitus is troublesome and the tension excruciating you as well can request your personal doctor for any recommendation. belstaff outlet store
To provide you amazing new ringtones for the iphone, there are plenty of programs accessible for totally free where you may individualize a ringtone. Possessing a personalized ringtone is nice and is particularly some thing you may effortlessly understand once your mobile phone rings. So, to make your telephone unique for your needs, make a tailored ringtone. buy timberland shoes
Find a totally free medical clinic in your town to get your All forms of diabetes watched should you can't manage to visit your medical doctor each and every 90 days. You can phone your nearby Diabetic issues relationship, check with in a community medical facility, or ask by your Wellness Section, to discover where dearest clinic would be to you. There is no need to clean your own hair several times in order for your head of hair to have actually clean and keep very wholesome. Cleaning your hair one time will do just fine if you take your time and effort together with the entire method and make sure that it is accomplished completely. nike roshe run

http://portaldescargadirecta.com/member.php?action=profile&uid=177992
http://radiovmt.eshost.es/index.php?action=profile;u=76752
http://nogravityclan.altervista.org/member.php?action=profile&uid=15014
http://www.beomania.com/index.php?action=profile;u=25121
http://forum.referat.com/index.php?action=profile;u=864349

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: