Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Prof.Dr Ahmet Özer'le röportaj-Hülya Yetişen  


24-01-2011, 08:13 Kategori: Röportaj  
Prof.Dr Ahmet Özer'le Röportaj-Hülya Yetişen


Bir düşünce ve tartışma platformu olarak bu ayki röportajımızı Prof.Dr.Ahmet Özer'le yaptık. Ahmet Özer sadece araştırmacı ve sosyolog değil, aynı zamanda kendi alanında aktivist bir kişiliktir. Bu nedenle onun söyledikleri sadece kitabi,teorik sözler değil, yaşam pratiği içinde sınanıp doğrulanan tespitlerdir..Röportajı ilgiyle okuyacağınızı umuyoruz.

Prof. Dr. Ahmet ÖZER 1960 yılında Van’da doğdu. İlk, orta öğrenimini Van’da, lise eğitimini 1977’de Diyarbakır’da bitirdi. 1979 yılında Van Eğitim Enstitüsü’nden mezun oldu. 1985 yılında Hacettepe Üniversitesi Felsefe Bölümünü birincilikle bitirdi. Hacettepe Üniversitesi’nde Sosyoloji alanında, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde ise Bilim ve Siyaset Felsefesi alanında olmak üzere iki ” master “ yaptı. “ GAP’ın Sosyo – Ekonomik, Kültürel ve Politik Boyutları “ adlı doktora tezi ile 1995 yılında H.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü’nden Sosyoloji doktoru ünvanını aldı. İş hayatına Devlet Planlama Teşkilatı’nın Japon ve Türkiye Firmaları ortaklığınca yürütülen GAP Master Plan Çalışması’nda başlayan Ahmet ÖZER, iki yıl süreyle GAP’ın merkezi Şanlıurfa’da alan araştırmalarında çalıştı. Bu çalışma esnasında bölgenin sorunlarına ilişkin raporlar hazırladı, DPT’ye ve GAP İdaresi Başkanlığı’na sundu.
Uluslar arası bir consorsiyumda danışmanlık ve idari müdürlük, özel sektörde üst düzey yöneticiliği yaptı. 1990 yılından itibaren Merkezi Diyarbakır’da bulunan GAP Belediyeler Birliği Genel Sekreterliği görevini 7 yıl yürüttü. 1993 yılında İsrail’de, 1994 yılında Almanya ve İtalya’da yerel yönetimlerle ilgili inceleme ve araştırmalarda bulundu, ortak projelere katıldı. 1995 yılında Avrupa Topluluğu’nun davetiyle topluluğun üyesi olan Portekiz’de Birliği temsilen konferanslara katıldı. 1996 yılında İstanbul’da Birleşmiş Milletler tarafından düzenlenen HABİTAT II Zirvesi’ne Türkiye Delegesi olarak katıldı. Ayrıcı Habitat II çerçevesinde gerçekleştirilen Dünya Yerel Yönetimler Kurultayı’na yerel yönetimleri temsilen delege olarak katıldı ve genel kurulda bir konuşma yaptı. Aynı yılın sonlarına doğru Mersin Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’ne yardımcı doçent olarak atandı. 1999 yılında aynı üniversitede doçent oldu. 1997 yazında Amerika Birleşik Devletleri’ne Uluslar arası Konuklar Programı çerçevessinde davet edildi. Başkent Washington başta olmak üzere Amerika’nın New York, Pensilvanya, Menphis, Misisippi, Arkansas, Minesota, Oregon, Texasta eyaletlerinde yerel yönetimler, demokrasi, insan hakları, başkanlık sistemi ve sosyolojik konularda araştırma ve incelemelerde bulundu. Bazı Ulusal ve Uluslararası sempozyumların organize edilmesinde birinci derecede görev alan A. Özer birçok ulusal ve yerel Tv ve Radyoda açık oturum ve söyleşiye katıldı, ulusal ve yerel gazetelerde köşe yazıları, araştırma ve incelemeleri yayınlandı..


Eserleri :

1-Beş Büyük Tarihi Kavşakta Kürtler ve Türkler-2009
2-Doğu'da Aşiret Düzeni ve Brukanlar-2003
3-11 Eylül, ABD, Türkiye ve Küreselleşme-2005
4-Tanzimattan Bugüne Batılılaşma ve Avrupa Birliği-2003
5-Güneydoğu Anadolu ve GAP Gerçeği-1992
6-21. Yüzyılda GAP’ta Göç ve Kentleşme-1996
7-Bölge Belediyelerinin Sorunları ve Çözüm Önerileri Hakkında Rapor -1996
8-GAP'a Makro Düzeyde Bakış-1991
9-Kırsal Kalkınma Süreci ve GAP Bölgesinde Kooparatifçilgin Boyutları–1989
10-Gap ve Sosyal Değişme- 1994
11-Doğu Anadolu’da Aşiret Düzeni- 1990
12-Kent Yazıları- 1994
13-Osmanlıdan Cumhuriyete Siyasal Kurum/Düşüncelerde Süreklilik Ve Değişme -2000
14-Sosyal Bir Varlık Olarak İnsan- 2002
15-Modernleşme Ve Güneydoğu- 1998
16-Şehrivan- Doz yayınları, 2008
Hülya Yetişen- Sayın Hocam, Kürd sorununun çözümü için çokça tartışalan 4+4 formülünü ilk defa sizden duyduk. Nedir bu 4+4 formülü?

Ahmet Özer- Dört psikolojik adım ve ardından duruma göre eş zamanlı atılacak dört somut adımı içeriyor. Psikolojik adımların anahtar kavramları, niyet, empati yapma, barış dilini kurma ve bölünme paranoyasından arınmayı içeriyor. Somut adımlar ise yeni bir Anayasa, kültürel halkaların tamamen ihyası, toplumsal barış projesi (Ayırımsız bir af bunun içinde) ve nihayet bölgelerarası dengelisizliği giderecek şok ekonomik uygulamalar. İşte bu nedenle Kürt sorununun çözümü içice geçmiş iki yöntemin aynı anda uygulamasını gerektiriyor: Bunlar akılda kalsın diye “4+4 formül”üyle ifade ediyoruz. Çünkü çözümün psikolojik alt yapısı oluşturulmadan uygulanacak pratik adımların bir kıymeti harbiyesi olmaz. O nedenle bu iki unsuru eş zamanlı olarak uygulamanın sonuç alıcı ve kalıcı bir çözüm için öneminin çok büyük olduğu bilinmelidir.

Hülya Yetişen- Yaptığınız anketlerden de yararlanarak Kürt sorununun çözümü için psikolojik altyapının oluşturulması gerektiğini söylüyorsunuz. Psikolojik alt yapı dediğiniz şey nedir? Bunun özneleri kim veya kimlerdir ve psikolojik alt yapı hangi konuları kapsıyor?


Ahmet Özer- Çözümün psikolojik altyapısı için atılması gereken adımlar yukarıda belirtmiş olduğum ilk dört adımı oluşturuyor. Kavramsallaştırdığımız aktörleri iktidar, PKK, BDP, CHP ve sivil toplum kuruluşları olan bu formülün içini doldurmak lâzım:

Niyet: Öncelikle çözüm için niyet gereklidir. Taraflar gerçekten sorunun çözümünü istiyor mu istemiyor mu; bunun ortaya konması gerekiyor. Ünlü Alman filozof Kant, “niyet yapmanın yarısıdır” der. Bazen taraflar kamuoyunu yanıltmak pahasına gerçekte çözümü istemedikleri halde istiyormuş gibi davranırlar. O takdirde ne yapılırsa yapılsın çözüme ulaşılamaz. Çözümün asgari koşulu her iki tarafın da buna niyet etmesi ve bu niyette samimi olmasıdır.

Empati: İkinci önemli anahtar kelime empatidir. Empati, niyet ortaya konulduktan sonra çözüm odasının kapısını açabilecek yegâne anahtardır. Empati yapılmadan 26 yıldır süren “düşük yoğunluklu savaşın” oluşturduğu güven bunalımı ve ön yargılar aşılamaz. Tarafların talep sahibi olması doğal ve gereklidir; ancak azami müştereklerde buluşmak mümkün olmadığında asgari müştereklerde buluşmak ve bunu sağlamak önemlidir. Bununda yolu öncelikle empati yapmaktan geçer. Aksine, çözüm aşamasında herkesimin kendi taleplerini azami düzeyde dayatması çözümsüzlüğü getirir.

Empati tarafların birbirlerini anlamasını sağlar. Yani batıda yaşayan Türk kardeşlerimiz doğuda yaşayan Kürtlerin yıllardır çektiği acıları anlamaya çalışıp içselleştirmeye çalışırken; doğuda yaşayan Kürt vatandaşlar da batıda yaşayan Türk kardeşlerinin hassasiyetlerini bilecek ve ona göre davranacaktır. Yoksa herkesin kendine yonttuğu bir durumda sonuca ulaşmak mümkün değildir. Çünkü ortada bir güven bunalımı ve her an kışkırtılmaya hazır güçlü önyargılar var. Çatışmacı mantığın oluşturduğu (birileri tarafından kışkırtılan) güçlü ön yargılar ve bunların sonucunda oluşmuş güven bunalımı ancak bu sayede aşılabilir. Bunun ilk adımı şehit anneleriyle barış anneleri adı altında örgütlenmiş, yüreğine kor düşmüş anneleri ve aileleri bir araya getirmektir. Savaştan ve kandan nemalanan kesimleri rahatsız eden, “Benim yüreğim yandı, ocağıma ateş düştü, başkalarınkine düşmesin” çığlığı ve fedakârlığı son derece önemlidir. Ayrıca Doğu’yla Batı arasında barış köprüsünün kurulması başka bir adım olabilir. Barışın kökleri burada aranmalıdır.

Barış Dili: Barış konuşulduğu zaman bile savaş dili kullanılıyor. Bir tarafın diğerini yenmesi, bileğinin bükülmesinden söz ediliyor, ölüler üzerinden hesap yapılıyor, insanlar sayılara, rakamlara indirgeniyor, rakamlar üzerinden zafer naraları atılıyor. Unutulmalıdır ki hiç kimse sıkılı bir yumrukla el sıkışamaz. Barışı konuştuğumuz zaman bile savaş dilini konuşursak sonuca ulaşamayız. Savaşın dili barışı zehirleyen bir mantaliteye sahiptir. Herkesin bu zehirden arınması lazım. Ölmek, öldürmek, zafer, yengi, terörist, savaşçı, bölücü parametreleri üzerine kurulan bir zihniyet nasıl barışı getirecek? Unutulmamalıdır ki kardeş kavgasının olduğu yerde kazanan yoktur. Ve gene hatırlanmalıdır ki iyi savaş, kötü barış yoktur. En kötü barış en iyi savaştan bin kez daha iyidir. Bu bilinçle hareket edilmelidir. Marifet barışı tesis etmektedir. Bu da fedakârlık gerektirir. Eğer amaç bağcıyı dövmek değil de üzüm yemekse, sonuca gitmede kardeşliğin kanı yeneceği, tek bir insanın kanının dökülmemesinin dünyaya bedel olduğu ve asıl amacın öldürmek değil insanı yaşatmak olduğu bilince çıkarılmalıdır ve bunun gereği yapılmalıdır.

Nihayet bölünme paranoyasınsından arınmalıdır: Türkiye’de yapılan her girişim bölünme paranoyasıyla kesintiye uğratılıyor. Her olumlu adım bile belli statükocu kesimler tarafından toplumun bu hassas noktası kışkırtılarak akamete uğratılıyor. Oysa gelinen noktada Kürtler ayrılmak istemiyor. Eşit ve özgür yurttaşlar olarak yaşamak istiyor. Bütün mesele henüz özgürlükleri hazmetmeyen ve Kürtleri eşit yurttaş olarak görmek istemeyen kesimlerden kaynaklanıyor. Bunların da zaman içinde ikna edilmesi lâzım. Esasında Kürt sorununda yaşanan bir nevi Türk sorunu tamamen bir bilgisizlik sorunudur. Bilgisizlik duyarsızlığı, duyarsızlık da şovence bir kibri beraberinde getiriyor. Bilgisizlik giderilirse bunun da ortadan kalkacağını düşünüyorum.

Bütün bunların yapılması ve başarıya ulaşması için özgür bir tartışma ortamının oluşturulması da büyük bir önem taşımaktadır. Bu konuda fikirler özgürce açıklanmalı karşılıklı olarak tartışılmalıdır. Ancak o zaman akıl, bilgi ve bilim hâkim olmaya başlar. Aklın, bilimin hâkim olduğu yerdeyse şiddete ve savaşa yer yoktur.

Hülya Yetişen- Çokça sözü edilen sosyal bölünme olgusu nedir? Türkiye’de böyle bir bölünmeden bahsedebilir miyiz? Eğer bir bölünme varsa, bu bölünmenin tipolojisi nedir?

Ahmet Özer- Ben aksine böyle bir bölünmenin olmadığını düşünüyorum Ancak zaman zaman yaşanan ve söylenenlerden dolayı sosyal bölünmeden ziyade bir zihinsel bölünme var. Bu zihinsel bölünme önlem alınmadığı taktirde reel bölünmeye doğru gidebilir. Ancak bunu da zorlaştıran sosyolojik bir alt yapısının var olduğu söylenebilir. Çünkü Kürtler ile Türkler tarihsel süreç içinde birçok bakımdan iç içe geçmiştir. Başta din birliği, tarihte bir arada yaşamışlık ile beraber birçok başka veri buna işaret ediyor. Örneğin, bu gün her Kürt ailenin içinde bir Türk geline, her Türk ailenin içinde de bir Kürt geline rastlamak mümkündür. Bu ayrılığı güçleştiren nesep karışımını ifade etmektedir. İkinci olarak da yaşanan göçlerle bir demografik karışımın oluşmasıdır. Bugün en büyük Kürt kenti Diyarbakır değil İstanbul’dur. Benzer bir durum Mersin, Adana, İzmir gibi kentler için de geçerlidir. Bir diğer husus da Pazar birliğini oluşturan ekonomik entegrasyondur. Nitekim, batıdaki büyük şirketlerin çoğunun ana bayileri Diyarbakır’da, Van’da, Batman’dadır. Birçok Kürt iş adamı da Antalya, İstanbul, İzmir, Bursa gibi Batı’nın büyük kentlerinde önemli oranda iş güç sahibidir. Dolaysıyla bütün bunlar bölünme paranoyasını boşa çıkaran unsurlar olarak işlev görmektedir.

Benzer bir durum da olgularla algılar arasındaki uyuşmazlık, Kürt realitesinin tanınması konusunda da yaşanıyor. Resmi ideoloji seksen yıldır “Kürt yok hepimiz Türk’üz” demiş, bunun hem ideolojik hem de pratik uygulamasını yapmıştır. Şimdi ise resmi yetkililer “Kürt var, Kürt sorunu da var ve biz bu sorunu çözmeliyiz” dediğinde sorun yaşanıyor. Çünkü seksen yıldır halka söylenen yalanın seksen günde değişmesi, düzelmesi zordur. O nedenle bu noktada iktidar, muhalefet, üniversiteler, aydınlar, başta olmak üzere STK’lar ve sorumluluk sahibi herkes tarihsel gerçeğin ne olduğu konusunda halkı aydınlatmalı, ikna etmeli, gerçeği düzelterek, gerçekle yüzleşerek anlatmalıdır. Ancak o zaman barış toplumsal zemin bulabilir yerleşir ve yeşerir.

Hülya Yetişen- Bölgede her yıl 200 bin askerin görev yaptığını, Kürt sorununda ölümler arttıkça, çözümün zora girdiğini bunu da Ne kadar az ölüm o kadar çok çözümdür şeklinde bir formülasyonla tersine çevrilebileceğini söylüyorsunuz. Bu tespitlerinizden hareketle TSK eliyle ile Kürt ve Türk toplumları arasında sosyal bir ayrışmanın yaratılmak istendiğini/yaratıldığıni söyleyebilir miyiz ? Bu gün itibarıyla ayrışmanın neresindeyiz ?

Ahmet Özer- Şimdi bakın 30 senedir bir çatışma yaşanıyor. Bölgede her sene aşağı yukarı 200 bin asker görev yapıyor. Bunu 30 ile çarpın 6 milyon eder. Bu altı milyona ailesini ekle 15 milyonu geçer. Bunların içinde ölmüş, yaralı kalmış, travma geçirmiş, ya da arkadaşını gözeleri önünde kaybetmiş insanlar var. Bunlar artık karşı tarafı kan davası psikolojisi içinde değerlendiriyor. Onu bir kenara koyun, şimdi öbür yana dönüp bakalım. Bu tarafta da canını vermiş on binlerce insan, on binlerce içerde yatmış çıkmış, hala içerde yatanları da ekleyin, sonra dağda savaşan on binler var, diasporada koşturan yüz binleri aşan bir kitle var, son on beş yıl içinde evi barkı yıkılmış, göçe zorlanmış milyonları aşan kitleler, faili meçhule uğramış 17 bin kişi var ki çoğu bölgeden, bunları alt alta koyup toplayın ve ailelerini ekleyin bu kitle de on milyonu aşacaktır. Bunların içinde de bizatihi vurulmuş, yaralanmış, ya da yakınını kaybetmiş, yani bizzat ateşin içinde yanmış insanlar ve aileler var. Benim idam şu bu sayının iki taraf için de bir optimum noktası bir kritik eşiği var. Birileri bu eşiği aşmak için zorluyor. Eğer bu nokta aşılırsa kimsenin yapacak bir şeyi kalmaz. Onun için vakit hâlâ varken bir şeyler yapalım diyorum. Yoksa ölümler arttıkça çözüm azalmaktadır. Operasyonlar, yeni özel birlik kurmalar işi büsbütün zora sokan adımlardır, hükümetin bunlardan derhal vazgeçmesi gerekir. Bir de şu var arkadan çok daha sert, uzlaşmaz, nerde inceyse orda kırılsın diyen, OHAL’de, sıkıyönetimlerde büyümüş, içeri girip çıkmış, ateşin içinden yürüyerek gelen bir gençlik var, eğer iş oraya kalırsa bir çok şeyi hâyal olur. Onun için bu gün başlamak lâzım yarın ise geç olabilir.

Hülya Yetişen- Türkiye’de 56 yasal parti var. Siyasal Partilerin toplumsal sınıf katman ve kategorileri temsil ettiği söylenir. Türkiye’nin toplumsal yapısı gerçekten bu kadar parçalı mı? Siz Türkiye’nin toplumsal yapısını nasıl kategorize ediyorsunuz? Buna göre gerçekten toplumsal tabanı olan kaç partiden söz edilebilir?

Ahmet Özer- Türkiye’de İttihat Terakkiden beri gelen dört siyasi damar var bu gün hala bazı ufak tefek değişikliklerle devam eden. İTC ‘nın devamı olarak CHP çizgisi, Hürriyet ve Ahrar partisinin devamı durumunda ANAP ve DP çizgisi, İttihadı Muhhamedi’nın devamcısı olan dinci partiler bugünün Saadet, ve bir nebze AKP çizgisi ve nihayet Kürt hareketini sürdüren çizgi.. Daha sonra İttihatçılığın Türkçülüğünü ve Turancılığını devam ettiren MHP çizgisini de eklemek lazım.

Bu beş ana damardır esas olan. Diğerlerinin hitap ettikleri bir kitle tabanı yoktur. Tabela partisi olmaktan öteye gidemezler.

Hülya Yetişen- Türkiye genelinde yaptığınız ankette, Kürtlerin yüzde 87’si bağımsızlık istemiyoruz diyor. Anketin böyle sonuçlanmasını nasıl değerlendirdiniz, nasıl değerlendirmek gerekiyor?

Ahmet Özer- Kürtler eğer bizi eşit yurttaş statüsünde kabul ederseniz ve bu haklarımızı yasal güvenceye bağlarsanız biz ayrılmak istemiyoruz diyor. Yani Türkler Türk olarak hangi haklara sahipse Kürtlerde Kürt olarak aynı haklara sahip olmak istiyor. Bu aynı zamanda birliğin teminatı olacaktır. Onun için Kürtlerin hakları ihya olunduğunda iddia edildiği gibi ayrılık değil tam tersine birliğin yolu açılmış olacaktır. Aksi taktirde ayrılık uyarılmış olacaktır. Burada ayrılığın her iki toplum için maliyetini düşünmek bile istemem.

Hülya Yetişen- Anket yapılırken soruları doğrudan ve direk sorulması yerine, dolaylı olarak sorulmasının daha doğru neticeler verdiği söyleniyor. Örneğin yukarıdaki bağımsızlık sorusunu 3’e ayıralim:

Ahmet Özer- Once genel bir cevap vereyim. Şıklarına sonra geçeriz. Soru sorma biçimi bir tekniktir, araştırmayı yapan kişi bütün bunları hesaba katarak araştırmasını yapar. Birlikten yanayız dediklerinde enerjinin batıya taşınmasını kast etmiyorlar, hem birlikte olup hem enerjinin üretilen yerde kullanmasını sağlamak mümkün veya bir Kürt başbakana sahip olmak mümkün olabilir. Bunun için gerçek bir demokrasinin tesisi edilmesi gerekir.
Yerel ordu ve polis meselesi ise başka bu federatif çözüm yoludur o ayrı bir kategoride tartışılmalıdır.

a-Batman Petrolü’nün borularla İzmir Aliağa’ya taşınmasına ve Atatürk Barajı’nda üretilen elektriğin İstanbul ve Ankara’ya aktarılmasına ne diyorsunuz?

Ahmet Özer- Tabi ki bu yanlış bir ekonomi politika. GAP bölgelerarası dengesizliği gidermek için inşa ediliyor deniliyor ama sulamada (ki bölge halkını asıl ilgilendiren konu, 1.7 milyon hektar arazi sulanması öngörülüyor) gerçekleşme daha %15 değilken enerji tesisleri nerdeyse Hasankeyf’i katleden Ilısu projesiyle bitecek ve elde edilen 27 milyar kwh enerjinin büyük bölümü enter konekte sistemlerle batıya taşınıyor. Bu söylenenle tamamen çelişen bir uygulama, burada bir iş bilmezlikten ziyade bir samimiyetsizlik var.

b-Merkezi ordu ve polis yerine, yerel polis ve ordu kuruluşlarının olmasını arzuluyor musunuz?

Ahmet Özer- Bu tamamen bir yönetim modeli değişikliğini ve anayasal güvenceyi gerektiren bir durum. Sadece böyle bir şeyi sözlü olarak söylemek altını üstünü doldurmadan, somutlamadan ortada bırakmakla olamaz. Kastedilen demokratik özerklik projesi ise bu da etraflıca tartışılması gerekir.

c- Cumhurbaşkanı ve Başbakanın bir Kürt olmasını ister miydiniz? diye sorulsaydı, sizce aynı sonuç çıkar mıydı?

Ahmet Özer- -Sorun Cumhurun başının kim olması değil nasıl bir düzen olmasıdır. Mesele sadece bir etnik orjine bağlamak doğru değil. Milliyetçilik artık çağımızda aşılmış bir kavram. Sözgelimi birçok Arap ülkesinin cumhurbaşkanı Arap ama Araplar mutlu mu bu durumdan.

Hülya Yetişen- Kürtlerin talepleri çok net olmasa da mevcut durumda DTK taslağında somutlaşmış görünüyor. Bu taslağa dayanak oluşturan tarihsel ve toplumsal verileri, veriler ışığında yapılan tespitleri ve geliştirilen önerileri nasıl değerlendiriyorsunuz ? Bir bütün olarak bu taslağı Kürtlerin reel sosyo ekonomik yapısı ve Türk devlet gerçeği ile ne kadar ve nasıl bağdaştırabiliriz ?

Ahmet Özer- Bir kere Kürtlerin kendi aralarında netleşip berraklaşması lazım Sözgelimi demokratik özerklik konusunda farklılıklar var. Öcalan’ın, DTK’nın ve BDP’nın bu konudaki söylemeleri tam örtüşmüyor. Sözgelimi DTK özerk demokratik Kürdistan derken, BDP 26 bölgeye ayrılmış özerk yerel yönetimlerden bahsediyor. Öcalan DTK’nın bu işi iyi izah edemediğinden yakınıyor. Kürdistan sözü toprak ve etnik refarans yüklü iken BDP bizim önerimiz etnik ve toprak temelli değil bunlardan azadedir diyor ama DTK’nın taslağı Kürdistan temeli oluşuyor. Birinde öz savunma gücü yer alırken diğerinde yer alamamaktadır. Bu gibi muğlaklıklar artırılabilir. Ama öz itibariyle bu konuda şunu söylemek mümkün. Bu günkü sorunların çoğu monist homojenleştirici ulus inşası ile katı, merkeziyetçi bürokratik devlet örgütlenme biçiminden kaynaklı. O halde Kürt sorunun çözümü yeni bir yönetim anlayışını gerektirir. Bu anlayışın ilkesi ademi merkeziyetçi, yerinden yönetim ilkesidir. Bu da özerk demokratik yerel yönetimi gerektirir. Sadece Kürtler için değil bütün Türkiye için gerekli olan bir model bu. Çünkü bu günkü katı bürokratik yönetim anlayışı artık iflas etmiş durumda işlemiyor bunun behemehal değişmesi lazım.

Kaynaklara gelince özerkliğin hem tarihsel kaynakları var hem de cari referansı.
Tarihsel referanslar 1919 Amasya Protokolleri, 1922 EL Cezire komutanına yazılan mektup, 1923 Mustafa Kemalin İzmit konuşması. Mevcut çağdaş referans noktası ise Türkiye’nin girmeye çabaladığı AB Yerel Yönetimler Özerklik Şartıdır.

Hülya Yetişen- Kürt toplumunun köylü bir toplum olduğu söyleniyordu. Mevcut durumda Kürt nüfusunun büyük çoğunluğunun şehirlerde yoğunlaştığı görülüyor. Nüfusun şehirlerde yoğunlaşmasıyla, Kürt toplumsal yapısının değiştiğini söyleyebilir miyiz? Böyle bir değişimin gerçekleştiğini kabul edersek, bu toplumun psikolojik ve sosyal yaşamına, güncel ihtiyaç ve politik taleplerine nasıl yansır ?

Ahmet Özer- Şehirleşmek bir süreçtir, köyden kopup zoraki biçimde kendini can havliyle kente atmakla kentlileşme sağlanmaz. Kente gelmiş olmak sadece bir adımıdır. Öbür önemli iki adımın daha gerçekleşmesi lazım ki o süreç henüz tamamlanmış değil. Onlardan biri ekonomik olarak kentleşme, yani tarım ve hayvancılıkla iştigal eden kırsal alan nüfusunun kente geldikten sonra sanayi veya hizmetler sektörlerinde yoğunlaşarak, çalışarak dönüşmesidir. İkincisi de sosyo kültürel dönüşümdür, yani kente gelenlerin kentlileşmesidir. Oysa bu gün kırdan büyük umutlarla kentlere gelenler köylü olmaktan çıkmış ama kentli de olamamış arada kalmıştır. Göç ve kaç hareketlerinin getirmiş olduğu bir de böyle bir trajedi var. Öte yandan bu sürecin getirdiği başka bir durumda kentin temel dinamiklerinin batıya göç etmesidir. Bölge kentleri kırdan yoksul köylü göçü alırken, batıya da sermaye, beyin ve kentli nüfusu göç olarak veriyor, böylece kentlerin içi boşalıyor, dönüştürücü etkisini kaybediyor. Bunun sunucunda bu gün her kente iki kent var: Bir normal kentsel alanlar ( bunların alt ve üstyapıları var) Bir de varoş kentler var bu normal kent çekirdeğini çepe çevre saran. Diyarbakır, Van, batman böyledir. Belediyelerin bir görevi de siyaset yerine bu iki kenti bir kent haline getirmek olmalıdır. Çünkü asli işi budur, siyaseti yapan parlamento grubu var zaten.

Hülya Yetişen- Kürt sorunun barışçıl demokratik yollarla çözülmesi için bizim sormayı unuttuğumuz, ancak sizin önemli bulduğunuz hususlar var mı? Varsa bunları nasıl sistematize edebiliriz?

Ahmet Özer- Kürt sorunu etnik, kültürel, tarihsel boyutları olan bir sorundur. Bu sorun, bu güne kadar bir trilyon civarında kaynak yutmuş, 50 bin cana mal olmuş, ülkenin İç işlerinden diplomatik ilişkilerine kadar birçok konuda rol ve işlev görmüştür. Böylelikle bu sorun, Türkiye’nin kalkınması ve demokrasisi önündeki en büyük engeli teşkil eden bir sorun haline gelmiştir. Cumhuriyet dönemi boyunca 11 cumhurbaşkanı, 28 başbakan, 60 hükümet gören ülkemiz bu sorunu hâlâ çözememiştir. İçerde ve dışarıda onlarca askeri operasyon yapılmış, olağanüstü hal ve sıkıyönetimler uygulanmış olmasına rağmen sorun çözülememiştir. Bu da gösteriyor ki bu sorun askeri yöntem ve yaklaşımlarla çözülemez; ancak demokratik yöntemlerle çözülebilir.
Askeri yöntem ve yaklaşımlarda ısrar, daha fazla acı, daha fazla gözyaşı ve daha çok ekonomi ve zaman kaybı demektir. Bu bilim ve akıldışı tutumdan vazgeçilmelidir. Sorunun çözümün anahtarı; “ne kadar çok ölüm o kadar az çözüm; ne kadar az ölüm o kadar çok çözüm”dür.

Ateşkesin uygulandığı böyle bir zamanda belli bir süre için değil, silahların tümden susturulması önemlidir. Ne yazık ki Kürt sorunu silahların sustuğu zamanlarda pek konuşulmuyor. Oysa asıl şimdi çözümü konuşmanın, sağduyuyu hâkim kılmanın, demokratik adımları atmanın ve açılımın içini doldurmanın zamanıdır.

Bu da demokratik hak ve özgürlüklerin ihya edilmesiyle mümkündür. Kaldı ki Kürtlerin hak ve özgürlükleri verildiği takdirde, Türk halkının hak ve özgürlüklerinde herhangi bir eksilme olmayacaktır. Aksine sorun çözüldüğünde Türkiye daha zenginleşecek ve daha demokratikleşecektir. Güvenliğe giden paranın ekonomiye aktarılması kalkınmayı ve refahı getirecektir.

Hülya Yetişen- Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler. Umarız insanlarımız silahların sustuğu bu dönemde hem barış için empati kurar ve hem de niyet eder.

Ahmet Özer- Ben de bunu temenni ediyor, teşekkür ediyorum.


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 10)
  |   Okuma: 3913   |   Yorum: (29)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 15 Nisan 2015 18:43 | Alıntı     

Jeryfatoemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
generic cialis bangkok cialis mieux que le viagra why do men take cialisdoes propecia really work acheter propecia occasion viagra medication prescription levitra cialis propeciahow long after laser start accutane retin a online no prescription accutane and neuroblastomakamagra uk cheap kamagra for less cheapest kamagra uk europepicture of cialis Buy Cialis cialis 10mg
 Yorum #2  | 21 Nisan 2015 18:24 | Alıntı     

Lestdale

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
viagra nasal spray online pharmacy no prescription first time viagra useviagra bob Buy Viagra Online viagra competitorlevitra vs cialis vs viagra healthy man viagra offer when does the patent on viagra expireviagra divorce Priligy nonprescription viagracialis sold in stores acheter cialis super active buy generic cialis online
 Yorum #3  | 20 Haziran 2015 03:38 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
High Altitude Medicine.These stones are usually visible on transrectal ultrasonograms. sildenafil 100mg dapoxetine 60mg A virus encountered by the antibody is attached creating a new complex with an altered plasmon frequency Fig.A few weeks later tender inguinal lymphadenopathy usually unilateral and con stitutional symptoms develop.And quite predictably our immune system is expected to work much harder during such seasons.
 Yorum #4  | 17 Temmuz 2015 15:18 | Alıntı     

Wilioi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
It is caused by a reaction of the immune system against the thyroid gland. Online pharmacy This therapeutic system probably evolved as far back as years ago and even perhaps has its origins or parallels in ancient Europe see p.At St...
 Yorum #5  | 19 Temmuz 2015 22:21 | Alıntı     

Geogaddelp

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
A.Patients receiving SSRIs report less frequent sexual intercourse and heightened guilt associated with masturbation and SSRIs are associated with psychosocial factors such as higher stress at work and increased risk of conflicts with partners and other family members. achat viagra a paris Chronic thyroiditis Hashimotos diseaseEmail this page to a friendShare on facebookShare on twitterBookmark SharePrinterfriendly version Chronic thyroiditis is swelling inflammation of the thyroid gland that often results in reduced thyroid function hypothyroidism.akg images R. viagra buy in canada Causescan be idiopathic elderly or due to infection such as Mycoplasma pneumoniae infection or infectious mononucleosis B.This condition occurs because the mitral valve enlarges and prolapses into the left atrium during systole.Acetaminophen Tylenol relieves fever and mild pain but is not an antiinammatory drug.digoxin.Neuroblastoma a cancerous tumor often found in the lower abdomen that mainly occurs in children and infants.In May supplier V.Peritonitis often accompanied by fever and abdominal painusually can be treated with intraperitoneal antibiotics cloudy peritoneal fluid is key sign. Viagra to cutThis PFT assesses how well gases can diffuse across the alveolar membrane and the result of the test is calledA trial should be given to a menstruating woman. claravis How the Test Will Feel You may feel brief cramping or throbbing at the puncture site.Quick Hit The diagnosis of acute pancreatitis is usually made based on clinical presenta tion.Outlook Prognosis Duchenne muscular dystrophy leads to quickly worsening disability.Although the reduced eye does not contain explicitly the mechanism of accommodation we can use the model to determine the size of the image formed on the retina.Social capital is dramatically declining and has been over the past several decades.Lauk M.Sometimes stretching your legs before bed will reduce the cramps. Cialis selected I would rather not answer the ED question and a furtherDiseases of the Pulmonary System DISEaSES Of ThE PUlMONary SySTEM l b.The number of molecules J arriving per second per unit area from region where the density is C to region see Exercise isThe jejunum connects with the third section the ileum about feet long.
 Yorum #6  | 19 Eylül 2015 14:13 | Alıntı     

Arthurvon

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #7  | 20 Eylül 2015 01:20 | Alıntı     

Nathanrah

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #9  | 24 Eylül 2015 02:10 | Alıntı     

NathanLied

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #11  | 25 Eylül 2015 16:01 | Alıntı     

RobertTISE

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://albertbsgsd67bl.canalblog.com/archives/2015/09/23/32672402.html
http://www.purevolume.com/listeners/nathanidvku25blog/posts/3108558/The 5-Second Trick For dapoxetine review
http://www.josephuqfqd56blog.myblog.de/josephuqfqd56blog
http://edwardyrfte57blog.hazblog.com/Primer-blog-b1/The-best-Side-of-priligy-dap
oxetine-b1-p2.htm
http://jeffreyogltb34blog.tusblog.com/Primer-blog-b1/How-Much-You-Need-To-Expect
-You-ll-Pay-For-A-Good-priligy-dapoxetine-b1-p2.htm
http://henryhaojx35blog.activo-blog.com/Primer-blog-b1/Top-Guidelines-Of-priligy
-dapoxetine-b1-p2.htm
http://steveniznam02blog.blogadoras.com/Primer-blog-b1/5-Essential-Elements-For-
dapoxetine-review-b1-p2.htm
http://noahrkylw23blog.blogespana.net/Primer-blog-b1/Helping-The-others-Realize-
The-Advantages-Of-dapoxetin-b1-p2.htm
http://matthewmerft12blog.bloggactivo.com/Primer-blog-b1/Top-Guidelines-Of-dapox
etin-b1-p2.htm
http://jeffreyjeseq01blog.bloggadoras.com/Primer-blog-b1/Indicators-on-dapoxetin
e-review-You-Should-Know-b1-p2.htm
http://paulriwit12blog.blogeadora.com/Primer-blog-b1/Not-known-Factual-Statement
s-About-dapoxetine-b1-p2.htm
http://jeffreydysgs13blog.blogactivos.com/Primer-blog-b1/dapoxetin-for-Dummies-b
1-p3.htm

http://pahma.berkeley.edu/delphi/modules/auth/profile.php?uid=186176
https://modules.apache.org/profile.lua?uid=128873
https://foursquare.com/user/140850871/lists/created
https://disqus.com/by/lazyvacancy73/
https://www.coursera.org/user/i/f6bd24c43157035e83aab3a73ea70662
http://williampjylv14blog.ampblogs.com/Detailed-Notes-on-dapoxetine-review-2915
http://williamoixlw24blog.pages10.com/The-Basic-Principles-Of-dapoxetine-review-
1742
http://ryandrclr25blog.blogocial.com/Not-known-Factual-Statements-About-dapoxeti
n-2736
http://williedwncm02blog.soup.io/post/625787303/Examine-This-Report-on-dapoxetin
e-trial-pack
http://henryojeuf67blog.postbit.com/the-smart-trick-of-dapoxetine-review-that-no
-one-is-discussing.html
 Yorum #12  | 28 Eylül 2015 19:03 | Alıntı     

AabhonyMi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
https://soundcloud.com/worriedcore93
https://dribbble.com/worriedcore93
http://www.brownpapertickets.com/profile/1261745
http://www.studyabroad.com/members/worriedcore93/default.aspx
http://www.oswd.org/user/profile/id/524303/
http://my.fool.com/profile/worriedcore93/activity.aspx
http://intensedebate.com/profiles/worriedcore93
http://www.bookcrossing.com/mybookshelf/worriedcore93
https://www-secure.symantec.com/connect/user/worriedcore93
http://lhcathomeclassic.cern.ch/sixtrack/team_display.php?teamid=9953
https://www.goodreads.com/user/show/47264531-letha
http://omeka.org/forums/profile/worriedcore93
 Yorum #13  | 30 Eylül 2015 06:22 | Alıntı     

ArthurFaws

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
https://plus.google.com/110931226462962025024/posts/HgaE6mxTvDa
https://plus.google.com/u/0/110931226462962025024/posts/CHM2BxsYMy5
https://plus.google.com/u/0/110931226462962025024/posts/gCkEqftC48N
https://plus.google.com/u/0/110931226462962025024/posts/CESyq7Qgigs
https://plus.google.com/u/0/110931226462962025024/posts/hsLPZkf13Vo
http://noahuqhym03blog.soup.io/post/625818521/An-Unbiased-View-of-amoxicillin-do
sage
http://ryankvbbg70blog.pages10.com/amoxicillin-dosage-Things-To-Know-Before-You-
Buy-1773
http://ethelsrlbs47blo.canalblog.com/archives/2015/09/23/32672843.html
http://martinianzl79blog.postbit.com/amoxicillin-side-effects-secrets.html
http://luisfeyvm38blog.blogocial.com/amoxicillin-side-effects-Secrets-2783
http://paulrqkcs25blog.onesmablog.com/amoxicillin-side-effects-No-Further-a-Myst
ery-2948
http://aidendphpu11blog.ampblogs.com/amoxicillin-side-effects-Can-Be-Fun-For-Any
one-2957
 Yorum #16  | 8 Ekim 2015 00:31 | Alıntı     

AabhonySi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
https://www.facebook.com/fashionworldentertain/posts/400825586773356
https://www.facebook.com/fashionworldentertain/posts/400824526773462
https://www.facebook.com/fashionworldentertain/posts/400616813460900
https://www.facebook.com/fashionworldentertain/posts/400573706798544
https://www.facebook.com/computeraccessoriesmart/posts/931403553616449
https://www.facebook.com/computeraccessoriesmart/posts/931401860283285
https://www.facebook.com/computeraccessoriesmart/posts/931399040283567
https://www.facebook.com/computeraccessoriesmart/posts/931396680283803
https://www.facebook.com/computeraccessoriesmart/posts/930981106992027
https://www.facebook.com/computeraccessoriesmart/posts/930917266998411
https://www.facebook.com/geolifestylearena/posts/739216126206798
 Yorum #17  | 9 Ekim 2015 02:47 | Alıntı     

roses

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #21  | 7 May 2016 21:36 | Alıntı     

JoseAgride

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Federal law provides important protections to active duty members of the Agreement have been completed defaulted rescinded or discharged in bankruptcy.Some loans within as so over to only credit built provide rating. unsecured loans This company is selling high interest shortterm loan products to poor uneducated consumers.Proposed Postal Banking citation needed This is currently being accomplished by single statewide realtime databases. You want to be able to prepay all or part of your loan at any time without penalty. cheap loans Information you need to become an expert pro indicators download our free s mt smart photon map.Those moments can be scary and sometimes troublesome but here at buildingbridgesonline.NICK AGRO STAFF PHOTOGRAPHER View slideshow Merchant which now goes by Bizfi says it assisted Becker Tire when no traditional banks would. guaranteed payday loans So if repay over or months in instalments.Address proof Voters IdDriving licensePassport Federal Bank Personal Loan BANKBAZAAR Jammu Kashmir Bank Personal Loan Loan Against Credit Card Payday loans are a risky choice because of the high interest rate and short time period in which you can pay them back.In The Wall Street Journal reported that more than a third of states allow borrowers who cant or wont pay debts to be jailed even in states that prohibit debtors prisons.A personal loan can be used to pay for just about anything including large expenses like a wedding or vacation or to make ends meet until you have more income. personal loan mai avr.Trucking Kabbage financing resembles a line of credit customers only pay for what they use Kabbage Customers Unsecured Loans What to Watch Out For Small Business Blog An unsecured small business loan can be both a blessing and a curse.Online Banking Personal Calculators Credit Card Cash Back OptIn Coming Soon Additional Services Business Savings Online Mobile Banking Identity Theft Scam Alerts and Credit Reports Credit Card Resources Apply for a loan applywithushoustonfcu. pay day loans Why apply to our company Consumer Notice The loans provided by the lenders in our network are payday loans also known as cash advances or payday advances which are designed to provide shortterm cash relief until the next time a consumer gets paid.
 Yorum #22  | 22 Nisan 2017 23:05 | Alıntı     

Olga Y.Nox

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
His acting success went to his head.
http://teampownage.xooit.com/t933.htmhttp://clansoftness.xooit.fr/t177.htm
Badly written, but. Have you ever experienced an earthquake?
 Yorum #23  | 17 Temmuz 2017 18:17 | Alıntı     

PatrickNup

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
<a href="http://canadianmedicaments.ru/">canadian pharcharmy online</a> <a href="http://mycanadianpharmacycorp.ru/">canadian pharmacy</a> <a href="http://canadianpharmacy24hr.ru/">onlinepharmacy</a> <a href="http://canadianpharmacynopresc.ru/">online pharmacy</a> <a href="http://genericcialistadalafil.ru/">generic cialis online</a> <a href="http://medicationswithoutprescription.ru/">medications without prescription</a> <a href="http://buyingnizagaraonline.ru/">buyingnizagaraonline.ru</
a> <a href="http://viagrasamplesovernight.ru/">viagra samples 2 or 3 day shipping</a> <a href="http://buybetnovatenoprescuk.ru/">buybetnovatenoprescuk.ru<
;/a> <a href="http://legalusaonlinepharmacies.ru/">viagra from usa pharmacy</a>
 Yorum #24  | 18 Eylül 2017 20:32 | Alıntı     

Charlessoist

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #25  | 20 Eylül 2017 14:07 | Alıntı     

Alfredcaw

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #26  | 20 Eylül 2017 16:40 | Alıntı     

BennyNuB

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #27  | 21 Eylül 2017 08:55 | Alıntı     

StewartRen

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #28  | 21 Eylül 2017 09:44 | Alıntı     

MichaelCef

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: