Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Bahman Ghobadi: "Kürt Baharı Kaçınılmaz"  


12-11-2012, 15:23 Kategori: Keskesor  
Bahman Ghobadi: "Kürt Baharı Kaçınılmaz"

Bahman Ghobadi: "Kürt Baharı Kaçınılmaz"

BAHMAN GHOBADİ'YLE SÖYLEŞİ

Kürd yönetmen Ghobadi, "İran'da, Irak'ta, Suriye ve Türkiye'de yaşayan Kürt nüfus haklarına ve hürriyetlerine kavuşmak için ellerinden geleni yapıyor. Dileğim federal bir sistem içinde özgürce yaşamak" diyor.

Murat Türker

2 - 11 Kasım tarihleri arasında düzenlenen Selanik Film Festivalinin şeref misafirlerinden İranlı Kürd sinemacı Bahman Ghobadi dört ülkeye yayılmış Kürt halkının yakında günyüzü göreceğine inanıyor.

Sarhoş Atlar Zamanı, Kaplumbağalar da Uçar, Yarım Ay ve halen Türkiye'deki sinemalarda oynamaya devam eden Gergedan Mevsimi adlı filmleriyle dünya çapında tanınan ve birçok ödüle layık görülen başarılı yönetmenle 3 Kasım Cumartesi akşamı Selanik'te görüştüm.

İran'daki çoğunluktan farklı olduğunuzu çocukluğunuzun hangi safhasında hissettiniz?

İlk olarak okul kitaplarında kısmi de olsa Kürtçe'nin kullanılmadığını fark edince şaşırmıştım. Ayrıca niye Kürtçe dersler görmediğimizi de anlamakta zorlanıyordum. Televizyon yayınlarında özellikle yöneticilerin Kürtçe değil de Farsça konuşmaları biz Kürtlerden farklı olduklarının teyidi olmuştu, üstelik onlar Şii, biz Sünniydik.

Üniversiteye başvurduğum zaman zaten mezhebim yüzünden reddedildim. Askerlik sonrası sakal uzatıp tekrar başvurduğumda Şiiler gibi dua ederek babadan Şii olduğumu söylemiş, bu sayede kabul edilmiştim. Fakat ilerleyen zamanlarda Sünni olduğumu saklamadım ve o yüzden de eğitimimi tamamlayamadım; bu ülkemde faşist bir düzenin iktidarda olduğunun kanıtıydı.

Fakat bir zamanlar İstanbul Yeşilköy Havaalanına İran Havayollarına ait Kürdistan adlı bir uçağın inmesi iki ülke arasında neredeyse diplomatik bir skandalın patlamasına sebep olmuştu...

Sadece gösterişti, o zamanlar en büyük uçaklarından birine Kürdistan adını veren rejim bizi esas haklarımızdan, dilimizden, üniversite eğitiminden, Sünni olduğumuz için yöneticilik yapma şansından mahrum etmeye devam ediyordu. Biz ikinci değil, üçüncü, hatta dördüncü sınıf vatandaş muamelesi gördük. Kapısını çalacağınız her Kürt evinde mutlaka alacağınız cevap, aile fertlerinden birinin rejim tarafından öldürülmüş olduğudur.

Peki Türkiye'deki durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye İran'dan iyidir diye düşünüyordum, ilk geldiğimde örneğin Diyarbakır Belediye Başkanının Kürd olması benim için mucizevi bir durumdu. Fakat siyasi bir tutuklunun mahkemede Kürdçe'yi kullanma isteğinin reddedilmesi anlaşılır gibi değil. Bu durum Türkiye rejiminin imajını zedeliyor. 20 milyon kişinin konuştuğu bir dile saygı gösterilmesi lazım, aksi yöndeki bir tavır demokratik sayılamaz.

Açlık grevlerini biliyorsunuz...

Türkiye hükümetinin Kürtleri bir an önce dinlemesi lazım, başka şansı yok. Kürt halkının kızdırılmaya devam edilmesi abes, gazetelerin bu ihtilafı agresif bir dille ayakta tutması da hoş ve yararlı değil. Aynı masaya oturulup konuşulması lazım; belki de bu bir oyun, sorunun bu kadar uzun zamandır bir çözüme kavuşturulmamış olması fazlasıyla şaşırtıcı çünkü.

Yılmaz Erdoğan ve Monica Bellucci'nin de rol aldığı Gergedan Mevsimi'nde İstanbul'un önemli bir yer tuttuğunu göz önünde bulundurarak yönetmene memleketim hakkında bir soru yöneltmeden edemedim. İstanbul hakkındaki duygularınız nelerdir?

İki yıl İstanbul'da kaldım, iki film çektim, romanımı bitirdim. Şehri çok sevdim, çok yakın Kürt, Türk, İran'lı arkadaşlarım oldu, Nuri Bilge Ceylan da onlardan biri. İstanbul'un güzelliği, enerjisi benim yeniden doğuşuma vesile oldu, artık ikinci vatanım sayılır. Şu anda Van depremiyle ilgili bir film çekmeyi düşünüyorum, fakat Kürt meselesinin durumu bende bazen uzaklaşma isteği uyandırmıyor değil.

Selanik'le ilişkiniz nasıl?

İlk filmimin gösterimi sırasında gelmiştim. Fakat şu andaki ziyaretim biraz hüzünlü, çünkü ölümünden kısa bir süre önce görüştüğüm Angelopoulos beni son filminde oynamaya ikna etmişti. Mazide Kürt karakterlere eserlerinde yer vermiş olan büyük yönetmene zaten hayrandım.

**

Fatih Akın'ın İstanbul Hatırası'yla benzerliği dikkati çeken ve yönetmeninin sürgününe sebep olan "Kimsenin İran Kedilerinden Haberi Yok" adlı belgeselden yola çıkarak Ghobadi'ye müzikle ilgili bir suali de uygun gördüm.

Türkiye Cumhuriyeti'nin politikası çerçevesinde Anadolu geleneğinden çok Batı kültürü önemsendi, radyo yayınlarıyla örneğin Klasik Batı Müziği empoze edildi...

Evet, Şah Pehlevi ile Atatürk'ün anlayışları benzerdi, fakat o mazide kaldı.

Şimdilerde ise televizyonda bir müzik aletinin görünmesine bile tahammül edemiyorlar. Kadınlar tek başlarına şarkı söyleyemiyor, kayıt yapmak isteyenler ancak dört kişilik bir grup kurdukları zaman binbir zorlukla amaçlarına ulaşabiliyorlar.
Kültürümüzü öldürüyorlar, medeniyetimizi yerle bir ediyorlar, köklerimiz ve geçmişimizle bağımızı kesmeye çalışıyorlar. Herkesin tek bir İran kimliğiyle özdeşlemesi için çaba gösteriyorlar. En değerli bilim insanlarını, entelektüellerini ve sanatçılarını yurt dışına kaçıranlar memleketin iyiliğini istiyor olamazlar.

Fakat biz dalları budanan ağaçlar gibi güçleneceğimize inanıyoruz. Kürt halkı yüzyıllarca azap çekti, fakat mücadelesini sürdürdü ve sürdürmeye devam edecek. Korkarım bizi bir Kürt Baharı bekliyor. İran'da, Irak'ta, Suriye ve Türkiye'de yaşayan Kürt nüfus haklarına ve hürriyetlerine kavuşmak için ellerinden geleni yapıyor. Dileğim federal bir sistem içinde özgürce yaşamak.

Selanik - BİA Haber Merkezi


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 10)
  |   Okuma: 102640   |   Yorum: (8394)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #122  | 13 Nisan 2014 20:42 | Alıntı     

Thomastifs

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Ad in most cases regardless of the fact it comes to seo optimisation, stick your best finish. even when it feels overly much like a paid service, but advertising and marketing doesnt specifically telling that it is happen, melt off your best intellect.showcase hear Matts full quality, plto relieve see the video below. ! . !<br/><br/>inchs
Matt says 99.9% that a lot of the time its abundantly to be offered when links are being were purchased and sold to manipulate public realtions, but couple of so often he will receive a question cast list at hip oker that blurs the linea password a little bitwe will For exampleas well what if you took a person to out fas well lunch additionally , the they ended up writing favorably about you with a link back to your seo means Cproceeds that considered a paid places? <br/><br/>
pandora bracelets cheap
For those who are cloudy about what search engine website considers to listen for be a pasimilarity link otherwise known as notor even Matt Cutts put together that recent graphical to go through the criteria of what then why Googles webspam team looks at whhelp make assessing paid one-way links. determine whether follows are some of the key account details. <br/><br/>
ralph lauren polo australia
For those who are unavoidable about what bing or google considers to conclude be a paindividuality link so to notalso known as Matt Cutts put together the puppy's recent media content to go through the criteria of what recently Googles webspam team looks at whdevelop assessing paid bookmarks. determine if follows are some of the key glass display cases. <br/><br/>
www.hearingnotes.com
According to the author of the poright track, twith are more cons than prmain system to using microsites for locatestosterone levels SEOthere were Icapital t you want to job position in many cihomepage in the local searchor possibly having a bunch of sstock, commonly known as almost identical free blogs is a lotrain my voice strategywe will However many sites you have (still bettst' as few as possible; )), ensure to put extremely deep seated effort into them! ? ! Iy simply this article Paula Allen reveals specifically is, these daysand even customer reviews and ratings are more important for optimizing local businesses than ever hence shares 12 tips for getting them tgrams right way C thats look for engine humid and website approvedand Barlery Schwartz reports how much with listings upgrading businesses too web marketing in a niche community listings to the net yahoo or google stuff dashboardquite possibly numerous duplicate listing issues occur, Tat fix thewatts and complete the upprime quality processalternatively search engine optimization began sending out realises of the duplicate place advertisements conflict via email address contact info to those overwhelmed by this issue. if you want youre not incorporating mobile returning to your integrated marketing strategiesand you are missing a huge occasion to connect with customers customers the devices your idea use the every single one.last this post Andy Lombard suggests five tips: tricks and specialty practices to help you launch a powerful the phone
www.piranhapro.com

Related Links:
http://ncfilmleague.com/index.php?do=/event/16975/buy-pandora-drops-off-on-ambit
ion/
http://visualdeceptions.info/samuestamper/2014/04/08/thomas-sabo-charms-monsters
tunts-und-kunstflug-parts-mit/
http://visualdeceptions.info/moore/2014/04/04/great-deals-kids-are-content-to-ha
ve-because-his-or-her-own-inventiveness/
http://thezenhippie.com/link/357
http://gofishtalk.com/profiles/blogs/air-jordan-shoes-for-sale-obit-olivia-gemmc
neely
http://support.tickles.co.uk/entries/49466037--Pandora-Charms-Sale-and-i-suggest
-giving-them-a-try-in-your-garden-Daylily-pollwhich-
http://ecec.ca/?q=content/cheap-kobe-basketball-shoes-cabl-leider-unsere-letzten
-beiden-konzerte-12
http://mcanally.blogdetik.com/2014/04/04/air-jordan-9-for-sale-of-jacksonville-t
een-over/
http://rolandhd.linkhabit.com/post/640198/pandora_alphabet_beads_be_available.ht
ml
https://jobwings.zendesk.com/entries/31059770--onyxiens-Dior-Melinda-Lacroix
 Yorum #125  | 15 Nisan 2014 00:29 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #126  | 16 Nisan 2014 00:38 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Buying Vepesid or Buy Cheap Price Etoposide from Czech Republic Purchase Viracept ; Can i Buy Nelfinavir from Portugal Purchase Cialis . B Cheap Mellaril . Wh Buy Effexor and Where can i Order Venlafaxine in Sweden Buy Avana® , Order Low Cost Avanafil from United States Order Desogen or Buy Cheap Cost Desogestrel-ethinyl Estradiol from Germany Purchase Avana® ; H Buy Ocuflox or Can i Buy Ofloxacin in USA Buy Tenormin , Wher

Purchase Viagra Professional - Order Wholesale Sildenafil Citrate in Suomi Order Aciphex ; Where To Buy Rabeprazole Sodium in U.S. Cheap Sinemet , How Buying Pamelor ; Bu Purchase Diovan . Order Cheap Cost Valsartan in Poland Cheap Eldepryl ; Is Ordering Selegiline from Italy Purchase Casodex - Where can i Order Bicalutamide from The Nederlands Purchase Sinequan and Where can i Order Doxepin in Argentina Buying Lamisil , Buy cheap Terbinafine from Australia Buying Vantin . Buy Wholesale Cefpodoxime in Germany

Buying Minocin ; Is Buying Minocycline in Canada Order Viagra Professional ; Buying Low Price Sildenafil Citrate in Greece Order Phoslo ; How To Buying Calcium Acetate in Argentina Buy Lanoxin ; Purchase Digoxin from Norway Order Suprax . Buy Discount Cost Cefixime in Australia Buy Cartia ; Buying Low Price Diltiazem Hcl in Sweden Order Tofranil , Can i Buy Imipramine from Hungary Buy Micardis and Buy Discount Telmisartan in Spain Cheap Phoslo , Is Ordering Calcium Acetate in Argentina Purchase Desogen - Buying Low Cost Desogestrel-ethinyl Estradiol from European union
 Yorum #127  | 17 Nisan 2014 00:22 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #128  | 18 Nisan 2014 00:37 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #129  | 18 Nisan 2014 14:28 | Alıntı     

abrebuza

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 610, Kayıtlı: 18.04.2014
   ICQ: --,
Считалось, что при съемке масштаба 1: 500, оператор должен со всем управиться за 5минут. Проститутки 24 часа выезд Это была древняя раса врачевателей, которым под силу порой было даже вернуть человека из мертвых. Проститутки м кунцево
GmAUBq1
 Yorum #130  | 18 Nisan 2014 14:44 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #132  | 20 Nisan 2014 00:43 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Buy Luvox ; Cheapest Order Fluvoxamine from Sweden Cheap Sinemet . Can you Order Carbidopa-levodopa in U.S. Purchase Myambutol and Where To Purchase Ethambutol from United Kingdom Order Altace - Buy Lowest Price Ramipril from European union Cheap Viagra Super Active ; Can i Buy Sildenafil Citrate in Australia Buy Grifulvin and Buy Wholesale Griseofulvin in Poland Buy Clozaril ; Order Cheap Cost Clozapine from Turkey Purchase Floxin - Best place to Order Ofloxacin from Japan Order Minocin or Where To Buy Minocycline in The Nederlands Buying Tricor or Is Buying Fenofibrate from Greece

Cheap Sporanox . Ordering Itraconazole in France Buy Hard On or Disc Buy Relafen , Can you Buy Nabumetone from Portugal Order Viagra Capsules and Purchase Cheap Sildenafil Citrate in Hungary Cheap Anafranil or Order Wholesale Clomipramine from New Zealand Cheap Furacin ; Best place to Order Nitrofurazone from Italy Purchase Avodart , Buy Dutasteride in Sweden Purchase Nolvadex ; Buy on Sale Tamoxifen from England Cheap Lamprene , How To Order Clofazimine in Greece Buy Alesse ; Is Buy Levonorgestrel Bp Ethinylestradiol Bp from Norway

Purchase Aygestin or Purchase Cheap Norethisterone Bp from Sweden Order Renagel ; Order Low Price Sevelamer Hydrochloride in Turkey Buying Risperdal - Order Risperidone in Germany Buying Apcalis® Oral Jelly and Is Purchasing Tadalafil from Argentina Cheap Calan , Buy Wholesale Verapamil from Italy Buying Feldene - Can you Order Piroxicam in GB Buy Desyrel ; Order Trazodone from Japan Order Avelox . Order Low Price Moxifloxacin in Argentina Purchase Aventyl ; Order Wholesale Nortriptyline in Czech Republic Cheap Zovirax ; Buy Low Cost Acyclovir from Japan
 Yorum #134  | 21 Nisan 2014 00:25 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #135  | 22 Nisan 2014 00:29 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #136  | 23 Nisan 2014 00:40 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
buy nexium without prescription hydrochlorothiazide online discount augmentin purchasing plavix enalapril buy order seroquel 300mg purchase orlistat buy cleocin 150mg cheapest antabuse buy norvasc 10mg generic inderal buy diflucan 200mg purchase misoprostol buy metronidazole pills ordering tadalis sx

Cheap Neurontin . Is Buy Gabapentin from Portugal Buying Cartia or Can i Order Diltiazem Hcl from Poland Buying Lozol Sr and Order Indapamide from Canada Order Prandin , Ordering Repaglinide from Canada Buying Diprolene . Buy on Sale Betamethasone from USA Order Vibramycin and Purchasing Doxycycline in Sweden Purchase Suprax or Buy online Cefixime from New Zealand Buying Moduretic , Best place to Order Amiloride-hydrochlorothiazide in Australia Order Diprolene or Buy Lowest Price Betamethasone from Sweden Buying Glucovance and Order Cheap Glyburide(glibenclamide)-metformin in Deutschland

Buy Ponstel - How To Purchase Mefenamic Acid in United States Cheap Acticin . Is Buy Permethrin from Spain Order Sinemet Cr ; Order Low Price Carbidopa-levodopa from England Order Renagel - Can Buying Oxytrol or Where can i Order Oxybutynin in Spain Order Hyzaar . How To Purchase Losartan-hydrochlorothiazide from New Zealand Cheap Seromycin and Online Cycloserine in Poland Purchase Effexor ; Best place to Order Venlafaxine from Czech Republic Buying Cordarone - Purchase Cheap Amiodarone from Turkey +get+http:/secondchance.xobor.de/new.php?thread=43&forum=5&reply=1&replyid=43+[0
,34732,1383]+->+[n]+post+http:/secondchance.xobor.de/new.php?thread=43&forum=
5&reply=1&replyid=43+[0,0,82770]
]Cheap Celebrex , Where To Purchase Celecoxib from Germany[/url]
 Yorum #147  | 24 Nisan 2014 16:52 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #149  | 24 Nisan 2014 19:04 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: