Warning: mysqli_escape_string() expects exactly 2 parameters, 1 given in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/classes/mysqli.class.php on line 162 Warning: preg_replace_callback(): Requires argument 2, 'langdate('\1', '1331614810')', to be a valid callback in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/modules/show.full.php on line 245 Warning: preg_replace_callback(): Requires argument 2, 'Array', to be a valid callback in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/classes/templates.class.php on line 256 DataLife Engine > Версия для печати > Türkiye Sefirinden Azerbaycan Basınına Müdahale
DataLife Engine > Medya, Diaspora > Türkiye Sefirinden Azerbaycan Basınına Müdahale

Türkiye Sefirinden Azerbaycan Basınına Müdahale


13-03-2012, 06:00. Разместил: HejarS
Kurdistan-post.eu / haber sevisi - Azerbaycan’ın başkenti Bakû’de Kürdçe, Azerice, Rusça ve Türkçe dillerinde yayın yapan haftalık “Diplomat” gazetesinin yayını engellenmeye çalışılıyor.

Konuyla ilgili “Diplomat”ın genel yayın yönetmeni Tahir Silêman kurdistan-post.eu’ya şu açıklamada bulundu:

“Gazetemin şimdiye kadar yayınlandığı matbaa hiçbir sağlıklı gerekçe göstermeden “Diplomat”ı yayınlamayacaklarını belirttikten sonra diğer matbaalara başvurduk. Bütün matbaalardan olumsuz yanıt aldık. Bir aydır çalmadığımız kapı kalmadı. Bize ve gazetemize zenci muamelesi yapılıyor.

Gazetemizin son sayılarını Gürcistan’da bastırmak zorunda kaldık.

Azerbaycan’da yüzlerce gazete yayınlanıyor, bunlara bir engelleme yok ancak ülkede düzenli yayın yapan yegane Kürd dilli gazete olan “Diplomat”ın yayınına izin verilmiyor! Bu mudur demokrasi? Bu mudur azınlık haklarına saygı? Azerbayan’ın Kürd vatandaşlarının kendi ana dillerinde gazete okumak hakkı yok mudur?”

Tahir Silêman açıklamasını şu sözlerle sürdürdü:

“Aslında engellemenin neden yapıldığı, nereden kaynaklandığı hakkına bilgimiz var. Edindiğimiz malumata göre, Türkiye’nin Azerbaycan’daki sefiri Azerbaycan cumhurbaşkanlığı köşküne gazetemiz hakkında şikayette bulunmuş, köşkte çalışan yetkililer ülkedeki matbaalara gazetemizi yayınlamama talimatı vermiştir.

Bu, Azerbaycan’ın bağımsızlığına gölge düşüren bir davranıştır. “Diplomat” gazetesi yayına başladığı 2004 yılından bu yana sürekli Azerbaycan devletinin çıkarlarını savunmuş, ülkedeki demokrasinin gelişimi için çaba göstermiş, işgal altındaki Azerbaycan topraklarının geri alınması için mücadele etmiştir. Haklı olarak şöyle bir soru doğuyor: Türkiye yönetimi Azerbaycan’ın daha da gelişmesine, demokratikleşmesine, Karabağ topraklarının geri iade edilmesine, devletimizin milli çıkarlarına karşı mıdır?”

Bizler kurdistan-post.eu olarak Azerbayan’da Kürdçe yayın yapan “Diplomat” gazetesine karşı yürütülen engellemeleri kınıyor ve Kürd basınını “Diplomat”la dayanışmaya çağırıyoruz.

Вернуться назад