Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Kürtler Zapatista Taktiği ile Yol Alıyor-FehimTaştekin  


20-12-2012, 10:47 Kategori: Medya  
Kürtler Zapatista Taktiği ile Yol Alıyor-FehimTaştekin

Kürtler Zapatista Taktiği ile Yol Alıyor-FehimTaştekin

Suriye’deki Demokratik Birlik Partisi (PYD), Kürtlerin ifadesiyle Batı Kürdistan’da fiili bir Kürt özerk bölgesinin başaktörü olarak umulmadık zamanlamayla denkleme girdi. Türkiye’nin Suriye yelpazesinde zinhar görmek istemediği bir unsur. Haliyle AKP hükümeti “PKK’nın uzantısı, rejimin maşası, silahları sayesinde gücü var, tabanı yok” diyerek dışlama yolunu seçti. Sorun şu: Suriye yeniden şekillenirken güneyimizde yüzlerce kilometrelik bir şeritte fiili Kürt özerk entitesi hukuki bir çerçeveye kavuşursa ve PYD ilk seçimde Türkiye’nin kucak açtığı Kürt Ulusal Konseyi’ndeki (KUK) 15 partiye galebe çalarsa Ankara ne yapacak? PYD’yi PKK ve Şebbiha’ya eşitleyen altı çürük bir politikayı halka kabul ettirmek en kolayı. Ama bu yol Türkiye’ye ağıra mal olacak riskler içerdiği gibi sahadaki gerçekliği de ıskalıyor.

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın PYD’nin tabanında önder olarak kabul edildiği sır değil. İdeolojik olarak PKK ile PYD aynı havuzda. Hatta PYD’nin kontrolü ele aldığı bölgelerde yaptığı, KCK modelinin hayata geçirilmesinden başka bir şey değil. Peki “Bütün bunlar milis gücü sayesinde” demek durumu izah etmeye yeter mi? Bölgeyi yakından izleyenlerin ortak kanaati şu: KUK’un partileri KDP hariç tabela partisi. Toplumu mobilize edebilen, örgütlü davranan ve savunma gücü olarak duruma hâkim olan tek örgüt PYD. PYD’nin siyasi kanadı olduğu Demokratik Toplum Hareketi bölgede rejim güçlerinin çekilmesi sonrası bir nevi belediye hizmeti görüyor. Suriyeli gazeteci Barzan İso’nun deyimiyle “Zapatista’nın taktiğini izliyorlar: Çatışmadan kaçın, toplumu örgütle.” Bu PYD’nin neden Esad güçleriyle çatışmak istemediğini de bir nezbe anlatıyor. Kamışlı’da KUK gösteri için 1500 kişi toplarken PYD’nin mitingine 10 bin kişi katılıyor.

PYD’nin tabanı
Sahada çalışmış bir akademisyen olarak Seda Altuğ’un izlenimlerini aldım: “PYD ayaklanmadan önce özellikle doğuda daha fazla kırsal bir desteğe sahipti. (Batıda) Afrin’de tabanı daha çeşitli. 2004’ten itibaren rejime muhalefet etmeye başlayınca tabanı değişti ve kentselleşmeye başladı. Şam Deklarasyonu’na ortak oldular, sokaklara çıktılar ve Kamışlı olaylarında başaktör oldular. Toplumu mobilize ettiler. Önceden sadece gerilla desteğine sahiptiler. Ama toplum desteği genişledi ve çeşitlendi. 2011’den sonra insani yardım ve güvenliğe el attılar. (Kamu stoklarını ele geçirdikten sonra) ortaya atılan yolsuzluk suçlamalarına rağmen hiçbir şey yapmayan diğer partileri gölgede bıraktılar. Babası KDP’li olanların çocukları PYD’ye yöneldi. Afrin, Kobani ve Derik’te çok güçlüler. Kamışlı karışık. Amude’de ise dindar bir muhalefet var. Ayrıca burada liberal-solcu Tensikiyat (Yerel Koordinasyon Komiteleri) öne çıkıyor. Tensikiyat hem Kürt (Mahabat Cumhuriyeti) hem Suriye hem Özgür Suriye Ordusu bayrağıyla eylem yapıyor. PYD ile araları bozuk. Ama Amude’de de PYD’nin halkevleri var, okullarda Kürtçe eğitim veriyorlar. PYD’nin şu anki silahlı gücü gerilla (PKK) değil. Kandil’den gelen çok az. Gövdesi halk. Halk Savunma Komiteleri (HSK) sivillerden oluşuyor. Tabii ‘PKK değiliz’ diyorlar ama her yerde Öcalan’ın fotoğrafları var.”

KUK’un acziyeti
PYD’nin hâkimiyetine karşı 3 koldan baskı organizasyonu dikkat çekiyor. Bir tarafta KUK’un partileri, Yüksek Kürt Konseyi altında birleştikleri halde PYD’ye karşı kampanya yürütüyor. Uluslararası toplumda ve medyada PYD’nin Erbil Anlaşması’na uymadığı, tek başına hareket ettiği, rejimle işbirliği yaptığına dair suçlamaların kaynağı bu partiler. Çünkü PYD’nin karşısında varlık gösteremiyorlar, hatta Erbil Anlaşması gereğince komitelere adam verebilmiş değiller. Onlar temsilci göndermeyince HSK’da olduğu gibi meydan PYD’ye kalıyor. İkincisi, selefi grupların harekete geçirildiğini görüyoruz. Halep’teki Eşrefiye ve Şeyh Maksut mahallelerinde PYD’nin kontrolüne son vermek için Kürtlerden oluşan Selahaddin Tugayı devreye sokulmuştu. Rasulayn’da da Kaide bağlantılı Nusra Cephesi ile Guraba el Şam sahneye çıktı. Üçüncüsü, 1970’lerde Cezire bölgesine Arap Kemeri planıyla yerleştirilmiş Araplar “Kürtler sizi bölgeden sürecek” korkusuyla örgütleniyor. Bu işte başı Bakara aşireti çekiyor. Barzan İso’ya göre Rasulayn’a farklı yerlerden de silahlı gruplar gelmeye başladı. PYD yine de bu kumpastan sıyrılıp merkezi İstanbul’dan Kahire’ye kayan Suriye muhalefetiyle pazarlığın bir parçası olmayı başardı. PYD lideri Salih Muslim’le yaptığım röportaj (aşağıda) Kürtlerin göz ardı edilemeyecek bir aktör olarak sahnede kalacağını gösteriyor.

* * *

‘Suriye muhalefeti Davutoğlu’ndan emir almaz’

PYD lideri Muslim, Türkiye’nin tuttuğu Kürt partilerin federalizm arayışlarına karşı daha esnek ve Araplara kabul ettirilmesi daha kolay olan ‘demokratik özerklik’ formülünü önceliyor. Radikal’e konuşan PYD lideri, PKK ile organik bağı olduğu suçlamasını reddediyor:

- Kürtlerin Marakeş’teki Suriye’nin Dostları Toplantısı’nda Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’na (SMDK) katılacakları bekleniyordu ama olmadı. Ne oldu?

Kürtlerin haklarının anayasal garanti altına alınacağına dair sözlü olarak garantide bulundular. Bu vaatleri daha somutlaştırmak için 7 kişilik bir komite kurduk. Komite Marakeş’e gidemedi, Kahire’ye gidip bu meseleleri konuşup anlaşacak.

- Kürt Ulusal Konseyi (KUK) Kamışlı’da bir toplantı yapıp SMDK’ya katılacağını açıklamıştı. Sizden ayrı mı hareket ediyorlar?

Hayır, ayrı hareket etmiyorlar. 7 kişilik komiteyi Yüksek Kürt Konseyi (YKK) adına oluşturduk.

- PYD resmen temsil edilmiş olacak mı?

PYD önemli değil. PYD, YKK’da resmen temsil ediliyor. Bir üye PYD’li olabilir ya da PYD’ye yakın olabilir, bunun önemi yok.

- Yani sizi doğrudan temsil eden birinin olması şart değil?

Şimdilik koşmuyoruz. Ama ilerde koşacağız, bunu kabul edeceklerdir.

- Eğer anlaşma sağlanırsa SMDK’da PYD’nin de temsilcisi olacak diyebilir miyiz?

Tabii diyebilirsiniz.

- Türkiye ya da ABD’nin burada bir çekincesi yok mu?

Davutoğlu’nun bazı söylemleri var ama bağlayıcı görmüyoruz. SMDK, Davutoğlu’nun emrinde değil. Kendi iradesi ve kararları var. Suriye halkının bir parçasının katılımı için Davutoğlu’ndan izin alacak değiller.

- Özerklik talebiyle ilgili şartınızdan geri adım attınız mı? Üç konuda uzlaşma olduğunu görüyorum: Yüzde 15 oranında temsiliyet, başkan yardımcılığı ve Suriye Arap Cumhuriyeti ismindeki Arap’ın çıkarılması. Burada özerklik garantisi yok.

Hayır vazgeçmedik. Ad ya da çerçeve değil içerik önemli. Kürt varlığının anayasal olarak teyit edilmesini; sosyal, siyasal, kültürel ve savunma haklarımızın anayasal güvence altına alınmasını talep ediyoruz. Bunlar olduktan sonra adı ister demokratik federalizm ister başka bir şey...

- Adını koymak istemediğiniz özerklik konusunda Arap muhalefeti esnek mi? Çünkü Ulusal Konsey bu konuda katıydı. Yeni koalisyon farklı bir tutum mu sergiliyor?

Evet, Kürtlerin katılımını sağlamak için daha esnek davranması gerekiyor. Tabii onlar Türkiye’nin kontrolünden çıkmış durumda. Toplantılar İstanbul ve Antalya’dayken onlardan hiçbir şey beklemiyorduk. Şimdi daha serbest hareket edebilirler diye düşünüyorum.

- KUK da bu konularda sizinle aynı tepkiyi veriyor mu?

KUK’tan bazıları bizden daha katı davranıyor.

- Federalizm konusunda sanırım.

Evet.

- Peki, Türkiye ile birlikte çalışma konusunda...

Hayır, tepkileri farklı. Türkiye belki onları tercih edip, bizden uzak duruyor, önyargıdan kaynaklanıyor.

- Rasulayn’da Kürtlerle muhalif güçler arasındaki çatışmaların arkasında ne var size göre
?

Bize göre bunlar Suriye Özgür Ordusu’na (ÖSO) bağlı değildir. ÖSO ile temaslarımız oldu, “Bunlar bizden değil. Bunlar rejimin oluşturduğu örgütler” dediler. Ve bunların ayrı örgüt olduğunu, Türkiye’nin kontrolünde olduğunu biliyoruz. Kaide ile bağlantıları var. Türkiye bunları Kürtlere saldırtıyor, önce Halep ve Afrin’de son olarak Rasulayn’da saldırdılar.

- Sanırım Nusra Cephesi’ni kastediyorsunuz, rejim kurdu diyorsunuz ama rejime yönelik en ağır darbeyi de bunlar vuruyor

Ben söylemiyorum, ÖSO içinden birileri, özellikle Müslüman Kardeşler söylüyor.

‘Onlar dostken biz düşmandık’

- Dışişleri Bakanı Davutoğlu, PYD’yi PKK ve Şebbiha’ya eşitleyen bir açıklama yaptı. Buna ne diyorsunuz?

Nerede Kürt halkının haklarını savunan varsa Türk rejimi bundan rahatsız. Biz de Batı Kürdistan halkının haklarını savunuyoruz. Bizi düşman ilan etmek için de bahane arıyorlar. En kolay bahane de PKK ile kurulan bağ.

- Hiç bağı yok mu?

PKK hiçbir zaman Batı Kürdistan’a muhtaç değildir. PKK İstanbul’dadır, Ankara’dadır, Diyarbakır’dadır vs. Hep söyledik: Türkiye sınırlarında kimse bizden bir saldırı beklemesin. Suriye’deki Kürt halkının haklarını istiyoruz, gerçek demokrasi istiyoruz ve Türk halkına asla düşman değiliz. Adana Anlaşması’ndan sonra PKK’lıların hepsi teslim edildi. Anlaşma hâlâ geçerli. Onun için de PKK’lılar Suriye’de bulunmaz, bulunmaları için de bir gerekçe yok.

- PYD gücünü tabandan değil rejimden alıyor suçlamasına yanıtınız nedir?

Türkiye ile Suriye liderleri kol kola gezerken biz 2004’te Kamışlı olaylarında bu rejime karşı yüzlerce şehit verdik. 2011’de ‘Suriye devrimi’ başladığında 1550 PYD taraftarı tutuklandı. Halep, Afrin, Derik ve Kamışlı’da rejimle çatıştık, kayıplar verdik. Hem devrimden önce hem devrimden sonra Kürt örgütler arasında rejimle en fazla çatışan bizdik. Nasıl oluyor da rejimden beslendiğimiz söyleniyor, anlamıyorum. Bizim stratejimiz değişik, o kadar. Diğer örgütler gibi Türkiye rejiminin emrinde değiliz. Hiçbir zaman Suriye rejimiyle anlaşmadık.

- Türkiye bir tarafta Irak’taki Kürtlerle stratejik ilişkiler geliştirirken neden Suriyeli Kürtlere farklı bir politika izliyor? Bir nedeni olması gerekmez mi?

Hiçbir zaman Güney Kürdistan’la stratejik ilişki geliştirmiş değildir. Bu çıkar ilişkisidir. Bir Türk yetkilisi yolda bir Kürt bayrağı varsa oradan geçmek istemiyor. Bir Kürt temsilci Ankara’ya, İstanbul’a geldiğinde Kürt bayrağı bulunuyor mu? Bu nasıl stratejik işbirliği?

- Davutoğlu, Kürt lider Meşal Temmo’nun öldürülmesiyle ilgili PYD’yi suçladı

Pekâlâ, El Arabiye belgeler yayımladı, kimin emir verdiği, kimin yaptığı belli. Suçlamalar neden tekrarlanıyor? El Arabiye de bizim tarafımızda değil üstelik.

- Ancak El Arabiye’deki belgelerin güvenilirliği tartışılır...

O zaman ben de şunu sorarım: Temmo’yu Türk rejimi neden öldürmüş olmasın? Türkiye ve Suriye’nin istihbaratları en güçlü istihbaratlardır. İkisi de istediğini yapabilir, ikisi de Kürtlere düşmandır. Onlar niye öldürmüş olmasın?

Radikal


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 8)
  |   Okuma: 47057   |   Yorum: (3394)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #182  | 14 Nisan 2014 03:32 | Alıntı     

tdwunvwr

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wrrprvqf <a href="http://mpaydayloansa1.info">payday loans canada</a> gfdocumh payday loans canada http://mpaydayloansa1.info wfryuhh
 Yorum #183  | 14 Nisan 2014 03:37 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #184  | 14 Nisan 2014 17:55 | Alıntı     

kzorngpu

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
I wanted to keep you fromgrieving-that <a href="http://www.conferencesatscarborough.co.uk">conferencesatscarb
orough.co.uk instant payday loans</a> lzruqfzcrs conferencesatscarborough conferencesatscarborough http://www.conferencesatscarborough.co.uk I am so hungry!
 Yorum #185  | 14 Nisan 2014 18:07 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #186  | 15 Nisan 2014 00:10 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #187  | 16 Nisan 2014 00:26 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #188  | 17 Nisan 2014 00:34 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #189  | 18 Nisan 2014 00:11 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
buy clopidogrel online generic topiramate buy atomoxetine usa ordering finasteride buy nizoral buy vardenafil no prescription buy tamsulosin 0.2mg buy priligy 30mg buy trimethoprim and sulfamethoxazole 800mg diazepam online ordering geodon buy ciprofloxacin 750mg ordering tadalafil buy vibramycin australia buy donepezil without prescription

Order Ilosone or Order Erythromycin in Italy Cheap Benicar Hct , Cheapest Olmesartan Hydrochlorothiazide in European union Order Myambutol . Buy Wholesale Ethambutol from The Nederlands Buy Levitra Soft . Can you Order Vardenafil from Argentina Purchase Neurontin and Cheapest Gabapentin in New Zealand Order Fosamax or Buy Safely Alendronate from Suomi Purchase Viagra Super Fluox-force and Buy on Sale Sildenafil Citrate Fluoxetine in Hungary Purchase Viagra Super Dulox-force ; Buy at Discount Sildenafil Citrate Duloxetine from Hungary Buy Aventyl . Buy Cheapest Nortriptyline in New Zealand Cheap Vaseretic - Buy Safely Enalapril-hydrochlorothiazide in Deutschland

Order Amaryl ; Buy Lowest Cost Glimepiride from European union Order Buspar - Buy Low Cost Buspirone from Poland Purchase Nizoral - Order on Sale Ketoconazole from France Cheap Suhagra® or Buy Discount Price Sildenafil Citrate from Denmark Buy Omnicef or Where To Order Cefdinir from New Zealand Order Micardis ; Buy Telmisartan in Portugal Purchase Seromycin Buying Anafranil Sr Purchase Avelox . Buy Low Price Moxifloxacin from Greece Buy Calan . Order Low Price Verapamil from United States
 Yorum #190  | 18 Nisan 2014 07:41 | Alıntı     

Botas Timberland

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Cliquez sur Suivant pour voir la réponseavec l'achèvement des enduits et profiter d'une série d'affiches compilé par la création de nike free run 3 nouveau dessin animé de mode caractèreaffiche! Bean aiment nike free run femme pas cher toujours à vendre Meng dr?le, Kwon Sang-woo trois trop d'amour! nike air max 2014 Nouveaux coréens des nike free 5.0 pas cher photos privées compilations (Janvier 13-January 26, 2009)! _ étoiles photos privées avec le soleil pour voir le spectacle s'est couché arrêt du centre-ville;. Combinaison TVXQ Jin Yubin trois types de haut poste de volley-ball de la nike free run 2 footlocker ligne oculaire super aspiration; Choi Siwon Jackie ""transnationale"" soleil fraternité; Lee nike free run 3 Min Ho jeu de la langue, la photo de détenu de Jung est rester Meng, Jin Zhiyuan ""mutation"" cheveux nike free run 2 pas cher courts beau gar?on; ?microdermabrasion? Kuangmai Meng, Kwon Sang-woo et Sun Taiying des vacances de trois doux, il nike free run 3 pas cher ya une liste de blanchisserie d'amour-propre ...... Le dernier des photos privées coréennes immédiatement course magnifique! Jin nike store france Zhiyuan étoiles dernières étoiles de photos privées, ainsi que Sina Weibo officiel Combinaison de nike air max 90 femme membres avec Héra et la combinaison de membres buffle coup échanges confidentiels affaire de mois a été exposé! nike free run pas cher Deux nuit douce main les racines _ avec Héra. Participer série frapper ""City Hunter"" les membres de l'équipe de femmes coréennes avec combinaison Héra, a été photographié
 Yorum #191  | 18 Nisan 2014 07:48 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #192  | 18 Nisan 2014 21:10 | Alıntı     

abrebuza

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 610, Kayıtlı: 18.04.2014
   ICQ: --,
Куно "Записки фаворитки Его Высочества" В. Номера проституток москвы В готическом стиле, с высокими стрельчатыми окнами, остроконечными башнями... Интим сайт москва
GmAUBq1
 Yorum #193  | 18 Nisan 2014 21:20 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #194  | 19 Nisan 2014 00:22 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #195  | 19 Nisan 2014 12:14 | Alıntı     

zjebrzya

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
These offerings greatly helped <a href="http://onlineloanshai.info">loans</a> xeylxrrwc loans payday loans http://onlineloanshai.info vital railway onwhich everything else depends was constructed.
 Yorum #196  | 19 Nisan 2014 12:25 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #197  | 20 Nisan 2014 01:04 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Order Benzac ; Buy Low Cost Benzoyl Peroxide from Poland Buying Desyrel . Buying Low Cost Trazodone in Australia Buying Cordarone - Is Ordering Amiodarone from Italy Purchase Effexor Xr , Cheap Venlafaxine from Italy Buying Imitrex ; Online Sumatriptan from Suomi Purchase Parlodel and Can you Buy Bromocriptine from Turkey Purchase Actoplus Met ; Order Cheap Price Metformin And Pioglitazone from England Purchase Cialis . Where To Buy Tadalafil in Norway Buying Desogen , Can i Purchase Desogestrel-ethinyl Estradiol in The Nederlands Purchase Duricef - Buy Wholesale Cefadroxil from United Kingdom

Cheap Isordil ; Order Cheap Cost Isosorbide Dinitrate from Spain Purchase Micardis Hct or How To Buying Telmisartan Hydrochlorothiazide in France Buying Mysoline - Best place to Order Primidone from Czech Republic Cheap Anafranil . How To Purchase Clomipramine from England Buying Acticin . Where To Buy Permethrin from Poland Cheap Vepesid and Buy Cheap Price Etoposide from The Nederlands Buy Desyrel or Where can i Order Trazodone from Hungary Purchase Renagel . Buy Discount Sevelamer Hydrochloride in Canada Cheap Moduretic or Buying Low Price Amiloride-hydrochlorothiazide from Japan Purchase Trileptal or Where can i Purchase Oxcarbazepine in Poland

Order Imitrex - Buy Cheap Cost Sumatriptan in United States Buying Estrace ; Cheap online Estradiol from Poland Buy Calan . Order Cheap Verapamil from Denmark Purchase Myambutol - Order Ethambutol from Sweden Purchase Wellbutrin Sr and Can i Buy Bupropion in United States Buying Arava ; Where can i Purchase Leflunomide from The Nederlands Buy Azulfidine or Buy Cheap Price Sulfasalazine from Czech Republic Order Detrol or Order Safely Tolterodine in Spain Buying Amoxil - Order Low Cost Amoxicillin from Denmark Purchase Chloromycetin ; Best place to Order Chloramphenicol from England
 Yorum #198  | 21 Nisan 2014 00:31 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #199  | 21 Nisan 2014 07:32 | Alıntı     

Darrensal

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ошибки кондиционера mcquay

Мастер Холода – это фирма, которая специализируется на диагностике и ремонте климатической техники, кондиционеров. Это сложный вид работ, который требует от мастеров наличия специального оборудования, знаний возникающих поломок. Кондиционер является сложным устройством, вмешиваться в работу которого не рекомендуется.

коды ошибок daikin

В случае возникновения каких-либо помех в работе подобной техники, следует сразу же обратиться за помощью к профессиональным специалистам. Они смогут диагностировать неисправность, найти причину выхода оборудования из строя, оперативно устранить поломку. Периодически кондиционеры требуют дозаправки фреоном. Эта процедура требует от сервисного инженера соблюдения техники безопасности. Кроме всего прочего, различные виды оборудования требуют использования разнообразных вариантов хладагентов. Это обязательно нужно учитывать, иначе в работе климатического оборудования могут возникнуть сбои, которые и вовсе выведут дорогую технику из строя.

ошибка ua daikin

После зимы кондиционер до включения следует подготовить к дальнейшему использованию. Лучше всего с этой задачей могут справиться профессионалы фирмы Мастер Холода.

дайкин коды ошибок
 Yorum #201  | 21 Nisan 2014 19:11 | Alıntı     

Walterer

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://www.evansphotos.com/【激安価額】玉澤タマザワ-ノック用バットケース3本入-bcnk3【送料無料】-jp-7584.html
http://www.evansphotos.com/【品質保証】『ウィルソン-3号ゴム対応ソフトボールバットwtdxjsmfi』-83cmと84cmが選-jp
-7707.html
http://www.evansphotos.com/【大幅値下げ中】玉澤タマザワ-ティーバッティング用ネット2×2m-ネットかぶせ式【品質保証】-jp-755
4.html
http://www.evansphotos.com/【品質保証】【湯もみ型付けサービス!】ウィルソン-軟式グラブ-外野手用-wtarwn8sg【大幅値下-jp
-7215.html
http://www.evansphotos.com/【大幅値下げ中】【湯もみ型付けサービス!】玉澤タマザワ-硬式ミット-tfy32t【品質保証】-jp-712
7.html

キッズ
マルチワゴン
手袋
積み木
知育玩具

オーガニック コットン 長袖シャツ
http://www.kfkod.net/【品質保証】【海外買付け最新作スペシャルプライス!!】Prpsピーアールピーエスm65-jkt-ol-jp-8041.
html
http://www.kfkod.net/【品質保証】Numero-duenumero-zeroヌメロ-ゼロ-【Safari系雑誌掲載ブランド-jp-8430.
html
http://www.kfkod.net/sprayground-スプレイグラウンド-【新作!全種取り扱い!国内ストリートブランド!】The--jp-7554.
html
http://www.kfkod.net/【即日発送可】【送料無料!!国内生産のデニムブランド新入荷!!】-prpsピーアールピーエスdark-jp-8241.
html

キーケース-ポーチ
コッリーナ
カジュアル財布
ラウンドファスナー
バルドロゼ

メッセンジャーバッグ
斜め掛け
トートバッグ
レディース
ショルダーバッグ

http://www.as-mus.com/2010年★ミズノプロ★トレーニングシューズ★白or黒★2kt769□□★【送料無料】-jp-9671.html
http://www.as-mus.com/★2014年モデル★Rawlings★ローリングス★一般軟式木製バット★内川モデル★2サイズ展開★r-jp-8186
.html
http://www.as-mus.com/ミズノ-mizunoライトデイリーコンディションサポーター-ロングレッグ(2枚)-09:ブラック-(-jp-7296
.html
http://www.as-mus.com/★ミズノ★小学生硬式用金属★ビクトリーステージ★dwスプリング★dwspring★トップバランス★2-jp-1089
7.html
http://www.as-mus.com/zett(ゼット)Jr-グランドコート-ブラック-(Bog730)-jp-7689.html

http://www.hurakademi.com/p-1181-【KOMINE】コミネ-JK-541-Vintage-W-JKT-Short-FASE
http://www.hurakademi.com/p-1806-【FOX】 2014 フォックス-HC-ANTEM-JERSEY-HC-アンセム-ジャ
http://www.hurakademi.com/p-1334-【KOMINE】コミネ JK-029 ライディングメッシュジャケット カルモ CALM
http://www.hurakademi.com/p-129-WINS ウインズ-CR-2 システムジェットヘルメット メタリックブラック-【バイク用
http://www.hurakademi.com/p-1786-【SHIFT】シフト-REED-REPLICA-PANTS-リードレプリカパンツ-ハロ

http://www.kruiz-tur.com/timex-weekender-central-park-t2n651-白緑-タイメックス-メンズ--jp-7
065.html
http://www.kruiz-tur.com/aape-エーエイプ-aape-by-a-bathing-ape-メンズファッション-半袖tシャツ--jp-6
977.html
http://www.kruiz-tur.com/リーボックReebok-kamikaze-ii-midリーボック-カミカゼ-2 ミッド-v61032-jp-7
211.html
http://www.kruiz-tur.com/goyardゴヤール-トートバッグ-大人気モデル!Saint-louisサンルイポーチ付pink-jp-714
5.html
http://www.kruiz-tur.com/goyardゴヤール-トートバッグ-大人気モデル!Saint-louisサンルイポーチ付blackc-jp-7
134.html

http://www.neoportall.com/adidas人気 春秋デザイン 長袖パーカー レディースサイズ色選択可 ds313-jp-7222.html

http://www.neoportall.com/adidas人気 冬デザイン 長袖パーカー メンズ サイズ色選択可 ds115-jp-7227.html
新品 nike半袖
パーカー-男女兼用
プリント パーカー
 Yorum #202  | 21 Nisan 2014 19:20 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #205  | 22 Nisan 2014 00:35 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #206  | 22 Nisan 2014 04:21 | Alıntı     

fcpuqndz

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
I feel as though <a href="http://printingposters.co.uk/">payday loans</a> znsciljpk payday loans uk payday loans http://onlineloanshai.info/ butis not so much enjoyed by men.
 Yorum #207  | 22 Nisan 2014 04:28 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #208  | 23 Nisan 2014 00:16 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #209  | 23 Nisan 2014 00:47 | Alıntı     

ulcwjqsf

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
walbykcc <a href="http://yorkshirealliance.co.uk">pay day loan</a> xtemlrpj payday loans http://yorkshirealliance.co.uk cbukxjy
 Yorum #210  | 23 Nisan 2014 00:59 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: