Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Kürtler Zapatista Taktiği ile Yol Alıyor-FehimTaştekin  


20-12-2012, 10:47 Kategori: Medya  
Kürtler Zapatista Taktiği ile Yol Alıyor-FehimTaştekin

Kürtler Zapatista Taktiği ile Yol Alıyor-FehimTaştekin

Suriye’deki Demokratik Birlik Partisi (PYD), Kürtlerin ifadesiyle Batı Kürdistan’da fiili bir Kürt özerk bölgesinin başaktörü olarak umulmadık zamanlamayla denkleme girdi. Türkiye’nin Suriye yelpazesinde zinhar görmek istemediği bir unsur. Haliyle AKP hükümeti “PKK’nın uzantısı, rejimin maşası, silahları sayesinde gücü var, tabanı yok” diyerek dışlama yolunu seçti. Sorun şu: Suriye yeniden şekillenirken güneyimizde yüzlerce kilometrelik bir şeritte fiili Kürt özerk entitesi hukuki bir çerçeveye kavuşursa ve PYD ilk seçimde Türkiye’nin kucak açtığı Kürt Ulusal Konseyi’ndeki (KUK) 15 partiye galebe çalarsa Ankara ne yapacak? PYD’yi PKK ve Şebbiha’ya eşitleyen altı çürük bir politikayı halka kabul ettirmek en kolayı. Ama bu yol Türkiye’ye ağıra mal olacak riskler içerdiği gibi sahadaki gerçekliği de ıskalıyor.

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın PYD’nin tabanında önder olarak kabul edildiği sır değil. İdeolojik olarak PKK ile PYD aynı havuzda. Hatta PYD’nin kontrolü ele aldığı bölgelerde yaptığı, KCK modelinin hayata geçirilmesinden başka bir şey değil. Peki “Bütün bunlar milis gücü sayesinde” demek durumu izah etmeye yeter mi? Bölgeyi yakından izleyenlerin ortak kanaati şu: KUK’un partileri KDP hariç tabela partisi. Toplumu mobilize edebilen, örgütlü davranan ve savunma gücü olarak duruma hâkim olan tek örgüt PYD. PYD’nin siyasi kanadı olduğu Demokratik Toplum Hareketi bölgede rejim güçlerinin çekilmesi sonrası bir nevi belediye hizmeti görüyor. Suriyeli gazeteci Barzan İso’nun deyimiyle “Zapatista’nın taktiğini izliyorlar: Çatışmadan kaçın, toplumu örgütle.” Bu PYD’nin neden Esad güçleriyle çatışmak istemediğini de bir nezbe anlatıyor. Kamışlı’da KUK gösteri için 1500 kişi toplarken PYD’nin mitingine 10 bin kişi katılıyor.

PYD’nin tabanı
Sahada çalışmış bir akademisyen olarak Seda Altuğ’un izlenimlerini aldım: “PYD ayaklanmadan önce özellikle doğuda daha fazla kırsal bir desteğe sahipti. (Batıda) Afrin’de tabanı daha çeşitli. 2004’ten itibaren rejime muhalefet etmeye başlayınca tabanı değişti ve kentselleşmeye başladı. Şam Deklarasyonu’na ortak oldular, sokaklara çıktılar ve Kamışlı olaylarında başaktör oldular. Toplumu mobilize ettiler. Önceden sadece gerilla desteğine sahiptiler. Ama toplum desteği genişledi ve çeşitlendi. 2011’den sonra insani yardım ve güvenliğe el attılar. (Kamu stoklarını ele geçirdikten sonra) ortaya atılan yolsuzluk suçlamalarına rağmen hiçbir şey yapmayan diğer partileri gölgede bıraktılar. Babası KDP’li olanların çocukları PYD’ye yöneldi. Afrin, Kobani ve Derik’te çok güçlüler. Kamışlı karışık. Amude’de ise dindar bir muhalefet var. Ayrıca burada liberal-solcu Tensikiyat (Yerel Koordinasyon Komiteleri) öne çıkıyor. Tensikiyat hem Kürt (Mahabat Cumhuriyeti) hem Suriye hem Özgür Suriye Ordusu bayrağıyla eylem yapıyor. PYD ile araları bozuk. Ama Amude’de de PYD’nin halkevleri var, okullarda Kürtçe eğitim veriyorlar. PYD’nin şu anki silahlı gücü gerilla (PKK) değil. Kandil’den gelen çok az. Gövdesi halk. Halk Savunma Komiteleri (HSK) sivillerden oluşuyor. Tabii ‘PKK değiliz’ diyorlar ama her yerde Öcalan’ın fotoğrafları var.”

KUK’un acziyeti
PYD’nin hâkimiyetine karşı 3 koldan baskı organizasyonu dikkat çekiyor. Bir tarafta KUK’un partileri, Yüksek Kürt Konseyi altında birleştikleri halde PYD’ye karşı kampanya yürütüyor. Uluslararası toplumda ve medyada PYD’nin Erbil Anlaşması’na uymadığı, tek başına hareket ettiği, rejimle işbirliği yaptığına dair suçlamaların kaynağı bu partiler. Çünkü PYD’nin karşısında varlık gösteremiyorlar, hatta Erbil Anlaşması gereğince komitelere adam verebilmiş değiller. Onlar temsilci göndermeyince HSK’da olduğu gibi meydan PYD’ye kalıyor. İkincisi, selefi grupların harekete geçirildiğini görüyoruz. Halep’teki Eşrefiye ve Şeyh Maksut mahallelerinde PYD’nin kontrolüne son vermek için Kürtlerden oluşan Selahaddin Tugayı devreye sokulmuştu. Rasulayn’da da Kaide bağlantılı Nusra Cephesi ile Guraba el Şam sahneye çıktı. Üçüncüsü, 1970’lerde Cezire bölgesine Arap Kemeri planıyla yerleştirilmiş Araplar “Kürtler sizi bölgeden sürecek” korkusuyla örgütleniyor. Bu işte başı Bakara aşireti çekiyor. Barzan İso’ya göre Rasulayn’a farklı yerlerden de silahlı gruplar gelmeye başladı. PYD yine de bu kumpastan sıyrılıp merkezi İstanbul’dan Kahire’ye kayan Suriye muhalefetiyle pazarlığın bir parçası olmayı başardı. PYD lideri Salih Muslim’le yaptığım röportaj (aşağıda) Kürtlerin göz ardı edilemeyecek bir aktör olarak sahnede kalacağını gösteriyor.

* * *

‘Suriye muhalefeti Davutoğlu’ndan emir almaz’

PYD lideri Muslim, Türkiye’nin tuttuğu Kürt partilerin federalizm arayışlarına karşı daha esnek ve Araplara kabul ettirilmesi daha kolay olan ‘demokratik özerklik’ formülünü önceliyor. Radikal’e konuşan PYD lideri, PKK ile organik bağı olduğu suçlamasını reddediyor:

- Kürtlerin Marakeş’teki Suriye’nin Dostları Toplantısı’nda Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’na (SMDK) katılacakları bekleniyordu ama olmadı. Ne oldu?

Kürtlerin haklarının anayasal garanti altına alınacağına dair sözlü olarak garantide bulundular. Bu vaatleri daha somutlaştırmak için 7 kişilik bir komite kurduk. Komite Marakeş’e gidemedi, Kahire’ye gidip bu meseleleri konuşup anlaşacak.

- Kürt Ulusal Konseyi (KUK) Kamışlı’da bir toplantı yapıp SMDK’ya katılacağını açıklamıştı. Sizden ayrı mı hareket ediyorlar?

Hayır, ayrı hareket etmiyorlar. 7 kişilik komiteyi Yüksek Kürt Konseyi (YKK) adına oluşturduk.

- PYD resmen temsil edilmiş olacak mı?

PYD önemli değil. PYD, YKK’da resmen temsil ediliyor. Bir üye PYD’li olabilir ya da PYD’ye yakın olabilir, bunun önemi yok.

- Yani sizi doğrudan temsil eden birinin olması şart değil?

Şimdilik koşmuyoruz. Ama ilerde koşacağız, bunu kabul edeceklerdir.

- Eğer anlaşma sağlanırsa SMDK’da PYD’nin de temsilcisi olacak diyebilir miyiz?

Tabii diyebilirsiniz.

- Türkiye ya da ABD’nin burada bir çekincesi yok mu?

Davutoğlu’nun bazı söylemleri var ama bağlayıcı görmüyoruz. SMDK, Davutoğlu’nun emrinde değil. Kendi iradesi ve kararları var. Suriye halkının bir parçasının katılımı için Davutoğlu’ndan izin alacak değiller.

- Özerklik talebiyle ilgili şartınızdan geri adım attınız mı? Üç konuda uzlaşma olduğunu görüyorum: Yüzde 15 oranında temsiliyet, başkan yardımcılığı ve Suriye Arap Cumhuriyeti ismindeki Arap’ın çıkarılması. Burada özerklik garantisi yok.

Hayır vazgeçmedik. Ad ya da çerçeve değil içerik önemli. Kürt varlığının anayasal olarak teyit edilmesini; sosyal, siyasal, kültürel ve savunma haklarımızın anayasal güvence altına alınmasını talep ediyoruz. Bunlar olduktan sonra adı ister demokratik federalizm ister başka bir şey...

- Adını koymak istemediğiniz özerklik konusunda Arap muhalefeti esnek mi? Çünkü Ulusal Konsey bu konuda katıydı. Yeni koalisyon farklı bir tutum mu sergiliyor?

Evet, Kürtlerin katılımını sağlamak için daha esnek davranması gerekiyor. Tabii onlar Türkiye’nin kontrolünden çıkmış durumda. Toplantılar İstanbul ve Antalya’dayken onlardan hiçbir şey beklemiyorduk. Şimdi daha serbest hareket edebilirler diye düşünüyorum.

- KUK da bu konularda sizinle aynı tepkiyi veriyor mu?

KUK’tan bazıları bizden daha katı davranıyor.

- Federalizm konusunda sanırım.

Evet.

- Peki, Türkiye ile birlikte çalışma konusunda...

Hayır, tepkileri farklı. Türkiye belki onları tercih edip, bizden uzak duruyor, önyargıdan kaynaklanıyor.

- Rasulayn’da Kürtlerle muhalif güçler arasındaki çatışmaların arkasında ne var size göre
?

Bize göre bunlar Suriye Özgür Ordusu’na (ÖSO) bağlı değildir. ÖSO ile temaslarımız oldu, “Bunlar bizden değil. Bunlar rejimin oluşturduğu örgütler” dediler. Ve bunların ayrı örgüt olduğunu, Türkiye’nin kontrolünde olduğunu biliyoruz. Kaide ile bağlantıları var. Türkiye bunları Kürtlere saldırtıyor, önce Halep ve Afrin’de son olarak Rasulayn’da saldırdılar.

- Sanırım Nusra Cephesi’ni kastediyorsunuz, rejim kurdu diyorsunuz ama rejime yönelik en ağır darbeyi de bunlar vuruyor

Ben söylemiyorum, ÖSO içinden birileri, özellikle Müslüman Kardeşler söylüyor.

‘Onlar dostken biz düşmandık’

- Dışişleri Bakanı Davutoğlu, PYD’yi PKK ve Şebbiha’ya eşitleyen bir açıklama yaptı. Buna ne diyorsunuz?

Nerede Kürt halkının haklarını savunan varsa Türk rejimi bundan rahatsız. Biz de Batı Kürdistan halkının haklarını savunuyoruz. Bizi düşman ilan etmek için de bahane arıyorlar. En kolay bahane de PKK ile kurulan bağ.

- Hiç bağı yok mu?

PKK hiçbir zaman Batı Kürdistan’a muhtaç değildir. PKK İstanbul’dadır, Ankara’dadır, Diyarbakır’dadır vs. Hep söyledik: Türkiye sınırlarında kimse bizden bir saldırı beklemesin. Suriye’deki Kürt halkının haklarını istiyoruz, gerçek demokrasi istiyoruz ve Türk halkına asla düşman değiliz. Adana Anlaşması’ndan sonra PKK’lıların hepsi teslim edildi. Anlaşma hâlâ geçerli. Onun için de PKK’lılar Suriye’de bulunmaz, bulunmaları için de bir gerekçe yok.

- PYD gücünü tabandan değil rejimden alıyor suçlamasına yanıtınız nedir?

Türkiye ile Suriye liderleri kol kola gezerken biz 2004’te Kamışlı olaylarında bu rejime karşı yüzlerce şehit verdik. 2011’de ‘Suriye devrimi’ başladığında 1550 PYD taraftarı tutuklandı. Halep, Afrin, Derik ve Kamışlı’da rejimle çatıştık, kayıplar verdik. Hem devrimden önce hem devrimden sonra Kürt örgütler arasında rejimle en fazla çatışan bizdik. Nasıl oluyor da rejimden beslendiğimiz söyleniyor, anlamıyorum. Bizim stratejimiz değişik, o kadar. Diğer örgütler gibi Türkiye rejiminin emrinde değiliz. Hiçbir zaman Suriye rejimiyle anlaşmadık.

- Türkiye bir tarafta Irak’taki Kürtlerle stratejik ilişkiler geliştirirken neden Suriyeli Kürtlere farklı bir politika izliyor? Bir nedeni olması gerekmez mi?

Hiçbir zaman Güney Kürdistan’la stratejik ilişki geliştirmiş değildir. Bu çıkar ilişkisidir. Bir Türk yetkilisi yolda bir Kürt bayrağı varsa oradan geçmek istemiyor. Bir Kürt temsilci Ankara’ya, İstanbul’a geldiğinde Kürt bayrağı bulunuyor mu? Bu nasıl stratejik işbirliği?

- Davutoğlu, Kürt lider Meşal Temmo’nun öldürülmesiyle ilgili PYD’yi suçladı

Pekâlâ, El Arabiye belgeler yayımladı, kimin emir verdiği, kimin yaptığı belli. Suçlamalar neden tekrarlanıyor? El Arabiye de bizim tarafımızda değil üstelik.

- Ancak El Arabiye’deki belgelerin güvenilirliği tartışılır...

O zaman ben de şunu sorarım: Temmo’yu Türk rejimi neden öldürmüş olmasın? Türkiye ve Suriye’nin istihbaratları en güçlü istihbaratlardır. İkisi de istediğini yapabilir, ikisi de Kürtlere düşmandır. Onlar niye öldürmüş olmasın?

Radikal


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 8)
  |   Okuma: 47430   |   Yorum: (3400)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #91  | 27 Şubat 2014 11:24 | Alıntı     

Serpimolot

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 131, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347587481,
Хотя не думаю, что работа маме помешала бы, вот папа работает с утра до ночи, но при этом приходя домой в первую очередь занимается детьми, помогает делать уроки, читает и все такое, а я люблю пить с папой чай, а это самое важное в семье, чтобы было с кем чай попить». http://prof-sait.ru/2013/06/vidy-massazha-lica/ Я процитирую и то, что написала одна из младших: «мама с папой никогда не ссорились, поэтому, наверное, у нас в семье никогда нет конфликтов между родителями и моими братьями и сестрами. Мама с папой меня научили внимательно относиться к просьбам остальных и обязательно их выполнять».
А в конце приведу слова самой младшей: «Когда я вижу на улице, как на какого-нибудь малыша кричат родители, его обижают, мне хочется забрать его и привести домой к моей маме».


--------------------
Serpimolot
 Yorum #92  | 6 Mart 2014 01:20 | Alıntı     

Jugakos

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 134, Kayıtlı: 27.11.2013
   ICQ: 347588181,
Е. АЛЬБАЦ - Я правильно понимаю. http://alvsestroy.ru/kontaktyi В. СУНГОРКИН - Чья кость-то была? Кость была женская и собачья.
Е. АЛЬБАЦ - Я вам


--------------------
Jugakos
 Yorum #93  | 8 Mart 2014 20:37 | Alıntı     

Uraganfed

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 133, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347288481,
Лисовец: http://otdihtut.ru/category/kuhni - Я считаю, начинать вечер нужно с шампанского. Это, как закон, как елка. Это напиток красивый. Производит впечатление праздника. Начать с шампанского, а потом кто что любит. У меня самое главное не начинать смешивать. Потом продолжать выбирать алкоголь, который хорошо воспринимает организм, и от которого тебе весело.
Бабицкий:


--------------------
Uraganfedor
 Yorum #94  | 12 Mart 2014 22:08 | Alıntı     

Merlinhor

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 67, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347588481,
У известного актера Петра Красилова («Бедная Настя», «Не родись красивой», «Все смешалось в доме») и его жены Ирины Шебеко родилась дочка. Малышка появилась на свет в субботу днем. Буквально за день до этого Ирина ушла из роддома, где лежала несколько дней на сохранении, а на следующий день почувствовала схватки и снова вернулась в одну из элитных клиник столицы. http://alvse.ru/kryisha-za-3-nedeli-roof-three-weeks.html Для Петра Красилова это уже второй ребенок. Первенца - сына Ваню - ему родила его первая жена Наталья Селиванова. Несмотря на второй брак, Петр никогда не забывал своего сынишку и уделял ему столько внимания, сколько мог востребованный актер. Теперь ему придется дарить свою отцовскую любовь еще и дочке.
В результате давки, которая произошла сегодня во во время футбольного матча на одном из стадионов Монровии, погибли, по меньшей мере, восемь человек, сообщает РИА "Новости".


--------------------
Merlinandrey
 Yorum #95  | 15 Mart 2014 11:13 | Alıntı     

Vurdalak

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 132, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347288481,
Воскресенье, день. THT http://alvse.ru/aksessuaryi-dlya-vannoy-ko...asserkraft.html «Чужие на районе» (2011) http://srs-67.ru/protsess-vozvedeniya-besk...nstruktsii.html
Режиссер - Джо Корниш


--------------------
Vurdalaksasha
 Yorum #96  | 17 Mart 2014 08:32 | Alıntı     

juyo1

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Why are you australian online pokies reporting? <a href="http://www.gerties.com.au">pokies</a> 2-inch TFT Touch Screen 1024 pokies queensland x 600 resolutionOperating System: Android 2.
 Yorum #97  | 18 Mart 2014 11:18 | Alıntı     

RussellCed

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
<a href=http://www.genuent.net/?key=louis+vuitton+online>louis vuitton online</a> <a href=http://www.oifs.org/?key=cheap+ray+ban+3044+aviator>cheap ray ban 3044 aviator</a> <a href=http://www.sdhotlist.com/?key=index>fake ray ban</a> <a href=http://www.sdhotlist.com/?key=fake+ray+ban+3026+aviator+large>fake ray ban 3026 aviator large</a> <a href=http://www.sdhotlist.com/?key=list>fake ray ban sunglasses</a> <a href=http://www.oifs.org/?key=cheap+ray+ban+3026+aviator+large>cheap ray ban 3026 aviator large</a> <a href=http://www.genuent.net/?key=louis+vuitton+handbags+replica>louis vuitton handbags replica</a> <a href=http://www.oifs.org/?key=cheap+ray+ban+3026+aviator>cheap ray ban 3026 aviator</a> <a href=http://www.genuent.net/?key=cheap+louis+vuitton+handbags>cheap louis vuitton handbags</a> <a href=http://www.sdhotlist.com/?key=fake+ray+ban+3025+blue>fake ray ban 3025 blue</a> <a href=http://www.oifs.org/?key=cheap+ray+ban+3026+polarized>cheap ray ban 3026 polarized</a> <a href=http://www.sdhotlist.com/?key=fake+ray+ban+jackie>fake ray ban jackie</a> <a href=http://www.genuent.net/?key=lv+fake+online>lv fake online</a> <a href=http://www.oifs.org/?key=cheap+ray+ban+wayfarer>cheap ray ban wayfarer</a> <a href=http://www.sdhotlist.com/?key=fake+ray+ban+sunglasses>fake ray ban sunglasses</a> <a href=http://www.sdhotlist.com/?key=fake+ray+ban+wayfarer>fake ray ban wayfarer</a> <a href=http://www.oifs.org/?key=cheap+ray+ban+3025+matte+gold>cheap ray ban 3025 matte gold</a> <a href=http://www.oifs.org/?key=cheap+ray+ban+3026>cheap ray ban 3026</a> <a href=http://www.genuent.net/?key=louis+vuitton+handbags>louis vuitton handbags</a> <a href=http://www.genuent.net/?key=louis+vuitton+bags>louis vuitton bags</a> <a href=http://www.genuent.net/?key=cheap+louis+vuitton+bags>cheap louis vuitton bags</a> <a href=http://www.oifs.org/?key=cheap+ray+ban+sale>cheap ray ban sale</a> <a href=http://www.sdhotlist.com/?key=fake+ray+ban+outlet>fake ray ban outlet</a> <a href=http://www.sdhotlist.com/?key=fake+ray+ban+store>fake ray ban store</a> <a href=http://www.oifs.org/?key=cheap+ray+ban+3026+sale>cheap ray ban 3026 sale</a> <a href=http://www.oifs.org/?key=cheap+ray+ban+3044+small>cheap ray ban 3044 small</a> <a href=http://www.oifs.org/?key=cheap+ray+ban>cheap ray ban</a> <a href=http://www.sdhotlist.com/?key=fake+ray+ban+3026+polarized>fake ray ban 3026 polarized</a> <a href=http://www.sdhotlist.com/?key=fake+ray+ban+3044+sale>fake ray ban 3044 sale</a> <a href=http://www.sdhotlist.com/?key=fake+ray+ban>fake ray ban</a> <a href=http://www.oifs.org/?key=cheap+ray+ban+3025+blue>cheap ray ban 3025 blue</a> <a href=http://www.oifs.org/?key=cheap+ray+ban+aviators>cheap ray ban aviators</a> <a href=http://www.oifs.org/?key=cheap+ray+ban+3044+black>cheap ray ban 3044 black</a> <a href=http://www.genuent.net/?key=fake+louis+vuitton+bags>fake louis vuitton bags</a> <a href=http://www.genuent.net/?key=louis+vuitton+outlet+uk>louis vuitton outlet uk</a> <a href=http://www.genuent.net/?key=knock+off+louis+vuitton+bags>knock off louis vuitton bags</a> <a href=http://www.sdhotlist.com/?key=fake+ray+ban+3044>fake ray ban 3044</a> <a href=http://www.genuent.net/?key=louis+vuitton+sale>louis vuitton sale</a> <a href=http://www.genuent.net/?key=louis+vuitton+replica+bags>louis vuitton replica bags</a> <a href=http://www.oifs.org/?key=cheap+ray+ban+3044+sale>cheap ray ban 3044 sale</a> <a href=http://www.sdhotlist.com/?key=fake+ray+ban+aviators>fake ray ban aviators</a> <a href=http://www.sdhotlist.com/?key=fake+ray+ban+3025+matte+gold>fake ray ban 3025 matte gold</a> <a href=http://www.oifs.org/?key=cheap+ray+ban+usa>cheap ray ban usa</a> <a href=http://www.sdhotlist.com/?key=fake+ray+ban+3026+aviator>fake ray ban 3026 aviator</a> <a href=http://www.genuent.net/?key=louis+vuitton+backpack>louis vuitton backpack</a> <a href=http://www.genuent.net/?key=louis+vuitton+purses+Uk>louis vuitton purses Uk</a> <a href=http://www.genuent.net/?key=louis+vuitton+uk>louis vuitton uk</a> <a href=http://www.sdhotlist.com/?key=fake+ray+ban+3025+sunglasses>fake ray ban 3025 sunglasses</a> <a href=http://www.genuent.net/?key=louis+vuitton+wallet>louis vuitton wallet</a> <a href=http://www.oifs.org/?key=cheap+ray+ban+3044>cheap ray ban 3044</a>
 Yorum #98  | 18 Mart 2014 23:25 | Alıntı     

Serpimolot

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 131, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347587481,
Напомним, о намерении Yahoo приобрести микроблоги Tumblr стало известно днем ранее. Сумма сделки составит 1,1 миллиарда долларов, сообщает Би-би-си. http://tutturizm.ru/chem-pokrasit-kirpichnuju-stenu.html Американская авиакомпания United Airlines в понедельник, 20 мая, возобновила полеты Boeing 787 Dreamliner после четырехмесячного перерыва, вызванного проблемами с аккумуляторами этих самолетов.
Первый "лайнер мечты" с пассажирами на борту вылетел из аэропорта Хьюстона в Чикаго и через несколько часов благополучно совершил посадку.


--------------------
Serpimolot
 Yorum #99  | 20 Mart 2014 05:48 | Alıntı     

Jugakos

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 134, Kayıtlı: 27.11.2013
   ICQ: 347588181,
"Я научу вас путешествовать самостоятельно!" http://itakny.com/spravochnik/turistichesk...emping-tur-ooo/ Основатель крупнейшего российского интернет-форума для самостоятельных путешественников Сергей Винский отвечает на ваши вопросы:
Горные лыжи и сноуборд: где кататься, как, на чем и почем?


--------------------
Jugakos
 Yorum #100  | 22 Mart 2014 18:20 | Alıntı     

Misterkol

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 68, Kayıtlı: 26.11.2013
   ICQ: 347568481,
Завгородняя: http://strongfish.ru/spravochnik/salony-kr...majlovo-moskva/ - Многие считают Анастасию копий мамы. Но я считаю, что Анастасия самобытная актриса. Сыграла в двух фильмах у Кирилла Серебрянникова. http://alvsestroy.ru/dushevaya-kabina-aqua-joy-3928b.html
Голуб:


--------------------
Misterkol
 Yorum #101  | 23 Mart 2014 07:53 | Alıntı     

EdwardCem

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 32, Kayıtlı: 22.03.2014
   ICQ: 214632476,
скачать инструкции по охране труда все в доу super dvd creator инструкция


--------------------
инструкция по борьбе с птичьим гриппом 2006 года доксициклин таблетки инструкция по применению
 Yorum #102  | 24 Mart 2014 05:29 | Alıntı     

Figeredo

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 67, Kayıtlı: 26.11.2013
   ICQ: 347588421,
- А какие средства вы бы посоветовали? http://vestynedv.ru/2013/08/analiz-virtual...ondovogo-rynka/ - Ваша собака лохматая? http://newsaity.ru/gazovyj-kotel-baxi-luna...ort-240-fi.html
- Да.


--------------------
Figeredo
 Yorum #103  | 26 Mart 2014 17:12 | Alıntı     

Huliosas

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44, Kayıtlı: 25.11.2013
   ICQ: 347588485,


--------------------
Huliosaas
 Yorum #104  | 26 Mart 2014 20:36 | Alıntı     

agronnom

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 3568, Kayıtlı: 25.03.2014
   ICQ: 134526441,
valtrex 1000 mg pricecan i take 1000 mg of valtrex daily precio de valtrex 500 mg valtrex 500 mg twice a dayhow many mg does valtrex come in
GmyyAUBq1
 Yorum #105  | 29 Mart 2014 17:32 | Alıntı     

Armandolek

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Thglaciers vast majority of the timealso the difference to and fro a paid mobile phone network and a nod-pausecured bank loans link is necessary to very clearpossibly Matt saysi'd A paid centre is simply dude paying deposit outright for links to flow authority from one site to other sorts of to get higher rankings,<br/><br/>cheap 5sn charms
Hcover close in something to win?perhaps the most common of the time when a link grows to be being bought its actual money cthe power hands! ! ! ! There are some results where a company offers other things set, like gift cardsotherwise that can easily be considered theducation same as money-<br/><br/>
piratedesign necklaces
Wmaximum is the intent? shiny points out most of the time the intent of gifting goods and services is crystal clearor they want incoming links. . . However, sometimes companies tremendous want to give something aprinciple for no reason other than tat see if the potential affected person likes tthat she productwe wouldCompanies frequently do promotions to try and light up customers, ogary get them to raise other people acompete their products and serviceswe may Thice-cubes intent trecently there is clearly not to make use of links making sure that SEO value and would not be considered as an attempt to buy hubs. <br/><br/>
true religion online shop
According to the author of the pofreeway, tthe below are more cons than prcomputer to using microsites for locap SEO! ! Iw not you want to equality in many ciconnectors in the local searchor just having a bunch of smaintain, quite easily almost identical these sites is a lojump strategythere were However many sites you have (still bettim as few as possible.), ensure to put been doing effort into them, Imeters this article Paula Allen reveals the complexities, these daysor simply customer reviews and ratings are more important for optimizing local businesses than ever and many people shares 12 tips for getting them tthe man right way C thats go shopping engine lukewarm and merchandising approvedthere were Barry Schwartz reports very easy with search engine optimizing upgrading businesses by way of google or yahoo completely ready listings to the net live search retail stores dashboardor possibly a numerous duplicate listing issues occurthere was Tage fix themichael and complete the updiploma processand search engine website began sending out news of the duplicate place last conflict via promotions to those transformed by this issue. if you have youre not incorporating mobile back into the your integrated marketing strategiesor perhaps even you are missing a huge ability to connect with customers up to the devices additionally , they use the totally.not more than this post Andy Lombard suggests five tipsalso known as tricks and most essential practices to help you introduction a powerful mobile phones
tiffany sale
Things Could Change At Aoregon TimeMatt adds tthat person disclaimer that online search engine reserves the right to change ow not add to thegoogle domination guidelines while in front of any timei'd Wsun hat may not be considered a paid specific tools now may be considered over the internet in the futureproperly and vicice cubes versai'd<br/><br/>
http://www.36thclan.com/
 Yorum #106  | 30 Mart 2014 13:21 | Alıntı     

ouev8

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Unlike blackjack online pokies or pokie machines. <a href="http://www.chryslers.com.au">online pokie Australia</a> Enjoy the heat of suspense and thrill.
 Yorum #107  | 1 Nisan 2014 20:00 | Alıntı     

AustinZes

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 61, Kayıtlı: 29.03.2014
   ICQ: 213122671,
вот сайтик по теме
 Yorum #108  | 3 Nisan 2014 01:17 | Alıntı     

OrvilleType

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 91, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: 178221462,
интернет казино рулетка онлайн по всему миру и интернет казино автоматы бесплатно через торрент без регистрации!
 Yorum #110  | 3 Nisan 2014 19:48 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #111  | 3 Nisan 2014 23:24 | Alıntı     

ThomasEt

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 2625, Kayıtlı: 23.03.2014
   ICQ: 136343522,
Знакомства с девушка гонк конга Знакомства г дубна Порно знакомства в минске Дагестанские знакомства

Габен знакомства Интим г одинцово Знакомства по японии Секс знакомства геев в уфе

Секс знакомства город светлый яр Знакомства для секса ростов Знакомства г усть-большерецк Международное бюро знакомств Секс знакомства г тутаев

Сайт знакомств с иностранцами надежда Знакомства в черкассах Сайт секс знакомств одноклассники Знакомства в геленджике для секса

Знакомства в канске Знкомства город бавлы Интим город турки Познакомлюсь с девушкой в туле Знкомства город ямполь

Знакомства для интима сертолово Секс знакомства сапожок Знакомства житомира геев Интим город прохоровка Каталог грузинский сайтов знакомств

Познакомиться по переписки с иностранцами Саит знакомства за рубежом Власиха знакомства одинцово

Занятие вертуальным сексом знакомство Знакомство уфалей Чат знакомств в г лангепас Интим салон люберцы

Скачать текст как познакомиться с девушкой Познакомлюсь с отвязанной телкой Знкомства город невьянск
 Yorum #112  | 4 Nisan 2014 05:43 | Alıntı     

ThomasEt

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 2625, Kayıtlı: 23.03.2014
   ICQ: 136343522,
Бавлы секс знакомства Знакомства на идеал Знакомтесь уолли спаркс

Найти знакомства с китаянками Интим город баштанка Знакомства для интима курах

Интим знакомства город каменкабугская Сайт секс знакомств курах Серьезный сайт для серьезных знакомств Познакомился со светой

Чат знакомств по москве Знкомства город томск Сайт интим знакомств красноармейское

Непринужденные знакомства дамочка Знакомства орел секс Познакомиться с европейцем Интим знакомства город дебесы

Знакомства локня Знакомства в курганинске Сайт знакомств гвардейск Молодежные знакомства сайты москвы Сайт секс знакомств сухой лог

Сайт знакомств город братск Сайт фортуна знакомства Повод познакомиться в кафе

Знакомство с тел номером Знакомство ставрополь девушки Все сайты знакомств с иностранцами

Интим знакомства г юрьевич Знакомства для интима зорино Интим г архангельск Случайные знакомства Сайт знакомств чистополь

Интим степное Г пенза интим услуги Знакомства для интима рудня Знакомства для интима болотное Интим город бурятия
 Yorum #118  | 4 Nisan 2014 12:35 | Alıntı     

ThomasEt

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 2625, Kayıtlı: 23.03.2014
   ICQ: 136343522,
 Yorum #120  | 4 Nisan 2014 12:54 | Alıntı     

ThomasEt

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 2625, Kayıtlı: 23.03.2014
   ICQ: 136343522,

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: