Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Taraf: Çarpık Doğdu,Yamuk Öldü -Ragıp DURAN  


20-12-2012, 11:18 Kategori: Medya  
Taraf: Çarpık Doğdu,Yamuk Öldü -Ragıp DURAN

Taraf: Çarpık Doğdu,Yamuk Öldü -Ragıp DURAN

Taraf gazetesi beş-altı yıllık yayın hayatını tamamlarken de ilk günkü gibi şeffaflıktan ve dürüstlükten yoksun bir şekilde gömüldü. Kaçınılmaz son, belki de geç bile kalmıştı.

Çünkü bu gazete henüz kuruluş aşamasında çeşitli alan ve konularda sakat doğmuştu:

* Gazetenin malî yapısı, medya mülkiyet kimliği şeffaf değildi. Teorik olarak Alkım Yayınevi gazetenin sahibi görünüyordu. Ne var ki, o günlerde, tüm yayıncıların çok iyi bildiği üzere, Alkım Yayınevi’nin kâğıtçı, ciltçi, matbaacı ve dağıtımcılar başta olmak üzere uçan kuşa borcu vardı. Yeni bir gazete kurmak için gerekli olan sermaye nereden, nasıl, ne zaman gelmişti? Taraf’ın sahibi ve yöneticileri bu sorulara son altı yıl içinde hiçbir zaman açık, net, belgeli yanıt veremediler.

* Ahmet Altan son yazısında da bu sır perdesini itina ile koruyor. Ayrılırken bile gazetesine yönelik iddia ve suçlamaların hiçbirine yanıt ver(e)miyor. Üstelik, Altan neden istifa ettiğini bile açıkla(ya)mıyor. Şeffaflık ve dürüstlükten yoksunluğun adı ne zamandan beri “demokrasi kahramanlığı” oldu? Hele birisi de kalkmış Altan’a “mangal yürekli” demez mi? Ben hiç hoşlanmadım bu kebapçı edebiyatından! Bir başkası da kalkmış kendini “Ahmet Altan’ın çocukları ve kahramanları” diye niteliyor. Çocuklar ne zamandan beri babalarını seçebilmişler ki? Ayrıca, bir insanın kendi kendisini kahraman ilân etmesi biraz megalomania olmuyor mu? Babadan geçe geçe, kala kala bu megalomania mı kalmış? Kendisine iletilen belgeleri bavula koyup savcılara götürmeyi gazetecilik sananlar, üç haberinden biri tekzip yese de hâlâ bu meslekte kalabiliyorlarsa, galiba hakikaten kahramandır!

* Bu gazete, çeşitli kesimlerden gelen talep ve sorulara rağmen, Fethullah Gülen Cemaati ile ilişkisi konusunda bir açıklama yapmaktan kaçındı. Şeffaflık ve dürüstlük yoksunluğu salt malî alanda değil, siyasal ve ideolojik düzlemde de sırıttı. Altı yıl boyunca bu gazetede Cemaat aleyhine bir tek satır, aleyhte bir haber, yorum, fotoğraf yayınlanmaması nasıl açıklanabilir? Keza Zaman ve bu gruba bağlı diğer yayın organlarında da Taraf aleyhinde bir tek satır yazı çıkmamış olması acaba tesadüf müdür? Çıkar kardeşliği, medeniyetler ittifakı, dinler arası hoşgörü, diyalog, empati filan falanla mı açıklayacağız bu ilişkiyi?

* Bu gazete Türkiye’nin iki büyük sorunu olan Recep Tayyip Erdoğan ve Kürt meselesi konusunda altı yılda galiba en az üç kez tutum ve politika değiştirdi. Üstelik, bu değişiklikler öyle nüans sayılabilecek değişiklikler olmadı. Koyu Erdoğan taraftarlığından kişisel de olsa yine koyu bir Erdoğan karşıtlığına geçtiler. Kandil’de röportaj yapan Taraf ile “Kürt sorununun çözümünü engelleyen PKK’dır” diyen Taraf aynı gazete midir? İlginç olan, özellikle Taraf’ın Erdoğan konusundaki değişikliklerinin Zaman grubunun da Erdoğan’la ilişkileri bozduğu dönemlere rastgelmesi; bu da herhalde tesadüf idi.

* Bu gazetenin haberciliği, kendi dışındaki (belki de içinde, henüz tam olarak bilemiyoruz) bir odağın sağladığı belgeleri ciddi bir editoryal süzgeçten geçirmeden yayınlamakla sınırlı. Dolayısıyla, bu gazeteyi aslında Altan – Çongar ikilisi yönetmedi. O odak yönetti. Özellikle Alev Er’in ayrılmasından sonra, gazete tamamıyla bu odağın denetiminde yayınlandı. Altan, Alev Er’in gazeteden neden ayrıldığını açıklayacağı yerde, son yazısında ona teşekkür ediyor. Utanma sözlüğü galiba her eve lâzım…

* Bu gazetede kuşkusuz belirli sayıda dürüst, aklı başında gazeteci ve yazarlar da vardı. Bazıları arkadaşım ve meslektaşım. Bir kısmı zaten zaman içinde Taraf’tan ayrıldı. Sorun zaten, Altan hariç, kişisel bir sorun değil. Ama gazetecilik gibi son derece kolektif bir alan ve meslekte Altan’ın egosu Taraf’ı gerçek anlamda bir gazete olmaktan alıkoydu. Bir zamanlar gazete içindeki bir ihtilafta, servis şefleri ile sayfa sekreterleri “sayfanın gerçek patronu kim?” konusunda kapışırken Altan sorunu hemencecik çözüyor: “Bakın, bu sayfaların gerçek sahibi ne servis şefidir ne de sayfa sekreteri. Bütün sayfaların tek patronu benim, ben sizlere bu sayfalarda çalışma hakkı veriyorum, o kadar!” Ne güzel, değil mi? Demokrasi kahramanı böyle olur işte! Mangal yürek de buna denir! Megalomani adamı Pennslyvania mescidinin sıradan bir ulağı haline getirir… Farkına bile varmazsın. Biri sana söylese bile inanmazsın, inanmak istemezsin. Çünkü sen o kadar büyüksün ki… Kibirdir yorulup yollarda kalan. Gururdur motoru patlatıp adamı aciz bırakan!

* Bu gazetede 1 Mayıs 1977 katliamını aklamaya çalışan bir akademisyen, Altan ve arkadaşlarının malî sebeplerle istifa ettiğini, ayrılma olayında hiçbir siyasal neden bulunmadığını yazdı. Biz de inandık! Altan bir süredir Başbakan Erdoğan aleyhinde çok sert yazılar yazıyordu. Bu yazıların içeriği genellikle doğru olmakla birlikte, üslûpta gereksiz bir bireycilik göze batıyordu. Bir gazeteci, siyasî iktidarın bir numarası ile senli-benli kavgaya girişmez. Mesele iki kişi arasındaki bir anlaşmazlık değil ki… Altan’ın yürüttüğü muhalefetin dörtte birini yazanlar kendilerini polis-savcı-hâkim üçlüsünden geçtikten sonra cezaevinde bulurken, Altan hakaret davalarıyla yetinmek durumunda kaldı. Altan ve arkadaşlarının Taraf’tan neden ayrıldığı konusunda tahmin ya da öngörüde bulunmak çok zor olmasa gerek. Yeni Şafak ve Zaman’da bile hafif muhalefet edenlerin işlerinden olduğu bir dönemde, Erdoğan, Altan’ı gazetenin başından uzaklaştırarak hem “pis bir muhalifinden” kurtuldu, hem de Pennslyvania’ya mesaj atmış oldu.

* Polis Akademisi’nde ders verenlerin boş zamanlarında köşe yazarlığı yaptığı bir mekândır Taraf gazetesi. Twitter’dan ve köşesinden kadın-erkek ayrımı yapmadan ispatlanamayacak iddialarla meslektaşlarına çamur atanların el üstünde tutulduğu bir gazetedir Taraf. Başyazarının “patrona güzel bir hediye” olarak tasarladığı bir gazetedir Taraf. Keza aynı başyazar ve kurucunun “roman yazmaya ara verdiği dönemler”deki meşgalesidir Taraf gazeteciliği.

Sonuç olarak, Taraf Türkiye basın tarihinde bence öyle önemli ve değerli bir yer alamayacak. Ama Türkiye siyaset tarihinde, manipülasyon tarihinde mutlaka hak ettiği bir konuma geçecek.

birdirbir.org


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 11)
  |   Okuma: 67358   |   Yorum: (4042)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 20 Aralık 2012 19:24 | Alıntı     

A.Dara

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
" Ilerici,sosyalist gazeteci" maskeli bir iktidar tetikcisi Ragip Duran..Bakin ne yaziyor: "Bir gazeteci
siyasi iktidarin bir numarasi ile senli benli kavgaya giri$mez!'diyor..Niye girmesin beyfendi? Siz
savcimisiniz, siz sansür kurulu ba$kanimisiniz? Kaldiki sayin Ahmet Altan'in " siyasi iktidarin bir
numarasi " vampir recep ile KAVGA ettigini de nereden cikariyorsunuz ! Sayin Altan; bir gazeteci
olarak yanli$ gördügü $eyleri gayet güzel bir uslupla dile getirmi$tir ! Sayin Altan'in beni bile bazen aglatan yazi ve degerlendirmelerini hangi hakla "KAVGA"diye nitelendiriyorsunuz ? Hadi
kabul edelim ki bu yazilarla sayin Altan " siyasi iktidarin bir numarasi " vampir receple "kavga "
ediyor olsun ! Peki bundan daha ME$RU, bundan daha HAKLI, bundan daha DEMOKRATIK bir
TAVIR olabilir mi ? Bir demokrata ve bir gercek gazeteciye bu anlamda sayin Ahmet Altana sahip
cikmak dü$er , yoksa ONA SALDIRMAK degil...Ayni Ragip Duran hizini alamiyor, bakin neler
yaziyor : Erdogan, Altan' i GAZETENIN BA$INDAN UZAKLA$TIRARAK hem "PIS BIR MUHALIFINDEN" KURTULDU, hem de Pennslyvania'ya mesaj atmi$ oldu. " $imdi birakiniz demokrat bir gazeteci olmayi , bu Ragip Duran henüz insan olamami$ bir yaratiktir desem ,
haksiz mi olurum..Siyasi iktidarin bir gazeteciyi i$inden kovdurmasini, bir gazeteciyi magdur
etmesini bir gazeteci hangi etikle, hangi ahlaki degerle savunabilir ? Elbette Türkiye gibi özgür
gazetecilik cehenneminde bir damla özgür ve halkci gazete cikarmak korkunc zordur ve hatta
SIRAT KÖPRÜSÜnden gecmek gibidir..Bu anlamda yanli$ ve hatalar mutlak yapilir..Ancak R.
Duran bunu yapmiyor..O bir iktidar tetikcisi oldugunu deklare edip sayin Altan'a niye vampir
recep' e muhalefet yaptin diye efeleniyor ve "pis bir muhalif"diye kin kusuyor; i$inden atilmasina seviniyor ve bunun bir Vampir Recep Tayyip Erdogan eylemi oldugunu söylüyor..
Halbuki sayin Altan istifa etmi$ti..Megerse R.Duran efendisi Erdogan' dan bilgi almi$ ! Olayin
bu iktidarin bir KOVDURMASI oldugunu söylüyor, seviniyor..Vay nalet olsun sizin gibi PIS bir
gazeteci müsveddesine..
 Yorum #2  | 20 Aralık 2012 21:12 | Alıntı     

Dijwar

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
A.Altana inan kişi ya saf olmalı yada kata cahildir..Ragıb beyin değerlendirmesi yerind eolmuştur...
 Yorum #3  | 20 Aralık 2012 22:52 | Alıntı     

rojame

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 375, Kayıtlı: 18.04.2011
   ICQ: --,
Yeşil logu, !

Hafızamızı çağrıştıran yabancı bir madde degildi zaten !Rengi "TURKU az "a indirilmiş olsada,unutulmaz rengi..!'ni almıştı zaten.

Gerisini çok iyi tarih edmiş (bilmediğim,yazarmı düşünürmü akademisyenmi)bilmiyorum.Bildiğim bu yazının yazarı (sahibi)çok ned ifaderlerle olup bitenleri KALEME/kelama, getirmiş.Buna konunun daha 'da "beraklaşması için" kısaca düşüncelerimi eklemek isterim,

Düşünüyorumda,

Tırk dewled sisteminin işleyişi,günümüze kadar;Dewledin hem kendisini we hemde çarkını çewiren hükümedine "MUHALİF" hiç bir gazeteyi/ciyi yada medya we medyaciyi günümüze qadar,sağlam bırakmamıştır.Can weya mal olarak ağır bedelleri ödedirerek,despod warlığını his edmeye çalışmıştır.

Buradan yola çıktığımız wext,Taraf we taraf yazarlarının (militarist.yazarlarına deginmeden) Sadece;İki siwil kişiyi ele alarak,Olup biten manzarayi zihinlerde nedleştirmek adına,Biri ALTAN we Miroğlunun dawranışlarına dokunursak,Gülen we Akepe ortaklığının hem ortaklığı we hemde ayrıştıkları noktalarını ned görebiliriz..Taraf gazetesi baştan beri bir hükümed koalisyonun gizli sesiydi,Bu iki yazarlardan biri açıktan Kürd özgürlük mücadelesine saldırmakla görewlendirilmişti digeri ise;Hükümedi (Koalisyonu) öwmekle..!

Ne zamanki;Koalisyon ortaklarından çatlak sesler;Kamuoyuna yansıdı,o wextetede,Taraf koalisyonundan çatlak sesler meyda geldi..!Miroğlu;Tayip hükümetinin tarafında yerini açıkça aldı;Gafilçe,

Altan ise;Akıllıca (Kurnazca,Bir o kadarda haklıca ) Kürd tarafından durup hükümedi gerçekçi toplarına tuttu..Gülen ortaklığını açıkta bıraktı.!Zaten demokrad kimliğiyle,Gülen cem aatinden açıktan yerini alamazdı..!

Peki bütün bunlara sebebiyed weren neydi ? Ne zaman bu açık we gizli koalisyonlarda çatlaklık meydana geldi ? Ona dokunalim,

Kualisyon hükümedinin ortağı;Gülen cemaadi,Ne zamanki Kürdlere daha fazla zülüm yapın FERMANINI yayinladıktan sonra;Zulüm Qaleside çat diye ortadan çatladı !(Bu müşriki fermanini tekrarlamaya gerek yok.Dünya haberdar oldu..!) Ama ortağı bu emrini ne zamanki uyguladıktan sonra başarısız kalınca,ÇATLAĞIN MEYDANA geldiğinide unudmamak kaydıyla..Herkes kalsın sağlıcakla..!ZULÜM baki kalmaz bu yeryüzündede..1
 Yorum #4  | 24 Temmuz 2013 07:22 | Alıntı     

svetlannaannaneva

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 97, Kayıtlı: 19.07.2013
   ICQ: 732257461,
Наш всеми любимый портал для знакомств мамба знакомства приглашает вас принять участие в конкурсе обоятельных девушек и конечно же парней, различные розыгрыши и призы ожидают всех, а самое интересное вам предоставляется возможность познакомиться друг с другом, найти себе обоятельного партнера для различных отношений. добро пожаловать к нам сайт знакомств с австралийцами


--------------------
 Yorum #5  | 17 Ekim 2013 20:00 | Alıntı     

csvetochkca

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 87, Kayıtlı: 14.10.2013
   ICQ: 86164663,
Портал знакомств для интимных отношений сайт секс знакомств бесплатно в Интернете в режиме On-Line! Присоединяйтесь! Ищите партнера! - ведь это так здорово! Добро пожаловать в интимные знакомства в пскове


--------------------
 Yorum #6  | 22 Ekim 2013 22:02 | Alıntı     

irinanejnayy

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 87, Kayıtlı: 19.10.2013
   ICQ: 170581857,
Известный сайт сексуальных знакомств знакомства мамба ру в паутине Интернета в режиме On-Line! Регистрируйтесь! Ищите партнера! - это классно! Добро пожаловать в как взломать знакомства майл


--------------------
 Yorum #7  | 25 Ekim 2013 17:59 | Alıntı     

sonEnsunsecom

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
poZeusZmZdne Ugg Keng盲t
spZqqyZcZxeh Moncler Homme
vyZrtqZyZpje Woolrich Jacken
tgZbszZqZiaw Timberland Sverige
gcZeziZuZgne Belstaff Jacket Uk
dhZloqZfZkhq Timberland Sverige
ddZzipZnZrlo Uggs Outlet
kpZodfZlZirv Ugg Keng盲t
elZwwwZaZfah Canada Goose
rjZlbwZuZore Hollister Jacke
 Yorum #8  | 26 Ekim 2013 17:33 | Alıntı     

Hultessus

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wbZkhuZvZzsx Uggs Uitverkoop
snZtgdZpZyzq Moncler Jassen
muZpnpZpZewm Parajumper Jacka Dam
ffZgquZiZean Ugg Norge
bxZexvZgZbpy Moncler Outlet
rdZuaoZgZqrq Barbour Italia
jyZnraZjZzdv Uggs Uitverkoop
hgZveeZwZryq Uggs Uitverkoop
elZonnZkZgai Peuterey Jacket
gdZbqdZyZmxu Canada Goose V盲st
 Yorum #9  | 26 Ekim 2013 18:10 | Alıntı     

WallCaleHip

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ktZnlcZeZchc Woolrich John Rich & Bros
krZrlbZmZnzy Uggs Norge
seZyfdZeZrhu Spaccio Woolrich Bologna
ahZdjfZyZgls Parajumper
svZqzkZcZjro Moncler Jacken
wsZanmZzZptm Timberland Wien
viZhqsZbZfoy Canada Goose Jakke
jxZxxlZdZnif Woolrich Jassen
ryZydiZmZvnv Moncler Outlet
kvZoqeZgZelg Ugg Australia Espa帽a
 Yorum #10  | 26 Ekim 2013 19:39 | Alıntı     

criguoursix

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
keZetmZxZjps Canada Goose Jakke Dame
znZprgZjZztq Timberland Schuhe
gyZqqeZaZadr Parajumpers Sale
idZxobZuZpoe Parajumpers Long Bear
pqZgzvZdZpan Belstaff Madrid
phZowrZbZixd Belstaff Madrid
ncZlmdZwZdtb Parajumper Femme
dsZmkcZsZdtq Parajumper Sale
trZzqwZkZdbz Timberland Schuhe
pdZmdxZeZogg Ugg Pas Cher
 Yorum #11  | 27 Ekim 2013 11:58 | Alıntı     

Obtaitadveday

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
byZwdiZqZsqg Moncler Vest
yhZaklZbZoat Barbour Jacket Uk
zoZimzZfZldp Moncler Outlet
ijZuhoZnZvdd Botas Ugg Baratas
teZdgdZbZneu Ugg Boots
yjZqlhZjZpqq Parajumpers Takit
cxZofbZqZgsf Peuterey Roma
lmZucrZoZjyo Canada Goose Montreal
iwZfumZsZodm Ugg Boots
vfZtwdZtZybr Canada Goose Sale
 Yorum #12  | 28 Ekim 2013 23:42 | Alıntı     

Vobeappamnbox

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
tdZlbyZrZgsr Moncler Jacken
uwZfiuZeZeyv Woolrich John Rich & Bros
fwZesyZxZgbq Canada Goose Jakke
gjZptgZvZwva Moncler Vest
dqZutrZdZbjo Parajumpers Jassen
tnZmbkZjZxql Moncler Vest
weZrciZnZtrc Ugg Canada
oqZuneZyZlqy Timberland Schoenen
klZwgpZbZljt Moncler
jtZesmZnZkul Uggs Norge
 Yorum #13  | 28 Ekim 2013 23:45 | Alıntı     

HinaavaitslaH

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
kjZyqxZqZyus Canada Goose Suomi
gwZajaZwZthz Belstaff Motorcycle Jackets
maZkuhZiZkwv Moncler Jassen
vjZkafZrZqlu Canada Goose Online Shop
ujZafnZgZdjf Canada Goose Online Shop
nkZlubZjZoke Ugg 蔚位位伪未伪
tqZdelZxZbhx Belstaff Paris
niZbojZyZpwe Peuterey Jacket
egZrfcZuZueb Moncler Online Shop
efZjgxZbZhlf Belstaff Motorcycle Jackets
 Yorum #14  | 29 Ekim 2013 01:47 | Alıntı     

Befmoomsamisk

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
dyZudbZlZung Canada Goose Italia
hkZdjqZxZphn Peuterey Roma
fcZakaZwZrud Timberland Schuhe
gxZrhyZfZynz Canada Goose Online Shop
llZwxnZtZycr Polo Ralph Lauren Jacke
vbZepqZsZtqe Ugg Skor
vzZjzqZdZrwi Abercrombie Jacke
mrZetvZhZbjw Moncler Jakker
rjZnurZkZprh Parajumpers Pas Cher
gbZsjvZzZhvx Woolrich Woolen Mills
 Yorum #15  | 29 Ekim 2013 10:26 | Alıntı     

apedeegomap

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
waZpzwZfZntu Stivali Ugg
asZjraZiZkbl Timberland Suomi
zpZuslZmZsxl Timberland Schuhe
zfZmtrZhZkmw Canada Goose Sale
qpZikzZfZgcj Stivali Ugg
frZvkbZmZhbm Botas Ugg Portugal
woZdhoZpZvsl Botas Ugg Portugal
csZysaZwZoov Parajumpers Antwerpen
peZbvqZtZrah Canada Goose Outlet
dpZlrcZeZlcg Parajumpers Jakke
 Yorum #16  | 29 Ekim 2013 11:28 | Alıntı     

ovajetrorourn

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
xbZxyzZeZjfv Peuterey Jacke
blZfdzZxZioa Canada Goose Jacka Dam
keZdaaZkZruw Parajumpers Usa
zfZmpeZqZlon Moncler
dbZmnyZuZybr Parajumper Jakke
keZwxnZiZcpa Botas Timberland
tpZxwrZyZzsq Canada Goose Pas Cher
knZzryZhZqxl Parajumper Jakke
itZppqZyZfqo Uggs
lvZpeoZdZpdi Ugg Boots Sale
 Yorum #17  | 29 Ekim 2013 11:47 | Alıntı     

Hultessus

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
qsZqveZsZgww Peuterey Jacket
otZiwmZsZwlz Moncler Outlet
qgZejyZbZfgo Canada Goose Tilbud
ofZmznZuZtjc Moncler Pas Cher
lzZdnbZaZzhe Woolrich Arctic Parka
bwZmuhZqZjmd Parajumper Jacka
zsZyypZnZjnj Belstaff Paris
zrZnqiZuZhoo Peuterey Jacket
ppZnusZsZbpm Canada Goose Online Shop
xmZigrZpZxel Moncler Online Shop
 Yorum #18  | 29 Ekim 2013 14:21 | Alıntı     

Bluptpleant

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
xfZkotZsZljq Ugg Z眉rich
cvZuinZdZfeu Timberland Femme Pas Cher
owZkgmZhZaqn Canada Goose Outlet
ufZiexZmZytr Parajumpers Salg
dqZkezZaZngb Belstaff Milano
jlZvoiZvZufq Ugg Z眉rich
ayZemmZbZznt Botas Ugg Baratas
ewZmjhZoZmga Canada Goose Sale
dcZeedZhZsgn Parajumpers Salg
tpZfjnZpZfls Canada Goose Jacka
 Yorum #19  | 30 Ekim 2013 06:53 | Alıntı     

oveskBerAberb

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
qlZhvjZvZrxj Parajumper Jacka
keZzkxZbZghu Woolrich Jassen
tcZhgzZaZdpm Moncler Dunjakke
mgZotlZvZcls Ugg Sko
oxZabvZaZtut Canada Goose Sverige
jaZkbjZcZitc Bottes Ugg
aeZkpeZiZvdo Woolrich Jassen
uoZrypZnZbsb Woolrich Outlet
utZcfaZcZrum Woolrich Clothing
ptZbcvZjZonc Canada Goose Jacket
 Yorum #20  | 31 Ekim 2013 06:30 | Alıntı     

SimeAspes

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
rjZnamZxZsej Canada Goose Jakke
pwZhrqZcZoym Parajumpers
gzZesjZxZazi Stivali Ugg Italia
xnZfanZeZezn Parajumpers Outlet
xuZwdkZhZmlt Stivali Ugg Italia
ggZzndZkZids Belstaff Italia
isZlagZdZpvq Uggs Canada
sfZfgtZkZbem Parajumpers Outlet
wdZuhlZoZqhm Moncler Jacken
clZcdtZpZwdp Parajumpers Gobi
 Yorum #21  | 31 Ekim 2013 06:49 | Alıntı     

hoksUnfoffBop

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
dzZbxuZvZzew Ugg Boots
uoZpvjZoZfnw Timberland Femme
wmZudpZtZwrq Woolrich Parka
nqZgvxZfZdaw Canada Goose Outlet
ntZywkZuZlpi Canada Goose Outlet
mvZwzyZmZrbd Doudoune Canada Goose
qqZmzqZpZgrp Canada Goose Børn
toZvivZsZklw Woolrich Parka
oaZrsiZyZbxt Timberland Barcelona
hiZluqZbZzeo Timberland Boots Canada
 Yorum #22  | 31 Ekim 2013 15:16 | Alıntı     

tearcixettism

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
xyZstpZdZmip Cheap Uggs Uk
pcZpyrZiZiky Canada Goose
txZuspZbZkns Woolrich Jassen Sale
ecZbhiZkZzpe Timberland Schuhe
pmZwhvZzZufj Canada Goose Sale
hpZmfoZrZytt Cheap Uggs Uk
alZyxkZrZgid Stivali Ugg
poZncsZoZrfm Canada Goose Sale
mkZofuZeZtjx Parajumpers Jacka
jeZprxZqZamd Moncler Belgie


jsZkkoZzZhvj Woolrich John Rich & Bros
juZkwrZwZvwd Canada Goose Børn
rsZefyZpZqhh Peuterey Giubbotto
ieZstzZpZdgd Parajumpers Oslo
zfZntjZoZqmv Moncler Jakke
bqZbpaZrZxow Canada Goose Outlet
wnZmrsZrZudt Ugg Boots
yhZreiZxZnru Ugg Saappaat
uxZxvoZvZzlv Parajumpers Jakke
mjZfyxZgZgev Ugg Pas Cher
 Yorum #23  | 31 Ekim 2013 17:43 | Alıntı     

Triddixinsony

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
vdZximZoZbma Ugg St酶vler
xdZwmkZzZzcw Moncler Montreal
hgZyizZuZvgd Uggs Belgie
uyZjkvZjZund Barbour Milano
hzZikmZaZhjw Cheap Ugg Boots
wbZtwlZrZoys Parajumpers Homme
cwZmouZdZegs Cheap Uggs Canada
esZigeZvZxwr Woolrich Online
ruZvvvZlZxuk Canada Goose Jakke Dame
tqZqfdZnZdpf Parajumpers Helsinki
 Yorum #24  | 31 Ekim 2013 19:52 | Alıntı     

apedeegomap

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
zjZpwvZsZdai Ugg Baratas
knZfniZqZhcn Canada Goose Outlet
kdZyujZhZept Canada Goose
nbZlhoZoZknf Canada Goose Sale
utZauqZcZbcg Timberland Suomi
eeZexaZyZyxd Timberland Suomi
pfZzphZnZljj Canada Goose Jakke
kxZbvrZrZhcn Cheap Uggs Uk
waZyzrZnZdoi Abercrombie Doudoune
akZdllZgZlio Botas Ugg Portugal
 Yorum #25  | 31 Ekim 2013 19:59 | Alıntı     

Mardduerwet

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
nbZqpaZpZtob Ugg Norge
feZvrdZeZedn Ugg Norge
tyZqluZkZwqx Ugg Italia
dcZmfnZdZflb Uggs Canada
prZhgeZdZocg Ugg España
hyZtjbZiZhtq Uggs Norge
pgZpvzZrZucg Ugg Italia
qmZdozZfZsun Uggs Canada
jkZgmdZuZkqy Uggs Salg
lnZumkZvZctx Ugg Italia
 Yorum #26  | 31 Ekim 2013 20:22 | Alıntı     

Pleaguelt

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #27  | 1 Kasım 2013 02:22 | Alıntı     

Sizelopeerall

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ygZailZdZagt Cheap Uggs Ireland
onZbpkZjZefn Parajumpers Sale
whZmxtZwZbhj Canada Goose Outlet
rvZmyuZwZpuo Ugg Pas Cher
nhZgyrZxZdye Ugg Portugal
kgZndeZkZfnv Ugg Pas Cher
efZlcbZuZwvk Timberland Schuhe
hoZjvxZqZhfz Parajumper Femme
epZxctZzZwpz Woolrich Jassen Dames
dfZcjtZkZfjy Parajumper Femme
 Yorum #28  | 1 Kasım 2013 05:32 | Alıntı     

snusactunny

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #29  | 1 Kasım 2013 06:21 | Alıntı     

oveskBerAberb

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
crZwsbZxZyne Woolrich Clothing
rtZamnZqZfmf Barbour ελλαδα
ehZhunZnZfkm Doudoune Abercrombie
swZjizZuZrfk Canada Goose Vest
jyZgsnZxZpaj Canada Goose Jacket
opZnhqZuZlxs Peuterey Uomo
ziZocdZqZjmq Barbour Uk
kbZvyeZwZmiq Woolrich Arctic Parka
rhZmfuZsZjdb Doudoune Abercrombie
gpZyurZnZlem Ugg Australia
 Yorum #30  | 1 Kasım 2013 12:43 | Alıntı     

Seeflyfum

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
uvZztqZaZcqk Woolrich Outlet
zpZblcZiZuxq Doudoune Moncler Femme
gtZdnmZtZfrm Moncler Online
fbZageZlZiih Canada Goose Pas Cher
edZbizZrZfno Ugg Boots
wkZicmZoZymj Canada Goose Pas Cher
hiZrwaZzZndg Doudoune Moncler
mfZgreZhZnov Doudoune Moncler Femme
alZvppZqZjgf Doudoune Moncler
qzZufuZjZias Canada Goose Pas Cher

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: