Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Kürtler Zapatista Taktiği ile Yol Alıyor-FehimTaştekin  


20-12-2012, 10:47 Kategori: Medya  
Kürtler Zapatista Taktiği ile Yol Alıyor-FehimTaştekin

Kürtler Zapatista Taktiği ile Yol Alıyor-FehimTaştekin

Suriye’deki Demokratik Birlik Partisi (PYD), Kürtlerin ifadesiyle Batı Kürdistan’da fiili bir Kürt özerk bölgesinin başaktörü olarak umulmadık zamanlamayla denkleme girdi. Türkiye’nin Suriye yelpazesinde zinhar görmek istemediği bir unsur. Haliyle AKP hükümeti “PKK’nın uzantısı, rejimin maşası, silahları sayesinde gücü var, tabanı yok” diyerek dışlama yolunu seçti. Sorun şu: Suriye yeniden şekillenirken güneyimizde yüzlerce kilometrelik bir şeritte fiili Kürt özerk entitesi hukuki bir çerçeveye kavuşursa ve PYD ilk seçimde Türkiye’nin kucak açtığı Kürt Ulusal Konseyi’ndeki (KUK) 15 partiye galebe çalarsa Ankara ne yapacak? PYD’yi PKK ve Şebbiha’ya eşitleyen altı çürük bir politikayı halka kabul ettirmek en kolayı. Ama bu yol Türkiye’ye ağıra mal olacak riskler içerdiği gibi sahadaki gerçekliği de ıskalıyor.

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın PYD’nin tabanında önder olarak kabul edildiği sır değil. İdeolojik olarak PKK ile PYD aynı havuzda. Hatta PYD’nin kontrolü ele aldığı bölgelerde yaptığı, KCK modelinin hayata geçirilmesinden başka bir şey değil. Peki “Bütün bunlar milis gücü sayesinde” demek durumu izah etmeye yeter mi? Bölgeyi yakından izleyenlerin ortak kanaati şu: KUK’un partileri KDP hariç tabela partisi. Toplumu mobilize edebilen, örgütlü davranan ve savunma gücü olarak duruma hâkim olan tek örgüt PYD. PYD’nin siyasi kanadı olduğu Demokratik Toplum Hareketi bölgede rejim güçlerinin çekilmesi sonrası bir nevi belediye hizmeti görüyor. Suriyeli gazeteci Barzan İso’nun deyimiyle “Zapatista’nın taktiğini izliyorlar: Çatışmadan kaçın, toplumu örgütle.” Bu PYD’nin neden Esad güçleriyle çatışmak istemediğini de bir nezbe anlatıyor. Kamışlı’da KUK gösteri için 1500 kişi toplarken PYD’nin mitingine 10 bin kişi katılıyor.

PYD’nin tabanı
Sahada çalışmış bir akademisyen olarak Seda Altuğ’un izlenimlerini aldım: “PYD ayaklanmadan önce özellikle doğuda daha fazla kırsal bir desteğe sahipti. (Batıda) Afrin’de tabanı daha çeşitli. 2004’ten itibaren rejime muhalefet etmeye başlayınca tabanı değişti ve kentselleşmeye başladı. Şam Deklarasyonu’na ortak oldular, sokaklara çıktılar ve Kamışlı olaylarında başaktör oldular. Toplumu mobilize ettiler. Önceden sadece gerilla desteğine sahiptiler. Ama toplum desteği genişledi ve çeşitlendi. 2011’den sonra insani yardım ve güvenliğe el attılar. (Kamu stoklarını ele geçirdikten sonra) ortaya atılan yolsuzluk suçlamalarına rağmen hiçbir şey yapmayan diğer partileri gölgede bıraktılar. Babası KDP’li olanların çocukları PYD’ye yöneldi. Afrin, Kobani ve Derik’te çok güçlüler. Kamışlı karışık. Amude’de ise dindar bir muhalefet var. Ayrıca burada liberal-solcu Tensikiyat (Yerel Koordinasyon Komiteleri) öne çıkıyor. Tensikiyat hem Kürt (Mahabat Cumhuriyeti) hem Suriye hem Özgür Suriye Ordusu bayrağıyla eylem yapıyor. PYD ile araları bozuk. Ama Amude’de de PYD’nin halkevleri var, okullarda Kürtçe eğitim veriyorlar. PYD’nin şu anki silahlı gücü gerilla (PKK) değil. Kandil’den gelen çok az. Gövdesi halk. Halk Savunma Komiteleri (HSK) sivillerden oluşuyor. Tabii ‘PKK değiliz’ diyorlar ama her yerde Öcalan’ın fotoğrafları var.”

KUK’un acziyeti
PYD’nin hâkimiyetine karşı 3 koldan baskı organizasyonu dikkat çekiyor. Bir tarafta KUK’un partileri, Yüksek Kürt Konseyi altında birleştikleri halde PYD’ye karşı kampanya yürütüyor. Uluslararası toplumda ve medyada PYD’nin Erbil Anlaşması’na uymadığı, tek başına hareket ettiği, rejimle işbirliği yaptığına dair suçlamaların kaynağı bu partiler. Çünkü PYD’nin karşısında varlık gösteremiyorlar, hatta Erbil Anlaşması gereğince komitelere adam verebilmiş değiller. Onlar temsilci göndermeyince HSK’da olduğu gibi meydan PYD’ye kalıyor. İkincisi, selefi grupların harekete geçirildiğini görüyoruz. Halep’teki Eşrefiye ve Şeyh Maksut mahallelerinde PYD’nin kontrolüne son vermek için Kürtlerden oluşan Selahaddin Tugayı devreye sokulmuştu. Rasulayn’da da Kaide bağlantılı Nusra Cephesi ile Guraba el Şam sahneye çıktı. Üçüncüsü, 1970’lerde Cezire bölgesine Arap Kemeri planıyla yerleştirilmiş Araplar “Kürtler sizi bölgeden sürecek” korkusuyla örgütleniyor. Bu işte başı Bakara aşireti çekiyor. Barzan İso’ya göre Rasulayn’a farklı yerlerden de silahlı gruplar gelmeye başladı. PYD yine de bu kumpastan sıyrılıp merkezi İstanbul’dan Kahire’ye kayan Suriye muhalefetiyle pazarlığın bir parçası olmayı başardı. PYD lideri Salih Muslim’le yaptığım röportaj (aşağıda) Kürtlerin göz ardı edilemeyecek bir aktör olarak sahnede kalacağını gösteriyor.

* * *

‘Suriye muhalefeti Davutoğlu’ndan emir almaz’

PYD lideri Muslim, Türkiye’nin tuttuğu Kürt partilerin federalizm arayışlarına karşı daha esnek ve Araplara kabul ettirilmesi daha kolay olan ‘demokratik özerklik’ formülünü önceliyor. Radikal’e konuşan PYD lideri, PKK ile organik bağı olduğu suçlamasını reddediyor:

- Kürtlerin Marakeş’teki Suriye’nin Dostları Toplantısı’nda Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’na (SMDK) katılacakları bekleniyordu ama olmadı. Ne oldu?

Kürtlerin haklarının anayasal garanti altına alınacağına dair sözlü olarak garantide bulundular. Bu vaatleri daha somutlaştırmak için 7 kişilik bir komite kurduk. Komite Marakeş’e gidemedi, Kahire’ye gidip bu meseleleri konuşup anlaşacak.

- Kürt Ulusal Konseyi (KUK) Kamışlı’da bir toplantı yapıp SMDK’ya katılacağını açıklamıştı. Sizden ayrı mı hareket ediyorlar?

Hayır, ayrı hareket etmiyorlar. 7 kişilik komiteyi Yüksek Kürt Konseyi (YKK) adına oluşturduk.

- PYD resmen temsil edilmiş olacak mı?

PYD önemli değil. PYD, YKK’da resmen temsil ediliyor. Bir üye PYD’li olabilir ya da PYD’ye yakın olabilir, bunun önemi yok.

- Yani sizi doğrudan temsil eden birinin olması şart değil?

Şimdilik koşmuyoruz. Ama ilerde koşacağız, bunu kabul edeceklerdir.

- Eğer anlaşma sağlanırsa SMDK’da PYD’nin de temsilcisi olacak diyebilir miyiz?

Tabii diyebilirsiniz.

- Türkiye ya da ABD’nin burada bir çekincesi yok mu?

Davutoğlu’nun bazı söylemleri var ama bağlayıcı görmüyoruz. SMDK, Davutoğlu’nun emrinde değil. Kendi iradesi ve kararları var. Suriye halkının bir parçasının katılımı için Davutoğlu’ndan izin alacak değiller.

- Özerklik talebiyle ilgili şartınızdan geri adım attınız mı? Üç konuda uzlaşma olduğunu görüyorum: Yüzde 15 oranında temsiliyet, başkan yardımcılığı ve Suriye Arap Cumhuriyeti ismindeki Arap’ın çıkarılması. Burada özerklik garantisi yok.

Hayır vazgeçmedik. Ad ya da çerçeve değil içerik önemli. Kürt varlığının anayasal olarak teyit edilmesini; sosyal, siyasal, kültürel ve savunma haklarımızın anayasal güvence altına alınmasını talep ediyoruz. Bunlar olduktan sonra adı ister demokratik federalizm ister başka bir şey...

- Adını koymak istemediğiniz özerklik konusunda Arap muhalefeti esnek mi? Çünkü Ulusal Konsey bu konuda katıydı. Yeni koalisyon farklı bir tutum mu sergiliyor?

Evet, Kürtlerin katılımını sağlamak için daha esnek davranması gerekiyor. Tabii onlar Türkiye’nin kontrolünden çıkmış durumda. Toplantılar İstanbul ve Antalya’dayken onlardan hiçbir şey beklemiyorduk. Şimdi daha serbest hareket edebilirler diye düşünüyorum.

- KUK da bu konularda sizinle aynı tepkiyi veriyor mu?

KUK’tan bazıları bizden daha katı davranıyor.

- Federalizm konusunda sanırım.

Evet.

- Peki, Türkiye ile birlikte çalışma konusunda...

Hayır, tepkileri farklı. Türkiye belki onları tercih edip, bizden uzak duruyor, önyargıdan kaynaklanıyor.

- Rasulayn’da Kürtlerle muhalif güçler arasındaki çatışmaların arkasında ne var size göre
?

Bize göre bunlar Suriye Özgür Ordusu’na (ÖSO) bağlı değildir. ÖSO ile temaslarımız oldu, “Bunlar bizden değil. Bunlar rejimin oluşturduğu örgütler” dediler. Ve bunların ayrı örgüt olduğunu, Türkiye’nin kontrolünde olduğunu biliyoruz. Kaide ile bağlantıları var. Türkiye bunları Kürtlere saldırtıyor, önce Halep ve Afrin’de son olarak Rasulayn’da saldırdılar.

- Sanırım Nusra Cephesi’ni kastediyorsunuz, rejim kurdu diyorsunuz ama rejime yönelik en ağır darbeyi de bunlar vuruyor

Ben söylemiyorum, ÖSO içinden birileri, özellikle Müslüman Kardeşler söylüyor.

‘Onlar dostken biz düşmandık’

- Dışişleri Bakanı Davutoğlu, PYD’yi PKK ve Şebbiha’ya eşitleyen bir açıklama yaptı. Buna ne diyorsunuz?

Nerede Kürt halkının haklarını savunan varsa Türk rejimi bundan rahatsız. Biz de Batı Kürdistan halkının haklarını savunuyoruz. Bizi düşman ilan etmek için de bahane arıyorlar. En kolay bahane de PKK ile kurulan bağ.

- Hiç bağı yok mu?

PKK hiçbir zaman Batı Kürdistan’a muhtaç değildir. PKK İstanbul’dadır, Ankara’dadır, Diyarbakır’dadır vs. Hep söyledik: Türkiye sınırlarında kimse bizden bir saldırı beklemesin. Suriye’deki Kürt halkının haklarını istiyoruz, gerçek demokrasi istiyoruz ve Türk halkına asla düşman değiliz. Adana Anlaşması’ndan sonra PKK’lıların hepsi teslim edildi. Anlaşma hâlâ geçerli. Onun için de PKK’lılar Suriye’de bulunmaz, bulunmaları için de bir gerekçe yok.

- PYD gücünü tabandan değil rejimden alıyor suçlamasına yanıtınız nedir?

Türkiye ile Suriye liderleri kol kola gezerken biz 2004’te Kamışlı olaylarında bu rejime karşı yüzlerce şehit verdik. 2011’de ‘Suriye devrimi’ başladığında 1550 PYD taraftarı tutuklandı. Halep, Afrin, Derik ve Kamışlı’da rejimle çatıştık, kayıplar verdik. Hem devrimden önce hem devrimden sonra Kürt örgütler arasında rejimle en fazla çatışan bizdik. Nasıl oluyor da rejimden beslendiğimiz söyleniyor, anlamıyorum. Bizim stratejimiz değişik, o kadar. Diğer örgütler gibi Türkiye rejiminin emrinde değiliz. Hiçbir zaman Suriye rejimiyle anlaşmadık.

- Türkiye bir tarafta Irak’taki Kürtlerle stratejik ilişkiler geliştirirken neden Suriyeli Kürtlere farklı bir politika izliyor? Bir nedeni olması gerekmez mi?

Hiçbir zaman Güney Kürdistan’la stratejik ilişki geliştirmiş değildir. Bu çıkar ilişkisidir. Bir Türk yetkilisi yolda bir Kürt bayrağı varsa oradan geçmek istemiyor. Bir Kürt temsilci Ankara’ya, İstanbul’a geldiğinde Kürt bayrağı bulunuyor mu? Bu nasıl stratejik işbirliği?

- Davutoğlu, Kürt lider Meşal Temmo’nun öldürülmesiyle ilgili PYD’yi suçladı

Pekâlâ, El Arabiye belgeler yayımladı, kimin emir verdiği, kimin yaptığı belli. Suçlamalar neden tekrarlanıyor? El Arabiye de bizim tarafımızda değil üstelik.

- Ancak El Arabiye’deki belgelerin güvenilirliği tartışılır...

O zaman ben de şunu sorarım: Temmo’yu Türk rejimi neden öldürmüş olmasın? Türkiye ve Suriye’nin istihbaratları en güçlü istihbaratlardır. İkisi de istediğini yapabilir, ikisi de Kürtlere düşmandır. Onlar niye öldürmüş olmasın?

Radikal


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 8)
  |   Okuma: 47450   |   Yorum: (3400)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 20 Aralık 2012 20:51 | Alıntı     

A.Dara

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Bati Kürdistan'daki Kúrt halkini bekleyen en büyük tehlike $u cümlede SAKLI: " kamu$luda KUK
gösteri icin 1500 ki$i toplarken; PYD'nin mitingine 10.000 ki$I katiliyor." Bu "cogunluk"fikri ve bu
cogunlugun getirdigi veya getirecegi "tekcilik" fikri; ulusal birligin mutlaka saglanmasi gereken
kritik dönemlerde en büyük tehlikedir..Yani "ben cogunlugum,benim dediklerim olacak"dayatmasi
en tehlikeli $eylerden birisidir..Ve mutlaka bu iki güc, Kürdistan Ulusal Konseyi ve PYD ayri ayri
gösteri degil, birlikte gösteri-miting yapmalidirlar.Cünkü , gerek Suriye icinde ve gerekse uluslararasi gücler BIRLIKLERINI SAGLAMI$ GÜCLERI kaali nazariyeye alirlar..Yoksa bir örgüt bin,
diger örgüt on bin ki$i toplami$, bu gücler icin kiymeti harbiyesi yoktur. Yine hic kimse; cogunluktan kaynakli olarak, azinliga kendi liderini, kendi siyasi tesbitlerini dayatmamalidir..Daha
saadete gelirsek;PYD diger güclere Öcalan hayranligi, PKK bayraklari ve demokratik özerklik
dayatmasi yapmamalidir..Ayni $eyleri de diger örgütler PYD ye dikteye cali$mamalidir..Halkin
bu konularda secimi zamana birakilmalidir..Bir günde herkesin Apocu, Barzanici veya Talabanici
olmasini zorlamamak gerekir..Halkin secimlerine bu anlamda saygili yakla$mak gerekir..Ve böylesi zor dönemlerde birlikte hareket etmek canalicidir.Birlikte hareket etmenin de binlerce yolu vardir..Yeterki istensin, ve yeterki herkesin siyasi rengine saygi gösterilsin..Birtek sömürgeci TC ve sömürgeci Suriye eksenli, tetikci parti ve yapilanmalar olmasin..
 Yorum #2  | 20 Aralık 2012 21:02 | Alıntı     

serdar

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
pyd liderine şunu sormak lazım, sayın müslim, bütün kürt partileri federalizmde buluşurken neden demokratik özerklik gibi dünyada pratiği olmayan içeriği boş statüsü beliirsiz biruygulamada ısrar ediyorsunuz. demokratik özerklik tezininde aponun ve türk generallerin bir tezi olduğu ortaya çıkmışken halada bundan ısrar etmenizi anlamakta zorluk çekiyoruz.kürdistanı tek başına idare etme hırsı umarımki elinizde olanıda kaybetmenize sebep olmaz, birleşin ltf birleşin yoksa kaybetmeyeceğim halk arkamda demeyin, bu kuvetlerinize fazla güvenmeyin, birliğiniz olmadığı sürece kaybetmekle karşı karşıyasınız demektir. düşmanınızı hafife almayın, daha kazanılmış hiç birşey yok bütün bunların dağılması an meselesidir. çünkü gerçek savaşın yüzü hala orada görülmüş değil. uluslar arası arenadave siyasi arenalarda pdk nin fonksiyonlarını hafife almayın. en azından onlarla uzlaşın desteklerini aldığınızda inanıyorumki, seyriniz değişecektir, askeri siyasi ve ekonomik alanda büyük bir ilerleme katedersiniz.savaşsız,katliamsız, birleşikve barışık insani bir gelecek diliyorum.
 Yorum #3  | 21 Aralık 2012 09:46 | Alıntı     

mardinli

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
sn yorumculara sunu söylemek isterim madem ki sizin demokratik özeklikten haberiniz ve herhangi bir bilginiz yoksa neden karsi cikiyorsunuz artik birakin bu ilkel ve geri kalmis ulus devletciklerini bizim de tc gibi bir ülkemiz mi olsun diyorsunuz hayir öyle bir ülkeyi bizler istemiyoruz kardes agzi olan konusuyor oraya saldirin buraya saldirin peki siz neyi savunuyorsunuz ve sizin pratikta sergilediginiz nedir kim tanir sizleri önce saygili olmayi ögreneceksiniz sonra elestiri adi altindan kininizi kusmayi birakiniz suan güney batida ki sistem yavas yavas bir raini otursun bak bakalim nedeler oluyr peki madem cok geri ve dünyaya es benzeri yoktur diyorsunuz neden tc ve güney kurdistan yönetimi karsi cikiyor hic düsündünüz mu cünkü o zaman istedikleri gibi atlarini kosturmazlar da ondandir eger bir bölgenin assayis kuvetleri varsa o bölgeyi simgeliyen birde bayragi varsa dilini her alanda konusuyorsa ve gelistiiroyrsa her konuda bagimli degilse neden siz karsi cikiyorsunuz bunun adi demokratik özerklikde olsa federasyonda olsa ne var eder sen her seyini istedigin gibi yasiyorsun istedigin gibi yürütüyorsun daha neyi tartisiyorsunuz siz
 Yorum #4  | 21 Aralık 2012 09:59 | Alıntı     

Kurdi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Tum orgutlere nazaran PYD kendini az dayatmalidir. en olgun bir kitleyi kendi icinde barindiran bir orgut.

Bugun Bati kurditan icin tipki bir donem guneyde oldugu gibi stratejic birliktelige gidilmeli.

Demokratik ozerklik turkiye icin bir taktik. Demokratik ozerkligin temeli yok. Konfederal bir sistemin temeli var. RC Konfederalddan korktugu icin PKK ve APO demokratik ozerklik dedi.

Suriye icin demokratik ozerklik dogrumu yoksa yanlismi var olan kosulara bagli.

Demookratik ozerklikte tum azinliklari, kurdlerinde disindakileri bir noktada birlestirebilir.

Kurd olmayan ama kurdistani olan Ermeniler, suriyaniler, hiristiyanlar, turkmenler, 350 seneden beri orada yasan araplar a bir guvence.

Demokratik ozerklikte olsun, federalizimde olsun bu saydigim kesimler en az 200 seneden beri kurdistanda yasiyorlar. ermeniler ve suriyaniler binlerce senedir ordalar. Ismi ne olursa oslun bunlarin ozgurlukleri garantidir.

1970 lerde baas tarafindan getirilip ve onlarin yerlerinde kurdler, suryaniler, ermeniler, yahudileride surgun etirdiler.

Bu araplar azilli baascilarsa onlarin geri gonderilmeli ve surgundekilerin geri gelmesini saglamak. iste bunu demokratik ozerklikte yapmak zor olabilir.
 Yorum #5  | 22 Aralık 2012 15:05 | Alıntı     

seyda tebecugî

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
bi ya min gelê kurdên li tevahîya cîhanê deyndarê gelê meyê rojavane divê em dest ji tercîha wana sîyasî berdin. gerku ji destê me tê em alîkarîya wana aborî bikin pirû pir baş dibe lewre îro li rojava birçîbûnê serî bilind kirîye ..rexne vanê me dibêjin çima xweserîya demokratîk? na bila federasyon na na bila dewleta serbixwe be.. ma te çi ji birive birina wane? gelo we ji gelê xwere çi kirîye ku hun rê nîşanê gelê rojava didin. digel ku emperyalîstên cîhanê bi tevahî piştgirî didan başûr gelo çima bi federasyonê razî bûn? çima hîna KERKÛKÛ MÛSİL tevlî xaka kurdîstanê nehatîye kirin? na na çima başûr derîyê xwe li rojava girtîye? kes vana rexne nake ma qey em nizanin ku bi hezaran kurdên rojava xwe di ber kurdên başûr re feda kirin?. her waha li bakûr jî bi hezaran bûne cangorî...bi rastî dema ku min van şîroveyan xwend ez gelekî xemgîn bûm. ra bûne mijar li holê hîştine û dev kirine goştê hev dujminê we şervana perwerde dike û di serê kanîyê re dişîne bi ser gelê wede...hûn rabûne derîyê xwe digirin û nahêlin nanê tisî here ji birayê were ma kurdayetî eve? ma biratî eve? eybû şerme ji mere ku em hîna berî pênûsên xwe didin hevûdû berî çend sala me berê çekên xwe didan hev Îro jî bi hawayekî din em şerê hev dikin .bese roj roja biratîyê ye roj roja yekîtîyê ye. bila AZADÎ were navê wî çi dibe bila bibe XWESERÎ,FEDERASYON,SERXWEBÛN, SERFÎRAZÎ,SERBİLİNDÎ,SERKEFTİN SERKEFTİN SERKEFTİN...BİJÎ YEKÎTÎ Û BİRATÎYA GELÊ KURD.....
 Yorum #6  | 21 Temmuz 2013 08:21 | Alıntı     

svetlannaannaneva

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 97, Kayıtlı: 19.07.2013
   ICQ: 732257461,
Наш всеми любимый портал для знакомств мой мир знакомства mail ru приглашает принять участие в конкурсе всех девушек и парней, различные розыгрыши и призы ждут вас, а самое интересное вам предоставляется возможность познакомиться друг с другом, найти себе привлекательного партнера для различных отношений. добро пожаловать к нам бесплатные секс знакомства в казани


--------------------
 Yorum #7  | 17 Ekim 2013 00:06 | Alıntı     

csvetochkca

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 87, Kayıtlı: 14.10.2013
   ICQ: 86164663,
Портал знакомств для интимных отношений секс знакомства в паутине Интернета в режиме On-Line! Присоединяйтесь! Давайте знакомиться! - это так замечательно! Добро пожаловать в бесплатные знакомства в смоленске


--------------------
 Yorum #8  | 26 Ekim 2013 18:53 | Alıntı     

StesIroDese

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
rcZjrxZkZkdg Doudoune Polo Ralph Lauren
zaZvslZgZgvf Stivali Ugg Italia
olZtwtZrZctu Belstaff Italia
joZzrgZqZwpb Parajumpers Outlet
gdZquoZhZwrn Cheap Uggs
kzZpjmZbZxsf Canada Goose Jassen Dames
qaZpnjZwZitn Parajumpers Jakke
ryZueqZzZstp Parajumpers Long Bear
ktZyofZaZfyx Parajumpers Outlet
wcZlgvZaZzwq Belstaff Italia
 Yorum #9  | 26 Ekim 2013 19:57 | Alıntı     

WallCaleHip

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ipZbssZtZtig Canada Goose Jakke
frZmplZyZtvl Ugg Australia Espa帽a
itZvzhZqZznx Ugg Australia
isZxblZsZgzy Moncler Bambino
bcZzskZmZzan Woolrich John Rich & Bros
qmZpfkZeZryo Moncler
tlZzovZgZyev Woolrich John Rich & Bros
vmZhqmZvZnaz Canada Goose Jakke
edZkeqZbZxmf Moncler Vest
upZlsjZkZozl Uggs Schweiz
 Yorum #10  | 26 Ekim 2013 21:18 | Alıntı     

Niptniftene

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
mrZigsZlZxur Ugg Boots
wsZacyZhZqjf Ugg Australia
ekZtahZmZqiy Parajumpers Jakke
nvZtwaZhZenp Uggs
giZuyzZoZatv Moncler Sale
djZvuyZaZaqy Canada Goose Vest
oeZmrhZcZcbx Moncler Sale
bxZlmrZyZhqt Canada Goose Sale
wpZautZuZogd Ugg Espa帽a
zfZyxgZnZqqm Woolrich Uk
 Yorum #11  | 26 Ekim 2013 21:36 | Alıntı     

Seeciaveafe

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
nfZnquZuZlmv Moncler Jacken
rxZrwgZtZiqq Ugg Boots
pvZmubZdZrva Nike Air Max
jyZzwzZtZisg Nike Free
rsZygeZbZlav Ugg Boots
bkZwhrZgZpnw Nike Air Max
bpZcdrZzZvva Timberland Schweiz
hpZhsyZeZaje Ugg Boots
ajZgkjZtZzzp Doudoune Canada Goose
syZzltZuZyzb Ugg Boots
 Yorum #12  | 26 Ekim 2013 21:43 | Alıntı     

Immitothe

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
jnZbitZaZtgc Timberland Deutschland
ehZpodZjZyge Timberland Botas
fwZvmsZmZloy Peuterey Giubbotto
cfZvowZyZckc Parajumpers Long Bear
bmZprgZdZjow Woolrich Jas
ipZmedZeZxaa Timberland Canada
mfZcgyZbZhkg Parajumpers Long Bear
ijZqacZiZieo Parajumpers Herren
xjZcdiZdZovy Woolrich Parka
vnZhbtZtZqzr Canada Goose Tilbud
 Yorum #13  | 27 Ekim 2013 14:24 | Alıntı     

celapieni

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
vcZxbbZsZggt Woolrich Jacka
loZfxnZlZymw Botas Timberland
tfZtbgZpZcch Uggs Australia
jxZjlhZhZtpw Parajumpers Uk
hjZjtrZbZnch Canada Goose Jacka Dam
zlZbswZmZveh Parajumpers Usa
ycZegvZaZety Canada Goose Jacka Dam
wmZqsiZsZkbh Moncler Jassen Dames
zeZlmtZkZzwg Uggs
mdZtlxZtZfhf Parajumpers


qfZeunZgZvyl Moncler Uk
dzZdapZeZxoe Parajumpers
fmZhmhZdZslq Parajumpers Jakke
bbZlamZvZpkp Timberland Kengät
whZyngZbZsnj Abercrombie Doudoune
wzZomqZuZsmg Parajumpers Jacka
djZntoZiZlwo Parajumpers Jacka
giZmanZnZklv Botas Ugg
inZpusZoZfzq Parajumpers Jakke
anZbcrZyZnrs Timberland Suomi
 Yorum #14  | 28 Ekim 2013 22:10 | Alıntı     

BlatatCex

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ajZjydZzZyus Stivali Ugg Italia
lxZuflZvZqal Uggs Bijenkorf
ltZzxgZdZebv Canada Goose Jakke
zrZgijZgZqwh Peuterey Uomo
fqZtceZvZjsw Timberland Støvler
jzZeukZeZzkj Ralph Lauren Jacke
ggZgvgZjZpuz Stivali Ugg Italia
nvZjkpZnZkiu Uggs
dgZaprZhZdrf Belstaff Italia
sjZtvsZwZcdd Ralph Lauren Jacke
 Yorum #15  | 29 Ekim 2013 02:07 | Alıntı     

hoksUnfoffBop

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
tmZgeqZsZsny Woolrich John Rich & Bros
tqZnibZvZokr Ugg Pas Cher
rvZdwtZsZpxc Ugg Saappaat
kbZgioZmZmxk Ugg Boots
srZldqZeZjgk Moncler Winterjassen
tiZbvrZvZvtr Moncler Jakke
fkZcbrZkZflq Ugg Saappaat
tgZixnZcZwql Ugg Boots
piZuatZgZceq Peuterey Giubbotto
yhZatlZqZtkk Belstaff Sale
 Yorum #16  | 29 Ekim 2013 02:09 | Alıntı     

cyclortargili

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
znZvyuZeZayn Ugg Australia Pas Cher
kxZawvZeZyfg Ugg Australia Pas Cher
mhZsomZdZilw Parajumpers Takit
pjZhntZmZasv Parajumpers Jakke
ibZdmsZhZgzu Parajumpers Jakke
ofZslxZkZfbo Timberland Femme Pas Cher
fyZqtiZnZmas Pjs Vinterjakke
kdZjwcZsZwxl Woolrich Jacken
wkZmnsZoZfcn Ugg Boots Schweiz
wlZvadZuZujo Moncler Outlet
 Yorum #17  | 29 Ekim 2013 03:38 | Alıntı     

Intasosylausy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
fmZaxrZnZdpd Canada Goose Outlet
smZhlhZvZjjs Timberland Deutschland
ffZtnqZyZqnv Parajumpers Norge
tdZmlgZzZkyz Parajumpers Doudoune
mdZaxzZqZuye Timberland Botas
rtZhfgZgZbqa Ugg Canada
enZjyvZvZdhf Ugg Canada
hwZjpqZvZgfa Canada Goose Outlet
tqZdizZiZase Canada Goose Takki
otZeegZuZmyb Ugg Canada
 Yorum #18  | 29 Ekim 2013 12:37 | Alıntı     

immuffevA

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
iyZjgkZfZqpl Timberland Schuhe
keZhnoZeZbqe Woolrich Jacken
vuZifmZfZsjv Timberland Schuhe
tzZucrZlZiar Timberland Schuhe
szZalfZkZcyd Nike Suisse
yxZdmwZoZcdb Nike Suisse
caZqziZfZcjs Woolrich Jacken
imZoebZtZnqh Ugg Schweiz
amZtasZfZcvs Nike Suisse
ybZxxeZpZheh Nike Free
 Yorum #19  | 29 Ekim 2013 12:51 | Alıntı     

Accillozy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
kyZtpfZiZxhj Parajumpers Jakke
jfZcimZnZlqj Ugg Saappaat
laZqxdZjZvkf Moncler Uomo
jbZpcpZlZtze Barbour Italia
soZcmtZuZlrz Moncler Jakke
xnZjwtZaZgep Timberland Femme
hdZieeZsZggd Belstaff Sale
zgZhfvZqZjuk Ugg Boots
jyZaiyZtZxdn Canada Goose Outlet
gbZibkZsZcpz Timberland Femme
 Yorum #20  | 30 Ekim 2013 14:24 | Alıntı     

ovawsvogs

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
jgZxecZxZlhu Canada Goose
xuZqqsZiZozq Belstaff Bags
qpZutqZoZrwi Parajumpers
riZvbkZyZuto Uggs Wien
idZzmrZgZfzt Barbour Jacka
ufZponZjZhov Spaccio Woolrich Bologna
rcZocnZxZoog Cheap Uggs
xxZtikZsZnph Canada Goose
fsZcpxZeZdgu Parajumpers
wnZhduZvZcat Uggs Wien
 Yorum #21  | 31 Ekim 2013 02:50 | Alıntı     

cyclortargili

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
njZsyxZsZtff Ugg Australia Pas Cher
oaZlwnZzZxpy Ugg Australia Pas Cher
riZaofZeZzmr Pjs Vinterjakke
owZmbnZkZuwc Ugg Ale
iaZzfgZmZynm Uggs
dkZthfZvZssg Barbour Jacket Uk
yhZjzbZtZbpp Ugg Z眉rich
rsZvysZsZror Canada Goose Sale
whZocgZjZtmv Moncler Vest
inZpdbZlZhws Canada Goose Outlet
 Yorum #22  | 31 Ekim 2013 05:15 | Alıntı     

coksMyclold

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ghZkavZrZrlc Uggs Sale
xoZbkeZxZnvm Ugg Australia España
qkZnvfZpZzwd Cheap Uggs Uk
elZeawZvZhcn Ugg Schweiz
bmZjgqZmZosd Uggs Outlet
soZkhsZnZmyq Ugg Australia España
hcZdxfZlZzgc Uggs Australia
jqZwghZqZwfy Uggs Outlet
pcZfcwZeZcbn Cheap Uggs Uk
nfZjmcZnZurz Ugg Outlet Schweiz
 Yorum #23  | 31 Ekim 2013 09:46 | Alıntı     

SimeAspes

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ycZtimZyZpyj Parajumpers Outlet
oqZugfZkZzwn Moncler Jacken
joZqgoZbZner Timberland Madrid
eaZrpbZrZihq Parajumpers Long Bear
zjZyrhZoZmgr Stivali Ugg Italia
elZunuZfZozy Belstaff Italia
lwZdllZeZucm Parajumpers Long Bear
ouZjxfZgZelo Parajumpers Jakke
opZivaZkZsio Parajumpers Jakke
vfZajsZlZwod Parajumpers Gobi
 Yorum #24  | 31 Ekim 2013 11:00 | Alıntı     

StesIroDese

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cqZkjoZvZxnh Parajumpers Sale
ehZiazZqZzwm Ugg Australia
ovZipqZlZefy Cheap Uggs
imZzfoZwZunp Parajumpers Jakke
qnZvawZeZzgz Parajumpers Gobi
jgZoowZhZvxi Uggs Canada
ioZdgcZvZlai Timberland Sko
tvZykxZwZbur Canada Goose Jakke
mzZxorZzZzff Parajumpers Outlet
hyZtenZtZlqt Canada Goose Jassen Dames
 Yorum #25  | 31 Ekim 2013 16:22 | Alıntı     

ovajetrorourn

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ybZgewZkZlku Ugg Boots Sale
inZshpZiZlcl Parajumpers Suomi
hlZlaoZzZrwq Woolrich Spaccio
qwZutjZlZmec Moncler
moZuuyZcZlyg Parajumper Jakke
anZkaeZpZkgs Woolrich Spaccio
nwZbgfZgZxhe Parajumpers Usa
rfZpdtZbZlmy Barbour Online
qhZfpmZcZnll Barbour Online
chZvqoZtZekr Belstaff Milano
 Yorum #26  | 31 Ekim 2013 17:32 | Alıntı     

Emainikah

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
xjZdpbZeZzes Canada Goose Jakke
nzZoyuZdZfdq Moncler Jassen
rtZhfkZxZxtg Moncler Online
hkZtdgZxZsnn Moncler Jassen
bbZkndZlZoia Moncler Jacke
dmZjrwZdZjus Woolrich Arctic Parka
ynZndeZjZggg Isabel Marant Sneakers Uk
vmZjwiZmZxqv Parajumpers Sale
gbZjhwZmZxhw Moncler Outlet
ktZlgcZxZuku Woolrich Outlet
 Yorum #27  | 31 Ekim 2013 18:32 | Alıntı     

Snopayaxosy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
caZjjfZlZwpa Moncler Jacka
tcZhqfZsZsdw Canada Goose Rea
jlZzwsZvZkeq Isabel Marant Sneakers
dqZfgzZpZkit Isabel Marant Sneakers
cvZdxwZmZrzd Ugg Outlet Canada
diZfwyZnZhgb Moncler Milano
wqZathZnZjwz Ugg Greece
oeZfgaZxZxlk Parajumpers Amsterdam
wrZpzhZtZnya Abercrombie And Fitch Jacke
unZlbgZbZmfj Ugg Outlet Canada
 Yorum #28  | 31 Ekim 2013 22:38 | Alıntı     

Mardduerwet

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
sqZwlbZxZfxm Uggs Canada
swZxwiZjZmal Uggs Norge
ksZhiyZyZudc Ugg España
mnZfruZrZfge Ugg Pas Cher
qcZqrjZuZzor Uggs Norge
vwZpgdZaZftz Ugg Norge
xdZnefZaZehg Uggs Rea
azZrhzZqZkae Ugg Norge
qiZqpzZkZyip Ugg France
pzZtjxZtZcpd Ugg España
 Yorum #29  | 1 Kasım 2013 06:26 | Alıntı     

Playememosy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #30  | 1 Kasım 2013 18:52 | Alıntı     

Naherumma

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
skZbqqZcZpsl Ugg Baratas
kzZyjdZqZzzw Woolrich Jassen
xqZwakZbZcpm Spaccio Woolrich Bologna
ldZuiyZjZlth Goedkope Uggs
gyZxpvZrZujx Parajumpers Jacka
luZofhZaZxpt Moncler Jacka
wpZnlzZwZmlb Uggs Sale
ftZploZkZqyz Uggs Rea
izZjtbZxZpvn Moncler Jacka
pqZfggZfZmfw Botas Ugg

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: