Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Eylül 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Kerkük Kürdistandır Ammena! Ya Serêkanî Neresi-Ferda Çetin  


17-12-2012, 11:41 Kategori: Medya  
Kerkük Kürdistandır Ammena! Ya Serêkanî Neresi-Ferda Çetin

Serêkaniyê’de açık bir savaş var. Rojava’daki Kürtlerin geleceğini etkileyecek bir savaş.

Kürtlerle, Kürdistan’a dışarıdan gelen (getirtilen) yabancı çetecilerin savaşı.

Dışarıdan gelen çeteler, Kürtleri Serêkaniyê’yi terketmeye zorluyor. Günlerdir televizyonlardan izliyoruz. Farklı isimler altında ve çoğu El Kaide’ye bağlı bu paramiliter çeteler, Türk askerleri ile el ele kol kola Rojava tarafına geçiyor. Çatışmalardan sonra ölü ve yaralıları Türk Sağlık Bakanlığı’nın ambulansları ile Ceylanpınar Devlet Hastanesi’ne taşınıyor.

Türk devleti, bu çatışmalarda açık bir biçimde çeteleri destekliyor; onları Ceylanpınar tarafında ağırlıyor, besliyor, silah ve cephane donatımını yapıyor, yaralılarını tedavi ediyor, ölülerini taşıyor. Bir tek amacı var çünkü. Yeterki Kürtler kendi topraklarında kendi yönetimlerini oluşturmasın, bir statü elde etmesin. Eğer YPG yenilir ve Serêkaniyê düşerse Türkiye ve desteklediği çeteler, diğer Kürt ilçe ve köylerine de saldıracaklardır. Bundan kimsenin kuşkusu olmamalı. Türk devletinin Kürtleri düşman gören, “düşmanımın düşmanı dostumdur” yaklaşımı içinde olmasının da garip bir tarafı yok.

Peki Serêkaniyê’nin öte tarafı, yani Ceylanpınar’ın durumu? Genel olarak da Kuzey Kürdistan’daki derin sessizlik için ne demeli?

Kardeşlerimiz yüz metre ötede ateş altında, ölüm kalım mücadelesinde. Üstelik onlara saldıranlar bizim bulunduğumuz tarafta üstleniyor. Bizim fırınımızda yapılan ekmeği, lokantalarımızdan yapılan yemeği yiyor. Bizim hastanemizde tedavi oluyor. Dinlenip güç topladıktan sonra yeniden yeniden saldırıyor.

Ceylanpınar ve “sınır” hattı bu ölüm suskunluğunu bozmalı. Bu çeteciliği engellemek, onları huzursuz etmek, onlara yiyecek içecek, ekmek vermemek bir yurtseverlik görevi olmalı. Onları Ceylanpınar’da barınamaz konuma getirmek halkın elindedir ve bu mümkündür. Ceylanpınar’da hiçbir şey yapılamıyorsa, gece sabaha kadar teneke çalmak da mı zor? Hiç değilse çeteler uykusuz kalırlardı.

Çeteler ve onlara yardım ve yataklık eden Kürt düşmanları Ceylanpınar’da bu kadar rahat ve pervasız hareket edememeli. Yurtseverlik, sadece seçimden seçime bir partiye ve bizi temsil edecek adaylara oy vermekten ibaret değildir. İsyan ve eylem, insanın en büyük erdemidir. Bu erdem sergilenmelidir.

Siz olsanız kardeşlerinizin bu büyük suskunluğunu ve maç seyircisi konumunu kabul eder misiniz?

Türk devleti çetelere sınır kapılarını sonuna kadar açmış. Çeteler arabaları ile, kamyon ve ağır silahları ile rahatça girip çıkıyorlar.

Fakat Güney Kürdistan Federe Hükümeti Rojava’ya bir ticaret kapısı açmıyor. Yiyecek, içecek ve ilaç sıkıntısı var. Kürtlerin kendi ülkesinin bir parçasından diğer parçasına geçişi yasak. Alış-veriş izni yok, ticaret yasak. İsmi konulmamış bir kuşatma. Kardeş ambargosu…

Siz olsanız sormaz mısınız: “Kardeşlik bugün değilse ne zaman?”

Halkların tarihinde özgürlük veya sömürgeleşme, toplumsal yükümlülüklerin gelişme düzeyi ile doğrudan ilintilidir. Toplumsal sorumluluk geliştikçe özgürleşme de ona paralel bir gelişme gösterir. Onun içindir ki egemenlerin, zorbaların yaptığı ilk iş, ezilenlerin en güçlü bu dinamiğini işlevsizleştirmektir. İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher başbakanlığı döneminde, bir konuşmasında “toplum diye bir şey yoktur” deyivermişti. Peki ne vardı?

O’na göre yalnızca erkek, kadın bireyler ve aileler… Yani toplumsal sorumluluğa ve dayanışmaya gerek yoktu. Biz, bu kapitalist-modernist hayvanlaştırılmaya hayır demeliyiz.

Ve yüksek sesle sormalıyız:

Kürt, Kürdistan, özgürlük, bağımsızlık, statü, vatan ve birlik diyenler! Haklı olarak “Kerkük Kürdistan’dır” diyerek dayanışma isteyenler!

Af buyrun Serêkaniyê neresidir ve bu derin sesizliğiniz nedendir?

Ve Rojava üzerindeki bu adı konmamış ambargo neyin nesidir?

Kaynak: Yeni Özgür Politika


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 10)
  |   Okuma: 4376   |   Yorum: (508)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 17 Aralık 2012 13:40 | Alıntı     

Kurdi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Cetelerle savasi kaybedecegimizi dusunmuyorum. Kurdler mevzi kazandiklarinda kurd dusmanlar dahada canavarlasacaklar. Turklerde kararlarini verecekelr. ya kurdlerle ortak bir geleceginin insasinda yer alirlar yada kurd dusmanligi ile oburlerle birlikte devam ederler.

bu iki ihtimaldan dolayi savasin her turlusune hazir olunmali.

Bati kurdistan askeri bir nevi savasa hazirlaniyor. training yaptigini dusunelim.

TC bir tasla iki kusu vurmaya calisiyor. kurdlere iyilik yaptigini gostermeye calisiyor. ama niyeti tehlikeli. Kendisi ya tipki guney donemi gibi o projede yer alir ve kurdlerle birlikte calisir ve tc ye ekonomik bir guc kazandirtir yada hem guney deki economy hemde batida olabilecek economic sanslarida kaybetmis olur.

PYD dede artik sunu ogrenmeli: Profesiyonel bir ordulasmaya gitmek olmasa olmazidir kurdler icin.
 Yorum #2  | 17 Aralık 2012 14:10 | Alıntı     

raja

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
batı kürdistan kürtler için çok ünemli bir bülge bütün kürdistanlılar oraya sahiplenmeli kürtler o bülgeyi kaybederse kürdistan hiç bir zaman devlet kuramaz orası denize açılan bir bülge çok dikkat etmeli hiç kimseye güvenmemeli en büyük iş bdp miletvekilere düşer kesinlike tuzağa düşmemeli.
 Yorum #3  | 17 Aralık 2012 15:26 | Alıntı     

mardinli

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
sn ferdanin dedikleri cok dogrudur evet bizim icin kerkük neyise amed ve serekaniyede odur bahabat aynidir sn barzani nebicim celiskidir siz neden kürd kardeslerinize sahip cikmiyorsunuz birakin artik o feodal yanlarinizi benden olmayana yasam haki tanimam bu nasil bir seyidir neden kürd dusmanlarilen birlersiyorsunuz sinirlarinizi kendi öz ve öz kaderslerinize kapatiyorsunuz ne yani recep kizsa ne olacaktir feto kusse ne olacaktir inan bu halk bunlari hic unutmaz zamaninda evet halepce ve daha sonra birinci körfezde kürdler sizilere sahip ciktilar simdi dubaii sehylaeri gibi millarlarca servetiniz vardir tcde bilmem kac tane fabrikaniz vardir ama sonkonusu kürdler oldu mu görmezlikten geliyorsunuz ikide bir silahlarin milladi bitnistir cirt firt diyordunuz evet sizinde yeriniz o geri kalmis sagalrin sehyleri yanidir sana ne pkkli pydli ve benden olmayan yasmak haki tanimam mantigilen bakan nasil ulusal bir önder olur neyi kac kisiyi temsil ediyorsunuz yani kurdistani sanki kendil tapolu ballari gibi kulaniyorlar birgün bu halk hasap soracaktir beyler agalar sehyler sahtakarlar maskelerinizi atin artik serkaniye sahip cikmiyan bir zihniyet benim gözümde kürdlere sahip cikacak bir zihniyet degildir
 Yorum #4  | 17 Aralık 2012 20:55 | Alıntı     

Ahmet Amedi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Sayin çetin, o kadar umutsuz ve agresif olmaya ne gerek var.Kurdistanin Suriye parçasinin Ulusal dinamigi, son '50'yildir Kurdistanin tum ulusal direni$lerinde ev sahipligi yaparak ; muthi$ bir deneyim ve derin bir Kurdistani RUH'a sahiptir.Sizlerin de $ahit oldugunuz gibi ,Barbar ESET'lerin zulmuna kar$i direnerek orgutluluklerini gerçekle$tirmi$lerdir.$imdiki Suriye Kurd partilerinin kurulu$ tarihleri '1957' yillarina dayanir. Bu a$amada, kanadi kirik ESET'le Ba$ etmek daha da kolay olacaktir. Dolayisiyle Eset'in gitmesi an meselesidir.TC '80' yildir Kurdistan ozerinde yurutulen bir tur çetewari TURKLE$TIRME projesidir.Bu tur çete faaliyetlerine elbette kurdistanin Suriye parçasinda da surdurecektir. bunada $a$mamak lazim. Serékaniyé'de oldugu gibi.Sizler de hakli olarak, Ancak Kurdistani duru$un bizleri ba$ariya ula$tiracagini belirtiyorsunuz.Ama samimi olalim.pkk-pyd; Esed' için tehlike çanlanlarinin çalinmasindan gunumuze kadar kapsayici kurdistani bir Duru$ sergiliyebildiler mi?.Eset $eytani,Tum Kurtleri di$arda birakmak uzere yalnizca pkk-pyd ile anla$arak; kismi olarak Kurdistani bo$altmakla Kurtler arasina NIFAK tohumlarini zaten ekecegi belli idi.PKK-pyd de Istiyerek ve bilerek bu planin uzerine atladi.Ilginçtir, bu gun bazilari , guneyin sinir kapilarini kapatmasindan $ikayetçidirler;ama ,zamaninda sinir'i Esat adina kontrol eden, Kurt parti yoneticilerini sorgilayan pkk-pyd idi.Allahtan, PKK ' zihniyetinin anlamakta zorluk çektigi Sayin Barzaninin, zamaninda mudahalesiyle Suriye Kurd partilerinin birligi olan DBK olu$turuldu.Boylece PYD, 'nin konumu uluslar arasi me$ru bir zemine oturtulmu$ olmakla da TC'nin, PKK'nin batili devletlerdeki "TERORIST" goruntusunu bahane ederek açiktan mudahale etmesini imkansizla$tirdi.Sayin ferda, Kurdistani Dogrulari yanli$ yerde ariyor.Serékaniyé deki gerginlikler PKK-pyd ileTC Irkçiliginin prokovatif iktidar sava$idir.Suriyedeki Kurd sorunu çok boyutludur.Ve ancak uluslar arasi kabul ve suriyedeki dengeler uzerinden ;dogru tarafta yer almakla, makul bir çozume ula$abilinir.Bunun faturasinin Guney Kurdistana çikarilmasi ahlaki olmadigi kadar,bir art niyet ifade eder kanisindayim.Sizlerin ilan ettiginiz hayali projelerinizi(Demokratik ozerklik) , Sayin Barzani Bolge ile ilgili platformlarda dozeltmekle me$gul.Kanimca PKK-PYD olarak Sayin Barzaniye bu yaptiklarindan dolayi, Bir $ukran borcunuz var.
 Yorum #5  | 18 Aralık 2012 16:02 | Alıntı     

A.Dara

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Sayin Ferda Cetin; büyük bölümü dogru olan bir degerlendirme yapmi$ ! Türk devletinin acik olarak CETE'leri destekledigini yazmi$..Türk devleti zaten kendisi bir cete'dir..Kendisi bir cete olan
devlet , elbetteki ceteleri destekleyecektir..$imdi bu vampir Recep,Abdullah Gül,Fethullah Gülen ;
topu birden bir cetedirler..Hemde en adi ve igrenclerinden..Ve bu igrenc Türk irkcisi ceteler ;
Kürtlerin bati Kúrdistanda bir parca özgür hava solumalarini engellemek icin; Afrika ve Asyadaki
lümpen ,fa$ist , dinci ceteleri Rojeva Kürtlerinin üzerine sürüyor..Serêkani'nin kar$i tarafi Urfa
ve Ceylanpinar yillar öncesinden Necmettin Erbakan ( milli görü$ ) ekibi tarafindan i$gal edilmi$
bölgelerdir..Yani oradaki halkimizin ulusal duygulari, sömürgecilige kar$i duygulari bu gücler
tarafindan dumura ugratilmi$tir..Yine ayni bölge ; ipini sapini kaybetmi$ , be$ kuru$ icin annesini
satacak kadar alcalmi$ sakali bitli Kemalist irkci-dinci tarikatlarin i$galine ugrami$tir..Dolayisiyla
Urfa ve cevresi icin; Kúrt milli cikarlari icin fazla bir beklenti icinde olmamak gerekir..Gúney Kürdistan'in federal A$iret ba$kani Barzani ; bati Kürdistan'a halen bir ticaret kapisi acmamasi bir
yüzkizartici suctur..Anladigim kadariyla Apo ( A.Öcalan ) a$ireti ile Barzani a$ireti arasindaki
celi$ki , böylesi bir günahkarliga sebep oluyor..Bati Kúrdistandaki PYD nin tamamen Apo a$iretine bagliligini icine sindiremiyor..Keza , sirtini dayadigi TC yide kizdirmak istemiyor !!
Birkac gün önce, gazeteci Cengiz Candar, bir toplantida PYD ba$kani Salih Müslim'in cep telefonunun üstünde Apo 'nun resmi oldugunu yazdi..$imdi cok kritik durumdaki bir halkin
lideriyim diyen bir ki$inin ( Salih Müslim ) dünya diplomasisinde halen terórist(!) olarak anilan
bir örgütün liderinin fotografini uluorta kullanmasi yerindemidir? Kaldiki her yere Apo resmi
koymak, ve catlayincaya kadar BIJI SEROK APO diye bagirmak; ne Kürtlere ve nede bizzat
Apo'ya bir yarari olmami$tir..Apo halen zindanda ve halen tecrittedir..Dolayisiyla Kúrt a$iretleri ( Apo, Barzani, Talabani ) hizla askeri-siyasi bir protokol cercevesinde birlik yoluna
girmeleri gerekir..Yoksa Türk ve Arap ceteleri kimsenin gözya$ina bakmazlar..Selam ve Hürmetlerimle..
 Yorum #6  | 18 Aralık 2012 16:07 | Alıntı     

M.Yilmaz

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Ahmet Amedi kardes faturayi kime cikaralim o zaman Japonyayami? gercekci olun,belki kizacaksiniz ama benim kisisel görüsüm Kürdistanin önündeki en büyük engellerden biri Barzanigiller siz ne derseniz diyin.Kerkuk Kürdistannin kalbi diyordu anca kici oldu Baska yerlerden refarandumu ertelemek icin milyarlarca para aldi ister inan ister inanma,onlarin derdi kücük bir Barzanistan ondada simdilik basarili ama zaman durdurmak imkansiz ve eninde sonunda kaybedecek, evet bende kina yakacagim. yazmadan edemiyecegim Melle Barzaniye saygimiz sonsuz tabi ama simdiki torunlari 5 kurus etmez
 Yorum #7  | 19 Aralık 2012 15:37 | Alıntı     

maria

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Ferda Çetin'e: Yanlış bilgiler verip yanlış düşmanlıklar yaratıyorsunuz. Sizin söylediğinizin tam tersi haberler dolaşıyor. Barzani'ye karşı yapılan bu karalama kampanyası doğru değil, ayıptır. Türklerin oyununa geliyorsunuz. Bırakın birbirinizi yiyip bitirmeyi, değişik bir şey yapın, birleşin. Bu neden olmuyor? Ve siz nasıl oluyor da A.Öcalan hakkında bir tek eleştiriye bile tahammül edemiyorsunuz da Barzani'ye böyle yükleniyorsunuz, sizce bu adil mi? Gerçekten bir durun ve bu adaletsizliğinizi düşünün. Lütfen dağda ölen şehitlerimizin anısına, o aç, susuz, tii tir titreyen gerillamızın hatırı için ve bağımsız Kürdistan'ı isteyen Kürt halkının hatırına biraz adil olun ve artık birleşin.
Evet Kerkük Kürtlerindir! Saddam Kürtleri çıkarıp Arapları oraya yerleştirdi, küçümseyeceğinize beraber Kerkük'e sahip çıkın.
 Yorum #8  | 19 Aralık 2012 23:18 | Alıntı     

Serwet Bedlisi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Toplumlari temsil eden onun politik kurumlaridir,toplum bunlar tarafindan yönetilir,bicimlendirilir.Yazinizda gercekten canalici noktalar ayri parcalara yönelik elestiriler
icermesine ragmen sorunun nedeni aynidir,mesele Kurdistani bakma meselesidir.Siz Turkiyede tabaninizi turklerle birliktenligin esasina göre yetistirirseniz Kurdistanin "sinir " ötesi her zaman ikinci el olarak görulur.Guney Kurdistanda herseye ragmen burasi korunmali esasi alindigindandir ki Kurdistani olmadan cok parcaci mantigin egemen olmasini hedefte tutuyorlar.Öysaki Kurdistanda kurt milli mucadelesinde en yurtsever katilimi bati kurdistanlilar göstermistir.Eksik olan Kurdistanliliktir....
 Yorum #9  | 22 Aralık 2012 08:44 | Alıntı     

maria

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Senelerce bizi Barzani'ye karşı yanlış bilgilendirdiniz, buna çok üzülüyorum. Şimdi Kürdistan'dan Barzani'yi gerçek anlamda izliyorum, ve inanın ki KDP taraftarı değilim, fakat Masoud Barzani çok mütevazi birisi. Her yere resmini asmaya başlamışlar, sinirlenmiş, karar çıkarttırmiş indirin diye. Kürdistan'da Hristiyanları koruyor. 15 yaşında peşmergeliğe başlamış, gözütok bir adam. Evet, en büyük hatası Türklerle PKK gerillasına karşı savaşmaktı. Bu çok pis bir şeydi. Ama artık asla bir daha bir Kürde karşı savaşmayacağım diyor. Ve bu Kürtler için çok özel bir şey.
 Yorum #10  | 22 Aralık 2012 11:28 | Alıntı     

Dijwar

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Kürdler dört parçada birleşerek,dayanaşark ve samimi yardımlaşma ile başarı elde edebilirler.Bunun dışında başka yol yok.

Herkes böyle bilmeli.Bir düşünün Musulman ülkeler yardım etmiyor.Avrupalılar da öyle.ABD zaten kendi çıkarı herşeyin üstünde o halde birlik ve dayanışmadan başka yol yok....
 Yorum #11  | 27 Ekim 2013 09:12 | Alıntı     

Accillozy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ynZnwrZcZiwj Parajumpers Jakke
mnZmqkZnZxch Ugg Pas Cher
xkZtsdZfZtfx Canada Goose Børn
znZgtaZkZcgb Doudoune Canada Goose
jnZatrZhZivu Timberland Femme
jsZpmyZxZspu Canada Goose Børn
owZjncZhZcbu Canada Goose Outlet
wdZcdeZmZccc Doudoune Canada Goose
baZfkhZyZfmt Uggs Sale
xnZymlZsZwzm Canada Goose Outlet
 Yorum #12  | 27 Ekim 2013 09:16 | Alıntı     

CetResseake

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ixZevsZmZvfx Belstaff Bags
sqZibqZmZrjx Woolrich Outlet
niZjstZzZuzd Parajumpers Nederland
hiZxjcZwZird Canada Goose Outlet
lhZhjxZiZpsk Parajumpers Nederland
liZdxwZzZjzh Parajumpers
kxZynsZaZnph Moncler Espa帽a
rpZstlZwZqtc Spaccio Woolrich Bologna
rcZqvgZfZzwv Parajumpers Long Bear
yyZkxhZcZdtn Ugg Australia
 Yorum #13  | 28 Ekim 2013 00:55 | Alıntı     

Liaibepeeme

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
roZamtZbZvay Ugg Sko
cjZntcZiZstc Parajumpers Sale
daZcvzZoZnvy Moncler Dunjakke
grZinaZmZvrh Ugg Støvler
gtZgjuZqZnjn Uggs Goedkoop
ieZotmZkZkbg Woolrich Clothing
jqZoenZzZfld Barbour ελλαδα
yvZnlnZrZoba Barbour ελλαδα
uxZfrvZwZnnp Woolrich Jassen
anZpdxZaZbun Uggs Goedkoop


ooZqohZiZxbc Moncler Vest
coZjkfZwZrnj Woolrich John Rich & Bros
nwZouwZoZcan Woolrich John Rich & Bros
itZlblZrZdzq Canada Goose Pas Cher
aiZnonZxZcat Moncler Rea
tmZimaZgZfyz Belstaff Uk
slZnrpZdZzos Timberland Støvler
qtZeswZpZolf Canada Goose Pas Cher
zpZqzzZlZspe Canada Goose
ffZrdlZiZmzj Ugg Suomi
 Yorum #14  | 28 Ekim 2013 08:57 | Alıntı     

BlatatCex

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cuZytbZhZejw Belstaff Italia
zuZcpiZoZuhg Botas Ugg
ewZwyhZlZhaf Canada Goose Pas Cher
hmZeoeZnZqwl Uggs Skor
pxZuqcZfZmfr Timberland Støvler
mbZzfsZaZpbp Uggs Bijenkorf
gcZqsdZgZevs Canada Goose Jakke
gwZactZjZbeb Moncler Rea
afZynlZcZksa Canada Goose Outlet
xlZqadZvZttr Uggs Skor
 Yorum #15  | 28 Ekim 2013 13:34 | Alıntı     

nonepeewize

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
upZvwdZvZhte Moncler Milano
cvZacvZyZqwq Canada Goose Antwerpen
egZjckZcZmcq Ugg Rea
jtZtnfZtZkkt Moncler Schweiz
vuZkaaZfZgvk Moncler Milano
spZegyZjZeka Canada Goose Jakke
lvZuxlZuZpgh Canada Goose Doudoune
zbZdfmZjZemr Moncler Milano
zaZpaxZhZqxr Moncler 2014
bkZhlkZiZwxs Ugg Rea
 Yorum #16  | 29 Ekim 2013 21:29 | Alıntı     

alendlamSpope

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ynZmpoZyZldn Piumini Moncler
ufZbqlZdZfol Woolrich Jacken
muZnvfZlZewr Moncler 2014
qlZlqeZsZzvu Canada Goose Coats Uk
vmZsspZtZqjd Botas Ugg Espa帽a
hhZjsbZpZstw Isabel Marant Sneakers
pnZspsZvZgkx Isabel Marant Uk
olZknfZdZhix Isabel Marant Sneakers
grZfbyZlZwph Canada Goose Femme
pgZvbmZuZzuz Ugg Keng盲t
 Yorum #17  | 30 Ekim 2013 21:32 | Alıntı     

CetResseake

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
xuZuoiZdZwly Uggs Salg
ifZlbtZaZfes Belstaff France
mzZpopZiZqxk Canada Goose Outlet
rgZeuhZtZlep Isabel Marant Schuhe
mtZalqZzZfgg Isabel Marant Schuhe
kkZxccZuZgan Isabel Marant Schuhe
kiZclbZgZbyn Cheap Uggs
zdZaynZpZzjg Parajumpers
chZrlvZoZlaj Canada Goose Sale
tgZivsZvZvwh Cheap Uggs
 Yorum #18  | 31 Ekim 2013 18:37 | Alıntı     

coksMyclold

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
pvZnomZdZjpz Ugg Australia España
vvZjttZrZrov Ugg Schweiz
oxZcurZfZtrl Cheap Uggs Uk
hkZtltZkZkhg Uggs Outlet
utZvmhZyZmrg Cheap Ugg Boots
rzZlcsZhZlrs Ugg Outlet Schweiz
mdZfcmZcZmsf Ugg Australia España
pcZitxZhZdmn Ugg Outlet Schweiz
fuZgueZuZpmu Ugg Australia España
dyZxpyZrZsdb Cheap Uggs Uk
 Yorum #19  | 31 Ekim 2013 19:26 | Alıntı     

brireeges

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
qzZfzaZiZshp Woolrich Jassen
lrZlsvZiZrrz Moncler Bambino
txZiqfZmZzsy Woolrich John Rich & Bros
blZtinZiZfph Moncler Outlet
lxZxpwZuZxli Moncler Jacken
crZxwtZsZfnh Canada Goose Jakke
atZsutZgZmjz Canada Goose Jakke
oxZyurZkZlrx Moncler
odZovsZtZgco Moncler Outlet
pxZxftZmZfnz Moncler Jacken
 Yorum #20  | 31 Ekim 2013 20:37 | Alıntı     

Accillozy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
hwZbgjZlZcpu Canada Goose Outlet
xmZcavZsZbdb Parajumpers Oslo
gdZoneZfZivk Moncler Online
pzZmftZoZuxf Woolrich Parka
hmZyhsZmZqma Moncler Jakke
geZhssZnZynp Canada Goose Outlet
wkZdyiZzZonc Uggs Sale
acZixiZuZgcl Ugg Saappaat
yrZbzeZmZhdd Canada Goose Outlet
euZyulZsZqdp Moncler Uomo
 Yorum #21  | 31 Ekim 2013 21:46 | Alıntı     

groovegobrier

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
tfZcspZiZftp Canada Goose Femme
lnZxwgZfZypu Ugg Keng盲t
ioZkzhZfZnvo Isabel Marant Uk
ngZxltZaZnbc Moncler 2014
gpZkcxZzZhdo Hollister Jacke
xvZplkZjZicp Moncler 2014
ueZugqZhZpkd Ugg Keng盲t
giZlubZhZkmh Ugg Ale
dhZjkmZxZvgw Isabel Marant Sneakers
lsZezpZbZtwf Isabel Marant Uk
 Yorum #22  | 31 Ekim 2013 22:43 | Alıntı     

HinaavaitslaH

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
hbZzbwZiZcbl Uggs Uitverkoop
fgZuipZpZjzh Woolrich Spaccio
kwZrhkZfZccb Parajumper Jacka
bhZyozZnZhyq Woolrich Arctic Parka
cyZvurZnZgbm Moncler Outlet
axZybcZyZxac Moncler Jassen
ixZnvuZjZshj Moncler Pas Cher
ddZkxyZzZqen Ugg Norge
goZnpwZkZlra Parajumper Jacka
xoZtqgZwZpol Barbour Sverige
 Yorum #23  | 31 Ekim 2013 23:15 | Alıntı     

Triddixinsony

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ckZrenZyZvwj Moncler Toronto
cjZxtaZvZydg Barbour Milano
qyZgncZsZrsz Ugg Sales
yqZlpiZgZsgz Canada Goose Jakke Dame
yxZheeZjZvsd Timberland St酶vler
zuZlugZgZxjb Moncler Z眉rich
voZyflZzZdrk Canada Goose Sverige
snZwefZyZxre Barbour Milano
jbZkobZaZlcq Ugg Baratas
bnZvdxZlZhlu Moncler Z眉rich
 Yorum #24  | 31 Ekim 2013 23:56 | Alıntı     

RiliBreed

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
gnZhrqZeZitv Ugg Canada
tyZasqZjZfkx Pjs Jacka
eyZtejZfZlhp Pjs Jacka
lzZpbkZsZklx Peuterey Giubbotto
qdZzqtZvZjjv Canada Goose Takki
bhZvqhZfZwkl Moncler Rea
pxZkjbZgZawf Pjs Jacka
srZsgyZfZhie Parajumpers Long Bear
buZzquZbZdlb Canada Goose Outlet
ywZvyqZlZlqz Parajumpers Doudoune
 Yorum #25  | 1 Kasım 2013 06:34 | Alıntı     

cyclortargili

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
oyZhmjZmZgrh Pjs Vinterjakke
jgZfgmZfZknc Ugg Australia Pas Cher
joZijnZbZywg Parajumpers Takit
pcZmopZgZqwh Parajumpers Jakke
neZwvyZwZkrt Pjs Vinterjakke
inZyiqZgZdxy Barbour Jacket Uk
qvZdruZeZfwa Barbour Jacket Uk
coZzqbZjZhjm Timberland Femme Pas Cher
giZnomZyZamq Ugg Boots
nyZvfmZgZgwy Canada Goose Suomi
 Yorum #26  | 1 Kasım 2013 08:04 | Alıntı     

LitSigree

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wuZglcZkZwva Ugg Norge
vgZijzZlZmro Cheap Ugg Boots Uk
ryZtljZpZkfz Ugg France
zrZadiZfZyju Uggs Salg
isZzogZgZoyf Uggs Canada
xjZvvjZqZwbe Cheap Ugg Boots Uk
csZoswZwZzct Ugg Pas Cher
dlZtsoZzZowl Ugg Italia
geZxmeZxZwsq Uggs Salg
zdZohbZiZnje Ugg France
 Yorum #27  | 1 Kasım 2013 09:54 | Alıntı     

Obtaitadveday

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
hxZkwzZdZvfz Ugg Ale
exZymsZaZrbq Uggs
huZhecZaZsxn Canada Goose Sale
mrZjtrZdZwnu Moncler Outlet
ntZzruZdZrqh Barbour Jacket Uk
pzZepqZcZfip Woolrich Bologna
toZbyaZxZupd Canada Goose Montreal
xhZvphZuZxof Woolrich Jacken
naZbamZdZirl Timberland Sko
gmZnmrZbZmie Canada Goose Sale
 Yorum #28  | 1 Kasım 2013 14:59 | Alıntı     

immuffevA

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
eyZujxZaZtpx Ugg Schweiz
upZkhcZoZnny Woolrich Jacken
tkZyohZxZyqf Air Max
vkZednZtZmpq Nike Free
zwZkmuZsZple Nike Free
xtZfhcZdZuay Ugg Switzerland
mwZnhxZeZmfd Nike Free
lrZnefZbZolv Bottes Ugg
zyZkgoZeZaxo Air Max
vlZqczZdZmxu Nike Free
 Yorum #29  | 2 Kasım 2013 03:08 | Alıntı     

MemoborsKer

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ruZxicZiZrag Ugg Outlet Schweiz
iwZodlZjZxgu Uggs Outlet
wnZhicZjZtdm Cheap Uggs Uk
xkZisyZnZftx Cheap Uggs Uk
kcZzvuZwZizp Ugg Outlet Canada
isZtwzZbZfmf Cheap Ugg Boots
vdZlbvZsZmpm Ugg Suomi
tfZgdaZtZbru Ugg Suomi
drZwbdZlZmdy Ugg Australia España
vtZevtZtZbnn Ugg Outlet Canada
 Yorum #30  | 2 Kasım 2013 08:09 | Alıntı     

sonEnsunsecom

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
twZplvZuZcqf Moncler Femme
osZiyjZeZegp Isabel Marant Uk
rjZeyiZbZire Woolrich Jacken
xqZhqfZzZgap Woolrich Jacken
pxZdnsZpZidt Woolrich Jacka Dam
qiZxuxZwZfvv Moncler Femme
pfZslpZkZhsx Parajumpers Canada
naZkpzZxZesg Piumini Moncler
unZfrnZmZycy Parajumpers Jakke Dame
zaZjtmZqZxwc Ugg Ale

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: