Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Nuray Mert'ten Yalçın Akdoğan'a...  


15-12-2012, 17:38 Kategori: Medya  
Nuray Mert'ten Yalçın Akdoğan'a...


Gazeteci Nuray Mert, Türk başbakanı Erdoğan'ın danışmanı ve milletvekili Yalçın Aktoğan'a bir yazısından dolayı yanıt verdi


Yalçın Akdoğan'a Açık Mektup

Nuray Mert

Başbakan danışmanı ve milletvekili Yalçın Akdoğan, Yasin Doğan imzasıyla yazdığı köşesinde, ‘Değişen talepler ve ham hayaller’ başlığı altında geçen hafta Brüksel’de yapılan Kürt Konferansında söylenenlere değinmiş (Yeni Şafak, 12.12.2012).

Konuya geçmeden önce ‘hitap’ meselesine değineyim. Akdoğan ile yirmi yıldır tanışırız, tabii siyasetin seyri içinde yıllardır birbirimizi görmüyoruz. Yıllar önce, bir yazıda kendisine gönderme yaparken ‘resmi’ ifade kullandığım için sitem etmişti, bunu mesafe koyma ibaresi saydığını söylemişti. Yine öyle bir anlam çıksın istemem, ayrıca artık kendisinin mesafe koymak isteyeceğinden eminim.

Gelelim asıl konuya; Akdoğan Kürt Konferansı’nı değerlendirirken benim yaptığım konuşmayı isim vermeden alıntılamış. Belki de, kendisine gelen konuşma özetleri isimsizdir bilemiyorum. Yine de ben yaptığım konuşmaya sahip çıkıyorum ve konuşmamın mecrası dışına çekilmesi çabasına dikkat çekmek istiyorum. Zira, ben yazdığı veya söylediği şeyler ‘iktidar radarına’ girdiğinde kafayı kuma gömenlerden değilim. Yalçın Akdoğan, zaten kişiliğim hakkında yeterince fikir sahibidir. Arkasında durmayacağım şeyi söylemeyeceğimi bilmesi gerekir.

Akdoğan, yazısında önce BDP-PKK çizgisindeki Kürt siyasetinin çıtayı uzlaşmaz bir noktaya doğru yükselttiğini belirtmiş, Kürt Konferansı'nda söylenenleri bu duruma örnek olarak göstermiş. Bir kere, Kürt Konferansı da, diğer konferanslar gibi farklı görüşlerin ifade edildiği bir zemin. Bu Konferansta söylenen her şeyi bir ortak metnin parçaları imiş gibi göstermek olayı mecrasından saptırmak olur. Akdoğan’ın sözünü ettiği “PKK silahlı unsurlarının güvenlik birimi olarak sisteme entegre edilmesi”, daha önce Demokratik Özerklik metninde, konferansta da Zübeyir Aydar’ın yaptığı konuşmada yer alan taleplerden biri. Kürt siyasal hareketinin talepleri ile konferansta yapılan konuşmaları ayrım yapmadan birbirine karıştırarak takdim etmek, ya kafa karışıklığı ya da ‘terör’ suçu isnat etmek için zemin hazırlamak olarak anlaşılabilir. Umarım ikincisi değildir.

‘Demokratik özerklik’ programını Kürt meselesini çözecek nihai metin olarak görseydim, bugüne kadar bunu yazmaktan, söylemekten katiyen çekinmezdim. Yalçın Akdoğan’ın, benim birilerinin tesiri ile bir şey yapmayacağımı da gayet iyi bildiğini sanıyorum.

Akdoğan’ın ifade ettiği gibi, “yeni anayasayı bireysel hakları garanti altına alacak bir ara formül, daha ilerisi için geçici bir aşama olarak düşünmek gerektiğini” söyledim. Daha doğrusu bu görüşü ileri süren tek konuşmacı bendim. Ama cümlenin devamına iliştirilen “PKK’nın tahakkümünde bir siyasi iktidar alanı öngörmek” neyin nesi? Akdoğan, ‘ara aşama’dan söz eden biri herhalde PKK’ya zemin için bunu söylüyordur, diye düşünebilir, o halde bu sözün sahibini ‘zan’ altında bırakacak biçimde kurmak yerine, bunu açıkça yazması gerekirdi.

O halde, ne söylediğimi kısaca özetleyeyim; Kürt meselesinin çözümünde, öncelikle ‘bireysel demokratik haklar ve özgürlükler’ çerçevesinde dosdoğru tartışılabilecek bir ortamın ve bunu sağlayacak demokratik bir yeni anayasa veya anayasal düzenlemelerin gerektiğini düşünüyorum. Ancak, tek başına demokratik-liberal politikaların sorunu uzun vadede çözeceğine inanmıyorum, çünkü milyonlarca Kürdü peşinden sürükleyen Kürt siyasal hareketi ‘siyasal statü’ talep ediyor. Bu talebin toplum önünde açıkça tartışılması için demokratik siyaset zemini en önemli koşul. Ancak Kürtlerin hatırı sayılır bir kesimi Kürtçe’nin kamu dili olması, Kürtçe eğitim, kendi kendini yönetme alanının gelişmesi gibi ancak siyasal statü ile mümkün olacak talepler adına mücadele ediyorlar. Ben, ‘bu gerçek görülmeden çözüm arayışları sonuçsuz kalmaya mahkûm olur’ diyorum, bu bir durum tespiti. Bu tespitin ötesinde, siyasal statüyü dikkate alan bir siyasetin, toplumsal barış ve demokrasi adına iyi bir çözüm olduğunu düşünüyorum.

Siyasal statü talep eden Kürtlerin bu taleplerini özetledikleri Demokratik Özerklik Programı'nı birçok açıdan sorunlu buluyorum, ancak tartışılması gerektiğini düşünüyorum. Oysa, tam tersi yapılıyor, iktidar çevresi zaten bireysel haklardan yarım adım ötesine gitmeye niyetli olmadığını ifade ediyor. Türkiye’nin demokrat aydınları da, ‘siyasal statü’ gibi bir mayınlı araziye girmemek için, bu konuda görüş bildirmek yerine Demokratik Özerklik Programı’nı eleştirmekle yetiniyorlar.

Siyasal statü konusunun çetrefil bir konu olacağını ben de biliyorum, ancak bir tür ‘özerk yapı’ formülü bulmadan Kürtler ile barış içinde yaşamak da, demokratik bir siyaset üretmek de imkânsız olacak diye düşünüyorum. Siyasal statünün Kürtleri ‘otoriter PKK tahakkümüne’ tabi kılacağını ileri sürenler, önce, otoriter olmayan, ‘demokratik bir Kürt özerk yönetimi’ konusunda neler düşündüklerini ifade etseler daha anlamlı olur kanaatindeyim. Ancak, siyasal statünün nasıl bir şey olabileceği tabii ki siyasal müzekkerlerin konusu olabilir. O konuda bir şey söyleyemem; müzakerelerin seyri ve içeriğini iktidar ve muhatapları belirler. Bence bu muhataplar; Kürt siyasal hareketinin yasal veya yasal olmayan tüm aktörler, BDP, PKK ve Öcalan’dır. Muhatabın kim olacağı konusu zaten siyasi gerçeklerin belirlediği bir konudur, öyle olduğu için devlet / hükümet bu aktörlerin, yasal olmayanlar dahilüçü ile de görüşmek durumunda kalmıştır.

Kürt Konferansı'nda ayrıca, PKK’nin terör örgütü olarak görülmeye devam edilmesinin çözümü arama açısından tam bir engel olduğunu ve bu konuyu da artık açıkça konuşmamız, hatta açıkça tavır almamız gerektiğini söyledim. Konuşmamın bu kısmını da Akit gazetesi diline dolamış, şehit ailelerini göreve çağırmış. Kendilerine ‘Allah ıslah etsin!’ dışında söylenecek şey yok.

Özetle, ben Kürt meselesi konusunda yukarıda söylediklerimi düşünüyorum, bunları daha önce de yazdım. Yazdıklarımın ve söylediklerimin sonuna kadar arkasında dururum, ama çarpıtılıp hedef haline getirilmesine itiraz etmem gerekir. Gerek iktidar çevresinden, gerek başka çevrelerden yazıp çizdiklerime, yapıp ettiklerime türlü ‘mana’lar atfedilmesini hiç mi hiç anlamıyorum. Ben her zaman çok açık bir insan oldum, ne konuda ne düşündüğümü hiç gizlemedim, öylesini kendime yakıştırmam. Son olarak, BDP çevresini öcü gibi gösterme çabalarına karşın bu çevre ile insani, toplumsal ilişkilerimi hiç değiştirme veya gizleme ihtiyacı duymadım. Ben bir meseleyi anlamanın o meseleyi dert edinenleri anlamaya çalışmakla mümkün olduğunu düşünenlerdenim. Bu çevreyi daha yakından tanıdıkça, (doğal olarak düşünce ayrılıklarımızı olmasına karşın) bir hak, özgürlük ve haysiyet mücadelesi verdikleri kanaatine sahip oldum. Bu arada, ‘Tabii ki şiddete karşıyım’ gibi ifadeler kullanmayı zul sayıyorum.

Kıssadan hisse: Eski dostum Yalçın Akdoğan’ın benim politik olarak durduğum nokta konusunda kafasında soru işaretleri varsa netleştirmiş oldum. Mesele o değil, bir yaftalama çabası ise bu konuda yapılabilecek bir şey yok. Dünyanın en cesur insanı değilim, bu denli güçlü bir iktidarın radarına girmenin insanın başına neler açabileceğini biliyorum, ama yaşamımı korku üzerine kurabilecek yapıda birisi değilim ve hiçbir şey benim kendime saygımı yitirmemden daha kötü olamaz. O nedenle, bu yazının da ‘bir alttan alma’ yazısı olduğunun düşünülmesini katiyen istemem.

Yıllar önce, yollarımız bu denli ayrılmadığı dönemde, iktidara ilişkin muhalefetime sitem ettiğinde Yalçın Akdoğan’a, ‘Haysiyetsiz dostlarınız olacağına, haysiyetli muhalifiniz olsun' demiştim. Kendisine tekrar hatırlatmış olayım.

Bir not:

Bu yazı yayınlandıktan kısa bir süre sonra Yalçın Akdoğan aradı, hassasiyeti için teşekkür ederim. Benim Kürt Konfearansında yaptığım konuşmanın içeriğinden haberdar olmadığını dolayısı ile yazısının şahsıma yönelik olmadığını söyledi. Ben kendisinden zaten hasmane bir tavır bekleyen biri değilim. Yine de Konferans'ta sözünü ettiği konuyu ifade eden ben olduğum için, konuşmama sahip çıkmak ve üzerine çok spekülasyon yapılan siyasi tutumumu netleştirmek istedim. O nedenle bu yazıyı yazmam gerekiyordu. Yazısı buna vesile oldu. Diğer taraftan, Akdoğan'ın, benim de, şahıslarla meselem olmadığını ve tanışıklık hukukuna kendisi kadar saygılı olduğunu bildiğine eminim.

(T24)


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 9)
  |   Okuma: 3683   |   Yorum: (359)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 15 Aralık 2012 19:00 | Alıntı     

Ducardin

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Stalin'nin Kopyasi Kucuk Bir Ulkenin Kucuk Diktatoru RTE'nin gurmedigi ve gurmek istemedigi
Kemalci Turkcu Hareketin 90 yillik iktidarini yerle yeksen eden ABD ve diger Batili gucler Birgun
kendisinide alasagi edeceklerin akibetini unutuyor...
Teneke Turkcu Turk Generallerin dustugu alcakca durumu birgun kendiside ayni akibetin yolcu
su oldugunu unutuyor iktidar serhoslugundan dolayi...
ABD'nin yardimiyle iktidara gelen Sahteci Turk islamcilari birgun ayni gucler tarafindan teneke
Generallarin durumuna duseceklerini unutuyorlar...
 Yorum #2  | 16 Aralık 2012 12:50 | Alıntı     

Dijwar

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Ben her zaman merak etmişimdir.Yalçın Akdoğan.1996-96'larda Zehra Vakfına girip çıkradı ve Aşağı yukarı onların düşünclerini bilirdir....

Acaba Zehra Vakfının başına gelenler de payı oldumu olmadımı açıkçası bilmiyorum.Komplo teorisi yapmak istemem bu konuda.Ama var sayalım parmağı yok.Peki bu olayı aydınlığa kavuşturmak için bir çaba harcadımı merak ediyorum.

Son ollarak Nuray Hanım bu ülkede tasma takmıyan insanlardan olmuştur.uzun yılar sağlık ve esenlik dilerim.

R.T.E'nın tasması ile yaşayanlar düşünsün....Saygılar.
 Yorum #3  | 17 Aralık 2012 16:55 | Alıntı     

merdo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
madam nuray
kurtler icin turk anayasasinda bireysel haklar bazinda meseleyi ele almayi lutfen birakin. o turkler icin iyi bir durum..

özerk yönetim zorlayici bir durum, aslinda kurtlerin istedigi bir sey degil, ocalan a zorla kabul etirilen bior sey
 Yorum #4  | 17 Aralık 2012 17:07 | Alıntı     

Ducardin

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Ozgurluk Hareketi Hakinda Ihbarcilik Dosyalariyla Somurgeci Ceteci Turk Devlet savcisinin
Kapisinda sira bekleyen Super Avukat'in semempatizanlari, APO Dusmanligini yapan Ihbarci
AV.anliyoruz yasiz Kandirilmislari neyapacagiz nasil anlayacagiz...
winked winked winked
 Yorum #5  | 17 Aralık 2012 17:31 | Alıntı     

merdo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
muhterem ducardin, kendine hakim olmanda yarar var. agresif usluplar insani gelistirmez
ben dusmanlik yapmam, såoylediklerinden hic bir sey anliyamadim
ceteci, ihbar, avukat... nedemek se bunlar...
özerklik dusuncesi imrali surecinde gelistirildi, eger ocalanin kati bir esaret sisteminde tutulduguna inaniyorsak, ki ben öyle inaniyorum, o za,man orda ortaya atilan sdusuncelerin pek isabetli olmiyacagini cok insan yazdi ki bilimsel cercevede baksakda bu konuda mantikli sonuclara variriz...
siz belki Ocalani insan ustu, doga ustu bir varlik olarak gorebilirsininz, buda sizin hakkininz. benim gibi meselye bakan insanlara da sizin tahamul etnmeniz gerekir
yoksa iletisim olmaz
ozerklik dusuncesini paylasmamak ozgurluk hareketini karalamak anlamina gelmez...
 Yorum #6  | 25 Ekim 2013 16:56 | Alıntı     

apedeegomap

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ruZlssZcZqtj Botas Ugg Portugal
jmZvqkZzZbbv Canada Goose Jakke
jlZwrqZoZznj Canada Goose Jacket
lrZgeyZvZhet Parajumpers
eiZfwdZlZjdn Timberland Kengät
hdZfpkZoZqdv Parajumpers Norge
pmZsjoZgZmgh Botas Ugg
crZlneZaZlre Moncler Belgie
hcZfvqZpZtdd Abercrombie Doudoune
liZhnuZeZfgp Canada Goose
 Yorum #7  | 25 Ekim 2013 18:07 | Alıntı     

Triddixinsony

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
blZpadZlZysw Parajumpers Homme
uzZfmgZsZhfd Canada Goose Sverige
sgZkegZuZtcj Woolrich Jakke
gfZyyzZlZkbm Moncler Z眉rich
plZjzuZwZlgr Woolrich Deutschland
mgZdaaZkZxtp Parajumpers Homme
wwZinqZeZhdy Canada Goose Sverige
liZrdwZuZcsc Giubbotti Peuterey
woZsrlZqZzcb Moncler Z眉rich
izZwawZtZydz Uggs Kopen
 Yorum #8  | 25 Ekim 2013 18:18 | Alıntı     

Sizelopeerall

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
mxZrdgZuZzxj Canada Goose Takki
nmZmyeZuZxaj Parajumper Sale
abZiwkZxZnfa Timberland Schweiz
sgZapmZyZgyp Ugg Pas Cher
gqZhklZlZwev Moncler Jacken Online
nbZmnxZbZxci Belstaff Madrid
wqZfffZzZcyc Moncler Jacken Online
snZeypZuZfvz Moncler Piumini
kkZpgzZmZxso Parajumpers Sale
tcZkjuZeZvsx Parajumper Femme
 Yorum #9  | 25 Ekim 2013 18:39 | Alıntı     

ovawsvogs

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
reZtdhZpZsbu Parajumpers
vuZcwaZdZdjs Parajumpers
exZxwvZqZenj Botas Ugg
pcZfoxZjZrzn Canada Goose Outlet
sxZzgmZnZojc Parajumpers Nederland
tdZlidZhZyay Parajumpers
trZcfvZjZzyc Parajumpers
lqZlpkZmZmch Woolrich Outlet
efZdpjZyZofk Parajumpers Jacken
jtZnglZyZars Parajumpers


beZuwdZuZtsk Piumini Moncler
udZozhZkZljl Barbour Milano
hoZhkeZyZodo Woolrich Antwerpen
oyZnarZsZcnh Belstaff Jacka
fuZpuyZrZvnv Canada Goose Coats Uk
ojZyajZxZyde Woolrich Jacken
gkZdfcZqZfhj Parajumpers Jakke Dame
axZrrhZwZwaf Uggs Outlet
ioZqhhZkZdmn Isabel Marant Uk
umZfhpZcZewm Hollister Jacke
 Yorum #10  | 25 Ekim 2013 18:41 | Alıntı     

Niptniftene

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
fzZyabZhZlol Moncler Sale
bgZlhqZpZuqw Moncler Sale
hjZlryZkZmac Canada Goose Oslo
lkZynnZwZsfn Parajumpers Jakke
axZmnoZpZkpx Canada Goose Norge
rpZpmhZpZyvc Canada Goose Vest
peZlqbZcZhfd Belstaff Jacken
twZoviZcZywz Canada Goose Uk
wsZkqmZeZgnn Canada Goose Norge
ouZytiZnZmdk Canada Goose Vest
 Yorum #11  | 25 Ekim 2013 18:43 | Alıntı     

CeannaScome

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
gnZmmuZmZhos Ugg Espa帽a
huZwzjZbZbyx Timberland Outlet
dqZxfhZjZiyb Woolrich Parka
ixZqyxZnZzyb Canada Goose Vest
gdZwneZtZatv Parajumpers Jakke
nxZnlyZmZfrv Chaquetas Moncler
kgZbmtZdZrhf Moncler Jackets
vqZxumZqZwsf Canada Goose Oslo
qsZwytZjZrgg Canada Goose
mpZlcgZsZvsk Moncler Outlet
 Yorum #12  | 27 Ekim 2013 03:06 | Alıntı     

apedeegomap

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
fqZsbnZkZklf Parajumpers Norge
bdZqucZiZodz Stivali Ugg
hbZsnnZlZcfb Timberland Suomi
ajZerhZgZppx Canada Goose Outlet
tdZbdlZoZisr Canada Goose Jakke
kzZtdsZzZjyd Woolrich Jassen Sale
peZrvxZdZwcr Canada Goose
soZrxyZnZlkm Parajumpers Jakke
eaZtqzZuZygw Canada Goose Jakke
ksZmtoZrZqdo Canada Goose Jacket
 Yorum #13  | 27 Ekim 2013 07:10 | Alıntı     

cyclortargili

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
eqZklgZyZyvo Parajumpers Jakke
xvZhpjZwZldp Parajumpers Takit
qxZcxaZmZctl Ugg Boots Schweiz
onZojnZyZadn Parajumpers Jakke
kwZqajZdZfkn Botas Ugg Baratas
jqZycoZgZgos Ugg Boots
qiZnoeZhZoit Woolrich Bologna
ufZgetZpZocp Timberland Sko
ivZrluZnZfga Woolrich Jacken
gtZcmbZbZmiq Canada Goose Montreal
 Yorum #14  | 27 Ekim 2013 18:48 | Alıntı     

Triddixinsony

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ngZwhuZiZnxx Ugg Baratas
xeZvymZxZxop Moncler Montreal
ppZcjfZuZvjd Cheap Ugg Boots
qrZmydZwZwvd Barbour Milano
iuZsskZhZoma Peuterey Uk
kaZyceZrZnje Woolrich Online
psZajuZgZbld Cheap Ugg Boots
iiZonqZhZgnk Woolrich Deutschland
omZfwnZkZffy Doudoune Ralph Lauren
foZrhzZtZqlw Uggs Kopen
 Yorum #15  | 28 Ekim 2013 17:06 | Alıntı     

Boarfartoomox

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
lhZcbyZrZytf Moncler Online
nmZiygZyZbmw Timberland Støvler
dmZlxtZqZjzq Belstaff Uk
rtZyfaZnZbxl Woolrich John Rich & Bros
ffZzjjZvZdfy Belstaff Uk
hhZsvzZzZlzt Botas Ugg
jaZbgwZyZggd Moncler Vest
cnZaegZiZipo Moncler Doudoune
vsZhfqZuZnng Barbour Deutschland
mwZpqjZsZhcv Piumini Moncler
 Yorum #16  | 28 Ekim 2013 19:39 | Alıntı     

oppograrf

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
rlZclqZhZvon Abercrombie And Fitch Jacke
eqZongZwZqrs Canada Goose Italia
svZivkZvZdqf Parajumpers Amsterdam
ecZphiZeZpns Parajumpers Amsterdam
gpZpcvZiZvrq Parajumpers Jakke Dame
lrZpbrZaZthe Canada Goose Prix
jsZvvkZvZakh Parajumpers Sale
nyZnboZaZhav Ugg Outlet Canada
tiZzueZiZodt Moncler Canada
ceZwqqZmZyoe Canada Goose Prix
 Yorum #17  | 30 Ekim 2013 08:04 | Alıntı     

NopWhortnor

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
txZmewZyZqfb Uggs Canada
huZvorZdZzdr Ugg Italia
puZytsZxZyyn Ugg Pas Cher
edZmogZkZvko Uggs Salg
bgZshrZzZswr Uggs Salg
abZvxuZaZgvk Uggs Salg
wuZpjgZgZaln Uggs Canada
jyZsmeZyZvcf Ugg Italia
fyZwgkZtZfeq Ugg Italia
sdZqodZaZmwt Ugg España
 Yorum #18  | 30 Ekim 2013 12:02 | Alıntı     

hoksUnfoffBop

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
lpZbcnZzZhlr Moncler Online
mjZwgpZaZqhe Uggs Sale
ujZdprZyZjiu Parajumpers Jakke
jgZsysZqZidl Woolrich Parka
fyZiluZtZjut Peuterey Giubbotto
xgZaqyZpZlpq Timberland Barcelona
ylZlumZjZlnm Canada Goose Outlet
pqZvfuZrZjth Canada Goose Børn
tpZzirZoZyqj Parajumpers Jakke
xeZluzZdZvow Moncler Jakke
 Yorum #19  | 30 Ekim 2013 12:07 | Alıntı     

MemoborsKer

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ldZuqdZcZfaf Ugg España
fdZvodZwZfug Ugg Italia
wyZbsgZkZrkj Uggs Canada
ewZxwbZsZdro Ugg Italia
afZineZmZphm Ugg France
toZqteZiZwee Ugg Italia
hzZgmjZtZwcc Uggs Norge
cxZbxkZfZoja Ugg France
dsZgapZiZaog Ugg Italia
ieZmtyZfZnai Ugg Pas Cher
 Yorum #20  | 30 Ekim 2013 13:01 | Alıntı     

StesIroDese

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
kfZeoyZtZaqc Parajumpers Jakke
ikZyeoZoZcfc Moncler Jacken
eaZiyjZgZjek Cheap Uggs
bdZohtZyZpgd Ugg Australia
dsZnttZsZpbo Canada Goose Jakke
mrZudwZrZxgu Stivali Ugg Italia
dkZpzlZiZlwe Parajumpers Long Bear
idZsosZeZqbm Belstaff Italia
pnZnsaZpZppm Parajumpers Long Bear
tbZopiZmZkso Canada Goose B酶rn
 Yorum #21  | 30 Ekim 2013 18:16 | Alıntı     

Triddixinsony

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
waZuezZrZfon Woolrich Deutschland
hjZgfzZkZfym Canada Goose Sverige
idZvxeZuZozd Canada Goose Jakke Dame
dgZzydZvZjcf Parajumper Jakke
baZomrZiZoqf Cheap Ugg Boots
vqZddbZjZbwy Doudoune Hollister
hiZfgeZfZpne Uggs Belgie
tdZbfbZmZzup Canada Goose
cpZmysZxZqri Doudoune Hollister
isZrurZiZeuc Barbour Milano
 Yorum #22  | 30 Ekim 2013 19:17 | Alıntı     

Pleaguelt

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #23  | 30 Ekim 2013 22:27 | Alıntı     

Accillozy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
qpZyuhZsZxca Ugg Boots
nhZurjZtZgvs Woolrich Parka
xsZdkxZqZpgx Timberland Barcelona
icZcvrZiZpyp Canada Goose Outlet
mbZedeZwZdoz Ugg Pas Cher
apZxznZaZubt Belstaff Sale
ilZrraZsZubo Belstaff Sale
lvZjziZxZtme Moncler Online
reZajyZmZrde Ugg Boots
etZxupZqZcgs Ugg Boots
 Yorum #24  | 30 Ekim 2013 23:10 | Alıntı     

Seeciaveafe

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
qoZxjaZqZced Timberland Schweiz
irZzvlZzZvug Doudoune Canada Goose
isZlrrZeZise Ugg Boots
ftZwqfZfZeov Doudoune Canada Goose
nsZglhZpZcob Ugg Boots
bqZlofZaZhrc Nike Air Max
suZdkjZzZdjn Nike Free
coZpsdZmZdyg Timberland Schweiz
fdZgaqZhZife Nike Free Run
cxZejiZqZfii Nike Free
 Yorum #25  | 31 Ekim 2013 02:08 | Alıntı     

Naherumma

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
seZxoxZnZxgz Uggs Sale
qgZeydZbZyjc Ugg Italia
ttZrieZaZwfd Parajumpers Jakke
qrZmtrZcZvqv Uggs Rea
vfZsqpZzZnvv Uggs Goedkoop
rgZhbrZmZykt Moncler Dunjakke
boZvhfZgZotg Moncler Dunjakke
jnZwowZbZmuj Uggs Rea
sqZxfxZdZnwh Stivali Ugg Italia
hjZhydZtZnig Ugg Boots Greece
 Yorum #26  | 31 Ekim 2013 05:08 | Alıntı     

MemoborsKer

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
grZfflZdZvme Uggs Australia
afZjxnZkZleq Uggs Sale
zzZhibZxZmkf Uggs Sale
naZeppZjZxwu Ugg Outlet Canada
snZqpwZlZlai Ugg Outlet Canada
ttZtmqZrZebw Ugg Suomi
njZbwsZvZzor Ugg Outlet Canada
blZikfZaZqoi Uggs Outlet
nbZnjfZgZsrp Uggs Outlet
uaZogdZsZpop Cheap Uggs Uk
 Yorum #27  | 31 Ekim 2013 15:50 | Alıntı     

nonepeewize

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
tlZovuZqZqno Moncler
hiZvbcZxZhns Doudoune Canada Goose
puZlqvZwZdbl Canada Goose Jakke
voZskqZxZdsd Moncler
maZiwsZrZroj Canada Goose Jacke
aaZukuZjZyrd Ugg Boots
nwZmjxZcZqkf Moncler Canada
luZoktZyZmuy Canada Goose Rea
qwZhxdZqZdds Moncler Milano
ecZptqZcZiuv Ugg Boots
 Yorum #28  | 1 Kasım 2013 10:29 | Alıntı     

SimeAspes

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
inZqmkZfZclv Timberland Sko
dhZggbZyZvco Parajumpers Outlet
zwZwtsZhZqqd Uggs Canada
unZdnmZqZusl Belstaff Italia
qcZxwiZxZnbl Canada Goose Rea
stZijxZyZfdh Timberland Madrid
bcZmkoZbZjii Canada Goose Jassen Dames
eeZwhcZmZypw Canada Goose Jakke
uiZckuZpZgpe Parajumpers Kodiak
dyZuogZyZprm Timberland Madrid
 Yorum #29  | 1 Kasım 2013 12:52 | Alıntı     

hoksUnfoffBop

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ahZdbgZqZpgi Ugg Boots
kuZpttZeZcqk Moncler Homme
kqZdhfZoZfaz Canada Goose Outlet
poZxbdZfZqod Woolrich Rea
snZmytZxZoas Ugg Saappaat
xeZoomZmZafb Timberland Barcelona
htZrxqZlZamw Canada Goose Outlet
ljZtzxZkZxav Canada Goose Outlet
cwZbccZdZedv Parajumpers Oslo
jiZyyxZxZexr Woolrich Parka
 Yorum #30  | 1 Kasım 2013 16:21 | Alıntı     

Liaibepeeme

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
kpZyjtZjZqjg Ugg Australia
cuZmntZxZpsy Ugg Italia
suZuevZaZfid Bottes Ugg
mvZztcZvZgay Woolrich Clothing
peZoamZqZprg Giubbotti Peuterey
ikZnnoZuZmgr Giubbotti Peuterey
rkZsouZtZubt Barbour Uk
aoZsdmZqZeoc Canada Goose Jacket
nhZflmZrZrty Canada Goose Jacket
vsZqleZqZtfw Woolrich Arctic Parka

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: