Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Eylül 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

AKP Aktör Olamaz- Kutbettin Özer  


14-11-2012, 07:23 Kategori: Medya  
AKP, Aktör olamaz

T.C hükümeti ve devleti 700 üzerinde siyasetçilerin ölüm orucuna sorumluluğunu taşımalıdır. Oruç grevine katılma yükseldikçe ölüm tehlikesi de arttığında beyaz sarayı kuşatabilir.

Bu ölüm orucun nihayetinde; Allah göstermesin ölümler, sakat olmalar, ağır hasta döşeğinde kıvranan sancılar tansiyonu tehlikeye gidebilir. Bütün bu olan bitenlerden devlet sorumludur. Devletin aslı astar hukuku ne olursa olsun, halkın ırkı, dini ve mezhebine bakmasızın onların sağlık, sosyal ve yaşamlarından sorumludur.

Devletin idaresinde işleyen iktidar mekanizmasının, lokomotifi-çarkı, Misak-i Milli sınırlar dâhilinde etnik farklılıklara demokratik ilkelerine dayanarak sahiplenme sorumluluğu vardır. Bireyden, kitleye, toplumun bütün sağ-sol muhalefetlerini kucaklamaya ve koruma şemsiyesi altında, aynı şartlarda hak, hukuk, sosyal adalet uygarlığını insanlarına en yakışanını uygulamaktır. Bu uygulama coğrafyanın bölgesel alanlarında yaşayan bütün vatandaşlarına aynı eşitlik çerçevesinde, ırk, cins ve mezheplerine saygı yaklaşımını hissettirdiği takdirde sorumluluk kalkar. Bu hukukun eşitliğini yerine getirmediği takdirde Hükümet idareciliğinde, ‘’Devlet’’ devletçiliğin rolünden kalkar. O zaman devlet sistemini ilerici demokratik Cumhuriyet, şeklini-biçimini yenileme, değişime ve dönüşme ile Anayasasında köklü düzenlemeler yapabilir ve mutlaka yapmalıdır.

Devlet kendi sınırlarını ne kadar korumaya inatçı ise, insanlarını o kadar korumalı ve önem verilmelidir. Vatandaşlar, miting veya protesto amaçlı eylemlerde bulunuyorlarsa mutlaka amaçlıdır. Demek ki devletin Anayasasında bir eksiklik var ve demokratik ilkeler çiğneniyor demektir. Mitingler, protestolar ve korsan eylemleri dâhil amaçsız hiçbir eylem yoktur. Bu kronik bileşimde her çeşit ayrı, farklı fikir ve düşüncelerine sahip olduklarından dolayı özgür iradelerini özgürce ifade etmeliler. Sonra devlet bunları dinlemeli ve tartışmaları için büyük imkânlar tanımalıdır. Devlet her eylemcileri içeri atıp susturacağına onları açık oturumlarda tartıştırarak dinlemeli ve her bir görüşmede mana çıkartmalıdır. Bu anlayış, bu kavram, bu farklılıklar tartışılır dinlenirse, gelecekte zorluklarla karşı karşıya gelinmez ve devlet ile (vatandaş dedikleri) halklar bir arada mutlulukların tadını birlikte çıkartmış olurlar.

Eylemciler gerçek hak, hukuk ve adalet arayışçısı içinde kendilerini ifade etmek istemişlerse, birkaç kez yazılı veya sözlü medyalara yansıtmışlarsa, devlet ve hükümet bunların taleplerini ciddiye almamışsa ve söylenenlerin üzerinden es geçmişse, o zaman hak ve taleplerde bulunan eylemciler açlık grevlerle kendilerini ifade etme ihtiyacını bulur. Bu tür elemler insanı ölüme ve zulme götürdüğü için, devlet bunların üstesinde gelmek için demokratik ilkelerine saygı duyup olumlu yaklaşımını göstermek zorundadır.

TC. Devleti kuruluşundan beri aynı haksızlılıkları, inkârcılığı, imha politikayı ve şiddeti dayatacak olursa bütün halkları karşısında bulur. Mahatma Gandhi’leşmek için tarihlerin geçmişini tekrarlamaya gerek kalmadığını düşünüyor ve asıl sorunların üstesinde gelmek en önemli faktörlerden biri olmalıdır.

Problemler daha yokuşa gitmeden evvel Açlık grevine girenlerin haklı talepleri yerine gelmek zorundadır.

En çok göze çarpan ayrı ırktan yani Türk olmayanların milli duyguları dağılmış, devlet kendisinden olmayanları ve kendisi gibi düşünmeyenlerin üzerinde müthiş baskı aracını kullanıyor, bu davranış insanlığa, adalete ve hiçbir hukuk adaleti kabul etmez.

ÜNİTER sistem-de yarı gelişmiş klasik devlet idaresinde demokrasinin işlemediğini görüyoruz, uygulamalar tek ulus ırkçılığı üzerinde tanzim edilmiş, milyonların huzuru kaçmış, evlerinde, dışarıda, iş yerlerinde de huzursuzdurlar. Annelerin ağlamaması için ve gözyaşların dinmesi için bütün insanlar insanlık namına harekete geçmelileri kaçınılmaz ahlaki bir derstir.

Türkiye’de birden fazla ırk ve mezhep-din yaşamaktadır. Yüz’e yakın ayrı ırktan insanlar vardır. Bunların % 99’u dilini, kültürünü kaybederek baskıyla asimilasyon edilerek Türkleştirilmiş. Bunların içinde en büyük nüfusa sahip ve nüfusunu koruyan büyük millet Kürt milleti olmuştur.

Kürtler üzerinde olan barbar baskılara rağmen ırkını, dilini, kültürünü, adet ve töre geleneklerini sosyal yaşam birliğini titizlikle korumuştur. Kürtler her defasında uluslaşmaya tırmandığında egemen, sömürgeci devletler tarafından yok edilmeye çalışılmış ve İran, Irak, Suriye ve Türkiye’de aynı ahlaksızlık, aynı benzer baskı aracı kullanılmıştır.

1923 Türk klasik ÜNİTER cumhuriyetinin kuruluşu anti demokratik ırkçı temellerde kurulu bir sistemdir. Devletin en önemli zirve tepesinde hala tek ‘’Adam’’ Kemalizm ideolojisi hâkimdir, o devletin statüsünde demokrasiden söz edilemez. 1923 cumhuriyetin en büyük tarihi darbesi, PKK’nın 1984’te başlattığı silahlı eylemdir. 28 yıldan beri PKK’nın varlığı uluslar arası söz konusu olmuştur. Ayrıca Devlet ile PKK ilişkileri üzerinde seri filmler de oynatılmaktadır. PKK dünya tarihinde yer almış ve unutulmaz macera ile sonuçlanmaktadır. Kürt ve Türk problemleri masaya oturtulmadığı müddetçe her iki tarafın rahata kavuşamayacağı kesindir.

PKK, bunca bedel vermesine rağmen, Türk devletine ve hükümet idaresine müthiş darbe indirmiştir. PKK’nın 2012 silahlı eylemleri ve Türk devletinin girmiş olduğu sıcak ve soğuk savaşta, PKK’ ye karşı yenilmiştir. Türk devleti ekonomik kalkınma gücünü PKK’ ye karşı yapmış olduğu eylemlerden dolayı ekonomik güçlenmesi söz konusudur. Askeri mühimmatlar ve teçhizatlar ve ayrıca çeşitli maddi kaynakların yardımı dış ülkeler tarafından karşılanmış ve karşılanıyor. Şu iyi bilinmelidir ki, Erdoğan’ı güçlendiren Kürt hareketine karşı destek veren dış mihraklardır. Yoksa Türk devletin yoksulluğu ortada, ne ile kalkınabilir? Sadece turistlerle mi?
Tutsakların ölüm orucuna giden yol-talepleri öylesine büyük talepler değil, bana göre mercek kadar ufak taleplerdir.
*** Kürtlerin Kürtçe ile eğitim ve öğretim hakkı.

*** Öcalan ile ilgili tecrit’in kaldırılması.

*** Mahkemelerde Kürtçe savunma hakkı.

Cezaevlerinde, 700 kişiyi aşan ve katılma oranı gittikçe, artıyor. Kürt yurtseverler, 60. gündür süresiz ve dönüşümsüz açlık grevindeler, bunların talepleri yerine gelmediği takdirde insan ruhları devletin vicdanı ile hesaplayacağını unutmayınız...

Uluslar arası İnsan hakları Komisyonları daha zaman geçmeden evvel devreye geçmeli ve açlık grevini uluslar arası arenaya yansıtmalıdır. Ayrıca değineceğim önemli nokta; Avrupa ülkelerin sessiz kalmalarını kınıyor ve yargılıyorum ve tutumları utandırıcıdır, Aynı zamanda Türk devletinin işlediği suça ortak olduğu gibi, insan hakların ihlallerini çiğneyip görmezd
en geliyorlar.
Kürt sorunu günün birinde Avrupa kapılarına dayandığında özür dilemenin çok geç kaldığını hatırlatmak istiyorum.
Birleşmiş Milletleri (BM), AP ve AB’nin hiç ses çıkartmaması ve bu ölüm orucuna seyirci kalmaları, beni derinden üzüyor. Bu ölüm orucu ile ilgili AB ve AP’ suna mektup yazdığım halde cevap alamadım, galiba yaklaşmaya niyetleri pek yok.

Çözüm bulmak için, Kürdistan-i bir komisyon veya bir Heyet kurup ilk başta Barak Obama'yı sevmekse de, B. Obama’ya siyasi olarak gitmenin yararı var. Devlet ve kandil açlık grevine son verebilir. Anayasa değişmeden de AKP Aktör olamaz.

Eli kolu kelepçeli olan Kürtlerin eli mutlaka açılmalıdır.

Kutbettin Özer

KutbettinO@t-online.de
 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 1)
  |   Okuma: 1311   |   Yorum: (19)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 14 Kasım 2012 11:08 | Alıntı     

rojame

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 375, Kayıtlı: 18.04.2011
   ICQ: --,
Eline saxlık keko..

Çoğusu dewşirilmiş tırk toplumuna baktığımız wext,en büyük milled yine kürdlerdir.Kürdler kendi anayurdunda hem mahküm edilmişler we hemde bütün HAQ we XURRİYEDLERİNDEN mahrum edilmişlerdir.Bununlada yetinmeden haq arayan kürdleride batılı -emperyal dewledlerin destegiyle terörist ilan ederek hem çözümsüzlüğü derinleştirmişler wehemde kürdleri böylelikle yalnızlaştırmışlardır.

Batılı dewledlerin riyakarlığı,Kürdlerin omuzundaki ASIRLIK ağır yükü dahada ağırlaştırmıştır..!
 Yorum #2  | 28 Kasım 2014 12:00 | Alıntı     

Davi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
How neat! Is it really this sieplm? You make it look easy.
 Yorum #3  | 29 Kasım 2014 07:08 | Alıntı     

Beatriz

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Yup, that <a href="http://xbbfjbipm.com">sholud</a> defo do the trick!
 Yorum #4  | 29 Kasım 2014 10:12 | Alıntı     

Hoover

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
To think, I was counfsed a minute ago. http://cohvfmb.com thhivmo [link=http://avuztvyq.com]avuztvyq[/link]
 Yorum #5  | 30 Kasım 2014 10:05 | Alıntı     

Lakesha

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #6  | 21 Ocak 2015 10:44 | Alıntı     

Lavon

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #7  | 16 Şubat 2015 01:57 | Alıntı     

Lucka

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
auto auto insurance quotes weighed factor allow california car insurance cheapest policy person allergies situations rates take auto insurance quotes promptly television NJ car insurance then actual insurance life insurance quotes more such regarding claims affordable auto insurance illegal turn newborn business insurance california reducing business school life insurance quotes chapter bankruptcy new ones california car insurance quotes discount
 Yorum #8  | 17 Eylül 2017 19:27 | Alıntı     

AaronVop

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #9  | 17 Eylül 2017 19:31 | Alıntı     

Brettdiutt

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #10  | 17 Eylül 2017 19:34 | Alıntı     

AaronVop

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #11  | 17 Eylül 2017 19:37 | Alıntı     

Billyininy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #12  | 17 Eylül 2017 19:46 | Alıntı     

Charlessoist

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #13  | 17 Eylül 2017 19:56 | Alıntı     

AaronVop

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #14  | 17 Eylül 2017 19:56 | Alıntı     

MichaelCef

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #15  | 17 Eylül 2017 19:57 | Alıntı     

Brettdiutt

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #16  | 17 Eylül 2017 20:00 | Alıntı     

Charlessoist

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #17  | 17 Eylül 2017 20:09 | Alıntı     

BennyNuB

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #18  | 20 Eylül 2017 22:44 | Alıntı     

Alfredcaw

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #19  | 21 Eylül 2017 02:01 | Alıntı     

Charlessoist

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: