Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Kaplan:Barış Olursa Karayılan Siyasete Katılabilir  


3-05-2012, 18:06 Kategori: Medya  
kurdistan-post.eu/haber servisi: Türkiye Gazetesi, Hasip Kaplan‘a yönelik eleştirileri öne çıkararak "Tek bayrak’ dedi susturuldu" diyor. Aşağıda “Kürtlerin en ufak iç eleştirisini kullanmak yeğdir" şeklindeki klasik bir Türk basın taktiğini sunuyoruz. Türkye Gazetesi, Adem Demir imzalı özel haberde BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan’a yönelik sitemizde ve twitter’de yapılan eleştiriler Kaplan’ın “suturulması“ şeklinde yorumlanarak, ilgisi olmayan başka bir konuyla bağlantılandırılmaya çalışılıyor. Biz de kendilerine Hasip Kaplan’ın bir Kürt milletvekili olmasından dolayı yaptığı yanlışları eleştireceğimizi, doğrularını da sahipleneceğimizi berlirterek hem suistimal amaçlı haberi, hem de Kaplan’ın anlamlı bir salvosu olarak yorumladığımız bugünkü meclis konuşmasını (Zaten barış olacaksa, siyaset kanallarını açmak zorundasınız. O zaman Karayılan da gelir ve isterse siyasete katılabilir) veriyoruz.

Kaplan:Barış Olursa Karayılan Siyasete Katılabilir


‘Tek bayrak’ dedi susturuldu- ADEM DEMİR (Türkiye Gazetesi)

BDP’li Hasip Kaplan, “Bayrakla bir problemimiz yok. Türkçe ortak dilimiz” dediği için büyük tepki çekti!

Barış ve Demokrasi Partisi Grup Başkanvekili ve Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan suskunluğa büründü. 51 bin 902 takipçisi olan ve şu ana kadar 6 bin 316 tweet atan Kaplan, 25 Nisan tarihinden bugüne kadar sadece dün 1 Mayısla ilgili 2 tweet yazdı. Oysa Kaplan’ı Meclis’te susturabilen olmadığı gibi sosyal medyada da kimse susturamıyordu.

Hasip Kaplan 25 Nisan’da katıldığı bir organizasyonda; “Bayrakla, resmi dille ve sınırlarla ilgili hiç bir sorunumuz yok. Türkçe ortak dilimizdir. Hiç bir güç 75 milyonu birbirinden ayıramaz” demişti. İşte ne olduysa bundan sonra oldu. Kaplan’a hem Türklerin hem de Kürtlerin aşırı milliyetçileri yüklendikçe yüklendiler. Türk milliyetçileri, Kaplan’ın “birlik” mesajına olumlu tweetler atarken, Kürt milliyetçileri ise tam aksini gösterdiler. Pek çok kişi Kaplan’a ağır hakaretlerde bulundu. Öyle ki; Kaplan’ın twitter hesabında hem olumlu hem de olumsuz binlerce mesaj birikmiş durumda. Ancak Kaplan, ne lehteki ne de aleyhindeki tweetlere hiç cevap vermedi. Oysa Hasip Kaplan, kendisi ve partisi hakkındaki tüm suçlamaları cevaplayan ve Meclis’te esip gürleyen bir profil çiziyordu. Hatta MHP’li Oktay Vural, CHP’li Kamer Genç ve Muharrem ince ile yarış içindeydi. Kaplan’ın twitter’dan adeta çekilmiş bir görüntü arz etmesi, birilerinin onu susturduğu yönünde yorumlanıyor.

TABANDAN BÜYÜK TEPKİ VAR
Partinin üst düzey yetkililerinin sahip çıktığı Kaplan’a taban büyük öfke duyuyor. Kaplan’ın da tıpkı Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir gibi susturulduğu tahmin ediliyor. Kaplan, pek çok internet sitesinde sert sözlerle eleştiriliyor. www.kurdistan-post.eu’da Mehbet Sebatlı’nın kaleme aldığı yazıda şu ifadeler dikkat çekiyor: “Bu dönem talihsiz açıklamaları ve yersiz şovlarıyla en çok dikkatleri çeken kişi kuşkusuz Hasip Kaplan’dır. Tek ülke, tek dil, tek bayrak” siyaseti yapmak, vekilliğinizi yaptığınız halkı incitiyor.”


İkinci Baydemir vakası
Hasip Kaplan gibi çıkışlar yapanlar daha önce Öcalan tarafından ikaz edildi. Hatta bunların en bariz örneği Osman Baydemir olayında yaşanmıştı. Baydemir katıldığı bir TV programında, “silah miadını doldurdu” ifadesini kullandığı için Öcalan, “Diyarbakırlı gençler ağzını yırtarlar.
Onların öfkesinden çekinmiyor mu? Şarlatanlığın, soytarılığın gereği yok” tehditleri savurmuştu. Ardından Baydemir, KCK komiserleri tarafından sorgulanmış ve özeleştiri vermek zorunda kalmıştı. Kaplan’ın da çıkışıyla benzer duruma maruz kalmış olabileceği belirtiliyor.

TWİTTER’DEN TEHDİT YAĞDI

İşte BDP’li Kaplan’ı “hainlikle” suçlayan o tweetler:

> Canan Aydın:@meryemzeynep
Hasip Kaplan’ın kafasına saksı mı düştü? :)) Duyulacak en son sözleri söylüyor da...

> Cenan Doğan: @CenanDogan
“Bayrakla, resmi dille ve sınırlarla sorunumuz yok” demiş Hasip Kaplan. Bunda ABD’ye giden arkadaşlarınızın bir tesiri mi var ne?

> zeynep: @ezjite
Hasip kaplan’ın nedir bu Ankara’daki koltuk sevdası. Orada bardak kırdıkça sert konuşunca T.C.’yi değiştireceğini mi sanıyor? Yuhh derim buna...

> Bahoz Deniz: @Bbahozdeniz
Hasip Kaplan ve Sırrı Sakık’ın bu ‘Tek Türkiye’ sevdasının Kürdistan’da hiçbir karşılığı yoktur! Olsa olsa CHP’de olur! Buyursunlar CHP’ye...

> Euphrates: @frtakds
Hasip Kaplan’ın son açıklamasının meali şudur: “Çocuklarınız özgürlük için değil T.C. demokratikleşsin diye ölüyor” başka bir şey göremiyorum.

> Meltem:@Rukenok
Bir BDP mitingi sırasında Hasip Kaplan “Ölürüm Türkiye’m ölürüm Türkiye’m hey hey”

> öpmüş:@barva
Hasip Kaplan’ı linç edex bence. Beni bile rahatsız etti sözler.:/

> azad warsin: @azadwarsin
Kaplan sinegi Avrupa’yı, Hasip Kaplan da Kürtleri zehirliyor. Bol bol ayran içelim.
Hasip Kaplan hayranı olan kadına, bi iç tüzük gönderin de sussun.

> Kurdistan: @gecici_konsey
Kırmızı çizgileri olmayan Kürtler, uşak statüsünün dışına çıkamazlar. Hasip Kaplan iyi eğitilmiş bir uşaktır, devşirmedir, haindir...

Kaplan'dan anlamlı salvo

Hasip Kaplan, 48. Kuruluş yıldönümünü kutlayan Parlamento Muhabirleri Derneği’ni (PMD) ziyaret etti. Kaplan burada gazetecilerin tutuklu milletvekillerinin durumuna ilişkin çözüm arayışlarıyla ilgili sorularını cevaplandırdı.

Kaplan, sekiz milletvekilinin ‘Anayasa’ya rağmen’ tutuklu olduğunu hatırlatarak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in görüşmesinin ardından 3 muhalefet partisi olarak, ortak bir çözümde uzlaştıklarını ve bir yasa teklifi verdiklerini kaydetti. Kaplan, şunları söyledi:

“Bir taraftan Yalçın Akdoğan konuşuyor, bir taraftan Bekir Bozdağ konuşuyor ‘kanun teklifi arızalı’ diyor. Bir taraftan Başbakan Yardımcısı konuşuyor. Üç ayrı noktadan olumsuzluk ifade eden konuşmalar. Bir taraftan da Genel Merkez, ‘MYK bunu değerlendirecek’ diyor. Daha dün 1 Mayıs’ta Başbakanla görüşen sizdiniz, bu üst düzey kadroydu. Başbakan’la görüştünüz, Haluk İpek de vardı onlardan. Şimdi de ‘MYK karar verecek’ diyorsunuz. O zaman AK Parti’ye şunu söylüyoruz; madem demokrasiye inanıyorsunuz, tutuklu milletvekilleri konusunda hadi şöyle sağlam bir kanun teklifiyle siz gelin karşımıza. Muhalefet teklifini vermiştir. Gelin de görelim. Her şeyi engellemenin, demokrasiyi tıkamanın, Meclis’i çalışamaz duruma sokmanın bir anlamı yok. Sizin teklifiniz ne kardeşim? Çok açık soruyoruz.”

MURAT KARAYILAN ÖRNEĞİ

Gazetecilerin “İktidar partisi sözcüleri tarafından Murat Karayılan örneği veriliyor” sözlerine de yanıt veren Kaplan, kimsenin inandırıcılığı olmayan bu tür gerekçelere sığınmaması gerektiğini söyledi. Kaplan, şöyle devam etti:

“Ne Karayılan bu dönemde böyle bir amaçla gelir, ne de hukuk çerçevesinde bu kanun teklifi böyle bir yol açıyor. Barış, demokrasi olacaksa, kökten bir çözüm Anayasa değişikliğinde olur; o zaman bu konuşulur. Yasa teklifi sadece tutuklu vekillerin sorununa çözüm getiren bir tekliftir. Böyle bir anlam çıkartılmasını 30 yıllık ceza hukukçusu olarak hayretle, şaşkınlıkla, samimiyetsizlikle karşılıyorum. Bunu istismar aracı olarak kullanmamaları gerektiğini düşünüyorum. Böyle bir gerekçeye niye sığınma ihtiyacı duyarlar, bunu da anlamış değilim. Bu Meclis’te darbeciler geldi milletvekilliği yaptı, işkenceciler yaptı, katiller geldi, hakkında hüküm kararı olanlar, birçok yüz kızartıcı suçtan mahkum olanlar geldi milletvekilliği yaptı. Bu tartışmayı niye açar AK Parti. Yani bir sorunu çözümsüzlüğe itmek için bunu tartışmanın bir anlamı yok. Zaten barış olacaksa, siyaset kanallarını açmak zorundasınız. O zaman Karayılan da gelir o barış yolları siyaset kanalları açılırsa, elbette ki isterse siyasete katılabilir.”

Bunun dünya örneklerini de bulunduğunu ifade eden Kaplan, “Saddam’a göre, Celal Talabani de teröristti. Saddam gitti, şu an Irak Federe Devleti’nin cumhurbaşkanı” dedi.


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 1)
  |   Okuma: 2082   |   Yorum: (15)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler: