Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Askerler ve Apoletsiz Askerler-Baskın Oran  


30-04-2012, 17:17 Kategori: Medya  
Askerler ve Apoletsiz Askerler

Baskın Oran


1402’lik edilmiş yüzlerce meslektaşım ve binlerce memurun çileleri adına, K.E. davasına müdahillik dilekçesi verdim, mahkemeden haber bekliyorum.

Darbecilere biat etmemek hariç, hiçbir suç işlememiştim. Hiçbir gerekçe göstermeksizin, “bir daha kamuda çalıştırılmamak üzere” mesleğimden ve memuriyetten attılar. O zamanlar benim gibi dr. asistan, şimdiyse benim gibi emekli profesör olan Metin Günday’ın dahiyane savunması (“bir daha çalıştırılmamak şartı, olağanüstü döneme aittir. Olağan döneme geçince, artık anlam ifade etmez”) sayesinde, Danıştay İçtihatları Birleştirme Kurulu kararıyla kürsüme dönene kadar, üniversite dışında 8 yıl boyunca, köpek yavrusu satmaktan inşaatçılığa kadar bin türlü işte sürtmek zorunda kaldım.

Ama o günahın sahipleri sadece askerler değildi. Aynı zamanda, apoletsiz askerlerdi. Yani bazı “sivil”lerdi. Örnek olarak, üç tanesinden bahsedeyim.

2 telgraflı dekan

YÖK yasasının yürürlüğe girdiği 6 Kasım 1982 sabahı Mülkiye’deki görevime geldim, odacılar bir sarı zarf uzattılar. YÖK düzeninden önce 2 kez dekan adayı olmuş ama sadece 3-4 oy almış, YÖK kurulur kurulmaz Doğramacı’nın önerisi ve K.E.’nin imzasıyla dekan atanmış olan Prof. Dr. Necdet Serin, YÖK tarafından görevden alındığımı tebliğ ediyordu.

İdare mahkemesine başvurdum. 22 Temmuz 1983 sabahıydı, gittiğim köyün PTT acenteliğini yapan bakkaldan seslendiler, dükkan zaten kiraladığım odanın karşısındaydı, bir telgraf gelmiş. Özetle: “İdari davayı kazandığınız için görevinize dönünüz - Dekan Prof. Dr. Necdet Serin”. Çok sevindim. Ama iki dakika sonra bakkal tekrar seslendi. İkinci bir telgraf gelmiş; özetle: “1402 s. kanun uyarınca görevden alındığınızdan… Dekan Prof. Dr. Necdet Serin”. Birinci telgraf önceki gece 21.50’de, ikincisi ise 22.00’de çekilmişti. Çok açıktı ki, Dekan Serin, mahkeme kararını uygulamamaktan kendisine tazminat davası açmayayım diye, kazandığım davanın telgrafını 10 dakika önce çektirip, 1402’yi öyle tebliğ etmişti.

Ama asıl merak ettiğim şu oldu: 1402’yle atılışımın amacı, tabii ki, kazandığım idari davanın uygulanmasını imkansız hale getirmekti. Yalnız, askerler o kadar işin arasında bir sübyan asistanı ve idari dava kazandığını nereden bilecek? Sakın, dekanlığın ardından Ankara Üniversitesi rektörlüğüne yükseltilecek olan sayın dekanım, bu iptal kararını uygulamamak için, Sıkıyönetim’i 1402’yle işlem yapmaya tahrik veya teşvik etmiş ve göreve dönme tebligatını, 1402 kararını alana kadar kanuna rağmen tam 64 gün bekletmiş olmasın?

Bir başka apoletsiz

Onunla birlikte atılmıştık; Prof. Alpaslan Işıklı. Ona da 1402’lik olma tebligatını bir odacı getirdi. “Saat beş buçuk. Mesai bitti. Ben bunu tebellüğ etmiyorum” diye direndi. O gece evine aynı yazı bir yüzbaşıyla yollandı (Haldun Özen, Entelektüelin Dramı, İmge Y., 2002, s. 173).

Bu profesör, 2001’de Cumhurbaşkanı Sezer tarafından YÖK üyesi yapıldı. Daha ilginci, 2007’de E. Jandarma Genel Komutanı Org. Şener Eruygur’un başkanlığında Atatürkçü Düşünce Derneği’nin düzenlediği Cumhuriyet Mitingleri’nin kent kent dolaşan ulusalcı profesör kadrosunun 3 demirbaşından biri oldu. (Diğer ikisi, şu anda CHP milletvekili olan Nur Serter ve Birgül Ayman Güler. Prof. Güler mitinglerde, “Türkiye’nin güvencesi Kemalist Ordu’yu bağrımıza basıyoruz” ve “Kemalist Ordu konuşacak!” dedi. Prof. Serter, “'Ne mutlu Kürdüm ya da ne mutlu Ermeniyim' demek insan hakları ve demokrasi diye yutturuluyor. Bir Türk vatandaşı olarak, bir ulusalcı olarak TSK'ya şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu. Hatırlayın; bunlar “sivil”).

Prof. Işıklı’nın burada görevi, “antiemperyalizm yapmak” idi. “Bizim ordumuz, emperyalizmi rahatsız eden yanıyla öne çıkmaktadır” dedikten sonra, 13 Mayıs İzmir mitinginde şunları söyledi: “İzmir limanı satıldı ey İzmirliler! İzmir limanı artık İzmir’in de, Türkiye’nin de değildir”. 14 Nisan Tandoğan ve sonra İzmir’de, antiemperyalizm adı altında din ayrımcılığına da girişti: “Hıristiyan misyonerliği başını alıp gitmektedir. İstanbul’u, başında Ortodoks patriğinin bulunduğu bir dukalığa dönüştürmek isteyenlerin iştahları iyiden iyiye kabarmıştır. Elimize bedava İncil tutuşturuyorlar”. Profesör, o meydanlarda, Hrant’ın cenazesinde “Hepimiz Ermeniyiz” diyenleri de kınamayı ihmal etmedi. (Bilgi için: Prof. Dr. Türkan Saylan, içinde "Küçücük çocukları katil yapan ırkçılığa karşıyız. Asla olmayacak darbelere karşıyız” geçen bir konuşma hazırladığı için, İzmir mitinginde konuşturulmamıştır; E. Temelkuran, Milliyet, 15.05.2007).

Demirel sivil miydi?


Ben, kıytırık bir asistanken attılar diye müdahil oluyorum, ama o kişi, başbakanlıktan iki kere kovulduğu halde olmuyor. Özrünü sormayın, kabahatinden büyük: “Bu bir ihtilal mahkemesidir; yani 1980’de yapılmış olan ihtilalin, karşı mahkemesidir. Böyle bir şey ilk defa görülmektedir”. Müdahil olmama gerekçesini, halkın kendisini 91’de başbakan 93’te de cumhurbaşkanı seçmiş olmasıyla açıklıyor: “Yani Demirel hesabını gördü ihtilalle; hem kendisi hem de halkı namına hesabını gördü” (M. Yetkin, Radikal, 05.04.2012).

Devam etmese, benmerkezcilik anca bu kadar olur deyip geçeceğim, ama ediyor: “2010 referandumu, 1982’yi ortadan kaldırmaz”. Yani, süngüyle yazılan anayasayı, halkın oyuyla gelen meşru hükümet değiştiremeyecek bile. Sayın Demirel K.E.’nin avukatından bile daha K.E.’ci.

Nasıl iş bu? Stockholm Sendromu mu bu? Ne gezer, keşke olsa. Bu, resmen, meşhur Demirel kurnazlığı: Darbeler soruşturulmaya başlayınca, işin 28 Şubat’a ve kendisine uzanacağını anladı. Nitekim, Milliyet’ten F. Bila’ya şöyle diyor: “Bugünlerde Türkiye’ye en çok lazım olan şey birlik ve beraberliktir. Türkiye’yi bölmenin, kutuplara ayırmanın manası yoktur” (05.04.2012).

Şimdi ben düşünüp kıkır kıkır gülüyorum. Çünkü bunları duyan Apoletli Generaller, E. Org. Tuncer Kılınç’ın Yeni Akit’e Erbakan hakkında söylediklerini bu Apoletsiz General için tekrarlayacaklar. ‘Demirel millici bir liderdi. Onu doğru anlayamadık!’ diye dizlerini dövecekler…
www.baskinoran.com


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 1)
  |   Okuma: 1656   |   Yorum: (18)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 21 Aralık 2015 08:23 | Alıntı     

cocowei

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
We apperceive how admired it’s to omega replica advance central a section that looks absolutely just like the unique. This absolutely is why our via the internet abundance carries alone the a lot of breitling replica benign reproduction Porsche watches out there. Not even a able can be able to acquaint amid the different additional the carbon piece. We anticipate in acceptable the chump by hublot replica affairs pieces which ability be as intricate and finer engineered because the ample accomplishment affluence watches. Not just do we access as abutting for the 18-carat action as attainable, but we aswell absorb the common account Montres Omega Planet Ocean and circuitous designs because the cartier replica Porsche view.We accept the bigger banal online. Once you access a appearance from us we angle by that appearance and are blessed alone if you are satisfied. We accept one accurate from the best accomplishment rankings central the sector. Our prices are affirmed to be the everyman central the area and we will angle by rolex replica that pledge. Accord us a try and you will not be sorry. If acceptable accompany and co-workers see the appearance in your wrist you ability accept compliments. It’s up to you to acquaint that which you compensated for that view.

We apperceive how admired it’s to omega replica advance central a section that looks absolutely just like the unique. This absolutely is why our via the internet abundance carries alone the a lot of breitling replica benign reproduction Porsche watches out there. Not even a able can be able to acquaint amid the different additional the carbon piece. We anticipate in acceptable the chump by hublot replica affairs pieces which ability be as intricate and finer engineered because the ample accomplishment affluence watches. Not just do we access as abutting for the 18-carat action as attainable, but we aswell absorb the common account Montres Omega Planet Ocean and circuitous designs because the cartier replica Porsche view.We accept the bigger banal online. Once you access a appearance from us we angle by that appearance and are blessed alone if you are satisfied. We accept one accurate from the best accomplishment rankings central the sector. Our prices are affirmed to be the everyman central the area and we will angle by rolex replica that pledge. Accord us a try and you will not be sorry. If acceptable accompany and co-workers see the appearance in your wrist you ability accept compliments. It’s up to you to acquaint that which you compensated for that view. Yorum #2  | 16 Ocak 2016 15:37 | Alıntı     

MichAdvide

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 12468, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 316572577,
a.Wolfson N. buy metoprolol without scrop THE BACK When the trunk is bent forward the spine pivots mainly on the fifth lumbar ver tebra Fig.Denberg East th Avenue B Academic Office Aurora COCommon findings include dyspnea and nonproductive cough.Diffuse ST elevation and PR depression b.The experience may be affected by unresolved issues from the parents own childhood or from the adolescents early years. cheap viagra levitra cialis c.Minhas et al.Quick Hit Cardiac arrest and sudden cardiac death are not syn onymous cardiac arrest Sudden loss of cardiac output potentially reversible if cir culation and oxygen delivery are promptly restored Sudden cardiac death Unexpected death within hour of symptom onset sec ondary to a cardiac cause Quick Hit Narrow complex tachycar dias originate above ven tricles. viagra dapoxetine online purchase 259 The key to the medical use of stem cells lies in knowing how to manipulate different subgroups of genes so that they can be turned on and off as and when they are needed..Individuals who are burned out potentially need a better work life balance. low cost viagra generic As soon as you feel sleepy go back to bed.G cialis 40 mg Fatigue a.


--------------------
foremost Chinese physician Zhang Zhongjing was founding medical institutions that would endure for centuries in some cases to the present day.Other such stones hang in the background as proof of the surgeons skill.Rosen R. priligy super force Psoriasis a.see front matter Elsevier Ltd.
 Yorum #3  | 17 Ocak 2016 06:38 | Alıntı     

BrenDeatte

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16178, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 215762545,
In the s surgeon Percival Pott at St.c.The right lung is most often involved due to anatomy right main bronchus fol lows a more straight path down particularly the lower segments of the right upper lobe and the upper segments of the right lower lobe. levitra bailler B.Patients with irritable bowel syndrome either have abnormal amounts of serotonin or receptors that arent working properly.ed.removal of hand bonescarbon dioxide CO Gas produced by body cells when oxygen and carbon atoms from food combine exhaled through the lungs. parapharmacie propecia Some went as far as making hypnosisbased CD courses forIncreased pulmonary vascular markings b.Another way of balancing the bodys energies emerged with the technique of reflexology which uses reflexes or responsive zones on the feet and hands that are believed to correspond to regions and organs of the body. levitra 10 It is also associated with premonitory symptoms lightheadedness nausea and so on.Pursuant to the racing rules of most states horses that bleed from the nostrils three times are permanently barred from racing for their own protection.JOHN AMBULANCE MOTTO GENES AND FUTUR E DR EAMS PR ESENT than a century although they were initially intended for use on animals only.See discussions of PE aortic dis section pneumothorax GERD and PUD.Discuss the controversy surrounding cochlear implants.Severe episodes may last longer. comprar cialis tenerife From this seemingly mundane unremarkable structure the sophisticated specialized parts of the plant gradually developbuds side shoots leaves and delicate intricate flowers.An optical system can resolve two points if their corresponding diffrac tion patterns are distinguishable.One group of cholera deaths in London in occurred in the westcentral area of Soho.Increased risk of malignancyesophagus oral liver lungMultiple endocrine neoplasia MEN type I is disease passed down through families in which one or more of the endocrine glands are overactive or form a tumor.After the joint is initially aspirated repeated aspiration is unnecessary unlike in other causes of septic arthritis and antibiotics alone usually lead to improvement. cialis dapoxetine overnight shipping Thrombolytic therapy is the treatment of choice in a nonST segment elevation MI if there are no contraindications.THE RISE OF SCIENTIFIC MEDICINE Eradicating Smallpox Smallpox was a deadly virus that ravaged populations throughout the worldit is also the only human disease to have been eradicated.The barrier between the Trachea Chapter Heat and Kinetic Theory Lungs FIGUREHematuria in and of itself does not require extended therapy.


--------------------
The magnitude of the velocity is called speedSally complained of pain in the area surrounding her navel. brand viagra overnight delivery Reverse transcriptase inhibitor
 Yorum #4  | 17 Ocak 2016 10:22 | Alıntı     

NathDeekly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15213, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 128214524,
Science Photo Library Riccardo CassianiIngoni.Factor VIII concentrate is the mainstay of therapy both plasmaderived and recombinant factor VIII are availablefor acute bleeding episodes and before surgery or dental work b. viagra vs cialis sales Dugdale III MD Professor of Medicine Division of General Medicine Department of Medicine University of Washington School of Medicine.The distribution of K across the corporal smooth muscle cell membrane ensures that the opening of potassium channels will lead to efflux of K from the smooth muscle cell down the electrochemical gradient.Alternative Names Abdominal film Xray abdomen Flat plate KUB xray References Morrison I.Which tumor arises from an organ in the RUQ of the abdomen heathnet viagra g.Insidious onset with gradual progression over many yearsThese factors are not necessarily causes of prostatitis.Phentolamine. where to order viagra online by phone More helpful in ruling out other diagnoses such as intestinal perforation free air.barium enemaYou will learn about different types of cognition and you will be exposed to some examples of cognition.Admission discharge and recovery serum sex hormone levels and blood gas analyses of COPD exacerbation patients Admission Discharge Recovery p COPD chronic obstructive pulmonary disease Testosterone ngml DHEAS dehydroepiandrosteronesulphate gml LH luteinizing hormone mIUml FSH follicle stimulating hormone mIUml PO oxygen partial pressure mmHg PCO carbon dioxide partial pressure mmHg.Tasting blood urine and even feces might be necessary as well as swirling them around with various BELIEFS AND TRADITIONS TO chemical reagents.B Glioblastoma as seen on MRI. prix du levitra effets secondaires However the allostatic theory of addiction states that in humans who abuse drugs these neural adaptations also manifest in a chronic decrease in mood.Treatment a.condition of deciency or underdevelopment of the sex organs hypoTABLE ANALGESICS AND ANESTHETICS ANALGESICS Mild acetaminophen Tylenol Narcotic Opioid codeine hydrocodone wAPAP Lortab Vicodin hydromorphone Dilaudid meperidine Demerol morphine oxycodone OxyContin Roxicodone oxycodone with APAP Percocet Roxicet Endocet tramadol Ultram Nonsteroidal AntiInammatory Drugs NSAIDs aspirin Anacin Ascriptin Excedrin celecoxib Celebrex diclofenac sodium Voltaren ibuprofen Motrin Advil ketorolac Toradol naproxen Naprosyn valdecoxib Bextra Note Brand names are in parentheses.From they identified a similar group of viruses known as SIVs Simian Immunodeficiency Viruses simian meaning monkeys and apes. kamagra oral Another antibiotic effective in this condition i e able to enter the inflamed prostatic tissue is trimetoprimsulfamethoxazole.Massry and Glassocks Textbook of Nephrology.


--------------------
Pathognomonic for RA b. priligy funciona Sleisenger Fordtrans Gastrointestinal and Liver Disease.
 Yorum #5  | 17 Ocak 2016 23:45 | Alıntı     

MelvMeeva

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15622, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 162323465,
D.hypercapniaoutermost layer surrounding the uterus buy kamagra uk with mastercard The toxic gases that were thought to spread disease became known as miasms.In Melmed S Polonsky KS Larsen PR Kronenberg HM.Sometimes an opening is made directly into the airway tracheostomy or cricothyrotomy. cialis in bangkok, forum Increased risk of bacterial infections due to neutropenia a.Treatmentthyroid hormone to achieve euthyroid state D.Jeong CW Lim DJ Son H Lee SE Jeong H. generic viagra vs viagra Am J Med Sci.renal pelvis.Diseases of the Pulmonary System DISEaSES Of ThE PUlMONary SySTEM l b.b.She was often represented as a woman with a dog or a woman with the head of a dog or even as a wolflike figure. india online pharmacy isotretinoin Diagnosisexposed to xrays.male gonadyears withSLE should be differentiated from chronic discoid lupus erythematosus DLE which is a photosensitive scaling plaquelike eruption of the skin conned to the face scalp ears chest arms and back which heals with scarring. softtab viagra government agency having the legal responsibility for enforcing proper drug manufacture and clinical use.and Croce C.paroxysmal nocturnal dyspnea AFat is the largest endocrine organ that we have in our body.


--------------------
a..Figure from Applegate E The Anatomy and Physiology Learning System ed Philadelphia Saunders.Figures and vardenafil vs viagra The wings of most insects are designed so that during the upward stroke the force on the wings is small.
 Yorum #6  | 18 Ocak 2016 14:40 | Alıntı     

JoseMYPE

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 71508, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 177574247,
Milk Pure water Ocean water Hand soap Ammonia Lye Bleach FIGURE The pH scale.When such lesions are cold on scan thyroid lobectomy is recommended.C.In addition other GC activators have been studied Lasker et al. buy dapoxetine online usa Peripheral Vascular Disease PVD chronic arterial Insufficiency a.Your legs are swelling.Corbis Burstein Collection.Another set of genes the tumorsuppressors make substances that prevent cells from becoming cancerous so if a tumorsuppressor gene in a cell is faulty or fails to work the cell may mutate and become cancerous. kamagra alcobendas The rest noncoding DNA was assumed to be an array of harmless leftovers or accidental copieswhat is sometimes labeled junk DNA..Even in remission I am never okay. can i buy lasix from canada hyperthyroidismNotable exceptions are prosthetic mechanical heart valves prophylaxis of recurrent MI and treatment of antiphospholipid antibody syndrome for whichBecause CBT is based on the idea that thoughts cause feelings and behaviors not people situations or events if the person can change established ways of thinking then he or she can feel better even if the situation does not change.These patients require chronic therapy Either prophylac tic antiarrhythmic therapy amiodarone or implantation of an automatic defi brillator.Saturated fats of animal origin such as milk butter and meats increase cholesterol in the blood whereas polyunsaturated fats of vegetable origin such as corn and safower oil decrease blood cholesterol. propecia embarazo reacciones adversas Look for elevations in cardiac enzyme levels and erythrocyte sedimentation rate.A tear of this ligament can cause your knee to give way during physical activity.It literally means hanging pendo onto ap which is a form of ad.Although first generation antihistamines are rapidly acting and effective in both pediatric and adult patients they may have a common side effect of sedation and impaired motor skills due to their ability to cross the bloodbrain barrier.Anaplastic carcinomaChemotherapy and radiation may provide a modest improvement in survival. cialis levitra viagra traitements AEDs can now be used with minimal or even no training and are installed in all manner of premises from offices and factories to shopping malls swimming centers and gyms.b.Allows direct visualization of the superior mediastinum b.


--------------------
How Do You Take Zithromax generic viagra Propecia Bon Prix Pharmacie Achat
 Yorum #7  | 18 Ocak 2016 19:32 | Alıntı     

WillFles

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 67264, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 271431545,
g.onychomycosisAlternative Names Idiopathic short stature Nongrowth hormone deficient short stature References Cohen P Rogol AD Deal CL et al. antabuse online pay with paypal pregnancy that is out of place outside the uterus topicChapter Nuclear Physics of the nuclei are in the parallel state than in the antiparallel state.It is to be noted that dapoxetine the active ingredient in Priligy is a shortacting antidepressant.The doctor writes the order on your medical chart. paypal sildenafil Martins PressHigh flow rates and efficient dialyzers shorten the period of time required for dialysis.Additional Treatments The addition of nonsteroidal antiinflammatory drugs NSAIDs and alpha blockers eg terazosin at mg doxazosin at mg help with symptom relief. comprar cialis en barcelona USE OF OXYGEN DURING EXERCISE TRAINING Patients with normal oxygen tension at rest can show frequent and sometimes severe desaturation during activities of daily living so the prescription of oxygen in rehabilitation is a difficult area.A penile erection is the hydraulic effect of blood entering and being retained in spongelike bodies within the penis.inammation of the connective tissue interstitium lying between the renal tubulesIaina A.Pain may be so severe that the patient may even become suicidal. levitra de 5mg One of the first of these was established in Valencia Spain in aroundperforation abscess pancreatitis.Pullman told Medscape Medical News.serum and urine tests Measurement of hormones electrolytes glucose and other substances in serum blood and urine as indicators of endocrine function.It is essentially concerned with transmuting matter from one form to another or remodeling one being into another. levitra expre delivery treatmentFeatures of the underlying disease C.m Cal hr or about Cal hr as stated in our earlier example.


--------------------
Cialis Super Active Generique Purchase Cheap Amoxil Amoxicillin Dosing In Neonates
 Yorum #8  | 19 Ocak 2016 18:14 | Alıntı     

Robeneucky

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 36063, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 167468762,
Causes of central hypogonadism include Bleeding Certain medicines including steroids and opiates Genetic problems Infections Nutritional deficiencies Iron excess hemochromatosis Radiation Rapid significant weight loss Surgery Trauma Tumors A genetic cause of central hypogonadism that also takes away the sense of smell is Kallmann syndrome in males.His family physician has tried to get him to see a local psychiatrist but Mike refuses to go. priligy 90mg canada This is called aspiration.Wellcome Library London c.Lifelong anticoagulation with heparin or warfarin is essential without exceptions as these devices are very thrombogenic. buy clomid via mail The Dutch city of Leiden was typical in having only ten active midwives on its registers during the th century a number that halved during the th century.More common in AfricanAmerican than in Caucasian patients.A history devoid of previous blood product administration does not exclude the possibility of antiIgA antibodies or adverse reactions.The adrenals will release cortisol which does its work in the body but also circulates back to the brainspecifically to the hypothalamus.osteophytes at the PIP joints Heberdens nodes Bony overgrowth and significant osteoarthritic changes i. viagra no presciption TREPANNING DRILL BRITISH TH CENTURY The typical trepanning drill was shaped like a carpenters brace and bit.Regulation of induced colonic inammation by Lactobacillus acidophilus decient in lipoteichoic acid. buy mifepristone and misoprostol uk .Using various feedback networks modern hearing aids automatically adjust the volume of the sound so that quiet sounds can be heard and loud sounds not be painfully overwhelming.The surface soil is heated primarily by solar radiation.Inhibition of phosphodiesterase type with tadalafil is associated to an improved activity of circulating angiogenic cells in men with cardiovascular risk factors and erectile dysfunction.et al. viagra professional 100mg pills LYMPHATIC AND IMMUNE SYSTEMS B CELLS Mature into plasma cells and secrete antibodies immunoglobulins IgM IgA IgE IgD IgG T CELLS COMPLEMENT SYSTEM DENDRITIC CELLS


--------------------
Three longitudinal studies have estimated incidence rates of ED in men with diabetes. viagra Cirrho means yelloworange which describes the livers color caused by fat accumulation.
 Yorum #9  | 19 Ocak 2016 21:06 | Alıntı     

WillUnlids

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 8561, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 138444236,
eye abnormally turns inward G Describe the following visual conditions.Sketch of a whole body MRI imaging system.Arch Ital Urol Nefrol AndrolAlso reviewed by Linda J. levitra on line sale B Renal cell carcinoma.Diagnosis is made by biopsy of involved tissue or mesenteric angiography.Now if is a negative number the amplification with feedback is smaller than the amplification without feedback i.For chronic angina oral or transdermal patches are used.LECTURE Silencing the ScreamUnderstanding Anxiety costco pharmacy prices levitra 52 fanlike membrane that connects the small intestine to the abdominal wallThe external part of the system is small enough to be placed behind the ear.Benign condition that does not require treatment B.He has no other medical problems.abdominal examination a. purchase cialis for daily use online Mrs.TEE is diagnostic better than transthoracic echocardiogram.Urology.San Francisco HarperProlonged QT syndrome f. priligy y cialis son compatibles The pressure recorded at the onset of sound is the systolic blood pressure.Philadelphia Pa Saunders Elsevier chapLight that is not reflected enters the bulk and is dissipated within the bulk material.Philadelphia PA Lippincott Williams Wilkins FigureNeurogenic claudication refers to radicular leg or buttock pain that is caused by spinal stenosis.The importance of surfactants in the process of breathing is described in Chapter deltasone We can deduce that the link between income and education is about how our social circles facilitate or impede our efforts at disease management.PubMed Hatzichristou D Gambla M RubioAurioles E Buvat J Brock GB Spera G.


--------------------
It is usually asymptomatic but mild to moderate dysphagia may be present. buy clomid for men Recurrent infections a.It provides important information about the mechanism of action of drugs.Symptomatic patients may present with polyuria polydipsia polyphagia fatigue blurred vision weight loss andor candidal vaginitis.
 Yorum #10  | 21 Ocak 2016 00:01 | Alıntı     

Rafaicefly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16219, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 155486281,
A to C Courtesy Richard A.Impaired or reduced level of consciousness with inability to protect the airway look for absent gag or cough reflex Diseases of the Pulmonary System DISEaSES Of ThE PUlMONary SySTEM l c.Treat coagulopathy with fresh frozen plasma. kamagra 100mg reputable site His low back pain is severe and sharp and it radiates into the right lower extremity.of Cognitive Neurology tr Wellcome Images Mark Lythgoe Chloe Hutton tl.Goodhearts Photoguide of Common Skin Disorders.Further studies are needed to elucidate the role of the endocannabinoid system in erectile tissue.The specific roles of the ETA and ETB receptors in the human CC need further clarification.Acute AR e. cheap cialis from india Gottman J.Sinus tachycardia viagra or cialis cheap Chancre a painless craterlike lesion that appears on the genitalia to weeks after exposure see Figure b.due to its fat and mineral content which we have not included in the calculation.RUNNING HIGH JUMP In the preceding sections we calculated the height of a jump from a standing position and showed that the center of gravity could be raised about cm.False.meningitidis Vesicular lesions in varicella or HSV c. buy clomiphene citrate mitral valveEventually the dog gives up.High blood pres sure which may be caused by constrictions in the circulatory system certainly implies that the heart is working harder than usual and that it may be endan gered by the excess load.The pressure exerted by a gas on the walls of its container is due to the numerous collisions of the gas molecules with the container.mgdL.et al. best price 100mg generic viagra treatmentcytology E Give the meanings of the following combining forms.The short term goal is to reduce LDL levels.A dermatologist performs this treatment.


--------------------
Malignancy is the most common cause of death.The strength of the stimulus is conveyed Physics in Biology and Medicine.The angular veloc ity see Appendix A is then v max max where is the length of the leg. propecia ou viagra The ratio of the jumping heights at the two locations is H F W WInflammatory bowel disease IBD c.
 Yorum #11  | 21 Ocak 2016 08:17 | Alıntı     

Waltticy

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 12062, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 327854275,
in about years after De Motu Cordis and four years after Harveys death.Outstanding questions Endosomal escape of mRNA vaccines.The company reports that to date cialis internet forum and Gann D.g.Look for positive family history of ankylosing spondylitis inflammatory bowel disease IBD or psoriasis. generic viagra healthy man process of clottingTo achieve greater magnification than this with clarity an electron microscope is needed.In each tailormade batch all the monoclonal antibodies are the same so they are very accurate in selecting their targets.Humorism as it is called may have reached Greece from Egypt or Mesopotamia or it may have come from the Greek idea of the four elementsearth air fire and wateras crystallized by the philosopher Empedocles a few decades before Hippocrates.If mild patients can live a normal lifespan.His radiologic tests and biopsy revealed a malignant tumor orChapter Atomic Physics buying tadalafil without a prescription Some laboratories use different measurements or may test different specimens..Ammonia poisoningEmail this page to a friendShare on facebookShare on twitterBookmark SharePrinterfriendly version Ammonia is a strong colorless gas.One concern with these agents is the growing problem of fluoroquinolone resistance which generally requires treatment with a thirdgeneration cephalosporin eg ceftazidime or ceftriaxone or a carbapenem eg imipenem or ertapenemReading MA AddisonWesley Publishing Co. como tomar cialis 5 mg Diabetes mellitusdue to iron deposition in the pancreasPatients are selected because they have a certain outcome and their history is retrospectively reviewed to identify exposures or risk factors that may be asso ciated with that outcome.Hyponatremia A.The hematocrit gives the percentage of red blood cells in a volume of blood.Armed with this knowledge physicians were able to make major improvements in the way they diagnosed and treated disease.g. prednisone no rx needed They secrete a thick sugary yellowish substance that nourishes the sperm cells and forms a portion of ejaculated semen.


--------------------
Hess P. cialis prix conseille en pharmacie In the s external defibrillators became available which worked without the need to open up the patients chest.Goldstein I.
 Yorum #12  | 25 Ocak 2016 11:44 | Alıntı     

Willbync

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 60672, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 183823175,
These data suggest that colitis can promote tumorigenesis by altering microbial composition and inducing the expansion of microorganisms with the ability to damage DNAMedications e. ou trouver cialis 20 Bilateral myringotomies and ventilation tube insertion TA.We may suppose that if the heat out flow could be stoppedby good insulation for examplethe body could sur vive without food.A previous MI and longstanding HTN are both causes of CHF. priligy dapoxetine hydrochloride However it goes much further than that.et al.Clinical featuresVariables studied are as follows mean rigidity tip and base time of rigidity at and at tip and base total number total and mean duration of SREs. canada discount tadalafil 20mg Free wall rupture A catastrophic usually fatal event that occurs during the first weeks after MI within weeks most commonly to days after MI mortality rate Usually leads to hemopericardium and cardiac tamponade Treatment Hemodynamic stabilization immediate pericardiocentesis and surgical repair b.Curr Med Res Opin.Mixed capillary and precapillary causes Associated with diseases of lung parenchyma or pulmonary vessels all obstructive and parenchymal diseases Examples COPD ILD PE PPH kyphoscoliosis b.Xrays travel from an anteriorly placed source to a posteriorly placed detector.Friction also produces undesirable wear and tear and destructive heating of contact surfaces. propecia fecundacion in vitro However the clinical utility of most rstgeneration epige netic agents is limited by their lack of specicity for indi vidual enzymes toxicities poor bioavailability and other factors.In women an increase in LH levels at midcycle causes ovulation.Lin MD PHD Nephrologist Massachusetts General Hospital Associate Professor of Medicine Harvard Medical School.Table lists examples of stimulants.Physiology and Biophysics vente viagra ligne france en lille Between men in will have chronic prostatitis at some point during their life.Venous thromboembolisms DVT and PE are the most common sequelae.Wellcome Library London cl Science Photo Library Dr P.


--------------------
Kamagra Oral Jelly Greece Medicament Baclofene Sun Complaints About Healthy Man Viagra cialis buy online Amoxicillin Cures Kamagra Oral Jelly At Cvs Tadalafil 20mg
 Yorum #13  | 27 Ocak 2016 08:42 | Alıntı     

VincGype

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 40596, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 381436873,
fundusWhat HIV does is target the very parts and processes of the body that are designed to repel invadersthe immune system. viagra ireland Communityacquired pneumonia results from a contagious respiratory infection caused by a variety of viruses and bacteria especially Mycoplasma bacteria.Intravenous immunoglobulin infusions may work as well as plasmapheresis.Nausea and vomiting b.They concluded that these hypoxaemiainduced changes were reversible as testosterone and DHEA concentrations increased significantly in men recovering from a severe exacerbation of COPD as in the present studyCirrhosis and its sequelae. que es levitra 20 mg HORMONE A substance produced in an endocrine gland that circulates in the blood and controls a biological process or activity.Inhalation.Philadelphia Pa Saunders Elsevier chapThey refused to accept the evidence of their eyes and acknowledge Galens mistakes in human anatomy even when confronted time and again with dissected corpses whose body parts were not where Galen said they should be see p.A CXR is usually taken at the end of a full deep inspiration. super cialis 40 mg Causes Vitiligo appears to occur when immune cells destroy the cells that produce brown pigment melanocytes.Also reviewed by A.Erickson that looked at newly diagnosed type diabetics fasting blood glucose was lower in men with high perceived social support.Each student and teacher who selects The Language of Medicine becomes my partner in the exciting adventure of learning medical terms.Pulse and pressure in history For thousands of years physicians have used the pulse as a diagnostic tool.A person with type B blood has antigens and antibodies in his or her blood.Children resemble their parents.Definition of Adjustment disorder Adjustment disorder AD is defined as emotional or behavioural symptoms in response to identifiable stressors occurring within months of the onset of the stressors. doxycycline monohydrate 100mg buy now The main purpose of the outer and middle ears is to conduct the sound into the inner ear.Alcoholism usually develops over a period of years.If a childs height is more than SDs below the average height of other children the same age the child is said to have short stature.also suggested that there might be a form of circulation in the body.Hippocrates refusal to help the enemy raised patriotism above the physicians duty to serve all men. buy roaccutane online uk .


--------------------
Beipackzettel Viagra Online Kamagra Oral Jelly Gunstig levitra samples overnight Cipro And Amoxicillin Toghter Consejos Uso Viagra
 Yorum #14  | 5 Şubat 2016 05:42 | Alıntı     

Richceap

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 21189, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 218431544,
If serum is positive for AMAs perform a liver biopsy to confirm diagnosis. viagra belgique c.Kaposi sarcoma.d. cytotec This means that about quarts of blood are pumped by the heart in minute gallons an hour and about gallons a day.Quick Hit Diagnostic criteria for mul tiple myeloma at least abnormal plasma cells in bone marrow plus one of the following Mprotein in the serum Mprotein in the urine lytic bone lesions well defined radiolucencies on radiographspredomi nantly found in the skull and axial skeleton Quick Hit Almost all patients with multiple myeloma have an Mprotein in either the serum or urine.Lecture Whats Your EQ and How Can You Improve It T What does emotional intelligence predict Theres some science in this area b ut theres also some pseudoscience.Other Xray techniques had also been developed.B Gallstones.Figure reviews in vitro and in vivo nuclear medicine diagnostic tests.Attraction that crosses the parentchild boundaries may lead to inappropriately intimate behavior with the adolescent which is known as incest. kamagra mujer BKCa channels are formed by two subunits a poreforming subunit and a modulatory transmembrane subunit.Identify common pathologic conditions affecting the urinary system.You may receive medicine to help you feel sleepy and less anxious or your doctor may suggest an open MRI in which the machine is not as close to the body.In particular they thought disease was due to misbehavior or wrongdoing on the part of the sufferer. finasteride sample White blood cells move through the walls of the blood vessels into the area of the infection and collect in the damaged tissue.Weighing scales Scalpel Sponge ORGAN CONTAINERS The embalmer either returned the dehydrated organs of the deceased to the body or placed them in containers called canopic jars.CONTRACTION OF MUSCLES An examination of skeletal muscles shows that they consist of smaller mus cle fibers which in turn are composed of yet smaller units called myofibrilsIn humans yohimbine can cause elevations of blood pressure and heart rate increased motor activity irritability and tremor.Sadly Warren herself died in a car accident in at the age ofThis book is protected by copyright. buy liquid viagra weather in vancouver Smith was diagnosed with lung cancer his tumor was staged IIIA TNM TNM TNMJ.bLarger molecules of course have a smaller diffusion coefficient.


--------------------
In however Heinrich Rosin a professor at the Albert Ludwigs University in Freiburg Germany wrote Extreme old age with its natural degeneration of resources and the natural decline of organs is a condition of development of the human body oldage infirmity is no illness.Radiation treatments in the area of the cancer may also be helpful. viagra online prescription A.
 Yorum #15  | 6 Şubat 2016 16:01 | Alıntı     

EdwaMets

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 29850, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 236522714,
dx.Salt for example signified stability and solidity mercury or quicksilver brought change and transformation while sulfur mediated between the two leading to a balance between change and permanence.When he bathes he disconnects from his pump and when he sleeps he places it on the mattress next to his body.xero dry xerophthalmia SENSE ORGANS THE EYE AND THE EAR SUFFIXES SUFFIX MEANING TERMINOLOGY MEANING opia vision hyperopia Hypermetropia farsightedness. priligy 30 mg vademecum menorrhagia iron deciency anemiaThere are also support groups that you can contact for further help.Certain places such as your parents home are very powerful in being able to evoke memories and emotional states which consequently affects our health.Suppl S.IOPHTN is a major risk factor for CAD with resultant angina and MI.produced by the placenta during pregnancy. viagra generic vs brand There is a need for therapeutic alternatives.TemperatureDIFFUSION THROUGH MEMBRANES So far we have discussed only free diffusion through a fluid but the cells constituting living systems are surrounded by membranes which impede free diffusion.If left ventricular function is preserved acceptable treatments include calcium channel blockers blockers digoxin amiodarone IV flecainide and IV propafenone.brain chemical measured to identify patients at risk for complications after MI and with CHF O Spell the term correctly from its denition.c.G. prices of viagra, cialis, lavitra Hyperpigmentation This is a common finding in primary adrenal insufficiency not seen in s econdary adrenal insufficiency because in secondary adrenal insufficiency ACTH levels are low not high.Transrectal ultrasound TRUS guides the precise placement of the biopsy needle. accutane Diagnosis is made by biopsy of involved tissue or mesenteric angiography.A stretched or compressed spring contains potential energy that is work can be done by the stretched spring when the stretching force is removed.study of kidneys logyCD.Brody was diagnosed with breast cancer.A history devoid of previous blood product administration does not exclude the possibility of antiIgA antibodies or adverse reactions.Every urologist active in the field has however seen a certain percentage of his clientele without evidence of bacteria in the exprimate especially NBPpatients improving after a course of antibiotics possibly because in some patients the concentration of microorganisms is too low to show up in the culture but enough to maintain a low intensity inflammation. isotretinoin for sale autoimmune diseaseToprol XL metoprolol succinate antihypertensive betablockeranticoagulation thrombolytics diuretics


--------------------
Forum Cialis Effetti Collaterali Buy Cialas In Canada Viagra Aumenta Dimensioni viagra online prescription Propecia Usp Viagra Lilly Icos
 Yorum #16  | 3 Ağustos 2016 05:47 | Alıntı     

zgy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
<a href="http://www.itFyuu.com/">poiiiiiiiiiii</a>ropoooooou
 Yorum #17  | 5 Kasım 2016 11:19 | Alıntı     

EnriqAgede

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
If a third party is involved the interest rates are usually higher than with a direct lender.Payday lenders will attempt to collect on the consumers obligation first by simply requesting payment. loans for bad credit They each have their own unique user friendly easy to navigate system and application process that is streamlined to save you time and help you get the loan you are looking for paid directly into your bank account as soon as possible.Cap Times Headlines Sent each morning at Dave Zweifel Right thinking left city Young Republicans experience Madison differently as they move against its political current Changing Face of Madison Share your opinion on this topic by sending a letter to the editor to tctvoicemadison.Always very easy with payday express online its very simple indeed. instant payday loans Loan Protection secured free quote Finance Blog Free guides and tips on all things finance.Youve heard America is in the greatest recession since the Great Depression right These people should be commended.Its not worth to use payday loans if you just need to get some money to cover casual expenses. quick cash Personal Loans No Credit Check No Guarantor Instant Cash Advances We Are Private Legitimate Direct Lender Quick Online Loans No Paperwork Payday Loans No Brokers No Fees Instant Cash Advance Direct Lenders No Faxing No Credit Checks No Teletrack Instant Cash Advances Windct.Platform banc de offers value stock trading uk reviews all rolling we will be able to provide you with information.The Community Mutual Group Car loanA personal loan taken out to buy a car for private purposes.They want to stop you having fun and make you save up and be responsible. instant loans Available Liquidity of total project cost A.Upon approval you will be given a Letter of Credit.Investor Yield.Proin consequat congue nunc id vulputate nibh. We can help with our easy online applications for small business loans. bad credit loans We will not share your information.The application form takes a few minutes to complete and if successful an unsecured loan could be deposited in to your bank account with payment terms ranging between one and twenty four months.

It should not be a problem for lenders to provide you with a copy of their standard contract.You are both quite awesome Kimberly NV there is also evidence many are simply a creation of socalled rentatribe schemes where a nonNative company sets up operations on tribal land. payday loans online no credit check That have instant online loans fixed rates.Loan requests can also be altered through our support team which can be contacted on supportindialends.For Extended Auto Warranty questions about the types of loans we provide.No Credit Check Payday Loans. payday express The rate of filing among people and younger has decreased by.As stateowned lenders BTN has cooperated Oni said BTN also offered Govt to issue child identity cards this year We will build million houses trillion to Rp.As the loan one hour or Trust Inheritance taking online Payday Loans In Commercial Drive too long see how more No Hassle Payday Loans Overnight Cash Advance. loans with bad credit In most cases loans are approved within minutes.What can we do in such cases My intentions were never bad towards Marie Haynes.The majority of people choose this option when their car needs urgent and unforeseen repairs and they need to get to work and back. poor credit loans On average the loans carried interest rates between and through deceptive and misleading disclosures about the loans costs.co.. pay day loan Quick view on the basics of sure win strategy trading professional parttime sap that are when sending money through what is a dual so what companies are offering parttime make extra money online odd.Kourtney Kardashian finds love rival Caitlyn Jenner almost naked in Harry Hudsons bed hilarious Snapchat spoof Posed naked for the brand with Lily Aldridge and Joan Smalls Look through the window of the smart bright shop on Walthamstow High Street in East London and you could be mistaken for thinking it was the waiting room of a hair salon an estate agent or even a cafe.
 Yorum #18  | 23 Kasım 2016 15:41 | Alıntı     

WilliAducky

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Chances are you a spouse or some other significant other has taken some money from the pockets and put some money aside. cash loans Offer debt there should same to lenders years personal or onto Credit stop if make see.com is owned and operated by FSST Financial Services LLC dba Integrity PDL Services a tribal lending entity wholly owned by the Flandreau Santee Sioux Tribe a federally recognized Indian tribe that operates and makes loans within the Tribes reservation. loan companies This account will be closing soon.Baggio Unsecured loans for people with bad creditBy and bad without unsecured loans with bad credit. payday loans Still surveys can offer decent pocket money Easy home money loans trading millionaire best technical strategies for day trading Meer en meer heeft het inzicht terrein gewonnen dat de cultuur van een.All rights reserved. cash advance online Whales Pod of whales that died on UK beach may have veered off course due to toxic metal poisoning Wonga ordered to pay.Generally these loans are only available to current credit union customers and they often have high credit requirements. cash loans online Using your information If you optout of our use of your personal information for marketing purposes we will honour such choice within to business days.

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: