Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Gençler Liginde 'terörist' Rekortmeni Ülke-Oral Çalışlar  


29-01-2012, 12:39 Kategori: Medya  
"Türkiye hâlâ AİHM'de en çok dava edilen ülke. Muhalif gençlere yönelik 'terör suçlusu' uygulamasında bir gram Türkiye’nin değişik cezaevlerinde ‘ölüm oruçları’ sürüyordu. 2000 yılının sonbaharıydı. Dönemin Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, bir grup gazeteciyi, bilgilendirme amacıyla İstanbul Hâkimlerevi’ne davet etmişti.
Cezaevleri Genel Müdürü, (daha sonra HSYK üyesi olarak ünlenen) Ali Suat Ertosun’du. Ertosun, verdiği brifingde ‘ölüm oruçları’ yapılan cezaevlerinde yatanların büyük çoğunluğunun terör suçluları olduğunu söyledi ve bazı rakamlar verdi.
Ben, bunun üzerine söz alarak “Terör suçlusu olarak adlandırdığınız kişilerden yüzde kaçı, bir şiddet eyleminden suçlanıyor? Bana cezaevlerinden gelen mektuplarda, bu şekilde suçlananların yüzde 90’ının hiçbir şiddet eylemiyle ilişkili olmadığı belirtiliyor. Avukatlarla yaptığım görüşmelerde de benzer bir tablo ortaya çıkıyor” dedim.
Ertosun, terör suçlularının ne kadarının şiddet eylemleriyle ilişkili olup olmadığını bilmelerinin mümkün olmadığını söyledi. Ben, istenirse bu rakamın bulunabileceğini ve şiddetle hiç ilişkisi olmayan insanları ‘terör suçlusu’ sınıflandırmasına sokarak yargılamanın, onlar üzerinden yorumlar yapmanın hukukun temel ilkelerine aykırı düştüğünü belirttim.
Aradan 12 yıl geçti. Gerçekten de bu yıllar içinde Türkiye’de birçok şey değişti. Ancak muhalif gençlere yönelik ‘terör suçlusu’ uygulamasında bir gram değişiklik yok. Gelen mektuplarda gençler tarafından anlatılanlar, 12 yıl öncesinden pek farklı görünmüyor.
Önümdeki onlarca mektuptan bir örnek: “Adım Meltem Tuna. Gazi Üniversitesi Felsefe Bölümü son sınıf öğrencisiyim... Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nden yazıyorum. Bir ay önce sabahın erken saatinde (tam da vize sınavlarımın olduğu hafta) onlarca polis apar topar ailemle birlikte yaşadığım evi bastı. Odamı, kitaplarımı, CD’leri, bilgisayarımı, özel bütün eşyalarımı didik didik aradı. Sözde ‘örgütsel doküman’ olarak Marx ve Engels’in kitapları dahil birçok kitaba, bilgisayarımın hard diskine, film CD’lerine, cep telefonuma el konuldu.
4 gün gözaltı süresi, savcılık ifadesi, mahkeme derken THKP-C Direniş Hareketi üyesi olmaktan tutuklandım ve işte hapishanedeyim hâlâ.
Tutuklanmama ve örgüt üyesi olmama gerekçe olarak, katıldığım tamamen yasal eylemler (8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliği, 2 Temmuz Sivas Katliamı Anması vb.), Ankara’da düzenlediğimiz konser, yasadışı hiçbir unsur içermeyen telefon ve internet görüşmelerimiz gösterildi.
Yalnızca ben değildim tutuklanan. Aynı gerekçelerle Denizli’den, Eskişehir’den, Kocaeli’den ve yine Ankara’dan 5’i öğrenci 8 kişi tutuklandık. Benimle beraber toplam 7 kişi Sincan Hapishanesi’nde, bir öğrenci arkadaşımız da Kandıra F tipi Hapishanesi’nde bulunuyor.
Gözaltına alındığım andan itibaren yaşadığım her şeyi sadece şaşkınlıkla seyrediyorum.
Biz, yasal yayın yapan (vergisi ödenen, kayıtlı, izinli) siyasi bir dergi olan ‘ODAK Dergisi’ okurlarıyız. Yaklaşık dört yıldır ‘Eğitim ve Dayanışma’ adında bir kampanya yürütmeye çalışıyoruz dergi okurları olarak. Aslında biliyoruz ki göstermelik gerekçelerle tutuklanmamızın temelinde bu kampanya var. Silahımız, tüfeğimiz yok hiçbirimizin, o sebeple sadece kitaplarımızı aldılar delil olarak.
Şimdi sizden istediğim sesimize ses olmanız. Sadece bizim için değil, benzer gerekçelerle tutuklanan yüzlerce öğrenci arkadaşımız için durumumuzu sizinle paylaşmak istedim.”
Türkiye, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde aleyhine en çok dava açılan ülke” olma özelliğini koruyor. Geçen yıl, en yakın rakibi Rusya’yı bile hak ihlalinde (159/121) geride bırakarak bir kez daha rekor kırmış.
Türkiye’deki siyasi tutuklu ve hükümlü sayısı da bir rekor niteliğinde. Bir araştırmaya göre; dünyadaki 35 bin civarındaki siyasi tutuklunun 12 bini Türkiye’de. Bunların çoğunluğunun da ‘terör örgütü üyeliği’nden tutuklu olduğunu düşünürsek ‘dünyanın en çok terörist yetiştiren ülkesi’ olma özelliğimiz de sürüyor diyebiliriz.
Siyasetimizin, yargımızın bu rakamları önüne koyarak, , en küçük ilişkiyi ‘terör örgütü üyeliğine’ dönüştürme alışkanlığına bir son vermesi gerekiyor.
Tolstoy diyor ki: “Bir devlet hapishanelerinden anlaşılır.”Oral Çalışlar


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 1)
  |   Okuma: 1103   |   Yorum: (3)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 12 Ocak 2017 20:53 | Alıntı     

BriSar

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 5122, Kayıtlı: 2.01.2017
   ICQ: 217671361,
Запостился на страничке так как заинтриговало.
Как же просто обыкновенный ремонт холодильника оформить в сенсацию.
Срочный Московский ремонт холодильников за наличные в РеутовеКачественный выгодный холодильников ремонт за деньги в Новогиреево А сие как прикажете нарекать?
Причем холодильник присутствует у большинства. Я уверен в том о чем говорю, ремонт не везде то и нужен.
http://kletnya.ucoz.ru/index/8-22616 Gencler Liginde 'terorist' Rekortmeni Ulke-Oral Cal?slar » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi


--------------------
 Yorum #2  | 29 Ocak 2017 17:42 | Alıntı     

siohal

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 2839, Kayıtlı: 29.01.2017
   ICQ: 217675643,
Wonderfully!!! I thought what will unattractive. Gencler Liginde 'terorist' Rekortmeni Ulke-Oral Cal?slar » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi
http://www.hausefilms.ru/user/Locbok/
But released regarded like the hand of a professional.http://siteaboutforex.com/user/LocGep/ Successful operation .


--------------------
 Yorum #3  | 29 Eylül 2017 16:59 | Alıntı     

Olga Y.Nox

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Мы против, кажется скопированным все, по ссылке я читал что то аналогичное мастер холодильники Vestel раменский район

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: