Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Nisan 2014    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Haydar Işık’ın yazarlığına son verildi  


9-11-2011, 18:14 Kategori: Medya  
kurdistan-post.eu / haber servisi - Yeni Özgür Politika gazetesi yazarı Haydar Işık gazeteden uzaklaştırıldı

Haydar Işık, “Demokrat Kürt kamuoyuna” başlığıyla yaptığı açıklamada gazete yöneticilerini eleştirdi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Eğer gazete ehline teslim edilseydi, inanıyorum ki tirajı on binler olurdu. Okura açılmayı beceremeyip gecelerle yaşatılması ise, çok düşünülmesi gereken hatta utanılması gereken noktadır. Kürt halkı neden bu gazeteyi okumuyor? Bunu araştırıp kendisine çekidüzen vereceğine, Kürtlerin ulusal haklarını vurgulayan benim gibi birisinin yazılarına son vermek, Kürtlükten korkup uzaklaşmanın işareti olarak görüyorum”

Haydar Işık yazarlığına son verilmesine şöyle tepki gösterdi:

“Çıktığından beri yazdığım, emek verdiğim, değer kattığım „Yeni Özgür Politika“ gazetesi bana mail yoluyla bir „not“ atıyor. Adımı bile yazmadan. Adeta bir eşya, sıkılıp çöpe atılması gereken limon vs gibi bir şeymişim, ne şerefle koruduğumuz adımız, ne insan olarak bu halka yaptığımız hizmet, ne emeğimiz, ne hiç bir zaman sapmayan duruşumuz, ne de halkımızın ulusal demokratik hakları için verdiğimiz mücadeleye bakılmadan sadece „not“ başlığı düşülmüş. „Geçen dönemde sizin yazılarınıza okurlarımızdan çok fazla eleştiriler geldi, yazılarınıza ara vermenizi uygun gördük.“ diyor. Altında isim yok, gazetenin hangi kurumunda, hangi konferansında bu karar alınmış, kim almış vs hiç yok. Hani bu eleştirileri gönderselerdi, anlardım”

Işık açıklamasında gazetede yazarlığına son verilmesinin gerekçeleri hakkında şunları yazdı: “Dava adamı bir yazar başkasının hoşuna gitsin diye değil, Kürt ulusal demokratik mücadelesinin ödünsüz doğrultusunu yazar. Böyle olduğu için kendisine eleştirilerin olması doğaldır”.

Kürd yazar kendi duruşunu şöyle değerlendirdi: “Biz, Seyid Rıza'nın vicdan anlayışını taşıyan biri olarak, kimsenin önünde eğilmeyen omurgaya sahip olduğumuzu bu uzun ömürde kanıtladık. Ancak bu kimliğimizden korkan, adımızı anmak cesaretini gösteremeyen, bu tarz hakaret içerikli „not“ gönderir. Açıkçası insanlığımdan utandım. Kürt halkının mücadelesini kamuoyuna taşıyacağını düşünen bir organın yetkilisi bunca kaba, hoyrat, hakaret içerikli yazarsa, insana değer vermeyen bu tavrı ve samimiyeti elbette sorgulanmalıdır. Varsayalım ki, benim yüzümden gazetenin tirajı düştü. Yazılarıma çok eleştiri geldi. Adama sorarlar, çıktığından beri yazıyor mu, yazıyor. Yazıları en çok okunanlardan biri mi, biridir. (Orada yazanların önemli bir bölümü sadece bir kaç yüz kişi tarafından okunuyor. Bunu herkes kendisi tespit edebilir.) Peki bunca yıl neden bu zahmete katlandınız? Farzedelim sabrettiniz. Ama bunun bir insani yolu yok mu? Burjuva basınında bile bu hakaret yapılmaz. Hürriyet patronu bu „not“ u yazarına yazmazdı. Bunun bir yolu yordamı var, bu ahlaki yol çok mu zahmetliydi ki, evrensel ahlak kurallarına ters düşen kaba ve kolay yol tutuldu”.

Kürd yazar açıklamasını şöyle sürdürdü: “Kürtlerin ulusal haklarını vurgulayan benim gibi birisinin yazılarına son vermyi, Kürtlükten korkup uzaklaşmanın işareti olarak görüyorum. Umarım ben haksız çıkayım. Ve umarım bu dağınıklığı, düzensizliği, hatta kimliksizliğe varan, neyi kimi temsil ettiği anlaşılmayan durum incelenmeye alınır ve gazeteye asıl çehresi verilir. Bu benim umudum olarak kalsın. Bugün bize karşı Kemalistler, düşüncesi olmayanlar, Türk kafalılar, günü kotaranlar galip gelmiş olabilir, ama biz kendi yolumuza devam edeceğiz. Halkımızın ulusal demokratik mücadelesini ödünsüz anlatacağız.”


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 10)
  |   Okuma: 1830   |   Yorum: (9)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: